Veertig jaar getrouwd Een stukje Zeeuws-Vlaamse historie ZEEUWSCH DAGBLAD Uitgaande wereld. o, d, a,™"0"'.„'Gewijzigd klimaat. TWEEDE BLAD WOENSDAG 14 MEI 1947 No.. 642 Hoofdkantoor: GOES, Lange Vorststraat.' Bijkantoren: MIDDELBURG, Rouaansche Kaai. VLISSINGEN, Walstraat. TEP.NEUZEN, Vlooswijckstraat. Wij lezen in „Strijdend Neder land" Uit Rotterdam komen enkele Interessante cijfers over de „uit gaande wereld". Zo b.v. over het bioscoopbezoek. In 1946 trokken de bioscopen 7.358.530 bezoekers, d.i. twee millioen meer dan in 1938. Zien we daarentegen naar het bezoek aan de gelegenheden van meer serieuze kunst, toneel, ope ra, ballet en concert, da» valt éen duidelijk afnemende belang stelling op. In 1946 boekten deze 473.290 toeschouwers, dat is 1031154 bezoekers minder dan in 1938. Het oppervlakkige vermaak in de revue, variété en cabaret trok weer tweemaal zoveel belang stelling als in 1938. De sport floreerde enorm: bij na anderhalf millioen toeschou wers* bij Zondagswedstrijden te gen ruim een millioen in 1938. En geheel onderaan staan dan de tentoonstellingen: slechts 2686 kunstliefhebbers werden geteld tegen... 189.008 in 1938- Deze cijfers spreken de taal van de tijd: vervlakking, vermin dering van critisch besef, en een slecht beheerste zucht naar ver maak. Chr. Onderwijs in West- Duitsland verplicht. De kiezers iri de Franse bezet tingszone van Duitsland- zullen zich in een referendum moeten uitspreken over de ontwerpen voor de grondwet, jiie door' de regeringen der drie landen, welke in genoemde zone zijn gelegen, in overeenstemming met de beslis-' singen der wetgevende vergade ringen zijn, opgesteld. De teksten zijn „in volle vrij heid door de Duitsersgeredi geerd en in discussie gebracht, waarbij het militair bestuur er slechts op heeft toegezien, dat de ontwerpen geen imperialistisch karakter dragen en dat de demo cratische beginselen geëerbiedigd zijn". In grote trekken komen de ontwerpen voor"'de drie'landen overeen, maar dat voor de Rijn- palts wijkt af. Daaruit zijn de be palingen intake het onderwijs na melijk verwijderd en deze zullen bij afzonderlijk referendum aan het oordeel der kiezers wofden onderworpen. In de wetgevende vergadering is men het over de onderwijs kwestie namelijk niet eens ge worden. De bedoeling was ge weest, dat ook in het ontwerp voor de Rijnpalts zou hebben ge staan. dat de lagere scholen christelijk zijn en dat het gods dienstonderwijs, verplicht is, ten zij. de ouders van een leerling dis pensatie .verlangen. De ontwerpen voor de andere twee landen (Baden en Wurten- berg) bevatten de bepalingen aangaande de Christelijke grond slag van het openbaar lager on derwijs. De grondrechten worden ge,- waarborgd (bij de vrijheid en de menselijke waardigheid, de ge lijkheid voor de wet, de vrijheid van vereniging en vergadering, godsdienstvrijheid en vakvereni gingsrechten). De volledige "rechtsgelijkheid der sexen op elk gebied is eveneens grondwettelijk vastgelegd. De 'landen zijn volgens de be trokken ontwerpen als vrije staat lid van de „republiek Duitsland". Heropvoeding van Duitse krijgsgevangenen. In de buurt van dg Engelse plaats Jleaconsfield bevindt zich Wiltonpark, een heropvoedings- centrum voor Duitse krijgsge vangenen. Door middel van een zesweekse cursus tracht men de Duitsers de democratische begin selen bij té brengen en hen te leren zelfstandig te denken.. Onlangs is een eerste groep - burgers uit Duitsland naar Wil tonpark gekomen om een cursus te volgen. De Zwitserse regering heeft" een aantal leerkrachten beschikbaar gesteld en, thans werken reeds acht Zwitserse do centen in Wiltonpark, terwijl tientallen nieuwe worden ver wacht. Naast Wiltonpark houdt men zich ook in de-1300 krijgsgevan genkampen en 'tehuizen in ge heel Erfgeland met de heropvoe ding bezig. FEUILLETON door K. JONKHEID. 18) o— Niemand van hen had een bij- zonder woord gespróken, maar allen hadden gekeken, alleen maar gekeken. De eepvoudigen met beschroomd neergeslagen ogen, de onbeschaamden met brutale blik. Zijn vrouw kwam binnen en nam plaats tegenover hem. „Herman, waarom heb je die man geld gegeven?" „Waarom?" „Was dat niet wat onvoor zichtig? Had je die daad wel goed overwogen?" „Die man heeft zich niet ge houden aan onze afspraak." „Welke afspraak?" „Dat hij zou zwijgen." „Zwijgen? Alleen maar zwij gen? Geen enkele beschuldiging is door zwijgen ooit weerlegd." Ontdaan richtte hij zich op uit zijn ingezonken houding. Kwam zijn vrouw hier, om als rechter de verdachte een verhoor af te nemen? „Je had de eis moeten stel len, dat hij de ware schuldige noemen zou", klonk het uit Jiaar mond. „Dat zou afdoende zijn geweest." Verwezen keek hij voor zich. Jadaar heb ik niet aan ge dacht." Communistische partij" in Griekenland verboden? ^Donderdag zal in het Griekse parlement een motie in discussie worden gebracht,-ingediend door een en twintig leden, die de communistische partij in Grie- kenlahd verbóden willen zien. Moord op twee politie agenten. Op een'der drukste kruispun. ten in Jeruzalem, hebben onbe kend gebleven Joodse verzets lieden twee leden der Britse politie neergeschoten. Het eerste slachtoffer overleed onmiddel lijk, terwijl het tweede enkele uren later is gestorven. Anglö Egyptische kwestie voor V. N. De Egyptische premier, No» krasji Pasja, heeft ïh de Kamer van afgevaardigden verklaard, dat de regering aan het eind van- de algemene vergadering der V. N. ovèr Palestina, de Egyptische aanklacht 'inzake het traineren der onderhandelingen over de herziening van het En gels-Egyptische verdrag aan de V. N. zal voorleggen. Spanjaarden gaan demonstreren. Volgens de president van de Baskische regering in balling schap, De .Aqruirra, xs de thans beëindigde stakjng in het Bas; kische gebied vap Noord-Spanjè een voorbode van demonstraties op groter, schaal, die in samen werking met de meesteandere bevolkingsgroepen in Spanje worden georganiseerd. Staat van beleg in Irak. In het noorden van Irak is de staat van beleg afgekondigd in verband met het feit, dat leden van de Koerdische Barzani-stam, die een jaar geleden tegen de ïraakse regering in opstand zijn gekomen en daarna naar Perzië vluchtten, in grote, getale naar Irak terugkomen. Acheson afgetreden. De Amerikaanse plaatsvervan gend minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, is afge treden. In zijn plaats is benoemd de New-Yorkse bankier Robert a Lovett, oud onderminister van oorlog voor de luchtmacht. Acheson zal tot eind Juni in functie blijven. Zijn aftreden wérd reeds lang verwacht. De beden hiervoor is van financiële 1 aard. Acheson verwacht als ad- I vocaat meer te kunnen verdie nen dan als onder-minister. - De verdwenen Hongaar. Laszlö Lqky, algemeen gede legeerde van de Hongaarse repa triëringscommissie voor' Oosten rijk en Duitsland, die volgens eerdere berichten spoorloos ver dwenen zou zijn, zou uit Mün- ehen, waar hij gestationneerd was, zijn. opgeroepen voor een conferentie. Laky zóu geconfe reerd hebben met Dr Fiseher en Szarvas, die per auto uit Boe dapest naar Wenen gekomen zouden zijn. Deze twee laatsten zouden communistische insignes gedragen hebben. Na de confe rentie zou Laky tezamen met de twee anderen weggegaan zijn „om een pijp te kopen". Laky droeg een -Amerikaans uniform. Men veronderstelt, dat hij ovêr de grens is gebracht naar Hon garije. Bij de Hongaarse 'legatie was van een conferentie niets be kend. tut pek CH w* Uótye- po&iïie. Messerschmidt heeft ver klaard, dat Hess hem in 1940 om de tuin leidde en een nieuw gevechtsvliegtuig tes ten. Hij vloog daarmee naar Engeland. Messerschmidt wérd door Goering ter verant woording' geroepen. Deze vroeg hem woedend, waarom hij iemand, die kennelijk gek was een vliegtuig had gege ven. Messerschmidt antwoord de: „Ik kon niet aannemen, dat een krankzinnige zulk een hoge "plaats in het Derde Rijk kon bekleden". Amerikaans legermateriaal naar Griekenland. Twee Griekse schepen zijn met Amerikaanse tanks,] pant serwagens, vrachtauto's en ander legermateriaal aan boord, van Livorno haar Griekenland ver trokken. GENTENAREN BEZOEKEN VLIgSINGEN. Het bezoek, dat de Vlissingse gemeenteambtenaren in het na jaar aan Gent brachten, is door de Ambtenaren Sportclub van Gent beantwoord. Het gezelschap arriveerde Zaterdagmorgen per autobus en .werd ten Stadhuïze dóór het Vlissingsè gemeentebe stuur ontvangen. Burgemeester Mr Kólff hield een korte toe spraak, waarin hij releveerde het gemeenschappelijke, datde bei dé steden doth bovenal de beide volken verbindt, zowelwat hét verleden als de toekomst aan gaat. Schepen Vermeulen sprak woorden van- dank. Hij betreur de het, dat men in Gent niet de regelen, der gastvrijheid volledig in-acht heeft genomen: men heeft n.1. de gasten met een ne derlaag naar huis terug gezon den. Hij hoopje, dat' Vlissingen deze regel wei in ere zou hou den. Nadat aan de gemeente en bur gemeester Kolff éen viertal boekwerken waren aangeboden, verenigde men zich in het hotel Noordzeeboulevard aan 'n lunch. De Vlissingse ambtenaren toon den zich,goede gastheren en lie ten zich met 60 in een geani meerde wedstrijd kloppen. De ruststand was 40, doch in de tweede helft wist Visser de Vlis singse eet te redden. In de pau ze vond een atbletiekwedstrijd over 1500 meter plaats, waaraan ook twee Belgische lopers deel namen. De uitslag luidt: 1 .Fliers (Mar.) 4.39 min.; 2. Woudstra (E.M.M.) 4.42.1 min.; 3. Jansserts (Robur) 4.57.5 min. Margaretha zweeg een wijl. Toen zuchtte ze: „Hoe is 't mo gelijk!" „Ja. achteraf gezien.sta melde hij. Vrouwe Margaretha stond langzaam op. Ze ging naar haar slaapkamer. Daar bleef ze. Al leen. Ze schreide, snikte En bad. Dit alles is nu 25 jaar geleden. Maar Vrouwe Margaretha her innert zich nog duidelijk die dag, de gesprekken, de. crisis die zij doorleefde, de daaropvolgen de dagen, de jaren. Ze heeft haar toegewijd? keu kenmeid in vertrouwen geno men. „Elsje, je weet dat mijn man geld gegeven heeft aan de va der van Lena?" Elsje keek even op en boog gich weer over haar werk. Haar ogen bleven hij de oude kope ren vijzel, die ze bezig was te poetsen. „Ik Jjeb iets er van gehoord, mevrouw", antwoordde ze al wrijvende. „Wat zeggen de mensen er van?" „De mensen. Och, de men sen Minachting legde ze in haar toon, opzettelijk. „Aan het prateft van de mensen moeten we ons niet storen." „Het is mijn voornemen niet, npj er "aan te storen. ïk wil al leen weten wat ze zeggen.* Els. probeerde er om heen te Walchers Werkcomité vacantie 1947. Uit vorige publicaties is reeds- gebleken, dat ,het Walchers Werkcomité, dat vorig" jaar met succfs' tochten georganiseerd heeft o.a. naar Antwerpen en Gent, ook dit jaar druk bezig is met het samenstellen van een programma voor 1947. De bedoeling van het Comité is wederom boottochten naar Antwerpen en Gent te organi seren, zomede /autobustochten vermoedelijk naar, Brugge, Os- tende, Oisterwijk en Tegelen en wel in de week van 49 Aug. Aan deze tochten kari door iedereen wórden 'deelgenomen; zij zijn bedoeld voor de arbei dende bevolking van Walcheren in de ruimste zin des' woords, dus zowel voor werknemers als voor werkgevers. Op J 27 - Mei zal een boottocht gemaakt worden, die uitsluitend bestemd is voor de landbouwen de bevolking van Walcheren. In verband hiermede zij opgemerkt, dat voor deze categorie tot nog toe niet veel op dit terrein is gedaan, zodat, het Walchers Werkcomité in dit. opzicht enigs zins als promotor beschouwd kan worden. Daar het de bedoeling is, in •verband met de huidige hoge levensstandaard, de kosten Van bovengenoemde tochten zo laag mogelijk te houden, wordt op alle werkgevers van Walcheren een beroep gedaan, hiervoor een bijdrage te verlenen. Bijdragen kunnen worden gestort,op giro rekening 141869 van het Gém. Bureau voor Sociale Zaken te Vlissingen of bij de kassier van draaien. Maar wat ze losliet was voldoende. .Vrouwe Margaretha kreeg de zekerheid, dat de pu blieke opinie haar man schuldig achtte. Wie betaalt, heeft schuld wie geen schuld heeft, betaalt niet. Zo luidde de onwrikbare conclusie, die met onaantast bare logica getrokken werd. Aan die logica ontkwam ook Vrouwe Margaretha niet. Een onschuldige zal alle schuld ont kennen en elke betaling weige ren. Maar wie betaalt, stemt toe. En toch kon ze het niet ge- 'loven: En - ze w.ilde ook niet. Maar de logica dwong haar, hoe onwillig ze ook was, OjT één punt hield vader Lang- hout woord, hij kwam niet meer terug. Maar gr kwam een ander, een brutale jonge kerel met ongun stig uiterlijk, die beweerde ge stuurd te* zijn door Lena Lang hout fc „Hoe heet je?' „Dat komt er niet op aan." Met dit körte gesprek trachtte Els hem weg te werken, maar dat lukte niet. Toen gaf ze hem uit eigen beurs een gulden. Vrotiwe Margaretha weet al les nog pfecies, alsof het giste ren gebeurd is. .Ze herinnert zich nog levendig wat ze ge daan heeft. Zó heeft hef- haar toen geschokt Ze is naar haar man gegaan, is hem om zijn hals gevallen en ze heeft schreiend uitgeroepen: dit Bureau, waarvoor deze eén kwitantie overlegt. De vacantiebesteding voor de schoolgaande jeugd is reeds in volle voorbereiding. Zodra de plannen nader uitge werkt zijn, zullen verdere publi caties volgen. Polderbesturen. Benoemd tot lid van het be stuur der waterkering van de calamiteuze polders Ser Lippens e.a., C. Scheele te Zaamslag; tot lid van het bestuur der water kering van de calamiteuze Jonkvrouw Annapolder, P. de Dreu te Kortgene; leden van de Dijkraad voor de waterkering van de calamiteuze Leendert Abrahampolder, als vertegen woordigers van die polder M. W. van Arenthals én P. Priester, beide te Kats (Kortgene). VUSSIN GEN. A-R.-Kiesvereniging. Vrijdagavond kwam de A.R.- Kiesvereniging onder leiding van de voorz. de heer B. H. Ligterin- gen, in jaarvergadering bijeen. De jaarverslagen van secreta ris en penningmeester werden vastgesteld. De secretaris de heer W. Poppe mi de penning meester de heer G. A. de Rijke brachten hun jaarverslag uit. In verband met art. 22 der statuten moest de secretaris, die lid van de gemeenteraad is zijn functie neerleggen, de heer J. J. Laer- noes heeft ontslag gevraagd in verband met overbelasting van werkzaamheden, terwijl, de heer D. Louwerse naar Rotterdam is vertrokken. Bij.de nu volgende bestuursverkiezing werden geko zen de heren J. van Driel, M. de Klerk en C 1 Stroo. Vervolgens deed de voorzitter mededelingen over het Millioe- nenplan. Door de Kiesvereniging zal binnen twee jaar. f 3200.- moeten worden opgebracht.. Als verantwoordelijke comitéleden werden hiervoor aangewezen de heren J. Snoodijk en A. Geervliet, die door een groot aantal leden zullen worden terzij'degestaan. Aan het eind der vergadering werden de heren W. Poppe en J. J. Laernoes door de- voorzitter dank gebracht voor de gewich tige arbeid in het belang der par tij verricht. Jubileum. Volgens het Maandblad „Zui- derlicht" zal 16 Mei a.s. de heer F C. Wijsveld 45 jaar' onafge broken lid geweest zijn van de kerkeraad der Evang. Luth. Gemeente te Vlissingen. Wel een zeldzaam jubileum, dat niet on gemerkt voorbij zal gaan. De heer Wijsveld is niet al leen in Vlissingen, maar ook ver daarbuiten en vooral in Luther se kerkelijke kringen een be kende en gaarne geziene figuur. Voor een goed. gevulde Scheldehal werd Zaterdagavond een gymnastiek-uitvoering gege ven, waaraan behalve de V.T.V. en dè Damesgymhastiekverem- ging L.O. beide uit Vlissingen ook de Leidse Damesgymnastiek- verenigïng ..Brunhilde" mede werkte.. Dê algemene leiding be rustte bij de heer L. van der Steen, leider van,"L.O„ die. met zijn dames niet de slechtste fi guur op die avond heeft gemaakt vooral de rythmisehe vrije,oefe ningen werden uitstekend en met veel overtuiging voorgedragen. Verschillende zware oefenin gen door de veteranen van V.T.V. vielen zeer in de smaak. Het bekende nummer grond- acrobatiek door V.T.V. sloeg bij het publiek enorm in. Het sport evenement werd besloten, door het gezamenlijk optreden met de Bóndsoefening K.N.G.V. „Vrede en Vrijheid", OOSTKAPELLE. Vrijdagavond vond de eindies van de E.H.B.O. in het Verenigingsgebouw plaats. De examencommissie bestond uit de heren Dr v. Gelderen, Dr Botn en dhr Vader, districtsvoor- zittér van de Ned. Vereniging E.H.B.O. 15 Candidaten werden examen afgenomen waarvan 13 het diploma behaalden. Geslaagd 'zijn de Dames: M. A. Louwerse, H, M. Melse, A. de Kam,.S. van Maldegem, J. P." Janse, J. Janse, N. Lievense.- C. Koene, C. Dekker, L. de Visser, en de heren A. Rotte, K. Janse en J. A.Alewijnse. Dhr Vader dankte allen voor de prettige samenwerking bij het geven van deze cursus. De voorzitter, dhr Alewijnse, bracht dank namens de cursisten. SOUBURG. In een Zaterdagavond gehou den bijeenkomst besloten de' ringrljders de „derde Pinkster" op het O'ranjeplein een ring- rjjderij" te organiseren Van 8 tót „Herman, zeg toch wat er ge beurd is. Ik wil alles vergeven, alles. Maar neem die onzeker heid wegdat praten van de mensen.... die man aan de keukendeurHerman, ik houd het niet uit. Ik moet het weten. Wat is er gebeurd? Zeg het niemand. Zeg het alleen aan mfj." Ontroerd heeft hij haar aan zijn borst gedrukt en met be wogen stem geantwoord: „Kind, er is niets gebeurd. Niets. lie bezweer je bij God en bij onze..,." „Neen, Herman, dat niet, geen eden, geen bezweringen, dat heb ik niet nodig, alleen jouw op rechte verklaring...." Ze heeft haar hoofd aan zijn borst gelegd. Wat was dat heer lijk, Wat- een rust. Toen nam hij haar hoofd in zijn. handen, zó vast, dat hun ogen recht tegenover elkander stonden en zo betuigde hij zijn onschuld. Zo heeft ze hem ge loofd, onvoorwaardelijk en voor altijd- Diezelfde.dag zond ze de keu kenmeid naar Lena Langhout. Eis kwam terug met de bood schap, dat Lena van die man niets afwist, dat ze ook niet wist wie hij was, want zij had rjiemand gestuurd. Toen was de bewogenheid van haar hart tot stilte gekomén en haar. gemoedsrust teruggekeerd. Daardoor kon ze op haar zilve ren bruiloftsdag, hoewel ont- 12 u. zal dit 's morgens gehou den worden en van half 2 tot 4 uur des middags]' Er zal o.m. ge reden worden om de wisselbe- ker welke door dhr Mohtfoort is geschonken. 23 deelnemers hebben zich reeds, opgegeven. In Rehoboth werd Zater dagavond door de Zangver. „Zeelandia" uit Rotterdam, diri gent dhr J. Lqcas. een uitvoe ring gegeven waarvoor veel be langstelling bestond. Vrijdagavond werd onder grote belangstelling door de Zangvereniging „Uitspanning door Inspanning", onder leiding van de directeur, dhr B. Vleu gels, een uitvoering gegeven. Er werd een 9-tal liederen ten gehore gebracht, waarna een schets, getiteld „Henkie" opge voerd werd. TERSEKE. Eerste roggen gevangen. Op de lersekse Bank zijn de eerste roggen gevangen. Benoemd tot onderwijzer aan de i Sept. as. te openen Chr. Uuloschool alhier, de heer J. Bos te Fïezenveen. BORSSELE. Hert ontsnapt Zondagmorgen rende door het dorp een hert, dat uit het her tenkamp te Nieuwdorp was ont snapt. Het dier liep naar de Schelde, waar het insprong en een tijdlang bleef rondzwem men. Enkele personen gelukte het, het hert weer op het droge te twengen en na het dier te hebben gestoeld heeft men Jiet opgesloten. Zaterdagavond vergaderde de Coöp. Boerenleenbank. De rekening wees in ontvangst en uitgaaf een bedrag aan van f 1.496.928.27. De winst bedroeg f3760.04. Tot bestuurslid werd geko zen dhr Witbol en tot lid van de Raad van Toezicht dhr M. de Regt. KAPELf/E. De' vereniging van Oud-Leer lingen van Tuinbouwwintercur- susséh hield zijn jaarvergade ring. De voorzitter dhr W. Glas deelde o.a. mede, dat de werk zaamheden voor de alhier a.s. najaar te houden tentoonstelling ■de „OLVEFO" reeds fci vollen gang zijn. Van verschillende verenigingen en personen wa ren reeds medailles en gelde lijke bijdragen ontvangen. - De tehtoonstellingsdatum is een week verzet en is bepaald op 2, 3 en 4 October. In de gehouden bestuursver kiezing werden de aftredende bestuursleden N. Eversdijk Mz. en Joh. Oele herkozen. Op Zaterdag 14 Juni zal een •excursie' gehoudén worden naar de Westhoek van Noord-Brabant en de Zuid-Hollandsche eilan den. Het plan is om'o.a. de vol gende bedrijven te bezoeken van Dis te Fijnaart, Woerts te Willemstad. Cromstrijen en Vos te Numansdorp. Ongeveer 67 personen gaven zich hiervoor op. POORTVLIET. Boerenleenbank. In dé jaarvergadering van de. Coöp. Boerenleenbank rele veerde de voorz., dhr P. J. Vroegop, het verloop van de werkzaamheden in het afgelo pen jaar. Aan Landbouwherstel en voor de gewassenschadfe is uit gekeerd £430.953.82. Er zijn 1147 spaarbankboekjes in om loop. De winst bedroeg f 1974.19 op eeli omzet van f 706.388.59. De rekening werd mét een winst van f1974.19 goedge keurd. Bij de bestuursverkiezing werd dhr G. K. Krijger herko zen en als plv. lid vferd geko zen dhr G. Hoek, terwijl dhr J. Vos tot lid van de Raad van Toezicht werd gekozen. Door de voorz. werd nog me degedeeld, dat de credietreate voor leden-spaarders met pet. is verhoogd. BRUINISSE. Mosselzaad. Nu 'de Waddenzee voor het vissen van mosselzaad maar enkele weken open gaat en de berichten over zaadval aldaar ongunstig luiden, wordt ernstig gezocht naar mosselzaad in de Zeeuwse zeegaten. Zo zijn reeds pogingen ondernomen óm mos selzaad te vissen in de Laagte van Renesse, evenwel zonder resultaat. i Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen de handel op België in verse mosselen reeds begin 'Juni te hervatten. roerd, toch kalmweg zeggen „Geëf dat kind een stuk taart". Later hoorde ze, dat die on gure kerel een stroper en een dief was, die iedereen lastig viel, ook Lena Langhout, en de allerlaatste tijd zelfs haar zoon opzocht in zijn verre dienst als boerenknecht, om hem uit naam van moeder geld af te persen. Nu' schijnt die jongen plotse ling terug gekomen. Want gis teren zag ze hem, toen ze met de tuinman'op het bordes stond. Hij liep voorbij en het viel haar op, dat hij zo vreemd keek. Er zal toch niets broeien? In ver band met het komende huwe lijksfeest? Ze, voelt zich beklemd, alsof haar iets boven het hoofd hangt. Dat mag niet. Ze- zit hier. al veel te lang alleen op haar slaapkamer. Daarom "staat ze op en loopt naar de ouderwetse grote spiegel een erfstuk van haar grootmoeder. Ze zal zich wat verfrissen en kappen. Deze bezigheid leidt haar gedachten af, maar toch schrikt ze, als "er plotseling aan de deur wordt geklopt. Het is Els, -de oude keuken^ meid. Ze is een corpulente vrouw geworden, die hijgt bij het be klimmen van een trapje. '„Mevrouw", stamelt ze, „hier is mevrouw Kloosterbérg." (Wordt uervolgd.) alg. vergadering van de N.V. Weegbrug „West-Kraayert" werd als weger benoemd dhr C. Re- mijn. Het bestuurslid dhr J. Noteboom-Mol werd in zijn func tie als secretaris herkozen. In het afgelopen jaar werd aan producten gewogen 9.957.390 kg. Financieel staat de weegbrug er goed voor; het jaar werd n.L afgesloten met een gunstig saldo van f 409.30. MELISKERKE. De in deze gemeente gehou den collecte voor de Stichting 1940—1945 bracht f 146,50 op. ZAAMSLAG. De afd. Zaamslag- van de N.C.L.B. kwam in ledenvergade ring bijeen ter bespreking van het nieuwe contract met de daaraan verbonden bedrijfspen sioenregeling. Van gelijkstelling met andere takkenvan bedrijf meende men in deze loonrege ling nog niet veel te merken. De instelling van de dorpscom missie der Stichting voor de Landbouw bleek door verschil lende leden niet met instemming te worden begroet. BRUINISSE. Vrijdagavond 9 Mei werd al hier de gebruikelijke jaarver gadering van de „School met de Bijbel" gehouden. Na openings woord van de voorz. dhr M. Krijger, werden de jaarversla gen van secretaris en penning meester voorgelezen. Vervolgens kreeg het H. d. S„ dhr M. v. d. Maas, gelegenheid het een en ander mede te delen over de gang van het onderwijs in het Afgelopen jaar. Het leer lingenaantal steeg van 104 tot 123, Dhr Van de Woestijne refe reerde over: „Het doel van het geschiedenisonderwijs op £e Prot. Chjr. Scholen". In een bei der betoog zette spreker uiteen Gods*, leiding ook in 't volksle ven, wat hij met enige frappante voorbeelden verduidelijkte. Orgelcongres N. O. V. De Ned. Organistenvereniging is van plan om op 27 en 28 Mei in Utrecht een orgelcongres te beleggen. Men komt Dinsdag middag bijeen en vergadert dan, waarna in de Jacobikerk te Utrecht een orgelconcert wordt gegeven door Cor Kee. 's Avonds trekken de organisten naar Amersfoort waar ze een lezing „Aanstonds", aldus „Het Laat ste Nieuws'.', „ziillen de Indische .ondernemers naar hun plantages en fabrieken terugkeren. In eer ste aanleg om te zien, wat er van over is en wat het'.kost, het over blijfsel weer op gang te brengen. Over enige jaren zullen de plan tages wel weer iets opleveren en fabrieken, die herstelbaar zijn, weer draaien. Maar daarmee is Indië bij lan ge na niet geholpen! De Indische ondernemer was gewend, lang vooruit te zien. Zijn plannen waren op vele jaren zwoegen berekend, vóórdat hij er wat voor terug zag. Dat kon, om dat hij een onkreukbaar bestuur waakzaam wist. Zo gedijde land en volk. Thans belandt de ondernemer in een door en door onbetrouw bare en corrupte samenleving. De ambtelijke sfeer in Indië, van welke huidskleur ook, is volko men gespeend van - de hoge plichtsbetrachting van vóór de oorlog. Wie 't schriklijkst hiervan zwijgt, heeft 't allermeest gezeid! En hoe kan het ook anders ais niemand weet, wat de dag van morgen brengt onder de leiding van nieuwbakken staatslieden, merk Schermerhorn. Hoe kan de ambtenaar thans gedragen wor den door de bezielende gedachte, dat hij na twintig of dertig jaren arbeid zijn steen zal hebben bij gedragen aan het grootse gebouw van Insulinde's stoffelijke en geestelijke welvaart? Gevolg: van stoute toe komstplannen zal de ondernemer nog wel dromen, maar het kli maat is ongeschikt voor de uit voering ervan. Hij is gedwongen tot politiek op de korte baan. Het klimaat geeft alleen kans aan avonturiers, die zich niet bekom meren om iets, dat alleen stage, noeste arbeid vermag te scheppen". van Adr. C. Schuurman in de St. Joriskerk kunnen beluiste ren. Woensdag treffen de orga nisten elkander weer in de Hernhutterkerk te Zeist. Hier houdt de oud-organist Ds C. C. Molenaar van Zwijndreeht de ochtendwijding, die gevolgd wordt door een bezoek aan een pijporgelfabrieto Des middags trekt men opnieuw naar de Ja cobikerk in Utrecht, waar de voorzitter van de N.O.V., de heer George Stam uit Leeuwarden, een orgelbespeling geeft. Sas van Gent door de eeuwen heen. Het verlangen van Gent naar een goede verbinding met de zee is reeds eeuwen oud. Voor eert' koopstad, zoals Gent door alle eeuwen heen is geweest, is dit ook verklaarbaar, want goede scheepvaartverbindingen zijn voor dit soort steden nu eenmaal een levensbelang van de eerste orde. Het eerste kanaal van Gent naar zee kwam reeds in het jaar 1251 tot. stand. Het was de Lie- vevaart, lopende van Gent naar Damme aan het Zwin. De uit monding van dit kanaal lag ech ter in een minder gunstige om geving, daar het Zwin jaar in, jaar uit steeds meer vei'zandde. Sluis en Brugge, die nog meer dan Gent hierdoor werden te gronde gericht, hebben al het mogelijke gedaan om deze -ver zanding tegen te gaan. Alle po gingen waren echter tevergeefs en tegen het eind van de 15de eeuw was deze zeeweg dan ook vpor 'Gent verloren. Uit de aard der zaak legde deze machtige en rijke stad zich niet bij 'deze gang van - zaken neer, maar zag uit naar een ap- dere_ uitweg. Ditmaal hield men het 'oog naar het Noorden ge richt, waar op vrij korte afstand de djepe. Schelde lokte. Een ver binding met deze zeearm werd nu het ideaal. De toenmalige vórst; Karei V., gaf op hun ver zoek bij octrooi van 26 Mei 1547 Gent toestemming een kanaal te graven van „Roden-Huyze, paro chie Mendonk, totten landtijck bij. Joos Hamerlynxck tussen A's- seneder- en Axelerambacht". Hoewel men nu deze 26sten Mei 1547 als de geboortedag van Sas van Gent beschouwt, heeft het nog wel even geduurd, voor dat er van een werkelijk ont staan sprake was. Dit is ook be grijpelijk, want mét de eenvou dige middelen waarover men vier eeuwen geleden slechts kon be schikken, vergde het graven van een dergelijk kanaal meerdere jai-en. Op 29 Augustus 1551 legde Theunken de Baenst, in naam van zijn oom Antoon de Baenst, ridder en eerste Schepen van Gent, de eerste stéen voor de te maken zeesluis. Ruim 10 jaar later 3 April 1562 werd pas het laatste Itukje zee dijk weggegraven en de volgende dag het kanaal voor de scheep vaart opengesteld. Het eerste schip, dat de nieuwe zeesluis, pas seerde, was een van Dordrecht komende boot geladen met ha ring en bestemd vóór Gent. Het eerste bouwsel schfjnt niet erg solide te zijn geweest, want in 1566 moesten de zeesluizen, daar zij dreigden in te storten, reeds worden gesloopt. Zij wer den vervangen door andere, die meer landinwaarts werden ge bouwd. Aan deze sluizen nu-ont stond. langzamerhand het „Sas van Gent", Als eindpunt van het kanaal, dat .het machtige Gent zijn we reldhandel moest mogelijk maken is van het eerste begin van zijn bestaan af dit punt belangrijk geweest. Reeds in 1560 is men begonnen de sluizen en omgeving van versterkingen te voorzién. Waarschijnlijk heeft men de ko mende rumoerige tijden toen reeds zien aankomen. Enkele jaren later beleefde het stadje zijn eerste oorlogsdaad. 21 Mei 1572 landden de tegen Spanje opgestane Vlissingers bij Sas van Gent en staken nadat zij de bewoners hadden 'gewaar schuwd, 's nachts de stad en de sluizen in brand, om de Span jaarden zoveel mogelijk afbreuk te doen. Enkele jaren later wer den de sluizen weer hersteld en kwam er weer wat leven in de. omgeving daarvan. Het plaatsje bleef nu een tijdlang in hahden der voor hun "vrijheid vechtende Vlamingen, maar in 1583 kwa men door het verraad van Ser- vaas van Steeland, hoofdbaljuw van het Land van Waas, vrijwel alle Noord-Vlaamse steden, waaronder ook Sas van Gent, weer in Spaanse handen. Met dit verraad ging ijoor Sas van Gent de vrijheidszon voor ve le jaren onder. Pas eind Juli 1644 sloeg Prins Frederik Hendrik het beleg voor deze inmiddels sterk gemaakte .vesting. Hoewel de Spanjaarden alle mogelijke moei te hebben gedaan een inname te voorkomen, veroverde de Steden dwinger de stad de 7de Septem ber Van dat jaar. Deze verlossing van het Spaanse juk is maar net ophet nippertje gekomen, want op 30 Januari 1648 werd de Vre de met Spanje gesloten en be paald, dat beide partijen zouden béhouden, wat ze op dat fnbment bezet hadden. Deze Vrede van Munster, die een eind aan de 80-jarige, Oorlog maakte, bepaalde bovendien, dat de Schelde voor alle scheepvaart haar de Spaanse Nederlanden zou worden gesloten. Het lot van Gent werd hiermede bezegeld! Langzamerhand verviel het nu in onbruik gekomen kanaal. Bo vendien begon ook de Braakman, zoals Het Zwin enkele eeuwen vroeger, te verzanden. Voor de uitgang der Sasse haven .ontston den grote zandbanken. "Sas van Gent werd van zeestadje een landstadje. In 1747 werd, het weer het to neel van een vinnige strijd. De Fransen waarmee wij in oorlog waren, namen na dagenlange zware gevechten de 30ste April de vesting in. Het stadje had van deze 14-daagse belegering danig geleden. Eeh grotere bloeitijd brak pas weer 'aan in het begin yan de 19de eeuw, toen nadat Napoleon van het wereldtoneel was ver dwenen Noord- en Zuid-Neder land in één staat werden ver enigd. Het totaal verannde Gent, dat nu van zijn kluisters werd bevrijd, verzocht Koning Willem I weer.met de zee te worden ver bonden. Op dit verzoek werd gunstig beschikt en in '1823 werd besloten tot het graven van een kanaal van Gent naar Terneuzen. Tot Sas van Gent werd van' de' oude Sasse Vaart gebruik ge maakt. De 18de November1827 werd dit kanaal met veel fees telijkheden, waarvan ook Sas zijn deel kreeg, geopend. Behalve voor Gent is ook voor Sas van Gent dit nieuwe kanaal een ze gen geworden. Een aantal grote industrieën, aangetrokken door de mooie scheepvaartweg, hebben er zich gevestigd, zodat het nu 't industriecentrum van Zeeuwsch Vlaanderen is geworden. We hopen, dat onze 400-jarige nog meer dergelijke vestigingen zal kunnen aantrekken en tevens dat het nog, vele eeuwen van voorspoed tegemoet mag gaan.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 5