Hongarije in de greep der Communisten. Spoorwegramp in China. Wat voert Abd'el Krim in 't schild PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DINSDAG 2 JUNI 1947 Het verkeerde adres? Algemene staking in België Amerika heeft voldoende voedsel. Russische opzet gelukt. Nationalisatie der banken. Een politiek complet? 'Jam Communisten, Anarchisten en Avonturiers naar Griekenland. Truman-dollars voor Franco? De republiek niet bereid de Nederlandse nota te accepteren? Verzet tegen zeven punten. Moskou beschuldigt Britten en Amerikanen. Crisis in de V.S, op komst? „Heit, Wlu&satUti!" Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 657 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12' cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEM.A Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FEETZ, Middelburg, Dr K. HUIZJENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. -. Op- «tl ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon öp 4.24 u., onder 20.52 u. Maan op 22.00 u., onder 4.34 u. In „Vrij Nederland" betoogt H. M. van Randwijk, dat de ultima tieve brief aan de republiek ver keerd geadresseerd is. „Daarom dient de eerste, daad van de regering niet op de tegen partij, maar op het eigen volk ge richt te zijn. De ultimatieve brief, door de Ned-Ind. regering tot de Republiek gericht, had eerst aan het eigen volk geschreven moeten worden. Beel, Schermerhorn en Van Mook dienen eerst zekerheid te- hebben dat het eigen volk in staat en bereid is om „Linggad- jati" uit te voeren" Wie zijn dat eigen volk? Daartoe behoren in dit ver band niet de oppositie-partijen. Met hen wordt geen rekening ge houden. Zij werden bij de Kabi netsformatie als ongeschikt en onbruikbaar bij de oplossing van de nationale problemen terzijde geschoven. Een werkelijk natio naal Kabinet mocht op order van de Partij van de Arbeid, niet ge vormd worden. Maar bovendien het Linggad- jati-aceöord zoals het door de re gering werd geïnterpreteerd is tenslotte door alle partijen in de Tweede Kamer als vertegenwoor digers van het gehele' volk aan vaard, terwijl de i-epubliek er voortdurend Op uit is het aceoord te saboteren. En toch het verkeerde adres? De steunpilaren van de rege ring moeten nu de zaken, zoals te voorzien was, mis dreigen te gaan, zich wel zeer onbehaaglijk gevoelen als zij tot dergelijke uit vluchten hun toevlucht moeten zoeken. De heer Dejace, secretaris van het Algemeen Belgisch Vakver bond, en de heer Major, afge- vaardigde, hebben aan het ein de van de buitengewone verga dering van het algemeen Bel gisch Vakverbond, welke Zater dag en Zondag te Brussel is ge houden, verklaard, dat, indien de nationale arbeidsconferentie binnen afzienbare tijd geen vol doening schenkt aan de Belgi sche arbeiders, een algemene staking in overweging -moet wor den genomen. De arbeidersklasse eist, volgensde sprekers, geen algemene loonsverhoging, maar wil er bij de regering op aan dringen meer controle uit te «efenen op de kostprijzen. Stakingen in Frankrijk. De bekkers in het gebied Pa- 4js hebhen gisteren een staking* can 48 uur als protest tegen de l&ge Ijnen gehouden: Morgen dreigt- een staking van winke liers te beginnen,^welke het hele land betreft; 2% millioen win kels en kleine zaken zullen dan een stakingvan een dag -hou den als protest tegen de rege- hngscoritrole. Iramstaking in Brussel. De duizenden Brusselaars, die van tram of autobus gebruik plegen te maken om- zich naar het werk te begeven, zagen zich gisteren gedwongen het zonder te doen. Volgens aankondiging heeft het personeel van het tram- en „autobuspefsoneel te Brussel en in andere grote plaatsen in België het werk ge durende 24 uur neergelegd, om dat de regeringte weinig aan dacht zou schenken aan zijn grieven. Het personeel eist aan passing der lonen en der sociale voorwaarden aan die van het spoorweg- of staatspersoneel. Indien het tram- of autobus- personeel voor het einde van de volgende week geen voldoening krijgt, zal de staking in alle provincies worden doorgezet. De Amerikaanse onderstaats secretaris van Landbouw, Norris E. Dodd, heeft verklaard, dat de V.S. jaarlijks 2.000.000 ton voe dingsmiddelen m^pr zouden v.unnen exporteren, indien vol doende binnenlandse vervoers middelen aanwezig waren. „Wij hebben voldoende voed sel", aldus zeide de onderstaats secretaris, Hij.deelde verder nog mede, dat het niet de scheep- en zelfs militairen. vaartmoeilijkheden zijn die de export van voedingsmiddelen beperken, doch dat het de bin nenlandse transportmoeilijkhe den in Amerika zijn. Socialisten contra De Gasperi. De Italiaanse socialistische partij heeft in een manifest „op geroepen tot eensgezinde oppo sitie van alle „waai-lijk demo cratische krachten, met inbegrip van alle katholieken" tegen de nieuwe coalitie christelijk- de- mocfatische' partij en onafhan- kelijken. Het manifest verklaart, dat door het- uitsluiten van de par tijen der arbeidersklasse van het bewind de christelijke democra ten het land gestort hebben in een politiek avontuur, dat duis-. tere precedenten heeft in de re cente geschiedenis van andere volken'. „Neue Zeit",verboden. De Sowjet-autoriteiten te Ber lijn hebben de openbare verkoop van het Christelijk-democrati- sche' blad „Neue Zeit" voor een wéék verboden wegens critiek op het blad van de socialis tische eenheidspartij, de „Ber liner Zeltung". De „Neue Zeit" had de „Berliner Zeitung" -van misleiding beschuldigd. Hulpverlening na opheffing der U.N.R.R.A, Slechts 12 der 55 V, N. heb ben hun steun toegezegd aan de hulpverlening, die- in de plaats van de U.N.R.R.A.-hulp zal tre den. Volgens het laatste rapport der V. N. is- een minimum Van 583.000.000 dollar nodig om ze ven noodlijdende Europese lan den te helpen. De V. S. ljpbben thans 350 millióen doller voor de hulp verlening béschikbaar gesteld, tei-wijl Engeland 40 millioen dollar aan schenking en lenin gen aan Oostenrijk heeft aan geboden. Tsjecho-Slowakije stelt suiker en aardappelen beschikbaar. Denemarken isvoornemens 1 millioen p. st. te besteden aan voedsel voor kinderen in de Britse zone van Duitsland. Frankrijk heeft phosphaten en meststoffen beloofd en Nieuw- Zeeland medische hulpmiddelen enz. Noorwegen wil» levertraan aankopen en Polen, dat zelf met ernstige voedselmoeilijkhe- den kampt, lieeft suiker aange boden. Dè -Sowjet-Unie heeft ver klaard slechts de getroffen Sow- jet-Republikeinèn te kunnen helpen, terwijl Joego-Slavië timmerhout, kruiden en vruch ten tot een waarde van 1 mil lioen dollar wii verstrekken. Zweden wil kinderen en ver plaatste personen door giften en cfedieten helpen en Australië heeft een hulpverleningsprogram van 13 millioen dollar in over weging. Safety 'first. Van 5 tot 19 October zal in geheel België een 14-daagse propaganda-actie voor 'veiligheid in 'de bedrijven worden gehou den. Er zullen drie academische dagen' worden belegd, die ge wijd zullen zijn aan de veilig heid, de hygiëne en de ver fraaiing der werkplaatsen. Bui.' tenlandse deskundigen"" voorna melijk Nederlandse en Franse, alsmede letterkundigen, onder wie Dubamel, zullen deze da-' :n bijwonen. Razzia in Universiteit te Sjanghai. Politie-agenten en leden van •het Chinese jeugdleger, teza men 2000 man sterk, hebben Vrijdag de nationale Tsjau Toeng-Universiteit te Sjanghai omsingeld, en onder de slapende studenten gezocht naar commu nistische agenten, die zich daar zouden bevinden. Zoals bekend, zijn de studenten reeds drie vye- kén in staking. De burgemeester van Sjanghai heeft verklaard, dat de autori teiten het bewijs hadden, dat zich onder de studenten 80 com munistische agenten schuil'hiel- den, die tweedracht zaaiden on der arbeiders, studenten, politie Tengevolge van het aftreden van Nagy ontstond Zaterdag in Hongarye een regeringscrisis. De 64-jarige minister van Oorlog generaal Lajos Dinnyes vormde echter in enkele uren een nieuw kabinet, Er kwam uiterlijk weinig, verandering. Alleen de posten van premier en van minister van Buitenlandse Zaken werden door andoren bezet. Maar in werkelijkheid hebben we hier te doen met een communistische staatsgreep, waarop de Sovjet-Unie bewust had aangestuurd. VERKIEZINGEN IN 'T NAJAAR.y Uit de plannen der nieuwe regering blijkt over-duidelijk, dat «ie gehele Hongaarse regeringscrisis niets anders is geweest dan een ^communistische greep naar de macht. actionnaire Hongaarse kabinet van voor de oorlog". Nagy's vijfjarige zoon, die in Boedapest was achtergebleven, zou volgens do Weense krant „Neues Qesterreich", per auto zijn overgebracht naar Bern. Met dezelfde auto werden ook de fa miliejuwelen van de familie Nagy overgebracht, waarvan de waar de op 400.000 Zwitserse franken wordt geschat. Nagy zelf zal mis schien naar Amerika .gaan. Reeds thans staat vast, dat de nieuwe regering de. nationalisatie der banken en het uitschrijven van nieuwe verkiezingen op haar programma heeit staan, bok in Britse politieke kringeh te Lon den denkt men er zo over. Hier acht mert het duidelijk, dat de jongste gebeurtenissen in Hon garije een verder .stadium bete kenen in de pogingen der commu nistische partij om de macht aan zich, te trekken. Do nieuwe Premier. Weliswaar behoren zowel de nieuwe premier als de voorlopige minister van Buitenlandse Zaken beiden tot 'de partij der Kleine Boeren, doch generaal Lajos Din nyes vertegenwoordigt «de linker vleugel van .die partij, terwijl de afgetreden minister van Buiten landse Zaken, evenals de afgetre den premier, door de Russen be schuldigd werden, betrokken te zijn in een anti-Russische samen zwering. Volgens de correspon- den van de B.B.C. te Wenen heb ben „de communisten en soeialis- j ten de slag gewonden" en zou de l partij der Kleine Boeren zich in staat van ontbinding bevinden. In het najaar zouden nieuwe verkie zingen worden gehouden en het is geenszins uitgesloten, dat een nieuwe links-gerichte regering zou overgaan tot nationalisatie der banken, sedert lang 'een der hoofdeisen van de communisten. Volgens radio Moskou is gene raal Dinnyes „bekend om zijn moedige verdediging van de de mocratische beginselen in het re- Britse voorstellen aan Voor-Indië. Lord Mountbatten, de onder koning van Voor-Indië, zal van daag met goedkeuring van het Britse kabinet de Indische lei ders de Dominion-status aanbie den voor Hindoestan en Pakistan benevens nieuwe verkiezingen in de provincie aan de Noord-wes telijke grens óm te bepalenof dit gebied tot Pakistan zal behoren. Deze beide delen van Voor-In dië zullen vrij zijn van inmenging of controle van de zijde- der Brit se regering. Zij zuilen echter de eed van trouw moeten afleggen aan de Kroon. Indien de dominion-status wordt aanvaard, zullen de bevoegdhe den yan de onderkoning, als ver tegenwoordiger- van de Koning van Engeland' onmiddellijk opge heven worden en zal hij fungeren als gouverneur-generaal van de beide Indien. Het feit," dat er een gemeenschappelijke G.G. zal zijn voor beide dominions zal efen ge meenschappelijke politiek voor 't handhaven, van recht en orde verzekeren. Uit Frankrijk ontsnapt. De bekende Arabische vrijheidsstrijder, Abd'el Krim, die in 1921 zowel de Fransen als de Spanjaarden gevoelige nederlagen toe bracht, doch in 1926 de strijd moest opgeven en naar het eiland Réunion verbannen werd, is op weg naar Frankrijk ontvlucht en in Egypte met open armen ontvangen. De Franse regering heeft Krim onlangs toestemming gegeven zich in Frankrijk te vestigen ter- wille van de' opvoeding van zijn zoons. Hij gat zijn erewoord, doch vluchtte naar Egypte met zijn twee vrouwen, een groot aantal kinderen en het lijk van zijn moe der. In Port-Said is hij aan land gegaan. Volgens de Franse berichten zou Abd'el Krim in Port Said aan boord bezoek hebben ont vangen van verscheidene Arabi sche journalisten" en enkeie be kende persoonlijkheden, waaron der een hodgnitaris Vhn Koning Faroek van Egypte. De voorma lige Noord -"Afrikaanse leider is daarna met zijn familie aan land gegaan. Uit Cairo is bericht ontvangen dat Abd'el Krim op uitdrukkelijk verzoek van Koning Faroek aan land is gegaan en voorlopig zijn gast zal blijven. Hij schijnt voor nemens te zijn zich in Egypte te vestigen. Koning Faroek heeft hem een landgoed ter beschik king gesteld, waar Abd'el Krim zijn intrek heeft genomen. In Cairo is men algemeen van oordeel, dat het besluit van de Egyptische regering om aan Abd'el Krim gastvrijheid te ver lenen, opgevat moet worden als een antwoord op de weigering van dê Franse autoriteiten in Tunis om toestemming te geven voor het binnenlopen van het Egyptische vrachtschip „Emira Fawzia", dat een geschenklading voedingsmiddelen naar de honge rende bevolking van Tunis wilde brengen. Memorial Day. In tegenwoordigheid van H. M. de Koningin en gezanten uit vele landen zijn Vrijdag op het Amerikaanse Militaire Kerkhof te Margraten de Amerikaanse gesneuvelden in de tweede wereid- oorlogi op plechtige wijze herdacht. Koningin Wilhelmina legt een krans. Internationale guerilla-brigade. Volgens de Atheense corres pondent van de conservatieve „Daily Telegraph"» verenigen communistische anarchisten en internationale avonturiers uit Frankrijk, België, Spanje en Portugal zïch in de Joego-Slavi- sche haven Spalato tot een inter nationale brigade om hulp te verlenen aan de guerilla in Grie kenland". In officiële "kringen in Grie kenland is men niet zozeer be vreesd, dat zij zich in Grieken land bij de opstandelingen zul len voegeij dan wel, dat sla ven, hoofdzakelijk Albaniërs, Joegoslaven of Bulgaren, onder de dekmantel van de brigade de rijen .der guerillastrijders zullen komen versterken. Volgens «berichten, 'die de Griekse generale staf in handen zou hebben, is de .werving voor deze brigade door een Franse communist in Zuid-Frankrijk georganiseerd. Volgens berichten uit Ame rikaanse bron te Athene is in Zuid-Italië bet werven voor de ze internationale "brigade reeds enige weken aan de gang. Handelsverkeer met België en Luxemburg. Sedert enige dagen zijn be sprekingen gehouden tussen Ne derlandse en Belgisch-Luxem burgse delegaties inzake een regeling van het handelsverkeer tussen de drie landen voor een periode van twee jaren. De besprekingen, die plaats vonden in een geest van goede samenwerking, hebben geleid tot principiële overeenstemming. De formele uitwerking van deze overeenstemming vereist nog enige dagen. In afwachting van de ondertekening van het aan staande 'accoord, mede in ver band met de expiratie van de huidige overeenkomst, zijn over gangsmaatregelen getroffen ter regeling van het handelsverkeer tussen de drie landen. Zodra de ondertekening van het nieuw accoord zal hebben plaats ge vonden" zal daarvan melding worden gemaakt. se 'troepen. Indien nodig zou Chinadit probleem met de wa penen moeten oplossen. In een spoedmotie drong de raad er bij dê regering op aan, dat zij onmiddellijk met de V.S. in- onderhandeling zal treden over leningen, welke uitsluitend voor de nationale' wederopbouw zouden worden .gebruikt. Tsjiang Kaf Sjek heeft zich per vliegtuig naar Mandsjoerije begeven, waar hij onverwachts te Moekden heeft geconfereerd met de nationalistische militaire leiders.-" Na bittere straatgevechten hebben de communisten het Mandsjoerijse spoorwegknoop punt Meihokdï, halverwegen tussen Moekden en Kirin, ge nomen. - Honderden doden? Naar htet centrale Chinese persbureau meldt, is een pasaM gierstrein op mijnen gelopen, welke op de spoorlijn Pekirig- Moekden waren gelegd. Het is nog niet mogelijk het aantal slachtoffers te bepalen, doch men gelooft, dat er honder den doden en gewonden zijn. De politieke situatie. De politieke volksraad te Nan king heeft een resolutie aange nomen, waarin de regering wordt -verzocht onmiddellijk het bestuur yan de Mandsjoerijse havens Port Darwin en Dairen Over te nemen. Tevens werd de regering ge vraagd een tijdslimiet te stellen' voor de ontruiming van de Pa racelsus eilanden door de Fran- I Officieuze hulp aan Spanje. Volgens een verslaggever van- het Engelse communistische blad „Daily Worker" zal ook Franco in de zeer nabije toekomst in aanmerking koihen voor hét ont vangen van „Truman dollars"r Volgens de;, corfespondent is dit de achtergrond van de benoeming van Paul Culbertson, leider van de West-Europese divisie van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, tot zaakge lastigde te Madrid aan de Ameri kaanse ambassade aldaar. Daar de Wereldbank, de Export- en Importbank en de Amerikaanse regering zelf officieel geen lening kunnen voorstaan, gezien de vij andigheid van de wereld tégen over Franco, aldus de correspon dent, heeft men'een groep Ame rikaanse bankiers en zakenlieden bereid- gevonden als officieuze agenten van de Amerikaanse re gering op te treden, zodat de le ning het karakter -zou dragen van een zuiver particuliere over eenkomst tussen handelsfirma's. Men verwacht, dat een deel van de 200 millioén dollar, die volgens berichten uit Parijs en andere centra voor Spanje geprojecteerd zouden zijn, gebruikt zal worden voor het aanleggen van een aan tal grote luchfbases in verschil lende delen van Spanje, waar het Amerikaanse leger reeds een le vendige belangstelling voor heeft getoond. De vrede met Oostenrijk. Het officiële Russische nieuws bureau Tass beschuldigt de Ame rikaanse en Britse leden van de commissie, voor het Oostenrijkse vredesverdrag van het in ver keerde richting leiden van de besprekingen der commissie. De elf bijeenkomsten van de com missie te Wenen Waren verspild aan vruchteloze discussies over procedure-kwesties. De reden voor' deze impasse, aldus Tass, is de houding van de Amerikaan se afgevaardigde, Dodge, ge- De strijd ip Griekenland. Griekse parlementsleden heb ben verzocht drastische maatre gelen te nemen tegen sterke strijdkrachten van de opstandei lingen, die de stad Florine nabij de Joego-Slavische grens pogen te bezetten. Als dit mócht ge lukken, zo zeiden zij, zouden de opstandelingen ip staat zijn een autonome regering in een be langrijk deel'van Macedonië te vormen. De minister van Oorlog ver klaarde, dat - de strijdkrachten van de Regering sterk genoeg waren om de opstandelingen te verdrijven. Hij verzekerde, dat de rust in Macedonië spoedig zou zijn hersteld. steund door de Britse en Franse afgevaardigden, die de besluiten van de conferentie van Moskou negeert. Het besluit van Pots dam, waarbij de kwestie van de Duitse activa in het Oosten van Oostenrijk ten gunste .van de Sowjet-Unie werd opgelost, schenkt Dodge en bankierskrin gen, die hij Vertegenwoordigt, geen bevrediging. In deze ban kierskringen nemen Britse en Amerikaanse oliemaatschappijen de eerste plaats "in. Zij .verkre gen exploitatie-rechten, doch slaagden er niet in de Oosten rijkse olievelden tot ontwikke ling te brengen. De rechten de zer maatschappijen werden zon der bezwaar van de Amerikaan se en Britse -regeringen door de Duitsers overgenomen. Tijdens de oorlog belegden de Duitsers geweldige kapitalen in de Oos tenrijkse olie-industrie. Nu wil len de voormalige Britse en Amerikaanse bezitters met steun van Oostenrijkers, zich meestex maken van de Duitse beleggin gen ten nadele, van de Sowjet- Unie, aldus Tass. Volgens een nog niet bevestigd telegram uit Batavia van United Press, zou een doorgaans welin gelichte Indonisische bron naar aanleiding van de dezer dagen bij de Republikeinse regering inge diende nota gezegd hebben, dat zijn regering waarschijnlijk de nota op ten minste zeven punten niet zou accepteren. Verzet zou zijn o.a. gerezen -te gen de Nederlandse eisen betref fende de interimregering. Het te legram zegt, dat de Nederlandse regering hierbij in haar nota niet heeft aangegeven of de voorge stelde interimregering een uit voerende, dan wel een wetgeven de macht zou hebben. Tevens is verzet gerezen tegen een moge lijke veto-positie van de Neder landers tijdens de periode van overdracht. Voorts tegen het be treden van Nederlandse troepen van Republikeins grondgebied en .liet requireren van Nederlands techniseh personeel tot opbouw van de Indonesische defensie. Ten aanzienvan de economische sa menwerking tussen de Nederlan ders, de Republiek en de Malino- gebiedbn in een gemeenschappe lijk fonds, zegt het telegram, dat de Republiek zich door té accep teren machteloos zou wéten door de stemmenverhouding in de be heersraad vari dat fondsname lijk zes tegen vier: Eveneens be staat er aversie tegen de terug keer van de ondernemer-bezitters onder gewapende geleide. Kabinetszitting. Vier republikeinse ministers hebben hun reis door Sumatra onderbroken om aanwezig te kunnen zijn bij de kabinetszit ting te Djokja. Zij zijn per vlieg tuig van Medan naar Batavia gereisd, vanwaar zij per trein naar Djokja zijn vertrokken. De nota van Djokja. verspreid. Aneta's bij zonetere correspon dent meldt, dat de' nota van de Commissie-Generaal te Djokja in talrijke exemplaren tevens verspreid is onder toonaange vende figuren uit kringen van Indonesische politieke partijen, o.m. de vakbeweging en jonge renorganisaties, om hen in staat te stellen zich te beraden om trent het definitieve Nederlandse standpunt. Uit de voorlopige reactie en uitlatingen valt op te merken, dat ook in niet tot de regering behorende kringen te Djokja men zich bewust is van de'grote verantwoordelijkheid t.a.v. de beslissing, welke van republi keinse zjjde wordt gevraagd. In republikeinse kringen verwacht men, dat de beslissing niet voor Woensdag bekend zal zijn. Mijnontploffing bij Semarang. Tijdens ëen verkenning bij de opruiming van een mijnenveld in de oostelijke sectorvan Se marang had een mijnontplof fing plaats, waarbij "drie dóden vielen. De slachtoffers zijn de le luitenant F. van Hout, de le luitenant' G. J. Schoerséh en majoor H. B. Burgers. Nog steeds gevechten. Het weekoverzicht van de Ne derlandse militaire woordvoer der meldt, dat in totaal drie Nedérlandse militairen gewond werden. Te Medan gaan de beschietin gen in de oostelijke sector en de stellingbouw aan de demarcatie lijn voort. Sedert de onderteke ning van Linggadjati vallen ruim tachtig bestandsschendin gen te melden. In de Sector van T j-i a n d - j o e r zijn tot vijfmaal toe Ne derlandse patrouilles beschoten, terwijl dit in de sector Soerabaia twintigmaal geschiedde. Op een post werd een kleine aanval ge daan. Het was herhaaldelijk noodzakelijk eigen artillerie in te zetten. In Zuid-Borneo werd de „in tensieve patrouillegang voort gezet met het resultaat, dat een aanal leden van dé T.R.I. e'n le den van', andere republikeinse organisaties werden gearres teerd. In Midde n-J a v a neemt de terreur •etrrstiger vormen aan. Enkele arrestaties werden ver richt. Export neemt sterk af. Het wereldtekort aan dollars- en de als gevolg daarvan steeds groter wordende gaping tussen de Amerikaanse exporten en importen doet de vrees ont staan, dat de huidige „export boom" sterk zal afnemen.-en ge paard zal- gaan met" een terug slag in de V. S. Vele landen be ginnen op het ogenblik de in voer te beperken tot driegend noodzakelijke goederen, In het eerste kwartaal van dit jaar be droeg de totale waarde van- de Amerikaansche export 4.9 mil liard dollar of 1,1 millaird meer dan in het' laatste kwartaal van 1946. Daartegenover stonden in beide kwartalen invoeren van- slechts 1,9 millioen dollars. De export beweegt zich op het ogenblik op een peil van 20 mil liard dollar per jaar. Deze toe stand kan volgens de economis ten niet altijd zo blijven, daar de goederen toch eens betaald moeten worden, het doet er niet toe- hoe. Hoogwater te Vlissingen. Woensdag 4 Juni: 2.18 u. 1.87 m., 14.34 ïi. 1.93 m. DE BILT ZEGT: Nog steeds warm. Weersverwachting, geldig tot Dinsdagavond: In de nacht en vrbege ochtend enige nevelvelden, die na zons opkomst snel oplossen.. Daarna tot ongeveer dezelfde- waarde als gisteren oplopende tempera tuur. Zonnig weer. Vooral in het Zuiden en Oosten van het land in de namiddag enkele versprei de onweersbuien .met .kans op hagel. Meest zwakke wind tus sen Oost en Zuid, langs de kust koele- zeewind. In alle kringen is men het er over eens, dat het noodzakelijk is opnieuw 'grote Amerikaanse leningen en credieten aan hef. buitenland te verstrekken. De meestcn zijn van mening, dat dit dient te geschieden in de vorm van een regeringsactie door be middeling van de wereldbank, de ex-importbank of anderszins. Conservatieve deskundigen ho pen, dat de leningen en credie ten door particulieren verstrekt gullen worden zoals dit bij de jongste Noorse en Nederlandse leningen het geval was doch anderen zien dit als een vrome wens, daar de bedragen, die er mede gemoeid zijn, zo groot zijn, dat er weinig kans is, dat particuliere instellingen de be nodigde geiden beschikbaar zou den kunnen stellen. De exportkwestie wordt" nog 'bemoeilijkt door het steeds toe nemend verzet der kopers tegen het prijspeil, waardoor de uit Amerika importerende landen uit de markt blijven, omdat men verwacht, dat de wereldgoede- renprijzen binnenkort zullen dalen. Vitiorio Mussolini, de zoon van de voormalige, dictator, werd verwelkomd met de fas cistische groet toen hij de stad Rosario in Santa Fe (Argen tinië) binnenreed in een rege- rings-auto onder escorte vah tien andere auto's. De voormaliggeestelijk raadsman van Mussölini, ver klaarde op een culturele bij eenkomst te Rosario, dat de fascistische leer nimmer zou sterven. Hij hekelde fel wat hij noemde „madame demo cratie" eri prees Peron, de Argentijnse president. Sigarenfabrieken mogen •niet afleveren. De directeur van het Rij ksbu- reau voor tabak en tabakspro ducten heeft een circulaire aan de sigarenfabrikanten doen toe komen, waarin de afleverings vergunning voor alle soorten sigaren tot nader aankondiging wordt ingetrokken in verband met een voorgenomen Wijziging in d.e distributie van tabakspro ducten. Tevens bevat dit rond schrijven de aankondiging, dat de sigarenfabrieken in de Week van 9 tot 14 Juni een. controle op hun voorraden kunnen tege moet zien. Richtingaanwijzers voor traras. De K.N.A.C. heeft zich tot de minister van Verkeer eb Water staat gewend met het verzoek te Willen bevorderen,' dat de trams op de openbare weg van richting aanwijzers worden voorzien, zo als in België reeds sedert 1938 het geval is. - Kerk ep Zending. Ned. Herv. Kerk." Viertal te Groningen (vac. A. Altena), G. van Doorn, Kampen, H. G. Groenwoud, .Wagenin- gen, H. W. Hielkema te Hellen- doom en H. Stolk te Seheve- ningeh. Beroepen - te Tietjerk, M. J. ten Bruggenkate te Zegveld. Aangenomen als pred. in alg. dienst voor schippers en zeeva renden te Antwerpen, A. van dér Walle. te Colmschate;- naar Heusden, Oud-Heusden-Hèrpt, W. Anker te Herkingen. Bedankt voor Oosternjeer, A. D. Wumkes te' Minnertsga. 'Geref. Kerken. Tweetal te Arnhem (vae.-H. X. Both), G. Leene te Naaldwijk er. J.. Thomas te Rotterdam- CharloiS. Beroepgn te Sellingen, F. Dresselhuis te Oldebóognte OegÈtgecst (2e pred.pl.),' J. C. Brussaard te Bloemendaal. Oud-Geref. Gemeenten. Beroepen te St.-Philipslaiid, Joh. v. d. Poel te Giessendam. Beroepbaar. Ds A. M. Knottnerus, djrec- tor-secretaris van de verenigde Nederlandse Zendihgscofpora-* ties, deelt mede, dat hij zich weer beroepbaar stelt in de Ned. Herv. Kerk. Promotie Ds A. A. v. Ruler. Ds A. A. v. Ruier, predikant bij dé Ned. Hefv. Gem. te Utrecht, die op de voordracht staat voor de benoeming tot hoogleeraar te Utrecht promo veert 1 Juli a.s. te Groningen tot doctor in de theologie op een. proefschrift aver „De vervul ling der wet". Merkwaardige opdracht. Uit het Vérslag Van de ge meente-vergadering yan de Geref. Kerk van Monster:' „Bij de rondvraag werd nog besproken om de deuren van de kerk aan de windzij.de gesloten te houden en de koster belast met 'de winstreken."

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1