Arabieren eisen onafhankelijke staat in Palestina. Bulgarije en Joego-Slavié worden gewaarschuwd. Misleiding. VieiiiOEMÏeird duizend arbeiders gereed om te staken. S enfeiese troepen touen Buitenzorg. Steunen Frankrijk en Amerika illegale immigratie? België. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- 6tr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 650 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ZATERDAG 24 MEI 1947 Abonnementsprijs 3.30 p. kwartaal Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Advertentieprijs 12 cent per m.m. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HL'IZENGA, Middelburg, Rubriek Kabouters 5 cent per woord Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTEA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 4.34 u., onder 20.40 u. Maan op 9.16 u-, onder 1.20 u. Hoogwater te Vlissingen. Zondag 25 Mei: 5.18 u. 2.21 m., 17.45 u. 1.96 m. Wanneer Petrus op de pink sterdag antwoord geeft op de vragen en twijfelingen, die rij zen en op alle spotternij, die door de heilige vreugde krast als een satanise spotternij, dan wijst hij terug naar Gods Woord. „Dit is het, wat gesproken is, door de profeet Joël".... Zo geeft Petrus antwoord met en door de Schriften. Hij verklaart het wonder des Geestes niet door uit zijn eigen ervaring te putten of uit de vol heid van zijn gemoed voor de menigte te getuigen, maar hij laat de Schrift, hij laat de pro fetie spreken. Hij boodschapt, dat al dat vreemde, dat geluid als van een geweldig gedreven wind, die tongen als van vuur, dat spreken met vreemde talen vervulling is van het Woord Gods en de werkelijkheid, waar van eeuwen te voren Joël reeds gesproken heeft. In zijn Godswoord ligt het antwoord op de pinkstervraag. Zijn voorspelling is de verkla ring van het pinkstergeheime- nis en in dit profetisch getuige nis gaat de geweldige verbor genheid van de komst des Gees tes Voor de gemeente open. Uit dit woord schieten stra len naar alle kanten. In dit licht beschouwen wij het veelzijdige werk des Heilige Geestes. Hierin is de belofte van de volle, rijke zegen, die uit gestort wordt op alle vlees. Hierin is de blijde boodschap van Geesteslicht en Geestesvreugde voor ouden en jongen, voor zonen en dochte- ren, voor vrijen en dienstknech ten'. Hierin is ook de geweldige oorlogsverklaring van de strijd des Geestes tegen de macht der duisternis. Hierin is de verkon diging van Zijn weg, die gaat door bloed en vuur en rook damp. Hierin flitsen de tekenen in de hemel boven en op de aarde beneden. Hierin dreunen de klanken van de grote en doorluchtige dag des Heren en hierin trilt de ontroerende tij ding van behoudenis voor ieder, die de naam des Heren aan roept. Hierin is al het werk des Geestes. Een van de lichtglanzen die ons oog boeit en ons hart ver kwikt, is de glans van de levens harmonie die in het werk van de Trooster straalt. Hij is de Geest der heilige ge meenschap, Die het gescheurde leven weer herstelt en tot blijde levensvreugde vereenigt. Hij breekt de gedeeldheid en de vijandschap onder de volke ren, want Hij die uitgestort wordt op al 1 e vlees, verbindt ae gelovigen uit alle volk en geslacht. Hij breekt de middelmuur des afscheidsels tussen Joden en heidenen, want Zijn sprake gaat uit in alle talen, die Hij ge bruikt om de grote werken Gods te verko- Hij brees.1 uuk ae staketselen, die in het leven der mensen zelf scheiding maken, want Hij verenigt ouders en kinderen, zo nen en dochteren in de heilige profetie, in de geloofsbelijdenis van de naam van Christus. Hij mengt de stemmen van In de practijk zien we daar van heel vaak zc weinig. Waar is bij ouderen en jonge ren de ware pinkstervreugde, de roep om verzoening door het bloed van Jezus Christus, de profetische drang om te spre ken van de grote werken Gods? Daarom moet de dag van Pinksteren ook zijn een dag van zelfbezinning en gebed, waarin we ons verootmoedigen over onze zonden en ons scha men over de koelheid van ons hart en de zwakheid van ons belijden. Ontwaak dan noordenwind en kom gij zuidenwind; doorwaai onze hof dat zijn specerijen uit vloeien, en de pinksterbeloften in vervulling gaan voor ouden en jongen. D. Griekse kwestie. Rusland lijdt nederlaag. Italië's lidmaatschap in geding. In de zitting van Donderdag van de Veiligheidsraad verzette Australië zich tegen iedere overweging van Italië's verzoek als lid der V.N. te worden aangenomen. Het achtte Italië nog steeds gebonden aan de bepalingen van het wapensüistandsverdrag. Geen der vredesverdragen met voormalige vijandelijke staten was geratificeerd. VOOR DE ZONDAG. Australië stelde zich op het standpunt, dat verzoeken van voormalige vijandelijke landen alle tegelijk moesten worden overwogen. De Chinese afgevaar digde stelde voor het Italiaanse verzoek naar de Veiligheids raadcommissie voor het lid maatschap der V.N. te verwij zen. Zo dacht ook de Russische afgevaardigde Gromyko er zigd blijven. Uit verklaringen tegenover de pers van de afge vaardigden van Joego-SIavië, Bulgarije en Albanië is echter gebleken, dat zij dat standpunt niet delen. Zij vatten het aldus op, dat de raad slechts het Rus sische voorstel heeft verworpen en verder geen positieve beslis sing heeft genomen. Iierschell Johnson (V. S.) ver- In „Het Vrije Volk", orgaan van de P. v. d. A. worden voort durend hevige aanvallen gedaan op het nationaal comité „Hand having Rijkseenheid". Het blad spreekt van reactie, tropenkolder en meer van dat fraais en wekt de voorstelling alsof bedoeld co mité, evenals trouwens de niet- socialistische partijen, geen an der oogmerk zou hebben dan te- over. Hierna werd de bespreking telde aan een correspondent van Reuter, dat er wel degelijk een beslissing is genomen en dat de Balkanlanden voor zichzelf maar moeten uitmaken, of zij zich daaraan wensen te houden of niet. Italië's aanvraag voor het lid maatschap van de V. N. werd tenslotte naar de commissie voor het lidmaatschap verwe zen, die de aangelegenheid zal verslag van het Italiaanse verzoek tot later uitgesteld. De Griekse kwestie. In de plaats hiervan kwam het Griekse vraagstuk weer ter ta fel. De Bulgaarse gedelegeerde ondersteunde de meningen van Joego-SIavië en Albanië, dat de sub-commissie van de Balkan commissie voor toezicht op de rugkeer tot het koloniale stelsel. 1 Griekse grens niet gemachtigd bestuderen en daarna Dit is echter een valse voor-1 zou mogen worden „later voor- uitbrengen stelling volkomen in strijd met de komende gevallen", die niet feiten. door de Veiligheidsraad bespro- Wie de programs van bedoelde ken werden, te onderzoeken. Frankrijk, partijen leest, ziet het tegendeel. Bulgarije kon zich niet vereni- j En wie kennis neemt van de van 1 gen met het bestaan van een die zijde in en buiten de Kamer sub-commissie met onbeperkte gehouden redevoeringen, zal geen bevoegdheden, enkel bewijs van de aanklacht De Britse gedelegeerde Law- van „Het Vrije Volk" kunnen i ford bestreed de Russische reso- vinden. 1 lutie, die een beperking van de Hetzelfde geldt van het comité i bevoegdheid van de sub-com- Handhaving Rijkseenheid. missie beoogt. Hij noemde haar In een klaagschrift aan de misleidend. Vervolgens zeide hij, Staten-Generaal, waarop door dat de houding van Joego-SIa- heel het land handtekeningen vië, Bulgarije en Albanië gelijk worden verzameld, wordt met stond met de weigering het be grote nadruk verzocht; sluit van de Veiligheidsraad te 1. Een einde te maken aan accepteren en een inbreuk be- het voor het Koninkrijk zo ramp-1 tekende op artikel 25 van het zalig Indië-beleid; handvast. Frankrijk steunde het 2. De uitvoering der politiek besluit van de Veiligheidsraad in Indië te doen leggen in han- een sub-commissie van de Bal den van mannen, die allereerst kan-commissie op te richten, het waarachtig welzijn van de volken in Indië nastreven zonder Cwatw S^ivitus I „Wordt vervuld Pinksteren, het laatste van de grote feesten van het kerkelijk jaar, moet het eer ste feest worden, omdat we alleen door de Geest deel kunnen hebben aan de wet der genade, de rijkdom en de heerlijkheid van Kerstmis en Pasen. Immers slechts door de Heilige Geest wordt wat verleden is, heden, levend heden voor ons en kunnen we ons toeëigenen het heil, dat we in Christus hebben. Daardoor komt een nieuwe macht in ons leven. Wie doof was voor het Woord, gaat verstaan. Wie blind was voor de tekenen der tijden ontdekt de schre den Gods in de geschiedenis der mensen. Die doof was, gaat spreken, niet over de kleine daden der mensen, maar over de grote werken Gods. Stormwind en vuur hebben hun reinigend, ver warmend en vertroostend werk gedaan. Zo komt de H. Geest. Zie Petrus op de Pinkster dag; welk een man, wat een met de Geest". Efeze de vreugd! Vervuld van Heilige Geest getuigt hij van het heil, in Christus reddende verschenen. Hij herkent nu wat Joël en Jeiemia van den heilsdag hebben voorzegd. flier is het", zegt Petrus. Een ongekende vreugde is in hem geboren. Moedig ge tuigt hij in het vijandige Je ruzalem dat dé profeten doodt en stenigt, die .tot haar gezonden zijn. Om vloeit van licht, gedoopt en gedompeld in hemelse zalig heid kent hij geen vrees meer. Hij wordt niet moede te getuigen van Hem, in Wicn God Zijn grote gaven van verzoening, gerechtig heid en vrede gegeven heeft. Daarom is het vervuld worden met de Geest zo'n grote, diepe noodzakelijk heid. Voor de discipelen toen om hun taak te zien. Neen het lijden was niet vergeefs geweest. Het gebed is verhoord. Duizend malen overtreft deze vreug de de smart van het lijden, dat is en dat komt. Want 5 ïöe. Pinksteren laat hen niet meer toe te wanhopen. Pinlcsteren, het feest der vervulling, profeteert, dat het einde van Gods wegen goed is. Wat toen werkelijk- was, moet het ook nu wor den. Wat zal het worden zo wij niet vertragen in het ge bed en als goede krijgs knechten van Christus voort gaan langs de weg des heïls, die in Christus begonnen is en ten einde gebracht. Nog wordt van ons ge vraagd het geduld en de lijdzaamheid om rustig voort te gaan. Het werk Gods is zo groot. Onze moed is zo klein. Maar door de Geest daalt troost ons neer en vrede. Immers dit Feest der vervulling is een teken van de grote Dag Gods, waarop het Al zal worden vervuld. In die verwachting gaan wij voort. Laat ons dan door den Geest wandelen, als kin deren des lichts. Kom, Heil'ge Geest en ver vul ons arm gemoed met Uw rijke zegen! L. J. C. V. Russische resolutie verworpen. De Russische resolutie, gericht op beperking der bevoegdheden van de subcommissie voor de aan de eer van het Koninkrijk en van de Nederlandse vlag te kort te doen; 3. In vernieuwde vorm een Koninkrijk der Nederlanden, in Balkan, werci met 6 tegen 2 hechte Rijksverbondenheid op te stemmen verworpen. Slechts Po- bouwen, met een aan de historie 1"~ aansluitehc. werkelijk Rijksgezag, dat zelfregering ook van de ge bieden overzee op zodanige wijze waarborgt, dat aan de aldaar le vende werkelijke nationale ver langens naar politieke zelfstan digheid ten volle recht weder vaart en de onderdanen des Rijks aldaar in veiligheid en rechtszekerheid kunnen leven". Dat het „Vrije Volk" door de loop van zaken in Indië een wei nig van streek raakt is verklaar baar. Het wordt met de dag duidelij ker, dat de Indische politiek van de P. v. d. A. op een groot fiasco uitloopt. Dit wettigt echter niet het ge ven van misleidende voorstellin gen als nu gedaan wordt. De P. v. d. A. deed beter haar ongelijk te erkennen en alsnog te helpen pogen door nationale sa menwerking een nationale ramp te voorkomen. len steunde de Sowjet-Unie. Gromyko stelde vervolgens voor een verdere beslissing uit te stellen tot na de ontvangst van het rapport der Baikancom- missie. Australië, Engeland en Amerika brachten hiertegen in, dat het verwerpen van de Rus- Eegering geelt toe. De Franse regering heeft, na dat vernomen wc-rd, dat 400.000 arbeiders op het punt stonden te gaan staken bcicend gemaakt, dat zij aan de eisen van ae C.G.T. op drie punten heeft toegegven: 1. Het minimumloon in geheel Frankrijk zal 7.000 franc netto i.p v. bruto per maand zijn voor Tot 5 Juni ZQU Frankrjjk met 200 i-P.v. 208 arbeidsuren. economische moeilijkheden te orr'ens van kampen hebben, daarna zou de 7.000 tranc per maand zullen vrij toestand allengs beter worden, oloot - tun i Hit crnlri tinfli1- .tv zer Ramaaier, terwijl hij de voed- selrelletjes in herinnering bracht. Ramadier, zei, dat hij niet wist, of het broodrantsoen verlaagd wordt gezegd, dat zij, met het oog op het geleidelijk tot stand komen van de economische unie tussen deze drie landen, instem men met het beginsel van de preferentiële behandeling, die de deelnemende landen elkaar toezeggen. Eenstemmig worut erkend, dat het voor elk van de landen noodzakelijk is zijn landbouw politiek te baseren op gewaar borgde minimumprijzen voor landbouwproducten, die behal ve de kostprijs, een behoorlijke winstmarge inhouden. De Franse premier, Ramadier, j De kostprijzen worden vast- heeffc een waarschuwing tot het i gesteld volgens een uniform Franse voïk gericht, waarby h>j schema en zullen het onderwerp verklaarde, da. de komende drie uitmaken van voorafgaande be- Frankrijk aan de rand van de afgrond. Regering geeft op drie punten toe. 409.800 lUcUameWt'ikcrs in geheel Frankrijk staan klaar om te gaan staken, nadat de minister van Arbeid, Daniël Mayer, geweigerd hecii in tc stemmen met een eis tot loonsverhoging van 10 franc per uur. Aan de Rand van de afgrond. welien van vl.aal belang zouden zijn en dat f rankrijk ineen zou storten, indien men thans bet hoofd zou verliezen. van belast., - zijn (dit gold voor heen voor inkomens van minder dan van 5.000 franc per maand). 3. De regering is bereid ac- coord te gaan met het principe van uitbetaling van productie- premies. Voor dit doel zullen sische resolutie betekende, dat commissies voor iedere tak van de oorspronkelijk aan de sub commissie gegeven instructies zouden gelden. De Amerikaanse afgevaardigde zeide, dat Bul industrie benoemd worden, die zullen nagaan in hoeverre deze bedrijfstakken in staat zijn pre mies in Verband met een ver- garije, Joego-SIavië en Albanië hoogde productie uit te betalen. met de sub-commissie moesten samenwerken of anders de ge volgen van hun weigering dra gen. Na een debat van twee uur, tijdens hetwelk Gromyko her haaldelijk trachtte de beslissing te doen uitstellen, besloot de raad tenslotte het er bij te la ten. Volgens verschillende af gevaardigden betekent dit, dat de oorspronkelijke instructies aitn de sub-commissie ongewij- I-Iangende het volledig onderzoek zullen, indien mogelijk, premies uitbetaald worden. Daniel Mayer zeide, dat hij deze consessies en tevens beslui ten van de Franse regering aan werkgevers en werknemers had medegedeeld. Ook deelde hij me de, dat de regering de datum voor besprekingen over een alge mene herziening van de lonen van 1 Juli op 1 December had verzet. zou moeten worden. Als hoofd oorzaak van de langdurige crisis gaf hjj het feit op, uat Frankrijk slechts een evenredig aandeel in het graan uit Amerika, Canada, Argentinië en de Oekraïne kon ontvangen. Communisten veroordelen demonstraties. sprekingen. De vaststelling er van wordt overgelaten aan elk van de drie landen. Om een minimumprijs aan den landbouwer te kunnen ga randeren, is ieder van de drie landen gemachtigd al de eco nomische maatregelen te ne men ten aanzien van de prijs bepaling binnen zijn eigen grenzen, en zijn binnenlandse markt te beschermen niet alleen ten opzichte van dercie landen maar ook ten opzicht v.C..s -ixepajpitii; in de eerste plaats zijn impor ten kunnen regelen met een stelsel van invoervergunningen, zelfs indien de marktprijzen hoger zijn dan de minimum prijzen, met dien verstande, dat het stelsel van de preferentiële behandeling hier toepassing vindt, en dat de grondslagen, waarop de invoervergunningen zijn gebaseerd, geen belemme ring zullen vormen voor de transacties. Als de markt overvoerd raakt, waardoor de minimumprijs in gevaar komt, en dit verschijn sel zich algemeen voordoet, heeft elk der drie landen het recht dc noodzakelijke maatre gelen te nemen voor bescher ming van de m:~' "zeil. De commissie voor ia...,uuu\v", voedselvoorziening en visserij is de zorg opgedragen bovenge noemde aanwijzingen uit te voeren en op de hoogte te blij ven van de ontwikkeling van alle vraagstukken, die verband houden met landbouwkundige problemen, van belang voor die drie landen. Met de bestudering van alie vraagstukken, die be trekking hebben op de land- van de j bouwprijzen, zal een permanen- e sub-commissie worden be- i; van uo drie landen zal last. Republikeinse ambte naren opgesloten. Naar gemald wordt, hebben ongewapende leden van de „Par- tai Rakjat Pasóendan" alle repu blikeinse gebouwen te Buiten zorg Donri .dagavond zonder bloedvergieten bezet. schouwt in republikeinse krin gen de actie van de „Madoerese volksvereniging" (een organisa tie van een aantal Madoerezen, die ontevreden zijn over het re publikeinse bestuur over Ma doera) met een zekere ongerust heid. Palestijnse kwestie. Het politiek bureau van de Franse Communistische partij heeft de onlangs plaats gevonden voedsel-relletje-s en massa-de monstraties door arbeiders afge keurd, omdat zij aangestookt zouden zijn door reactionnaire uioouvmg.emn Qp een Zondag te Soerabaja krachten, die de republikeinse, Het bericht vermeldt, dat de gehouden bijeenkomst hebben instellingen in Frankrijk omver republikeinse resident naar hetleden van deze vereniging een geworpen zouden willen zien. huis van de secretaris van deresolutie aangenomen, waarin - 1 „Pasóendan", Dr Koestomo, is zjj zjch verzetten tegen de in- Fierlvan na. .(gebracht voor bescherming en schakeling van Madoera in de eitïi£cll fielT ÖÖOOS in dat de republikeinse ambtenaren, republiek. Het voornaamste doel toen zij hun kantoren betraden, Van deze organisatie is erken- door ongewapende Soendanezen 1 ning te krijgen van „het recht werden opgesloten. De stations-1 van het Madoerese volk om over zich zelf te beschikken" op de zelfde voet als de andere staten van de federatie. Van Nederlandse zijde is men Voor tal van internationale beambten werden door 250 par- treinen, zoals van Amsterdam tijleden op dezelfde wijze behan- nap Parijs over Brussel v.v., deld. van Ostende naar Bazel via I De treinen naar Batavia en Brussel v.s. bestaat in België de Buitenzorg liepen niet. verplichting om plaatsen te be- j Nader wordt uit Batavia ge spreken. Hiervoor is een be i meid Joden doen beroep op Ti'uman. Fadhil Jaraali, minister van buitenlandse zaken van Irak, 3 j heeft te Washington, verklaard, ou en ie romen aromen en j besluiten van de V.N. t.a.v. jongelingen die gezichten zien Palestina, zelfs indien zij door in één pinksterkoor. j een meerderheid zouden worden I gesteund, door de Arabische lan- „Dit is het wat gesproken is I (,en zullen worden bestreden, door de profeet Joël." tenzij de Arabische eisen inzake r-v 1 7,i de oprichting van een onaf han- Dit is de pinksterzegen voorkelijke Arabisehe staat worden ouden en jongen. 1 ingewilligd. Ook Joden willen eigen staat. David Ben Goerion, voorzitter van het bestuur van het Joods Bureau, heeft voor het Joodse „Parlement" (de gekozen ver tegenwoordiging der Zionisten) te Jeruzalem verklaard, dat de V.N. er niet in zullen toestem men, dat geheel Palestina thans een Joodse staat wordt. Het zal misschien noodzakelijk zijn een deel van het land onder mandaat te laten, het andere deel, waar de Joden gevestigd zijn, alsmede de woestijn, zou dan terstond een Joodse staat moe ten worden, aldus Ben Goerion. De Zionisten zullen de Com missie van Onderzoek der V.N. hun eis tot stichting van een Joodse staat voorleggen. Hij waarschuwde echter dat „wij de werkelijkheid niet uit het oog moeten verliezen". Beroep op Truman. Peter Bergson, voorzitter van liet Joodse Comité voor Nationa le Bevrijding, heeft op een pers met de Amerikaanse Liga voor een vrij Palestina in verbinding heeft gesteld in verband met de ic ucviijtmie, neen uu een peia--i conferentie meegedeeld, dat het verkrij- 1 f tier Van o-dlnpn \rnrvr» rïo Weer thuis Na een afwezigheid van ruim zes maanden •Is de Nederlandse walvisvaarder „Willem Barendsz" weer in ëe thuishaven teruggekeerd. Een grote menigte had zich langs ëe oevers van het Y opgesteld, om getuige te zijn van de aankomst in de hoofdstad. 1 comité dat verbonden is met de Amerikaanse Liga voor een vrij Palestina, president Truman heeft verzocht de illegale immi gratie in Palestina te steunen door 20 schepen, 500 spoorwa gens en 50 millioen dollar ter be schikking te stellen om meer ver plaatste personen uit Europa in de gelegenheid te stellen naar Palestina te gaan. Over de uitvoering van dat program zeide Bergson, dat die geheel aan het comité kon wor den overgelaten en dat geen be scherming van Amerikaanse strijdkrachten zou worden ge vraagd. Het doet er niet toe, of de Engelsen de schepen aanhou den en de repatriërenden naar Cyprus brengen. Zij zijn dan ten minste uit de kampen in Duits land en Oostenrijk bevrijd. Bergson toonde een afschrift van een brief, die naar hy zeide 15 leden van het congres aan de president hadden gezonden ter ondersteuning van zijn verzoek. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft geen weigerend ant woord op het verzoek gegeven, hoewel ook niet volmondig werd te kennen gegeven, dat het zal worden ingewilligd, aldus Berg son. Do regering van een aantal Europese landen, vooral Frank rijk, verlenen stilzwijgende poli tieke steun aan de illegale immi gratie. De houding der Franse regering is zeer bemoedigend en van groot nut, zo zeide hij. Tenslotte deelde Bergson nog ketten of reisbureaux, hetzij bij mee, dat het departement van de inlichtingenbureaux der N.S. Buitenlandse Zaken zich nog nietUit is b.v. van belang voor rei- zigers naar en van Zwitserland, die te Brussel moeten overstap pen. Het bespreekgeld is niet ver schuldigd voor de dagelijkse trein Rotterdam D.P.Antwer pen C.V.V. (Vertrek Rotterdam D.P. 8.15 uur, vertrek Antwer pen C. 19.30 uur.) spreekgeld verschuldigd van 15 fr. voor de le klasse en 10 fr. voor de 2de en 3de klasse. Ook indien men vooraf geen plaats heeft besproken, wordt men slechts tegen betaling van 15 fr. onderscheidenlijk 10 fr. tot de trein toegelaten. Vele Nederlandse reizigers weten dit niet, waardoor zij vaak, omdat zij geen Belgisch geld hebben, in moeilijkheden geraken. Daarom is ten behoeve van Nederlandse reizigers, die te Brussel hun reis met een der bedoelde treinen of aanvangen oi voortzetten, een regeling ge troffen, die betaling van dit bespreekgeld in Nederland mo gelijk maakt. Men betaalt dan f 1 voor de le klasse en f 0,7.0 voor de 2de en 3de klasse, hetzij tegelijk bij het kopen van het plaatsbewijs aan de stationslo- van mening, dat de actie van de Madoerese volksvereniging het logisch gevolg is van de toe- De berichten welke melding i stand, waarin het republikeinse hebben gemaakt van het Soen danese optreden in Buitenzorg, worden door een officiële ver klaring van de Nederlandse mili taire zijde te Batavia bevestigd, aldus bericht Aneta. Hieraan wordt nog toegevoegd, dat de secretaris van de Partai Rakjat Pasóendan aan de Neder landse legerautoriteiten om be scherming voor de bezette ge bouwen heeft gevraagd. Deze bescherming is door de Neder landse militaire commandant te Buitenzorg toegezegd. Het republikeinse ministerie voor Voorlichting te Batavia meldt, dat de republikeinse re sident gearresteerd is door de Nederlandse troepen en dat de Nederlanders gewapende wach- bestuur het eiland Madoera laat. Daarentegen heeft de republi keinse commissaris voor Madoe ra verklaard, dat de actie van de Madoerese volksbeweging on dersteund werd door Nederland se „provocateurs". Als voorbeeld van Nederland se .provocaties" noemde hij de vorming van een spec'ale een heid van het Nederlandse leger, uitsluitend uit Madoerezen sa mengesteld, in het gebied van Soerabaia Nederland in de raad van de I.C.A.O. Nederland is gekozen tot lia van de nieuwe raad van 21 le- ten voor alle republikeinse ge- den van de internationale bur- ging van gelden voor de Joodse ondergrondse beweging in Pale stina en voor het vervoer van de illegale immigranten. Zoals be kend, heeft Engeland hierover twee protestnota's bij de Ameri kaanse regering ingediend. „Het ziet er naar uit", zo verklaarde Bergson, „dat het ministerie van Buitenlandse Zaken op dit punt Engeland zal blijven negeren". De permanente commissie de Balkan zal trachten overeen stemming tussen Griekenland, Albanië, Bulgarije en Joego- SIavië tot stand te brengen en alle refugees aan de Griekse grens zal verzamelen en in kam pen onderbrengen. Samenwerking Nederland België en Luxemburg. De ministers van Landbouw van Nederland, België en Lu xemburg, die 9 Mei j.L voor het voeren van besprekingen over de Belgisch-Nederlands-Luxem burgse samenwerking, te Brus sel bijeen waren, hebben na af loop van de besprekingen een verklaring uitgegeven, waarin bouwen gezet hebben, behalve voor het bureau van de republi keinse resident en het gebouw van de republikeinse voorlich tingsdienst. Verder wordt gemeld, dat de resident zeven uur na zijn ar rest in vrijheid is gesteld. Volgens Agence France Presse zou de „staatsgreep" van de Soedanese autonomisten in de grootste kalmte zijn verlopen. De republikeinse autoriteiten, die het met de beweging eens zijn, zouden hun rood-witte vlag vervangen hebben door de groen-witte Soendanese vlag. Het schijnt, dat het personeel van bestuur van de openbare diensten, van de vee-artsenij school en van alle republikein se instellingen zich bij de Soen danese beweging heeft aange sloten, zulks met uitzondering van de republikeinse resident Madoerees verzet tegen republikeinen. Agence France Presse deelt het volgende mede: Men be- gerluchtvaart-organisatie, teza men met België, Frankrijk, En geland, de Verenigde Staten, Canada, Brazilië en Mexico, als behorende tot de categorie van acht belangrijkste landen inzake het luchtverkeer. Donderdag viel de 5-jarige Willem Blansjoür uit Leiden uit een trein van Den Haag naar Leiden. Het kind geraakte on der de trein en was op slag dood. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot Zaterdagavond: Enkele verspreide buien. Over het algemeen vrij veel bewol king met enkele verspreide re genbuien met kans op onweer, voornamelijk in het Zuiden en midden van het land. Des nachts iets warmer, overdag weinig verandering van temperatuur, meest matige oostelijke wind in het Zuiden echter tijdelijk ver anderlijke wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1