Het grootste Lynchproces, het grootste schandaal. Veertig jaar getrouwd voorkomt derde wereldoorlog. Neumann gearresteerd. Achtentwintig lynchers vrijgesproken. kolenproductie. versuutmug luewij zingen restaurants. Oe meekrapteelt in Zeeland. I VUGUdGl De directeur-generaal van de F.A.O., Sir John Boyd Orr, heeft bij een onderhoud met de pers verklaard, dat er een derde we reldoorlog zal komen als er geen internationaal plan voor de voedselvoorziening wordt opge steld. De huidige crisis zou vol gend jaar teneinde kunnen zijn, als de regeringen bereid waren zich. dezelfde inspanning te ge troosten als tijdens de oorlog. Hij was echter niet hoopvol ge stemd. Voedsel is het enige, waar de vrede van afhangt en niet politiek of grenzen. Sir John critiseerde de grote drie, die een derde van hun na tionale inkomen aan de voor bereiding van de volgende oor log besteden, terwijl zij zich be wust moesten zijn, dat het geld moet worden besteed voor de voedselvoorziening en in het be lang van het volk. spraak op dat punt de souverei- ne rechten van de landen zou raken. De subcommissie, die zich be zig houdt met het opstellen van een ontwerp-agenda voor de wereldconferentie over vrijheid van voorlichting, besloot als eer uc cuiupcbu In April lagere productie dan in Maart. De Europese productie van *o« vwixiviivtiiKi wcattAfi ais cci - ste punt daarop te plaatsen de hardf kool geeft de vorens de faciliteiten bij toelating, ver- voorlopige cijfers van de Euro- blijf en bewegingsvrijheid van Pfe kolenorganisatie voor April erkende verslaggevers. jj een daling te zien. I De productie voor de verschil lende gebieden was voor de afge lopen maand als volgt: (alles in Economische politiek voor België. De heer Duvieusart, de Belgi sche minister van Economische Zaken, heeft dezer dagen een rede gehouden over de economi sche politiek der Belgische rege ring. O.m. stelde de minister in het licht, dat België na Amerika het tweede land in de wereld is, dat na de laatste oorlog zijn begro ting in evenwicht heeft kunnen brengen. Spreker gaf hierna een overzicht van de handelsbalans voor 1947 en deelde mede, dat dit jaar voor 60 milliard aan goede ren zal worden uitgevoerd en voor 70 b. 74 milliard francs aan goederen zal worden Ingevoerd. Met betrekking tot de nationa lisatie der bedrijven verklaarde de minister, dat hiertoe op het ogenblik, gezien de ongunstige ervaringen, die men hierbij heeft opgedaan in het buitenland, bij de leden der regering weinig nei ging bestaat. Met betrekking tot de omzetbelasting merkte spr. nog op, dat deze geregeld zal worden in het kader van het Ne derlands-Belgisch-Luxemburgse economische aceoord. Britse aanklacht tegen Albanië. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat de Britse rege ring haar aanklacht tegen Alba nië met betrekking tot het leg gen van mijnen In de Straat van Korfoe formeel aan het Interna tionale Hof van Justitie heeft voorgelegd. Juridische kringen te Lake Success verklaren dat deze kwestie binnen het rechtsgebied van het Internationale Hof valt, omdat Albanië," door de uitnodi ging van de Veiligheidsraad, aan de debatten over deze kwestie deel te nemen, te aanvaarden, doaarbij de verplichting op zich nam, zich aan het besluit der V. N. te houden. België, Engeland en Frankrijk inzake Afrika. De besprekingen inzake Afri kaanse kwesties tussen België, Frankrijk en Groot Brittannië, die sinds 20 Mei te Parijs zijn ge voerd en Zaterdag eindigden, hebben tot een overeenkomst ge leid welke beschouwd wordt als een volledig succes van grote be tekenis, js Brti.se woordvoeriietr ver klaarde, dat de samenwerking tot gevolg zal hebben, dat de le vensstandaard in geheel Afrika bezuiden de Sahara omhoog gaat. De samenwerking betreft de voed selvoorziening, de bestrijding van ziekten onder mensen en vee, be scherming van gewassen, ar beidsregelingen enz. Men hoopt 'n permanent secre tariaat te stichten, dat de drie landen in Afrika zal vertegen woordigen. De persvrijheid. Na een heftige discussie in de subcommissie der V.N. voor Vrijheid van Pers heeft de Rus sische afgevaardigde te kennen gegeven, dat onder een „bona- Éde" correspondent dient te worden verstaan een correspon dent, wiens berichten waarheids getrouw zijn. Dit moet worden geëist van verslaggevers, die in ternationale conferenties ver slaan. Bij het lezen van een verslag over de Parijse vredes conferentie had de afgevaardig de eens de indruk gekregen, dat de oorlog nog aan de gang was. Tijdens de bespreking van de toelating en bewegingsvrijheid van bona fide correspondenten zeide Lomakhin (de Russische EEN KERK WORDT VERPLAATST. In het kader van de her opbouwplannen voor de Lon- dense binnenstad heeft men plannen onder handen voor het verplaatsen van de kerk van St.-James over een af stand van twintig meter, teneinde tot een verbreding van de Thames-street te komen. Men wil, na de mu ren en de toren verstevigd te hebben, onder het ge bouw een stalen vloer aan brengen, welke op zijn beurt gedragen wordt door domme krachten. Daarna tussen steunvloer en dommekrach ten stalen rollen schuiven en met behulp van hydrau lische kracht het kerk gebouw op deze rollen ver plaatsen. 1000 ton)Aken en Ruhrgebied 4599 (vorige maand 6079). Saar- gebied 785 (891). Frankrijk 4228 (4628). De Belgische productie bedroeg in April 2172 tegen 2198, terwijl de dagproductie steeg van 85 tot 87. De Nederlandse productie daal de van 885 tot 812, terwijl de dagproductie terugliep van 36 tot 84. De totale koleninvoer voor de Europese landen was in April ongeveer 1000 ton hoger dan in Maart. Rapport van de Balkan- commissie ondertekend. De enquete-commissie der V. N. voor de Balkan voltooide Zaterdag haar werkzaamheden, toen de 11 leden het rapport der commissie voor de Veilig heidsraad over haar bevindin gen ondertekenden. De Russische afgevaardigde bestreed nogmaals de conclusie der commissie en haar aanbeve lingen, doch keurde het rapport zelf goed. Op 4 Februari begon de commissie met haar onder zoek. De S.S. generaal Erich Neu mann, voormalig opperadju- dant van Himmler, is gearres teerd. A.F.P. meldt, dat Neumann gearresteerd is in een Beiers dorp in de buurt van Berchtes- gaden, waar hij als boerenar beider was ondergedoken. Neu mann was chef van de Sicher- heitsdienst en de Sicherheitspo- lizei in Nederland en België. Duitse herstelbetalingen. Bij de laatste toewijzing te Brussel van machines uit Duitse herstelbetalingen zijn aan Ne derland toegewezen 17 machines uit Colis Metal Werke Nordlin- gen en 7 machines uit een Dor nierfabriek, terwijl nog onder handelingen gaande zijn over onderdelen van de Nord-Deut- se Hütte Bremen. Hoge nazi's voor het gerecht. Dr W. Kampner, Amerikaans aanklager te Neurenberg, heeft c.e namen genoemd van 5 voor aanstaande personen van het voormalige Duitse ministerie van Buitenlandsche Zaken, die we gens oorlogsmisdaden zullen worden berecht. Het zijn: Steen gracht von Moyland, voormalig minister van Buitenlandse Za ken, die te Neurenberg voor von Ribbentrop getuige is geweest. Ernst Wilhelm Boele, leider van de organisaties van in het buitenland verkerende Duitsers, die voor Hess heeft getuigd. Wilhelm Keppler, voormalig minister van Buitenlandse Za ken en economisch adviseur van Hitier. Karl Ritter, voormalig ambas sadeur in Brazilië. Erich Albrecht, chef van de juridische afdeling van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. rechtervleugel op Korea, vol gens zijn eigen zeggen met de V. S. een geheime overeenkomst heeft gesloten om tot een on afhankelijke regering in de Ame rikaanse zone van Zuid-Korea te komen. De Amerikaanse woord voerder ontkende, dat er met ook maar iemand geheime over eenkomsten waren. Commissie voor cultuur herstel. Op de laatste vergadering van de internationale conferentie van particuliere organisaties voor cultuurherstel, onder aus piciën van de Unesco te Parijs gehouden, heeft men met in stemming van de Unesco (op voedkundige, wetenschappelijke en culturele organisatie der V. N.) besloten een tijdelijke inter nationale commissie voor cul tuurherstel op te richten, die de verschillende acties dienaan gaande in de geteisterde landen van Europa en Azië moet coör dineren. Ook zal door duidelijke afbakening van de taak der com missie voorkomen worden, dat werk verricht wordt, hetwelk tot het terrein van de Unesco behoot. /Uta Beton, viva TcaMa". Een menigte van verschei dene duizenden tezamen geko men op de Plaza Del Mayo te Buenos Aires, juichte: Viva Peron. Viva Franco", ter be groeting van de nieuwe Spaanse ambassadeur in Ar gentinië, Dr Jose Maria de Areilza, die zijn geloofsbrieven aan president Peron kwam overhandigen. De ambassadeur had een onderhoud van anderhalf uur met Peron. Volgens kringen, die in nauw contact met de regering staan, zou een van de punten van bespreking geweest zijn een aanstaand bezoek aan Spanje van Senora Peron. Zij zal op 6 Juni uit Buenos Aires vertrekken. Met ingang van Augustus zul len de toewijzingen voor voe- dingsvetten en/of vlees aan ho tels en restaurants, broodjeswin kels e.d. met respectievelijk 16 tot 20 pCt worden verlaagd. In het kader van de algemene versobering voor deze bedrijfstak zullen zo spoedig mogelijk twee vleesloze dagen per week inge steld worden. De koffie- en thee toewijzingen voor restaurants, cantmes, enz. zullen eveneens een verandering ondergaan met dien verstande, dat voor koffie de helft in moutkoffie het beste inlandse product ter vervanging van koffie, dat wij in Nederland kennen zal moeten worden op genomen. Vacantiegangers zullen met deze omstandigheden eveneens rekening moeten houden. Zij die nen niet meer te verlangen dan de hotel- en pensionhouder hun kan verstrekken en zullen er goed aan doen hun distributie bonnen mee te nemen. Ook dit is Amerika. In de Amerikaanse staat Zuid Carolina is vorige week liet groot ste lynchproces van de V. S. gevoerd. 28 blanken, die een neger gelyncht hadden, werden vrijgesproken. De Engelse en Ameri kaanse bladen wjjdden aan dit proces vele kolommen. Amerikaanse bladen schreven: „Aanfluiting van het recht zonder weerga!" „De beste propaganda voor de TJ.S.S.R". FEUILLETON door K. JONKHEID. 26) o— Gestadig gaat de tijd verder. Op een middag ziet moeder Stuiveland de brievenbesteller binnenkomen door het kleine hek. Hij vervolgt zijn weg in de richting van haar deur. Haar hart begint te bonzen. Wat zal het zijn? Ze legt haar hand te gen haar keel en slikt. De besteller geeft een brief. Van Dirjt? Dadelijk kijkt ze naar het adres en naar de ach terzijde. Het is een brief van haar man, geadresseerd aan Dirk. Potlood strepen doorkrassen het adres. Daar staat ook iets bijgeschre ven. Met potlood. Ze moet haar bril te voor schijn halen. Dan loopt ze naar het venster en tuurt Wat staat daar? „Verstorben" leest ze. Dat is een Duits woord, maar *e begrijpt het dadelijk. Het be- \tekent, dat Dirk dood is. Ontzet zinkt ze op een stoel. Ze is alleen. Anna is er niet •n haar man is naar het dorp. Ze buigt voorover, haar elle bogen steunen op haar kniën, baar gezicht ligt in haar heide De verdachten, meest taxi chauffeurs, hadden een 23-jarige neger-chauffeur, Willie Eaiïe uit de gevangenis gehaald en meege nomen naar een eenzame plaats. Hier werd Earle met geweerkol ven mishandeld. Tegenover de politie beweerden de verdachten later, dat de neger hun bekend had een blanken chauffeur •■ver moord te hebben. Daarom werd hij door de lynchers doodgescho ten. De tenlastelegging was zeer in gewikkeld en omvatte 98 punten. De jury bestond uit negen tex tielarbeiders, twee handelsreizi-, gers en één boer. Zij hadden strikte opdracht, om de schuld vraag te onderzoeken volkomen los van elke rassenkwestie. In vijf uur waren ze klaar: alle 28 beklaagden werden op alle 98 punten niet-schuldig verklaard. Rechter Martin gelastte daar op, dat de verdachten vrijgelaten zouden worden. Deze werden door familieleden en vrien den op de tribune luide toege juicht. Martin weigerde na af loop commentaar te leveren op de beslissing. Uit alles bleek de nog steeds bestaande tegenstelling tussen de neger hatende staten in het Zuiden en de meer menselijke Noordelijke gebieden. Een verde diger zei: „Washington zond re chercheurs naar het Zuiden, om de <--> te sporen. handen „.omen geen tranen, ze is overstelpt, schreien kan ze niet, ze kan alleen maar ker men: „O Here help ons". Zo vindt haar Anna, die thuis komt. „Wat is er, moeder?" Ze wijst naar de brief en krijt: „Eerst Willem en nu Dirk. O die oorlog!" Haar woorden breken de spanning, die zich ontlast in een zenuwachtig schokkend snik ken. Anna haalt water. Zij schreit ook en haar handen beven. Geen van beide is in staat, het glas water te hanteren. Na enige minuten worden ze kalmer. Hun tranen minderen en Anna vraagt: „Zal ik vader roepen?" „Ik weet niet waar hij is. We moeten wachten." Onverwacht horen ze vader aan de deur. „Man!" roept moeder. Ze staat op. Vader opent de kamerdeur. „Nu geloof ik, dat er een brief gekomen is, waar opstaat, dat Dirk gestorven is." Opnieuw begint ze zenuwach tig te snikken. Vader bekijkt de brief. Hij staat verplet. Dan roept hij„Dat is ont zettend! Nu weten we nog niets. Waar, is hij gestorven? En hoe? Heeft hij iets gezegd? Een bood- Washington hoopt zeker in het Noorden stemmen te winnen voor de komende verkiezingen door Zuiderlingen te vervolgen". In het slotpleidooi verklaarde de verdediging, die niet eens de moeite had gedaan om getuigen op te roepen, dat de jury de ver dachten moest vrijspreken om te tonen, dat Greenville zijn eigen boontjes wel kan doppen en geen inmenging van het Noorden wenste. De terechtzitting werd bijge woond door een waarnemer van de nationale orde van advocaten, Popper. Deze verklaarde na af loop, dat Washington hier nood zakelijkerwijs diende in te grijpen Volgens hem was het duidelijk, dat de politie wist, dat de mis daad zou plaats hebben, doch eenvoudig niets deed, om haar te verhinderen. De kwestie Korea. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft ver klaard, dat de politiek van de V. S. t.a.v. Korea zich nog steeds ten doel stelt om de in in 1945 te Moskou gesloten over eenkomst aangaande het beheer - schap voor Korea ten uitvoer te brengen. Deze verklaring werd afgelegd in antwoord op berichten uit Seoel (hoofdstad van Korea) schap achter gelaten? Of een brief?" Hij zit in zijn stoel en schreit. Ze schreien alle drie, vader en moeder en het enig overgeble- ven kind. „We moeten een boodschap sturen", zegt Anna. „Ga jij er straks even heen' antwoordt vader. Het is tijd voor het avond eten. Anna zet een stukje brood op tafeL Het is weinig, doch meer dan ze op dit ogenblik lus ten. Ze zien er beti'okken uit, met ingevallen en vermagerde gezichten. Na iets te hebben genuttigd, maakt Anna zich gereed. Ter- I wijl ze zich een ogenblik ver wijdert komt het meisje het hek binnen. Moeder opent de deur. Ze groet schreiend. Ook het meisje begint zacht te snik ken. Juist komt Anna binnen en zegt: „Ik stond klaar, om naar u toe te gaan. Er is een brief terug gekomen." Ze toont het meisje de enve- loppe met het woord „Verstor- I ben". De bezoekster valt op een stoel. „Ze zijn dood!" roept ze. „Ze zijn allemaal dood. Doodge schoten door de Gestapo! O, het is verschrikkelijk!" I De teruggekeerde verlofgan ger heeft alles onderzocht en een uitvoerige brief geschreven. Een Slowaaks protest tegen veroordeling van Tiso. De vertegenwoordigers van de Slowaakse Christelijk-Demoera- tigche Partij in de nationale Slo waakse Raad hebben, volgens het Slowaakse Communistische blad „Prawda", de afzetting ge- eist van de president van het hooggerechtshof te Bratislava, Igor Daxner, die het doodvon nis heeft uitgesproken over de voormalige leider van de Slo waakse staat in oorlogstijd, mgr Tiso. De Communistische verte genwoordigers hebben in pro test tegen de eis van de Chris ten-Democraten de zaal verla ten en verklaard, dat zij niet meer in de Nationale Raad zou den verschijnen voordat deze kwestie tot een oplossing is ge bracht. Daladier over Franse nederlaag. Frankrijk had in Mei 1940 3600 tanks tegen Duitsland 3500, aldus Daladier, premier ten tijde van de oorlogsverklaring aan Duitsland, voor de parlements commissie, welke een onderzoek instelt naar de oorzaken voor de Franse nederlaag. De Franse generale staf hield vast aan een verouderde stra tegie en wist niet hoe de tanks te gebruiken. Hij critiseerde te vens de Britse en Amerikaanse politiek om Frankrijk niet te steunen tegen de Anschluss van Oostenrijk en na het begin der vijandelijkheden niet voldoende hulp door middel van vliegtui gen te verlenen. Paul Reynauld, die Daladier opvolgde, verklaarde in de „France Soir", dat de Britse luchtmacht wellicht fouten heeft gemaakt, maar dat het niet waar is, dat zij zelfzuchtig weigerde samen te werken, zoals de pers van de regering van Vichy steeds wilde doen geloven. Daladier verklaarde, dat de oorzaken voor Frankrijks neder laag „hoofdzakelijk van militaire aard" waren. De rapporten van de militaire operaties van 1940 zijn nooit gevonden. Commissie tegen Communisme 1 In het Lagerhuis heeft het Conservatieve parlementslid Sir Waldron Withers minister Attlee de vraag gesteld, of het niet wenselijk zou zijn, gezien het bestaan van de Canadese Ko ninklijke Commissie inzake groep jongelui is gearresteerd en, na wekenlange opsluiting in een strafkamp, ter dood veroor deeld en gefusilleerd, waaronder cok de twee broers en Dirk Stuiveland De slag is verpletterend. Het gezin Stuiveland ont vangt brieven en bezoeken, van de Jonkheer met mevrouw en van de familie en de buren. Allen hebben medelijden met het zwaar getroffen gezin. Ze beklagen de ouders, die in korte tijd hun beide zoons op zulk een tragische wijze verloren en to nen hartelijk meeleven in hun smart en rouw. Maar het is zo vreemd Een sterfhuis zonder dode! De Jonkheer doet onderzoek naar de mogelijkheid, het stof felijk overschot van Dirk naar huis vervoerd te krijgen. De moeilijkheden zijn vele en de kosten hoog, terwijl er niet de minste zekerheid bestaat, dat men werkelijk het lichaam van Dirk ontvangt. De Duitsers stu ren maar wat. En alleen tegen betaling van grote sommen, zon der enige waarborg. Dus daar ziet men van af. Er is een andere vraag, die het hart van vader en moeder dag en nacht bezig houdt. Hoe is Dirk g-.storven? Hoe was zijn staat voor de eeuwigheid? Was Olieboringen in ons land. De olie in de Nederlandse bo dem biedt nog steeds nieuwe perspectieven. De „Bat. Petrole um Mij." zal binnenkort te wes ten van Coevorden beginnen met diepboring. Er bestaan plannen boringen tot een diepte van 2000 meter te verrichten. Bij Schoon- loo (ten Noorden van Emmen) zal de Bataafsche proefboringen tot de diepte van 600 meter on dernemen. Voorts zal zeer binnenkort een aanvang gemaakt worden met een onderzoek der waddeneilan den en andere gebieden. De B.P.M. zal daar boringen ver richten met seismish onderzoek, waarbij trillingen in de bodem opgewekt worden door onder grondse explosies om zodoende de bouw van de diepere lagen te kunnen vaststellen. Een Pieter de Hooch voor het Mauritshuis. De heer en mevrouw H. G. ten Catevan Wulfften Palthe te Almelo hebben aan de staat der Nederlanden ter plaatsing in het Mauritshuis een schilde rij van Pieter de Hooch ten ge schenke gegeven, voorstellende een achterplaatsje van een huis te Delft. Hierdoor is het Mauritshuis verrijkt met een meesterwerk van deze schilder uit omstreeks 1656, die tot nu toe nog niet was vertegenwoordigd in dit museum. Het stuk dat zich gedurende de gehele oorlog in Amerika be vond en daardoor aan de greep der Duitschers is ontsnapt, zal binnen enkele maanden' naar Nederland terugkeren om dan in het Mauritshuis blijvend te wor den geëxposeerd. Autoriteiten van het Ameri kaanse leger delen mede, dat het wrak van een vliegend fort, dat 15 passagiers vervoerde van de Panamakanaalzone naar Texas in Nicaragua is gevon den. Twee jaar na de Duitse capi tulatie zakte de V. S. op de ranglijst der luchtvaartlanden van de eerste naar de derde plaats af. In de Franse nationale ver gadering werden de Franse ver liezen aan mensenlevens in de periode van 19391945 geraamd op 620.000. De Franse Nationale Verga dering heeft met algemene stem men haar goedkeuring gehecht aan de lening van 250.000.000 dollar, die de wereldbank aan Frankrijk wil verstrekken. spionnage, in Engeland een Ko ninklijke commissie inzake Com- munstische activiteit in te stel len. Attlee antwoordde ontken nend, waarop Sir Waldron vroeg, of de minister zich er bewust van was, dat de wortel der heden daagse moeilijkheden de com munistische invloed is. Onder gelach riep de commu nist Galaeher, dat de minister zich er wellicht van bewust was- dat bij ontbreken van commu nisten de heer Smïthers „spraak- verlamming" zou hebben. Onder hernieuwd gelach verzekerde Attlee, dat dit niet zo zou zijn, zo lang het onderwerp „massa- aankopen" bestaat. (Ook hier over stelt Smithers veelvuldig vragen.) Sir Waldron protesteerde bij de plaatsvervangende speaker, maar deze zei: „Sir Waldron houde het mij ten goede, maar hij lokt zulke antwoorden her haaldelijk uit". hij bereid? Was Christus zijn Borg en Verlosser? Ze weten niets, ze ontvangen geen enkel bericht dienaangaan de, hoeveel brieven ze ook schrijven aan personen, in Duits land, wier adressen hun door meelevende mensen worden vers trekt. Ze hebben veel gebeden. Voor zijn behouden terugkeer, voor zijn bekering en eeuwig behoud. Het gebed om terugkeer is niet verhoord. Het andere? Zou God van al hun gebeden niets verhoord hebben? Helemaal niets? Hij is toch de Hoorder der gebeden? Heeft Dirk veel geleden in die laatste weken voor zijn dood? Is hij mishandeld? Is die bange lijdensweg voor hem nodig ge weest? Heeft hij zulks verdiend? Hun hart zegt neen. Of heeft God het zoo geleid, om Dirk tot nadenken en bekering te bren gen? Dat is mogelijk. Gods we gen zijn wonderbaar. Den zou hun gebed tóch.... „O, Heiland, als Gij weder komt om te oordelen de leven den en de doden, wees een barmhartig Rechter! Barmhar tig voor de levenden, barmhar tig voor onze lieve dode." Zo bidt moeder Stuiveland in de liefdedrang en de eenvoud haars harten. (Wordt vervolgd.) oticmmg voor ae Landbouw in Zeeland. Omtrent de op 20 Mei gehou den bestuursvergadering kan het volgende worden medegedeeld: Wederopbouw boerderijen. Bij herhaling vragen eigenaars of gebruikers van boerderijen wier bedrijfsgebouwen door oor logsgeweld zijn verwoest, tot wie zij zich kunnen wenden voor het verkrijgen van voorlichting bij de wederopbouw. Het bestuur van de Stichting voor de Landbouw is van oordeel dat betrokkenen zich het best kunnen wenden tot de daartoe in gestelde commissies van de Stichting voor de Landbouw, welke als volgt zijn samengesteld. Zeeuwsch-VlaanderenM. de Bruijne, Cadzand; J. Ramondt, Schoondijke; A. de Nijs, Clinge; L. van Dijk, Rijkslandbouwconsu- lent, Schoondijke; A. Cammaert, Oostburg, secretaris. Walcheren: D. Kodde, Zoute- lande; B. Koole, Souburg; C. Zwagerman, Middelburg: A. D. Ganzeman, Middelburg, secreta- Overig Zeeland: H. C. v. d. Zande, Nieuwerkerk; J. F. Brooymans, St. Annaland; M. Steijn, C 19, HoedekenskerkeIr C. W. C. van Beekom, Middel- harnis; C. P. J. van Iwaarden, Kruiningen, secretaris. Inenting mond- en klauwzeer. Gelet op de resultaten welke het afgelopen jaar met de enting tegen mond- en klauwzeer zijn verkregen, wekt het Bestuur van de Stichting de veehouders op, deze enting door de dierenartsen te doen plaats vinden, in het bij zonder voor het melkvee. Het volgend jaar zal getracht worden deze inenting georgani seerd te doen plaats vinden om een zo rationeel mogelijke werk wijze te verkrijgen, zowel wat de verplaatsingskosten van de die renartsen als het gebruik van de entstof betreft. Publiekrechtelijk lichaam voor de landbouw. Het Bestuur betreurt het in hoge mate, dat het voor de land en tuinbouw zo belangrijke Stich- tingswerk voorlopig geen uitbrei ding kan ondergaan daar de be voegdheid om heffingen te doen ook van de niet-georganiseerden aan de landbouw wordt onthou den, terwijl deze in de oorlog voor de industrie en handel is tot stand gekomen en is gehand haafd. Het Bestuur ziet hierin een achterstelling van de landbouw vergeleken met de andere be drijfstakken. Loonregeling 1947. Binnen enkele dagen kan de goedkeuring verwacht worden van het contract voor het jaar 1947-1948. Over de accoordtarieven zijn nog besprekingen gaande. De voorstellen van Zeeland zijn: 1. Bieten, a. onderhoud per keer: Doorslaan f 29f 33 per H.A.; op één zetten f24f 29 per H.A.; Ie maal wieden f47.50 f53 per H.A.; 2e maal wieden f 33—f 38 per H.A. b. Rooien per H.A. zonder kop pen hakken, met laden en loof uit de reken: Zeeuws schoon f133f166; c. Koppen hakken f 20—f 30. 2. Voederbieten. Rooien zonder laden f66—f90. 3. Vlas. Trekken, binden en schelven f 133f 190. 4. Graan. a. snijden, incl. bin den en hokken f 80f 100. b. ophokken achter de zelfbin- De man van de E.V.C., Blok zijl, propagandist voor het com- munisme is naar Indië gegaan on 1 de nationale zaak te schaden en I Soekarno een handje te helpen. Soekarno-BlokzijL j Het is niet de eerste keer dat deze namen naast elkaar ge plaatst worden. i Tijdens de oorlog stookte Soe- jkarno in Indië liet revolutiovuur terwijl hij tegelijkertijd niet Ja pan collaboreerde. In Nederland was het Max Blokzijl, die voor de Duitse zaak I propaganda maakte, j Een in geest en streven. I Maar Blokzijl werd doodge schoten en Soekarno werd als hoofd van de republiek erkend, en geëerd. En nu heeft bij naast zich een andere Blokzijl, die hierin van I zijn voorganger verschilt, dat hij J niet met de hand groet maar met opgestoken vuist. j Het werk van Max Blokzijl j wordt door hem in andere vorm j voortgezet. j En onze regering maakt dit .mogelijk. Blokzijl is dood. Lev# I Blokzijl. Met een melkprijs van 14 cent, zoals door de regering is vastgesteld, kan de Bond van melkveehouders zich niet ver enigen. Men zal aandringen op een hogere prijs. Tijdens de debatten inzake de begroting heeft de Luxemburg- sche minister van Landbouw, de heer Margue, verklaard, dat de autonomie van de Luxem burgse landbouwpolitiek in het kader van de Nederlands-Bel- giseh-Luxemburgse tolunie ver zekerd is. Deze zal het de Lu- xemburgsche landbouw mogelijk maken minimumprijzen vast te stellen, die in ieder geval de productiekosten zullen dekken. In de maand April van dit jaar bedroeg het daggemiddelde der gecontroleerde' werklozen in België 51.154, hetgeen vergele ken met de maand Maart (93.649) een vermindering bete kent met 42.495, da. 45,5 pro cent. Deze vermindering is toe te schrijven aan de gewijzigde seizoenomstandigheden. Truman heeft aan Marshall opgedragen Amerika's program ma voor hulp aan Griekenland en Turkije uit te voeren. Een schip met illegale Joodse immigranten is aangehouden door de Britse marine. Het was de 400 ton metende „Mordeay Hagettaoih" („Strijders uit de Ghetto's") met 1500 passagiers aan boord. der: Duitse hokken f 8—f 15; Zeeuwse hokken f7f12. c. schelven f 10f 18. 5. Erwten. Pikken f 35f 45. 6. Paardebonen. Snijden f58— f75. 7. Bruine en witte bonen. a. trekken in de tol geleverd f 65 f90; b. trekken, gebonden f55 f 72; c. trekken, ongebonden f42—f60. 8. Maanzaad. Snijden, binden en tollen f60f 76 9. Aardappelen, a. Rapen ach ter machine aan hoopjes op het land geleverd: grove soorten f100f130; Zeeuwse bonte en bl. f130—f170. b. Rapen achter de machine geleverd in zakken; grove soor ten f85f120; Zeeuwse bonte en bl. f120—f155. c. Rapen, achter de rooier, gro ve soorten per zak van 60 kg. f 0.18—f 0.24. In het onlangs bij Veenman te Wageningen verschenen boek „Geschiedenis van de Zeeuwse landbouw en van de Z.L.M.", door prof. dr P. J. Bouman, worden interessante mededelin gen gedaan over de mee krapteelt, zooals die vroeger in het laatst van de 18e en het begin van de 19e eeuw in Zeeland veel voorkwam. De meekrap of meede werd m Zeeland niet gezaaid, maar geplant als „kiemen" of stengel delen van de twee- of driejarige planten. Zij gedijde het best op sterk bemeste zware of lichte kleigronden. Het kiemen „zet ten". dat meestal in Mei plaats vond, was een vermoeiend werk, dat door ervaren arbeidskrach ten moest geschieden. De ver dere behandeling van het ge was vereiste nog verschillende werkzaamheden: het aanaarden of grond uit de voren op de bed den brengen, wieden, en 's win ters het afdekken van de plantjes met mest of compost. De meekrapwortel werd in het tweede of derde jaar gedol ven. Daarvoor gebruikte men een lange, smalle spade, die slechts door geoefende arbei ders kon worden gehanteerd. Een hectare tweejarige mee krap bracht in versen toestand 1200 tot 1500 kg op, driejarige krap van 2000 tot 3000 kg. Na het rooien werden de wortelstokjes gedurende enige dagen in hoopjes op het land gedroogd en daarna met wagens naar de meestoof gebracht. De kleur der wortels die door het voorlopige drogen iets taaier was geworden, was geelachtig- rood. Het drogen vond plaats in de z.g. toren door middel van de warme lucht, die opsteeg uit een vuuroven onderin dit ge bouw. De meekrap, die het dichtste bij het vuur had gele gen, werd van de onderste zol dering naar een hogere gebracht en eerst wanneer zij de vierde of bovenste zoldering had be reikt, was de droging voltooid. Vervolgens kwamen de wor tels op de dorsvloer in een der vleugels van de bewaarplaats. Bij het dorsen werd de mee krap met vlegels in kleine stuk jes geslagen met de bedoeling haar van aarde te zuiveren en er de opperhuid, de „vellen" af te halen. De gedroogde, gebroken wor tel noemde men racine. Maar slechts een gedeelte der mee krapwortels verliet in deze vorm de stoven. De meeste meekrap telers lieten de racine n.l. ver der verwerken, omdat het ge woonlijk het meest winstgevend was de meekrap in poedervorm als „hardgoed" in de handel te brengen. De verdere bewerking die daarvoor nodig was noemde men het „stampen"; het pulve riseren van de meekrap in een massief eikenhouten blok. Een molenrad, voortbewogen door drie paarden, bracht de zes stam pers in beweging, die de wor tels tot poeder sloegen. Tenslot te begon het zeven, waarbij een drietal kwaliteiten werden on derscheiden: de „onberoofde", de „gemeene" en de „krap' of „krappe", de fijnste kwaliteit uit de kem van de wortel. De rechtsvorm, die bij de op richting van de meestoven ge kozen werd, was meestal de fa milie- of gesloten verwantschap. Een der participanten trad op als boekhouder. Het bedrijf zelf stond onder controle van de droger, de man die bij de be werking de hoofdfunctie had en het productieproces tot in al zijn onderdelen regelde. In iedere meestoof was ver der werkgelegenheid voor een stamper, een onderman en voor een viertal „op- of afdoeners". Merkwaardig was, dat zoveel van deze mensen van Tholen afkomstig waren. De betekenis van de meekrap- cultuur en bereiding kan voor Zeeland niet hoog genoeg wor den aangeslagen. Op zijn reis door de provincie in 1808 telde de Agent voor de Nationale Oeconomie, Goldberg, 35 mee- krapstoven, merendeels op Schouwen-Duiveland en op Tholen. Wanneer men er reke ning mee houdt, dat de bouw som van een meestoof in het be gin van de 19e eeuw ongeveer f 24.000 bedroeg komt dit alleen reeds voor de stoven neer op een kapitaalinvetatie van f 840.000. De meestoven van Z. Vlaanderen (toen Frans gebied) meegerekend is een invetatie van ruim een millioen gulden, zeker niet te hoog geschat. Voor de 10.000 vaten, die Zee land volgens een ruwe schatting in normale jaren kon leveren, beliepen de arbeidslonen pion. f 1.400.000. Uit deze korte gegevens blijkt wel, dat de thans verdwenen meekrapteelt, in vroeger jaren, voor Zeeland van niet geringe beteken» m geweest

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2