ZEEUWSCH DAGBLAD Opheffing van Australische boycot verzocht. Hog steeds partijpolitiek Frankrijk-Nederland 4-0 in „Langzaamaan-staking' Frankrijk Zaterdag begonnen. Productie in gas- en electriciteitsbedrijven verminderd Nederlands- Indonesische onder handelingen. Doodstraf in Sowjet-Unie afgeschaft. Spoedige aanvulling Commissie-Generaal. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswqkstraat, Telefoon 2052. 3e jaargang No. 651 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND dinsdag 27 mei 1947 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Hooïdredacteur: R. ZUIDEMA Directeurs JACQ. DE SMIT Advertentieprijs 12 cent per m.m. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZEN GA, Middelburg, Rubriek Kabouters 5 cent per woord Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. (Van onze parlementaire redacteur.) Hoewel iedere beschouwing over de dingen, die in de eerst volgende weken gaan gebeuren op het terrein van de Indische politiek een speculatief karakter draagt, te meer, daar het inder daad vast staat, dat in Indië door de ministers Beel en Jonkman geen enkele beslissing is geno men, zijn er toch bepaalde aan knopingspunten, die een vrij gro te mate van houvast geven, en die min of meer de richting be palen van de besluiten, die straks het gehele kabinet, in overeen stemming met de Staten-Gene- raal, zal moeten nemen. In de eerste plaats staat het vast, dat de ministers Beel en Jonkman reeds voor hun vertrek naar Indië wisten, welke toestan den zij daar zouden aantreffen. Toen de beide adviseurs van de Commissie-Generaal hals over kop naar Nederland terugkeer den, was dit voor de regering al lerminst onverwacht; en wat de professoren Verzijl en Posthuma vertelden was voor de regering althans voor de ministers Beel en Jonkman allerminst nieuw. Ook zij waren bezorgd over de gang van zaken, met name over het dillectantistische dictatoriaal optreden van Prof. Schermerhorn die zich van zijn instructie wei nig aantrok. Deze bezorgdheid moet zelfs zo sterk zijn geweest, dat minister Jonkman reeds bij het bekend worden van de overeenkomst van Linggadjati ernstig overwogen heeft, zijn ambt neer te leggen. De partij-politieke verhoudingen, waarvan de heer Schermerhorn in Indië heeft geprofeteerd, lagen toen echter zodanig, dat het la ten vallen van Jonkman tot ge volg zou hebben gehad, dat een figuur als Prof. Logemann, die een uitstekend professor is, doch in de ogen van hen, die ook Prof, Schermerhorn verafgoden, be stuurskwaliteiten bezit, minister van Overzeese Gebiedsdelen zou zijn geworden. Thans, nadat Linggadjati is ge tekend, liggen de zaken anders Gezien in het partij-politieke re geringssysteem heeft Nederland aan de buitenwereld zün bereid heid tot samenwerking en erken ning van nationale aspiraties ge toond en met zün handtekening bekrachtigd. Nu blijkt echter, dat de oppo sitie tegen Linggadjati in het ge lijk wordt gesteld. Aan de ene züde bewijzen de (overigens by het accoord van Linggadjati voorziene) vryheidsbewegingen van de Pasoenda en van de Ma- doerezen het hypothetische van het republikeinse gezag. Aan de andere züde is er door linkse op positie in de republiek toenemen de onbereidheid tot loyale uit werking van Linggadjati. Volkomen in strijd met dit ac coord blijven de republikeinen aandringen om het recht van di recte vertegenwoordiging in het buitenland en op direct toezicht op de vreemde valuta, die ont vangen wordt voor de export van de republiek. In de tweede plaats is er de officiële uitspraak van Dr Beel in Makassar, waarin hü uiting gaf aan zün ongerustheid. Hü be treurde het zeer, dat de republiek in haar uitlatingen tegenover de staat Oost-Indonesië zowel als in die tegenover Nederland de za ken dikwyis stelt op een wijze, die vaak ernstige twüfel doet rij- zen aan de republikeinse bereid heid tot samenwerking. En, aldus minister Beel, deze twüfel mag niet langer blqven voortbestaan. Dit was een duidehjke waarschu wing aan de republiek: het ge duld raakt uitgeput. In de derde plaats is er de plot selinge overkomst van de romp- Commissie-Generaal. Destijds, toen de belde minis ters naar Indië zouden vertrek ken, is officieel verklaard, dat het ging om normaal contact met de Commissie-Generaal, die dit maal echter niet naar Nederland kon komen, omdat haar aanwe zigheid in Indië, ter continuering van de onderhandelingen, nodig was. Thans is deze aanwezigheid in Indië blijkbaar niet m eer no dig, mogelijk zelfs ongewenst De verklaring van de Indische Rege- ringsvoorliehtingsdienH, dat de heren opnienw moeten worden geïnstrueerd, doet vermoeden, dat min. Beel tot de conclusie ge komen is, dat Prof. Schermer horn iets meer aan banden moet worden gelegd. In de vierde plaats is het ons bekend, dat er nog veel meer din gen bü de regering bekend zün, 1 die een zeer schril licht werpen op de houding van de republiek, dan ooit is gepubliceerd. Het staat echter vast, dat ook na de terugkomst van de beide minis ters uit Indië, voornamelijk om partij-politieke redenen, de kaar ten niet voor het ganse Neder landse volk op tafel zullen wor den gelegd. De conclusies, die uit deze pun ten getrokken kunnen worden, menen wy als volgt te kunnen sa menvatten. De ministers Beel en Jonkman zijn versterkt in hun reeds voor hnn vertrek bestaande mening, dat van de zqde van de republiek geen loyale uitvoering van het accoord van Linggadjati te wach ten is. Hun streven, een oplos sing, zonder tot het uiterste ge bruik te maken van het Neder landse sonverelniteitsrecht, tot stand te brengen zal er toe lei den, dat zjj het gehele kabinet ter diepgaande bespreking een soort ultimatum aan de republi keinse regering zullen voorleg gen. Aangenomen kan worden, dat de K.V.P. ten aanzien van de In dische politiek geen water meer in de wijn wenst te doen. Met de P. v. d. A. staat het anders. Een deel zou graag ver der willen afglijden: een ander Wü kunnen als vaststaand aan nemen, dat Dr Beel zal pogen, de huidige regeringscoalitie in stand te houden. Daartoe zal de P. v. d. A. moeten worden over tuigd van de noodzakelijkheid van doorpakken in Indië, wan neer het laatste ultimatum van republikeinse züde wordt ver worpen. De regering zal hierbü interne belangrijke gegevens aan de P. v. d. A. verstrekken, die zü de rest van het Nederlandse volk moedwillig onthoudt. Het is zelfs niet te gewaagd, te veron derstellen, dat de ministers spe ciaal Prof. Schermerhorn mee naar Nederland laten komen, om de P. v. d. A. door hem te doen overtuigen, omdat hü in die krin gen een overmatig grote mate van gezag heeft. Gelukt het niet, de socialisten te overtuigen van de noodzaak, een politiek te voeren, die van oppositiezijde steeds als de juiste is aangewezen (zij het dan niet In een te Batavia verschenen officiëel communiqué wordt medegedeeld, dat de Nederlands- Indische regering en de regering van de Indonesische republiek een gemeenschappelijk verzoek aan de Australische regering hebben gericht om haar invloed aan te wenden teneinde de boycot op Nederlandse schepen onmiddellijk op te heffen. Het communiqué voegt hier aan toe: „Dit gemeenschappe lijk verzoek vestigt de aandacht op het feit, dat de onmriddel- lijke opheffing van de boycot in het belang is van de gehele Indonesische bevolking, omdat de in Australische havens opge uit principiële overwegingen, als slagen Nederlandse goederen z-i/-« Lr dnKn 111rr 11 I nrï urnrrion rnn waardoor de oppositie werd ge leid, doch doodeenvoudig omdat de realiteit in die richting dwingt) dan volgt onherroepelijk een afbreken van de Rooms-Rode samenwerking. De komende weken zullen gro te beslissingen brengen voor de UCI -'Oil nAiuv t i v o o deel begint enigermate ongedul- J toekomst van het Nederlandse dig te worden. I volk en van de Indische volkeren. .9) Zoals wü Zaterdag reeds meld den is de Franse regering tot re- quirering van alle gas en electri- citeitsfabrieken overgegaan, zulks als antwoord op de aankon diging door de Bond van arbei ders bü deze bedrijven, om een „langzaamaan-actie" te beginnen wanneer de eis tot loonsverho ging van 23 niet zal worden ingewilligd. Na de vergadering van het ka binet waarin men tot de require- ring besloot, zeide de minister van Binnenlandse Zaken, dat de regering hiertoe het recht heeft op grond van de wetgeving ten tijde van oorlog, die nog steeds geldt. De Franse gas- en electrici teitsbedrijven zqn genationali seerd en een van de maatregelen, die de regering kan nemen tegen arbeiders, die zich niet aan de orders houden, is hen ontslaan. Later werd bericht, dat verte genwoordigers van de bond ver zocht hadden om een onderhoud met minister-president Ramadier. Deze had echter geweigerd en doen antwoorden, dat zij, wan neer zij iets te zeggen hadden, een onderhoud met Lacoste, de minister van industriële produc tie, konden aanvragen. Zaterdag is de druk van het gas en de electrieiteitsvoorzie- ning van Frankrijk verminderd. Een communiqué van de Bond luidt: „Aan de arbeiders van het verbond in geheel Frankrijk is opdracht gegeven onmiddellijk de druk van het gas te verlagen, be halve tüdens de etensuren. Wat de electrieiteitsvoorziening be treft, willen wij deze overdag beperken. Deze maatregelen moeten terstond uitgevoerd wor den". Het communiqué zegt voorts, dat morgen slechts de strikt noodzakelyke gasleveranties, waarbq die voor kookdoeleinden niet zijn inbegrepen, zullen wor den verzekerd. Electriciteit zal alleen en dan nog in beperkte mate voor het vervoer en de in dustrie beschikbaar gesteld wor- ook gebruikt zullen worden ten behoeve van de republiek. Als antwoord op een gemeen- schappeiyk Nederlands-Indone sisch beroep op de Australische regering om de reeds twintig maanden bestaande boycot op de Nederlandse schepen op te heffen, is Maandag officiëel verklaard, dat dit een zaak was, welke „nog altijd in de eerste plaats de vakvereniging der havenarbeiders aanging". Het beroep wordt „nutteloos" ge noemd, tenzij de vakvereniging het accepteerde. In een verklaring aan de pers heeft de Australische minister van Buitenlandse Zaken o.m. gezegd: „De Australische con sul-generaal te Batavia heeft een brief ontvangen, onderte- door Dr van Mook en ciën, buitenlandse zaken, handel en scheepvaart. De ambtenaren deden het voorstel, dat de han del zonder enige beperking zou worden hervat en dat hij, zo lang de onderhandelingen tus sen de Nederlanders en de In donesiërs voortduurden, zou worden gefinancierd uit bevro ren saldi, zodat, wanneer de rechthebbende op de goederen eenmaal was bepaald, aan de eigenaars betaling zou kunnen plaats hebben." Het bezoek van de Australi sche ambtenaren heeft tot re sultaat gehad een overeenstem ming tussen de Nederlanders en de Indonesiërs over de distribu tie van de goederen in Indonesië. Volgens de berichten in Sin gapore is op Java de suggestie gedaan, dat de Australische havenarbeiders eventueel de boycot, waartoe besloten was als een teken van sympathie voor de Indonesische republi keinen, zouden opheffen, indien 75 van de goederen, die in Australië worden opgehouden, naar de republikeinse havens en 25 naar de Nederlands- Indische havens werd gediri geerd. Loonwerkers in het landbouwbedrijf. Te Utrecht werd een verga dering gehouden van de geza menlijke besturen van de drie landelijke verenigingen voor loondorsers, loonploegers, maai ers, vlasplukkers en loonsproei- ers. Heftige critiek werd uit geoefend op de vakgroep „Land- bouw-ambachten", een uitvloei sel van het besluit-Woltherson. Vele der aanwezigen spraken zich uit tegen het huns inziens dictatoriaal karakter van deze instelling en algemeen bestaat een streven naar een eigen vrije organisatie. Besloten werd een telegram aan de minister van Economi sche Zaken te zenden, waarin aangedrongen wordt op spoe dige opheffing van de vakgroep Landbouw-ambachten en waarin de wens te kennen wordt ge geven de weg van de vrije or ganisatie te bewandelen. Een woordvoerder van de Commissie-Generaal heeft ver klaard dat de reis van de leden der Commissie-Generaal naar Nederland niet moet worden be schouwd als een aanwijzing, dat de onderhandelingen met de In donesische delegatie zouden zijn afgebroken. Besprekingen - hebben plaats gevonden tussen luit.-gouv-ge- neraal Van Mook, prof. Scher merhorn en Van Poll enerzijds en minister-president Sjahrir en de minister Gani en Sjari- foedin anderzijds, waarbij de huidige toestand en de in de on middellijke toekomst te volgen werkwijze besproken werden. In afwachting van de voorstel len, die door de Commissie-Ge- den. In alle andere electrici teitsbedrijven zullen leden van het vakverbond met de armen over elkaar voor hun machines i kend zitten. Men zal er evenwel op Sjahrir, waarin wordt medege- toezien, dat de machinerieën geen j deeld, dat zij overeengekomen schade ondervinden. waren een regeling te treffen - - volgens welke Australië de ver- hawi* scheping van de Nederl. goede- ar ,lers- ren jn Australië, welke voor al- In geheel Frankrijk is door :gemene distributie bestemd zijn, stadsomroepers de regeringsver- vergemakkelqken zal", ordening bekend gemaakt, waar- Dp 28 Januari hebben de bij de arbeiders van gas- en elee- Nederl. autoriteiten rnaatrege- triciteitsbedrijven in verband met i jen uitgevaardigd tot verhinde- de door hen aangekondigde lang- rïng van de export door de re- -. publiek van alle goederen, die zaamaan -staking van regerings wege „gevorderd" worden. op Nederl. plantages waren ge produeeerd en van de import naar republikeins grondgebied van goederen, welke voor mi litaire doeleinden konden wor den gebruikt. Aan deze maatregelen werd neraal uit Nederland zullen wor den medegebracht t.a.v. bepaal de belangrijke vraagstukken, zullen de besprekingen in Indië met de uiterste spoed worden i ,T voortgezet. Deze voorstellen J??r marine kracht zullen onder meer betrekking bq §ezCt- Tengevolge hiervan hebben op de regeling van het plaatselijk bestuur in de over gangsperiode in overeenstem ming met artikel 15 van de overeenkomst van Linggadjati. Men mag bijaldien verwachten, dat de besprekingen, die spoe dig na de terugkomst van de Commissie-Generaal met de de legatie uit de republiek van Java en Sumatra zullen worden hervat, dan in het slotstadium zullen komen. Jhr de Geer in cassatie? Naar wij vernemen, heeft Jhr Mr D. J. de Geer zich, behou dens de vereiste toestemming van het By zonder Gerechtshof te Amsterdam, voorzien van be roep in cassatie, tegen het door dat Hof over hem uitgesproken vonnis. Belangrijke gift. Ter gelegenheid van het 60- jarig bestaan heeft de directie van de N.V. Albert Heyn een bedrag van f 20.000 aan de stich ting 19401945 geschonken. Tijdelijk meer bon vrije karnemelk. Gemeld wordt, dat door stij ging van de melkproductie van af heden een hoeveelheid kar nemelk, of uit karnemelk en taptemelk bereide producten kan worden verstrekt, welke gelijk is aan 15 procent van zijn ver bruik aan gestandaardiseerde melk en hieruit bereide produc ten. Hieruit moet echter niet wor den geconcludeerd, dat de be schikbaar te stellen hoeveelheid karnemelk geleidelijk groter zal worden. Integendeel, men zal er rekening mede moeten houden, dat deze zomer de hoeveelheid bonvrije karnemelk aanzienlijk minder zal zqn dan het vorig jaar, aangezien het noodzakelijk is de voor ons land zo belang- rijke export van zuivel- en melk producten (kaas, condens, melk poeder) zo spoedig mogelijk weer enigszins op gang te bren gen. kwam een einde aan de handel met de onder Republikeinse controle staande gebieden. Daar dit niet alleen Australië aan ging door de Nederlandse marine werden Britse, Ameri- Radio Moskou heeft bekend gemaakt, dat de Opperste Raad der U.S.S.R. een decreet gepu bliceerd heeft, waarbij de dood straf in de Sow jet-Juni wordt afgeschaft. Het decreet zegt, dat de over winning op de vijanden der Sowjet-Unie de toegenomen macht van het land alsmede de toewijding van het volk heeft getoond. Voorts toont de inter nationale toestand na Duitslands capitulatie, dat de zaak des vre- des voor lange tijd veilig is „on danks de pogingen van agres sieve elementen om een nieuwe oorlog te ontketenen". Dit al les in aanmerking genomen en rekening gehouden met de wen sen van vakverenigingen, re- geringsinstantics en andere or ganisaties, die de publieke me ning weergeven, is volgens de Opperste Raad van de Sowjet- Unie toepassing van de dood straf in vredestijd niet vereist. Voor misdrijven, die volgens kaanse en Chinese schepen aan-r de bestaande wetten in de Sow- gehouden heeft Australië voorstellen gedaan om aan bei de partijen zijn hulp aan te bieden bij de onderhandelingen. Australië wenst goederen als sisal uit Indonesië te importe ren. Wij hebben er derhalve een aanzienlijk belang bij de totstandkoming van een oplos sing te bevorderen. Eind April werden vier Australische ambtenaren naar Batavia gezonden om de Austra lische Consul-Generaal bij te staan bij zijn besprekingen met de Nederlanders en de Indone siërs. Zij vertegenwoordigden de departementen van finan- jet-Unie met de dood bestraft kunnen worden, zal gevangenis straf worden gegeven of verblijf ii. een werkkamp tot een ma ximum van 25 jaar. Uit doorgaans welingelichte bron in Nederland werd gisteren in Batavia vernomen, dat het geenszins uitgesloten is, dat de vacature in de Commissie-Gene raal zal worden, vervuld, voordat de heren Schermerhorn en Van Pol naar Batavia terugkeren. Het ligt, aldus deze bron, in de be doeling in de vacature-de Boer, Mr Meynen te benoemen, die mo gelijk met Schermerhorn en Van Pol naar Batavia zal gaan. Voorts meldt deze bron, dat er geen plannen bestaan een spoedige verandering met betrekking tot het ambt van de luitenant-gou verneur generaal aan te brengen. De regering zou er de voorkeur aan geven Dr van Mook te hand haven. Te zijner tijd, als de ont wikkeling van de omstandighe den de overdracht van ver woordelijkheid gemakkelijker zal maken en wellicht de staatkun dige reconstructie zover gevor derd is, dat aan de functie van de luitenant-gouverneur generaal een andere inhoud en betekenis kan worden gegeven, zal Mr Meynen vvaarschünlijk als opvol ger van Dr van Mook in Indone sië blijven als vertegenwoordiger der Kroon. Met betrekking tot Prof. Romme wordt uit dezelfde bron vernomen, dat de minister raad, na de terugkomst van de ministers Beel en Jonkman, zich waarschynlijk zal beraden over de reconstructie van het mini sterie van Overzeese Gebiedsde len, waarbq de afdeling „voorbe reiding staatkundige hervormin gen" als zelfstandig departement zal worden afgesplitst. Als hoofd van deze afdeling zou Prof. Rom me als minister komen te staan. Ook de vacature in de Commissie Generaal zal, naar verwacht wordt, na de terugkeer van de ministers uit Batavia in de mi nisterraad worden behandeld. Zon en Maan. Woensdag: Zon op 4.31 u., on der 20.44 u. Maan op 13.26 u.» onder 2.^12 u. Hoogwater te Vlissingen. Woensdag 28 Mei: 8.56 u. 1.62 m., 21.23 u. 1.36. m. culo (Triumph), 4 min. 6,2 se»; 2e pr. D. Renooy, Amersfoort (Eysink); 3e pr. A. Smit, Haar lem (Triumph). Er hebben zich, behalve enkele onschuldige valpartijtjes, geen ongelukken voorgedaan. Na afloop van de wedstrijden werd door de Motorclub „Schel- degouwen" in het clubhuis, het „Nederlands Koffiehuis" te Mid delburg een maaltijd aan de reri- ners aangeboden. De Middelburg se rijder Kees Huijbregts ontving hier een bloemenmand als een biyk van hulde wegens zqn 20- jarig rennersjubileum. Deze provinciale kampioen- wedstrijden maken deel uit van de competitiewedstrijden voor het landelqk kampioenschap. Degene n.l„ die de meeste pro vinciale wedstrijden, waarvoor de K.N.M.V. de data vaststelt, wint, is kampioen van Nederland. Er waren vier wisselbekers voor de eerste prijswinnaars, be schikbaar gesteld door de Motor club „Scheldegouwen" en voor de andere winnaars een door de bur gemeester van Oostkapelle ge schonken plaquette, een krans van de insp. der Auto-Onderlinge dhr J. van Drongelen en een twaaltal bussen olie. Commissie-Generaal naar Nederland vertrokken. Eergisteren zijn de leden van de Commissie-Generaal, Scher merhorn en Van Poll, naar Ne derland vertrokken. Zij werden uitgeleide gedaan door talrijke Nederlands-Indische en Indone sische autoriteiten, onder wie dr Van Mook. Een volkomen verdiende Franse zege. Het Nederl. elftal heeft op nu het spel veel te kort en Pinkstermaandag in het stadion onze voorhoede vindt in de van Colombes een volkomen buurt van het Franse doel verdiende nederlaag geleden te- j steeds een kluwen verdedigers gen het Franse nationale team voor zich, waar geen doorkomen niet cijfers, die aan duidelijkheid iaan is. Toch krijgt Wilkes twee niets te wensen over laten. De I kansen en hij zendt twee fa- rust was ingegaan met een 10 meuze kogels in: de eerste vangt Het belang van landaanwinning. voorsprong der gastheren. Er waren naar schatting een 40.000 toeschouwers aanwezig toen de ploegen zich voor de eretribune opstelden en een uit nemende militaire kapel de bei de volksliederen speelden. Daar na liet onze ambassadeur te Pa rijs, Jhr Tjarda van Starken- borch Staehouwer de spelers aan zich voorstellen, en iets over drie uur kwamen de elftallen tegenover elkaar. De Fransen trapten af, maar brengen het niet ver en na wat heen en weer getrap zien wij een Hollandse aanval, die wordt afgeslagen. Weer komen onze jongens terug en als Roozen, die raar rechts afzwenkt, goed voor zet, kopt Rijvers vrij in: juist naast. Het spel is snel, ondanks het gladde veld. Een hard schot Da Rui, en de tweede kan hij nog net corner stompen. Even later plaatst de zwoegende Mö- ring goed naar voren, de bal komt tenslotte bij Bergman, die in volle ren keihard en zuiver inschiet. Maar Da Rui is niet te vermurwen. Hij maakt een zweefsprong en hij valt, maar hij heeft ook de bal te pakken en verkeken is de kans. De rust gaat in met 10 voor Frankrijk. Als er weer is afgetrapt krij gen wij een serie Hollandse aanvallen te zien. Daarna be gint het peil aan onze kant langzaam maar gestadig te zak ken. De Franse middenlinie stuwt nu telkens de voorhoede op. Als Barette na een fout van Van der Linden de bal van Frouff krijgt, speelt hij zich han dig vrij en scoort met Brio het Van 1910 tot 1946 is de be volking van Nederland toegeno men met 3'A millioen personen. In deze zelfde periode is de cul tuurgrond toegenomen tot onge- elftal, plaatst de bal zuiver naar van grote afstand van Wilkes tweede Franse doelpunt in de gaat naast. Ook de Fransen doen 'zeventiende minuut der tweede zich gelden. In een periode, dat1 helft. wij eigenlqk een tikje sterker.' Aan de Hollandse kant lukt zijn en beter spelen komt de j het niet meer. Het lijkt of de eerste tegenslag. De Tricolores ploeg afgemat is. In de 31e mi- zetten een snel offensief in, ge-nuut gaat de bal zuiver van bruik makend van het iets teProuff naar Vaast, van deze ver opdringen van onze verde-1 naar Dard, onze achterhoede diging. De rechtshalf Couissard, 'aarzelt. Kraak aarzelt eveneens 'yy eiiige amateur in het Franse en voor men het weet is het veer 2 V? millioen ha. Aapsteg, die ongedekt staat. Deze getallen geven duidelijk 1 Deze heeft het leder dadelijk in aan de grote wanverhouding,zqn macht, loopt enkele die bestaat tussen de uitbreiding passen door en lost daarna met van de bevolking in Nederland j ds linkervoet een vliegend schot, en de uitbreiding van de cul-1 waartegen Kraak geen schijn Traditiegetrouw werd de eerste Hollandse nieuwe haring aan H. M. de Koningin ten Paleize Het Loo aangeboden. De bekende Oranje-tonnetjes met eerste „Hollandse Nieuwe" worden naar paleis gebracht. tuurgrond. Teneinde dus de voedselvoor ziening van ons land in stand te houden, moet steeds meer ge produceerd worden op een on geveer gelijkblijvende opper vlakte cultuurgrond. Aan deze mogelijkheden echter zijn gren zen gesteld, zodat men komen moet tot het winnen van nieuwe cultuurgrond. van kans heeft 10 Dan gaat de strijd een minuut of twintig gelijk op. Vaast en Carre verknoeien kort na el kaar twee mooie kansen door grove blunders. In de 32e mi nuut snelt Drager toe op een hoge voorzet van links. Hq krijgt de bal voor open doel in een uiterst lastige positie en het sufcot gaat er naast. Holland houdt voor gebeurd en ligt de bal, van de voet van Dard, voor de derde maal in onze touwen. Wij zijn definitief geslagen. Nog enkele krampachtige pogingen van on ze voorwaartsen volgen. Roozen komt eenmaal vrij voor doel, maar Da Rui is hem net te vlug af en duikt boven op de bal, als hij schieten wil. In de 44e minuut, als wij al denken, dat wij er met 30 af komen, on derneemt Barette een rush en zorgt voor het vierde Franse doelpunt. Zo wint Frankrijk verdiend, maar met iets geflat teerde cijfers, voor de eerste maal in Parijs van Nederland. Drukte op Walcheren. De tweede Pinksterdag heeft op Walcheren grote drukte ver oorzaakt. Geen regen in de morgenuren kon de mensen weerhouden deze dag „uit" te gaan. De Stoomtram Walcheren zet te al het beschikbare materiaal in en tot in de nok gevulde bus sen brachten duizenden dagjes mensen naar Domburg en Oost kapelle. Toen het weer opklaarde ver schenen de fietsers op de wegen van en naar de steden Middel burg en Vlissingen. De eigenaars van restaurants en café's deden goede zaken, de optimisten hadden weer gelijk, tweede Pinksterdag 1947 bracht grotendeels schitterend zomer weer. Het herinnerde zowaar al een beetje aan een 2e Pinkster dag op Walcheren in de oude tqd. Zeeuwse terrein- kampioenschappen verreden. Begunstigd door heerlijk zo merweer zijn gisterenmiddag op het vroon en in de duinen der gemeente Vrouwenpolder de ter- reinkampioensehappen van Zee land verreden. Het parcours was uitermate zwaar en vergde zeer veel van het uithoudingsvermogen der rij ders, zodat één der beste „cracks" na afloop verklaarde, dat het parcours enorm hoge eisen aan mens en materiaal had gesteld. Het parcours was circa 2% K.M. lang en juist door het zware terrein werden in geen en kele klasse meer dan 12 ronden gereden inplaats van 15, zoals voor de 250, 350 en 500 cc eerst was vastgesteld. In de laatste klasse konden slechts 8 ronden worden gereden. Ruim 3500 bezoekers hebben, staande op en langs het duin, van het voor deze streek niet alle daagse en interessante schouw spel kunnen genieten. De uitslag is als volgt: senioren 125 cc: le pr. D. Renooy, Soest (Eysink), 4 min 26,5 sec.; 2e pr. Westerveld (D.K.W.); 3e pr. Fr. VisbaGh, Maasland (Eysink). Senioren 250 cc: le pr. M. Vierdag, Amersfoort (Velocette), 4 min. 29.3 sec.; 2e pr. J. Lent, Maassluis, (Eysink); 3e pr. C. Huqbregtse M'burg (Triumph). Senioren 350 cc: le pr. J. v. Rqn, Den Haag (Triumph) 4 min 7,1 sec.; 2e pr. H. Veer, Borculo (Triumph); 3e pr. J. C. v. Heule- kom, Hilversum (Matchles). Senioren 500 cc: H. Veer, Bor- Franse boeren bezoeken Zeeland. Ontvangst te Goes. Te Goes arriveerden Zaterdag middag een 50-tal Franse boe ren en drie dames, die onder auspicieën van de Worid Friend ship Association, een 7-daags bezoek aan Zeeland brengen om zich een indruk te vormen van de landbouw en fruitteelt. In zaal Krijger vond de ontvangst plaats en de daar gereedstaan de lunch werd alle eer aan gedaan. Mr J. F. G. Schlingemann, secretaris der Z.L.M., hield een toespraaw, waarin hij herinner de aan de strijd van Frankrijk en Nederland tegen de gemeen schappelijke vijand. Hij wees op de band, die toen de beide landen verbond en nu in vre destijd nog verstevigd moet wor den. De uitwisselingen, die thans tusssen beide landen plaats vin den, zijn hier een voorbeeld van. De Rijkslandbuowconsulent, Ir C. W. C. van Beekom, sprak in een korte inleiding op de excursies, nog over de strijd der Franse soldaten in 1940 op het platteland. Nadat de Franse gasten de Marseillaisse hadden gezongen, vertrokken ze met hun gast vrouwen en -heren naar de res pectievelijke logeeradressen. Zaterdag 3 Juni zullen de Franse gasten weer naar hun woonplaatsen in Normandië en het district Loire, vertrekken. AUTO OP EEN MIJN GEREDEN. Bij werkzaamheden in een zijweg van de Molenweg onder het viaduct te Kloetinge, reed Vrijdagmiddag een vrachtwagen van dhr P. Bliek tg Wolphaarts- dijk op een zich daar nog be vindende tankmijn. De auto werd zwaar bescha digd. De bestuurder liep geen noe menswaardige verwondingen op, maar raakte niettemin bewuste loos, zodat men hem naar het ziekenhuis vervoerde. Daar op de plaats der ontploffing reeds veel is gelopen en gewerkt, is 't haast onbegrijpelijk, dat de mijn niet eerder is ontploft. Laat het in ieder geval een waarschuwing zijn. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Hardenberg, f. C'fferinga te V\agtwedde; te Wartena, J. Riemstra te Fees- sen. Aangenomen naar Blaricum, A. C. Diederiks te Hilversum r.aar Etten, A. F. L. van Dijk, voorh. Doopsgez. pred. te Kam pen; naar Geertruidenberg, beh. dispensatie der alg. synodale commissie, W. M. Kalmijn, cand. te Utrecht. Bedankt voor Nederhemert, B. G. A. v. d. Wiel te Linscho- ten; voor Wierden, P. Bouw te Woudenberg. Geref. Kerken. Beroepen te Zevenhuizen (Gr.), 2e pred.pi., J. S. v. d. Bos te Nieuwlande. Bedankt voor Amsterdam- Noord (2e pred.pl.), G. Morsink te Andijk; voor Varsseveld, D. Krijger te Moerdqk. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Enschedé, w. 1. Laman te Rotterdam-West. Geref. Gemeenten. Aangenomen naar Rijssen, p. Honkoop te Den Haag. Onderwijs. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. Kweekschool te Lei den, de heer J. J. Siljé, thans onderwijzer aan de U.L.O. te Goes. WAT ZEGT DE bilt: Aanhoudend warm. Weersverwachting geldig tot Dinsdagavond Aanhouden van het voor de tqd van het jaar warme weer met periode van zonneschijn, maar tevens plaatselijke onweersbuien, voornamelqk in de namiddag en avond. Meest matige wind, hoofdzakelijk uit zuidelijke richting, maar aan de kust op vele plaatsen koele zeewind.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1