Arabieren verzetten zich. De verdediging van Ihr de Geer. „Brood of doodkisten." Thans zal moeten blijken Stopzetting immigratie geëist. Druk van buiten. Republiek verwerpt Nederlandse voorstellen Grootste demonstratie in Hamburgs geschiedenis. Uitgave Stichting" „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. yorst- sfr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Tefneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 641 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonnementsprijs 1.3.3Q per kw.rt.al Hoofdredacteur: R. ZUIOEMA Advertentieprijs 12' cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord. DINSDAG 13 MEI 1947 Directeur: JACQ. D£ SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ te Middelburg, Dr K. HUtZENGA te Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R, SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 4.59 u., onder 20.24 u. Maan op 3.03 u., onder 12.37 u. Hoogwater te Vlissingen. Woensdag 14 Mei: v- 8.43 u. 1.33 m., 21.09 u. 1.06 m. Het begint te rommelen bij de K.V.P. In de Zaterdag gehouden ver gadering van de Partijraad der K.V.P. heeft prof. Romme ge sproken over de Indische kwes tie. Als verheugetfde verschijnse len noemde hij: stichting van een voorlopige staat West-Bor neo; omzetting van de eenzijdi ge ordonnantie-regeling, welke Oost-Indonesië in het leven riep in een tweevoudige overeen komst Als verontrustende ver schijnselen:' Na anderhalve maand is nog niet geliquideerd het schandaal van de geïnter neerden; in het Republikeinse gebied is nog niet ieder in het bezit van de vrijheidsrechten; de Republiek verzet -zich nog altijd tegen de terugkeer van Neder landers naar hun plantages en bezittingen; Sjarifoedin ver klaarde, dat tussen de Nederlan ders en de T.R.I. onderhandeld moet worden over de Defensie, terwijl Binggadjati de Defensie uitdrukkelijk aan de Unie voor behoudt. En dreigend voegde hij hier aan toe: „Wij Nederlanders, wij volks vertegenwoordigers sluiten over eenkomsten om tot tenuitvoer legging te komen., In dit verband verdient over weging wat „De Maasbode" schrijft in verband met de Pa- soedang beweging: „Reeds meer dan eenp wezen wij op de zelfoverschatting der republiek, die er geen rekening mee hield, dat menig gebieds deel in Indië huiveriger was voor een Javaanse dan voor een Nederlandse overheersing. Die zelfoverschatting moest zich eenmaal wreken: De staat Oost-Indonesië was het eerste symptoom, Borneo het tweede, thans meldt zich ook de Pasoen- dan, al blijken de berichten over felle gevechten gelukkig onjuist. We kunnen ons indenken, dat de republiek dit alles met lege ogen aanziet, maar dit neemt niet weg, dat deze staten en volken zelfs volgens het naakte liinggadjati, volkomen in hun recht» zijn. Naluo. d» zal men van Ne der:zijde vermijden, der gelijke bewegingen te bevorde ren dat blijkt overigens ge heel overbodig maar wel zal het de taak van Nederland zijn, een eind komt aan het geheim zinnig gedoe en dat door de regering opening van zaken wordt gegeven. Het gaat hier toch niet om kleinigheden. De eenheid van het Koninkrijk der Nederlanden staat hier op het spel. De toe komst van Nederland en Indië beide. Is het zóver gekomen, dat Ne derland, nadat het jarenlang voor zijn vrijheid heeft gevoch ten, onder buitenlandse controle staat? En zoo ja, wie is dan de curator? Het is meer dan tijd, dat op vragen als deze, door de rege ring een ondubbelzinnig ant woord wordt gegeven. Of is het zo, dat de regering zwijgt onder druk van bui ten? Toestand in Duitsland ontzettend. Lord Pakenham, de Britse minister, verantwoordelijk voor het bestuur van de Britse zone, en die thans een driedaags be, zoek aan Duitsland brengt, ver klaarde tijdens een persconfe rentie, dat de toestand in Duits land ontzettend is. Hij beloofde een onderzoek in te stellen, naar wat'Amerikaanse journalisten eèn „nieuwsvör- duistering" noemden ten aan zien van dé huidige voedselcri- sis in de Britse zone. Duitsland moet betalen. De Duitse nieifwsdienst in de Amerikaanse zone van het be zette Duitsland meldt, dat de landen, aan welke Duitsland herstelbetalingen heeft te ver richten, volgens het nieuwe des betreffende plan van het Ameri kaanse militaire bestuur recht hebben op machine-onderdelen en uitrustingstukken uit fabrie ken in de Amerikaanse zone. De Westelijke mogendheden krijgen 3378 artikelen ter waar de van rvjim 11.5 'millioen mark, terwijl de Sowjet-Unie 888 ar tikelen ontvangt met een waar de van ongeveer 2 millioen mark. Onder de Westelijke landen wordt ook Nederland genoemd.Nederland. Een Nederlandse lening in de V. S. Dp Fa. Kuhn Loeb heeft bij de Securities Exchange Commis sion de registratie aangevraagd van een 10-jarige 334 pet. Ne derlandse dollarlening van 20 millioen dollars, waarvan de obligatiën zullen worden aange boden door een Emissie Syndi caat onder leiding van de ge noemde firma. *- In de toelichting op de regis tratie aanvrage wordt er o.m. op geweien, dat ifit de van Ne derlandse zijde verstrekte gege vens blijkt, dat in de periode na, de bevrijding vergeleken met de gegevens van voor de oorlog, een opmerkelijk herstel in som mige takken van het' Nederland: se bedrijfsleven valt vast te stel len. Ten" slotte wordt in de ver klaring gewezen op de uitste kende credietwaardigheid van De Palestijnse kwestie. De politieke commissie der V. N., die zich met de Palestijnse kwestie bezig houdt, heeft de verklaringen van Mosje Sjertok, lid van het Joods Bureau, en- van Henry Kattan, vertegen woordiger van de Arabische Hoge commissie, aangehoord. Volgens Mosje Sjertok ligt de. oorzaak van de huidige crisis in Palestina vooral in het vraag stuk der Joodse immigratie, te Vakên7"'dkr'L7iïgadjati7ókjH?njy,.Kattan verzocht om on- op dit punt niet wordt* verkracht, middellijke stopzetting der Jood- en dat aan ieder gebiedsdeel, dat dit wenst, de volle gelegenheid wordt gegeven zich in algehele vrijheid, noch van de zijde van' Nederland, noch van de zijde der republiek gehinderd, over zijn toekomstig lot uit te spreken. Thans zal moeten blijken, dat Nederland durft staan voor het geen het ondertekende". We zouden het ook anders kunnen zeggen: Thans zal moeten blijken of de K. V. P. Kamerfractie durft staan voor hetgeen van die zijde meermalen werd uitgesproken. Het raadsel van de overhaaste ondertekening van het ontwerp- accoord Linggadjati is nog steeds niet opgelost. Minister Jonkman weigerde zich er over uit te laten. De Kamer moest genoegen nemen met de verklaring, dat er drin gende redenen waren, onmidde- hjk tot tekening van het ver drag- over te gaan. Buitenlandse druk, zoo werd hieraan toege voegd, was hierbij niet in het spel. Het republikeinse „Nieuws blad' te Batavia, schrijft nu ech ter: „Het valt niet te ontkennen, dat de overeenkomst van Ling gadjati tot stand is gekomen onder druk van buiten. Nadat de Nederlanders getracht had den bij monde van minister Jonkman en met een stunt van prof. Romme de Indonesiërs een eenzijdige interpretatie op te leggen, was het weer de buitenlandse druk, die de Ne derlanders dwong tot onder tekening van het accoord over te gaan." Dat klinkt zeer positief. En het schijnt te kloppen met de feiten. De vraag kan worden gedaan se. immigratie in Palestina. Hij acht het Palestijnse vraagstuk geen Arabisch-Joods vraagstuk. De Arabisch^ oppositie tegen de vestiging van een Joods Natio naal Tehuis in Palestina berust niet op een rassenvooroordeel tegen de Joden als zodanig. Ver der acht Kattan het vraagstuk niet op economisch terrein te liggen. Het argument, dat de Europese Joden beter dan de in woners van Palestina het land vooruit kunnen helpen door het te koloniseren, beschouwt hij als onaanvaardbaar en immoreel. Ten derde beschouwt hij de aanspraken der Zionisten ook niet historisch verdedigbaar. Dat de Joden meer dan 2000 jaar ge leden een koninkrijk in Pales tina bezaten acht hij geen argu ment. v een officiële mededeling uit Moskou. De" Irakese afgevaardigde Fad- hil Djamali stelde voor, dat de commissie van onderzoek zou nagaan, in hoeverre het begin sel, dat blijkens de eigen woon den van Truman aan diens hulp verlening aan Griekenland en Turkije ten grondslag ligt, op Palestina van toepassing ge bracht kan Worden. Hij citeerde daartoe de woorden van Tru man: „Ik geloof, dat het de po litiek der V. S. moet zijn om hun steuft te verlenen'aan vrije volken, die zich verzetten tegen een poging tot onderwerping door gewapende minderheden of door druk van buiten af", waar bij hij in dit geval „V. S." door „V. N." wilde vervangen. Moeilijkheden. De sub-commissie, die door de politieke commissie der V. N. was ingesteld om een tekst op te stellen over de samenstelling en bevoegdheid van de Commis sie voor-Onderzoek'voor Pales tina, is in. deze taak niét ge slaagd en heeft de kwestie 'naar de politieke commissie terug verwezgn. De politieke commis sie staat thans voor een moei lijke opdracht. Aardbeving in Italië. In Zuid-Italië en Sicilië heeft zich Zondag een ernstige aard beving voorgedaan. 3 personen zijn gedood en 33 gewond, gro tendeels bewoners van het plaatsje Isca aan de Golf van Squillace. Hier stortten een kerk en yele huizen in. Te Santa Ca- tarina aan de Ionische kust werd 1 persoon gedood en werden 3 personen gewond. Britse plannen voor Voor-Indië. De Britse plannen betreffende de overdracht van de macht in Voor-Indië zullen 2 Juni te New Delhi door Lord Mountbatten aan de Indische leiders ter ken nis worden gejjracht. 12 Duitse generaals beschuldigd. Generaal Taylor, eerste Ame rikaanse aanklager te Neuren berg, 'heeft aan het Tribunaal vobr oorlogsmisdadigers te Neu renberg, de geallieerde akten van beschuldiging overhandigd tegen 12 Duitse generaals, die beschuldigd worden van het vermoorden van honderdduizend burgers in Griekenland, Joego slavië *'en Albanië. De samenwerking óp landbouwgebied tussen Nederland, België en Luxemburg. Te Brussel hebben besprekin gen plaats gehad tussen de mi nisters van landbouw van Ne derland, België en het Groot Hertogdom Luxemburg. Naar van Belgische zijde ver luidt, zouden maatregelen ge troffen zijn om te verhoeden, dat de Belgische landbouw door de Nederlands-Belgisch-Luxem burgse economische Unie in haar essentiële belangen geschaad zou worden. Churchil te Parijs gedecoreerd. Churchil is Zaterdagmorgen te Parijs gedecoreerd met de Fran se Militaire Medaille, de hoogste Franse Militaire onderscheiding. De Militaire Medaille wordt voornamelijk toegekend voor het heldhaftig gedrag' aan onder officieren en slechts incidenteel aan hogere officieren voor het leiden van eëii geslaagde cam pagne*. De Militaire Medaille werd destijds door generaal De Gaulle geweigSrd, daar* het er volgens zijn mening op neer zou komen, dat hij zichzelf de onderschei ding toekende. Stalin weigerde de Medaille, omdat geen Russisch onderdaan officieel een .buitenlandse onder scheiding mag aanvaarden. Koninklijke familie weer thuis. Het Britse slagschip „Van guard" is Zondagmiddag van zijn reis met de Engelse Konink lijke familie naar Zuid-Afrika in de haven van Portsmouth te- ruggekeërd. Amerikaans leen- en pachtprogramma voor Europa? Naar de gezaghebbende jour nalist Walter Lippman in de Washington Post schrijft, zal de Amerikaanse regering binnen de volgende twaalf maanden een leen- en pachtprogramma in enigerlei vorm voor Europa moeten lanceren. Lippman, die vaak de politiek van het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken weergeeft, en soms zelfs voorspelt, zeide, dat een „catastrophe van de Europese levenstandaard" mogelijk is. Hij voegde er aan toe, dat de V. S. binnen enkele maanden in de een of andere vorm een leen- en pachtprogramma van ten minste vijf milliard dollar per jaar yoor Europa zullen moeten lanceren. Sowjet-minister ontslagen Koenetzof, de Sowjet-minister van Volksgezondheid, 'wegens of het nu niet tijd wordt, dat er incompetentie" ontslagen, aldus ONGERUSTHEID EN TELEURSTELLING m NEDERLANDSE KRINGEN. Het Franse persbureau A.F.P. eenkomst beogen, 'geen vooruit- meldt, dat volgens een officieel gang gemaakt, Nederlands communiqué, de Ne derlandse voorstellen betreffende samenwerking op economisch ge bied tussen de Nederlanders en de republikeinen na onderhande lingen, die verschillende weken in beslag namen, door de republiek zjjn verworpen. De gemeenschappèlijke regeling door de Nederlandse regering voorgesteld betreft: 1. De vestiging van een ge meenschappelijk centrum ter verkrijging van inlichtingen en ter controle op de export. 2. De stichting van een cen traal deviezenfonds om de voor geheel Indonesië noodzakelijke aankopen te financieren. De républikeinse weigering verhindert de instelling van een Nederlands-republikeinse douane, Te Djogja schijnt men nog steeds een weg te bewandelen, die mén na het accoord van Ling gadjati had moeten verlaten en, men overlaadt ons met verwijten en insinuaties, wanneer wij han delen in de geest van Linggad jati. Een vijftien dagen na de on dertekening van het accoord, zo zegt het commentaar, begon de republikeinse pers opnieuw met een anti-Nederlandse campagne" alsof er geen accoord bestond,. Van de andere kant schrijft het republikeinse „Nieuwsblad": „De Nederlanders zullen ondervinden dat onze houding in volle ernst tot het einde, toe gehandhaafd zal blijven. Indien de Nederlanders er niet aan denken de blokkade op te Tijdens, da recéptie, welke ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van het Leger des Heils te Amsterdam plaats vond, gaf ook de burgemeester, Mr Am. d'Ailly, van zijn belangstelling bltfk. De burgemeester in gezelschap van Commandant Ch. Durman en kolonel Govaarts. die de mogelijkheidzou kunnen IMolfk'f' "f openen tot de terugkeer van de Jntf"1' normale handel in alle havensK Nederlanders van Tnrtië zullen dan moeten kiezen tussen twee mogelijkheden: do oorlog of een onvoordelige regeling. Zelfs indien de vreemdeling (d.w.z. Amerika) de Nederlanders bij een eventuele aggressie zou steu nen,zullen de Nederlandse mili taire leiders onze stellige bedoe ling om de tactiek van de ver schroeide aarde toe te passen op het eerste téken van de algeme ne aanval niet kunnen negeren". van Indië. De republiek weigerde even eens de aanvaarding vah een voorlopige regeling, die zou voor zien in het opheffen van de blok kade op producten van vreemde ondernemingen op republikeins gebied. De republikeinse tegenvoor stellen negeerden de onvoorwaar delijke erkenning van de artike len 14 en 15 van de overeenkomst van Lipggadjati. De republikein se houding heeft, volgens een communiqué van ;de regerings voorlichtingsdienst in Nederland- Maar' Prof. Sehermerhorn optimistisch Tijdens een interview met Ane- se kringen grote ongerustheid en i ïfi. Pontianak heeft Prof. teleurstèlling gewekt. Er wordt I Sehermerhorn op een vraag be- echter getr-cht een andere oplos-n "e* communiqué van de sing te vinden. regeringsvoorlichtingsdienst over I de economische besprekingen Geprikkelde Stemminq in verk,aard> dat hierin geen sprake r? y is- van een crisis in de huidige si- turopese kringen. j tuatie, docji alleen van,een mede- Republikeinse dreigementen. ?eU,ng' welke be00gt de„ verschil- i lende punten, waarop het bèrei- Het Franse persbureau A.F.P; j ken van een oplossing door de meldt, dat volgens een commen- i gang van de besprekingen tot nu taar van de Nederlands-Indischetoe niet verwezenlijkt kon wor- voorlichtingsdienst, waarin op den, weer te geven, gematigde wijze de geprikkelde Deze punten zijn té beschou- stemming in Europese kringen in j wen als van vitaal belang voor de Indië tot uiting wordt gebracht, organisatie van een vruchtbare optimisme nauwelijks geoorloofd samenwerking en eeri practische Is. uitwerking van het accoord van Al zijn dan aldus dit com- Linggadjati. mentaar de militaire acties Prof. Sehermerhorn sprak de over het algemeen gestaakt, toch hoop uit, dat terstond na de tè- is bij de onderhandelingen, die rugkeer der autoriteiten te Ba- het verwerkelijken van de over- tavia de besprekingen in hooeste Bij mij was niet de opzet aanwezig mijn land te benadelen." Na een zitting van het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam, welke twee dagen in beslag nam, heeft Jhr de Geer oud-minister-presl- dent, eindelijk de gelegenheid gekregen zijn houding te verklaren. Hij deed dit in een langdurig betoog, waarin hij alle onderdelen van het requisitoir juridisch besprak. Jhr. de Geer betodgde als volgt: Ik word verdacht niet van het plegen van een openbaar' misdrijf, maar van het bezit ten van'boze gedachten. Ik ben verdacht geworden van ontrouw aan onze vrije democratische instellingen, van geestelijke ver bondenheid met mensen, die ik als landsverraders, beschouw. Dit werd nog versterkt door mijn terugkeer in Nederland, die voor mij niets anders was, dan een terugkeer naar mijn familie, als vrij burger. Zeker heb ik nooit sympathieën gehad voor het na tionaal socialisme. In 1933 hield ik een rede in het parlement, waai-van een mijner ambtgeno ten' zeide, dat het de scherpste aanval op het nationaal socia lisme was, die hij ooit gehoord had. Jhr .de Geer haalde vervol gens talrijke passages aan uit vroeger door hem gehouden re devoeringen, waarin hij zich scherp kantte tegen het antise mietisme en het nationaal sócia- iismk „In de nationaal socialistische barbaarsheid", zo vervolgde hij, heb ik geen korreltje goud kunnen vinden, hoewel ik altijd gemeend had, dat elke dwaling een 'kleine waarheid inhoudt. Mijn terugkeer hierheen", zo ging hij voort, „heeft tot resul taat gehad, een wolk van ach terklap, van laster en bedrog, waaraan ik niet kon ontkomen. Zijn terugkeer. Vervolgens sprak jhr de Geer over zijn terugkeer naar Ne derland. „In September 1940", zo zeide hij, „kreeg ik eervol ontslag als eerste minister. Ik had mijn taak in Londen, vervuld en ik meende volkomen gerechtigd te zijn naar de mijnen terug te keren. Misschien was het ver keerd, ontactvol, individualis tisch, wereldvreemd, naief Geer voort, „dat ik door mijn terugkeer mij in de macht van de vijand begeven heb, is niet erg logisch. Immers, men zou dit verwijt tot alle hooggeplaats- ten, die op 10 Mei in Neder land gebleven zijn, moeten rich ten. Zij hebben zich toch ook in handen van den vijand be geven? Nadelige gevolgen? Sprekende over de nadelige gevolgen van zijn terugkeer tot het Nederlandse volk, zeide jhr de Geer: „Ik kan niet geloven, dat mijn terugkeer een inzin king in de kracht van het Ver zet heeft teweeg gebracht. Mis schien^ dat dit een kort ogen blik het geval geweest is, doch het moet van zeer voorbijgaan de aard geweest zijn. Indien hef politieke vertrouwen van de Nederlanders dóór mijn terug keer een ogenblik geschokt was, is het zeker niet door de terug keer zelve, maar door de wa pens, die de critici in Londen door de radio tegen mij gebruik ten en waarmede zij ten slotte de Duitse propaganda voedsel gaven. De brochure. Wat zijn brochure betreft, be toogde bekl., dat er velen met hem (o.a'. Lloyd George), een opvatting huldigden gelijk aan die, welke hij in zijn brochure uitgewerkt had. Uitvoerig be sprak hij, hoe Engeland steeds getracht heeft de oorlog te voor komen en hoe Chamberlain met grote bijval van het Engelse parlement en van vrijwel de ge hele wereld in 1938 op vrede lievende wijze met de Duitsers sprak, terwijl reeds toen dui zenden in de Duitse concentra tiekampen leden. „Men zag toen heel goed in", zo zeide hij, .„hoeveel leed een oorlog over de wereld zou bren gén. De oorlog is thans achter I tuiging. Zij werd slechts uit 1 eigen beweging geschreven en I niet, zoals wel geïnsinueerd, jwerd, op aandrang van Duitse zijde. .Ik schreef naar een ge- j inspireerd appèl tot een laatste i poging vrede te maken voor dat Ide oorlog ten einde gevoerd zou zijn" Gceu defaitisme. „Defaitisme", zo vervolgde hij, „had geen deel. aan mijn brochure, evenmin als de vre deswil van Lloyd George als de faitisme is op te vatten. Ook is het. geen defaitisme geweest van allen", zoo riep hij uit, „die ooit naar vrede streefden en meenden, dat de oorlog zelf moord betekent. Ook ditnjaal is onze beschaving aan het ergste ontkomen. Defaitisme is liet te twijfelen aan de -mogelijkheid, jdat de volkeren elkander eens [zullen vinden". Jhr de Geer betoogde verder, dat op zijn dagvaarding geen strafuitsprdak' zou mogenvol gen. £Ik heb niet opzettelijk de Nederlandse staat' benadeeld of de vijand bevoordeeld", zeide i hij en ging vervolgens over tot een uitvoerige beschouwing van het begrip „opzet" en trad hier bij in verscheidene juridische details. „Het is .'niet denkbaar", zo zeide hij, „dat ik opzettelijk de Nederlandse zaak heb bena deeld en zo dit toch direct of indirect het geval zou zijn, is zulks zeker niet mijn opzet ge weest". Nadat hij met een uitvoerig juridisch' betoog het requisitoir in alle onderdelen haa bespro ken, vertelde jhr de Geer, dat de brochure ten aanzien van de zakelijke inhoud geheel onver anderd is gebleven en volkomen overeenstemt met zijn oorspron kelijk manuscript. Er is geen sprake van, zo zeide hij, dat de Duitsers hierop enige invloed zouden hebben geoefend. Het moest om de censuur, daaraan was niet te. ontkomen, doch ik. legde mij er bij neer omdat ik in ieder geval de brochure meende te moeten verspreiden. Komende tot het slot van zijn pleidooi haalde verdachteeen citaat aan over de „Dreyfuss- affaire": Als 'Dreyïuss? „Dreyfuss is schuldig en zijn onschuld is een verzachtende omstandigheid". ,,-Zo zou 't ook met mijn geval zijn, indien u mij zoudt veroordelen. Want indien bij mij de opzet aanwe zig geweest, was mijn land te benadelen, dan zóu ik de zwaar ste straf verdienen. Indien u mij deze niet geeft is het 'omdat gij zelf niet' aan deze onzet kunt geloven. Ik meen dat uw Hof dus niet tot een veroordeling tegen mij zal kunnen komen. Mocht het oordeel anders zijn, dan verzoek ik u wel rekening te hóuden met mijn hoge leeftijd. Misschien heb ik de avondvr.ede niet Verdiend. Ik heb. vele_ fouten - gemaakt, maar als in deze klacht het „schuldig" wordt uitgesproken ■zal het zijn tegen iemand. - die ten aanzien van uw aanklacht een rein geweten heeft". De uitspraak is bepaald op 23 Mei. a.s. Jhr de Geer in de beklaagdenbank. hoe dan ook, ik was gewoon mijn eigen zienswijze te volgen en liet mij niet van mijn besluit afbrengen. Wat betreft het feit, dat ik mijn Indische opdracht niet uitvoerde, moet ik u zeg gen, dat de zaak heel anders ligt, dan aan uw Hof is voor gesteld. Minister Weiter heeft tegen mij gezegd: „Als gij paar Indië wilt om uw kinderen te bezoeken, wil ik u wel een op dracht geven. Ik stel eigenlijk geen prijs op u". Het bewijs, dat mijn opdracht niet serieus was, ligt wel hier in, dat er geen ander in _mijn plaats - ging, toen ik naar" Ne derland teruggekeerd was. Dat ik naar Nederland' terugkeerde is verkeerd geweest, niet voor het Nederlandse volk gelukkig, alleen maar voor mijzelf. Ech- ben ik niet geleid door de een of andere ontrouwe -gedachte toen ik besloot naar Nederland te gaan. Mijn w er k e 1 ij k.e te rugkeer was „de onpolitieke te rugkeer van een ambteloosbur- ger", het f a n to o m van mijn terugkeer, was „de wolk van achterklap .en achterdocht", die daardoor opwaaide. „Het verwijt", zo ging jhr de instantie voortgang zouden kun nen vinden. Uit andere welinge lichte bron verneemt Aneta nog, dat het informele overleg op be paalde punten gisteren te Bata via werd voortgezet. Incident in de haven van Sibolga. De marine voorlichtingsdienst meldt, dat tijdens een onderzoek van het m.s. „Nan Mei" op de reden van Sibolga door Hr. Ms. „Banckert" een republikeins ma rinevaartuig verscheen, dat geen gevolg gaf aan het driemaal her haald en door het schip begrepen bevel tot stoppen. Hierop werd door een motorsloep van de Banckert een waarschuwings schot. gélost, waarna vah de wal een levendig mitrailleur- en ge weervuur - kwam. Dit vuur werd door de Nederlandse torpedoja ger tot zwijgen gebracht. ■Het 800 ton metende Britse m.s. „Nan Mei" heeft te Sibolga 50 ton rubber van een onbekende eigenaar geladen. Men was in het bezit van de vereiste vaarver- -de rug, maar men moet de din gen zien in de tijd waarin, zij zich afspelen en niet met een wijsheid achteraf. Thans nu de oorlog gelukkig door de geallieerden overwonnen is en het nationaal socialisme vernie tigd is, zien wij, dat het goed was toch de strijd tegen Duits land té wagen. De brochure, die ik schreef, was het product van mijn over- Opnieuw staking bij Renault. 1400 arbeiders van twee fa brieken van Renault zijn giste ren, nadat zij nog.geen half uur het werk hervat hadden, weer in staking gegaan. Met 17000 andere arbeiders van de Re- naultfabrieken waren zij gister morgen weer aan het werk ge. gaan. Zij 'besloten de 3 franks loonsverhoging niet' te accepte- Duitsland. Over de algemene staking, weifee Vrijdag te Hamburg werd gehouden, vernemen we nog het volgende: Precies op het mid daguur verlieten vandaag honderdduizenden arbeiders en em ployes te Hamburg hun fabrieken, werkplaatsen, kantoren cn winkels voor het houden van een symbolische staking als pro test tegen de voedselschaarste. Dit is de eerste algemene sta king te Hamburg sedert het op treden van het nazi-bewind. Zelfs radio-Hamburg staakte mee, en zond alleen nieuws.uit. Gas- en eïectriciteitsbedrijf, als mede voedselvoorzierflngsbedrij- veri en nieuwsdiensten werkten echter door. Ofschoon de mili taire autoriteiten geen ongere geldheden vreesden de vak- bondleiders. hadden de betogers gewaarschuwd de orde te bewar sen ontrieden zij de Britse manschappen zich in het cen trum van de stad te vertonen. Er hadden talrijke optochten plaats, waarin banieren en plak katen werden meegedragen. Be opschriften riepen om voedsel. Bij 't centraal station luisterden ongeveer zestigduizend mensen naar een rede van Adolf Kum- merness, voorzitter van het ste delijk verbond van vakvereni gingen. Kummerness wenste Hamburg en de Ruhrstreëk on middellijk tot noodgebieden ver klaard te zien. De landbouw- administratie moest in samen werking met de vakbonden niet spoed alle voorraden in Ham burg. inspecteren en het opge slagen voedsel moest onder de bevolking verdeeld worden, waarbij de vakbonden controle De 'voornaamste optocht be stond uit meer dan honderd- twintigd.uizend man, "volgens vakbondleiders de grootste de monstratie, die Hamburg ooit ge- zieh heeft. Toestand in* Ruhrgebied. Lord Pakenham heeft Zondag- te Düsseldorf drie uur lang ge- iconfereerd met Hans Lübke, minister van voedselvoorziening van Nord-Rijnland-Westfalen. |Na de conferentie begaf Lord Pakenham zich onmiddellijk haar Londen. In de voedselpositie van het ;Ruhrgëbied schijnt weinig ver betering te komen, daar mil-' lioenen arbeiders gisteren hun vierde week in zijn gegaan met een levensmiddelcnrantsoen, waarvan de calorische waarde minder dan de helft van het of- ficiële aar>ta\ van 1550 per dag is. De S.P.D.-meerderheid van de gemeenteraad van Wuppertal" heeftr gedreigd haar. functie neer te leggen, indien de voedselpo sitie niet verbetert. Waarnemers wijzen er op, dat de communis tische fracties van gemeentera- dèn in het' gehele Ruhrgebied waarschijnlijk eveneens iéts der gelijks zullen doen, nadat Don derdag een grote paTtijbijeen-

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1