I? Indische crisis sp haar hoogtepunt. Nationale omroep. 13 vliegrampen in 48 uur. Paniek in Hongarije. Gespannen toestand in Indië. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Amerikaanse belangstelling voor Indië. Ean nota aan de Nederlandse Regeering. Onherstelbare breuk in de wereldvrede? De nazi-vrouwen in arrest. Frankrijk ruimt op. Grijpen communisten de macht? Eén party-regering niet stabiel. Op het randje van de oorlog De Amerikaanse economische politiek. De algemeene situatie. jip|oxU^ zondin Uitgave Stichting „Zèeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Roü- aansche Kaai 19, TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Er is sinds de bevrijding, in ons land de roep Om een na tionale omroep. Aan het bestaan van de bestaande omroepverenigingen behoort en einde te komen. Immers, dat wijst, "evenals het bestaan van Chr. politieke partijen en organisaties en van Chr. scholen op de gedeeldheid van het volk. En dat niet al leen. Die gedeeldheid wordt er door bevorderd, terwijl het doel moet zijn aan die gedeeldheid een einde te maken. Vandaar de roep om één school, één partij, één sociale or ganisatie en ook één omroep, de nationale omroep. „Wij hebben dat geluid meer fehoord, en we hebben er in e practijk, in het begin van de vorige eeuw iets van gezien. Vandaar dat de vraag op komt wat onder zulk een na tionale omroep verstaan wordt. De „N. Nederlander", het or gaan van het in de P. v. d. A. verdwaalde groepje Chr.-Histo- rischen, heeft kort voor de uit gave gestaakt werd, daarop dit antwoord gegeven: „Het is een ernstige vergis sing te menen, dat men er is, wanneer men als organisatie maar de vrijheid krijgt het so cialistische getuigenis in de aether te laten horen. Dat is particularistisch en liberalis tisch gedacht. Men moet met nie^ minder genoegen nemen dan dat het democrati sche socialisme zijn stempel zal drukken op'de nationale cultuur en daarom moet men op een omroepbestel aansturen, dat daaraan beantwoordt. En dat doet men niet, wanneer men als ideaal blijft zien, dat men de eigen zaken in een eigen or ganisatie mag regelen". Ontstellend duidelijk, dit ant woord. Het leert ons, dat het een ernstige vergissing is te menen, dat wanneer de P. v. d. A. ge legenheid krijgt haar denkbeel den tot toepassing te brengen, onze volksvrijheden veilig zou den zijn. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 656 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 2 JUNI .1947 Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 4.25 u., onder 20.51 u. Maan op 20.53 u., onder 4.07- u. 8.27 u. Volle Maan. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Ds J. KAR ELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds YV. VROEGIN DEYVE Y te Poortvliet. Andere stemming in Indië. De heer Bruins Slot, die met de heer Schouten thans in Indië vertoeft, schrijft aan „Trouw" o.m. het volgende: Wjj werden bij onze komst van alle kant begroet met de voor ons ondanks alles, verrassende mede deling i „De stemming is hier in Batavia „om". Wjj zijrt overtuigd, dat het zo niet langer gaat, dat wij zo niet verder komen. Linggadjati is getekend: Maar uit de onderhandelingen daarna, die de ten uitvoerlegging moesten regelen, is ten volle gebleken, dat de Republiek niet van zins is Linggadjati uit te j'oeren". Het blad van de Franse M.R.P. L'Aube" ziet de vorming van een Economische Raad in de Brits-Amerikaanse zóne van Duitsland en de Russische inter ventie in Hongarije als tekenen, die wijzen op een „onherstelbare breuk" in de wereldvrede. Over de Economische Raad schrijft liet blad: „Het is voldoen de te weten, dat de raad bureaux zal openen, in zes hoofdsteden in Europa en Amerika om tot de conclusie te komen, dat het gaat om een ruw ontwerp voor een Centrade regering". Ten aanzien van Hongarije zegt „L'Aube": „Terwijl het tekenen van de vredesverdragen met de satellieten van Duitsland het be gin moest zjjn van het terugtrek ken van de strijdkrachten, neemt de inmenging door een bezetten de mogendheid in de binnelandse aangelegenheden van Hongarije plotseling ernstiger vormen aan. Hpt is duidelijk, dat de Sovjet- Unie haar positie in de douane- landen wenst te consolideren". „Elseviers Weekblad" ver- neemt, dat dezer dagen van Amerikaanse zijde een nota is overhandigd, waarin de Ver enigde Staten officieel hun op vatting te kennen geven over de verdere ontwikkeling in Indië. In dit stuk geven de Verenigde Staten uiting aan hun beducht heid dat nationalistische stromin gen in Zuid-Oost-Azië een tota litair, en met name communis tisch karakter krijgen. Het is zaak, deze gebieden te bewegen tot een politieke, economische, maar vooral levensbeschouwe lijke oriëntering op de Westerse, democratiën. Deze alleen be schikken over de materiële en geestelijke hulpmiddelen om de millioenenbevolking- in die ge bieden materiële en geestelijke welstand te verschaffen. De Verenigde Staten, juichen het politieke accoord van Ling gadjati toe, maar laten er geen twijfel over bestaan, dat de logische consequentie van dit accoord een uitwerking is, dié eindelijk in geheel Indië rust, rechtszekerheid, een deugdelijke valuta en hestel van 't econo mische leven brengt. Het is duidelijk, dat dit schriftuur tevens de voorwaarden om schrijft, waarop van de Verenig de Staten effectieve hulp voor Het aantal oorlogsinvaliden in België uit de jongste oorlog bedraagt 17.342, tegep 78.509 uit de vorige wereldoorlog. Het aantal burger-invaliden is 4627. Per jaar wórdt door de staat aan beide categoriën in totaal fr. 921.083.000 uitbetaald.* Met de Republiek geen land te bezeilen. Aan het schreven van den heer. Bruins Slot aan „Trouw", ontlenen wij het volgende: Er is, zo is de algemene con clusie van voor- en tegenstan ders van Linggadjati te Bata via, met de republiek geen land te .bezeilen. En wij kunnen zo niet doorgaan. Wij kunnen niet eindeloos blijven onderhande len. Want inmiddels verslech tert de situatie met de dag. Voor Indië en voor Nederland. Voor Indië, want de economi sche en politieke opbouw van Indië stagneert volkomen. En deze stilstand betekent achter uitgang. En achteruitgang be tekent in Indië ellende en hon gersnood. Voor Nederland wordt de si tuatie met de dag sléchter. El ke dag uitstel van de instelling van een normaal beheer, van het herstel der economische verhoudingen, betekent verdere politieke en sociale ontbinding, die naderhand een onevenredi ge krachtsinspanning zullen vragen. Nederland onderhoudt thans in Indië een leger, dat drie mil- lioen gulden per dag kost. Die drie millioen gulden betekenen voor het grootste deel buiten landse deviezen, in hoofdzaak dollars. De deviezen raken echter op. De laatste reserves zijn bijna opgebruikt. En men is aan de goudreserve van de Javaanse Bank bezig. Over enkele maan den is ook dat afgelopen. En als er dan niéts veranderd is, zal Nederland zijn leger en alle Nederlandse burgers uit Indië moeten terugtrekken. Want wij .zullen bij gebrek aan deviezen en bij de onmo gelijkheid om voedssl uit het republikeinse gebied in te voe ren', onze mensen niet meer kunnen voeden. Dan staan wij voor de groot ste blamage uit onze historie. Dan zullen wij allen die Ne derland trouw bleven in Indië en die op Nederland hebben gehoopt in Indië en dat zijn er millioenen in de steek moeten laten, en overgeven aan de wraak van hun vijanden. Dan zullen wij onze verant woordelijkheid moeten verloo chenen en ónze plicht moeten verzaken. Zo troffen wij de situatie in Indië aan. Zo vonden wij de situatie in Indië erkend. Door ieder. Door vriend en vijand van de tot dusver gevolgde po litiek. Zo moeten ook de ministers Beel en Jonkman de zaken' aan getroffen hebben. Ook zij -moe- tèn doordrongen zijn van de onmogelijkheid der situatie. En nu zijn de ministers in Nederland terug. De Indische crisis is op haar hoogtepuht. Dat hoogtepunt wordt geken merkt door twee elementen. Het eerste is, dat de republiek volstrekt onwillig is met Neder- .land samen te werken. Dat' zij onwillig is -te trachten te goeder trouw de overeenkomst van Linggadjati uit te voeren. Het tweede is, dat Nederland economisch en financieel de tot dusver gevolgde politiek van on derhandelen en van het onder houd van een leger dat men niet gebruikt niet langer kan volhouden. Er moet dus gehandeld wor den. De Nederlandse regering moet beslissen. Zij moet de verantwoordelijk heid, die zij nimmer heeft ont kend en 'die zij oók door Ling gadjati meende te kunnen hand haven aanvaarden. Zij moet met inachtneming van de grondbeginselen harer politiek van vrijheid err zelf standigheid voor Indië en van haar plicht tot verzekering Van recht en .órde in geheel Indië thans den knoop doorhakken.' Wij hebben nog een korte spanne tijds. De gehele kracht van onze politieke, economische èn mili taire positie in Indië moet on middellijk worden ingezet. Onwilligheid en kwade trouw dienen met vastberadenheid en kracht radicaal .ter zijde te wor den gesteld. Wij laten voor het ogenblik de historie en de tegenstellingen die zij heeft ongewekt, rusten. Dat alles is niet zonder beteke nis. Verre van dat. Maar op grond van de door iederen nuchtefen en van zijn zedelijke verantwoordelijkheid bewusteri mens erkende feiten, bepleiten wij een snel, beslist en kordaat optreden, waarvoor heel het Nederlandse volk en ook'de brede lagen der Indone sische samenleving de verant woordelijkheid kunnen dragen. Wij vragen van de regering: Gebruik de macht, die Gij hebt. Wendt haar -aan ten bate- van recht en vrijheid, ten bate vap de Indische volkeren. De regering van Eire heeft besloten onderzoekingen te la ten doen naar zeldzame mine ralen, zoals uranium, in eigen grondgebied. Emmy Goering, de tweede vrouw van Hermann Goering, is in de nabijheid van Auerbock (Beiereren) gearresteerd. Frau Goering, die zich het laatste jaar verschillende raaien in gezelschap van Amerikaanse officieren liet zien, beweert, dat Hitier baar zonder haar voorkennis als* lid der partij had doen inschrijven. Eveneens zijn gearresteerd de j echtgenoten van Frick, Frank von Schirach en Sauckel. Ze zijn naar een interneringskamp voor vrouwen té Augsburg-Goegingen overgebracht en zullen voor een zuiveringsgerechtshof terecht staan. De arrestaties zijn ver richt op bevel van Dr Loritz, de Beierse minister voor de zuive ring. Dr Loritz verklaarde, dat hij j van „zekere mogendheid" tegen werking had ondervonden. Welke mogendheid vertelde hij echter niet. de Indische opbouw kan worden verkregen. - In deze nota wordt uitdruk kelijk gestipuleerd, dat de Ver enigde Staten zich wensen te onthouden „van iedere bemoeie nis met interne aangelegenheden van het koninkrijk". „Trouw" meldt, dat het hier geen schriftelijk stuk zou be treften, maar een „oral state ment" (mondelinge verklaring) van de Amerikaanse ambas sadeur Baruch aan den minister van Buitenlandse Zaken Baron van Boetzelaer van Oosterhout. Deze zou gevolgd worden door een officiële schriftelijke ver klaring van de regering der Ver. Staten naar aanleiding yan de door Nederland aan de repu blikeinse regering gerichte nota. Sinds de bevrijding zijn in Frankrijk volgens statistieken 637 colaborateurs terechtgesteld. In dezelfde periode zijrt 5386 col laborateurs ter dood, 2026 tot le venslange dwangarbeid, 10622 tot dwangarbeid, 2025 tot cellulaire straffen en 21289 tot gevangenis straffen veroordeeld. 20.058 personen werden vrijge sproken en 3083 personen moeten nog berecht worden. De Hongaarse premier Ferenc Nagy heeft de Hongaarse ge zant te Bern zijn ontslagaanvrage overhandigd, welke naar Boedapest is doorgezonden. De ontvangst van het document is officieel bevestigd. Zaterdagmorgen is de gehele Hongaarse regering afgetreden. Te Boedapest heerste Zater dag een paniekstemming. Er ontstond een run op de banken. In lange rijen stonden de men sen tè wachten op hun beurt om hun spaargelden op te vragen. Welingelichte kringen te Boe dapest geloven, dat Nagy niet naar Hongarije zal terugkeren en zijn verblijf in Zwitserland zal voortzetten. - Bela Kovacs, secretaris-gene raal van de partij der kleine hoeren, die zich in arrest be vindt, zou tijdens een langdurig verhoor, dat nog niet ten einde is, verklaard hebben, dat minis ter-president Nagy, de voorzit ter van het parlement, Bela Vargha, en de minister van bui tenlandse zaken, Dr Gyöngyösi, bij een complot betrokken wa ren. Het feit, dat de Russen- dit complot op het spoor gekomen zijn, heeft de Hongaarse rege ringscrisis ingeluid. Zaterdag zijn besprekingen gevoerd tussen partijleiders on der voorzitterschap van presi dent Dr Zoltan Tildy voor de vorming van een nieuwe rege ring. Naar welingelichte Hongaarse kringen veronderstellen, is er reden om aan te nemen, dat Nagy('s aftreden was geëist ten zij, hij er in toestemde naar Hongarije terug te keren. De zelfde kringen verklaren, dat Nagy dit ultimatum niet wilde aanvaarden en dat zijn ontslag automatisch volgde. Nagy wei gerde enigerlei verklaring af te leggen. De Hongaarse legatie te Bern bewaart eveneens het stil zwijgen. Te Wenen zijli berichten uit Boedapest binnengekomen, vol gens welke president Tildy en de minister van voorlichting, Mihaiyfi, zich. naar de grens hadden begeven, waarschijn lijk om Nagy tegemoet te komen. Deze kwam echter niet opdagen. De meeste leden van de partij der kleine boeren zijn zeer verontrust door Nagy's af wezigheid en wensen zijn terug komst in verband met de situa tie. Zij zijn van mening, dat de communisten van Nagy's afwe zigheid gebruik hebben gemaakt om de partij der kleine boeren er nit te werken, nationalisatie van grote banken in te voeren en nieuwe verkiezingen te eisen onder de huidige communistische minister van binnenlandse za ken vóór het 'vertrek van het Rode leger uit Hongarije. Toen Nagy's secretaris Woens dag j.l. gearresteerd werd in het werkvertrek van de premier, werd dit vertrek geheel door zocht. Algemeen is men van mening, dat Nagy zich bij zijn terugkomst aan .arrestatie- bloot stelt. Bulgaarse grieven tegen Amerikaanse autoriteit. George Dimitrof, de commu nistische minister-president van Bulgarije, heeft de Amerikaanse wnd. politieke( vertegenwoordi ger te Sofia, John Horner,- doen weten, dat een langer verblijf van kolonel John Foxhall Stur- man, lid van de Amerikaanse sectie van de .geallieerde be stuursraad in Bulgarije, „geheel ongewenst" is. Kolonel Sturman zou namelijk op 18 Mei j.l. in een hut op de berg -Vitosja bij Sofia, in gezelschap van Dr Blaggi Angelof, geneesheer bij de Amerikaanse sectie, zich las terlijk hebben uitgelaten tegen de Bulgaarse regering en de Sowjet-Unie tijdens een dispuut met andere hutgasten. Ook zou hij een portret van Dimitrof van de wand gerukt hebben. Van Amerikaanse zijde is verklaard, dat de beschuldigden de genoem: de feiten ontkennen. Volgens Dimitrof echter zijn die feiten door bezoekers van de hut be vestigd. Weigering om Dr Ange- lo aan de Bulgaarse autoriteiten uit te leveren, zou beschouwd worden ais een deloyale daad en inbreuk op de Bulgaarse souve reiniteit. Hier ay is van Ameri kaanse zijde beloofd," dat de kwestie grondig onderzocht zou worden. Dr Angélof zou thans aan de directeur-generaal van de nationale strijdkrachten zijn uitgeleverd. Radio Moskou heeft over de kabinetsvorming in Italië gezegd, dat eenregering van één party niet stabiel kan zijn en klaarbhj- kelqk rekent op steun van het buitenland. De ervafing van de laatste jaren had echter geleerd, dat het opleggen van de wil van een buitenlandse mogendheid niet gunstig voor het betreffende land is. De economische moeiiykheden en de daaruit voortvloeiende po litieke moeilijkheden zouden de Chr. Democratische partij van de Gasperi tot 'een werktuig van de reactie maken. Volgens radio Moskou hebben socialisten en communisten in Italië negen mil lioen kiezers achter zich, terwyi de Chr. democraten invloed ver liezen. De Amerikaanse bases op Groenland. Denemarken heeft de V. S. verzocht onderhandelingen te openen ten einde de overeen komst van 1941, waarbij de V. S. bases op Groenland verkre gen voor oorlogsdoeleinden, te herzien. Marshal, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, heeft hierop geantwoord, dat hij bereid is tot ónderhandelingen over een nieuwe overeenkomst", waarbij vitale Amerikaanse de- fensiebelangen 'daar beschermd zouden worden. - Bij visitatie in een Duitse douanepost- te Wijier bij Nijme- 1 gen, is de soldaat G Jansen na j een woordenwisseling door een I Duitser neergeschoten. Nu de beiden Huizen van het Congres een verhoging van het invoerrecht op wol hebben goed gekeurd, heelt dit in bepaalde, kringen een toenemend pessimis- doen ontstaan ten aanzien van de verdere houding der V. S. tegen over de ernstiger wordende fi nanciële en economische crisis der wereldu. Wel ingelichte kringen hebben met ernstige ongerustheid in dit verband, gezien het uiterst gerin ge deéi, dat de wolproductie heeft aan het Amerikaanse economi sche leven, kennis gertomen van de verklaring van de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden dat het congres bereid is onmid- delhjk elk tarief, dat door het ministerie van buitenlandse za ken verlaagd'wordt, te verhogen, wanneer de verlaging daarvan daarvan schadelijk is voor een vitale industrie. Men wjjst er op, dat de landen van het Britse gemenebest teza men jaarlijks meer dan 1.7 milli ard lbs wol produceren, waarvan meer dan 800 millioen bestemd zijn voor export. Dit vormt het belangrijkste middel voor de be taling van Amerikaanse goede ren, diensten en leningen en is aldus een uiterst belangrijke fac- tot van de wereldhandel. Men ziet in de terugkeer van de onderminister van buitenland se zaken, Will Clayton, een aan wijzing, dat de regering vreest, dat het gehele wereldprogramma ernstig in gevaar wordt gebracht door een economisch isolationist tisch congres, dat zich niet stoort aan een mogelijke onvermijde lijke terugslag op het econo mische leven der wereld. Men vreest «latook ten aan zien van nieuwe buitenlandse le ningen en het herstel van-de bui tenlandse scheepvaart het con gres een dergelijke houding zal gaan- aannemen, en dat een ern stige crisis zal moeten ontstaan, alvorens het tot 't congres door dringt, dat de wereld een econo mische eenheid vormt. Amerika heeft Frankrijk een crediet van 50 millioen dollar gegeven voor de aankoop van Amerikaanse surplus-goederen. - Op zijn akker te Lottum kwam de 27-jarige landbouwer S. aldaar in aanraking met een projectiel, dat- terstond ontplof te. Hij moest met zware kwetsu ren in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis vervoerd worden. - Naar wordt gemeld, is in Noord-Syrië op verschillende plaatsen olie aangeboord. Naar Antara meldt, heeft dr A. Halim, lid van het K.N.I.P. in een door hem aan het dagblad „Nasional" gedane bekendmaking verklaard, dat de Indonesiërs en Nederlanders ondanks de overeen komst van Linggadjati, die twee maanden geleden is getekend, op het ogenblik op „het randje van een oorlog zjjn". Db Kalim voorspelde, dat de besprekingen, die binnen, enige dagen zullen worden gehouden, zouden beslissen over de twee al ternatieven: oorlog of een vreed zame en eerlijke uitvoering van het verdrag van Linggadjati. Halim betoogde, dat in de twee maanden sedert de onderteke ning'van Linggadjati de situatie eerder slechter dan beter werd en er zün aanwijzingen, „dat de spanning haar uiterste punt heeft bereikt". T erugtrekking Nederlandse troepen geëist. De wezenlijke voorwaarde waar op de Indonesiërs de Nederlan ders zullen vertrouwen is, dat zij onmiddellijk hun troepen nit In donesië terugtrekken. Aldus luidde de mening .van lei ders van de Partai Nasional In donesia tjjdens met hoge Neder landse functionarissen te Djokja gehouden, besprekingen. Deze leiders legden er de. na druk op, dat zo de Indonesiërs hun vertrouwen in de Nederlan ders hebben verloren. Dit komt, .omdat de Nederlanders voortdu rend hun troepen versterken. „Het is om deze reden", zo zei den zij, „dat de Indonesiërs thans gereed zijn de mogelijkheid onder ogen te zien, de vrijheid en de souvereiniteit van de republiek te verdedigen. Aan de andere kant", zo voegden zij er aan toe, „zijn de recente incidenten te Buitenzorg in de ogen van de In donesiërs een duidelijke manifes tatie van het ontbreken van de goede wil by de Nederlanders in zake de uitvoering van het ac- eoórd van Linggadjati geweest. De ministers Beel en Jonk man teleurgesteld. Aan mededelingen van gewoon lijk goed ingelichte zqde ontlenen wy nog de volgende gegevens be treffende de in Nederlands-Indië ontstane situatie: Men hoort wel de gedachte uiten, dat de regering van koers is veranderd nu de uitvoering van Linggadjati totteleurstellende resultaten heeft geleid. Het is echter niet geheel juist, dat er een uitgesproken koersverande ring is. Immers de regering hóudt nog steeds vast aan de basisover eenkomst. Natuurlqk "verwachtte men niet, dat reeds dadelijk na de" ondertekening van de basis overeenkomst positieve resulta ten zichtbaar zouden worden. Wel meendé men iets van een resultaat te mogen verwachten 45 weken daarna, niet slechts op economisch en financieel ge bied, doch ook op staatsrechter lijk en juridisch terrein. De ver wachtingen te dien aanzien wer den niet beantwoord. De aard der besprekingen was zo, dat telkenmale als er iets be reikt was, dat op overeenstem ming leek, de onderhandelaren der republikeinen terugkwamen met voor Nederland onaanvaard bare voorstellers Deze gang van zaken vond een hoogtepunt, toén de ministers Beel en Jonkman op het vliegtuig stapten voor hun oriënterende reis naar Indonesië. Deze reis is een teleurstelling ge worden voor de ministers. Uit de gevoerde besprekingen is het vermoeden gerezen, dat by de republikeinse regering niet de bereidheid aanwezig is op Ling- gadjatibasis verder te onderhan delen. De ministers meenden, dat de republikeinse regering elke twij fel aan haar bereidheid Linggad jati na te leven moest wegnemen: De deviezennood in de repu bliek is zo groot, dat de toestand, zoals die nu is, slechts twee tot drie maanden kan voortduren. Er is import nodig om welvaart te krijgen. Er moet textiel komen. Er ligt een hoeveelheid goederen ter waarde van f 400.000.000 in de republiek. Deze goederen moe ten geëxporteerd worden om de deviezenpositie opihoog te helpen De Nederlandse regering neemt het standpunt in, dat zij teruggegeven dienen te worden aan de eigenaars. De republiek zou dan een redelijke vergoeding krijgen. Hetstandpunt de repu blikeinen hier tegenóver is, dat zü het recht heeft op de goede ren en dat zü de beschikking mag hebben over de deviezenop- brengst daarvan. Zij zijn bereid aan de eigenaars een kleine ver goeding te geven. Voor de reconstructie van In donesië is voorts een lening no dig. Deze lening kan dé republiek niet krijgen zondër Nederlands'é garantie. De Amerikanen- willen volkomen bereid zijn met de eco nomische moeilijkheden en willen slechts dan geld lenen, wanneer zjj het vertrouwen hebben dat de lening zakelijk volkomen is ver antwoord. Grote lading copra uit Makassar. Op 23 Mei is het ms Limburg van de Rotterdamse Lloyd uit Makassar vertrokken met de grootste lading copra, die tot nu toe verscheept werd. De lading werd geheel ingenomen in de bui tenhavens. Zy bedraagt 9350 ton. De exportwaarde van deze lading qopra bedraagt ruim zes millioen gulden. Opleiding voor L.O. krachten. Het departement van Onder- wüs en Eredienst deelt mede, dat met de geleidelyke invoering van de zesjarige algemene lagere school het nodig is om de oplei ding voor leerkrachten verbon den aan deze school nader te re gelen. In afwachting van daadwerke lijke overnamen van het lager onderwijs door de daerah's en ne. gara's heeft het departement be sloten om „opleidingsscholen voor lager onderwijskrachten" in het leven te roepen. l?e duur van deze opleiding zal 2 jaar zijn. Aan de scholen kan, indien zulks nodig mócht blijken, een internaat verbonden worden, waar de cursisten, die daarvoor in aanmerking komen, gratis kost en inwoning wordt verleend. Hoogwater te Vlissingen. Dinsdag 3 Juni: 1.38 uv 1.87 m„ 13.58 u. 1.96 m. 200 personen omgekomen. Sinds Zaterdag hebben 6 rampen plaats gehad. In de nabijheid van Frejus, enige kilometers ten westen van Cannes, is een tweemotorig „Bloch'Vliegtuig neergestort. Drie leden der bemanning kwa men om het leven. Eert watervliegtuig is in dq_ St. Laurens, de afwateringsri vier van het Ontariomeer in Ca nada, neergestort. Vier personen zijn om liet leven gekomen. Een Vampire gevechtsvlieg tuig metstraalmotor is tijdens een demonstratie van de Zweed se luchtmacht boven Stockholm omlaag gestort, waarbij de pi loot om het leven kwam. De regeringsvoorlichtings dienst meldt, dat Vrijdag een mustang van de militaire lucht macht tijdens een controle- vlucht boven Nederlands ge bied nabij de rand van de stad Medan is neergestort. De piloot werd gedood en het toestel is uitgebrand. Omtrent de oorzaak is niets bekend. Een militair vliegtuig, een Douglas, moest bij Bogota een noodlanding maken. Het kwam op zachte bodem neer, sloeg over de kop en werd geheel vernield. Verschillende leden der bemanning werden gewond. Volgens onbevestigde berichten is het ongeluk te wijten aan een botsing met een speelgoed vlieger, die de voorruit van het vliegtuig verbrijzelde. Het toe stel kwam uit Washington. DE IJSLANDSE DAKOTA. Thans wordt bevestigd, dat bij het ongeluk met een Dakota op IJsland 21 passagiers en een bemanning van 4 koppen om het leven zijn gekomen. Het vermiste toestel is door een vliegboot aan de noordkust van IJsland gevonden. Het is tegen een heuvel gevlogen en ver brand. Men neemt aan, dat het ongeluk te wijten is aan slecht zicht. Twee tornado's eisen 33 levens. Te' New-York is bericht bin nengekomen, dat het plaatsje Leedy, in het Noord-Westen van Oklahoma, dat 600 inwonegs telt, door een tornado voor „driekwart verwoest" 'is, Zes personen zijn gedood. Ongeveer 5 kilometer van Pine Bluff in Arkansas zijn 27 mensen dóór een tornado ge dood. Provincienieuws. FRANSE BOEREN BEZOCHTEN ZEELAND. Goed geslaagde excursies. De Franse boeren die Zater dag 24 Mei te Goes zijn gearri veerd c'n eert week lang excur sies hebben gemaakt, zijn Zater dagmorgen met de trein van 10.01 via Roosendaal vertrokken naar Frankrijk Vrijdagavond heeft het offi ciële afscheid plaats gevonden te Haamstede waarbij het gehele comité van ontvangst tegen woordig was en deelnam aan een diner. Zowel van Nederlandse als van Franse zijde werden toespraken gehouden, die gewaagden van een buitengewoon prettige ert leerzame week. In deze week werden excur- lsies gemaakt naar de veilingen op Z.-Beveland, de oesterbedrij- ven en kreeftenparken te Yer- seke, naar Walcheren, SchoUj wen en Duiveland en zelfs naar Amsterdam. De Fransen vertelden het zeer interessante en leerzame toch ten te hebben gevbnderi en het in Zeeland erg prettig te heb ben gehad. Verschillende relaties zijn ge maakt en het is de bedoeling; dat te zijner tijd een tegenbe zoek zal Worden gebracht. GOES. In de gehouden vergade ring van de afd. van de Nederl. Chr. Vrouwenbond werden in de plaats van Mej. Donner erf Mevr. Zuidema, die aan de beurt van aftreden waren, ge kozen Mevr. D. Faberij de Jonge en Mevr. Do'ekes In de plaats van Mej. Donner werd tot pre sidente gekozen Mej. N. de Graaf. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zwijndrecht (3e pred.pl.), H. v. d. Akker te Sliedreehtte Roswinkel, M. Hielkema 4e Kloosterhaarte Koekange, G. F. Overgaauw, cand. te Zwijndrecht; te Oos terzee en Echten, J. Veen te. Huizinge. Geref. Kerken. Beroepen te Amerongen, E. Zwaan te Zwammefflam; te St. Jac. Parochie en te Visvliet, W. Wiersinga, cand. te Apeldoorn; te Boxum, A. C. Mooy, cand. te Almelo. x Bedankt voor Cöevordén, dra L. ten Kate, te Stedum. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen te Terneuzen, cand. J. V. Popta te Santpoortte Langerak, J. v. d. Haagen te Bruchterveld. Naar Schotland. Ds S. G. de Graaf, Geref. pre dikant te Amsterdam en ds C. v. d. Yfoude, idem te Leeuwar den, resp. assessor en scriba van de Generale Synode der Geref. Kerken zijn in opdr'acht van de Synode naar Schotland vertrok ken om de Geref. Kerken te ver tegenwoordigen op de Synodes van enkele Schotse kerken. Onderwijs. Voor het diplorna vakonder wijzer Bijenteelt slaagde te Wa- geningen de heer J. Meloen te Rilland. DE BILT ZEGT: Plaatselijk onweer. Weersverwachting, geldig tot Maandagavond: Vry zonnig, warm weer. Meest licht bewolkt; doch in de na middag opnieuw plaatselijk vor ming van zware bewolking met kans op onweer, eventueel ge paard gaande met hagel, Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Nagekomen Advertentie. Heden is van ons heengegaan onze lieve Vrouw en Moeder, Groot- en Overgroot- móeder, JACOBA GEERTRUIDA LINDHOUT, in de ouderdom van bijna 77 jaar. Goes: H. BLIEK. Lille (Frankrijk): Wed. B. G. J. VAN BOXELBUCK. Goes: G. J. BLIEK. Overschie: P. A. VAN DE - VELDE—BLIEK. J. VAN DE VELDE. Kleinkinderen en Achterkleinkinderen. Goes, 31 Mei 1947. Couwervestraat 50. De begrafenis zal plaats hebben op a.s. Dinsdag 3 Juni, des namiddags 1 uur.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1