Dr F. 0. Huese naar Afrika. Veertig jaar getrouwd Ewpie. LAATSTE BERICHTEN. fUiseft. I canton liet me voor het vertrek der vandoor gegaan. De auto is vertalen, dat hij de blanke weluren later een 40 km verder ge XXIII. Overal stonden grote plassen, j bers om mee te rijden met de maar we konden er steeds om-minuut en toen ik er eindelijk heen of erdoor. Met dat al, werd 1 een eind aan moest maken, be- de zaak bedenkelijk met het oog vatte onze Truck behalve een op de terugkeer. De inlanders aantal heren ook een aanzienlijk voorspelden een zéér vroeg re genseizoen. Als wij te Haraze zouden aankomen en (op zijn cQ_ Zeeuws) „het hondje bijten wou", worden. Ieder had bovendien zijn \ict,T- cheI meedelen, dat hij was terugkeer onmogelijk en za-bagage en een heer kwam nog jj4" 1 aantal dames om van de kinde ren maar niet te spreken: het was een complete autobus ge- iets te goedig vond. Te Karé liet ik mijn vrouw en wat bagage achter, want ik wilde eerst eens poolshoogte nemen hoe het er in ons nieuwe jachtgebied bijstond. Ik reed das voor dag en dauw alleen met de dorpschef naar de vlakte en ik verzocht hem me een moeras te tonen, waar de dieren komen drinken. Nu verstaan onze jongens wel wat Arabisch, maar perfect scheen het niet te wezen, want toen ik uren had rondgedwaald en letterlijk geen dier had gezien, O G-V— v-»-" "vei nvruiii "Ug ten we zes maanden opgesloten op het laatste moment met 100 ae"\. de kleine antilopen niet kon vin- op een eilandje, te midden der onmetelijke moerassen. De lucht voorspelde weinig goeds, dus het besluit maar genomen: na 6 km. terug. Het wild vindt na zulke buien gedurende vele dagen overal water en wordt dus steeds kg. zogenaamde Mil aanslepen, dat moest ook nog mee. Onze brave Dodge zuchtte er wel wat onder, maar hield zich als steeds taai. Zoo trokken we af, maar in een langzaam tempo, de spoeling want overal puilden de zwarte dunner. Na lichamen uit onze laadbak, en even alle flessen en vaatjes met aan lawaai geen gebrek, want water gevuld te hebben in Man- elke voorbijganger werd uitbun- gueigne stoven we weer naar het dig toegeschreeuwd. Noorden. De weg is af en toe als Tegen de avond waren we te een biljart, maar dan plotseling 1 Karé aan de Noordpunt der vlak- komt men in de „gebarsten aar- te, waar we overnachtten en onze de" of Bérébéré en het tempopassagiers zonder boe of bah wordt zo om en de bij als van verdwenenhet begrip dankbaar een voetganger. Toen wet r te beid is heel gering ontwikkeld Teggi waren kwam de ij deze lieden, alleen de chef de ring en bleven we er kan,,. Ter onder de ogen van de hele bevoi- ^fe; ilf weer wat Te" 1 OllZe eGÜttGliUSGlitf omringd (foor omge honderden mogelijkheden nieuwsgier, gen. Toen ik me ging scaeren werd de belangstelling zó hinderlijk, vooral van de jeugd dat ik er onverhoeds een puts water overheen gooide. Dat gaf een deining van je welste, maar ze hebben gevoel voor humor, en hun kleren bederven er niet door, Blijkbaar dacht hij dat ik voor groter wild bang was, maar toen volgde een lange palaver, waarbij hij ons aanried met de auto naar zijn dorp te komen, dat daarginds midden in de vlakte lag op onge veer 10 K.M. van de weg. Er was geen piste, maar als ik het voet paadje maar volgde en de kuilen vermeed zou ik er wel komen en daar: Djamous katir: veel buf fels. Ik liet hem achter en ben vrouw en bagage op gaan halen, waarna we een uurtje door de vlakte zijn gaan hobbelen om bij het dorpje te komen, dat in een boomgriep lag. De algemeen secretaris van het Afrika-instituut, mr P. J. Idenburg te Leiden, heeft in overleg met de betrokken rege ringsinstanties een reis naar want die zijn meestal nogal be- Egypte gemaakt, teneinde te on- perkt. Om een dergelijk grapje derzoeken in hoeverre de eco- lachen ze nog uren en waar ik nomische betrekkingen tussen me begaf week de cirkel eerbie-ons land en Egypte zouden kun dig. We kwamen die ochtend weer in het krokodillendorp maar thans waren ze afwezig, zodat we die middag een tochtje te paard in de bergen zijn gaan maken. Het kostte steeds moeite de dieren tot draf te bewegen, want ze zijn het stapwerk ge woon, maar dan ook over grote afstanden. Bij terugkeer nog geen krokodillen dus weer inpakken en terug naar Goz Beida. Hier was de chef de division vervan gen, wat aan de gastvrijheid niets afdeed. Onze nieuwe gastheer was een jonge man met veel ken nis van land en taal en hij leende ons een boekje over het Arabi sche dialect dat hier gesproken wordt en over nog twee Sara ta len. Daar heb ik me eens in ver- nen worden versterkt. Na zijn te rugkomst in Nederland ver klaarde mr Idenburg, dat een grotere Ned. deelname in de in dustriële ontplooiing van Egypte dan tot dusverre zeker tot de mogelijkheden behoort. Het land aan de Nijl heeft dringend be hoefte aan talrijke consumptie goederen, op welk gebied Ne derland een belangrijke plaats zou kunnen innemen. Belang rijker voor ons land is evenwel ons aandeel bij de uitvoering van grote werken, waarvan Egypte er vele op stapel heeft staan, b.v. havenverbeteringen, irrigatiewerken en verbeterin gen op agrarisch terrein. Deze mogelijkheden kunnen echter niet worden gebruikt zon- diept en wel gezien, dat men me 1 der het overwinnen van diverse voorlopig nog wel geen professo-1 moeilijkheden. De sterke natio- raat in het Arabisch zal aanbie-nalistische inslag van Egypte den, gezwegen nog van het Sara. 1 stimuleert een politiek, die zich Een taal waarin „Rood": Ha- kant tegen de West-Europese meur heet en „Zeer rood": Ha- landen, die naar de mening van meur tiou zou nog gaan, maar Egypte, een imperialistische po- als dan „Wit"abiett is, doch j litiek voeren. Bovendien bestaan „Zeer wit": abiett karr, ligt me er voornemens tot inwerking dat voorlopig nog wat zwaar op stellen van een nieuwe devie- de maag. Om van het Sara niet zenregeling met ingang van half te spreken, waarin weer meerde-1 Juli a.s., o.m. beogende het in re dialecten zijn. evenwicht brengen van in- en Wat zegt U ervan als: Man1 uitvoer. Dit zou voor ons land vertaald wordt door: dinngam ernstige moeilijkheden mee- maar het meervoud: dinngam- brengen aangezien onze uitvoer gueu is (SaraMajinngaye), ter- naar Egypte, voornamelijk aard- wijl een naburig volk ditzelfde appelen, vis en viseonserven, uitdrukt met: déguédinnga en meelproducten, papierwaren, Prins Bernhard zal Marinevliegers decoreren. Volgende week Maandag zal Z. K. H. Prins Bernhard als in specteur-generaal der Kon. Ma rine op zijn stafkwartier „Zwa luwenberg" te Hilversum een groot aantal vliegerkruisen uit reiken aan oorlogsvliegers, die zich in de twee wereldoorlogen hebben onderscheiden. Deze uit reiking betreft ongeveer 40 man van de marine luchtvaartdienst, officieren van de R.A.F., twee Franse vliegers en een Neder lander, die thans in K.L.M.- dienst is. Na afloop van de plechtigheid zal de Prins de ge decoreerden ontvangen op Pa leis Soestdjjk. meervouddéguédinngagueu. Drie talen ineens is wat veel, alhoewel het Tourkoul (Arab, di alect I aardige uitdrukkingen heeft. Zo spreken ze van een auto als: boot op de aarde, terwijl het vliegtuig een boot-vogel is. Maar het is goed er wat van te weten, vooral voor je personeel, dat het nogal eens over hun baas heeft en thans wat voorzichtiger wordt met hun gepraat. Volgens zeggen waren er ten Noorden van Goz Beida veel leeuwen; we zijn op een avond 40 K.M. gereden, doch we zagen geen staart, laat staan een heel dier, waafna we onze tocht naar het Zuiden zijn gaan voortzetten, waar de vlakte van Ganatyr ons werktuigen en machines, 1946 f 7.680.000 bedroeg en onze invoer uit het land aan de Nijl slechts f 3.212.000, voornamelijk aan veevoeder en zemelen. Van veel belang achtte mr Idenburg voorts de versterking der cul turele betrekkingen waarover reeds niet onvruchtbare bespre kingen zijn gevoerd. Nekkramp te Bergen op Zoom, De commandant van het 3e R.I. uit Bergen op Zoom heeft medegedeeld, dat in de Koert lokte. We passeerden weer Am j Heiligerskazerne aldaar nek- Timman waar we een bezoek brachten aan de Inlandse chef de canton, die direct een mooie op lossing had. Bij hem vertoefde juist de chef van een dorp uit de vlakte, en deze Arabier met het uiterlijk van een Marokkaanse rover zou ons vergezellen. Terwijl deze zijn bagage ging halen groeide het aantal liefheb kramp is geconstateerd. Militai ren met verlof tot Dinsdag be hoeven niet terug te keren. Zij moeten zich bij de dichtstbij zijnde controleerende militaire arts melden. Degenen, die op wacht moeten, moeten zich, vol gens opdracht, melden in de kazerne. MINISTERS BEEL EN JONKMAN IN ONS LAND TERUG. Verklaring omtrent de stand van zaken. De ministers Beel en Jonk man zijn gisteren per vliegtuig uit Indië in ons land terugge keerd. Bij hun aankomst is de vol gende verklaring afgelegd: „Wij betreuren het, dat wij t. a. v. de houding van de repu bliek met betrekking tot de uit voering van Linggadjati een on bevredigende stand van zaken hebben aangetroffen. Ter gelegenheid van ons be zoek aan Makassar en in ant woord op de critiek, door pre sident Soekawati uitgebracht op woorden en daden der repu bliek, heb ik mij dan ook ge noopt gevoeld ernstige twijfel uit te spreken over de bereid heid tot samenwerking van de republiek met de andere gedeel ten van Indonesië en Nederland. Aan deze twijfel moet ten spoedigste een einde komen. Te dien einde is dezer dagen door de Commissie-Generaal aan de republikeinse delegatie een nota overhandigd, welke niet alleen economisch en financieel, maar o.m. ook staatkundig van karakter is. Hierin is n.I. verdere vorm ge geven aan de federatieve opzet, in het accoord van Linggadjati belichaamd. In deze nota wordt de nakoming van de hierin in overeenstemming met het ac coord van Linggadjati gestelde voorwaarden over de gehele linie voorgesteld en verlangd. Over de inhoud van deze riota zullen zo spoedig mogelijk me dedeling worden gedaan. Wie in de huidige omstandigheden de geschikste personen zijn om in de hoogste functies aan de op lossing van deze vraagstukken mede te werken, heeft destijds gelijk voor de aanvang van deze reis bekend werd gemaakt een punt van bespreking uit gemaakt. Hierover hebben wij in dit stadium zonder voorafgaande overleg met onze ambtgenoten niets mede te delen. FRANSE GAS- EN ELEC- TRICITEITSSTAKING GEËINDIGD. De Franse federatie van arbei ders in de gas- en electriciteits- fabrieken heeft, een half uur na dat de staking te middernacht in werking was getreden, het bevel tot staking ingetrokken. De overeenkomst tot opheffing der staking is het gevolg van be sprekingen ter elfder ure tussen de federatie en de minister van arbeid, Mayer. De regering en de betrokken vakverenigingen zijn het eens ge worden over een regeling door arbitrage vóór 18 Juni a.s. De beslissing zal worden genomen door een rechter van het opper ste Franse Gerechtshof en mag niet strijdig zijn met de rege- ringspolitiek. De regering stelt inmiddels het vorderingsdecreet van Ramadier buiten werking. Zoals bekend hadden de arbei ders vijftien percent loonsverho ging geëist. Wie wordt Gouverneur-Generaal? De rep. „Berita Indonesia" schrijft in een hoofdartikel, dat er maar heel weinig kans be staat, dat de heer Meynen, van de A.R. partij, een voor de In donesiërs acceptabele figuur als gouverneur-generaal zal zijn, daar prof. Romme van de K. V. P., die progressiever is, door de Indonesiërs botweg wordt gewei gerd. Het blad herinnert er voorts aan, dat de figuur van prof. Schermerhorn voor de Indone siërs aanvaardbaar is, omdat hij als de personificatie van de pro gressieve stronvng in Nederland wordt gezien, die een vreedza me oplossing van de Indonesi sche kwestie wenst. Het blad geeft dan de suggestie, om de commissie-generaal maar te ontbinden en prof. Schermer horn tot gouverneur-generaal te benoemen, bij wie de leiding zal berusten bij de voortzetting van de besprekingen. vonden, terwijl men op het erf van de eigenaar een geweer vond, waarvan het kaliber over eenstemde met dat van de ko gels, waardoor de vier kinderen gedood zijn. Brug bij Katervcer voorlopig niet klaar. Aanvankelijk werd verwacht, dat de grote verkeersbrug over de IJssel bij Zwolle nog deze maand gereed zou komen. Voor namelijk door de abnormaal langdurige vorstperiode is er stagnatie in de werkzaamheden gekomen. Het is nu te verwach ten, dat de brug niet eerder dan in October voor het verkeer zal opengesteld worden. Pinksterconferentie van Protestants Christelijke letterkundigen. Georganiseerd door het „Con tact" van Prot. Chr. auteurs werd Zaterdagmiddag in het bondshuis van de Ned. Protes tantenbond te Soesterberg de Pinksterconferentie geopend door de heer C. Rijnsdorp. Spr. memoreerde, dat dit een ont- moetmgsconferentie is tussen schrijver en lezer, tussen de le den van „Contact" en de lezers van „ontmoeting". Des avonds hield Drs J. Das een rede over „Cultuurschuld", waarin hij betoogde, dat de cul tuurstrijd zo oud is als de mens heid zelve. Er is een heilige en een niet-heilige levensstijl. Niet altijd werd die strijd voldoende gevoerd en soms was de eerste in afhankelijkheid geraakt van de andere. Ware cultuur is zelf behoud, gehoorzaamheid aan 'het heilig hart, dat ons in 't offensief dringt, niet tegen de cultuur maar om de cultuur. Het spelmoment, dat in de van God geschapen mens niet is weg te drukken, moet hierbij worden tot stijlmoment. Het probleem is na de oorlog meer dan ooit aceuut geworden en de strijd moet opnieuw worden geprocla meerd. Onze kinderen groeien op in een bezeten wereld. Door de ge weldige inspanning, die het le ven vraagt, heeft de nieuwe generatie andere psychische be hoeften, die alleen door ware ontspanning kunnen worden be vredigd. Spreker behandelde dit probleem vervolgens in betrek king tot de kunst en in haar uitingen als film, toneel en dans en stelde hiervoor een plan van actie op, waarbij men critisch moet worden in christelijke zin en eerst moet trachten te begrij pen wat er verkeerd is in het andere om er dan iets beters voor in de plaats te geven. Maar daarbij zelf aanpakken, want cultuur is dat, wat men zelf moet doen. Aan de mens wer den verrukkelijke gaven gege ven en hierin onderscheidt zich de christelijke van de andere cultuur, dat men met gehoor zaamheid aan God aan 't werk moet gaan, een plicht tegenover onszelf en ons nageslacht. Hier is een prachtige taak voor de jeugdbeweging. Het handelsverdrag met Denemarken. In 't handelsverdrag met Dene marken, dat loopt van 1 April 1947 tot en met 31 Maart 1948, zijn onderstaande posten aan visserijproducten opgenomen: Export: Oesters, waarde 100.000 Kr.; haring (maatjesharing) 100.000 Kr. Import: Zoetwatervis (forel, zalm, vnl. paling) 900:000 Kr. Tolunie niet nadelig voor Belgische landbouw. Tijdens de algemene vergade ring van de Boerenbond te Leu ven heeft de heer Orban, de Belgische minister van land bouw, een toespraak gehouden, waarin hij o.a. verklaarde, dat de Nederlands-Belgisch-Luxem burgse tolunie de eerste verwe zenlijking is van het nieuwe in ternationale principe, krachtens hetwelk, om een langdurige vre de te verzekeren, iedere staat een deel van zijn economische souvereiniteit moet prijsgeven. De heer Orban verzekerde op de vergadering evenwel, dat maatregelen zijn getroffen om te verzekeren, dat deze tolunie geen nadelige gevolgen zal heb ben voor de Belgische landbouw bevolking. Nieuwe Koninginnezegels. Binnenkort zullen nieuwe Ko ninginnezegels verschijnen naar ontwerp van S. L. Hartz, met een rand-ornament, tekst en waarde-aanduiding van J. van Krimpen. Voorlopig zullen verkrijgbaar zijn alleen de waarden van 6 ct. (bruinzwart) en 10 ct. (rood- violet), voorzoover tenminste de voorraden van de vorige uitgave- type Konijnenburg zijn uitge put. Verzamelaars" kunnen ze echter op verzoek wel krijgen. De overige waarden zullen ge leidelijk aan in omloop worden gebracht. Deze omvatten: 5 ct. (geelgroen), TA ct. (roodbruin), 12/4 ct. (rood), 15 ct. (paars), 20 ct. (donkerblauw). 22'A ct. (sepia), 25 ct. (lichtblauw), 30 ct. (oranje), 35 ct. (blauwgroen) en 40 ct. (bruinrood). Moord op 4 kinderen door jongen? Een 14-jarige jongen en zijn drie zusjes van resp. 2, 13 en 16 jaar oud, zijn bij een boer derij te Imlay City in Michigan, hun tehuis, doodgeschoten, ter wijl zij aan het bloemen pluk ken waren. De politie zoekt naar een 16- jarige jongen, die in gezelschap van de kinderen is gezien en van de daad verdacht wordt. Deze jongen was kort voor het ontdekken van de moorden in haast thuis gekomen en er daarna in de auto van zijn va- PICASSO EN MANHATTAN. De avond dat ik op reis ging van New York naar Holland-Mi chigan om daar de Tulpenfeesten bij te wonen, trachtte ik mijn in drukken, die in de grote metro pool ais een lawine op mij los stormden. te ordenen. Eigenlijk had ik mijn dagen slecht besteed, maar een mens komt niet direct tot zichzelf in de massa, het lawaai en de brui sende lichtreclames. Het enige oord, waar nog rust te vinden was, was het museum. Inderdaad in New York is de serene stilte een museum-stuk en de Amerikanen hebben dan ook niets nagelaten er zoveel moge lijk van binnen de poorten van het Metropolitan Museum te ha len. Daar hingen de Hollandse en Vlaamse meesters: Rem brandt, Hobbema, Jan Steen, van Eijck en tal van anderen, die mij terugbrachten naar de Lage Lan den. De Italiaanse, Franse en Duitse klassieken waren ook in grote getale aanwezig. Wel, Amerika kan ze betalen, even goed als Amerika Europa's beste musici en toneelspelers tot zich kan trekken. In het museum voor moderne kunsten vond ik verschillende producten van Amerikaanse ar- tisten, die zich met celluloid, ko perdraad en blik trachtten te uiten, maar ook hier hadden de Europeanen het grootste aandeel in de verzameling. Daar' waren van Gogh, Gauguin, Cézanne en niet te vergeten Picasso, de man die mij voor raadsels stelde, zo vaak ik zijn werk zag. Vele Nederlanders zagen zijn werk op een expositie vorig jaar in Amsterdam en meenden het met een schouderophalen te kun nen afdoen: de man was gek en men liep weg. Kunstcritici gaven i hun critiek in alle toonaarden, doch slaagden er niet in Picasso's werk in brede kring te doen be- grijpen. Zijn werk liet mij niet los. Bij hem geen serene rust van natu ralistische en idealistische land- j schappen; bij hem geen even- I wichtige gemoedstoestand, maar wel een scherp ontleden en ver beelden van de innerlijke mens, een doortasten naar het buiten natuurlijke, naar de zieleroerselen van de mens en dan van die mens die een kind is van de z.g. ver scheurde tijd met zijn draaikol ken van mensenzielen, die groot stad heten, die Manhattan heten, zo vond ik Picasso terug in New York in het museum in een schil derij van een vrouw met een ui terste aan expressieloosheid van het gelaat. In de restaurants op Broadway waren de mensen van Picasso, tientallen mannen en vrouwen, leeftijdloos en zonder uitdrukking op het gezicht en allen goed ge kleed en gesoigneerd. Mensen, gebeukt door het lawaai van de stad andere mensen dan die uit onze dorpen en steden. Zij leven in het drukke gewemel op de straten, in jachtende auto's en ondergrondse treinen, in op- en neer razende liften. Voor hun bu reaux, hun zaken en hun ramen is slechts een klein afgebakend stuk van de hemel te zien. Zij hebben ieder contact met de na tuur verloren en hun vertier zoe ken zij 's avonds in bioscoop en show of bij een best-seller. Heeft God werkelijk mensen geschapen voor zo'n leven in een steenwoestijn Op deze wijze moet de menselijke geest ver wrongen worden tot een afgrij selijke caricatuur van de geest, die God de mens heeft toe gedacht. Picasso heeft het uitkomstloze hiervan gezien in Europa, maar ook in Amerika. Welke waarden vullen de levens van de mensen, die hier leven? Een vraag, die voorlopig op antwoord zal moe ten wachten. Dit is natuurlijk nog slechts een facet van het leven in New York; een hernieuwde kennis making zal wellicht meer kanten naar voren halen. T> M. BONDSDAG GEREF. MEISJES i (OND. ART. 31 K.O.). Drukbezochte vergaderingen te 's-Gravenhage. (Van onze correspondent.) De dierentuinzaal te 's Gra- venhage herbergde op de Twee de Pinksterdag de „Bond van Geref. meisjesverenigingen in Nederland" (onder art. 31 K.O.). Er was zoveel belangstelling, dat verschillende aanwezigen zich met een staanplaats moes ten vergenoegen. Mej. M. Par m entier te Oegstgeest, presidente van de bond, opende met een kort woord, waarin zij een tekening gaf van de geestelijke lauwheid, die momenteel overal heerst. Wie zich evenwel laat leiden door de Pinkstergeest en ge hoorzaamt aan Christus bevel „Gij zult mijn getuigen zijn", die verafschuwt deze geestelijke lauwheid. „Met mond en hart." Zo had Ds G. Visée van Kampen zijn referaat van de behandeling van de geloofsbelijdenis op de meis jesvereniging betiteld. Met mond en hart, dat zijn de woorden waarmede de Nederlandse ge loofsbelijdenis begint. In een rustig en helder betoog beant woordde ds Visée de vraag waartoe de geloofsbelijdenis be handeld wordt en hoe dit dient te geschieden. De belijdenis geschriften zijn. mede een ge- loofsoefening op de meisjesver enigingen. De behandeling er van kweekt geen theologen maar wél vrome Christenen, die Gods Woord zelf kunnen lezen en die zich een gezond oordeel kunnen vormen over de verkon diging van dat Woord. Een nabespreking van het re feraat en samegzang voltooide de morgenvergadering, 's Mid dags luisterde men opnieuw naar de bondspresidente, die een toe spraak hield over „Enthousias ten en teleurgestelden". Enthou siast zijn degenen, die zich vol energie werpen op de bouw van een betere wereld. Teleurge steld zijn degenen, die alle po gingen voor het totstandkomen van zulk een wereld zagen mis lukken. Vreugde en dankbaar heid is het deel van de Christen jongeren, die zich in de wereld begeven met de overtuiging van hun zekere toekomst in Chris tus. Prof. B. Holwerda, hoogleraar te Kampen, behan delde vervolgens het onderwerp „De reformatie van onze om gang. Omgang duidde hier niet op verloving maar op elk ver keer met anderen. Hij zette uit een, dat onze liefde voor de naaste altijd voorop moet gaan bij de omgang met anderen. Dit gold niet alleen op politiek, so ciaal en maatschappelijk gebied maar evenzeer op kerkelijk ter rein. Hier raakte spreker de moeilijkheden in Gereformeerde kringen, die geleid hebben tot een scheuring. Dat de synode eerst kerkleden had uitgeban nen uit het Koninkrijk der he melen, om vervolgens samen- spreking met hen te vragen, achtte hij een veronachtzaming van de tucht. Een lichtvaardige ■Breuk is er, zeide spreker. Maar lichtvaardig herstel is nog er ger. Men moet de tucht ernstig nemen en geen omgang zoeken met goddelozen in de kerk. Ds F. de Vries, predi kant te 's-Gravenhage-Oost, sprak het slotwoord op deze vergadering, die mede door het vele zingen een opge wekt karakter droeg. FEUILLETON 27) door K. JONKHEID. Dat geeft haar rust. Ais Dirk maar behouden is, als hij maar genade mag vinden in die dag! Dan kan ze hem loslaten, ai is het smartelijk, al is zijn le ven hier op aarde veel te kort geweest. Vader is zo ver nog niet. Hij ziet op de mensen. Op de Duitsers, die Dirk ter dood brachten. Op die anderen.... Hij ziet weer die ketting, hij bekijkt iedere schalm. Ze heb ben hem gedwongen, het ge leende geld ontijdig terug te betalen. Daardoor moest hij zijn zaak verkopen. Hij moest tuin man worden op het Huis. Dirk moest werken op de fabriek. Daar werd hij aangewezen voor de arbeidsinzet. Zodoende kwam hij in Duitsland. Daar is hij doodgeschoten. Als ze hem rustig in zijn bloe- menzaak gelaten hadden, was alles voorkomen. En nuhet is hun schuld., die mensen., hun schuld. Zij hebben al dit leed over zijn gezin gebracht. Plotseling verschijnt er een nieuwe maatregel, die heel het land in beroering brengt. De Duitsers organiseren razzia's. Alle mannen van 17 tot 40 jaar moeten naar Duitsland. Ze be ginnen in de grote steden, de kleinere volgen. Wie vluchten kan, vlucht. Of kruipt weg in eigen huis. Gewoon reisverkeer is niet meer mogelijk. Alle auto's en andere voertuigen zijn door de Duitsers gevorderd. Ook bij Jonkheer De Bereelau is alles weggehaald. Alleen de arreslee bleef achter. Maar daar heeft men 's zomers niets aan en 's winters alleen bij sneeuw en ijs. De spoorwegen staken, alle verkeer ligt stil. Op een onrustige middag, als angstaanjagende geruchten de harten in beroering brengen, als iedereen zich afvraagt, wat er nu weer gebeuren zal, komt Irene onverwacht bij haar ouders. Haar oudste zoon heeft ze bij zich. Ze zijn meegereden met iemand, die in verband met de voedselvoorziening een auto tot zijn beschikking heeft. „Kunnen wij hier een nacht legeren?" „Zeker. Zonder enig bezwaar." „Ik ga morgenmiddag terug met dezelfde auto. Maar mijn jongen? Kan hij hier blijven tot het gevaar geweken is?" „Ook dat zal wel gaan." De volgende dag tegen 12 uur meldt zich nog een onderdui ker. Het is de zoon van Egbert. In de vroege morgen is hjj van huis gegaan en hij heeft de lange weg te voet afgelegd. „Wat kom jij hier doen?" vraagt Irene bits. „Ik kom een paar weken bij grootma logeren." „Hm, een paar weken. Je zou toch naar het Oostfront?" „Ik heb geen zin te gaan wer ken in Duitsland." „Neen, neen, een grote mond hebben, maar als het er zo op aan komt voor iets, dat lang zo erg niet is, dan wegkruipen en zich onttrekken. Wat een moed! Wat een vaderlandsliefde!" De scherpe spot van zijn tan te jaagt hem het bloed naar de wangen. De grootouders weten niet, wat ze doen moeten. Irene's zoon moet op de achtergrond blijven. Zijn neef mag niet we ten, dat hij hier is. Verraad is mogelijk. Wat te doen? „Op het ogenblik kunnen wij je hier niet hebben. Misschien over enkele dagen. Weet je wat je doen moet? Ga naar de tuin man en vraag of hij je een paar dagen wil herbergen. In tussen weten wij allicht iets meer en kunnen dan opnieuw beslissen" Het jongmens spekt en vindt de tuinman. „Ik ben een kleinzoon van je heer." „Ja mijnheer, ik ken u." Vreemde wereld. Het is een vreemde wereld waarin wij leven. Sprak prof. Huizmga niet van een „bezeten" wereld? We zijn straatarm en toch, we doen alsof we leven in een tijd van nooit gekende rijkdom. Alles is mogelijk. Geld speelt geen rol. Niet zonder zorg vraagt me nigeen zich af, hoe lang dit al les zal duren en waar het ten slotte op uit zal lopen. Het antwoord is niet ver te zoeken. Jaren geleden leelde in een provinciestad een oude familie, die als zeer rijk bekend stond. Ingewijden wisten echter beter. Maar het merkwaardige feit deed zich voor, dat naarmate de toestand, meer precair werd, de betrekkelijke soberheid van vroeger verminderde. Het leek alles even mooi, maar in werkelijkheid was het niet meer dan schijn. Het feest duurde niet langer dan het geduld van de schuld eisers, die' misschien nog een stille hoop hadden dat er nog een keer in de zaken zou ko men. Maar dat gebeurde niet. En toen kwam, wat komen moest. Met één siag was alles afgelopen. Of 't ook met ons volk zo zal gaan valt niet te voorspellen. Maar wanneer we niet tot be zinning komen en tot een radi caal andere levenshouding, valt het ergste te vrezen. UREN, DIE MAAR DUREN EN UW BED WORDT EEN PIJNBANK U kent dat door die zangerige Rheumatische pijnen, nachten van hanewaken, draaien en wentelen, van links naar rechts, voor en na. Maak daar toch een einde aan! Neem"Kruschen Salts. De kleine dagelijkse do sis Kruschen heeft een wondere weldadige werking. Dat komt, omdat Kruschen Uw bloed snel ler doet stromen en het zuivert van schadelijke zuren, die nu oorzaak zijn van Uw lijden en Uw pijn. Uw Apotheker en Drogist heb ben Kruschen Salts in voorraad. (Ingez. Med.) Kampdag Leger des Heils. Maandag, tweede Pinksterdag, organiseerde het Leger des Heils een kampdag te Goes, waaraan door de korpsen uit Breda, Goes, zee, Vlissingen en Yerseke werd „Mijn grootvader wil, dat ik een paar dagen en nachten bij u logeer." „Bij mij?" vraagt Stuiveland verwonderd. „Waarvoor is dat nodig?" „Ik heb geen lust naar Duits land te gaan." „O. Dus u wilt onderduiken?" „Ja, zo iets." „Is u niet die meneer, die op het feest gekleed was in een jeugdstormuniform?" „Ja, die ben ik." „Dan kan ik u niet hebben", zegt de tuinman nors. „Mijn grootvader wil „Als uw grootvader dat wilde, zou hij zelf het mij zeggen. Maar hij wil het niet. Hij weet, dat het niet kan. Denkt u, dat ik onderdak kan verschaffen aan een vriend van de moorde naars, die mijn zoon vermoord hebben? Dat nóóit!" Zonder groet keert Stuiveland zich af en loopt weg, de ver blufte jongeling overlatend aan zijn lot. Het jongmens is woedend, scheldt en vloekt op de onbe schofte kerel, die hem zo durft beledigen. In zijn woede neemt hij een overijld besluit. Hij stapt het hek uit en onderneemt de terugreis. Niets wil hij meer met „die lui" te doen hebben. Vanmorgen is hij vroeg van huis gegaan. De heenreis heeft lang geduurd, want hii moest deelgenomen. De kampdag werd gehouden in de boomgaard vaa de heer Karelse, terwijl op de Grote Markt des middags nog een samenkomst plaats vond. De leiding berustte bij de of ficieren van genoemde korpsen, en de Verenigde Zangbrigades en Muziekkorpsen verleenden hun medewerking. Hoewel de regen des morgens net goede verloop dreigde te verstoren, was het niettemin een druk be zochte en uitstekend geslaagde kampdag. De mosselzaadvisserij in de Waddenzee. Dinsdagmorgen zijn een 60-tal Zeeuwse schippers naar de Wad denzee vertrokken om mossel zaad te halen. Woensdagmorgen mag er gevist worden en de ver wachting is dat ruim een 200 000 tonnen zaad zullen kunnen wor den gehaald. Deze verwachting is evenwel niet hoog gespannen, daar vermoed wordt dat alleen groot gaast (halfwassen) te vis sen zal zijn. Andere jaren wordt veel fijn zaad (1 of IA cm.) ge haald, maar het schijnt dat dit soort dit seizoen niet voorradig is. Van de kleinste soorten wordt veel meer schot gevan gen, daarom worden deze bij voorkeur gehaald. Wel is er zaad, maar dit is nog te klein en daarmede zal gewacht moe ten worden tot 't einde des jaars. De prijs en de afzet is in tegen stelling met de jaren na '40 ge heel vrij. De prijs was in '4# f 2.30 per 100 kg., waarschijnlijk zal deze nu iets minder zijn. Tot directeur van het gas- en waterleidingbedrijf der ge-1 meente Rheden, is benoemd de heer W. M. Snoep, vroeger te Schore. MIDDELBURG. Tentoonstelling Nijverheid en handel. Op initiatief van de Burge meester dezer gemeente vyerd een voorlopige commissie inge steld, bestaande uit een aantal personen uit de kringen van handel en nijverheid, die zal trachten om in 1948 jaar van de viering van het Regerings jubileum van H. M. de Konin gin te komen tot een Mid delburgse tentoonstelling van Nijverheid en handel. De volkstelling. Aan de volkstelling zuilen 239 personen medewerken, w.o. een 16-tal dames. De Dir. Belastin gen levert 28 personen voor het tellen, het Arb. Bureau 6, de Rijkspolitie 3, de openbare scho len 43, de bijzondere scholen 23, enkele semi-overheidsdiens- ten 23, de gem. politie 10, de gemeentelijke diensten 43, de provincie 23 en het rijksperso neel zal ten getalfo van 23 mee doen. Er zijn nog 5 vrijwilligers. Reeds vorige week vond een instructie-bijeenkomst plaats, waar de tellers en telsters op de vele vragen duidelijke antwoor den ontvingen. langs achter wegjes en stille paadjes gaan om de controlepos ten aan de grote wegen te ont lopen. Daardoor was hij telkens onzeker. Maar nu weet hij waar hij gaan moet en hij zal er ferm de pas in zetten. Dat is nodig, want zijn pro viand raakt op. Gelukkig heeft hij bonnen bij zich, die bestemd waren voor grootmama. Daar van zal hij wat besteden in een of ander dorp. Maar zijn hoofd is vol gedach ten en zijn hart vol ergernis om de gereserveerde houding van grootpapa, de bijtende woorden van tante Irene, de onbeschofte tuinman, die hem vijandig af wees en hem noopte tot deze smadelijke aftocht. Het stille paadje is uitgemond op de grote weg, war hij peinst over de vraag, wa; nee en op welke wijze hij c maal de on dergane behandeling zal betaald zetten, als straks de overwinning door de Duitse armee bevochten is en de bevoorrechte N.S.B.ers alle zetels bezetten en alle ter reinen beheersen. Daardoor vergeet hij uit te kijken en als hij in een klein gehucht een krom straatje inslaat, stuit hij pardoes op een Duitse pa trouille. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2