Wapenstilstand in Palestina D<? troebelen in Griekenland over de troepen in Indië. De toestand in Indië. De Regering de schuld? Franse middenstand contra geleide economie. Oemmissie-Generaa! keert terug. De „Willem Barendsz" weer. thuis. Q&ne&ttepolitiek. Joods beroep op de V, N. Schouten en Bruins Sist in Indië. OHgave MfcbtfaC JSeeuwsck Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, TeL 2438, Giro 2T4289. Kantoren'; Vlissingen, Wals trast 33, Tel. 108; Middelburg, Rou- aansclie Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vloos wijkstraat, Telefoon 2052. De gemeenteraden nemen in ons staatsbestel een belangrijke plaats in. Wel is helaas, de gemeentelij ke autonomie de laatste tijd niet weinig in 't gedrang gekomen, maar dit neemt toch niet weg, dat de arbeid van de gemeente besturen van grote betekenis kan worden geacht. Een goed gemeentelijk be stuur is niet alleen voor de ge meentenzelf, maar voor de ge hele .volksgemeenschap van emi nent belang. Er zijn wel mensen, die van gemeentepolitiek liever niet spreken, omdat politiek volgens hun besef nu eenmaal een on aangename bijsmaak heeft. Ook hier is de nationaal-soci- alistische propaganda, de ver heerlijking van het leidersbe ginsel en het bespottelijk ma ken van de „praatcolleges" niet zonder invloed gebleven. Wij mogen echter dAkbaar zijn, dat ook op gemeentelijk ge bied de grondwettelijke bepalin gen zijn hersteld, en dat ook hier de volksinvloed weer tot haar recht kan komen. Aan den anderen kant blijft het nodig tegen gemeentepoli tiek in de verkeerde zin te wa ken. Alle voorstellen, die aan de orde komen moeten op hun za kelijke Waadde worden getoetst. Het mag niet zö zijn, dat 'men als volmaakt beschouwt wat de eigen partij doet en dat bepaal de denkbeelden worden afge wezen alleen reeds, omdat ze uit een andere hoek afkomstig zijn. Ook zal er ste,éds op gelet moe ten worden, dat de raadsleden zich beperken tot de zaken die des gemeenteraads zijn Algeme ne politieke beschouwingen kun- 'nen bij de behandeling van dé begroting zeer zeker op zijn plaats zijn, mits ze gehouden worden binnen de perken van de gemeente-politiek. De gemeenteraad is geen pro- paganda-instituut. Het is «iet de plaats waar men^op kosten van de gemeenschap,' zijn politieke denkbeelden kan spuien. Voorts dienen de raadsleden er zich van bewust te zijn, dat de gemeenteraad niet is een ver tegenwoordigend college, zoals de Staten-Generaal. De taak van de raadsleden is niet het college van B. en W. te controleren, al kan dit ook no dig, zijn, maar om de gemeente te bestaren. En dat is een belangrijke taak. Ook hier geldt dat het li chaam de Staat t— niet ge zond kan zijn, als dè onderde len worden verwaarloosd. Daarom verdient, niet minder dar. de algemene politiek, de gemeente-poltiek onze volle aan dacht. ZEEUWSCH DAGBLAD 3. jaargang No. 648 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND donderdag 22 mei 1947 Abonnementsprijs 3.34 p- kwartaal Hoofdredacteur: R. ZU1PEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Adverteatiepry* 12 east per m.m. Met raste medewerking von: Mr W. F. E. BARON d. FELTZ, Middelburg, Pr S. HUIZENGA, Middelburg, Rubriek Kalwaters 5 eout per woord Da i. KARELSE té Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissiogea au Us W. YROKGINDEWEY te Poortvliet. Op. •en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 4.36 u., onder 20.37 u. Maan op 6.42 u., on der 24.35 u. Waar is Maarschalk Zhoekof? Men heeft te Londen geen'be vestiging kunnen krijgen van 'n bericht, dat maarschalk Gregory Zhoekof, de befaamde bevelheb ber van het tweede Oekrainse leger tijdens de oorlog, -die thans bevelhebber is van het garnizoen be Odessa, wegens "het beramen van een complot tegen te Sovjet-Unie tot 15 jaar ge vangenisstraf zou zijn veroor deeld! Men hèeft practisch niets meer véa Zhóekof gehoord, sinds in November te Moskou officieel werd bevestigd, dat hij als op perbevelhebber van alle Sovjet- Russische strijdkrachten op het vaste land door Maarschalk Iva Konjef was opgevolgd. In Maart deed een gerucht de rond?, dat hü ontslagen was, omdat hij klaagde over inmenging van po litieke commissarissen. Énkele dagen geleden kwam uk Wénen Jiet bericht, dat Zhoekof aan een ernstige leverkwaal leed. Amerikaanse boycot- campagne tegen Engeland? Walter Wincliell, overzichts schrijver van de New Yorkse „Mirror" voorspelt, dat Amerika een campagne zal voeren om de Britss scheepvaarten en 't lucht vervoer te boycotten, teneinde pressie uit te oefenen op de- Britse politiek, in Palestina. De actie zou door Amerikaanse' voorlichters niet als een boycott- actie, aangekondigd worden, j maar toch hetzelfde resultaat hebben. Geadviseerd zou wor den i.pv, Britse schepen en vliegtuigen, van Nederlandse, Belgische, Zweedse en Franse gebruik te. maken. Amerikaanse studenten en leraren naar Europa. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken deelt mede, dat meer dan 7000 Ameri kanen in het kader van een uitwisseljngsactie van studenten en leraren, deze zomer een be zoek zullen brengen aan een aantal landen in Europa, w.o. Nederland. De strijd in Qiina. Na een hevige veldslag heb ben de Chinese regeringstroepen de communistische strijdkrach ten teruggedrongen van de spoorlijn van Tientsin naar Moekden en de omgeving van de haven Tsjing Wangtao, 15Ó km ten noordoosten van Tientsin. De spoorlijn'- is ernstig bescha digd. Men hoopt echter te ver binding tussen China en Mand- sjoerije binnen enkele dagen te herstellen. Ven' gezaghebbende zjjde wordt vernomen, dat Max Seligman, de verdediger van de terechtgestelde Joodse verzetsman Dbv. Gruner, mededeling heeft gedaan van een voorstel tot wapen stilstand in Palestina, indien de Britse regering bereid zou zijn do militaire gerechtehoren op te heffgn. Men gelooft, dat een zekere f^ritzmann, en 'de burgemeester van Tel Aviv gezamenlijk een telegram aan Seligman hebben gezonden, waarin zij hem verzoe ken een beroep te doen op de V. N. opdat' het verwachte dood vonnis over vijf personen, die thans dopr. een Palestijns militair hof worden berecht, uitblijven. De mededeling werd door Se ligman verstrekt aan Trygveiie, secretaris-generaal der V.N.' Seligman heeft het telegram aai: eer. hoge functionnaris der V.N. getoond en gezegd, dat de Palestijnse illegale beweging geen gewelddaden meer zou ple gen, ais de militaire rechtbanken werden afgeschaft en de uitvoe ring vgn doodvonnissen werd op geschort. Dé hoge functionnaris der V.N. vroeg, welke garanties er waren voor uitvoering der overeenkomst door de ondergrondse beweging. Seligman meet hebben geant woord, dat een wapenstilstands overeenkomst mogelijk is. Trygve Lie heeft overwogen, dat hij niet in staat was maat regelen- te treffen, maar dat hij het voorstel van Seligman wel onder de aandacht kon brengen var. de commissie van onderzoek inzake Palestina, die op 26 Mei' te Lake Success een vergadering houdt. commissie der V.N. voor onderzoek in de.Balkan heeft te Genève een openbare zitting gehouden, waarop de Sovjet-gedele geerden hebben verklaard, dat zjj het .monarchistisch-fascistisehe regiem:- in Griekenlancj als oorzaak van de troebelen aldaar be schouwen. De Amerikaanse delegatie verklaarde, dat de ter beoordeling gegeven bewijsstukken inzake buitenlandse interventie voorname lijk op Joego-Slavië betrekking hebben en in mindere mate op Albanië en ïiu.garije. De Amerikaanse afgevaardigde voegde er aan toe, dat de geloof waardigheid der getuigen dopr de vertegênwoordigers van Albanië, Bulgarije en Joego-Slavië welis waar betwist was, maar dat hier toe weinig" onmiddellijke bewijzen tér tafel, waren gebracht. Volgens de Amerikaanse ver klaring was het verder duidelijk, dat Bulgarije de vereniging der Onenigheid in de Franse senaat. De Franse nationale vergade ring heeft Dinsdag éen rumoeri ge bijeenkomst gehad. Töen Laurent Casanove, een vooraan staand lid van de communisti sche partij, de beweging van ge neraal de Gaulle een „verzets organisatie" noemde, viel een afgevaardigde der rechterzijde hem in de rede met de woor den: „U hebt een' vreemd ac- ce: i". Casanova riep terug, dat hij een Corsicaan is en even goed Transman als ieder ander. Een ander rechts afgevaardigde riep: „Zonder de generaal -zou den jullie niet eens .bestaan'V Delbos (radicaal), minister zonder portefeuille, herstelde de "orde met de woorden: „Bij alle plechtigheden wordt aangege ven, welke plaats de Gaulle in neemt. Niemand heeft de ge weldige diensten vergeten, die hfj Frankrijk en de Republiek heeft bewezen". De foestand in de Britse zone. Volgens een vertegenwoordi ger van het departement van landbouw van de Britse sectie van de Duitse controlecommis sie is er in de Britse zone mo menteel nog een voedselvoor raad voor twee weken. Voorra den voldoende voor een week zullen binnenkort ih de Duitse' havens aankomen. Het hoofd van hét militair be stuur in Wuerttemberg-Baden verklaarde voor radio Muen- chen, dat de voedselnood mo menteel nog 6 weken zou heer sen. Daarna zou het mogelijk zijn, dat het volle rantsoen van l."9 caloriën zou kunnen wor den toegewezen. drie delen van Macedonië, in een republiek binnen de Joego-Slayi- sche federatie heeft willen bevor deren. Naar aanleiding van de aange boden bewijsstukken in verband met, de beschuldiging, dat de Griekse regering de vervolging van de Slavisch-Maeedonisehe minderheden bad gesanction- neerd, luidde de Amerikaanse conclusie, dat verscheidene dui zenden personen hun toevlucht hebben mosten zoeken bjj Grie- kenlands drie Noordelijke buren wegens discriminatie en vervol- i ging door de Griekse "regering, te wijten aan de burgeroorlog van lS44/'45. De vluchtelingen hebben daar actieve anti-regeringsgroepen ge vormd. In de territoriale eisen .over en weer zag.de Amerikaanse verklaring een oorzaak van span- l ningen. De Griekse afgevaardigde, Ky- i roe, legde een verklaring af, waarin hij de commissie van on- I derzoek het recht ontzegde zich i in Griekse binnenlandse aangele genheden te mengen. De oorzaak van de verwarring lag naar-zijn mening niet in Griekenland maar „in de omringende totalitaire landen". De guerilla, zo zei hij, heeft tot doel Griekenland een communistisch terreurregime op te leggen en dé opperbevelhebber der guerilla-strljders, Markos, achtte hij geen romantisch held maar een rover. Bulgarije, Albanië en Joego Slavië streven strategische doel einden in Griekenland na. Het Griekse volk wenst vrijheid en een werkelijke democratie. Ongeveer 250 Franse oud-Strijders, waarvan velen in de Meidagen van 1940 bij Kapelle-Biêzelinge hebben gevochten', brachten een bezoek aan 'Zeeland. Bij het bezoek aan de Franse oorlogsgraven te Kapelle hield de Franse ambassadeur, Jean Riviere, een rede. Hst mpreeS buitengewoon goetl. De troepen bereid aar» aSie eisen te voldoen De Amerikaanse senaatscom missie voor buitenlandse betrek kingen heeft eenstemmig de be noeming van Robert Lovett door president Truman als opvolger van Dean Acheson, de onder minister van Buitenlandsë Za ken, goedgekeurd. Robert Lo vett is een bankier uit Texas en was tijdens de oorlog waarne mend minister voor de oorlog voering in de lucht. -• De havenarbeiders te Algiers hebben gevolg gegeven aan een verzoek van de Algerijnse bond van havenarbeiders om 24 uur in staking te gaan. „Het "moreel van de Nederland se troepen overzee is buitenge woon goed", zo deelde generaal Mr II. J. Krus, dié van 30 April tot 15 Mei een inspectiereis langs de verschillende ^Nederlandse on derdelen heeft gemaakt, op een persconferentie als zijn voor naamste indruk mede. Met deze reis heeft, generaal Kruis gehoopt te tonen, dat de jongens door het moederland niet worden vergeten. Met drie a vierhonderd soldaten had de ge neraal persoonlijk gesproken en in Nederland zal hij zich voor zo ver mogelijk met hun familierela ties in verbinding stellen. Zowel voor de geest onderde oorlogs vrijwilligers als voor de. houding der 7 December-divisie en der bewakingsbataljons, dié slechts een zeer korte opleiding in Ne derland hebben ontvangen, had generaal Kruis alle lof. Problemen vormen echter nog de voeding en de ontspanning. Tot begrijpelijke critiek geeft vooral het geinis aan aardappe len aanleiding. Men" moetzich behelpen met aardappelpuree, die uit aardappelpoeder wordt be reid. De behoefte aan ontspanning kan, aldus generaal Kruis, door het geregeld uitzenden van artis- tengezelsehappen nooit geheel bevredigd worden. Er zijn veel meer middelen tot zelfontspan- ning nodig, spelen, dagbladen en tijdschriften. Kranten, zo zeide de generaal, heb ik bijna nergens aangetrof fen en de tijdschriften zijn door gaans twee a drie maanden oud. Een geliefkoosde "bezigheid van de 1 jongens is het corresponderen met Nederland. En men is zeer teleurgesteld, wanneer er niet voldoende op hun brieven wordt geantwoord. Er zijn klachten over dè ver velende diénst. Men is o.m. het patrouillelopen moe. Hoewel de troepen geenszins .oorlogszuchtig zijn, mag men wel zeggen, dat zij bereid zijn aan alle vereisten te voldoen zelfs al'zou hiermede de termijn .van de dienstplicht wor den overschreden. Men mag uit deze klachten dus niet conclude ren, dat men terug wil voor het werk gedaan is. Generaal Kruis had de indruk gekregen, dat er bij de troepen in het algemeen wel begrip was voor haar taak na de onderteke ning van LinggadjSti. Na raadpleging van geestelijke verzorgers en officieren van ge zondheid was de generaal geble ken, dat de in Nederland ver spreide verhalen over morele los bandigheid, vermindering van godsdienstzin en verwaarlbzlng van religieuze plichten schrome lijk overdreven z.jjn. Er kan •'geen sprake zijn van ongerustheid op dit gebied. Het aantal geslachtsziekten is zeer laag en alle geruchten over het tegendeel doen de troepen alleen maar kwaad. 'Het verlangen tot blijven is bjj sommige onderdelen zeer groot Soms wil meer (jan vijftig per- 1 cent na afloop van de diensttijd een bestaan in Indië zoeken. Het is. echter de 'vraag, of er in; derdaad voor zovele gegadigden mogelijkheden zijn. Naar aanlei- ding van een desbetreffende. vraag ontkende generaal Kruis I stellig, dat na afloop van de' diensttijd de onderofficieren en officieren zouden moeten blijven of voor verdere dienst in Neder land in aanmerking zouden ko men. Men heeft zich hier ten on rechte volkomen verkeerde voor- stellingen van€ gemaakt. Tenslotte memoreerde.gene- i raaf Kruis nog het werk van de inter-departementale commissie, l in Nederland, die zich in samen- j werking met de Stichting van de 'Arbeid en de ArbeidsbUroaux be- ijvert dé gedemobiliseerden we- derom in het burgerleven te werk te stellen. Een uitsluitend ambtelijke re geling, zo besloot generaal Kruis, is echter gedoemd te falgn. Me dewerking van Nederlandse werkgevers is onmisbaar: Men moet hier,In Nederland beseffen, dat het in deze gaat om de rug- gegrsat van ons volk. Kabinetsformatie in Noordrijnland'W estf alen De in het parlement verte genwoordigde partijen van Noordrijnland-Westfaïen heb ben deChristen-democratiache burgemeester van Dusseldorf, Karl Arnold, unaniem verzocht een kabinet te vormen. De Christen-democraten vor men de grootste partij in het parlement, doch bezitten geen absolute meerderheid. Harriinan over Duitsland en Japan. Harriman, de Amerikaanse minister van handel en voorma lig Amerikaans ambassadeur in de Sovjet-Unie, heeft in een te Los Angeles gehouden rede voering verklaarde, dat de her leving in vredestijd van Duits land en Japan noodzakelijk is voor het herstel van Europa, en het Verre Oosten., Het moet deze" landen vol gens Harriman onmogelijk ge maakt worden de nabuurlanden weer aan te vallen, doch zij moeten wel in-staat gesfeld wor den de normale handel in vre destijd te voeren. Stassen over Amerikaanse hulpverlening. Harold Stassen, mogelijk re publikeins candidaat bij de ko mende Amerikaanse presidents verkiezingen, heeft zich voor stander verklaard van een tien jaar durend hülpprogram „voor de opbouw van een wereldvre de en een grote mate van vrij heid". Stassen drong erop aan, dat de_V,S. 10 pet. van totale waar de "van hurj productie hiervoor beschikbaar zouden stellen. Hij achtte het nodig het advies van de sociale en economische,raad der, V.N. in te winnen over de wijze, waarop de fondsen zou den worden besteed, doch hjj zeide van mening te zijn, dat de V.S. zelf het laatste woord zou den moeten hébben bij de uit voering van hun program. Stassen zeide, dat de V. St. geen betaling in dollars pf ge produceerde goederen moeten yerwachten, doch een overeen komst voor lange termijn, waar bij de V. St. toegang verkrijgen .tot de ruwe grondstoffen in an dere delen der wereld. Nitti vormt geen kabinet. Naar A.F.P..uit Rome meldt heeft Nitti de opdracht tot vor ming van een kabinet terugge geven. De Hervormde Kerk en de volkstelling. Het moderamen van de Ge nerale. Synode der Nederl. Herv. Kerk deelt, met het oog op de komende volkstelling mede, dat krachtens artikel 2 van het al gemeen reglement der Ned. Herv. Kerk, tot haar gerekend worden, niet alleen degenen, die door doop- epJof belijdenis tot haar behoren, doch ook al len, die uit Hervormde ouders geboren zijn, óok al is men niet gedoopt of heeft men geen be lijdenis in de Herv. Kerk ge daan. Verkeert men in deze omstandigheid en heeft men zelf geen principiële bezwaren, tót de Herv. Kerk gerekend te worden, dan kan men derhalve in dat geval aangeven tot ae Herv. Kerk te behoren. Hoog water te Vlissingen. Vrijdag 23 Mei: 3.32 u. 2.33 m„ 15.#9 u. 2.26 m. DE BILT ZEGT: Fraai voorjaarsweer. Weersverwachting geldig tot Donderdagavond In de kustprovincies geduren de de nacht weer vorming van enige wolkenvelden, welke overdag oplossen. In de overige provincies slechts weinig bewol king. In het gehele land droog weer met opnieuw iets hogere temperaturen.. Meest matige wind tussen Noord en Oost. Het honderdste repatriëringsschïp. In totaal ruim 78 duizend gerepatriëerden. Als op Dinsdag 27 Mei a.s. de „Sloterdijk" te Rotterdam arri veert, is daarmede het honderd ste repatriëringsschip in ons land aangekomen. De circa 900 passa- gie'rs, dte de „Sloterdijk" aan boord hgeft, zullen het totaal aantal gérepatrieerden, dat sinds het begin, in Januari 1946, in ons land aankwam, -brengen op 78.199. Bij de repatrieringsdienst ver wacht nien, dat, na de aankomst van de „Sloterdijk" nog circa 30.000 repatrierenden in ons land zullen aankomen, waarbij echter 15.000 officieren, onderofficieren en manschappen met hun gezin nen gerekend worden, die zullen worden afgelost door de 2e divi sie. De Britse kolenproductie is in de tweede week, waarin de werkweek van 5 dagen werd in gevoerd, wederom gestegen, n.l. tot 4.056.000 ton, hetgeen 300.000 ton meer is dan in de vooraf gaande week. Óp 4 Juni alle winkels gesloten. 'Alle winkels in geheel Frank- vredenheid in de leringen van rijk zullen óp Woensdag 4 Juni de zakenwereld is zo groot, dat - Aneta meldt uit Batavia, dat volgens nog onbevestigde geruchten de commissarissen- generaal Scher merhorn en Van Poll tezamen met de mi nisters Beel en Jonkman naar 'Nederland zullen terugkeren. De beide ministers zouden 23 Mei Batavia verlaten. Dit bericht* werd eerst als „kwaadaardige uit de duim gézogen nonsens" tegenge sproken, maar dakrna beves tigd. Intensieve besprekingen De heren Schouten en Bruins Slot zijn bezig hun verblijf te Batavia intensief te benutten door het Voenen van besprekin gen mét vertegenwoordigers van diverse groepen. Zo hebben zij geconfereerd met dr Van Mook, met de beide leden der Com missie-generaal, Schermerhorn en Van Poll, met de ministers Beel en Jonkman. Voorts kwa men zij in contact met de le gercommandant, lt'.-gen. Spoor en met vice-admiraal Pinke. Ook lieten zij zich inlichten door prominente civiele en mili taire autoriteiten, door het be stuur der verbonden politieke partijen, door representanten van bedrijfsleven en zendings kringen, alsmede door verschei dene Indonesiërs uit de bevrijde gebieden. De beidé bezoekers zijn gis teren naar Bandoeng vertrokken om van daar de volgende week via Semarang en Soerabaja naar Oost-Indonesië ie gaan. gesloten worden als protest te gen de geleide economie. Dit be sluit werd doör kleinhandelaren en industriëlen voor middel grote onderifemingen genomen op een massabijeenkomst-welke te Parijs werd gehouden. Deze de Bond van Handelaren in tex- tielgoederen besloten heeft om van 1 Juni af geen punten mêer te vragen aan ae kopers en de regering schijnt wel gedwon gen, door dit optreden de "han del in de meeste textielwaren bijeenkomst werd^- door 40,000 vrij' te geven. Reeds hebben zich middenstanders bijgewoond, ter- enkele winkeistakingen. in v/ijl nog 10.000 personen van- t Frankrijk voorgedaan, maar die v/egs gebrek aan plaats, niet van 4. Juni is de eerste grote konden worden toegelaten. -4 Juli zullen uitsluitend de magazijnen voor levensmidde len des ochtends geopend zijn, hebben de leiders van de mid- massa-aetie. De géleide economie, in Frank rijk dirigisme genoemd, wordt door een groot aantal mensen als Vijand No. ,1 beschouwd, denstand verklaard. Die- dag omdat zij slecht geleid- wordt en zullen aan de prefeeten „cahiers de révendication", d.w.z."- ge schriften met de eisen 1 van de middenstand worden ingediend. Op de meting, die zeer rumoe rig was, klonk op een gegeven moment de kreet „Naar de ga- mer, naar de Kamer". De onte- Toestand van het middenstandsbedrijf. In een te Valkenburg gehou den vergadering van bestuurs leden uit de Limburgse Kath. middenstandsorganisatie, heeft dr F. L. van Muiswinkel, direct, van het economisch instituut ge sproken over de toestand van 't middenstandsbedrijf. Aan de hand van uitgebreid cijfermateriaal toonde hij- aan, dat het groot-winkelbedrijf in en na de oorlog een klap heeft gekregen, waardoor de kleine, zelfstandige winkelier, als hij zijn kansen redelijk wil benut ten, cjc gelegenheid krijgt het grootbedrijf te overvleugelen. Spr. wees. op het vervlechten van economische problemen met politieke verhoudingen, tenge volge Waarvan het' niet uitgeslo ten zou zijn, dat de spanningen tussen lonen en prijzen tenslot te toch weer op dé middenstan ders gaat drukkpn. De midden standers moeten zich op deze mogelijkheid voorbereiden. Jubileum-Strijdkreet. In verband met het 60-jarig bestaan van 't Leger des Heils in Nederland, verscheen .een ju bileum-uitgave vap „De' Strijd kreet". Na een artikel van generaal Albert Orsborn, volgt een kortê bijdrage van H. M de Koningin, waarin deze haar bewondering betuigt voor het opofferende liefdewerk, dat het Leger des Heils in den loop der jaren, met name binnen het Koninkrijk der s,Nederlanden op zö velerlei gebied voor de lijdende mens heid heeft verricht. Hare Maje steit spreekt de hoop uit, dat deze arbeid ook in de toekomst talloos velen tot zegen zal blij ven strekken. O.m. blijkt hieruit, dat Ko ningin Emma als Regentes, de eerste van alle gekroonde hoof den van Europa was, die het was'in de barre winter van 1890 metterdaad door een vorste lijke gift van haar belangstelling in het Legerwerk blijk gaf, niemand, noch de- autoriteiten, noch de handelaren, noch -het publiek er de haiid aan houdt. Het was een buitengewoon goed seizoen. Honderden hadden zich gis termorgen vroeg naar de slui zen te IJmuiden begeven om de Nederlandse walvisvaarder „Willem Barendsz" te zien bin- nenvaréh. De bemanning van de „Wil lem "Barendsz" heeft de hon derden, die haar op dit vroege uur een spontane groet brach ten, in de letterlijke zin van het woord beloond: ontelbare bilkjes sigaretten en dozen si garen vlogen door de lucht in de menigte, die vaak ware veld slagen voerde om deze gaven te bemachtigen. „Waar zijn de walvissen nou hoorden we een klem jochie tegen zijn vader -zeggen. En in derdaad van walvissen was er uiterlijk geen spoor. Het enige wat aan dek opviel waren de pinquins, die In grote houten kisten op het achterdek hun in trede in ons land deden en het gele vliegtuigje, dat met opge vouwen vleugels op het dek stond. De vangst van zeven maan den Zuidpoolexpeditie, walviB- sen, die, indien achter elkaar gelegd, een "afstand van 21 km zouden beslaan, zijn voor een groot deel opgeslagen in het inwendige van het schip. Een der opvarenden vertelde van de valreep af een paar van zijn indrukken: „Het meest op windend was de jacht. Meestal wordt de walvis vanuit het kraaiennest gesignaleerd. Het beste is dan het dier van ach ter té naderen. Het is een buitengewoon goed seizoen geweest." In het 155ste en laatste num mer van „De Walviseourant" „voor en van allen, die de eer ste moderne- Nederlandse wal visvaarder Willem Barendsz. bemannen" staat de eind stand van de expeditie opgete kend; 401 blauwe vinvissen, 354 gewone vinvissen en 15 pot vissen, een totaal dus van 770. Om kwart over één arriveerde de „Willem Barendsz", om zwermd door een groot aantal boten en hartelijk toegejuicht door het publiek, aan de Zee burgerkade te Amsterdam. De voorlopige maritieme con* sultatieve raad heeft aangedron gen op onmiddellijke coördinatie Van de laatste vmdingen op het- gebied van radar en radiopeiling eu op standaardisatie van alle statistische gegevens van de koopvaardij. Engeland heeft het secreta riaat van deze raad overgeno men en is belast met de voorbe reiding van de volgertde bijeen komst. Provocateurs en opruiers aan het werk. In een hoofdartikel zegt het te Batavia verschijnende „Dag-' blad", naar aanleiding van de. redevoeringen van de communis tenleiders Blokzijl en Campbell op het „sobsi"-congres o.m. „wat erg is, is dat de ongeletterde, on wetende en in een. vrijheidsroes levende massa wordt opge zweept. Het „Sobsi"-congres heeft wel duidelijk aangetoond, waar wij aan toe zijn met Ling- gadjati, dat de de facto erken ning van de republiek inhoudt, doch door de republikeinen als een soort vrijbrief wordt be schouwd om hun politieke harts tochten uit te leven". Het „Dagblad" vraagt of het nu niet mogelijk is lieden als Campbell buiten de grenzen van Indonesië te houden. „Wordt souvereiniteit geen volstrekt zin ledig woord, wanneer sinistere lieden zoals Campbell blijkbaar zonder veel moeilijkheden toe gang tot Indonesië wordt ver schaft om te provoceren en op te ruien tegen de Nederlan ders?" Soekarno en Hatta naar West-Java. Soekarno en Hatta zijn met een groot gevolg, waarin zich o.a. Sjarifoqdin bevindt, hun voorgenomen tour door West- i Java begonnen.- De heren Sdur- hoff, Vijlbrief en Blokzijl (de vertegenwoordigers van de vak- verenigingen .N.V.V. en E.V.C. te Malang),- die de eerste Ne-, derlanders zijn, die de Preanger na het uitroepen van de repu bliek bezoëken, maken de reis mee. Op het station verschenen Soekarno en Hatta .voor het coupéraam van de presidentiële trein, terwijl ook Blokzijl voor het raam verscheen en de. Mer- dekagroet bracht. Beschieting van Neder landse oorlogsbodems. De marine-voorlichtingsdienst deelt mede, dat op 19 Mei H.M. Ambon te Merak het onder Chi nese vlag varende vaartuig „Soon Hong" ontdekte, fiat zon der toestemming van de Neder landse autoriteiten bezig was ondernemingspröducten te la den. Toen het schip werd opge bracht, werd. de „Ambo" van de wal uit beschoten, welk vuur v^f'd beantwoord. Aan Neder- l"dse zijde werden geèn «ver liezen géledén. De Marvo meldt, dat dit de zesde maal is in negen dagen, dat het vuur op een Nederlands oorlogsschip werd geopend. De „Merkeda" over Neder landse lening. Naar aanleiding van de be richten, dat de Nederlandse re gering in Amerika een lening zal aanvragen, schrijft de „Mer- deka", dat de Nederlandse pro paganda in Indonesië thans ver anderd is. Zij stelt het bestaan van de communistische stroming in Indonesië op de voorgrond, daarbij gebruik makend van Truman's „heilige oorlog" tegen het communisme. Inheemsen bij de Zeeu wen en Friezen. Toen generaal Kruis een be zoek aan de troepenonderdelen in Indië'bracht, kon hij consta teren, dat de verhouding met de Indonesiërs in de onder con trole der Nederlanders staande gebieden uitstekend was. Zo ontdekte hij, dat er zelfs inheemsen .waren opgenomen in de bataljons Zeeland en Friesland. Deze dienden op de voet van oorlogsvrijwilliger en droegen ook op hun uniform de aanduiding „Zeeland" of „Fries land". Zelfs had de generaal zelf gehoord, dat een van deze Indo nesische jongens vol overtuiging kon uitroepenFryslan hoppe -Een aantal leden 'van de Zweedse handelsdelegatie is uit Berlijn naar Zweden terugge keerd. De onderhandelingen om tot een handelsovereen komst met de Sowjet-Russischa zone van Duitsland te komen, hebben tot nog toe geen resul taat gehad.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1