j|efWzenÉii! Ministers Beel en Jonk man over Irnn indrukken. lóuHsé Ut 't Ito-d. Dr J. F. 0. Huesc naar Afrika. Iets over „Ham* en... „U". Mussert kwam 1$ Hitler op liet matje. Na een reis van 209 kilometer. ÓM 7MUthoelcfc. Terry en Berry De 4de Mei is te Florence in het beroemde Palazzo Strozi/in tegenwoordigheid van de stede lijke autoriteiten met grote plechtigheid de tentoonstelling van Vlaamse en Nederlandse kunst in de 15e en 16e eeuw ge.- opgnd. Deze tentoonstelling die tot 31 Juli geopend zal blijven en die rgeds door velen bezocht werd, omvat belangrijke werken afkomstig uit Italiaanse en bui tenlandse openbare privéverza- melingen waarvan er enkele aan het publiek onbekend zijn. De tentoonstelling geeft een com pleet beeld van de Nederlandse kunst dier eeuwen. Er zijn wer ken van Van Dijck, Van der Goes, gobelins, ivoorwerk, beeldhouw werken in brons en hout enz. De Italiaanse Proteststaking te Tilburg. Maandagmiddag is een protest staking uitgebroken bij de firma S. G. Droger, Gebr. Franken en W. Schoenmaker en Zn. in de Goirschestraat te Tilburg. De staking omvat ongeveer 250 per sonen, die het werk hebben neergelegd. Uit protest tegen de te lage brood en vleesrantsoenen. Uitdrukkelijk werd verklaard, dat de staking niet gericht is tegen de directies. Zij beeft een rustig ^verloop. Levert uw oude tuben in. Per jaar verbruikt Nederland ten minste 100.000 kg. lood voor de vervaardiging van tuben. Nog" afgezien van een ernstig tekort aan lood over de gehele wereld verzamelingen js mej- de invoer van een gelijke zijn op deze tentoonstelling rijke- hoeveelheid nieuwe grondstoffen ljjk vertegenwoordigd daar, zo- ruim honderd duizend gulden als bekend, vele Vlaamse en Ne- 'aan deviezen gemoeid. Het is dan derlandse kunstenaars hebben QOiC; naar men van officiële zijde gewerkt aan de verfraanng van mededeelt, dringend noodzake- stedelijke en prinselijke paleizen in Italië. Voor leden van het genoot schap FrankrijkNederland zal de schrijver Vercors vanavond in Pulchri Studio een lezing houden over „A la recherche Ethique" (ou morale). lijk dat het publiek bij aankoop van een volle tube, een ledige tube inlevert. Deze eis moet onverminderd van kracht blij ven. Het publiek en de handel worden met de meeste klem ver zocht hun medewerking te ver- De algemene vergadering van de Nederlandse Zuid-Afri- kaanse, vereniging zal Zaterdag worden gehouden in ,.Krasna- polsky" te Amsterdam. De Ne- 1 derlandse dichter A. Roland Holst, die in de afgelopen maan den in Zuid-Afrika vertoefde, zal een'causerie houden over indruk ken van zijn verblijf aldaar". De beroemde violist Jehudi Menuhin is Maandag, in gezel schap van zijn zuster Hepzriba in ons land aangekomen. Ze zul len te Rotterdam, Den Haag en - Amsterdam concerten geven. Uit gevoerd zal worden*. Het viool concert van Beethoven in g-ma- jeur, het viool-concert van Mo zart in b-dur en clf,4 van Brahms in d-mineur. De beroemde neger-zanger Paul Robeson heeft besloten in de komende twee jaren niet meer als beroepszanger op te treden. Hij gaat vechtei) tegen het fas cisme en achtertfitstelling van de neger, door het houden van le zingen. -Op de plaats voor de Ber- lijnse universiteit waar 10 Mei 1933 veje waardevolle producten der Duitse literatuur werden verbrand, is Zaterdag „de dag van' het vrije boek" gevierd. Onder de titel „Met de spa tel de wereld door" zal de Poolse .schilder Prof. Christo Stefanoff van 17 tot 31 Mei in de ppenbare leeszaal in Den Bosch een expo sitie houden van zijn werken. In verschillenden- Europese musea, en particuliere verzame lingen zijn werken van deze schil der aanwezig. uïe j lenen opdat de voorziening van de Nederlandse industrie met tuben gewaarborgd blijft. naderen bUjkt ook uit het ver schijnen van Gazellen, prachtige bruinrode diertjes ter grote van een ree met een gitzwarte streep in de flanken. We kunnen er niet toe besluiten er een te schieten. Ze zijn zó "mooi en vertrou wend, dat we het als een lichte moord zouden beschouwen. Ze blijven op 10 meter van de auto staan en je hebt het gevoel, dat als je ze een blaadje sla zoudt presenteren ze het uit je hand kwamen eten. Maar dat is maar schijn, want zodra men het por tier opent gaan ze er in razende vaart vandoor. Het valt op, dat het hier we melt van Pintades, wat we bij nen" noemen. Ze zitten met grote aantallen op de weg, wijken nau welijks uit en naar schatting zien we er op één dag wel duizend. Tegen vijf uur moeten we er enige oogsten voor de soep. Ook patrijzen in koppels van twee ziet men elk ogenblik aan de kant van de weg; de jacht erop is hier wat minder vermoeiend, dan in Z.-Beveland wgar men Uren door de bieten moet trappen, maar sport is er niét aan. Meestal wil len ze niet yliegen en lopen met grote snelheid door de struiken ais men ze „voor de voet" zou willen jagen. We blijven in eeh dorpje Céhep waar grote kudden vee zijn en ons Parelhoenders of „poelepeta- waar de melk overvloedig is. Op voorstel van de Belgische minister van Landsverdediging is David Anderson, correspon dent van de „New York Times" voor België en Nederland, we gens verdienstelijk 'werk als oorlogscorrespondent, benoemd tot ridder in de Kroonorde. Na hun terugkeer te Batavia hebben de ministers Beel en Jonkman tegenover Aneta ver klaard, dat zij zeer verheugd zijn met' de ondertekening van het statuut voor West Borneo. Zij omschreven deze gebeurte nis als een mijlpaal in de wor dingsgeschiedenis van de V.S. van Indonesië. In West Borneo is, aldus de ministers, opnieuw de reële mogelijkheid gebleken om op basis van wederzijds vertrou wen een hechte samenwerking van in dit gebied zelfs zeèr on derscheiden bevolkingsgroepen op democratische wijze tot stand te brengen. Dit wederzijds vertrou wen zal niet alleen in West Bor neo, maar ook in de overige delen van Indonesië de juiste grondslag zijn van een voorspoedige toe komst voor de V.S. van Indone sië, in unie verband samenwer kend met Nederland. De ministers verklaarden ver der, dat zij ten zeerste onder de indruk waren van de hun bereide ontvangst, welke meer dan als symptoom is te beschouwen van de waardering van West Borneo voor de plaats, die het thans in het Koninkrijk der Nederlanden heeft ontvangen. De ministers wezen er tenslot te nog op, dat 't contact met tal rijke te Pontianak aanwezige vooraanstaande figuren uit vele delen van de archipel fn belang rijke mate heeft bifgèdragen tot de oriëntatie, die een der doelein den van hun reis uitmaakt. Nog deze week naar Makassar. AnetP verneemt uit Pontianak, dat het in de bedoeling ligt, dat dè ministers Beel en. Jonkman, nog deze week naar Makassar vertrekken. KERKTAAL EN ALLEDAAGSE TAAL. In „Kirkensfront" schrijft Erik Oxenvad over onbegrijpelijke taal die vaak door predikanten gebruikt wordt. Hij zegt o.a.: „Wanneer iemand wil, dat an deren naar hem luisteren zullen, is het in de» eerste plaats nodig, dat hij zich in zijn onderwerp ingeleefd heeft. Als de toehoor ders maar merken, dat de spre ker worstelt met zijn probleem, is de mogelijkheid groot, dat zijn d zal in weiken. Alleen de routine bepaalde toespraak, die niet door innerlijke spanning is pntstaan,is bij voorbaat ge doemd om zonder uitwerking te zijn. 4 Het is verrë van mij om de mannen der Kerk te beschuldi gen van het spreken uit rou tine. Maar wel komen zij hier toe meer dan anderen in de ver leiding. Van iedere dominee wordt verwacht, dat hij óp ieder moinent enige woorden zal spre ken en eeji bijeenkomst op de gebruikelijke" manier wil slui ten. Bovendien moet hij min stens éénmaal per week een preek houden. Hoe zou een do minee zich daar doorheen kun nen slaan, wanneer hij geen. routine had? Daar komt bij, dat de kerkelijke spreker een vól komen gereed-gemaakte Voor raad van beproefde woorden en zinswendingen klaar heeft lig gen. Geen wonder, indien som mige er toe zouden komen om armoede van gedachten of op pervlakkigheid van beleving te verbergen ondèr iets van deze rijkdom. Toch moet het kerkvolk hier haar stem verheffen en zeggen „Wij begrijpen nietwat gij zegt". De Kerk moet er zich voor wachten misbruik te maken van deze voorraad van vak- termem Bepaalde van deze zijn natuurlijk niet te missen; zon- XVII. Dus wenden we de steven oost waarts, laten het Lac Iro links liggen en komen dan op de grote vlakte van Ganatyr. Men had ons voorspeld, dat we er 's ochtends en 's middags na vieren wel enige dieren zouden zien. Toen we echter de vlakte opreden zo on geveer kwart over vier was er tractie) en helpen onsf het dier inladen, wat beloond wordt met één achterbout. Wij rijden verder en zien na 10 K.M. een mooi vlak plekje om te kamperen. De vol gende ochtend bereiken we op 300 meter een klein moerasje, waar honderden reigers, kraan vogels en andere watervogels zich geen steek te zien en reeds mop- vermaken. Spoedig verschijnen in perde ik over de slechte inlich- de verte drie Damalisquen en ting (want daar hapert het mijn vrouw gaat naar het water hier wel eens aan) toen mijn om te zien wat er zal gebeuren, vrouw npmerkte: maar. daar Eerst gaan ze in een boog erom loopt toch iets. heen, maar dan wordt de qttrac- Inderdaad kwamen schuin naar tie te groot en stappen ze on- de weg toe drie mooie Damalis- danks dat ze mijn vrouw duide- quen. Ze hebben een prachtige lijk zien zitten, het moeras bin- huid en er ontbrak er ons nog nen. Een komt er goed onder een voor een bontmantel!!! De Camion onder een boom en post gevat op de pjaats waar ze vermoedelijk de weg zouden krui sen. Toen we daar gearriveerd waren, was er echter van de die ren, die donker gekleurd zijn en dus goed zichtbaar, geen spoor meer te zien. Gekeken en nog eens gekeken, *maar weg hoor. De oplossing kwam vrij spoedig: schot en de bontmantel is com pleet. Bij -de auto heb ik met de kijker de vlakte afgezocht en het is verbijsterend! Overal antilo pen, waar men kijkt.. Op 600 me ter kan ik een kudde tellen van 150 stuks, bijna allen Bubales. We laten ze met vrede en rollen verder zodat we 's avonds op 30 K.M. van Am Timman zijn. Het rijden is uiterst vermoeiend, want in de verte kwam een kleine ezel- dit gebied «taat gedurende de re- karavaan mét luidruchtige Ara- gentijd onder water, komt dan bieren en ons wild had die reeds lang vóór ons gehoord. Een auto deert ze niet er passeren er meerdere en er wordt practisch nooit uit geschoten, maar de njen- selijke, stem brengt ze direct in volle actie. Toen we bjj de auto terugkeer den stond onze boy bovenop de cabine te kijken naar een kudde droog en de zon doet de aarde barsten, zodat de weg aller slechtst wordt. We kamperen dan ook tegen zes uur onder een grote, hoom en krijgen spoedig gezelschap van een ezelkaravaan, die het wel .een veilig plekje vindt bij een blanke met een ge weer. We komen zo tegen tien utir de Bubales, die op 300 meter staat volgejidé ochténd in Am Timman, te grazen. Ik ga er op af en op waar we de chef-de-devision 100 meter staat een mooi struik- gaan bezoekenk d_ie we in Kyabé je. Een grote stier staat op 75 ontmoet bobben. Hij wil ons meter en. heeft me zien kruipen, graat enige dagen houden, maar •Als een standbeeld staat hij naar we wil/en verder. Het. klimaat'is het struikje te staren. Na enige er goed, drc-c-g en 's nachts tof minuten doet hij een paar pasjes op het koude af. Er, is een groot voorwaarts, om dan weer 'in zijn stenen fort, dat aan vroeger da- onbeweeglijkheid terug te keren, gen herinnert. Het geheel heeft Na een haif uur iè hij mé zodoen- reeds een air van een grote de op 30 meter genaderd en zgt wóestjjnoase, want wij naderen dan hetzelfde spelletje, in een 't gebied, itot'in de ^Sahara over- boog om mij heen voort. Dan gaat. Palmen, ezeltjes, putten heelt hij er genoeg van en wil voor drinkwater vormen dit verder stappen. De keuken heeft beeld. Toch ligt- hot aan een ri- eehter „slacht" nodig zodat mijn vier de Bahr Azqum, maar daar- kogel aan zijn plannen een eind van blijven in de droge tijd maakt. Het is een zéér oude heer, slechts hier en daar stukjes, als met littekens bedekt en één af- grote vijvers over. Do bevolking gebroken hoorn. Blijkbaar had hijbenut het uitdrogen door er alle al moeite zijn gezag in de kudde vis uit te halen, maar het vol te handhaven want hij hield zich j gend laar merkt men van deze er steeds op 50 meter van ver- afslachting niets meer, er zijn wijderd. en weer evenveel. Blijkbaar weet Enige der Arabieren zijn op het grootste deel, zich diep in de bet schot teruggekeerd; (vlees rnodder in een soort zomerslaap Is voor hen steeds een grote at- te reddgn. Dat we de woestijn druk op gelegd, dat de deelname aan de opbouw gebaseerd moet zijn op de belijdenis en het levend lidmaatschap. In de middagvergadering sprak Dr G. J, S t r i e d e r, Ned. Herv. predikant té 's-Gravenhage, over „Kerk en Volksleven". Spr, wees op de noodzaak voor de kerk in de bezettingstijd door gezamen lijke requesten haqr bewogen heid kenbaar te maken en daar door uit een eeuwenlang isole ment te treden. De kerk mag zich niet op het terrein der prac- tische politiek hegeven. Spr. ziet wel een taak voor de kerk in het geven van' praetische richtlijnen, doch, er blijft dan een wantrouwen bestaan, welke het aanzien der kerk schaadt. Ten slotte voerde Prof. Dr G. C. van Niftrik het woord over „De Kerk en de Waarheids- vraag". Alle vernieuwingen zullen te vergeefs zijn, tenzij de waarheid triomfeert. Deze waarheid, in de zeer bepaalde kwaliteit van de persoon Jezus Christus is geen wankelbaar begrip. Zij kan alleen beleden worden door een actief levende Kerk. Als de Kerk spreekt over weldaden, dfent zij altijd te beseffen, dat het de wel daden van Jezus Christus zijn. Men moet zich steeds richten naar eenheid "in de Kerk. Een noodzakelijk vergelijk met -de Vrijzinnigen zal op het Bijbel woord „Wat dunkt u van de Christus" (Matth. 22) mogelijk zijn. Het interkerkelijk gesprek. Op initiatief van dr -H. Berk hof, Ned. Herv. predikant te Zeist en prof. dr G. Brillenburg Wurth, hoogleraar aan de Theo], Hogeschool der Geref. Kerken te Kampen, heeft in het Zen dingscentrum te Baarn een ker kelijk gesprek plaats gevonden tussen een aantal Ned. Herv. en Geref. /theologen, die allen der woorden als „verlossing", hun eigen kerk een niet onbe-" „verloren gaan", en „ergernis' is het moeilijk zich een christe lijke verkondiging voor te stel len, Maar slechts hij, die niet langrijke plaats innamen. De huidige situatie beïnvloedt de verhouding tussen de Ned. Herv. en Geref. niet bepaald opjroudt zelf met déze begrip- gunstig, waaraan de scherpe pen te worstelen, en voor wie aanvallen op de Geref. in het zij daarom vol met levende in- weekblad „In de Waagschaal' houd zijn, moet de. vrijheid heb-de laatste weken niet helemaal ben ze te gebruiken. onschuldig zijn. En dat maakt Er ligt een diepe waarheid vanzelf de afwerende houding verborgen in de woorden; aan der Geref.- ook agressiever. De Christus gebonden te zijn is de j gevolgen van een en ander zijn ware vrijheid. Een zuiver tradi- *eèn steèds meer groeien van tioneel gebruik van zulke ker-wantrouwen en een gevaarlopen kelijke vaktermen maakt de «»- kerktaal onverstaanbaar. Het is mogelijk, dat dergelijke woor den „binnenstaanders' wat te zeggen hebben, maar moet de prediking niet veel meer ge richt zijn op hen, die hiertoe niet gerekend kunnen worden? Bovendien moeten wij ons allen niet veel meer voortdurend in het stadium van de beginner bevinden? Ik heb het geloof dat indien- de mannen der Kerk in diepste begrip zelf de taal, die zik ge bruiken, begrijpen, zij dan niet onbegrijpelijk voor«anderen zul len zijn. Wanneer een predikant zelf worstelt met een probleem, dan kan hij daarover niet pra ten zonder heel eenvoudige alle daagse woorden te gebruiken. Want hij moet. toch zijn eigen begrijpen verdiepen en vernieu wen, terwijl hij tot anderen spreekt. Wanneer de Kerktaal bezig is te verstijven in een vaste vorm van specifieke wóór den en bepaalde zinswendingen, dan vat de Kerk haar taak niet voldoende ernstig op. Evang. Luth. Kerk! Na des morgens door Ds C. C. G. Visser van Rotterdam met een predikatie, naar aanleiding van Numeri< 11 29b. tot zijn dienstwerk te zijn ingeleid, deed Ds R. v. d. Braak, gekomen uit Tiel. zijn intrede bij de Evang. Luth. Gemeente te Bergen op Zoom. De nieuwe herder en leraar verbond zich aan zijn ge meente met een prediking, die tot tekst had; Exodus 32:34 (eerste gedeelte). Na de dienst richtte de predi kant woorden van dank tot zijn bevestiger, tevens consulent van Bergen op Zoom geweest zijnde en de verdere vertegenwoordi gers van verschillende kerke lijke gezindten, waarna hij nog wérd toegesproken door dhr van de interkerkelijke samen werking in allerlei Chr. organi saties. Ter conferentie zijn in het gesprek v.n. twee thema's be handeld n.l. „Kerk en belijde nis" en „Kerk en volksleven". Het eerste onderwerp' werd van Ned. Herv. zijde ingeleid door dr G. J. Streeder, Ned. Herv. predikant te 's-Gravenhage en ds A. A. v. Rjiler, idem te Hil versum en van Geref. zijde dpor prof. dr K. Dijk van Kampen. Het tweede onderwerp werd van Ned. Herv. zijde ingeleid door ds F. J. Pop van het instituut „Kerk en Wereld" en van Geref. zij'de dooi* dr R. Schippers. Geref. predikant te Rotterdam, waarbij met name prof. mr I. A. Diepenhorst en prof. dr M. G- den Hartogn hem secondeer den. In een avondzitting heeft de theologie van Karl Barth een onderwerp van bespreking uitge maakt daarbij dr G. C. Berk hof referent was en van Geref. zijde met name de hoogleraren dr G. B. Wurth en dr G. C. Berkouwer aan het debat deel namen. Heel de samenspreking droeg een informeel karakter en had geen enkel officieel kerkelijk cachet. De conferentie kwam aan het eind tot de conclusie, dat het zeer nodig is, dat men elkander meer ontmoet en het contact bewaart. De Bijbel verboden lectuur in Spanje. Spanje js het enige - land in Europa, waar de Bijbel verboden lectuur is! Sinds 1939 is er, naar gemeld wordt, in dit land geen •Bijbel meer gedrukt. Toen met de val van het Volksfront in 1939 ook de vrijheid van gods dienst ten onder, ging, kreeg de R.K. Kerk de censuur over alle boekproductie. Deze censuur wordt uitgeoefend door de Je- Tioman namens kerkeraad en zuïeten, die' onlangs opnieuw fïAmnQvlTA Wrt P. AAf ni+ gemeente, de beer Harteman uit Tiel, de heer Wijsveld, namens de Zeeuwse Luth. gefneenten, de heer van Zadel uit Eindho ven, waar Ds v. d. Braak gaat arbeiden onder de Lutheranen aldaar., door Ds de Boer, Herv. ored. te Bergen op Zoom en .ten slotte door Dr Preuniger namens de Evangelisatie-vereniging. Béide malen vulde een aan dachtig gehoor het vriendelijk bedehuis. Confessionele Vereniging. De Confessionele Vereniging heeft Woensdag een Toogdag ge houden te Hilversum. In de mor genvergadering sprak Dr G. P. van Itte'rson, Ned. Herv. predikant te 's-Gravenhage over „Kerk en Gemeenteopbouw". D'e Conf. Ver. heeft er steeds de na- tegenover, alle drukkers ih den lande de'bepalingen der censuur hebben onderstreept. En de Je-: zuïeten staan niet toe, dat er een Bijbel gedrukt wqrdt, maar 'al leen een boek, dat een bloem lezing uit de boeken van de Bij bel is, voorzien van R.K. com mentaren, Deze „Bijbeluitgave" kan de Protestanten in Spanje natuur lijk niet bevredigen en de Bijbel in zijn volle omvang kan mep dus slechts in oude uitgaven van vóór 1939 in handen krijgen. Nu hebben de R. Katholieken nog eens met nadruk van de preek stoel verkondigd, dat het alleen maar is toegestaan om de Ver korte en gecommentarieerde R.K. uitgave te lezen en te ko pen. De regering Franco moet 100.000 Bijbels van het inter- „At word die opdrag lang en swaar." „Hij" is nu- in Indië, moet U weten, voor z'n dienstplicht en hij is onder de infanterie bij zo'n kompenie of hoe dat heet, 't nummer kan ik. nooit onthou den. Kan U nu niet es-schrij ven hoe het met mijn jongen gaat? dat is zo de inhoud van menige brief waarvan het adres 3 cm onder de bovenrand begint, mooi dun en dik en erg optimistisch, scheef naar boven. ,Gert róóit 't wel", denk ik dan, en een enkele keer „of niet....", maar U wilt natuur lijk meer bijzonderheden weten. Moeder eerst even, die heeft per slot de oudste réchten. Heus, moeder, hij. poetst zijn tanden regelmatig (soms met thee); hij poetst z'n schoenen (met tegenzin); hij geeft z'n goed regelmatig in de was; hij gaat soms naar de kapper (dat kost 'm f 1.50) hij gaat nogal es naar de Pas- sar: een pakje voor thuis; hij goochelt met z'n centen, ongelogen; hij gapt niet, z'n kameraden zeggen óók dat ze niet gappen, en toch raakt de rommel wel 's zoek; hij is dus nog even slordig als toen hij thuis was; hij heeft ook zijn moeilijke ogenblikken; maar hij kent mis schien niet de woorden, wel de praktijk van het liedje: al wordt die opdrag lang en swaar al val jij vas, daar is* voorwaar toch hier en daar, al waar jij j gaan een vrind, wat bij jou staan"; hij schrijft doorgaans een j beetje stoerder naar huis dan, nodig is; hij isnet als thuis gru- welijk ondankbaar voor alles wat hij aangeboden krijgt. Maar vader wil ook het zijne weten natuurlijk. Wel: hij róókt meer dan goed voor 'm is; hij zegt altijd dat hij altijd zegt wat hij bedoelt, maar toch zegt hij het tegen zijn slapie anders dan tegen zijn kompies- commandant. Hij ziet practisch geen kans tot zelfstudie; hij is niet zo gezeggelijk meet als vroeger en zal misschien vragen „waarom niet?" als U thuis, als vanouds,'" iets ver biedt; hij wel, hij heeft meer van de wereld gezien dan U, wan neer hij straks thuis komt. Voor z'n meisje behoef ik maar kort te zijn: hij schrijft je immers ellen lange brieven, maar hij moet z'n vriend Piet wel eens han hpis herinneren, wanneer hij erg naar een meisjesarm ver langt. Kortweg, hij is nog precies dezelfde jongen, wiens foto thuis "Cp 't nachtkastje staat. Ja, U schrijft mij, van Uw jongen te vertellen. Dit hierbo ven is niet allemaal scherts, maar of hij z'n schoenen poetst, nee, „dat bedoelt U niet". Moe der, dat weet ik wel, maar Maar ja, U.... U bent 'n beet je bang, dat Uw jongen hier dingen doet, die Hij thuis niet zou doen hè? U misschien heeft U hem niet helemaal klaar gemaakt voor het leven? Ja, en nu moet hij het tóch zelf doen, al die dingen, waar U zich vroe ger voor uitsloofde! En nu „kent" U Uw jongen niet meer, daar bent bang voor tenmin ste. Als dat al zo was, zou dat dan helemaal zijn schuld zijn? Toch geloof ik, dat U gerust kunt zijn, dat U hem vertrou wen kunt, zoals wij dat hier on der elkaar ook doen. Hij is hier dezelfde kerel, las tig misschien (hij vertikte het thuis altijd om. uit z'n bed- te klimmen 's morgens en hij lag nogal eens met, z'n vader over hoop), maar het was toch een jongen-om-van-te-houden. Sindsdien is hij niet betoverd. Hij is met een stel kameraden óp een boot gezet en nu zitten ze met z'n allen aan de over kant van de zee, onmenselijk ver weg. Dat is een heel ding, maar hij is alleen daardoor niet veranderd! Hij is hier even las tig (hij vertikt het om 's mor gens onder de klamboe uit te komen, en hij ligt nogal eens onverhoop met z'n meerderen). En.... ik moet U eerlijk ver tellen hoe het met 'm gaat. Be grijpt U, dat ik juist moet op houden, bij wat U van hem wilt wetenomdat U dat al leen van hemzelf zult kunnén horen en begrijpen? Ik weet alleen van hem.... zie boven. nationale Bijbelgenootschap in beslag hebben genomen. Van Protestantse, zijde zegt men, dat de houding van Franco door. vrees is ingegevën'. Het 1% zen van de Bijbel leert de men sen zelfstandig denken: dit is de algemene ervaring. Maar zelf standig denken, hetzij over het aardse leven, hetzij over het eeuwige- is iets wat de mannen der dictatuur niet aanstaat. Daarom haten zij de Bijbel, die, naar zij heel goed weten, het begin is »van aile verlichting. Daarom beleeft men nü ook, dat de tegenstanders der dictatuur vrienden! van de Bijbel zijn ge-- worden en dat het geld binnen stroomt, waarvan als eenmaal het verbód weer vervalt, echte Bijbels gedrukt kunnen worden. (Persbur. N. H. Kérk.) Erfenis van Naïi- Duitsland. De destijds tussen de S.S. en de N.S.B. bestaande controverse is dezer dagen opnieuw duide lijk aan het licht gekomen, toen een deputatie van het Rijksin stituut voor Oorlogsdocumentatie te Amsterdam, in Berlijn- naar nieuwe documenten is gaan speurdh, die voor. ons land van geschiedkundig belang kunnen zijn. Onder dó schat van documen ten, die daar door de Ameri kanen is gevonden en waarvan het R.V.O. binnen afzienbare tijd éen groot aantal fotoeogieën zal ontvangen,' bevindt zich o.m. de gehele correspondentie, die Himmler heeft gewisseld met Rautqr, Seyss-inquart en Mus sert in de jaren 1942, 1943 en 1944. Daaruit blijkt o.a. hoe SS- instanties in Nederland de N.S.B. bespionneerden. Rauter hield er b.v. een speciale stenograaf op na, die hjj in het geheim alle redevoeringen van Mussert op vergaderingen e.d. liet opnemen. De thans onvindbare Martin Bormann was bij besprekingen tussen Hitier en Mussert aanwe zig en van zijn hand is een ver slag aanwezig, waaruit blijkt, dat Hitier bijna onafgebroken het woord heeft gevoerd en Mus sert practisch niets in het mid den heeft mogeij brengen. Tenslotte zijn ook de volledige archieven teruggevonden van Von Ribbentrop's Auswaertige Amt, waaronder zich een schat van materiaal over Nederland bevindt. De Engelse en Ameri kaanse Ministeries van Buiten landse Zaken zullen de belang rijkste documenten uit deze his torische verzameling Lz.t. in boekvorm publiceren. Leve de bureaucratie. Een beambte van de Staats mijnen'vertelt in het „Limburgs Dagblad" zijn ervaringen op een Rijksbureau te Dën Haag, waar hij een der chefs te spreken vroeg. „Kunt u lezen?" vroeg de on dergeschikte ambtenaar, die hem ontving en prikte met zijn wijs vinger in de- richt'ing van een bord, dat aan de muur hing. Daarop stond vermeld, dat een bezoek van te voren schriftelijk of telefonisch -moest worden aangevraagd. „Ik kom helemaal uit Heerlen voor dit onderhoud en heb zeer weinig tijd", betoogde de bezoe ker beleefd. „Ik heb werkelijk niet geweten, dat ik een onder houd vooraf moest aanvragen." „Voorschrift is voorschrift", luidde het antwoord, j „Is. het hier zó druk?" I „Helemaal niet, maar deson- i danks „Vat moet ik volgens u dan doen?" „U wandelt de stad in, stapt een telefooncel binnen én vraagf een onderhoud aan." „En dan?" „Dan krijgt u mij aan de tele foon, mijnheer." „En....?" „Ik kondig 'uw komst bij de chef aan". „Vervolgen^?" „U keert naar hier terug en wordt onmiddellijk toegelaten." „Maar dat is je reinste waan zin", barstte de mijnheer uit Heerlen los. „Wat zeg u?" kefte de figuurlijk 1op z'n eksterogen j getrapte ambtenaar. Maar de Limburger had er nu genoeg van. Hij zeide in gespier de taal wat hij van deze dolzin nige historie dacht. De ambte lijke mond klapte open en dicht, van ademloze verbazing! Toen er weer geluid uit kwam, was het pleit, gewonnen. De bezoe ker werd zonder voorafgaand telefoontje -p aangediend. En toen hij eenmaal bij de chef was,, werd de zaak waarvoor hij kwam, binnen een ogenblik af gewerkt, Woensdag 14 Mei. Postelein kan nu in de volle grond van de tuin worden uit gezaaid. De grond netjes om spitten, daarna goed gelijk har ken. Het zaad is uiterst fijn en daarom niet zo gemakke lijk over de te bezaaien opper vlakte te verdelen, daarom doet u verstandig, er een weinig wit duinzand doorheen te mengen. U kunt dan precies zien waar de zaadjes terecht komen. Omdat het zaad zo fijn is, mag het ook niet «ondergedekt worden, het is al voldoende, wanneer de grond na het zaaien even met een plankje wordt aangedrukt. Daar na afdekken met vochtige zak ken of lappen, die vochtig ge houden moeten worden. Zodra de jonge plantjes te voorschijn komen, moet die bedekking weg genomen worden. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon óp 4.46 u.,. onder 20.27 u. Maan op 3.34 u., onder 15.08 U. Hoogwater te Vlissingen. Vrjjdag 16 Mei: 11.11 u. 1.45 m., 23.27 u. 1.36 m. UW PIJNEN VERDWIJNEN met de schadelijke zuren, als ge met de beroemde dagelijkse (kleine) dosis Kruschen de zu ren verwijdert, die de pijnen verwekken. Dan smoort ge Uw rheumatiek als het ware in de kiem. Niet zonder reden zweren tienduizenden oud-rheumatiek- lijders over de gehele wereld bij Kruschen Salts. Zij weten bij ondervinding wat Kruschen voor hen deed. Volg hun goede voorbeeld, begin ook een bloed zuiverende kuur met Kruschen. (Ingez. Med.) Burgerlijke Stand. VLISSINGEN. Ondertrouwd: P. Sakowski, 25 j. en A. G. Kra mer, 25 j.; M. J. v. d. Boogaart, 32 j. en C. Roelse, 24 j.; L. Lan- geraar, 53 j. en C. Kruidenier, 44 j.; Ch. P. Heijman, 30 j. en D. S. Nagtegaal. Getrouwd: G, J. Manhave, 33 j. en'M. Huijsman, 31 j.; A. Fas- tenau, 26 j. en C. H. L. de Hondt 27 j.; J. Alewijnse, 24 j. ei) I. J. v. d. Linden, 19 j.; M. A de Voogd, 24 j. en P. F. Gunst; 23 j. Bevallen: H. van Oorschot Brand, z.; M. J. CastelVer sprille, d.; L. MaljaarsVader, d.; Th. M. J. van LithThijs- sen, z.; M. W. van DoornikVos z.; F. H. WeelandWillemsen, z.; L. SchroeversKesteloo, d.; M. Chr. KatsJoziasse, z.: C. W. AndriessenLiebers, d. Overleden: J. Brakman, 64 j., man van L. de Bruijne; M. Kei- kus, 55 j.; J. M. Johnson, 52 j.; A. Campbell, 30 j.: W. Swan, 35 j.; N. Boutkan, 55 j.,' vrouw van P. M. de Kunder. MELISKERKE. Getrouwd.; W. de Visser, 24 j. en J. Houter man, 23 j. Overleden: M. Wisse, 70 j., wed. van J. J. van der Leije. HEINKÉNSZAND. Geboren: Johanna M.\ d. v. J. Braamse en M. J. van- Waarde. OndertrouwdA. Karelse en A J. Ponse; H. Courtin en J. Vermeulen. Gehuwd C. van Sprundel, 30 j. te Breda en N. M. Vertriest, 23 j.J. van den Dries, 32 j. te 's-Heerenhoek en en R. C. de Jong, 37 j.A. Bos, 25 j. te Ha renkarspel en J. M. Grim, 21 j. P..Remijn, 29 j. te Ovezande en J. M. Rijk, 25 j. SCHERPENISSE. Getrouwd: J. N. v. d. Slikke, 29 j. en C. T. Hage, 30 j.; A. K. Verwaard, 42 j. en C. Houke, 37 j.; J. A. Rijs- tenbil, 24 j. en B. Bevelander, 24 j. WISSENKERKE. Geboren: Ma rris, z. v. P. Nijsse en J. v. d. Maas; Maria C„ d. v. I. Tange en A. S. Koster; Jacob, z. v. J. Riemens en J. M. Minderhoud. OndertrouwdA. Hakkert, 26 j. en M. G<de Neef, 22 j.; P. de Bruine, 61 j. en C. J. v. d. Bosse, 54 j. tq Kapelle; J. Leijnse. 27 j. te Middelburg en C. M. Filius, 26 j.; C, v. d. Bénd, 60 j. en J. Griep, 57 j. te Middelburg: P. J. v. d. Moere, 33 j. en M. C. Ver huist, 25 j.; C. Koole, 29 j. en J. C, Begthel, 23 j. Getrouwd: M. Karman, 36 j. te Kortgene en M. C. de Kam, 26 j.; H. C. Luijk, 24 j. en C. Versluis. 24 j.; ,C. J. Bakker, 23 j. en H. M. Reinhoudt, 23 j.; H. A. Goulooze, 23 j. en M. P. van Lieren. 22 j.; J. Mol, 23 j. en J. P. de Regt, 21 j.; P. de Bruine, 61 j. en C. J. v. d. Bosse, 54 j. te Kapelle; P. de Smit, 28 j. te Kortgene en C. Clement, 24 j.; C. v. d. Band, 60 j. en J. Griep, 57 j P. v. d. Moere, 33 j. en M. C. Verhulst, 25 j. Overleden: B. van Heel, 70 j. wedn. van P. Huibregtse; H. Schipper, 64 j.; te Goes: L. D. Kempe, 30 j., echtg. van P. B'outerse. De Sirdar rekende op uiterst doelmatige wijze met zijn tegen standers af. Nadat hjj de mast van het schip der rovers had geveld, greep hij de wapperen de touwen, die er bij neerhin gen en slingerde die om de te genstanders, die het nog had den gewaagd, in de boot 'achter te blijven.- De rover# raakten zo in het touw verstrikt, dat zij zich niet meer konden verdedi gen. Zelfs Terry en Berry wer den per ongeluk gekneveld. Tenslotte was het werk ge daan. De Sirdar had het touw jn vele stukken gehakt. Ieder stuk was groot genoeg om er één rover onschadeljjk mee te maken. „Na gedaan werk is het goed rusten," riep de Sirdar tenslotte. „Als u ons nu losmaakt kun nen- wij méérusten", zei Terry nijdig. „Ohé", zei de Sirdar aange daan, „mijn goede vrienden, wreed gebonden". En hjj bevrjjdde de beren.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 6