Veertig jaar getrouwd let Parlement Crediet voor de molenactie gevraagd. Dr F; 0. Hucse naar Afrika. Plan voor bouw van 390 woningen in 1947 en '48. LAATSTE BERICHTEN. Duitse oorlogsmisdadigers in Nederland. in de afgeloopen week. Een reis vol afwisseling su\ r (Van onzen parlementairen redacteur.) Wij vrezen, dat velen van de ticuliere mijnen op 8 Juni 1945 Berste Kamerleden na de beant-'door ministers Wijffels, een dag woording door Minister Gielen nadat hij had verklaard over dit verleden week in de Senaat, bij i vraagstuk nog geen beslissing te de behandeling van de begroting kunnen nemen, aangezien hij het van Onderwijs, K. en W. heb- -! vrijwillig aanvaarden van de ben gedacht: bar veel wijzer zijn nodige leiding gewenst vond. Wij niet geworden. Deze hoogge- j Hoe zat dat nu, vroeg de kuifde bewindsman verstaat bij-i heer Molenaar. Men verandert zonder de kunst met veel- woor- toch niet zo maar in 24 uur van den niet op gedane vragen in mening? Of spraken hier, be te gaap. Overigens moeten wij halve zakelijke motieven, soms ook erkennen, dat de 17 spre- politieke motieven mee en werd kers het niet gemakkelijk bad- het besluit genomen onder so- den gemaakt. Slechts weinigencialistische druk, ter voórberei- hadden zich gehouden aan de grote lijn; de meesten hadden de begroting behandeld, als ging het om een artikelsgewijze bespre king. Bepaald onvoldoende was, naar het ons voorkomt, de minis teriële beantwoording van het betoog van Prof. Woltjers. Deze spreker, die zeer sterk is in het leveren van formele critiek, had aan de hand van een drietal voorbeelden aangetoond, dat ook Minister Gielen wel eens wat los staat van de wet en zelfs van bepalingen, die hij zelf mee had helpen maken. De minister wees deze critiek, zonder op de za ken zelf in te èaan, van de hand. Dit doet ons het ergste vrezen voor de motie-Algra over het vak geschiedenis op de gymnasia en lycea. De heer Algra had naast een uitstekend betoog over deonhistorische en ondemocra tische na-oorlogse radio-politiek ding van de zo begeerde sociali satie? De heer Wijffels, zelf lid van minst. De medewerking van de particuliere mijnen aan de op voering der productie stand im mers naar de minister vroe ger reeds eens heeft meegedeeld ook zonder de onder beheer- stelling volkomen vast Tenslotte moet ons de opmer king van het hart, dat de be langstelling der kamerleden wel wat al te gering was. Toen Vrijdagmorgen de zitting werd geopend waren er slechts 10 leden in de zaal, terwijl toch minstens zes en twintig leden de presentielijst moesten hebben getekend. En toen de laatste hamerslag klonk, was dit aantal teruggelopen tot een -stuk zes. Het meest bijzondere was wel, dat van de leden van de Partij van de Arbeid alleen de spreker de heer J. Kramer tegenwoor dig was. Bestaat er bij deze par tij geen belangstelling voor de mijnen? Van die zijde wordt an schapsherstel kan worden ver wacht. Over deze .plannen werden in de raadszitting nog enige vragen gesteld. Het staat nog niet vast, of het werk in eigen beheer zal geschieden of zal worden aanbe steed. Waarschijnlijk het laatste. Dhr de Wit (A.R.) vond het jammer, dat het gedeelte Koude- kerkseweg West en Zandweg niet de Kamer, verklaarde in zijn re- ders telkens weer geroepen om pliek, dat bij de onder beheer- socialisatie van deze industrie, stelling geen enkel politiek mo- dat is: maken tot gemeenschaps- tief had voorgezeten. Uitslui-'goed. Het socialistische deel der tend de opvoering van de pro ductie was het oogmerk ge weest. Duidelijk is de zaak hier mee naar onze mening nog aller- gemeenschap, voorzover lid van de Eerste Kamer, had Vrijdag echter, populair gezegd, lak aan zijn begeerd bezit! Gemeenteraad Vlissingen. Spuiboezem. Hoofden, van Muggenplaag rondom scholen benoemd. De Raad der gemeente Viis- den, wanneer in enige straten singen kwam Vrijdagmiddag on- de autobussen passeren. Onder der voorzitterschap van burgem. zocht zal worden, of de mug- Mr B. Kolff voor een korte ver- genplaag, die de bewoners rond- gqdering bijeen. om de Spuiboezem veel last be- Tot hoofd aan de O.L. school zorgt, afdoende kan worden be- (een betoog, waarop Minister a wérd benoemd de heer A. W. streden, was het antwoord op Gielen, die daaraan part noch <je Vries te Iloendam en tót haar laatste vraag, deel had niet behoefde in te hoofd aan school D de heer J.De heer Marijs (A.R.) wilde gaan) zich tot tolk gemaakt van Oosterling te Wognum. Na deze iets meer weten over de stand de gehele kamer in de becriti- stemmingen drukte de heer de1 der onderhandelingen over het sering van 's Ministers voorne-p/it zijn blijdschap er over uit,'dempen der Spuiboezem, die ge- men, om het aantal uren ge- dat met deze benoemingen de voerd worden door de gemeente sehiedenis-onderwijs in de twee eerste stap is gezet op de weg en de Polder Walcheren. Hij hoogste klassen van de B-afde- naar de- verfrissing van het on- kreeg ten antwoord, dat de Pol- 1,v" n«n™n«ii™ te irer- derwijs. der nog niet geantwoord heeft Tot tijdelijk leraar in wiskun- op de door de gemeente gedane de aan de dagcursus der Avond- j tegenvoorstellen, school voor Nijverheidsonder-j Dhr de Wit (A.R.) uitte zijn wijs werd benoemd dhr J. M.bezorgdheid over het steeds af- Steendam. nemende aantal wederopbouw- Het voorstel van B. en W. om f arbeiders voor Walcheren. Zo- het maximum van het op te ne- dra de herbouw m Vlissingen men bedrag aan kasgeldleningen stagneert, zullen B. en W. stap voor 1947 en 1948 wederom vast per. in Den Haag ondernemen, te stellen op f 5.006.000 werd I De drie poldertjes bij het Ha- m.a.s. aanvaard. vendorp, waarin nog steeds Op schriftelijk door dhr J. T. j inundatiewater staat gn die een Visser- (P.v.d.A.) gestelde vragen j broedplaats voor muggen zijn, werd geantwoord, dat het be- j kunnen volgens dhr de Bart (.P. trekken der 43 Zweedse nood-v. d. A.) van dat water verlost woningen wacht op het gereed-worden door de afvoer met wei. komen van de straten en riolen,nig tijd en geringe kosten in ling van het Gymnasium te ver minderen. f. De Minister sprak over deze motie nagenoeg' niet. Hij pro beerde de eigenlijke kwestie te omzeilen, door mee te delen, dat bij de komende regeling het hui dige aantal lesuren zouden wor den verhoogd. Als men weet, dat de huidige regeling wel heel erg slecht is en eigenlijk het minimale eind is - van een af- knabbelarij, die al in 1940 be gon, beseft men, dat 's ministers mededeling nu niet zo heel veel waard was. De heer Algra haast te zich dan ook de motie aan te vullen; ml werd daarin gespro- ken van een degradatie van het: bij de werkzaamheden waaraanorde te maken, geschiedenisonderwijs door ver- eèn bronbemaling moest worden De burgemee: mindering van het aantal les- j ingeschakeld ter bestrijding met de Comm v. Pol. nagaan, of uren beneden de getallen, die van het kwelwater. Er is thans'de voorschriften voor het bad- vóór 1940 golden. Minister Gie- een dragline beschikbaar en zon- en strandleven wijziging behoe- len sprak over deze gewijzigde der verdere tegenslag zal de rio- j ven. Een hierop betrekking heb- motie geen woord en ook geen lering in de hoofdstraat binnen bende vraag was van dhr Cor- de.r kamerleden 'kwam er op 1 5 weken gereed zijn, waarna de velèijn (K.V.P.), die tevens ver terug. woningen direct betrokken kun- zocht, dat B. en W. zich tot de Tenslotte werd rij toch zon- nen worden. - directie der Stoomtram Walche- der hoofdelijke stemming aan- j Slechts weinig grondwerk zal ren zouden wenden met het ver moeten worden verricht voor j zoek in het komende seizoen het bouwrijp maken van de extra bussen in te leggen voor I grond voor de 42 woningen in de badgasten, opdat degenen, Ook de motie-Woltjer, waarbij het plan Bonedijke, welk werk die in Vlissingen werken, op een de regering wordt uitgenodigd door dezelfde aannemer gelijk j behoorlijk vervoer naar Souburg vaard, maar hoe de minister er j eigenlijk over denkt is in neve- I len gehuld gebleven. een wettelijke regeling van het bewaarschoolonderwijs te be werkstelligen, werd zonder hoof delijke stemming aangenomen. De minister verklaarde ziph er mee accoord en niemand der, kamerleden opponeerde tegen Prof. Woltjer's stelling, dat een wettelijke regeling een wezen lijk onderdeel is van de onder - wijs-pacifieatie, een stelling, die tot nu toe lang niet door ieder een werd onderschreven. Met groot genoegen luisterden wij naar 's ministers uiteenzet ting over de actieve cultuurpoli tiek, die hij wil voeren, zonder te vervallen in het euvel van .uitbouw van zijn departement tot een volledig cultuurapparaat, waarin een aantal cultuurdicta tors de scepter zwaaien. Zo kon Minister Gielen Donderdagavond rustig in de trein naar Parijs gaan zitten: zijn begroting was zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd, met alleen de com munisten tegen. Vervolgens kwam aan de orde de begroting voor de Staatsmij nen in Limburg, waarbij door Pröf. Molenaar bijzondere aan dacht gevraagd werd voor de met de bouw zal worden uitge- 1 en Middelburg kunnen rekenen, voerd. Hierna sloot de burgemeester Ter voorbereiding van de deze raadszitting, aanbesteding van de bouw van 111 montagewoningen worden momenteel vanwege het Min. van Wederopb. en Volkshuisv. onderhandelingen gevoerd. Ook hier komt het bouwrijp maken en de montage in één hand. Er is opdracht gegevèn om een plan te ontwerpen voor ca. 300 woningen, te verdelen over 1947 en 1948. Besprekingen met betrekking tot de herbeplan- daarover hebben reeds plaats1 ting van het terrein tussen de gehad met de Prov. Directie der Koudekerkseweg Oost en de Vlissmgse herbeplan- tingsplannen. Een windsingel. Bijdragen van Rijk worden verwaeht. B. en W. te Vlissingen boden de Raad een tweetal plannen aan Volkshuisvesting. Voor het uit werken der plannen zijn reeds twee krachten aangenomen en getracht wordt van de zijde van Badhuisstraat. Het plan omvat de aanleg van paden, riolering, egalisatie en bestrating. De ver werkelijking zal f68900.- kosten. het Streekbureau nog meer hulp I Waarschijnlijk draagt het Rijk te krijgen. Binnenkort zal het herstel der Prins Willem- en Oranjeschool worden aanbesteed, zo deelde weth. Poppe op een vraag van mèvr. Hartjes (C.H.) mede. Deze spreekster wees ook op de rails, die nu al geruime tijd in de Badhuisstraat ligt opgeslagen hetgeen aanleiding geeft tot val partijen. Zij vroeg tevens be strijding van het euvel van tril- onder beheer stelling van de par- len, dat de bewoners ondervin- DEZE WEEK WEER EEN EI. In de bonnenlijst, die Woens dag a.s. wordt bekend gemaakt, zal weer een bon voor een ei worden opgenomen. Deze bon aanwijzing zal voor alle leef tijdsgroepen gelden. KOSTBARE HENGST OMGEKOMEN. Toen de heer P. A. Meinardi, een bekend paardenfokker uit Den Hoorn (Gr.) met zijn luxe auto, waarachter een aanhang wagen was gekoppeld, huis waarts keerde, bemerkte hij ter hoogte van het plaatsje Roode Haan, dat de hengst „Jonkheer", welke zich in de aanhangwagen bevond, tekenen van onrust gaf. Hef bleek, dat het stro in deze wagen vlam had gevat. De hengst was niet meer te redden. De drie-jarige „Jonk-: heer" was een zeer goede fok- hengst. Voor het dier was on langs de somma van f 30.000 ge boden. De oorzaak van de brand is onbekend. VEERTIG MENSEN IN NIJLKANAAL VERDRONKEN. Veertig, personen, mannen, vrouwen 'en kinderen, zijn bij Zagazig, 55 k.m. ten Noordoosten van Cairo, in een Nijlkanaal verdronken, doordat de autobus, 'waarin zij vervoerd werden, slipte en het kanaal in reed. """EN DAJAKSTAATT -waang Oerag, hoofd van te -toor voor Dajakse aangde 'en te Pontianak, verklaard,., taat de mogelijk heid, dat ée Daiaks zullen ver zoeken -*i a —^terl'ike staat te vormen. Oerang heeft het statuut voor West Borneo, waarbij cSt tot au tonoom gebied wordt gemaakt, medeondertekend. Hij zeide, dat, indien de Dajakse belangen niet gehfeel tot hun recht zouden ko men, hij zich bij zijn volksgenoten in Serawak en Brit? Noord Bor neo op de hoogte zou stelten van het standpunt ten aanzien van een afzonderlijke staat onder de Nederlandse of Britse kroon. STATUUT VAN WEST- BORNEO ONDERTEKEND. Tijdens een kleurrijke plech tigheid "is gisteren te Pontianak in tegenwoordigheid van minis ter Beel het statuut voor West- Borneo ondertekend, waarbij West-Borneo als autonome staat met zelfbestuur wordt erkend. DE BIET ZEGT: Warm voorjaarsweer. Aanhoudend warm voor jaarsweer met overdag, tijde lijk zonneschijn,, maar met voornamelijk in de namiddag, avond en nacht enkele ver spreidde buien met kans op onweer. Des nachts weinig wind met hier en daar nevel >f mistvorming. Overdag meest matige wind uit oostelijke richtingen. Algemene vooruitzichten: Het is te verwachten, dat het voor de tijd van het jaar zeer warme weer nog ten minste enkele dagen zal aan houden, waarbij de kans op losse onweersbuien echter be staan blijft 90 pet. in de kosten bij. Het herbeplan tingspian is weer ontwórpen door de aan de Stich ting Nw. Walcheren verbonden landschapsarchitect C. P. Broer- se. Ten westen van het park zal een z.g. windsingel worden ge kweekt In die windsingel ligt de Jood se begraafplaats, die blijft be staan omdat Joodse graven niet geroerd mogen worden. De oude begraafplaats is deerlijk ver woest en zal verdwijnen, al zullen enkele graven, die monumentale of historische waarde hebben, blijven bestaan. De beplanting is tamelijk ge sloten ontworpen, behoudens en kele grasvelden, die de jeugd als speelvelden kan. gebruiken. De kosten van dit tweede plan worden op f 21685.- geraamd, doeh een belangrijke bijdrage van da Commissie Overleg Land- in het plan is opgenomen, doch hem werd medegedeeld, dat dhr Broerse nog ipeer projecten in behandeling heeft, waaronder ook het door hem bedoelde. Crisis in China. De ernstigste economische cri sis, die China ooit heeft' doorge maakt, culmineert thans in een Hotel l'Union, dat thans nog dreiging met algerhene staking een groot .verkeersobstakel vormt, zal t.z.t. worden opge ruimd. Het voorstel werd hierna aan genomen. Raadsvoorstellen Middelburg. Nieuwe rijweg en trottoirs in de Korte Delft. De Nadorstweg wordt verbeterd. Woensdagmiddag zal de Raad bijeenkomen ter behandeling van enige belangrijke gemeen telijke zaken. Herstel van woningen. Het is gebleken, dat het reeds tot f 466.000 veïhoogde crediet voor herstel der 150 gemeente lijke woningwet-woningen aan t Zand niet toereikend is, het geen zijn oorzaak vindt in de prijsstijging der materialen en de toegenomen schade door het aan wind en weer blootgesteld zijn der huizen na de taxatie datum. Een aanvullend crediet van f 27000 wordt gevraagd. Ook wordt een crediet ver zocht voor herstel van de 10 woningen voor ouden van dagen (met conciërgewoning) aan de Nieuwe Kerkgang. Vierde filter waterlei dingbedrijf. Met liet oog op de mogelijk heid om één der thans in het waterleidingbedrijf te Oranje zon aanwezige filters voor revi siewerkzaamheden tijdelijk bui ten bedrijf te stellen en om bij ev. storing een reserve aanwezig te hebben is het aanbrengen van een vierde filter noodzakelijk te achten. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat de kosten voor" opstelling daaTvan ongeveer f 12.000 zullen bedragen, voor welk bedrag een crediet wordt verzocht. De „Molenactie". Door oorlogshandelingen wer den de molens in Middelburg (vooral de beide molens op de bolwerken) zeer ernstig, geha vend. De vergoeding, die de eigenaars waarschijnlijk zullen' ontvangen, is voor herstel abso luut onvoldoende. Ook indien voor de restauraties bijdragen van Rijk en, Provincie zullen worden verkregen, zal nog een aanzienlijk bedrag nodig zijn. Een moleneomité van belang stellende ingezetenen is reeds opgericht, het z.g. Molencomité, dat door een actie in het gehele land en za mogelijk ook daar buiten zal trachten de nodige fondsen bij elkaar te krijgen. Er zal een- foldertje worden uitge geven en een speciaal aanden ken zal beschikbaar wqrden ge steld voor hen, die grotere be dragen willen schenken. B. en W. vragen nu de Raad voor dit doel een bedrag van U 2500 te verlenen. Kantoor gem.-ontvanger. Zoals reeds werd gemeld is een tijdelijk onderkomen voor het kantoor van de gem.-ontv. gevonden in hèt noodgebouwtje aan de voorm. Wal, gedeeltelijk in gebruik bij de Wederopbouw. Een crediet Van f 2600 vpor het inrichten daarvan wordt ver zocht. Aanleg trottoirs en nieuwe rijweg K. Delft. B. en W. hebben de Raad een voorstel doen toekomen tot aan leg van trottoirs in de K. Delft. Het yoorstel houdt tevens in de rijksweg met klinkers te herbe straten. De koperslakkeien, die voor deze drukke straat te glad zijn, zullen in minder drukke straten worden gebruikt De eigenaars der stoepen zal wor den verzocht deze aan de ge meente af te staan. Indien men hiertoe niet bereid mocht zijn, zal tot onteigening moeten wor den overgegaan. Met de uitvoe ring van dit plan zal.ca. f 28.000 gemoeid zijn. Verbetering Nadorstweg. Reeds vaak is de wens geuit de Nadorstweg, die zich in bij zonder slechte toestand bevindt, te verbeteren. Daartoe is thans een volledig plan opgemaakt, dat inhoudt een gehele herbestra- tiflg vanaf het Park van Nieu- wenhoven en tevens verbete ring der trottoirs. Een crediet van f 55000 wordt hiervoor ge vraagd. Opknappen school. De school aan de Nieuwe Ha ven, eigendom der gemeente en ia bruikleen bij de Geref XJ.L.O. FEUILLETON 17) door K. JONKHEID. Wat waten de eerste 15 jaren van hun huwelijk rustig en ge lukkig. Ze hielden veel van elkander. Het ging goed met de kinderen, het huispersoneel deed zijn plicht, de pachters bétaal- den op tijd, geen misgewas of hagelslag deed de- korenoogst mislukken, veepest behoorde tot een vergeten rijd,,, mond- en klauwzeer had de veestapel in 20 jaren niet geteisterd. Alles overlegden ze samen, alles besloten ze samen, alles deden ze samen, samen gingen ze trouw ter kerk; achting ,van alle mensen en aanzien in de gehele streek waren hun deel. En Vrouwe Margaretha zag in haar man alles, wat een vrouw m haar man zien kan. Haar eerste zuivere toegenegenheid ws verdiept tot innige liefde, die bereid is tot ieder offer. Toen verscheen de eerste wolk aan htm hemel, die eèn zwarte schaduw wierp. Er kwam een zieke onder het vrouwelijk personeel, een jong meisje, een stil en ingetogen, kind van nog geen 20 jaar. Wat scheelde haar? Het duur de twee, drie weken en nie mand wist het. Toen verspreid de zich een boos geducht, Lena wa6 verleid. Dat geloofde niemand. Een week later meldde zich vader Langhout en vroeg mijn heer te spreken. „Mijnheer of mevrouw?" „Nee, mijnheer." Men liet hem binnen, hij wachtte, onrustig, opgewonden. De heer des huizes noodde hem in zijn eigen kamer. „Wel Langhout, hoe gaat het uw dochter?" „Dat zal u wel weten, me neer?" „Ik?" Verwonderd keek hij op. Wat mankeert die man daar tegen over hem? Op zijn verbeten ge zicht lagen vijandschap en haat. Woede en ergernis maakten zijn ogen vals als van een getreiter de hond. In afgebeten zinnen vertelde bij, dat zijn dochter verleid was en zij de echtgenoot van haar mevrouw had aangewezen als verleider. Eerst verbaasd en daarna ver ontwaardigd had hij de woeden de vader de deur gewezen, die onder het uitschreeuwen van bedreigingen heen ging. Dat laatste was het ergste, dat schandaal voor oren en ogen van het personeel. moet nodig worden opgeknapt. De herstelkosten worden op f 9740 geraamd. Contributie „Nw Walcheren". De Stichting „Nieuw Walche ren" heeft de gemeente ver zocht als lid te willen toetre den. B. en W. stellen voor aan dit verzoek gevolg te geven en de contributie te bepalen op f 100 per jaar. Bodenhuls. De Bodenver. „Ons Belang" diende een verzoek in tot het huren van een terrein aan de Gravenstraat-Zusterstraat, om daar op, na verharding, een loodsin de komende 2 maanden ver te plaatsen, die als bodenhuis schillende vooraanstaande poli kan, dienst doen. De huur wordt aangegaan voor 3 jaar en de huurprijs bedraagt f 105 per jaar,' zo luiert het voorstel van en de vorming van een separa tistische regering. Enige waarnemers te Sjang hai geloven, dat de Chinese re gering gedwongen zal zijn nieu we verzoeningspogingen bij de communisten te ondernemen. Het wordt ook als buitengewoon twijfelachtig beschouwt, of de regering het huidige groot scheepse offensief tegen de com munisten meer dan zes maanden op deze wijze vol zal kunnen houden. Door de vakvereniging van industrie-arbeiders is met een algemene staking en vorming van een nieuwe" regering in Sjanghai gedreigd, als met in gang van gisteren 12 uur geen gevolg, was gegeven aan een drietal eisen, waaronder aan zienlijke demobilisatie van het leger. Treedt Acheson af? Volgens de Washingtonse cor respondent van de New-York Times zal Dean Acheson, de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken om econo mische redenen binnenkort af treden eh zijn vorige functie weef opnemen. Volgens deze zegsman zullen Wederom is een aantal Duitse oorlogsmisdadigers naar Neder land overgebracht Onder hen bevindt zich o.a.: Karl Emde, die er van verdacht woédt bij Middelburg op een geallieerd vlieger te hebben geschoten, ac tief de Gestapo te hebben gehol pen, zigh Joods eigendom te heb ben toegeëigend en Hollanders te hebben gedwongen op zijn mosselkwekerij op Wijck auf Foehr te werken. De belangrijkste is wel Ri chard Fiebig, de Beauftragter des Heichsminïsters für Rüs- tungs- und Kriegsproduktion in Nederland, die getracht heeft de economische bestaansmogelijk heid der Nederlanders te ver nietigen. Dat geschiedde niet alleen door het weghalen van arbeiders uit de Twentse machi nefabrieken en hen te werk té stellen aan de IJsselIinie, doch ook om een greep te doen uit de lange lijst door het vernie tigen van haveninstallaties en werven te Rotterdam en Am- sterdam en van de krachtstations van de Staatsmijnen in Limburg, terwijl de graansilo's en eleva tors te Rotterdam eveneens ver hield werden. E. en W. tieke adviseurs van het minis terie van buitenlandse zaken aftreden, onder wie de plaats vervangende minister Spruille Braden. XVI. We namen afscheid van het vervallen case en daar vonden Lac Iro en zijn via Kyabé naar Ft. Archambault gegaan om di verse zaken in te slaan. Daarfia weer terug en nu naar het Zui den. Na 100 km. waren we te Maraille aan de rivier de Aouk. Na een dag in het stoffige dorp hebben we een plaatsje 500 me ter terug opgezocht. Direct bdod zich een heer aan, keurig in het wit, om ons naar het wild te ge leiden. Hij had een brief van een berpepsjager, dat men van zijri diensten kon gebruik maken te gen 25 fres. per dag, wat hier een zéér hoog loon is. Ik wilde het voor enige dagen proberen, maar er was een of ander niet, in de haak, want de Chef van het dorp was er als de kippen bij en bood ons twee andere pisteurs aan, want bij wilde-niet, dat de- mooie witte heer ons vergezelde. Er zat iets tussen met een af gezette chef, en de palavers duurden enige uren tot ik er een eind aan maakte en mededeelde dat voor mij het woord van de Chef wét was. Hevig ruziema kende trokken ze af. Veel succes hadden we niet en de gebruikelijke pech bleef weer niet uit. Na twee ochtenden had den we nog niets en ook zéér weinig gezien. Toen besloot ik bij een klein moerasje mijn kans te wagen, waar ik me dan ook zo tegen vier uur opstelde. We hadden namelijk eens gé- zien, dat er dieren kwamen drin ken. Maar deze avond hadden ze geen dorst, want het begon reeds te schemeren, toen enige Bubals op het toneel verschenen. Ik be sloot er een neer te leggen, want er moest provisie komen en bo vendien als men niets schiet gaan de „pisteurs" hun interesse ver liezen. Dus schoot ik er één neer de anderen verwijderden zich langzaam en om te zien of er misschien een extra groot stuk bij was, heb ik ze een eindje ge volgd. Met een boog kwamen we weer op onze zitplaats terug en juist wilde ik de achtergelaten kijker en veldfles oprapen, toen op 30 meter plótseling een grote buffel uit het hout stapte. Knielen en schieten ging auto matisch, maar het kaliber van mijn geweer was nogal licht voor deze reuzen, en men had beweerd dat er geen buffels waren, dus de zware buks was thuis. Het- dier „tekent", werpt rich om en ver dwijnt. Nazoeken in de schemer geen resultaat. 'De volgende och tend opnieuw zoeken. Twee kilometer kan men het spoor volgen, dan verliest men het en we willen juist terugke ren, als we hem niet veraf ho ren loeien. Direct erheen, maar geen resultaat, hij zal wel licht gewond zijn. Zo ziet U dat dieren zien is nog niet ze binnenbrengen Toen zijn we 20 km, terugge- we een pracht jager. Over salaris werd niet gepraat, en reeds de volgende ochtend zou hij ons buf fels tonen. Onze camion hadden we aan de andere oever achter moeten laten, want toen ik trachtte het veer op te rijden be gaven de planken het en het kostte twee uur alvorens ik er weer achteruit af was. Onze ba gage werd door veertig behulp zame lieden afgeladen en gedeel telijk naar het dorp gebracht. Zo toog ik dan om zes uur de „brousse" in. Reeds na een kwar tier stootten wij op verse buffel- uitwerpselen en na nog een kwartier, begon onze jager te sluipen als een kat, hoewel er niets te zien was. Maar plotse ling verstijfde hij en zei: boeuf. Door het hout zag ik een zwar te vlek en het kostte enige minu ten onhoorbaar manoevreren tot ik kon zien, dat óp 30 meter een grote buffel stond te grazen. Dan even je hart tot bedaren laten komen en op de schouder gemikt. Pang, het schot gaat eruit, een moment van de hoogste span ning, want dan gaat het meestal gebeuren. Zelden - zijn ze met het eerste schot dood en het is wild waarvoor iedereen respect heeft. Met buffels moet je geen grapjes uithalen, daar zijn'ze niet van ge diend en de lijst van verongeluk te jagers hééft een droevige lengte, alhoewel veel ongelukken door zorgeloosheid zijn veroor zaakt. De reactie is hier verbijsterend Het dier komt ih volle vaart op me af, echter niet om aan te val len, maar hij weet niet waar het schot vandaan is gekomen, is.ra zend door dé klap van de kogel en rent nu toevallig in mijn richting. U zult me vergeven, dat ik mijn post heb gekozen achter een goed beklimbare boom, want ik voel er niets voor door deze 500 kilo spieren te worden overreden, maar hij wil me op 10 meter af stand passeren en hoewel dit al les zich in enkele seconden af speelt, laat ik hem komen tot de aïstand zo gering mogelijk is en jaag hem dan een tweede schot in de schouder. Hij wankelt onder dé klap en werpt zich geheel om, maar de kracht is eruit en hij brengt het nog tot de plaats waarvan hij gestart "is. Daar blijft hij onder een struik staan en keert zich, zwaar ziek, om. Dan valt hij, maar op het schot (om er een eind aan te maken) komt hij weer overeind. Dan stort hij echter opnieuw neer en gaan we hem voorzichtig nade ren. Hij beweegt nog wel, dus de uiterste voorzichtigheid is gebo den, want zéér dikwijls herstellen ze zich. Een der twee jagers wil er de lans in werpen teneinde te zien of er nog reactie komt, gaan en de Aouk overgestoken, maar gooit mis en durft nu niet Daar was een dorp met een wat Maar het allerergste was de schok, die het gezin kreeg. Want het bezoek werd her haald. De man eischte geld en dreigde met andere dingen, nog één bezoek aankondigend, voor hij daartoe overging. De Jonkheer sprak met Mar- garetha, zijnnog jonge vrouw. Haar ogen waren groot, er lag een angstige vraag in. Maar de rust, het vertrouwen en dé over tuigde zekerheid, die alleen ge schokt en geschud, maar geen ogenblik gebroken waren, ston-' den weer even onwankelbaar als altijd, zodra ze samen de toe stand besproken hadden. Daar waren ze beiden blij om. Ze hielden veel van elkaar en geloofden in elkander. Intussen ging de Jonkheer na peinzen. Hoe zou hij de tierende vader ontvangen, wanneer deze voor de derde maal kwam te verschijnen? Hoe de mond te stoppen, die in staat was, over al kwaad te spreken, achter docht te wekken, laster te meer zijn lans te gaan halen. Van huisknecht: „Zal ik die kerel buiten het hek laten gooien of een -hond op hem afsturen?" - ;„Neen, laat hem hier korhen." Zakelijk stelde hij de man de vraag: „Hoeveel geld hebt u nodig?'!» „Nodig, nodigik wil ik zou...." Hij haperde en dacht na. Toen noemde hij een bedrag, dat voor hem een be langrijk bezit was. Voor de landheer was het een kleinig heid. „En als ik u dit bedrag ter hand stel?" „Mijnheer, dan is alles afge lopen. Dan zeg ilc geen woord meer. Nergens." j,Belooft u dat?" „Dat beloof ik. Beslist."' Eenige minuten later vertrok de bezoeker met het geld in zijn zak, verblijd, verbluft, verbaasd. Maar hij hield zijn woord niet. De verrassing was te groot, liij kon niet zwijgen. Overal vertelde hij het resultaat, dat te danken was aan de flinkheid zaaien ën wie weet welk ander van zijn optreden. Bevreesd onheil te stichten? Bij de Justi -voor zijn dreigementen had de tie een aanklacht indienen we- Jonkheer eieren voor zijn geld gens afpersing onder dreige ment? Zijn conclusie was, dat op spraak en rumoer vermeden moesten worden. gèkozen. Dit gepraat verwekte weer nieuwe consternatie. Verslagen heid bij enkelen, verontwaardi ging bij velen. De verontwaar Toen de man zich voor de dïgden, vooral zij die zich derde maal meldde, vroeg de i verontwaardigd aanstelden, voer- Tengevolge van een zeer zware hagelbui zijn in Allaha bad (Voor-Indië) 11personen gedood en 20 gewond. Enige honderden woningen van lichte constructie zijn volledig ver nield. Het verzoek van de commu nistische afgevaardigden om in voering van geleide economie in de nieuwe Italiaanse grond wet, is in de constituerende ver gadering met 244 tegen 174 stemmen verworpen. Duitse krijgsgevangenen in Engeland, over wier verleden een bevredigend rapport is uit gebracht, zullen de gelegenheid krijgen om als landarbeider in Engeland te blijven inplaats van te repatriëren. Generaal Evripides Bakirdzis, in oorlogstijd leider van de link se Elasgroepen in Griekenland, is dood aangetroffen in zijn ka- mer op het eiland Ikaria in de Aegeïsche Zee, waarheen "hij in Februari was gedeporteerd. Men vermoedt zelfmoord door een schot in het hart. Ouden van dagen in de Sow- jet-Russische zone van Duits land zullen onderdak gebracht worden in kastelen en buiten goederen van de junkers, de voormalige Duitse militaijp aris tocratie. De Zweedse Koninklijke fa milie heeft het eiland Meinau in het Bodenmeer (Zwitser land) ter beschikking van de Duitse autoriteiten gesteld can het als vacantieverblijf voor arme 'Duitse kinderen in te richten. De Russische-Amerikaanse onderhandelingen over Korea zullen worden hervat. "S vrij dicht bij jaag ik hem dan een schot in de halswervels, waarna alles voorbij is. Het is een schit terende oude stier, met horens, die op zijn voorhoofd bijna 30 cm. breed zijn. De spanning tussen de punten is echter niet groot. Met dat al een kapitaal stuk, dat veel te leurstellingen goed maakt. In een half uurtje ben ik weer thuis en laten het er die dag bij. De vol gende ochtend laten ze me echter minstens 15 km. marcheren om me drie Nijlpaarden te tonen, die echter het klappen van de zweep kenden en elke drie minuten al leen het puntje van de neus Ia- ten zien. Dan maar weer drie uur lopen terug en constateren 'we meteen, dat het hier allesbehalve wildrijk is en vertrekken we zo gauw mo gelijk. Op de terugweg zien we in de schemer nog drie Girafen, maar ze laten zich niet benade ren. Iets verder wéér een Girafe, die zelfs enige seconden op de weg blijft staan, maar het is een klein stuk, dus laten lopen. We beren te Kyabé terug en beprajen alles rriet onze gastheer. We twijfelen tussen Birao, wat op 900 km. ligt of Mangueigne op ongeveer gelijke afstand. We' be sluiten tot het laatste, want dit dorp is in geen jaar door een blanke bezocht en Birao ligt vrij dicht bij de grens van de Engelse Soedan en er komen vandaar nogal Arabieren stropen, wat ze „thuis" niet durven, want de Britten zijn in dat opzicht uiterst streng en met rede. den het hoogste woord en schol den op de rijke lui, die zich- al les veroorloofden en met geld alles bedekten. Van toen af drongen achter docht en verdenking overal door. De pachters, het huisper soneel. „Waarom moest «k die kerel binnen laten, toen ik aanbood, hem buiten het hek te gooieri?" vroeg de huisknecht. „Waarom zou de landheer zijn geld uitgeven om stilzwijgen te kopen, als er niets te verzwij gen viel?" redeneerden de za- kelijke boeren en boerinnen. Eén was er, die het benauwd kreeg, die een pijnlijke steek in de borst, een beklemmende kramp in de hartstreek voelde. Vrouwe Margaretha.s Arme, gevoelige vrouwe! .Zou hij, ^ïaar echtenoot zou de man, die zi> zo onbegrij pelijk innig liefhed.zou hij.,? Dat kon niet, dat was ondenk baar, onmogelijk! Jonkheer Herman Theodoor zat, mistroostig weggezonken in gen diepe stoel, alleen in zijn kamer. Vanmorgen waren de pachters gekomen om te betalen. Jolige Janus met zijn lachende ogen en de strenge rechtvaardige oude met zijn toornig perka mentgezicht en eenige anderen. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2