P ca Li msmrn Samenwerking Nederland en België. Veertig jaar groowd Dr J. F. O. Huese naar Afrika. LAATSTE BERICHTEN, De tollinie een eerste stap. Een reis vol afwisseling XXX. Aan de overkant komt plotse- het op. Verslagen gaan we huis- ling een grote aap (Cynocéphale) waarts, Dit is te erg, geschoten, op het toneel. Gewoonlijk zijn ze uiterst brutaal en lijken op het eerste gezicht weinig op hun soortgenoten, ze hebben namelijk geen apengezicht, maar "een uit gesproken hondensnuit en blaffen' meer dan ze schreeuwen. Zien ze iets dat hun niet aanstaat, dan zit er zó een in een boom om goed uit te kijken, maar dalen ten -spoedigste af als het een mens is, want hij weet terdege, dat omdat hier de bomen verspreid staan, hij niet van de ene boom naar de andere kan vluchten en dus ge vangen zit. Hier zijn ze uiterst schuw en eer er een komt drinken loopt hij minuten lang op en neer alvorens het water te naderen. Eindelijk dalen er enkele in het moeras af, maar in de naburige bomen zit ten verscheiden schildwachten. Met hun naakte derrières zijn het geen aanlokkelijke dieren en voor de plantages een grote plaag. Maar plotseling staat er aan de overkant temidden der apen een reus van een paardantilope. Ik moet mijn ogen eens uitwrijven of bet geen spookbeeld is, want ais uft steen gehouwen (dit is toch de gebruikelijke uitdruk king?) staat het werkelijk feno menale beest naar het moeras te kijken. Wat een spanning! Zal hij naderen? Want ik wens een zé ker scliot. Heeft mijn vrouw hem gezien en zal ze geen beweging maken?'Heeft mijn jager,.die 20 meter achter me ligt hem in de gaten Zullen de lieden, die de beesten uitsiachten aan het andere moe ras niet hierlangs komen op. hun thvsg? Zal die vent met zijn tk'ee bonden, die ik 's middags in de brousse heb zien scharrelen, me de zaak komen bederven. Zal ik niet moeten hoesten omdat ik een Albertje (bevat gegaran deerd geen tabak, en je hoest er zo heerlijk van) heb gerookt? Enfin, duizend kansen, dat het dier niet in het moeras zal willen afdalen en ik krijg er toneel koorts van. Het is zoo'® reus, zonder twijfel een record, en twijfel rijst in me op: dit is te mooi, daar zal wel weer wat tus sen komen. Ik-knijp de ogen af en toe even dicht verwachtende dat dit droombeeld zal vervliegen, maar als ik ze de laagte keer openmaak is bij plotseling afge daald en staat op 40 meter dwars voor ni. -Het heeft minuten lang' gevallen, en toch nog weg. Ik weet niets beters te doen, dan een premie uit te loven voor wie hem vindt, maar ik geloof er niet aap. De volgende ochtend ver trekken de spoorzoekers met honden, maar ik geef er geen c<3it voor. Wat hier in de wilder nis verdwijnt, wordt opgeslokt en verdwijnt meestal voor altijd. De stemming is beneden nul en de ochtend verstrijkt zonder enig bericht. Ik heb mijn „record" af geschreven en zit star mijn ver baal op de machine te tikken al^ tegen twaalf uur mijn vrouw overeind vliegt en naar buiten rent, roepende: hier brengen ze hem. Inderdaad het ongelooflijke is gebeurd, de honden hebben het dier gevonden, dat iets achter het schouderblad door mijn elf milli meter kogel was getroffen. De jageTS konden* het afmaken en i kelijk verzekerd, dat we thans brengen mij nu huiden en horens.rgeds dichtbij waren. Na nog een Het is een reus, de -horens zijn j uur waren we er bijna, maar er twintig centimeter langer dan verstreek nog een uur voor we de grootste, die ik indertijd aaneen vlakte zagen waarin midden- de Ba-Illi bemachtigde en dat'""f vond men overal een grote. We reldrecord 90 ■centimeter, maar flat géïdl voor een soort, die in de Engelse Soedan leeft en groter is. Ik bfijf er 9 c.M. onder, maar zag hier in deze streken nooit een ge wei, dat de mijne, slechts op 20 c.M. zou «benaderen. Ik hoop, dat ik dit stuk veilig in Amstefdam zal krijgen, als we het eerst zo goed mogelijk zullen hebben ge prepareerd. x Dit gaf moed en als react® martheerde ik de volgende dag 1% uur naar een ander moeras en 'zag niets. De volgende ochtend zouden wij weer naar het eerste moeras gaan. Goed werd met de tirailleur afgesproken: we gaan naar het moeras, waar ik de gro te Abou Hourf (paardantilope) heb geschoten. Dit werd enige malen herhaald zelfs alvorens te vertrekken, want ik ken zo langzamerhand hier mijn Pappenheimers. Om te beginnen verlieten we het dorp in een andere richting, maar mij werd medegedeeld, —dat we zo toch ook het „water' zouden ko men. Na éen uur bleek me, dat •we in Westelijke richting gingen, terwijl ik eergisteren" de indruk had, dat het moeras, ten Zuiden lag, maar -wéér werd me uitdruk- Het consumentencrediet. De ministers van Financiën en van SociEde Zaken hebben geslo ten om de indiening en behande ling van aanvragen voor een con sumentencrediet na de sluitings datum voor bijzondere gevallen goed te keuren. Van 16 tot en met 31 Mei zullen de districts raden voor het consumentencre diet nieuwe' aanvraagformulieren verstrekken. Van 19 Mei tot en met 7 Juni is er gelegenheid de ingevulde formulieren, zo nodig met een door de werkgever gete kende werkgeversverklaring, bij ■deze districtsraden in te leveren. Gevaarlijk spelletje. In het Tuipdorp op Urk speel den enkele kinderen een nieuw sjpelletje: „Bestraffing van oor logsmisdadigers". Een driejarig kind van de heer J. van Veen werd in een kartonnen doos ge zet en verder geheel in papier verpakt. Daarop werd de brand stapel aangestoken. Gelukkig werd door een der omwonenden de brand ontdekt en ijlings werd het kind uit de vlammen gegre pen. Doktershulp moest worden ingeroepen. in wat water, Eerst werd nog beweerd, dat dit hetzelfde moeras was, dat we thans van een andere kant waren genaderd, maar tenslotte bleek, dat de gids ons maar verder had gebracht, naar dit plekje, waar véél wild kwam. Amerikaans notities. pr ËTH!' pi' Al] 'BIB1 li lui i|« iliniwi Rutin! De zon rees als een purperen bal boven de horizon en zette de schepen op de Hudson, de bossages en de witte- huizen op Long Island en Staten Island in een rode gloed- Brede banen licht schoten over het roerige water van de brede rivier, waar kleine bootjes- hls bedrijvige torretjes over voortsehoWn. Van af de „Eemdijk", het vracht schip van de Holland-Amerika- Lijn, dat ons die nacht in de Nieuwe Wereld had gebracht, was dit onze eerste kennisma king met-het. land, waar iedere vrouw .Nylons zou dragen en met het land, waar ieder twee maal in de week naar de bios coop gaat en waar alles groter en omvangrijker is dan elders. Het was een Nederlander, die voor enige honderden jaren, als eerste Europeaan de boorden van de Hudson verkende en de. ontwikkeling inluidde van een van de machtigste wereldsteden. Daar ginds op het Staten-Eiland, geduurd maar nu is het moment dat een Nederlander eens voor gekomen. Zal nu,' wat me nog f 60 kocht en waab als eerste nooit ft overkomen de patroon Europese vlag, die "van de Ze- ketsen, ze zijn nog van vóór de ven Provinciën voor de ogen oorlog en hebben de bezetting van de Indianen omhoog gehe- overleefd tussen de spouwmuren sen werd, daar ligt nog een brok van onze wachtkamer. I historie uit Nederlands groot Misschieten is onmogelijk, I verleden, daar liggen ook de want zonder nu eqn „crackschót" eerste aanknopingspunten tussen te zijn, is een dier van dergelijke jde geschiedenis van de Verenig- grootte, toch op'die afstand voor de Stjaten van Noord-Amerika mij -een praetiseh zekere buit. en de Nederlanden. Nog even diep ademhalen, -de- iyuel .tijd. voor overpeinzing zware buks ligt al op een tak en 1 kregen wij .niet. Een Yankee dan nog even alle spieren span- kwam papieren controleren en nen en daar gaat dan het schot !nadat ook de dokter was ge- op de lichte druk op de_tweede (weest, lireee „Eemdijk" toe stemming door te varen naar de pieren van de Holland-Ame- rika-Lijn in Iftibokèn. Zoveel was ons voorspeld over de machtige aanblik van Ifew- York, dat wjj verlangend waren de reusachtige metropool te zien. Een fijne regen onttrok de zon aan t zicht en sijpelde ge durig neeT. Be contouren van het Vrijheidsbeeld doemden, een ogenblik pp in de mist en ver gleden daarna, evenals de in re gen gesluierde wolkenkrabbers van Brooklyn. Amerika bereidde ons een weinig vrolijk welkom. Maar desniettegenstaande: Hallo, Ame rika! Hier zijn wij. Hetzij, wij kcanen voor een kort bezoek, hetzij wij komen om een nieuw leven te beginnen in je rijke land, wij betreden je grond in vertrouwen! Edoch, Ketelbinkie, het glun trekker. Het dier gooit zich om in mijn richting, rent sehuinlinks langs me, gooit zich wéér om en verdwijnt in de richting vanwaar hij gekomen is. Hij loopt, galope rend erg scheef, dus is zwaar ge troffen, maar dergelijke .reuzen zijn van een ongelooflijke taai heid. Teleurstelling welt op, wait is er nu toch gebeurd; als ik ooit zeker van een schot ben .geweest, dan was ïk het nu en toch gaat .dit kapitale «tuk er vandoor. Maarwat zie ik pp het moment, dat hjj juist .in het bos wil verdwijnen? Als een razende rent hij in een cirkel en slaat na de tweede keer als een blok neer. Gejuich klinkt achter me van mijn jager: Tombé. We rennen er op af, want deze manier van in een kringetje te rennen en dan te vallen is altijd het teken, dat hét drama over is. Maar het is een paardantilope en dus gebeurt het ongelooflijk^. Als ik op '50 meter ben genaderd, staat hij toch nog op en is met enige sprongen in bet hoge gras verdwenen. Pisteufs worden ter kijkers, zoveel mogelijk New-York tracht te zien. van Met de „Eemdijk" van de Holland-Amerikalijn is eind April de schrijfster Mej. Tiny Mulder,., mede voor. rekening van ons blad, naar Noord- Amerik'a" vertrokken. Zij zal de Tulpenfeesten in Holland-Michigan bijwonen en ook verder verschillende reportages en interviews ge ven. Mej. Mulder ontving voor haar piloterihulp tijdens de bezetting in 1946 de medal of freedom met zilveren palm. Wij plaatsen hedeir- haar eerste reisbrief. De eerste indruk. Eenmaal aan wal, rijdend door de straten van de stad met de hoge gebouwen aan weerszijden, krijg je eyen een gevoel van te leurstelling. Je. kent het al pre cies, want je. zag alles op foto's. Het is geen echte verrassing. Je wist van te voren, hoe het zou zijn en toch verwachtte je eigen lijk een schok. Mensen van de twintigste eeuw kunnen nergens voor verrassingen komen te staan, wanneer het 3e uiterlijk heden van deze wereld betreft. Wij kermen haar door de pers, de fihn, de radio; oök ral zijn wij geboren en sterven wij in hetzelfde huis aan dezelfde straat in hetzelfde stadje, dat ons het gehéje leven tot woonplaats is geweest. Onze voorvaders, die naar den vreemde togen om welke reden dan ook, kwamen in onbekende landen, werdén overrompeld door vreemde nieuwe dingen. Wij niet meer. Wij kennen en weten alles van te voren. Pas toen wij stonden op het dak van het Rockefeller Centre Building, een wolkenkrabber met zeventig verdiepingen, en neerzagen op Manhattan, aan beide zijden begrensd door de rivier, en op andere delen van New-York ginds zich verliezend in de nevel, ondergingen wij het gevoel opgenomen te zijn in de grootste stad der wereld en voel den wij ons tussen de tien mil- Iioem mensen, die op dit betrek kelijk kleine plekje grond leven en werken. Hoog rijzen de sky scrapers-aan alle kanten, slechts onderbroken door de groene vlakte van het Central Pare. En hulp geroepen, men kan hem 500 meter volgen, maar dan geven zeEuropeanen, dat gewapend met dere, blonde .Rotterdamse 'joch, |&eel in de diepte de straten met vindt er allang niks meer an. het gekrioel van mensen en ,,'k Ben d'r al vier maal ange- voertuigen. Pijlsnel schieten de komme", zegt hij wereldwijs te- gele taxi's voort, komen plótse- gen het stellètje weinig bereisde ling tot stilstand wanneer het stoplicht aangloeit. New-York, stad van energie, arbeid, geld, macht. Stad ook van armoede, ziekte, ellende, wanhoop, vrees, voor tallozen, die hier ten onder gaan. New-York, genadig voor de succesrijken, meedogenloos voor de mislukten. New-York, centrum van de na-oorlogse wereld. Aan de voet van Rockefeller Centre Building, op Rockefeller Piazza wapperen de vlaggen van de Verenigde Naties, fonteinen spuiten, duizenden rose en gele azalea2s prijken in de perken. In het middaguur zitten velen te zonnen .op de tanken van de Piazza. Iedereen praat met ieder een. De vrouw uit het volk met de dame in de zilvervos-cape. Detaxi-chauffeur met de za kenman. Onder blanken bestaat hier inderdaad democratie. „Juffrouw", zegt een oude vrouw tegen me, „er is maar één ding gratis in New-York en dat is de zon op de Piazza, daar om is het hier altijd druk, zomers en 's winters. Want de zon heeft niet veel kans in de straten en huizen" Avond in New-York. Broadway, Fifth Avenue, Ma dison* Avenue, Times Square baden in licht: vrat, groen, rood, blauw. Er is geen pand, dat niet van de top tot de grond zeeën van licht uitstraalt. In la wines en watervallen stort het licht op de voorbijgangers. Ieder tracht mét licht de aandacht te trekken. Sommige lichtreclames knippen uit en aan, iedere se conde. Anderen wentelen rond, draaien -óver elkaar heen. Is het mooi, is het lelijk? Stel deze vraag niet aan een New Yorker, die weet niet anders of het hoort bij New York. Hier worden za ken gedaap, welnu zo doet men zaken. Wat is een firma zonder reclame? Een onding, gedoemd onder te gaan. Die -flikkering, dag aan dag, avond aan -avond, nacht na nacht, uur na uur, doen de ogen pijn, haken zich vast ergens achter in je hoofd en -komen in de droom nog -eens terug: Rial- to, rood, groen, rood, groen. Het went Een kermisreiziger went immers ook aan hét ge jengel Van twintig loudspeakers, Hij hoort het tenslotte niet meer. Hiér in New York wen je aan massa's mensen, aan het snelle, lawaaierige overruns uit muntend geregelde verkeer, dat dag en nacht zonder een ogen blik onderbreking, voortjakkert, aan steen-woeBtijnen en ook neon-licht Zo moet het, wel .zijn. Hoe zouden anders millioenen mensen hier kunnen leven? Kunst in 't koet. Ter gelegenheid van de 300- ste sterfdag van P. V. Hooft zal in de leeszaal van de Haarlem se stadsbibliotheek een exposi tie van werken door en over deze grote Nederlandse littera tor worden .gehouden. De ten toonstelling zal geopend zijn van 26 tot en met 31 Mei. Teneinde een grotere bekend heid te geven aan de kostbare verzameling die zich m het Mu seum Bredius bevindt, zal voort aan iedere Zaterdag des namid dags om 15 uur een .deskun dige rondleiding voor het pu bliek worden gehouden. In het mannendeel van het St. Pieter- en Bloklands -Gast huis wordt Zaterdag 24 Mei, om drie uur door burgemeester H. Molendijk, de voorjaarsten toonstelling geopend van het Amersfoorts kunstenaars ge nootschap. In de Bossche openbare lees zaal is 'Zaterdagmiddag een ten toonstelling geopend van wer ken van de Poolse kunstschil der Prof. Christo Stèfanoff. In ons land is Stèfanoff niet geheel onbekend. In 1928 zijn werken van hem tentoongesteld geweest in Amsterdam. Op deze expositie, die tot- titel draagt Met de spatel de wereld door" en waarop een 70-tal stukken de wanden sieren, zijn ook enige herinneringen aan des schilders verblijf in „Dora" (Norhausen) alwaar - hij moest meewerken aan de vervaardiging van V I's en V 2's. De expositie is tot en met 31 Mei geopend. Voor het eerst sinds 1938 mocht Amsterdam de violist Yehudi Menuhin weer samen met zijn zuster Hephziban ho ren in een programma van klas sieke vioolsonates", dat voor eeh tot de uiterste hoeken" bezette zaal van het concertgebouw ten gehore werd gebracht. Hun programma opende met de sonate in bes. gr. t. van Mo- zart, die voor de pauze gevolgd werd door de sonate in d kl. t. van Brahms. Officieel werd be sloten met de sonate in g gr. t. van Beethoven, maar het en thousiasme van het publiek be woog de solisten een tweetal toegiften te laten boren. Ge deelten uit de sonate in a gr t. van Schubert en de sonate in e kl. t. van Mozart. Bloemeqj en nieuwe ovaties waren hun beloning. Zaterdagmiddag werd hetzelf de programma in het gebouw voor K. en W. te 's-Gravenhage ten gehore gebracht. In Mei 1948 zal Nederland hem terugzien in het Kurhaus te Scheveningen waar hij als lid van de jury zal fungeren bij het dan te houden interna tionale Muziekconcours. Op de internationale boeken tentoonstelling, welke van 115 Juni te Straatsburg gehouden wordt, zullen meer dan 3000 boeken van 300 firma's worden fpëxposeerd, afkomstig uit 'rankrijk, Engeland, België, Amerika, Zweden, Italië, Tsje- cfao-Slowakije, Zwitserland en Oostenrijk. COLORADO KEVER-INVASIE. Op het strand tussen Zoute- Iande en Vlissingen zijn de laat ste dagen "honderden colorado kevers aangespoeld. Aangenomen mag worden, dat deze kevels door uitputting niet meer in staat Zijn veel schado te veroorzaken. Schoolkinderen verzamelen de kevers. DE NAAMVALSUITGANG-N. Nu de regering beslóten heeft, dat de naamvalsuitgang-® zal worden weggelaten in alle stuk- leen,v uitgaande van rijksinstan ties, heeft zij de gemeentebestu ren in overweging gegeven, ter wille van de gewenste -eenheid dezelfde gedragslijn te volgen. NEDERLANDSE MINISTERS TE SOEEABAJA. Maandag hebben de ministers Beel en Jonkman een bezoek aan Soerabaja gebracht. Zij heb ben daar met kopstukken van vertegenwoordigers van handel en cultures openhartig gespro ken. Daarna hebben de ministers, een autotocht gemaakt naar de onlangs door inundatie getrof fen gebieden, waar zij aanwezig zijn geweest bij het verstrekken van voedsel en kledmg door het Roode Kruis aan de terugge keerde bevolking, die destijds door de T.RX uit de kampongs is verdreven. VROUWEN EN KINDEREN NAAR INDIË. De „Sibajak" heeft gisteren de haven van Rotterdam -ver laten met aan boord 809 vrou wen en kinderen, die naar Indië, gaan om het zoolang verbrbken gezinsverband te herstellen. TROEPEN VOOR INDIfi. In verband met het a s. vertrek der tweede' divisie naar Ipdië j heeft Z. K. H. Prins Bernhard gisteren -te' Assen de -troepen ge ïnspecteerd. Nadat Prins Bernhard door 'de commandant van de 2e divisie, generaal Baay was ontvangen in specteerde de Prins, die verge zeld was van enige officieren-van zijn staf, dé manschappen, ter wijl de drumband het Wilhelmus speelde. Generaal Baay betuigde in een korte toespraak zijn dank aan Prins Bomhard voor zijn aan wezigheid en wees pp "het feit, dat zijn komst het bewijs is, dat het lot -der 22e divisie hem na aan het hart ligt. De troepen, die in het Verre Oosten een uiterst gewichtige taak waoht, wenste hij een goede reis, behouden aan komst m Indië en een tot weer ziens. NITTI NIET GESLAAGD. Francesco Nitti, de leider der Italiaanse Liberalen, heeft mee gedeeld, dat hij er niet in ge slaagd is -een nieuwe Italiaanse regering samen te stellen. Hjj deed deze mededeling aan pre sident Nicola. DE BILT ZEGT: Weinig verandering. In de vroege ochtend plaat selijk nevel, Jater overdag licht tot half bewolkt, droog weer, langzaam naar Oostelijke rich ting ruimende wind. Enige vht- dere stijging van temperatuur. Weer groentevernietiging In de afgelopen week zijn de aanvoerep van spinazie aan de veilingen in het Westland snel toegenomen. De animo voor -het publiek voor deze groente is ech ter niet groot; de kooplieden konden de aanvoer dan ook niet verwerken, zodat duizenden FEUILLETON door K. JONKHEID. 23) o— „Geen sprake van. Ik -heb ad vertenties gelezen van kinde ren van 16 jaar die daar gesneu veld zijn. Dus jij kunt ook." „Vooral nu het zo slecht gaat aan de fronten", valt Irene's zoon zjjn moeder bjj. „De Duitsers verweTen" zich toch maar geweldig!" „Ja, een snoek die in 'tnet zit, -spartelt zo lang moge-lijk te gen. Vooral wanneer het net voortdurend nauwer toegehaald wordt." „Een snoek in 't net! Er is geen sprake van een snóek. .„Neen van een wild gevaarlijk ondier „Stil, jongen'!"" waarschuwt- Irene. „Zeg, vrindje, ik wil jou waar schuwen, dat jij Er wordt aan de deur geklopt, onverwachts en vrij heftig. Het is Els. „Mijnheer, mevrouw, de tuin man is wezen zeggen, dat zijn zoontje overleden is" „Ach-.F „Ik -dank je voor de bood schap, Els", zegt de -bruidegom bewogen. „Heeft hü nog iets an ders gezegd?" kilo's spinazie op een hoop ge gooid moesten, worden. W-el nemen de conservenfabrie- ken zoveel mogelijk onverkoop bare groenten af, doch deze be drijven hebben met gebrek aan verpakkingsmateriaal te kampen. Het is een triest verschijnsel, dat de groente-vernietiging van voor de oorlog weer is teruggekeerd. „Anders niet, mijnheer." •Het gesprek verstomt. De grijze "bruid drukt haar servet tegen de bevende lippen. Welk een dag! De maaltijd kan eindigen. De gastheer gaat voor in gebed. Hij dankt voor de 40 jaren, voor de aanwezige familie, hapert een ogenblik als h'ij zoekt naar 'het juiste woord, waarmee hij de af wezige gevangene gedenken kan, maar vindt het niet. Mevrouw R'olanda, die zich buiten de gesprekken 'hield, fluistert haar man toe: „Hét begte is, dat we vroeg vertrek ken." Egbert, kijkt naar zrjn zuster. „Ga jij vanavond naar huis? Zal ik je naar 1 station Tijden, voor ik met de wagen weg ga?" „Wij logeren vannacht hier", antwoordt Irene. Gelukkig! denken beide par tijen. Het burgemeestersgezin neemt afscheid en vertrekt. De andere kijken de auto na. "Niemand wil het openlijk erkennen, maar al len voelen zich verlicht. De feestdag is ten einde. Maar dé achtergeblevenen rest nog de avond. Ze zitten rustig onder de bomen naast het huis. Het is -stil in de lucht, de stilte van een zoelen zomer avond. Een rijtuig passeert -op ■de weg, zij horen de hoefslag van het paard en de ratelende ZE KRUIPEN TEGEN UW BENEN OP, die sluipende gniepige rheu- matische pijnen. Het zijn de onzuiverheden in het bloed, die U belagen. Wapen U daar tegen*. Volg de weldadige Kru- schenkuur. Met "Kruschen Salts de heilzame Engelse samen stelling van de zes mineralen zouten die Uw gestel nodig heeft. In dit klimaat des te méér. Vraag Kruschen Salts bjj Uw Apotheker of Drogist. (Ingez. Med.) Bestrijding deviezensmokkel. Instellen uitreisvisa. Op vragen van het' lid der Tweede Kamer Dassen betref fende het instellen van uitreis visa heeft de minister van Fi nanciën. om. geantwoord: De regering overweegt door welke middelen paal en perk lean worden gesteld aan de zeer omvangrijke smokkelhandel in deviezen. Over dit onderwerp wordt overleg gepleegd met de Belgische regering, die heeft toegezegd de Nederlandse rege ring bij de bestrijding van het voornoemd euvel te willen steu nen. In het kader van de boven bedoelde overwegingen worden onder meer de voor- en nadelen van het instellen van een uit reisvisum onder het oog gezien. Indien tot het instellen van een uitreisvisum zou worden over gegaan, zal zulks iA geen geval geschieden zonder dat jen aan zien van het grensverkeer naar België een bijzondere regeling wordt getroffen. Uit het bovenstaande moge blijken, dat het niet- in de be doeling der regering ligt het grensverkeer practisch onmoge lijk te maken. Naar de correspondent van het A.N.P. verneemt, zullen in het kader der Duitse herstelbe talingen de machine-installaties van de Duitse „Continental"- schrijfmachinefabriek naar Bel gië worden overgebracht. i Tlitsen. Onlangs is in dit blad de op merking gemaakt, dat bij de wederopbouw de -rtoek van het perfectionnisme ons parten dreigt te spelen. Deze opmerking was niet zon der grond. Een der bladen bevatte het volgende bericht: „In het land van Altena is in Genderen dè Geref. Kerk in de lucht gevlogen. Maar de pas torie is intact. De geringe scha de is hersteld. Het is een be trekkelijk nieuw huis, maar het mist stijl. De dienst van de wederop bouw .wil die pastorie afbreken. Want er is een plan gemaakt voor de wederopbouw van het dorp en daarbij is de nieuwe keTk geprojecteerd op de plaats, waar nu de' pastorie staat. Dus moet de pastorie worden afge broken. Zij zal, naar wij ver moeden, komen op de ptsats, waar de kerk heeft gestaan. Het zal keurig in orde komen in Genderen. Maar aan iedere gemeente wordt maar een beperkt bouw volume toegestaan. De nieuwe pastorie zal daar hu in verre kend moeten worden." 't Zal perfect in orde komen daar in Genderen. Maar 't is -een perfectionnisme waaraan we in deze "tijd van gebrek aan -huizen, materialen, werkkrachten en eenten, toch allerminst behoefte hebben. Verbod vervoer van lammeren. De voorzitter van het bedrijf schap voor vee en vlees heeft met ingang van Ï9 Mei .-ontheffing verleend - van- de „verordening verbod veevervoer 1946" voorzo ver het lammeren betreft, welke zijn geboren in het voorjaar van 1947. Met ingang van die datum is voor het vervoeren van lammeren naar het Zuidelijk gebied geen invoermaChtiging.Tneer vereist. De verbodsbepalingen van de „verordening verbod veevervoer 1946" blijven nog onveranderd van -kracht met betrekking tot het vervoeren over de grote ri vieren van schapen geboren in 1946 en eerder, alsmede van alle ■soorten runderen en paarden, en van varkens roet een levend ge wicht van 25 kg. en zwaarder. vraelen. Een onrustig koetje loeit in de verte, een boerenhand blaft -naar het passerende gerij. De kop echte thee smaakt heerlijk. Zeldzaam. Het gesprek begint te vloeien. De gevangene. Aller gedachten gaan uit naar 'hem. Over hem spréken ze en over de toestand. Mama spreekt van vertrouwen in Gods leiding, van Zijn mach tige hand, die alles orrivat. Die in -de schuilplaats des Aller hoogste® is gezetenGok -de haren uws hocifds zijn allen ge teld. Het verminkte lijkje %-an Wil lem Stuiveland ligt nog in het ziekenhuis. Ouders en zusters ■treuren. Ze moeten het droeve geval schrijven -aan Dirk. Maar Dirk laat niets van zich horen. Wat zal daar achter zitten? -Irene kan mama's woorden niet bevestigen. Haar man zit -gevangen en het kind van -de ■tuinman, vanmorgen nog vrolijk en gezond, ligt in tloodskilheid te verstijven. De begrafenison derneming is gewaarschuwd, de -doodkist besteld. Ze zou graag haar felle long gebruiken en uiting geven aan 'de bitterheid van haar gemoed. "Wrok tegen mensen vpert in haar hart de boventoon. Ze bidt wel. Ze smeekt om bewaring en uitredding. Met belijdenis van zonde? Nog niet. Theoretisch, o Ter gelegenheid van het 25- jarig bestaan van de Noord-Bra bantse Kamer van Koophandel, heeft- Frans van Cauwelaert voorzitter van de Belgisch Ka mer van Volksvertegenwoordi gers te Breda -het woord gevoerd. Na herinnerd Ae hebben aan vroegere pogingen om te komen tot een tolunie vervolgde hij: „Het strekt de regeringen te Londen tot eer, dat ze niet heb ben geaarzeld,- alvorens naar het bevrijde vaderland terug te ke ren, hun goedkeuring te hechten aan het ontwerp betreffende de tolunie, dat thans aanhangig is geworden bij onze wejgevende kamers". Spreker ging hierna uitvoerig in op de douaneover eenkomst welke te Londen werd gesloten op 5 September .1944. Déze vermeldt uitdrukkelijk dat het nagestreefde doel verder lag en dat de beide regeringen be zield waren -met de wens „de uit eindelijke verwezenlijkingen van een economische unie" aldus te bevorderen. Spreker meende, dat het uit stel bij de onmiddellijke eenma king van de toltarieven wegens het feit dat Nederland later werd bevrijd geen ongunstige gevolgen heeft -gehad omdat het de betrok ken regeringen de gelegenheid heeft geboden de voorbereidende werkzaamheden,- die gericht zijn op verdere verwezenlijkingen van de tolunie -en uiteindelijk van een economische unie verder te ont wikkelen. Het ontwerp, dat thans aan hangig is, zowel bij de Neder landse- als bij de Belgische Ka mer, heeft erkel tot doel de ge lijkmaking van de toltarieven. De accijnsrechten blijven voor lopig-. aan de .eigenbeschikking van elk der contractanten on derworpen. Deze toionereen- "komst zal op zichzelf aldus spre ker, geen diepgaande wijzigingen in ons economisch leven brengen behoudens de vergemakkelijking en bevordering van het'goederen- verkeer tussen de deelnemende landen. De ware bedoeling is de weg te hanen, naar een volledige tolunie, en een duurzame econo mische unie. De heer van Cauwelaert somde dan de voordelen van de unie op. Een ruimere markt die niets an ders dan—een gunstige weerslag kan hebben op onze productieon- kosten, en daardoor tevens ons cencurrentie-vermogen met het buitenland zal verhogen. Door de samenvoeging van om- ze economische krachten en de verbonden invloed, welke, onze regeringen in de dienst vap onze buitenlandse belangen kunnen stellen, wordt onze positie in de wereld een heel andere dan ze in het nabije verleden is geweest Tot een formeel militair ver bond is het nog niet gekomen, maar de noodzakelijkheid van een gemeenschappelijke voorzie-, nlng op dit gebied ligt zo duide lijk voor de hand, dat de voort zetting van de practisehe samen- zeker. Daarvoor is ze dogmatisch .voldoende onderlegd. Maar uit de diepste grond haars harten? Schuld erkennen? Toestemmen, dat het zwaarste -lot rechtvaar dig .zou zijn? - Dat kan ze niet. Ze aansqhouwt alleen de menselijke zijde van dc .gebeurtenissen. Daar ziet ze geweld en onrecht en onver diende rampen, -die neerkomen cp onschuldige hoofden. Onrustig ligt ze die nacht in haar bed en als eindelijk -de morgen daagt, is haar strijd nog onvolstreden. HOOFDSTUK VHI Hard en bitter. Drie. dagen na het feest zal het kind begraven worden. Het gezin Stuiveland voelt zich vreselijk getroffen. De on zekerheid aangaande Dirk raakt er door op de achtergrond, maar komt telkens weer naai;' voren en maakt de verslagenheid nog gróter. Hoe moet_het nu met de ver siering? De bewoners vap het Huis willen de tuinman met rust laten en geen arbeid van hem vergen in deze droeve dagen. „We gaan een weekje in de grote zijkamer wonen", beslist mevrouw. Zo kan de versiering blijven zitten tot na de begrafenis. Dat duurt enige dagen. De planten werking welke uit de oorlog is ontstaan, bjj niemand enige ver wondering en nog minder arg waan heeft opgewekt. In het laatste 'gedeelte van zijn rede sprak de heer -Gauwelaert over de innigste samenwerking op economisch en internationaal gebied. Deze vergt een wederzijds vertrouwen, dat alleen door een grote- zedelijke gelijkaardigheid en culturele wisselwerking -kan worden gevoed. Tenslotte sprak' de heert van Cauwelaert de hoop -uit, dat de geslachten die op deze dubbele verovering, zullen kunnen bou wen, het werk van de Neder- landsch-Belgiscfae 'levensgemeen schap zullen voltrekken in de geest vanwederzijdse welwillend heid, wederzijdse loyaliteit, en verziende openheid van geest zonder welke deze unie niet haar volle weldaden zal opleveren. Terneuzen geschikt voor industrievestiging. Raad besluit tot bouw Van 160 woningen. De gemeenteraad van Terneu- zen heeft in zijn avondvergade ring van Vrijdag j.L een uitvoe rige en soms vrij heftige discus sie gevoerd over het voorstel van B. en W. om te komen tot de bouw van 160 woningen. Een groot deel dezer woningen zal prae-fabrikaat zijn terwijl de voorkeur wórdt gegeven aan de financieringsregeling. woning bouw 1947. Verreweg de meeste raadsleden waren min of meer ontstemd over het feit dat zo weinig gelegenheid was gegeven deze materie te bestuderen. De Voorzitter zeide dat de ge gevens- pas 13 Mei in zijn bezit kwamen en deed het voorstel dat de raad in principe zou besluiten -tot 'de bouw van deze woningen. Er volgde thans een langdurige discussie waarbij de heel- Filius zijn voorstel tot uitstel hand haafde. De heer Colsen (Vrij R. K.) zei B. en W. alleen steun te kunnen toezeggen indien hem binnen 14 dagen de toezegging wordt gedaan dat in Sluiskil nog in 1947 woningen zuilen worden gebouwd. De Voorzitter kon deze toezeg ging niet geven, evenmin als de heer Raaymakers., directeur van het 'Centraal Bbuvy- en Woning-* toezicht. Met 8-7 stemmen werd het» voorstel daarna aangenomen. Vervolgens besprak dr. H. C. Kuiler het industrialisatierapport dat hij in opdracht van de-sge- meente samenstelde. Hoofdzake lijk handelde dit rapport over de afstand langs het kanaal Ter- neuzenSas van Gent. Na ,een korte uiteenzetting van dr. Kui ler over de industrie in hei alge meen en de vereiste vestigings factoren in het bizonder, volgde een korte toelichting over het re- worden -dof en kleurloos, ze -la ten hun bloeiseis afvallen, w-nt ze missen de ijuitenlucht. De snijbloemen- verwelken en han gen slap en dood. Dagenlang is er aan gewerkt, luttele uren heeft het dienst gedaan, nu gaat alles, wat dood ep verha- vend is, naar de mesthoop. Op de vastgestelde dag wordt de droeve tocht begonnen. Het kleine hek bij de tuinmanswo ning is te smal. De rouwkoets rijdt door het grote park van het Huis langs de brede paden, de kleine familie loopt .er ach ter., Ze kijken recht voor zich, naai- de grond en naar het .kistje, dat onder het zwarte kleed slaat." Als ze naar buiten treden, zien ze niet, dat de afgerukte stukjes vel en -vlees nog aan de boog kleven, zwar. en ver schrompeld door de- droogte. Nu gaan ze -op de weg. De .bloemen bloeien, de vogels -zin gen, de zon schijnt. Op het kerkhof kringt rondom de grafkuil het jonge leven van jongens en meisjes van Willems leeftijd. De onderwijzer is daar met zijn klas. De kinderen pra ten zachtjes met érnstige ge zichten, ze -durven niet lachen of -vrolijk kijken, want dat past niet op -een kerkhof en -dat zou niet aardig zijn jegens hun vriendje, die dood Is en van daag zoo akelig begraven -wordt. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2