Conflict in de haven van Rotterdam. Herstel van Nederland onmisbaar voor de wereld. Minister Beel over zijn reis naar Indië. De herverkavelings- wet Walcheren. Onze financiële situatie. Clir. Regering in Italië. Wereld-economie binnen drie jaar hersteld Griekenlands buren inderdaad schuldig. Nieuw Albanees protest Van dienen en verdienen Verhoogde staal- product ie in West- Duitsland. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst el-. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3. jaargang n„. .53 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonnementsprijs ƒ3.30 p. kwartaal Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA DONDERDAG 29 MEI 1947 Directeur: JACQ. DE SMIT Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 4.29 u., onder 20.46 u. Maan op 16.01 u., onder 3.00 u. Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Hoogwater te Vlissingen. Vrijdag 30 Mei: 11.17 u. 1.64 m., 23.30 u. 1.51 ra. De indiening van het wets ontwerp „De Herverkavelings- v/et Walcheren", reeds voor zijn verschijnen populair aangeduid als „De Noodwet Walcheren" is op Walcheren met grote voldoe ning begroet. Het heeft er een zekere be vrediging gegeven, dat nu ein delijk, 2 'A jaar na de inundatie, 2K jaar ook na de bevrijding, de eerste stap gedaan is, na het dichten der dijken, om weer tot herstel van Walcheren te komen. Er was reeds lang een toene mende ontstemming en verbit tering groeiende onder de Wal- cherse bevolking, dat er maar gten stappen tot herstel wer den gedaan en dat voor allen volkomen onzeker bleef, wat er ging gebeuren en hoe hun toe komst zou zijn. En nu het wetsontwerp „de Herverkavelingswet Walcheren" is verschenen, nu er voor velen daardoor enige tekening komt in hun toekomst en nu men weer plannen kan maken voor het toekomstige leven, nu is er voor velen een zekere ontspanning gekomen. Vooral ook omdat men zich vrij algemeen met het be ginsel der wet kan verenigen cok al heeft men meerdere ern stige en minder ernstige bezwa ren, bezwaren, die naar men hoopt, dat bij de behandeling der wet in de Staten-Generaal en later bij de uitvoering der wet grotendeels zullen verdwij nen. Uit de Memorie van Toelich ting van het wetsontwerp blijkt, dat de Regering van oordeel is, dat tegenover de bewoners van bet eiland Walcheren, dat in verband met zijn strategische sleutelpositie een zeer groot of fer in het belang van de be vrijding van ons land en van de algehele geallieerde oorlogvoe- rmg heeft moeten brengen, een plicht bestaat, om alles in het werk te stellen om het herstel 'O spoedig en zo volledig moge- ijk te doen geschieden. Onder herstel van de land bouwbedrijven wenst de Rege ling evenwel niet te verstaan het herstel van de toestand zo- ils deze voor het uitbreken van ie oorlog was. Voor de oorlog toch was de agrarische toestand op Walche- len niet gezond. De te talrijke agrarische bevolking had er ge leid tot een zodanige versnip pering van het land- en tuin bouwbedrijf, dat daardoor een doelmatige en lonende exploita tie dikwijls niet -.ïogelijk was, hetgeen dan een sociaal en eco nomisch blijvende ongezonde toestand tengevolge had Meer dan de helft der land en tuinbouwbedrijven op Wal cheren was niet groter dan 5 1I.A., waardoor vele landbou wers, die hun hoofdberoep in de landbouw vonden, daarnaast voor een belangrijk deel nog een nevenberoep moesten uitoefenen. Aan deze ongezonde toestand wil men nu een einde maken en daarom wil men onder herstel van Walcheren verstaan het in het leven roepen van econo misch verantwoorde bedrijven. Daarvoor is allereerst nodig een nieuwe verkaveling van de grond, met het doel om de te kleine onrendabele landbouwbe drijven zoveel te vergroten, dat zij een behoorlijk bestaan daar op mogelijk maken. Vooral de kleine landbouwbedrijven van 35 H.A., die geen voldoende bestaansmogelijheid bieden, maar die toch ook weer te groot zijn, om daarnaast een nevenberoep toe te laten, zullen moeten ver dwijnen. Deze landbouwbedrij ven zullen op een grootte van ongeveer 10 H.A. moeten wor den gebracht. Daarvoor zal ech ter meer grond nodig zijn, ter wijl aan de andere kant op Walcheren minder landbouw grond dan voor de inundatie aanwezig is. Bij het dichten der dijken zijn de nieuwe dijken meer binnen waarts aangelegd. Door de eb- en vloedbeweging gedurende de tijd, dat Walcheren geïnundeerd was hebben zich diepe geulen en kreken in het land gevormd, die niet te dichten zijn. Door dit alles is blijvend vrij veel cul tuurgrond verloren gegaan. Wanneer nu door de herver Een Britse persstem. De „Manchester Guardian" Er zijn vele landen, die een bevatte Dinsdag een krachtig lening van de Wereldbank wen- pleidooi voor een Amerikaanse sen tc ontvangen, doch Neder lening aan Nederland. Tevens1J 4— *- drong het blad er op aan, dat er meer rekening zal worden ge houden met het Nederlandse standpunt inzake de wederop bouw van Duitsland. Het blad wees op de overeen komst van de Britse situatie met die van Nederland, welk land voor de oorlog een crediteuren- land was, dat slechts 2/3 van zijn import met zijn export be taalde en de rest financierde met zijn inkomsten uit hoofde van de buitenlandse beleggingen en de aan het buitenland bewe zen diensten. Nederland moet thans meer exporteren dan voor de oorlog, daar véle van deze bronnen in de oorlog verloren zijn gegaan en de buitenlandse beleggingen, welke zich grotendeels in Duits land en Ned.-Oost Indië bevon den, merendeels waardeloos zijn. De Nederlandse moeilijkheden aldus vervolgt het blad, welke voortvloeien uit het feit, dat het land meer moet invoeren en minder kan uitvoeren dan voor de oorlog, kunnen uitsluitend overwonnen worden, wanneer de buitenlandse omstandigheden dit mogelijk maken. Het herstel van het econo mische leven van Nederland hangt van twee voorwaarden af: ten eerste moet de Duitse eco nomie worden hersteld en daar de Nederlandse welvaart in grotere mate dan die van an dere landen afhankelijk is van de economische situatie van land dient een der eersten te zijn, die hiervoor in aanmerking komen. Het blad wees ook op het Nederlandse aandeel in de oor log, dat het land een morele steun geeft bij zijn aanspraken op bijstand. Zelfs de voorzichtige finan ciers van Wallstreet, waarvan de Wereldbank voor het grootste gedeelte van zijn fondsen af hankelijk zal zijn, kunnen niet van oordeel zijn, dat Nederland een slechte belegging is. Het is een belangrijke handelsmogend- heid, wier herstel onmisbaar is voor de welvaart van de rest van de wereld. Wanneer zij geholpen worden, zo besluit het blad, zullen de Nederlanders in staat zijn een belangrijke rol te spelen bij de uitbreiding van de wereldhan del en het herstel van andere door de oorlog getroffen landen. Nederlanders in de „gouden stad". Dinsdagmiddag is de uit elf leden bestaande delegatie uit Amsterdam, die onder leiding staat van burgemeester D'Ailly, te Praag aangekomen. De be doeling van het bezoek is het aanknopen van nauwere cultu rele betrekkingen met Tsjecho- Slowakije. Gedurende het ver blijf van de Nederlanders te Praag zal de tentoonstelling van Nederlandse kunst aldaar ge opend worden. Er zullen be sprekingen worden gevoerd over de uitwisseling van professoren en studenten en er worden openbare lezingen gehouden. De I. C. A. O. De Algemene Vergadering Van de I.C.A.O. heeft te Montreal besloten vóór November te Rio de Janeiro een speciale confe rentie te beleggen, wlke een overeenkomst over uitwisseling van handelsluchtrechten zal uit werken. Het volgend jaar zal de ver gadering is West-Europa worden gehouden. De begroting van 2.600.000 dollar voor het jaar 19471948 werd aangenomen. Geen vrede in Vietnam. Het Franse ministerie van Koloniën heeft verklaard niets te weten omtrent een nieuw vredesaanbod van Ho Tsji Minh, de Vietnamese leider, dat recht streeks aan de Franse regering zou zijn gezonden. Een woord voerder van het ministerie nam aan, dat het desbetreffende be richt van de „Journal de Sai gon" deel uitmaakt van de Viet namese propaganda. Over de berichten van de Vietnamese radio omtrent een op 25 April door Ho Tsji Minh aan de Franse hoge commissa ris in Indo-China, Emile Bol- laert. schriftelijk gedaan vredes aanbod zeidc de woordvoerder, dat het ministerie die berichten niet kon bevestigen, doch dat het zeer waarschijnlijk is, dat het aanbod inderdaad is gedaan. Volgens de Vietnamese radio had Bollaert onvoorwaardelijke overgave van dé Vietnamezen geëist alvorens de vredesonder handelingen zouden beginnen, Dit had Ho Tsji Minh gewei gerd en hij had de Vietnamezen aangespoord weerstand te blij ven bieden tot de onvoorwaar delijke v»ijheid zou zijn ver kregen. De communistische E.V.C., die gelegenheid kreeg een van haar mannen naar Indië te zenden, om daar de bevolking op te ruien, heeft op 2e Pinksterdag in de haven van Rotterdam een staking georganiseerd. Geheel in overeenstemming met de door het college van Rijks bemiddelaars goedgekeurde lóón- en arbeidsvoorwaarden moesten ongeveer 300 havenarbeiders op 2de Pinksterdag werken. Hiervoor wordt aan loon en Zondagsbijslag f 16.70 betaald voor 81 j uur arbeid. De arbeiders zijn voor dit werlc opgekomen, doch daarna door het bestuur van de E.V.C. van liet aan de arbeid gaan afge houden. Op één schip, waar de arbeiders reeds begonnen waren, zijn deze door de E.V.C. van boord gehaald. Een 60-tal bleef echter aan het werk. De arbeiders, die op 2de Pinksterdag werk geweigerd hebben, zijn Dinsdag niet in de gelegenheid gesteld aan de arbeid te gaan. Hierop heeft de E.V.C. een staking geproclameerd met als eis, dat deze mensen ongestraft zullen blijven. De vaste arbeiders en de in de vorige week doorbestelde losse arbeiders zijn normaal aan het werk gegaan. Ongeveer 2000 losse arbeiders zijn in staking gegaan. Gisteren hebben de stakers besloten zich weer te melden, na dat de voorzitter verklaard had dat er nog wel andere middelen zijn de langzaam-aan-actie om het doel van de E.V.C. te bereiken. De Gasperi, de demissionnaire Christelijke Democratische mi nister-president van Italië, die thans weer poogt een oplossing te vinden voor de reeds vijftien dagen oude regeringscrisis, zal van de Constituerende Vergade ring een motie van vertrouwen vragen voor het vormen van een Christelijk-Democratische regering met inbegrip van en kele partijloze ministers. Naar verluidt zou De Gasperi, Duitsland, dienen de bezettings- j tenzij op het laatste ogenblik anQg een wjjzjgjng jn dg poli- Een deel van de verklaring ontvingen wij inlichtingen van door minister Beel bij zijn aan-1 vele ingezetenen van onder- i komst op Schiphol afgelegd,1 scheidene landaarden en werk- hebben wij nog in het vorig kring. Gedurende ons bezoek aan Soerabaja verkregen wij nummer kunnen opnemen. Daaruit blijkt, dat de minis- een indruk van de arbeid van tér zich diep teleurgesteld ge- zee- en landmacht, voelde over de houding van de1 Wij zijn ervan overtuigd, dat republiek. men m de Malino-staten op de Verder verklaarde de minis- goede weg is. Hoe geeompli- autoriteiten meer aandacht aan het Nederlandse standpunt te schenken dan tot dusverre. Ten tweede dient het'land op ruime schaal leningen te ont vangen, daar alleen hierdoor de vicieuse cirkel van onvoldoende importen en onvoldoende expor ten kan worden doorbroken. een wijziging in de tieke situatie optreedt, de volle dige verantwoordelijkheid aan vaarden voor een oplossing van de crisis, na het falen van de pogingen tot verbreding van de basis der regering. Men ver wacht, dat de kamer hem zal steunen. Hoover optimistisch. De vroegere president van de V. S., Herbert Hoover, heeft na een besloten zitting de toe wij- zings-sub-commissie van het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden op een persconfe rentie verklaard, dat naar zijn mening het economisch herstel van de wereld binnen twee of drie jaar een feit zou zijn, wan neer Frankrijk en de Sowjet- Unie wilden meewerken. Het veldwinnen van het socia lisme in Europa is volgens Hoo ver een van de voornaamste oorzaken van de vertraging bij het industrieel herstel in Euro pa. De industrie van voormalig vijandelijke landen moest wor den ontkluisterd. Hoover zeide, dat hij een af zonderlijke vrede met Duitsland en Japan niet als een schending van de internationale overeen komst zou beschouwen. Als de andere partij voortdu rend in gebreke blijft de voor waarden uit te voeren of deze schendt, zo zeide hij, geloof ik niet, dat men moreel gebonden is. Ik zie niet in, waarom wij verplicht zijn onder deze druk gebukt te blijven gaan. De periode tot de nieuwe oogst zal volgens Hoover voor de volken van Europa vrij moeilijk zijn. Men moet stren ger optreden om te voorkomen, dat voedsel naar de zwarte markt gaat. Voedselconferentie tc Washington. Vertegenwoordigers uit 7 lan den zijn te Washington bijeen v-A. - gekomen, teneinde regelingen te kaveling de te kieme landbouw- treffen voor een vergadering van bedrijven zullen worden ver- alle ministers van landbouw en gr dan zal daardoor en doorvoedselvoorziening ter wereld, het blijvend verlies aan cultuur- waarbij men zal trachten te ko- grond een tekort aan landbouw- men tot rantsoenerings-stand- grond ontstaan, wanneer men aarden, dwingende maatregelen al e landbouwers wil helpen. inzake het verzamelen van de Dit tekort wordt op 3000 H.A. landbouwproducten en een vol- geschat. Het iicrstel van Wal- ledige opruiming van de zwarte clieren en de hulp aan de Wal- markten in Europa. Een advies cherse boerenbevolking brengt inzake tijd en plaats van deze dus noodwendig mede, dat dit vergadering zal worden uitge- tekort aan cultuurgrond elders bracht aan de I.E.F.C. moet worden gevonden. Dat is Het doel van de nieuwe con- dc alles beheersende voorwaar- ferentie zal zijn „de landen te de, waarmee het plan tot her- heipen zich zelf te heipen", stel en sanering van Walcheren, Vertegenwoordigers van Ënge- dat deze wet beoogt, staat of land, Canada, Noorwegen, Ne- V8,t- derland, Frankrijk, Egypte en VAN DER FELTZ.India, alsmede van de F.A.O. (Slot volgt.) namen aan de besprekingen deel. Drie voorstellen werden in overweging genomen, t.w. 1. een volledige conferentie in Juli in Europa, bijeen te roepen door de I.E.F.C.2. een granenconfe- rentie in Geneve, als voorloop ster van de conferentie van de F.A.O. welke in Augustus zal worden gehouden, 3. een speci ale bijeenkomst van de granen- commissie van de i.E.F.C. in Washington. De Nederlandse dollarlening. Uit welingelichte bx'on wordt vernomen, dat de geëmitteerde Nederlandse Sinking Fund Obli gatie-lening bijna meer dan vol- tekend is. De lening, welke een looptijd heelt van 10 jaar, een rente geeft van 3% 's jaars, werd geëmitteerd tegen een koers van 99 Rotterdam en de handel met Duitsland. Gezaghebbende kringen te Washington hebben Dinsdag ver klaard, dat zij hoopten, dat „de V. S. binnen niet al te lange tijd met Nederland en België in onderhandelingen zullen treden" over het gebruik van Rotterdam en Antwerpen voor verscheping naar Duitsland. Zij verklaarden, dat de regering in principe hier mee accoord gaat, maar dat ad viseurs, in overleg met Ameri kaans functionnarissen in Duits land, nog werken aan de uit voering. ter, dat het voornaamste doel van het bezoek zich nader ter plaatse te oriënteren be reikt werd. „Voorts droegen onze bezoe ken aan West-Borneo en Oost- Indonesië, waarbij wij in Pon- tianak ook vertegenwoordigers van Oost-Borneo, Banka, Billi- ton en Riouw hebben gespro ken, aan onze oriëntering bij. Ook waren in dit opzicht onze ontmoetingen met de republi keinse delegatie en* in het bij zonder met de minister-presi dent van de republiek, de heer Sjahrir van waarde. Verder „Met sympathie en eerbied voor een Duits soldaat". Ongeveer zeshonderd perso nen woonden te Dublin de be grafenis bij van dr Hermann Goertz, een Duits agent, die zelfmoord had begaan, toen hij een deportatiebevel ont ving. De kist was gedekt met een nazi-vlag en een aantal der aanwezigen droeg nazi- insignes en distinctieven van de Duitse luchtmacht. Op het lint van een der kransen stond te lezen: „Met sympathie en eerbied voor een Duits sol daat, die zijn vaderland trouw bleef tot in de dood".'Toen de kist werd neergelaten, werd de hakenkruisvlag verwijderd door een Duits meisje. Rapport Balkan-Commissie. De Balkan-Commissie der V.N. is tot de conclusie gekomen, dat Joego-Slavië en in geringere mate ook Albanië en Bulgarije de guerilia-strijdkrachten in Griekenland gesteund hebben. De com missie verklaart, dat in een opleidingskamp in Joego-Slavië voor guerilla-strjjders vluchtelingen uit Griekenland aan een politieke propaganda werden onderworpen, die gericht was op de omver werping van de Griekse regering. De commissie heeft een aan zienlijk aantal bewijzen, dat de Griekse vluchtelingen voor hun terugkeer naar Griekenland in dit kamp en in andere plaatsen van Joego-Slavië van wapens en andere militaire uitrustingen, benevens voedsel en kleding, voorzien werden. De commissie is van oordeel, dat Griekenland de vervolging van de Slavonische en Macedonische minderheden heeft goedgekeurd. Hierdoor is onrust en ontevredenheid onder de minderheden ont staan, welke een vruchtbare bodem vormden voor de groei van een separatistische beweging. Dit is evenwel nog geen reden voor de Noordelijke buurstaten om de Macedonische beweging te steu nen. ceerd ook de verhoudingen daar mogen zijn en met welke moeilijkheden men daar te kampen moge hebben, toch is in die staten de samenwerking een feit geworden en wordt daar op constructieve wijze ge dacht en gewerkt. Op de schouders van het Ne derlands-Indische ambtenaren apparaat en de strijdkrachten rust een zeer zware taak, terwijl op het aanpassingsvermogen van de Nederlandse en Chinese samenleving in het algemeen een zware wissel wordt getrok ken". De vrijheid van voorlichting. De door de Sowjet-Unie in de sub-commissie der V. N., voor de vrijheid van voorlichting in gediende resolutie voor het de finiëren van de taak der pers, waarbij een deel dier taak „de strijd tegen het Fascisme en de oorlogshetze" werd genoemd, werd door de Philippijnse afge vaardigde, Lopez, gecritiseerd. Lopez gaf toe, dat de persvrij- hid dikwijls misbruikt wordt, doch hij achtte de bezwaren dei- vrijheid minder erg dan de be zwaren, die het ontbreken er van meebrengt. Hij diende een amendement in, waarin de taak der pers als volgt werd gede finieerd: 1. het verbreiden van waar heid en kennis zonder vooroor deel of kwade opzet; 2. de problemen op econo misch, sociaal en humanitair ge bied te helpen oplossen; 3. te helpen bij het handha ven van de vrede. De toestand in Nicaragua. Volgens te Washington ont vangen telegrammen heeft het congres van Nicaragua tot voor lopige president benoemd Ben jamin Lescayo. Over de defini tieve opvolger van Arguello zal bij algemene verkiezingen wor den beslist. Republiek verantwoordelijk voor hongertoestand op Mladoera Een woordvoerder van de Re- i lenen aan de Indonesische dele- geringsvoorlrchtingsdienst heeft gatie bij haar onderhandelingen voor de radio, sprekend over Modjokerto en de situatie op Ma- doera, o.m. verklaard, dat de re publiek verantwoordelijk is voor de hongertoestand op Madoera. Om redenen van prestige ex porteert de republiek liever rijst naar Voor-Indië, dan deze ter be schikking van de eigen onderda nen te stellen. De woordvoerder herhaalde, dat elke republikeinse zending van voedsel naar Madoe ra, mits gedekt door behoorlijke papieren en niet gebruikt als ca mouflage voor munitie en derge lijk oorlogsmateriaal, de Neder landse patrouilles ongehinderd kon passeren. De republiek heeft aile kans gehad de Madoerezen voor zich te winnen. Het lijkt echter alsof zij dezen mensen bewust van zich afstoot. Wanneer de republiek zich aan deze volksgroep niets gelegen laat liggen, is afscheiding de enige consequentie. De Ma doerezen zijn werkelijk wel slim genoeg dit zelf te bedenken, maar wanneer een dergelijke stem weerklinkt zijn het opeens de Nederlanders weer, die sepa ratistische acties stimuleren. De woordvoerder zeide voorts, dat de eerste massa-vergadering reeds had plaats gevonden en dat het precies dezelfde richting uitgaat als de Partai Rakjat Pasoendan had verkozen. De woordvoerder verklaarde tenslotte: „Het is een vrij triest beeld, dat eigenlijk karakteristiek is voor alle gebieden waar Neder landers en republikeinen met el kaar in verbinding slaan, hetzij met de Nederlanders en waar schuwde, dat 't land nog steeds in gevaar was. Voorlopige federale regering? Uit betrouwbare bron ver neemt Reuter, dat Nederlandse autoriteiten aan vertegenwoor digers van de repoebliek Indo nesia een voorstel hebben over handigd, dat kan leiden tot de instelling van een voorlopige federale regering voor geheel Indonesië. Men verwacht, dat de beslis sing inzake aanvaarden of ver werpen van het voorstel aan staande Zondag valt, wanneer het Indonesische kabinet verga dert. Sommigen nemen aan, dat de betrokken voorlopige regering bevoegdheid zou krijgen om handelend op te treden in kwesties van financiële en eco nomische aard, met het buiten land. Een bijzondere medewerker, schrijft vanuit Indië aan „Het Laatste Nieuws": Vele hogere ambtenaren heb ben de bepalingen van gezins hereniging ontdoken door hun vrouwen uit te laten komen als Rode Kruis-werkster. Wanneer deze dames inderdaad goed wer ken, is dit natuurlijk volkomen in de haak. Zij zijn dan zeer nuttig. Wanneer zij daarnaast echter buitengewoon hoge salarissen ontvangen, gaat de dienende functie over in een verdienende. Wat denkt men bijvoorbeeld van het navolgende: Directrice Indië mevr. R., sa laris per maand f 1800; Direc teur Batavia de heer R., sala ris per maand f 1300, samen f3100. Per jaar maakt dit een be drag uit van f37.200 (deze cij fers werden getest door de Dienst van de Volksgezondheid). Herinnert U zich nog, hoe wij ons ergerden in 1944, toen wij vernamen dat Pieck f 15.000 ver diende met zijn Winterhulp? Makassar 4 Mei 1947, 12 uur v.m. Op het gemeentehuis telt een Inheems meisje vol trots de in houd van haar collectebus. Op brengst f 17.31. Met 2000 van zulke bilsjes heeft men nog niet het salaris van de familie R. bijeen. Wat zou Florence Nightengale hier wel van zeggen? Complot tegen Prinses Elisabeth? Volgens de correspondent van de „Milano Sera" te Genua zou een leider van de „Irgoen Zwai Leoemi" verklaard hebben, dat er een complot tegen prinses Elisabeth van Engeland was ge smeed. De man zou gezegd heb ben: „Onze machtige organisa tie zal een aanval doen op het centrum van Londen, op Buc kingham Palace zelf, en pogen prinses Elisabeth om het leven te brengen". Zonder Ruslands accoord. Brits-Amerikaanse overeenkomst. Zonder een Russisch en een Frans accoord af te wachten, Voorts neemt men aan, dat'hebben de Britse en Amerikaanse de voorlopige regering verte- autoriteiten Dinsdag de Duitse genwoordigers zou bevatten I staalindustrie vrij gelaten hun van de staten Oost-Indonesië en jaarlijkse productie van 5.8 mil- Borneo van de Indonesische re publiek. Nota aan de republikeinse regering Gisteren is de missie Iden- burg naar Djokja vertrokken om Soekarno een exemplaar aan te bieden van de nota, die dezer dagen door de commissie-gene raal aan de Indonesische dele gatie is overhandigd Over de inhoud van de nota zijn reeds verscheidene berich- Met betrekking tot de grens-1 het protest hebben salvo's!, die incidenten zegt het rapport der j uit deze vliegmachines afgevuurd commissie, dat duidelijk is komen vast te staan, dat aan beide zij- in liet open veld, hetzij achter de len gepubliceerd, betrekking conferentie-tafel. De toestand van het ogenblik biedt een ver ward beeld". Eenmansregering in Japan. Aangezien de voornaamste Japanse partijen niet tot over eenstemming konden komen met betrekking tot vorming van een regering, heeft de formateur, de sociaal-demo craat Katayama, voorlopig het premierschap op zich ge nomen. Katayame beheert alle portefeuilles. Vier gewapende lieden heb ben een spoorwegstation op 40 km. afstand van Jeruzalem op geblazen. den een groot aantal schendingen zijn geweest. Aan de andere kant zijn er geen bewijzen, die aanto- I nen, dat de guerilia-activiteiten door de Griekse regering of rege ringen der buurlanden moedwil lig zijn verwekt. Er is ook geen bewijs, dat een der partijen syste matisch geprovoceerd heeft. De commissie vindt, dat de toestand in Griekenland niet te vergelijken is met die van een burgeroorlog. De activiteiten van de Griekse communistische partij worden een voorname factor genoemd voor de onrust in Griekenland. Ofschoon alle elf leden van de commissie het rapport getekend hebben, dat Maandag werd goed gekeurd, werden de conclusies met acht stemmen tegen twee (Polen en Rusland) en één ont houding (Frankrijk) aanvaard. NIEUW ALBANEES PROTEST. Volgens het jongste protest, dat Albanië bij de V.N. heeft in gediend, heeft Griekenland op 21 Mei j.l. de Albanese neutraliteit geschonden, doordat 43 Griekse vliegtuigen ongeveer 20 K.M. Albanië binnen vlogen. Volgens DE MILITAIRE TOESTAND. werden, twee personen gedood en i Volgens officiële mededelingen acht vrouwen en kinderen ge- kwamen bij verschillende plaat- wond. Ook gingen 48 stuks vee1 sen °'a" Medan, Tjandjoer en verloren. i Bandoeng nog steeds schietpar- De Albanese premier, Enver i'jen voor, terwijl door middel Hodja, trekt in de nota zeer jvan ontvoeringen, terreur werd scherp van leer tegen de huidige i uitgeoefend. Te Bandoeng neemt Griekse regering, die hij fascis- de stroom van Indonesische tisch noemt en hij dringt er op vluchtelingen hand over hand aan, dat er een eind gemaakt loe- 0o'": bij Semarang kwamen wordt aan daden zoals die van de de republikeinse troepen in actie. 21ste Mei, welke hij kwalificeert In de sector van Soerabaja kwa- als uitingen van internationaal de laatste dagen veertien hebbend op enkele punten, wel ke door onvolledigheid verwar rend kunnen werken. Inzake lioen ton op te voeren tot 10 of 12 millioen ton voor de Brits- Amerikaanse zone alleen. Minister Bevin had deze laat ste getallen op de conferentie van Moskou reeds voorgesteld, maar de Grote Vier hadden geen overeenstemming daarover kun nen bereiken. Lord Pakenham, die onder de verantwoordelijk heid van minister Bevin, het be stuur over de Britse zone uit- voerd, heeft verklaard, dat een officiële verklaring zal wor den uitgegeven, die van het allergrootste belang zal zijn voor de toekomst van W.-Duitsland. De laatste hand werd gelegd banditisme. Commissie der V. N. naar Palestina. De Commissie van Onderzoek inzake Palestina van de V. N. zal zich op 6 en 10 Juni in twee speciaal daarvoor gecharterde vliegtuigen naar Palestina bege ven. Ieder vliegtuig zal 36 pas- sagiers vervoeren en van New- York naar Lydda vliegen. De Secretaris-Generaal der V. N„ Trygve Lie, heeft om de onpartijdigheid van de staf te handhaven besloten geen Joden of Arabieren daarvan deel te doen uitmaken. maai schermutselingen voor. Ook hier Heeft de bevolking in de randgebieden onder de terreur te lijden. Verklaring van Sjahrir. Sjahrir heeft er nogeens de aandacht op gevestigd, dat de vermindering van de Neder landse strijdkrachten nog steeds essentiëel is voor de fei telijke uitvoering van de over eenkomst van Linggadjati. Generaal Soedirman heeft Zondagavond zijn manschappen order gegeven naar hun posten terug te keren en de bevelen van hun commandanten te ge hoorzamen. Hij deed verder een het Reuterbericht betreffende l aan de Brits-Amerikaanse over. een op handen zijnde „interimeenkomst in zake deze verhoog- regering" verneemt Aneta, dat de staalproductie, die werd uit- de voorstellen hieromtrent deelgewerkt en opgesteld tijdons de uitmaken van de nota en n i e t onlangs gehouden besprekingen kunnen worden gezien los van lussen de Britse en Amerikaan- de andere punten, die daarin se gouverneurs, de generaals Sir zijn vervat. jBrian Robertson en Lucius Clay. iWest-Duitsland krijgt hierbij oen handvest voor zijn econo- Vier Duitse prinsen naar ™'^^hwe^er^pbouw 01? den cco" l nomisehe raad voor de Brits- JNeurenberg. Amerikaanse zone groeit uit tot t. <■!<-• machtigste centrale organi- Vier Duitse prinsen zijn naar satie, welke de Duitsers in han- de gevangenis voor oorlogsmis- (jen hebben gekregen sinds óf dadigers te Neurenberg ge- vai van Hitier. bracht, waar zij in enkele pro- cessen tegen nazi-dignitarissen als getuigen zullen optreden. Het zijn Prins Philip von Hes sen, achterkleinzoon van konin gin Victoria. Hij was woordvoer der van Hitier bij Mussolini ter gelegenheid van de Anschluss van Oostenrijk. Na de capitu latie van Italië nam Hitier hem gevangen; prins August Wil- OE BILT ZEGT: Zeer warm. Weersverwachting, geldig tot Donderdagavond Heldere nacht met slechts op enkele plaatsen vorming van mistbanken, die na zonsopkomst snei weer oplossen. Overdag helm van Pruisen, zoon van ex- over het algemeen zonnig weer keizer Wilhelm II, brigadc-com- met temperatuur oplopend tot mandant der S.S.; prins Ernest von Lippe Detmold, persoonlijk adviseur van Walter Darré, en prins Frederick Christian von beroep op het publiek om mo- Schaumburg Lippe, assistent van Meest matige wind tussen Oost rele en materiële steun te ver- Goebbels. en Zuid. zeer hoge waarden. In de na middag kans op enkele ver spreide onweersbuien voorname lijk in het Zuiden van het land.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1