Christelijke kunst in het harnas. Ongewenste Gasten Een taak voor alten. LAATSTE BERICHTEN. WAT OP DE BON? Luilekkerland aan de Zaan. Zestig jaar Albert Heijn. Te weinig waningbouwverenigiagen in Zeeland Duitsers en Stateniozen. Tot nu toe heeft de Chr. ge meenschap zich weinig bemoeid met datgene, wat onze cultuur voortbracht. En onze culturele werkers stonden dan ook door gaans alleen. Hierin moet natuurlijk veran dering komen en het is goed, dat we elkaar daar eens op wijzen. Ook de kunstenaar, de christe lijke kunstenaar heeft een God delijke roeping. Hij behoort te zijn profeet van zijn volk. Dat volk heeft terdegen reke ning te houden met die roeping van de kunstenaar. Het heeft niet alleen naar hem te luisteren, maar ook voor hem te bidden, met hem mee te leven, hem te zien als een door God begenadig de. Het wordt hoog tjjd, dat de christelijke gemeenschap zich hierop gaat bezinnen. Momenteel Is het met onze christelijke kunst en In het bij zonder met onze christelijke lite- ratuur nog zeer slecht gesteld. Waar blijft de christen-kunste naar, wiens werk weer eeuwig heidswaarde bezit Benauwende situatie. Onder invloed van moderne stromingen, schrijft men ge dichten en romans in de geest van de vroegere onafhankelijken of vitalisten. Men laat b.v. een dominee eens flink- vloeken en schreeuwen, of ook wel een jonge man, die, met innerlijke strijd te kampen heeft, verstrooiing zoe ken in het wufte vermaak van een nachtfuif en verloren gaan in een danskroeg met veel la- waai, waar een bandleider in een nevel van,rook een schlager staat te dreunen. De jongste roman van de vroeger veel belovende protestants-christelijke dichter Niek Verhaagen „Zonneruiter, schrijver tweede klas" is er een voorbeeld van. Deze jonge dich ter heeft met dit overigens knap geschreven romannetje, alle hoop, die het meelevende christe lijke publiek op hem had gesteld, in gruis te doen veranderen. Neen, van werkelijke innerlijke vernieuwing is, in onze christe lijke literatuur althans, nog geen sprake. Harnas voor smoking. Hebben onze christen-dichters en -schrijvers ons volk dan niéts meer te zeggen? En schrijven ze, wanneer ze dit tenminste nog doen, alleen maar om hun mede mensen verpozing of ontspanning te bezorgen Zij, die ernst maken met Gods gaven, voelen, dat hier, terwille van de populariteit en een moderne, maar vaak opge legde levens- en wereldbeschou wing, een Goddelijke roeping té grabbel wordt.gegooid. Even onoprecht als vele chris telijke schrijvers Jiet waren met hun oude levensbeschouwing, zijn ze het nu met hun nieuwe. Daar om is het hoog tijd, dat de refor matie ook doordringt op het ter- .r.ein van onze christelijke kunst. Be christelijke kunst moet haar •moking verwisselen met haar harnas. Ja, maar, hebben we eigenlijk vandaag aan de dag nog wel tijd voor de kunst Zo zullen ver schillenden onder ons wellicht Tragen. Zij, die zujk een vraag stellen, voelen echter niet de grote ver antwoordelijkheid van de chris ten-kunstenaar. Rijnsdorp schreef eens: „Al stond er in de héle Bijbel niets dan de gelijkenis van de talenten, dan zou ons oproe pen tót arbeid inzake Christe lijke kunst en literatuur volop gerechtvaardigd zijn. Bovendien, wat heden luxe wordt genoemd, is morgen levensbehoefte. 'Wat heden kunst is, is morgen leven". Christelijke kunst is een dure plicht, die we niet mogen ver zuimen, willen we oprechte chris tenen zijn. Een taak voor allen. Een taak voor allen, schreven we boven dit artikel. En we me nen dat met ernst. Wanneer straks weer een libe raai, of onafhankelijk of mis schien ook - wel een socialistisch geluid in de kunst en de litera tuur de boVentoon gaat voeren, (de symptomen wijzen reeds in die richting), dan is dat niet al leen de schuld van enkele chris tenkunstenaars, die hun plicht niet volkomen hebben verstaan, maar dan is dat de schuld van ons gehele Christelijke volks deel. De kluist is geen liefhebberij van enkelingen, neen, de kunst is een roeping, een Goddelijke roeping, die we in het verleden maar al te gemakkelijk hebben opgevat. Thans plukken we van dat zondige verzuim de zure vruchten en we vragen ons ang stig af of er nog wel Christe lijke kunst in Nederland bestaat en of we nog wel in staat zijn werkelijk christelijke gedichten en romans te schrijven. De kunst in het harnas! Ook hier hebben wij, christenen, een taak, die we niet te licht mogen opvatten, integendeel! Onze jon ge christelijke kunstenaars moe ten zich de heiligheid van hun roeping duidelijk voor ogen stel len en de gemeente heeft elke poging van de zijde van onze jongei-en tnet een biddend hart te steunen. We willen dit artikel besluiten met de woorden, die Rijnsdorp in 1933 neerschreef, toen zwarte' wolken zich boven Europa samenpakten: „Christe lijke kunst is altijd en overal aan zijn doel, ook al zou voor de kunst nog slechts zijn weggélegd een laatst Arcadië tegen de don- derkoppe van het eindgericht". WIM REUGEBRINK. Christelijke Vakbond leiders in Duitsland. De leiders van de Internatio nale Christelijke Vakbond, de heren Tessier (Frankrijk), Ser- rarens (Nederland) en Cools (België) hebben hun bezoek aan Duitsland," waar zij de vakorga nisatie hebben bestudeerd, be eindigd. y De heer Serrarens deelde me de, dat de delegatie nog geen oordeel over de organisatie in Duitsland kan geven, daar zij de verkregen inlichtingen eerst wenst te bestuderen. Bovendien wil zij trachten te zijner tijd een meer afgerond beeld te kunnen verkrijgen door een bezoek aan de zones. Het huidige bezoek gold name lijk slechts Bprlijn, waar de de legatie gesproken heeft met autoriteiten der Amerikaanse, Britse en Fraaee militaire rege ringen en ook een bezoek heeft gebracht aan het bestuur van de Freie Deutsche Gewerkschafts- bund, de eenheidsvakorganisatie voor de Sowjet-zone. JJe delegatie heeft nauw con tact gehad met de leiding van de Christelijke Democratische Unie, voornamelijk met Jakob Kaiser, die voor het Hitier- regiem leider van de Christe lijke vakbeweging in Duitsland was. In het gebouw van de C. D. K. te Berlijn heeft de delegatie een persconferentie gehouden, die door ongeveer veertig verte genwoordigers van Duitse bladen werd bijgewoond. krijgen we deze week Van 18 t.m. 31 Mei 1947. Bonkaarten KA. KB, KC 705 (serie C): C-04 'alg.: 750 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gram chocolade of suikerwerk. G-05 alg.: 2 liter petroleum. C-06 alg.: 1 éf. Bonkaarten KD, KE 705 (serie C>: C-14, C-15, C-16 alg.: 250 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250 gr. chocolade of suiker werk. C-17 alg.: 2 liter pet«leum. C-18 alg.: 1- ei. Bonkaarten MA, MD 706 (bijz. arbeid, as. moeders) (serie C): C-21 suiker: 250 gr. suiker, bo terhamstrooisel enz. of 500 gr. jam, stroop enz. of 250-gram chocolade of suikerwerk. Tahakskaarten enz. QA, QB, QC 703: 73-1 tabak: 3 rantsoenen tabaks artikelen. 73-2, 73-3 tabak: 2 rantsoenen tabaksartikelen. 73-1 versnaperingen: 200 gram chocolade of suikerwerk of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel, enz. of 400 gr. jam, stroop, enz. 73-3 versnaperingen: 100 gram chocolade of suikerwerk,- of 100 gr. suiker, boterhamstrooi sel enz. of 200 gr. jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 16 Mei wor den gebruikt. De bonnen C-05 en C-17 alge meen blijven geldig voor het ko pen van. petroleum t.m. 28 Juni aanstaande. VOEDSEL VOOB DUITSLAND. Het Amerikaanse hoofd van de Duitse voedselvoorziening, kol. Hester, heeft medegedeeld. dat uo ó-uóisie verscheping voedsel, die tot dusver naar be zet Duitsland is gezonden, op weg is of reeds in Duitse havens is aangekomen. 430.000 a 450.000 ton graan wordt thans verwacht en de aankomst van gelijke hoeveel heden in Juni eri Juli zal reali sering van het broodrantsoen weer mogelijk maken. INSCHAKELING VAN ROTTERDAM 73N ANTWERPEN? Naar vuil gezaghebbende zijde wordt vernomen, is de Ameri kaanse regering in principe be reid de lage landen in te scha kelen bij het doorvoerverkeer naar de bezettingszone van Duitsland. Er wordt evenwel op gewezen, dat eerst een aantal moeilijkhe den moet Worden opgelost, alvo rens dit kan geschieden. Men hoopt spoedig een conferentie met Nederlandse en Belgische autoriteiten te houden ter vast stelling van een werkplan. Tot dit doel zullen spoedig be sprekingen worden gevoerd. REPUBLIKEINSE EIS. Naar Antara bericht heeft de op 4 Mèi gehouden vergadering van de volksvertegenwoordiging der stad Djakarta (Batavia) met algemene stemmen een motie aangenomen, eisende spoedig nakomen door de Nederlanders van artikel 1 van<de overeen komst van Linggadjati, met name: a. terugtrekking van de Ne derlandse troepen; b. teruggave vail gezag aan de Republiek in de nog bezette ge bieden; e. vrijlating van politieke ge vangenen en andere gevangenen wier onsehuid vaststaat. Voorts besloot men er bij de Indonesische delegatie erf bij de Nederlandse autoriteitên op aan te dringen, in de stad Djakarta (Batavia) slechts één bestuur té doen fungeren, li'.L de Peme- rintah Nasional en in verband hiermede politie, rechtspraak en andere diensten aan de Repu bliek terug te geven. Gevraagd wordt verdere teruggave van regeringsgebouwen en schoolge bouwen -en teruggave van 4e haven Tandjong Priofc Hier heeft de heer Serrarens zijn Duitse toehoorders uiteen gezet, welke rol de Christelijke vakbeweging in de strijd tegen fascisme en nationaal-socialisme gehad heeft. Hij vestigde er de aandacht op, dat de Christelijke vakbond zich na de oorlog alleen in West-Europa heeft hersteld, waardoor het ledental, vroeger vier millioen, tot de helft ge slonken is. Tevens mérkte hij op, dat de betekenis van de I. C. V. ook door de Verenigde-Na ties erkend is, doordat hij met de wereld-federatie van vakbon den en de American Federation of Labour- vertegenwoordigd is in de economische sociale raad der Verenigde Volken. Tijdens de conferentie werden de heer Serrarens ook vragen gesteld over de schade, die Ne derland door de Duitse bezet ting geleden heeft, op welke vraag de Nederlandse vertegen woordigers een aantal indruk wekkende cijfers pit de hierom trent opgestelde regeringsrap porten genoemd heeft. Het prijsverloop voor natuurrubber. - In Amerikaanse kringen van rubberhandelaars is men van mening, dat de prijsontwikke ling van natuurrubber sinds 31 Maart j.l. de vrees voor een scherpe stijging v&i de prijs na beëindiging der regerings controle heeft verdreven,- Des ondanks is rpen echter eveneens van mening, dat er geen aan zienlijke daling van de prijs voor natuurrubber te verwachten is, ondanks de opvallende stijging van de productie in het Verre Oosten en ondanks de verwach ting, dat de rubber afkomstig uit Nederl. Indië weer in grote omvang op de wereldmarkt zal verschijnen. Als reden biervoor voert men aan: 1. de verwachting, dat de vraag dit gehele jaar groot zal blijven; 2. het feit, dat de be staande rubbervoorraden der regering voor een betrekkelijk klein deel uit de betere soorten bestaan; 3. het permanente rub- berprogr. der Amerikaanse rege ring. die naar verwacht wordt de synthetische rubberprbductie op een betrekkelijk laag niveau zal vaststellen; 4. een verdere ver zachting van de rubbercontrole naar verwacht wordt het afzet gebied voor natuurrubber zal vergroten. Gratie verleend. H. M. de Koningin heeft gra tie verleend aan D. E. Buter, tot de doodstraf veroordeeld bij sen tentie van het Bijzonder Ge rechtshof te Arnhem, van 10 December 1946. De doodstraf is in hét gratie-besluit verwisseld met een levenslange gevange nisstraf Generaal Kruis naar Nederland terug. Luitenant-generaal Kruis zal zich op 15 Mei weer naar Ne derland begeven. Hij keerde Dinsdag te Batavia terug na zijn inspectietochten langs afde lingen Van de Koninklijke land macht. Het Prinselijk paar naar Ypenburg. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard zullen op Vrijdag 16 Mei a.s. tegen woordig zijn bij de officiële her opening van het vliegveld Ypen burg. De openingsplechtigheid zal door Prinses Juliana worden verricht door het hijsen van een rood-geel geblokte vlag. Dr van Mook en minister Lieftinck naar Amerika? Welingelichte kringen achten het niet onmogelijk dat Dr van Mook op of kort na 20 Mei zich naar Amerika zal begeven voor het voeren van besprekingen over de financiële problemen van Nederlands-Indië. Het is in dit geval niet ónwaarschijnlijk, dat Dr van Mook in New-York minister Lieftinck zal ontmoeten, die dan rechtstreeks van Neder land naar New-York' gaat. (Van onze correspondent). De tijd van touringcars komt weer. Wie zal- het aantal vereni gingen kunnen schatten, dat deze zomer een dagje uit gaat met een autobus De wegen zullen dreu nen van' de touringcars, die ge hebben te -torsen. En de .lucht zal vervuld worden van hét gezang, dat uit die wagens schalt. Want verenigingen in een autobus zijn doorgaans erg zanglustig. Het kan niet missen, of menheft bij het wegrijden meteen dit schone vers aan: En we gane met z'n allen naar de [Zaan Waar de wieken van de molens [lustig gaan Ook al koéstért men in 't ge heel geen plannen om de Zaan te zién, dat lied mag niet van het repertoire af. Hoe komt de Zaan toch aan haar onsterfelijke popu lariteit Wel, het moet er in oude tijden een gewirwar zijn ge weest van de alsmaar draaiende molenwieken. Hout en olie werd' daar verwerkt. Dit is vandaag npg zo, al .gebruikt men, helaas, slechts enkele molens. x De Zaanstreek en vooral Zaan dam zelf, heeft in deze eeuw nieuwe bekendheid gekregen, na melijk door de ter plaatse geves tigde koek- en beschuitfabrieken, Er zijn daar zoveel van die fa brieken, dat men met recht kan spreken over luilekkerlandaan de Zaan. Merkwaardig, dat juist in Zaandam een opeenhoping van deze fabrieken is. Dit wordt wel verklaard uit het feit, dat oud tijds de Zaanstreek dê „bak- streek" was. Hier kwam de scheepsbeschuit vandaan, die door walvisvaarders werd gecon sumeerd. Ook taai, koeken en gebak schijnen te stammen van de Zaankant. De pionier. Een van de oudste fabrieken in Zaandam is die van de firma Albert Heijn. Deze firma viert binnenkort haar zestigjarig be staan. Wie hu het complex van Albert Heijns fabrieken ziet, kan zich moeilijk indenken, dat dit alles is gegroeid uit een onnozel kruidenierswinkeltje, dat in 1887 door de jeugdige Albert Heijn te Oostzaan werd geopend. Albert was juist getrouwd met Neeltje de Ridder en zij kwainen overeen, dat de vrouw des huizes achter de toonbank zou plaatsnemen en dat de man „de bóer op ging" om ook buiten de zaak zijn waren aan de man te brengen. Dit ge tuigt reeds van het zakeninstict, waarover Albert Heijj» ook ver derop bleek te kunnen beschik ken. De- beste kwaliteit levensmid delen tegen de laagste prijs, dat zag Albert Heijn als- ideaal. In 1895 opende hij zijn eerste filiaal en wel in Purmerend. Kort daar op vestigde hij zich te Zaandam, dat sedert de zetel van het be drijf gebleven is. Albert Heijn be greep, dat de verwezenlijking van zijn ideaal dichterbij was wan neer hij zelf produceren ging. Dat gebeurde voor het eerst in 1-911. Koekjes, banket en suikerwerken leverde hij weldra af. Hij maakte ze in een tuinhuis je, dat tot fabriek was gepromo veerd. In 1913 liet Albert Heijn een flinke fabriek bouwen, die steeds uitgebreid moest worden. Mo menteel werken er 650 mensen. Men brandt er koffie, meleert er thee, bakt er koek, biscuit, be schuit, maakt er 'chocolade en suikerwerk, produceert er vermi celli, fourage, limonade, en vele andere artikelen. Er is een kaas pakhuis en een wijnkelder. Dit alles heeft Albert Heijn zelf nog mogen beleven. Hij over leed in 1945 en zijn vrouw, die hem lange jaren had geassis teerd, sloot een klein jaar later voor goed haar ogen. Nog hetzelfde ideaal. De zonen van Albert Heijn, de heren G. en J. Heijn, namen in 1920 de leiding uit vaders handen over. De zaak werd toen een N.V. maar de opzet van Albert Heijn bleef gehandhaafd: de beste kwa liteit tegen de laagste prijs. De firma Albert Fleijn, die in Neder land 250 winkels met tezamen 1400 man personeel bezit, ver wierf in 1927 het predicaat hof leverancier. Wei een bewijs hoe de zaak van Albert Heijn als een zuivere Nederlandse instelling werd gezien. Want al heeft de firma zo nu en dan 'n Amerikaans nieuwigheidje in haar fabrieken ingevoérd en al heeft zij een aandeel in de Ne derlandse export, zij verloot haar Zaanlandse karakter geenszins. Albert Heijn met zijn echte Hol landse naam is een levend bewijs van de couragie, die in ons .land steeds geleid heeft tot het ver richten van daden die het alge meen welzijn beogen. Het aftreden der Italiaanse regering. A.F.P. meldt naar aanleiding van het aftreden der Italiaanse regering, dat dê Italiaanse mi nister president, De Gasperi, na kennis genomen te hebben van een communiqué i)ai» de be stuursraad der parlementaire lractie van de Italiaanse socia listische meerderheidspartij, verklaard heeft, ziin mandaat niet langer te kunnen uitvoeren en daarom besloten had het ont slag van zijn regering bij presi dent De Nicola in te dienen. Dê Gaspari zal zich naar pre sident De Nicola begeven om het ontslag van zijn regering in te dienen. Een speciale correspondent van het A.F.P. schrijft, dat de regeringscrisis in 'Italië onver mijdelijk was, doordat de toe stand op financieel en econo misch gebied steeds slechter werd en doordat men in de boe zem van het kabinet over deze en andere kwesties van mening verschilde. Ingezonden Stukken. De Haarlemse bonnenzwendel. Langzamerhand komt er licht in de bonnenzwendelaffaire, die C.C.D.-ambtenaren kort geleden in de Spaarnestad op het spoor zijn gekomen. Deze zwendelaffaire is reeds in September 1946 begonnen. Duizenden boter-, suiker- en ta baksrantsoenen zijn van eige naar gewisseld. De bonnen wa ren hoofdzakelijk afkomstig uit Brabant, waar het „concern" een agent had aangesteld, die het platteland afstroopte en de bon nen van minder draagkrachtige gezinnen ftpkocht. Deze methode bleek echter geen Voldoend aan tal textielpunten op te leveren, zodat de bende er toe overging valse textielkaarten te laten ma ken en in omloop- te brengen. Dezer dagen is men er in ge slaagd de hand te leggen op de hoofddader, een zekere J. Uit Haarlem. Het complot blijkt zich over het gehele westen van Ne derland te hebben vertakt en dé mogelijkheid bestaat, dat nog meerdere arrestaties zullen vol gen. Bij de hevige aardbeving, die van Zondagmorgen af geduren de 24 uur met 12 schokken Z.- Italië geteisterd heeft, zijn drie personen gedood, 47 gewond en 1029 dakloos geworden. De ma teriële schade wordt op 665 mil lioen lire geschat. ■«.De Sowjet-Unie zal door mid del van explosies' nagaan, of de jJodjem van dê Kaspische Zee bij; Bakoe 'olie bevat. Duizenden 'tón hoogst ontplofbare stoffen wrorden door duikers in de bo dem van de Kaspische zee ge- bord. Zaterdag is te 's Gravenhage en te Rotterdam een kindje, in de wieg gestikt. Uit een perceel aan de Met- sustraat te 's-Grayenhage werd een ijzeren geldkist, inhoudende f 1600 gestolen. Op dé van Al- kemadelaan werd een personen auto ontvreetad Ter hoogte van dp kust van Delaware is een Constellation van de Transworld Airlines op een proéfylueht in de lucht ge ëxplodeerd. Drié inzittenden zijn om het leven gekomen. CRITIEK OP GERINGE ACTIVITEIT GEMEENTEBESTUREN. NOG HONDERDEN KROTWONINGEN. De Nationale Woningraad belegde m onze provincie een viertal bijeenkomsten, n.l. te Middelburg, Goes, Ternciuzen en Oostburg, die tot doel had den meer bekendheid te geven aan de mogelijkheid tot oprich ting van woningbouwverenigin gen, die een zeer belangrijke functie kunnen verrichten bij de bouw van huizen in ons ge west. Deze vergaderingen werden bijgewoond door de betrokken burgemeesters, vertegenwoordi gers van de wederopbouw en woningbouwverenigingen. Maandagavond had in het Schuttershof te Middelburg on der leiding van dhr W. Mullié, vooratter der afd. Zeeland van de Nat. Woningraad, een ver gadering plaats voor het dis trict Walcheren. - Door de secretaris van de Nat. Woningraad, tevens advi seur van het Dep. van Openba re Werken en Wederopbouw, dhr J. Bommen, werd een uit eenzetting gegeven over het woningvraagstuk in het alge meen en Zeeland in het bijzon der. De woningtoestanden in Drenthe, Friesland en Gronin gen zijn slechter dan in Zee land, hoewel Zeeland reeds een achterstand had in te halen. De oorzaak daarvan is mede ge legen in het feit, dat in 75 pet. van de Zeeuwse plaatsen nog geen woningbouwvereniging be slaat. Enorme bedragen besteedde het Rijk aan de woningwetwo ningen, maar Zeeland profiteert daar practisch niet van. Spr. was van oordeel, dat Zeeland nog lang met het woningvraag stuk zal blijven worstelen, wan neer woningbouwverenigingen of andere corporaties niet hun schouders onder dit werk zet ten. Er valt niet veel activiteit van particuliere bouwers te ver wachten, daar Sfraks niet ieder op eigen houtje zal kunnen gaan bouwen. Vervolgens besprak dhr Bom men het vraagstuk huurhuis of eigen woning op het platteland en wees hij op de noodzaak van het stichten en werken der wo ningbouwverenigingen. De mo gelijkheid. is Z;i. niet uitgeslo ten, dat b.v. op Y/alehere een centrale woningbouwvereniging door verschillende dorpen wordt gesticht. Nadat op deze uiteenzetting een drukke bespreking was ge volgd, verkreeg jhr ir J. de Ranitz, insp. van de Volkshuis- Zeeland eon rajnp noemde, dat slechts de helft van de wonin gen, die in het boiéwplan 1947 aan Zeeland zijn toegewezen, gebouwd zal kunnen worden. De oorzaak daarvan, is niet ge legen in de materialensehaarste of het tekort aan arbeiders, toaar alleen aan de geringe ac tiviteit der. gemeentebesturen. Bij de betrokken instanties ko men n.1. veel te weinig plannen binnen. Het is een ongewenste toe stand, dat de 1600 tot 2000 krot woningen in Zeeland, die reeds kort voor den oorlog hadden moeten worden afgebroken, thans nog steeds bewoond zrjn. Industrieën trokken uit Zee kind weg alleen omdat er nipt voldoende woningen voor de ar beider» waren en nieuwe indu strieën komen er niet, omdat er geen voldoende plannen tot wo ningbouw bestaan. Alles moet in het werk worden gesteld, om alsnog het aantfcl beschikbaar gestelde woningen in het plan- 1947 te bouwen en plannen daartoe in te diénen. Aan het eind van deze verga dering werd besloten een com missie in het leven te roepen, die speciaal de mogelijkheid van bouwen ten plattelande zal on derzoeken. In deze commissie DE ORGELBESPELING TE NISSE. Naar aanleiding van het in ons blad geplaatste verslag van bovengenoemde orgelbespeling ontvingen we van de heer Gom- mert de Kok te Goes een uitvoe rig schrijven, waaraan wij het volgende ontlenen: Allereerst vind ik de aanhef van het verslag met de woor den „Een bioscoop-orgel-bespe ling in de Ned. Herv. Kerk Nisse" absoluut geen stijl. Zoiets is m.i. toch wel heel erg over dreven. De schrijver van de re censie isjhet er opzettelijk om te doen dhr Foort te diskwalifice ren. Er wordt geen moment over "gesproken, dat Mr Foort toi;h wel degelijk els Kerkorga nist in Engeland werkzaam is. (Hij -werd op 12-jarige leeftijd- benoemd in Londen en. is nog steeds iedere Zondag als Kcik- organist in zijn kerk werkzaam. Hjj is daar nu 42 jaar organist.) Het verslag gaat vérder: „Met verwondering najpen wij ken nis, dat deze conc. gever in een „Kerk" zou optreden. Dit is he-, lemaal niet wonderlijk. Hij speelt in Engeland 6 avonden in de week „Kerkconcerten". Dat de schrijver van het veri slag dat niet weet, is hem niet kwalijk te nemen, maar laat hij dan zijn onwetendheid niet openhaar maken op een manier zoals het geval is geweest. Het. stukje over het „gebouw de Kerk" is van secundair be lang. Alles wat daarin staat ver meld is elkeen voldoende be kend (tenminste dat mag ver ondersteld worden). „In hun genre zijn het'mis- s c h i en kunstenaars." Niet mis schien maar wel d e g e l'ij k kunstenaars. Als Nederlanders staan wij nu eenmaal anders te genover een dergelijk concert als een Engelsman. Als „Angli- kaan" Vond Mr Foort het van zijn zijde weer vreemd, dat er voor dit concert niet gebeden werjl en dat er ook aan het begin en aan het eind niet werd gezongen. Dat zijn verschillen, die wel altijd zullen blijven bestaan. Dat Bach pijnlijk was om te beluisteren fteb ik van niemand gehoord. Ook niet van diverse muziekleraren die zelfs enthou siast waren omdat Mr Foort de toccata in d uit het hoofd speelde. De verkoop van programma's met handtekening en foto's ten bate van ons orgelfonds vond algehele instemming bij vel schillende predikanten. Het bracht ons weer een stap in de goede richting. Dat de aanwezigen applaudi- seerden was op verzoek van een enthousiaste luisteraar. Hij vond, dat Mr Foort (die in Engeland ook in de Kerken applaus ge niet) die eer wel toekwam en nodigde alfen uit daaraan mee te werken. Dit werd natuurlijk gedaan. Ik mag wel even opmerken, dat ik in de Herv. Kerk te Goes eens een applaus heb meege maakt, dat het onze nog verre overtrof. (Bezoek van de „Band' van het Leger des Heils uit En geland.) Daar wefd toen ook een uitzondering gemaakt. Waarom macht het dus bjj ons ook niet? Ik vind het afschuwelijk, dat over een Engelse vriend die ge heel belangeloos naar een plaatsje als Nisse komt om voor een goed doel zijn krachten te geven op een dergelijke manier wordt geschreven en gesproken. Ua.at de schrijver eerlijk zijn en rïiij, die hem uitnodigde, verant woordelijk stellen. Ik herhaal ik zal dat nemen, ik neem dat voor de kerk) voor ons orgel fonds. Ik kan niet onder woor den brengen, wat ik voel. Maar dat een Engelsman, wiens zonen en dochteren vielen bij de be vrijding van ons land, dezelfde Engelsman naar wie we allen zo heel erg verlangden, nu ha de oorlog een. dergelijke ont vangst te beurt valt, dat spijt me meer dan ik kan zeggen. Ik had zoiqts niet van Neder landers (en zeker niet van goede Nederlanders) durven verwach ten. (Wij ontvingen verder nog een schrijven van de heer J. P. Koele wijn te Borssele, die de eritiek in meerdere opzichten niet juist acht en van oordeel is, dat van een zeer geslaagd concert kan worden gesproken. Red.) mr de Gasembroot van West- kapelle, burg. jhr ir Bogaert van Domburg en burg. Danielse van Ritthem, twee afgevaardig den van de Stichting Oorlogs getroffenen en twee vertegen woordigers van de Vlissingse en Middelburgse woningbouw- zullen zitting nemen burg. jhr verenigingen. i In een onderhoud met de hoofdinspecteur van politie en chef van de vreemdelingen dienst te Amsterdam, de heer Stoett, deelde deze mede, dat al leen in Amsterdam reeds nog 5000 Duitsers vertoeven. Bij deze 5000 gevaljen is een be langrijk aantal, dat, gezien de politieke antecedenten niet voor verder verblijf in Nederland in aanmerking komen. Ze kunnen echter nog niet weggezonden worden, daar de besprekingen met de geallieerden over hun toelating in Duitsland nog niet geëindigd zijn. Velen moeten zich dagelijks melden. Natuur lijk bevindt zich onder de 5000 een aantal, die zonder bezwaar een verblijfsvergunning krijgt. Zij mogen hier werken en heb ben weinig last van de vreem delingendienst. Wat betreft de .vesting het woond, die het voor S.S.ers, die hun Statenlozen. Nederlandse nationaliteit verlogen hebben, deelde de heer Stoett mede, dat ook deze tot de ongewenste vreemdelingen behoren. Ze kunnen echter niet het land uitgezet worden, zo dat ze op de duur opnieuw ge ïnterneerd moeten - gorden. Paspoorten "unnen ze. niet krijgen, omdat ze politiek niet „zuiver" zijn. Momenteel krij gen ze meestal, voorzover ze reeds vrij zijn, een verblijfs vergunning voor drie maanden en een meldingsplicht. Duitse vrouwen. Op de vraag, wat er met de Duitse vrouwen, die tijdens de oorlog met Nederlanders huw den, zal gebeuren, antwoordde de heer Stoett, .dat deze een verblijfsvergunning krijgen als ze geeij bezwarend politiek ver leden hebben of hun man niet in handen van de bijzondere rechtspleging Is geweest. Er zijn nog meer dan 1000 van de- Handhaving Rijkseenheid. Op initiatief van het comité tot handhaving der Rijkséenheid werd Maandag een vergadering gehouden van personen van ver schillende richtingen en uit ver schillende delen yan de provin cie om te beraadslagen over de vraag of het mogelijk is te ko men tot een sterke provinciale actie. In verschillende plaatsen o.a. te Mic'de11-,, r-r en Vlissingen - Zijn reeds unité's on gericht of in wüi Getracht zal worden overal conjact-pun- ten te zoeken; de heren prof. i Gerbrandy en Mr Welter zullen worden uitgenoodigd ook in Zee land spreekbeurten te vervul len en zo de belangstelling voor qe zo hoogst nodige versterking van de Rijkseenheid te bevorde ren. Er Jolijkt ook in Zeeland, in brede kringen voor deze zaak belangstelling te bestaan. VLISSINGEN. Geschenk Burgemeester Van Woeideren. Bij 'het afscheid nemen van Vlissingen in 1945, werd aan burgemeester van Woeideren door Wethouders, Raadsleden en Gemeentepersoneel een drietal borden aangebbden te vervaar digen door de Porceleyne Fles, w.elke thans zijn gereedgeko men. Deze borden zijn voor het publiek te bezichtigen in de étalage van de Vliss. Boekh. v.h. de- Veij-Mestdagh aan het Beliamypark, van Zaterdag 17 tot en Dinsdag 21 Mei p.s. De borden geven een voorstelling van hef stadhuis te Vlissingen en de wapens van Vlissingen en van de Familie van Woeideren. Er wordt een artistiek uitge voerde oorkonde bijgevoegd, die vervaardigd is door de bekende siertekenaar de heer- D. Wage- maker te Goes, leraar bij het NO. tè Vlissingen. Raad van Overleg. De Raad .van Overleg te Vlis singen besprak in zijn laatste vergadering o.a. de buslijnen der Stoomtram Mij. „Walcheren" en gaf uiting aan de vele klachten uit de burgerij over de hoge ta rieven op sommige trajecten, in het bijzonder op de lijn Vlissin- gen-Middelburg, een afstand van pl.m. 7 K.M. waarvoor een tarief is vastgesteld van 25 cent, heen en weer dan 50 cent- De Raad van Overleg verzoekt over te gaan tot verlaging' dezer tarieven, of het invoeren van retours of bijv. tienrittenkaarten tegen lager tarief. In vergelij king met het tarief Middelburg- Goes js de prijs Viissingen-Mid- delbur'g wel zeer aan de hoge kant. Ook de tarieven op de lijn Stad-Station behoeft drin gend verlaging. Verder verzoekt de Raad op de sperTuren en in het bijzon der op Donderdag, voorrang te willen verlenen aan hen, die wegens hun beroep- van de bus sen gebruik moeten maken. MIDDELBURG. Verkoping. Door notaris J. L. v. d. Harst zijn Donderdag publiek ver kocht: een pakhuis met boven woning en erf Gatengang no. 8 aan Gebr. Vroëgop te Middel burg voor f 3000 en het huis en erf Teerpakhuizenstraat no. 19 aan M. Schout te Middelburg voor f 2300. GOES. Frans bezoek De Burgemeester deelt mede, dat 17 Mei a.s. des avonds een groot getal Franse oud-strijders deze gemeente zal bezoeken en oök op 18 Mei hier zal verblij ven. De burgemeester verzoekt de burgerij alsdan, uit dank voor de Franse hulp in 1940 gebracht» de vlaggen uit te steken. De Fransen zullen omstreeks 8 u. des avonds arriveren op de Beestenmarkt en zullen in Ka-, pelle des Zondags een herden kingsplechtigheid bijwonen: De Franse militaie attaché Jourdier zal daarbij ook aanwezig zijn. „Euphonia jubileert. Zaterdag 19 Juli Viert de mu ziekvereniging „Euphonia" haar 60-jarig bestaan Het .ligt in de bedoeling dit feit op feestelijke wijze te gedenken. Daartoe zul len de muziekverenigingen uit Zeeland en West-Brabant wor den uitgenodigd om deel te ne men aan een muziekfeest. KRABBENDIJKE. Jubilea. Vrijdag j.l. vierden te Oostelijk het echtpaar U. Harthoorn Schrier hun 45-jarige echtvereni ging en het echtpaar C. Hart hoornJoossen hun 35-jarige echtvereniging. 's Avonds bracht de zangver eniging onder leiding van mej. Philipse de jubilerende echtparen een zaïighulde. De voetbalvereniging „Krab- bendijke" kwam bijeen tot ver kiezing van' een bestuur en elf tal-commissie. Het bestuur be staande uit de heren G. Schuur, voorz.; D. v. d. Vrede, seer.; W. van .Dongen, penningm.; A. Dom misse, 2e secr. en C. Krijger, al- gem. adjunct werd herkozen. Voor de elftal-ëommissie wer den gekozen de heren J. D. Seit,. W. Versluys en A. Dommissie. KAMPERLAND. Zondagavond hielden de ge combineerde Jeugdverenigingen weer een openbare werkvergade ring in de Gereformeerde Kerk. Als vertegenwoordiger van de knapenvereniging trad Henk Scholing op met Imt onderwerp „Stefanus", daarna >eg een lid van- de kleine ma' ijesvereniging een gedicht voor. De presidente van deM.V. mej. M. Balkenende hield een inleiding over het on derwerp „Vrouwen uit het huis van Oranje". De jongelingsver eniging vertegenwoordigd door dhr C. van der Weele droeg na mens de J.V. het bekende'gedicht van Campert „De achttien do den" voor. ze vrouwen in Duitsland en hun toelating moet zo yeel mogelijk in de hand worden gewerkt

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2