Tekort aan landarbeiders in Zeeland. Ds Bernardus Smytegelt als prediker. W est - Reeuws-Vlaamse f|iie?ea. Buitenlands Overzicht Daarbij gevoelde hij de zwaarte van zijn opdracht. Over de pre- cükantsbediening zegt hij toch „Zij is een gevaarlijke bedie ning. 't Is ook een schone bedie- I ning. De predikanten, die hun plicht niet waarnemen, maken Kunnen wij een antwoord ge- verreweg de meeste jaren zijner zich schuldig aan het bloed der ven op de vraag, hoe was Smy- bediening doorgebracht. Daar zielen. Zij maken zich schuldig tegelt als prediker. Wij hebben heeft hij gepredikt zoals hem zelfs dan als zij de vromen vleien toch geen enkel geschrift van zijn daartoe de gaven gegeven waren, en de gewone mensen niet waar eigen hand, hetwelk ons daarover Hij sprak op de man af. Hij richt- schuwen. God zal het van hunne kan inlichten. Immers heeft hij te zich van hart tot hart. Daarbij handen eisen. Ziet gij wel, een bij testament bepaald, dat zijn j was hij een vurig prediker. Met gemeente stuift daar haast tegen preekaantekeningen en verdere voeten en handen spralc hij mede. 1 op, maar men is zo trouw niet manuscripten onder zijn drie erf-Hij was naar men verhaalt ge- als men zou moeten zijn. Vergt genamen verdeeld moesten wor- 1 woon om met de voeten te stam- van ons dan nooit om ontrouw te den. Daaraan verbond liij deze pen en met de handen op de zijn. Waarom zouden wij met u voorwaarde: j predikstoel te slaan. verlorén gaan? Uw haat of Dat zij die alleen Voor zichzel-Trouwens de levendigheid, wangunst hebben wij niet ver ven mochten bezigen, nooit uit-1 waarmee hij sprak, straalt als diend noch die gevreesd. De lenen of doen afschrijven, en i het ware uit de weergegeven gunst van groten hebben wij wanneer zij die voorwaarde niet preken, zoals wij reeds opmerk- nooit gezocht, 't Is periculeus en wilden aanvaarden moesten alle ten, u toe. papieren, vernietigd worden". Toch was dit de oorzaak niet, Het laat zich moeilijk gissen, dat zijn kerken tot het laatste wat hem tot deze bepaling dreef, gevuld hieven. Hij spralc het Waarschijnlijk datgene wat bij woord, dat beslag legde op de iedere prediker leeft, welke de zielen. Hij sprak uit de bewogen- noden der Zeeuwse gemeenten, onvolkomenheid en gebrekkig- heid van zijn eigen ziel. Hij kon welke hij naar hun aard en le- heid van alle menselijke bedie- dit te meer doen omdat hij zulke gering- moest leiden en weiden, ning kent, en daarom geneigd is hoorders had als de bovenge- Dat hij daardoor felle tegenstan- komende van de predikstoel eigen t noemde Maria Boter. Men moet ders had, valt niet moeilijk te werk zoveel mogelijk weg te zelf prediker zijn om te verstaan, verstaan. Het is voorgekomen, stoppen. Wee de prediker, die hoe juist de hoorders van grote dat toen hij onverwacht voor een met een andere belijdenis de kan- invloed zijn op de prediking zelve, collega inviel, sommigen de kerk sel afdaalt, welke saam te vat- Het is misschien stout gesproken, uitliepen, omdat men zijn woord ten is in deze woorden: De helft maar het benadert toch de waar- is nog niet aangezegd. j heid, dat de hoorders voor het Doch zie nu de Goddelijke grootste deei de inhoud der pre- Voorzienigheid, welke zich van diking bepalen bij sprekers als Smytegelt in hun spreken van hart tot hart. moeilijk, 't Is strijden, jagen, vech- ten. 't Is een hatelijke dienst". Uit die drang bediende hij het woord zonder aanzien des per- soons. Hij bediende dit naar de mensenwerk wil bedienen en die Zijn kracht betoont in onze zwakheid. In de gemeente Middelburg leefde in die dagen een zekere Maria Boter, welke gedurende dertig jaren met grote nauwkeu righeid Smytegels preken op schreef. Dit bepaalt de vorm van de preken van Smytegelt, zoals zij tot ons zijn gekomen. Zij zijn op genomen uit de mond van een prediker, die deze improviserend uitsprak. Uiteraard is de gespro ken taal anders den de geschre ven taal. Dat moet zelfs de ge sproken taal zijn. Ook mist men de logische gedachtengang in de gesproken taal min of meer. Valt dit reeds op bij stenogra fische opname, hoeveel te meer wanneer deze opgeschreven wor den uit hetgeen, dat het geheu gen er van bewaarde. Niemand is toch in staat om deze direct vol ledig uit de mond van de spreker op te nemen. Wie wel eens de verslagen van eigen redevoeringen las of wie verslagen van hoor-commissies over een preek van een beluister- niet wilde beluisteren. Doch over dit alles en de in houd van zijn prediking hadden wij gedacht in een volgend ar tikel nog eenmaal met elkander te handelen W. V. Radiodistributie in Zeeland. Rijkszaak of particulier bedrijf? Nadelige exploitatie. Door inwoners van West- Zeeuwsch-Vlaanderen is ge klaagd over het onvoldoende aantal aansluitingen op het ra- diodistributienet. Er moet door velen ontzettend lang op aan sluiting worden gewacht. Onder staand staatje geeft aan, dat de ze klachten niet geheel onge grond zijn: Radiodistributie- aansluitingen: Aantal per 1 Jan. 1341 Aantal per 1 Jan. 1944 Aantal per 1 Mei 1947 Eiland Tholen 278 209 357 Schouwen-Duiveland 698 591 622 Vlissingen 657 742 817 Overig Walcheren 1'88'5 1849 1732 West-Z.-Vla anderen 1370 1263 1301 Oost-Z.-VIaanderen 1622 2073 2920 Noord- en Zuid-Beveland 1954 2229 4201 Bij het lezen van deze cijfers mag niet worden vergeten, dat in W.-Z.-Vlaanderen de distri butienetten voor een groot deel waren verwoest en dat er geen materiaal en arbeidskrachten aanwezig waren, om deze zaak op korte termijn tot een oplos- sing te brengen. Er was geen de predikant hoorde, zou geneigd draad, er waren geen laskasten, zijn om met grote vreze en een geen programmakïezers enz. De' zeker vooroordeel kennis te ne- j netten op Zuid- en Noord-Beve- men van geschriften, die op zo- ianci waren grotendeels intact rfnniorA WH7P tot ons korren gebleven en voor meer aanslui- danige wijze tot ons komen. Vaak is het toch zo, dat men tingen geschikt te maken. meer de hoorder dan de spreker j Eigenlijk hangt de gehele zaak er in beluisterd. Dat het gespro-(jer. radiodistributie, waar ieder kene dus weergegeven wordt mjaar veej gel(j bïj moet, nog de gedachtengang van de hoor der. Prof. Kist meende dan ook het oordeel te mogen uitspreken, dat haar hand vroom, doch onge oefend was. Wie echter de preken onbevan gen leest, krijgt geen andere in druk, dan dat de preker regel recht tot hem spreekt. De leven digheid der voordracht klinkt als het ware nog uit het geschreven woord. Ik weet niet, wie onze bewon dering meer waard is de predi ker, die zo levendig het Woord steeds in de lucht in afwachting van de definitieve beslissing der Staten-GeneraaL, of de radiodis tributie rijkszaak blijft, zoals dat vanaf 1 an. 1941 reeds het ge val is> of dat het bedrijf straks weer door particulieren zal wor den geëxploiteerd. Momenteel is de radiodistributie slechts bij de P.T.T. in beheer. Het zal wel nodig blijken te zijn, het grootste aantal der net ten volledig te vernieuwen, om dat gedurende de oorlog geen onderhoud kon plaats vinden en op de meest netten reeds daar voor roofbouw was gepleegd. XIV. aan pensioen te komen, en die toch met zijn vrouw graag een rustige oude dag wilde hebben, uitdroeg of de hoorderes, welke {1je een kapitaal heeft verwor- het wnnrrl - .o volkomen in zich j ven eIlr hij-het niet ge- De Wederopbouw en de „kapitalisten". Een „kapitalist", ook zo één, Dan was hij uit de brand. Een die zijn gehele leven geploeterd huisje bouwen van, zeg 12000 heeft, die nooit geen kans zag gulden, en dan drie kwart ver het woord opnam, dat zij het op deze wijze kon weergeven. Natuurlijk blijft het voorbe houd, dat door de predikanten Plevier en van Wingerden in hun rapport aan de classis Walcheren gemaakt wordt over het uitgeven van de Catechismuspreken van Smytegelt „Wij ondergetekenden hebben met zoveel nauwkeurigheid, ais ons onze bezigheid in het werk der bediening toeliet, gelezen hebbende een zeker boek, heb bende tot titel „Des Christuns enige troost in leven en sterven" door de zalige heer Bernardus Smytegelt. Hetzelfde is gedrukt en staat uitgegeven te worden, niet naar het eigenhandig af schrift des predikers, maar onder het prediken opgeschreven; met hoeveel nauwkeurigheid willen wij niet bepalendoch denken dat de spreker zo hij de uitgever van zijn predikatiën had willen zijn, juist overal dezelfde uit drukkingen en bewijzen, of niet behouden of niet gebruikt zou hebben, welke nu gemeen ge maakt" worden! Deze befde predikanten ston den kort na Smytegelt te Middel burg. In Middelburg heeft hij zegd heeft, van naar schattin: 20 duizend gulden, en die; nu goed krijgen, dan moest hij slechts 3000 gulden bijpassen. Dan hield >hij nog 17.000 gulden over. Dan had hij, een inkomen (jaarlijks) niet van 6000 gul den, maar van 510 gulden. Als hij, zich dan zijn pijpje ontzegde zijn huis verwoest is, eerlijk ge-1 en moeder de vrouw ook een zegd geen raad meer weet,beetje bezuinigde, dan kon hij maakt me attent op een fout, die ik gemaakt heb. Of beter ge zegd, hij komt me vragen of het waar is, wat die Zeeuwsch- Vlaamse Briefschrijver in zijn 13e brief (zij het geen voorte ken) geschreven heeft. Met schrik neem ik ons Zeeuwsch Dagblad van 20 Mei ter hand (want dé schrik zit er nog in, sedert ik eens jaren ge leden voor iets, dat ik toch een. algemeen belang achtte, op het „matje" moest komen en dat me nog altijd dwars zit) en daar lees ik in mijn zesde vraag aan het slot: 6. Wanneer wordt er een eind gemaakt aan de grove onbillijk heid, dat zij, die in de vermo gensbelasting vallen en die dus een „vermogen" hebben van 16.000 gulden en die dus een inkomen hebben van vijfhonderd gulden, niet per maand, maar per jaar, slechts drie kwart van hun schade vergoed' krijgen? Mijn bezoeker was er van op er misschien komen, maar dan had hij tenminste weer een eigen huisje. Tot. mijn grote spijt heb ik hern moeten zeggen, dat die briefschrijver een grote fout heeft gemaakt. En ik haast me die te herstellen. De zaak zit zó, dat iemand, die schade aan zijn huis heeft opgelopen, tenge volge van oorlogshandelingen, dit kan. herstellen tot een be drag van 3000 gulden. Maar hij, die in de vermogensbelasting is aangeslagen en dus kapitalist is, krijgt van de rekening, die de aannemer indient, niet het volle bedrag terug tot 3000 gulden, maar slechts het drie vierde deeL Is dus zijn huisje hersteld voor 2400 gulden; dan krijgt hij slechts 1800 gulden. Hij krijgt dus niet drie vierde deel van zijn schade, maar drie vierde deel van de herstelkosten, voor zover dit beneden de 3000 gul den valt. Nu ik mijn fout hersteld heb, gelucht. Als dat eens waar was! wil ik toch de gelegenheid te Dz Wljdz itfe&ztd. De strijd tussen de Commu nistische landen en hen, die een verder doordringen der com munistische invloed willen te gengaan, is in volle gang. De krachtproef voor deze strijd is zeer zeker de Griekse kwestie. Want, al'heeft dit tand thans steun van de V. S. ontvangen,, de rust is hiermede nog niet teruggekeerd. Momenteel wordt (Ie kwestie van alle kanten be keken en zowel de Veiligheids raad tc Lake Succes als de in Fcbr. j.l. door deze Raad inge stelde Commissie van Onder hoek, welke te Genëve verga dert, houden er zich mee bezig. Laatstgenoemde commissie heeft, toen zij op 6 Fcbr. bij- Ienkvram een sub-commissie er controle der grenzen te Sa- oniki achtergelaten. Deze sub commissie vormt het struikel-' blok der BalTcanlanden. Ver- ïchillende malen hebben de. hnclcr communistische invloed pijnde staten reeds betoogd, dal Ueze sub-c.ommissie onwettig is en bovendien zeer onwettig te werk gaat. Om een goed ovarzieht te krijgen, heeft zij n.l. getracht ook in Bulgarije en Zuid-Slavië een onderzoek in te sicTlen-, De- ze poging stuitte op een sterke tegenstand van genoemde lan den, gesteund door de Sowjet- XJnie. Amerika heeft de Bal- kan-staten gemarschuwd, dat zij niet op eigen houtje de be sluiten der V. N. mogen sabo teren. Het gevolg van deze on enigheid is, dat de kwestie op nieuw in de Veiligheidsraad ia gebracht. De Russen beweren, dat een monarchistisch-fascis- tisch regiem in Griekenland de schuld is van alle ellende, ter wijl de Grieken ervan overtuigd zijn, dat de nabuurlanden aan sturen op een communistisch bewind in Griekenland, De Amerikanen zijn ervan overtuigd, dat de haofdschidd ligt tyj Zuid-Slavië, hoewel de Griekse regering ook niet ge heel vrij te pleiten ia. Deze pro beert n.lin de strijd tegen de opstandelingen ook meteen de wettige oppositie onschadelijk le maken. Wat ook in Grieken- Land heerst, een democratie in geen geval. Er zal dus geijverd moeten worden voor een grens- beveVigir.g, doch tevens voor een werkelijke democratie in Griekenland. Geheel West-Eu-j rcpa is ermee gebaat, wanneer hei: communistische gewroet in Griekenland de kop wordt at--j gedrukt. Wanneer men er niet m slaagt, de Russische itwlosd te keren, ziet het er slëcht voor ons- werelddeel uit. Rusland maafkt zich klaar voor de grote sprong.. Hij doet dit alsnog door van ondergrondse actie en aieim aan alle stakingen en opstanden. Het Communistische gevaar is groter dan het Nat.- Socialistische ooit is geweest. Het fascisme dient zich thans aan als communisme. In we zen is er immers geen verschil. In werkelijkheid gaat het, wat betreft de Griekse kwestie niet om een meningsverschil met Zuid-Slavië, maar om 'n kracht proef van de Sowjet-Unie, waarvan Z.-Sl'avië immers niet meer dan een vazalstaat is. In dit land leren de kinderen op school een „geloofsbelijde nis" met ongeveer de volgende inhoud: ,jlk geloof in Stalin, de schep per van de communistische heil staat en in Tito, zijn rechter hand. Die geboren is uit het volk, dat leed onder bloedige overheersing der fascistische honden. Die ondergedompeld is m bloed en vuur, maar zal op stijgen tot vader Stalin om le oordelen over zijn vijanden enz. enz. Ook om staat iets dergelijks fe wachten, wan/neer het met geluld de communistische in vloed te keren. God geve de groten der aarde de wijsheid t Griekse probleem op de juis te wijze op te lossen, opdat het Europa wel ga en het bewaard blijve voer een nog grotere verschrikking als het gekend heeft. Laten we ook hen niet vergeten, die, bevrijd van het naidonaatrSoeiaMsme, thans de vervolgingen der communisten hebben te ondergaan. Het gebed van een rechtvaardige vermag veell baat nemen, om hier nog eens nadrukkelijk op te wijzen. Ik kan begrijpen, dat de regering zegt, dat hij, die een paar ton bezit, gerust in de herstelkos ten ook iets kan bijdragen, hoe wel deze door de vermogens heffing toch ook al getroffen wordt en toch eigenlijk de norm ontbreekt in dezen. Maar dat zij, die een kapi taaltje hebben van even 16000 gulden en die het toch al zo moeilijk hebben, nu ook nog een vierde deel van de hersteikos- tcn beneden de 3000 gulden zelf moeten bekostigen, terwijl zij, die een veel hoger inkomen hebben, alles vergoed krijgen, dat wil er bij mij niet in. En ik hoop van harte, dat onze re gering dit zal wijzigen. Ik weet heel goed, dat dit, in deze tijd, met zijn zorg voor de arbeiders, niet spreekt tot de massa. Maar toch moeten wij ons goed realiseren, dat ook de kleine, o zo heel kleine „kapi talist", zijn grote zorgen heeft in deze tijd. Ik verheug me van harte er in, dat de arbeider een menswaardig bestaan krijgt, dat de dagen, dat hij zijn gehele leven moest ploeteren, voorbij zijn, dat hij op zijn oude dag niet meer naar de „armen" moet gaan. dank zij ook onze Talma, de man met het warme hart voor de arbeider uit mijn jeugd, maar men vergeet in deze dagen toch al te dikwijls, dat de zelf standige ondernemer, die met moeite wat bijeengebracht heeft om een rustige oude dag te heb ben, niet als kapitalist moet worden uitgescholden. Laat dan ook die bepaling van de schade regeling ten spoedigste verdwij nen. Nu ik het toch over die 13e brief heb, moet ik nog even te rug komen om punt 4 van die wensen: De op-pensioen-stelling van al die Visors. Dat was ook niet billijk, want het is gewenst, dat er een zeker toezicht is op de herhouw. De verwoeste ge bieden mogen niet schots en scheef herbouwd worden. Maar het moet tot het allernoodzake lijkste beperkt blijven. Het moet geen tyrannie worden. De bit tere Nazi-tijd is voorbij! In dit verband zij medege deeld, dat dezer dagen iemand bij mij kwam, die geen vergun ning kon krijgen een keukentje te bouwen met een plat dak, terwijl dat keukentje aan alle zijden was ingesloten door de bebouwing. Dus van de straat af was er niets van te zien. Dat gaf me de zin in de pen, om alle Visors te pensionneren „zonder pensioen". Ik wil dit gaarne herroepen, maar wel wil ik alle Visors toeroepen: Leef toch in in al de zware zorgen van ons Zeeuws-Vla mingen en Walchenaren en al de gedupeerden, heb begrip voor al de ellende van de gedupeerden. icuHst in 't kad. In de Gemeentelijke Universi teit, het instituut, dat is voortge komen uit de roemruchte „Eerste Neder-Duytsche Academie" van Samuel Coster, Joost van den Vondel, Pieter Corneliszoon Hooft en Gerard Adriaanszoon Bredero, heeft Dinsdagmiddag de erepromotie plaats gehad van de oud-minister-president van Bel gië Canaiel Huysrnans, van de Vlaamse letterkundige Herman Tierlinck, van de Nederlandse dichteres mevr. Henriëtte Roland HolstVan der Schalie en van de Nederlandse letterkundige prof. P. N. van Eyck. Een tentoonstelling van wer ken van Jan Sluyters is in de Rotterdamse kunstkring, Witte de Withstraat 35, gisteren ge opend, durende tot 22 Juni. Tot Maandag 26 Mei houdt de Dordtse kunstschilder Marinus Adarnse in de zalen van het te kengenootschap pictura te Dor drecht een tentoonstelling van nieuwe wei-ken. In de kunsthandel „De Lan- taern" te Dordrecht wordt tot 30 Mei een expositie gehouden van schilderijen en aquarellen door de Zeeuwse schilder T. Gijssen. Woensdagmiddag werd in de Koninklijke bibliotheek te Den Haag de tentoonstelling geopend: „Pieter Cornelisz. Hooft en de Muiderkring", welke tot en met 31 Mei te bezichtigen zal zijn. Stokowsky is op zijn huwelijks reis met de 23-jarige Gloria van der Bilt. Hij zou oorspronkelijk een hele serie concerten geven, maar dirigeert tenslotte slechts in Amsterdam en Parijs. Onder tussen „doet" hij Europa en maakt maakt van de gelegenheid gebruik om zich over te geven aan zijn» hobby, de schilderijen, waatoe hij een hele rij van de grote Nederlandse musea met een bezoekt vereert. (Amsterdam Rotterdam, Den Haag, Leiden). Hij is 9 Mei in Nederland uit Amerika aangekomen. Het Amsterdamse Orkest be schouwt hij als een der beste ter wereld: aan iedere lessenaar weet hij een kunstenaar op zijn instru ment. Hij dirigeert met zeer in tense gebaren zonder stok en geeft het orkest de meeste exacte aanwijzingen. Over de moderne Amerikaanse componisten is hij niet zo en thousiast. Stokowsky heeft de ge woonte aan het einde van elke repetitie een compositie van een moderne Amerikaan te spelen in tegenwoordigheid van de compo- nist.Maakt het stuk een goede indruk dan heeft het kans op het programma te komen. In het ko mend seizoen zal' Stokowsky 50 procent moderne werken in zijn repertoire opnemen. De dirigent is thans voor de eerste maal in Nederland. Al zijn concerten hier zijn door Philips opgenomen. Woensdag is op het pleintje van de P. C. Hooftstraat te Am sterdam een borstbeeld van Hooft onthuld door een kleine naamgenoot en nakomeling van de grote dichter. Het beeld is het werk van Frits Sieger. Wees toch geen theoretici, maar wees mens, MENS, MENS! De Nederlanders worstelen hier en in al de gedupeerde streken om weer een menswaar dig bestaan te vinden. Wie zijn huis niet verwoest zag en zijn huisraad vernield en wie bij de bevrijding niet stond bij de ruïnes van hetgeen hij opge bouwd had met zoveel zorg, met noeste vlijt, hij kan, o zo moei lijk inkomen in het lijden van die mensen. Wees dus niet in de eerste plaats stedebouwkundige, maar laat in de allereerste plaats uw hart spreken. Bouw onze dorpen op, dat straks het nageslacht niet lacht om uw scheppingen, maar wees in de eerste, de allereerste plaats Mens GOES. Spoorbaan verboden terrein. Dat de kortste weg niet al tijd de beste is, bleek Woens dag wel uit het feit, dat een 18-tal personen werden bekeurd wegens het lopen op de spoor baan, waarmede zij de weg trachtten te bekorten. Het is dus gewenst de officiële weg te volgen. Ouderavond Chr. School. Donderdagavond werd onder leiding van dhr J. Laport een Ouderavond gehouden van de Chr. school aan de Westwal. Nadat de ouders gelegenheid hadden gekregen om het werk der leerlingen te bezichtigen, werd de samenkomst geopend. In het openingswoord wee3 de voorzitter met nadruk op de samenwerking, die er zijn moet tussen ouders en schooi. Uit de jaarverslagen van Secretaris en Penningmeester bleek, dat de school zich in stij gende lijn begeeft. Een 8e leer kracht kon worden aangesteld. Voor de pauze gaf de heer Meindersma met enige zijner leerlingen een paar nummertjes lichamelijke oefeningen. Als bestuursleden werden her kozen de heren J. Laport en K. S. Phaff. Het Hoofd der school, dhr Nederhand, gaf een schoolover- zieht over 1946, terwijl hij daar na nog enige punten besprak t.a.v. de onderwijsvernieuwing. Uit dit overzicht tekenen we aan, dat het aantal leerlingen thans 296 bedraagt en de school 6 mannelijke en 2 vrouwelijke leerkrachten telt. Juffr. De Schrijver vertelde nog iets over het vak „Nuttige Handwerken" en liet daarbij de prestaties van enkele leerlingen zien. Emigratie naar Zuid-Afrika. Op Zaterdag 31 Mei zal in de consistoriekamer van de Chr. Geref. Gemeente te Rotterdam een vergadering worden gehou den van belangstellenden in emigratie naar Zuid-Afrika. Er is in Zuid-Afrika plaats voor geschoolde vakarbeiders in het bouwbedrijf, maar er wordt ook reikhalzend uitgezien naaf de overkomst van boeren en tuinders. De bedoeling schijnt te zijn om emigratie in groepsverband mogelijk te maken. De „Banier" deelt daaromtrent o.m. het volgende mede: „Indien men toch als voor standers van de oude beproefde waarheid naar Zuid-Afrika ver trekt, is het van groot belang, dat men dat doet in gemeen schap met lieden, die dezelfde geestelijke overtuiging hebben. De commissie, die inmiddels ge vormd en interkerkelijk is, heeft er dan ook een zeer goed werk, dat 'zeer gewaardeerd moet wor den, aangedaan, als zij alle voor standers van de oude beproefde waarheid, die voornemens zijn om naar Zuid-Afrika te verhui zen, tezamen brengt. Eenmaal in Zuid-Afrika aangekomen, zullen zij elkander zowel in geestelijk als stoffelijk opzicht zeer ten dienste kunnen zijn." In de op a.s. Zaterdag te hou den vergadering zullen hierom trent nadere mededelingen wor den gedaan. Vragen over uitkering extra-kwartaal. Bijzondere regeling voor lagere pensioenen gewenst. Bij de behandeling van het wetsontwerp „Toekenning van een uitkering ineens aan gepen sioneerden" heeft de minister van Binnenlandse Zaken dr Beel op 4 Febr j.l. toegezegd te zullen overwegen „of het met name voor bepaalde categoriën van gepensionneerden nog mo gelijk is een nadere regeling te treffen". Het Tweede-Kamerlid de heer E. Vermeer heeft de minister nu gevraagd, waartoe deze over weging heeft geleid en of het hem niet gewenst voorkomt, om in aanmerking nemend het hogere belastingtarief, dat op de extra-uitkering voor 1946 drukt ten opzichte van 1945 tot een bijzondere regeling te komen voor de lagere pensioe nen. Kan de minister mededelen, ro vraagt hij ten slotte, of de in uitzicht gestelde wijziging van de pensioenwetten zo tijdig gereed kan komen, dat voor het jaar 1947 geen aanvullende re gelingen behoeven te worden ontworpen? Inschakeling van geïnterneerden. Oogstcolonnes van D.II.W.-arbeiders op Walcheren. Soldatenmoeder overleden. Te Utrecht is dezer dagen op 62-jarige leeftijd overleden C. A. M. F. W. Stutterheim, weduwe van R. M. Th. A. Kempers. De overledene was ridder in de orde van Oranje Nassau en draagster van het Witte Mobili- satïekruis. Gedurende de Lom bokexpeditie en de eerste wereld oorlog was mevrouw Stutterheim bekend als „De Soldatenmoeder". De teraardebestelling heeft Woensdag j.l. plaats gehad op de tweede Algemenen begraafplaats. De personeelsvoorziening in de landbouw brart in onze pro vincie grote zorgen. Het staat nu reeds vast, dat de werkzaamhe den in het komende seizoen niet alleen door streekarbeiders kun nen worden verricht en dat te werkstelling van andere arbei ders dringend nodig zal zijn. De vraag, of het zal geluk ken, het werk op tijd klaar te krijgen,hebben we voorgelegd aan de heren Corver en Nieu wenhuijse, resp. directeur en hoofd van de Afd. Landbouw van het Gewestelijk Arbeidsbu reau te Middelburg. Hoe groot de moeilijkheden op dit punt zijn, is ons in dit gesprek wel overduidelijk ge bleken, maar daarbij tevens, dat niets wordt nagelaten, om straks het werk zo goed mogelijk te doen functionneren. Walcheren. Waar zijn de moeilijkheden het grootst? Dat is in de land bouwgebieden van West-Z.- Vlaanderen, van Walcheren en van Zuid-Beveland. Op Walcheren is het zo, dat een groot aantal arbeiders bij de wederopbouw werken, die nu eenmaal hogere lonen kan beta len dan volgens het CA.O. in de landbouw mogelijk is. Vele arbeiders zitten ook in de D. U. W„ die hen echter afstaat, wan neer de landbouw hen nodig heeft. Men kan hier echter van twee vuren spreken, want als alle arbeiders uit de D.U.W. trekken, blijft de grond zo lig gen en kan aan de zo noodzake lijke herstelwerkzaamheden niet gewerkt worden met het gevolg, dat straks de landbouw daar van de nadelige gevolgen zal ondervinden. Zeer toe te juichen valt de oprichting van de dorpscommis sies van de Stichting van de Landbouw (niet alleen op Wal cheren), die door de samenwer king van werkgever en werk nemer voortreffelijk werk kun nen verrichten en die t.a.v. de personeelsvoorziening in nauwe samenwerking met het GA.B. plaatselijk veel kunnen berei ken. Het behoeft nauwelijks te worden gezegd, dat de het vo rige jaar op enkele plaatsen ge constateerde praktijken van het „wegkopen" der arbeiders door hun een hoger loon aan te bie den, dit jaar niet mogen voor komen. Alle landbouwers die nen zich te houden aan de bij C.A.O. vastgestelde lonen en wanneer er zich moeilijkheden voordoen ligt ook hier een taak voor de dorpscommissies. Er zal echter een tekort aan arbeiders blijven en daarom wordt ernstig gedacht aan het formeren van z.g. oogstcolonnes, bestaande uit D.TJ.W.-arbeiders van buiten, die in de kampen kunnen worden ondergebracht. Vorig jaar is gebleken, dat de prestaties der politieke de linquenten beneden de verwach tingen bleven, al is er door deze mensen zowel op Walcheren als in W.Z.-Vlaanderen en Z.-Beve- land veel werk verzet. Ook dit jaar worden ze weer ingeschakeld en verwacht wordt, dat op Walcheren 10001200 man zullen gaan werken. W.-Z.-Vlaanderen. Ook hier zijn vele landarbei ders bij de wederopbouw werk zaam. De personeelsmoeilijkhe- den in de landbouw zijn hier altijd groot geweest door de dun ne bevolking van het gebied. Momenteel werken hier 200 ge- interneerden en ca. 150 Belgen in colonneverband. Getracht wordt nog' veel meer Belgen aan te trekken maar of dit zal luk ken moet .worden afgewacht. Het kamp Sluis krijgt een bezet ting van 600 man, welke geïn terneerden grotendeels in de landbouw zullen worden tewerk gesteld. Oost-Z.-Vlaanderen kan het voor het grootste deel zelf wel af, al zullen in het drukste van het seizoen er nog wat mensen bij moeten. Zuid-Beveland. Op Zuid-Beveland is het ern stig gesteld. In Rilland-Bath al leen slechts is er al een tekort aan 200300 landarbeiders, doordat de Brabanders, die hier vroeger kwamen werken, daar mede zijn opgehouden. Zoals men weet is het kamp Elle- woutsdijk opgeheven en heeft het verzoek van enkele burge meesters uit de omgeving het te handhaven niet geholpen. De sterkte van het kamp te Ril land-Bath zal spoedig tot ca. 400 man worden opgevoerd, die al leen in O.-Z.-Beveland tewerk gesteld zullen worden. In Goes komt een kamp voor 35 landarbeiders van buiten, terwijl in Ovezande een kamp voor 100 man zal worden? ge sticht. Kapelle krijgt een kamp, waarin een groep van 100 meis jesstudenten kan worden onder gebracht, die aan de fruitoogst zullen helpen Er komen twee groepen, elk voor een tijd van drie weken, te beginnen met 9 Juli a.s. Het ligt in de bedoeling ook te Kortgene een klein kamp in te richten, al stuit dit thans nog op moeilijkheden. Verwacht wordt tenslotte, dat Tholen en Schouwen-Duiveland het wel zullen kunnen redden. Er bestaat eveneens gegronde hoop, dat de kampen, waarvan hierboven sprake was, alle zul len kunnen worden gevuld. Jcugdhulp. De het vorige jaar onderno men pogingen tot het inschake len der jeugd bij de oogstwërk- zaamheden zijn door verschil lende omstandigheden niet zo geslaagd als werd verwacht. Niettemin wordt dit jaar de mo gelijkheid weer opengesteld. Daarom willen wij van deze ge legenheid gebruik maken ee« ernstig beroep te doen op d« leiders van de jeugdorganisatie^ in onze provincie, om de jon gens te bewegen enige tijd van hun vacantie in het belang van Zeeland te besteden. Inlichtin gen worden gaarne verstrekt door de afd. Landbouw van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Middelburg. TRIBUNAAL TE ZIEKIKZEE. Uitspraken van Woensdag 21 Mei. H. van 't Veer te Haam stede, 6 j. internering, tot 31 Maart 1951 en ontz. rechten. M. J. K r i s t a 11 ij n ta Brouwershaven, 4 m. interne ring, met bevel tot inbewaring stelling. Verbeurdverkl. van in- beslaggenomen goederen voor zover deze niet toebehoren aan de vroegere verloofde en voor zover de overige goederen niet aan de rechtmatige eigenaars zijn of kunnen worden terug gegeven, benevens ontzetting rechten. C. T. K i s t a 11 ij n te Brou wershaven. Internering van 9 Mei 1945 tot 7 Mei 1947 en ontz. rechten. H. M. W u ij s t e r te Zierik- zeeonderzoek zal buiten de zitting worden hervat. A. Slager te Brouwers haven, 3 m. internering en ontz. rechten. Kerk en Zending. Zending nu! De Nederlandse Zendings raad schrijft ons: Het gebeuren in Indonesië draagt voor de Zending de brandende vraag in zich: Wat nu? Nadat in de jaren van de Japanse bezetting het werk der Zending uit handen geno men werd, zocht men na de oor log weer contact met de jonge kerken in Indonesië. Over de nieuwe opzet van het werk zal in deze zomer op drie zendings studieconferenties te Kerk- Avezaath (bij Tiel) uitvoerig gesproken worden door zen dingswerkers. Het ligt in de bedoeling, dat op elk dezer con ferenties (59, 1116 en 18 23 Augustus) enkele cursus sen gegeven worden. Intrede Ds W. Oost. Zondag 1 Juni a_s. hoopt dt W. Oost, beroepen predikant van de Ned. Herv. Kerk te We- meldinge, zijn intrede te doen» na bevestigd te zijn door ds Van 't Hooft, consulent van deze gemeente. Onderwijs. Geslaagd te Den Haag voor het voorlopig diploma scheeps- werktuigkundige de heeren A. W. Kik, A. Verhage, A. J. Nooijens, allen te Middelburg, en J. D. de Lange te Domburg, leerlingen van de Machinisten- school te Middelburg. Hogere brood- en vlees rantsoenen gevraagd. In verband met de onlangs m Tilburg bij enige textielfabrie ken gehouden proteststaking ia door het bestuur van de katho lieke arbeidersbeweging een verzoek gericht tot het Centraal distributiekantoor om verhoging van de broodrantsoenen De sta king werd gehouden, omdat de arbeiders hogere brood- en vleesrantsoenen verlangden. Het aantal radio luisteraars. Op 1 Mei j.l. bedroeg het aan tal aangegeven radiotoestellen in Nederland 786.269 tegen 773.169 op 1 April. Het aantal aansluitingen op het rijksradio- distributienet bedroeg op 1 April 477.372 tegen 475.544 op 1 Maart j.l. De brandstofvoorziening. Hoe zijn de vooruitzichten? Het Eerste Kamerlid Wouden berg heeft aan de ministers van Economische Zaken en van Ver keer en Waterstaat gevraagd, of zij mededelingen kunnen doen over de vooruitzichten van de kolenvoorziening in de aan staande winter Is er enige zekerheid, dat de bevoorrading van industrieko len en huisbrand in alle delen van het land, en met name in de steden, zo tijdig zal geschie den, dat stagnatie in de aan voer door vorst de distributie van het toegewezen kwantum, niet in gevaar zal brengen? In dien deze zekerheid niet kan worden gegeven, wat zijn de ministers dan voornemens te doen, om alsnog de regelmatige distributie van brandstoffen in de aanstaande winter zoveel mogelijk te verzekeren? Vergeet uw levens middelenbonnen niet. De vaeantiegangers zullen, in dien zij voor langer tijd dan vijf dagen hun intrek nemen in een hotel, deze zomer hun le vensmiddelenbonnen nog niet thuis kunnen laten, zo deelt Be drijf s-Horeca ons mede. De ho tel-restaurants ontvangen slechts beperkte toewijzingen ten be hoeve van het passantenverkeer, niet voor het vacantietoerïsme. De pensions ontvangen in het geheel geen toewijzingen. Deze zijn dus voor wat de maaltijd verstrekking betreft, volledig aangewezen op de levensmidde lenbonnen der gasten. Men kan daar dus geen enkele maaltijd benloos genieten. Het is natuur lijk ook voor toeristen mogelijk een bonloze maaltijd in een restaurant te gebruiken, doch dit kan uiteraard geen regel zijn. Daarvoor zijn de toewijzin gen te beperkt

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 6