De socialistische jeugd. Volkstelling 1947 moet slagen. Politieke promoties U V V SterS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Wat gebeurt er met Irsdlë Voor-Indië bedreigd door hongersnood. Uitgave ■Stichting „Zeeuwsch Dagblad", i Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- jstr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie '2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. Op Hemelvaartsdag hebben meerdere jeugdorganisaties hun 1 bondsdagen gehouden. Ondanks de doorbraakpogin gen van de laatste tijd was er voor deze landelijke vergade ringen enorme belangstelling. Met dankbaarheid hebben we kunnen constateren hoe, bij dui zenden jonge mensen de be geerte leeft zich te stellen ach ter de Christelijke banier en hun leven te laten beheersen door het Woord van God. En bij alle verschil was er ook deze overeenkomst, dat in al deze vergaderingen de jeugd werd opgewekt om Jezus Chris tus te erkennen als haar Hei land en Koning en om hun jcnge leven te besteden in de dienst des Heren. Zeker, het was niet alles goud wat daar schitterde. Ook bij de Christelijke jeugd is er de klacht over oppervlakkigheid en we reldgelijkvormigheid, maar des tt meer stemt het tot vreugde, dat juist ook in deze bijeen komsten allereerst op de drei gende gevaren -"ndacht werd gevestic Op diezciiue -ag heeft ook de socialistische jeugd vergaderd. Niet de A.J.C., de jeugdbew ging van de vroegere S.D.A.P., maar wat men zou kunnen noe men de jonge garde van de Partij van de Arbeid, de jeugd beweging, waaraan volgens de doorbraak-theoriën ook de jon gens en meisjes uit onze Chris telijke gezinnen moeten worden toevertrouwd. „Het Vrije Volk" gaf van deze vergadering een uitvoerig ver slag. Wij nemen daaruit enkele ge deelten over. De voorzitter, Goor van 't Huil, betoogde „Wij moeten de stoottroepen vormen van het democratisch socialisme. Dit is van een le vensbeschouwing van een be paalde klasse tot een zaak van het gehele volk geworden." Wim Klinkenberg, ^oii der sprekers, wees er op, dat de grote rijkdom van de mensheid ligt in het streven naar een be tere samenleving. De jeugd moet vasthouden aan de eis, die het democratisch socialisme heeft gesteld. De socialisatie is daarvan een der belangrijkste." In de middagvergadering werd h..t woord gevoerd door mr Joe- kes „Willen wij de maatschappij verbeteren, aldus spreker, dan moeten wij in de eerste plaats er voor zorgen, dat het gevaar van de werkloosheid voorgoed wo.dt uitgebannen! Voorwaar de daartoe is de geleide econo mie. Om te komen tot bevesti ging van de vrede, zullen de Laten een deel van hun sou- vereiniteit moeten prijsgeven. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 652 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Advertentieprijs 12 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 4.30 u., on- der 20.45 u. Maan op 14.43 lL. onder 2.46 u. WOENSDAG 28 MEI 1947 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Ds 3. KARELSE to Goes, Ds R. SLOFSTRA fe Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Scherp richtte mr Joekes zich tot ontoelaatbare praktijken, zoals het dreigen met ontslag aan leerkrachten bij het christe lijk onderwijs." En dan vervolgt het verslag: „Er was naast de ernst ook veel vrolijkheid. De dansgroep „De Tovercirkel" uit Zwolle danste met zwier en vaardig heid, het politieke cabaret „De Knijpkat" zorgde voor vermaak en lering." Wij geven geen commentaar. Maar wij wijzen hierop om duidelijk te laten uitkomen, wat dc. „doorbraak" in de practijk betekent. De naam van God werd op de ze bondsdag niet genoemd. Gods Woord werd niet geopend. Er was geen enkele heen wij zing naar de verheerlijkte Koning, Wie gegeven is alle macht in hemel en op aarde. De mens, de socialistische mens stond héél de dag in het middelpunt, in het spreken en ir het zingen beide. Dit heeft ons toch wat te zeg gen. Het toont ons met ontstellen de duidelijkheid waarheen de „doorbraak", die tegelijk is af braak van het Christelijk or- gunisatieleven« ons voert en moet voeren. Omwenteling in Nacaragua. Uit San Jose in Costa Rica wordt gemeld, dat het leger zich aan het hoofd van de re gering heeft gesteld. Het consulaat van Nicaragua te New York heeft te kennen gegeven, dat deze omwenteling volkomen onverwacht moet he ten. Door de actie van het leger is een eind gekomen aan het presidentschap van Leonardo Arguelo. Het ministerie van buiten landse zaken der V.S. heeft of ficieel mededeling ontvangen van het feit, dat generaal So- moza, Managua heeft bezet en zijn strijdkrachten om het pa leis van de president gegroe peerd heeft. Christelijke premier in Japa n. Opnieuw neger gelyncht 7 Lynchers hebben wederom het recht in eigen handen ge nomen, thans in de staat Noord- Carolina, waar zij een neger, die was beschuldigd van een poging tot aanranding van een blanke vrouw, uit de gevangenis te Jackson sleepten en lynchten. Koningin-Moeder Mary tachtig jaar. Queen Mary, de moeder van Koning George de zesde van Engeland, heeft tweede Pink sterdag haar tachtigste verjaar dag gevierd. Zij nam persoonlijk kennis van de telegrammen en andere gelukwensen, welke op Marlborough-House binnen kwa men. Franse vliegtuigen beschieten Chinezen. Volgens het Chinese persbu reau „Central News" hebben boven de provincie Kwangsi 2 Franse vliegtuigen op geringe hoogte mitrailleurvuur geopend, tengevolge waarvan een Chinees soldaat en drie schepelingen werden gedood. De militaire commandant van Kwangsi heeft de grensbewaking opdracht ge geven voortaan op elk Frans vliegtuig dat de grens passeert, te schieten. „Central News" deelt voorts mede, dat de Chinese minister van buitenlandse zaken bij de Franse autoriteiten heeft gepro testeerd. Van het legervliegveld Mor rison is bericht ontvangen, dat nabij Alamicamba zes overle venden zijn waargenomen van de uit vijftien koppen bestaande bemanning van het onlangs in de jungle te pletter gevallen vliegtuig, een B 17. Generaal Mac Arthur, gealli eerd opperbevelhebber in Japan, heeft Zaterdag verklaard, dat de verkiezing van Katayama (soci aal-democraat) tot nieuwe Ja panse premier er op wijst dat de Japanse binnenlandse politiek „de middenweg" bewandelt en de vooruitgang naar een vrije regering weerspiegelt. Dit is de eerste keer, dat Ja pan een christelijke premier heeft. De Gasperi nog niet geslaagd. De leider der Christen-Democra ten, De Gasperi, die belast is met de vorming van een nieuwe Italiaanse regering, heeft tegen over de pers verklaard, dat een regering van „nationale concen tratie", nog niet gevormd kon worden wegens bezwaren van rechts en links. Men zou der halve nieuwe wegen moeten in slaan. Nenni heeft meegedeeld, dat er zo spoedig mogelijk ver kiezingen worden gehouden. fc;,' Textielpositie zeer slecht. Bevolking verkeert in het onzekere. Tijdens een vergadering van de Ned. Bond van Detailhande laren in Textiel- en Mode-arti kelen te Twente heeft drs Vro- mans, lid van het dag. bestuur der Vakgroep voor de Textiel handel in Nederland, in een le zing een beeld gegeven van de textielpositie in Nederland. Aan de hand van deze cijfers schetste de heer Vromans de toestand, waarin onze textiel- productie verkeert en vergeleek hij deze met de behoefte aan textiel, die momenteel groter is dan ooit te voren. De binnenlandse textielpositie één mantel, aldus de heer Vro mans eon zeer somber beeld. Na een periode van vijf oorlogsja ren is de behoefte groot en de aanvoer gering. De export is groter dan officieel wordt be kend gemaakt, aldus spr. De kwaliteit van de textiel, die op de binnenlandse markt komt, is volgens de heer Vromans be langrijk minder dan die van de stoffen, die voor de export be stemd zijn. Het met onze tex tielpositie zo, aldus spr, dat we bij iedere stap die we zetten, drie stappen terug gaan. Volgens de officiële cijfers van de huidige productie zal per mannelijke inwoner in een pe riode van drie jaar één costuum en in een periode van vier jaar één jas beschikbaar zijn; per vrouwelijke inwoner in een pe riode van drie jaar één japon en één mantel, aldus de heer Vro mans. Dit zijn weinig optimistische klanken, maar het ware beter, wanneer ons volk van deze har de werkelijkheid op boo werd gebracht, zoo besloot spr. Gegevens worden niet misbruikt Ongeveer 15 millioen forn ulie- ten, de provinciale diensten, de ren met 150 millioen te beant- i gemeentebesturen, particuliere v oorden vragen zullen voor de organisaties enz. zullen dankbaar volkstelling van 31 Mei a.s. nodig1 het materiaal der telling aan hun zijn. doel kunnen dienstbaar maken, jiaat u misschien nog wat hui- verig tegenover het geven van Wie voeren de telling uit? De technische uitvoering van uw medewerking wat betreft het d teUinE geschiedt onder de invuller der formulieren? Ziet u aeze g mcal ae hierin één der ergste staaltjes van ambtenarij, waarmede zo'n slordige 180 ton papier (18 Dom torens boven elkaar, wanneer het papier opgestapeld zou worden en een afstand van Amsterdam algemene leiding van het Cen traal Bureau voor de Statistiek door en onder toezicht der ge meentebesturen. Het was niet mogelijk (vanwege het geringe aanbod en de hoge kosten) een beroep te doen op de vrije ar- tot Kaapstad, wanneer het naast beidsmarkt. Daarom is besloten elkaar zou worden gelegd!) is ge- gebruik te maken van bet over_ m9?lc| heidspersoneel, gemeente-ambte- MSt ,krr "Uueey? "Ieti naren enz. Er zullen, voorzover luist. Met ambtenarij heeft deze thans bekend in het ]and tussen twaalfde volkstelling niets te ma- de g0 000 en i00 000 mensen voor ken. Ja maar die woningtelling dez0 t uj nodi jn A ?an: u vragen U kunt ge- sterdam a]leen rëeeds 800o. Ge- ï6 hi Eïï? J G,CCn- eilk<?1? streefd is naar het vinden van 1 ambtenaar van een won.ngd.enst t 100 inwoners. Maar be_ zal in de papieren kunnen neu- h i f ambtenarpn van Riik zen, want zodra de formulieren a 1 h "j„„ provincie en gemeente doen ook strenge instructies naar het Sem 1^'" sitalv V Snelle verwerking der vv aarom telling nodig is. gegevens. Waarom deze volkstelling no-De verwerking der gegevens dig is? In de eerste plaats om1 is een hoofdstuk apart. De orga- gegevens over de samenstelling nisatie der telling begon reeds van onze bevolking te verzame- m December 1945. 300 man per- len. De volkstelling valt in enige soneel zullen ongeveer een jaar onderdelen uiteen. nodig hebben om alles tot in de Allereerst de volkstelling in en- finesses te verwerken. Het zal gore zin, waarbij u allerlei vragen echter mogelijk zijn om voor elke als leeftijd, geslacht, geboorte- gemeente en voor onderdelen van piaats, kerkelijke gezindte enz. gemeenten ongeveer twee maan- zult moeten beantwoorden. den na afloop der telling voor- Dan de beroepstelling. Verder lopige cijfers gereed te hebben is er de gezinstelling en tenslotteover het aantal woningen en an- de woningtelling. dere bewoonde ruimten en de - daarin wonende bevolking. W»e gebruikt de uitslag? Er zal hierbij gebruik worden Letterlijk voor elk terrein on- gemaakt van de nieuwste Ameri- zer samenleving zullen de ver-1 kaanse machines, die worden kregen uikomsten der tellingen gehuurd. van enorm groot belang zijn, In Zeeland, zelfs zo, dat niet langer meer metVan 88 der 101 gemeenten in de uitvoering der telling (de Zeeland was vorige week bekend, laatste was in 1930 kon worden dat de voorbereidingen der tel- gewacht. Enkele toepassingen in ling getroffen waren. 600 man de praktijk volgen hier; bereke- rijkspersoneel,--500 man gemeen- ning vermoedelijk verloop vantepersoneel, 500 onderwijzers ons bevolkingscijfer, typering der (200 openbaar en 300 bijzonder gemeente, b.v. landbouw- en in- onderwijs) en nog een aantal per- dustriegemeenten, o.m. ter vast j stelling der loonklassen voor al lerlei beroepen, het vaststellen der behoefte aan onderwijskrach ten, de aanvoer van jeugdige krachten op de arbeidsmarkt, de distributie, de ouderdomsvoorzie- zegd, de daad, n.l. het op de juis ninp-pn rJp otArftA+nfAlc- z-»-,-* tn sonen uit de semi-overheidsbe drijven zullen aan de telling deel nemen. Er zullen circa 300 vrou wen meedoen. Het woord is straks aan de Zeeuwse bevolking, of beter ge- De Zeeuwse schooljeugd bestrijdt de coloradokever. Op het strand tussen Zoutelande en Vlissingen zijn de laatste dagen duizenden coloradokevers aangespoeld, die uit Frankrijk en België zijn ko men „overwaaien". Het hoofd der school te Zoutelande nam het initiatief om de schoolkinderen i n te schakelen bij het zoeken naar deze schadelijke insecten, welke actie een groot succes werd. On geveer 20.000 kevers, welke allen nog in leven waren, werden ge vangen. De gevonden insecten worden opgezonden naar het Plant kundig Laboratorium te Wageningen. Krachtiger optreden of nieuwe concessies. De republiek heeft geen haast. Omtrent de politieke toestand, De Commissie-Generaal blijft die na het bezoek der minis- als altijd optimistisch en heeft ters aan Indonesië is ontstaan,voor haar vertrek naar Neder- meldt een A.P.-bericht in het land verklaard, dat na hun te- Algemeen Handelsblad o.m.: rugkeer de onderhandelingen Welingelichte Nederlandse zullen worden hervat en in een woordvoerders hebben voor- slot-stadium geraken, speld, dat de Nederlanders hunt politiek van onderhandelingen. ^r. Zljn weer nieuwe ge- om tot een accoord te komen zuchten omtrent persoonswisse- met de repbuliek Indonesië, in j lan£en- de loop van de volgende maand Dr van Moolf, zoo vernam zullen herzien. ;Aneta, zou voorlopig aanblijven Nederlandse zegslieden voor-ïuit -goiryerneur-generaal. spelden, dat deze heren bij lrunMinister Jonkman zou aan aankomst in Nederland tegen- °\?rz?es£, Gebiedsdelen blijven, over een uit vertegenwoordigers 0 R o m m e zou minister van twee partijen bestaande1 worden en wel voor de recon- groep zullen komen te staan.van Koninkrijk. En De groep is er van overtuigd,1 tensiotte zou oud-minister dat het bankroet van een ver- e nen lid van de C -G. wor- zoeuïngspolïtiek gebleken is 1 den in de vacature De Boer en door het mislukken vail de on- dan op een nader te bepalen derhandelingen om te geraken tijd: gouverneur-generaal, tot een werkovereenkomst tus- "Wij laten deze geruchten voor sen Nederland en de republiek wa* ze z*in- van dr Soekarno. De gebeurtenissen te Buitenzorg. Mr Koestomo, secretaris van Genoemde groep zou voorstan- j der zijn van een onmiddellijke alles of niets politiek ten op zichte van de republiek. Deze dc. Pasoendanpartij, die de pclitiek zou zo nodig gesteund hoofdleiding had bij de acties te moeten worden door militaire Buitenzorg heeft in een onder houd met Aneta verklaard, dat Het ideale aantal kinderen. Het Franse instituut voor opinie-onderzoek heeft de re sultaten bekend.gemaakt van een onderzoek, dat tegelijker tijd in de V.S., Canada, Enge land, Frankrijk en Nederland werd gehouden. De vraag luidde: wat is volgens uw me ning het ideale aantal kinde ren voor een gezin? Wat Nederland betreft werd als volgt geantwoord één kind, 2 procent; twee kin deren 21 procent; drie 28 pro cent; vier 23 procent; vijf 10 procent; zes 11 procent. 2 procent had geen mening. 3 procent wilde in het geheel geen kinderen. In de V.S. wilde het groot ste aantal personen vier kin deren, in Engeland twee, in Canada vier en in Frankrijk drie kinderen. acties. Hoewel dr Beel, dr Van Mook enige partijleden wel vuurwape en de Commissie-Generaal zeer j nen bij zich hadden, doch dat verontrust zijn over het misluk- daarvan geen gebruik behoef- ken van de onderhandelingen,1 de te worden gemaakt. Koestomo zijn zij er van overtuigd, dat de zeide, dat het hier een geheel Nederlanders een laatste poging spontane actie gold, hoewel hij moeten doen, om de vrede te toegaf, dat wel enige voorberei- bcwaren. ding nodig was geweest. Het Volgens de woordvoerders bedoeling dc bezette zijn zij van plan goedkeuring diensten en bedrijven zo spoedig voor een nog gematigder poli- ujogelijk onder Soendanesc lei- tiek te vragen. ding weer in bedrijf te brengen, De hoeksteen van deze poli tiek zal een brief aan de repu- w aarbij het aanwezige perso neel voor het merendeel kon worden gebruikt, aangezien er bliek moeten zijn, waarin het vele sympathiserenden met de laatste Nederlandse aanbod met Pasoendanbeweging onder wa- betrekking tot de oplossing van economische, politieke en mili taire geschillen in grote trekken zal worden aangegeven. Indien deze actie geen resul taten oplevert en de Com missie-Generaal is van oordeel, dat dit niet zal gebeuren zou den de Nederlanders hun aan bod publiceren, zodat de gehele wereldopinie zou kunnen zeg gen, dat zij een wanhopige po ging hebben gedaan, om tot overeenstemming te komen. De woordvoerders geloven, De republikeinse minister van Voorlichting Moh Natsir heeft aan Aneta een scherpe verkla ring afgelegd, ten aanzien van de gebeurtenissen te Buitenzorg. Natsir wees er op, dat de repu blikeinse status te Buitenzorg door de Nederlanders de facto is erkend. Volgens republikeins standpunt vormt de spoedige rehabilitatie van het republi keins bewind te Buitenzorg de enige oplossing. „De door de Nederlandse verantwoordelijke dat het kabinet van dr Beel I instanties te nemen maatregelen zou aftreden, indien de alles zulle",™or ons bepalend zijn bü of nietsgroep zou winnen, of in- ningen, de sterftetafels enz. De betekenis van de woning telling springt tegenwoordig wel sterk in het oog. Practisch alle overheidsdiens- te wijze en nauwkeurig invullen der formulieren, want het is van het grootste belang, dat men straks over juiste gegevens be schikt. dien de republikeinen het laat ste aanbod zouden afslaan. Ook het ontslag van de Commissie- Generaal en van dr van Mook zou dan mogelijk worden. Nader wordt nog gemeld: Van republikeinse zijde toont men weinig belangstelling voor voortzetting der onderhandelin gen. Zij schijnen op het stand punt te staan, dat tijd gewon nen, veel gewonnen is, vooral omdat men meent dat Neder land straks, uit financiële over wegingen, tot vergaande con cessies bereid zal ziju. de interpretatie van deze beurtenissen", aldus besloot Natsir. Koersdaling van het republikeinse geld. Aneta verneemt, dat na de re cente gebeurtenissen de koers van het republikeinse geld vrij aanzienlijk is gedaald. O.m. deed de Roepiah Maandag in Buiten zorg en Sindanglaja 42 cent. De koers in Batavia, die Zaterdag 40 cent was, is gedaald tot 32 cent, terwijl een verdere daling wordt verwacht. Reeds zijn ver schillende Chinese handelaren Toelage op bijzondere uitkeringen. De mobilisatie-slachtoffers 19141918 en enkele kleinere groepen, zoals de gepasporteerde militairen en niet pensioenge rechtigde weduwen van militai ren, die voor 1909 de dienst hebben verlaten, krijgen uitke ringen krachtens wettelijke be palingen. Thans is een K. B. verschenen, dat bepaalt, dat over deze uitkeringen een extra toelage van 25 pet. wordt ver- strékt over 1946. Vechtpartij met dodelijke afloop. Maandag had een vechtpartij plaats tussen de zwagers v. B. en H. met het noodlottige ge volg, dat v. B. zijn zwager H. met een broodmes de slagader doorsneed. Het slachtoffer over leed enkele ogenblikken later. De vechtpartij was ontstaan, doordat beide mannen ruzie kre gen over hun kinderen, die aan het kibbelen waren. H. was 34 jaar oud en laat een vrouw met drie kinderen achter. De 37-jarige dader is door de politie gearresteerd. De sigarendistributie. Het ministerie van Econo mische Zaken waarschuwt uitdrukkelijk tegen het verko pen van sigaren zonder de distributievoorschriften in acht te nemen. Weliswaar wordt overwogen de distribu tie van sigaren op te heffen doch indien zulks onmogelijk zou blijken, komen betrokke nen in grote moeilijkheden. In verband hiermede is de centrale dienst voor economi sche controle geinstrueerd de controle in belangrijke mate te verscherpen. Mariniers naar Indië. Met het m.s. „Kota ïnten" zal vandaag een contingent van 364 mariniers uit Rotterdam naar Indië vertrekken. Het comman do berust bij luitenant ter zee 2e klasse Diekerhof. Jubileum Vleefkeuringswet. Op 1 Juni a.s. zal het 25 jaar geleaen zijn dat de Vleeskeu- ringswet in werking trad. De waarnemende veterinaire hoofd- inspeteur van de Volksgezond heid de heer E. J. A. A. Quaed vlieg, zal op 3 Juni van kwart voor acht tot acht uur 's avonds over Hilversum I een rede hou den over „25 jaar vleeskeu- ringswet". Onderlinge hulp middenstanders. Het hoofdbestuur van de Kath. Limb. Middenstandsbond is van plan een sociaal fonds op te richten, teneinde noodlijdende medeleden te helpen. Het is niet de bedoeling gelden uit zo'n fonds te gebruiken voor hulp in zakelijke belangen, maar voor noodgevallen van individuële aard. Het karakter van deze ge vallen zal meestal wel een hulp a ponds perdue zijn. Europese ministers van landbouw zullen bijeen komen. De minister van landbouw der V. S., Clinton Andersen, heeft in de vergadering van de Inter nationale Noodvoedselraad het voorstel gedaan, dat in Juli a.s, een conferentie van Europese ministers van landbouw zal plaats hebben. Hij waarschuwde de afgevaar digden van andere landen in verband met de omstandigheid, dat de V. S. niet meer dan drie millioen tot 3 'A millioen sche pels tarwe zouden kunnen leve ren, indien de totale tarwe-oogst in de V. S. 1.250.000.000 schepels zou zijn. De Voor-Indische gedelegeer de, Abhyankar, maakte nog maals attent op de gevaren, die zijn land in de komende vier maanden bedreigen. Hij achtte hongersnood op grote schaal niet uitgesloten. De Australische afgevaardig de, Garside, betoogde, dat het de raad niet mogelijk zou zijn oliën en vetten toe te wijzen. Het' voorstel om een interna tionale conferentie van minis ters van landbouw te beleggen werd aangenomen, doch de da tum en de plaats zijn nog niet vastgesteld. Een subcommissie is benoemd om hierin te beslis sen. ongenegen republikeins geld als betaalmiddel aan te nemen, ter wijl er gevallen gemeld wonden, dat niet-Indonesische bezitters met republikeins kapitaal dit geld trachten om te zetten in goederen. Republikeinse voorlichtingsdienst. De republikeinse Ra'jat van 16 dezer bericht het volgende: Thans - kan met zekerheid be richt worden, dat Dr Soeban- drio in Nederland een republi keinse voorlichtingsdienst zal openen. Hij zal met een groepje journalisten voor een „goodwill mission" naar Nederland ver trekken. Dr Soebandrio is gisteren per K.L.M. in Nederland aangeko men. 60-jarig bestaan Albert Hein. Op 2e Pinksterdag werd het 60-jarig bestaan van Albert Heijn herdacht in een feestelijke bijeenkomst te Amsterdam, waar aanwezig waren de 250 filiaal houders van dit bedrijf met hun echtgenoten. Ter gelegenheid van dit jubi leum is aan de heer G. Heijn, als oudste der beide directeuren, de onderscheiding van officier in de orde van Oranje Nassau verleend. Tevens werd een der oudste filiaalhouders, de heer G. J, Dujardin te Heemstede begiftigd met de ere-medaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. De directie vond in dit jubi leum aanleiding om het perso neel met een gratificatie te be giftigen en tevens schonk zij aan de Stichting 19401945 het bedrag van f 20.000.' Stichting „Oranje-hotel". De reünie van oud-gevange nen van het „Oranje-hotel" zal dit jaar gehouden worden op Zaterdag 6 September in de Dierentuin te 's-Gravenhage. Het comité heeft besloten tot het oprichten van een stichting Oranje-hotel". Deze stelt zich tot doel het in stand houden van de dodencel 601 in de Sche- veningse gevangenis, het onder houd van het op te richten mo nument, het in huur of eigen dom verkrijgen van de executie plaatsen op de Waalsdorpse vlakte en het jaarlijks houden van een reünie van nabestaan den van hen, die vielen en van de oud-gevangenen uit het „Oranje-hotel". Eisenhower wast de vaat. Tijdens een zitting van de commissie voor buitenlandse aangelegenheden is een op zienbarend feit aan het licht ge komen generaal Eisenhower wast Zondagsavonds de vaat voor zijn vrouw. Eisenhower werd door de commissie gehoord. Eén der af gevaardigden, Jarman vertelde, dat mevrouw Eisenhower hem tijdens de oorlog eens ge vraagd had, om aan haar man te zeggen, dat hij maar niet al te verwaand moest worden. Als hij van het front terugkomt, zo had ze gezegd, moet hij weer net als vroeger de borden af wassen. „En", vroeg Jarman thans aan Eisenhower, „wast u tegenwoor dig al weer af voor uw vrouw?" „Alleen Zondagsavonds", grin nikte Eisenhower. Hoogwater te Vlissingen. Donderdag 29 Mei: 10.14 u. 1.58 m., 22.35 u. 1.42 m. „Kerkvaders va.i het socialisme". Ter gelegenheid van de herden king van I-Ioofts sterfdag zijn, krachtens besluit van de Lenaat der Gemeentelijke Universi. it te Amsterdam, eredoctoraten ver leend aan mevr. Henriëtte lloland Holst, Z. Exc. K. Huysmans, Her man Teirlinck en prof. mr P. N. van Eyck. Men kan, aldus de „Nederlan der" voor de keuze van deze pro movendi slechts waardering heb ben. Hun formaat paste alleszins bij deze bijzondere gelegenheid. Het doet echter ietwat vreemd aan de plechtigheid in „Het Vrije Volk" beschreven te zien onder het opschrift „Kerkvaders van socialisme te Amsterdam onder scheiden". De naam Hooft komt echter in het gehele verslag niet voor Het is.--merkwaardig trouwens om eens na te gaan wat pr^f. dr Jan Romein, die als promotor van de dichteres en de oud-minis ter optrad, eigenlijk heeft ge zegd. Tot eerstgenoemde sprak hij: „Gij zijt uit de geschiedenis van kapitaal en arbc-id van Neder land, gij zijt uit onze socialisti sche geschiedenis, maar evenzeer uit die onzer kunst, cultuur, kort om uit de geschiedenis van Ne derland niet meer weg te den ken". En later zeide hij tot hen bei den: „Ik noem u beiden de kerk vaders van het socialisme. Me vrouw Roiand Holst heeft het ideaal van het socialisme gepre dikt in woord en geschrift en er van gezongen. Zij heeft het on gerept weten te waren. Het was haar roeping niet er vorm aan te geven in de practijk. Kamiel Huysmans hield dat zelfde ideaal hoog eerst als jour nalist, toen als gemeenteraadslid en Kamerlid, als secretaris van de Tweede Internationale en als burgemeester en tenslotte als premier". Het werd bepaald heel pijnlijk, toen de heer Huysmans 'Loven- dien aanleiding vond om zijn af scheid van de Letteren in dier voege te relateren, dat de Lette ren hem het Kruiswoord „Lama Sabagtani" (Waarom hebt gij mij verlaten) zouden hebben nagege ven. Het is zeer wel mogelijk, dat een Vlaams vrijdenker en so cialistisch „kerkvorst" in zijn eigen kring geen bezwaar tegen het bezigen van zodanige woor den in dit verband kan hebbel^ Hij dient er echter rekening me de te houden, dat aan een Nedei> landse gemeentelijke, d.w.z. open bare, inrichting van Hoger On derwijs er velen zullen zij die zich daarbij gekwetst zullen ge voelen. Om het beeld van deze demon stratie te vervolmaken vermeldt „Het Vrije Volk" tenslotte met veel nadruk, dat deze beide pro movendi verschenen, gesierd met rode anjers Het is jammer, dat men aan een hulde, die gaarne gevoeld was als die van een geheel volk een partijkarakter heeft ge 'even, dat wrevel heeft gewekt, waar dat allerminst nodig zou zijn ge weest. Stoffelijk overschot Dr H. Coliin. Het stoffelijk overschot van Dr H. Colijn zal vermoedelijk volgende week naar Neder land worden overgebracht. Het is nog niet bekend, wan neer de herbegrafenis zal ge schieden. De Anti-Revolulion- naire partij zal dan een her denkingsbijeenkomst te 's-Gra venhage houden, welke geo pend zal worden door Mr J. H. de Wilde. Gesproken zal worden door Dr J. J. C. van Dijk en door Prof. Dr K. P;jk. Het is nog niet bekend, van- neer en in welk gebouw deze bijeenkomst gehouden zal worden. - De kustvaartuigen Walda en Hilda uit Nederland zijn te Priok aangekomen. Zij behoor den tot het convooi. waarvan de Erna en de Henk reeds eerder zijn aangekomen. Het volkssanatorium voor borstlijders te Hellendoorn heeft met financiële moeilijkheden te kampen. De exploitatie he "t in 1946 een nadelig saldo opgele verd van ruim f 100.000. Te 's-Gravenhage kwam de 14- jarige jongen H. v. d. H. op de hoek van de Loosdrechtsestraat en de Spakenburgsestraat met zijn fiets onder een tankauto. Hij was op slag dood. Het verkeer over de Lekdijk in de gemeente Amerongcn zal van Maandag 2 Juni af gestremd zijn wegens noodzakelijke her stelling van het wegdek. Naar de „N. L. Crt" verneemt, is zeer binnenkort een wetswijzi ging te wachten, waarbij aan de Bijz. Gerechtshoven de bevoegd heid wordt verleend bezitlmgen van delinquenten verbeurd te verklaren. DE BILT ZEGT: Stijging van temperatuur. Weersverwachting, geldig tot Woensdagavond: Opnieuw sterke stijging van temperatuur, echtei' gelei delijk weer toenemende bewol king met iater vorming van en kele verspreide buien met kans op onweer. Meest matige wind hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1