Minister A%ctn sin cl i ever lanJbcuwvragen* Kunnen onze rantsoenen worden gehandhaafd? ÓM TiuftftMUjc. Voedseltekort door tekort op de wereldmarkt. Nog vijftien jaar deviezen- moeilijkheden. Engelse boofdienst op Vlissingen? In een te Enkhuizen gehouden vergadering van de P. y. d. A. heelt minister Mansholt een weinig opwekkende rede gehou den. Spr. vestigde er de aandacht op, dat er een groot tekort aan voer is. Het voer ook voor de mensen moet grotendeels ge ïmporteerd worden en is op de 'wereldmarkt niet voldoende te krijgen. Het is hier niet het te kort aan deviezen, doch het te kort op p dé wereldmarkt. Wanneer 34 millioen ton graan nodig is en 24 millioen beschik baar, zal ieder land gerantsoe neerd moeten worden. Dit tekort is ontstaan doordat Europa minder ongeveer een kwart produceert dan voor de oorlog. In de exportlanden wordt meer geproduceerd, doch daar is ook een groter gebruik waar te nemen. Brits-Indië en China heb ben rijst te kort. Wanneer dit vroeger het geval was dan heers te hongersnood in deze landen maar nu is men ook daar tot een zodanige politieke ontwikkeling gekomen, dat men zoiets niet ac cepteert en een deel van het be schikbare voedsel opeist. Het is nu de taak de landbouw zodanig in te richten, dat zij aan al deze behoeften kan voldoen, dat brengt zijn problemen mede. Nu reeds in een tijd van schaars te worden voorbereidingen ge troffen om een overschot tegen, te gaan. Het is de tragiek van de" mensheid, aldus spr. om te trach ten deze problemen de baas te worden. Het mag niet meer voorkomen, dat millioenerf hongerlijden ter- wijl elders een overproductie is. Reeds in '42 heeft Roosevelt dit ingezien en het niet bij woorden gelaten. Door deze organisatie is veel goed werk verricht en het is be- betreurenswaardig", aldus spr. „dat Rusland zich hiervan afzij dig, houdt, hetgeen de grootste tekortkoming is van de Russische internationale politiek". Mogelijkheden en plannen. Sprekend over de binnenlandse politiek op agrarisch gebied, wees spr. allereerst op de gewij zigde toestand in ons land. Er leven in het na-oorlogse Neder land een millioen ménsen meer dan in de dertiger jaren, Zij moe ten voedsel hebben en in het ar beidsproces worden ingeschakeld en nu is het zo, dat niet zo heel veel mensen meer in de landbouw kunnen worden ingeschakeld. Wanneer een vader met een be drijf van 6 H.A. zijn land aan twee zoons over doet, dan zullen deze twee ontstane kleine bedrij ven voor grótere productiekosten komen té staan. De politiek van de regering nu is er op gericht de kleine bedre ven ook in staat te stellen om te kunnen concurreren. Men zal zich in de toekomst ook meer op fruitteelt en tuinbouw moeten toeleggen. Vroeger werden ba nanen en sinaasappelen geïmpor teerd, .doch nu dit bp de devie zen-moeilijkheden, waarmee we de eerste 15 jaar nog wel te kam pen zullen hebben, op beseheiden voet gebeurt, blijft er een vraag naar fruit. Ook op het gebied van éde groenteteelt zijn mogelijkheden, al zijn er ook moeilijkheden". On ze grootste afnemer was voor de oorlog Duitsland. Nu moet naar andere markten worden uitge zien. Verheugend, noemde spr. het, dat Vrijdag j.l. in- Brussel een basis gevonden is. om vanaf zekere minimumprijs onze pro ducten aan België te kunnen le veren, zonder moeilijkheden" van grensafsluiting. Uitvoerig ging spr. in op de plannen welke in voorbereiding zijn om de kostprijs te verlagen, niet ten koste van tuinder, boer of arbeider, doch door bedrijfs- rationalisatie, verkaveling, ega lisatie, betere landbouw werk tuigen. Er zal geen subsidiepolitiek- ge voerd worden, al zal het in de overgangstijd misschien nog wel eens nodig zijn subsidie te ver lenen in de vorm van het kunst matig op peil houden van de prij zen. In de steden' wordt beweerd aldus spr. dat de tuinbouw met f 600 millioen gesteund is, doch dit is niet waar, dit is een tege moetkoming aan de consumen ten. Ten aanzien Van het loon- en prijsvraagstuk,- deelde spr. mee, dat het in de bedoeling ligt ook dit jaar weer een bodem in de markt te leggen. Incident te Wenen. De Sowjet-politie te Wenen heeft het vuur geopend op de menigte^ toen énige personen, die prof. Leo Stern hadden mis handeld, geen gehoor gaven aan de waarschuwing. Stern had in 1 .het openbaar een rede gehou den," waarin hij o.m. had gezegd, dat „alle Oostenrijkers, die ge durende de oorlog in Hitiers le gers hadden gediend, misdadi gers waren." Hierop was men hem te lijf gegaan en Stern riep de hulp in der Sowjet-politie, die-met tommyguns ten tonele verscheen. Hongaars functionnaris verdwenen. De algemene gedelegeerde van de Hongaarse repatriëringsmis sie voor Oostenrijk en Duitsland Laszlo Laky, is verdwenen. Onder de Hongaarse verplaat ste personen in Oostenrijk heeft dit verdwijnen grote ongerust heid veroorzaakt. Botsing tussen vliegtuigen Tijdens de luchtdoop, die na. afloop van de opening van het vliegveld te Keerbergen (tussen Leuven en Mechelen) plaats had, heeft zich een tragisch ongeluk voorgedaan, waarbij drie per sonen werden gedood en twee zwaar gewond. Twee sporttoe- stellen vlogen op 200 M. hoogte tegen elkaar en stortten omlaag. Het ene toestel raakte onmid dellijk in brand, waardoor' de piloot en twee passagiers in de vlammen omkwamen. Het an dere toestel kwam enkele hon derden meters verder in de wei de terecht. De inzittenden, een dame-passagier en de piloot, werden zwaar gewond. 19 millioen soldaten. Over de gehele wereld zijn- bijna 19 millioen man onder de wapenen. Veertig landen geven gezamenlijk 82.000.000.000 gul den per jaar uit -aan bewape ning. Ongeveer 25 milliard gulden worden per jaar meer aan be wapening uitgegeven dan voor de oorlog, En biLdeze bedragen is niet inbegrepen 'wat ten'koste wordt gelegd aan de ontwikke ling van de atoombom, bacterio logische oorlogvoering, raket projectielen en andere nieuwe wapens. Vlissingse V.V.V. vergaderde Jeugdherbergen op Walcheren. Het was slechts een klein aan tal leden dat door de voorz. de heer J. L. Verhagen welkom werd geheten op de Woensdag gehou den vergadering van de afd. Vlis singen der V.V.V. Mede aanwezig was de dir. der Prov. V.V.V: Daar de bezoekers onze devi'e- voorkorocn, dat door plotselinge verhindering bedden ongebruikt staan, terwijl andere pensions kamers te kort komen. De prov. V.V.V. heeft grote plannen: er zal een sterrit wor den georganiseerd in samenwer king met JCN.A.C. en A.N.W.B. zenpositie zullen verbeferen, is en er komt egn organisatie voor het gewenst, dat de Prov. V.V.V. .Tingfijderij, terwijl- de ver. Nederlandse arbeiders vertegenwoordigers naar Engeland. Op uitnodiging van de Engelse regering zullen, zoals reeds me degedeeld, vertegenwoordigers van het N.V.\\ de Ned. Kath. Arbeidersbeweging en het C.N.V. een reis aanvaarden voor een bezoek aan Engeland van 10 Mei tot 25 Mei. De afgevaardigden, bëstaande uit de heren H. Oos terhuis, H. van Dugtgren, A. C. de Bruyn, P. J. Serrarens, A. Stapelkamp en F. T. Fuykschot werden Zaterdag op 'de ambas sade van de Britse regering door Sir ^Nevile Bland ontvangen. Hun werden de beste -wensen toegezegd voor het bezoek, dat in 4e komende dagen aan Enge land zal worden gebracht. Feiten of geruchten? Op een openbare protestver gadering in Den Haag van „Na tionaal Reveil" heeft het hoofd van de propaganda, de heer B. Boelhouwer, mededeling gedaan van enige zoals hij het noemde „vaststaande feiten" .betreffende besluiten van het kabinet. Ten eerste zal de heer Jönkman, hoofd worden van een speciaal ministerie voor de opbouw van het koninkrijk, altijd als er geen veranderingen komen; ten twee een vreemdelingen-industrie zal gaan beoefenen, die ook voor Vlissingen van groot belang is.- Daartoe zal een goede, hotel- en pensionaccomoaatie vereist zijn. Te Vlissingen zal daarom veel meer belangstelling voor do plaatselijke afd. moeten wor den gewekt. 104 leden en een zeer geringe gemeentelijke sub sidie, tonen, maar al te zeer, dat de V.V.V. nog geen gemeengoed van de burgerij is. Om de eerste onkosten te 'dekken zal een kas- geldlaening worden afgesloten. Daar het gewenst geacht werd het bestuur op bredere basis te biengen werd door de vergade ring het bestuursvoorstel aan vaard' tot benoeming van de heren Mr J. A. Heijse, C. van der Mark ,en A. Smit. De Jeugdherberg zal deze zo mer waarschijnlijk weer her opend worden. Hierbij kon de heer Verhagen tevens medede len, dat ook in het noorden van Walcheren, waarschijnlijk in de bossen van Oostkapelle een jeugdherberg zal worden ge sticht. In een causerie behandelde de heer Smit, dir. V.V.V. voor Zee land, het veelomvattende werk van de Prov. V.V.V. en drong aan op vacantiespreiding, daar de pensionruimte zeer geslon ken is. Er is een logies-inlich- tingendienst, deze beoogt te krachtige pogingen aanwent om* de folklore te behouden. De heer Ad. Mets, secretaris afd. Vlissingen, deelde mede, dat het hem bekend is, dat in dien het vaststaat, dat de Mij. Zeclanjl niet naar Vlissingen terugkeert, de mogelijkheid kan worden geopend, dat een En gelse Mij. de Southern Railways te Folkestone zich in Vlissingen komt vestigen. De door allen zo vurig terugverlangde verbin ding VlissingenFolkestone, zoals deze jarenlang door do Zeeland werd onderhouden, zou dan zeker weer een grote stroom van vreemdelingen naar Zee land kunnen brengen, en de verbinding met Zuid-Duitsland, die tot zelfs in de oorlog nog heeft voortbestaan, zou dan weer een feit van betekenis worden De voorz. noemde het onre delijk, dat na VA jaar bevrijding de belangen van ons gewest mede worden opgeofferd aan de belangen van een bepaalde Stoomvaart Mij. Voor de pauze en aan het slot van 4e avond bracht dhr J. Pop- ma een serie kleuren lantaarn plaatjes, die de schoonheid van Walcheren, zoals het eens was, duidelijk weergaven. de zou prof. Romme benoemd worden tot minister van Over zeese Gebiedsdelen en ten derde zou de oud-minister Meynen op het punt staan benoemd te wor den als gouyerneur-generaal. Feiten of geruchten? Smakelijk eten. Dat er nog steeds lieden zijn, die hun medemens wat meer vlees gunnen, dan hetgeen hjj op zijn bonnen kan krijgen, bleek weer eens toen de politie van Schiedam ift een schuur van C. D. een gedeelte van een ge- slachte koe ontdekte. In verband hiermede werden aangehouden twee voerlieden van een mest kar. De politie begon de min der welriekende inhoud aan een onderzoek te "onderwerpen. Het resultaat was, dat onder deze la- ■dmg het restant van dege slachte koe werd gevonden. Ook de voerlieden werden gearres teerd. Vergiftigingsverschijnselen. De moederdag is voor de Delftse banketbakker D. en een aantal van zijn klanten niet be- paalfl vreugdevol geworden. De I bakker had ter gelegenheid van deze dag een groot aantal taar ten gemaakt en deze geleverd aan bewoners van de Laan van Altena en het Agneta-Park. Er sehijiA met de ingrediënten iets niet in orde te zijn geweest, want I kort na het eten van de taarten begon zich" bij een 80-tal perso nen ernstige maag- en darm stoornissen. De toestand van drie personen (twee volwassenen en een kind) was van die aard, dat opneming in het gasthui^, noodzakelijk werd geacht De bakker heeft, toen men hem van. 1 de verschijnselen op de hoogte stelde, zelf onmiddellijk de po litie gewaarschuwd, alsmede de kopers der taarten, om verdere gevolgen te voorkomen. Polak naar niéuw Middelburgs industrie terrein. Er komt een haventje en spcorwegaahslulting. 1 Januari 1948 in gebruik. De N.V. Polak Lompen- en Metaalhandèl heeft tot het ge meentebestuur van Middelburg het verzoek gericht een gedeelte van het nieuwe industrieterrein bü de voormalige Meelfabriek in erfpacht te verkrijgen met recht van koop, bij welk terrein tevens een haventje zal moeten worden gemaakt en op spoorwegaanslui ting gerekend zal moeten worden Na langdurige onderhandelingen met de N.V. en de^Ned. Spoor wegen is thans overeenstemming bereikt, zodat B. en W. thans de Raad voorstellen het gevraagde terrein in erfpacht te geven. Dit zal geschieden voor de tijd van 50 jaar. Gerekend is, dat deze termijn op 1 Januari 1948 kam ingaan, het tijdstip, waarop het terrein en het haventje voor exploitatie volkomen gereed zijn. De grootte van het terrein is voorlopig gesteld op 30.000 m-. Gedurende de loop van de erf pacht heeft de N.V. het recht van koop van het terrein of ten minste de helft daarvan beide met haventje voor f6.- per m'. Wanneer hiertoe wordt overge gaan moet voor het maken van het haventje f 15.000.- en voor het verplaatsen van het oqd^ Ijzer f 1000.- worden betaald. Eerste Kamer. De heer J.-Hommes te Nieuw- dorp heeft zijn benoeming >tot lid van de Eerste Hamer aan genomen. Landbonwvoorltchtings- dienst naar Kruiningen. De Landbouwvoorlichtings- dienst wiens werk het is de boe ren van technische voorlichting te dienen, zal te Kruiningen worden gevestigd. Na de Veranderingen in dé samenstelling van de Landbouw- voorlichtingsdienst, waarbij Ir C. W. C. van Beekom tot Rijks- landbouwconsulent voor Zee land (uitgezonderd Z.-Vlaande- ren) werd benoemd, was het de opzet deze voorlichtingsdienst in Goes te vestigen. De woning nood is in Goes echter zo hoog, dat, ondanks de goede wil en de "moeite van het Goesse ge meentebestuur geen woningen beschikbaar konden worden ge steld. De dienst, die in Kruinin gen de beschikking kreeg over een barak voor kantoorruimte, ging onderhandelen met het ge meentebestuur van Kruiningen en men kwam tot overeenstem ming. De gemeente Kruiningen stelde een aantal woningen voor het personeel,, beschikbaar en kreeg, zoals men in het raads- verslag in het nummer van j.l. Zaterdag kan lezen, toestemming nog een tiental woningen extra in het woningbouwplan op te nemen. Verschillende Goesse instan ties' ageerden tegen dezu excen trische vestiging en voerden aan, dat Goes toch het landbouwcen trum van de provincie is waar bovendien elke Dinsdag de boe ren bij honderden naar de markt komen. Goes kon echter onmogelijk de benodigde woningen beschikbaar stellen en na overeenstemming met de gemeente Kruiningen te hebben bereikt besloot men zich daar te vestigen. Wel zal ten 'gerieve van be- langhebberj'en elke Dinsdagmid dag de Voorlichtingsdienst in Goes te spreken zijn. DEENSE ARCHITECTEN IN MIDDELBURG. 45 bomen geschonken. De Deense architecten, die momenteel een bezoek aan ons land brengen kwamen Donder dagmiddag naar Middelburg. Zij werden ontvangen vdoor de direc teur van het Streekbureau Wal cheren, de heer Abspoel en de supervisor, Ir. H. Klarenbeek. In, „Du Commerce" werd een gemeenschappelijk lunch ge bruikt, tijdens welke de heer Ab spoel namens de gastheren en de architect Hensen, een toespraak hielden. De Denen, die een brochure over het verdronken Walcheren hadden ontvangen, brachten een bedrag van f115.50 bijeen voor de aanplant van 45 bomen op het eiland. Na afloop van de maaltijd sprak Ir Klarenbeek over de her bouw van de Zeeuwse hoofdstad, waarna een rondwandeling door de stad werd gemaakt. De gasten toonden belangstelling voor de overblijfselen van oude architec tuur en voor de na '40 gebouwde panden. Ook het plaatsje Veere,, waar vervolgens met de Deense touringcars naar toe gereden werd, maakte veel indruk op de architecten. Om half zeven ver trok men van Middelburg naar Breda, waar de nacht werd door gebracht. Twee noodgebouwtjes voor de B.L.O.-sehool te Middelburg. Het bestuur van de Ver. voor Chr. Bijzonder Buitengewoon La ger Onderwijs is erin geslaagd een aanbieding te krijgen voor het plaatsen van een tweetal noodgebouwtjes van betonplaten, waarin vier. klassen kunnen wor den ondergebracht. Getracht wordt die gebouwtjes geplaatst te krijgen op het open erf achter het gebouw Koepoortstraat 6, waardoor wordt bereikt, dat zij niet alleen.rustig maar ook in de onmiddellijke nabijheid van de school zouden zijn gelegen. De kosten van de gebouwtjes, plaat sing inbegrepen, bedragen in to taal f 12.000.-. B. err W. te Middelburg zijn van mening, dat de gemeente voor dit doel een offer behoort te brengen, al zal natuurlijk wor den getracht voor de toekomst een meer gefundeerde regeling te vinden door de samenwerking met alle betreffende gemeenten. Zij stellen voor, dat de gemeente thans een bijdrage zal verlenen van 75 pet. in een vijfjarigean,- nuïteit over f 12.000.- bij 2% pet.' rente of rond f 1937.25 per jaar. Zoals men zal weten is het huis aan de Singelstraat, waar de school thans is ondergebracht, te klein en bovendien voor het doel zeer slecht geoutilleerd. Een tweetal klassen vond onderdak in het voorm. Chr. Militair Te huis in de Nieuwstraat, maar dit gebouw moet vóór 1 September a.s. weer ontruimd zijn. Arnemuiden 8 Ielcgestoten. Het vissersvaartuig Arn. 6 uit Arnemuiden is bij een bank ten Westeh van Noord-Beveland, de Onrust, op een paal gevaren. Het scheepje zonk onmiddellijk. De bemanning werd aan boord ge nomen van de Arn. 4, die in de nabijheid was. Bij laag water is de boot voorlopig hersteld en la ter naar de werf te Arnemuiden overgebracht. Buitenlandsche studenten helpen op Walcheren en Zuid-Beveland. Volgens mededeling van de directeur van de prov. V.V.V. in Zeeland, de heer J. Smit, zul len deze zomer weer twee groe pen buitenlandse studenten naar Zeeland komen om bij de afgra vingen en oogstwerkzaamheden te helpen. Iedere groep omvat circa 350 studenten uit Amerika, Tsjecho-Slowakije, Èngeland en andere landen. De mannelijke studenten zullen helpen bijde zandafgravingen te Westkapelle, waar een kamp .voor hen wordt ingericht. De meisjesstudenten gaan bij de oogstwerkzaamheden in Zuid-Beveland assisteren. De studenten werken per. week 4A dag. De andere dagen zullen zij excursies e.d. maken, georgani seerd door de Prov. Ver. voor Vreemdelingenverkeer. De eerste groep komt van 17 Juli tot 9 Augustus, de tweede van 9 tot 30 Augustus. Naarhet „Vrije Volk" ver nam heeft de prioriteitscommis sie, die onder voorzitterschap van minister Lieftinck de door dè verschillende departementen in het buitenland te verrichten aankopen beoördeelt, haar goed keuring gehecht aan het pro gramma van aankopen ten be hoeve van de voedselvoorziening, zoals dat door het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening voor dit jaar is op gesteld. Onder voorbehoud ten aanzien van onverwachte gebeurtenissen mag hieruit, zo vernam het blad verder, geconcludeerd worden, dat de thans geldende rantsoe nen voor 1947 geen verandering zullen behoeven te ondergaan. Op enige verbetering kan in ieder geval niet worden gere kend. Minister DreeS heeft echter bij een spreekbeurt te Winterswijk verklaard, dat het niet uitgeslo ten is te achten, dat t.a.v. onze voedselpositie op énkele punten iets zal moeten worden prijsge geven, omdat wij tegenover dc import van hoogst noodzakelijke artikelen, nu eenmaal zuivelpro ducten zullen moeten stellen. COMMUNIQUE. Op 9 dezer heeft een bespre king plaats gehad yan Gedepu teerde Staten met de hoofdinge nieur van de Rijkswaterstaat in de directie Zeeland en de Bur gemeester van Yerseke naar aan leiding van de vele en ernstige klachten, welke gerezen zijn in verband met de omleiding van het verkeer wegens de herstel werkzaamheden aan de brug te Vlake. Door het Provinciaal Bestuur is na afloop van deze bespreking aan de Minister van Verkeer en Waterstaat het volgende tele-' gram verzonden: „In verhand met herstel spoor- en voetbrug over kanaal Zuid-Beveland is verkeer omgeleid over wegen, welke voor het steeds toenemend doorgaand verkeer volstrekt on voldoende zijn. Enige bevredigende oplossing is het tijdelijk weder leggen van de Bailybrug, die aldaar onmid dellijk na de bevrijding werd gelegd. Gedeputeerde Staten dringen ten zeerste aan op het zeer spoe dig aanbrengen van deze verbe tering." Provinciale Staten. Door de benoeming van .den heer J. Hommes te Nieuwdorp ,tot lid van de Eerste Kamer, ontstaat een vacature in de Prov. Staten. Als zijn opvolger zal worden aangewezen de heer J. Balkenende te Kapelle. MIDDELBURG. Donderdagavond hield de afdeling Middelburg van de Ger. Vereniging voor Drankbestrij ding een vergadering ten huize van een barer leden. Hoewel de belangstelling matig was wer den geanimeerde besprekingen gehouden en grote plannen ge maakt voor de toekomst. Als waarnemend voorzitter werd ge kozen dhr G. M. Fey en als secretaris dhr G. Schuijer. SOUBURG. Gemeenteraad. Vrijdagmiddag vergaderde onder voorzitterschap van bur gemeester Stemerding de ge meenteraad. Bij de ingekomen stukken was een schrijven van dhr S. de Pagter en van dhr J. Dingemanse, die bedankte als lid van de raad. Dhr Mantz schreef, dat hij voorshands zijn benoeming als gemeente-secre taris niet aan kon nemen. Aan de heren de Pagter en Dinge manse werd het gevraagde ont slag verleend. Aangenomen voorstellen: on derhandse verpachting perceel grond aan de N. VI. weg, Spoorstraat en Padweg, achter de noodwoningen; het aangaan van een geldleningfinanciering van ongedekte tekorten over vorige dienstjarenhet bou wen van 60 woningen in het uitbreidingsplan „Middenhof" alsmede het aanvragen van een Rijks grond en bouwvoorschot en een bij drage in de jaarlijkse exloita- tiekosten. De burgem. antwoordde dhr L. C. Jansen op zijn vraag, dat de Inspecteur voor Volkshuis vesting het exploitatiebedrag heeft vastgesteld. De begroting sociale zaken, de bedrijfsbegroting en de ge meentebegroting 1946 werden aangenomen. De auto van gemeentewerken zal worden verkocht. Betreffende de secretaris kwestie achten dhrn Bouff en Jansen het niet juist, dat de raad niet béter is ingelicht. Dhr de Priester zeide, dat dhr Mantz bericht heeft de benoe ming niet te kunnen aanvaar den wanneer het niet zeker is, dat de raad hem wenst te hand haven bij een gunstige uitspraak voor de vroegere secretaris. Dhr v. d. Putte vestigde de aandacht op het woord voors hand s, voorkomende in de brief van dhr Mantz. Dhr de Priester zou gaarne zien, dat de zaak van de vroe gere secr. in de raad wordt behandeld.. De burgemeester sloot zich hierbij aan. Een motie van dhr Bouff. waarin de minister verzocht wordt om 'n spoedige uitspraak in déze zaak, werd verworpen. Besloten werd aan dhr Mantz te berichten, dat de volle mede werking zal worden verleend door de gemeenteraad. Bij de rondvraag merkte dhr Jansen op, dat het voetbalveld van de Vereniging „R.C.S." in, een desolate toestand verkeert, evenals dè toegangsweg. Dhr J. Dingemanse merkte op, dat de gloeilampen gevaar lopen door baldadige jongens vernield te worden. De voorz. riep de medewer king in van de burgerij en zeide, dat ouders -en onderwijzend per soneel zal worden gevraagd te wijzen op deze vernielingen. De riolering is een bron van ergernis en in de gemeente stelt men de raad hiervoor aan sprakelijk, aldus dhr Arendse. De voorz. zette de reden van het stagneren van de werk zaamheden uiteen en sprak de hoop uit, dat het in de toekomst beter zal gaan. Dhr Simonse vroeg om poli tietoezicht om het lopen in ge zaaide landerijen tegen te gaan. Dhr den Boer vroeg of het Aiogelijk is de torfhklok weer te laten luiden. De voorz. zeide, dat de klepel zoek geraakt is en getracht zal worden een nieuwe te maken. Dhr G. Jansen vroeg of het niet mogelijk is geïnterneerden in te schakelen bij het riole ringswerk. Daar hier vele moeilijkheden aan verbonden zijn, is men hier toe niet overgegaan. De voorz. bracht aan het eind van de vergadering dank aan de heren S. de Pagter en J. Dingemanse voor dé prettige en aangenamdn samenwerking. TRIBUNAAL TE ZIERIKZEE. De rij delinquenten werd ge opend met A. Slager te Brouwershaven, die belangstel ling had voor Duitse soldaten. Ze had ook aan de Duitse grens politie medegedeeld, dat M. d. B. en H. J. S. haar „hinderlijk volgden", welke mededeling voor de betrokkenen onaangename ge volgen had. In 1942 noemde zij desverzocht de naam van M. d. B., die na germaans te zijn af getuigd, meerdere maanden van zijn vrijheid werd beroofd. Hoewel overtuigende bewij zen voorhanden waren, kon de voorzitter verd. niét tot een be kentenis dwingen. Het zal het tribunaal zwaar vallen, bij dit gebrek aan waarheidsliefde, verzachtende omstandigheden te laten gelden. H. M. Wuyster te Zie rikzee had zich aangesloten als sympathiserend lid bij de N.S.B., bij neven-organisaties en was begunstigend lid van de Ger maanse SS. In '1942 werd hij aangesteld als gesalarieerd be heerder van de manufacturen zaak J. Labzowski te Zierikzee. H(j steunde „Frontzorg" finan cieel en de Nederlandse ambu lance aan het Oostfront. Verd. had alleen de „idealis tische" kant van het nationaal- socialisme gezien. Toen de voorzitter hem op de Nazi-gru welen opmerkzaam maakte, ant woordde verd.„wij hebben het nooit geweten". In het beheerdersehap had verd. nooit iets onbehoorlijks gezien. Hij wilde de goederen redden voor de Nederlandse be volking. Een Brief aan referent Korte had hij niet géschreven om de burgemeester van Oosterland schade te berokkenen. De verdediger, mr Kaufman, merkte op, dat zijn efiënt een idealist is en dat hij nooit heeft getracht het zinkende schip te verlaten. De voorzitter verklaarde, dat hij besch. niet als een idealist kon zien. Vooral de kwestie ■van het burgemeesterschap, maakte volgens hem een weinig fraaie indruk. Met het oog op het psychia trisch rapport vroeg de verdedi ger onmiddellijke invrijheïds- stelling, hetgeen het tribunaal echter van de hand wees. C. F. K r i s t a 1 ij n te Brouwershaven, had vrijwillig voor de Duitschers gewerkt. Zij ging vriendschappelijk om met Duitse militairen, welke vriend schap onderstreept werd met veel geschenken, als gordijnen, vloerkleden, spreien, kleedjes enz. Wat dit laatste betreft, ver klaarde besch., dat de Duisers deze goederen toch weg wilden doen. Mr v. Hasselt vroeg di recte -invrijheidstelling, hetgeen door het Tribunaal werd toege staan. Uitspraak in alle zaken 21 Mei a.s. Uitspraak van Woensdag 7 Mei. W. ten Haaf, Zierikzee Intern. 2 jaar en 3 maanden, tot 7 Aug. 1947. Verb.verkl. vermo gen tot een bedrag van f 3000 en ontz. rechten. W. Keur, St. Annaland: Intern. VA jaar, tot 8 Nov. 1947. Verb.verkl. vermogen tqt f4000, alsmede een radiotoestel en ontz. rechten. J. J. A m p t, Oud-Vosse- meer: Intern, gelijk bewaring van 1 Juni 194523 April 1947. Ontz. rechten. W. van der Have, Nieuwerkerk: Intern, gelijk be waring van 30 Oct. 1944 tot 30 Maart 1946. Verb.verkl. vermo gen bemerkt tot f 3500. Ontz. rechten. J. Q u i s t, St. Annaland: Intern. 5 jaar, van 8 Mei 1945 tot 8 Mei 1950. Verb.verkl. ra diotoestel en pistool'met 6 pa tronen. Ontz. rechten. SCHEEPVAARTBERICHTEN. 10 Mei: Van Vlissingen ver trokken: m.s. Wega naar Lon den. Gepass. naar Antwerpen: s.s. Aalsum van Amsterdam. Gepass. van Antwerpenm.s. Piet Hein naar Manchester; m,s. Nato naar Lissabon; m.s. Ko ningshaven n. Rotterdam; m.s. Hada naar Rotterdamm:s. Eban naar Middlesbrough; m.s. Om- landia. naar zee; m.s. Nautilus naar Rotterdam; m.s. Zeeland naar Londen. 11 Mei: Gepass naar Antwer pen: m.s. Corsica van Rotter dam; m.S. Bernina van Rotter dam; S.S. Andwijk van Havan na; s.s. Tjoba v. Tynmouth; s.s. Erasmus van Rotterdam; m.s. Frean van Rotterdam; ms. Strijpe van Rotterdam; m.s. Brem van Fynmouth. 12 Mei: Te Vlissingen aange komen ffL-S.Doggersbank van Antwerpen. Gepass. naar Ant werpen: m.s. Tim. van Kings- lyn; s.s. Omala van Curasao. Dinsdag 13 Mei. Uitgebloeide Hyacinthen zul len van hun bloemen moeten worden ontdaan, wanneer men die bloemstengels laat zitten, gaan ze tot zaadvorming over, hetgeen de bollen dermate uit put, dat ze een volgend jaar weinig of in het> geheel niet meër bloeien. Wil men die plek ken weer „voor iets anders be nutten, kunnen de bollen nu worden opgenomen, waarna ze elders liefst op een licht schaduw plekje, bij elkaar opge- kuild worden. De bollen kunnen daar dan langzaam afsterven, ze zijn dan voor een volgend seizoen nog wel bruikbaar, al kunnen komende herfst beter nieuwe bollen gekocht worden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Veenendaal (4e pr-.pl.), A. Vroegindewey te Loon op Zand; te Oldebroek Voorthuizen, .J. van Sliedrecht te Huizen; te Blankenham, A. de Wit te Zoelmond; te Heus- den, W. Anker te Herkingen; tot pred. in alg. dienst v. d, Landmacht in Ind., J. M. Ba- rendrecht te Oostwpld. Aangenomen naar Den Haag, J. J. Valeton te Heerlen. Bedankt voor Hierden, K. v. d. Pol te Ede; voor Farmsum, L. Hylarides te Paesens; voor Oosterhaule, D. Kramer te Dro- geham (Fr.). Geref. Kerken. Beroepen te Zutphen, A. G. v. d. Stoel te Boskoop. Geref. Gemeenten. Tweetal te Lisse, M. Blok te Zeist en L. Rijksen te Leiden. Beroepen te Rijssen, Chr. v. d. Woestijne te Ridderkerk. Terug uit Indië. Ds J. C. Koningsberger, Ned. Herv. predikant te Amsterdam en hoofdveldprediker in Ned.- Indië, is tot verdér herstel van zijn gezondheid in ons land ge arriveerd, evenals de veldpredi ker te Padang ((Sumatra) ds A. B. C. Hofland (vroeger Geref. pred. te Oostkapelle), die echter eind Mei weer naar Indië ver trekt. Driti woningen door de Bliksem - getroffen. Heethen, een der zwaarst door het oorlogsgeweld beschadigde gemeenten van ons land, werd Zaterdagavond door een nieuwe ramp getroffen. Tijdens een hevig onweer gepaard met hagel, sloeg de bliksem op drie plaatsen onge veer te gelijk in, met het gevolg dat twee boerderijen en een sla gerij een prooi der vlammen wer- den. Burgerlijke Stand. GOES. Geboren: Tannetje L., d. v. L. Dootjes en C. A. Stéketee; Johanna M., d. v. J. de Puit en J. Verhulst; Martiea A„ z. v. B. Kalkman en A. Neven; Leendert O. W., z. v. L. Joosse en M. Grote.; Willem D., z. v. M. van Duliemen ea C. C. C. Openneer; Hendrina J., d. v. C. Openneer en A. J. Bossélaar; Anthonette, d. v. P. Boer en M. Laven; Maatje C. A., d. V. C. Kole en M. Kesteloo; Jean T., d. v. M. Hillebrand en E. Campbell Smith; Christiaan J„ z. v. F. Wijs en M. E. Ver- kaart; Nicolaas, z. v. Gijsbregt Heijnsdijk en N. van Daleti; Gerarda C„ d. v. M, de Bat en C. H. van Iwaarden; Elsje M. M., d. v. P. C. D. Toxopeus ea E. Dwars; Nico Henry, z. v. L. W. J. van Zaltbommel en H. M. Prins; Jacobus A. Cli., z. v. J. A. C. Lagaaij en G. N. Davids; Wilhelmus, z. v. M. Geene en T. J. Hoogesteger. Ondertrouwd: W. Harinek, 18 .j. en I. Sinke, te Middel-, burg, G. P. Sterrenburg, 24 j. te Dodewaard en J. G. den Boer, 28 j.M. Dalebout, 27 j. te Wolphaartsdijk en M. E. de Kok, 22 j.: G„ Hijman, 34 j. en L. P. Liplijn, 2i j. Getrouwd: J. Joziasse, 33 j. en J. Bosman, 30 j. te Nisse; H. Wondergem, 26 j. te Middel burg en W. J. J. Kopmels, 18 j.; J. L. Kolijn, 49 j. en J. S. Melse, 44 j.; A. M. Bakker,-32 j. en J. W. Bos, 38 j.; L. BaaijenS, 26 j. te Arnëmuiden en W. J. Paauwe, 21 j. Overleden: W. Lugtenburg,, 28 j.; D. M. van Leerdam, 48 j.J. van Wanrooij, 5 j. TERNEUZEN. Geboren: Rein, z. v. M. P. de Lijzer en A, P. Harms; Maria, d. v. W. P. A. de Rooij en P. E. Burm; Victorius M. C. M., z. v. G. de Weerdt en P. L. J, van Horrik; Jacob R„ z. v. A. Overdulve en N, Deij; Lea E. M. R., d. v. F. B. van Hoecke en B. M. de Clerck; Pietér C., z. v. J. W. Broeken en Ch. Kooiman; Walter E., z. v. F. v. d. Vijver en M. A. Sijs; Pieternella J., d. v. I, J. Scheel© en G. C. Harinek; Maria A. en Cornelia, d. v. C. A. de Doelder en C. v. Kerkvoorde; Gerrit, z. v. J. E. L. Lodewijk en G. EversJoseph F. z. v„ L. H. Vereecken en A. C. J. M. Breijaert; Cornelis, z. v. C. Hamelink en P. van Dron- gelen; Ingrid, d. v. J. J. van Akkeren en E. A. de Rijke; Maria B. P., d. v. J. E. Baart en A. M. V. Vermoet; Krina J;, d. v. C. C. Dieleman en P. K. Jansen; George H. P., z. v. H. J. v. d. Vijver en M. M. CL Verbist. .Getrouwd: J. F. M. Vermast, 50 j. en M. J. Indevuijst, 48 j.; L M. de Lijzer, 28 j. en M. S. van Weijnsberghe, 23 j.J. Ver veer, 25 j. te Rotterdam en E. B. Neve, 23 j.J. v. d. Wege, 29 j. en C. A. Versluijs, 23 j. Overleden: J. van Dixhoorn. 79 j.; F. J. Houtzager, 76 j.ï P. Faas, 74 j., wed. v. W. P, 't Gilde.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3