Zakelijke beschouwing over het Oratwerp-HerverkaveHngs- wet Walcheren. Varkenshouders protesteren. Terry en Berry in „De Bril van Sultan Sar". Wat brengt de radio? sultaat. De ligging van Terneu- zen is, vooral wat de waterwegen betreft, goed. Een zeehaven is er echter niet, en odfc de opschut- mogelijkheden zijn beperkt, wat een ongunstige factor is. De in ternationale ligging van Terneu- zen is gunstig, gezien ook de Bel gische, Luxemburgse en Franse belangen in deze streken. Ook de ligging t.o.v. Nederland is tamelijk gunstig, daar het ge hele westelijke deel van Holland wordt beslagen, wegens de ge ringere afstanden dan b.v. van Groningen, Enschedé of Maas zijn van vóór de oorlog, terwijl het thans gebezigde materiaal het viervoudige van vóór de oorlog bedraagt De toestand van het wegdek over het gehele traject is der mate erbarmelijk, dat wij zien aankomen, dat het .materieèl slechts èèn derde van de door ons berekende levensduur zal kunnen halen. j Wat betreft de. verhouding van de thans geldende tarieven teft opzichte van de tarieven van voor de oorlog, maken'wij er opmerkzaam op, dat voor de tricht. Vooral de binnenscheep-1 regelmatige gebruikers van on- vaart is uitermate gunstig. Ook|ze buslijnen het tarief slechts weg- en spoorwegverkeer behoe- 50 pat hoger ligt wat betreft ven geen omwegfactoren te be- de weelvaarten, terwijl de prijs vatten, al zon de moeilijkheden van een maandabonnement zelfs niet te onderschatten. Wat de be- aanmerkejljk lager ligt dan die volkmg betreft, deze is m z Welke de P.Z.E.M. vóór de oor groot, dus het Mbeidspotenüefil lo daarvoor berekende. De ge niet erg ruim, hoewel dit onder- „mrlo - vangen kan worden door Belgi sche arbeidskrachten te impor teren. De groei der gemeente is de gunstigste van geheel Zee land, wat natuurlijk geen onbe langrijke'rol speelt. De landbouw wone enkele reisprijs vóór de oorlog bedroeg 20 ct., zoslat dus onze prijs slechts 25 pet. hoger ligt. Dat op de speruren somtijds alle reizigers niet tegelijk kuh- is vrij hoog ontwikkeld en reeds nen worden vervoerd, is nog wordt een belangrijk deel der- steeds■"*- productie in eigen industrie ver- ëebrek aan materieel, werkt, b.v. suikerfabriek, vlas en zodat helaas nog steeds van om- stroo enz. gebouwde vrachtauto's gebruik De visserij is slechts gering en gemaakt»móet worden. een visafslag in het -geheel niet aanwezig, al staan de visserij kansen er goed voor, vooral niet het belangrijke achterland. VLISSINGEN. Nationale reclasseringsddg. Op Zaterdag 7 Juni a.s. wprdt een Nationale Reclasseringsdag gehouden, teneinde de geldmid- delen der vereniging te verster ken., Ook in deze gemeente is hiervoor een comité gevormd, waarin zitting hebben: Ds L. J. C. Visbeok, Da. de Bóer, J. J. Bijl, J. Castel, P. Bikker, J. Suurmond Jr., A. de Klerk, B. Efubregtse en Th. H. Andriessen. Personen die zich als collec tant (e) willen beschikbaar stel len worden verzocht zich bij het secretariaat te melden. Er wordt de aandacht op ge vestigd, dat de te houden col lecte niet geschiedt ten bate van de politieke gevangenen. Tarieven autobusdiensten. De Raad van Overleg te Vlis- singen ontving op zijn tot de Stoomtram Walcheren gericht adres inzake de tarieven van de autobusdiensten, het volgen de antwoord: De thans geldende tarieven op het traject Middelburg-Vlis- singen en Ylissingen Stad-Vlis- singen Station-Havendorp, zijn goedgekeurd door het Directo raat voor de Prijzen. Sinds 4 Mei is de lengte van het traject Middelburg-Vlissin- gen niet 7, doch 8 km. Het tarief dat wij wettelijk voor deze af stand zouden mogen berekenen ligt aanmerkelijk hoger; dan het thans geldende tarief van 25 ct. Bovendien wordt door U geen rekening gehouden, dat de thans genoten lonen het "drievoudige Tentoonstelling Nijverheids onderwijs. In het schoolgebouw aap de Sottegemstraat werd de vorige week gedurende enkele dagen een tentoonstelling gehouden van het „Nijverheidsonderwijs volgens het wettelijk leerlingenstelsel".' Bij vrolijke piano-muziek was heel wat uitstekend werk te bezichti gen. Er was een stand van de N. V. Vitrite Works te Middelburg waar verschillende producten door de leerlingen vervaardigd, te bezichtigen waren. Op deze fa briek waar de gloeilampfittingen in plm. 3000 variëteiten worden geproduceerd, worden wekelijks 3(4 millioen fittingen gemaakt, waarvan een klein gedeelte naar Philips gaat, de rest is bestemd voor export. Over de gehele we reld zijn slechts 3 van deze fa brieken. Van de verschillende leerscho len van de Schelde was veel door de leerlingen vervaardigd gereed schap en werkstukken te bewon deren. Verschillende van de oudere leerlingen waren bij de stands adnwezig om een uiteenzetting^ van het gemaakte te geven. De tentoonstelling mocht zich in een grote belangstelling ver heugen, tot zelfs van de Zuid-Be- velandse dorpen waren met, door „De Schelde" beschikbaar gestel de bussen vele leerlingen van scholen, een bezoek komen bren gen. De weth. van Onderwijs de heer W. Poppe heeft Zaterdag avond de tentoonstelling geslo ten en aan de leraran dank ge bracht voor de opoffering die zij zich hebben getroost-om dit werk te doen slagen. Jaarvergadering K.V. en M.V. In een gecombineerde vergade ring met de M.V. „Rutfc", vierde Zaterdagavond de Gteref. Kna- penverenlging „Obadja" haar gouden feest. In verband met de tijdsomstandigheden werd aan Met opzet hebben wij gewacht met het maken van enkele op merkingen over de komende herverkaveling op Walcheren, totdat wij kennip hebben kun nen nemen van het voorontwerp van wet, omdat dit tenslotte de basis van het gesprek in onze Volksvertegenwoordiging wor- den zal. Allereerst moet ons uit de pen dat het ontwerp, zoals het daar ligt, zeer vérstrekkende conse quenties inhoudt en het aanzien van het eiland in sterke mate zal wijzigen. 1 De vraag kan worden gesteld, of de weg, die gevolgd moet worden qm tot sanering te ko- iqen en die in dit ontwerp uit gestippeld wordt, de enig juis te is. Dat er op Walcheren iets ge beuren moest en dat de draad van voor de inundatie niet zon der meer kan worden opgeno men, zal ieder, die met de toe standen op het eiland enigszins op de hoogte is, moeten toege ven. Het zal daarom moeilijk, zo niet onmogelijk zijn, om, uit gaande van deze gedachte, een ander middel aan de hand te doen, om tot het gestelde doel te geraken. Het is daarom, datwij dit wetsvoorstel met enige voldoe ning begroeten, al ontveinzen wij ons niet, dat bepaalde detail punten niet geheel bevredigen. Doch .hiermede is niet alles gezegd. Zien wij goed, dan zal 't voor het grootste deel ervan af hangen, welke mensen met de uitvoering' van de herverkave ling zullen worden belast. Wij hebben daarmede het oog op de samenstelling der Herver kavelingscommissie, die inder daad over enorme bevoegdhe den beschikken zal. Maar nog maals: is het, bij' uitvoering van een. dergelijk project als herver kaveling van Walcheren, anders mogelijk? Het zal niettemin beslist noodzakelijk zijn, juist mede met het o°g op die grote be voegdheden, in déze HVC men sen te benoemen, die" een open oog hebben voor de specifiek hart wbfdt tegemoetgezien, de ontevredenheid doen toenemen en bovendien tot ergerlijke wil- lekeifr aanleiding geven. Wij kunnen het zo zeggen: de samenstelling van de HVC al leen reeds moet de betrokkenen een gevoel van vertrouwen ge ven, dat hun belangen veilig zijn. Het schijnt in de bedoeling te liggen, om de normale grootte^ der Walcherse landbouwbedrij ven te bepalen op circa 10 ha Dat er een algemene regel wordt gesteld, is juist, maar naar onze mening zal daaraan niet al te strak moeten worden vastgehou den. Het begrip „levensvatbaar" voor een bedrijf is zeer relatief en zeker kan niet gezegd wor den, dat slechts bij èedrijven van 10 ha van„levensvatbaar heid" kan worden gesproken. Wanneer straks b.v. een boer niet meer dan zijn vroegere vijf ha wil hebben en de mogelijk heid bestaat, dat hij daarop een „levensvatbaar" bedrijf uitoe fent, dan dient dit te worden toegestaan. Hetgeen ons betoog omtrent de samenstelling de HVC slechts onderstreept en waaruit voort vloeit, dat de invloed der kleine landbouwers voldoende gewaar- borgt zal moeten zijn. Wanneer dit zo is, dan zal het hanteren van de bevoegdheden door de HVC ook soepel kun nen geschieden. „De HVC kan zich doen bij staan door plaatselijke deskun digen en commissies van ver trouwenslieden uit de bevol king". Deze zin treft men aan in de Memorie van toelichting en niet in het wetsontwerp zelf. Het lijkt ons echter van zeer groot belang, dat deze bepaling in de wet wordt opgenomen. Want van een memorie van Toel. heeft een H.V.C. zich niets aan te trekken, van een bindend wetsartikel wel. Er zal bij de uitvoering der herkavelingsplannen niet ge-' wacht hoéven te worden op de uitslag van hangende procedu res. Op het eerste gezicht lijkt dit onaanvaardbaar, doch verge ten mag niet worden, dat het Walcherse toestanden en die niet'^f' alleen in economische begrippen ™n„lcde denkon, hoe belangrijk dit eco nomisch element bij de komen-; de arbeid ook zal zijn. Wanneer in deze HVC theore- steeds om naar verhouding kleine verschillen zal gaan en daardoor een benadeling der ei genaren niet behoeft te worden gevreesd. Bovendien kan toch tlci worden benoemd (of wan- moeilijk de uitvoering der alge neer dat overwegelul gebeurt), j mene verkaveling maanden (of dan zal het een lange lijdens- j wellicht jaren) wordén opge- weg worden en zal de herver- i schort in afwachting van de uit- kaveling, die nu om zeer be- slag dezer op zeer ondergeschik- grijpelijke redenen door vele te punten betrekking hebbende landbouwers met angst in het procedures. deze viering slechts een eenvou dig karakter gegeven. De leider de heer H. B. Wol tering heette de vele genodigden hartelijk welkom. De jaarversla gen werden door de leden in A.B. C.-vorm uitgesproken. De pen ningmeester bleek in 50 jaar f 60 te hebben overgespaard. Jaap van Leersum hield een inleiding over Michiel de Ruyter. Verschil lende voordrachten en enkele schetsjes werden afgewisseld met samenzang. Het was voor ouders en kinderen een prettige avond, die veel bijdroeg tot versterking van de onderlinge band. Flatbouw Vlissingen. Inpons nummer van Zaterdag' j.l. werd vermeld dat inlichtingen omtrent de Flatbouw te verkrijg gen zijn ten kantore van Notaris Verhagen, dit is in zoverre juist, dat dit alleen geldt voor de Maan dag- en Dinsdagavond van 7—8 uur. Verder kan men alle ge wenste inlichtingen bekomen aan het secretariaat dat gevestigd is Koudekerkseweg Oost 76, TeL •ri4. HEINKENS,ZAND. Aaij, de aanbesteding van de bouw van 12 woningen namen deel Firma Hopman, Vlissingen f 144.000; J, Priem, Övezanste f 142.000; C. Priem, Lewedorp f 141.500; D. v. d. Poel, Oudelan- de f140.500. Speelgoed-actie. Amerikaanse kinderen hebben voor de jeugd op Walcheren een speelgoed-actie op touw gezet. Ook Veere kréég een zending daarvan voor de jeugd. Voor de schoolkinderen en voor de kin deren, idie de school nog niet be zoeken werden een drietal paket- ten bezorgd. Oorspronkelijk was het speel goed bestemd als kérstverrassing doch in verband met de' versche pingsmoeilijkheden konden de goederen niet tijdig ter bestem der plaatse aanwezig zijn. WESTKAPELLE. Vergadering Groene Kruis. Op de Groene Kruisvergade- ring kwam in behandeling liet plan voor het stichten van een nieuw -wijkgebouw Daar op het nieuw wjjkgebouw. Daar op het bouw is bestemd, enkele nood woningen staan, waarvan de be woners bezwaarlijk elders on dergebracht kunnen worden, kan met de bouw in de aller naaste toekomst nog niet wor den begonnen. Besloten wérd een paar ledi kanten aan te schaffen ter ver vanging van de in Oct. '44 ver loren gegane. Door de secretaris werd het jaarverslag gelezen. Gevraagd werd of de hoogtezon weer in gebruik kan worden genomen, doch hiervoor ontbreekt de no dige ruimte voor opstelling. Dhr K. v. Rooyen, aftredend, werd airbestuurslid herkozen. De voorzitter, Ds Reus, deelde mee, dat hij de gemeente gaat verlaten en dus genoodzaakt was ontslag te nemen. Bij monde van dokter Huygens en de secretaris werd de scheidende voorzitter dank gebracht- voor 't vele, dat hij voor het Groene Kruis deed. Dokter 'puygens bood hem naméns de vereni ging een boekwerk aan. BRUINISSE. Aan de firma M. van der Velde, alhier, is als laagste in schrijver gegund het onderhoud van de zeewerken bij de Oude Hoeve te Renesse, volgens be stek nó. 87 aanbesteed door de Rijkswaterstaat. Bij onderhand se aanbesteding is aan diezelfde firma opgedragen het verhogen van de zeedijk aan de Heeren polder en de Beeiuspolder te Nieuw-Vossemeer. De heer A. J. van den Berg, firmant van de firma D. van den Berg-Gideonse heeft deze week een Wieringer mosselvis sersvaartuig met een Dieselmo tor van niet minder dan 80 P.K. aangeschaft. Het schip "vormt weer een mooie aanwinst voor onze gehavende vissersvloot. De waterleiding, die geen water geeft, leidt de laatste we ken tot moeilijkheden. Zij ver oorzaakt stagnatie in de nieuw bouw en veroorzaakt ook in het veehoudersbedrijf veel ongerief. Als deze stagnatie, die naar men beweert het begin is van de definitieve verbetering, hog drie maanden moet duren, zal nog veel ellende worden gele den. POORTVLIET. In de ouderdom van 85 jaar overleed alhier de heer W. M. Ista. De overledene was een groot aantal jaren achtereenvol gens diaken en ouderling der Ned. Herv. Kerk alhier. Ook in de kerkvoogdij was hij geen on bekende. Df begrafenis welke Maandag j.l. plaats had, werd dan ook door een groot aantal personen- bijgewoond. Aan de groeve wees Ds Vroegindewey de omstanders 'op het feit, dat, alhoewel de jaren hoog. kuur.cn klimmen, er toch eenmaal een tijd van scheiding komt en wees op de noodzakelijkheid van voorbereiding ten aanzien, van de dood. Ook herdacht spr. de overledene in zijn werk, dat hij steeds met liefde en volle toe wijding Vbor de kerk heeft ge daan. De heer J. Boer sprak woorden van troost tot dé fami lie. Een broeder van de overle dene dankte. AXEL. Ernstig ongeval. Zondagmorgen vond ter hoogte van het station Drie Schouwen een ongeval plaats. Dhr. M. J. J. Lampo reed mét zijn motor tegen een bus van de Z.V.T.M. die de weg wilde oversteken. L. werd op de tramrails geslingerd en kreeg het motorrijwiel op zich. Dokter Boor verleende eerste hulp waarna het slachtoffer in zeer ernstige toestand naar het ziekenhuis te Sluiskil werd. ver voerd. Dinsdagmiddag vergaderde in 't Slot Ostende de Federatie van varkenshoudersverenigingen om de regeling van het aanhou den van een huisslachtvarken te bespreken. De bijeenkomst die slecht be zocht was, stond onder leiding van de heer Colsen van Sluis kil die herinnerde aan wat het vorig jaar besloten was n.L het doen laten voortbestaan Van de Federatie om te komen tot het vrij aanhouden van een varken door ieder die dat wil. In een inleidende toespraak laakte hij de houding van vele Plaatselijke Bureauhouders die onderscheid maken met het uit reiken van slaehtvergunningen De P.B.H. moet èèn lijn trekken en niet zoals in Oostburg voor kwam, een familielid die vol gens de regeling geen varken zou mogen houden, toch in het bezit van em 'aanhoudvergun- ijing te stelleq. De heer Coïcen schetste ook het landelijke e®, mooie van het hmrd(*n van een^varken. Mét nog een drietal bestuurs leden had dhr. Colsen een be spreking gehad met de heer Kielstra van het Bedrijfschap voor vee en vlees in Den Haag waar al deze grieven naar voren zijn gebracht. De heer Kielstra kon het echter niet eens zijn met de mening van de deputatie dat ieder die een hok heeft en een varken wil-houden, dit kan. De heer Maas, bestuurslid, ggf ook nog een verslag van het onderhoud. In een brief van het Bedrijf schap voor vee en vlees die.door de voorz. werd voorgelezen, wrd benadrukt, "dat alleen zij een aanhoudvergunning voor een huisslachtvarken vérkrijgen die zelf voor het voedsel kun nen zorgen. Vervolgens kwam de verga dering aan het woord en voor namelijk werden grieven jegens de Plaatselijke Bureauhouders geuit en gezegd dat deze, de goede uitgezonderd, met twee maten meten. Enkelen waren ervoor, dat 'de P.H.B.-ers betere instructies krijgen,- opdat zij soepeler wor den in het uitreiken van de vergunningen. Ten laatste werd besloten aan de minister een re quest te zenden, waarin gewe zen zal worden op de grieven die op deze vergadering naar voren zijn gebracht. Nadat Koning Paul van Grie kenland hun gratieverzoeken had afgewezen, zijn de Duitse generaals Brauex en Muetter, die in December wegens moord op Griekse bugrers ter dood waren veroordeeld, gistermor gen terechtgesteld. De begroting voor het ko mende jaar van de internatio nale burgerluchtvaart-organisa- tie (LC.A.O.) is op'2.600.000 dol lar gesteld, wqarin de V.S. 420.000 dollar zullen bijdragen. Engeland 280.000 dollar en Ca nada, Frankrijk en China elk 140.000 dollar. Drie ton aardbeien door de lucht. Maandagmiddag werden per speciaal toestel 3000 kg aardbei en van Schiphol naar Londen vervoerd. De vruchten waren Maandagmorgen geplukt en per auto naar Schiphol gebracht. BIJZONDER GERECHTSHOF MIDDELBURG. De volgende personen zijn ge dagvaard ter zitting van Vrijdag a.s.J o s. P. v. H e e s e te Hon- tenisse: lid O.T. en bewaker in het O.T.-strafkamp te Souburg; M. P. v. Keinseke te Hulst: lid Vrijw. Legioen Nederland Jos. v. Dam me te Hulst, ar resteerde tezamen met een land- waehter een onderduiker aan het station m Hulst en gaf namen van onderduikers aan landwach ters op; C. P. v. d. Plas se te Yerseke: bracht ter Kerinis van de Hafenkommandant te We meldinge, dat D. Koster en C. Pekaar te YersBke naar de En gelse zender luisterden en haal de Nederlandse politie, toen de ze door die Hafenkemm. naar hét pol. bureau waren gebracht Jöh. Fr. de B r u ij n te Hulst: deelde begin '41 aan de Zollinspector Einde mede, dat A. J. Neve te Walsoorden gou den munten in Z.-Beveland haalde en die verder smokkel de en dat hij die Neve zou kun nen vatten, wanneer de veren waren afgezet. P. v. d. Bom te Hulst: deze Groepscomm. der Kon. Maréch. heeft een aantal onder duikers in - December 1943 (n.l. J. F. Esseling te Hulst, P. J. Boussen te St. Jansteen, H. de Witte te Hulst en F. A. Goos- sens te Hontenisse) aan de Si- cherheitspolizei overgegeven vervolgens liet hij in Nov. '43 zekere L. v. Bunder naar hét O-.T.-strafkamp in Souburg overbrengenook schreef hij in een brief aan Mittelstenscheid, dat J. B. Neefs en J. Biommaert to Hulst resp. zwart handelde en zich ziek hield; in Juni 1943 deed hij huiszoeking te Kemseke en bracht de onderduiker P. Weemoes naar Hulst over; toen deze wist te ontvluchten, deelde hij dat mede aan de Siehèrheits- politzei; tenslotte wordt deze v. d Bom tenlaste gelegd, dat' hij in Sept. '43 aan de Sicherh.pol. mededeelde, dat de opperw.mees- ter L. Stoorvogel zijn zoon Jo- han Arend en diens verloofde (die beiden door de D. politie werden gezocht) per motor met zijspan vanuit Hulst naar een onderduikersplaats had gebracht. in de strijd tegen de zwarte handel heeft het Amerikaanse leger de particuliere verzending van Amerikaanse tabak en si garetten naar Duitsland verbo den. - Het vliegtuig Reynolds Boms- hell"- heeft een nieuw snelheids record gevestigd door van Min neapolis naar New York (1700 K.M.) te vliegen in twee uur 55 minuten. Het vorige record stond op naam van een DC 4 met 4 u. 24s,mïn. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Dubbeldam, G. v. Doorn te Kampen; te Genderen, J. J. Moll, cand. te Utrecht; te Haarlem, P. G. v. d. Hooff te Hilversum (geest. verz. van het Disconessenhuis)te Oostermeer, A. D. Wumkes te Minnertsga; te Rotterdam-Hillegersberg (5e pred.pl.), G. Huls te Gouda; te R'dam (vac. Klijn), Q. S. Caze- mier te Dalfsen; te R'dam (vac. ■'Bijlsma), B. C. Ktfk te" Bus- sum. Aangenomen naar Groningen, di W. Sikköji, Indisch pred. met •verlof-, naar Rijnsburg, M. J. J. Renting teExmorra. Geref Kerken. Beroepen te Drogeham, J. S. v d. Bos te Nieuwlafide; te Lunteren, cand. A- C. Moby te Almelo. Aangenomen naar Veldhausen (Gr. Bentheim), A. Brink te Em- den. Bedankt voor Daarle, P. de Feyter te Zwartsluis; voor Wes- terlée, H. Wiersema te Olde- hove. Bevestiging en intrede. Zondagavond deed Ds de Goe de, gekomen van ZWijndreeht zijn intrede als predikant- bij de Evang. Gemeente te Wemeldinge, na des voormiddags te zijn be vestigd door Ds Lissenberg van Dordercht. Als tekst voor zijn predikatie had hij gekozen 2 Corinthe 4 vers 5-7. Na de prediking richtte hij zich tot kerkeraad en gemeente eii zeide dat het niet gemakkelijk was geweest, zijn oude gemeente te verlaten; hij deed daarom des te meer een beroep op aller me dewerking. Ouderling Vermaire riep -de nieuwe herder en leraar een hartelijk welkom toe en bood namens kerkeraad en gemeente aller steun aan, waarna hij de gemeente verzocht hem staande toe te zingen Ps 134 vers 3. Daarna sprak ouderling Pieterse namens de jeugd en vervolgens de afgevaardigden uit Goes, Yer seke, Zwijndrecht en de heer Du- vekot namens het Comité uit dé kring Goes. De burgemeester van Wemel dinge heette hem namens het da gelijks bestuur der gemeente hartelijk welkom en hoopte in voorkomende'gevallen een beroep op hem te mógen doen en bood wederkerig dé zijne aan. Ds van Dijk, Ger. Predt, sprak eveneens woorden van welkom in deze gemeente en deed een be roep op samenwerking. Het gemengd "kerkkoor onder leiding van mej. Hildebrand ver leende medewerking. Pinksterhrief Ned. Herv. Kerk. In alle Ned. Herv. Kerken is een „Pinksterbrief" uitgereikt van de Hervormde Raad voor Uitwendige Zending en de Her vormde Raad voor Kerk en Is raël. In deze brief wordt een be roep gedaan op de gemeentele den om het gebed, in het mede leven en in het offer de Zen ding te steunen. De Pinkstercol- lecte, die as. Zondag zal worden gehouden, zal de gèmeente in staat stellen de laatste opdracht in te lossen. Deze collecte wordt' besteed voorsteun aan de In heemse Kerken om in hun hei dense omgeving staande te blij ven en het licht van Christus te doen schijnen; uitzending en arbeid van een 120-tal zendings- arbeiders, waarvan er thans 70 met verlof in Nederland zijn; wederopbouw van verwoeste kerken, scholen en- ziekenhui zen; verspreiding van lectuur en het werk der barmhartig heid, sociale zorg en onderwijs onder de volken van Indonesië; opleiding van nieuwe zendings arbeiders en versteviging van de basis voor-het zendingswerk der Kerk in Nederland. De Hervormde Kerk brengt voor haar Zendingswerk thans ruim 1 millioen gulden per jaar op. Dit is een belangrijk bedrag maar bij de grote en nieuwe mogelijkheden is het niet ge noeg. Het schrijven, waaruit wij enige punten hebben weerge geven, is ondertekend door prof. dr H. Kraemer, dr K. J. Brou wer, ds J. Batelaan en dr W. F. Dankbaar. 29 Mei a.s. te Utrecht in K. en W. gehouden worden, onder leiding van ds M. v. Grieken, em. pre dikant te Arnhem. Behalve de huishoudelijke zaken komen aan de orde referaten van de heren P. v. Luyvendijk van Dordrecht, over: „Onderwijsvernieuwing' ook onder moeilijke omstandigheden' en van dr. G. v. Kalsbeek, dir, van de Chr. Kweekschool 's-Gravenhage, over: „Het 7e en 8e leerjaar". BRUINISSE. Voor het te Goes gehouden examen voor schip per bij de binnenvaart, slaagden tot dusver alle van hier geëxa mineerde personen te weten de heren S. de Koning, Jac. Kik, A. van Kooten Jz. en L. de Wer ker. Geslaagd te 's-Gravenhage voor het voorlopig diploma scheepswerfetuigkundige dhr Versluijs te Bergen op Zoom. Bekroonde honden. Op de hondententoonstelling te. Delft behaalde dé heer C Lakkê te Goes met zijn R. B Herder reu de 2e prijs Z.G. openklasse en de heer G. Bruël eveneens te„ Goes de le prijs Z.G. in dezelfde klasse. Korfbal. Uitslagen van Zaterdag 17 Mei J-1-: le klasse: Swift ITogo I 62, Volharding IVios I 11. 2e klasse A: S.I.W.—S.S.S. 2— 1; VitesseB.K.C. I uitgesteld. 2e klasse B: RapideLuctor 11; Smerdiekr-Volharding II 5—0. 3e klasse A: Dios ITovos 60; SinotoTop 04; Madjoe n—Swift HI 4—0. 3e klasse B: VopoDios II 4—0; V.Z.O.D.K.V.W. 3-4. 3e klasse C: I.V.O.—W.H.S 2—0; Vios n—D.S.V. 2—1. 3e klasse D: W.K.V. II—Groe- de 1—0; B.K.C. n—Scampolo 0—0. Adspiranten: S.W.B.Tjoba 0—2; V.K.V.Groede 6 Aanstaande Zaterdagmiddag worden geen competitiewedstrij den gespeeld. Op 2e Pinksterdag vindt alleen een wedstrijd plaats tussen V.K.V. II en Scampolo. „Swift" naar Gent. Op uitnodiging van de K.V. „Ganda" te Gent, zal een „Swift" twaalftal met Pinksteren een driedaags bezoek aan Gent bren gen en daar een wedstrijd spelen. „Togo" naar Den Haag en Rotterdam. De Goese K.V. „Togo" gaat ipet Pinksteren naar Den Haag en Rotterdam. Op 2e Pinksterdag zal deelgenomen worden aan het bekende serie-tournooi te Den Haag. Officiële Publicaties, Onderwijs. Ver. voor Chr. Nat. School onderwijs. De algemene vergadering van de Ver. voor Chr. Nat. School onderwijs zal, naar wij vernemen, Sluiting Distributiekantoor. De Directeur van de Distribu tiekring Middelburg maakt be kend, dat het kantoor Zuidein, gel op Dinsdag 27 Mei a.s. zal zijn- gealoten. In verband hiermede zullen detaillisten hun bonnen als volgt moeten inleveren: Woensdag 28 Mei 1947: Bak kers, Slagers, Brandstoffenhan- delaren; Detaillisten met Code Nos. 1000 t.m. 1699. Donderdag 29 Mei 1947: Pe- troleumhandelarenDetaillisten met Code Nos. 2000 t.m. 2099 en 3000 t.m. 3099. Vrijdag 30 Mei 1947Detaillis ten met Code Nos. 3101 tm. 3199, 4000 't.m. 4099 en 5000 t.m. 5099. Door de textielhandelaren kan in de week van 26 tm. -31 Mei 1947 niet- worden ingele verd. Tabaksgrossiers dienen op Donderdag 29 Mei 1947 in te le veren. Distributiedienst Vlissingen. Wijziging inièveringsdagen detaillisten. De Distributiedienst Kring Vlissingen maakt bekend, dat in verband met de sluiting van het kantoor op 2de Pinksterdag 26 Mei a.s. alle detaillisten de dis tributiebescheiden in de week van 26 Mei t.m. 31 Mei 1947 een dag later dan de gebruikelijke inleveringsdag moeten inleve ren. Te Westkapelle wordt in die week zitting gehouden op Dins dag 27 Mei en te Zoutelande op Woensdag 28 Mei 1947. SCHEEPVAABTBERICHTEN. Of) 20 Mei te Vlissingen aange komen m.s. Zwerver van Har wich. Op 19 Mei gepasseerd van Ant werpen m.s. Edam naar Rotter dam; m.s. Oise naar Amsterdam; m.s. Zaan van Terneuzen naar Rotterdam. V eilingsberichten. GOES. Veiling van 19 Mei. Spinazie f 13f 30, Witlof f 28, id. afw. f 10-f 18, -Rabarber f 4—f 5,50, Snijsla f 2—f 14, Stoofsla f 12, Prei f 22, alles p. 100 kg.Kropsla f 11—f 21, Knolselderij f 6 per 100 stuks; Radijs f 5f 12, Rammenas f 15 per 100 bos. Terry en Berry, die dapper meevochten, begrepen alle twee, dat één ding het belangrijkste was in dit gevecht: zich meester maken van de bril van Sultan Sar. Langzamerhand kon Terjy de vechtenden onderscheiden. Behendig sloop hij tussen wild slaande armen en schoppende voeten door tot hij één van de twee Sultans had bereikt. Of het de valse of de ware was, kon hij niet onderscheiden. Hij had er ook geen tijd voor. Hij wist alleen maar: nu de bril pakken! Terry gebruikte een list. Hij stootte een soort strijdkreet uit, waardoor de Sultan verschrikt in zijn richting keek. Met een enkele handbeweging maakte Terry zich toen meester van de bril. Maar ook Halef, de venij nige rover, was niet van giste ren. Hij besloop den anderen Sultan en graaide hem d,e hril van het gezicht En de strijd ging voort. GOES. Veiling van 10 Mei. Spinazie f 19f 28, Rabarber f 4.50—f 8, Witlof, I f 31—f 36, id. afw. f 10—f 27, Groene Sja lotten f 38, Droge Sjalotten f 15 f 16; Stoofsla f 19, alles per 100 kg.; Kropsla f 11, Bloem kool I f 71, id. Ill f 36, alles p. lÖO stuksRadijs f 6,50—8, Ram menas f 14f 15 per 100 bos. FINANCIËLE BERICHTEN. medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. Goes. Amsterdamse effectenbeurs. On de eerste dag 'öer nieuwe week maakte de effectenbeurs 'n enigszins vermoeide indruk. Zulks, ging gepaard met kalme handel, het materiaal dat ter markte werd aangeboden was weliswaar gering, doch kopers wensten slecht op lagere prijzen de betreffende fondsen op te ne men. Ook op de vrije markt wilde het niet erg vlotten; het koers- peil brokkelde dan ook verder af. Eerst tegen het slot werd enige weerstand geboden. Van de olieforidsen noteerden aand. Kon. Olie als hoofdkoers 400 (402), terwijl het koerspeil verdér zakte tot 397 pCt. Gew. aand. Dordtse Olie moesten ca. 3 punten prijsgeven bij een hoofd koers van 364% pCt. De prefs idem echter waren 7 punten la- gei- bij een notering van 388 pCt. Bij de culturen waren alleen suikers vast van toon. De hoofd koers van aand. H.V.A. beliep n.l. 236 (235), terwijl nadien het ver loop onregelmatig was. De slot- koers echter was op het hoogste punt van de dag nl. -op: 238. Aand. Java Cultuur golden 114(5 (114) en 1J7(4, Nisu 117% (116%) eti Vorstenlanden 60(4 (59%). Tabakken lagen gedrukt. Aand. Deli Bat. Mij. golden 121 (123%) Senembah 133 (134) en eert. De- 11 Mij. 141% (143). Rubbers merendëels lager: Bandar Rubber 98% (99%), Deli Bat. Mij. 102 (103%), Oost Java. Rubber 75 (77), Serbadjadi 75% (77B). Iets hoger waren Amsty Rubber 145 (144%) en Sumatra Rubber 105 (103). Scheepvaarten verdeeld. Hoger noteerden: Kon. Boot 186 (183), 184%-6, en Rott. Lloyd 198 (496) en 196. Lager golden Holl. "Am. Lijn 200 (202) 197-9, Japanlijn 173 (173%) en 172, Kon Pakket 170 (171) en 169-70 en Scheepv. Unie 189% (191). en 187%-90. Van de actieve industriëlen waren aand. Philips wederom willig gestemd op de 'gepubliceer de mededelingen omtrent de hete luchtmotor. Nadat Vrijdag j.l. het behaalde avans niet minder dan 12 punten had-belopen, beliep de; behaalde koerswinst thans 9%' punt, bij een hoofdkoers van 381%. Op de vrjje markt bewo gen de koersen zich tussen 378%- 9% met als slot 379. Aku's gol den 172 CL70%) en 169%-71, Van Berkel 126% (127%) en 126%, eert. Leverbros 279% (278) en 277%-80, idem Calvé 172 (171%) en 168-70. Aand. Fokker 240% (244) en Ned. Ford 359% (359). Van de minder courante indu striëlen waren lager genoteerd: Van Gelder Papier 135% (139), Holl. Beton 335L (340L7, Kon. Papier 168 (171), Kon. Zout 399 (408), Ned. Gist 395 (396), Ned. Scheepsbouw .198 (203), Rott. Droogdok 334 (338). Werkspoor 150 (153), Wilton 189 (190) en Wijers 164 (168). De Amst Droogdok Mij. stelt voor aan haar aandeelhouders over het afgelo pen jaar een dividend van 8 pCt uit te keren. Dit bericht echter oefende geen Invloed op het koei'speil uit. De notering beliep nl. 235 (238L). Iets hoger noteer den Holl. Meel 144 (143), Vrede- stein 143% (141) en Walvis 104% (104). Bankaandelen konden evenmin aaa de druk ontkomen. Aand. Amst. Bank golden 140% (140%) Incasso-Bank 142% (143), Roba- ver 147% (148%) en eert. Twent- sche Bank 157 (159). Evenals in Wallstreet was de Amerikaanse afdeling te onzent flauw gestemd. Anaconda's gol den: 33% (36%), Bethl. Steel 80 (83%), Intern. Nickel 30 (31%), Rep. Steel 23% (24%), U.S. Steel 65% (68%), Shell 263/i» (26"/10) en Tide Water 19"/„ (18%). De beleggingsmarkt had een onbelangrijk verloop. De nieuwe staatslening gold: (9815/i»), de S pCt Nederland '37: 98% (98"/„), de 3—3% pft idem 1938 99% (99%) en de Spaar- eertificaten onveranderd 101 pCt. De 3 pCt Indië 1937 was iets zwakker en noteerde 9315/,« (94%), tes-wijl de 3 pCt idem 1937A onveranderd 93% pCt gold Van de gemeenteleningen konden de 3% Alt Amsterdam 1937 met »/ls pCt tbt 100% pCt verbeteren, terwijl de 3% pCt Rotterdam on veranderd 100% pCt bleven. Part. Bew. Bel. Nederland 562 (f564), Binnenland f244 (f245) en Overzee f177 (f178). Donderdag 22 Mei. HILVERSUM I, (301,5 M.): 8.00 Nieuws; 8.15 Gram. 9.15 Morgenwijding; 9.45 Arb. vitami nen; 11.45 Fam. ber.; 12.00 Or kest; 13.00 Nieuws; 13.15 Septet; 14.20 Gram.; 15.00 Voor zieken en gezonden; 15.20 Verzoekprogr. 17.30 The Skymasters; 18.00 Nieuws; 18.30 Nederl. Strijdkr.; 19.05 Radiostrip; 20.00 Nieuws; 20.15 Kamerorkest; 21.20 Hoor spel; 22.15 „Confetti"; 22.45 De middenstand; 23.15 Concert. HILVERSUM II, (415 en '218 M.): 8.00 Nieuws; 8.15 Pluk de dag; 10.00 Legers des Heils; 10.15 Morgendienst ds J. Lekker- kerke, Ned. Herv. pred. te West broek; 10.45 Orgelspel; 11.00 De zonnebloem; 11.45 Gram.; 12.30 Concert; 13.00 Nieuws; 13.20 Concert; 13.45 Voor de vrouw; 14.00 P. C. Hooft herdenking; 14.20 Causerie voor de vrouw; 15.00 Trio; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Sonate; 17.00 Musette or kest; 17.50 Rijk over zee; 18.00 Sextet; 18.45 Folklore m Saksen; 19.00 Nieuws; 19.40 Lezing; 20.00 nieuws; 20.05 Populair progr.; 21.30 Met band en plaat; 22.00 Act. geluid; 22.30 Nieuws; 22.45 Overdenking23.00 Nederl. mu ziek; 23.35 Non-stop progr.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3