Nederlandse jeugd beplant Walcheren. HuhsI Ut 't lead. De- Wijde Weceid. Buitenlands Overzicht Sterrenpracht. Óm zuutkaek{e. Dam-Labyrinth. Terry en Berry in „De Bril. van Sultan Sar". Op 25 Juni geeft het B.B.C.- Symphonieorkest o.l.v. Sir Adri an Boult een buitengewoon con cert in het concertgebouw te Am sterdam. Het programma omvat de ouverture „De getemde Feeks" van Johan Wagenaar, de 9de Symphonie van Schubert, een nog nader te bepalen werk van Strawinsky en het concert voor twee piano's van Vaughan Willi ams, waarin als solisten optreden Cyril Smith en Phillis Selliek. 22 tot 31 Octtober 1947 wordt te Boedapest in het kader van de Bela Bartok-muziekfeesten, een internationaal muziekcon cours gehouden, georganiseerd door de muziekacademie Franz Liszt en de Hongaarse Radio. Er zijn wedstrijden voor piano, viool, compositie en strijkkwartet met als prijzen voor de eerste drie categorieën een eerste prijs van 10.000 en een tweede v&n 5.000 forint, terwijl voor de strijkkwartetten prijzen van 12.000 en 6.000 forint zijn uitge loofd. De deelnemers mogen niet ouder zijn dan 40 jaar. Een leef tijdsgrens naar beneden is niet vastgesteld. De kwartetspelers mogen samen een leeftijd hebben van 160 jaar. Als verplichte num mers worden naast Bartok ook stukken van Bach en Liszt - die Bartok sterk geinspireerd heb ben - geëist. Voor pianoaccom- pagnement wordt gezorgd, maar men is vrij op eigen kosten zelf een accompagnateur te enga geren. De inrichting van de tentoon stelling „Natuur en Landschap" („Covena") in de zalen van de „Harmonie" te Vlaardingen is in volle gang. Weldra zal „Covena" tonen wat de natuur en het land schap bieden aan schoonheid, aan recreatie, aan planten- en dierenleven. Voorts zal men de wonderen van de bloemkwekers kunst der Westlandse vaklieden aanschouwen. Verder fraaie schilderstukken op landschapsge- bied van Brinkman. J. en F. G. Weiland, en ook werk van de Vlaardingse beeldhouwer van Brandwijk. Tijdens zijn succesvol tournee in ïndië waar hij onder auspiciën van de NIWIN voor burgers en militairen concerten gaf, werd de violist Willem Noske getroffen door het grote gebrek aan piano's waarmee de soldaten, vooral op de buitenposten, te kampen heb ben. Menige gezellige avond, waaraan de soldaat op zijn een zame post zo'n behoefte heeft, kon door het gemis van een der gelijk instrument geen doorgang vinden. Direct na zijn terugkeer in Januari nam Noske het initia tief tot een z.g. piano-tournee door ons land. Het saldo van deze geheel belangeloos gegeven en georganiseerde concerten werd gestort in een pianofonds, waaruit de aankoop van piano's kan worden bekostigd, er werden tien concerten gegeven, die, naar begroot wordt, ongeveer f 15.000 hebben opgebraeht.Daar de pia no's, waarvan een deel inmiddels al Is verzonden, per stuk f 1475 kosten, kan men zeggen, dat ge middeld elk concert een piano heeft opgeleverd. - De export- en importbank der V. S. heeft medegedeeld, dat rij een crediet beschikbaar heeft ge steld van meer dan 3 millioen dollar voor de aankoop van ne gen Lockheed Constellation- vliegtuigen door de K.L.M. Waar onze deviezen blijven. Op vragen van het Eerste Ka merlid, de heer Brongersma, betreffende de aankoop van tex- tielgoederen, welke door enige ondernemingen in de textielhan del als onverkoopbaar zijn te ruggezonden. heeft de minister van Economische Zaken geant woord: Het is de minister inderdaad bekend, dat zich moeilijkheden hebben voorgedaan bij de ver koop van goederen, welke on langs via het centraal ontvangst kantoor textielgoederen overzee zijn gedistribueerd. Deze moei lijkheden zijn intussen onder vangen, in de eerste plaats door dat ondergetekende reeds toe stemming heeft gegeven deze artikelen voor zover nodig, pun ten vrij te verkopen, en in de tweede plaats doordat hierbij geen toewijzingssysteem meer wordt gevolgd, doch de handel in de gelegenheid wordt gesteld de goederen naar eigen inzicht te kopen. Het komt dus kort gezegd o.m. hierop neer, dat een officieel kantoor onze kostbare diviezen heeft gebruikt voor onverkoop bare goederen. De Amerikaanse militaire rechtbank te Dachau heeft 6 van de 14 Duitsers beschuldigd van moord resp. mishandeling van drie Amerikaanse piloten, ter dood veroordeeld. De boswachter Hendriks te Wellerlooi ving in de afgelopen week binnen drie dagen tijds niet minder dan 9 vossen, welke uit hun holen gegraven werden. De Griekse militaire attaché te Belgrado, luit.-kol. Diamon- topoelos. wiens terugroeping door de Joego-Slavische regering was verlangd, heeft het land verlaten. DE GEVOLGEN VAN DROOGTE. Door deskundigen werd bere kend, dat na de inundatie van de met zout water geïnundeerde ge bieden van Walcheren, 20 mil liard kg. zout in de bodem was overgebleven. De nu over een pe riode van twee jaar gevallen re gens namen daarvan weer veel weg, doch niet alles. Nu de droogte langer aanhoudt dan normaal komt op sommige plaatsen in Schouwen en Duive- land en St. Philipsland de schade lijke werking van het zout dat nog in de bodem aanwezig is, weer sterk voor de dag. Wie scherp oplet ziet op sommige plaatsen, dat het zout, evenals in het begin van de inundatie weer aan de oppervlakte komt. En wat erger is de producten is het even eens aan te zien, de stand daar van is veel minder dan enige we ken geleden. SOUBURG. 60 woningen aanbesteed. Voor de bouw van 60 woning wetwoningen, te bouwen ten Noorden van de Kanaalstraat, werd als volgt ingeschreven. Hoogstraten Co. te Oegst- geest voor f666.000; Aannemers bedrijf Duto te Dordrecht voor f 775.000; Riddero's bouwbedrijf te 's-Hertogenbosch f 705.000, perceel 2 f 202.500, perceel 3 f213.500, perceel 4 f 305.000; S. de Vries te Zaandam f794.700; Ned. Bouw Sindicaat te 's-Gra- venhage f 698.000, perceel 2 f217.000, perceel 3 f 312.000; Fokkens te Arnhem f719.000; Hopman, 's-Gravenhage f641.000; perc. 2 f182.000, perc. 3 f 193.520, perc. 4 f 295.620; v. d. Berg en Klis te Delft voor f 673.000; Van Damme te Hontenisse f700.000; L. v. d. Klippe te Vlissingen voor f764.000; Meyers en Sibbel, Amsterdam f709.500; Visser te Drunen f707.600; Vijser te Hon tenisse voor f773.000. Donderdag werd alhier de traditionele jaarlijkse ringrijderij gehouden, waaraan 24 personen deel namen. De uitslag luidt: le pr. P. de Visser met 21 ringen; P. Jonge- pier 20: J. Louwerse 18: W. Bos- sekaart 17; L. Jobse 15; J. Bras ser 14; Jac. Castel 14; J. Melse 14; W. Koole 12; A. Castel 12; D. Kodde 12; J. Cevaal 10; G. Joosse 10; J. Melse Jr. 10; M. Boone 10; P. Florisse 7; A. Bak ker 7: J. Joziasse 7; C. Stroo 7; J. de Cunder 6: J. Wielemaker 6; M. Adamse 6; J. v. Eenennaam 5; C. Joziasse 3. De wisselbeker geschonken door dhr Montfoort werd gewon nen door A. Castel Wz., de pol lepel door P. Jongepier. De mees te volgringen (5) door P. Jonge pier. RITTHEM. Giften ontvangen. Van het Prins Bernhard-Fonds is een gift van f 400 ontvangen ten bate van de Muziekvereni ging O.N.D.A. tot het aanschaf fen van nieuwe muziekinstru menten. daar er vele door de inundatie zijn verloren gegaan. Van een Comité van Zeeuwen, dat te Hilversum een collecte voor de geteisterde plaatsen in Zeeland organiseerde, ontving de 8500 van Rotterdamse schooljeugd. gemeente f1500 wat als volgt werd verdeeld: a) f900 aan O.N.D.A. eveneens bestemd voor nieuwe muziekin strumenten en andere benodigd heden. b) f350 aan de plaatselijke Bi bliotheek om de boekenrij, welke door de inundatie plm. 500 num mers verloor, weer aan te vullen. c) f150 aan de plaatselijke Zangvereniging tot aanschaffing van muziek. d) f100 aan de Chr. Meisjes vereniging als vergoeding voor verloren gegane inventaris. Verder werd nog van het Al gemeen Nederlands Verbond te 's-Gravenhage een kist met boe ken ontvangen voor de Biblio theek. Alle zeer mooie giften voor culturele doeleinden. Bovendien werden vanwege een Interkerkelijke instantie aan de gehele bevolkingkleding uitge deeld. WAARDE. Aanbesteding. Woensdag werd voor rekening der gem. Waarde aanbesteed de bouw van 16 woningen. Inschrij vers waren: P. F. Voet, Klooster- zande f 211.500; Gebr. G. en G. M. Verhijke, Ellewoutsdijk f 194.000; Gebr. Mollet. Hansweert f198.000; H. P. Freijser, Terhole f 193.000; D. van der Poel, Oude- lande f 192.600; J. van Damme, Hontenisse f189.000; T. Commis saris, Dinteloord f189.000, P van der Schaat, Tilburg f 188.300: J. A. Mol te Breda f 182.000; P. M. Raaymakers, Bergen op Zoom f182.000; Fa. de Jonge en van de Linde, 's-Heer Abtskerke f179.000: J. van Koeveringe, Schore f 178.200; J. de Jonge, Biezelinge f 178.000: Fa. A C. van Loon en Zn., Bergen op Zoom f 177.850; Joh. Baijens. Kapelle f177.000; Fa. van den Berg en v. d. Klis. Delft f 177.400: Aan nemersbedrijf Dude, Dordrecht f176.200; C. van de Klippe, Vlis singen f 173.900. BRUINISSE. Mosselzaadvissers terug. De eerste mosselzaadvissers zijn reeds teruggekomen uit de Waddenzee. Er was gevist op de zelfde banken van verleden jaar, wat dus betekent dat het zaad dat aangevoerd werd groot van stuk was. Nieuwe zaadbanken met jong mosselzaad zijn dan ook nog niet ontdekt en de berichten dienaangaande luiden pessimis tisch. De opbrengst van de hier gehouden collecte voor Valken- heide bedroeg ruim f 79. Ruim een jaar geleden vatten twee Rotterdammers de journa list P. A. Gaanderse en de gem. insp. van het L.O., de heer J. A. Nooteboom, het plan op om de Rotterdamse schooljeugd in de gelegenheid te stellen „een struikje bij te dragen" tot de her beplanting van Walcheren. De resultaten overtroffen hun stout ste verwachtingen. Niet alleen plaatste het gemeentebestuur van Rotterdam zich volkomen achter 'hun streven, maar de jeugd zelf offerde met grote spontaniteit en zo kon Woensdag j.l. het fraaie bedrag van f8500 door de heren Gaanderse en Noo teboom aan de Bomenactie der Stichting Nieuw Walcheren wor den overgedragen als geschenk van de Rotterdamse schooljeugd voor de herbeplanting van Wal cheren. De heer Gaanderse vertelde bij die gelegenheid, dat de Struikeiï- actie onder de Rotterdamse jeugd intussen omgezet is in een lande lijke actie onder de gehele Neder landse schooljeugd en dat deze tot dusver reeds ruim f 10.650 bijeen heeft gebracht, terwijl nog dagelijks nieuwe schenkingen binnenkomen De heer J. L. Verhagen heeft bij de ontvangst (jer Rotterdam mers namens het bestuur van „Nieuw Walcheren" zijn harte lijke dank uitgesproken voor deze activiteit en herinnerd aan het vele, dat door Rotterdam reeds voor Zeeland werd gedaan. In drukwekkend noemde spr. het, dat alleen al in Rotterdam niet minder dan 34000 kinderen een struik op Walcheren hebben ge plant. De heer Nooteboom mocht uit uit handen van de heer Verha gen een plaquette in ontvangst nemen. De heren R. de Muynk en P. Blaauw, het woord voerend na mens de Bomenactie spraken de hoop uit, dat als in November aanstaande de herbeplanting van Walcheren op grotere schaal een aanvang neemt, ook de Rotter damse en wellicht de gehele Ne derlandse jeugd deel zal nemen aan het herbeplantingswerk. De heer Nooteboom zeide slechts dankbaar te zijn, dat hij destijds dit werk is begonnen. De jeugd in honderden Nederlandse gemeenten brengt gelden bijeen voor de herbeplanting van Wal cheren. De heer Nooteboom dankte voor de fraaie plaquette. FRANKRIJK. Ter elfder ure is Frankrijk voor een grote sociale ramp be hoed. De regering heeft alles in het werk gesteld om de arbei ders tot rede te brengen. Ogen schijnlijk mochten deze pogingen niet baten. Ook de radiorede van Ramadier, waarin hij erop wees, dat een algemene staking, van welke zijde deze ook mocht ko men Frankrijk aan de rand van de afgrond zou brengen ging het ene oor der arbeiders in en het andere weer uit. Een burgeroor log leek niet ver meer. De Re gering had zelfs de legerleiding reeds in de armen genomen. De nacht van Dinsdag op Woensdag bracht echter verademing. Langdurig confereerde de re gering met een afvaardiging van de vakbond der gas- en electri- citeitsbedrijven, welke onder lei ding stond van de communist Marcel Paul, die tot voor kort minister van productie was. Men kwam overeen, dat een lid van de Raad van State voor 8 Juni a.s. een oplossing zal brengen inzake de eisen der arbeiders, waarvan een groot deel reeds lang aanhangig is. Voor de tweede maal heeft Ramadier het dus van de communisten gewon nen. Deze hebben gemerkt, dat. zij het voorgoed bij de meerder heid van het volk zullen verbrui en, wanneer zij ondanks alles dè stakingen voortzetten. Nog steeds hopen zij die meerderheid langs legale weg voor .ich te winnen. Zij weien zeer goed: dat zij door een golf .vasj .slak;ngen te verwekker,'alléén maar de Gaulle in het zadel zullen hel pen. En voor een strijd tègeg. de Gav.'le en-zijn aanhang wel:,: "Sf r-h nog niet sterk ge bég. Va Cc-ze situatie maakt de re gering een dankbaar gebruik. Voorlopig zal het echter een bange worsteling voor de Rege ring blijven en zij maalcl zich 'reeds weer gereed voor de vol gende actie der oppositie. RUSLAND. Wat is en u-at wil Rusland op hoogstwaarschijnlijk niemand buiten Rusland een antwoord weet te geven. Wat er zich ach ter het „ijzeren gordijn" afspeelt zal de eerste jaren nog wel een grote vraag blijven. Het Russi sche volk heeft vrijwel geen en kel contact met de buitenwereld, 't Weet en hoort alleen, datgene wat het Ministerie van Buiten landse Zaken voor het volk no dig acht. Rusland hult zich in een waas van geheimzinnigheid. Maar, wat het ook moge zijn, voor wat het zich uitgeeft, is Rusland toch in geen enkel ge val. Men beweert te Moskou, dat ae Sowjet-Unie een democrati sche statenbond is. Doch zij, die een kijkje konden nemen achter j het „ijzeren gordijn" weten be- ter. Rusland is een land zonder I vrijheid. Niemand heeft er een eigen opinie en ook niemand durft zich te verzetten tegen he regiem. Men beweer te Mos-1 koudat Rusland communistisch is. Maar ook deze bewering mist elke grond. Naast verblindende i ijkdom heerst in dit land een schrijnende armoede. De heer- sende klasse (slechts een gering percentage) verkeert in weelde en geniet welvaartdoch de was- j 'sa lijdt gebrek. In Rusland kent men geen, sociale voorzieningen. Owen vein dagen, invaliden en zwakken ,toorden aan hun lot overgelaten. Ongeschoolde ar beiders Verdienen een zeer laag loon. Geschoolde qs beiders, daar eniegen, genieten hoge inkom st: n. Meer dan de helft van het nationale inkomen komt alleen en goede aan de bevoorrechte klasse. En op de kleine man drukt de belasting enorm. Wanneer men een kijkje neemt in de straten van Moskou, dan valt direct op, hoe slecht de mensen gekleed gaan. Het me rendeel hult zich in versleten goed. En niemand lacht. Dat is Rusland van vandaag, „lichten de voorbeeld" van alle communisten ter wereld. En voor dit land vechten ze door middel van allerlei boven- en ondergrondse acties. Nog niet zo heel lang geleden werd door de Russische regering het huwelijk met een buiten- landei verboden, wanneer dit huwelijk eiste, dat de betrok kene het land moest verlaen. Uit dit alles blijkt, dat het hedendaagse communisme en het vroegere nationaal-socialis- me in wezen geen haar ver schillen. ITALIË. Ook Italië heeft weer een ka binetscrisis. Voor de vierde maal is de leider der christelijke partij De Gasperi, bezig een regering te vormen. Nitti en Orlonda, twee van de oude garde, bleken niet meer in staat om Italië te leiden. Men is teruggekomen op De Gasperi, die vrijwel de enige man in Italië schijnt te zijn, die dit land door de moeilijkheden kan helpen. Hij voelt dit zelf ook terdege. Vandaar dat hij ditmaal zijn kans waarneemt en besloten heeft een regering te vormen louter bestaande uit christen democraten, aangevuld met en kele deskundigen. Hiernaar heeft hij steeds gestreefd, En de kabinetscrisis was dan ook door hem gewild. Hij wenste niet meer te regeren met linkse so cialisten en communisten. Ditmaal zal het hem zeker gelukken. Gebleken is, dat-teen-, rechts-ïinkse regering een on mogelijkheid is, evenals, een-rei, gering, waarin de liberalen een stem zouden hebben. Het is te verwachten, dat de linksen De Gasperi zijn gang zullen laten gaan. Iemand moet toch de „ka? stanjes uit het vuur halen". Bovendien, in October zullen de verkiezingen plaats vinden. En voor die tijd moet men iemand hebben, die de schuld voor de wanorde in de schoenen geschoven kan worden. De Gasperi wacht een zware taak. Hij hoopt echter op de steun van Amerika, nu ook hij zich van de communisten heeft ontdaan. Voorlopig volgt Italië Tribunaal Goes. Meer vliegen met honing dan met azijn. Het Tribunaal te Goes behan delde Donderdag een drietal za ken, die echter een behoorlijke tijd in beslag namen. Eerst kwam die tegen de elee- triciën A. A. van G ij s e 1 uit Hulst aan de orde, die in 1944 in Z, Vlaanderen ten behoeve van de Duitse weermacht o.m. bun kers en barakken van eleetrische leidingen heeft voorzien. De verdediger Mr van Son hoopte, dat geen geldboete, en zeker geen hoge boete zal wor den opgelegd. Vervolgens werd de zaak be handeld tegen de electriciën C J. Korsten uit Zierikzee. die vol gens de dagvaarding, gedurende heel de duur der bezetting op het eiland Schouwen werkte voor de weermacht enoptrad als financier van de weermachtsaannemers Kloet en Westerbrugge, van wie hij een derde of de helft van de winst kreeg. Ook zou hij vriend schappelijk zijn omgegaan met "le den van de Duitse politie. Hij zei- de meermalen door de politie te zijn aangewezen om te werken voor de weermacht, en merkte op dat hij de helft van de winst, die wel was toegezegd nimmer heeft gekregen. Lang werd er gespro ken over het aankopen van zaden met behulp van een landwirt- schaftsführer. Mr Kropman zeide als verdedi ger. dat zijn cliënt voor de weer macht stagneerend werkte. De kwestie van zaadhandel moet volgens pleiter nog nader worden onderzocht. K. deed wel vriende lijk tegen de Duitsers, maar on der het motto, dat men meer vliegen met honing dan met azijn kan vangen. Hij heeft ook veel goeds gedaan, o.a. voorkomen dat de Duitsers te Zierikzee oude ge bouwen verwoesttenwat wei hun plan was. Hij redde een ter dood veroor deelde, die later gevangenisstraf kreeg en wist ook burgemeester de Bruin van onder de bezetters macht te verlossen. Op verzoek van de verdediger besloot het Tribunaal besch. direct in vrij heid te stellen. De laatste zaak was die tegen de architect S. G. S1 o m uit Ter- neuzen, uitvoerig werden alle on derdelen met de spraakzame besch. behandeld en waar nog verschillende dingen onduidelijk bleken te zijn, werd besloten een nieuwe dagvaarding uit te bren gen. TRIBUNAAL TE ZIERIKZEE Uitspraken van Woensdag. W. Keur te.Stavenisse, 4 jaar intern, tot 12 Oct. 1949; verlies van Nationaliteit en bevel tot -inbewatinghouding. Jo)i„Boriger tman,~2 j en 3 m. intern, tot 19 Sept. ï-947; met-bevel tot inbewarpagitipuding; Verbeurdi'érkl. van HèO vermogen tot f500.—; pntz.. rechten en ont- zetting uit het_rechl onthei ambt. van,Ipraar uifeïte befdhêh;* •J.«K<)5s t e r te Opstvoorna be paalt voorzoyer nodig dat, de palingerjb en i voorwaarden ge* noenttf' in ciei pp 10 Januari lS47t, aan beschuldigde uitgereikte fie- süissing. inhoiydende zijn, voor-! waardeüjkebtiitenverVolgirig'Stel-' ling van kraciit Blijven. K. S c h i e 11 e k a 11 e, Brou wershaven, het onderzoek wordt buiten de zitting voortgezet. C. P. d e R ij k e te Tholen, in ternering 3 maanden (met af trek) met bevel tot inbewaring stelling: verb, verkl. vermogen tot f 9000; ontz. rechten, en voorts om enige bestuursfunctie te bekleden in besturen van pol- De officieren-fiscaal bij het Eijz. Gerechtshof te 's Hertogen bosch voor Zeeland hebben de volgende personen voorwaarde lijk buiten vervolging gesteld: Maria C. Dagevos, Neeltje D. Tramper, M. J. Scheffers, allen te Goes; J. Harthoorn, 's-Heer Abtskerke; A. Onderdijk, We- meldinge; Adriana Verhoek en Maatje Schipper, beiden Bors- seleJacoba C. de Klerck, Vo gelwaarde, C. J. v. d. Klein, Oud-Vossemeer, allen ontzetting rechten. Elvira S. Steenhart, Schoon- dijke, onder toezichtstelling, verplichting om te arbeiden en ontzetting rechten. Margaretha Botting geb. Ber- tholde, St. Laurens; K, Zwarte- poorte, Goes,, beiden onder toe zichtstelling en ontz. rechten. Krina D. Boone, Wemcldinge, verplichting om te arbeiden en ontz. rechten. W. F. v. d. Ende, Bergen (N.-H.), onder toezichtstelling, afstand doen radio en ontzetting rechten. Jozina J. v. Houte, IJzendijke, W. H. Ferdinandusse, resp. f 1000 en f 150 betalen en ontzetting rechten. D. Poelman, Middelburg, Adriana C. Nijsse, Borssele. He lena C. P. de Munck, geb. Klaas- sen. Breskens, onder toezicht stelling resp. f 1500, i 1000 en f 500 betalen en ontzetting rechten. Onvoorwaardelijk werden bui ten vervolging gesteld; L. van Liere, Pieternella M. J. Free- kenhorst, Maria H, Lamber- mont, allen Middelburg; Barte- lina A. P. Braat, Johanna W. de Bakker geb. Jobse en J. van Willigen, VlissingenAdriana Boogaard, Souburg; Johanna Jongepier, Domburg; Johanna Dane, Goes; M. de Vrieze, Elle woutsdijk ;C. v. Bemden, Kort- geneC. F. Roets, GroedeJ. Legrand en Maria Verhulst geb. du Fossé, Nieuwvliet; Maria P. Verstraeten geb. Strobbe, Oost burg: Lieia L. J. Stoffels geb. Michielsen, Maartje L. v. d. Meer geb. v. d. Meide en A. K. Braat. allen TerneuzenH. A. M. Metsers, Hulst; Godefrida Schoonakker, A. M. Bilius, W. van As. allen Zierikzee en Anna Herwegh geb. Nachtegaal, Ant werpen, allen omdat al zijn de gerezen verdenkingen niet on gegrond gebleken, de schuld van zodanige aard is, dat opleg ging van straf of maatregel niet gerechtvaardigd is te achten. C. Don, C. Petiet en Elisabeth I. Dongeb. Keinweder, allen Middelburg; J. A. But, Vrou wenpolder, Elisabeth van Rijs wijk. Goes, A. in de Wey, Ril- land-Bath, J. Dobbelaar, Wisse- kerke, omdat de gerezen ver denkingen ongegrond zijn ge bleken. Kerk en Zending. Nederlandse Zcndingsiiogeschool. In de vergadering van het al gemeen bestuur der Verenigde Nederlandse Zendingscorporaties is. in tegenwoordigheid van do centen en studenten, Dr E. Jan sen Schoonhoven, als rector van de Neder! Zendingshogeschool te Oegstgeest geïnstalleerd door de voorzitter van het algemeen bestuur, prof. Dr H. Kraemer. Prof. Krac-mer sprak daarbij woorden van dank jegens Dr F. 0. Fokkema, die na een 25-jarige dienst als rector aftrad. Bond van Mannenverenigingen op G.G. (Art. 31 K.O.) te Zwolle. Woensdag kwam deze bond onder leiding van den waarn. voorzitter Ds H. Knoop te Zwol le in jaarvergadering bijeen. In zijn openingswoord sprak de voorzilter naar aanleiding van de Schriftlezing over de wa penrusting des geloof. Na de vie ring van het Pinksterfeest staan wij in de tijd, dat het signaal tot het Woordoffensief is gege ven. Wij zijn stoottroepen, geen paradesoldaten. Van de wapen rusting kunnen wij geen enkel onderdeel missen. Daarom is de mannenvereniging zo nodig, om dat deze voor ons vormt de hogere krijgsschool. Medegedeeld werd, dat het aantal verenigingen, dat in Aug, 1946 73 lelde, is gegroeid tot 155 met 3075 leden. Het orgaan, dat nu niet meer gecombineerd is met dat der Vrouwenverenigin gen heeft een oplaag van 5000 ex. Uit het financiële verslag bleek, dat een batig saldo van ongeveer f 1500 zal gestort wor den in de reserve-kas. Tot leden van het hoofdbe stuur werden gekozen Ds R. H. Bremmer (voorzitter), W. Beek man te Zwolle, Ds F. A. den Boeft te Helpman, D. C. Haak te Berkel, C. van der Kaaden te Bergschenhoek, S. D. Postma te Utrecht, E. Zwarteveen te Gro ningen, H. Oldehhof le Ensche de, Aan het einde der vergade ring wekte Ds Bremmer op tot doorgaande reformatie op ker kelijk, sociaal en politiek terrein. Het referaat van de dag werd gehouden door Dê E. Th. van den Born, over het onderwerp: „Dë zin der geschiedenis". 't Is nacht en alom is het duister. Ik blik omhoog de ruimte door En zie een grootheid en een [luister, De Almacht Gods, ztj Hebt mij [voor. Ontel'bre sterren branden, [schijnen En fonk'len klaar in grootse [pracht, Als diamanten en robijnen, Wier gloria mij tegenlacht. Verruk'lijk, heerlijk dit te [schouwen Aan 't hoge, reine, diep' azuur. Het sterkt mijn hoop, geloof, [vertrouwen Op God in dit verheven uur. Hoe rijzen er voor mijn gedachten Der zaal'gen beeld in heerlijkhêen Met Jezus blijven z'ons daar [wachten, Een wijle slechts, dan zijn wij één Gegroet, gij sterren, trouwe [boden En wachters aan het firmament, Al lichtend blijft gij vriend'lijk [noden Ter bruiloftsvreugde zonder end. Zaterdag 31 Mei. Nu men volop bloemen uit el- gen tuin kan snijden, komen vele kamerplanten in het gedrang te staan. Tijdelijk worden ze dan maar ergens in een donker hoek je in de kamer gezet, doch uw planten hebben wel geen volle zon nodig, doch in ieder geval wel het volle licht. Vele kamer planten kunnen 's zomers echter ook heel goed buiten staan, waar ze het heel wat beter naar hun zin zullen hebben, dan ergens op een donker plekje in de kamer. Ze kunnen dan met pot en al in de volle grond van de tuin wor den ingegraven. Planten die in de kamer de voile zon niet kunnen verdragen, kunnen er buiten ook niet tegen. De meeste cactussen er. vetplanten kunnen 's zomers heel goed buiten staan. Wanneer we die naar buiten brengen, krijgt men binnen al aardig ruim te, Verder dan nog: Geraniums, Fuchsia's, Kamerlinde, Cycla men. Aspidistra, Clivia en des noods ook een kamerpalm. Middelburg. H. den Engelsman. Evangelische jongeren bijeen. Ruim duizend jongeren van de Vrije Evangelische Gemeenten in Nederland waren Tweede Pink sterdag naar Apeldoorn gekomen waar een toogdag werd gehouden onder auspiciën van de V.E.J.O. Met een samenkomst in de kerk aan de Roggestraat en in „Tivo- li", welke werden geleid door ds J. Verboom en ds P. J. Mietes, werd de dag begonnen. Ds Verboom memoreerde hoe men reeds in 1931 de behoefte ge voelde aan een V.E.J.-organisatie. Door verschillende omstandighe den werd dit telkens uitgesteld. Op 6 en 7 Juli 1946 kwam het eindelijk tot een definitieve op richting. In „Berg en Boswerd de mid dag met spelen en wedsl rijden doorgebracht. Omstreeks halfvijf verzamelde men zich weer om de toogdag te beëindigen. Als spreker trad op James Mutchinson van New York, vertegenwoordiger van de Bijbelelub-beweging te Philadel phia, die voor deze gelegenheid naar Nederland was gekomen en de jongeren vertelde over zijn werk en over zijn ervaring in de verschillende landen, waaraan hij een bezoek bracht. Predikanten voor Indié. Alsnog zuilen zeer binnenkort voor de tijd van twee jaar naar Indonesië vertrekken in dienst van de protestantse kerk aldaar: Dr M. H. Bolkestein, die docent wordt aan de hogere theologische school 1e Batavia en Dr J J. van Hille, W. F. H. ter Braak en H. Postma, terwijl Ir P Telders is benoemd in algemene dienst bij de Protestantse Kerk in Indone sië, eveneens voor de tijd van! twee jaar. Redacteur: H. M. Slablwlioorn, Oostsingel 60 a, Goes. Om het kampioenschap van Haarlem en omstreken. Wit: Tolenaars, Haarlem. Zwart: Laros, IJmuiden. 1. 32—28 17—21 2. 37—32 11—17 3. 41—37 7—11 4. 31—26 18—22 5. 34—29 20—24 6. 29x20 15x24 7. 40—34 1—7 8. 45—40 21—27 9. 32x21 16x27 10. 37—32 11—16 11. 32x21 16x27 Zwart speelt ook hier kende Roozenburg-opstelling. Op fraaie wijze weet bij voordeel te krijgen. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 50—45 34—30 40—34 30—25 10—15 13—18 9—13 4—9 46—41. 7—11 34—30 2—7 39—34 44—39 18—23 28x37 Voorlopig heeft zwart een stuk gewonnen, wel veroverd wit dit weer. doch moet concessies doen aan de stelling, 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 33. 32. 33. 34. 35. 36. 37. 34—29 5—10 29x20 15x24 49—44 13—18 33—29 24X33 39 X 37 22—28 37—31 44—39 30—24 X 34 38—33 41—37 42—38 37—32 X 42 34—30 30—25 33—29 ...x--. 17—22 18—23 19x30 12—18 9—13 8—12 10—15 ...x... 14—19 11—17 6—11 ...X-.. 3—e Zwart heeft een uitmuntende stelling gebouwd. 38. 43—39 9—14 39. 39—33 19—23 Op- en ondergans; van Zon en Maan. Maandag: Zon op 4.26 u., onder 20.50 u. Maan op 19.42 u„ onder S.45 u. Hoogwater te Vlissingen. Maandag 2 Juni: 1.03 u. 1.76 m„ 13.26 u. 1.93 m. 40. 33—29 ...x.. 41. -x... 18—23 42. 39—34 12—18 43. 35—30 15—20 44. 34—29 ...x... 45. ...x... 7—12 46. 45—40 18—23 47. 12—37 13—19 48. >7—32 11—16 49. ...x... ...x... 50 18—42 12—18 51. 40—34 20—24 52. 38—33 24—30 53. 47—41 30—35 54. 41—37 19—24 Nu speelde wit 3430. Sterker is het offer 3631 27 x 36 3732, winst in nu moei lijk, misschien zelfs onmogelijk. 55. 34—30 14—19 56. 39—34 23—28 57. 37—31 ...X--- 58. ...X-. 18—23 59. 42—38 24—29 Wit gaf op.' Wij danken dhr B. Duke] voor deze bijdrage. Persl. kampioenschap van Zeeland. W. BoogaardJ. de Smet 10. Boogaard heeft zich ook bij de leiders gevoegd, met 9 pnt uit 8 part. Er resten nu nog 3 ronden en wij geloven dat Blom zich wel bij de eerste 6 zal plaatsen. Het belooft nog spannend te worden. Wereld-kampioenschappen. Heden wordt de eerste partij gespeeld in het „Victoria" hotel te Amsterdam. Woensdag 4 Juni n.m. 7 uur vindt de 5e partij plaats te Yerseke. Damliefhebbers verzuimt niet, hiervan getuige te zijn! Het Club-kampioenschap van Nederland. Op 2de Pinksterdag bond Middelburg" de strijd aan tegen „Constant" uit Rotterdam club kampioen van Zuid-Holland. Dat onze Zeeuwse club-kam- pioen niet sterk genoeg is voor deze tegenstander, daaraan twij felden we niet, echter dat „Con stant" zo hard heeft moeten vechten om met het kleinst mo gelijke verschil te winnen, is een compliment voor de onzen. Een pracht beurt, aldus Piet Roozen- burg. Voor de Puzzelaars. Wit begint en wint! Correspondentie. Ds W. F, P. te C. Voor deze maand waren ze niet lastig. In derdaad dat is de zelfde A. v. d. M. te VI. Zal het eens overwegen. Tot de volgende week. S. De vrienden zochten het hele eiland nauwkeurig af. Veel werk was het niet. want het was een heel klein eiland. De inwoners van Ashbir en andere dorpen, die om het paleis van Sultan Sar la gen, hielpen een handje. Maar bet was alles vergeefs. Noch van de Sultan, noch van zijn ontvoer- ts v at eer. spoot te bekennen. De Sirdar bleef een ogenblik somber voor zich uit staren. Daarop begon hij met zichzelf te vechten. En hij sloeg raak ook, want na een paar enorme klap pen viel hij ruggelings achter over. „Dat- doet de Sirdar altijd, wanneer iets hem niet bevalt", legde Hassan uit, „het ia een eer waardige, Perzische gewoonte". „Misschien zijn de rovers om het eiland heen gevaren en er gens anders geland", opperde Berry. Maar dat was onmogelijk, want het schip, dat door de ro vers was gebruikt, lag een eind verder aan de kust van het ei land gemeerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 6