Een kwart-eeuw Vleeskeuringswet. Bestrijding Coloradokever. Veertig jaar getrouwd Arbeiderskinderen naar Wakkeren. Aflevering van zelfgeteelde granen. Papierfoewijzlng voor de dagbladen. Groenten voor Duitsland Nederland staat op vlees-hygiënisch gebied aan de spits. Maaswijdte van visnetten. 1946 een moeilijk jaar voor de Walcherse tuinders. Een levensbelang voor onze groentenexport. - De kever vreet aan onze deviezen. Dr C. J. Briejes, hoofd van de plantenziektenkundige dienst, heeft Maandag een radiovoor dracht gehouden over de colo radokever en de noodzaak tot intensieve bestrijding er van uiteengezet. De coloradokever is een onge woon kwaadaardige plaag. Hij is taai, vraatzuchtig, plant zich I snel voort en verspreidt zich eveneens snel. Een afstand van 100 tot 150 k.m. wordt gemak kelijk door hem afgelegd. Als wij die kevers op onze stranden ongemoeid lieten, dan zouden ze naar onze aardappel velden vliegen en eieren gaan leggen, elk vele honderden. Uit die eieren komen larven, die de planten kaal vreten. Wanneer die larven volwassen zijn, krui pen ze in de grond en verpop pen zich daar. Na korte tijd kruipt uit die pop weer een nieuwe kever. Zo'n cyclus noemt men een generatie. In warmere streken komen er drie van zulke generaties voor in een jaar. Dit betekent, dat zich uit een paar kevers in het voorjaar, ge durende de zomer crca 27 mil- lioen nieuwe kunnen vormen. In ons land is er meestal maar één generatie, maar het is zeer wel mogelijk, dat het insect zich aan ons klimaat zal aanpassen, zodat er zich twee generaties zul len ontwikkelen. Een keverpaar heeft dan per zomer circa 100.000 nakomelingen. Dat is zowat 1000 millioen uit die 20.000, die on langs aan ons strand aanspoel den. Het spreekt vanzelf, dat lan den. waar de kever nog niet of slechts sporadisch voorkomt, al les doen, om hem er uit te hou den. Tot de daarvoor door die lan den getroffen maatregelen be hoort beperking of verbod van de import van land- en tuin- bouwartikelen uit landen waar de kever wel voorkomt. Op deze wijze werd onze groenten- export naar Engeland dit voor jaar ernstig getroffen. Zo vreet de kever niet alleen aan onze aardappelen, maar ook aan onze deviezen. Als wij het insect hier niet hadden, dan konden wij wel ex porteren en om weer tot dit doel te geraken, is er slechts één middel, de plaag krachtig en zo afdoend mogelijk bestrijden. Het ligt in het voornemen, de bestrijding, zoals in de vooraf gaande jaren toegepast, nog be langrijk te versterken. Voor het gehele land bestaat de verplichting tot bestrijding. Men kan dat doen zoals men wil. In de meeste gevallen zal een bespuiting met 0.5 pet. cal- cium-arsenaat het aangewezen middel zijn. Voor kleine haar den kan men de insecten echter ook afzoeken en doden. In een gedeelte van het land bestaat naast die bestrijdings- plicht een voorbehoedende be- spuitingsplicht, daar moeten alle aardappelvelden bespoten worden met calcium-arsenaat, of de kever er op voorkomt of niet. Deze verplichting geldt o.a. voor Zeeland benoorden de Wes- ter-Schelde. De verplichte bespuitingen moeten geschieden op door de plantenziektenkundige dienst aangegeven data. De eerste be spuiting in dit jaar moet tus sen 2 en 12 Juni worden ver richt. Het signalement van de kever luidt als volgt: Ongeveer 10 m.M. lang en 7 m.M. breed, ovaal van vorm. De kleur is bleekgeel, met 10 over- langse zwarte strepen, dus in de kleuren van een wesp. De eieren zijn oranjegeel, zij zitten aan de onderzijde van de bladeren. De larven zijn oranjerood tot rood, ze zitten meestal in groep jes bijeen duidelijk zichtbaar op öe aardappelplanten. De plantenziektenkundige dienst heeft van de regering de opdracht gekregen de colorado kever zodanig onder de knie te krijgen, dat het niet besmette buitenland geen vrees behoeft te koesteren om van ons land uit besmet te worden. De coloradokever is nadelig voor ons land. Waar hij al zit, moet hij vernietigd worden, en waar hij nog niet is, mag hij ook niet komen. Het is een be lang van iedere Nederlander. Allen moeten meehelpen, waar dit nodig is. In de eerste plaats natuurlijk de verhouwers van aardappelen, maar ook volks- tuinders en alle anderen, die in hun tuin aardappelen telen voor eigen gebruik. FEUILLETON 34) door K. JONKHEID. Het is de storm, die rukt en rammelt aan de deuren en ven sters. Bij het lichten van de volle dageraad trekt de storm zich terug als een nachtelijk roof dier, verzadigd in zijn hol. Het terrein dat rouw en dood bestrijken, wordt steeds groter. Voedseltekort, koude en brand- stoffennood doen hun ondermij nend werk en maken de men sen vatbaar. De verzwakte lichamen tonen slechts weinig weerstand tegen de ziekten, die hen bespringen en besluipen. Overal stijgt 't sterftecijfer met ontstellende percentages. Dood en graf maken de grootste oor logswinst. En nog is het einde niet. Lena Langhout wordt aange tast door een felle ziekte. Hevi ge dysenterie doet haar krach ten wegvloeien en haar lichaam snel vermageren. Haar handen a*jn lang en benig, haar gezicht lijkt een doodshoofd. Vindt men een coloradokever, dan melde men het direct aan de politie of aan een ambtenaar van de plantenziektenkundige dienst. Als wij geen voldoende maatregelen nemen, zullen wij in de toekomst nog grotere moei lijkheden ondervinden en ver liezen lijden dan thans. Een actie, die moet slagen. Bij de arbeid uitgaande van het Interk. Overleg der Prot. Chr. Kerken in de ar beiderskampen op Walcheren, is het plan gerezen om kinderen van arbeiders, die bij de Weder opbouw of de D.U.W. werken, uit te nodigen om een deel van hun vacantie in Walcheren door te brengen en wel in.- of nabij de plaatsen, waar hun vaders werken. Dit zou moeten geschieden van 1830 Augustus. Gedacht is aan kinderen tussen 6 en 12 jaar. Er zijn hierin voor kinderen èn arbeiders vele aantrekkelijk heden, ondanks het feit, dat Walcheren niet veel aan natuur schoon heeft te bieden. In de eerste plaats komen deze kinde ren eens uit het grote stads milieu en uit hun in de maand Augustus vaak hete bovenver diepingen. In de tweede plaats zien ze waar vader werkt en waarom vader toch week aan week van huis moet, om in een verwijderde streek van het land zijn arbeid te verrichten. Ze zien dan, wat hier nog allemaal ka pot is. In de derde plaats komt vader in zijn vrije tijd zijn kind eens opzoeken en hij krijgt zo doende een band aan een bur gergezin in de omgeving waar hij werkt, en dit is zeer belang rijk, want vele arbeiders heb ben het moeilijk in hun leven ver van de huiselijke haard en e: zijn er velen, die het zullen waarderen, wat vriendschap te hebben met een gezin in de plaats waar zij werken. Laten de christelijke gezinnen op Wal cheren nu tonen, dat ze een ruim hart hebben en gaarne be reid zijn een kind voor 10 dagen tot zich te nemen, en via dit kind een vriendschapsband te leggen met één of meer arbei ders. Wanneer dit gedaan wordt, met de wil om in Chistus' naam te dienen, wordt méér gedaan dan een kind geherbergder wordt medegeholpen tot het le nigen van en tot het overbrug gen van sociale vooroordelen en standsverschillen. Dit moet van óns uitgaantoont, dat de Chris telijke liefde niet dood is, maar tot deze hulp gaarne bereid is. De arbeiders zijn over dit plan heer en daar gepolst en het is te verwachten, dat er veel enthousiasme voor zal zijn. Dit plan kan worden gemaakt. Me dische keuring en selectie der kinderen zal worden toegepast. Ir> de eerste plaats zullen kin deren uit de grote steden in aanmerking komen, van wie een goed getuigenis wordt verkre gen. Hiermee is veel tijd en werk gemoeid. Gelukkig is de vereniging „Kinderen naar bui ten" te Middelburg bereid ge vonden bij dit werk te helpen. Deze vereniging heeft in de grote steden haar afdelingen. Geeft U thans zo spoedig mo gelijk op aan één der onder staande adressen, liefst vóór 10 Juni, daar dan een overzicht verkregen moet kunnen worden over de mogelijkheden. Wanneer U een kind van een speciale arbeider, die U kent, wenst te ontvangen, kan dit worden opgegeven. Te adresseren voor MiddelburgMevr. J. M. v. BovenWoudstra, Korendijk 8. VlissingenMevr. A. M. de BruineGoedebuur, Singel 46. Souburg: Mej. T. Joziassen Suurmond, Ritthemse 1. Oostkapelle: Mevr. A. Lants- heerHoeufft, Zeeduin. Alle overige plaatsenIr P. Ph. Steneker, Kanaalstr. 91, Souburg. Verdere inlichtingen zijn te verkrijgen bij Ir P. Ph. Stene ker, geestel. verzorger Weder- opbouwkampen op Walcheren. De heer E. J. A.A. Quaedvlieg, i wnd. veterinair hoofdinspecteur van de Volksgezondheid hield een radio-voordracht over het onder werp „vijf en twintig jaar Vlees keuringswet". Aan zijn causerie is het volgende ontleend: Men kan de geschiedenis der vleeskeuring verdelen in vier tijd vakken en wel in die der oudheid, der middeleeuwen, van 1600 1800 en van de laatste tijd, het welk men kan aanduiden als dat van de wetenschappelijk gefun deerde keuring. In de oudheid waren het voor namelijk religieuze voorschriften, welk aan de beoordeling van slachtdieren en vlees ten grond slag lagen en het waren de priesters, die uitmaakten of een dier al of niet door de mens ge geten mocht worden. In het Romeinse rijk bestond er reeds een geregeld toezicht op de handel in vee en vlees en be zat men reeds goed ingerichte openbare slachthuizen en vlees hallen. In de latere middeleeuwen zijn het de stedelijke overheden, die zich op dit gebied gaan bewegen en treedt het hygiënische in zijn primitieve vorm naar voren. Met de opkomst van het Gilde- wezen, waren het voornamelijk die gilden, die handel in levens middelen dreven. Die de bijzon dere aandacht der overheid trok ken. Eerst in het derde tijdvak be gint men meer acht te slaan op de verschijnselen, welke bij be paalde ziekten optreden en zo doende ontstond een soort keu ringsregulatief. De wetenschap stond echter niet stil. Langzaam maar zeker won de overtuiging veld, dat de keuring van vlees en vleeswaren geen aangelegenheid was, welke men aan de gemeenten zonder meer kon overlaten. Reeds in 1902 koesterde de regering het voornemen de keuring van vee en vlees zowel voor binnenlands gebruik als voor de uitvoer naar het buitenland, geheel te regelen. Teneinde export van vlees, vooral naar Engeland, in stand te kun nen houden, verscheen in 1907 de wet op de uitvoerkeuring, welke later in de Veewet werd opgeno men. Ze roept om haar zoon. Ma- nus, Manus! Er gaat een bode naar de boer en Manus komt dezelfde dag. Hij schrikt van moeders uiterlijk. Onmiddellijk gaat hij op pad en alle boeren aflopen om karnemelk, 'twelk de dok ter voorschreef. Maar de boe ren mogen niet karnen, dus kar nemelk is er niet. Een medelij dende boerin, die clandestien een pondje boter voor eigen ge bruik gekarnd heeft, verschaft hem onder het zegel van vol strekte geheimhouding een liter karneme'k. Dat doet de zieke goed. Zij heeft een vrij rustige nacht, die verbetering in de toestand toont, maar 's morgens voelt ze zich zeer verzwakt en neerslachtig. Een ontzaglijke angst grijpt haar aan. De lichte verbetering in haar lichamelijke toestand komt ten goede aan haar geest die verlichtend werkt en haar bewustzijn verheldert. In volle bewustheid overziet ze haar le ven, klaar en duidelijk onder scheid ze iedere mijlpaal op haar levensweg. En overal lig gen stenen des aanstoots, tekort komingen, verkeerdheden, zon den. Grote stenen en kleine ste nen. En heel in de verte die ene Eerst 12 jaar later, in 1919, zag de vleeskeuringswet het licht, welke op 1 Juni 1922 in werking trad. Deze wet maakte aan vele ongewenste toestanden een ein de. Naast de taak, welke uit hoof de van de vleeskeuringswet wordt uitgeoefend, namelijk het onttrekken aan het verkeer en vervolgens onbruikbaar maken van datgene, wat uit een oog punt van volksgezondheid scha delijk is te achten, draagt de Vleeskeuringswet bij in de be strijding der besmettelijke vee ziekten. De goed geordende vleeskeu ringsdiensten maken het moge lijk, dat als „open lijders" gekwa lificeerde runderen na de slach ting nauwkeurig onderzocht kun nen worden. Hetgeen bij deze sectie wordt waargenomen kan ten nutte gebracht worden aan de tuberculosebestrijding ónder het rundvee in het algemeen, het geen meer indirect van belang is voor de tuberculosebestrijding bij de mens. Doch ook ten opzichte van andere besmettelijke veeziek ten speelt de vleeskeuring hij de opsporing eventueel de bestrij ding een belangrijke rol. Sinds ongeveer een jaar b.v. is de prac- tische vleeskeuring intensief in- geschakeld bij de bestrijding der echinococose, een aandoening bij onze slachtdieren, doch ook bij de mens voorkomend, waarbij de hond als drager van honderden kleine lintwormpjes de smetstof- verspreider is. In het algemeen is men tot de overtuiging gekomen, dat het keuren van alle huisslachtingen niet alleen gewenst, doch uit een oogpunt van volksgezondheid noodzakelijk is. De keuringsrap porten tonen steeds duidelijker aan, dat ook ander de voor eigen gebruik bestemde slacht dieren vrij veel afwijkingen voorkomen. De bewering door verschillende gemeentebesturen geuit, dat de ongekeurde huisslachtingen in hun gemeente nimmer aanleiding hebben gegeven tot het voorko men van ziekteverschijnselen, ge tuigt van grote oppervlakkigheid, aldus de heer Quaedvlieg. De vooruitgang op vlees-hy giënisch gebied is van zodanige aard geweest, zo besloot spr. dat steen, die ene zeer grote. Die ene verre steen komt al nader en nader. Die zware steen, van die grote oude zonde en die kleinere stenen, kinderen 'j van die ene oude grote. Ze ko men nader, ze hopen zich op en bedreigen haar, ze leggen zich adembeklemmend op haar borst, ze stapelen zich op, al hoger, ai zwaarder. Haar geestesoog ziet alles op nieuw. Kon ze haar gemoed maar ontlasten! Zal ze de do- miné laten roepen? Ze heeft voor hem geweend als een be rouwvolle Magdalena, maar dat éne! O, dat éne! Dat weet geen mens dan zij zelf alleen. En hij. Hij, die ze vreest en haat. „Manus" kermt ze, „ik ben zo bang als ik eens doodga. Ik kan zo niet sterven. Ik moet het ver tellen, ik moet vergeving heb ben." „U wordt wel beter, moeder", sust Manus geruststellend." „Nee, o nee, ik voel het. Ik word zo slap, ik kan niets meer. En niemand weet het. Jij ook niet, jongen. Niemand kent het geheim dan ik alleen. En hij, die geweldenaar. O, die gewel denaar", kreunt ze. „Wat is dat dan moeder?" vraagt Manus, eensklaps belang- Nederland ten deze aan de spits staat en als voorbeeld kan dienen van welk land ter wereld ook. Een mening, welke bij herhaling is geuit door buitenlandse com missies van deskundigen, die ter bestudering van onze wetgeving op vleeskeuringsgebied en de practische toepassing daarvan een bezoek aan ons land brach ten. Ongeveer 85 pet. van de graanoogst 1947? Het lid der Tweede Kamer, de heer Engelbertink, heeft aan de minister van Landbouw o.m. de volgende schriftelijke vragen ge steld: Is het juist, dat er maatrege len in voorbereiding zijn om met behulp van dors- en aanslagrege lingen ongeveer 85 pet. van de graanoogst 1947 rechtstreeks door de hoeren te doen afleve ren ten bate van de voedselvoor ziening van het Nederlandse volk? Is de minister niet van oordeel, dat ten gevolge van een derge lijke hoge afleveringsplicht van de zelfgeteelde granen er wor den aanmerkelijk zwaardere ver plichtingen opgelegd dan het vo rige jaar het veredelingsbe- drijf op de gemengde bedrijven, te weten de melkvee, varkens en kippenhouderij, zal moeten wor den ingekrompen, waarop de ge mengde bedrijven juist in hoofd zaak zijn aangewezen, zullen da len? Indien de minister de voren staande vragen bevestigend be antwoordt, is hij dan bereid voor de producten van het verede- lingsbedrijf varkens, melk en eieren een redelijke prijsver hoging toe te staan of eventueel de prijsverlaging van dit voorjaar ongedaan te maken? Diefstallen opgehelderd te Bergen op Zoom. Het is de Bergen op Zoomse recherche gelukt na enige maan den van moeizaam en zorgvuldig speuren opheldering te brengen in een reeks diefstallen die gedu rende lange tijd met de grootste omzichtigheid in de stad werden gepleegd. Door de hoofddaders werd in totaal voor duizenden guldens aan textiel, porcelein sieraden en bandbiljetten ont vreemd. Aanvankelijk stond de politie hierbij voor een raadsel, maar eindelijk wist men een draad in handen te krijgen die thans tot de ontknoping heeft geleid. Twee mannen en een vrouw werden ge arresteerd, die aanvankelijk hardnekkig ontkenden maar het tenslotte tegen de overstelpende bewijzen van de dactylocopische dienst toch moesten afleggen. Een flink gedeelte van het ge stolen goed kon nog worden ach terhaald, hoewel de buit over het gehele land verdeeld was. De daders zullen voor de Offi cier van Justitie te Breda worden geleid. De criminele recherche te Batavia heeft een hoeveelheid gestolen juwelen ter waarde van honderdduizend gulden ach terhaald. Het lid der Tweede Kamer, de heer Vorrink, heeft aan de mi nister-president de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Is de minister-president niet van oordeel, dat in een democra tisch staatsbestel een grote bete kenis moet worden toegekend aan een zo ruim mogelijke voor lichting van de burgers door mid del van de dagbladpers? 2. Indien de minister daarmede kan instemmen, is hij dan niet van mening, dat de noodgedwon gen beperkte omvang der dagbla den, sinds de bevrijding, be schouwd moet worden als een ernstige belemmering voor de juiste vervulling van de voorlich tende taak der pers? 3. Is de minister niet van oor deel, dat een nog kariger papier toewijzing, gelijk dezer dagen werd aangekondigd, ten gevolge moet hebben, dat de publieke voorlichting zozeer in het ge drang komt, dat hierdoor het be ginsel van de democratie zelf in gevaar komt? 4. Is de minister bereid, alvo rens tot de aangekondigde ver mindering wordt overgegaan, nog eens deugdelijk te laten onder zoeken, of langs de ene of de an dere weg de aangekondigde maatregel niet alsnog achter wege zou kunnen blijven? stellend. „Welk geheim bedoelt u? Vertel het me." „O, ik durf niet. Het is zo schandelijk." „Vertel het mij, voor het. „Voor het telaat is", wou hij zeggen, maar bijtijds bedenkt hij zich. „Het is niet waar, wat de mensen zeggen en wat ik zelf indertijd ook gezegd heb." Die zieke ligt hijgend met open mond. Haar vermagerde borst gaat jagend op en neer. „Wat is niet waar?" vraagt Manus dringend. „Het is niet'waar, dat de Jonk heer mij verleid heeft, toen ik als meisje diende bij mevrouw." „Is dat niet waar?" roept Ma nus ongelovig. „En grootvader zegt het ook!" „Je grootvader weet niet be ter. Ik heb hem belogen, mijn eigen vader!" „Waarom deed u dat?" „Hij dwong mij, die vreselijke kerel! O, wat een verschrikke lijk mens." Dat begrijpt Manus niet. Daar kan hij geen wijs uit. Moeder ijlt toch niet? Hij buigt zich naar voren en bekijkt haar scherp. Haar ogen staan helder. Zij kijkt hem aan. met vasten blik. Wat zal België doen? De Tweede Kamer heeft Dins dag behandeld het wetsontwerp tot goedkeuring van het te Lon den gesloten verdrag nopens het vaststellen van een Maaswijdte van visnetten en van minimum- maten op sommige vissoorten, De heer van den Heuvel (A.R.) merkte op, dat de ratifi catie door België is opgeschort. De heer R o o s j e n A.R.l ver klaarde zijn stem niet aan hét tractaat te kunnen geven. De minister wees op de ge varen, welke verbonden zijn aan het niet ratificeren, dan komt er geen internationale regeling tot stand. Nader stelde hij voor de goedkeuring te doen geschieden onder voorbehoud van ratificatie door België. Het wetsontwerp werd in deze zin goedgekeurd. Benzinepomp explodeerde. Twee zwaar gewonden. Een op de straatweg Tub- bergenAlmelo staande ben zinepomp is gisteren plotseling geëxplodeerd. Twee arbeiders, die vlak bij de benzinepomp werkzaamheden aan het wegdek verrichtten, werden door de enorme steekvlam, die onmid dellijk op de explosie volgde, getroffen. Een van hen sprong in het kanaal en zijn maat wen telde zich in een zandhoop. Hoewel de vlammen spoedig gedoofd waren, liepen beide ar beiders ernstige brandwonden op. Zij zijn naar het ziekenhuis overgebracht. De oorzaak van de explosie is onbekend. Warmte doet pijler scheuren. Aan de rand van een der pijlers van de spoorbrug over de IJssel bij Deventer werden een paar scheuren geconstateerd. Deze scheuren waren ontstaan door de warmtewerking van een ijzeren ring, welke rond de pijler loopt. De snelheid waarmede de treinen de brug mogen passeren is op 15 K.M. gesteld. Het berijden van de brug met normale snelheid zal eerst worden toegestaan, als pei lingen hebben uitgewezen, dat dit zonder gevaar kan geschieden. Voorbarige berichten. In tegenspraak tot de berich ten in pers en radio als zou reeds een overeenkomst zijn gesloten imet de Engelse bezettingsautori- j teiten in Duitsland over de leve- i ring van 200 millioen kg groenten ten behoeve van de Duitse bur gerbevolking, doelt de afdeling voorlichting van het ministerie van Landbouw mede, dat de on derhandelingen hierover nog niet zijn afgesloten. Na overweging van de wederzijdse voorstellen zullen deze week de besprekingen worden hervat en men zal dan trachten tot overeenkomst te ge raken. Plannen van de Veilingsvereniging, Dit jaar geen oogstdepressie-vergoeding. Dinsdagmiddag hield de Coöp. Veilingsvereniging „Walcheren" W.A. een algemene ledenverga dering. In zijn openingswoord zei de voorz., dhr B. Koole, o.m., dat 1946 voor bijna alle tuinbouwbe drijven een moeilijk jaar was door de voor verbouw van tuin bouwproducten ongeschikte cul tuurtoestand van de grond en door de strijd met ziekten, rup sen enz. Vele tuinders konden maar 1/3 van de normale op brengst halen en velen wachten nog op de oogstdepressiever- goeding. Ernstige critiek leverde spr. op een in de dagbladen gepu bliceerde mededeling, dat de boeven en tuinders weer voor eigen rekening verbouwen, zo dat ze het maar moeten zien te redden, terwijl de structuur dit jaar dikwijls slechter is dan 1946, toen een oogstdepressie- vergoeding werd gegeven, wan neer de opbrengst minder dan 70 pet. was. „Worden wij nu als gedupeerden zo aan ons lot overgelaten en is dat nu recht en billijk te noemen?" zo vroeg spr. Het laatste woord is hier over nog niet gesproken. Over 1946 kon de leden nog iets worden uitgekeerd op het ledenkapitaal van de teveel be taalde provisie. Een succes, in hoofdzaak te danken aan de aanvoer uit Z.-Beveland West. Plannen worden gemaakt voor nieuwbouw van loodsen en een woning daarboven voor de di recteur, een koelhuis, vorstvrije bewaarplaats voor kool enz. Juist Dinsdagmorgen was een nieuwe sorteermachine voor eieren aangekomen. Eén der leden verkreeg ver gunning om als verzendhuis te leveren aan particulieren. De administratie, verpakking en sortering lopen over de veiling. Het bestuur ziet hierin een goede toekomst voor de leden fruitkwekers, mits de zaak wordt uitgebreid tot een grotere groep, die fruit verpakt veilt en aan handelaren aflevert. Hoofddoel daarvan is reclame voor het Zeeuwse fruit. Aan het door de secr., dhr L. Joziasse, uitgebracht jaarverslag ontlenen we, dat de voorz., dhr Koole, dit voorjaar zijn 20-jarig jubileum als voorzitter der vei ling herdacht en dat dhr J. Manni 25 jaar lid van de Raad v. Toezicht is. Vooral de voorz. werd hartelijk dank gebracht voor zijn vele werk in het be lang van de Walcherse veiling. Het aantal leden per 1 Jan. j.L bedroeg 636. De aanvoer over- lid, ontstaan door het zich niet herkiesbaar stellen van L. Mari- nissen werd gekozen W. de Schipper: herkozen werd als be stuurslid P. Ton Czn. Tot lid van de Raad v. Toezicht werd herko zen T. Staat; in de vacature-J. Manni werd benoemd A. Geerse. Het veilingpercentage voor 1947 werd als volgt vastgesteld: groenten en fruit ledengrote veiling 3 pet., kleine veiling 5 pet.; voor gastleden resp. 5 en 7 pet. Deze percentages dienen verhoogd te worden met 1 pet. omzetbelasting, welke na 1 Juli 1947 komen te vervallen. Bo vendien wordt 1 pet. geheven ■voor het Afzetfonds van het Centraal Bureau v. d. Veilingen in Nederland. Van nieuwe leden zal een entrégeld van f 5 wor den gehevende contributie werd vastgesteld op f 1 per lid. De voorz. dankte nog voor de tot hem gesproken woorden en wees er op, dat wat bereikt werd gevolg is van de hulp en sa menwerking van bestuur en leden. In deze vergadering werd ge sproken door dhr J. Torna, chef v. d. Account.dienst v. h. Cen traal Bureau v. d. Veilingen over de pensioenverzekering voor zelfstandige tuinders. Spr. noemde dit een unicum op dit gebied en wees op de grote so ciale en bedrijfs-econom. bete kenis. Het over dit onderwerp door een door het Centr. Bur. v. d. Veilingen in 1944 ingestelde studiecommissie gemaakt plan is gereed en is een gecombineerde pensioen-weduwen-wezenverze kering. De premie bedraagt 5 pet. van de jaaromzet en de uit kering gaat in op 65-jarige leef tijd. Bij voor-overlijden krijgt de- weduwe direct of na een ter mijn een lijfrente-, tot uiterlijk 60 jaar kan de tuinder zijn pen sioengrondslag splitsen voor hem en zijn vrouw. Adspïrant-leden kunnen zijn zij, die nog geen eigen bedrijf hebben, maar dat zullen krijgen. Verder beoogt het plan een zekere collectiviteit, waarbij ieder lid der veiling te vens lid van dit onderlinge ver zekeringsfonds is. Het ligt thans aan de tuinders zelf, of dit plan verwezenlijkt zal worden. Op deze voordracht volgde bespre king. Verplicht samenwonen. Het verplicht samenwonen van gezinnen is een bron van veel ellende. Er wordt dan ook door hen die een deel van hun woning moeten' afstaan veel geklaagd, gekankerd geprotesteerd, gesaboteerd. Dit is enigermate begrijpelijk. Want de vrijheid, ook de vrijheid in eigen huis is een kostelijk goed. Maar tochwat is 't nog maar kort geleden, dat we be reid schenen zo ongeveer alles op te offeren, als de nationale vrij heid maar herkregen werjhen de oorlogsellende met de oorlogsge varen mocht wijken. Dat lijkt nu allemaal vergeten. Er wordt steen en been ge klaagd over huisvestingscommis sies, burgemeesters en wat niet al. En als men door verkeerde opgaven te verstrekken, of door een doktersbriefje voor een inge beelde kwaal inwoning kan voorkomen, dan laat men dat niet. Is dat verantwoord? Is het in overeenstemming met de liefde tot de naaste? Met de Christe lijke barmhartigheid? Met de sociale bewogenheid waarover velen zo graag spreken! Met het gebod Gods? Vermogensaanwas- belasting. De Ver. voor de effectenhandel deelt mede, dat voor de voldoe ning van aanslagen in de Ver- mogensaanwasbelasting ook de obligation der 3 procent Neder landse dollarlening 1947 in beta ling gegeven kunnen worden. Blijkens de gepubliceerde be schikking van de minister van Financiën is de koers, waartegen deze inbetalinggeving kan ge schieden, op 110 procent gesteld. Christelijk V olksonderwijs. Jaarvergadering te Zwolle. De Ver. voor Chr. Volksonder wijs, de landelijke organisatie van Ned. Herv. Schoolbesturen is in algemene vergadering te Zwolle bijeen geweest. Na een welkomstwoord van de heer Franken namens de afd. Zwolle, sprak de voorzitter, de heer H. W. Tilanus, de openings rede uit. In deze rede wees spre ker op de huidige situatie in de onderwijswereld, die veel punten van overeenkomst vertoont met de situatie na 1918. Laten wij bij alle drang naar vernieuwing oog hebben voor het historisch ge groeide; „hoe houden wij het volkskind bij de Bijbel", daarop moet onze arbeid ten volle ge richt blijven. Moge de liefde van Christus ons bij deze arbeid ver vullen! In de middagvergadering sprak Ds R. Dijkstra over „Chr. On derwijs hier en over de grenzen". Rechtszaken. Politierechter te Middelburg. Zitting van 30 Mei 1947. I Wegens mishandeling werden trof in 1946 verre de verwach- veroordeeldJ. H. H. te Axel f 15 tingen en de omzet bedroeg of 10 d.J. P. J. te Terneuzen f 749755,21, het hoogste bedrag, I f 20 of 10 d. ooit bereikt in de 41 jaar van Wegens belediging: P. A. Sm. het bestaan. Het exploitatie overschot bedraagt f 8401,94. Alle gebouwen zijn thans weer ter beschikking door het ontrui men door de Rijkswaterstaat. In de vacature voor bestuurs- „Dus de Jonkheer is onschul dig?" „Ja, onschuldig, volkomen on schuldig." „Maarstottert Manus ontdaan, het?" te Terneuzen f 75 of 30 d. en idem tot f 20 of 10 d.; J. van 't W. te Terneuzen f 75 of 30 d. L. C. B„ burgerbediende bij dc- Kon. Marine te Axel wegens diefstal van een rijwiel en een auto-reservewiel f 50 of 20 d. en 6 mnd. gev.straf voorw. proeft. 3 jaar. R. J. M. de BI., echtg. van E. C. v. O. te Axel gebruikte meer electrische stroom dan haar wie dan' Wie is1 rantsoen, daardoor was de stroom in haar woning al eens De zieke zucht zwaar. En hij- afgesloten. Om nu toch onge- gend stoot zij uit„Het is Arend i straft stroom te kunnen gebrui- K nil j ken liet zij de dradeq van haar Verschrikt richt Manus zich meter verwisselen, waarna de rechtop. Aan die mogelijkheid meter bij gebruik van stroom heeft hij nooit gedacht. „Arend j achteruit liep. Zij werd veroor- Kuil?" stamelt hij deeld tot f 30 of 20 d. en 1 mnd. „Ja, Arend Kuil heeft me gev. voorw. proeftijd 3 jaar. overweldigd en met vloeken en A. B. te Terneuzen nam een de vreselijkste dreigementen ge-portemonnaie met geld en dis- dwongen de Jonkheer te be-tributiebeseheïden Weg, f 30 of schuldigen. En sindsdien heeft a en 1 mnd. gev. voorw. hij me altijd vervolgd en be-1 proeftijd 3 jaar. dreigd en geld afgeperst.... o- grondwerker te Terneu- het is een verschrikkelijk mens. - 7en nam 25 kg. steenkolen weg Maar straks kan hij me nietsen werd daarvoor veroordeeld meer doenBlijf jü maar tot f 20 of 10 dagen. bij die boer, Manus.W. J. St. en J. C. v. d. V., bei- Maar Manus luistert nietden transportarbeider te Ter meer. Hij heeft een ogenblik neuzen, namen ieder 30 k.g. tijd nodig, om zich de werkelijk- j bruinkoolbr :tcn weg ten na- heid in te denken en zich voordeele van de firma Verstraeten. te stellen, wat daar aan vastIeder f 15 of 10 d. zit. Dan bespringt hem een dolle J- tV. E. W. te Axel werd we- woede. gons het stuk slaan van enige ruiten veroordeeld tot f 20 of (Wordt vervolgd.) ttt d. TRIBUNAAL MIDDELBURG. Groepsleider wist niet wat hij met een pistool moest doen. Nooit geloofd in Germanendom. Waarnemend directeur Zeevaart front. A. Pot, een 46-jarige Vlissing- se machinist, die Maandag j.l. te recht stond, had zich begin 1941 te Antwerpen bij de N.S.B. aan gesloten. Hij had hier diverse functies in de beweging bekleed en later in Vlissingen was hij groepsleider der N.S.B. geworden waarbij hij met een pistool ge wapend was. Als er N.S.B.-festiviteiten wa ren, hing de vlag der partij bij hem uit; hij hing propagandapla- ten der N.S.B. op en was lid van het Zeevaartfront. Tijdens de bezetting had hij een mooie promotie gemaakt. Eerst matroos bij het loodswezen te Antwerpen was hij later be heerder van het betonningsma- gazijn te Vlissingen geworden. Hij ontkende, daardoor ook maar een cent in salaris te zijn voor uitgegaan. In het najaar van 1944 tenslot te had hij te Harlingen medege werkt aan de uitlevering van tot de Nederl. kustverlichting beho rende goederen aan de Duitsers. „Ik ben nooit een politiek mens geweest", aldus besch. Wat het nat. soc. was, wist hij niet goed; hij dacht dat het een Nederlands socialisme was. Ook de betekenis van het leidersbeginsel bleek hem niet recht duidelijk te zijn, al thans deed hij alsof. Er moest nu eenmaal een hoofd zijn en Mussert zou zoiets als een minis ter-president worden. In het Ger manendom, waarover hij een uit voerige brief aan Mussert ge schreven had (antwoord kreeg hij nooit) had hij nooit geloofd. Besch. had geen verdedig ;r. Uitspraak op 16 Juni a.s. TRIBUNAAL TE ZIERIKZEE. Voor het Tribunaal te Zierik- zee stonden j.l. Woensdag te recht D. A. Braam te 's-Gra- venpolder, wiens zaak voor de tweede maal diende. Het Tribu naal deed direct uitspraak, daar Braam diezelfde dag nog aan boord van een schip moest, dat hem naar Nieuw-Guinea zou brengen, en veroordeelde hem tot 3 jaar intern, met aftrek voorarrest en ontz. rechten. In de zaak tegen M. Moer- mond te Noordwelle bepaalde het Tribunaal de uitspraak op Dinsdag 10 Juni, evenzo in de zaken tegen J. L- S no e p te St. Annaland, W. M. van der Werf te Ti"alen en J. J. Boot te St. Philipsland. Arrondissements-R-echtbank te Middelburg. Zitting van Dinsdag 3 Juni. R. A. v. A. te St. Jansteen werd wegens „valsheid in. ge schrift" tot 1 j. gev.straf met af trek veroordeeld. W. P. C. J. te Lewedorp werd wegens het uitlokken van vals heid in geschrift veroordeeld tot 2 j. gev.straf met aftrek.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2