De bijlagen bij de nota aan de Republiek Twee vliegtuigen tegen elkaar gebotst. Zwarte dag voor de luchtvaart. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ZATERDAG si MEI 1947 Twaalf doden geborgen. crisis in riie. Het stoffelijk overschot van Or H. Colijn. Zeven rampen binnen 24 uur. Minstens 50 doden. Een hoge-commissariaat in Nederland. Aan daden van geweld en sabotage moet volledig een einde komen. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- *tr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel. admini- •tratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Ui fa/Ui. Het is een merkwaardig ver schijnsel, dat de mensen altijd weer geneigd zijn Gods Woord te verminken en naar eigen wil lekeur te gebruiken. De zang der engelen bij de komst van Christus in het vleesch wordt menigmaal geci teerd. Maar verminkt. Op het „vrede op aarde" wordt de vol le nadruk gelegd. Dat is, zo heet het dan, de prediking van het Kerstfeest en bij voorkeur wordt dit woord gebruikt als motto voor redevoeringen in kerstver gaderingen, waar gesproken wordt over de komst van het Socialisme of het pogen om de wereldvrede te bevorderen. Maar van de inzet van de engelenzang wordt niet gespro ken. Het grote motief waarom alles draait, de ere Gods, die door het verlossingswerk van Christus wordt verhoogd, wordt stelselmatig verzwegen en van het welbehagen Gods in de evangelieprediking geopenbaard wordt evenmin gerept. Men wil slechts een klein onderdeel van het kerstevange lie. Dit gedeelte, dat en dan nog losgemaakt uit het verband spreekt van de mens. Er wordt dan nog wel gespro ken van een Christelijk feest, maar in wezen wordt het zo het feest van het humanisme. Zo komt op „het hoogfeest van de Schriften" de grote te genstelling tussen Christendom en humanisme tot uiting. Bij het Pinksterevangelie zien we hetzelfde. Er wordt dan gesproken van het Pinksterfeest als een feest der vernieuwing, een feest van en voor het socialisme. Immers, daar in Jeruzalem waren de discipelen eendrach tig bijeen enzij hadden alle dingen gemeen. Zo hebben zelfs de Communisten zich van dit evangelie meester gemaakt en het gebruikt als propaganda middel voor het communistische Ideaal. Maar alweer: het verminkte Evangelie. Het grote heilsfeit, de uit storting van de Heilige Geest, de vervulling van de profetie en belofte wordt verzwegen, Men gebruikt alleen, wat als een van de vruchten van dit heilsfeit in Gods Woord wordt genoemd en dan nog onjuist en onvolledig, losgemaakt uit het Verband. „De discipelen, zo lezen wij in Handelingen, waren volhar dende in de leer der Apostelen en in de gemeenschap en in de breking des broods en ln de gebeden". ,En allen die geloofden waren bijeen, en hadden alle dingen gemeen; en zij verkoch ten goederen en have en ver deelden dezelve aan allen naar dat elk van node had; en da gelijks eendrachtelijk in de tem pel volhardende, en van huis tot huis brood brekende, aten Zij tezamen met verheuging en eenvoudigheid des harten en prezen God en hadden genade bij al het volk". De vruchten van de uitstor ting van den Geest werden openbaar, ook daarin, dat de armen met milde hand gehol pen werden. Er was niemand onder hen, die gebrek leed. Maar dat is niet het eerste en het voornaamste. Voorop gaat, dat zjj volhardende waren in de leer der Apostelen en in de gebeden. In onzen tijd zijn er velen, die over de leer liever hele maal niet willen spreken. Op het leven komt het aan. De rest wordt naar de achtergrond gedrongen omdat dit de doorbraak zou verhinde ren en de antithese aan het licht brengen. Maar Gods Woord zegt het anders. Voorop gaat de leer der Apos telen: Dit is het wat gesproken js door de profeet Joel Daaraan is al het andere on dergeschikt. Want het gaat hier niet om de mens maar om de volvoe ring van de raad Gods. Door de dingen los te maken uit zijn verband, wordt Gods Woord krachteloos gemaakt, We staan hier voor het grote conflict, dat telkens weer open baar wordt: Christendomhu manisme. Het ene sluit het an dere volkomen uit. De humanistische opvattingen zoals die in onze dagen verkon digd worden, zijn met het Chris tendom lijnrecht in strijd. Aan de andere kant moet niet uit het oog worden verloren, dat we met dit te zeggen niet klaar zijn. Voorop gaat de leer der Apos telen, maar wat er dan verder volgt over de vruchten der prediking, mag hiervan niet wor den losgemaakt. Dit komt óók voor. Dat men steil is in de leer, dat men van die leer geen tittel of jota wil loslaten, maar dat het leven daarmee niet in over eenstemming is. Dat er niet is de Christelijke sociale bewogenheid. Dat ver geten wordt, het woord der Schrift dat gerechtigheid, ook sociale gerechtigheid, een volk verhoogt; dat de leer krach teloos wordt gemaakt als het leven daarmee niet in overeen stemming is. i Daarom: vasthouden aan de qer der Apostelen. Maar tege- jkertijd en als vrucht daarvan |an wat geopenbaard wordt om went het leven. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 655 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZCIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON V. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HÏJIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.27 u., onder 20.49 u. Maan op 18.28 u., onder 3.28 u. Hoogwater te Vlissingen. Zondag 1 Juni: 0.18 u. 1.62 m., 12.45 u. 1.86 m. Gilze-Rijen rouwt. Zoals we gisteren reeds meldden zijn Donderdagmiddag te Gilze-Rijen twee lesvliegtuigen in de lucht tegen elkaar gebotst en neergestort. Er zijn in totaal 12 doden te betreuren. Zeven lijken werden totaal en onherkenbaar verminkt. De toestellen kwamen op on geveer 500 meter hoogte met el kaar in botsing en stortten vrij wel onmiddellijk neer op een af stand van 5 K.M. ten Oosten van de gemeente Rijen, op de grens van deze gemeente en Tilburg, juist op Tilburgs grond gebied. Ze zijn 100 meter van elkaar terecht gekomen in een i weiland, waar geen huizen in de buurt staan. Zij vlogen dwars op elkaar in, waardoor een der toe stellen in twee stukken brak. De vliegtuigen. De bij Tilburg verongelukte vliegmachines van de L.S.K. waren door de A.V.R.O. en Co. Limited te Manchester gebouw de A.V.R.O.-Ansons. De Anson was een type, dat voor 1937 was ontworpen en in dat jaar in ge bruik was bij het z.g.n. Coastal- i Command, de kustverdediging en verkenning van de Royal Air- force. In de oorlogsjaren werd de Anson aanvankelijk nog als kustverkenner gebruikt, doch later bestemd als trainingsvlieg tuig voor de R.A.F., toen snel lere toestellen ingeschakeld wer den. Van de Anson waren zeer grote aantallen bij de Engelse Luchtmacht in dienst. Het is een twee-motorige laagdekker met intrekbaar landingsgestel en uit gerust met dubbele besturing. Een draaibare geschutskoepel bevindt zich aan de bovenkant van de romp achter de eigen lijke cabine. De toestellen bie den plaats aan vijf of zes per sonen. Gisteren zou op het vliegveld Gilze-Rijen een feestelijkheid worden gearrangeerd ter gele genheid van de uitreiking van vliegerkruizen. Deze is vanzelf sprekend afgelast. Minister Fievez ter plaatse. De minister van oorlog, de heer A. H. J. L. Fievez, heeft zich gistermorgen naar Gilze- Rijen begeven en zijn deelne ming betuigd. Ter plaatse stelde hij zich op de hoogte van de oorzaak van de ramp. DE SLACHTOFFERS. De slachtoffers die bij het vliegtuigongeluk nabij Gilze Rijen het leven ver loren zijn: A. A. Dobe, res. 2e luite nant waarnemer uit Zaan dam. W. J. A. Vis, sergeant waarnemer uit Vught. J. A. Mol, sergeant-vlie ger Kon. Marine uit Tree beek. C. W. Nieuwenhuizen, sergeant-vliegtuigtelegra- Kon. Marine uit Amers foort. A. H. Tigchelaar, ma troos le kl. leerling-vlieger uit Zevenbergen. H. Stienstra, sergeant zee waarnemer Kon. Mari ne uit Geleen. A. J. de Groot, sergeant- vliegtuigtelegrafist Kon. Marine uit Den Haag. W. J. Kroeger, sergeant- vliegtuigtelegrafist Kon. Landmacht uit Helvoirt. J. Geertsma, sergeant majoor vlieger, Kon. Land macht uit Deventer. G. Bakuwel, sergeant vlieger Kon. Marine uit Amsterdam. A. M. M. Weijters, ser geant vliegtuigtelegrafist Kon. Landmacht uit Til burg. Beyers, adjudant onder officier Bit Scheveningen. Generaal Sviridof, de Sowjet- voorzitter van de geallieerde be stuurscommissie in Oostenrijk, heeft het Hongaarse kabinet medegedeeld, dat hij het ver zoek om Bela Kovacs aan de Hongaarse autoriteiten uit te le veren niet kan inwilligen. Kovacs, die in Februari werd gearresteerd beschuldigd van „medeplichtigheid aan een anti- Sowjet terrorisme" was nog steeds nodig voor ondervraging, aldus generaal Sviridof. Hij was echter bereid alle verklaringen van Kovacs omtrent het „com plot tegen de Hongaarse repu bliek" mede te delen. Volgens de speciale correspon dent van de News Chronicle is de politieke spanning in Honga rije tengevolge van het plotse linge terugroepen van de pre mier, Ferenz Nagy, een ware crisis geworden. Volgens de verklaringen van Kovacs, waar van Sviridof een afschrift aan de Hongaarse regering heeft ge zonden, zou de premier zelf op een of andere wijze bij de sa menzwering tegen de Hongaar se republiek betrokken zijn ge weest. Ferenc Nagy, de Hongaarse minister-president verblijft nog steeds in Zwitserland, ondanks de dringende uitnodiging van zijn regering om naar Hongarije terug te keren. Nagy, die leider is van de partij der kleine boeren, is op 14 Mei per auto uit Boedapest vertrokken met onbekende be stemming. Volgens geruchten zou deze reis verband houden met „geheime onderhandelin gen". Voor zijn vertrek had Nagy een langdurig onderhoud met de Amerikaanse gezant Ar thur Schoenfeld en de Britse politieke vertegenwoordiger Helm. Van communistische zijde wor den krachtige pogingen gedaan om tot vorming van een nieuwe coalitie-regering te komen, be staande uit communisten, soc.- democraten en linkse kleine boeren, bij uitsluiting van de rechtervleugel van de partij der kleine boeren, en in welke rege ring de kleine boeren hun over wegende positie zouden verlie zen. De binnenlandse crisis neemt bij het uur toe. Treedt Hongaarse regering af? Commissie van onderzoek. Door de directeur van lucht strijdkrachten is aangewezen een commissie van hoofdofficie ren en officieren, welke een on derzoek zal instellen naar de oorzaken van de botsing. Over deze oorzaken kunnen uiteraard op dit ogenblik geen bijzonder heden worden medegedeeld, wel ke zouden vooruitlopen op de uitslag van het onderzoek. Alle leden van beide beman ningen waren van parachutes voorzien, maar het ongeval is blijkbaar zo snel verlopen, dat niemand van dit laatste redmid del heeft kunnen gebruik ma ken en allen zjjn omgekomen. Wederopbouw-voorraden verlaten de V. S Marshal heeft op een perscon ferentie meegedeeld, dat binnen een week a tien dagen de eerste voorraden, aan te schaffen voor de 350.000.000 dollar, die het congres heeft toegestaan, Ame rika zullen verlaten. Het betreft voorraden ter verstrekking van hulp na de opheffing der Unrra. De „Reconstruction Finance Cor poration" zal onmiddellijk 75 millioen dollar beschikbaar stel len in afwachting van verdere beslissingen van het congres. De vrede met Duitsland en Japan. De minister van buitenlandse zaken der V. S., Marshal, heeft meegedeeld, dat hij grote be langstelling heeft voor het denk beeld van Herbert Hoover in zake een eventuele afzonderlijke vrede met Duitsland en Japan, indien de Sowjet-Unie voortging met haar tactiek van uitstellen Overigens weigerde hij com mentaar te geven met betrek king tot de waarde van Hoover's denkbeeld. De hongersnood in het Ruhrgebied. De thans reeds vijf weken heersende hongersnood in het Ruhrgebied is nog niet ten ein de. De Britse autoriteiten heb ben officieel medegedeeld, dat het in de volgende maand te verstrekken dagrantsoen gemid deld een waarde zal hebben van ongeveer 976 calorieën, voor zover het normale verbruikers betreft per dag. De vleespositie is zo slecht, dat het nog te be zien staat, of aan degenen, die zwaar werk verrichten, zoals mijnwerkers, hun gewone rant soen vlees zal kunnen worden verstrekt. Het officiële rantsoen is 1550 calorieën per dag. Kabinetsformaties in de Britse zone. De „vooruitstrevende Chris tendemocratische kabinetsforma teur van het Ruhrgebied, Karl Arnold, heeft, na 8 dagen on derhandeld te hebben, verklaard een „basis voor overeenstem- Vrijdagavond omstreeks 7 uur arriveerde aan de grens te Beek bij Nijmegen het stoffelijk over schot van wijlen Dr H. Colijn. Voorafgegaan door een mili taire auto, waarin gezeten wa ren luitenant-kolonel de Ruy- ter van Steveninck en kapitein Ruychaver van de dienst van identificatie en berging uit Den Haag, kwam een grote Rode Kruiswagen, waarin de kist met het stoffelijk overschot was ge borgen. Aan de tolboom werd de kist door de zoon van wijlen dr Co lijn, de heer A. A. Colijn, in ontvangst genomen. Het was een treffend ogenblik toen door de heer R. Gosker van het centraal comité der A. R. partij en de heer E. v. Rul ler, de voorzitter van de natio nale organisatie van A. R. jon geren de zware, donkere eiken houten kist, waarop een eenvou dige koperen naamplaat was gehecht, met de vaderlandse driekleur werd bedekt. Na deze ceremonie werd het stoffelijk overschot overgedra gen in een rouwauto. De kist werd gedekt door twee bloemstukken, waarvan een van de Belgische en een van de Ne derlandse militaire missie in Berlijn. Mede werd in de auto gelegd het eenvoudige eiken houten kruis, dat in Duitsland op het graf van wijlen dr Co lijn gestaan had. Als vertegenwoordiger van de regering was aanwezig jhr C. J. C. Quarles van Ufford, com missaris der Koningin in Gel derland. Buiten de belangstelling van eenige bewoners van Beek, wa ren er geen personen bij het overbrengen van het lijk tegen woordig. VOOR DE ZONDAG. fed cU&fttn Ifi Ucfn <zfe l „Dient den Heere met blijdschap, komt voor Zijn aan- Vanwaar komt het, dat het leven van vele mensen, ook van trouwe kerkgangers zo dof en glansloos is? Het antwoord is: zij dienen God niet! Al gaan ze jaar in jaar uit naar de kerk, al volgen zij het voetspoor en de le venswandel van hun ouders, al menen zij werkelijk, dat ze alles doen om God te die nen, en vooral niet zullen nalaten van hetgeen daartoe naar hun mening behoort, toch dienen zij niet de Here. Want dat is ónmogelijk zon der echte, diepe blijdschap. Daarom viekt de psalmist ons op „dient den Heere met blijdschap, komt voor Zijn aangezicht met vroolijk ge zang". Die blijdschap is maar niet iets bijkomstigs, neen zij is iets wezenlijks. Als zij gemist wordt, dan kennen wij de Here niet, en leven nog langs Hem heen, ook al is onze plaats in de kerk altijd bezet. Maar die blijdschap kun nen wij onszelf niet geven? Neen, daarin hebt ge volko men gelijk. Dat wil echter niet zeggen, dat gij vrijuit gaat! Er staat niet in onze tekst: „mocht die blijdschap gezicht met vroolijk gezang je nogeens geschonken wor den!" Zo is het pertinent niet. Het Woord procla meert de vreugde Gods. Het woord roept op de Here met blijdschap te dienen „hoort aandachtig naar Mij, en éét het goede, en laat Uw ziel in vettigheid zich ver- huigen". God dienen is niets anders dan zich door Hem laten dienen. Het is niet: Hem iets brengen, viant dat zou zijn: water naar de zee dra gen.' God dienen is: van Hem gediend wiXlen zijn, U laten bestralen door de Zon der ge rechtigheid, Jezus Christus, U laten opnemen in de eeu wige armen van Gods erbar ming. O, ik vrees dat gij geen Pinksteren gevierd hebt, want de vruchten van den H. Geest zijn: vreugde, vrede, en blijdschap! Allerlei zorgen kwellen U. Zorgen over Uw toekomst, jonge mensen. Zorgen over Uw gezin, Uw kinderen, gij vader en moeder. Bezorgd heid over Uw meisje, dat zo moeilijk te leiden is, over Uw jongen, die naar Indië moest, overvult U het Psalm 100 2. zelf maar in. En gij kent natuurlijk het Woord: „werpt al Uw bekommernis sen op Hem, want Hij zorgt voor U", maar gij hebt er geen houvast aan, het geeft U geen kracht en blijd schap. En nu wil God volstrekt niet, dat gij zult doen alsof al die moeilijkheden er niet zijn! Dat is een onmogelijk heid. Hij wil slechts, dat gij Hem in het gezicht zult zien en Hem de teugels in han den geven .Hij wil, dat gij niet langer aan Hem voor bij zult leven. Want Hij is het, die al Uwe ongerechtig heid vergeeft, die al Uwe krankheden geneest en die U króónt met goedertieren heid en barmhartigheid. God dienen is in Hem ver blijd zijn. Belijdt het den le venden God, dat gij Hem niet kent, dat Uw ogen voor Hem gesloten, en Uw oren doof zijn voor Zijn Woord. Én dankt Hem voor de Vreugde Gods, die Hij in Jezus Christus U schenkt. Milde handen, vriend'lijke ogen, zijn bij Hem, voor U. M. F. D. f Het blad „Neues Oesterreich" ming" te hebben gevonden. meldt, dat te Boedepest alge meen het zeer binnenkort aftre den van de Hongaarse regering word verwacht. De Hongaarse legatie te Bern heeft de berichten over aftre den van Nagy officieel tegenge sproken als „geheel en al onge grond". Nagy zou waarschijnlijk nog verschillende dagen in Zwitser land op vacantie blijven. Of hij daarna naar Hongarije zou gaan werd niet nader vermeld. De meeste moeilijkheden le verde de kwestie der socialisatie van de basisindustrieën op. Men verwacht, dat Arnold een coa litiekabinet van alle partijen zal vormen. De enige staat, waar de kabi netsformatie zich nog steeds in een impasse bevindt, is Hanno ver, waar de sociaal-democraat Kopf reeds twee weken tracht de Christen- en Sociaal-demo cratische standpunten inzake so- rinlicatif. fe De luchtvaart heeft een zwaar etmaal gehad. Van Donderdag op Vrijdag stortten binnen 24 uur zeven vliegtuigen in verschil lende streken van de wereld naar beneden. Minstens vijftig per sonen vonden de dood en een twintigtal werd gewond. Bij een botsing tussen twee tweemotorige lesvlieguigen van de Neder landse luchmaclit bij Gilze-Rijen kwamen twaalf militairen om het leven. De Commissie-Generaal in Ne derland terug. De heren Prof. W. Schermerhorn en Max van Poll zijn per vliegtuig uit Indië op Schiphol aangekomen. De beide heren verlaten het toestel. Men verwacht, dat in Juli in Spanje een referendum gehou den zal worden over Franco's ontwerp van wet betreffende de opvolging. Het neerstorten van een vier motorige Skymaster even bui ten het vliegveld Laguardia bij New York eiste 38 doden en een 10-tal gewonden. Een Amerikaans legervlieg tuig, eveneens eens Skymaster, is in de bergen nabij Tokio neergestort. Omtrent het lot van de 33 passagiers en de 8 leden van de bemanning verkeert men nog in het onzekere. Voorts ver ongelukte nog een Amerikaans legervliegtuig, een Superfort, te Laddfield in Alaska, waarbij 9 inzittenden gewond raakten, ter wijl drie leden van de beman ning vermist worden. In Argentinië stortten 3 vlieg tuigen neer. Vier personen ver loren het leven. Bovendien is een IJslandse Dakota met 21 passagiers en een bemanning van vier koppen sedert Donderdagmiddag als vermist opgegeven. 38 iloden te New York. Donderdagavond is bij het New Yorkse vliegveld Laguar dia een van de grootste vlieg tuigrampen in de V. S. voorge vallen. Een viermotorige Sky master van de United Airlines is vlak na de start even buiten het vliegveld op een verkeers weg neergestort. Volgens de laatste officiële opgave zijn er in totaal 38 doden te betreuren. Volgens ooggetuigen schijnt het, dat twee bakboord-moto ren bij de start niet goed op gang konden komen. Het toe stel streek over een aantal auto's welke de weg bereden en viel dan te pletter op een open ge deelte van de weg. Vrienden en verwanten van de passagiers, die hen op het vliegveld uitgeleide gedaan had den, zagen de ramp voor hun ogen gebeuren. Heldhaftig optreden van een neger. Er wordt melding gemaakt van het heldhaftig optreden van een neger, in dienst als kruier, die, zonder zich om het gevaar voor eigen lijf te bekommeren, vier vrouwen onder de bran dende wrakstukken vandaan ge haald heeft. Een van deze vrouwen over leed op het moment, dat de neger haar uit de vlammen haalde. DE BILT ZEGT: Nog steeds warmer. Weersverwachting, geldig tot Zaterdagavond: Langzaam naar Zuid vormen de meest matige wind. Vrijwel nergens belangrijke bewolking. Opnieuw warm weer. Bij de nota, welke door de Commissie-Generaal aan do republikein se regering is overhandigd, is een vijftal bijlagen gevoegd, bevat tende de tekst van haar voorstellen over:a. De federale en unie- organen; b. De buitenlandse dienst in de overgangsperiode; e. De militaire samenwerking en de uitvoering van artikel 16 van Ling- gadjati; d. Regelingen op economisch gebied; wederzijds achter wege laten van repressailles. Aan deze bijlagen wordt het volgende ontleend: a. Federale en unieorganen. Door het vormen van gemeen schappelijke colleges voor toe komstige federale aangelegenhe den wordt een be£in gemaakt met de opbouw van federale departementen. Dit geschiedt in samenwerking tussen de Nederl. Indische regering en de verschil lende staatkundige eenheden in Indië. In bepaalde gevallen kan daarbij in een vertegenwoordi ging van Nederland worden voor zien. Boven deze organisaties wordt een federale raad (overgangsre gering) gevormd door de verte genwoordiger van de Kroon, te zamen met vertegenwoordigingen van de staatkundige organisaties in Indië. De regering zal de facto collegiaal zijn ook al dient in de overgangstijd de jure de verte genwoordiger van de Kroon een bijzondere positie te hebben met beslissingsbevoegdheden. Voorop staat, dat gestreefd wordt naar eenstemmige beslissingen. De behandeling van de grote vraagstukken betreffende de uit voering der overeenkomst van Linggadjati, blijft berusten bij de gezamenlijke delegaties. Bovendien wordt ln Nederland het bestaande commissariaat voor Indische zaken omgebouwd tot een Hoge Commissariaat voor Indonesië. De zelfstandigheid der regerin gen van de afzonderlijke staten kot torwsiïj ^o" onderwerpen wordt duidelijk ge regeld. b. Regeling van de buitenlandse betrekkingen in de overgangstijd. Er wordt naar gestreefd reeds voor de overgangsperiode een or ganisatie op te zetten, die ener- zijds tegemoet komt aan Indone sische aspiraties naar medezeg genschap in het buitenlands be leid en anderzijds Indonesië voor ziet van voldoende geschoolde en ervaren krachten voor het ogen blik, dat het apparaat van de fe deratie in werking zal kunnen treden. e. Militaire samenwerking en de uitvoering van art. 16 der overeenkomst van Linggadjati. Als leidende gedachte bij de staking van vijandelijkheden en demilitairisatie dient voorop te worden gesteld, dat van een wer kelijke en duurzame samenwer king moeilijk sprake kan zijn, zo lang de wederzijdse strijdkrach ten nog tegenover elkaar staan. De fronten zullen derhalve moeten verdwijnen, doch daarte genover zal de verzekering moe ten staan, dat ln het aldus gede- militairlsecrde gebied de weder zijdse belangen veilig zijn en dat derhalve in die gebieden een be trouwbaar gezagsapparaat be schikbaar zal zjjn om de veilig heid te waarborgen. Daartoe wordt ln de bezette gebieden een gemeenschappelijke gendarmerie gevormd, die de zorg voor orde en veiligheid overneemt. In die gen en Indonesiërs tezamen werk zaam zijn. Is door deze maatregel de vei ligheid behoorlijk verzekerd en een einde gekomen aan geweld dadigheden in bedoelde gebieden, dan kunnen de strijdkrachten worden teruggetrokken naar hun garnizoen en kan het bestuur we der in civiele handen wórden ge legd. In dit verband zal het. verder noodzakelijk zijn dat een volle dig einde komt aan daden van ge weld en sabotage op de grenzen der bezette delen van Java en Sumatra en tegenover de Malino- gebieden, terwijl ook organisaties die in werkelijkheid of naar uiterlijk en vorm ten doel heb bende strijd op deze grenzen en tegenover deze gebieden voor te zetten, dienen te verdwijnen. Veiligheid vnn persoon en goed. Voor de goede en vlugge uit voering van de overeenkomst is het noodzakelijk, dat de veilig heid van persoon en goed zo sterk en zo deugdelijk mogelijk wordt verzekerd. Het herstel van de veilighefd dient gezien te worden als een gemeenschappelijk taak. Ter uitvoering van die taak is het nodig, dat op het gebied van de. politie een samenwerking wordt georganiseerd, die in staat moet zijn de veiligheidstaak van de militaire organisaties over te nemen. Daartoe zou een gemeenschap pelijk directoraat voor de binnen landse veiligheid kunnen worden opgericht. Deze instantie zal behoren te worden gesteld onder het cen trale gezag in Indonesië en over al, waar zulks nodig is, locale or ganen dienen te vormen. In beginsel zal de commando voering steeds zodanig zijn te or- (rnniounnn »ln+ 1 -*-o nlmmnn ton die 'n Indonesische commandant hebben voorzien worden van een Nederlandse ondercommandant, en omgekeerd. Een dergelijk apparaat is on misbaar, indien men een einde wil maken aan het abnormale ge bruik van troepen voor het her stel en handhaving van orde en veiligheid. d. Regelingen op economisch gebied. Aanstonds zal een nieuw de- viezenfonds voor geheel Indone sië dienen te worden opgericht, waarin alle opbrengsten aan bui tenlandse deviezen uit exporten naar en diensten aan het buiten land worden gestort. Naast dit deviezenfonds zullen geen afzonderlijke deviezenfond- sen voor speciale delen van Indo nesië bestaan. Het centrale de viezenfonds staat onder beheer van een raad van bestuur, be staande uit vier vertegenwoordi gers van de republiek, drie van de Nederlandse en Nederlands- Indische regering, een van Oost- Indonesië en een van (West) Borneo, zomede de president van de Javase bank. Terugkeer ondernemingen. Met de uitvoering van artikel 14 terugkeer naar ondernemingen en teruggave van goederen aan niet-Indonesische eigenaren, zal aanstonds een duidelijk begin ge maakt worden door in een rede lijk groot gebied aan alle eigena ren als zodanig met onmiddel lijke toekenning van de beschik king over derzelver ondernemin gen en goederen, gelegenheid te geven tot terugkeer. Hierbij zal geen enkele voorwaarde worden gesteld. Gemeenschappelijke pro clamatie van 29 Maart. Als vijfde bijlage is toege voegd de reeds vroeger gepu bliceerde, gemeenschappelijke Nederlands-Indonesische procla matie van 29 Maart j.l., waar van de tekst als volgt luidt: Nu door de tot standkoming van de overeenkomst van Ling gadjati een einde is gemaakt aan de toestand van conflict tus sen Nederland en de republiek Indonesië, is het noodzakelijk om iedere gedachte aan wraak of repressailles over en weer weg te nemen en door een doel bewust en krachtig beleid een einde te maken aan de vrees, die bij velen nog voor dergelijke maatregelen bestaan. Ook da vele vraagstukken, welke geza menlijk moeten worden opgelost, kunnen alleen zulk een oplos sing vinden in een sfeer van vriendschap en vertrouwen. Daarom geven de C.G. en de delegatie van de republiek de volgende gemeenschappelijke verklaring uit: „Niemand zal worden vervolgd of op andere wijze gelaedeerd, omdat hij zich heeft aangesloten bij een der partijen of zich on der de bescherming van een der partijen heeft gesteld". Grote munitiedump in beslag, genomen. Een Nederlandse militaire woordvoerder deelt mede: in het door de Nederlandse troepen be schermde gebied van het rayon Soerabaja werd 16 dezer een grote republikeinse munitie-op slagplaats in beslag genomen. Er werden daar o.a. aange troffen 540 Japanse vliegtuig bommen, 30 tankmijnen en 3 kisten explosieven en handgra naten. TERREUR IN PREANGER. Een Nederlandse militaire woordvoerder deelt mede: Op de 15de dezer drong een 50-tal T.R.I.-leden door in twee dessa's benoorden Padalarang op NoSorlanris uthipii A«n do Ko-

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1