Dr J* F, 0. Huese tiaar Afrika. Veertig jaar getrouwd LAATSTE BERICHTEN. WAT OP DE BON? TIEN GEBODEN 12e Volkstelling. Een organisatie waar pit in zit. Hunst Cf* 'i lead. XXIV. We passeerden eerst nog een Deze is echter wel aan een an- grote ondiepe slykerige water- tilopenpaniekje gewend, dus ver- plas, die de vochtvoorziening be- volgt hü onverstoorbaar zijn weg tekende. Er stonden paarden en en ik kan me snel achter wat vee in en de bevolking nam er struiken dekken. Hij betreedt haar bad. Daar konden we drink-thans een gebied wat nogal be water halen, dat we eerst koken zaaid is met struikjes, waardoor moesten en daarna filtreren, wat ik hem slechts af en toe kan zien echter de slijksmaak niet weg-maar wat mij de zaak vergemak- nam. Maar het kon niet anders: kelijkt, omdat ook ik weer on- het is een der hardheden van de zichtbaar ben. jacht, die je hebt te aanvaarden. Maar dan komt de climax als De Truck kwam onder een ik hem op 80 meter ben genaderd boom te staan en een uur daarna en hij uit de struiken treedt. Hij was er een aardige riethut ge- ziet me en blijft als versteend bouwd, voor het geval er een on- staan, terwijl ik op hetzelfde mo- weertje neerkwam. Eerst plaats- ment in het gras neerzink. Snel ten ze lange buigbare takken in het richtstokje opgezet (waar een cirkel, die van boven naar voor ik mijn vrouw dankbaar ben elkaar toe worden gebogen en die me overreedde het mee te vastgemaakt, waarna -het ge- nemen, hoewel ik meestal liever raamte met rietmatten wordt een boom heb, als ze er zijn!!) voorzien. Veel vertrouwen had ik het geweer erop, even diep adem- er niet in, maar het geheel hield halen, om die langer te kunnen zich aardig, toen we enige dagen inhouden entik zei het ge- daarna een fikse gietbui met weer, maar geen knal. Patroon wind kregen. geketst juist op dit gewichtige Reeds de volgende ochtend moment? Neen lezers: simpel- vroeg trok ik erop uit, waarbij weg vergeten patronen in mijn me direct een paard werd aan- geweer te doen, wat nogal lum- geboden, wat de zaak zeer ver- melig is voor een jager, die heel gemakkelijkt. Na een half uurtje wat jachtactes heeft versleten, ryden door het geboomte wordt i Snel dook ik dieper, met wan- dit plotseling dunner en even f hoop in het hart; door zo'n stom- plotseling begint het te leven van miteit een zo mooie kans op zo'n allerlei antilopen. Eerst natuur- kinderlijke manier verspeeld te lijk de Bubales, die in troepen j hebben. Maar met dat al zeeg ik van 20 tot 50 bijeen staan, en dieper in het gras en laadde snel, daarna de zeldzamer Damahis- waarna ik weer langzaam om- quen, die echter hier zeer rijk hoog kwam. En thans de nog zijn vertegenwoordigd. Troepen grotere veine, dat het dier nog van 100 tot 150 stuks zijn geen steeds gespannen stond te kijken, zeldzaamheid en ze laten U soms wat dat hoopje lchaki toch zat tot op 20 meter naderen. Na zo 1 te prutsen. En dat werd zijn on een half uurtje tussen deze kud-j geluk: want toen het richtstokje den te zijn voortgereden maakt l weer stond, en de kaken nog eens mijn karavaan, die ondertussen extra op elkaar werden gezet, tot vijf ruiters en wat voetvolk ging het schot er uit. is aangewassen plotseling halt: Met een kwaadaardige snauw, er is wat aan het handje, en ze alsof hij me toeriep: wat doe je wijzen mij een dier, dat ik eerst me pijn, wierp hij zich om en ver voor een ezel houd en dat op 500 dween achter de struiken. Het meter afstand evenwijdig met1 schot zat erin, want de doffe ons optrekt Maar ze roepen: Doud en de kijker laat me zien, dat we met een grote leeuw te maken heb ben. Het dier lummelt zo wat voort, heeft zijn maag zeker vol en gaat nu een rustplaatsje zoe ken. Snel van het paard en er achteraan, maar dat valt niet mee want ik moet hem heel wat inlopen, alvorens het tot schieten zal kunnen komen. Maar dan begint de veine waar we al zo lang op gewacht had- klap van de kogel was duidelijk te horen geweest, maar het is een kat en die zijn tamelijk taai. Direct daarna zie ik hem een halve seconde links van de strui ken en dan is hij verdwenen. Dood? Gewond en nog ter plaat se? Of gevlucht? Maar direct daarna hoor ik een zacht ge kreun dus hij moet nog ter plaat se zijn. Maar dan moet hij het ook zwaar te pakken hebben en voorzichtig naderen we wat. Dit zijn momenten van meer den: hij maakt langzaam, zonder spanning dan het schieten want op of om te kijken een boog naar thans kan elk moment de dans links en ik kan deze afsnijden. beginnen. Langzaam beginnen we Af en toe verdwijnt hij achter een cirkel om de struikengroep wat bomen of in een plukje hoog te beschrijven, maar we zien gras en dan kan ik even een niets, tot het de chef begint te spurtje inzetten, wat me weer vervelen en hij zijn ruiters be- wat dichter bij hem brengt. Zo - veelt te gaan kijken, krijg ik op een gegeven moment een mierenheuvel tussen hem en mij in en dat brengt 30 meter voordeel, maar daarachter sta ik ineens midden tussen de antilo pen, die slechts oog hebben voor hun aartsvijand en al zijn bewe gingen met spanning volgen. Ze weten echter terdege, dat de koning der dieren niet zo erg hard kan lopen en tegen hun snelle benen geen kans heeft, zo dat er van vlucht nog geen spra ke is. Maar ze houden hem toch zo terdege in de gaten, dat ze hun andere vijand niet van ach ter de mierenhoop zien komen en ik ineens in hun midden sta, zon der dat ze me ook bemerken. Ik kon bijna enkele zeer kleine kalf jes over de rug aaien, maar dan volgt ook de paniek en ze stuiven weg, wat me mijn hart doet vast houden, dat Zijne Majesteit nu wel zal merken, dat er iets niet in de haak is. Commissarissen voor de wederopbouw verdwijnen. Er is, volgens het „Vrije Volk", op het ogenblik een wet in voorbereiding tot het over dragen van de bevoegdheden van het college van Algemene Commissarissen voor de Weder opbouw aan de minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting of aan een nieuwe in te stellen dienst of lichaam, optre dend namens de minister. De juiste vorm van de nieuwe in stelling is nog niet bepaald, doch in elk geval staat vast, dat het College van Coihmissarissen als zodanig zal verdwijnen en plaats maken voor den persoon of het lichaam dat wettelijk bevoegd heden verkrijgt. krijgen we deze week 1 t.m. 14 Juni 1947. Bonkaarten KA, KB, KC 765 (serie D): D-08 alg.: 500 gr. suiker, boter hamstrooisel of 1000 gr. jam, stroop, enz., of 500 gr. choco lade of suikerwerk. D-02, D-05, D-08 reserve: 250 gr. zachte zeep. D-02, D-04, D-06 melk: 1 ei. Bonkaarten KD, KE 705 (serie D): D-15, D-16 alg.: 250 gr. suiker, boterhamstrooisel of 500 gram jam, stroop, enz., of 250 gram chocolade of suikerwerk. D-17 alg.: 1 ei. D-18 alg.: 250 gr. zachte zeep. D-17 reserve: 90 gr. Deense toi letzeep (voorinlevering). D-18 reserve: 250 gr. zachte zeep. Bonkaarten MA, MD 70/1 (bijz. arbeid, a.s. moeders, serie D): D-21 suiker: 250 gr. suiker, bo terhamstrooisel of 500 gr. jam, stroop, enz., of 250 gr. choco lade of suikerwerk. Tabakskaarten enz. QA, QB, QC 103: 75-1 tabak: 3 rantsoenen tabaks artikelen. 75-2, 75-3 tabak: 2 rantsoenen tabaksartikelen. 75-1 versnaperingen: 200 gr. cho colade of suikerwerk of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel, of 400 gr. jam, stroop, enz. 75-3 versnaperingen: 100 gr. cho colade of suikerwerk, of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel, of 200 gr. jam, stroop, enz. Bovengenoemde bonnen kun- hen reeds op Vrijdag 30 Mei wor den gebruikt. De bonnen D-17 reserve moe ten uiterlijk op 7 Juni a.s. bij een detaillist worden ingeleverd. De aflevering zal zo spoedig moge lijk plaats vinden. In verband met het feit, dat de D-strook op de KA/KB en KC-kaarten alle bonnen „alge meen" zijn aangewezen, moest voor de aanwijzing van de bon nen voor zachte zeep gebruik ge maakt worden van de resterende reserve-bonnen, terwijl de niet gebruikte melkbon ditmaal is geldig verklaard voor een ei. Ter tegemoetkoming aan de handelaren kan echter worden toegestaan, dat de bonnen voor zachte zeep niet op afzonderlijke opplakvellen worden geplakt, hetzelfde geldt eveneens voor de handelaren in eieren t.a.v. de bonnen D-02, D-04, D-06 melk en D-17 algemeen voor 1 ei. HET HONDERDSTE REPATRIËRINGSSCHIP. Het honderdste schip met re- patriërenden, de „Sloterdijk" van de Holland Amerika lijn, is gis termorgen te Rotterdam aange komen. Er bevonden zich 899 re- patriërenden aan boord, onder wie zich slechts een zestal zieken bevond, doch geen enkel ernstig geval. WAARSCHUWING AAN PASOENDAN-BEWEGING. De Nederlands-Indische rege ring is voornemens aan Dr Koe- stomo, de z.g. „eerste minister van West Java" mede te delen, dat zij een herhaling van gebeur tenissen zoals de bezetting van de regeringsgebouwen te Buiten zorg en enige spoorwegstations niet zal toestaan. POST VOOR MILITAIREN. Militairen aan boord van het s.s. „Kota Inten" en de „Johan de Witt" kunnen in Port Said post krijgen, mits deze resp. 2 en 3 Juni gepost wordt. Wil men de post bij de aankomst in Batavia bezorgd hebben dan moet de cor respondentie op 18 Juni ter post bezorgd zijn. COMMISSIE-GENERAAL TERUGGEKEERD. De leden van de Commissie- Generaal, prof. W. Schermerhorn en M. van Poll zijn gistermiddag per K.L.M.-vliegtuig op Schiphol aangekomen. Mr VAN KLEFFENS AMBASSADEUR? Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is binnenkort de be noeming te verwachten van mr E. N. van Kleffens (minister zonder portefeuille) tot ambassa deur te Washington. Ook weer kleinere eieren in distributie. Enige tijd zyn de kleinere eieren niet in distributie ge bracht, zodat het publiek op zijn bonnen bijna uitsluitend eieren van de gewichtsklasse 1 en 2 ontving. Thans worden de win keliers ook weer bevoorraad met eieren van de lagere klassen, zodat men op de bon, welke vandaag bekend is gemaakt, ook met deze eieren genoegen moet nemen. Nieuwe waardebonnen consumentencrediet. Met ingang van 26 Mei zijn wederom waardebonnen van het consumentencrediet geldig ver klaard, te weten de bonnen 13, 17 en 221. Studietoelagen toekomstige leerkrachten bij het L. O. Op vragen van de heer Van Sleen in verband met het toe kennen van studietoelagen aan toekomstige leerkrachten bij het lager onderwijs ter opheffing van het bestaande tekort aan leerkrachten, heeft de minister van Onderwijs, K. en W. o.m. geantwoord: De minister is eveneens van oordeel, dat een aanzienlijk te kort aan onderwijzers zeer ern stige nadelen voor ons volk in houdt. Hij verwacht, dat de onlangs tot stand gekomen salarisverbe tering voor de onderwijzers het hare er toe zal bijdragen om dit tekort te verminderen. Verder mag worden verwacht, dat de voorgenomen instelling van spe ciale opleidingscursussen tot on derwijzer van de bezitters van het einddiploma gymnasium, H. B. S. met 5 of 6-jarige cursus en daarmede gelijk te stellen diplo ma's in belangrijke mate tot vermindering van het tekort zal bijdragen. Het beschikbaar stellen van beurzen is een middel, dat op lange termijn werkt en komt daarom eerst op de tweede plaats voor toepassing in aan merking. De minister is daarom van oordeel ,dat voor het in bijzon dere ruime mate beschikbaar stellen van beurzen eerst de voorlopige uitwerking van de zoeven bedoelde maatregelen dient te worden afgewacht. In dien zulks noodzakelijk blijkt, zal de minister niet aarzelen een verhoging van de desbetreffende begrotingspost aan de Staten- Generaal voor te stellen. Hij is inmiddels reeds met zijn ambtgenoot van Financiën over een eventuele belangrijke ver hoging van het voor 1947 uitge trokken bedrag in overleg getre den. Ontevreden sigarenfabrikanten. Grote voorraden worden niet afgenomen. De toekomst ongunstig. Op een bijeenkomst van Twentse kleinfabrikanten in si garen, is de sigarenpositie van het ogenblik besproken. Daarbij werd betoogd, dat er in ons land op het ogenblik millioenen siga ren gereed liggen, waarvoor geen afname te vinden is. Alleen in Almelo al ligt er een mil- lioen bij de klemindustrie, die weinig tevreden kan zijn over de huidige toestand. Zowel grote als kleine sigarenfabrikan ten zien de toekomst met be zorgdheid tegemoet, vele klein fabrikanten zien zich genood zaakt hun sigarenmakers te ont slaan. De toenemende distributie- moeilijkheden als gevolg van een wanverhouding tussen de productie van tabaksartikelen en het aantal uitgegeven bon nen daarvoor, hebben een punt van voortdurende bespreking gevormd in de afgelopen weken tussen vertegenwoordigers van de vakgroep en de daarbij be trokken autoriteiten. Er is nog een definitieve oplossing tot stand gekomen, maar verwacht wordt, dat deze binnen enkele dagen tegemoet kan worden ge zien. De vergadering was van me ning, dat de roker niet te opti mistisch kan zijn, want de voor raad van tabak voor sigaren is niet rooskleurig in ons land. Een deel van de gekochte tabak is inmiddels in ons land aangeko men en blijkt dermate slecht te zijn, dat ze onbruikbaar is voor omblad en dan ook niet wordt geaccepteerd, aldus werd gezegd. FEUILLETON door K. JONKHEID. 28) o— De commandant controleert zijn persoonsbewijs en stelt vast dat hij zich eigenmachtig bui ten zijn woonplaats heeft be geven, wat verboden is, en dat hy de arbeidsplichtige leeftijd heeft bereikt. De patrouille le vert hem af aan de wacht. Voorlopig is hij onder dak. Zijn ouders denken, dat hij logeert bij grootmama, zijn grootouders vermoeden, dat.' hij weer thuis is en vinden het een vervelend geval. Enige dagen later ontvangt burgemeester Egbert een brief, waarin zijn zoon hem bericht, dat hij zich in handen van de Duitsers bevindt. Mama Rolanda is hevig ver bolgen. „Egbert, daar moet je dade lijk werk van maken. Stel je voor, dat wij op gelijken voet worden behandeld als de ande ren! Waarvoor zijn we dan lid van de N.S.B.! Onze jongen moet dadelijk vrij komen. An deren kunnen naar Duitsland gaan, hij blijft hier!" Domme Bertje is niet zo ze ker van zichzelf. De dag van he den heeft hem zwaar geschokt. voor de 1. Ontvangt de teller wel willend. Hij komt niet voor zichzelf, doch in het algemeen belang. 2. Verstrekt de door de teller over Uw woning ge vraagde inlichtingen zo nauw keurig mogelijk. Deze inlich tingen zijn niet bestemd voor woningvordering of inkwartie ring doch als grondslag voor algemene verbetering der volkshuisvesting in ons land. 3. Bewaart de door de tel ler voor U en Uw gezinsleden afgegeven telformulieren zorg vuldig en laat ze niet vuil worden. 4. Vult de formulieren dui delijk leesbaar in. 5. Raadpleegt bij de invul ling de toelichting, welke op de binnenzijde van de gezins omslag bij iedere vraag is ge geven. 6. Verzuimt vooral niet de aard van Uw beroep nauw keurig te vermelden, alsmede aard, naam en adres van het bedrijf, waarin gij werkzaam zijt. 7. Zorgt, dat de ingevulde formulieren gereed liggen, zo dat de teller niet behoeft te wachten, wanneer hij ze terug komt halen. 8. Vraagt de teller raad indien U twijfelt of Uw beant woording van bepaalde vragen wel juist is. 9. Luistert op Zaterdag avond 31 Mei naar de radio uitzending van kwart voor acht tot kwart over acht over beide zenders. Alsdan zal een gemeenschappelijke invulling der formulieren plaats vinden. 10. Beseft, dat deze 12de volkstelling een lands- en volksbelang is van de eerste orde. Werkt dus allen mede om haar te doen slagen. Protestants Interkerkelijk Thuisfront begint zijn werkzaamheden. (van onze Utrechtse correspondent.) In de kerkeraadskamer der Hervormde gemeente van Utrecht is Dinsdag gestart het Protestants Interkerkelijk Thuis front, kortweg P.I.T. genoemd. Wij hadden dit werk al lang moeten aanpakken, zeide de voorzitter van deze vergade ring, dr W. G. Harrenstein te Weesp. We zijn nu weer een paar slagen achter bij Rome, dat de thuisfront-actie in de puntjes heeft geregeld. Toch is het geen concurrentie tegen Rome, die ons hier als protes tanten van allerlei kerken ver enigt. Maa® wij voelen ons ge roepen onze plicht ten aanzien van de militairen en hun ach tergebleven gezinnen te gaan vervullen. De organisatie, zoals zij nu gevormd werd, is ge groeid uit het I.K.O., dat in oor logstijd bestond. Dr Harrenstein deelde voorts mede, dat het merendeel der protestantse kerken zich aange sloten heeft. Het bestuur zal be staan uit vier hervormden, twee gereformeerden en van de an derè kerken telkens één ver tegenwoordiger. Daarnaast zul len veertien organisaties op so ciaal en maatschappelijk ge bied (en ook jeugdbonden, vrouwenorganisaties, officieren en onderofficierenverenigingen, militaire- en vakbonden) een afgevaardigde in het bestuur van de thuisfrontactie benoe men. Men wil, dat de voorzitter zich geheel vrijmaakt voor het thuisfrontwerk. Deze zou her vormd predikant moeten zijn. Met alle waardering voor het geen de kerken reeds verrich ten voor haar leden, moet jammer genoeg gezegd wor den, dat er nog heel wat tekort komingen zijn inzake het ver zorgen van de militairen, spe ciaal van hen, die naar Indië zijn vertrokken. En het is juist van zoveel belang, dat de jon gens te velde worden vastge houden, gelijk ze ook straks bij hun terugkeer weder opgevan gen-moeten worden. Een goede organisatie om dit werk te ac tiveren is nodig. Het ligt dan ook in de bedoeling om een centraal bureau voor dit werk Altijd heeft hij onvoorwaarde lijk geloofd in de onbreekbare macht van het zegevierende Duitsland. „Was England aueh probiere, Wir können nicht ver lieren. Der Sieg wird unser sein." Vanmorgen kwam hij op het bureau van de instantie der N.S.B. Daar heerste een gedruk te stemming, die zich uitte in de gesprekken, eerst voorzichtig en bedekt, totdat men tenslotte openlijk en met grote ernst sprak over de onvermijdelijke nederlaag, die langzaam maar zeker nader komt. De onvermijdelijke nederlaag! Wat houden die woorden in? Dat weet hij niet. Dat kan hij zich niet voorstellen. Een vaag, maar knijpend gevoel van ge vaar besluipt hem, een instinc tieve neiging om weg te krui pen, een rusteloos zoeken naar een veilig hol, waarin hy kan wegduiken als een verzadigd dier, dat zijn winterslaap be ginnen wil, omdat er niets meer te beginnen valt en de jagers him geweren poetsen. HOOFDSTUK IX. De felle zeis maait verder. Vader Stuiveland kan niet tot rust komen. Zijn hart is een woelige zee en haar golven wer pen slyk en modder op. Hü Er was maar één Hitier. Een viertal intimi uit Hitiers omgeving heeft op vragen van Reuter ten stelligste ontkend, dat Hitier gebruik gemaakt zou hebben van dubbelgangers De vier ondervraagden waren: Paul Schmidt, Hitlers persoonlijke tolk, Karl Brandt, lijfarts, Otto Dietrich, perschef, en Heinrich Lammers, kabinetssecretaris. Dietrich verklaarde de verha len over dubbelgangers uit het feit van Hitiers schyzofrene („gespleten") persoonlijkheid, welke op hen, die Hitler bij ver schillende gelegenheden toeval lig ontmoetten, de indruk naliet van twee verschillende personen ontmoet te hebben. Volgens Brandt zou het er op na hou den van een dubbelganger ge heel in strijd geweest zijn met Hitiers zelfgenoegzame mentali teit. Evenzoo oordeelde Schmidt. Het eventueel verschil in ge laatstrekken op foto's van Hit- Ier van voor en tijdens de oor log zou hieruit te verklaren zijn, dat schokkende gebeurtenissen in werkelijkheid veranderingen in Hitiers physionomie veroor zaakten. Volgens Schmidt zou wel bij sommige gelegenheden toen Hitier niet in staat was een op zijn naam aangekondigde radio-rede uit te spreken, een „dubbelstem" voor hem zijn in gevallen. Gouwleider Wagner en een zekere Esser zouden als zodanig gefungeerd hebben. De zuivering in Duitsland. Volgens Dr W. L. Dorn, spe ciaal adviseur van de waarne mend Amerikaanse gouverneur, is aan meer dan 1.600.000 perso nen in de Amerikaanse bezet tingszone van Duitsland over eenkomstig de besluiten van het Amerikaans militair bestuur am nestie verleend. Dit is een slechts eenmaal met Kerstmis en aan jeugdige personen ver leende amnestie. Meer dan 430.000 personen in Beieren, 171.380 in Hessen en 219.000 in Würtemberg-Baden, voorlopig als hoofdschuldigen en „activisten" geclassificeerd, zullen voor het zuiveringsge- rechtshof verschijnen. Volgens nog onvolledige statistieken zijn ongeveer 370.000 personen in de Amerikaanse zone als aanhan gers en schuldigen van tweede rang gekenschetst. Ongeveer 7.5 millioen in de drie provincies zijn er van in kennis gesteld, dat zij niet om nazi-activiteit zullen worden vervolgd. te stichten. Wat de financiering aangaat: er zal op alle kerken een beroep worden gedaan om op Koninginnedag 1947 een col lecte voor het P.I.T.-werk te houden. Nu 31 Augustus dit jaar op Zondag valt, komt dat goed uit. Er volgde op de toespraak van dr Harrenstein een uitvoe rige gedachtenwisseling, waar in o.m. generaal L. F. Duymaer van Twist, dr A. A. L. Rutgers, jhr D. W. Sickinghe (van de mil. bond Pro Rege), ds A. T. W. de Kluis (hoofdlegerpredi- kant), mevr. A. Knoppers-Val kenier (Ned. Chr. Vrouwen bond), ds O. T. Hylkema (Doopsgez. predikant te Hees) ds C. v. d. Zaal (Chr. Geref. pred. te Ulrum) en J. Schipper (seer. C.N.V.) hun mening lie ten horen en suggesties gaven. Men hoopt, dat er inderdaad pit in de P.I.T. blijkt te zitten en dat de grote schade, die reeds is toegebracht, enigerma te gekeerd kan worden door snelle (dus dubbele) hulp. Het adres van P.I.T. berust voorlopig bij ds T. W. T. Nij en- huis, bureau hoofdlegerpredi- kant, Oranjestr. 23. Den Haag. Nabij het vliegveld Ypenburg kwam Zaterdag een motorrijder uit Rotterdam in botsing met een van de andere kant komende auto. De motorrijder een 59-ja- rige man, werd zwaar gewond. Hij is kort daarna overleden. Op een desbetreffende vraag in de gemeenteraad te Oud- Marsum heeft de Burgemeester verklaard, dat de sigarenfabriek Reinders in Oud-Marsum voor lopig is stop gezet wegens over productie. In de fabriek liggen tweehonderdduizend sigaren op geslagen, waarmee men geen raad zou weten Te Groningen is met de Pink sterdagen in het gezin van de heer G. Brouwer een drieling geboren. De Griekse verzetslieden heb ben geconcentreerde aanvallen ingezet tegen verschillende ste den en dorpen in Macedonië. Zij werden teruggeslagen. De Sowjet-Unie wil grote pas sagiers- en vrachtschepen in dienst stellen op de Poolzeeën. komt niet in opstand, hij twist niet met God, maar zijn hart worstelt met de mensen. De mensen. Zijn vrouw, in haar geloof, ziet God, Zijn leiding, Zijn on doorgrondelijke en nochtans wijze wegen. Aan Hem klemt ze zich vast. Zo blijft ze sterk. Zo staat ze. Haar geloof houdt haar op de been. Zo kan ze de storm verduren, zonder dat de baren haar hoofd overdekken. Haar hart bloedt uit zware wonden door het afscheuren van haar beide zoons, maar het bezwijkt niet. Haar gezin was één geheeL Vastgegroeid waren ze aan el kander. Dat er twee geweldd'a- ciig zijn afgescheurd, deed een wond ontstaan, zo ontzaglijk, dat er geen helen aan is, dat er altijd een lidteken blijven zal, dat pijn doet als het wordt aan geraakt. Haar man loopt met gebogen rug en met trage schreden. Zijn oog wordt onrustig, zijn hand onvast, hij veroudert. Zij ziet het. Ze zou hem graag helpen, maar weet niet hoe. Hij openbaart zich niet. Hij zwijgt maar met verbeten saamgekne- pen lippen. Zijn geestelijk leven ver schrompelend, zijn gebed wordt een vorm, zyn geloof een ver zwakte patiënt, die nog wel leeft, doch bewusteloos neerligt of slaapt In verschillende kringen der bevolking te Bergen werd het vaak als een gemis gevoeld, dat er geen georganiseerd verband bestond tussen het artistieke en burger element in deze gemeen te, omdat Bergen geen cultureel centrum bezit, waar beide groe pen elkaar kunnen ontmoeten, tevens met de bedoeling te delen in elkanders werken, zorgen en leven. Er zijn toen verschillende plan nen gemaakt hierin een gunstige wijziging te brengen, en deze hebben geleid tot de oprichting van het „Kunstenaars-Centrum- Bergen" (K.C.B.). Het bovenom schreven doel kan met verschil lende middelen worden bereikt, waarvan genoemd mogen wor den: Het organiseren van schilde rijen-tentoonstellingen in de kunstzaal „Boendermaker", waarover liet K.C.B. deze zomer gedurende enkele maanden de beschikking kreeg en daarnaast in de thans vrijkomende loeali- teiten van het distributiekantoor, het zogenaamde „Huis met de pi laren". Ook het houden van ten toonstellingen op ander gebied beeldhouwkunst, ceramiek, we ven, kunstnaaldwcrk, typogra phic enz.). Na het succes van haar liede- renavond in de Wigmore Hall te Londen, heeft Jo Vincent een lie- derenavond gegeven in de Albert Hall, op uitnodiging van de Sir Henry Wood Concert Society. Zij is nu ook geëngageerd voor en kele promenade concerten in Augustus, en voor een aantal re citals in October. Zij zal tevens enkele malen voor de B.B.C. op treden. De stedelijke oudheidskamer te Geertruidenberg is een kostbaar object rijker geworden, n.1. het oude stadszegel, dat stamt uit de 13e eeuw. Het zegel draagt in Gothische letters de tekst: „s'Op- pidi de monte sancta Gertrudis" en is zeer stijlvol bewerkt. Het fraaie koperen werkstuk, dat een diameter heeft van 8.2 c.M. werd geschonken door een familie uit Drunen. De Nederlandse Bachvereni- ging geeft haar jaarlijkse uitvoe ring van de I-Iohe Messe op Za terdagmiddag 21 Juni 1947, om 2 uur, in de Grote Kerk te Naar- den. Medewerking verlenen: so praan: Ankie van Wickevoort Crommelin, alt: Annie Hermes, tenor: Jan Schipper, bas: Max KIoos en Guus Hoekman, clave- cimbel: Albert de Klerk, orgel: Valentïjn Schoonder Beek, or kest: leden van het Concertge bouworkest. Het geheel onder lei ding van Anthon van der Horst. De Nederlandse voordrachts kunstenares Nel Oosthout heeft in Birmingham „Don Quichotte" in Ballingschap" en „De Krijtkring" voorgedragen. Deze voordrachten werden bij gewoond door de Lord Mayor en diens echtgenote. De Birmingharnse pers is vol lof over de prestaties onzer land genote. De Birmingham Gazette noemt haar „A master of her Art". En de Birmingham Post spreekt van een „Machtige Op voering". 30 millioen daklozen in Rusland. Robert Waithman, de diploma tieke correspondent van de „News Chronicle" heeft een on derzoek ingesteld naar de Rus sische woningtoestanden. Toen de Duitsers verdreven waren, had de Sowjet-Unie om streeks 30 millioen daklozen. In Moskou is het huisvestingspro bleem nog gecompliceerder ge worden door de stroom van plat telanders, die naar de stad trok en de terugkeer van talloze ge demobiliseerde militairen. Buiten Moskou wonen gehele gezinnen in goederenwagons, kerken, kippenhokken en blok hutten. Volgens Waithman wordt aan woningbouw in de Sowjet- Unie nog niet veel gedaan. Fa brieken, bibliotheken en andere publieke gebouwen hebben voorrang en niemand in Rusland heeft er enig idee van hoe lang het nog kan duren voor er enige verbetering in de woning-ellen de kan worden verwacht. Het merkwaardigste is, dat het Russische volk niet „kan kert" over dé slechte woning toestanden. De mensen dragen hun lot geduldig en klemmen zich vast aan de overtuiging, „dat alles wel weer beter zal worden". De kamers zien er Maar God schudt hem wak ker. Stuiveland leest voor uit de Bijbel na het middagmaal. Het gebed, dat Christus zijn disci pelen leerde. Onze Vader, die m de hemelen zijtEn vergeef ons onze schulden gelijk ook wij vergeven onze schuldena ren. Dat pakt hem.. Daar moet hij die middag voortdurend aan denken. Hij kan het hun niet vergeven, de Duitsers niet en zi,n zwagers niet. Gelijk ook wij vergeven. Wat betekent dat? Gelijk? Wil dat zeggen: in dezelfde mate? Ver geef ons onze schulden in de zelfde mate als wij vergeven onze schuldenaren? En als wij hen niet vergeven? Wat dan? Hij leest nog eens het antwoord Indien gij de mensen hun mis daden niet vergeeft, zo zal ook uw Vader u niet vergeven. Zo heeft hij het nooit gezien, noch begrepen. Maar het staat er. Dat slaat hem kapot. Dat drijft hem uit tot bidden, dringend en met diepe ootmoed„O, Va der, help mij, opdat ik verge ven kan." Er komt een brief van het Arbeidsbureau. Er is uit Duits land bericht gekomen, dat Dirk in een ziekenhuis overleden is. Dus niet doodgeschoten! Ze kijken elkander aan. Is het niet zo erg als ze dachten? zindelijk en goed onderhouden uit en de Russische huisvrouw doet alles wat zij kan om haar won mg zo vrolijk en gezellig mogelijk te maken. Kunstmatige regen met „regenkanon". Landbouwinstanties in Twen- the hebben het voornemen in de loop van deze zomer een proef te nemen met een „regen- kanon". Met dit instrument wil men water opspuiten uit het Twenthe Rijnkanaal, waardoor een kunstmatige regen wordt verkregen. De proef zal genomen worden in Markelo, waar de gronden 's zomers het ergste van de droog te te lijden hebben. Deskundigen verklaren, dat in het buitenland met soortgelijke proeven goede resultaten wer den verkregen en dat de kosten niet erg hoog zijn. Een bezwaar is, dat slechts een beperkt ge bied door het „regenkanon" kan worden bereikt. Telefoonverkeer met Engeland. Drie van de vier onderzese telefoonkabels tussen Engeland en Nederland, tijdens de oorlog buiten werfing gesteld, zijn thans weer aangesloten. Er be staan plannen voor het bijleg gen van een nieuwe kabel. Ook de drie kabels tussen En geland en België zijn weer in gebruik genomen. De voornaam ste kabelverbinding met Frank rijk is gebruiksklaar gemaakt, terwijl drie nieuwe tot stand zijn gebracht. Thans is weer telefoon verkeer mogelijk tussen Enge land en 22 landen op het con tinent van Europa. De Tweede Kamer. De Tweede Kamer is opgeroe pen voor een openbare verga dering op Dinsdag 3 Juni des namiddags te één uur. Onder de wetsontwerpen, wel ke behandeld zullen worden is dat inzake noodvoorziening pers wezen, indien het eind-verslag daarvoor is uitgehracht. Herstel getroffen gebieden. Een wederopbouw-wet? Dezer dagen werd te 's-Gra- venhage ten kantore van de ver eniging van Nederlandse ge meenten een bespreking gehou den tussen minister Neher en de leden van het door deze ver eniging ingestelde contact-orgaan voor herstel der getroffen ge bieden. Een uitvoerige gedachtenwis seling had plaats over de tot standkoming van een wedërop- bouwwet, de overdracht aan de gemeenten van werkzaamheden en bevoegdheden de wederop bouw betreffende, de verdeling van materialen en bouwvolumi- na over de gemeenten, de finan ciële regelingen in verband met dé wederopbouw, en de woning bouw. Deense kaas voor Prins Bernhard. Met het nachtpostvliegtuig van de Deense Luchtvaart Mij. kwam gisteren een kistje mee, geadres seerd aan Prins Bernhard. Het bleek afkomstig te zijn van een Deense kaashandelaar, die de Prins wilde doen kennismaken met de Deense kaas. Te Richsquare in Noord-Caro- lina zijn zeven blanken gearres teerd onder beschuldiging van mensenroof, in verband met het uit de gevangenis halen van een neger, Godwin Bush, die men klaarblijkelijk had willen lyn chen. Van 23 tot 28 Juni a.i. zal in Oost-Noord-Brabant een ratten- bestrijdingsweek worden geor ganiseerd. Op de 's-Gravendeelse weg te Bussum is de 21-jarige B. van Bremen uit Bussum met zijn motor geslipt en tegen een auto gesmakt. Hijzelf kreeg geen let sel. Zijn 14-jarig broertje, die op de duo zat, werd zo zwaar gewond, dat hij kort daarop overleed. Transportdeskundigen van alle Europese landen, behalve Span je en Eire, zijn te Genève bij eengekomen om een ontwerp- reglement op te stellen voor de Europese transportcommissiet welke deel uitmaakt van de eco nomische commissie voor Euro pa der V. N. De Nederlandse afgevaardigde, J. J. Oyevaar, is tot voorzitter gekozen. De eerste groep van de Deense bezettingsbrigade voor de Britse zone zal de volgende week naar Duitsland vertrek ken. „Lees eerst verder", zegt moe der, „er staat nog meer." De doodsoorzaak was een ont steking aan de blinde darm.... Dat kan niet, dat is onmoge lijk! De blinde darm is wegge nomen! De gestorvene heeft niets na gelaten. Wat er was, is onder ling verdeeld. Onderling verdeeld! Dat wil zeggen.- gestolen. Vader heft zijn handen ten hemel. „Wat een leugenaars! Bedriegers! Gemene dieven! Moordenaars!" Allen zijn ontdaan. Moeder en Anna weten niet, wat ze zien, want vader valt op een stoel. Hij legt zijn hoofd in zijn han den en hijgt zenuwachtig als in zwaar snikken. „Dat kan ik niet vergeven. Nooit, no; 't!" Radeloosheid kon in zijn ogen. 'Hij hangt in :;ijn stoel als een verslagen en gebroken man. Zo loopt hij drie dagen rond, vermagerd, betrokken, ruste loos. Dan komt er weer een brief, ditmaal van het Rode Kruis. Dirk is overleden in een straf kamp.' De doodsoorzaak wordt niet vermeld, wel de datum van overlijden en van de begrafenis. Deze brieven maken alles on zeker. Wat is nu eigenlijk de waarheid? (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2