nationale betelenis van P. C. HOOFT. Aan wie de scbuld? Ministers Beel en te Makassar. De Economische Wereldsituatie. Japanse Regering afgetreden. De Regering teleurgesteld door de houding van de Republiek. Er dreigt een crisis.. De strijd in China en Vietman. De toestand in Indië. Een probaat middel. Herdenking in het slot te Mniden. Uitgave Stichting „Zeeuw ach Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vkx»wijkstraat, Telefoon 2052. Naar aanleiding van de on langs verschenen nota van mi nister Lieftinck over onze devie- zenpositie waar blijft die over de oplossing van dit vraag stuk? geeft „De Nieuwe Eeuw" (R.K.) een beschouwing over de financiële toestand. De economische plundering door de Duitsers heeft ons zware offers gekost. De bezetter heeft Nederland van een rijk, tot een arm land gemaakt. En daart»ij is nog gekomen de Indische kwestie. Voor den oorlog vloeiden jaar lijks belangrijke bedragen aan winst, dividenden, rente en af lossing naar Nederland. Belang rijke baten werden gewonnen door in Indië ^verkende Neder landse ondernemingen, die veel al directiekosten, pensioenen etc. transfereerden, terwijl het Gouvernement niet onaanzienlij ke bedragen voor pensioenen, verlofstTactementen enz. over maakte. Het verkeer met In dië en de diensten aan andere landen bewezen, voorzover zij Indische goederen betroffen, be tekenden eveneens een belang rijke bron van inkomsten uit dit milieu. Maar vooral fungeer den de opbrengsten van de In dische uitvoeren naar andere landen dan Nederland ter beta ling van Nederlandse invoeren uit die landen, waardoor deze valuta-betalingen door Indië in belangrijke mate het sluitstuk vormden van de passieve han delsbalans van Nederland. Dit alles ging verloren. Dit is de consequentie van de politiek na de bevrijding. Opdat de Javaan zich enige maanden te buiten kon gaan aan de geneugten van Merdeka om ijaama, voor wat de over grote massa betreft, tot de grootste ellende te vervallen, opdat aan dwaze ideologieën toch maar naar behoren geof ferd zou worden, treedt thans de barre werkelijkheid naar voren; zowel voor de Nederlandse als voor de Indonesische arbeider een aanzienlijke verlaging van het levenspeil. Een handvol intellectuelen, hier en overzee, heeft het nuttig gevonden in deze harde wereld met daverende leuzen te zwaai en, menend deze wereld te ver beteren, in -werkelijkheid slechts bereikend, dat het water tot de lippen is gestegen. Ook dit dankt Nederland aan de Partij van de Arbeid, met name aan de heer Schermer hom en diens verbindingen met de overzijde. Wat hier gezegd wordt en ge constateerd is in alle opzichten juist. De na de bevrijding gevolgde politiek heeftdroeve gevolgen gehad. Alléén, het gaat niet aan, dit alles op rekening van de P. v. d. Arbeid te schuiven. De Kath Volkspartij staat hier niet minder schuldig.-- Het is 'verklaarbaar, dat men deze verantwoordelijkheid gaar ne van zich afschuift, maar dat zal niet gaan. De critiek op de Indische po litiek treft niet alleen de P. v. d. A., maar óók de K.V.P., die deze voor Nederland en Indië noodlottige politiek mogelijk maakte. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e jaargang n«. 647 PROTESTANTS CHRISTELUK BLAD VOOR ZE&AND woewsdag a mei 1947 Abonnementsprijs 8.30 p. kwartaal Hoofdredacteur: B. ZTJTDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Advertentieprijs 12 eeat per m.s». Met vaate medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUI ZEN GA, Middelburg, Rubriek Kabouters 5 cent per woerd Ds J. KAREL3E te Goes, Ds R. SLOFS TRA te Vlissingen en Ds W. VEOEGINDE1VEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dohderdag: Zon op 4.38 u., on der 20.36 u. Maan op 5.47 u., onder 23.33 u. Hoogwater te Vlissingen. Donderdag 22 Mei: 2.45 u. <2.24 m., 15.13 u. 2.28 m. Gromyko over atoom energie en ontwapening. In een rede voor het Ameri kaans-Russische instituut te New-York heeft Gromyko, de Russische gedelegeerde bij de V. N., het Russische standpunt ten aanzien van controle op atoom energie en van ontwapening verdedigd. Gromyko waarschuwde er voor, dat, als, de oplossing van De minister-president en mi- een der beide problemen alsnister Jonkman hebben een be- voorwaarde wórdt gesteld voor 1 zoek gebracht aan Makassar, de oplossing Van het andere, waar zij door president Soeka- beide onopgelost zullen blijven. De Scwjet-Unie zal blijven staan op het standpunt van strikte in ternationale controle op de atoomenergie. De eerste stap- daartoe dient evenwel het ver bod van atomische wapens te zijn, terwijl voorts de instan tie, die de internationale con trole zal uitoefenen, geen onbe grensde bevoegdheid moet heb ben. Zij moet zich niet kunnen bemoeien met de binnenlandde aangelegenhedenvan de ver schillende landen. Een doeltref fende controle is slechts nood zakelijk om te verzekeren, dat de atoomenergie uitsluitend voor vredelievende doeleinden wordt gebruikt. Internationale controle moet in overeenstem ming zijn met de principes, waarop de werkzaamheid van de V.N. bérust. Gromyko besloot met te zeg gen, dat de Sowjet-Unie, even als tot dusver, er in samenwer king met de andere naties naar zal streven de problemen op te lossen. 1 Sowjet-Perzische grens gesloten. Het Perzische ministerie, van oorlog heeft bevolen, dat de Sowjet-Perzische grens herme tisch moet worden gesloten Buitenlandse waarnemers schatten het adhtal gewapende verzetslieden in Azerbeidsjan, de noordelijke grensprovincie, waar de Perzische regering het vorig jaar het bestuur van de autonome provinciale regering heeft overgenomen, op 15.000. De Sjah van Perzië zal op 24 Mei naar Azerbeidsjan vertrek ken. De Russische' ambassadeur in Perzië, Sadtsjikov, is om ge zondheidsredenen naar Moskou teruggekeerd en een Russische zaakgelastigde is in Teheran aangekomen. Togliatti contra Stunner Welles' verklaring. Togliatti, de leider der Itali aanse communisten heeft Sum ner Welles, uitgedaagd om zijn beschuldiging, dat Togliatti di rect gelden uit Moskou heeft ontvangen, te bewijzen. Togliatti vraagt om onmiddel lijke publicatie van bewijzen, daar anders alle eerzame men sen in de wereld het recht-heb ben, Sumner Welles als een leugenaar en een schotschrijyer te beschouwen. Sumner Welles heeft in ant woord op het telegram van Togliatti verklaard, dat hij niets meer heeft toe te voegen aan zijn verklaring. Hij legde, er evenwel nogmaals de nadruk op dat zijn beschuldigingen geba seerd zijn op feiten, waarvoor hoge funetionnarissen van de Italiaanse regering de bewijzen in handen hebben. wati wederom werden ontvangen In een korte rede heeft Dr Beel mede namens zijn ambtgenoot zijn dank uitgesproken voor de hartelijke ontvangst. Letterlijk zeiae Dr Beel: De minister-president wees er op, dat de Nederlandse regering onder alle omstandigheden de grondslagen van Linggadjati tot richtsnoer van haar, beleid houdt. Voorts zeide de minister, dat zijn gedachten ook uitgingen naar H. M. de Koningin. Hij wees erop met welk een grote belangstelt ling zij de ontwikkeling volgt, terwijl het uitblijven van de zo- zeer gewenste verbeteringen in t de verhoudingen ook haar met dat na de ondertekêi.ing van ernstige zorg vervult Linggadjati niet voorspoediger ernstlSe zorS vervuir, door aller samenwerking de „Aan het hoofd van 'de toekom- nieuwe rechtsorde kan worden stige Unie zal het Oranjehuis een voorbereid en opgezet. Het is on- plaats innemen zo goed als dit ze wens daartoe ten spoedigsteook in^het Koninkrijk het geval met u en allen, die bij dezeis. Leve onze Koningin, in al ons niéuwe staatkundige ordening streven onze leidsvrouwe en- door betrokken .zijri, tot een oplossing haar uitzonderlijke gaven van te geraken. Deze -samenwerking j geest en hart ons voorbeeld", moet leiden tot de Verenigde Russen ontevreden met 25 pet. herstelbetalingen. De Sowjetrussische autoritei ten te Berlijn hebben geweigerd hun aandeel van 25 pet. in de herstelbetalingsto'ewijzing van algemene uitrustingen uit 58 fabrieken in de Britse zone te accepteren. De toewijzing, die geschat wordt op 13.563.010 mark werd hierna naar het in- tergea.Uieerd bureau voor her stelbetalingen verwezen ter ver deling onder 18 landen, die 75 pet. ontvangen van alle herstel betalingen uit Duitsland. Waar om het aandeel van 25 pet. door de Russen werd geweigerd is niet bekend. Staten van Indonesië. Door de ondertekening van De minister eindigde met de wens uit 'te spreken, dat door ge zamenlijk te trachten de moei-. Linggadjati, heeft ook de repu- lÜMièdente overwinnen met bliek harerzijds zich hiertoe be- ™esft vlqt van-alien het staats- rcid verklaard. Ik betreur het zeer, dat zowelhaar uitlatingen gebouw tot stand moge kopnen en besloot: tegenover de staat Oost Indone-1 „Mógen de volken van Indone sië ais tegenover Nederland bij sië en Nederland,gedreven door hun nationale gevoelens erin slagen om in niéuwe vormen een hecht en duurzaam samengaan *te verwezenlijken". mjj vaak ernstige twijfel doen rij zen over hare bereidheid. Deze twytel mag niet langer blijven voortbestaan". Amerikaans vliegtuig neergestort. Eén inzittende werd gedood en drie werden gewond tengevolge Het Oostenrijkse vredesverdrag. Een Britse woordvoerder heeft na een bijeenkomst van 3 uur van de commissie voor het Oos- van het neerstorten van een tenrijkse vredesverdrag ver- Amerikaans Superfort B 29, toen klaard, dat vele afgevaardigden .het Vrijdag j.l, op het. vliegveld eri deskundigen hun koffers zul- J Yokata nabij Tokio trachtte te len beginnen te pakken, indien landen, niet spoedig positieve resultaten zichtbaar worden. De zitting van Maandag werd verdaagd, zon-1 der dat meneen stap verder was gekomen in de richting van een overeenkomst over de richtri lijnen voor een commissie van deskundigen ter bespreking van; het vraagstuk van de eigendom j van Duits bezit in Oostenrijk, j een der voornaamste struikel-1 blokken op de weg naar een aecoord inzake het Oostenrijkse vredesverdrag. MINISTERS BEEL EN JONKMAN. Uit goede bron wordt ver nomen, dat de ministers Beel en Jonkman Donderdag naar Nederland zullen yertrekken. In Singapore zullen zij over nachten. .Op 23 Mei' zullen zij per Skymaster hun reis naar Nederland voortzetten. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken maakte Maandag bekend, dat besprekingen over de economische wereld situatie zijn begonnen tussen William Clayfón, de onderstaats secretaris van Economische Zaken, die dezer dagen uit Etiropa Is teruggekeerd, Marshall, de minister van Buitenlandse Zaken en Dean Acheson, de onder-minister van Buitenlandse Zaken. De besprekingen vallen simen tot het toepassen van nieuwe en Prof. Hugo Visscher f Op 82-japige leeftijd overleed Zaterdag te Alkmaar prof. dr. Hugp Visscher, oud hoogléraar aan de rijksuniversiteiten te Utrecht en Leiden en oud lid van de Tweede Kamer. De overledene begon als pre dikant in 1891 te St. Jansga. Achtereenvolgens diende hij de gemeenten Zegveld, Delft en Ouderkerk. In 1903 werd hij als opvolger van prof. H. Lamers als hoogleraar te Utrecht be noemd. Sinds 1931 was hij bij zonder hoogleraar in de Gere formeerde Godgeleerdheid. In 1933 Werd hij Ook als zo danig te Leiden benoemd. Van 1922 tot 1935 is prof. Hugo Vis scher lid geweest van de Twee de Kamer voor de- A.R. Partij. met een uitvoerig onderzoek, dat door deskundigen van het Ameri kaanse ministerie van Buiten landse Zaken wordt ingesteld ter zake van de financiële situatie in Europa en Azië en van de stap pen, die door Amerika genomen zouden kunnen worden om een door sommige waarnemers ver wachte monetaire wereldcrisis in de naaste toekomst te voorko men. Dit onderzoek bevindt zich nog in een stadium van, voorbe reiding en het departement van Buitenlandse Zaken verstrekt nog geen nadere bijzonderheden over de resultaten, die tot dus verre zjjn bereikt. Alles wijst er evenwel op, dat de Amerikaanse regering l\et er over eens is, dat nieuwe veelom vattende Amerikaanse leningen, credieten of garanties dienen te worden verstrekt, indien men wil voorkomen, dat vele landen te kampen zullen hebben met een ernstig tekort aan dollars, dat het aankopen van die pToducten en grondstoffen, die op het ogen-, blik alleen Amerika kan ver schaffen,.. onmogelijk zal' maken. Naar wordt medegedeeld is Clayton van de bijeenkomsten van de economische commissie nog drastischer handelsbeperkin- gen. Volgens niet oficiële ramingen, welke gebaseerd zijn op het ver schil 'tussen de export en de Im port der V.S. zal Amerika voor liet vermjjden van chaos In vele landen, voor het herstel van bet economische leven In door de oor log getroffen landen en voor het scheppen van de mogelijkheid van een waarlijk vrije handel in de eerstkomende vijf jaar 5 mil liard dollars per jaar in de vorm van leningen, garanties,' credieten enz. beschikbaar moeten stellen. Het verre Oosten. Als gevolg van de uitslag van de jongste algemene verkiezin gen in Japan heeft .het kabinet -Josjida ontslag aangeboden. Men verwacht^ dat Tetsoe Katajama, leider van 'de Soc.- Dem. partij, premier zal wor den. Zijn partij heeft .bij de ver- De strijd om Vietnam, Dr Ho Tsji Minh, 'president van Vietnam, heeft verklaard, dat in de vier fhaanden strijd tussen de Fransen, en Vietna- mezen tussen half December en eind April van dit jaar de Fran sen 5.000 soldaten hebben ver kiezingen de meeste stemmen i0ren behaald en verwierf 140 zetels, j Aan Vietnamese zijde werden tegen de liberalen 137. De recht- j 5 000 S0Maten gedood, terwijl se partijen behaalden samen 261 j jo.ooO burgers om het leven zetels. kwamen. Ho Tsji Minh voegde Katajama heëft onlangs ver- hieraan toe, dat de onderhande-* klaörd, dat hij, wanneer hij pre-1 xingen met de Franse regering mier zou worden, zijn politiek sledits kunnen beginnen „op zou baseren op die van de Britse hasis van Franse erkenning van Labourregermg. Hij zou streven een Verenigd Vietnam als een naar een democratisch land met onafhankelijke eenheid van de geleide economie en achtte, met Franse Unie", het oog op de economische toe stand van het land, een coalitie regering gewenst. De strijd in China. De noordelijkste olie velden ter wereld. De omroep te Ctiabarofsk (in het Verre Oosten der SoWjet- Naar uit officiële bron bekend Unie) heeft bekend gemaakt, wordt gemaakt, aldus A.F.P., dateen Russische geologische breidt het communistisch often- j expeditie in Kamsjatka nieuWe sief in Mandsjoerije zich uit. 0iieVelden heeft ontdekt, de Twee communistische colonnes noordelijkste ter wereld. Sowjet- trekken op aan beide zijden van deskundigen schatten de jaar- de spoorweg Tjangtsjoen-Moek- hjhse productie op een millioen den en trachten een tangbewe- vit te voeren, die Tsjangts- .uoet afsnijden van het zui den. Volgens de laatste berich ten hebben de communistische voorhoeden het station Fan Sja Twen, 15 K.M. ten zuidwesten van Tsjangtsjoen beretkt. Onveilig Lahore. Palar niet opUmistiscfv Het Kamerlid Palar .is plotse ling en veel eerder dan aanvan kelijk het plan was, gisteren per Een stroom van" vrouwen enSkymaster naar Nederland ver- kinderen trekt uit Lahore, de trokken, aldus meldt de „Nieuws- hoofdstad van de Pensjaab.gier". Palar heeft aan dit blad Reeds zes dagen lang'is de stad medegedeeld, dat hij ten aanzien het toneel van gewelddaden. van het accoord van Linggadjati Maandag was het aantal doden1 nog- wel hoop heeft op een oplos- 12 en dat der arrestanten 90. sing, doch over het geheel geno- In 't centrum der stad patrouil- men is hij geenszins optimistisch, leren Britse en Voor-Indische Aan beide' zijden zijn te weinig militairen door de bijna geheel j mensen, die bereid zijn het ac- verlaten straten. Militaire brand-coord uit te voeren en-de capa- weerlieden zijn druk in de weerciteit daartoe bezitten, met het blussen van smeulende I resten van gebouwen, die deserscherpte verhoudingen nachts ia brand gestoken zjjn. Een woordvoerder van de R.V. De voedseltoestand in West-Duitsland. De Britse en Amerikaanse militaire besturen van Duits land hebben bekend gemaakt, I dat (je graanvoorraden in de beide bezettingszones en de graanzendingen, die binnen en- Amerikaanse jeugd maakt kele weken zullen aankomen, l het broodrantsoen niet op peii; opstellen over JNederland zullen brengen hoewel de offi- „0, cliè vtmi>we4i* Dalton, de Engelse minister voor Financiën heeft dezer dagen, in de ministerraad zijn collega's hét roken tijdens de zitting verboden. Hij onthulde dat het roken de Engelsen te- veêl deviezen kost. De 'schuld wierp Dalton op de vrouwen. Het bleek n.l. dat mannen niet meer rookten dan voor de oor log. De vrouwen roken tbans echter V3 maal zóveel en brengen dé tabakssituatie dus in een netele positie. Het is zelfs zo erg, dat Dalton het rqgkverbod in de ministerraad moest dicteren. O, die vrouwen. C.D.U. tegen Britse socialisatie. Dr. Conrad Adenauer, leider van de Unie van Christen-De- 'mocraten, de partij met de grootste vertegenwoordiging in het parlement van Noord-Rijn- land-Westfalen, heeft medege deeld, dat zijn partij geen deel zal uitmaken van een regering, die gebonden is aan de Britse plannen voor socialisatie van de voornaamste industrieën in het Ruhr-gebied. ciële rantsoenen voor de Brits- Te- Holland in de Amerikaan- Amerikaanse zone onveranderd st- Staat Michigan is men óegon- zullen blijven. In de' bekendma-1 n^met heb^ordeten yan 70 king wordt aangedrongen op uiterste krachtsinspanning om de periode gelegen tussen de aankomst van voedselzendingen in de havens én de distributie er van zoveel mogelijk te ver korten. De rantsoenen vlees, vet, kaas en melk kunnen uit de Duitse productie verstrekt wor den, indien de inzameling en distributie energiek aangepakt worden. 'Naar Vernomen wordt is de voedseltoestand in het Ruhr-ge bied even 'somber gebleven, daar het dagelijkse rantsoen nog steeds een calorische waarde van 800 inplaats van de toege zegde 1500 caloriën heeft. Te Berlijn circuleert een anonieme bekendmaking van de volgende inhoud: „Indien men voort gaat met het stelen van koffers in de treinen en bij de post, indien de politie haar boekje blijft te buiten gaan en levensmiddelen in be slag neèmt, zullen wij onmid dellijk een grote vergiftigings- actie op touw zetten. De dag zal geheim gehouden worden, Wij zullen alle soorten eet waren in de koffers, die wij vervoeren ofdragen, vergifti gen. Het" volk zal weten, wie onze boter eet". opstellen over de invloed der Nederlanders op de Amerikaan se beschaving, welke door leer lingen van de hoogste klassen der middelbare en hogere Ame rikaanse scholen zijn ingezon den. De 24 beste opstellen zullen worden onderworpen aan het oordeel van een jury, waarin o.a. de Nederlandse ambassa deur, dr Loudon, als voorzitter zitting heeft. Deze jury zal de beste zes opstellen uitkiezen en de schrij vers ervfii zullen in Juli per K.LM. naar Nederland vertrek ken als gasten van de Neder landse regering. Zij zullen per Holland-Amérikalijn terugkeren. Batavia .heeft gisteren in xtra-commentaar gesproken D. te een extra- over de verhouding van de repu bliek ten opzichte van de Pa- soendan-beweging. De „Nieuwsgier" noemt dit commentaar opvallend door zijn ongewoon scherpe toon, die de indruk geeft, dat men aan Ne derlandse zijde het geduld begint te yerliezefc. De woordvoerder noemde de wijze,waarop de republiêk zijn bezWaren kenbaar maakte tegen dé beweging, wéinig democra tisch. Ten aanzien van de verkla ring van Soekamo „de eenheid van Indonesië kan niet meer ver broken worden", zeide de com mentator, dat, als- de president alleen gesproken had van Java en Sumatra, hij nog vrede met' dezo uitdrukking had gehad. Thans was .deze uitspraak volko men autoritair en misleidend. „Wanneer men Kartelegawa en zijn mannen wil doodverven als Japanse collaboreurs, loopt men gevaar, dat Kartelagawa een apart woordje gaat wijden aan de collaboratie in de republiek". Overdracht D.V.G. aan Oost-Indonesië. Te Makassar is het over- draphtsbesluit ontvangen voor de dienst Volksgezondheid in Oost-Indonesië van de Neder lands-Indische regering, waarbij 1 is bepaald, dat ingaande 1 April taak, bevoegdheden en verplich tingen van het land met betrek king tot de zorg voor de volks- gézondheid overgedragen wordt aan de staat Oost-Indonesië. Het besluit houdt voorts in, dat mede ingaande 1 April hét gebruiksrecht van de gronden en gebouwen, alsmede de- inven tarisgoederen en geneesmidde len zijn .overgedragen, onder aantekening, 'dat de aan deze overdracht v.erbonden financi ële gevolgen nader zullen wor den geregeld. Verklaring vaq de vorsten van Bali. Zaterdag is op Bali een ver klaring van de vorsten van Bali bekend gemaakt, waarin stelling wordt genomen tegen uitlatin gen van een Balinese afgevaar digde in het Oost-Indonesische parlement, dat Bali, los zou wil len van de staat Oost-Indonesië. Wil Madoera los van de republiek? Op een bijeenkomst van Ma doerezen te Soerabaja is een ver klaring aangenomen, dat zij zich scharen achter het nationalis tisch streven, doch dat zij tegen opneming van Madoera in de republiek zijn. De stellers van de verklaring wensen te spre ken namens de Madoerezen van Oost-Java en ze zullen zich, al vorens hun houd mg ten opzichte van de republiek te bepalen, eerst tot hun landgenoten op het eiland richten. P ïOvincienieuws Polder Walcheren. Ten onrechte staat in ons ver slag van de Polder Walcheren op 13 Mei -jd. Vermeld, dat Ir. Wjprs- ma gezegd zou hebben, dat de afwatering op Walcheren eigen lijk be'ter is dan vóór de inunda tie. Ir. Wiersma deelde ons mee, dat dit niet juist is. Herverkavelingswet Walcheren. In ons artikel over de Herver- kavelingswet Walcheren van Maandag j.l. is' een zetfout- ge slopen. Het verschil n.l. in waar de tussen de ingebrachte en de toebedeelde kavels mag nooit meer dan vijf. procent bedragen en niet vijftig zoals werd gemeld. Belastingen. De- inspecteur van 's Rijks be lastingen W. l. Schenk", toege voegd aan het hoofd van de in spectie der belastingen te Goes, is verplaatst naar Middelburg en toegevoegd aan het hoofd van de inspectie der belastingen al daar. Het bezoek van de Franse landbouwers. Zaterdag 24 Mei zulleh de 60 jonge Franse boeren hun door de World Friendship Asso ciation gearrangeerd een weeks bezoek aan Zeeland afleggen. Zaterdag om 1 uur arriveren de Franse gasten op de Beesten markt te Goes waar ze toege sproken worden dobr de voor£ van het ontvangcomité Mr J. F. G. Schlingemaftn- De eerste Pinksterdag blijven de gasten voornamelijk - in de omgeving van hun gastheren. Wel zullen ze de kerk bezoeken eri de graven van de te Kapelle begraven Franse soldaten. Maandags zullen verschillende landbouw-, en fruitteeltbedrijven op Zuid-Beveland worden be zichtigd, terwijl de overige da- geri der' week excursies naar Walchereri, a SchouwenrDuive- land, deZ.-Bevelaridse veilin gen, het oesteroord Yerseke en zelfs nog naar Amsterdam ge maakt worden; Zaterdag 31 Mei zullen de. bezoekers de terugreis aanvaar den. vlissingen. De Bromley Footbalclub op bezoek. Vanaf 27 Mei tot 1 Juni a.s. zal de Bromley Footbalclub we derom een bezoek aön Vlissin gen brengen en dan zal deze vereniging voor de derde maal de strijd met het Vlissings elf-' tal aanbinden. Op Dinsdag- 27 Mei vindt om 4 uur ten "stadhuize een officiële ontvangst door het gemeentebe stuur plaats, terwijl de gasten een uur later in café Royal met hun gastheren kennis maken. Donderdag bezoekt men de Kon, Mij. „De Schelde" en des avonds wonen de gasten de boksmatch Vlissingen-Breda bij. Vrijdag gaat het gezelschap naar Yer- sèke en eindelijk vindt Zater dag 31 Mei -de grote ontmoeting plaats. Zondagmorgen vertrek ken de gasten via Ostende naar juut vaderland. De Belgische minister van landsverdediging heeft gede menteerd, dat tijdens zijn laatste bezoek aan Londen sprake zou zijn geweest van de toenadering van België tot het Engels-Ame rikaanse accocrrd inzake de stan daardisering- dér bewapening. Op een voorstel van Noorse zijde is ,mr G. H. van Heuven Goedhart eenstemmig gekozen tot voorzitter van de subcom missie der V.N. voor de vrijheid van berichtgeving door de pers. In een protestdemonstratie te gen de hoge prijzen zijn Hon gaarse arbeiders het gebouw voor Europa en van de interna- binnengedrongen waar de rege- tionai'e handelsconferentie te Ge-ringsdienst voor de prijzencori- nève teruggekeerd in het volledig trole is gevestigd, en hebben besef van de gevaren van de drei- verlaging der prijzen geëeist. gende crisis. Vele landen gebrui- Tijdens de behandeling van ken hun dolars zo snel op, dat het programma voor wederke- een „dollarnood" op handen is J rige handel voor een der com- Men realiseert zich,, 'dat deze 1 missies van het Amerikaanse „dollarnood", in het bijzonder wat j Huis van afgevaardigden, heeft" betreft Engeland, reeds bij voor-de president van .dë standard baat alle uit het Handvest voor j vacuum oil co o.m. verklaard, de internationale handel voert-dat zijn maatschappij verwacht- vloeiende voordelen zou kunnen te spoedig haar werkzaamheden te .niet doen, daar de landen hier- in Ned-Indië te kunnen hervat door genoodzaakt zouden worden ten. De minister van Onderwijs, K. en W. Dr j. Gielen, heeft giste ren de in het kader van de Hooft- herdenking georganiseerde ten toonstelling in het Muider-slot „P. C. Hooft en zijn kring" geo pend •'met een uitvoerige rede, waarin hij allereerst schetste de plaats, die Hooft in het geestes leven van het midden der 17e eeuw innam. Terwijl Hooft toch nog be schouwd wordt als voorloper van de 18de eeuwse voorlichting,' is tiet opmerkelijk; dat juist in de 18de eeuw de waardering voor Hooft het geringst geweest is. Afgezien hiervan is er geen pe riode in onze letterkundige ge schiedenis aan te wijzen, die niet in ten minste één van -de vele facetten van Hoofts oeuvre haar eigen behoeften bevredigend of haar- eigen strevingen- weerspie geld zag- De tijdgenoot zag in hem de vernieuwer. In zijn aanduiding van plaats en. tijd van het spel werd hij een eeuw lang door alle toneelschrijvers nagevolgd. De 19e eeuw herkende in Hooft vooral de belijder van puriteins- liberale ideeën en met name zijn geavanceerd" standpunt inzake de volkssouvereiniteit vond ruime weerklank in de bewondering, die men hem betaalde. Wij op onze beurt ging de minister verder door vijf jaren van knechting, en dwang ertoe gekomen,' ons te bezinnen op óns volksbestaan en tot waardering van de nationale waarden onzer cultuurgoederen, willen bij deze herdenking van Hoofts sterfdag Hooft zien in zijn natonale bete kenis. Daarbij is hij op zeer on- kloetïnge. Zaterdagavond .geeft de mu ziekvereniging „Excelsior" al hier haar eerste zoirierconcert. Het programma orrivat een tien tal nummers w.o. het concours nummer de Ouverture Ro- manêsque. WEMELDINGE. Zondagavond brachten de 'Franse Oudstrijders een bezoek aan de graven van de gevallen kameraden van Mei 1940 op de Alg. Begraafplaats alhier. Daar het een onpfficieel bezoek gold; waren er geen burgerlijke auto riteiten uit- deze gemeente aan wezig. KRABBENDIJKE. katerdag 17 Mei bestond de bakkerij vah de heer P. Cok al hier, 35 jaar. Op feestelijke wijze werd dit feit herdacht eri de klanten hebben deze dag zeker niet te klagen gehad. De collecte tijdens de her denkingsdienst op de nationale feestdag gehouden voor de Stich ting 1940-1945, bracht f 107.50 op. PASSAGIERSLIJSTEN. Op onze kantoren te Goes, Middelburg, Vlissingen, Terneu zen, Zierikzee en Tholeri liggen ter inzage, de passagierslijst van het Ms. „Oranje" dat vermoede lijk 25 Mei a.s. te Amsterdam zal aankomen en van het Ms. „Java' dat vermoedelijk op 9 Juni te Amsterdam zal aankomen. derscheiden wijzen te benaderen. Zeker is het, dat Hooft de aan leiding tot zijn belangrijkste wer ken ten dele gevonden heeft in de gesteldheid en de historie van zijn vaderland. Hooft onderscheidde zich van zijn tijdgenoten niet allereerst door zijn originaliteit, maar door zijn begaafdheid. Zijn ideeën wereld riiiste de grootsrfeid van aUure van die van een oorspron kelijk denker. Maar aan zijn cos- mopoirt-isme is het wellicht toe te schrijven, dat zijn drama's, .zijn historiën en ook zijn lyrische ge dichten het bekrompen-Holland se, het "onbehouwene, het huis- bakkene missen, 'Sat het werk van zovelen van zijn tijdgenoten in zijn waarde beperkt. In Hoofts werk wijken blauwende horizon nen terug en openen zich azuren zwerken. Geen zure polderlucht of geur van Hollandse grachten bederft er het genot. De minister noemde Hooft on ze laatste minstreel en onze eer ste briefschrijver. Zowel door zijn ambtelijke ais door zijn privé- correspondentie heeft Hooft niet alleen een model gegeven voor de briefwisseling, maar, wat meer is, welbewust een nieuw literair genre geschapen. Maar aldus spr. wie leest Hooft, ja wie leest Vondel, wie leest Potgieter en Verwey Hier heeft het onderwijs een taak. Wij mogen het jammer vinden, «dati alleen scholieren, en. slechts on der aansporing of dwang van hun leraren zich in de werken van onze' grote schrijvers verdiepen en we mogen dê verzuchting sla ken, dat toch de leraren erin zul len slagen de belangstelling in deze werken zich te doen uit strekken tot buiten de middel bare schoolklas. Het is in elk ge val van grote betekenis, dat onze opgroeiende jeugd op de ontvan kelijkste aller lééf tijden een scho ling van gemoed en verstand deelachtig wordt aan de hand van zulke eminente leidslieden'; Ook al slagen de leraren er niet in de leerlingen zo ver te brengen dat ze, ook na de school verlaten te hebben, nog eens Hoofts brie ven of zijn historiën ter hand ne men, van grote waarde zal het zijn als zij zowel in hun taal- als in hun stijl en literatuur-lessen de verdiende- bewondering van het 'opgroeiend geslacht wakker maken voor de tïjne woordkunst, die onze precieuze schrijver ons heeft nagelaten. Hierin bestaat de betekenis van "Hooft voor de vaderlander onzer dagen, dat hij een in zijn ambtelijk leven door zijn recht schapen onkreukbaarheid en zorgvuldigheid ons allen ter voor beeld is geweest, en in zijn schrij versloopbaan door de bewiiste cultivering van zijn kunstvaar digheid ons talloze bladzijden heeft' nagelaten, die een rijk cul tuurbezit vormen, waaraan nié mand van ons, 'tenzij tot zijn schade, kan voorbijgaan, maar ook door zijn doelbewuste schep pende werkzaamheid onze taal heeft gebouwd tot een willig in strument* dat voor alle uitingen van hart en verstand geschikt is geworden.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1