Hoi steeds sctautselinp in indië. De machtsoverdracht in Voor-Indië. De telefoon in Zeeland. Walen willen n federatief België, Joden en Arabieren veebten weer. Het gaat niet Wereldcrisis dreigt. „VJeJUt" fltn Britse troeven houden razzia's. Uitgave Stichting „Zeeuwsch' Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e jaargang No. 649 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND vrijdag zs mei 1947 Abonnementsprijs 3.3# p. kwartaal Hoofdredacteur: B. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Advertentieprijs 12 cent per m.m. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FKÏ.TZ, Middelburg, Dr K. HUIZENLA, Middelburg, Bubriek Kabouters 5 cent per woord Ds J. KARELSE te Goes, Ds B. StLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag. Zon op 4.35 u., onder 20.39 u. Maan op 7.54 u., onder u. Hoog water te Vlissingen. Zaterdag 24 Mei: 4.22 u. 2.31 m., 16.48 u. 2.16 m. |e^n willekeurige meerderheid in - ae volksvertegenwoordiging Tnrl ir zoals staat gehetel achter Linggadjati. Het heeft tot nu toe niet anders gedaan, dan toegeven en buk ken voor de republikeinse eisen. De werkelijke oorzaak is dan ook een andere. Het is de geest der revolutie die daarin Indië werkt en woelt. En de revolutie zégt nooit het is genoeg. Slechts één middel kan hier' uitkomst brengen. Erkenning ook door dé overheid van het gezag. En dan tévens naar Goddelijk Het gaat in verwacht kon worden en werd gevreesd. Het accoord van Linggadjati dat zo overhaast getekend mo'est worden, heeft in geen enkel op zicht ontspanning gebracht. Van republikeinse zijde wordt niet de minste medewerking on dervonden om tot een practi- sehe uitwerking van 't accoord te komen. Nu eenmaal de republiek de facto erkend werd, gaan de re publikeinen hun eigen weg. De commissie-generaal wordt ge- bevel, het volk ten goede, hand- négeerdze is niet meer dan having van het gezag, lucht voor de republikeinse rad-I draaiers. Van ernstige onder- handelingen is geen sprake en: militaire schermutselingen en I overschrijdingen van de demar- catielijn doen zich dag aan dagHet A^nk?anie "Uls val?. Af" vo01. gevaardigden heeft zijn goedkeu- Een duidelijker inzicht in de rin8 gehecht aan het voorstel toestand zal misschien v'erkre- van president Truman om een gen worden als de ministers be^ra8 van 3^0 rru^i00ï? iar Beel en Jonkman en de leden voor hulp aan het buitenland be- van de C.G. in ons land zjjri te- schikbw? te stellen. Eerder had rüggekeerd. Misschien. het Huls een motl° verworpen om Hulpprogramma van Truman aangenomen. V< ant het is onder het neo- democratisclie bewind van van daag gewoonte geworden, dat hoogst belangrijke zaken in het geheim en zonder de volksver tegenwoordiging daarin te ken nen, worden behandeld en af gedaan Maar dat het niet goed gaat is voor ieder duidelijk en wordt zelfs door „Het Vrije Vlok", het orgaan van de P. v. d. a., toe gegeven. Het blad erkent, dat de hou ding van de republiek, die geen lust toont in onderlinge samen- spreking, een belemmering is om zo spoedig mogelijk tot herstel van handelsverkeer en tot verdere overeenstemming te komen. aldus dit orgaan 1 f-.^uan ernstige ""gevaren. De voedseltoestand in de ge deelten van Java, waar het Ne derlandse gezag is gevestigd, is zorgelijk. De stagnatie in de on derhandelingen verhindert de dringend nou.ge aanvoer van levensmiddelen uit de republi keinse landbouwgebieden. Ert de wereld wacht op de producten, die Java en Sumatra kunnen leveren. Indien men zich in de republiek nuchter reken schap geeft vdn de situatie, dan zal men onvermijdelijk tot de conclusie komen, dat het ver standig beleid is onverwijld en zonder aarzeling mee -te werken pachtregelingen. Van gezagheb- aan de uitvoering van het ac- bende zijde wordt hieraan échter het wetsvoorstel naar een Con grescommissie te verwijzen met de aanbeveling om deze steun tot 200 millioen dollar te verminde ren. x De deviezensmokkel aan de Nederlands-Belgische grens. -Naar van welingelichte zijde wordt vernomen, is de Belgische regering gekant tegen het op nieuw invoeren' van het visum stelsel in 't verkeer tussen Neder land en België, 'n maatregel, die door de Nederlandse regering in overweging is genomen téneinde de deviezenzwendel te bestrijden. Men wijst er op, dat er doeltref fender maatregelen zijn, zoals b.v. het afgeven van een zgn. de- viezenborderel, dat door de ban ken opgemaakt zou kunnen wor den en bij het betreden en het verlaten van het Nederlandse grondgebied ter inzage gegeven zou moeten worden. Nieuwe Amerikaanse lening aan Engeland. In officiële kringen alhier werd verklaard, dat er niet de minste kans op bestaat,, dat de Britse regering thans zou overgaan tot het aanvragen van een niéuwe Amerikaanse lening of voorstel len zou doen inzake leen- en coord". De republiek weigert echter mée te werken. .Maar nu moet men niet den ken, dat Soekarno c.s.- hier de schuldigen zijn. „Deoorzaken van het wan trouwen zijn gemakkelijk ge noeg aan te wijzen. De herin nering aan^het koloniale verle den is nog vers en wordt uiter aard moeilijk overwonnen. Zij wordt heiaas dik onderstreept door de groen-oranje tropen kolder, die luidruchtig door Ne derland trekt. Dé Indonesiërs zijn bevreesd en wie z#l het hun kwalijk nemen? dat heel Nederland eigenlijk even kolo niaal denkt als de -luidruchtige oud-gasten van „Indië'in Aood". Zij zien natuurlijk ook, dat de K.VP. het niet waagt Welter's aanhang overboord te zetten en dat de' communisten onder het morn van loyale steun, stelstel- matig de positie van de regering en de commissie-generaal onder graven". Een merkwaardig betoog. In hetzelfde artikel wordt er tocli op gewezen, dat véfi „ver breding" Van het kabinet geen sprake kan zijn. toegevoegd, dat indien Amerika aan Groot Brittannië de mede deling zou deen, dat het bereid is om een of andere leen- en pachtregeling <te treffen, Groot Brittannië hiervoor dan niet „de deur voor de V.S. zou sluiten". Hulp der V. S. aan het buitenland. John Snyder, Amerikaans mi nister van Financiën, heeft tij dens een persconferentie mede gedeeld, dat de Amerikaanse des kundigen buitenlandse regerin gen zullen raadplegen bij het uit gebreide onderzoek naar 'de eco nomische situatie in de wereld, dat thans door het ministerie van Buitenlandse Zaken wordt inge steld, niet het oog -op mogelijke toekomstige hulp aan het buiten land. Hij verklaarde verder, dat zijn eigen deskundigen en de natio nale "Adviesraad (een commissie, welke is samengesteld uit de mi nisters van Buitenlandse Zaken, Financiën én Handel en welke de leiding heeft over de politiek be treffende de hulp aan het bidten- land) in deze kwestie met Mars hall zullen samenwerken. Snyder bevestigde, dat Enge land een nieuw verzoek om dol- Het kabinet, gesteund door lars heeft gedaan. P!an wordt op 3 Juni bekend gemaakt. De Britse ininister-president, Clement' Attlee, en de onderkoning van Voor-Indië, Lord Mountbatten, hebben de oppositie in kennis gesteld va,n het plan voor de procedure der machtoverdracSit in Voor-Indië, dat de onderkoning op 3 Juni te Dehli aan de confe rentie van Voor-Indische leiders zai voorleggen. Fraser Wighton, Brittannië is een „werkelijke goede" betrekking mogelijk. 4. De betrekkingen tussen Pa kistan en Hindoestan moeten „vriendschappelijk en wederkerig zijn". 5. De regering van Pakistan zal door en uit het volk gevormd zal om lidmaat schap van V:N. verzoeken. Djinnah zeide' tenslotte, dat de gedachte van een Pan-Islamieti- sche staat, die zich uitstrekt van het nabije- en'midden oosten tot het verre oosten reeds lang niet meer bestond. Als Pakistan een maal opgericht is, aldus Djinnah, hervat zal zal het nabije- en midden-, en Verre octeten de vriendenhand reiken. Attlee en Lord Mountbatten hebben deze bekendmaking gedaan aan Win sten Churchil, diens plaatsver vanger: Anthony Eden, en de conservatieve le'ider van het Ho gerhuis, Viscount Cranborne. Attlèe zaï ook de leider van de liberale partij, ClementDavies, worden, van de voorstellen op de hoogte 6. Pakistan brengen. De nadruk wordt ei; op gelegd, dat de oppositie „van de voorstellen in kennis gesteld is" en niet er over geraadpleegd is. Men verwacht Van de zijde,der oppositie 'geen parlementaire ac tie in deze voor 3 Juni, wanneer de zitting van het parlement, na het.. Pinkster-reces, worden. Expose van Djinnah. De president van de Moham medaanse liga, Mohammed Ali Djinnah, heeft gepleit voor een bondgenootschap tussen Pakistan en Hindoestan.'Hierna gaf hij een uiteenzetting van het streven 'der Mohammedaanse liga voor de totstandkoming van Pakistan en zijn betrekkingen met andere landen. Hij vatte deze in zes pun ten sarhen: H 1. De Mohammedaanse liga eist een corridor door Hindoe'stan die de twee Pakistan-provinciès in het Noord-Westen 'en Noord- Oosten van Voor-Indië met el kaar verbindt. 2. De Mohammedaanse liga zal zich tot het uiterste verzetten tegen de verdeling van Bengalen en de Pendsjaab. - 3. Tussen Pakistan en Groot Grote moeilijkheden en grote vooruitgang. Nog vele wachtenden. Nieuwe kabel tussen Gojs en Terneazen. Uit enige provinciedelen van Zeeland bereikten de Stichting Herstel Zeeland' 1945 klachten omtrent de achteruitzetting 'in het veflenen van telefoon- en radiodistributie-aansluitingen, speciaal in het getroffen W.-Z. Vlaanderen. Naar aanleiding van een hier over aan de direpteur van h.et telefoóndistrict Breda gericht ■Schrijven was deze directeur, dq» heer Scheideman, naar Middel burg gekomen, waar hij dezer dagen op een persconferentie de zaak nadep heeft toegelicht. Hij wees erop, dat het Verkeer sinds 1940 enorm is toegenomen en dat de P.T.T. thans met grote personeelsrnoeibjkheden te kam pen hoeft, speciaal voor de op bouw, van het telefoonnet en de telefoonbediening in W.-Z. Vlaan deren. Reeds begin September '42- be gonnen de moeilijkheden: 70 pet. der aansluitingen werd verbro ken en ruim 5000 toestellen, die in' Breda werden opgeslagen, heb ben de Duitsers meegenomen naar de „Heimat", waar ze nog zijn. Op Tholen en Schouwen-Dui- veland moest met. de- inundatie de gehele technische installatie worden gesloopt, Walcheren kwam later ook geheel onder wa ter te staan, grote centrales als die van Breda en Roosendaal wa ren grondig verwoest en in W.- Z.-Vlaanderen was van de appa ratuur practisch alles verdwenen. Er was een groot gebrek aan materiaal, in het begin speciaal aan palen, die öf door de Duit sers waren weggehaald öf door de Geallieerden waren stukge- zaagd öf door de bewoners voor brandhout waren verbruikt- On danks al deze bijna qnoverkome- lijke moeilijkheden steeg het aan tal telefeanabonné's 'in W.-Bra bant en geheel Zeeland van 5100 op 1 Sept. '45 tot 15299 op 1 Mei '47. Circa 15 pCt daarvan zijn nieuwe aansluitingen, de rest heraansluitingen. Hef hoogste aantal aangeslotenen voor de be vrijding was op 30 Juni 1942, n.l. 17068, maar hieronder waren ook de Duitse telefoonaansluitingen begrepen. De Voor-Indiërs in Zuid- Afrika. Een delegatie van 12 Voor-In diërs in. Zuid-Afrika brengt een bezqek aan generaal Smuts. Men verwacht belangrijke stappen op de Weg naar verbete ring der betrekkingen tussen de Zuid-Afrikaanse regering én haar Voor-Indische onderdanen. De leider der delegatie, Kadjie, verklaarde, dat men- Smuts zou vragen pogingen aan te wenden om de diplomatieke betrekkingen met Voor-Indië te herstéllep. In Natal is een organisatie op gericht van Voor-Indiërs, die met de regering tot een compromis willen komen, doch de Indische organisatie van Natal ondervindt tegenstand van de passieve weer- standsraad in de Kaapprovincie. Achesop, de aftredende plaats vervangende minister vaft Bui tenlandse Zaken van de V. S. heeft in ,,een radio-voordracht verklaard, dat een economische ineenstorting en wereld-armoede snel zöuden kunnen volgen op een nalaten van de V. S. hun fi nanciële hulp tijdens 1948 en 1949 ook aan andere, "landen te ver strekken. „Europa en Azië,, met hun door de oorlog verwoeste land en fabrieken, kunnen ons dit jaar slechts half zoveel verkopen als zij van ons moeten aankopen voor "voedsel, verwarming en op bouw van, hun fabrieken, boer derijen en mijnen", aldus zeide Acheson. De Balkan-commissie der V.N. De Joego-Slavische vertegen woordiger in de Balkancommis- Sie der V.N., Joseip, Djerdja, heeft de Amerikaanse delegatie beschuldigd van partijdigheid ten gunste van Griekenland na de verklaring, dat Joego-Slavië voornamelijk voor de incidenten aan de Griekse Noordgrens aan sprakelijk is. De moeilijkheden in Griekenland zijn grotendeels te wijten aan de aanwezigheid der Britse troepen, aldus Djerdja. De commissie hield vervolgens een besloten bijeenkomst. Griekse regering loochent Joego-Slavische Berichten. De Griekse regering heeft be richten in de Joego-Slavische pers, dat de Griekse militaire at taché te Belgrado, Diamantq- Poeüs, .gespjonneerd zou hebben, tegengesproken. In de toekomst zal de houding der Qriekse regering in deze kwestie afhangen van die der Joego-Slavische regering", aldus de Griekse regering. Waarnemers vatten deze verklaring op als een Grieks dreigement, de diploma tieke betrekkingen met Joego slavië te verbreken. Nogmaals het Veto-recht. De Sovjet-Unie heeft op de bij eenkomst van het werkcomité voor de atoomenergie er- opnieuw op aangedrongen om de toekom stige instantie voor de controle op de atoomenergie onderge schikt te maken aan hét Veto van de Veiligheidsraad. De meerr derheid der leden wenste, dat het Veto op deze instantie niet van toepassing zou zifit. Er werd geen besluit .genomen.' Australië bloedt dood. De Australische minister van inlichtingen en immigratie, .Cal- well, heeft in het Huis- van Af gevaardigden verklaard, dat Australië langzaam doodbloedt. „Indien het geboortecijfer niet weer zal stijgen, zal er over 55 jaar slechts een handjevol Aus traliërs over zijn." Aan de hand van statistieken toonde Calwell aan, dat hét aan tal kinderen onder 15 in 1901 nog 35.1 pet. van de bevolking uitmaakte, doch dat dit percen tage in,1946 tot 24.4 was gedaald. Bij de laatste vokstelling in 1945 had Australië een bevolking van 7.378.361. zielen. - In W.-Z.-Vlaanderen waren de moeilijkheden door de ver woestingen der centrales wel bij zonder groot. Het eerste doel was het herstellen der interlocale verbindingen. Dat gebeurde eerst met kabels, die tussen de Duitse bunkers waren gebruikt, maar deze bleken buitengewoon - slecht te- zijn. Toen heeft men een luchtlijn "tussen Den Helder en meeste geluk. nog steeds een zeer bevredigend werkende radio-verbinding (met 8 verbindingen). Aan het werk, verbonden aan het leggen van de kabel tussen Goes "en Terneuzen, die door Philips geleverd wordt, zal nog deze week worden begon nen. De moeilijkheden op Sehouwen- Duiveland zijn niet zo groot ge weest, doordat hier vele Duitse kabels konden worden gebruikt. Op eep desbetreffende vraag deelde de heer Schéideman mede, dat het niet mogelijk is matèriaal voor de nöodgebieden te reserve ren. Waar het meest dringend behoefte is, wordt geholpen en wie het eerst erbij is heeft het Alkmaar gesloopt en enkele scheepsladingen palen en koper draad naar dit gebied overge bracht. Het aantal wachtenden op te lefoonaansluiting is in het gehele land enorm groot. Eind Februari van dit jaar waren er in totaal Na de bevrijding wai;en er voor nog 84000 wachtenden in ons verbinding van Z.-Vlaanderen land. Het totaal aantal abonné s niet oyerig Nederland zelfs meer bedroeg toen 362000. Het telefoon kabels ter beschikking dan voor- district Breda had - nog 5100 heen, n.l. tussen Waarde-Wals- wachtenden. oorden, Terneuzen-Ellewoütsdijk Het is wel interessant enige er? Vlissingen-Breskens. Toen er cijfers te vermeiden, die betrek- eenmaal weer scheepvaartver-king hebben op het aantal tele- keer op de Schelde ontstond, wa-1 foonaansluitingén voor en na de ren ze na korte tijd alle drie bevrijding. stükgevaro.i en moesten de z.g.j Het eerste cijfer is het hoogste „lihk"-verbin(lingen werden in- aantal voor de bevrijding en het gesteld. 'Vorig jaar September tweede het aantal op 1 Mei 1947: kon de nieuwe.kabel Terneuzen- Tholen en St. Philipsland 489- Ellewoutsdijk wordén gelegd, 369: Sch.-Duiveland 887-795; hetgeen-voor Terneuzen eén gro-Vlissingen 692-575; overig. Wal- te uitkomst betekende. Het aan-cheren 1252-1265; W.-Z.-Vlaande- tal gesprekken, dat dagelijks ren 770-544; O.-Z.-Vlaanderen moest overstaan, verminderde 15S3-1498; - N.- en Z.-Beveland daardoor van ca. 100 tot'ca. 15- 2204-2266. Daarna is ook de kabel Waarde- j Walsoorden hersteld. Tussen Oost burg en Vlissingen bestaat Voorstel toi grondwetsherziening ingediend Jjfgf entWBpeailig QSSpfOken De Nederlandse militaire woordvoerder te. Batavia beeft een uitvoerig overzicht gegeven van de militaire situatie in In dië. Daaruit blijkt, dat bijnai over al nog steeds schermutselngen plaats vinden tussen troepen van de T.R.I. en patrouilles van het Nederlandse leger. Overschrijdingen van de de marcatielijnen door de republi keinse troepen komen herhaal delijk voor, evenals stellingbouw en soms hardnekkige beschie tingen. In het gebied van Bandoeng moest een actie van de T.R.I. van Nederlandse zijde zelfs met artillerie- en mortiervuur wor den beantwoord. Ook in het ge bied van Soerabaja behoren de moeilijkheden geenszins tot het verleden. Hier kwamen langs de lijn Modjokérto-Perning tot 19 maal toe schermutselingen voor, welke in hevigheid toenemen. De eigen artillerie werd vier maal ingezet. Enige malen werden Neder landse posten beschoten. Dé re publikeinen geven herhaaldelijk vuur uit de dessa's, b.v. uit Kern- bangan, gabadan en Tawangsa- ri, binnen de demarcatielijn, en ICendalsari, buiten de demar catielijn. De tegenstand van de republi kernen heeft eep hardnekkig ka rakter. Tankvallen werden aan r^'egd en .wegversperringen op geworpen. Wegen en bruggen worden ondermijnd. Het terro riseren van de rand-bevolking houdt onverminderd aan en de De heer Gregoire, de geestelij-1 schijnen, teneinde na te gapn in De militaire medewerker van behandeling fie New York Times geeft in een overzicht van de internationale bewapening een overzicht van het aantal mannen, dat thans onder de wapenen is. Van de 19 millioen man, die van zijn ontwerp in de kamer, j ^etehëiie'nlng'ldêTVÖgc^V 1 thans over de gehele ^ereld °nJ ke vader van het Waalse voorstel tot herziening van de grondwet en tot de instelling van een Bel gische staat, op federatieve t grondslag, heeft herhaaldelijk reijC!ls(.iiap van geven, dat tij- aangedrongen op de behandeling 1 (jrns >u.^ regentschap een grond- hoeverre het voor ontvankelijk is. Het blaft wijst er op dat de in dieners vim hst voorstel er zich Naar.de Gazet van Antwérpen Zij sta!m er evenwel op, dat de der de wapenqn zijn, komen 5,7 mededeelt, zal dit voorstel tharys 1 (!o COIramissle der kamers millioen op rekening van.China, .in de loop van de komende week he), v=orstel in studie neemt, ten- ,De Sovjet-Unie onderhoudt een op de dagorder der kamer ver- - 1nm qq mnn FRaSJSE FIETSEN ZONDER DON. Bij beschikking van de mi nister van Economische Zaken vallen de Franse importrijwie len niet meer onder de bepa lingen van de rijwieldistribu- tiebeschikking 194'/. Franse importrijwielen kunnen dus van 21 Mei a.s. af vrij worden gekocht en verkocht. Finse regeringscrisis geëindigd. De Finse minister-president Pekala heeft president Pasikivi ervan verwittigd, dat zijn. rege ring er in heeft toegestemd in functie te blijven. Hiermede is de langdurige Finse regeringscrisis geëindigd. Aan die besluit zijn be sprekingen vooraf gegaan tussen Pekala, parlementsfracties en le den der regering. Albanië beschuldigt Engeland. Tijdens een openbare vergade ring van de Balkan commissie beschuldigde de Albaanse afge vaardigde de Britse regering van verantwoordelijkheid voor de toestand in Griekenland. Geruchten over Zjoekof. Te Moskou, is het bericht, dat Maarschalk ZjQekof, tijdens de oorlog een van Ruslands be roemdste generaals tot 15 jaar gevangenisstraf zou zijn veroor deeld wegens een samenzwering tegen de Sovjet-Unfe met nadruk tegengesproken.„Aan Maar schalk Zjoekof is nog nooit zo iets ten laste gelegd. Het be richt is provocerend", aidus een Russische functionaris in een on derhoud met een correspondent van Reuter. Voorzover men kan nagaan, is Zjoekof momenteel bevelhebber van het militaire ge bied van Odessa. ,Op I-Mei nam" hij een troepen défilé te Odessa af. Reuter voegt bier nog aan toe, dat het bericht door een pers- eipde geneed te zijn voor de open bare besprekingen, zodra het re gentschap beëindigd is. De „Gazet" merkt verder opt dat de Katholieke Volkspartij van de marine staan de-V.S. op zich reeds tegen het ontwerp de eerste plaats met 3,8 millioen heeft uitgesproken en beslist ton. Dan volgt Engeland met_ 1,5 legermacht van 3,8 millioen man, de V.S. 670.000 man. Nederland komt op d.e tiende plaats met 175.000 man. Ten aanzien van de tonnage heeft het niet ontvankelijk voor behandeling te verklaren. De So cialistische Partij blijkt evenwel van plan te zijn voor de in over weging neming te stemmen, hoe wel ook hier een meerderheid aanwezig zou rijn, die het fede ralisme verwerpt Twee heren, twee dames, en .twee. kinderen uit Kampen gingen dezer dagen mét „Peter" hun boot, naar El-' burg om gerookte paling te kopen. Helaas kreeg „Peter" op de eenzame wijdte van het LJsselmeer motorpech. Alle herstelpogingen waren tever geefs en andere boten waren niet te zien. Een der heren sprong kordaat het water in en zwom twee uur lang, rich ting Elburg. Hij bereikte zwaar vermoeid het haven hoofd en zocht en vond hulp. Schipper Jansen ging met de Eb 58 het hulpeloze jachtje halen, 's Avonds om tien uur was „Peter" in Elburg, waar gerookte paling te koop is. millioen ton, en als derde de Sov jet-Unie met 445.000 ton. Neder land is twaalfde op deze rang lijst met 38.000 ton. Deze getal len hebben slechts betrekking op slagschepen, slagkruisers, vlieg tuigmoederschepen, kruisers, tor- pedobootjagers en duikboten. Ook in de militaire luchtvaart bekleden de V.S! de eerste plaats met in totaal 37.000 militaire Vliegtuigen, gevolgd door de Sovjet-Unie (25.000). Van Enge land en Frankrijk waren geen cijfei's beschikbaar de eerst volgende grote luchtvloot is die van Turkije met 1050 vliegtuigen, en de Joego-Slavische m'et 1000. Nederland-komt hier op de zes tiende plaats met '275 vliegtuigen. Uit het «verzicht blijkt tevens, dat China 80 pCl van zijn be groting uitgeeft '.voor militaire zaken. Ierland komt op de laat ste plaats met vijf procent, ter wijl dit bedrag in de Sovjet-Unie ongeveer achttien pCt., en in de V.S. 35 pCt bedraagt. Nederland komt volgens deze gegevens op de elfde plaats met ruim 25 pCt. Ook deze cijfers hebben slechts betrekking op de bedragen, die onmiddellijk aan de gewapende macht ten koste, worden gelegd. Britse troepen zijn razzia's begonnen in het gebied rond Petah Tikvah na gevechten tussen Joden en Arabieren. Het Arabische Hoge Comité in Palestina heeft een boycot bureau geopend in Jeruzalem om de boycot door Arabieren van Joodse goederen te verscherpen. Zoals we reeds meldden, heeft de Joodse illegale beweging door middel van Me Seiigmann om in terventie bijyje V.N. verzocht. Volgens "berichten uit New bureau aan radip Frankfort werd f^brk gaan hoge functionarissen ontleend. De Amerikaanse direc- van de V.N. niet verder in op het tie van jradio Frankfort -verklaart dat het hier een verdraaiing van een. radiobericht ovér het proces tegen een Bulgaars, generaal be treft. Ds Niemoeller in Duitsland terug. Ds Niemoelier die inr de eerste wereldoorlog kapitein van een Duitse duikboot was en nu leider van de afdeling Buitenlandse Za ken van de Duitse, kerk, is met zijn vrouw na een verblijf van zes maanden in de V.S. op een vlieg veld bij Frankfort gelahd. Ds Niemoeller vond, dat het anti semietisme in de V.S. voorname lijk te New York en het Midden Westen, aan het1 toenemen was. Hij was voorstander van Chur chill's plan voor een Verenigd Europa. „Het is noodzakelijk'', aldus ds Niemoeller,. „dat alle landen van Europa samenwerken. Bovendien moet Europa door Amerika geholpen .worden. Een zwak Europa zal altijd een ge vaar voor de vrede vormen". Over de wederopbouw yan Duitsland zeide hij: ,/Er moet heel veel gedaan worden. Het op bouwen van kerken kan wachten. Eerst moeten wij het Duitse volk naar God terugvoeren", verzoek van Mr Seiigmann, de advocaat uit Tel Aviv die thans in de V.S. vertoeft, om interven tie in Palestina tot opschorting van het vonnis tegen vijf Joden, die thans voor een militaire rechtband terechtstaan. Het voorstel is aan de Britse delega tie te New York doorgegeven. Trygve Lie, de secretaris-gene raal der V.N., heeft het voorstel van Seiigmann tot het sluiten van een wapenstilstand, mits de Britse militaire rechtbanken wordep opgeheven, voorgelegd aan de enquête-commissie voor Palestina. Benoemd tot lid van de Pale- stina-eommissie zijn thans, naast de Nederlandse vertegenwoordi ger Mr Blom, o.m. John Hood (Australië)NasruHah Entezan (Perzië) en Sir Abdoer Rab Rah man (Voor-Indië).' De Amerikaanse pers en het Palestijnse verzet. Naar de New York Times meldt, heeft de Britse ambassa deur in de V.S., Lord ïnvercha- pel, hèt Amerikaanse departe ment van Buitenlandse Zaken medegedeeld, dat een advertentie in een New-Yorkse krant, waarin om hulp aan het gewapend verzet in Palestina wordt gevraagd door de Britse regering ids aanspro- ring tot moord wordt Beschouwd. De New York Times gelooft, dat debetrokken advértentie die was, welke door het Palestijnse verzetfonds was geplaatst en op gesteld is door de toneelschrijver en mede voorzitter van de Ame rikaanse Liga voor vrij Palestina, Ben Hecht. In deze advertentie, welke als titel draagt: „Brief aan de geweldplegers in Palestina", wordt verklaard, dat de Amerikaanse Joden vreugde voelen bij alle gewelddaden tegen Britse Zaken, personen en be doelingen. Londen zonder vlees. De vleesdistributie te Londen werd gisteren yeriamd door een plotselinge staking van alle vrachtwagenchauffeurs iri dienst van de Loiideq#e vleeshallen. Men gelooft, dat de staking, die is uitgebroken wegens schorsing van twee chauffeurs, ongêveer 1500 man omvat. Duitse steenkool voor Frankrijk. Georges Bidault, de Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, heeft voor de commissie van Bui tenlandse Zaken verklaard, dat de Duitsers. 370.000 ton steenkool per maand naar Frankrijk zullen sturen, zodra de totale productie van de mijnen van Ruhr- en Saargebied dagelijks 340.000 ton bedraagt voedselblokkade wordt onver anderd voortgezet. Afscheidsreceptie te Batavia. Woensdagavond hebben de mi nisters Beel' en Jonkman in het paleis Rijswijk gerecipieerd ten afscheid voor hun. vertrek naar Nederland. Talrijke gasten wa ren aanwezig, o.w. dr van Mook dr Idenburg, dr Koets, generaal Spoor, admiraal Pinke, Sqetan Sjahrir, verscheidene T.R.I.-of- ficieren, de leden van de com missie-generaal, prof. Schermer- horn en de heer van Poll, de vertegenwoordiger van Oost-In- donesië te Batavia en vertegen woordigers van verschillende vreemde mogendheden. Meningsverschil omtrent Borneo. x De republikeinse gouverneur voor Borneo, Noor, die dezer da gen uit Batavia terugkeerde, ver klaarde in een persgesprek met Antara, dat dé status van Bor neo eeh gecompliceerd probleem is door het verschil in interpre tatie van de bepalingen "van Linggadjati. Volgens Noor neemt het Ned. Indische gouvernement het standpunt in, dat. de status van Borneo niet langer een punt van discussie vormt en dat Borneo op de basis van de bepalingen van Linggadjati een zelfstandige staat zou worden. Hiertegenover zijn de republikeinen de mening toegedaan dat volgens artikel 4 van de overeenkomst het volk van Borneo éveneens recht heeft om zelf te bepalen hoe de statu* in de toekomst zal zijn. Rubberprijs in Palembang daalt. Blijkens een Antara-telegram uit Palembang is de laatste we ken de aanvoer van landbouw producten steeds gestegen, voor namelijk die van rubber. Hier door is de rubberprijs gedaald tot ongeveer 40 procent van de oor spronkelijke prijs. Ingevoerde goederen daarentegen stijge* met de dag. Controle Griekse grenzen* De Balkancommissie der V.n. heeft besloten het instellen vak een permanente commissie vooe de controle van de Griekse gren zen voor te stellen. De leider van de commissie zou niet mogen be horen tot een der landen, die la de Veiligheidsraad rijn vertegen woordigd. Staking te Kopenhagen. Gisteren zijn 100.000 Kopen- haagse arbeiders in staking ge gaan en hebben voor de parle mentsgebouwen gedemonstreerd tegen het ernstige aardappelen- tekort en het onlang? ingestelde prijzenplafond. De „Mqnte Jarindo" is uit Barcelona naar Nederland ver trokken met een belangrijke la ding potas. Het Deense parlement heeft met 78 tegen 56 stemmen, eea wet aangenqmen, volgens welk)» het aan vrouwen geoorloofd tot de Deense geestelijkheid ton te treden Een kip van de familie Ra- getli in Zaandam, heeft een et gelegd, dat 118 gram woog. Een uit 7 leden bestaande Amerikaanse militaire missie ia naar Athéne vertrokken, om een onderzoek in te stellen naaf het- gen Griekenland op militair ge bied nodig heeft. Van Vrijdag tot Maandag zjjn te Parijs 46 afgevaardigden van 18 landen bijeen geweest ter be spreking van de internationale coördinatie voor de veiligheid qp zee en in de .lucht. Radio Boedapest meldt, dat de Hongaarse volksrechtbank twee studenten wegens samen zwering tegen de staat ter dood heeft veroordeeld Vertegenwoordigers van dt wolindustrie van België, Tsjeeho- Slowakije, Qroot-Brittannië, Ne derland, Polen,' Portugal, Span je en Argentinië zullen dèelne- men aan de conferentie van de International Wool Textile Or ganisation, welke van: 9 tot 13 Juni in Parijs zal worden ge houden. f De internationale organisatie voor de burgerluchtvaart heeft de heer E. A. L. de Jong, de Nederlandse gedelegeerde, be- noemd tot voorzitter van de commissie voo'r administratieve en financiële kwesties. Fiorella Laguardia, de voor malige 'burgemeester van New- York, heeft eerf civiele proce dure ingesteld tegen de „Na tional home and prqperty ow ners Foundation" op grond van het feit, dat deze organisatie hem in een publicatie als" com- munist beschreven had. Te Salon bij Marseille is tien ton inunitié in de lucht gevlo gen. Zes Franse arbeiders kwa men om het leven. D E B I L T Z E G T: Geleidelijk warmer. - Weersverwachting, geldig tot Vrijdagavond: Overdag zonnig droog wee* met opnieuw iets hogere tempe raturen. In de namiddag in het Zuid-Gosten van het land tijde lijk enige wolkenvorming. Meest matige oostelijke wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1