Crediet aan Hongarije geblokkeerd. Doelmatige verdeling woongelegenheid. Krachtproef van Egypte Waarom bet pat. Hindoes en Mohammedanen tevreden. Rondom AM'el Krim. Fruitprjjzen lager dan vorig jaar. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND woensdag 4 juni 191.7 Rusland op z'n best. Vredesvoorstel in China. De drie landen zijn het eens. Oplossing in Brifs-Indië. -Hef trouwe koningspaard De herbegrafenis van dr H. Colijn. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzerr; Vlooswqkstraat, Telefoon 2052,- Enkele weken geleden hebben een aantal Ned. Herv. predikan ten vergaderd, ter bespreking van het feit, dat de predikanten in de politiek vaak tegenover elkaar staan. Een deel van hen is lid van de P. v. d. A. en een ander deel van een der Christelijke par tijen. Bedoelde predikanten kwa men tot de 'volgende uitspraak» „Wij menen elkander' daarin te verstaan, dat wat ons weder zijds tot een verschillende poli- tieke keuze drijft, enerzijds is de verontrusting, over de mis kenning van het gezag als grond slag van alle overheidshandelen en in verband daarmede de ver ontrusting over een dreigende en toenemende chaos in ons volksleven; anderzijds een ster ke, sociale bewogenheid, die slechts door diepingrijpende ver anderingen in het maatschappe lijk bestel, het recht op levens ruimte voor allen gewaarborgd acht." Ds Buskes is het met .deze verklaring niet eëns. Het is zo betoogt hij in „In de Waagschaal", volstrekt niet zo, dat zij die voor de C. H. U. of de .4. R. kiezen geen sterke sociale bewogendheid kennen en al evenmin zo, dat degenen, die tot de P. v. d. A. behoren, niet verontrust zouden zijn over de miskenning van het gezag.. Het verschil in politieke keu ze wordt niet bepaald door ver ontrusting over de miskenning van het gezag en sterke sociale bewogenheid. Het gezag is voor ihij van even grote betekenis als voor Jan Schouten en Jan Schouten kent een even grote sociale bewogenheid als ik. Het verschil in politieke keüze wordt door heel andere dingen be paald. Daar is allereerst de vraag, 'die in de verklaring in het ge heel niet aan de orde komt, van de Christelijke politiek en de Christelijke politieke partij-. Af gezien van het verschil in za kelijke politiek en sociaal pro gram dragen de P. v. d. A. ener zijds en de A.R. en C.H.TJ. an derzijds een geheel verschillend karakter. De laatste willen zeer beslist Christelijke partijen zijn. Het Christelijk politiek ge sprek zal dus allereerst gevoerd moeten worden over de vraag, of Christelijke politiek en Chris telijke politieke partij eis van het Christelijk geloof zijn. Zijn ze dat niet, dan is het bestaan van de A.R. en de C.H.U. een noodlottige vergissing. Zijn 'ze dat wel, dan is het lidmaatschap van de P.v.d.A. voor een Chris ten een niet minder noodlottige vergissing." Ds Buskes beantwoord voor zichzelf de hier gestelde vraag ontkennend, want: politiek is een zeer zakelijke en wereld lijke aangelegenheid; waaruit voor hem voortvloeit, dat een partij als de Partij van de Ar beid, die zich mede op dit stand punt stelt, geen antwoord, kan geven op de vraag, wat in haar program over de Koninklijke heerschappij van Jezus Christus over het politieke leven wordt gesteld. Hier is naar het ons voor komt de zaak'zuiver gesteld. De P. v. d. A. k a n geen ant woord geven op de hier bedoel de vraag, omdat de koninklijke heerschappij van Jezus Christus buiten haar gezichtskring ligt. Omdat zij de politiek ziet als een zuiver wereldlijke aangele genheid, omdat zij Christelijke politiek niet ziet als eis vans het Christelijk geloof. Het gaat dus niet, zoals het vaak wordt voorgesteld om de vraag op welke wijze de Chris telijke beginselen het best kun nen worden gediend: isolement of zuurdesem, maar dm de vraag": al of niet Christelijke politiek. Daarom moet, om met ds Bus kes te spreken, het lidmaatschap van dc P. v. d. .A. voor "de be lijdende Christen een n o- o d lottige vergissini z ij n. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e Jaargang no. 658 Abonnementsprijs S.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W..F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HTJIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds K. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEÏ te Poortvliét. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 4.24 u., on der 20.53 u. Maan op 22.57 u., onder 5.10 u. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat-het aan Hongarije toegestane crediet voor de aan koop van surplus goederen „hangende- de opheldering van de in dat land ontstane toe stand" is geblokkeerd. Het departement gat te ken nen, dat van dit crediet, dat 30 millioen dollar bedroeg, nog niet de helft is opgenomen. Het blokkeren van dit crediet wordt te Washington opgevat als de eerste zet der Amerikaah- se regering tegen -het nieuwt Hongaarse bewind. De voornaamste woordvoer- voerdei- van de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, Mc der Mott, Verklaarde, dat de toestand in Hongarije de voortdurende aandacht geniet, doch hij weigerde te zeggen, of verdere stappen te verwachten zijn, zooals ten aanzien van het aanvullende crediet van 7 mil lioen dollar, dat Hongarije van de export-importbank heeft verkregen voor de aankoop van Amerikaans katoen. Tevens kon Mc der Mott niet bevestigen of de Hongaarse ex- premier, Nagy, naar de V. S. zal komen. Amerilcaanse reactie op Hongaarse staatsgreep. Driejarenplan opgesteld. Grote massa communisten aan Griekse grens. Het Griekse kabinet is op nieuw bijeengekomen om de vorderingen te bestuderen van de operaties tegen de guerilla- strijders, nu „de openlijke agres sie der noordelijke buurstaten weer begonnen is". Blijkens persberichten zijn thans grote massa's, communis tische vrijwilligers aan de Joe- goslavische grens geconcen treerd. De Griekse kranten merken op dat slechts het stationneren van' Engels-Amerikaanse troe pen langs de Griekse noordgrens de versterking van de guerilla's met buitenlandse vrijwilligers kan verhinderen. Internationale Kamer van Koophandel bijeen.' Maandagmiddag is te. Mon- treüz het eerste congres van dé internationale Kamér van Koop handel na de oorlog geopend. Daar Trygve Die, algemeen se cretaris der V. N., de openings- zitting niet kon bijwonen, was zijn toespraak van xte voren op grammofoonplaten vastgelegd. Lie acht het een bemoedigend feit, dat de zakenlieden in de gehele wereld de V. N. een reële in stelling vinden. Volgens Lie is niet het oor logsgevaar, maar het gevaar vani een economische en sociale ont wrichting op het ogenblik voor de wereld het grootst. Hij sprak als zijn overtuiging uit, dat de wederzijdse economische hulp verlening van doorslaggevend belang is en dat uitbreiding van de internationale markten, ge paard met voldoende politieke garanties, de wereldeconomie slechts tot nut kan strekken. De Prawda heeft in een hoofdartikel aangedrongen op uitroeiing van al degenen in Rusland, die nog gelpven in de oude Bourgeois-idëalen. „Er zijn in Rusland nog steeds mensen, die in de oude, door -de motten aangevreten idea- lfen van de Bourgeois geloven", aldus het blad. „Onze victorie is onvermijdelijk", voegt de Prawda er aan toe, sprekend over de „superioriteit van de communistische ideologie over alle andere ideologiën van individualisme en ongebrei deld kapitalisme, dat in som mige zogenaamde democrati sche landen van het Westen gepredikt wordt". - De politieke Volksraad, het- hoogste vertegenwoordigende lichaam van het Chinese volk, heefteen voorstel om de vre desonderhandelingen met de Chinese communisten te hervat ten, aanvaard. Er wordt bij de regering op aangedrongen ern- stige pogingen in het werk te stellen het probleem met poli tieke middelen op te lossen. De raad heeft de communis ten verzocht onmiddellijk afge vaardigden naar Nanking te zenden, opdat de vredesonder handelingen kunnen worden hervat en er tevens bij hen op aangedrongen hun vroegere voorwaarden voor de hervatting te laten va.ren. De rubberproductie in de Belgische Qöngo. De Belgische Gongp heeft in-de periode van 1939 tot 1944 de rub berproductie meer dan vertien voudigd. In 1944 bedroeg deze 11.287 ton, welke hoeveelheid aan de V.S. voor 230 millioen frank van_ de hand werd gedaan. In 1945 bedroeg de rubber opbrengst 7357 ton. Hét proces tegen' maarschalk Graziani, Mussolini's vroegere opperbevelhebber, die Jéëschul- digd wordt van collaboratie, is wegens ziekte voor onbepaalde tijd uitgesteld. Nederlands-Belgiseh-Luxem- burgse handelsbesprekingen. Sedert enkele dagen hebben besprekingen plaats tussen Ne derlandse *en Belgisch-Luxem burgse delégatigs inzake een re geling van het handelsverkeer tussen de drie landen voor een periode van twee jaar. Öeze on derhandelingen Rebben geleid tot een principiële overeenstem ming. De uitwerking hiervan zal nog enige dagen in beslag ne men. In afwachting van de on dertekening van het accoord zijn mede in verband met de expi ratie van de huidige overeen komst,- overgangsmaatregelen getroffen ter regeling van het handelsverkeer tussen de drie landen. Zodra de ondertekening van de nieuwe overeenkomst heeff-plaats, gehad, zal hiervan mededeling worden gedaan en zal een toelichtend communique worden verstrekt, j Driejarenplan. Lajos Dinnyes, de nieuwe Hongaarse minister-president, hêeft aan de pers verklaard,, dat zijn kabinet zich zal concen treren op het versterken van de democratie en het verhogen van de levensstandaard der massa binnen het kader van een eco nomisch driejarenplan. Diniiyes zeide, dat hij bij zijn werk voor de ontwikkeling der democratie dóór andere coalitiepartijen ge steund wordt. Nagy uitgedaagd. In een openbare redevoering heeft de Hongaarse communis tische leider, Rakosi, verklaard, dat hij, Nagy hééft opgebeld en hem heeft gevraqgd terug te keren en voor een rechtbank te verschijnen. Nagy weigerde echter. - Het exportcijfer van steen kool uit de Britse bezettings- zohe is voor het derde kwartaal van 1947 op 825.000 ton gesteld. Marshal over Italië. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Marshal, heeft verklaard, dat de V. S. zullen voortgaan het Italiaanse volk te helpen. Hij wenste de nieuwe regering-De Gasperi succes. Marshal zeide, dat het Itali aanse volk zijn oprecht en vast geloof in de democratie heeft getoond, tevens heeft het vele van zijn meest urgente na-oor- logse problemen overwonnen en ik hen van gevoelen, aldus'zei de Marshal, „dat het de laatste tijd zijn eigen bekwaamheid voor de wederopbouw van zijn land heeft onderschat." De Palestina-commissie bijea.i. De Palcstina-con .missie der V. N. heeft besloten, dat de kwes tie of dé commissie de kampen voor verplaatste personen in Europa zal bezoeken, geregeld zal worden in Palestina. Voorts besloot men de. vijftien organi saties, dié wensen te getuigen, uit te nodigen haar verklarin gen op schrift te stellen. Aan de hand daarvan zal men beslis sen wie gehoord zal worden. Tot voorzitter dep commissie werd gekozen de Zweedse rech ter Sandstroem. De Peruaanse afgevaardigde Altero Üloa werd vice-voorzitter. Voorlopig verslag Tweede Kamer. Verschenen is het voorlopig verslag der Tweede Kamer no pens het wetsontwerp: Bevorde ring Van doelmatige verdeling van woongelegenheid. Door zeer v.ele leden werd de opvatting gehuldigd, dat het ge brek aan woningen een algemene regeling voor de bevordering van doelmatige verdeling van woon gelegenheid noodzakelijk maakt. Nu er een noodtoestand op wo- ninggebied bestaat, moeteft nood maatregelen genomen worden. Zulks neemt echtèr niet weg, dat de voorgestelde ingrijpende be perkingen van het eigendoms recht en het daarvan afgeleide gebruik met zo groot mogelijke waarborgen 'moeten worden om ringd. Men meende te weten, dat ygn de voor 1946 .geraamde 10.00(1 woningen er slechts 1000 gereed zijn gekomen. Als dat zo is, welke verwachtingen mag men dan koesteren ten aanzien van het ge reedkomen in 1947 der 25.000 in dat jaar te bouwen woningen? Kan het zijn, dat het herstel van beschadigde woningen mede zo langzaam vordert, omdat de uitbetaling dor schadeloosstellin gen ter zake van oorlogsschade zo stagneert? Algemeen zou men op prijs stellen nopeqs de feitelijke toe stand* op het gebied van de nieuwe bouw nauwkeurig te wor den ingelicht. Sommige leden vroegen zich af, of het zetten van gebouwen, be stemd voor vermaak en dans, wel voldoende wordt geremd. Vele leden meenden, dat bij voldoende toeneming van de wo ningvoorraad de voorgestelde wet steeds .minder toepassing zou moeten vinden. Zij zouden het op prijs stellen, wanneer 't tijdelijke karakter dezer noodvoorziening in de considerans duidelijk tot uitdrukking zou komen. Hoewel het eigendomsrecht hij het toevyijzen van woningen niet van doorslaggevende betekenis mag zijn in deze tjjd van woning- schaarste, meenden vele leden, dat dit recht toch ook niet ver waarloosd mag worden. Zti zou den zulks gaarne in de wet zien verankerd. Als voorbeeld werd ten deze genoemd het treurfge feit, dat agn vele ouden van dagen, dte «Is vrucht van hun spaarzin vóór de door de Duitsers bevolen evacua tie in een eigen huis woonden, nu m hun laatste levensdagen dit ge not onthouden wordt. Men achtte dit een sociale misstand, (lie in een maatschappij met gemeen schapszin niet thuis behoort. Pandenlionger der overheid. Algemeen was men van bordeel dat de overheid bij de bevorde ring van doelmatige verdeling van woonruimte het voorbeeld mogt geven. Dat zulks op het ogenblik geschiedt, meenden zeer vele leden ernstig in'twijfel te moeten trekken. Naar hun aanvankelijk oordeel zouden zeer vele en zeker A? aflopende diensten, wat huis vesting Betreft, samen zijn te voegen. Had vóór de oorlog in velé gevallen slechts de ambte naar in dfe rang van 'referendaris een kamer alleen, thans -schijnt iederé commies èen vertrek voor zich zelf nodig te hebben. Gedwongen samenwoning. Ook, aldus vele leden, tast de noodzaak van samenwoning het gezinsleven aan. Enerzijds -toch zal normale gezinsvorming er door worden tegengegaan, terwijl anderzijds gezinsuitbreiding vaak tot grote moeilijkheden aanlei ding zal geven. Zij wezen op de vele, zowel lichte als zeer zware gevallen van psychische storin gen en de ongewenste toestanden op moreel gebied, welke reeds nu op onrustbarende wijze aan de dagv treden. De leden; hier aan het woord waren van'mening, dat het dringend gewenst is, dat een re geling tot stand komt, welke de mogelijkheid schept, dat, waar nodig, de overheid voorzieningen treft om de 'bezwaren van de ge dwongen samenwoning tot een minimum te beperken. Vele leden waren van mening dat het ongewenst zou zijn te be palen aan ambtenaren en hun ge zin voorrang te verlenen bij de toewijzing van woonruimte. Ook zouden vele leden het waarderen, wanneer de»mogelijk heid zou worden geopend van de vorderingsvoorschriften af te wijken-op grond van verklaringen van een geneesheer, gelijk ook in de bezettingstijd gebruikelijk. De in het "wetsontwerp geopen de mogelijkheid tot. het vorderen naast woonruimte van meubilair en stoffering werd door vele le den' afgewezen. Door dezelfde leden werd de voorziene mogelijkheid van in kwartieringsvordering alleen aanvaardbaar geacht, wanneer zij geschiedt ten behoeve van arbei ders, die in de gé-teisterde streken werken aan de wederopbouw. Machtspositie Burgemeester. Zeer vele leden hadden zwaar wichtige bedenkingen tegen de toekenning van zo grote bevoegd heden aan de burgemeester, als in dit ontwerp voorgesteld. Met name komt daarbij de vraag aan de orde of woning- splitsing moet worden bevorderd, alsmede liet vorderen van woon ruimte in huizen, waarin voorzie ningen moeten worden aange bracht. Hij toeedt daarbij in het financieel beleid van de raad. Bij wie, zo vroegen de hier aan het woord zijnde leden, berust .nu de controle op 's burgemeesters beleid. Vele leden wensten de boven bedoelde bevoegdheden in - han den te leggen van het college van B. en W. De vordering van woonruirpte is een zaak Van zodanig delicate aard, dat van dit machtsmiddel niet dan na rijp beraad gebruik mag worden gemaakt. Vele leden wensten ten aapzien van de financiën op te merken, dat voor de juiste uitvoering de zer Wet een geldelijke regeling tussen Rijk engemeenten niet kan worden gemist. Twee onafhankelijke staten. Hindoestan en Pakistan. Formele aanvaarding van Brits plan. Naar Reuter verneemt, hebben de Congrespartij, de Mohamme daanse Liga en de leiders van de Sihks op de gisteren gehouden bijeenkomst met de onderkoning formeel mededeling gedaan van hun aanvaarding van het Britse voorstel ten aanzien van de machtsoverdracht in Voor-Indië. Djinnah, de voorzitter van de Mohammedaanse Liga, maakte het voorbehoud, dat nog ratifica tie door de Raad van de Liga ter vergadering in New Delhi op negen Juni, volgen moest. Toekomstige status. Gisteren hebbert de leiders der drie grote groepen in Brits- Indië, Nehroe, Djinnah en Sing, de voorgangers voor resp. de Hindoes, de Mohammedanen, en de Sihks, na het voorlezen van de volledige tekst van het Britse voorstel door onderkoning Lord Mountbatten per .radio medede ling gedaan van hun aanvaar ding van het Britse voorstel. De leiders* riepen het volk op tot eensgezindheid. De dood van zijn meester, koning Christiaan van Dene marken, was te veel voor Rolt, hef lievelingspaard van de ko ning. Slechts enkele dagen, nadat het paard, eenzaam en tragisch, achter de lijkkist van zijn meester gelopen had bij diens laatste.gang, stierf ook Rolt. Twintig jaar lang heeft ko ning Christiaan zijn morgen rit door Kopenhagen op Rolt gemaakt en hét grote, zwarte paard was bij jong en oud in de stad bekend. Rolt moet zijn baas gemist hebben, want hij was een trouw dier. En de ko ning was zeer gesteld op zijn trouwe kameraad. Paarden liefhebbers zullen zeggen er van overtuigd te zijn, dat Rolt stierf door een gebroken hart'. Mr Tjarda naar Den Haag. Volgende week wordt do Nederlandse ambassadeur' te Pa rijs, Mr Tjarda van Starken- borgh Staehouwer, voor enkele dagen in Nederland verwacht. Zeep voor vuile arbeid. Het C. D. K. deelt mede, dat de distributiediensten op plaat selijk nader te bepalén tijdstip en aan de daarvoor in aanmer king komende personen rant- soenbotinen voor huishoudzeep voor vuile arbeid zullen uitrei ken voor de 7e fen 8e periode 1947 (8 Juni t.m. 2 Aug.).. Zij, die vuile arbeid verrichten, ont vangen 2 rantsoenbonnen, ter wijl aan personen, die zeer .vuile arbeid verrichten voor genoemd tijdvak 4 rantsoenbonnen zullen worden uitgereikt. Artsen, ver pleegsters enz. ontvangen voor bovengenoemd tijdvak eveneens rantsdenbonnen voor huishoud zeep of toiletzeep. Drieling geboren. In het Ziekenhuis te Sluiskil Schonk mevr. Salome-Remeus, wonende te Biervliet, Zondag nacht het leven aan een drie tal dochters. Zowel moeder als kinderen maken het best. Bidault protesteert. De Franse ambassadeur in Egypte heeft aan de Egyptische eerste minister zijn verwonde ring te kennen gegeven over de verklaringen in het openbaar van Abd' el Krim na diens aan komst te Caïro. Krim is met een auto van het Koninklijk paleis naar „een pa leis op 30 K.M. afstand van Cairo gebracht, waar een vleu gel te zijner beschikking is ge steld. Protest van Bidault. De Franse minister van 'bui tenlandse zaken, Bidault, heeft sen scherp protest gezonden aan de Egytische gezant te Parijs, tegen wat Bidault noemde 'de „medeplichtigheid" van de Egyp tische regering bij de ontsnap ping van Abd' el Krim. Men vreest in Franse kringen dat de ontsnapping- van Abd' el Krim zai leiden tot een sterke ontwikkeling van anti-Franse nationalistische bewegingen door geheel Noord-Afrika van Tunis tot Marokko. Perscommentaren. „Al Ahran", het meest invloed rijke -blad in het Midden-Oosten, verklaart het vréémd te vinden, dat Frankrijk het de Egyptische regering kwalijk zou nemen een wijkplaats aan Abd'el Krim ver leend te hebben. Egypte' deed niets anders dan de regelen der gastvrijheid 'nakomen, aldus het Wad. - „Abd'el Krim' verlief het schip voordat hy koning Faroek om bescherming verzocht had. Wfj hopen, dat Frankrijk deze kwes tie objectief en zonder passie zal beschouwen". Het blad voegt er aan toe, dat men een aanbod heeft gedaan tót opleiding van de zoons van Abd'el Krim aan Egyp tische universiteiten. De onafhankelijke „France Libre" waarschuwt, dat Abd'el Krim. in staat is Frankrijk op nieuw moeilijkheden In de Mo hammedaanse wereld te bezorgen De rechtse „Epoque" oordeelt, dat de Egyptische regering al thans deelgenomen heeft aan een complot tèn koste van de waardigheid van Frankrijk. De socialistische „Populaire" dringtaan op politieke hervor ming in Noord-Afrika door de Mohammedqpen het recht tot be- stüur van eigen zaken te ver lenen. Het orgaan van de MJLP-, „l'Orbe", meent- dat Egypte ge poogd heeft zijn aangezicht te redden voor de 'Arabische wereld alvorens nederlagen ter conferen tie van de V.N- over de Soedan tegemoet te gaan. Nederl. leningaanvrage bij dc Wereldbank. Maandag is hier te lande uit Parijs gearriveerd de heer" L. Rist, research-director van de internationale bank voor herstel en ontwikkeling, in verband mét "besprekingen terzake van de door Nederland aangevraagde lening ten bedrage van 535 mil lioen dollar, de heer Rist zal verschillende besprekingen hou den. Naar verluidt bestaat het plan óm de voorlopige regering nog twee maanden in functie te doen blijven. Ondertussen zal het Britse parlement zijn werkzaam heden ten aanzien van de kwes tie' voltooien. Wanneer deze werkzaamheden beëindigd zijn, zal men overgaan tot oprichting van een centrale regering voor Pahistan. De staten Pakistan en Hindoe stan worden twee aparte domi nions. Nieuwe verkiezingen zul len worden gehouden in de pro vincie aan de Noord-Westelijke grens om te bepalen of dit ge bied tot Pakistan zal behoren, aldus verneemt Reuter uit goede bron te New JDehli. Gandhi is anti. Gandhi' heeft te New Dehli verklaard: „Zelfs wanneer heel Voor-Indië in brand zou staan, zullen wij niet toestemmen in. de stichting van >Pa_kistan, ook al eisen de Mohammedanen het onder bedreiging met 't zwaard". De Britse eerste minister, Cle ment Attlee, heeft in het Lager huis meegedeeld,- dat het Britse aanbod van de dominion-status gunstig is ontvangen door alle drie Voor-Indische partijen,, die vertegenwoordigd zijn op de conferentie met de 'onderkoning. Attle'e's verklaring werd met luid gejuich begroet. De „Tjerk Hiddesz" naar Indië vertrokken. Gistermiddag vertrok uit de Amsterdamse haven H. M.js tor- pedobootjager „Tjerk Hiddesz" onder commando 'van de kapt.- luit. ter zee J.. Hendriks. De „Tjerk Hiddesz" is een zus terschip van de. „Jan van Galen" en werd in 1942 in Engeland .ge bouwd. Het oorlogsschip had een zeer actief aandeel in de evacua tie der Nederlandse guerillastrij- ders pp Timor in 1943. Sterke Nederlandse troepen op Java en Sumatra. De sterkte der Nederlandse troepen op Java en Sumatra be draagt, naar Aneta verneemt, thans, 89.178 man. Uitgaande van de basis voor de toegestane sterkte op het ogen blik van het sluiten van het be stand züllen van de nieuwe divi sie 700 man in Indië -kunnen aan komen, voordat bet toegestane maximum bereikt is. Waarschijn lijk zullen tegen die tüd de eer ste troepen voor aflossing gereed zijn. Republikeinse bezwaren. Hét memorandum, dat door de commissie-generaal aan de Repftblfkeinse regering is over handigd; is in strijd met het accoord van Linggadjati, zo ver klaart de Republikeinse „linker vleugel" in een te Djogjakarta uitgegeven communique. De- „linkervleugel" omvat de socialistische ert arbeiderspar tijen en de socialistische jeugd beweging. De „linkervleugel" grondt zijn mening op de volgende rede nen: 1. Het memorandum schijnt de Indonesische republiek te willen binden aan een eenvoudig? auto noom gebied binnen het kader van Nederlands-IndS. 2'. Het elimineert niet alleen de mogelijkheden tot' daadwer kelijk economisch .herstel van Indonesië, doch belemmert ook de pogingen der republiek om „tegemoet te komen aan de we- réldbehoeften" door onverwijld grondstoffen te exporteren. 3. De commissie-generaal hêeft de nota overhandigd onder be dreiging van afbreking der on derhandelingen. Engelse stem over Indië. Britse belangen in het, gedrang. In een artikel over de ontwik keling in Nederlands-Indië geeft de Times uitdrukking aan de vrees, dat in deze moeilijke perio de van hervormingen de Brifse belangen minder in apht zullen worden genomen. Het blad herinnert _er aan, dat de commissie-generaal voor haar vertrek naar Den Haag een zeer belangrijk memorandumaan de republikeinse 'delegatie heeft overhandigd, waarin met nadruk wordt gewezen op de noodzaak van nauwe en oprechte samen werking van Indonesische zijde volgens bepaalde lijnen. Alle punten in deze .nota, 'zo vervolgt de Times, waren van urgent belang, doch blijkbaar zijn de Indonesiërs ,op dit ogenblik meer gericht op het behalen van voordeel uit de recht,en, verkre gen bij het accoord van Linggad jati, dan het nakomen van de verplichtingen, welke zij ander zijds op zich hebben genomen. Vooral hun houding ten opzich te van het grotere plan 'tot een Indonesische-Unie bewijs!dat zij geneigd zijn, de andere delen der federatie te overheersen. Het herstel vkn de normale handel met Indonesië zou aan ve le tekorten, waaronder de wereld thans gebakt gaat, een einde ma ken. Er staat voor de Britten in de vorm van investeringen in Indië zeer veel op het spel en men is hier bezorgd, hetgeen 'de Nederlandse autoriteiten onge twijfeld reeds weten, dat in de Koogwater tè Vlissingen. Donderdag 5 Juni: 2.54 u. 1.90 m., 15.11 u. 1.94 m. DE BILT ZEGT: Bijna overal nog hetzelfde weer. Weersverwachting, geldig tot Woensdagavond: In het Noordoosten van het land langzaam binnendringen van iets koelere lucht. Gedeel telijk bewolkt. Enige regen met kans op onweer. Matige wind tussen Noord en Oost. In het overige deel van het land nog weinig verandering. Daar nog steeds zonnig weer met hoge temperatuur en in de namiddag kans op onweer. Zwakke wind. moeilijke overgangsperiode de Britse belangen, niet iq. theorie doch in practijk, minder dan de andere, in acht zullen worden ge nomen. Op economisch en politiek ge bied zijn er geen moeilijkheden, die niet door een politiek van ge duld en goede trouw uit de weg kunnen worden geruimd, en. een dergelijke" politiek kan met ver trouwen worden verwacht van het verlicht Staatsmanschap, dat thans aan het Nederlandse stre ven naar een nieuwe basis van overeenstemming tussen Oost en West ten grondslag ligt. - (Van onze Haagse medejverker.) De herbegrafenis a.s. Donder dag' van dg oud-minister-presi- dent, Dr H. Colijn, zal een een voudige, maar toch zeer indruk-' wekkende plechtigheid worden. Zij vangt aan met een korte rouwdienst, die om half elf 's morgens zal gehouden woFden in de rouwzaal van de Fa. Inne- mee aan.de Dennenweg en waar bij slechts de nabestaanden en enkele genodigden zullen tegen woordig zijn. Deze dienst zal ge leid' wórden door ds A. G. Bar- key Wolf, em.-predikant van de Geref. Kerk van 's-Gravenhage- Oost, de vroegere wijkpredikant van de overledene. Precies elf uur wordt een aanvang gemaakt met het vertrek naar de alge mene begraafplaats. De - rouw stoet die uit 9 volgauto's zal be staan zal met de kop gericht staan naar 'de Dr A. Kuyper- straat en langs het Kuyperhü'is over de Koninginnegracht en Laan Copes' van Cattenburg de Kerkhoflaan oprijden en zo de algemene begraafplaats bereiken. De aula zal slechts toegankelijk zijn voor hen, die tot het ge volg behoren. Voor autoriteiten en overige genodigden is een ruimte naast de aula beschik baar gesteld. Aan de groeve wordt niet ge sproken. Alleen Ds Barkey Wolf zal enkele Schriftgedeelten of het-Credo lezen, waarna de eni ge zoon, Dr H. A. Colijn, een woord van dank spreken zal. Om drie uur 's middags vangt in K. en W. een herdenkings dienst aan onder leiding van Mr J. A. de Wilde. Elke A.R. kies vereniging heeft voor dezè sa menkomst twee toegangsbewij zen ontvangen. Om half drie worden de overgebleven plaat sen het gebouw voor K, en W. bevat ongeveer 2800 plaat sen, vrijgegeven. Gelijk bekend zullen naast Mr de Wilde, oud- min, Dr J. J. C. v. Dijk eq, Prof. Dr K. Dijk, hier het woord voe ren. Dezê bijeenkomst Zal 1 uur a 5 kwartier duren en door de N.C.R.'V. worden uitgezonden. In deze bijeenkomst zal Feike As- ma het orgel bespeler, en Jaap Stotijn, hohöist, medewerking verlenen. Als het gebouw de be langstelling niet kan bevatten zal in de tegenover gelegen Ops- terkerk -een filiaal-samenkomst gehouden worden, waarheen het gesprokene per lijn zal wórden overgebracht. Goede oogstverwachting. Tijdens een vergadering van de veilingsver. Kapelle-Biezelinge onde.r voorzitterschap van de heer P. J. J. Dekker, werden me dedelingen gedaan omtrent de prijsregelingen fruit in het - ko mende seizoen. In verband met de te verwachten import uit Bel gië mogen voor de kersen belang rijk lagere prijzen dan vorig jaar verwacht worden. Deze import gesaliiedt tegen een vastgestelde minimumprijs.. Frambozen, kruis bessen en rode bessen gaan ge heel naar de industrie; aardbeien en rode bessen gedeeltelijk. Van zelfsprekend geldt dit speciaal voor de veiling Kapelle. Voor het harde fruit zal de prijs zeer waarschijnlijk voorlopig vrij zijn. Zou het niveau echter een rede lijk peil overschrijden, dan zou de regering onmiddellijk ingrij pen. De oogstvooruitzichten zijn gunstig, zodat de prijzen waar schijnlijk veel lager zullen blijven dan vorig jaar het geval was. Voor de peren verwachtte 'spr. zelfs enige export; men doet alle. moeite om materiaal voor uni forme en behoorlijke emballage te krijgen. Het zachte fruit voor de handel komt zeer waarschijn lijk vrij. In het gebied van Parijs heerst een algemene staking-van beri- zine-verköpers, waardoor het verkeer ten zeerste belemmerd wordt. In de V. S. wordt thans een demonstratie-rondrit gemaakt door een dubbel-deks-trein, waarin op de verdieping onder andere een observatorium is in gericht.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1