Internationale agrarische vraagstukken. •Beogen de Communisten een staatsgreep Dooigedraaiue groenten. Schendt Nederland bet ontwerp-accnord De btiTgereorlog inChina. Het wereldprjjspeil voor tarwe. \JuU$e*thtld. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswjjkstraat,' Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD - - s 3e JAARGANG No. 645 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND MAANDAG' 19 MEI 1947 Abonnementsprijs ƒ8.30 p. kwartaal Hoofdredacteur: R. ZÜÏDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Advertentieprijs 12 cent per m.m. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ, Middelburg, Dr K. HUIZENGA, Middelburg, Rubriek Kabouters 5 cent per woord Ds KABELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VBOEGINDEWEY te Poortvliet. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 4.40 u., onder 20.33 u. Maan op 4.40 u., onder 20.46 u. In de discussie na een referaat, in de buitengewone algemene ver gadering van de Vereniging van Vrijzinnige Hervormden door ds K. Strijd van Hengelo geleverd over: de taak van de kerk in de huidige wereld, gaf een predikant van Enschedé deze veelzeggende opmerkingen tén beste: „Er zit achter de antithese toch wel meer dan reactie, zoals wij dat gewoonlijk noemen. Ik ben blij met de doorbraak van de an tithese. En ik ben het er ook principieel mee eèns. Ik geef ook het advies om de open padvinde rij te kiezen, om zich niet chris telijk te organiseren en om geen christelijke school te bezoeken. Wij moeten onze menschen uit stoten in de wereld. Maar ik ben er toch verlegen mee. Want nu spreekt in de niet- christelijke organisaties wel de wereld tot de kerk maar niet de kerk tot de wereld. En in de vakbeweging staan onze mensen midden in de mate riële vragen, maar niet in de vra gen van het Koninkrijk Gods". Merkwaardige uitspraak. Die aan duidelijkheid niets te wensen overlaat. „Ik ben er toch verlegen mee". Wij verstaan -dat. Het is geen kleine zaak mee te werken aan de afbraak van de christelijke school en de kinderen te brengen of te houden in een omgeving, waar niet de vragen van het Koninkrijk Gods in het centrum staan. Het is een geweldig ding de christelijke vakbeweging te on dermijnen en onze arbeiders te brengen in organisaties, waar, zoals deze predikant 't uitdrukt: onze mensen staan midden in de materiële vragen, maar niet in de vragen yan het Koninkrijk Gods. Er is reden om te verwachten, dat de verlegenheid nog groter zal worden, als straks de droeve gevolgen van de „doorbraak-po- litiek" aan het licht komen. die zeer zeker niet te hoog is en waartegen de fabrikanten, die op het ogenblik 'een groot deel van de aanvoer aankopen om te conserveren, geen be zwaar hebben. Er wordt óp de conservenfabrieken op volle kracht gewerkt, doch ihen is ondanks de uiterste inspanning niet in staat deze hausse te ver werken." „Het Vrije Volk" (Partij van de Arbeid) klaagt dan ook: „Evenals in vroegere jaren beleven we dus weer het be treurenswaardige verschijnsel, dat onverkoopbare groente ver nietigd wordt. Onmiddellijk rijst de vraag, of geen maatregelen getroffen kunnen worden, waardoor deze vernietiging voorkomen wordt. De verwachtingen dienaangaan de zijn echter niet hoopgevend." Toch is er een verschil met vóór de oorlog. Toen was het de kapitalis tische regering, die de schuld droeg. N u niet natuurlijk. De oorzaak ligt nu in de te lange strenge winter waardoor de productie verlaat is en er plotseling teveel groente aan de markt komt, en bij de consumenten. Deze hebben n.L de eigenaardigheid, dat ze vragen naar groente die ei niet is en dat zij de groente waar voldoende van is, niet willen eten. Intussen, er gaan weer'groen ten naar de mestvaalt. Het zou gemakkelijk zijn, om nu ook de regering-in staat van beschuldiging te stellen en te smalen op de socialistische re gering die dergelijke dingen niet weet te voorkomen. Wij doen dat niet. Wij nemen aan, dat zij hét mogelijke doet om aan deze misstand een einde te maken. Want zolang hjt buitenland niet v bij machte is of w'eigert onze tuinbouwproducten af te nemen, blijft het een uiterst moeilijk vraagstuk. Hoe ontstaat overeenstemming tussen productie en consumptie? In het kader van het academisch weekend van de Wageningse hogeschoolvereniging sprak de heer S. E. Mhnsholt, minister van Landbouw, over: „Enkele Internationale agrarische vraagstukken". Spr noemde het vraagstuk, op welke wijze de productie en de consumptie' met elkaar in over eenstemming te brengen zijn, een hachelijk vraagstuk. Het is een onbehagelijke ge dachte, dat de enige lijn hierin tijdelijk (?een lijn is. Grote vrees wordt, gekoesterd terug te vallen ln de toestand van 19281940, omdat de productie thans zover Is achtergebleven by de consump tie. Om tot een Intensieve oplos sing te komen zal men bereid moeten zijn offers te brengen. In de conferentie van Moskou is niet veel terecht gekomen. Spr herinnerde aan de door Roosevelt uitgestippelde lijnen, aan de besprekingen in de verga deringen der V.N. en aan de di verse commissies daaruit voort gekomen. Vóór 1940 waren de tolmuren Voor de oorlog, toen Duits land de voorkeur gaf aan ka nonnen boven boter en toen het weigerde onze groenten af te nemen, kwam het maar al te vaak voor, dat op de veilingen verschillende producten wer den doorgedraaid en dat kost- baar voedsel naar de mesthoop ?n maatregelen der verschil- YSrhuisd© mDfln Ijuwipd hpwfspton tnJHifi Men weet dit toen aan de toenmalige regering, die had be horen te zorgen, dat zoiets niet gebeurde. Toen dan ook dePartij van de Arbeid mee aan het bewind kwam heette het, dat zoiets niet meer zou voorkomen. Dergelijke schandalen zouden vermeden worden. Dat nooit meer! Prachtig! Wat toch een ge luk, dat nu de kapitalisten in de hoek zijn gezet en dat nu het Socialisme de leiding heeft. Alleen maar.... zeggen en doen zijn twee. Want nu blijkt, dat we weer precies dezelfde ervaringen heb ben als vóór de oorlog. De vroege groente blijkt vooi een belangrijk deel onverkoop baar te zijn. Uit alle hbeken van het land komen er' berich ten over het doordraaien van spinazie, witlof en rabarber. Een grote hoeveelheid groen ten verdwijnt op de mestvaalt. „Het Centraaf Bureau voor de Veilingen in Nederland heeft wel een minimum-prijzenrege- ling getroffen, waardoor voor komen wordt, dat de groente, die nog wel verkocht kan wor den, tengevolge van het over stelpende aanbod voor een cent per kilo van de hand zou gaan. Zo is bijvoorbeeld voor spinazie een minimumprijs aangenomen van 8 cent per kilo, een prijs, lende landen beletselen, thans moet de enige vraag zijn, hoe men in het wereldtekort aan voedsel kan voorzien. Noodzakelijk achtte spr het, de noodlijdende landen de vereistè credieten te verlenen. In grote lijnen schetste hij de wijzigingen die zich sedert 1940 in de voed selproductie hebben voorgedaan. Als voorbijgaand verschijnsel noemde hij de verminderde pro ductie in de verwante gebiedeh. In landen als Canada en Amerika en^ Argentinië is het graanver- bruik vergroot, als gevolg van de uitbreiding van de veestapel. Overschot tarwe? Niet onmogelijk is, dat enige van deze landen hun veestapel' zullen verminderen, als gevolg waarvan 't tekort aan tarwe zou veranderen in een overschot. Daarom worden "besprekingen gevoerd om te komen tot stabili satie der prijzen. Vervolgens besprak de minis ter de Nederlandse export. Een onzer voornaamst# afnemers, is uitgevallen. Wel voeren we ons overschot v*n groente uit, maar dit ge schiedt op erediet. Engeland' heeft zelf een groot déViezentekort en streeft naar zelfyerzorging. Wat betreft Bel gië was spr. zeer optimistisch ge zien de economische unie. Neder- land-België-Luxemburg. Voor een "aantal artikelen bestaat reeds Soekarno naar West-Java. vrije uitwisseling. Van Midden-Europa is nog wei nig te zeggen. Van-Hongarije had spr. wel enige verwachting. Met Rusland achtte hij contact ge wenst. Tefteinde de deviezenschaarste te verminderen is opvoering van eigen productie noodzakelijk, waarom spr. aandrong op ratio nalisatie ook der kleine bedrijven. Binnenkort, hoopt hij een ont wikkelingsprogram van de land bouw aan de Staten-Generaal voor te leggen. Arabische hoge commissie protesteert. Volgens de correspondent te Cairo van het Egyptische blad „Ai Wahda" heeft de hoge Ara bische commissie van haar ver tegenwoordigers te New-York een voorstel ontvangen om de Commissie van onderzoek in zake Palestina te boycotten. De hoge Arabische commissie zou volgens de correspondent bin nenkort hierin een beslissing nemen. De staat Oost-Borneo, vloals we in ons nummer van Zaterdag reeds meldden, heb ben de vier sultans van Oost- Borneo op 12 Mei te Samarinda -een overeenkomst getekend tot vorming van de staat Oost-Bor neo, gelijk aan West-Borneo. Hét ligt in de bedoeling een statuut gelijk aan dat van West- Borneo, met de Nederlandsere gering te tekenen. Dit werd Zaterdag bekend ge maakt op éen persconferentie, gehouden door twee broers, van dé sultan van Koetei, die door Dr y van Mook ontvangen zijn. Samarinda zai de hoofdstad worden van de nieuwe daerah. Het gebied telt 350 duizend in woners, waarvan 200 duizend in het sultanaat Koetei 'en heeft een oppervlakte van honderdduizend vierkante "meter, Republikeinse critiek. Voorbereidingen voor de vor ming van een staat Oost-Borneo op gelijke voet als West-Borneo is becritiseerd door de republi keinse minjster van voorlichting Moh. Natsir. Hij zeide, dat de Nederlanders daarmede Ling- ga djati schonden en zelfs in lid met de regeringsinterpre tatie van minister Jonkman handelden. Soekarno naar West-Java. Naar het Franse persbureau A.F.P. meldt, zal Söëkarno van- daag een tournee door West-Priok 26 Juni. De Amerikaanse steunverlening. De gemengde commissie uit de Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden heeft het wetsontwerp voor steunver lening aan geteisterde landen in Europa en China aanvaard voor de volle driehonderdvijftig mil- lioen dollar, als door Truman voorgesteld. Het Huis van Afge vaardigden had zich in de loop der behandeling van het ont werp uitgesproken voor een vermindering met honderdvijftig millioen dollar. Thans moet het wetsontwerp nog door volledige Senaat en Kamer definitief goedgekeurd worden. De ge mengde commissie sprak zich uit voor toewijzing van vijftien a veertig millioen dollar van het bedrag aan het op te rich ten internationale noodfonds voor kinderen. Volgens een andere voorzie ning van de commissie zullèn vijf-en-Zeventig millioen dollar onmiddellijk beschikbaar gesteld worden uit de fondsen van de organisatie voor financiering Wan de wederopbouw, in afwachting van nadere toewijzingen door het congres. "De steunverlening volgens de ze wet kan alleen ten goede komen aan Griekenland, Oos tenrijk, Italië, Hongarije, Polen, China en de vrijstaat Triëst, v I waarnaast de president een ma- Java beginnen. In verband inet ximum van Vijftien millioen dol de Pasoendapbeweging wordt jar tef beschikking kan Stellen aan deze reis grote betekenis toegekend. Aanvankelijk is er sprake van géweest, dat Sjaftrir -hem zou vergezellen, .maar de huidige politieke situatie eist zijn aanwezigheid te Batavia. Besprekingen te Batavia. Zaterdagmorgen hebben an dermaal economische besprekin gen plaats gehad tussen Dr van Mook, Mr. van Hoogstraten' en Sjahrir. Omtrent hetgeen bespro ken is werden geen mededelin gen gedaan. De „Kortenaeri' op thuisreis. H! M. torpedoboot jager „Kor- tenaer", die afgelost wordt door H. M. mijnlegger „Willem van der Zaan" zal op 20 Mei uit Tandjong Priok.de thuisreis aan. vaarden. Het reisprogramma luidt als volgt: 26 tot 28 Mei te Colombo, 4 tót 6 Juni te Aden, 10 Juni te Suez, 16 tot 19 Juni te Gibraltar, aankomst te Den Helder 23 Juni. H. M. „Tjerk Hiddes" naar Indië. Op Maandag 2 Juni zal H. M. torpedobootjager „Tjerk Hid des" uit Amsterdam naar Indië vertrekken volgens bijgaand réisschema: Gibraltar 5 Juni, Port Said 10 'Juni, Suez 11 Juni, Ader, 15 Juni, Colombo 21 Juni tot *>2 Juni. Aankomst. Tand jong Atoom-energie. Een abnormale gröei vertonen de planten in het centrum* yan Nagasaki, waar twee jaar gele den de atoombom is gevallen. 20 procent der planten is twee hoofdig en vele uien hebben een dubbele bol. Duitse geleerden brachten de wetenschap jaren vooruit. In een te Frankfort .versche nen legercommuniqué wordt verklaard, dat de Duitse geleer den en technici, die na de oor log naar Amerika zijn overge bracht, zoveel hebben bijgedra gen tot de ontwikkeling van de wetenschap op sommige gebie den, dat deze -wel geacht kan worden een tiental jaren voor uit te zijn gebracht. Deze Duit sers nebben het land talloze mil- loerren dollars bespaard. De 350 Duitse geleerden, die in het kader van de Operation Paperclips naar Amerika zijn getransporteerd, zullen spoedig vrijgelaten* worden om werk zaamheden voor de particuliere Amerikaanse industrie te gaan verrichten, onder' oppertoezicht van het departement van Han del. Onder deze geleerden be vinden zichj_ volgens het rap port, geen personen, die meer dan nominaal lid van de nazi beweging waren. Rondom het verdrag met Oostenrijk. Na een week lange discussie is de commissie van de Grote Vier te Wenen, die d,e instructies moet opstellen voor de commis sie van deskundigen terzake het verdrag met Oostenrijk, benoemd op- 12 Mei, nog niet tot over eenstemming kunnen komen. Het- voornaamste geschil loopt tussen de drie westelijke mo gendheden en de Sowj et-Unie over de mate. van onafhanke lijkheid, welke aan de deskundi gen moet worden toegekend. Van Sowjet-zijde wenst men strikte beperking van de te be handelen onderwerpen. De bij eenkomst van Zaterdag werd besloten onder toezegging door dé Sowjet-Russische delegatie een herzien Amerikaans ^ont werp betreffende de bevoegdhe den der deskundigen te zuilen bestuderen. Over oorlog en vrede. De vroegere Amerikaanse minister van Buitenlandse Za ken, James Byrnes, die thans te Washington een particulière ad- vocaten-practijk uitoefent, heeft bij het in ontvangst nemen van een onderscheiding voor zijn werk ten dienste van de wereld vrede opgemerkt, dat zowel in de V S. als in de Sowjet-Unie te veel over oorlog en te weinig over vrede wordt gesproken. Hij zeide te ontkennen, dat een conflict onvermijdelijk zou zijn. Noch het volk von de V.S., noch het volk van de Sowjet-Unie wil oorlog. Aan de Sowjet-Unie .is duidelijk gemaakt, dat zij niet de vredesvoorwaarden kan dic teren, Men moet zich" nu ook re aliseren, dat evenmin de V. S. dit kunnen doen. De geallieer den moeten met elkander on derhandelen op basis van ge lijkheid. Het economisch bestuur in West'Duitsland. De overeenkomst t. a. v. het économisch bestuur van de Britse en Amerikaanse zones van Duitsland, bevat de volgen de drie hoofdpunten: 1. Een overeenkomst inzake de besteding van het Brits en Amerikaans kapitaal -voor het herstej van de Duitse indus trieën en de bevordering van de Düilse in- en uitvoer. 2. Een overeenkomst, die be palingen inhoudt, welke de be perkte uitvoerende en wetge vende bevoegdheden van de vijf bi-zonale bestuursbureaux vast leggen. 3. Een overeenkomst in prin cipe over het oprichten van een economische raad, waarvan de bevoegdheden nog niet geheel zijn vastgesteld. Keyes vèrvangt Clark. Truman heeft luit.-gen. Keyes, bevelhebber van het derde Ame rikaanse leger, benoemd tot hoge commissaris bij de gealieer- de bestuursraad voor Oosten rijk, in de plaats van generaal Mark Clark, opperbevelhebber van de Amerikaanse troelen in Oostenrijk, die naar de Ver. Staten teruggeroepen wordt voor het aanvaarden van een nieuwe functie. In de loop van de operaties in het centraal gebied van Sjan- toeng werd de 74ste divisie der regeringstroepen Vernietigd. In Mandsjoerije veroverden de com munisten Waiten, ten Zuid- Westen van Sjangsjoen. In Je- hol maakten zij zich meester van Weisjang, 100 km. ten Zui den van de hoofdstad Sjengteh. -Volgens de radio der Chinese communisten zouden communis tische troepen in Noord-Sjansi de onmiddellijke omgeving van Jenan, hun voormalige* hoofd stad, bereikt hebben. Jenan werd op 19 Maart door de re geringstroepen veroverd. Lo Lung Tsji, woordvoerder voor de op twee na grootste Chinese partij, nanlelijk het de mocratisch verbond, hééft ver klaard vernomen te hebben, dat de communisten te Kiamoedze in Mandsjoerije een „Verenigde Regering" gevormd zouden heb ben. Hij zeide,- dat zijn partij niet aan deze regering zou deelne men. ITALIË. Sumner Welles stelt hulp voor. a Sumner Welles, voormalig onderminister van buitenlandse za ken in de V. S„ heeft verklaard, dat de V. S., ten einde te voor komen, dat de communisten in Italië de macht in handen nemen, meer economische hulp aan Italië zullen verlenen en de ratificatie van het Italiaanse vredesverdrag zullen uitstellen. voor leniging - van dringende nood elders. Amerikaanse missie naar Griekenland,. In Griekse regeringskringen werd Zaterdag verklaard, dat men binnenkort een speciale missie van Truman te Athene verwacht voor het tekenen van de uiteindelijke overeenkomst betreffende de Amerikaanse hulp aan Griekenland. Herbert Hoover, de ex-president der V. S. staat mogelijk aan het hoofd van deze missie. Nederlandse kinderen in Duitsland. Morgen zal de eerste groep van -vijftig Nederlandse kinde ren, die in Duitsland woonach tig zijn, voor een drie-wèekse vacantie naar het vaderland kunnen vertrekken, waar zij door familieleden zullen worden opgenomen. Het betreft hier kinderen uit de Nederlandse ko lonie in Aken. Door Nederland se artsen is vastgesteld dat zij om gezondheidsredenen een pe riode van degelijke voeding zeer nodig hebben. Het initiatief tót deze uitzending is genomen door de Nederlandse consul te Aken. Volgens Welles zijn de commu nisten onder Togliatti in verband met de toenemende ernst, van de interne economische toestand van hef land en de wrok van Italië tegen de bepalingen van het vre desverdrag practisch in de gele genheid met geweld of door de Octoberverkiezingen de overwin ning te behalen de macht in han den te nemen. De communistische partij is de enige politieke partij in Italië, die over ruime financiële middelen beschikt Steun uit Moskou. Welles is er van verwittigd, dat enkele der hoogste functionaris sen in de ItaliaAnse regering de bewijzen in handen hebben, dat Togliatti direct uit Moskou gei den ontvangt. Onder de politie in geheel Ita lië bevinden zich voormalige fas cisten, die zich thans bij de com munistische partij hebben aange sloten. De enig? gewapende macht, waar de regering op kan vertrouwen zijn de Carabinieri, niet meer dan 65.000 in getale. Indien het tót een opstand zou komen, kan men moeilijk gelo ven, dat de troepen van Tito aan de andere zijde van de grens niet actieve medewerking zouden ver lenen. Het terugtrekken van de Britse en Amerikaanse troepen zal het gevaar aanzienlijk vergro ten, aldus Welles. Hij drong erop aan,'dat meer dan 126 .millioen dollar van het Amerikaanse hulp verleningsprogramma, waar het congres over moet beslissen, voor Italië bestemd zou worden, en dat de export- en importbank on middellijk het erediet van 100 millioen dollar, waarover de Ita liaanse regering heeft onderhan deld, verhoogt. De Regeringscrisis. De Italiaanse president De Ni, eollh heeft aan de 78-jarige lei der der Italiaanse liberalen, Nit- ti, opdracht gegeven een nieuwe regering te vormen. Nitti heeft deze opdracht aanvaard. Hij hoopt Dinsdag met' de vorming gereed te zijn. Zijn-eventuele kabinet zal bestaan uit: vier chr.-dem., twee comm., twee meerderheidssocia- listen (groep Nenni), een minder heidssocialist (groep Saragat), een republikein, een lid van de actie-partij, een nat.-dem. (partij van Nitti) en twee partijlozen. In enkele kringen gelooft men echter, dat-Nitti niet zal slagen en De Gasperi opnieuw zal wor den aangezocht. Een teveel aan groenten. Ofschoon de aanvoer van tuin bouwproducten nog pas in het beginstadium is, bleef van de in de afgelopen week aan de Ven- lose veiling aangevoerde spina zie reeds 9700 kg. onverkocht Deze prima spinazie kon de minimumprijs van 8 cent per kilo niet halen en moest ver nietigd worden. Deze w-eek wordt ér te Venlo alleen al per dag een -spinazie- aanvoer van 120.000 tot 180.000 kg. verwacht. Zelfs de beteke nisvolle afname door fabrieken kan niet voorkomen, dat grote hoeveelheden groente zullen doordraaien. De prijzen zullen onder deze omstandighedeh na tuurlijk niet meer dan de mini- mumhoögte bereiken en staan dan in wel zeer nadelige ver houding tot hetgeen de tuinder er voor heeft moeten presteren. Het wegvallen van exportmoge lijkheden wreekt zich hier. Dit is duidelijk, als mien weet, dat de Coöp. Venl. Veilings vereni ging voor 90 pet. op export was aangewezen. de 12 man waarmee ,\De Hoop" voor enige maanden op de grote haringvijver vertoeft een predi kant en een medisch arts; -ds Luteyn en dr Planten. De vereniging „De Hoop", die deze hulpverlening aan de vis sers buitengaats mogelijk maakt en waarvan H.K.H. Prinses Ju liana beschermvrouw is, bestaat in 1948 vijftig jaar. Maximum- en minimumprijzen. Tijdens een persconferentie van de I.F.A.P., die werd gehouden naar aanleiding van-de verkla ring van H. Wesson (Canada), inzake diens standpunt over het yvereidgrijspeil voor tarwe, zeide deze, dat de beste bescherming voor producenten en consumen ten is gelegen in het onderling vaststellen van maximum- en mi nimumprijzen. Indien tekorten bestaan, be hoeven importerende landen geen hogere prijzen, dan de maximum prijzen te betalen, hetgeen be scherming van de gebruiker en éen garantie voor voldoende be staansmogelijkheid voor de pro ducent betekent. In het omge keerde geyal, indien dus door overproductie surplussen ont staan, blijft de producent zeker van een" minimumprijs. Hierdoor zal zijn koopkracht niet ernstig dalen, hetgeen, naar de heer Wesson meent, uiteindelijk van gunstige invloed zal zijn- op het bestaan' van de consument, die toch vaak weer betrokken is bij productie van andere dan land bouwproducten. De heer Wesson meende dit standpunt te mogen verdedigen, mede namens de pro ducerende landen, Australië en de Verenigde Staten, Naar aanleiding van de ver klaring van de heer Wesson deel de de heer A. Kline (V. S.) voor zitter van de commissie voor de afbakening van het arbeidster rein van de I.F.A.P. mede, dat deze verklaring, namens de Ca- nedese delegatie in zijn commis sie, uiteraard nog niet de mening van deze commissie behoeft weer te geven. Er is een speciale studiecom missie in het leven geroepen, die vraagstukken inzake handels overeenkomsten, voornamelijk op het gebied van tarwe en rijst, zal bestuderen, alsmede mogelijkhe den voor invloed van nationale boerenorganisaties en van de I.F.A.P. op de regeringen bij het sluiten van zulke overeenkom sten. Dft tevens met het oog op ratificatie van de onlangs te Londen gesloten ontwerp-tarwe- pvereenkomst. Hoogwater te Vlissingen. Dinsdag 20 Mei: 1.28 u. 2.01 m., 13.52 u. 2.15 m. Deviezenhandel te Parijs ontdekt. Te Parijs heeft mén een be langrijke deviezenhandel ont dekt, die te Londen, New-York en Cairo vertakkingen had. Het onderzoek heeft geleid tot de arrestatie en beschuldiging van een zekere Matoessofsky, die in kennis was gekomen met ge fortuneerde personen uit het Oosten en met Amerikaanse en Engelse zakenlieden, die zich tot hem wenden om ponden en dollars in francs om te zetten. Matoessofsky. vereffende met medewerking van een zekere Burstein de rekeningen van buitenlandse en Franse cliënten aan de verschillende banken te Londen, New-York, Cairo en Parijs. Tijdens het gerechtelijk onder zoek heeft men beslag gelegd op 201 gouden Napoleons (20 fr.), 200 gouden dollars, 822 pa pieren dollars, 1300 Belgische Franken en 1000 Amerikaanse waardepapieren. Wereldvoedseltoestand niet rooskleurig. Het Amerikaanse departe ment van Landbouw heeft voor speld, dat de wereld opnieuw een jaar zal ingaan, waarin het niet waarschijnlijk is, dat de voedselpositie veel zal verbete ren, daar de gesteldheid van de vroege oogst in de voornaamste landbouwgebieden wijst op een weinig grotere, zo niet even grote, oogst voor het verbrüiks- jaar 19471948 als voor 1946 1947 is binnengehaald. Tevens werd er door het del partement op gewezen, dat de transportmoeilijkheden bij het verlichten van de wereldvoed- selscbSarste in dé toekomst zelfs groter zouden kunnen zijn. Ook zullen de importerende landen in de komende 12 maan den, zonder UNRRA en leen- en pachtwet, groter moeite hebben in het betalen van het voedsel, dat zij nodig hebben. De grootte van de voedselimport zal voor deze landen komen af te hangèn van de Amerikaanse relief-fond sen. En de internationale lening zal de sleutelfactor blijven, die uiteindelijk de omvang van de internationale handel in het ko mende jaar zal bepalen. In het rapport werd ten slotte vermeld, dat de productie van rijst, suiker, vetten, oliën en aardappelen over het algemeen is gestegen, doch dat de uitvoer van deze voedingsstoffen de ko mende jaren mogelijk beneden de importbehoeften zal liggen. Hospitaal kerkschip „De Hoop". Voor de tweede maal sedert de bevrijding is Zaterdagmiddag het hospitaal-kerkschip „De Hoop" uitgevaren naar het „drij vend dorp", op de Noordzeede haringvloot met ca. 3 A duizend vissers, om deze mensen geeste lijke en lichamelijke hulp te verlenen. Daartoe bevinden zich onder Franse oud-strijders in Zeeland. Goed negen uur arriveerden Zaterdagavond negen bussen met 274 Franse oud-strijders en familieleden van de in Mei 1940 op Zuid-Bevéland gevallen sol daten op de Beestenmarkt te Goes. In de; zaal Krijger vond de officiële' ontvangst plaats door de burgemeester van Goes Mr W. C. ten Kate, die met een kort woord allen verwelkomde. De Franse commandant Perrier 'van het 27ie regiment, dat in 1940 in Zuid-Beveland vocht, hield een toespraak waarin hij zeide, niet te hebben verwacht dat dé ontvangst zo grandioos zou zijn. Hij releveerde in het kort de Meidagen van 1940 en bracht dank voor de goede zor gen besteed aan de gevangenen destijds en nu aan de graven der gevallenen. Door allen werd deelgenomen aan een koffiemaaltijd, die ver zorgd was door de meisjes van de Huishoudschool o,l.v. mej. v. 't Westeinde. Door de muziekver. Eupjionia werden de Marseillaise en het Wilhelmus gespeeld. Zondag vond de plechtigheid te Kapelle plaats. DE BILT ZEGT: Bewolkt met enige regen. Weersverwachting, geldig tot Maandagavond: In de ochtend plaatselijke ne vel of mist. Meest zwaar be wolkt .met enige regen. Aanvan kelijk nog weinig wind met ver anderlijke richting, later iets toenemende wind hoofdzakelijk uit westelijke richtingen. Wei nig verandering van tempera tuur. Kerk en Zending. Ned. Herv. Kerk. Drietal te Scheveningen, O. S. Cazemier te Dalfsen, C. J. Lam- bour te Alphen aan de Rijn, C. L Verbaas te Schipluiden. Beroepen te Steggerda, D. Kramer te Drogeham-; te Arn hem, D. J. Burgersdijk te Hat- lem; te Hellendoorn, H. A. V. Herwaarden te Morra (Fr.)te Rotterdam, H. J. Groenewcgen t' Den Haag. Bedankt voor Rotterdam-Hll- legersberg, Joh. Gerritsen te Arnhem; voor Jaarsveld, S. Ju lius te Driesum; voor Noord- wijk-Binnen, B. C. Visser te Rotterdam. GerefKerken. Beroepen te Hilversum, J. M. Mulder te Rotterdam-Zuidte Helpman (Gr.), J. C. Seegers te Beekbergen; te Mijdrecht, D. Krijger te Moerdijk; te Baam- brugge, eand. A. C. Mooy te AS- melo; te Vreeswijk, K. Feenstra te Kralingseveerte Lekker- kerk, eand. W. Wiersenga te Apeldoorn. Aangenomen naar Schoonre- woerd, B. Ramaker te Biltho- ven. Bedankt voor Nijkerk o. d. Vel., J. Koppe te Appingedam. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Bedankt voor Rouveen, J. Meyer te Hoogeveen. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Scheveningen, N. de Jong te Middelharnis. Bedankt voor Werkendam, J. v. Doorn te Urk. Nagek. Advertenties. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van een Zoon FRANK. JOH. v. CALMTHOUT. T. v. CALMTHOUT— v. GEEL. Goes, Keizerstraat 5. 16 Mei 1947. Tijdel.„St.- Joanna", Kv mer 171. Door Gods goedheid wer den wij vérblijd door de ge boorte van ons eerste kindje SIMON. J. SIMONSK. L. C. SIMONSE HOUTERMAN. „De Korenhalm". Sint Laurens, 17 Mei 1947. Dinsdag 20 Mei a.s, hopen JAN KRAMER Sen MARIA v. d. MAAS hun 60-jarig Huwelijk te herdenken. X Hun dankbare Familie, jx Kloetinge, Lewestr. 9; JK ■®ss5><a5=e><a5S5>4><&?E><a^s>^sSB> Heden nam de Here tot Zich onze geliefde Broeder, Zwager, Oom en Behuwd-Oom, de heer BENJAMIN WESTSTRATE, in de ouderdom van 68 jaar. Uit aller naam, A. WESTSTRATE. De begrafenis zal plaats hebben op Dins dag 20 Mei aanstaande te 12 uur op de alge mene begraafplaats te Goes. C.J.B.T.O. en C.P.M.B. RING WALCHEREN. De bus voor orrze bonds dag te Haarlem op 21 Mei a.s. vertrekt om 6.15 uur van de Markt te Middelburg

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1