wen, Veertig jaar getrouwd Dc stand der gewassen. GEMEENTERADEN LAATSTE BERICHTEN. D8LLAR-LEHIH0 voor NEDERLAND Zakelijke beschouwing over het Ontwerp-Herverkaveiings- wet Walcheren. WAT OP DE BON? li. Een naar wij vermoeden, wel eens botsen. Een enige maanden ge leden gepubliceerd schrijven van de samenwerkende landbouw organisaties in de N.O.-Polder gaf tenminste blijk van zo'n ver derfelijke mentaliteit, dat we ons hart vasthouden. De moei lijkheid is inderdaad groot: de pioniers' in de N.O.-Polder zeer belangrijk punt gelijkheid van het pachten van zg- Pioniers m de N.O.-Polder raakt de uitvoering der werk- behuisd land in de Noord-Oost- hebben natuurlijk recht ves- zaamheden *er herverkaveling, j polder. Daarover is" thans nog Zijn wij welingelicht, dan is een steeds niet meer bekend dan' hierap betrekking hebbende be- dat „er naar gestreefd zal wor- paling eerst, na langdurige be- den te doen hetgeen mogelijk sprekingen "in het voorontwerp is. om voor de Walcherse boe- opgenomén. Het betreft hier ren binnen redelijke tijd he art. 63 (sub 2), dat als volgt huisd land beschikbaar te stel- luidt: j len en dat zij, die dit wensen, „De uitvoering der werkzaam- veelal reeds voordien onmisbare heden geschiedt door de zorg ervaring kunnen opdoen om- van de Herverkavelingscommis- trent het landbouwbedrijf 'in de sie. Ged. Stateh kunnen even- Polder en de toestanden, waar- wel bepalen, na overleg met de onder ter plaatse zal moeten H.V.C., dat met name te noe- worden gewerkt". Bovendien men werken worden uitgevoerd moet rekening worden gehouden een Memorie van Toelichting, die door de openbare lichamen, die met „de belangen van Walche- met één pennestreep kan worden met het beheer en onderhoud ren, zowel als met die van de j N.O.-Polder, waarom voorge- I schreven is, dat de Minister van Financiën, onder wie het beheer van de staatsgronden, Waarop de van Walcheren ver- zullen beslis tiging daar,maar daarbij mag niet worden vergeten, hoe groot het offer is, daf Walcheren heeft gebracht. Het woord is thans aan de regering, om haar meer malen gegeven verzekering, dat do noodgebieden niet achteruit worden gesteld, Waar te maken. En zeker moet bij deze zaak. alles in het werk worden ge steld, om'ze in de wet vast te leggen, opdat de Walcherse boe ren niet afhankelijk zijn van een welwillend gestelde zin in daarvan zijn belast, of dat deze] werken onder hun toezicht wor den uitgevoerd, waarbij zij een doelmatig verband met andere werken voor zoveel nodig ver zekerd moet zijn. Omtrent het trekkende boeren zich tijdstip der. uitvoering plegen vestigen, ressorteert, de doorgehaald, wanneer onver hoopt een ander ministerie aan het roer zou komen. Er zou over deze herverkave- lingswet, die niet het eigen domsrecht aantast, maar in be paalde gevallen wel de gebruiks rechten ingrijpend zal wijzigen, de openbare lichamen overleg singen,van de HVC moet goed-nog wel meer commentaar te rvtnf rin» T-T AT C* rimtrcirif rln uit. ü1» i illnn 1 met de H.V.C. Omtrent de uit voering van werken, die in be heer en onderhoud van hét Rijk zijn, beslist onze betrokken mi nister, gehoord de H.V.C." Ei de toelichting zegt hier- va. ue uitvoering- ge schiedt door de zorg der H.V.C., is de noodzakelijke eenheid van leiding gewaarborgd. De omvang van. het object brengt evenwel mede, dat hier, meer dan bij een ruilverkaveling in de regel het geval is, ook waterstaatkun dige belangen een grote rol spe len. Vandaar, dat Ged. Staten ook hier zeggenschap hebben". Hieruit blijkt, dat men zich, wat de uitvoering' betreft, aan sluit aan de reeds gegroeide toestand na. de inundatie, toen de herstelwerkzaamheden wer den (en worden) uitgevoerd in overleg met en dóór de samen werking van de Rijksdienst van Landbouwherstel, de Polder Walcheren en later ook het Bu reau Ruilverkaveling. Er zal dus wat dit betreft reinig veranderen, al zal men o.i. niet kunnen ontkomen aan de vorming van een soort direc tie, zoals we die' ook gekend hebben in de voormalige Dienst Droogmaking Walcheren. Slechts kunnen we hopen, dat de zinsnede over het doelmatig verband met andere werken geen holle phrase zal blijken te zijn en daf vermeden wordt, dat hier allerlei competentie kwesties een vertragende in vloed zullen gaan uitoefenen. Wij willen tenslotte nog en kele opmerkingen maken over keuren". En verder: „er zal by het aanwijzen der naar de N. O.-Polder vertrekkende boeren nauw contact bestaan tusschcyf de HVC en de -instanties, die de kolonisatie van de N.O.-Pol der verzorgen". Dit laatste is van grote be tekenis, al zullen de meningen, leveren zijn, maar we willen dit artikel eindigen met een beroep te doen op de betrokken Wal cherse boeren tot het verlenen vankuri medewerking in het algemeen Walcherens belang en tót het zo onbevooroordeeld mogelijk beschouwen van het geen de wet zal bieden. VEERE. Maandagmiddag kwam.de raad dezer gemeente in voltallige ver gadering bijeen, onder voorzit terschap van burgemeester Jhr I. F. de Beer Poortugaal. De voorzitter vestigde de aan dacht van de leden op het schil derij van de grote kerk alhier, dat. door Mevr. Smissaert te Hil versum aan de gemeente Veere is geschonken. De totale kosten voor het over gieten van het carillon, zullen ruim f 2800 bedragen. Een nader rapport omtrent de toestand van het Veerse klokkenspel zal nog worden uitgebracht. Een beplantingsplan en schets ontwerpen voor woningwet-wo ningen zijn binnen gekomen. G. St. deelden mede, dat vol staan diende te worden met de bouw van eer? lijkenhuis zonder- aula. Besloten werd B. en W. te machtigen plannen voor het ge bouwtje te laten opmaken. Doox' B. en W. zal een onder zoek worden ingesteld naar het, gederfde inkomen van de heer Repko, gém.-ontvanger, tijdens .het beschikbaar stellen van land zijn onderduikperiode, aan de boeren, die van Walche- .De Commissaris der Koningin ren zullen - vertrekken. Inderdaad heeft de HVC "de bevoegdheid, om ondernemers voor verplaatsing naar elders jaan te wijzen, wanneer blijkt, dat er niet voldoende gegadig den zijn. Dit is zeer vérstrek kend en doet onbehagelijk aan. Aan de andere kant echter ge loven we1 stellig, dat deze „stok aehter.de deur" nooit gebruikt zal behoeven té worden, want het is - bekend, dat niet weini gen het eiland willen veriaten. Er is echter (en 'dat is de scha duwzijde) het risico, dat juist de mensen mét een grote mate van doorzettingsvermogen zul len vertrekken. Wat ernstige reden tot be zorgdheid geeft is de grote on zekerheid, die nu nog bestaat omtrent het tijdstip en de mo- adviseerde, op een verzoek inza ke de ontworpen wegenplannen in het krekengehied zich tot G. St. te wenden. Voordat de ont worpen plannen definitief zul len worden, zo werd medege deeld, zal eerst nog een verga dering van G. St. worden gehod- den, waarin alle colleges van B. en .W. zulfen tegenwoordig kun nen zijn en hun eventuele be zwaren kunnen indienen. Zoals thans de weg bij de lcreek te Zanddijk is geprojecteerd is het plan niet aanvaardbaar. Van de polder Walcheren is bericht ontvangen, dat in de ver- I Z.h.st. werd besloten de bouw verordening overeenkomstig het door G. St. ontworpen concept, vast te stellen. Eveneens werden z.h.st. aan genomen een. aantal besluiten betreffende de exploitatie ver goeding der Bijz. lagere school over vorige jaren. Voor het behoud van de wal len, die nog voor een groot déél om Veere liggen, werd een z.g. „Wallenverordening" vastgesteld. Verder Iwerd besloten aan de school voor buitengewoon lager onderwijs een subsidie'van f 15 per jaar per leerling te verlenen, terwijl aan dhr Wouters voor extra werkzaamheden een ver goeding wordt toegekend van f25. Van -de waterleiding maatsch. is een verzpek ontvangen om het garantiebedrag over 1946. waarop de maatschappij meent aanspraak te maken, te mogen ontvangen. De raad besloot over het tijd vak, «la* water kon worden af genomen, het garantiebedrag te 'betalen aan de Waterleiding Mij wat neerkomt op ongeveer f 20. Op een verzoek van de' stich ting van het Godshuis alhier om het salaris van het personeel der stichting met 10 pet. te mogen verhogen werd gunstig beschikt, terwijl de gelden der stichting zullen worden verzekerd. Aan verschillende pachters der gemeente, die door de inun datie het genot van hun gepach te gronden zagen verloren gaan, werd ontheffing verleend van de pacht. Het voorstel van J3. en W. om een rechtspositieregeling voor de secretaris, ontvanger en ambte naar van de burgerlijke stand vast te stellen werd aangeno men. Bij de rondvraag verzocht de heer Bakker om inlichtingen gadering van het bestuur van genoemde polder besloten is het y - ,pand met het gedeelte van de over net Fontempad, dat door -ff "D ~\XT ffTAntff Iiftf wnl^linlr IC o-P wal aan de Langendam voor de prijs van f 5000 aan de gemeen te over te dragen. krijgen we deze week Van ,25 Mei tun. 7 Juni 1947. Extra bon suikerwerken en spijsolie. Bonkaarten KA, KB, KC 705 (Serie D). D-01 Brood: 800 gr. brood. D-02 Brood: 400 gr. brood. "D-01 Boter 125 gr. boter. D-02 Boter: 250 gr. margarine of 200 gr. vet. D-01 Melk: 4 liter melk. D-03, D-05 Melk: 7 liter melk. D-01 Vlees.: 100 gr. vlees. D-02 Vlees: 300 gr. vlees. D-01 Algem.: 200 gr. kaas. D-02 Algem.: 1 ei. D-03 Algem.: 100 gr. bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder meel (niet uit rijst bereid). D-04 Algem.: 125 gr. koffie. D-05 Algem.: 50 gr. thee. *D-06 Algem.: 100 gr. suikerwerk. D-01 Res.: 125 gr. margarine of 100 gr. vet. D-03 Res.: 1600 gr. brood. D-04 Res.125 gr. margarine of 100 gr. vet. D-06 Res.: 800 gr. brood. D-07 Res.: 125-gr. boter. D-07 Algem.: 120 gr. spijsolie (voorinlevering uiterlijk op 31 Met-a.s.). Bonkaarten KB, KE 705 (Serie D). D-ll Brood: 800 gr. brood. D-ll Boter: 250 gr. boter. D-12 Boter: 125 gr. margarine of 100 gr. vet. D-13, D-15 Melk: 12 liter melk. D-ll, D-12 Vlees: 100 gr.' vlees.. D-ll'Algem.: 100 gr. kaas. D-12 Algem.: 1 ei. ü-13 Algem.: 100 gr. suikerwerk. D-13 Res.: 800 gr. brood. D-14 Res.: 100 gr. bloem of zelf rijzend bakmeel of kindermeel (niet'uit rijst bereid). D-16 Res.: 600 gr. bloem of kin dermeel (niet uit rijst bereid) of zelfrijzend bakmeel. D-14 Algem.: 120 gr. spijsolie (voorinlevering uiterlijk 31 Mei a.s.). Bonkaarten MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 706 (bijz. arbeid, a.s. Moeders en zieken) (serie D). D-21 Brood: 800 gr. brood. D-21 Boter: 250 gr. boter. D-22 Boter: 250 gr. margarine of 200 gr. vet. D-21 Melk: 5 L. melk. D-21. Vlees: 300 gr. vlees. D-22 Vlees: 100 gr." vlees. D-21 Kaas: 200 gr. kaas. D-21 Eieren: 5 eieren. Op 29 Mei zullen bonnen wor den aangewezen voor suiker, versnaperingen en tabak. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 23 Mei a.s. worden gebruikt, met uit zondering van de bonnen voor melk, waarop eerst mef ingang van Maandag 26 Mei a.s. mag worden gekocht. De bonnen D-06 en D-13 al gemeen geven uitsluitend recht op 100 gram suikerwerk, niet op chocolade, suiker, jam e.d. De niet-aangewezen bonnen van de serie C kunnen worden vernietigd. De bonnen D-07 en D-14 al gemeen moeten uiterlijk op. 31 Mei a.s. bij een detaillist, die gewoon was spijsolie te verko pen, ingeleverd worden. Omtrent de aflevering zullen nog nadere berichten volgen. OOK IN ZEEUWSCH-VEAANDEREN COLORADOKEVERS. goals wij reeds berichtten zijn in de afgelopen dagen langs de Walcherse kust honderden colo radokevers aangespoeld. Obk in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn thans vrij grote aantallen van deze ke vers geconstateerd. DE BILT ZEGT Fraai voorjaarsweer. Weersverwachting geldig tot Donderdagavond. In de kuststrook aanvankelijk vrij veel bewolking. In de overige provincies slechts weinig bewol king. In. het gehele land droog weer met opnieuw iets hogere temperatuur. Meest matige wind tussen Noord en Oost. B. en W. voor het publiek is af gesloten. Particulieren hebben nu op eigen kosten een pad er naast aangelegd. Hij stelde voor het pad in eigendom over te nemen, De heer Kodde deelde mede, dat het pad tijdelijk afgesloten is als strafmaatregelvoor de aangerichte vernielingen. Na verloop van enkele maan den kan het weer worden open gesteld Dhr v. Nieuwenhuijzen vroeg, of het mogelijk is, dat B. en W. zich tot de directeur van het gasbedrijf wenden, teneinde een enigszins bétere gasleverantie te verkrijgen. De gevraagde mede werking werd toegezegd. ZAAMSLAG. Maandag 19 Mei kwam de raad in voltallige zitting bijeen on der voorzitterschap van burg. S. van Hoeve. Een verzoek van de Ver. Ned. Gemeenten om toe te treden als lid, werd afgewezen. De raad betuigde adhaesie op een verzoek van de Raad van Zuiddorpe om te komen tot ver laging der paspoorten. Eén lid FEUILLETON door K JONKHEID. 24) o— De rouwstoet nadert op het brede pad en de klas begint te zingen, zacht en smekend: O, daar te zijn, Waar nimmer tranen vloeien, Waar 'thart geen angst, ge'en [kommer kent, geen pijn.... De hoge kinderstemmen, bin nen de schoolmuren schijnbaar schel ens hard, vloejen weg in de wijde stilte van het vlakke dfgelegen kerkhof. Maar zuiver en zoet klinken de tonen in de oren van de Kleine stoet die nader komt en luistert. Het kistje wordt in het graf gezet. De dominé spreekt tot de fa milie, de onderwijzer gedenkt de vroeggestorven dode als een rustig en ernstig Ièerling, die aandachtig luisterde als hem v erteld werd van de Heiland, die de kinderen nodigt te ko men tot Hem. Opnieuw zingt de klas: Veilig in Jezus' armen, Veilig aan Jezus hart.... De aanwezigen werpen een schepje aarde op het kistje. De Het volgende bericht betref fende de stand "van de wintel-ge wassen op 12 Mei j.l. is, met me dewerking van de Rijksland- bouwconsulenten, samengesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten van de Direcjie van de Landbouw en door het K.N.M.I. De wintergranen zijn na het vorige bericht nog tegengevallen. In de laatste 14 dagen zijn nog heel wat percelen omgereden en er zou, als het seizoen niet reeds zo ver was voorgeschreden, nog meer .zijn omgeploëgd. De winter- vaste tarwesoorten hebben ern stig. geleden van het dooiwater. Wegens de holle stand werd hier en daar met zomertarwe doorgezaaid, hetgeen de beoorde ling uiterst moeilijk maakt. Slechts de Alba in Zeeland ver toont een normale stand. Elders is de stand hpl en. de ontwikke ling zeer traag door de droogte en door het veelal ontbreken van een vroege stikstofgift, Daar waar deze kon worden gegeven, kwam de stikstof nog niet tot zijn recht door de droogte. Ernstige windschade wordt ge meld uit Drenthe en Overijssel. Ook de rogge is. laat en traag van ontwikkeling en daardoor in de meeste streken wat hol. Zuid- West Friesland, de Veluwe, Hol land en Brabant melden een goe de stand. Elders is de stand ma tig tot vrij goed. In Overijssel komt evenals, bij tarwe vraat van ritnaalden en de smalle graan- vlieg voor. De gerst is in zeer sterke mate uitgewinterd. Vooral de laat ge zaaide werd vrijwel geheel omge reden; voor zo ver dit niet ge beurde is de stand vrffc. matig tot slecht. In Friesland bracht nachtvorst nog schade aan het gewas toe. Het koolzaad is ook dit jaar vrijwel verloren. Waar het niet is uitgevroren en omgeploegd is de stand matig. Alleen het karwijzaad vertoont een gunstig beeld. In alle gebie den waar het wordt verbouwd, is de stand goed, behalve in Noord- Holland waar de stand slechts vrij goed is. De bloei zal weldra aanvangen. Leidt men uit de vqor de yer- schïllende streken opgegeven "cij fers onder, inachtneming der be- teelde oppervlakte,, het cijfer af voor het gehele land, dan ver krijgt men het volgende resultaat, waarbij de tussen haakjes ge plaatste cijfers aangeven het ge middelde van de standcijfens van het eerste oogstbericht van de laatste ÏO jaren. Tterwe 48 (64); rogge 61 (65); gem 52 (61); koolzaad 37 (56); karwij 70 grasland 52 (62); rode- en witte klaver 49 (60); lucerne 51 (63). meende, dat dit de zwarte han del bevordert. Op een verzoek van een in woner »m tegemoetkoming in de reiskosten voor zijn kind, dat buitengewoon lager onderwijs volgt, werd ingewilligd. De legesverordening werd ge wijzigd volgens het verlangen van de minister vanBinnen landse Zaken. Tot leden van het Burg. Armbe stuur werden gekozen, nadat be toogd was dat er voor de linkse groepen blijkbaar geen plaats was, de heren H. de Feijter en G. Durink en herkozen j. Tolle naar, aftredend 'lid. Hierna kwam aan de orde een verzoek van de bewoners van Val en Griette, om aansluiting op het waterleidingnet. Volgens een onderzoek zijn er drie mogelijkheden, die echter alle een aanzienlijk bedrag, van de 'gemeente vragen, daar het hier betreft aansluiting van niet rendabele gedeelten. Aangezien in de toekomst een Rijksregeling voor deze. gedeel ten te verwachten is, meende de raad nog even te moeten wach ten en de minister te verzoeken spoed te. maken met deze rege ling. Een beroepschrift van M. van Herman tegen zijn aanslag schoolgeld werd afgewezen. De tijdelijke, toelage van 10 pet. voor het gemeente-personeel ontlokte een der leden de op merking, wanneer nu 't einde eens kwam. Het zijn steeds toe lagen en er komt geen loons verhoging. Ook vroeg hij, of er niet te veel gemeentepersoneel is. De voorzitter antwoordde, dat, gezien, de grootte van de gemeente er nog een ambtenaar bij kon. Toch hebben ze 'tniet te druk, meende een ander lid, want als er een vogel fluit staan een viertal personen uit 'traam te kijken; evenwel de 10 pet. werd toegestaan. predikant gaat voor in een teer gebed, wenend om de dode en biddend voor de levenden. Terwijl de familie hegngaat, zingen de kinderen, beverig en ontroerd Waai'heen, - pelgrims, waarheen [gaat gij, t Oog omhoog en hand in [hand. De kalmte keert terug en als een jubel uit jonge harten klinkt het met een vast voorne men en met heerlijk idealisme Over bergen en door dalen Gaan wij naar de blijde zalen Van Gods huis in 't Vaderland. 's Avonds zit het kleine gezin Stuivelani in de schemering van de naderende zomernacht. Ze denken aan de dode en aan Dirk. Hun gebed is verinnigd, htm geestelijk leven verdiept. Ook de zieledrang in hun bid den voor Dirk ,is nog sterker geworden. Ze denken terug aan de tijd, waarin ze ook bijzonder voor hem gebeden hebben, toen hij, overvallen door een plotselinge pvin, dadelijk vervoerd werd naar een ziekenhuis voor een spoedoperatie aan de blinde darm. Het ontstoken orgaan is door de chirurg weggenomen. Hersteld keerde Dirk naar huis terug. Voor het uitvoeren van ver schillende werken vroegen B. en W. credieten.. De uitvoering van de riole ringswerken Pontstraat, Otte en 't Veer werd geraamd op f5000. Een verandering in de hekken en afrastering der begraafplaats vraagt f350. Het herstel van de oude cen trale vraagt f850, terwijl wijzi ging in de straatverlichting op 't Veer f700 zal bedragen. Het leggen van een kabel en het plaatsen van ijzeren masten voor straatverlichting is nood zakelijk. Het terrein van dhr A. de Feij ter voor lichamelijke oefening voor de scholen zou f 1000 kos ten. Op het verzoek van de afd. Plattelandsvrouwen voor toeken ning van een subsidie voor een kraamverzorgster werd gunstig beschikt. De vergoeding ingevolge art. 101 der L.O. wet 1920 werd vast gesteld voor de school Riemen- straat op f 1441.96; voor school Sigaren van de bon? Naar men aan „Üe Stem" ver zekerde, ligt het in de bedoeling volgende week Woensdag de sigaren van gemiddelde prijs klasse vrij te geven voor bon- loze verkoop. Reuzenhoek op f 1181.84; voor Othene op f453.78; voor Polder straat op f 18.60.03. De bedragen van de voor ver goeding in aanmerking komen de uitgaven zijn respectievelijk: f2361.81; f 1310^.0; f807.58 en f 2322.85. Het geraamde bedrag voor'de nieuw te bouwen woningen was volgens de betrokken instanties te hoog. De raad wilde voor deze nieuwbouw wel genoegen nemen met een tegelpad van 2 meter breedte inplaats van een straat weg. B en W. werden gemach tigd gelden aan te wagen voor deze nieuw te bouwen woningen. Optreden, Mr J. A. de Wilde. De nieuwe functionaris iS de Ons werd verzocht de aan- C.H. richting toegedaan, dacht te vestigen op de in dit nummer voorkomende adver tentie waarin het optreden van oud-minister Mr J. A. de Wilde wordt aangekondigd: Vrijdag avond te Middelburg en Zater dagmiddag te Goes. Avond-Vierdaagse te Middelburg? De Ned. Wandelsport Bond or ganiseert ieder jaar de Avond- Vierdaagse, welke als propagan da voor de wandelsport is be doeld en op dezelfde data in tal van plaatsen in oris land wordt gehouden. De afstanden bedra gen voor de eerste 3 avonden telkens 15 K.M. en op de laatste 20 K.M. Als data zijn voor dit jaar vastgesteld Woensdag 18, Donderdag 19, Vrijdag 20 en Za terdag 21 Juni a s. Indien hiervoor voldoende be langstelling bestaat ligt het in De Thooise Zendingsmiddag. Dit jaar zal de Zendingsmid dag uitgaande van de Ring Tho- len der Ned. Herv. Gemeenten niet gehouden worden, zoals tot dusver de gewoonte was, op de Dinsdag na Pinksteren, maar op de 2e Pinksterdag en wel in de Ned. Herv. Kerk te St. Maar tensdijk aanvang om drie uur. De oppning zal plaats hebben door de predikant- ter plaatse Ds J. de Bres, die daarbij het openingswoord zal spreken. Verder hebben zich bereid ver klaard op deze Zendirigsmiddag te. spreken Ds J. C. Hooykaas van Arnemuiden, Ds H. Kraay van Hwddnxveld en Ds W. Vroegindewey van Poorvliet. Kloetinge. Het echtpaar J. Kramer en M. Kramer-v. d. Maas vierde Dins- TJS£ i-i teresse^hebben ^wnrden^vw" I erepoort opgericht, terwijl inde zocht zich vól? IJunia s ^ro gehele -Lewestraat de daggen te geven bij J k'SJfcS i Nadörstweg 4, Middelburg, Con- p avonas een sere sul der-N.W.B. Slechts indien naae vóór deze datum blijkt, dat er voldoende belangstelling bestaat is het mogelijk de marsen te or ganiseren. Polderbesturen. Benoemd tot: plaatsvervanger van de dijkgraaf van de West polder, Jac. de Kam te, Geers- dyk (Wissekerke)gezworene van de calamiteuze Moggershil- polder, C. P. Elenbaas te St, An- r,alanddijkgraaf van de Joanna Mariapolder, C. J. J. Kooijman te St. Annaland; dijkgraaf van het waterschap Oud-Vossemeer, H. van Gorsel te Oud-Vossemeer. Verkeersverbetering in Z.-Vla anderen. Naar de A.N.W.B. verneemt, zal op 18 Juni a.s, door de Rijks waterstaat worden aanbesteed het maken van wegaansluitingen, op de brug over het kanaal Gent-Terneuzen 'te Sluiskil, wel ke brug thans hersteld wordt. De verbinding wordt hier mo menteel nog' onderhouden door een veerpont. Uiteraard zal door de in ge- bruikname van de brug en de nieuwe .wegaansluitingen het verkeer tussen Oost- en West- Zeeuws-Vlaanderen «en aanzien lijke verbetering ondergaan. Burgemeester van Hoek. Papieractie. Sinds enige weken maken le den van de Chr. Jongens- en Meisjesverenigingen, alsmede de schooljeugd zich verdienste lijk met het verzamelen van oud papier. Honderden kilo's zijn leeds binnen gebracht. Voor de hoogste percentages zijn prijsjes beschikbaar gesteld. MIDDELBURG. Vergadering van verweer tegen het Chr. Lyceum. Dinsdagavond werd-in de Bo- gardzaal een samenkomst belegd, waar vier sprekers de vraag „Gymnasium of Lyceum" behan- 'delden. De eerste spreker, die tevens de leiding had was' dr B. D. H. Tellegen, secr. van het college van*curatoren van het Middel burgse gymnasium. Deze avond was volgens dr. Tellegen mede belegd als, ver weer tegen de aanvallen, die van twee zijden op het gymnasium worden ondernomen. Hij gaf een kort historisch overzicht van het gymnasidm, dat reeds in 1365 wordt genoemd en noemde het een cultureel cen trum van Zeeland. De huidige aanvallen komen enerzijds van de regering, die aan diverse Zeeuw- H.B.S. en Lycea, afdelingen gaat verbinden en anderzijds van Bij Koninklijk Besluit van 14 het bestuur van het' Chr. Lyee- Mei 1947, no. 9, is met ingang um, dat met September a.s.- gaat van 1 Juni 1947 benoemd tot beginnen. burgemeester der gemeente Hoek, de heer A. f. Hans- s e n s te Kloetinge. De heer Hanssens is op 19 Nov. 1910 te Stavenisse gebo ren. Vóór de. mobilisatie in 1939 was hy enkele jaren werkzaam als ambtenaar ter secretarie der gemeente Stavenisse, alwaar zijn Wanneer de opvoeding in het christelijk gezin goed is, aldus spr., zullen de kinderen op het gymnasium daar zonder enig ge vaar voor hun geestelijk welzijn kunnen verblijven. Bovendien gelooft hij, dat deze nieuwe onderwijs-inrichtingen straks in onze provincie, waar het agrarisch element buitenge- vader burgemeester was. In 1940 woon sterk is, niet kunnen wor- na de demobilisatie, werd hij eerst als commandant van de luchtbeschermingsdienst te Vlis- sirigen en daarna als adjudant accountant hij de accountants dienst van het departement van Landbouw, tewerkgèsteld. Thans is hij chef van de bui tendienst van het Provinciaal Bureau voor Oorlogsslachtoffers in Zeeland, in hoofdcommies. den bevolkt. De Lycea-afd. van de R.H.B.S. te Z'zee b.v., begint in September met vier leerlingen en die te Oostburg met één leer ling. Naar zijn mening was een veel goedkopere oplossing voor het Rijk mogelijk geweest door het op. ruimere schaal beschik baar stellen van beurzen, omdat het Rijk ongeveer 90' pet. van de de rang van 1 kosten van b.v. het Chr. Lyce um zal moeten betalen. Kwam er toch maar enig be richt van hem! -Irene behoeft de diepte der beproeving niet te doorworste len. Haar man wordt vrijgela ten. Met kortgeknipte schedel, maar gezond en wel..— Deze blijde tijding bereikt haar ouders, als op datzelfde ogenblik een ongewenst bezoe ker wordt aangediend. De zoon van Lena Langhout Hij is bedremmeld en zenuw achtig. Arend Kuil heeft hem opgehitst „Je grootvader heeft het bevestigd. Dat vertel je me zélf. Ga er heen en eis je deel. Dat is recht en billijk." Manus heeft toestemmend ge knikt en is op weg gegaan. Hij heeft overdacht wat hij zeggen zal; zijn wowden liggen ge rangschikt en gereed. Maar nu is hij alles vergeten. Hij durft niet voor de dag ko men en begint heel anders dan zijn voornemen was. Tegenover hem zitten de Jonkheer en meyrouw. „Margaretha, jij moest beslist bij het onderhoud aanwezig zijn. Daar sta ik op", heeft haar echtgenoot gezegd. „Ik benik ben bij mijn grootvader geweest en die heeft gezegd dat het waar is", begint Manus. „Wat is waar?" „Wat Arend Kuil beweert" „Arend Kuil is een slechte man. Heeft hij jou hierheen ge stuurd?" „Eigenlijk wel." „En wat zegt je grootvader? Die is toch een beetje kinds, naar ik gehoord heb?" „Een beetje wel:" De Jonkheer kijkt meewarig naar dé slappe jonge man te genover hem. Eigenlijk - een stumper. „Langhout", zegt bij, „alles wat de mensen zeggen, wat Arend Kuil beweert en wat je grootvader bevestigd heeft, is onwaar. Het is leugen en lage laster. Nu is er één mens, die dit zeer goed weet endie alle laster de mond kan stoppon. Dat is jouw moeder. Ga dus naar je moeder en vraag of zij met jou samen morgen hier komt. Dan kunnen wij deze oude duistere zaak emdehjk tot klaarheid brengen." Beteuterd schuifelt de bezoe ker heen en wqer op zijn stoel. „Als mijn móeder eens niet wil?" „Ze moet willen. Het is haar plicht. Zij moet die leugen her roepen. Zeg haar dat. Morgen verwacht ik je samen hiar." Manus Langhout maakt, dat hij wegkomt. Als een afgeran seld hondje druipt hjj af. Thuis gekomen, vertelt hij al les aan zijn moeder. „We moe ten samen naar het Huis." „Manus!", roept ze, „dat kan. Slechts een vijfde van het gevraagde. Naar het Franse pershureau A.F.P. uit welingelichte bron te Londen yernam, zal de In ternationale Bank van Weder opbouw binnenkort bekend maken, dat na de lening van 250 millioen dollar aan Frank rijk thans een lening van 100 millioen dollar aan Nederland zal worden toegekend. Terwijl Frankrijk de helft.heeft ont vangen van hetgeen jht land had verlangd, zal Nederland slechts het vijfde deel krijgen van het bedrag, waarom ver zocht is om het plan tot eco nomisch herstel te kunnen uitvoeren. Dit zal in Nederland met grote teleurstelling worden vernomen, daar men op het volledige bedrag van 500 mil lioen dollar had gerekend. Het A.F.P. wijst erop, dat het Ne derland thans moeilijk zal val len volgens overeenkomst .bin nen eert jaar de helft, en In het volgende jaar de andere helft van de in Maart 1916 ontvangen lening van 200 mil lioen dollar af te lossen. Dr. Fortggns, dé wnd. rector vart het gymnasium, beantwoord de op uitvoerige wijze de vraag; wat een klassieke opleiding be oogt. Dat is de vorming van de geesi—en opleiding voor hogere studie, doch niet het bijbrengen van parate kennis. De studie van de klassieken is niet van prac- tisch nut, maar verruimt de gees telijke horizon. Het kenmerk van een lyceum is, dat de opleiding in vier jaar samengedrukt wordt en niét over een periode -van zes jaar ver deeld worden. Spr. betoogde, dat de gymnasiale opleiding steeds de beste intellecten aangetrok ken heeft. De bezwaren tegen het lyceum zijn voorts: grote eentonigheid in de vakken en, het bijbrengen van - kennis aan kin deren op een daarvoor ongeschik te leeftijd. De lycea'-afdelingen worden dikwijls slechts aanhang- seitjes. De stichting- van het Chr. Ly ceum In Zeeland die met veel reclame gepaard ging, achtt» spj". weinig opportuun. Sterk he kelde hij het stichten van paral lelklassen te M'burg. Daarbij zal het zeer moeilijk zijn, geschikte leraren, te vinden. Volgens spr. oefent het bestuur van het Ly ceum sterke invloed Uit op on derwijzers van M.U.L.O.-seholen en tracht men een ervaren leer- aar Nederlands op één der Wal cherse R.H.B.S,-en weg te trek ken. De uittocht van het prot. chr. gedeelte uit het gymnasium achtte hij een ernstig geestelijk verlies. Als belastingbetaler moet men protestéren tegen dit scha delijke en overbodige instituut, zo besloot dr. Fortgens zijn toe spraak. Ds Spijkerboer, Ned. Herv. pred. te Souburg wilde liever spreken over de vraag openbaar gymnasium of christelijk lyce um. Wanneer de beslissing geno men moet worden om Gods en des gewetens wille, dan had hij niet 'geaarzeld, voor zijn kindoren het laatste te kiezen. Zo staan de zaken naar zijn mening niet. Het geloof der kinderen wordt op dit gymnasium niet gehooijd, al mo gen dan docenten het christen dom niet zijp toegedaan. Wan neer de geest daar inderdaad Verderfelijk zou zijn, dan was de stichting van een chr. 'lyceum inderdaad noodzakelijk. Het chr. lyceum is een aantij ging tegen het openbaar lyceum. Het „gevaar" voor de kinderen moet genomen worden en daar om ziet spr. zo graag de kinderen der kerk midden in het gevaar van het openbaar gymnasium staan. Er moet dan echter d« noodzakelijke critiek van het ge zin en de kerk, gebonden aan de critiek van het Goddelijke Woord 'zijn. Een kind, aldus spr., dat leeft vanuit het Evangelie van Chris- - tus, hééft een roeping tegenover het openbaar gymnasium. Het kan een zegenende invloed op de omgeving daar uitoefenen. Als laatste spreker trad mr. P. v. Empel te M'burg op, di« als oud-leerling van het gymna sium herinnerde aan de grote be tekenis daarvan en het een groei ende gemeenschap noemde met botsingen, die ook in het latere leven voorkomen en daarmede, doet denken aan de beste tijden van onze geschiedenis, toen de verdraagzaamheid werd beleefd. Na een korte bespreking werd deze matig bezochte bijeenkomst gesloten. niet! Dat kan onmogelijk!" „Het moet. Mijnheer heeft ge zegd, dat het moet." „Het kan niet", schreit Lena. Arend Kuil.die verschrik kelyke vent.hij zou me ver moordenik weet geen raad!" Wanhopig slaat ze haar han den voor haar gezicht en leunt snikkend met haar voorhoofd op de tafelrand. Mevrouw zat er dok hij",."zegt Manus koud. „Ik kan niet verschijnen voor de ogen van die mensen en ilc ben zo bangArend Kuil „Wat heeft Arend Kuil daar mee te maken?" Op deze vraag geëft Lena geen antwoord. De volgende dag stopt er een hoerententwagen voor het huisja van Lena. De boer waar Ma lus werkt, komt vr;y n waar hij blijft: Voor Lena is dat eén uit komst. „Je moet meegaan, Manus, je bent nu lang genoeg thuis ge weest. Ga j\u en denk niet meer aan gisteren. Ik kan daarheen niet gaan. Het is ónmogelijk." Manus laat zich' bepraten en vertrekt. Nu volgen er weken; die voor n.oeder en zoon rustig en zon der emoties zijn. Maar elders groeit de onrust (Wordt vervolgd.)]

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2