«Jtsssra zezjet'KS»™ «awy-s TgcIi weer groente naar Duitsland? Kunstschatten voor Middelburgs Stadhuis Terry en Berry in „De Bril van Sultan Sar". MIDDELBURG. Toen dominee de zegen gaf," Rijksgebouwen op terrein voorm. za2 z*in kans schoon en ver- Oost-Indiscli Huis. j dween mét haar handtas tussen bouw van het complex rijksad-de, ministratiokantoren op het ter- lr rein van het voorm. Oost-Indisch" ernstl=> Huis. Aan de achterzijde daarvan -5 (aan de Breestraat dusl^al, Intussen was het heertje weer eveneens op kopte termijn, met "aar Vlissm^en gegaan, maar het bouwen van een groot pand,,daar h.eld een agent hem aan bestemd voor de Rijkspolitie, een wegens zijn minderjarigheid. De tas is terecht; alleen het geld voor een spoorkaartje en wat bonnen waren eruit verdwe- begin worden 'gemaakt. Verkeer blijlt door de stad lopen. De kwestie der verkeersverbe- tering wordt thkns nog, voor het leggen van de laatste hand daar aan, door de A.N.W.B. bestu deerd. Ingrijpende wijzigingen zullen niet plaats vinden; voor sommige straten zal het één richtingsverkeer strenger moeten worden gehandhaafd. Het ver- keerscentrum blijft .op de Markt en daarmede is voorkomen, dat het doorgaand verkeer Middel burg niet meer zou aandoen. .- Harwich en bestemd voor Ant Rouw der Stadhuiskelder werpen nabij de Braakman aan begint dit najaar. de grond gelopen. Nadere berich- De voorbereidingen zijn thans ten ontbreken nog. zover gevorderd, dat, wanneer Tegen de middag was het schip zich nu geen tegenslagen meer nog niet vlot. Sleepboten zijn voordoen, in het najaar begonnen voor e.v\ hulpverlening aanwezig, kan worden aan de bouw der kei- sluiting Gemeentebureaux. ders van het Stadhuis en waar-.;In vefband met het Ambtenaren. Om kort te gaan: de kleine avonturier heeft tegen de comm. van politie te Middelburg ver teld i^at hij had uitgehaald en Dinsdagmiddag is zijn papa hem in Middelburg komen halen. VLISSINGEN. Schip aan de grond. Woensdagmorgen is het Engel se Dews Burry komende van xii vciuauu mei iicl «.xuuiAïiiax-cn- Z^t„°t™LZleCn ge". regftment maken B en W.in een publicatie bekend, dat de Gemeentebureaux te Vlissingen deelte van de nieuwbouw, Folder van "het „Molencomité". Het z.g. „Molencomité" zal Dinsdag de derde Pinksterdag binnenkort een folder doen ver- gesloten zullen zijn. schijnen, die niet alleen op het Opening Zwemseizoen. eiland Walcheren, maar ook in andere landsdelen en zo mogelijk in het buitenland de aandacht zalg vragen voor het behoud der drin-j t?rdag 24„JVI.e.1. *7*-zal.' deylls' gend restauratie behoevende Middelburgse molens Tegelijk met de opening van Reddingbrigade haar oefeningen weer aanvangen. Deze worden gehouden des avonds van Zeven bolwerken dit najaar 78 uur, dés Zaterdags "van 2 tot herbeplant. 4 uur. Zeven van de negen bolwerken, De opening van het zwemschip die Middelburg telt, zullen nog van genoemd brigade voor de deze zomer gereed gemaakt wor-1 Vlissingse zwemclüb is bepaald den voor de herbeplanting. op Dinsdag 27 Mei. Het is de bedoeling, dat de her- STRAND WEER GEOPEND, beplanting, in het najaar dan vbl- ledig zal kunnen plaatsvinden. Zatfda5 ?"S" 231 het V1fsmg' Er blijven dus nog twee bol- *e badstrand weer geopend wor- werken over, die daarna „herbe- den- ?vanals. het vorige jaar is plantingsklaar" gemaakt zullen er dlt jaar gelegenheid tot wordenT om ze het volgende voor- zonnebaden en kan men weer ge- jaar van boompjes en struiken te bruik ma'<en van strandstoelen, voorzien. Brandjes. Daarmede .zal dan weer een p)e vlissingse Brandweer móest groene gordel rond de stad zijn pj;nsdag tweemaal uitrukken. In De Nederlandse groenteteelt, gedupeerd door de Engelse maat regelen ten aanzien van de invoer Uit vrees voor de Colorado-kever, hééft naar de N. L. Crt. vernaip, weer enige ruimte gekregen. Juist dezer dagen zijn de on derhandelingen met de Engelse en Amerikaanse legerautoriteiten over de groentelveranties aan de troepen in het bezette deel van Europa tot een goed einde ge bracht. I Op 1 Juni gaat onze groente weer naar de Amerikaanse zone en op 15 Juni naar de Britse. Het betreft hier behoorlijke quanta, en de Nederlandse groentehandeb ,mag niet mopperen". Er is geruime tijd stagnatie .ge weest in 'deze verkoop in het bij zonder naar Britse kampen. De prijzen, die Nederland vroeg, vond men te hoog. België kwam met een goedkoper aanbod. Het was evenwel Nederlandse groen te, eerst naar het Zuiden geëx porteerd, die de Belgen overde den aan de Britten. Beide par tijen kwamen van een koude ker mis thuis; de-Britten moesten er varen, dat het prettiger is West- landse groente regelrecht dan via Brussel te ontvangen en de Bel gen zagen belangrijke orders ge annuleerd, daar het product niet overeenkomstig de gewekte ver wachtingen was. Inmiddels stagneren de onder handelingen met de bezettings- autoriteiten over groenteleverin gen voor de Duitse burgerbevol- gelegd. PASSAGIERSLIJSTEN. Op onze kantoren te Goes, Middelburg, Vlissingen, Ter- neuzen, Tholen en Zierikzee, liggen ter inzage de passa gierslijsten van het m.s. „Slo- terdijk", dat vermoedelijk 29 Mei a.s. te Rotterdam zal aan komen en van het m.s. ,,Mod- jokerto" dat vermoedelijk 10 Juni a.s. te Rotterdam zal aankomen. De jongen 'en de tas. Een 14-jarige jongeii uit Arn hem, J. M. K., wilde wat meer van de wereld zien en ging vo rige week op stap. Via Eindho ven zette hij zijn tocht voort naar Zeeland en belandde in Breskens, Maar inmiddels was reeds door Arnhem's comm. van politie zijn opsporing en terug brenging verzocht. En-de Bres- kense politie zette net jochie op transport naar het ouderlijk huis. Evénwel zag het heerschap kans te ontsnappen en Zondag j.l. dwaalde hij door Middel burg. Zijn portemonnaie was plat en hij wilde nu maar huis toe. Hoe aan geld voor een treinkaartje te komen? De oplossing was vlug gevon den. Zondagmiddag stapte hij de Bogard- Noorderkerk aan de straat binnen en ging daar naastoorzaak, dat op de eenjuffrouw» zitten. Hendr iksk i nderendij k [een perceel aan de Boulevard Bankert had een loodgieter na zijn werkzaamheden onder een vloer vergeten een kaars te do ven, waardoor een begin van brand was ontstaan. De brand weer had het gevaar spoedig be zworen. Des avonds werd de brandweer gealarmeerd voor brand op de vuilnisbelt aan de Oude Souburg- se weg. Ook dit karwei was vlug uitgevoerd. Op 't stationsempla cement was eveneens brand ont staan in een partij afval streo van de wagonverladingen. Dit werd door de politie opgeknapt Geslaagd voor het examen van Radiotelegrafist 2e klasse de heer M. üeas, leerling der de Ruijterschool. GOES. Gemeenteraad. In de gisteravond gehouden vergadering van de gemeente raad werd meegedeeld, dat de heer E. T. Hoogkamp te Haam stede voer zijn benoeming tot onderwijzer aan school A hesft, bedankt en dat van Ged. Sta ten het besluit tot hot aanleg gen van een parkeerterrein op de Westwal'niet hebben goed gekeurd.. G. St. haddenbezwaar èn om de kosten èn vanwege de plaats aan de hoofdweg. Een defect aan de stuurin richting van een vrachtauto was s-Heer enkêle Belangwekkende tentoonstelling. Prachtige wandtapijten te bewonderen. Vorige week is in Middelburg een zeer kostbare zending gear riveerd van meübilair, tapijten en schilderijen uit het Rijksmuseum te Amsterdam. Het betrof een gedeelte van de prachtige inboedel, die straks het herbouwde stadhuis van de Zeeuwse hoofdstad inwendig weer tot een juweel zal maken. Reeds kort na de ramp, die Middelburg trof, werd een com missie geïnstalleerd, die zich be lastte met de aankoop-van meu bilair enz. voor het nieuwe Stad huis. De naam van wijlen burge meester Walré de Bordes is daar aan onverbrekelijk verhonden. Toen de oorlogsdreiging steeds groter werd, is men overgegaan tot spreiding van de kostbaarhe den, .opdat het risico van vernie ling kleiner zou zijn. Toch zijn er nog enkele onvervangbare voor werpen verloren "gegaan, zoals een mooie eikenhouten kist en een schilderij, voorstellend bet Middelburgs beurtvaartgilde uit het begin cjpr 17e eeuw, die in kasteel Doornenburg", dat door de Duitsers grondig werd ver woest,- zijn. verbrand. Op verzoek van Middelburgs burgemeester, jhr mr. Sandberg tot Essenburg mochten wij een ouderhoud hebben met freule dr. C. H. de Jonge en de heer D. A. Hoogendijk, die met jhr Roëll, de directeur van het Rijksmuseum en ir. A. v. d. Steur, de architect van het Stadhuis, de 'commissie 'van aankoop vormen. De moeilijke opgave was om de plannen der meubilering van het Stadhuis zo te maken, dat ze de Gotbische sfeer ademen, zonder de Gothiek na te maken. Verkrij gen van meubilering uit de tijd, toen Keldermans het stadhuis, bouwde, was niet mogelijk en de oplossing is geweest": een meubi lering in oud-Nederlandse Re- naissance-stijl, waarbij het eiken hout der late 16e eeuw domi neert. Daarop worden slechts en kele uitzonderingen gemaakt, zo als b:v. de Barokkamer, straks bestemd voor vergaderkamer van B. en W. Uiteraard is er nog geen volledi ge inventaris voor het Stadhuis. Indertijd is een indeling gemaakt van al hetgeen nodig is. De'-meu bilering der vertrekken wordt beoordeeld aan de hand van de plattegrond, die ir. v. d. Steur I heeft gemaakt. Het is verblijdend, dat zoveel kunstliefhebbers in ons land zich j voor deze zaak beijverd hebben en welke kunstschatten zij heb ben afgestaan. De Ver. „Rem brandt" heeft in dit opzicht prachtig werk verricht. Zo iS er ook èen Gothische kast ten ge- schenke ontvangen van N.V. Phi lips, terwijl ir. Philips zelf een kostbare collectie tegels schonk. Bijzondere- aandacht verdient - de serië van twee wandtapijten, waarvan het ene voorstelt het vertrek van Mol eager voor de jacht op bet Caledonisch ever zwijn en het tweede bet doden van het everzwijn, nadat het eerst dftor de speer van Atalanta getroffen is. Deze wandtapijten zijn waarschijnlijk omstreeks 1540 te Brugge vervaardigd. Dan is er nog een tweede serie van twee - wandtapijten mei; een gebêel ander karn lel er (jachtpar tijen), die ca. 1580 te Brussel werden gemaakt. Eén- daarvan werd geschonken door een aantal Twentse industriëlen en het an dere door enige particulieren. Op de tentoonstelling zal ook een schilderij, te bewonderen zijn, dat een 17e eeuws gezicht op Middelburg geeft en dat eerst on langs in een kunsthandel te Pa rijs werd ontdekt. Er is voorts een grote Heiland- se kolomkast van palissander hout, een notenhouten ameuble ment, een eikehhouten heHmme- ring daterend van ca. 1625, een fraaie koperen lantaarn uit het midden der 17 eeuw en dit alles is slechts een kleine greep van •het schoons, dat op deze tentoon stelling, die drie maanden zal du ren, te bewonderen zal zijn. Vrijdagavond zal de tentoon stelling worden geopend en reeds vanaf Zaterdagmorgen zal het publiek in de gelegenheid Worden gesteld ze te bezoeken. Dat ze zeer veel bezoek moge trekken: zij js het meer dan waard! Aankoop voor geallieerde soldaten. boompjes bet moesten ontgel den. ELLEWOUTSDÏJK. Dinsdag mocht het echtpaar Jeremiasse-Platschorre zijn gou den huwelijksfeest vieren. De inwoners dezer gemeente lieten dit feit niet ongemerkt, voorbij gaan, doch toonden hun -méde leven door te vlaggen, terwijl door de buurtvereniging een poort voor de woning van het geachte echtpaar was gemaakt. 's Avonds bracht onder veel belangstelling die mondaccordeon club „Scbeldegalm" een sere nade. BOKSSELE. Op 18 Mei 'herdacht dhr L. Maas het feit, dat hij 30 jaar ge leden in dienst 'trad bij de fa. de Muynck. ZOUTELANDE. Hedenavond om 8 uur zal de, fanfare Luctor et Emergo op de tent een concert geven. In de pauze zal de Zangvereni ging Hosanna enige werken uit- voex-en, waaronder de Concours- nummers van Groede, waarmede deze vereniging in -de 2e afd. de le prijs behaalde. - SOUBURG. De kerkeraad van de Geref. Kerk heeft, nu de Ned. Herv. Kerk gerestaureerd wojidt, aan deze gemeente gedurende de tijd van herstel, gebruik van het Geref. kerkgebouw toegezegd. Medé in verband hiermee zul len vanaf a.s. Zondag de diensten voor de. Ned. Herv. aanvangen 's morgens om 8.30 uur en 's avonds om 7 uur in het Geref. kerkgebouw. COLÏJNSPLAAT. Dinsdag 20 Mei vierde het echtpaar W. Brouwer en H. Brouwer-Verhulst zijn 60-jarig huwelijksfeest. Dat het hun aan belangstelling niet onthbak is bij dit zeldzame feit niet te ver wonderen. BRUINISSE. Ingebruikname verenigings gebouw.. Onder zeer gróte belangstel ling had Maandagnamiddag hier dc opening plaats van het nieuwe gebouwtje, dat door de Stichting Volksherstel aan Brui- nisse is geschonken, als plaats waar het culturele, leven ont plooiing zal kunnen vinden. De voorzitter van de afdeling Bruinisse van „Volksherstel", dc heer P. J. Drooger, memoreer de de chaos na de evacuatie van Bruinisse. Het waren Volksherstel en Roo- de Kruis, die leniging brachten ii> de ergste nood, ó.m. door bij dragen te schenken. Om het werk van Mevr. Vlaming voor de totstandkoming van dit ge bouw in herinnering te houden was besloten het gebouw de naam te geven van „Johanna", zoals haar voornaam luidt. Na dank te hebben gebracht aan de medewerkers verklaarde hij het gebouw voor geopend. De heer Visscher uit Goes] di recteur van Nederlands Vólks herstel in Zeeland, besloot zijn toespraak met de wens, dat het spoedig door een definitief ge bouw zal worden vervangen. Burgemeester van den Berg sprak namens het gemeentebe stuur zijn dank uit vbor de schenking van het geboüw. Ds Marsman, Ned. Herv. pre dikant, sprak in zijn kwaliteit van voorzitter van het bestuur der Kleuterschool, die als voor naamste gebruiker van het ge bouw zal optreden. Hij hoopte, dat het kleuteronderwijs zich rustig zal kunnen ontwikkelen. De heer Drooger dankte ten slotte alle sprekers en -hoopte in het bijzonder op een prettige samenwerking met het bestuur der Kleuterschool, daar het ge bouw voorlopig in exploitatie bljjft bij „Volksherstel" afd. Bruinisse. king nog steeds. Men ontkomt niet aan de indruk, dat ons het vel over de neus gehaald wordt. Het stond n.L op een bepaald mo ment in de onderhandelingen nog te bezien of we de vracht kosten vergoed zouden krijgen. Over een kostprijs werd' niet eens gesproken. De Nederlandse groentehandel trapte daar niet in. De-hoop op een gunstiger re de lichten in huizen en op straat Middelburgse en Goese telefooncentrales worden uitgebreid. Vlissingen volgend voorjaar geautomatiseerd. De telefooncentrale te Middel burg zal met 600 en -die te Goes met 400 aansluitingen worden uitgebreid, aldus luidde de mede deling van de heer Scheideman, directeur van het Telefoondis trict Breda op een persconfe rentie te Middelburg. Dat er voor Middelburg thans enige „ruimte" is ontstaan, is gevolg van het feit, dat in April de centrales te Koudekerke, O.-Souburg en Serooskerke in gebruik konden worden gésteld. Het telefoonnet van Sêroos- lcerke met 50 aansluitingen is echter nu reeds geheel vol, zo dat hier voorlopig geen ver dere aansluitingen tot stand zullen "kunnen worden gebracht. De automatisering der Vlis singse telefooncentrale zal in Maart of April 1948 tot stand kunnen worden gebracht. De apparatuur hiervoor moet door een Engelse firma worden geleverd. Het aantal beschikbare nieu we toestellen is, voldoende om binnenkort tot plaatsing bij de abonné's .over te gaan. Men zal, die dan spoedig kunnen gebrui ken door 123 te bellen en het verlangdé nummer aan de tele foniste op te geven. Voor Vlissingen zal dan na lang wachten ook de tijd van het „orgeltje", door anderen meer prozaïsch „koffiemolen" genpemd, achter,de rug zijn! Ned, Herv. Kerk. Beroepen te Roden, D. Kra mer te Qrogehamte Burum, W. de Jong te Zuidwolde; te Genemuiden, P. J. F. Lamens te Elspeet; te Bleiswijk, P. Vreugdenhil te Gorinchèm; te Bladel, J. T. -Klamer te Ter Aa te Oosterhaule, J. Bijlsma te Blokzijl. Aangenomen naar Losdorp, W. A. Dekker te' Scharnegou- tunk Bedankt voor Aagtekerke, H- J. L. A. Cpuvee te Welsum; vóór Oosterzee, J. Colijn te Ooster- wijtwerd; voor Huizifm, C. A. Verbaas te Schipluiden. Geref. Kerken." Tweetal te Oostei-beek, C. Kamper te Pesse en D. Krijger te Moerdijk. Beroepen te Geldermalsen, W. de Graaf te Schiedam; te Berg ambacht, Alteve*r, Roermond- Lutteradej cand. W. Wiersinga te Apeldoorn; te Oud-Beijer- land, D. Krijger te Moerdijk; te Donkerbroek, H. v. d. Veen te Oppenhuizen; te Herwijnen, J. 'J. Ritsema te Genderente Smildé, A. J. v. Dijk te Kou- dum. Aangenomen naar Amster- dam-Watergréafsmeer (3e pred.- pi.), dr R. Schippers te Rotter dam; naar Vorden, W. C. P. den Boer te Den Bommel. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Schiedam, H. W. Eérland te Dokkum. Nog geen groente- vernietiging op tie Bevelandse veilingen. Uit oorzake van de vermin derde groente-export naar En geland, waardoor soms grote hoeveelheden groente op de veilingen niet verkocht kunnen worden, is men in verschillen de groente-centra over moeten gaan tot het doordraaien of vernietigen van deze groente. Vooralsnog heeft dé Veilings veren. „Zuid'-Bevelana" geen groente behoeven te vernieti gen, afgezien dan van enkele partijtjes, die wel eens niet af genomen worden door de slechte hoedanigheid. Ditzelfde, maar nog in min dere mate? geldt van de "veiling te Kapelle-Biezelinge. De prijzen zijn op deze vei lingen zelfs zeer goed te noemen. De mogelijkheid is niet uit gesloten, dat volgende week de groente van de koude grond' in grotere hoeveelheden zal wor den aangevoerd, wat dan inder daad wel tot gevolg kan hebben, dat er groente zal moeten wor den vernietigd. Er dient ten aanzien van deze veilingen rekening mee te wor den gehouden, dat op de Goese veiling weinig groente geveild wordt en op de veiling te Ka pelle-Biezelinge nog minder. DE EERSTE NIEUWE AARING. Gisteren is Je Vlaardingen bin nengekomen de VI. 216 „Hcn- nie" met 348 kahtjes nieuwe ha- ring vangst van 6 schepen Mevrouw Vlaming werd een waaronder zich zulk een goede bloemenmand aangeboden na- kwaliteit bevond, dat de opper mens' de Kleuterschool en de keurmeester deze goedkeurde kinderen der hoogste klasse I voor H. M. de Koningin. De ha- brachten een zanghulde. ring is op de gebruikelijke wijze Tot slot werden allerlei toe- in Oranje vaatjes, zowel aan de De prijzen in vacantie- pensions. Wanneer men met vacantie gaat en tijdelijk zijn tenten in een pension opslaat, dan moet men ook weten waar men aan toe is wat de betaling aangaat. De overheid heeft hierin voor zien door een prijsregeling voor vaean'tiépensions te treffen, waar mede beide partijen, zowel pen siongast als pensionhouder, te vreden kunnen ^zijn. Een populaire uiteenzetting daarvan is in de vorm van een vouwblad op ruime schaal ver krijgbaar gesteld. Men zal -het zowel op de inlichtirigenbureaux van de stations als bij de ver schillende verenigingen voor het vreemdelingenverkeer en de reisverenigingen kunnen 'aan treffen. Elkeen, die zijn vacan tie «buiten zijn woonplaats door brengt, zal in dit drukwerkje nuttige wenken kunnen vinden. Waarschuwing gebruik parafineolie. Nu in verschillende winkels flessen geel gekleurde' parafine olie ten verkoop worden aange boden, hetzij voor het gebruik bij sla of het bakken en braden van levensmiddelen, vestigt de directeur van de Keuringsdienst van Waren te Rotterdam er de aandacht van het publiek op, dat dergelijke olie niet de min ste voedingswaarde bezit. Het is zelfs geenszins uitgesloten dat 't gebruik van artikelen, bereid met deze olie, voor de gezond heid minder gewenste gevolgen kan hebben. Hij geeft derhalve in overwe ging geen parafine-olie voor bo vengenoemde doeleinden te ko pen. De Nederl. aanvraag van 535 millioen dollars. Black, de Amerikaanse execu tieve director van de internatio nale herstelbank heeft' tijdens een persconferentie medegedeeld dat de onderhandelingen inzake de Nederlandse dollarlening ten bedrage van 535 millioen dollar en met een looptijd van 3 jaar, nog niet zijn voltooid. Het i^ niet waarschijnlijk, dat 't nood zakelijke onderzoek zal worden beëindigd voor de eigen obliga ties van de bank zijn geplaatst. Men verwacht, dat dit -nog ver scheidene maanden zal duren. Hij zeide, dat al de Luxem burgse en Deense leningen een kans maken om verstrekt te worden vóór dat de eigen obli gaties Van de bank zijn ge plaatst. Boerendochters naar Zwitserland. De Nederlandse bond van 'plattelandsvrouwen stelt binnen kort een aantal Nederlandse boerendochters in de gelegen heid een bezoek te brengen aan Zwitserland. De meisjes zullen voor drie maanden onderge bracht worden op Zwitserse boerderijen. Binnen afzienbare tijd zullen Zwitserse beerendoGhters een tegenbezoek aan Nederland bren gen. Kruidenier was slordig met bonnen. Voor de economische politie- i echter te Dordrecht stond een kruidenier terecht, die dermate slordig met zijn bonnen was om gesprongen, dat de officier van justitie zich genoodzaakt zag naast een hoge boete, drie jaar ontzetting uit het recht om het beroep van kruidenier uit te oefenen, te eisen. De man kwam 20.000 rantsoe nen van verschillende levens middelen tekort en 10.000 rant soenen suiker. Vele huismoeders had hij om haar een pleziertje te doen, eens wat zonder bon gegeven, zonder daarbij even wel een hogere prijs te bereke nen. De politierechter veroor deelde de kruidenier tot f 1000 boete sub. 3 maanden en 2 jaar ontzetting uit het recht om het vak van kruidenier uit te oefe nen. - WIELRENNEN. Hampie Smits won te Hulst. Gx-oot was het aantal toe schouwers bij de Grote -Meiprijs van Hulst, die Dinsdag verreden werd voor amateurs. Het was Piet de Vries die zijn tegenstanders- verre de baas vras, in het begin van de wed strijd alle premies won en bijna 2 min. voorsprong nam op het1 peleton waarin o.a. Van Beek, d. Weyer en Smits reden. Tot tweemaal toe leed de Vries ech ter bandenpech en de 2 min. voorsprong veranderde in 1 min. achterstand. Het pleit voor het doorzettingsvermogen van deze renner, dat hij alsnog de groep bereikte die o.a. bestond uit van Beek, Brinkman, Smits, v. d. Weijer, Geerts en de Vries. 15 ronden voor het einde liet Hai'm Sihits echter zijn tegen standers zjjn wiel zien. De Vries had te veel van zijn krachten gevergd om een jacht te openen en ook de anderen bleven kalm. De uitslag werd1. H. Smite, 108 K.M. in 2 uur 45 min.; 2. P. de Vries; 3. G. van Beek; 4. H* Brinkman; 5. v. d. Weijer. Dr Euwe naar New-York. De New-York Sun deelt mede, dat Dr Max Euwe 10 Juni in New-York wordt verwacht voor een bezpek, aan. déze stad. De oorzaak voor het feit, dat Dr Euwe in het tournooi te Mar Del Plata slechts de vijfde en in de daarpvolgepde dubbelron- dige zes-kamp slechts de vierde plaats bezette is volgens de Sun het overwerkt zijn van Dr Euwe. DE ZEEUWSE DAMKAMPIOENSCHAPPEN. Lente klopt' Sinke. Spanning in de kopgroep. Van de 8e ronde werden de volgende partijen gespeeld: W. Lente-J. Sinke 20; C. v. Biemen-J. Strooband Sr 1—1; J. Blom-W. Boogaard 20; F. Brandenburg-J. Strooband Jr 1—1. De verrassing was, dat de Mid delburgse speler Lente van Sin ke won, die-daardoor zijn mooie voorsprong teniet zag gaan. De beide spelers hebben nu met 12, punten de leiding. Het was een fraaie partij, waarin Lente spoe dig een voorpost ging innemen. Om deze vooruitgeschoven schijf ontspon zich een interessant ge vecht, doch Lente wist zich te handhaven. Sinke speelde toen te lang op winst en werd ver schalkt door een kleine combi- -natie, waardoor hij een schijf verloor. Heteindspel was toen voor Lente nog slechts een kwestie van techniek en dit was hem wel toevertrouwd. Anderson kan zich bij de lei ders voegen, omdat hij nu tien punten heeft, doch een partij minder heeft gespeeld. Deze partij (tegen De Jonge) vindt Donderdagavond te Goes plaats. Door deze uitslagen is de span ning om de eprste plaats dus volledig weergekeerd. Ook om de 6e plaats (de zes eerstgepïaatsten zijn vrijgesteld van voor wedstrijden) zal de strijd spannend worden. Middelburgse^ Damclub. De Middelbxxrgse Damclub speelt a.s. Maandag, te Breda, als Zeeuws clubkampioen, te- gén dé beken'cfe Rotterdamse Damvereniging „Constant", om bet- clubkampioensehap van Ne derland". De Zeeuwen staan tegen deze vereniging, waarin o.a. de gebr. Roozenburg spelen, voor een zware opgavè. De totale Zonsverduistering. Geleerden uit twintig landen hebben Dinsdag in Brazilië de met spanning verwachte vier mi nuten durende totale zonsveri duistering waargenomen. De kos ten voor deze verschillende expe dities bedroegen ongeveer 2O6.pS0 dollar, terwijl het vermoedelijk drie jaar zal duren" voordat men gereis! is met het uitwerken van .de gedane waarnemingen. De bemanning van een super fort, die op 9 kilometer hoogte vloog, heeft de zonsverduistering die 3 minuten en 48 seconden duurde,- volledig op de gevoelige plaat vastgelegd en eveneens foto's genomen, van de loop van de schaduwen van de maan over de aarde. De Sovjet-Russische geleerden te Araxa zijn tevreden over hun- waarnemingen. De wolken ver dwenen te elfder ure. Britse waarnemers waren niet aanwezig,, omdat de 4 Britse ge leerden op weg naar het terrein der waarnemingen op 13 sApril bij het vliegtuig-ongeval te Da kar om het leven, zijn gekomen. De Finse wetenschappelijke expeditie -aan de Goudkust in West-Afrika heeft de verduiste ring op 96 kilometer afstand van Accra goed waargenomen. Te Accra zelf onttrokken tegenwol- ken het verschijnsel aan het oog. Hetzelfde geval deed zich in Chili voor, doch daar begaven de des kundigen- zich 'per vliegtuig boven de wolken. Te Santiago moesten de lighten in huizen enop straat wordep aangestoken. SCHEEPV A ARTBERICHTEN. 20 Mei: Te Vlissingen aange komen m.s. Zwerver van Har wich; m.s. Helga van IJmuiden. Van Vlissingen vertrokken: m.s. Margaretha naar Kopenhagen m.s. Zwerver naar Harwich. Ge- pass. naar Antwerpen: m.s. Al- gave van Barcelonam.s. Ida naar Gothenburg. Gepass. van Antwerpen: m.s. Rotti haar Rotterdamm.s. Liberty naar Newcastle; m.s. Zeeland M naar Goole. 21 Mei; Te Vlissingen aange komen m.s. Weltevreden VII van'Ant wei-pen; m.s. Maraat V van Antwerpen; m.ê. Frederik uit zee. Gepass. naar Antwer pen: m.s. Junior van Rotter dam; m.s. Rose Marie van Rot terdam; m.s. Leuvehavën van Gothenburgsleepboot Ganges met sleep, uit zee. Gepass. van Antwerpen:' m.s. Zeeland H naar zeem.s. Aldo naar ze?. TRIBUNAAL TE GOES. Uitspraken van 21 Mei. M a r i n u s P. M e ij a a r d, fruitkweker te Ellewoutsdiik, geen verdere intern., verbeurd- verkl. vermogen tot 2000. en ontz. rechten. Jacobus A. Visser, win kelier te Goes; onderzoek zal buiten de zitting worden hervat. Jozina H. Barénds te Harmeien, ontz. van rechten. Johannes W. van Stel,- rijwielhersteller- te Biozelinge G maanden intern, tot 21 Nov. 1947, ontz. rechten. Mich iel Fr-eïier, bak kér te Breskens, thans te Eeclo, verbeurdverkl. vermogen tot 6000.—, onder bewindstelling van het vermogen. Jan M e ij a a r d, commissio nair te ICIoetinge; 6 maanden intern., verbeurdverkl. - vermo,- gèn tot 10.000.en ontz. rechten. Aloysius v. Wiele, tuinder te Hulst; geen verdere intern., verbeurdverkl. tot 3000,-v en ontz. rechten. Johannes v. d. IJssel te Middelburg; beschuldiging vervallen verklaard. Antonie Koo 1 wijk, scheepslevèrancier te Vlissin gen; verbeurdverklaring ver mogen tot 50.000.en ontz. rechten. Burgerlijke Stand. MIDDELBURG. Geboren: Cor nells J., z. v. C. van Leest en M. Vinke; Govert H., z. v. H. de Lus- sanet de la Sabloniere en J. IL Hferinga? Maria S., d. V. M. Th. Schotman en S. J. Meeuvvse; Ly- dia D., d. v. H. Overman en Th. Horn; Marlena, d. v. D. Swint en S. van Aartse; Neeltje, d. .v L. Faasse en A. Wijkhuijs; Ghristiaan J., z. v. C. Mazure en J. M. Mantz; I-Ieribert W. A. z. v. Jhr W. C. Sandberg en M. J. Hie- bendaal; Francien A. d. v. 'J. 'C. Kerkhoven en F. de Bree; Cor nells; L. van Almenkerk en E. v. d. Houten; Wilhelmina, d. v. M. Leijnse en P. Joziassë; Anna C. M. d. v. J. van Ldenhout en A. M. Crusio. Ondertrouwd: L. C. Scheers, 24 j. en C. Leijdekker, 23 j.; H. C. Baarens, 33 j. en A. van Aalst, 23 j. Getrouwd: F. C. Baron, 39 j. en A. H, Romp; 28_j.; C. Wiele- mak^r, 33 3 j. en J. C. v. d. Vijver, 40 j.'; C. van Lebrdam, 27 j. en L. Marcus, 24 -j,; A. Leijnse, 46 j. en J. P. Dingemanse, 33 j. Overleden! J. Bostelaar, 79 j. wed. B. M. Bakker; J. den Boeft, 61 j. geh. met M. de Rijke: E. P. Zandijk, 71 j. geh. met S. Bour- eier; M. M.Polderdijk, 40 j. wed. C,, de Wilde; N. P. Adriaanse, 50 j. geh. 'met P: C. Wisse; L. Min- derhoud, 5 i.J. Clement, 69 i., geh. met J. C. van Loo; C. Ver meulen. 42 j. geh. met Jac. van Molenbroek; I. de Buck, 24 j. KAPELLE. Geboren: Pieter J., z. v. G. Veerhoek en S. C. Zuijd- wegt; Wilhelmina S., d. v. J. Sinke en J. C. Kole; Ida, d. v. P. Almekindörs en G. v. d. Berg; Willemina, d. v. M. de Jager en K. Mol; Zoetje J., d. v. L. Pol derman en Adr. de Jager; Catha- rina J., d. v. J. Verhulst en J. M. Meijaard. Getrouwd: M. C. Hage, 23 j. te Hengelo (O:) en J. van Liere, 21 j. Overleden: te Borssele A. Paauwe, wed. van Joh. Goeree, 74 j.; M. Vermaire, echt. v. K.' Staal, 73 j.; J. Nijssen, eehtg. van J. Janse, 68 j. V/at brengt de radio? Vrijdag 28 Mei. HILVERSUM X (305,5 M.): 8.00 Nieuws. 9.00 Kamermuziek. 10.00 Morgenwijding. "10.20 De regenboog. 11.15 Voor de Vrouw. 11.45 Fam. berichten. 12.00 Orgelspel. 12.35 The Sky- masters. 13.00 Niéuws. 13.45 The Romanchers. 14.00 Kook kunst. 14.20 Solistenconcert. 16.30 Tussen 12 en 16. 17.00 Zang met orgelbeg. 17.30 Muzi kaal babbeltje. 18.00 Nieuws. 18.20 Nederl. Strijdkr. 19.15 Ranoduo. 20.00 Nieuws. 20.30 Lezing. 21.00 Festival. 22.00 Weekoverzicht. 22.15 Koor en orkest. 22.40 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 Operette muziek. HILVERSUM H. (218 en 415 M.) 8.00 Nieuws. 8.15 Gew. muziek. 8.30 Gev. concert. 9.50 Quintet. 10.30 Morgendienst ds T. O. Hylkema, Doopsgez. prëd. te Amsterdam. 11.00 Blaas- kwintet. 11.15 Vioolrecital. 11.45 Stafmuziekcorps. 12.30 Koor. 13.00 Nieuws. 13.15 Map- dolinata. 14.00 Orkest en zang. 14.20 Van Schrijvers. 14.40 16.00 Declamatie. 16.20 Cello- Hoborecital. 15.15 Ensemble, recital. 17.00 Instrumentale en vocale klanken. 17.30 Orgelspel. 18.00 Sextet. 19.00 Nieuws. 19.30 Geestelijke liederen. 1945 Lezing. 20.05 De Stemvork. 20.15 Bijbel en muziek. 20.50 Historie en folklore. 21.10 Or kest. 22.00 Vragen aan voorbij gangers. 22.30 Nieuws. 22.45 Overdenking. 23.00 Richard Wagner. Koningin als aan het Prinselijk paar aangeboden. Het liep de ware Sultan wer kelijk niet mee. Hij weerde zich geducht, maar het gemis van zijn bril maakte, dat hij maar Weinig kon zien in het donker. De valse. Sultan, wiens bril natuurlijk ook de kleine Dies van 't Leven er overweg van de Deldense straa^ vals was, kon juist nu goed zien zodanig mede In aanraking te Almelo onder een met volle kwam, dat dokter Quaak eerste vaart rijdende trein gereden en hulp moest verlenen. dodelijk verongelukt. passelijke versjes en spelletjes gedaan door de kleuters. Dat de waarschuwing van j Slachtoffer onbewaakte overweg, het raadslid dhr Goudzwaard,Voor de ogen van zijn ver over het prikkeldraad bij deloofde is gisterenmiddag een Kleuterschool, niet overbodig23-jarige motorrijder, de heer was blijkt wel uit het feit, dat J- Alberts, op de onbewaakte en hij sloeg de goede vorst zonder blikken of blozen buiten westen. De boosdoeners hadden daarna vrij spel. Terwijl onze vrienden nog stompend over de grond rolden; tilden twee rovers de Sultan door het raam. Eén nieuwe boot lag vodr de handlangers van de grootvizier gemeerd. De valse Sultan had zijn tegenstander eigenhandig gebonden en bracht hem nu met een duw weer tot bezinning. Tegenstand was nutte loos, want een ongure Bedoein bewaakte iedere beweging -met z'n ogen en z'n geweer. „Een kik en U is er geweest, Sultan", zei de dubbelganger vastberaden. Zijn krakende stem leek ver dacht op die van de grootvizier.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3