Tijdelijke verlaging van het vleesrantsoen. Bijzondere credietv&rmen voor middenstanders. GEMEENTERAD JEN Het gaat niet goed. te Neen, we denken hierbij nu eens niet in de eerste plaats aan Indië. En ook niet aan de financiële en economische pro blemen, die zoveel moeilijk heden met zich brengen. Wij doelen in dit geval op de papierpositie van de dag bladpers. Het ziet er wat dit betreft niet gunstig uit. Alles wijst er op, dat de dagbladen over en kele dagen opnieuwwegens papiergebrek in verkleind formaat zullen moeten ver schijnen. Dit is een gevolg van het feit,, dat de regering geen inzicht blijkt te hebbén in de grote be tekenis van de dagbladpers. ■"'it schijnt vreemd. Immers ons kleine landje telt niet minder dan 52 pers- Herhaaldelijk ontvangen de bladen bezoeken van .ambtena ren, die gratis ruimte komen vragen voor h.i. belangrijke mededelingen. Persconferenties zijn niet van de lucht. Als minister Lieftinck nood gedwongen weer eens een aan val moet doen op de beurs van het Nederlandse volk, dan wordt de pers uitvoerig ingelicht en wordt van haar verwacht, dat zij het noodzakelijke van der gelijke maatregelen aan zal tonen. En hierin staat mfcister Lief tinck waarlijk niet alleen. Wat zou er om maar iets te noe men van het ongelukkige con- sumentencrediet terecht -zijn gekomen, zonder de medewer king van de dagbladpers. Maar als het. nu aankomt op de beschikbaarstelling van een uiterst matige hoeveelheid pa pier, dan is de belangstelling voor de pers plotseling tot het nulpunt gedaald. Natuurlijk eist de aankoop van papier of papierhout, de nodige deviezen. Het gaat hier echter om een betrekkelijk bescheiden bedrag van 1.280.000 dollar. Op zichzelf niet onbelangrijk. Maar als men let op het feit, dat de dagbladpers een apparaat is met vele duizenden medewerkers en een jaaromzet van naar schatting 90 a 100 millioen gulden en voorts op het grote belang van een pers, die haar zeer belangrijke taak naar behoren kan vervullen, dan is het toch ook weer in verhou ding tot allerlei andere uit gaven, een verdwijnend klein bedrag. Wij vertrouwen dan ook, dat de regering het door haar in genomen standpunt zal kunnen wijzigen en alsnog haar volle medewerking zal verlenen, om het voor de dagbladpers drei gende gevaar af« te wenden. Als onderpand kunnen veelal de uit het crediet aan te schaffen machines worden aanvaard. De aanschaffing van de nieuwe outiP lage geschiedt in nauw overleg met de Rijksnijvêrheidconsulen- ten, die daarbij ten aanzien de plaatsing, de prijs, e.d. kunnen adviseren. Een klein deel van het crediet kan ook worden ver-1 strekt als bedrijfscrediet. 'De te j betalen rente is gelijk aan de! normale bankrente. De aanvra- gen voor dit crediet kunnen wor den ingediend bij de kantoren van de Nederlandse Middenstands- bank of bij de instellingen, die met deze bank verbonden zijn. Het herstelerediet is een aflo pende regeling die direct na de bevrijding ten behoeve van oor logsslachtoffers in de "midden stand is getroffen. Er is een her stelerediet a. en een herstelere diet b. Het herstelerediet a kan wor den verleend 'aan middenstan ders, die door oorlogsomstandig heden in de ruimste zin (dus niet alleen door directe oorlogsscha de) in financiële moeilijkheden zijn geraakt, waarin niet door een normaal bankcrediet kan worden voorzien. Het herstelere diet b is feite] ük niet anders, dan een voorschot ojj de te verwach ten Rijksbijdrage in de geleden oorlogsschade aan bedrijfsmidde len. Het is in bepaalde gevallen niet uitgesloten, dat beide herstelcre- dieten, naast elkaar, aan een be langhebbende worden verleend. In de practijk is gebleken, dat meerdere middenstanders niet van deze herstelcredietregeling konden profiteren, aangezien hun bedrjjf anders dan door directe oorlogsschade, in de bezettings jaren geheel te gronde was ge-, gaan. Voor hen is het wedervesti- gingscrediet ingesteld, waarmee zij opnieuw, zij het op bescheiden schaal, een zaak kunnen - begin nen. Voorts is. er een regeling ten bate van gemobiliseerde en gede mobiliseerde eigenaren van mid- denstandsbedrijven. In ons land staan voor elke re- ele zakenman in detailhandel of ambacht, die buiten zijn schuld in moeilijkheden is geraakt, daad werkelijke hulp en belangeloos advies ter beschikking. Vrijdag heeft een menigte van, naar schatting 20.000 personen, op het Amerikaanse soldaten- kerkhof te Margraten (L.) het offer herdacht, dat vele Ameri kaanse soldaten voor de bevrij ding van de wereld en ons vader land hebben gebracht. De Nederlandse minister van Oorlog, luit.-koL A. Fievez, die de herdenkingsrede uitsprak, herinnerde zijn toehoorders aan president Roosevelt's ideaal der vier vrijheden, waarmee de vrij heidslievende volken werden ge ïnspireerd en tot de overwinning gevoerd. In een -interview, dat voor de radio van de „American Broad casting System" werd uitgezon den, juichte de Amerikaanse am bassadeur in Nederland Dr Ba- ruch het voorstel van president Truman, voor het organiseren van een bedevaart naar (jet kerk hof toe. „Ik ben ervan overtuigd, aldus zeide hij, dat dit voorstel hier een enthousiaste steun zal ondervinden en datde Neder landseautoriteiten en het Neder landse volk niets zullen nalaten om een dergelijke bedevaart mo gelijk te maken. Ik wens van harte, dat de Amerikanen dit ''kerkhof zullen aanschouwen,1 op dat zij zich ervan kunnen over tuigen hoe goed voor deze graven gezorgd wordt". Werktuigen- herstel- en weder- vestigingscrediet. De heer J. G. Foenkes, hoofd van de afdeling Financiën van het directoraat van de midden stand heeft een radiocauserie ge houden over de bijzondere cre- dietvormen voor middenstanders. Aan deze voordracht is het vol gende ontleend: Deze credieten betreffen niet het normale bankcrediet, dat bij elke bank kan worden aange vraagd en door die bank voor eigen rekening kan worden gege ven. Het zijn uitsluitend, credie ten, welke met medewerking van de staat door daartoe van over heidswege aangewezen* instellin gen kunnen worden verstrekt. Voor het kleine m'iddenstands- crediet is in het algemeen f 1000' als maximum gesteld, al kan het in bijzondere gevallen f 15(00 be dragen. Als regel moet hét bin nen 3 jaren zijn afgelost. Voor het verkrijgen van deze credieten kan men zich*"wenden tot een der regionale borgstel lingsfondsen. In het gebied van elke Kamer van Koophandel is een dergelijk fonds gevestigd. De rente voor deze credieten is on langs. met medewerking van de met de fondsen samenwerkende banken, van 4% tot 3% vers laagd. Het werktuigencrediet wordt verstrekt aan ambachtslieden en kleine industriëlen, ten einde hen in staat te stellen hun technische outillage te verbeteren, te moder niseren of uit te breiden. In bepaalde gevallen kunnen ',ook beginnende bedrijven voor dit crediet in aanmerking komen, mits ook dan reeds enige eigen middelen aanwezig zijn. Extra bon voor meat and vegetables. Toen in April de extra-verstrekking van 100 gram vlees per veertien dagen aan verbruikers van 5 jaar en ouder moest ver vallen, is reeds de mogelijkheid aangestipt van een tijdeljjke ver laging van het vleesrantsoen tot 150 gram per week in de zomèr- maanden. De voorziening met vlees uit de binnenlandse productie vertoont in de zomer als normaal verschijnsel een daljng. Deze maanden vormen namelijk de periode, waarin de veestapel door het opfokken van jongvee wordt aangevuld, om de vermindeöng, ont staan door de uitstoot in het najaar en de wintermaanden aan te vullen, terwijl het oudere vee nog enige tjjd moet weiden om slacht rijp te worden. Een forcering van tie veelevering om het rantsoen thans te kunnen handhaven, zou zich later in het seizoen in ver sterkte mate nadelig doen gevoelen. Hoewel noodgedwongen tot deze tijdelijke rantsoenverlaging wordt overgegaan, is het een gelukkige omstandigheid, dat de ver laging valt in een periode, waarin door de ruime aanvoer van haring, waarvan de prijs zich bevredigend ontwikkelt, de hoeveel heid eiwitten op peil gehouden kan worden door het gebruik van haring. De reeds aangekondigde verlaging zal op 6 Juni ingaan, zodat verbruikers van 5 jaar en. ouder dan bonnen voor 150 gram per wèek toegewezen krijgen. Het rantsoen voor de jongere groepen blijft onveranderd, evenals de toeslagen voor bijzonder arbeid e.d. Mede in verband hiermede zal op *5 Juni een speciale bon met lange geldigheidsduur worden aangewezen voor, een blik van c.a. 450 gram maet and vegetables. Aangezien niet "bekend is hoeveel van deze blikken nog bij de winkeliers voorradig zijn, zal even tueel t.z.t. bekend gemaakt worden welke andere producten in blik op deze bon beschikbaar zullen' worden gesteld. mmmeu. iMK - -• CONTACTCOMMISSIE GETROFFEN GEMEENTEN BEZOCHT ZEELAND. De leden van de Contactcom missie Wederopbouw der Ver. van Nederl. Gemeenten, waarin- burgemeesters der zwaarst ge troffen gemeenten in ons land zitting hebben en die meestal in Den Haag. vergaderen, hebben een tweedaags bezoek aan Zee land gebracht om zich op de hoogte te stellen van de stand der wederopbouwwerkzaamhe den in ons gewest. Donderdagmorgen is het ge zelschap via VlissingenBres- kens op bezoek geweest in W.Z. Vlaanderen. Allereerst werd Aardenburg bezocht en daarna was Sluis aan de beurt. In beide plaatsen werd deskundige voor lichting gegeven. Des middags werd naar Vlissingen terugge keerd, waar opbouwobjecten in ogenschouw werden genomen. Ten gemeentehuize werden be sprekingen gevoerd. Deze besprekingen werden Vrijdagmorgen te Middelburg voortgezet. Na aflodp daarvan iverdeh de Abdij en de Lange Jan bezocht en eveneens, dk tentoon stelling van meubilair voor het Stadhuis. Men is vervolgens naar West- kapelle gereden, waar burgem. De Casembroot- het gezelschap door het dorp en over de dijk hèeft rondgeleid. Via Domburg, waar de tocht korte tijd werd onderbroken, ging het naar Veere, welk stad je werdbezichtigd. Het gezel schap- is daarna over Middelburg vertrokken. „Oosterschelde" weer in de vaart. Na gereviseerd te zijn door de Mij. „De Schelde" is de „Ooster schelde" van de Prov. Stoom- bootdienst weer in de vaart ge bracht. Het vaartuig onderhoudt de dienst tussen Zierikzee en Katscheveer. De „Koningin Em ma" zal thans door „De Schelde" worden opgeknapt. 4 millioen kg. stro te duur verhandeld. Door ambtenaren van de Prijsbeheersing is procés-verbaal opgemaakt tegen commission- nairs, die in Zeeland graanstro opkochten ver boven de vastge stelde prijzen. Tevens werd pro- ceS-verbaal opgemaakt tegen 34 leveranciers van graanstro. Het gaat hier om 4 millioen kilo, diede commissionnairs kochten voor f 28 a f 35 per 1000 kg., in- plaats van de vastgestelde prijs van f 21. Zij verkochten het stro aan een dertigtal afnemers in Holland. In totaal hebben deze commissionnairs f 33000 teveel betaald en op het verkochte stro een bedrag van f31500 te veel ontvangen. Betere verbinding- Zeeland Moerdijk. De A.N.W.B. verneemt van de Rijkswaterstaat, dat de brug over de Roosendaalse vliet in de weg tussen Kruisland en Oud- Gastel in de loop van de maand Juli voor het verkeer geopend zal worden. Dit is van groot be lang voor het wegverkeer van Zeeland naar de Moerdijk v.v., aangezien hierdoor belangrijke omwegen vermeden zullen kun nen worden. Het heeft lang geduurd voor GOES. Ir DORST NAAR ITALIË. Ir J. D. Dorst, directeur van de N.A.K., zal eind Juni naar Milaan vertrekken, waar hij onderhandelingen zal voeren over -de levering van pootaard- appelen. Italië heeft 'n.l. naar pootgoed gevraagd en zal waarschijnlijk evenals verschillende andere landen onze afnemer worden. De strenge selectie welke op het pootgoed wordt toegepast, heeft ons een goede naam in het buitenland bezwrgd en de vraag naar Nederlandse pootaardappe- len is dan ook bijzónder groot. HOEDEKENSKERKE. Wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd werd eervol onjèlag toegekend .aan de kan tonnier J. Bos. In zijn plaats werd als zodanig benoemd dhr J.' J, Zuidhof. KRUININGEN. Woensdagavond vergaderde de buurtvereniging „Het Bouw plan'. De aftredende bestuurs leden J. Blok en J. Swenne wer den beiden herkozen. De reke ning van de penningmeester H. Suy, welke met een batig saldo sloot, werd goedgekeurd. Na enige bespreking werd besloten om bij genoegzame deelname in Juni een reis te maken naar Walcheren. Dijftgeschot verhoogd: Donderdag vergaderden de In gelanden van het Waterschap Kruiningen, onder voorzitter schap van Dijkgraaf A. J. Lin- denberg. De rekening over '46 ."—'47 werd goedgekeurd met een inkomst van f 33767.55 en uit gaaf van f 37368.56. De begroting voor '47-'48 gaf een totaal van f 65688.68 aan met een nadelig saldo vanwf 3.601.01 en een on voorzien iTan f 1315.80. Het öijk- geschot werd verhoogd van f 17715.23 tot f27254.20 voor het ongebouwd en voor het gebouwd ran f4128.08 tot f6261.42. We gens de periodieke aftreding van de gezworenen A. J. Linden- bergh en A. v. Hootegem wer den de volgende drietallen op gemaakt: (vac. Lindénbergh) A. J. Lindenbergh, Joh. Glerum en M. Kostense; (vac. v. Hootegem) A. v. Hootegem, M. Kostense en Jacob Sinke Janz. KAPELLE. Rijks Lagere Tuinbouwschool. Na gehouden overgangsexa men zijn bevorderd tot de 4de klasseG. L. Lepoeter, J. J. Ze- gers, J. Oele, A. E. Sinke, A. Burger, D. J. Kosten, W.TPaauwe en M.' de Jager, allen te Kapelle F. J. Visscher te Kruiningen M. W. de Bruine te Vlissingen C. M. Dekker te Kloetinge; D. Lokerse te 's-H. Arendskerke J. H. Visser te Wilhelminadorp C B. Scheijbeler te Kloetinge. SEROOSKERKE (W.). Dinsdag na Pinksteren werd alhier een ringrijderij te paard gehouden, waaraan door 22 per sonen werd deelgenomen. De Uitslag is als volgt C. Huijs- soon 15 r.J. Francke 14 r.J. Allaart 11 r.C. Langebeeke 11 r.W. Poppe 11 r.W. C. Al laart 10 r.fi. Coppoolse 10 T. M. Francke 10 r. en ti. Maljaars 10 r. De andere deelnemers be haalden minder dan 10 ringen. Dc traditionele potlepel werd gewonnen door W. Poppe en W. C. Allaart won een fles advo- AARDENBÜRG. Aanbesteding. De eerste serie vap 12 nieuw te herbouwen woningen van particulieren, waarvan dè voor bereidende werkzaamheden wer den verricht door de Stichting Aardenburg Herbouwt, werd aanbesteed. De laagste inschrij vers waren Bouwondernerhing A. J. Hierick-Ghuijs, Aarden- burg f 199241 en N.V. Pariagro, Warmond, f 179780. De begroting was f165789. deze brug zij het dan voor lopig als Baileybrug aan de beurt gekomen is, doch thans is dan toch eindelijk een betere verbinding met Zeeland tot stand gekomen. MIDDELBURG. Reclasserings-collectc 1947. Op verzoek van het Centraal* Comité Reclasseringsdag 1947 heeft zich ook te Middelburg een Comité van uitvoering ge vormd, bestaande uit: ds M. v. Empel, voorzitter; mevr. *M. We- ber-van Wezel, mr Ph. M. Schenkënburg van Mierop, A. Lucieer, H. J. Hertogh, J. Peek, A. J. Arnoldus, A. v. Riet, G. M. Feij. C. E. Kruijsse en L. Leuvens. Het secretariaat wordt waar genomen door dhr J. Lorier, vertegenwoordiger van de Prot. Chr. Reclass. Ver.; penningm. van het comité is dhr R. A. Bastiaanse. Het ligt in het voornemen op Zaterdag 7 Juni de collecte te doen houden; de opbrengst komt ten goede, van de samenwer kende Reclasserings instellin gen. VLISSINGEN. Een moeilijk transport. De tweede bij Lips, te Drunen gegoten 30 tons scheepsschroef voor de „Willem Ruys".is door het expeditiebedrijf van P. Stoofs te Breda, dat voor zware vrachten speciaal geconstrueerde wagens heeft, op transport ge steld naar Breda, alwaar de wa gen mgt schroef op een bopt wordt gereden en gevaren wordt naar Wilton Schiadam, óm daar, omdat over de bruggen met dit vrachtje niet kan worden gere den, „uitgekotterd" te worden. Vervolgens komt zij terug naar Drunen, waar ze verder macht- naai zal -worden afgewerkt. Scheldebekcr-ZwemWcdstrijd. Op een vergadering wérd be sloten, dat de Scheldebeker- Zwemwedstrijd onder gunstige Weersomstandigheden dit jaar gehouden- zal worden op 5 Juli a.s. Onder voorzitterschap van Dr Stavermati is een werkcomité samengesteld. ïnstede vpn 20 deelnemers, is het maximum deelnemers dit jaar op 12 gesteld. De oud-burge meester C. A. van Woelderen heeft de wisselbeker wederom ter beschikking gestteld. Voorts .werd een wisselprijs voor i de eerstaankomende dame door Dr Staverman uitgeloofd, terwijl door de burgemeester van Vlissingen én de directeur van het Loodswezen .een medaille als 2e prijs voor de eerstaankomende dame en Jieer werden toegezegd; oko de heer van Dalsum stelde een prijs beschikbaar. Naast het werkcomité is een Ere-Gomité gevormd .en werd outi-hurgemeester van Woelderen aangezocht hef Ere-Voorzitter- schap te aam-aarden. Er wordt op gerekend, dat de bekende internationale langc-af-' standzwemmers ook dit jaar aan* deze sportieve gebeurtenis zullen deelnemen. Teneinde het publiek aan de wal in de gelegenheid te stellen, de wedstrijd te volgen, ligt het in de bedoeling de plaats' van de kopgroep radiotelefonisch door te gevén en op enige plaatsen op de Boulevard bekend te maken. KAPELLE. Besloten tot bouw van 40 woningen. Vrijdagavond kwam alhier de gemeenteraad in spoedeisende vergadering bijeen onder voor zitterschap van burgemeester van Suylekom De reden hier van was, dat B. en W. met een voorstel kwamen, om het aantal te bouwen woningwetwoningen te verhogen van 20 tot 40 stuks. Véle gemeenten in Zeeland kun nen het aantal woningen wat hun toegewezen is voor 1947 niet opnemen. Op deze nipnier is het mogelijk dit aan andere gemeen ten over te dragen. Pe vergade ring kon zich met het voorstel verenigen ert keurde dit dan ook volledig goed. De woningen zul len een inhoud hebben van 300 M3. Door B. en W. is bereids bij het aannemersbedrijf „Dudo" te Dordrecht naar de aannemin'gs- som geïnformeerd voor 40 wo ningen en deze is f 406.548. Deze firma beschikt óver veel vast personeel en kan het werk bin nen 7 a 8 maanden uitvoeren. De vergadering ging er mee accoord, dat alle 40 woningen aan genoemd aannemersbedrijf worden opgedragen, 16 van de 40 woningen zullen te Biezelinge worden gebouwd en de overige 24 te Kapelle. De grootste woningnood is te Kapelle en Biezelinge, dit is wel 90 pet., aldus de voorzitter. Vol gend jaar zal Schore een beurt krijgen. De voorzitter stelde voor. de straataanleg op het Jagtlust on derhands aan te besteden aan de firma Duynhouwer te Gpes. De aannemingssom bedraagt f 16.300, wat f 1000 boven de ranjjng is. De raad ging hier mede accoord. De' raad besloot verder over te gaan tot het bouwen van nog 36 woningwet-woningen, waar van 18 te Kwadendamme en. 18 te Hoedekenskerke. Als plaats van aanbouw werd geschikt geacht te Hoedekens kerke de percelen langs Noord- weg en Molenstraat en te Kwa dendamme op het perceel bouw grond, bekend als dé Kerke- boomgaard. Bij de rondvraag werd' de aan dacht gevestigd op het niet goed functionneren der huisvuilop haaldienst. welke met ingang van 1 Mei verplichtend is ge worden.' Daar verder niets aan de orde was, sloot de voorzitter de ver gadering. AAGTEKERKE. Op de Donderdagavond ge houden raadsvergadering werd een verzoek van de school der Geref. Gemeente om financiële steun voor het aanschaffen van leermiddelen ingewilligd. De be grotingen 1946 en 1947 werden enigszins gewijzigd; zo ook de verordening hondenbelasting. Besloten werd om het secreta- riepersoneel een verhoging van 10 pet. toe te kennen. De ge meenterekening over 1945 werd goedgekeurd. Bij de rondvraag vroeg weth. W. de Visser inlichtingen over de waterleiding. Öoor meerde ren werd deze kwestie aange sneden. Op een vraag van dhr Visser inzake de grafdelvers- kwestie, antwoordde de voorz., dat deze geregeld is. Dhr Moens vroeg of de bouwgrond reeds geschat is; dit bleek het geval te zijn, hoewel nog geen uitslag bekend was. Dhr S. de Visser stelde de vraag of het in ver band met de volkstelling niet gewenst is tot vernummering Daarna kwam na enige be-der huizen over te gaan. Over- spreking in stemming het voor- stél van dhr van Zweden om overdracht van bevoegdheden van de raad aan B. en W. inzake de verkoop van de gronden. In dien er bij de verkoop van een perceel grond 2 of meer gega digden zijn zou de raad hier over moeten beslissen. Met 2 stemmen voor - 7 tegen werd dit voorstel verworpen. Door het overlijden van de weging hiervan werd toegezegd. Ook zou hij gaarne zien, dat de genomen raadsbesluiten spoedi ger ten uitvoer werden ge bracht. Dhr Wijlemse vroeg of het al bekend is van wie de sloot langs de tuin van Mej. Westerbeke is. Deze bleek ge meente-eigendom te zijn, zodat reeds opdracht tot de riolering is gegeven. Hetzelfde lid achtte het gewenst dat èen plan tot klokluider te Biezelinge dhr van riolering wordt opgemaakt. Na 't Veer werd benoemd als zoda- het stellen en beantwoorden nig de Wefl. van 'tVeerNieuw- Van enkele andere vragen werd de vergadering 'gesloten. ZONNEMAÏRE. In de raadsvergadering van dorp. Door de goedkeuring van de vergaderingom het aantal wo ningen tot 40 te verhogen werd w rog een punt aan -de agenda Woensdag j.i. werd besloten de toegevoegd, n.l. de aankoop van njeuw benoemde secretaris te- cen stuk grond gelegen aan ae vens ie benoemen tot ontvan- Biezelingsestraat van óe ^dames ger^ aangezien de' gemeen' e Zonemaire aangewezen isals gemeente, waar het ambt van secretaris en ontvanger door dezelfde persoon wordt be kleed. Aan de secretaris werd eer vol ontslag verleend met ingang van 31 Mei 1947, in verband met zijn benoeming tot burge meestér van Noordgouwe. De voorz. dankte hem voor zjjn werk gedurende 28_ jaar hier verricht. De secretaris dankte de Groene. Het is de bedoeling om op deze grond ook verschil lende woningen te bouwen. De vergadering ging hiermede di rect accoord. Bij de rondvraag wees dhr v. a. Vrie op de slechte weg te Biezelinge. De voorzitter zci- cte, dat dit de voile aandacht heeft, doch het zal dit jaar niet meer aan de beürt komen. De heer de Klerk informeer de hoe het met het sportveld staat. De burgemeester ant-| voor deze woorden, woordde, dat dit ook nog de j- jye jaarwedde van de klok- volle aandacht van B. en W.luider werd verhoogd, heeft. Men zal echter van hetEnige aandragen om onthef - plan af moeten stappen om heti fmg voor de hondenbelasting jr het Zuidhoeksebaantje aan te voor 1947 werden verleend. Het uitbreidingsplan werd op voorstel van de. burgemeester aangenomen. De voorzitter deed vertier mededeeling, dat de nieuw be noemde secretariszal gaan in wonen in de Ned. Hervormde Pastorie. Vefder kwam aan de orde de begroting 1947, waarvan het nadelig slot van de gewone .dienst fl090Q.bedraagt, ter wijl voor onvoorzien een bedrag van f 957.werd uitgetrok ken. Na bespreking werd de begroting goedgekeurd. De le begrotingswijziging voor 1946 en een vaststelling van de pen sioensgrondslag van de admini strateur van het B. A. gingen ondër de hamer door. Tijdens de rondvraag dankte lpggen, daar men hier op diverse moeilijkheden stuit in de. toe komst. Het is thans in het uit breidingsplan opgenomen. HOE3EKENSKERKE. Op de dezer dragen gehouden ■raadsvergadering werden enige .aanslagen in de honden- en schoolgeldbelaslmg op verzoek der aanvragers verlaagd. Vastgesteld werden begro tingswijzigingen over 3e dienst jaren 1946 en 1947, alsmede een besluit tot wijziging der kinder - bijslagverordening. Daar de nieuw-gebouwde ur gentiewoningen thans alle zijn bewoond, werden de desbetref fende huurcontracten met de be woners vastgesteld, op f4 per week. weth. Vis de voorzitter voor diens "hartelijke woorden in de aanvang der vergadering ge- esproken en dankte verder raads leden, secretarie-personeel e.a. voor hun medewerking tijdens zijn waarnemingsschap als bur gemeester van Zonnemaire. Weth. van Splunder sloot zich hierbij aan en bracht nog dank aan de scheidende, secretaris. Dhr Fonteine vroeg of het mSgelijk was, dat de bewaar school langer kan worden aan gehouden. Voor vrouwen, die op het land werken, zou dit een uitkomst zijn. De voorzitter zei- de dit te zullen bespreken met de bewaarschoolcommissie. Ver der wees dhr Fonteine op de noodzakelijkheid van een reini gingsdienst. Naar hij vernomen heeft is elders op Sch. en Dui- veland een auto ingesteld voor meer dan 1 gemeente. Hij vroeg of het mogelijk was dit te doen met de aangrenzende gemeen ten. De voorzitter zeide deze aangelegenheid nader met de wethouders te zullen bespreken. Dhr van der Wekken vroev of de vrachtrijder niet voor het vervoer kon zórg dragen. Dhr de Vlieger merkte op, dat de vloer der muziektent ongelijk ligt en dat er bij concerten dik wijls plassen staan. De voorzit ter beloofde' dit te zullen laten verhelpen. Verder sprak dhr dè Vlieger over de baldadigheid van de ieugd. Vervolgens vroeg hij of het mogelijk was, nu de ambtenaar zijn betrekking van waarnemend ontvanger moest afstaan aan de sepretaris, het salaris van de ambtenaar ter secretarie te verhogen. De voorz. zeide dit te zullen bespreken. Dhr de Rijke vroeg of het Wel algemeen bekend is, dat ook particulie ren met rijkssubsidie kunnen .bouwen en dat voor hen bouw grond kan worden beschikbaar gesteld. De heer Abspoel nam afscheid als directeur der Stichting Herbouw Walcheren. Vele waarderende woorden. In aanwezigheid van het vol tallige personeel en het bestuur der Stichting Herbouw Walche ren, bijna alle Walcherse bur gemeesters, de directeur van de Prov. Plan-Dienst enz., nam de heer B. J. M. Absnoel, directeur, die m.i.v. 1 Juni benoemd is tot hoofdingenieur, tevens plaats vervangend directeur van de Dienst Volkshuisvesting in Gel derland, op Vrijdagmiddag af scheid in het Schuttershof te Middelburg. De voorzitter der Stichting, Mr Dr R. W. Graaf Van Lyn- den, heeft de verdiensten van de héér Abspoel t.o.v. het her stel en de herbouw van Walche ren geschetst. Zelden heeft spr. iemand gezien, die zich in een periode van enkele jaren (dhr Abspoel kwam in 1941 als vreemde op Walcheren) zo in de Walcherse verhoudingen heeft ingeleefd, speciaal in de belangensfeer der oorlogsgetrof fenen. Herinnerd werd- aan de herbouwplannen van tal van Walchersè genjeenten, die on der directie en met medewer king van dhr v. Abspoel tot- stand zijn gekomen. Daarnaast heeft hij zich ook zeer intensief met de herverkaveling bezig gehouden en juist, doordat hij de locale sfeef zo góed aan voelde, vele problemen tot een oplossing kunpen brengen. Voor het- personeel was -dhr AbspoeT"geen gemakkelijke, wel een goede chef, die van fcijn personeel veel eiste, maar zich zelf ook geheel gaf. Tenslotte dankte spr. de ver trekkende directeur namens het Stichtingsbestuur voor alles wat hij voor Walcheren deed, daar mede de gevoelens der bevol king vertolkende. Men bood bem een bureaulamp en een vulpen aan. Namens het personeel sprak dhr. Hagenbeek, plv. directeur die 't vertrek van dhr Abspoel een groot verlies voor Walche ren en het personeel noemde. Een belangrijk deel van de energie heeft dhr Abspoel op het personeel kunnen overdra gen. Hij bood een fraai album met foto's aan. De burgem. van Domburg, jhr ir Bogaert, dankte napiens de burgemeesters, der kleinere ge meenten voor de hartelijke sa menwerking en burgem. jhr mr deCasembroot van. Westkapelle verklaarde, zelden iemand bui ten de ingezetenen te hebben ontmoet, die de speciale moei lijkheden van zijn gemeente zo door en door kende, Tenslotte nam dhr Abspoel zelf het woord, die de lof voor zijn wejk op zijn medewerkers wilde overdragen, omdat in een organisatie nooit slechts één man de dank verdient.Niet alleen het personeel, van wie hij er ve len persoonlijk toesprak, maar ook de architecten, de adviseurs mr tlr Graaf v. Lynden én mr v. d. Weel, secr. der Stichting, die evenals hij het devies kozen doe het nu, dankte hij voor hun medewerking. !De Westkappelaars wenste hijge luk met hun burgemeester, met v.'ie bij zo 'prettig heeft samen gewerkt. Ook de- plaatselijke herverkavelingsadviseiirs werd lof toegezwaaid voor de verrich te arbeid en tenslotte dankte hij zijn vrouw'vonr de grote offc die zij heeft moeten brébgen' dóór de drukke werkzaamheden van haar man. Met de wens, dat spoedig Wal cheren in oude-glorie moge her rijzen, -eindigde dhr Abspoel zijn toespraak. Hierna was er gelegenheid af scheid te nemen van dhr en mevr. Abspoel, waarvan door vele belangstellenden gebruik werd gemaïkt. OHS jAUbkae-U^e Maandag 2 Juni. Taxushagen kunnen nu ge knipt worden. Men kan ook nog wel een paar weken wachten, doch dan is er zo veel aan te knippen, fiat een leek er eigen lijk geen weg meer mee weet. Bij zonnig, scherp drogend weer is het beter het knippen een paar dagen uit te stellen, zo'n heg heeft anders van zonne brand te lijden. Een ligustrum- heg neemt het in dat opzicht lang niet zo nauw. Tribunaal Middelburg. Lid Germaanse S.S. om aan moeilijkheden met N.S.B. te or omen. Angst voor het communisme. In de nacht van 23 op 24 Juli 1941 had de W.A. een verfactie op touw gezet tegen de Neder landse Unie. De 30-jarige Adri- aan Anton Suurland, een kan toorbediende uit Middelburg, had daaraan deelgenomen. Dit heerschap dreef ook de boekwinkel van de beweging in de Kromme Weele, waarbij hij agent van enige N.S.B.-biaden was. Al vóór 1940 had hijzich bij de N.S.B. aangesloten en was geruime tijd Ki-ingüuisbewaar der. Behalve lid der W.A. was hij ook bij de Ned.-Duitse Kul- tuurgemeensehap, het N.A.F. en de N.V.D. aangesloten. Hoe zeer hij met de Duitsers sympathiseerde bleek wel uit het feit, dat hij voor het jaar 1945 nog in een brief aan Mit- telstenscheid en aan de N.S.B.- burgem. van Leeuwarden de hoop op een Duitse zege uit sprak. Lid van de Germ. S.S. werd hij pas In begin 1944. Hij nam in de nacht van de „verfactie" ook deel aan de plundering vaa het kantoor der Nederl. Unie te Middelburg en verstrekte in '41 een lijst met namen van perso nen, die op 10 Mei 1941 hun winkel of huis gesloten hadden, aan de Kringleider der N.S.B. En tenslotte had hij zich voor de bekende N.S.B.-burgemees- terscursus van drie maanden aangemeld. 'Door een fifem niet bekende oorzaak was dat helaas niet doorgegaan. Besch. verklaarde van de N. S. B. politiek in Nederlandse zin te hebben verwacht. Toen hij daarin werd teleurgesteld, heeft hij bedankt. De N.S.B.-ers zaten hem daarna op alle mogelijke manieren dwars en om daarvoor ongevoelig te blijven had hij zijn toevlucht gezocht in de Germ, S.S.! Mr Terwoert meende, dat vrees voer het communisme in derdaad motief voor zijn han delen is geweest. Hij noemde besch. een eerlijk man, die de consequenties van zijn verkeer de. daden wil dragen. Hij heeft thans volledig een geestelijke zwaai gemaakt en langere inter nering is voor hem niet nodig. Uitspraak op 9 Juni a.s. Kerk en Zending. Kerk én boeren. De Hervormde. Raad voor de Inwendige Zending heeft in 1942 een commissie benoemd: „De Kerk en de Boeren". In deze commissie hadden zitting: H. D. Louwes te Ulrum, voorz.; R. Hoenstra te Arnhem, en Mr A. W. Visser, Voorburg, secre tarissen; P. Beemsterboer Az„ Berkhout; Ds P. J. W. J. v. d. Berg, Nijeveen; P. B. de Boer, Stiens; N. P. Cnossen, Woer den; Ir P. A. den Engelse, HeemstedeDs F. H. Landsman, 's-GraverihageJoh. Ohbink, Aalten; S. A. N. v. Oeveren, Wolfaartsdrjk; Ir M. B. Smits, 's-Gravenhage; Ds P. C. Wie- renga, Aloo, en als adviseren de ledenprof. ir W. .Schermer- horn, Delft, en prof. dr H. N. ter Veen, Amsterdam. De taak, die aan de commis sie gesteld werd, was omvat in de volgende opdracht: een onderzoek in te stellen naar de veranderingen, welke zich sedert het begin dezer eeuw en in het bijzonder in de laatste 10 a 15 jaar in de so ciale en economische positie van de boerenstand in ons land hebben voltrokken; na te gaan op welke wijze deze veranderingen het geeste lijk leven en met name de plaats, der kerk ten plattelande hebben beïnvloed, en te overwegen hoe de kerk meer dan tot dusver tot de noden van de boeren kan ingaan, opdat zij ook te dien opzichte het getuigenis kan doen horen van Gods Woord. Het door deze commissie uit gebrachte rapport zal in de e.v. zitting van de Synode der Ned. Herv. Kerk aan de ó-rde worden gesteld. De conclusies van het rapport hopen wij in het volgend num mer op te nemen. Griekse autoriteiten hebben bij het eiland Mytilene een Bul gaars schip in beslaggenomen, daar vermoed wordt, dat het schip guerillastrijders aan boord heeft —Donderdag is in het gezin Dorlandt te Haarlem een drie ling geboren, alle jongens. De 34-jarige moedpr had reeds zes kinderen. Bij eén brand in een boeren schuur- te Erischot (N.-Br.) zijn een koe en enige honderden kuikens in de vlammen omge komen. De K.N.A.C. heeft zich tot de ■Minister van Verkeer en Water- -Staat gewend met het verzoek te willen bevorderen, dat de trams op de openbare weg van richtingaanwijzers worden voor zien, zodls in België reeds .se dert 1938 het geval is. Gouwleider 'Grohe, die van Falkenhausen als rijkscommis saris voor België en Noord- Frankrijk opvolgde, bevindt zich thans in een Belgische gevan genis. Hij zal ter beschikking van de justitie gesteld worden. De Tsjecho-Slowaakse minis ter van voedselvoorziening Maier brengt op uitnodiging van minister Mansholt een be zoek aan ons land.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3