We t Parlement Inbreng en toedeling gronden gelijk. in de afgeloopen week. „Houje mond, Moskou". (Van onzen parlementairen redacteur.) het wetsontwerp Hoewel ook enkele andere wetsontwerpen in de Tweede Kamer zijn behandeld, lag toch het zwaartepunt in de behande ling van het wetsvoorstel Ver- mogensheffing ineens. Het interessantst waren hier bij de betogen," die min of meer buiten het eigenlijke wets ontwerp omgingen. Zo dat van de heer De Wilde (AJR.toen hij tegen de heer Hofstra (Arb.) van leer trok. Deze.had bij de behandeling van de belasting herziening 1947 een niet al te vriendelijk beeld opgehangen van de óhdernemers. De heer Stikker had in de Eerste Ka mer, naar Mr de Wilde citeerde, geconstateerd, dat dergelijke rancuneuze schimpscheuten scha de deden. Oud-minister De Wil de achtte het optreden van de heer Hofstra in strijd met de ontwikkeling, die bijv. de Stich ting van de Arbeid heeft ge bracht, waarin arbeiders en on dernemers tezamen proberen de problemen op te lossen. Ook wees hij erop, dat b.v. de Handels hogeschool te Rotterdam en ook die te Tilburg tot stand zijn ge komen, juist op initiatief van de ondernemers. De heer Hofstra ging hier op in en meende hele maal niet in het algemeen over ondernemers gesproken te heb ben, doch alleen maar het slech te deel bedoeld te hebben, dat niet wil werken als er niet veel 'wordt verdiend. Hij werd echter later uit de droom geholpen door de heer v. d. Heugel (A.R.) die letterlijk citeerde, hetgeen de heer Hofstra destijds had ge zegd. Hoe hij herhaalde malen had uitgeroepen, of er dan „niemand" bij de ondernemers was, die zijn nationale taak van opbouw verstond. Inderdaad, wie in dit verband over „nie- mand" spreekt, bedoelt toch wel, dat de goeden tot de uitzonde ringen behoren! Het thema, waarom zich de eigenlijke beraadslagingen be wogen, was: wordt de kip met gouden eieren geslapt, of Wordt ze zodanig gecureerd, dat er nog menig eitje kan komen. Of, om het met de woorden van de heer v. d. -Heuvel te zeggen: bij wie komt de twee milliard, waar het om gaat, beter tot zijn recht, in - de zakken van het 'Nederlandse volk of in de staatskas. Deze vraag beantwoordde de heer Teulings (K.V.P.) met een min of meer bezwaard hart ten gun ste van de staatskas, hierin schoorvoetend getfoïgd door de heer v. d. Weijden, zijn partij genoot. Zij werd volmondig door de heren Hofstra, Schilthuis (beiden Arb.) en Hoogcarspel (comm.) ten voordele van de, staatskas beslist. De afgevaar digden De Wilde en v. d. Heu vel (beiden AJt.) en Van Dis (S.G.P.) lieten de beantwoor ding in eerste instantie nog in het midden. Alleen de heren Bierema (Vrijh.) en v. d'. Feltz (C.H.) meenden de minister niet te kunnen vol gén. De bezwaren van de heer Teulings, in sterker mate ge deeld door de heer De Wilde, leidden de eerste er toe, de mi nister te polsen over een ver laging van het tarief. De Minis ter voelde er echter niets voor. Het duidelijkst zette hij zijn be zwaren uiteen, toen hij in de laat ste rdhde het amendement-Teu- Imgs behandelde, dat beoogde het tarief over de gehele linie met 20 pet. te vertogen, zodat dit zou oplopen van 4 pet. tot 20 pc. in plaats van 5 pet. tot 25 pet. Hij betoogde toen, gelijk hjj reeds eerder had gedaan, dat de heffing een integrerend be standdeel, uitmaakte van het ge- hél e saneringsplan. Hij wees an dermaal op de nauwe relatie tus sen het wetsontwerp en de af wikkeling van de geldsanering. Het tarief was immers zo uitge- nobbeld, dat theoretisch de Ver- mogensaanwasbelasting en de Heffing ineens tezamen een be drag zouden opbrengen, gelijk aan de nog geblokkeerde gel den. Practisch' wordt hierdoor ife- tuurlijk niet al het geblokkeerde geld weggezogen, omdat ver schillende bezitters van geblok keerd geld niet onder de heffing vallen, terwijl de heer Teulings voorts had gewezen op de bres, die de minister in zijn ejgen stelling had geschoten, door de heffing ineens niet alleen met geblokkeerd geld, maar ook met staatsobligaties betaalbaar te maken.3 Ja, had minister Lief- tinck al eerder gezegd, deze bres is er inderdaad. En toen pro beerde hij het met de heer Teu lings op een accoordje te gooien. Ik ben bereid, zo zeiöe hij, de betalingsmogelijkheid uit de wet te lichten, als de heer Teulings afziet van de gewenste tariefs verlaging! Natuurlijk ging de heer Teulings hier niet op in. Het gevolg zou immers zijn ge weest, dat de .'liquiditeitsmoei lijkheden van verschillende be drijven nog zouden zijn ver groot, omdat een betrekkelijk voordelige betalingsmogelijk heid zou zjjn weggenomen. Hoewel de minister afwijzend stand tegenover een verlaging van het tarief, wilde hij wel in gaan op een andere suggestie van de heer Teulings. Deze wil de namelijk, dat de geldblokke- ring zo spoedig mogelijk tot het verleden zou behoren én had dan ook gevraagd, een na de, heffing overblijvend klein deel aan geblokkeerd geld vrij te toten eq, mocht het blokkade restant'nog te groot zijn, dit weg te zuigen door een gedwongen, verhandelbare lening. Bij de behandeling van het amendement noemde de minis ter voorts het aannemen ervan het afslaan van een hoek van de hoeksteen van het gehele sa neringsplan, waardoor de uit voering van het plan zou wor den bemoeilijkt. Het enige voor deel, dat het amendement met zich zou brengen, zou zijn, dat nagenoeg de gqhele kamer voor Gevaarlijk spel met projectiel. Te Alkmaar is een vijfjarig jongetje, door het spelen met een projectiel, dat tot ontploffing kwam, ernstig gewond geraakt. I In de tuin achter de ouderlijke woning was hij bezig met een hamer op een onbekend voorwerp - - 70u te slaan. Plotseling kwam het stemmen. Tot deze ontboezemingding tot ontploffing, met het ge- kwam de minister, nadat de heer volg dat het knaapje zeer ern- jelve De Wilde verklaard had, dat aanneming van het amendement het gehele wetsontwerp aan vaardbaar zou maken. Niet, dat de bezwaren geheel waren weg genomen, doch Mr de Wilde had oog voor het ontegenzeggelijk sterke argument van de minis ter, dat het paardemiddel van de heffing ineens noodzakelijk was voor de afwikkeling van de geldsanering. Toen de minister- voor het laatst zijn standpunt uiteenzette werd het ademloos stil in de Kamer. Want nu zou het eroni spannen. Zou Prof. Lieftinck verklaren, dat "de' verlaging van het tarief onaanvaardbaar zou zijn dh dat hij, indien het amen dement zou worden aangenomen, het gehele wetsontwerp zou in trekken? Het viel echter,mee. De minis ter sprak geen "veto uit en liet de beslissing aan de Kamer over. Deze nam de beslissing door het amendement aan te nemen met 49 tegen 34 stemmen. Tegen stemden de leiden van de Partij van de Arbeid en de comma- nisten. Tenslotte werd het gehele wetsontwerp aangenomen, zon der dat stemming werd ge vraagd. Zo heeft Minister Lieftinck dit onderdeel van, zijn sanerings plan er door gekregen. Maar tegelijk leed h(j een fiasco. stig gewond werd aan armen en benen en ook aan het lichaam. Officiële Publicaties. Gratis inenting tegen diphterie te Goes. Alle hier wonende kinderen vanaf 2 jaar kunnen gratis in geënt worden tegen diphterie. Opgaaf kan tot 31 Mei a.s. ge schieden op de gemeente-secre tarie, 3e afd., des morgens van 912 uur. Schoolgaande kinderen moe ten opgegeven worden aan het hoofd van de school. Toen William Galagher, een der twee communistische le den van het Engelse Lager huis Dinsdagmiddag -Churchill tijdens een woordenwisseling onderbrak, draaide de oud- premier zich om en voegde Gallagher toe: „Hou je mond, Moscou". (U.P.) De Sowjet-commandant van Berlijn heeft het blad „Berlin am Mittag" voor de tweede keer voor zekere tijd verboden, daar het verscheidene malen de Fran se regering heeft aangevallen. O.m. beweerde het, dat Rama- dier zich. door de invloed der V. S. 'van de communistien had verwijderd. „Herverkavelingswet W clicheren'. Enorme bevoegdheid voor Herverkavelings commissie. Wij waren in de gelegenheid kennis te nemen van de inhoud van het ontwerp de „Herverka- velingswet Walcheren". Ter aanvulling van hetgeen reeds in ons nummer van Vrijdag j.L werd gepubliceerd uit de Memo rie van Toelichting kan thans nog het volgende worden me degedeeld Samenstelling en taak H.V.C. De uitvoering van de herver kaveling op Walcheren zal, zo werd reeds gemeld, worden op gedragen aan een herverkave- linescommissie H.V.C. De sa menstelling daarvan is als volgt gedacht: een lid van Ged. Sta ten als voorzitter, een alndme- ter-ruilverkavelingsdeskundige, verschillende plaatselijke auto riteiten op het gebied van land bouw, waterstaat en wederop bouw, een planoloog en een aan tal vertegenwoordigers van be langhebbenden, bijv. een eige naar, een pachter en een land arbeider. Zij zal bestaan uit ten hoogste 15 leden en de leden worden door de Kroon benoemd en entslagen. De H.V.C. gaat over tot het opmaken van een lijst van rechthebbenden en een register van de uitkomsten der schattin gen. (Dé schatters treden in on even getale op.) Deze schattin gen geschieden naar de waar de, die de onroerende goederen hadden, voordat zij door oor- leshandelingen waren getrof fen. Binnen 30 dagen kunnen'be langhebbenden hun bezwaren in dienen. Is deze.termijn eenmaal verlopen, dan staan de rechten van ieder vast. De uitkomsten der schattin gen zijn beslissend voor de vraag, welke waarde in kavels iedere eigenaar toegedeeld zal krijgen. Het principe van deze wet is, dat 'iedere eigenaar recht heeft op een waarde in kavels, gelijk aan hetgeen door hun is inge bracht. Daarnaast is de mogelijkheid geopend, om de vorming van zeer kleine, onexploiteerbare. kavels tegen te gaan. In deze bijzondere gevallen, wanneer de waarde van een kavel slechts enkele guldens of eenten is, zal algehele vergoeding in geld plaats vinden. H?t kan vo'orkomen, dat de waarde van een uiteindelijk toe gewezen kavel hoger of lager is 'dan die van de kavel(«), die zal de H.V.C. er zorg voor dra gen, dat de grond ten goede komt aan die ondernemers, die er het meest behoefte aan heb- hen. Bij gebleken onwil tot ver pachting kan de H.V.C. zelf een recht' van pacht vestigen. Be roep van deze beslissingen staat uiteraard open. Volgens art. 8 kunnen kavels, aan de staat worden toebedeeld, die door de minister van Land bouw worden beheerd, en op zijn voordracht worden overgedragen. De zakelijke réchten, het recht van huur en pacht en de lasten, rustend öp de onroerende goede- deren, worden geregeld of opge- hevên onder regeling der gelde lijke gevolgen daarvan. De hypotheken gaan met be houd van haar rang over op de kavels of gedeelten van kavels, die in de plaats van het onroe rend goed, waarop zij rusten, worden toegedeeld. In het eerste stadium der her verkaveling stellen Ged, Staten het plan van wegen, waterlopen enz. vast tmu -J Franse landbouwers naar Zeeland. A.s. Zaterdag zullen op initia tief van dfi World Friendship Assocation ongeveer 65 Franse 1-mdbouwers naar Goe's komen, van welke plaats uit bezoeken zullen worden gebracht aan Zeeuwse landbouwbedrijven. Voor de Franse gasten is on derdak gevonden bij landbou wers itt de omgeving van Goes. Motorrijden in het duingebied. Zoals wij reecis meldden, wor den op de tweede Pinksterdag door de motorclub „De Schelde- gouwen" motorwedstrijden ge organiseerd in het duingebied van Vrouwepolder. Ruim 30 rijders hebben zich heden opgegeven, onder wie de bekende Bovee en Renooy, Jan- sema, de gebr. Veer en de Mid delburgse rijder Huybregts. Om 10 uur vertrekt de groep uit Middelburg naar het wed strijdterrein, waar tot 12 uur in het zand en het vroon kan wor den "getraind. Om 12 uur begin nen de- wedstrijden over een cir cuit van ca. 3 K.M. en ongeveer 30 ronden zullen wor-den gere den. Er zijn wedstrijden voor -vier \yerd(en) ingebracht Deze af- j.] 25b 350 ell koo iii,1. „nhfpr nnoit meer F assen. -O, zou, oou en quo wijking mag echter nooit meer dan 50 pet. van hetgeen waar op de eigehaar recht 'heeft, be dragen. Het verschil wordt in geld met het Rijk verrekend. In de periode tussen de inwer kingtreding der wet en de de finitieve verdeling der gronden ïv ag geen grond worden overge dragen of een recht worden ge wijzigd zonder toestemming van de H.V.C. Elke kavel moet. zo worden gevormd, dat hij uitweg heeft op een openbare -land- of wa terweg; ook moet er een moge lijkheid tot behoorlijke afwate ring bestaan. De H.V.C. roept de gagadig- den voor een te pachten bedrijf elders op en beoordeelt, wie hiervoor in aanmerking komen. Deze mensen zullen een verkla ring moeten tekenen, dat zij hun grond hier zullen verpachten of hun recht van pacht zullen be ëindigen. V.oor het vaststellen van het tijdstip, waarop de oproep om gegadigden voor grond in de N. O. Polder zal geschieden, moet de H. V,. C. de toestemming van de Min. van Fin. hebben. Hierdoor-zal grond vrijkomen voor ondernemers van tot dus ver niet levensvatbare bedrij ven, die nu grond kunnen bij- pachten of eigen, tot dusver ver pachte grond zelf gaan gebrui ken. Willen deze laatsten toch weer Het gaat bij deze terreinrit- ten niet alleen om het kampi oenschap van Zeeland, maar ook om het landelijk kampioen schap, want deK.N.M.V. heeft bepaald, dat de rijder, die de meeste provinciale wedstrijden wint, kampioen van Nederland is. Ongetwijfeld zullen deze wed- 'trijden, die door het piibiek, dat op de duinen staat, duide- 'ök kunnen' worden gevolgd, veel 'belangstelling trekken. GOES. PrijzencontrSle. Zoals indertijd -werd gepubli ceerd bestaat ook hier-een plaat selijke commissie inzake prijzeh- contröle, waarin zitting hebben Mevr. M. Franken en de heren. J. v. d. Ëos, A. Buys, K. Gouds waard en J. Hollestelle. Blijkens een advertentie in dit nummer zal deze commissie elke eerste Maandag van de maand zitting houden, om voor zoven mon dit niet schriftelijk wenst te doen mondelinge klachten in ontvangst te nemén. Uitbreidingsplan, woningbouw en riolering. B. en "W. hebben aan den ge meenteraad een schrjjVen ge richt waarin zij tot de conclusie kom'en, dat het noodzakelijk is le. dat de gemeente zo spoe dig mogelijk de beschikking v. rijgt over gronden nodig tot verpachting overgaan, aan voor de bouw van woningen, aansluitende aan de bebouwde kom, aanvankelijk voor mins tens 200 stuks doch tévens voor de stadsuitbreiding in de nabije toekomst; 2e. dat deze gronden, zodra ze eigendom van de gemeente zul len zijn geworden, ten spoedig ste bouwrijp worden gemaakt; 3e. dat met de meeste spoed plannen worden samengesteld voor de bouw van voorloopig nog 200 woningen; 4e. dat hetrioleringsplan mét de meeste spoed in details wordt uitgewerkt en gereed gemaakt voor aanbesteding. Hiermede zal veel arbeid ge moeid zjjn en voor de Dienst van Gemeentewerken achten wij het een onmogelijkheid, om deze te verrichten binnen het tijdsbe stek dat" daarvoor noodzakelijk moet worden gesteld, zijnde on geveer 4 maanden, B. en W. geven daarom de raad in overweging hen te mach tigen: a. om de nodige voorbereiden de maatregelen te nemen tot aankoop c.q. onteigening van gronden ten behoeve van wo ningbouw; b. de werkzaamheden sub le t.m. 3e boven genoemd op te dragen aan- een particulier ar chitectenbureau en hef werk sub 4e aan een particulier tech nisch Bureau. Vanzelfsprekend zullen de kosten van de werkzaamheden sub le en 2e komen ten toste van het Grondbedrijf en later worden verdisconteerd in de verkoopsprijs der bouwterrei nen, De. kosten der maatregelen sub 3e bedoeld zullen deel uit- makén van die van de woning bouw, De kosten, welke vallen op de werkzaamheden sub 4e be doeld zullen deel uitmaken van de algeméne kosten van het rioleringswerk. KRABBENDIJKE. Blikseminslag. Tijdens het onweer in de'.nacht' van Woensdag op Donderdag- sloeg de bliksem in de land- bouwsehuur van dhr J. Aar- noudseBlok. De schuur torand- de geheel af en het aanwezige materiaal alsmede een 10-tal kippen gingen verloren! De heer A. A. Allaart te Krabbendijke is benoemd tot le ambtenaar ter gemeentesecreta rie aldaar. 'lewedobp. Stroklamp afgebrand. Tengevolge van het spelen met lucifers door kinderen, raakte de stroklamp van de landbouwer Klompe in brand. De brandweer van Goes en Nieuwdorp rukten ter assistentie ,uit, doch konden niet verhin deren, dat de. klamp geheel af brandde. SOUBURG. Vrijdagavond sprak voor Pa trimonium de heer Ir P. Ph. Steneker over „Het leven in, In- dië". Spreker schetste in een interessant betoog bet leven en dé gewomiten der inlanders en vertelde van de wonderschone - natuur. Aan het, slot werden vragen gesteld. „- WESTKAPELLE. Gemeenteraad. Woensdagavond kwam de gemeenteraad bijeen. Een verandering inzake be smettelijke ziekten werd vast gesteld. Deze houdt in, dat in dien besmettelijke ziekten bij personen' in een winkel of een bedrijf voorkomen, de gemeente op medisch advies, en met schadeloosstelling van betrok ken' personen, over kan gaan om winkel of bedrijf te doen sluiten. Tarieven voor bewei ding van het Noordervroon werden vastgesteld als volgt, voor koeien le weitijd f15. 2e weitijd f10.voor paar den lé weitijd f 17.50, 2e wei tijd f10.voor geiten f2.50 per .jaar. Zonder hoofd, stemming werd besloten tot aankoop van woning en magazijntje van de Rijkswaterstaat voor f 4000. Van het magazijntje zal een noodwoning worden gemaakt. Door het nijpend- gebrek aan woningruimte koopt de ge meente 6 nissènhutt.en, waar in 9 gezinnen ondergebraoht kunnen worden. Hier werd f 8000 voor uitgetrokken. De huur van de betonnen noodwoningen is vastgesteld op f 3.per week voor de grote, en f2.75 voor de kleine. Het salaris van de gemeen te-opzichter is voortaan f400 per jaar. In de rondvraag stelde weth., Gabriëlse voor, om indien de hoofdriolering ver genoeg, is gevorderd, de noodwoningen alsmede het barakkenkamp op deze aan te sluiten daar de lozing van noodwoning en ba- rakkenriolering thans in-de slo ten der landerijen plaats vindt, en dit onaangenaam en onhy giënisch 'is. De voorz. zeide toe, er zo vlug mogelijk wérk van te makem Dhr Verhage vroeg om voor de gemeentebode een omroepsehotel aan te schaffen, daar de tegenwoordige omroep- bel slecht hoorbaar is. De voorz. zal trachten aan het vér- zodk te voldoen. Dhr Minderhoud wil het we- deropboüwiamp beschikbaar stellen voor nog geëvacueerde gezinnen. Do gemeente heeft hier echter geen zeggenschap Genoemd kamp behoort tot de wederopbouw. Verder verzocht dhr Minderhoud om bij doodlo pende wegen borden te plaat sen. Hieraan zal worden vol daan. Dhr S. Lous wees erop, dat in de gemeente tiet huisvuil nog overal woVdt neergeworpen. De politie heeft opdracht proces, verbaal op té maken. trvol- gens vroeg dhr Lous of het mogelijk is om in het vervolg ook aanbestedingen te doen van kleinere blokjes te bouwen woonhuizen met het doel ook de kleinere aannemers een kans te geven' en waardoor mis schien vluggere vordering kan worden verkregen. Bij bespre- -king van deze vraag waarbij ook de vorderingen van de lueuwoouw onder de loupe wer den genomen, onstond bij gehele raad grote verontwaar diging over de trage vorderin gen die gemaakt worden, en werd nagegaan wat de oorza ken zijn. Terwijl van het plaat selijk kantoor wederopbouw en streekbureau „Walcheren" de gemeente volle medewerking geniet, gaat de wederopbouw van Westkapelle langzaam voort. Besloten werd tegen wantoe standen protest aan te tekenen. Dhr Ligthart Schenk vroeg of de brandhoutstapel in het dorp opgeruimd kan worden, aangezien het een kweek plaats van ongedierte wordt. De voorz. .antwoordde daaroo, dat de houtstapel nog velen ten goede komt, en last zal geven om het ongedierte met de des betreffende middelen te laten verdelgen. Gp de vraag Van dhr Ligt hart Schenk -betreffende -het stratenplan zette de voorz. uit een, dat de stenen al maanden aanwezig zijn, en dat zoveel mogelijk door B. en W. en door het hoofd van het streekbureau „Walcheren" is geprobeerd om hgt te doen in eigen beheer, doch dat hogere instanties hier tegen bezwaar maakten. DOMBURG. Vreemdelingenverkeer. Woensdagavond hield de Dom- burgse V.V.V. een algemene le denvergadering in de zaal „Wil- helmina", die maar matig be zocht was. De voorz., dr - B. Vaandrager, bracht in herinne ring, dat het seizoen 1946 een tekort aan Iogeerruimte te zien gaf, waarom het Bestuur alle maatregelen steunt, die de woongelegenheid bedoelen uit de breiden. In Domburg begint het aantal herstelde huizen be langrijk te worden, doch alweer is het aantal aanvragen zo groot, dat elke slaapgelegenheid zal worden gebruikt. De kas van de penningm. sloot op'l Jan. met f 2027 inclu sief een garantiefonds van f 1300. Aan contributies werd in 1946 ontvangen f 445het aantal leden is 116. Bij acclamatie werd het ere voorzitterschap aangeboden aan de burgem. van Domburg, Hu- li' H. L. Boogaert. In het Bé stuur werden herkozen dhrn J. SV. Schuifrman en G. Tichelaar; gekozen werd dhr H. v. d. Bel. De secretaris, dhr P. J. Elout, heeft bij de Vlissingse gasfa briek sterk aangedrongen op de levering van kaokgas vóór 1 Juni a.s. Iri beginsel werd besloten subsidie te verlenen aan het mu ziekgezelschap „Apollo". Vele leden lieten klachten ho<- ren over de rommel in vronen en duinen; er wordt misbruik gemaakt van terreinen en res ten van oud ijzer, puin, prikkel draad en kolengruis'blijven on opgeruimd. V.V.V. heeft niet de bevoegdheid om in te grijpen, maar het gerucht gaat, dat de politieke delinquenten met de schoonmaak zullen jworden be last. Sommige leden waren ont stemd over het uitblijven van de folders, waarvoor" wel de in legvellen' waren gereed geko men. Op een desbetreffende vraag antwoordde dhr Elout, dat er" vermoedelijk deze zomer be perkte gelegenheid tot tennis sen zal zijn. De -geldinzameling voor de Stichting 1040-^1945 heeft te Domburg f 245 en te Aagtéker- ke f 289 opgebracht.- BRUINISSE. In' de gehouden vergadering van ingelanden van het calami- teuze waterschap Bruinisse Werd de begroting 1946-'47 goedge keurd. Aangenomen werden de plannen tot het uitdiepen van de Spuiboezem „De Kraag" en tot het herbedélven van de waterlei dingen. Eveneens werd besloten tot ■verbéteren van een gedeelte' van de Molenweg. De Middenstandsvereniging alhier hield vorige week een al gemene ledenvergadering. De op komst was matig. Na opening door de voorzitter de heer L. (Stoel werd met alg. et. besloten weer aan te sluiten bij de Kon. Ned. Middenstandsbond. Be noemd werd een 'contactcommis sie om voeling te houden' met de Distributiedienst en waar noöig verschillende voorkomende kwes ties te bespreken. Hierin werdeh gekozen: Mej. Jo Haeck, en de heren A. van den Berg Jz. en Ph. v. d- Est. Een dergelijke commissie om contact te houden met de Ge meentelijke organen en diensten zal later worden samengesteld, omdat hierover nog nader over leg zal worden gevoerd met, de ambachtslieden patroonsver. TRIBUNAAL MIDDELBURG. Café met muziek voor de Duitsers, - Siinpe- laar kon huizen en ef fecten kopen van de i winst. Vrijdagmorgen had de 47-ja- rige caféhouder A d r i a a n S. impelaar uit Koüde- kerke zich te verantwoorden voor het Middelburgse Tribu naal Zijn café was, volgens de dag vaarding, tijdens de bezetting, een toevluchtsoord voor/ dorstige edelgermanen geweest en Sim- pelaar was daarvan niet bepaalij armer geworden. Hij wilde het zjjn gasten goed naar de zin maken en zorgde -voor een mu- ziekvergunning, ter verkrijging v aarvan hij de „Herren" weer nodig had. f Simpelaar bleek nog meer op zijn geweten te hebben, want in 1944 had hij aangebracht, dat zekere J. Evertsen zich niet voor krijgsgevangenschap had aangeiri. u, waarna deze werd gearresteerd. Enin datzelfde jaar had hij tegen Duitsers ge zegd, dat de smid Cijvat zijn radiotoestel niet had ingeleverd en naar de Engelse -zender luis terde. Heel veel dingen ontkende hij of draaide er om heen. „Ik zit Concourshlppique te Kruiningen. Op Hemelvaartsdag werd op het Gem. Sportterrein te Krui ningen het Concours Hippiqué gehouden, georganiseerd door de Landelijke Rijver. „De Vliet- ruiters" te Kruiningen, waar voor grote belangstelling be stond. Het concours werd ge opend door burgem. M. Voge laar en ingeleid door de voorz. dhr C. Geluk, terwijl E.M.M. op het terrein vrolijke muziek deed horen. De jury bestond uit de heren Joh. Gehrels, Amsterdam, H, Prins, Middelburg, G. de Wilde, St. Maartensdijk en J. Petrie te Hoofddorp. De uitslag was als volgt Afd. I. Dressuur vöor achttal len le pr. wisselbeker, zilv. me daille, „Noord-Beveland" te Wis sekerke; 2e pr. verzllv. medaille „Orahjeruiters", Axel; 3e pr. bronzen medaille „De Paarde bloem", Goes. Afd. H. Dressuur voor vier tallen: le pr. verz. medaille Schouwse ruiters; 2e pr. St. Hu- bertus, B. o. Zoom. Afd. Illal Individuële dres suur: le pr. zilv. med. S. v» Hoeve, Zaamslag2e pr. bronzen med. C.«Verhulst, Axel; 3e pr. Jac. Mol, Wissekerke. Afd. lila. Individuële dressuur klasse Nle pr. zilv. med. J. A. Breure, "Wissekerke; 2e pr. verz. med. Dr G. Wagenaar, Goes; 3e pr. bronzen med.M. A Geuze, O.-Vossemeer. Afd. VI. Aangespannen tuig- paarden v. Zeeland (Gelders type)le pr. zilv. med. „Du rable" van L. Boone te Rit- them; 2e pr. verz. med. „Quick" van C. Lammerts, Krabben dijke; 3e pr. „Jet" van S. v. Hoeve, Zaamslag. Afd. VIII. Vrijheidsdressuur: le pr. zilv. med. J. de Feijter, Axel; 2e pr. br. med. Juliana- ruiters, Dreischor.- Afd IX. Aangespannen tuig- paarden (Gronings type)le pr. zilv. med. „Adetta" van A. C. Hesselman, Kruiningenen Mevr. Hesselman -kwam hierbij als de beste amazone van de dag, ir het bezit van een fr. bloe menmand aangeboden door de 1 urgemeesters van Krabben dijke en- Yerseke2e pr. verz. med. „Fleur" van A. A. Visser, Kiabbendijke; 3e pr. „Lorette" van Dieleman, Zaamslag. Afd. X. Patrouülespringen, g: oep van 3 ruitersle pr. zilv. med. De Schouwse Ruiters, Iji eischbr)2e pr. verz. med 2e groep Vlietr.uiters 4e Krui ningen; Re pr. br. med. Oranje- ruiters, Axel. Afd. Xlla. Springconcoürs le pr. zilv. beker M. Snoep, Kruiningen2e pr. verz. zilv. med. J. B. Vogelaar, Wisseker ke 3e pr. br med. H. Wisse— Nijsse, Goes. Afd. XHb. Springconcours, kl. B: le pr. ,zilv. med. Jac. de Feijter, Axel; 2e pr. verz. med. D. Scheele, Terneuzen. Afd. XIII. Tally H.O. (sporen en karwats verboden), 100 M. stap, 120 draf, 200 M.: le pr. W. Kakebeeke, Krabbèndjjke, met „Zita";..2e pr. Jac. de Feijter, Goes; 3e pr. J(iej. C. v. d. Endt,. Yerseke. Naast de medailles werden nog een groot aantal geldprijzen uitgeloofd. onschuldig in het kamp" betoog de de man. Wat hij er im mers aan doen, dat er maar één café op Koudekerke is, waar van hij nu toevallig eigenaar was? Het aanbrengen was dan ook niet waar; ze hadden tegen hem zelfs gezegd;' „we zullen je wel krijgen!" .'Hoeveel hij. in de oorlogsjaren verdiend had, wist hij niet te zeg gen, maar wél, dat de door hem gekochte huizen en effecten be taald werden uit winsi, der zaak. „Zwart",was daar niets bij. Mr iF. W. Adriaanse meende, dat de beschuldiging van ver raad wel op zeer losse gronden berust en verzocht ontslag uit de internering.- Uitspraak 30 Mei a.s.- Uitspraken van, Vrijdag 16 Mei j.l. Johannes N. Luijex, bakker te Rotterdam: ontz. rechten. hanrina Joh. Minder houd, kantoorbediende te Middelburg: 6 j. intern, eindi gend 8 Juli 1951 en ontz. rechten'. Berendina N ij holt, verkoopster tc Middelburg: 4 jaar internering, eindigend 24 Juni 1949; verb, verkl. radio toestel en ontz.. rechten. Leuntje Koppejan Blok, zonder beroep te Vlis- singen: ontz. rechten. Antonius Joh. v. Miert schilder te Middelburg: verb, verkl. vermogen tot een bedrag van f 30.000. TRIBUNAAL ZIERIKZEE. Uitspraken. H. Hilleman te Noord- gouwe: Internering te weten Van 8 Mei 1945 tot- 30 April 1947 en ontz. rechten. M. J. Pols te Zierifezee6 maanden internering en ontz. rechten. C. L. Vers tra te te Sint Philipsland: Internering gelijk aan bewaring, te weten van 2 Nov. 1944 tot 23 Dec. 1944 en van 24 Aug. 1945 tot 15 Dec; 1945. Verbeurdverkl. van het vermogen tot f 1000, benevens ontz. rechten. Metaalarbeiders van Parijs eisen. Ongeveer 460.000 metj lr.rbei- ders in het gebied van Parijs hebben Vrijdag hun wei,: neer gelegd om aan. 33 massabij.-.en- komsten deel le nemen, 'tijdens vTelke de leiders der vakvereni ging verslag uitbrachten over da vorderingen de onderhande lingen met- de werkgevers over een productiepremie van tien frs. per uur. De arbeider: Proef alarm te New-York. In New-York is een proaf- luchtalarm gehouden, tijdens hetwelk een formatie van hon derd super-vliegende forten over de wolkenkrabbers van de city donderden.De machines waren op honderden kilometers afstand opgestegen van een zestal vlieg velden in het Westen en het Zuiden. Zij stonden onder com mando van Generaal Kenney. Een radio-verslaggever hing tij dens het proefatorm voor de mi crofoon een beeld op van de verwoesting, welke bij een wer kelijke aanval in de stad aange richt zou kunnen zijn. De strijd in Paraguay. Het aangekondigde offensief tegen de opstandelingen in Pa raguay is begonnen. Volgens be richten van de grens -van Para guay hebben dé opstandelingen na een hevig gevecht bij Desa- guadero aan de rivier de Para guay een overwinning behaald. Amerikaanse graanexport in Juli. Het Amerikaanse ministerie van landbouw heeft bekend ge maakt, dat in Juli 25.500 ton tarwe, 24.1)00 ton bloem en 17.000 ton mais aan Nederland zullen worden toegewezen. Voor België bedragen de hoe veelheden van deze zelfde pro ducten resp. 8500, 12.000 en 8500 ton. Voor Zwitserland 1700, 1000 en 8500 ton. Paniek in Lahore. Een paniek begint zich mees ter te maljen van de inwonen der Voor-Indische stad Lahpre, waar reeds drie dagen een steeds feller wordende burgferstrijd woedt en reusachtige branden een rookkolom doen opstijgen, die kilometers ver in de omtrek zichtbaar is. Behalve de tempel en de zijde- markt, die in lichterlaaie staan, zijn er twaalf verschillende delen van de stad winkels en huizen in ,brand gestoken en Vrijdag in de 'namiddag breidden de gevechten en het brandstichten zich uit naar nieuwe stadskwartieren. Blijkens de berichten (he uit deze hel in New Delhi binnen komen, is de bevolking aange grepen door razernij. De politie heeft versterkingen ontvangen en troepen zijn in het geweer geroepen. De Griekse grenskwestie. De Veiligheidsraad behandelde Vrijdag de weigering door Joego slavië, Albanië en Bulgarije om samen te werken met de Com missie van Onderzoek voor de Balkan van de V.N. alsmede de Sowjetrussische suggestie om de bevoegdheid van de cpmmissie te beperken. De Joego-Slavisehe afgevaar digde, Kassanovie, las een lange verklaring voor waarin aanvallen op Griekenland werden gedaan. Herschel Johnson ('Amerika) onderbrak hem met de opmer king, of de Joego-Slavische afge vaardigde niet buiten de orde ging met deze „tirade tegen Grie kenland", welke volgens hem een van de meest verbazingwekkende verklaringen was, ooit door hem gehoord. De Sowjetrussische - afgevaar digde, Gromyko, bestreed zijn Amerikaanse collega het recht om te interrumperen. Na enige scherpe woordenwisseling kreej» Kossanovic toestemming om ver der te gaan. Hij lietechter een aantal passages uit zijn op schrift gestelde rede weg.Hij bestreed de wettigheid van de grenscom- missie, welke de Veiligheidsraad besloot in het Griekse grensge bied achter te toten na het ver trek van de hoofdcommissie. De bijeenkomst werd tot Dins dag verdaagd. Duitsers worden gewaarschuwd. De Amerikaanse militaire gou verneur ran -Groot-Hessen, Dr. NeWman heeft de Duitsers ge waarschuwd, als hun houding in de voedselcrisis niet verandert. In het voorbijgaai} herinnerde Newman zijr. toehoorders eraan, dat het militaire bestuur tegen de beze,tting gerichte daden met de dood kan straffen en hij ver klaarde voorts, dat generaal Clay de militaire gouverneur der Amerikaanse zone, uit Washing ton bericht heeft ontvangen, dat de Duitse agitatie in het Ameri kaanse congres een bepaalde ge neigdheid aan het licht heeft ge bracht om zich tegen verdere voedseltoewijzingen aan Duits land te verzetten. Newman gaf toe dat het nog verschillende weken onmogelijk zal zijn het volle rant^ yn te ver strekken, doch de bevolking van Grpot-Hessen moet „de buikriem toesnoeren en zich er door heen slaan". De gouverneur herinnerde zjjn toehoorders er voorts aan, dat de V.S. geenszins verplicht zijn hev land, dat zij verslagen hebben, te voeden. Groot-Hessen moet al le medelijden met zichzelf ver mijden, alle zwarte handel aan de kant zetten, niet hamsteren en al het beschikbare akkerland behouwen. Werkzaamheden der Wereldbank. De president van -de Wereld bank deelde Vrijdag mede, dat ernstig wordt overwogen spoe- dig^stappen te ondernemen in zake de lenmgsaanvragen van o.a. Denemarken, Luxemburg en Nederland. Itall" in de I.C.A.O. Italië is met een-en-dertig te gen nul stemmen toegelaten tot liet lidmaatschap van de,inter nationale burgerluchtv.aartorga- nisatie. De Peruvaanse delegatie bij I.C.A.O. is afgetreden, om dat zij, door te stemmen voor royering van Spanje, gehandeld ',-eeft tegen de instructie van het Peruviaanse ministerie van bui tenlandse zaken om z;eh van ïllen Donderdag antwoord op hun/ temming te onthouden eisen ontvangen. i

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3