mvmttmmu 0n$ Christelijke Onderwijzers vergaderen. De W.JL helder en fins. nfterk«niïii#j Terry en Berry in „De Bril van Sultan Sar". VLISSINGEN. De uitbreidingsplannen. MIDDELBURG. Commandant Durman op bezoek. De Commandant van het Le- Voorde gewonnen. Winnaars van extra-prijzen waren D. van de Voorde, J. Reijnierse, K. P. de Vrijdagavond werd in het Con- WlU 'j KoolJ c schout M certgebouw een vergadering be- en c Koole legd, waar verschillende bij de bouwwereld betrokkenen en en kele particulieren aanwezig wa-i ren om zich door de deskundi-1 gen en de ontwerpers van de plannen te laten voorlichten. De stedebouwkundige, dhr ger des Heils in Nederland, D. Roosenburg, zette in grote lij- Charles Durman, zal Zaterdag nen het onder zijn leiding ont-a.s. met zijn echtgenote, naar worpen plan uiteen. Hij be-Middelburg komen, om des lichtte talloze vraagstukken avonds de samenkomst in de waarbij Vlissingen het grootste Legerzaal aan de Hoogstraat te belang heeft en legde de nadruk leiden. op de uitstekende ligging van de Voordat de samenkomst be haven, waarvan men zich in het gmt, zal het Muziekcorps van buitenland afvraagt, waarom het Leger een mars door de deze niet tot wereldhaven is ont- stad maken, wikkeld. De ligging van de Scheldewerf in het hart van de Groot sacces van Achilles, stad is een lastig probleem, de Ter gelegenheid van de Jubi- aznwezigheid van de Spuiboe- leumwedstrijden der Gymn. zem moest leiden tot een zeer Ver. „Volt" te Tilburg op Maan- smalle verbinding van de oude dag j.l. behaalde de Gymn. Ver. met de nieuwe stad. Demping „Achilles" te Middelburg met 3 hiervan geeft een uitstekende groepen meisjes in de ^vereni- 9plossing. Gebrek aan industrie- gingswedstrijden gymnastiek 3 terrein was oorzaak, dat reeds eerste prijzen' met het hoogst verschillende malen belangrijke j aantal punten, ondernemingen moesten worden Wandelsport afgewezen. Groot gebrek is er aan een1 Bll de wandelsportfeesten, ge- vliegveld. Er is geen stad waar I organiseerd door de Sportver- zoveel forensen werken als Vlis- eniging te Groede behaalde cle singen. Er heerst dan ook een Gymn. Ver. „Achilles" te Mid- geweldige woningnood. De om- J delburg met haar Dames- en liggende plaatsen Souburg en Herenleden op de 30 km. de le Koudekerke zijn daardoor sterkPrÜs voor marstempo en alge- vooruitgegaan, doch kunnen niet oiene indruk, die comfortabele woongelegen- VEERE held bieden als Vlissingen zelf. Zaterd is een buJldo. De spoor- en waterverbmdmgen zef een zijn zeer ongunstig. Het station te Veere aange'komen. van ae rang-nring Bergen op Zoom. De dag werd besloten met een gezellige avond-bijeenkomst. bruikt, om het zand dat door de inundatie op de landbouwgronden door de stad worden gebruikt. Een uitkomst is de nieuwe Op het terrein van de heer P. een t'weede'buiten- J' Maljers aan de Gapingseweg zal men met de werkzaamheden het Rijkswegennet met een af takking naar de havens. Doordat een tweede haven zal worden gegraven is bevinnen annexatie in de gemeente Rit- them noodzakelijk. TT laatste weken is de vis- Er is voor Vlissingen veel ge-j se"l goed te noemen, vochten. Die strijd is echterDe aanvoer betreft op het waardig voltrokken. Spr. lichtteogenblik voornamelijk garnalen de plannen nader toe, zoals wij en 20 nu an dan eon klein kwan- deze al eens in ons blad hebbenturn vis. In de afgelopen week vermeld, hij voegde er nog aan werden ongeveer 13700 kg. con- toe, dat de golfbanen te Dom-sumptie-garnalen aangevoerd, burg zodanig zijn vernield, dat' DOMBURG, herstel niet meer mogelijk is. Maandagavond gaf de Clïr. Deze zijn nu ontworpen in het Zangver. „Looft den Heere" een waterwingebied der gemeente 0penbare uitvoering in de Herv. Vlissingen. i kerk alhier. Na een inleidend Aan de hand van een serie woord van ds q jj van Willems tekeningen werden de plannen waard zcmg het koortje onder lei door dhr C. Ouwehand, dir van ding van dhr_ L FJrancke een Gemeentewerken, toegelicht. Hij aanjal liederen gaaf en zuiver; deelde mede, dat nog dit jaar in een kwartet, een duet en een plan Oost meer dan 300 wonin- soj0 wisselden de koorstukken af. gen gereed zullen komen, indien de omstandigheden niet al te ongunstig zijn. De heer B. J. M. A. Abspoel, directeur van de stichting Her bouw Walcheren, gaf een over zicht van de realisering der plannen. Voor de herverkave ling in Vlissingen is aangewezen dhr J. Moll, hoofdopzichter, die op dit gebied veler wens tracht te bevredigen. De stedebouw kundige schept ruimte in het stadsplan, de architect doet dit \oor de woonruimte. Bloksge- wijze is een architect aangewe zen. Spr. raadt aan spoedig een sehetsplan door een architect te laten maken. Dhr H. Klarenbeek gaf nog een duidelijke toelichting op het saneringsplan van de Spuistraat, waardoor de trek naar de Bou levard blijft bestaan en die in de toekomst een der belangrijkste straten zal worden. De nieuw te bouwen huizen aldaar zullen twee voorkanten krijgen, n.l. die aan de zijde der Molenstraat; die aan de kant van de Noord- straat zullen in de breedte wor den geplaatst en het aanzien krijgen van lage flats. In ver band met albraak zal dit sa neringsplan slechts op lange ter mijn verwezenlijkt kunnen wor den. Weth. van Popering had de leiding der vergadering. BroraleyVlissingen. Dinsdagmiddag werden offi cieel op het gemeentehuis ont vangen de Engelse sportmensen uit Bromley, die evenals verle den jaar enige dagen in Vlissin gen en omgeving zullen door brengen. In zijn welkomsttoe spraak wees burgemeester Kolff op de uitstekende verstandhou ding en de sportieve geest die er heerst tussen de beide elftallen. De leider van de Engelse ploeg Mr King dankte in een geestige toespraak voor de hartelijke ontvangst. Na afloop van de ont vangst wandelden de gasten on der geleide naar het Bellamy- park waar een geanimeerde ringrijderij plaats had, en de winnaars enthousiast werden toegejuicht. Later werden in Café Royal de gasten door hun gastheren verwelkomd. Op het programma staat een bezoek aan de Schelde en de oestercultuur te Yerseke. Zater dagmiddag zal het tot een tref fen komen op het sportterrein bij het vliegveld. Met de derde Pinksterdag werd op het Bellamypark weer de jaarlijkse ringrijderij gehou den, die zich evenals gewoon lijk in buitengewone belangstel ling van het publiek mocht ver heugen. Terwijl de komst van de Engelse gasten in de namid daguren bijdroeg tot verhoging van dit gezellige steekspel. Aan het slot werd de door het ge meentebestuur beschikbaar ge stelde wisselbeker door de bur gemeester uitgereikt aan J. Reijnierse, terwijl de voorz. de heer C. Koole de 17 beschikbaar gestelde prijzen aan de volgende deelnemers uitreikte: J. Reij nierse, J. Koole, D. van de Voor de, W. Koole, K P. de Witte, C. Koole, C. Schout, L. de Looff, J. Vermeulen, M. Stroo, C. D. Kodde, J. C. van Hem, A. Pol derman, P. Weeland, F. Maas, P. Corbijn en C. Vermeulen. De potlepel werd door D. van de „Het Geuzenvendel op de thuismars" werd met steun van het harmonium zeer goed ten gehore gebracht. De bijeenkomst werd beëindigd door ds A. Schee- Ie. Er was grote belangstelling. SOUBURG. Zwemwedstrijd. De afd. Souburg van het ar- beidersvacantiecomité besloot in de vacantieweek (de eerste week in Augustus) een zwemwedstrijd te organiseren. Medewerking zal gevraagd worden van de zwem verenigingen uit de omgeving. De opvoering van het open luchtspel gaat niet door. BRUINISSE. Weer een ongeval. Meldden wij de vorige week, dat een der arbeiders werkzaam bij de Ned. Heide Mij. te Schud- debeurs een klap van de slin ger van een lier had gekregen, welk ongeluk toen betrekkelijk goed afliep, Zaterdag trof een zelfde ongeval de arbeider A. Jumelet Jz., eveneens werkzaam bij het rooien van boomwortels te Schuddebeurs. De man ge raakte buiten bewustzijn, werd in het Ziekenhuis te Noord- gouwe opgenomen en was twee dagen later nog niet tot bewust zijn gekomen, zodat voor zijn leven wordt gevreesd. Voorzich tigheid met een dergelijk appa raat blijkt wel geboden. ST. MAARTENSDIJK. Zendingsbijeenkomst. Pinkstermaandag werd te St. Maartensdijk een Zendingssa menkomst gehouden, waar ds de Bres een openingrede uitsprak. Ds Hooyltaas refereerde over: „Des Heren zendingsbevel ook voor deze tijd en na een pauze sprak ds Kraaij over het onder werp: „Een rijke zendingsbelof te". Het slotwoord werd door ds Vroegindewey gesproken. THOLEN. De alhier gehouden collecte voor „Valkenheide" heeft de som van f88 opgebracht. De Thoolse Harmonie Con cordia zal op 19 Juni en 21 Juni a.s. haar medewerking verlenen aan de festivals te St. Philips- land en Halsteren. Meeting Geref. Jeugdver, te Bergen op Zoom. Pinkster-Maandag werd te Bergen op Zoom in de Geref. kerk een jeugdmeeting gehouden van Geref. jeugdverenigingen uit West Brabant en Zeeland, die druk bezocht was. Na de opening door de voorzit ter dhr J. J. Tissink, refereerde Ds Pijlman van Hilligersberg over: „De wereld en wij". Spreker gaf aan hoe de hou ding der jeugd moet zijn, waarbij een zekere geslotenheid in acht genomen moet worden. Hij waar schuwde voor een valse gesloten heid. die maar al te dikwijls ge vonden wordt. Ds le Cointre hield een krach tig pleidooi voor de militairen. ..Wij moeten aldus spreker de ontrouwe leden vooral niet vergeten en regelmatig met hen corresponderen". Na een samenzang sprak dhr van Wijk uit Wolfaartsdijk over ,De noodzaak van het Ring- en Kringverband". Dit in verband met de eventuele heroprichting De Wijdingsure. De traditionele wijdingssamen komst op Pinkster-Maandag avond, vóór de te Leeuwarden te houden jaarverg. der Chr. Ond. Ver. (de „Grote") mag goed ge slaagd heten. Alles werkte daar toe mede: de flinke opkomst (de Pelikaankerlc was geheel bezet) het technisch vaardige en gevoel volle orgelspel van coll. M. v. d. Deyl; de schone, tere solozang van coll. ieilie Hogenhuis; de ge meenschappelijk gezongen liede ren. Ds A. Groot sprak over „Ge borgen". Alleen in de vreze des Heeren is het beginsel der wijs heid. Geen Chr. Onderwijs, „om dat mijn kind anders als heiden op zou groeien"; geen Bijbel op school „om wat kennis en cultuur aan te brengen". Neen het is een zielsnoodzakelijkheid om de kinderen op te voeden in de vreze des Heeren en ze te brengen tot hun Heiland, Jezus Christus, in Wiens zoenverdienste groten en kleinen voor eeuwig „geborgen" zijn. Hierbij sloot passend aan het woord van dr S. U. Zuidema, over „Gebogen". De school voedt op voor 't leven. Dat leven wordt niet beheerst door menselijke wetten, maar door de Wet Gods. De vreze des Heeren is de tucht ten leven en de nederigheid gaat vóór de eer. Buigen voor de God delijke Wet is voorwaarde voor de practische levenswijsheid. Wie dat niet wil gaat in verdwazing onder. De opvoeder stelle zich zelf eerst onder de tucht van die Wet Gods. Zo alleen kan hij en zal hij in nederigheid naast (niet tegenover) het kind staan en zijn gewichtige opvoedingstaak in af hankelijkheid vervullen. Gebogen voor Gods Wet, kun nen wij vrij staan tegenover de mensen, en dan zorgt God wel voor de eer. Het was echt een wijdingsure. Dinsdagmorgen om 11 uur had de officiële ontvangst plaats var. het Hoofdbestuur van de „Grote" door het Gemeentebestuur van Leeuwarden. Des middags opende de heer L. Schipper, inspecteur L.O. te Leeuwarden, de tentoonstelling van onderwijsuitgaven. De uitnodiging hiertoe had hij gaarne aanvaard, om 't belang van de expositie voor het onder wijs in de scholen en omdat de tentoonstelling plaats heeft ter gelegenheid van de 94e jaarver gadering van de „Grote" en in de 3e plaats als v/aardering tegen over de uitgevers. spr. aamtte ae regeungscom- missie voor al het voorbereidende werk door haar verricht. De heer Schipper wees voorts op het belang van het Chr. Bui tengewoon L.O., ten behoeve waarvan een stand aanwezig is. Ook vestigde hij de aandacht op de permanente tentoonstelling in het Schoolmuseum, waar tevens het werk van 7e en 8e klasse leerlingen der Leeuwarder scho len wordt geëxposeerd. Rechtszaken. Kantongerecht Tholen. Als eerste kwam voor de groene tafel v. d. B. te O.-Vosse meer wegens overtreding vesti- gingsbesluit. Eis f 50 of 25 d. h. Uitspr. f 35 of 15 d. h. P. v. d. H. te O.-Vossemeer n.oest verschijnen wegens vrachtauto rijden zonder ver gunning. Eis f 40 of 20 d. h. Uitspr. f 30 of 15 d. h. A. J. U. te O.-Vossemeer we gens overtred. der Winkelslui tingswet. Eis f 6 of 3 d.h. Uitspr. 1 d. h. C. v. d. H. te Scherpenisse we gens overtreding IJkwet. Eis f 2 cf 1 d. h. Uitspr, idem. P. B. te Tholen wegens jagen op en vervoer van patrijzen in gesloten jachttijd. Eis f 75 of 50 d.h. Voor vervoer f 50. Uitspr. f 60 f 15 of 30 d. en 10 d. h. Met verzwaring inlevering van geweer of betalen van f 100 of 40 d.-> h. bij niet nakoming hier van. Wegens aanrijding stond te recht K. te Roosendaal en G. te O.-Vossemeer. Eis f 1 of 1 d. h. Vrijspraak. J. B. te Poortvliet wegens overtreding rijvergunning. Eis en uitspr. f 10 of 10 d. h. J. L. te St. Annaland wegens verzet tegen de politie na te veel drankgebruik. Eis 6 d. v.w. gevangenisstraf, proeft. 2 jaar. Uitspr. f 10 of 6 d.h. V. d. B. te Scherpenisse we gens vervoer van vlees op niet hygiënische wijze. Eis en uitspr. 2 x f 6 of 3 d. h. A. C. B. te Tholen wegens overtreding Motorrijwielwet. Eis en uitspr. 2 x f 15 of 10 d. h. M. d. Br. te St. Maartensdijk wegens overtreding leerplicht wet. Eis en uitspr. f 6 of 3 d. h. J. H. te St Maartensdijk wegens onbevoegd in bezit hebben van wapens. Eis en uitspr. 2 x f 20 ot 10 d.h. H. B. te Tholen wegens over treding Bouwverordening. Eis en uitspr. f 12,50 of 5 d. h. A. C. J. te Poortvliet wegens overtreding Leerplichtwet. Eis en uitspr. f 3 of 3 d. h. C. J. B. te Poortvliet wegens o ertreding reglement wegen en voetpaden. Eis en uitspr. f 3 of 3 d. h. Tribunaal te Goes. Onder druk van de der en vroeg dan ook hem in vrijheid te stellen om hem gele genheid te geven voor het gezin te helpen zorgen. Directe invrijheidstelling acht te het Tribunaal niet op zijn plaats en evenals in alle andere zaken werd de uitspraak op 11 Juni bepaald. Uitspraken van 28 Mei. Hermanus M. Meeu sen, chauffeur te Hoek, geen verdere intern., ontz. rechten Honore Ivens, oud hoofdonderwijzer te Hontenisse. 1 jaar intern, tot 28 Mei 1948, vermogen tot r 5000, alsmede radiotoestel en ontz. rechten Magdalena Winter, dienstbode te Sluis, geen ver dere intern., ontz. rechten. Jan W. van den Heu vel, visser te Breskens, geen verdere intern., verbeurd verkl. vermogen tot f 5000 en ontz. rechten. Adriaan Keukelaar, vrachtrijder-chauffeur te Bres kens, geen verdere intern., ontz. rechten. Daniël J. 4-Guequer- r e, opzichter te Terneuzen, geen verdere intern., verbeurdverkl. vermogen tot f 2500 en ontz. rechten. echtgenoot. De behandeling van een zaak tegen Hendrina J. J. Ridderhof, thans te' Val- kenswaard, duurde kort. Zij gaf toe lid te zijn geweest van de N.S.B. en N.S.V.O., voor welke organisatie zij de functie van kringleidster vervulde. Enkele in deze functie geschreven brie ven besloot ze met „Houzee" en „Heil Hitier". Zij verklaarde onder druk van haar man te hebben gestaan, waardoor zij in genoemde fou ten verviel. Mr Sepers trad als Verbeurdverklaring verdediger op en vroeg haar niet te interneren. Hendrik us P. Trim bos, thans te Bergen op Zoom, maakte er een min of meer melo-dramatische scène van. Met een huilende stem sprekende bekende hij wat hem ten laste werd gelegd, n.l. het lid zijn van de N.S.B. en het werken als keuken-controleur in Todt-ver- band. In de „Zeeuwsche Stroom" verschenen van zijn hand arti kelen en berichten en hoewel hij dit enigszins trachtte te verzach ten gaf hij toch toe. De voorzitter las een gedeelte uit een brief van Trimbos voor, waarin deze sprak over de W.A. als „helder en fris van klank". Ook had hij aan de groepsleider van de N.S.B. verklapt dat en kele jongelui het Wilhelmus hadden gezongen. Over zijn in de bezettingstijd aangenomen houding zal hij, volgens zijn verklaring, zijn ge hele leven wroeging hebben. Mr Kuypers uit B. op Zoom, voerde aan dat besch. 't als een soort van plicht voelde dit alles te doen. Pleiter vroeg geen ver dere internering, temeer daar besch. zich na zijn Goesse tijd behoorlijk heeft gedragen. Maria Kopmels, echtg. van J. Westveer te Goes, was lid van de N.S.B. en de N.S.V.O. Volgens de besch. zou ze anti- Duitse uitlatingen van C. No bels overgebracht hebben aan de Duitse politie. Zij ontkende dit desbewust en met een voor op gezette bedoeling te hebben gedaan, welke mening ook de verdediger, Mr Terwoert, was toegedaan. De echtgenoot, die voor het Bijz. Gerechtshof is geweest en 8 jaren in ontvangst mocht nemen, trachtte haar vrij te pleiten, doch zijn verklarin gen klonken niet bijster aanne melijk. De verdediger drong er op aan doktersadvies in te win nen over haar gezondheidstoe stand alvorens haar tot kamp- straf te veroordelen. De landarbeider P i e t e r J a n s e n van Kruiningen was slachtoffer van de N.S.B.-pro paganda geworden en sloot zich als sympathiserend lid bij de partij aan. Hij colporteerde met de „Zeeuwsche Stroom" en VoVa en was in dienst van het N.S.K.K. in Duitsland en België werkzaam. Hij vertelde dat bij zijn toetreden tot de N.S.B. de tijden slecht waren en verschil lende familieleden (besmet met het nat.-soc.) hem tot toetreden hadden bewogen. Mr Kropman zag in Jansen nog steeds een goede landarbei- Het Amerikaanse ministerie van financiën maakt bekend, dat de V. S. hun vereiste bijdrage van 635.000.000 dollar in het ka pitaalfonds der internationale bank voor wederopbouw en ont wikkeling hebben gestort. Frankrijk, Engeland, de V. S., België en Nederland hebben meer dan vijftig studiebeurzen voor studenten van door de oor log verwoeste landen ter be schikking van de Unesco ge steld. Nederland bood vijf beur zen voor het behalen van de eerste graden aan. Alois Lang, die voor de oor log als Christus optrad in de passiespelen te Oberammergau, is door een zuiveringshof tot een boete van 1000 mark veroor deeld. Hij werd wat zijn ver houding tot het nazidom betreft gekarakteriseerd als „mede-rei ziger". Een hooggeplaatst Brits func- tionnaris heeft te Frankfort ver klaard, dat 100.000 verplaatste personen van 16 tot 50 jaar eventueel in aanmerking zouden kunnen komen voor een betrek king in Groot-Brittannië. Afgevaardigden van de British Legion (Britse oud-strijders) hebben een resolutie aangeno men, die de oprichting van een internationaal verbond van oud- strijders ten doel heeft en welks streven gericht is op het voor komen van nieuwe oorlogen. Het Amerikaanse militaire be stuur te Frankfort deelt mede, dat met ingang van 15 Juni prentbriefkaarten en zakenbrie ven uit Duitsland naar het bui tenland kunnen worden gezon den, behalve naar Japan en Spanje. SCHEEPVAARTBERICHTEN. 27 Mei. Te Vlissingen aange komen: m.s. Femna van Middel- fart; Adm. de Ruyter van Ant werpen. van viissmgen verirox- ken: m.s. Femna naar 'Antwer pen. Gepass. naar Antwerpen m.s. Di'ittura van Southampton. Gepass. van Antwerpenm.s. In Orde naar Goole; m.s. Sambre naar Rotterdam. 28 MeiGepass. naar Ant werpen m.s. Glashaven van Rotterdam; m.s. Fiat uit zee. Gepass. van Antwerpenm.s. Teuna naar zee; s.s. Arnhem naar Amsterdam. I ,v Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Collum-Waaxens, J. Haanstra, Ind. pred. met ver lof te Workum: te Rijk (Haarl.- meer), J. den Hartog te Lang weer. Aangenomen voor geestel. ver zorging der Ned. militairen in Indië, G. A. Waardenburg te N.- en St. Joosland; naar Lange- zwaag, A. G. Roeders te Winkel; naar Engelum, J. Rienstra te Veessen; naar Kampen J. H. Hartzheim te Halle. Bedankt voor Drachten, A. G. Roeders te Winkel; voor War- tena-Warstiens, J. Rienstra te Veessen; voor Wijckel, D. J. Po litiek te Heliumvoor Berg- schenhoek, G. Willemsen te Zui- lichem; voor Koudekerke (le pi.pl.), J. G. Panhuise te Druten en Leeuwen, (2e pr.pL) Th. C. E. da Costa te Oudenbosch. Geref. Kerken. Beroepen te Lochem en te Wolfheze, D. Krijger te Moer dijk- Aangenomen naar Bergen op Zoom, A. G. v. d. Stoel te Bos koop. Bedankt voor Klundert, W. de Graaf te Schiedam; voor um- mer-Compascuum, W. P. J Zwerver te Rijken. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Bedankt voor Leiden, J. v. Dijk te Schildwoldevoor Gro ningen, C. H. Lindeboom te Kampen. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Nijmegen, J. C. v. Ravenswaay te Zaamslag. Bedankt voor Barendrecht, H. Visser te Rotterdam-Zuid. Voorbede voor Indië. Het moderamen der Gen. Sy node der Ned. Herv. Kerk heeft aan de predikanten verzocht om in de godsdienstoefeningen van Zondag 1 Juni a.s. in het bijzon der in de voorbede aandacht te willen geven aan Indië in ver band met de moeilijke situatie, waarin deze gebiedsdelen ver keren. Onderwijs. Eindexamen Handelsavond school te Goes. Het diploma der 4-j. Middel bare Handelsavondschool werd na gehouden examen uitgereikt aan de navolgende leerlingen: M. Hollestelle, P. Jacobs, Jac. Jansen, M. Tielkemyer, P. v. d. Wëele, Netta Schrijver en Pis v. d. Vrie. Twee leerlingen wer den afgewezen. In de vacature ontstaan door de benoeming van dhr H. N de Nie tot hoofd der Herv. school te Maasland is met in gang van 1 Sept. a.s. benoemd tot hoofd der school met den Bijbel te Wissenkerke de heer M. Schuil te Nijkerk. Tot tijdelijk onderwijzer aan de Chr. Schipperssehool te Wemeldinge is benoemd, de heer J. J. Bastmeijer te Goes. Officiële Publicaties. Distributiedienst Vlissingen. Wijziging inlevering detaillisten. De Distributiedienst Kring Vlissingen maakt bekend, dat wegens de volkstelling het kan toor op Maandag 2 Juni voor alle detaillisten gesloten zal zijn. De distributiebescheiden dienen in de week van 2 Juni t.m. 7 Juni 1947 één dag later dan de ge bruikelijke inleveringsdag te worden ingeleverd. Te Westkapelle wordt in die week zitting voor detaillisten gehouden op Dinsdag 3 Juni en te Zoutelande op Woensdag 4 Juni 1947. Voor opgeroepenen en spoed gevallen zal het Kringkantoor normaal geopend zijn. Aanvragen werkkleding. De Distributiedienst Kring Vlissingen maakt bekend, dat in het tijdvak van 2 t.m. 21 Juni 1947 gelegenheid bestaat tot het indienen van individuële aan vragen voor werkkleding. Aan vragen kunnen worden inge diend door personen, werkzaam in een zelfstandig beroep, dan wel in een bedrijf met minder dan 10 werkkleding dragende arbeiders. Op het Distributiekantoor, Brouwenaarstraat 4 te Vlissin gen, loket 5 en bij de agent schappen zijn verkrijgbaar aan vraagformulieren MD 333-36. Na 21 Juni zal voorlopig geen ge legenheid meer kunnen worden gegeven tot het indienen van tussentijdse aanvragen. Aite tot neaen mgeaienae in dividuele aanvragen voor werk kleding zijn met ingang van he den vervallen verklaard. Door alle personen moet derhalve een nieuwe aanvrage worden inge diend. Verstrekking zeep vuile arbeid aan artsen, enz. De Distributiedienst Kring Vlissingen maakt bekend, dat beroepsbrandweerpersoneel in overheidsdienst, vroedvrouwen, verloskundigen, wijkverpleeg sters en -verplegers, particuliere verpleegsters en verplegers, ge diplomeerde kraamverzorgsters, leerling bakers, en kraamver zorgsters, vee-verloskundigen, practiserende artsen, en vee artsen, practiserende tandartsen en tandheelkundigen, masseurs, slagers, melkers, in het tijdvak van 2 t.m. 7 Juni 1947 een aan vraagformulier kunnen afhalen ter verkrijging van extra zeep. Deze formulieren MD 233-51 worden verstrekt ten distribu- tiekantore, Brouwenaarstraat 4, loket 5 te Vlissingen, alsmede bij de agentschappen. Voor de overige categorieën „vuile arbeid", volgens beroe- penlijst A kan op de gebruike lijke naamlijsten zeep worden verstrekt aan loket 15. V eilingsberichten. GOES. Veiling van Dinsdag 27 Mei 1947. Aardbeien f 5.90 per kg.; Nieuwe aardappelen f 1. per kg.; Spinazie f 19f38; Ra barber 411; Stoofsla 26; Sja lotten (droog) 5.5011; idem groen) 3.509.50 alles per 100 kg.Kropsla I f 15f 18idem II 911; Bloemkool I 7793; idem n 58; idem III 17 alles per 100 stuks. Radijs f2.50f9.50; Ram menas 5.5011; Wortelen 45 al les per 100 bos. Dammen. Middelburgse Damclub speelde goede partij. Maandag vond te Breda de ontmoeting plaats tussen de Mid delburgse Damclub, clubkam pioen van Zeeland en de be kende Rotterdamse Damvereni ging „Constant", om het hoofd klassekampioenschap van Neder land (halve-finale)De uitslag luidt MiddelburgConstant, Rotter dam; 1. J. L. Strooband Jr.P. Roozenburg 11; 2. M. F. de JongeW. Roozenburg 11; 3. W. BoogaardW. F. Tramer 20; 4. J. Strooband SrTh. Daalhuizen 11; 5. W. Lente N. de Haas 11; 6. J. Roelans G. H. A. v. Leeuwen 02; 7. B. F. MontenariJ. v. d. Doe 11; 8. P. v. HemertH. M. Levi 11; 9. J. BliekJ. H. Ansems 02; 10. L. Vink—J. H. G. Möllen- kamp 11. Zodat Middelburg met 911 dus het kleinst moge lijke verschil, verloor en hier mede een eervol resultaat be haalde, gezien de sterkte van de tegenpartij. Vooral de 5 boven ste borden van Middelburg speel den een uitstekende wedstrijd, waarbij de remise van Strooband Jr tegen de jeugdige Rotterdam se crack (ex-Nederlands kampi oen) P. Roozenburg en de winst van Boogaard een bijzondere ver melding waard zijn. Lange tijd had Middelburg kans op een ge lijk spel, omdat van Hemert aan het 8e bord een winststelling be reikt had. Het eindspel was ech ter moeilijk en hij liet de winst glippen. Deze uitslag is een bewijs, dat de damsport in Zeeland op hoog peil staat en dat Zeeland niet al leen beschikt over sterke indivi duele spelers, maar ook over sterke clubs. Piet de Vries won In ÏJzendijke. Onder grote belangstelling werd Dinsdag de 9e ronde van ÏJzendijke verreden voor ama teurs over 16 ronden of 100 K.M. Nadat de drie grote kopstukken de Vries, Van Beek en Voorting met Geerts uit Feteringen de lei ding genomen hadden viel het veld spoedig uiteen, van Beek reed echter plat en viel terug. Achter de leiders joeg Ris uit As sendelft, daarachter het peleton onder aanvoering van Harm Smits. Bij de koplopers werd Geerts het hoge tempo te machtig en moest lossen, van Beek die nog maals plat reed gaf op, evenals v. d. Weyer Duyf en v. d. Maas van Kruiningen. In de 10e ronde noteerden we 3 min. voorsprong voor de Vries en Voorting op Ris en Geerts. Op 8 min. volgden Smits, v. d. Veen, Fasel, de Booy e.a. In de laatste ronden gingen de deelnemende Belgen zich weren evenals v. d. Stappen uit Tilburg. Zij verbeterden aanmerkelijk hun positie. In een felle en van ver af ingezette eindsprint klopte de Vries zijn rivaal met een halve lengte. De uitslag was; 1. P. de Vries, Vlaardingen 100 K.M. in 2 uur 32 min. 6 sec.; 2. G. Voorting; 3. C. Ris; 4. W. v. d. Stappen; 5. J. Geerts; 6. De Laere, België; 7. Smits; 8. S. Dauw, België; 9. Meikervel, België; 10. A. v. d. Neut. Donderdag 29 Mei. Knol-begonia's zijn prachtige tuinplanten, temeer daar ze bij voorkeur op een licht schaduw plekje groeien, dus op plaatsen, waar lang niet alle andere plan ten willen groeien. Tegenwoor dig komen prachtige soorten voor, zowel enkel- als dubbel- bloemige verscheidenheden in alle mogelijke tinten. Knol-be gonia's hebben graag wat turf molm door de grond, vooral op zandgronden is dat van veel be lang. U weet natuurlijk, ze kun nen overgehouden worden, doch daarop kom ik tegen de herfst nog wel terug. FINANCIËLE BERICHTEN medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. Goes. Amsterdamse effectenbeurs. De beurs had een enigszins verdeeld voorkomen. De hoofdkoersen der actieve fondsen, toonden in afwijking van Vrijdag j.l. een neiging tot stij gen. Koninklijke Olie welke 23 dezer sloten op 387, opende te 2 uur met 390, met in *de vrije markt oplopende koersen tot 393%. Gew. Dordtsche golden 353 (350), pref. 37514 (375). Van de suikerwaarden noteer den H.V.A. 227, liepen daarna op tot 229, slot 227%. Java Cultuur 107 (109). Ook Nisu kwam op iets lager koerspeil; gedaan werd hoofdkoers 115, teruglopend tot 114. Vorstenlanden sloten onge wijzigd 57. Tabakken hadden een onbe langrijk koersverloop. Alleen te gen hoofdkoers kwam notering tot stand in Deli Batavia Tabak 115%, Deli Mij. 136; Senembah 126, daarna 127. Rubberaandelen. Amsterdam Rubber 135, in de vrije marlet monterende tot 136. Bandar 92 (95%), Deli, Bat. Rubber 94% (97), Kendeng Lemboe 80B, Lampong Sumatra 43. Oost Java Rubber 75. Van de scheepvaartaandelen traden Japanlijnen op de voor grond door een koersverheffing tot 173 (170). Ook Holland Ame- rikalijnen lagen iets beter in de markt. Hoofdkoers 199, slot 200. Kon. Boot 181, Kon. Pakket 164 (166), Scheepvaart Unie 180% (181), daarna 180 en 181. Rott. Lloyd evenals Vrijdag 188. Bij de actieve industriëlen vie len Fokkers op met een koers- verbetering van 7 punten tot 227. Van Berkel 128 (123), Leverbros beter gedisponeerd, hoofdkoers 272% (267%), vrije markt 271- 273. Philips stegen met 4% punt tot 365, daarna 366. Ford onveran derd 355. Cert. Calvé practisch ongewijzigd 163% (163%, Aku 168 (166). Vrij gehandeld werd op 168%-168%. De niet-acticwe industriëlen waren als volgt: gew. v. d. Bergti 285 280), van Gelder 128 (128%j Holl. Meel 139 (138%), HoU. Beton 312 (315L), Kon. Papier 161 (162), Kon. Zout 382 (380%), Ned. Gist 384% (384). Nieuwe Ned. Kabel boekten een koers winst van 5% punt; notering 251. Vredestein 141 (140%), Walvis vaart 100% (100), Wijers 165 (163%), Iki 139 (137%). De eer ste notering van aand. Alweco stelde zich op 127. Bankaandelen merendeels iets lager. Amsterdamsche Bank 137% (138%), Incasso-Bank 138% (139), Twentsche Bank 150 (151%). Robaver onveranderd 141%, Holl. Disc. Bank plus pCt (121%). Amerikanen verdeeld. Smel ting 54% (54%), Anaconda 35% (35%), Beth. Steel 81 (82%), Gen. Motor 55% (56%), Rep. Steel 24% (25%), U.S. Steel 66 ,(66%), Tide Water 19'/10 (19%). De staatsfondsenmarkt hand haafde zich op vrijwel het peH van Vrijdag j.l. 3% Nederland 1947 99Vio-3/i6- 3% Nederland 1937 99%. Gemeente-leningen onveranderd. Part. bew. Bel. Nederland 546 (547), Binnenland ongewijzigd 236, Overzee 169 (170). Wat brengt de radio? Vrijdag 30 Mei HILVERSUM I (301,5 M.): 8.00 Nieuws. 9.00 Gram. 10.00 Morgenwijding. 10.20 De regen boog. 11.15 Voor de vrouw. 11.45 Fam. berichten. 12.35 Merkel- bach progr. 13.00 Nieuws. 13.15 The Skymasters. 14.00 Kook kunst. 14.20 Gram. 15.10 Boe kenschouw. 15.30 Gram. 16.00 Orgel. 16.30 Tussen 12 en 16. 17.30 Muzikaal babbeltje. 18.00 Nieuws. 16.20 Jodelplaten. 18.30 Ned. Strijdkr. 19.15 Zang met orkest. 19.55 De volkstelling. 20.00 Nieuws. 20.05 Sonate. 20.30 Cursus. 21.00 Men vraagt. 21.30 Buitenl. overzicht. 21.45 Sextet. 22.40 Avondwijding. 23.00 Nieuws 23.15 Concert. HILVERSUM II (218 en 415 M.)8.00 Nieuws. 8.15 Pluk de dag. 11.00 De zonnebloem. 12.03 Orgel en zang. 12.30 Metropole orkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Ver volg orkest. 14.30 Kwartet. 15.10 Bont allerlei. 16.40 Na schooltijd. 16.45 Russisch progr. 18.00 Or kest. 19.00 Nieuws. 20.00 Nieuws. 20.20 Concert. 21.20 Orkest. 22.30 Nieuws. De bevolking, door het plot selinge vertrek van onze vrien den opgeschrikt, had begrepen dat alles nog niet in orde was in het land van Sar. Met een lange rij boten werd de achter volging van de rovers ingezet. „Ze spelen vals!" zei de Sir dar, ,,'s nachts verkleed binnen komen, dat kunnen ze! Laten ze maar eens tegenover m'n kling gaan staan". Op dat ogenblik meende Terry in het bos iets te horen. „Vooruit jongens", riep Terry hü vloog het bos in. „Misschien hebben ze een hinderlaag gelegd", fluisterde Hassan, maar hij holde dapper mee. „Nou vallen er slachtoffers", schreeuwde de Sirdar hees. Het lemmet van zijn kwomzwaard glansde.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3