Alle Engelsen dit jaar uit Voor-Indië. Oplossing niet volmaakt. De heren Schouten en Bruins Slot in Indië. Dc militaire situatie in Ned.-Indië De bevoegdheden van de Duitse economische raad. Bulgarije weigert tcegang aan de Commissie van V.N. Hongaarse kwestie voor de V.N.? China arresteert commimisten. De stakingen in Frankrijk. Rusland wil de atoom bom afschaffen. Woningbouw. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 5 JUNI 1947 Machtsoverdracht zo spoedig mogelijk. Indische volk beslist zelf. Bestaansrecht OhristeSijke partijen Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. De perspectieven voor woning bouw schijnen althans wat Zee land betreft, gunstig te zijn. Uit de verslagen van de verga deringen der diverse gemeentera den blijkt, dat in meerdere plaat sen belangrijke toezeggingen zijn gedaan en dat met de meeste spoed getracht wordt, de plan nen voor te bereiden en uit te voeren. Dit is verblijdend en moedge vend. Ook wat de beschikbare woon ruimte betreft is Zeeland zwaar getroffen. Van de ruim 70.000 woningen, die onze provincie voor den oorlog telde zijn er volgens de officiële gegevens 5957 totaal verwoest 5669 zwaar en 31.686 licht beschadigd. Waarbij dan nog komt, dat de normale vermeerde ring noodzakelijk om de slijtage te vervangen en de groei der be volking op te vangen, gedurende de oorlog geheel achterwege is gebleven. De grote vraag waarop het aankomt is nu of de gedane toe zeggingen ook inderdaad vervuld zullen worden. Wat dit betreft zijn we niet he lemaal gerust. Voor 1946 werden voor het ge hele land 15500 toewijzingen ver strekt en 13419 plannen goedge keurd, terwijl het aantal vol tooide woningen slechts 1744 be- droeg. Voor Zeeland bedroeg het aan tal toewijzingen 830, terwijl niet meer dan 50 woningen gereed kwamen. Deze teleurstellende uitkomst was een gevolg van het gebrek aan arbeidskrachten en materi alen, terwijl aan de bouw van noodwoningen meer aandacht werd besteed dan oorspronkelijk voorzien werd. Laten we hopen dat voor 1947 de teleurstelling minder groot zal zijn. De nood dringt. Grote belan gen staan hier op het spel. Be langen ook van morelen aard. In het voorl. verslag van de Tweede Kamer betreffende doel matige verdeling woongelegen heid werd zeer terecht gewezen op de schadelijke gevolgen, die het gebrek aan woonruimte op het gezinsleven heeft en op de on rustbarende en ongewenste toe standen op moreel gebied die bij het samenwonen aan de dag treden. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 659 Abonnementsprijs 3.89 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 4.23 u., onder 20.54 u. Maan op 23.44 u., onder 5.57 u. Hoogwater te Vlissingen. Vrijdag 6 Juni: 3.29 u. 194 m., 15.44 u. 1.90 m. Lord Mountbatten De onderkoning van Voor-Indië, Lord Mountbatten, heeft na zijn rede voor de radio een pers conferentie gehouden, wel de eerste, ooit door een onderkoning gearrangeerd. Hij verklaarde voor de verschillende honderden Voor-Indische en buitenlandse correspondenten o.a. „Ik meen het ernstig, wanneer ik zeg, dat de macht in de loop van dit jaar even algeheel zal worden overgedragen als per Juni 1948 geschied zou zijn. Wij zullen dit land verlaten, zodra ons gezegd wordt, heen te gaan. Misschien zullen de Britten einde dit jaar reeds allen vertrokken zijn. Mogelijk zullen sommi gen iets langer blijven". Goede wil en samenwerking nodig. Lord Mountbatten wees er op, dat de uitvoering van het plan afhing van wederzijdse goede wil en samenwerking. Hij erkende dat dit plan niet noodzakelijk de best mogelijke oplossing behoefde te betekenen. Wanneer er een volmaakte oplossing mogelijk was, zou deze al eeuwen geleden gevonden zgn door de leiders zelf. De vrede met Duitsland en Oostenrijk. De Republikeinse senator Van denberg verklaarde voor de Se naat, dat „de V.S. niet al te veel langer kunnen wachten" op de samenwerking der Sovjet-Unie inzake het tot stand brengen van de vrede met Duitsland en van een „één geheel vormend Euro pa". Hij drong aan op spoedige rati ficatie door de Senaat van de vredesverdragen met Italië, Bul garije, Hongarije en Roemenië, daar actie ten aanzien van rege lingen met Duitsland en Oosten rijk door uitstel in dit opzicht zou worden tegengehouden. De V.S. zouden ook spoedig ge dwongen kunnen worden, aldus Vandenberg zonder toestemming der Sovjets een verdrag betref fende internationale controle op de atoomenergie te sluiten. Vandenberg verklaarde verder ten aanzien van de ratificatie van het vredesverdrag met Italië: „Indien wij weigeren te ratifice ren, zullen wij Italië aan de ge nade der communistische propa ganda overlaten. Hg noemde de „communistische coup in Hongarge" een verrader lijke overwinning. De vervanging van Nagy door Dinnyes is het omverwerpen van een gekozen regering en kan wellicht een kwestie worden, die mettertijd voor het forum der V.N. zal ver schijnen. Onderzoekingen onthul den feiten, die zo verdacht zijn, dat het misschien de plicht der V.S. wordt om aan te dringen op behandeling van deze kwestie door de V.N. De commissie voor het verdrag met Oostenrijk heeft de Franse compromisvoorstellen besproken, dat er op aandringt de commis sie zelf in grote trekken een on derzoek instelt naar de stand van zaken bij bepaalde belangrijke in dustrieën in Oostenrijk. Een com missie van deskundigen zou dan later op de details kunnen in gaan. Lord Mountbatten toonde zich zeer verheugd „de vastbesloten heid te zien van alle verant woordelijke leiders, om, welke oplossing tenslotte ook gekozen zou worden, hiertoe te geraken langs vreedzame weg, zonder bloedvergieten.' In antwoord op een andere vraag zeide hij„Ik heb de laatste vijf jaren steeds wat men noemt „berekenende risico's" genomen, en tot nog toe is het goed uitgekomen." Verklaring van Attlee. Attlee heeft onder luide toe juichingen in het parlement meegedeeld, dat Voor-Indië nog dit jaar de status van dominion zal krijgen. Het land kan des gewenst later uit het gemene best treden. Attlee gaf 'n schets van het plan der regering, vol gens hetwelk de kwestie Paki stan door Voor-Indië zelf ge- biedsgewijze zal worden gere geld. Attlee zeide, dat hei niet in de bedoeling der Britse regering lag een uiteindelijke constitutie voor Voor-Indië op te stellen. Dit was een aangelegenheid van het volk zelf. De 'regering is evenmin voornemens onder handelingen tussen de gemeen schap en voor een verenigd Voor-Indië bij voorbaat uit te sluiten. Wanneer men het in Voor-Indië over de constitutie eens is, kan worden uitgemaakt aan welke autoriteit de macht kan worden overgedragen. Perscommentaren. De Britse pers toont opluch ting over de aanvaarding van het plan voor de machtsover dracht in Voor-Indië door de Voor-Indische leiders. De con servatieve Daily Mail zegt, dat het probleem door de verklarin- gen en redevoeringen niet is op gelost doch integendeel pas be gonnen is. Ook de Times wijst op de geweldige moeilijkheden, welke nog voor de boeg liggen. De Communistische Daily Wor ker veroordeelt het plan geheel en al, onder de verklaring, dat een verdeling van Voor-Indië iets onnatuurlijks is. De onafhankelijke, te Bombay verschijnende Times juicht het voorstel toe als „de enige me thode om het constitutioneel probleem van Voor-Indië op te lossen, zowel op rechtvaardige als vredige wijze". De Ultra-nationalistische „Free Press" noemt het plan een „groots verraad", een „waar monster, dat op het volk van Voor-Indië wordt losgelaten". De pro-congrespartij -gezinde Bombay Chronicle" vindt de enige verdienste van het plan De Chinese politie heeft Dins dag overal personen, die er van verdacht worden commu nisten te zijn, gearresteerd. In de hoofdstad van de provincie Kweichow, werden 180 perso nen gearresteerd, beschuldigd van „het overtreden van poli tieverordeningen en het ver bergen van vuurwapenen en munitie". De meeste studenten te Sjanghai bleven staken. Naar zij verklaarden, zullen zij niet naar de Universiteit terugke ren, voordat alle gearresteerde studenten onvoorwaardelijk in vrijheid zijn gesteld. In Tientsin in Noord-China is na afkondiging van de staat van beleg de censuur op het nieuws verscherpt. In de herstelwerkplaatsen der spoorwegen te Vileneuve Saint Gerorges hebben bijna 6000 ar beiders het werk neergelegd, daar zij meer brood en hogere lonen willen. Er kan geen zeker heid worden gegeven. Deze nieuwe staking gaat ge paard met het besluit van de Pa- rijse bakkers om het accoord, dat op het ministerie van Arbeid tus sen gedelegeerden is gesloten, niet goed te keuren en dus hun staking voort te zetten. Er zijn te Parijs verschillende demonstraties gehouden, o.a. een voor het ministerie van Arbeid, waar honderden door de poorten drongen en niet eerder uiteengin gen dan nadat de minister van Arbeid Mayer, een uiteenzetting had gegeven van de pogingen der regering om een oplossing voor het loon-probleem te vinden. De staking der arbeiders in de petroleumindustrie te Parijs gaat onverminderd voort en ook is er een staking uitgebroken onder hét Parijse gemeentereinigings- personeei. De bouwvakarbeiders in het gebied van Parijs hebben besloten vandaag de gehele dag te staken, Churchill huldigt Attlee. Churchill, de leider der op positie, heeft verklaard, dat men zich thans kan afvragen of, gezien de huidige toestand, er een betere manier had kun nen worden gevonden Voor- Indië een bloedbad te bespa ren, dat zeer nabij kan zijn. Op het eerste gezicht en afge zien van onbekende factoren, lijkt de verklaring (van Attlee) voor Indië het voor uitzicht te openen, dat het aan een vreselijke ramp zal ont snappen. De oppositie, die zich het recht voorbehoudt op verschil lende punten nader in te gaan, zal eventuele wetsontwerpen voor het geven van de status van dominion aan verschillen de delen van Voor-Indië niet bestrijden. Als hun hoop wordt'vervuld is grote dank verschuldigd aan de onderko ning en ook aan de eerste- minister zelf, op wiens advies de onderkoning is benoemd, aldus Churchill. Franse voorstellen voor Indo-China. De Vietmanese delegatie te Parijs heeft een communiqué uitgegeven waarin de Franse vredes-voorstellen aan Indo- China worden verworpen, aan gezien een der voorwaarden „on voorwaardelijke ontwapening" van de Vietnamese troepen, on aanvaardbaar is. Nagy en Varga geroyeerd uit partij. De thans afgetreden Hongaarse premier, Ferenc Nagy, is door de politieke commissie van de partij der kleine bezitters met alge mene stemmen als lid der partij geroyeerd, aldus meldt Radio- Boedapest. Ook de vroegere voorzitter van het Hongaarse parlement, Varga, die evenals Nagy van medeplich tigheid aan het complot tegen de regering werd beschuldigd en, naar thans wordt gemeld, uit Hongarije is ontsnapt, is uit de partij gestoten. Zotheden van het bestand. Waarom steeds zoete broodjes gebakken met de Republiek? De heren Schouten en Bruins j van Buitenzorg, Tjiandjoer en Slot zo vertelt een Indische Bandoeng plaats vinden, correspondent van „Trouw" Dagelijks rijden, behalve liet zijn gekomen om te zien en te gewone transport, hiervoor in horen. konvooi een 200 vrachtauto's. Daarom werd ook een tocht I omdat de spoorbaan naar Ban- gemaakt naar Bandoeng, speci- doeng gedeeltelijk in republikein aal om onderweg ook met de mi- litairen, de „jongens", contact te zoeken. „We stappen met ons vieren in de „staffcar". De chauffeur, naast wie de heer Schouten komt te zitten en met wie hij zich on derhoud over het militaire leven, brengt ons door Meester-Cornelis op de „konvooi'weg", de weg van Batavia naar Bandoeng, 180 K.M. lang. Langs deze weg moet de gehele op- en afvoer ten behoeve van de bewoners en militairen in het feit, dat het geformuleerd ven". is na grondige bespreking met de Voor-Indische leiders. De New-Yorkse bladen hebben lof voor het Britse plan. De New-York Times noemt het „een schitterend stuk van staats- mansbeleid". „Er is goed voor uitzicht", aldus het blad, „dat Voor-Indië vrijwillig en aldus een des te meer te waarderen lid van het gemene-best zal blij- Schendingen van het bestand aan de orde van de dag De berichten ontrent de militaire situatie in Indië zijn niet on verdeeld gunstig. Uit tal van plaatsen worden botsingen gemeld. In liet algemeen kan worden gezegd, dat het accoord van Linggad- jati door de republiek wordt gesaboteerd. Brits-Amerikaans accoord gepubliceerd. De tekst van de Brits-Ameri kaanse overeenkomst voor de vorming van een economische raad voor de beide zones in Duitsland is bekend gemaakt. Het document rept met geen woord van het vaststellen van het toekomstige peil van de Duit se industrie. In de overeenkomst, die op 10 Juni in werking zal treden, staat dat zij is aangegaan hangende de vorming van administratieve en regeringsinstanties voor Duits land als een geheel. Voorschriften en sancties. Uit de overeengekomen rege ling blijkt, dat de Duitse verte genwoordigers in de raad een lid voor iedere 750.000 inwoners, te kiezen door de provinciale re geringen bevoegd zijn verorde ningen uit te vaardigen inzake productie, toewijzing en distribu tie van goederen en grondstoffen, buitenlandse en binnenlandse handel. De raad, welke ongeveer 54 leden zal tellen, staat onder toezicht van een twee-partijen commissie. Hij staat evenwel bo ven alle geldende Duitse wetsbe palingen en zijn uitspraak is voor alle rechtbanken bindend. Dit houdt in, dat zodra de twee-par- tijen-commissie haar goedkeuring In de noordelijke en westelijke sectoren van Medan hebben de vorige week infiltraties plaats ge- gehad. Hier zijn patrouilles enige malen van buiten de demar- tielijn bschoten. Ten Oosten van Medan werd aan de telefoonlijn sabotage gepleegd. In verschillen de sectoren dringen geregeld ro versbenden binnen, waarvan veel last ondervonden wcrdt. De voedselsituatie baart gaan deweg meer zorgen, aangezien de afsluiting van toevoer naar de stad sinds 1 Mei door de re publiek verscherpt is en op ri- goreuze wijze gehandhaafd wordt. De Nederlandse troepen zijn sedert de ondertekening van 't basisaccoord van Linggadjati herhaaldelijk met mortiervuur bestookt. Ofschoon militaire instanties hierover talrijke malen bespre kingen hebben gevoerd, waarbij van republikeinse zijde beloofd werd, dat men verbetering in de toestand zou brengen, zijn des ondanks de schendingen van het bestand in hevigheid en in aan tal toegenomen. De voedselaanvoer naar Pa- da ng wordt nog steeds onmoge lijk gemaakt door de republi keinse autoriteiten. Onder de bevolking ten Zuid oosten en Noordoosten van Pa- dang heerst onrust, welke hand Compromis. De overeenkomst betekent een compromis tussen de in toene mende mate gedecentraliseerde economie in de Amerikaanse zone en het Britse standpunt, dat bij de huidige economische stagnatie i over hand toeneemt. Gedurende de regeringen der Laender niet J" J 1 1 langer hun eigenlijke onafhanke- blikeinse bende. Te Semarang werd de stelling- bouw in alle sectoren binnen de 2 km zone geïntensiveerd. In de Oostelijke sector werd een ver- keersbrug afgebroken, terwijl in de Westelijke sector een brug gedeeltelijk opgeblazen werd. Bij desa Kambingan heeft een republikeinse mitrailleurgroep onder dekking van Indonesiërs uit de dessa een aanval gedaan op een Nederlandse patrouille- post. De terreur tegen de be volking van de randgebieden gaat onafgebroken voort. Buitenzorg weer onder bestuur van de Republiek? Omtrent het optreden van de Soendanezen te Buitenzorg, deelt de Indische regering mede, dat het gebeurde in geen enkel opzicht heeft bijgedragen tot verbetering van de toestand. In het belang van de zuiver heid vaiL-het politieke leven en van alle betrokken groepen zal de regering thans bepaalde stap pen doen om in de eerste plaats te geraken tot herstel van regel matige bestuursverhoudingen. Het bedoeld herstel zal op grond van de bestaande afspra ken en in het algemeen van de beginselen van Linggadjati moe' ten aanvangen met de teiugkeer van het op onregelmatige wijze terzijde geschoven civiele be- lijke weg mogen gaan. Er wordt immers een centraal economisch planorgaan voor de beide zones opgericht, terwijl tegelijkertijd het principe der decentralisatie gehandhaafd blijft doordat de overeenkomst voorziet in een maximaal gebruik maken van de regeringen der Laender bij het ten uitvoer leggen van de bi- zonale verordeningen. indien zij niet vóór die tijd loons- LZZ ,„h«4 hebbcn_ ontvangen de arbeiders in de autoindustrie doen het langzaam aan of drei gen met symbolische stakingen. Ten slotte is de hongerstaking der politieke gevangenen in de Fresnes thans haar zesde dag in gegaan en men vreest, dat deze staking zich over andere gevan genissen zal uitbreiden. De Spaanse troonsopvolging. De tekst van de Successiewet, die nu door de betrokken com missie is goedgekeurd en die 7 Juni aan de voltallige vergade ring van de Cortes zal worden voorgelegd, bevat een strekking tot aanzienlijke vergroting van de macflt van het staatshoofd wat betreft de aanwijzing van zijn opvolger. De successie wordt uitdrukkelijk onderge schikt gemaakt aan de huidige politiek en haar eventuele ont wikkeling, terwijl een veel af wijzender houding blijkt ten aanzien van de troonpretendent Don Juan, wiens naam in het geheel niet vermeld wordt. schriften van de raad op te vol gen. Op het overtreden van de voor schriften van de economische raad staan gevangenisstraf en boeten. Overtreders kunnen voorts worden uitgesloten van het beheer over hun bedrijven. De twee-partijen-commissie, die de verordeningen van de raad moet goedkeuren, bestaat uit de militaire gouverneurs van beide zones of hun plaatsvervangers. Een Brits-Amerikaans bureau van toezicht is belast met de da gelijkse controle. Boycot van commissie van onderzoek. De delegatie der Palestijnse Arabieren bij de speciale zitting der V. N. betreffende Palestina stelt in een rapport aan het hoge bestuur der Palestijnse Arabieren eenstemmig voor, dat de Arabie ren de commissie van onderzoek inzake Palestina, welke door de Algemene Vergadering werd op gericht zullen boycotten. De Palestina-Commissie. De Palestinacommissie der V.N. zal zich over een week naar Palestina begeven, en haar hoofdkwartier te Jeruzalem ves tigen, aldus besloot de commissie Dinsdag. Gromyko (Sow jet-Unie) gaf Dinsdag in de atoomcommissie der V. N. wederom de verzeke ring dat de Sowjet-Unie staat op het afschaffen van de atoombom als eerste stap in welk schema dan ook voor een internationale controle op de atoomenergie. Aangezien dit in lijnrechte te genspraak is met het Ameri kaanse standpunt dat de voorra den atoombommen niet kunnen worden vernietigd, een volkomen zeker internationaal controlestel sel in werking is getreden, blijft de impasse op dit gebied bestaan. j stuur van Buitenzorg, de nacht worden herhaaldelijk, uiteraard is dit slechts moge. schoten gehoord, waarbij o.m. ujk wanneer garanties kunnen gebruik wordt gemaakt van|^den gegev|n; in de eerste plaats, voor een deugdelijk be lichtspoormunitie. Te Palembang is het over het algemeen rustig In de Westelijke sector van Batavia werd een Nederlandse patrouille nabij de demarcatie lijn beschoten. Bij Bandoeng ten Noorden van Padalarang had een gevechts aanraking plaats met een repu- Zware aanvallen van guerilla's. Volgens het Griekse nieuwsbureau hebben de Bulgaarse grens wachten aan de leden van de sub-commissie van onderzoek van de V.N. de toegang tot Balgaars grondgebied geweigerd. De sub commissie wilde een onderzoek instellen met betrekking tot nieuw voorgevallen grensincidenten. Een der Burgaarse officieren val op Griekenland, tegen te zeide, dat men het vuur zou openen, wanneer toch gepoogd zou worden de grens te over schrijden. Van een brief en een telegram, waarin de Bulgaarse regering mededeling werd ge daan van de aankomst der com missie en haar bijstand werd verzocht voor het werk van de commissie, wilde de grenswacht geen nota nemen. Hij wilde wel contact opnemen met de autori teiten te Sofia en de commissie van het resultaat daarvan in kennis stellen. Nadat ten laatste antwoord uit Sofia was ontvan gen nam de grenswacht de offi ciële brief van de commissie, welke reeds op vertrekken stond aan. De subsommissie vol tooide haar werk aan de Griek se zijde van de grens en vertrok daarna. De aanval op Fiorina. Volgens persberichten uit Sa* loniki werden de plannen voor de twee jongste aanvallen der guerillastrgders op Fiorina in Noord Griekenland tijdens de conferentie in Joego-Slavië, waaraan militaire vertegen woordigers van Maarschalk Ti to deelnamen, ontworpen. Vol gens deze berichten, die van „bevoegde kringen" zouden stammen, zou Fiorina na de ver overing tot hoofdstad van „Vrij Griekenland" geproclameerd zjjn. Joegoslavische tegenspraak. Tanjoeg, het officiële Joego slavische nieuwsbureau, is ge machtigd de berichten over con centratie van troepen aan de Joegoslavische grens, welke be stemd zouden zyn voor een aan- op spreken als zijnde geheel on waar. Grieks protest. Griekenland heeft zich tot de Franse ministeries van Buiten en Binnenlandse Zaken gewend in verband met de berichten, dat in het Zuiden van Frankrijk een internationale brigade wordt ge vormd en opgeleid voor de strijd tegen de regeringstroepen in Noord-Griekenland. Maak het de bakkers niet onnodig lastig. Vraag niet zonder bon! om brood Vele mensen beschouwen het als vreemd, als de bakker voor brood bonnen vraagt. Men meent, dat de bakker best zon der bon kan leveren en men oefent op de bakker een zekere pressie in die richting uit. Aan een dergelijke houding zijn, zonder dat men het beseft, twee ernstige gevaren verbon den. Allereerst lopen daardoor de werkvoorraden van de bakkers terug, waardoor uiteindelijk het bedrijf in moeilijkheden komt. Daarnaast wordt daardoor het broodrantsoen in gevaar ge vaar gebracht, zodat men bij koop en verkoop van brood zon der bon op de duur ook zichzelf dupeert. Niet alleen de verkoper, maar ook de koper, stelt zich aan een strafvervolging bloot. stuur, dat ten volle rekening houdt met de ter plaatse be staande verhoudingen en, in de tweede plaats, voor de veiligheid van personen en positie van hen die ondoordacht aan daden van de „Partai Rakjat Pasoendan" hebben meegedaan. De regering handhaaft haar standpunt, dat geen belemme ringen in de weg mogen wor den gelegd aan de normale ac tie van de politieke partij, Par tai Rakjat Pasoendan, welke als zodanig recht heeft op bescher ming tegen terreur en intimida tie. Generaal Spoor over de toestand. Tijdens zijn bezoek aan Palem bang heeft luit.-generaal Spoor aan Anetq verklaard, dat de toe stand, in het bijzonder op Java, na de ondertekening van Ling gadjati steeds slechter geworden was, niet alleen op financieel- economisch terrein, doch ook zeer zeker op militair gebied. Hij haalde als voorbeeld Se marang aan, waar de bouw van stellingen aan de demarcatielijn voortgaat. Voorts noemde hij Modjokerto, waar de moeilijkhe den voortdurend toenemen. Als eerste doel, dat nage streefd moet worden, zag gene raal Spoor een gecombineerde gendarmerie voor geheel Indo nesië, een politiemacht dus, wel ke boven alle plaatselijke poli tiecorpsen is gesteld en die de taak van het leger tot handha ven van rust en orde overneemt. De legermacht zou moeten be staan uit Nederlanders en Indo nesiërs, waarbij de Tndonesiërs uiteindelijk de meerderheid moe ten vormen. Het Indonesische element zal voornamelijk gere- cruteerd kunnen worden uit de gendarmerie. Generaal Spoor zag deze weer macht als een klein, modern uit gerust, mobiel leger met een goede luchtmacht en een vloot, welke geschikt is zowel voor actie naar buiten als zuiver voor defensieve doeleinden. Op een vraag betreffende de demobilisatie zeide generaal Spoor, dat de technische uitvoe ring voortgang vindt en dat de practische uitvoering afhangt van het tempo, waarin de af lossing geschiedt. In de eerste plaats komen de troepen van het K.N.I.L. voor aflossing in aanmerking, omdat deze sinds 1941 in dienst zijn. Hierna zijn de oorlogsvrijwilligers aan de beurt. se handen is. Dit is weer een van de zot heden van het Bestand, de op 14 October 1946 met de Republiek gesloten wapenstilstand, dat een toevallige situatie beslissend is geacht voor de grenzen van het te bezetten gebied, zonder daar bij maar enigszins met de econo mische consequentiese rekening te houden. Alle zwaar vervoer moet nu over de weg, die bij de Poentjah stijgt tot 1400 M., een weg die voor dit zware transport niet be rekend is, met het gevolg dat da gelijks ten gevolge van de vele gaten en hobbels, één of meer auto's sneuvelen ende spoor baan mag niet gebruikt worden. Te Buitenzorg aangekomen, vertelden de daar aanwezige au toriteiten van de door hen te ver vuilen taak en de moeilijkheden welke zij bij de uitoefening daar van ondervinden. „Een tijd geleden", zegt kolo nel Thomson, „ontdekten we, dat de T.R.I.-posten verdwenen wa ren bij het waterkrachtstation van Kratjoh, dat 600 M. over de demarcatielijn ligt. Dit kracht station is zeer belangrijk voor de electriciteitsvoorziening in dit gebied. Daarom besloot ik het te bezetten, toen het onbeschermd bleek. Onze soldaten vonden onder dit station zware springstofladingen en in een grote kniebuis, van meer dan een meter diameter, een vliegtuigbom van 100 kg., die wij natuurlijk verwijderden. Ech ter kreeg ik de volgende dag van hogerhand opdracht, om dit waardevolle krachtstation weer te ontruimen. We staan nu steeds aan het ge vaar bloot, dat de electriciteits voorziening voor lange tijd buiten werking wordt gesteld". Ook wij allen kunnen niet be grijpen, waarom in dergelijke ge vallen steeds maar weer, ten de trimente van grote belangen, zoete broodjes gebakken moeten worden met de Republiek. Desgevraagd gaf de heer Schouten ook een uiteenzetting van zijn standpunt tegenover de Republiek, een zienswijze, die, met uitzondering van een klein kringetje op en om het Paleis te Batavia, in Indië in brede kring weerklank blijkt te vinden. En zelfs in dit kringetje van het Pa leis is thans twijfel omtrent de eigen zienswijzen. Wat is christelijke politiek. In een te Groningen voor de C.-H. Unie gehouden redevoe ring over het bestaande recht der Chr. partijen, heeft prof. dr G. C. van Niftrik er op gewezen, dat tegenwoordig vaak beweerd wordt, dat Christendom en po litiek twee grootheden zijn, die onmogelijk iets met elkaar te maken kunnen hebben. Hiertegenover wenste spr. zo positief mogelijk te stellen: Het Christelijk geloof is in zich zelf al een politieke beslissing. Immers Christen zijn betekent het erkennen van Jezus Chris tus de Heer. En dan kan het niet anders of men komt in con flict met de machten van deze wereld, die voor zich de auto riteit opeisen. Zo kwamen de eerste Christenen direct in con flict met de overigens toch zo verdraagzame Romeinen. Vraagt men nu wat eigenlijk Christelijke politiek is. aldus spr., dan kunnen wij allereerst zeggen, dat dit politiek is van mensen, die welbewust erken nen, dat het ook geldt van het staatkundig leven, dat Jezus Christus de Heer is. Maar ook is Christelijke po litiek in zichzelf al Christelijk. Elke politieke daad wordt, reeds voordat zij is gedaan, beheerst door een voor-beslissing, voor Christenen is dat dus. weer de erkenning van Christus' Ko ningschap, daarop moet de volle zwaarte vallen. Juist hierin acht ik het recht van Christelijke partijvorming te liggen, aldus prof. Van Nif trik. En nu kan men wel zeg gen, dat men zo de kerk het werk uit de handen neemt, maar dan vergeet men, om met prof. I-Iaitjema te spreken, dat er tweeërlei lezen van de Bijbel is. Eerst is er het profetisch Bijbellezen, zoals dat in de kerk gebeurt, daarnaast kan het niet anders of een Christen leest zijn Bijbel om daarin te vindon hoe hij in zijn levenspractijk moet antwoorden op de profetische boodschap van de Kerk. Zo is ook ons leven en wer ken in een Christelijke partij het zoeken naar het antwoord op die profetische boodschap van Jezus Christus de Heer. DE BILT ZEGT: Koeler. Weersverwachting, geldig tot Donderdagavond Overdag gedeeltelijk bewolkt met nog een enkel buitje. Meest matige wind tussen Zuid en Z.- West. Verdere daling van tem peratuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1