Een nieuwe crisis dreigt Apathische stemming in het (leergebied. Isolementspolitiek. Algemene staking op komst? Weinig vertrouwen in hulp. Uit het Heilige Land. De tssstand in Vsor-lndië. Parlementsverkiezingen in Franse zóne. Wat mogelijk is in Nederland. Wijziging besluit op de dividendbeperking 1941. Hoe komen we uit de impasse? Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel. admini stratie 2Ö09; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkatraat, Telefoon 2052. (Slot.) Hét ideaal van Groen van Prinsterer was, ook de politiek dienstbaar te maken aan de be strijding van de revolutie, als Vlucht van het ongeloof; om ook in het staatkundige leven te ge tuigen van het Evangelie van Jezus Christus. Hij wenste echter maar niet een profetisch getuigen zonder meer, zoals de mannen van de ..doorbraak" dat in onze tijd propageren. Wat dat betreft had Groen leergeld genoeg betaald. Wel kwam het tijdens zijn le ven en onder zijn leiding niet tot het stichten van een eigen partij op Christelijke grondslag, maar wel heeft hij op het grote belang van georganiseerd poli tiek optreden, voortdurend de nadruk gelegd. Bekend is kijn uitspraak: in ins isolement, d.w.z. in onze zelf- standigheid^ in onze beginsel vastheid, ligt onze kracht. .En nu kunnen we het. zien als een der vruchten van het optreden van Groen, dat het in cns vaderland, waar de politieke en sociale ontwikkeling van het volksleven zich op geheel unieke wijze heeft voltrokken, is ge komen tot organisatie op Chris telijke grondslag. Wij mogen daarvoor dankbaar zijn. Het door Groen van Prinste rer bedoelde isolement is voor ons volksleven van grote bete kenis geworden. Door zich te basere'n op eigen beginsel door hun geestelijke -zelfstandigheid te handhaven, zijn de Prot Chr. groepen in staat geweest, zowel op politiek als op sociaal gebied, grote in vloed uit te oefenen en is ook de studie van.de beginselen niet weinig bevorderd. Wij hebben nu de door velen zozeer begeerde- dqorbraak ge kregen. Een smaldeel van de C.H. Unie heeft zich opgelost in ce Partij van de Arbeid. En wat is het gevolg? Zij mo gen zich in eigen hoekje, in een speciaal werkverband bezinnen cp hun beginsel, maar verder zijn ze opgelost in het grote ge heel, dat zich stelt op humanis tische grondslag en dat koerst in humanistische richting. Dat is de droeve werkelijk heid. En tóch zijn er nog altijd geestelijke leidslieden die het gevaar van deze beweging niet schijnen in te zien en die daar- ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 64C PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DINSDAG 20 MEI 19» Abonnementsprijs S.SO p. kwartaal Hoofdredacteur: B. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Advertentieprijs13 cent per m.m. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E, BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Rubriek Kabouters 5 cent per woord Ds 3. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDÊWEÏ te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 4.39 u., onder 20.35 u. Maan op- 5.08 u., onder 22.14 u. om dapper meehelpen aan de af braak van de Christelijke school, de Christelijke pers, de Christe lijke vakbeweging, de Christe lijke politieke partijen. Wat eenvoudige mensen tonen zeer goed te begrijpen, schijnt voor hen verborgen te zijn. Men klaagt, dat door organi satie naar eigen beginsel de volkseenheid in gevaar Wordt gebracht, en de onverdraag zaamheid wordtbevorderd. Maar uit het oog wordt verlo ren, dat dit isolement aan de Christenen van deze tijd opge drongen is. •Het is zo juist gezegd: „Hoe meer het anti-christelijke begin sel in onze moderne samenle ving zich begint te manifesteren hetzij openlijk en consequent, gelijk in de totalitaire wereld beschouwingen van natiorsaal- socialisme en communisme, het zij meer gecamoufleerd in de nieuwere humanistische stro mingen hoe meer ook vanzelf de belijders van Christus moe ten samengaan. Wij zouden het ook zo kunnen zeggende nood van het isolement is ons nu eenmaal opgelegd". Wij -ontkennen hierbij niet, dat deze zaak ook een andere kant heeft: dat het gevaar be staat, dat dit ons opgedrongen isolement niet meer gevoeld -wordt als een nood; dat men komt tot een negatieve uitwen dige afzondering waarbij de ver antwoordelijkheid voor de ove rige wereld uit het oog wordt verloren. Uaarom doen we goed onze oren en ogen open te houden voor de ciritiek die we vooral in deze tijd zo vaak kunnen horen. Als daar gezegd wordt, dat het isolement tot gevolg heeft een knusse afgeslotenheid waar in men zich om de belangen van het volk als geheel niet meerj bekommert, dan mogen we ons afvragen, of deze critiek niet een element van waarheid bevat. Als gewezen wordt op het ge vaar van zelfverheffing, van het zichzelf beter achten dan anderen, dan mag dergelijke cri tiek niet zonder meer worden afgewimpeld. Deze gevaren zijn niet geheel denkbeeldig. Daarom moet behalve op de nood zaak, eveneens de nadruk wor den gelegd op het zuiver hou den van het isolement, het'ge- zamênlijk zich binden aan en buigen voor Gods Woord om op deze wijze er toe mee te wer ken, dat „weer het volk voor God zich buigt". Frankrijk. Frankrijk staat opnieuw grote moeilijkheden te wachten. Al hoewel de communistische leider Duilos, na het uittreden der communisten uit de regering had beweerd, dat alleen dwazen in een algemene staking geloofden, hebben de leiders van de vak bonden dtf C.G.T. thans verklaard, dat de algemene staking voor de deur ligt. Deze week dreigt een algemene metaalarbeidersstaking en één van het electriciteits- en gasper- soneel. Gisteren legden de dok werkers overal, zelfs in Algiers, voor 24 uur het werk nper. Zo ook de arbeiders in de spoorweg- werkplaatsen rondom Parijs. In alle wasinrichtingen, van Parijs en in de textielindustrie in het Noorden is nog steeds hét werk niet hervat en. breiden de stakin gen zelfs nog ult- Commünisten leiden. De communistische C.G.T. heeft zich thans achter al die stakings bewegingen geplaatst en zelfs de Katholiek-democratische C.F.T.C. begint ongeduldig- te worden. De C.G.T. handelt aldus, omdat zij veel invloed in arbeiderskringen begon te verliezen. Het duidelijk ste voorbeeld daarvan is dat de Katholiek-democratische C.F.T.C. zo juist bij de verkiezingen voor de besturen van de kassen der Sociale verzekering en van de familie-toeslagen over het gehele land een derde van het aantal zetels heeft behaald, wat een enorme vooruitgang is, als men bedenkt dat die katholieke vak bond voor de oorlog niets in de pap te brokken had. Ook onder vindt de C.G.T. veel hinder Van de nieuw opgerichte anarcho-syn- dicalistisehe C.N.T. (Confédérati- on Nationale des Travailleurs), die bij de stakingen van de vorige week zo'n beslissende rol heeft gespeeld. In Parijs heeft de C.G.T. zelfs bij die sociale verkiezingen tegen over de andere gróeperingen (C.F.T.C., Mutualisten, enz.) geen volstrekte meerderheid. (De C.F.T.C., die zich nog aan de re- geringspolitiek houdt van blok kering der lonen en verlaging, der prijzen, verklaarde bij monde van haar algemeen-secretaris dat „de arbeiders dit leven (van misère) buitengewoon moede, zijn en de regering sngl en doeltreffend zal moéten optreden". De berichten uit Amerika, volgens welke grote extra zen dingen graan voor Duitsland onderweg zijn en de import in de eerstvolgende drie maanden tot een maximum zal worden opgevoerd, hebben nauwelijks enige ontspanning gebracht on der'de bevolkjng van het Roer gebied. In Duitse 'politieke krin gen is men van mening dat de berichten, die zeggen dat over drie of vier weken de ernstig ste crisis overwonnen zal zijn, door het hoiigerend deel van de bevolking met een grote mate van .scepticisme zijn opgenomen. Men wijst daarbij op de vele toezeggingen, die in het verle den zijn gedaan, doch waarvan het practische effect niet te be merken was. Dit heeft er toe geleid het vertrouwen in ge ruststellende verzekeringen dér bezettende macht ten zeerste te ondermijnen. Bovendien vraagt een zeer groot deel der bevol king zich met zorg af hoe het zich door de volgende weken zal moeten -heen slaan-. Leidende vakbondskringen in het land Noord-Rijn-Westfalen spraken hun ontstemming uit over het feit, dat in de tegen woordige omstandigheden nog niet de mogelijkheden geopend zijn tot het hervatten der, vroe gere levensmiddelen importen nit Nederland en Denemarken. Inmiddels nemen de honger tochten uit het Roergebied naar de noordelijke landbouwstreken steeds groter vormen aan. Hoe wel algemeen de overtuiging wordt uitgesproken, dat de clan destiene voorraadbronnen, die ten plattelande nog bestaan, snel opdrogen. De tremen, die uit de industriesteden naar het Noorden rijden, zijn overvuld met passagiers, voornamelijk vrouwen, die met zakken gewa pend grote reizen ondernemen om enkele tientallen kilo's aard appelen machtig te worden. In alle dorpen van" de graaf schap Bentheim gaan de men sen van boerderij tot boerderij om hun hamsterzakken te vul len. Bentheim is een goede 150 km van het hongergebied, doch de hongertochten strekken zich nog veel verder noordwaarts uit Op het ogenblik trekken velen zelfs naar Oost-Friesland en naar Slees wjjk-Holstem. De stemming in de Roerste den blijft overigens meer ge kenmerkt door toenemende apa thie en lusteloosheid dan door omstandigheid. Het uiterlijk der steden is dan ook opvallend veel rustiger dan men zich bij de ge spannen verhoudingen zou den ken. Niettemin blijft de vrees bestaan, dat de vertwijfeling, waartoe een deel van de bevol king gebracht is, tot uitbarstin gen zou kunnen leiden, waarbij het de vraag zou zijn of de vak- bondsbesturen hun matigende invloed zouden kunnen blijven handhaven. Kenmerkend voor de stem ming der bevolking is het vrij wel volslagen gebrek aan be langstelling voor een politiek evenement als de opening van de eerste gekozen Landdag, dié gisteren plaats had. Ook de moeilijke en langdu rige besprekingen, die tot he den gevoerd zijn over de nieu we samenstelling van de rege ring van Noord-Rijn-Westfalen, zijn vrijwel geheet buiten de sfeer van de publieke belang stelling gebleven, ofschoon zij door de verschuiving der ver houdingen grote vraagstukken, zoals bijv. de socialisering der grote bedrijven, accuut hebben gemaakt. Ook de regerings vorming wordt voor een belang rijk deel mede beïnvloed door de nijpende voedselschaarste, aangezien leidende partijen hun verantwoordelijkheid voor een nieuw bewind hebben afhanke lijk gesteld van definitieve toe zeggingen der bezetting op voedselgebied. „Stemgroep" stelt voorwaarden. De Joodse groep verzetslie den „De Stemgroep", heeft zijn voorwaarden gesteld voor het sluiten van een wapenstilstand. De groep eist onder meer, het stopzetten van het deportéren van illegale immigranten, het opheffen van avondklok, mili taire rechtbanken en militaire regering en het staken van ope raties tegen de verzetslieden. De verklaring voegde hieraan toe, dat als de Palestijnse rege ring deze voorwaarden niet zou aanvaarden, de strijd zal wor den voortgezet ondanks de door de V.N. genomen beslissing. De „Irgoen" bereid te staken. De Joodse ondergrondse,, be weging Irgoen Tswai Leoemi heeft via haar geheime zender „De stem van het strijdend Zi- on" verklaard, dat de Joodse illegale beweging bereid is zich bij de gang van zaken neer te leggen, indien de Britse, rege ring "zich houdt aan de door de V.N. aan te geven lijn. De Voor-Indische onderkoning Mountbatten is met zijn echtge note, en zijn staf per vliegtuig uit New-Dehli naar Londen ver trokken. In een laatste onder houd met de Voor-Indische lei ders -heeft Mountbatten volgens een niet bevestigd, doch uit be trouwbare bron stammend be richt zijn plan tot overdracht van de macht aan de Voor- Indiërs aan hen voorgelegd om met hün reactie op de hoogte te zijn, voordat zijn besprekin gen met het Britse kabinet een aanvang nemen. Uit welingelichte brdn wordt vernomen, dat de congrespartij en de Mohammedaanse liga bij na geheel over het plan van Mountbatten tot overeenstem ming zijn gekomen, hetgeen evenwel niet uitsluit, dat iri de komende dagen geen kleine wij zigingen erin aangebracht zou den kunnen worden. Intussen wordt uit Lahore ge meld, dat een tiental branden woeden in verschillende wijken van de ommuurde ïtad. Twee steekpartijen waren aanleiding tot een ernstige botsing tussen elkaar vijandig gezinde menig ten waarbij zelfgemaakte handgranaten en vuurwapenen werden gebruikt, die de dood van 9 personen en vér wondin gen van een tiental ten gevolge hadden. Een uitgaansverbod van 22 uur is afgekondigd. - Twintig milliard gulden voor Europa? Volgens de New Yorkse cor respondent van „Daily Mail" heeft president Truman alle di plomatieke vertegenwoordigers in Europa opdracht gegeven vast te stellen welk bedrag elk land nodig heeft. Zodra de be hoeften bekend zijn, zal het grote Amerikaanse plan voor financiële steun ten bedrage van 20 milliard gulden w.orden uit gevoerd. Fatale besluiten van Hitler. t De Britse admiraliteit heeft enige strikt geheime documen ten beliend gemaakt, verslagen van besprekingen tussen Hitier en zijn chefs van het leger, ma rine en luchtmacht. Hierin is sprake van drie belangrijke be sluiten, welke Hitier tussen 21 April en 31 Juli1945 nam en vitale gevolgen hadden op het verloop van de oorlog. Deze besluiten zijn: 1. 21 April verwierp Hitier het plan om Spanje en Portugal te be zetten, daar dit alleen uitge voerd kon worden met goedkeu ring yan Spanje, welke goed keuring niet werd gegeven. „Spanje stond in 1940 klaar om de oorlog in te gaan, maar alleen de naijver van Italië weerhield het dit te doen. De Italiaanse aanval op Grieken land in de herfst van 1940 er gerde Spanje", aldus het docu ment. 2. Op 5 Juni verwierp Hitier het plan van admiraal Doenitz voor een aanval op Gi braltar 'met gebruikmaking van geheime wapens, die door de luftwaffe waren geschapen, „omdat deze wapenen in Britse handen zouden kunnen vallen en op het Duitse volk terug zouden vallen". 3. Op 31 Juli liet hij de plannen voor een aanval op de V.S. vanuit de lucht geheel varen, „omdat de weinige vliegtuigen, iie er zou den komen, van geen betekenis zouden zijn en slechts in de bevolking de wil om weerstand te bieden zouden versterken". De documenten zijn door de Engelsen en Amerikanen onder verslagen van de Duitse marine gevonden. Bij tussenpozen van drie weken zullen nieuwe ge deelten bekend Worden ge maakt. Herdenkingsplechtigheid te Brisbane. Velen zijn aanwezig geweest bij de gisteren in de St. Johns- kathedraal te Brisbane gehou den herdenkingsdienst voor de Nederlandse vliegers, die hun leven hébben verloren bij {iet verongelukken van een Neder landse Dakota in de zee bij Brisbane op 26 Febr. Vertegen woordigers van eenheden van het Kon. Ned.-Indische leger woonden de dienst, die geleid werd door ds Whitehouse, bij. Er werden enige kransen ge legd. Vandaag zal een Ned.-In- disch vliegtuig boven de plaats waar dè ramp heeft plaats ge had, kransen uitwerpen. De Nederlandse lening- aanvragen in de V. S. In verband met de aanhan gige aanvrage voor een Neder landse dollar-obligatielening van 20 millioen .dollar zijn op het ogenblik onderhandelingen gaan de over de vraag, of de op brengst dezer lening kan wor den gebruikt ter vermindering van de reeds aan Nederland yerstrekte voorschotten in het kader van het crediet de export- importbank ad 200 millioen dol lar, waarvan op 1 Mei een be drag van J60 millioen dollar uit stond. De groep emittenten, welke onder leiding staan van de firma Kuhn Toeb company en waar van o.m. de firm. S. Smith Bar ney, Harrimdn Ripley en Blyth and Company deel uitmaken, verwacht de inschrijving in de week na Pinksteren voor het publiek te "kunnen openstellen. Inmiddels zijn reeds Neder landers en Nederlandse' firma's en organisaties in de V. S. ter zake van de nieuwe uitgifte ge polst door vertegenwoordigers van de verschillende emissiehui zen. Weliswaar kan nog niet of ficieel om opdrachten voor in schrijving worden gevraagd, daar de Jening nog niet op de markt is gebnacht, doch men wenst zich reeds een beeld te vormen van de ontvangst, die de Nederlandse uitgifte te wach ten 'staat. Stassen president der V. s Harold Stassen, de .-40-jarige voormalige gouverneur van Min nesota, heeft door zijn jongste interview met Stalin en de pu bliciteit over zijn tournee in Europa meer dan voorheen de schijnwerpers der wereld op zich gericht ip verband niet zijn ijveren om in 1948 Republikeins president der. V. S. te worden. Hij onderscheidt zich van an dere can'didaten hierin, dat hij als enige openlijk en onbewim peld naar het eandidaatschap streeft. Hij wijdt al "zijn tijd en energie aan deze taak. Stassen moet zich immers da'ar hij geen openbaar ambt bekleedt, zelf een klankbord vormen en zijn dader, ren meningen voortdurend openbaar maken om vrienden te winnen. Zowel Taft en Vandenberg, als in iets mindere mate DeWey, drie andere Candida ten, staan uit hoofde van htm functie reeds voortdurend in het brandpunt der publieke belangstelling. Stakers te Bilbao gestraft? De Baskische inlichtingen dienst te Parijs meldt dat vol gens berichten uit verzetskrin gen in Spanje de regering van Franco „grootscheepse repre saille-maatregelen in de vorm van een loonsyerlaging van 30 pet. heeft genomen tegen de ar beiders, die onlangs te Bilbao gestaakt hebben, en dat .de Spaanse regering ook voorberei dingen treft om verscheidene honderden Baskische arbeiders, die bij de staking betrokken wa ren, naar Spaans Marokko ie deporteren." Door het hoofd kwartier van de Baskische ver zetsbeweging zijn orders gege ven om de productie in de fa brieken, waar represaille-maat regelen zijn genomen, te sabo teren. Clay wil geen geweld- politiek in Duitsland. Generaal Clay, de militaire gouverneur van de Amerikaanse zone van Duitsland, heeft jour nalisten te Berlijn medegedeeld, dat het niet in zijn bedoeling ligt Duitsland door middel van terreur te Tegeren, doch dat het de politiek van de militaire re gering is de samenwerking der Duitsers te winnen. Hij legde deze verklaring af naar aanleiding van de rede van kolonel Newman, de militaire gouverneur van Hessen. Het was diens, voornemen geweest te dreigen met het afkondigen van de staat van beleg indien de Duitsers hun houding ten aan zien van de huidige voedselcrisis niet zouden wijzigen. Clay zeide dat hij het laatste ogenblik New man telefonisch had verzocht deze bedreiging achterwege te laten, omdat een dergelijke be dreiging niet de juiste weg zou zijn om de samenwerking van het Duitse volk te winnen. „Prawda" beschuldigt Amerika. Het orgaan van de Sowjet- Russische communistische par tij, de Prawda, beschuldigt de Amerikanen van inmenging in de binnenlandse aangelegenhe den van Frankrijk door volks vertegenwoordigers, die niet in de smaak vallen uit te schake len en van Frankrijk te eisen zijn onafhankelijkheid prijs te geven in ruil voor dollars. De Prawda noemt de wijziging van de Franse regering een stap 'in overeenstemming met de on democratische Gaullistische geest en in de richting van het onder geschikt maken van de Franse staatsbelangen aan bevelen van buitenlandse monopolisten. Repatriëring van Duitse mijnwerkers. Voor zover de transportmidde len het toelaten zal een aanvang gemaakt worden met de repa triëring van de Duitse krijgsge vangenen, die tot nu toe in de Limburgse mijnen hebben ge werkt én geen dienstverbintenis hebben willen aangaan. Deze krijgsgevangenen zullen in Duitsland worden gedemobili seerd. De internationale persvrijheid. Amerika en Frankrijk hebben voorstellen ingediend bij een subcommissie der V. N. tot be veiliging Van de persvrijheid. De taak van de subcommissie, wier wefk gisteren begonnen is, is het voorbereiden van een agen da voor de internationale con ferentie over persvrijheid, die naar men verwacht in 1948 ge houden zal worden. In essentie komen de Franse voorstellen er op neer, dat de leden der V. N. de verplichting op zich moeten nemen dat alle volken vrije toe gang hebben tot alle inlichtin gen, doch dat zij tevens be schermd moeten worden tegen misbruik dier inlichtingen. Zij stellen de oprichting voor van een internationaal lichaam dat moet arbitreren m persza ken. Een dergelijke ereraad werd zestien jaar geleden in Den Haag gesticht, doch deze heeft nooit gefunctionneerd. De Amerikaanse voorstellen willen het vergaren en versprei den van nieuws vergemakkelij ken, het recht Van alle volken vaststellen op nauwkeurige, düi- delijke en betrouwbare inlichtin gen, en ten slotte de organisatie van alle voornaamste centra van wereldnieuws van' buitenlandse correspondentie, met een strik te, door henzelf geregelde ethi sche norm. Zij willen tevens afschaffing der censuur en* monopolies, uit wisseling van correspondenten en gelijke transmissiekosten voor buitenlandse persbureaux. Chr. Dem. Unie de grootste. In de gehele Franse bezet tingszone van Duitsland hebben parlementsverkiezingen plaats gehad. Tegelijkertijd werd over de ontwerpen voor een constitu tie gestemd. Volgens A.F.P. is de einduit slag voor de provincie Wuerttem- berg als volgt. Uitgebrachte stemmen: 378.098. Hiervan op de Chr. dem. Uiiie 204.927, Soc. De mocraten 78.550, Libei alen 66.985, Communisten 27.536. De uitslag van het referendum over de grondwet is voor die provin cie: Ja 268.661 en neen 116.013. De einduitslag voor de Rijn palts is bij een totaal van 1.151.714 uitgebrachte stemmen: Chr. Democraten 47 procent, So cialisten 34 procent; Liberalen 9,8 procent en Communisten 8,7 procent. Wat het referendum be treft zijn de thans bekertde cijfers voor de Rijnpalts; Ja 533.703 en neen 483.173. Van het speciale referendum over de artikelen van de grondwet die het onderwijs betreffen is de uitslag voor de Rijnpalts: Ja 525.277 en neen 500.888. Ook hier koos jmen dus voor het Christelijk onderwijs. Voor de gehele Franse zone zijn de percentages der door de verschillende partijen verkregen stemmen: Chr. dem.. Unie 52,38 procent, Soc. Dem. Partij 25,90 procent, Liberale Partij 13,91 procent en Communisten 7,81 procent. Ongeveer 72 procent der kies gerechtigden heeft gestemd. De Argentijnse schepen in Conception. De. Paraguese regering heeft verklaard, dat zich Argentijnse schépen in dienst van de opstan delingen bevinden, doch ontken de „categorisch", dat deze sche pen zijn gebombardeerd. Deze verklaring volgt op een communique van de opstande lingen, dat vliegtuigen van de regering Conception hebben ge bombardeerd en op de rivier liggende Argentijnse schepen hebben getroffen. W ereldcoriferentie Christelijke jeugd. De tweede wereldconferentie van Christelijke jeugd, welke van 22 tot 31 Juli te Oslo wordt gehouden, zal worden geopend door Dr Visser 't Hooft, secre taris-generaal van de Wereld raad van Kerken en bisschop Eivind Berggrav, een bekende figuur in de verzetsbeweging i& Noorwegen. Hoogwater te Vlissingen. Woensdag 21 Mei: 2.06 u. 2.14 m., 14.30 u. 2.20 m. Maar ook ALLEEN in Mederland. De vorige week werd gemeld, dat het héél wat voeten in de aarde heeft gehad, eer de heren Schouten en Bruins Slot, leden van de A. R. Kamerfractie, naar Indië kónden gaan.. Met de leider van de Commu nistische E.V.C., de heer Blok zijl ging dat heel wat gemakke lijker. De wijze, waarop dit heer schap in Indië optreedt, gaat alle perken te buiten. In een massavergadering te Kediri, waar eerst Soekarnohet woord voerde, zeidè hij, dat de strijd van de Indonesiërs stellig tot de overwinning zal voeren en dat de „Nederlandse arbei ders" die strijd zullen steunen. „Wij zullen ons verzetten", zo ging hij voort, tegen de Neder landse agressie en elke uitzen ding van Nederlandse troepen", om dan met opgestoken vuist te vervolgen: „Onze vrijheid is de vrijheid van de- Indonesiërs, en de strijd van de Indonesiërs is ook de on ze. Bij onze terugkeer in Neder land zullen wij de strijd van de Indonesiërs steunen en onze in drukken aan de Regering mede delen'. Hij besloot met het geroep: „Indonesia" merdeka" en op het langdurig applaus herhaalde hij dit. Campbell, die naar gemeld werd te Malang heeft beloofd een wereldboycot tegen Nederland te ontketenen, was de volgende spreker. Dit is op zichzelf al erg ge noeg. Maar deze propagandist voor het Communisme had nog meer te vertellen. In een vergadering te Malang verklaarde hij, dat de Neder landse troepen Indonesië zo spoedig mogelijk moeten verla ten. De financiële steun voor het leger komt volgens spreker van Amerika en indien de Neder landse regering voortgaat een leger in Indonesië te onderhou den, zal Nederland spoedig een kolonie van Amerika zijn. Spr. beschreef Amerika ten slotte als ,het grootste imperia listische land ter wereld". Niet alléén dus, dat het Ne derlandse gezag wordt aange rand, ook hef vertrouwen van Amerika in ons land wordt, ge zien het feit dat deze opruier, met medewerking van de Ne derlandse regering zijn commu nistische propaganda in Indië kan voeren, op bedenkelijke wijze geschaad. Zoiets is mogelijk in Neder land. Maar ook alleen in Neder land. Voordelig voor aandeelhouders en schatkist. De minister van Financiën heeft van de bevoegdheden hem verleend bij art. 25 van het uit do bezettingstijd afkomstige be sluit op de" dividendbeperking gebruik gemaakt om, in af wachting van een nadere rege ling bij de wet, de soms knel lende bepalingen inzake de divi dendbeperking reeds voorlopig te verruimen en wel met ingang van het boekjaar 1946 (of 1946- 1947). Hierbij heeft, naar het minis terie van Financiën mededeelt,, o.m. als overweging gegolden, dat het niet billijk is, dat de houders van aandelen in de on der de dividendbeperking val lende vennootschappen in het algemeen nog steeds geen hoger dividend mogen ontvangen dan in 1940, terwijl andere catego rieën (loontrekkenden) tereeht hun jaarlijkse beloning t. 0. v. 1940 In niet onbelangrijke mate hebben zien stijgen in verband met. de gestegen kosten van le vensonderhoud. Bovendien is het wenselijk gebleken, een bescheiden toe vloeiing van nieuw'industrie-ka pitaal uit'het buitenland niet te belemmeren door stérke beper kingen, terwijl in andere landen, b.v. België, deze beperkingen zijn afgeschaft. Gevaren zijn van het verruimen van de bestaan de beperkingen niét te duchten: in het algemeen immers wordt het bedrijfsleven, in verband inet de grote behoefte aan nieuw kapitaal, niet verlokt tot het ■uitkeren van overmatige divi denden. Voor zover een .hoger 'dividend wordt vastgesteld dan voor de oorlog gebruikelijk .was, vlbeit het hogere in nfet onbe langrijke mate in de schatkist in de vorm van inkomstenbelas ting. De nieuwe maatregel heeft zowel betrekking op het bedrag, waartoe zekere binnenlandse vennootschappenhaar dividend moeten beperken (de z.g.n. divi dendstop) als de superdividend belasting, welke geheven wordt van dividenden, welke welis waar niet hoger zijn dan voor de oorlog, doch niettemin de 6 pet. van het gestorte-kapitaal te boven gaan. Meestal is dit het gevolg van het feit, dat er in het bedrijf een veel groter ver mogen werkt dan het gestorte aandelenkapitaal. Het geoorloofde maximum di videndpercentage is verhoogd met 3. De onderneming, die voor de oorlog 6 pet. uitkeerde, mag nü dus 9 pet. üitkeren. Dit laat ste percentage echter-wordt, in geval op de voet van het be sluit op de dividendbeperking reserves zijn omgezet in aande lenkapitaal, berekend over het aandelenkapitaal, 'zoals het ge weest zou zijn zonder die her- kapitalisatie. Ook de superdividendbelasting een belasting, welke zo be lemmerend werkt, dat zij feite lijk niets opbrengt begint in gevolge de nieuwe beschikking minder spoedig te werken dan tot dusver: de eerste 3 pet divi dend over het gestorte aandelen kapitaal wordt buiten beschou wing gelaten voor de toepassing van het tarief der superdividend belasting. Deze begint dus te werken bij 9 pet. dividend. Ook hier wordt uitgeschakeld de in- j vloed van een herkapitalisatie, (verricht op de voet van het be sluit op de dividendbeperking 1941. Het vlot niet met de onderhandelingen. Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, aldus meldt A.F.P. uit Batavia, dat Mr J. E. van Hoogstraten, directeur van het departement van Economische Zaken te Batavia en Dr Ph. J. A. Idenburg, directeur-generaal voor algemene zaken, zich op 26 Mei naar Djokja zullen bege ven, teneinde te trachten een einde aan de impasse te maken, waarin de huidige onderhande lingen tussen de Nederlanders en de republikeinen zich bevin den. Indië en de Verenigde Naties. Dr J. H. vari Royen heeft in de algemene vergadering der Verenigde Naties medegedeeld, dat Nederland voornemens is, om „Iqinnen ongeveer twee jaar" dè toelating te verzoeken van Indonesië als lid der verenigde Naties. Dr Kasteel in Suriname. De gouverneur van Curapao, Dr P. Kasteel, is, vergezeld van zijn echtgenote, Zaterdag j.l. per vliegtuig in Suriname gearri veerd. Gedurende zijn verblijf in Suriname zal hij land- en mijnbouwcentra hezoeken en een persconferentie houden. Wederkerigheid sociale verzekering. Onderhandelingen met België. Te Brussel hebben de vorige week oriënterende besprekingen plaats gehad tussen hoofdambte naren van het Belgische minis terie van Arbeid en Sociale Voorzorg en hef Nederlandse ministerie van Sociale Zaken ten einde de mogelijkheid van een volledige wederkerigheid op het gebied van de sociale ver zekering na té gaan. De besprekingen hadden een vlot verloop. In beginsel werd overeengekomen, dat béide lan den met spoed stappen zullen ondernemen om een volledig wederkerigheidsverdrag op het stuk der. sociale verzekering te sluiten, terwijl voor wat betreft de kinderbijslag en het kraam geld de wederkerigheid met in gang -van 1 Juli a.s. reeds een feit kan worden. Voor de moeilijkheden met betrekking tot de uitkering van kinderbijslag 'aan de talrijke Belgische grensarbeiders is dus reeds spoedig een oplossing mó gelijk. Waarom het borstelwerk zo duur is. Grote knoeierijen. Omdat veel klachten er aan leiding toe gaven, heeft de prijs controle een onderzoek ingesteld bij fabrikanten en grossiers in borstelwaren. M Het resultaat was niet opwek kend. Het merendeel had zich schuldig gemaakt aan prijsover- tredingen, terwijl bij enkelen bo vendien grote knoeierijen werden ontdekt,' zowel met de kwalitei ten als met de administratieve verantwoording. De prijzen, welke door de fa brikanten werden berekend, wa ren meer dan 100 pet. te hoog. Een van hen was in overtreding voor een bedrag van f143.000, een ander voor f 61.000, „op een omzet van f §5.000. In dit laatste geval betekënde dit een verho ging van 180 pet. boven de toe laatbare prijs: Tegen fabrikanten en grossiers werden 26 processen-verbaal op gemaakt., Het spreekt vanzelf, dat de .winkelprijzen haar ver houding de ongunstige invloed van deze prijsknoeierijen hebben ondervonden.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1