ZEEUWSCH DAGBLAD Oud-Minister Jhr Mr D. J. BE BEER voor het Bijzonder Gerechtshof. EE ONDERHANDELINGEN IN INDIË. DEMOCRATIE. Nieuwe Regeringsnota op komst. Geïnterneerden in de mijnen. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- jtr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vloóswijkstraat, Telefoon 2052. - 3e jaargang No. 640 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND maandag 12 mei 1947 Abonnement!prijs f 3.30 per kwartaal Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DS SMIT Advertentieprijs 1-2' cent per m.m. Mét vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ te Middelburg, Dr K. HUkZENGA te Middelburg, Rubriek Kabouters 5' cent 'per woord. Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet Op- en ondergang ran Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 4.51 u., onder 20.22 u. Maan op 2.44 u., onde# 11.24 u. Hoogwater te Vlissingen. Dinsdag 13 Mei: 7.30 u. 1.50 m„ 19.52 u. 1.20 m. Wij leven in een tijd vol ver warring. Voor een deel is dit een ge volg van het feit, dat dezelfde namen gebruikt worden voor andere begrippen. Zoo is het ook met het woord democratie. De uitlegging was i.iet steeds dezelfde, maar het kwam toch altijd hierop neer, dat de volksinvloed tot haar recht kan komen. De laatste jaren is dat anders- geworden.. Hitier noemde zijn dictatuur democratisch, omdat zij heette te steunen op de volkswil, zoals s„ die tot uiting kwam bij verki'e- van prof. Lieftinck heeft grote Hulp der V. S. aan Korea? Volgens een functionaris van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zal een voorstel tot het oprichten van dollarfondsen om fle politieke en economische "onafhankelijkheid in Korea te helpen vestigen zeer binnenkort aan hef Amerikaanse congres worden voorgelegd. De onlangs verschenen nota zingen waarbij alle vrijheid zoek was. - In Rusland is het niet anders. Ook daar kent men de dictatuur met een democratisch etiket. In ons land is op dit ogen blik de vraag aan de orde of ook de banken, als dat pas geeft, hun mening mogen zeggen. teleurstelling gebracht, omdat daarin met geen woord gerept werd van de maatregelen die de regering denkt tè nemen om de verbijsterende tekorten op de Rijksbegroting zo niet weg te riemen, dan toch te verminde ren. Volgens „Het1 Vrije Volk" is er Gezaghebbende mannen in de nu een nieuwe nota op komst. P. v. d. A. hebben betoogd, dat! Nog deze maand aldus dit dit niet het geval was, althans j blad kan. een nieuwe nota te niet wanneer die banken critiek gemoet worden gezien waarin zouden' willen oefenen op de nadere mededelingen zullen wor- financiële politiek van.het hui-'den- gedaan over het practische dige kabinet. -beleid dat door de -verschillende Dit standpunt werd als volgt ministeries in verband met" de verdedigd: de banken zijn goedj deviezenpositie zal moeten wor- beschouwdigeme^nsehapsorganen den gevoerd. Onder voorzitter- omdat ze door minister Lieftinck schap van minister Lieftinck werden ingeschakeld bij de uit-j -werkt thans, de prioriteiten voering van zijn monetairecommissie, waarvan prof. dr J. maatregelen. j Centraal Planbureau en dr M. Op die wijze zijn ze geworden Holtrop, president van de Ne- lagere organen. Welnu, het is derlandse Bank als lid deel uit» niet on-democratisch als hetmaken, aan de voorbereiding (Vervolg). Gerbrandy spreekt. Oud minister prof. Gerbrandy, van een rapport, dat waar schijnlijk over anderhalve week aan de' ministerraad zal kunnen j worden voorgelegd. De gegevens omtrent de ver lagere orgaan zich schikt naar het hogere. Het klopt als een bus.- Heel het leven wordt afhah- gelijk gemaakt van of- be- schouwd als dienstbaar aan deschillende departementen wor- grote dictator, de Staat. Maar; den bijeengebracht door sub- omdat het lagere orgaan zichcommissies bestaande uit -hoofd- schikt naar het hogere, is dit1 ambtenaren van de departemen- geen dictatuur, maar.... demo- ten. Naar ons ter ore komt ,zijn cratie. zij dezer dagen met hun werk En de volgende stap is dan,gereed gekomen en werden hun dat de massa in naam van die adviezen aan de prioriteitscom- dusgenaamde democratie wordt opgeroepen te helpen breken de invloed van hen die opkomen voor de bescherming van de grondwettelijke rechten van het volk. missie inmiddels uitgebracht. Verwacht mag worden, dat in de komende nota vooral aan dacht zal worden geschonken aan het vfaagstuk van de in vesteringen op lange termijn. Hun positie bij een eventuele staking. In de Éérste Kamervergade ring is de heer Kramer (Arb.) teruggekomen op hetgeen mi nister Huysman in de Memo rie van Antwoord inzake de be groting der Staatsmijnen heeft opgemerkt met betrekking tot het aan het werk blijven van gedetineerden in geval in de steenkolenmijnenbouw een sta king mocht uitbreken. In antwoord daarop heeft de minister zijn standpunt aldus nader Omschreven: - De materiële nood, waarin ons volk als geheel en een brede laag ervan in het bijzonder ver keert, is zeer groot, terwijl de steenkolenmijnbouw voor onze nationale welvaart een sleutel positie vormt. Een rèdelijke mogelijkheid tot overleg en tot overleg en tot minzame regeling in democratische zin ter ophef fing van sociale misstanden, is zeer zeker in de steenkolenmijn- bouw aanwezig, terwijl van de zjjde der regering in het kader van het algemeen belang een vooruitstrevend en sociaal ge richt beleid wordt- gevoerd. Deze beide overwegingen lei den tot de conclusie, dat be langentegenstellingen, die on der normale omstandigheden mogelijk een staking in der steenkolenmijnbouw zouden kun nen wettigen in deze noodfrase van onze nationale economie en in aanmerking nemende het sociaalgerichte beleid der rege ring, niet kunnen worden ge acht eén staking in de steen-' kolenmijnbouw als sleutelindu strie te wettigen. Het is mede óp deze gronden ondenkbaar, dat de verantwoor delijke leiders van' de Neder landse arbeidersbeweging ais geheel of in grote meerderheid toteen zedelijk niet verant woorde staking zullen besluiten. Daarnaast is een gedeeltelijke staking of een wilde staking zeer zeker niet toelaatbaar te achten. Van' de regering kan. derhal ve niet worden verwacht, dat zij zulks op grond der Jiier- voren gedoemde omstandig heden en overwegingen zal toelaten, dat in de steenkoleu- mnen tewerkgestelde gedeti neerden aan een staking in deze mijnen deelnemen. "1 Van de regering kan worden verwacht, dat zij zich het recht voorbehoudt om deze gedeti neerden onder omstandigheden en op groncfen als hier aan gegeven arbeid te laten ver richten. Ik voeg hieraan toe, dat bij een algehele staking in dé steenkolenmijnen het"* doen ar beiden van gedetineerden be zwaarlijk als een effectief sta- kingbrekend middel kan worden beschouwd, terwijl bij een ge deeltelijke of wilde staking be zwaarlijk een grond aanwezig is te achten om terwijl een groot deel der vrije arbeiders uit plichtsbesef werkt de ge detineerden het werk te laten onderbreken. Ik meen, dat door het innemen van dit standpunt geen enkele toezegging gebro ken wordt, doch dat irf tegen deel het algemeen belang er mede wordt gediend. Marshall over de Internationale Handels- Marshall heeft in een bood schap .aan een Amerikaanse vakvereniging verklaard, dat de resultaten van de werkzaamhe den' der Internationale handels organisatie te Genève een direc te invloed zullen hebben op het strevén der V. S. om de vrede, te bevorderen. Staking te Durham - beëindigd. De werklieden die de liften bedienen van de kolenmijnen te Durham hebben besloten de staking, die Maandag was be gonnen, te eindigen, naar men. schat heeft deze staking een dagelijks productieverlies van 26.000 ton betekend. Te Londen is een tentoonstel ling van steden-architectuur ge opend, waarop o.a. de plannen voor de opbouw van Rotterdam te bezichtigen zijn. De gouverneur van Neder- Saksen, Mac Ready, heeft de so ciaal-democraat Heinrich Kopf opgedragen het nieuwe staats- kabinet te vormen. Het Comité voor een Verenigd Europa, o.a. geprotegeerd door Churchill, organiseert een grote bijeenkomst, op 14 Mei in de Al- berthal te Londen. Onbekend gebleven personen hebben op vier textielmagazijnen te Tel Aviv overvallen gepleegd en daarbij brand gesticht. De aangerichte schade beloopt dui zenden ponden sterling. Het Britse vakverbond van te lefonisten verlangt invoering van een werkweek van vijf dagen. Het personeel van de openbare middelen van vervoer "te Napels is wegens het weigeren van toe kenning van zekere toelagen in- staking gegaan. Volgens het Italiaanse blad „Momento" zou de bisschop van Zara, Mgr Domoi Munzani, zijn Diocees hebben moeten verlaten omdat hem de uitoefening van zijn ambt onmogelijk werd ge maakt door gewelddaden - van Joego-Slavische zijde. De bis schop zou zich nu naar Triest be geven. Het Atheense persbureau be richt, dat een „Communistische bende" in de kleine haven van Pidna, een baggermachine heeft opgeblazen na eerst de beman ning te hebben gedwongen het schip te verlaten. In een gebied bij Berlijn zijn op verscheidene plaatsen tege lijkertijd bosbranden uitgebro ken. De oorzaak is nog niet be kend. De branden konden bin nen een paar uur worden ge blust. Volgens verklaring van het hoofd der Britse missie voor werving van arbeidskrachten, thans te Wenen Vertoevend, zou Groot-Brittannië bereid zijn 100.000 verplaatste personen op t-i nemen als vrijwillige arbei ders, met uitzondering van is de volgende getuige, Over het ontslag van jhr. de Geer als minister-president ver telt prof. Gerbrandy, dat dit niet geheel vrijwillig is geschied. Hij wenst zich niet uif te laten over de redenen, die tot dit ont slag aanleiding hebben gegeven. Pres.: „In Augustus 1940 vroeg jhr. de Geer, toen hij nog minis ter-president was, verlof om een vacantieréis naar Zwitserland te maken. Hoe vond U dit verzoek Bevreemdde U dat?" Prof. Gerbrandy, die de indruk maakt, dat hij niet gaarne de in terne dingen uit de diplomatieke sfeer in het openbaar .behandeld ziet, antwoord: „Ja dit be vreemdde mij. De plaats van de minister-president was natuurlijk bij de regering." Pres.: „Waf weet u van de ra diorede d.d. 20 Mei 1940 van Jhr de Geer waarin hij de ambtena ren in Nederland aanmoedigt zo veel mogelijk met de Duitsers samen te werken en door kalmte en' Waardigheid de eerbied van de bezetter af te dwingen?" Get.: „Ik was hét er niet mee eens. Jhr de Geer heeft mjj er niet in gekend". Pres.: „Toen verdachte naar Indië vertrok, lag het in de be doeling van de Nederlandse rege ring de oorlog door te zetten tot het bittere einde?" Get.„.Absoluut. Jhr de Geer was een andere mening toege daan. Kort voor zijn aftreden zeide hij, dat hij geen eerste mi nister kon blijven als ik doorging het aan té sturen op het doorzet ten van de oorlóg". Pres.: „Er is sprake van ge weest van Duitse zijde zou dit zijn gezegd dat een Neder lands gouvernement onder lei ding van Jhr de Geer het de Duitsers gemakkelijker zou ma ken hun bewind in Nederland te voeren. Lijkt het u waarschijnlijk dat Jhr de Geer een dergelijke functie zou hehben aanvaard?" Prof. Gerbrandy: „Zeker niet. Daar was hij natuurlijk tegen" Pres.: ,,U twijfelt dus niet aan zijn vaderlandsliefde?" Prof. Gerbrandy: JTiet in.sub jectieve zin". 1 Woordbreuk, Na. de pauze deèlde de oud minister van - Koloniën. Weiter, een en ander mede over de zen ding van JJjr de Geer naar Indië, Pres.: „Toen verd. wegging was hij dus officieel belast met uw opdracht?" Get.: „Ja wij -.betreurden het, dat een goede financier als Jhr de Geer in Engeland werkeloos was. Wij vóélden, dat wij hem ter wille zouden zijn door hem met een opdracht te belasten", Pres.; „Beschouwde u het feit, dat hij toen naar Nederland te rugkeerde, als een woordbreuk?" Get.: „Inderdaad". Verder werden o.m. nog ge hoord óud-minister Bolkestein en Otto Bene, oud-gevolmachtigde van de Duitse regering in Den Haag. Laatstgenoemde verklaarde, dat men in Duitse kringen er in politiek opzicht een zekere waar de aan hechtte dat Jhr de Geer naar Nederland terugkeerde. De voornaamste reden was echter, dat men er geen nadeel in zag „de oudé man naar zijn familie te laten terugkeren". De Geer verdedigt zich. Jhr de Geer daarna gehoord, ontkende tert stelligste, dat zijn terugkomst, in Nederland nade lige invloed zou hebben op de vastbeslotenheid van het volk de strijd voort te zetten. Öp de vraag of verdachte de geaccep teerde reispredietbrief niet be, schouwde alseen verplichting zijn opdracht in Indië uit te voe ren, antwoordde hij: „Toen ik uit Londen wegging, was ik inder daad van plan naar Indië te gaan". Verder zeide hij: „De regering heeft" zich nooit er over be zwaard, dat ik mijn Indische op dracht niet uitvoerde. Echter wel dat ik naar Nederland terugging. De getuige Otto Bene ver klaarde, dat hij na inzage van de brochure, deze naar het mini sterie van Buitenlandse Zaken ter beoordeling had doorgezon den. De brochure kwam terug met enkele correcties, die met Jhr de Geer besproken werden. Otto Berje gaf toe, dat hij aan publicatie van de brochure een propagandistische uitwerking toekende, die gunstig was voor een vereniging van de Europese landen en in zekere zin ook voor het Duitse rijk. Zwak en sluw. Zaterdag werd de behandeling voortgezet. Verschillende schriftelijke ver klaringen van getuigen in het buitenland o.a. van Ds van Dorp, hielden in, dat de, terugkeer van Jhr de Geer aan de Nederlandse zaak groot nadeel had kunnen berokken. De heer G. E. van Walsuhi, oud vriepd van verdachte, verklaar de, dat het dagelijks bestuur van de C.H.-Unie bijeeh kwam om zijn houding tegenover Jhr de Geer te bepalen toen zijn komst hier bekend werd. Hij noemde Verdachte physiek zwak, doch overigens listig en .sluw. Oud-minister Steenbergen gaf in zijn schriftelijke verklaring te kennen, dat hij de terugkeer naar Nederland onomwonden moest afkeuren. Deze daad heeft een slechte indruk gemaakt en het Pres.: „U bedoelt zeker Prof. Gerbrandy. Die heeft gezegd, dat hij u daarheen zou volgen om u het terugreizen naar Nederland te kunnen beletten". Verd. verklaarde verder, dat men zijn handeling indivudalis- tisch, eigengereid, wereldvreemd of naïef kan noemen, maar zij was niet egoïstisch. Daarna volgde een uitvoerig requisitoir van de pr- --fis caal Mr Bakhoven. Üityoerig schilderde deze de houding van Jhr de Geer bij de besprekingen der regering in Londen. Hij wilde en dit is ook de mening van Prof. Ger brandy de Duitsers niet te zeer tegen Nederland in het har nas jagen, en de mogelijkheid tot toenadering met de Duitsers openhouden. Driemaal is de kwestie van een compromisvrede met Duitsland door Jhr de Geer ter sprake ge bracht. Requisitoir. Ik geloof niet, zo zeide hij, dat Jhr de Geer een compromisvrede nastreefde, die voor Nederland nadelig was. Hij liet zich echter i te zeer leiden door zijn pacifis- heeft- maar al te veel moeite ge- tische inslag en hét gevaar be- kost het prestige te herstellen. stond, dat hij bij het streven naar Verder las de president een een formele onafhankelijkheid brief voor, die verd. begin 1942 een materiële onafhankelijkheid geschreven heeft, naar aanleiding zop bereiken. De vredespogingen vaq zijn wens een brochure tevan j|lr <je Geer kunnen echter schrijven. Tn deze brief gericht n00;t aanleiding zijn voor een aan' Goedewaagen, maakte verd. strafvervolging". duidelijk, dat de brochure niet in -strijd was met de Duitse belan gen en als een geïnspireerd ge- Sprekende over het niet uit voeren van de opdracht, om naar Indië te gakn, betitelde de. pro schrift moest Vvordén opgevat omcureur-fiscaal deze verzaking als de vrede te bereiken. Seyss In- Morele desertie", quart "gaf echter geen toestem- i>Ik neem niet aan> dat bij de 'verdachte de opzet tot bevoor deling van de vijand bestaan ming tot de publicatie. Briefaan Goedewaagen. Tenslotte las de president een bij de procureur fiscaal binnenge- heeft. Toch had hij moeten we ten, dat hij Nederland door zijn komen brief van een oud-illegaalhandelwijze beftadeelde. Hij was van verschillende zijden hierop gewezen. Jhr de Geer yioge er Duitse onderdanen. In de V.S. is het de koudste maand Mei sinds 24 jaar. In de staten New-York, Pennsylva nia en in het Noorden van Nieuw-Engeland is sneeuw ge vallen. In sommige delen van het Midden:Westen is de tem peratuur 10 graden Celsius on der nul. Vertegenwoordigers van En geland, Frankrijk en België zullen 20 Mei te 'Parijs bespre kingen voeren over hun kolo niale vraagstukken in Afrika, zoals gezondheidszorg en land- ontginning. Deskundigen van acht lan den op het gebied van weg vervoer zijn te Kopenhagen,bij eengekomen om te trachten de bepalingen voor het wegvervoer te vereenvoudigen en de stan daardiseren. strijdster voor. In deze brief schrijft de afzendster, dat ver dachte tijdens zijn verblijf, in Ber lijn in verbinding heeft gestaan met Hitier, Himmler en Bor- mann. Hij zou, volgens dit schrij ven, toén inlichtingen met op gave van .namen hebben ver strekt over de illegaliteit. 'Getuige Posthuma achtte een contact tussen verdachte en Hit- Ier Himmler en Bormann uit gesloten en Jhr de Geer ant woordde op. een desbetreffende .vraag: „Toen ik dit schrijven hoorde voorlezen kon ik voor het eerst, tiidens dit proces, lachen. De vrolijke noot ontbreekt niet". Naar Zwitserland. Hierna volgde hef verhoor van verd. dat geennieuwe gezicijts- j punten opleverde. De président sprak o.a. over het voornemen van Jhr de Geer een vacantiereis naar Zwitser land te maken en stelde hem de vraagfof hij dat niet vreemd vond voor een eerste minister tijdens een oorlog. Verd.: „Er waren nog andere ministers, die met mij mee wil den". anders over denken maar nie mand geeft hem het recht zijn •oordeel te stellen boven dat van zijn regering. Verdachte heeft kunnen weten, dat hij Nederland door zijn daad benadeelde, doch hij heeft het niet willen weten' Ten aanzien vap de publicatie der brochure „Synthese in de oorlog", zeide Mr Bakhoven, dat uit verklaringen van verscheide ne Duitse autoriteiten gebleken is, dat de publicatie de Duitsers Minister Van Klef fens. In buitenlandse diplomatie ke kringen te Washington wordt met stelligheid ver wacht, dat minister van Klef- fens Dr Loudon als Neder lands ambassadeur te Washington zal opvolgen. - Dr Loudon is voornemens ongeveer 1 Juli Washington te verlaten om tenminste drie maanden volkomen rust te ne men op zijn buitengoed te Massachusetts. v Besprekingen leverden weinig resultaat. Het te Batavia verschijnende „Dagblad" schrijft o.m. het vol gende; „Van wel ingelichte zijde deelde mén ons mede, dat de onderhandelingen tussen de commissie-generaal en de Indo nesische delegatie tot dusverre uiterst povere, om niet te zeg gen geen resultaten hebben op geleverd. Men is eigenlijk in een impas se geraakt. Vrijwel elk voorstel lokt langdurige discussies uit, met als slot, dat de zaak op de lange baan geschoven wordt, doordat Djogja weer ingescha keld moet Wórden. Vorderingen zijn er sedert de ondertekening van Linggadjati zo goed'als niet gemaakt en de stemming aan Nederlandse zijde is dan ook niet bepaald opge wekt. Men begint zo langza merhand zijn geduld te verlie zen. Soekarno spreekt te Solo. Radio Djokja heeft uit be trouwbare bron vernomen, dat Soekarno op 17 Mei op een massavergadering te Solo zal spreken. Hij zal daar o.m. de sluier oplichten over de aard en de politiek van de voorzitter van de Fasoenda partij. De spoorwegen zullen extra treinen inlassen voor het ver voer van de deelnemers aan deze massavergadering. Aankoop van Dakota's. Te Solo is een comité ge vormd voor de aankoop van Dakota-vliegtuigen, „daar het volk verlangend is de Neder landse blokkade ter zee te bre ken". De voedselsituatie in Indië. DE OLIEPRODUCTIE IN NEDERLANDS INDIë. -Slechts 1/5 van de voor oorlogse productie. De productie-coördinator van de Standard Oil of New Jersey, deelde tijdens de vergadering van de Independent petroleum- association of America mede, dat Ned.-Indië voor de oorlog 180.000 barrels per dag produ ceerde, terwijl thans slechts 35.000 barrels olie per dag wordt geproduceerd. Deze geringe productie is een gevolg van het feit, dat de maat schappijen nog niet naar de olievelden op Java en Sumatra kunnen terugkeren door de po litieke onrust. Bovendien weet men niet in .welke toestand de bronnen en installaties op het ogenblik verkeren, doch men is van mening, dat het minstens verscheidene jaren zal duren cm de olieproductie in het Verre Oosten te- herstellen op het vooroorlogse niveau, hetgeen noodzakelijk is orq de vraag naar olie in het Veirre Oosten te bevredigen Soekarno over de Pasoen- dan-beweging. Soekarna heeft tegenover een aantal manifestantén verklaard: „De Soendanese autonomie beweging heeft de bedoeling West-Java van de republiek los te scheuren. Deze beweging zou geen aandacht verdienen, indien zij niét werd ondersteund door de reactionnairen en imperialis ten". Dr Beel en dr Jonkman heh ben Zaterdagavond een offi ciële ontmoeting gehad met de Aneta heeft uit Washington ge- leden der Indonesische deiega meld, dat de Nederlandse auto- t'e- riteiten in Washington diep "be zorgd zijn over de vooruitzich ten van de voedselsituatie in In donesië. Eeri zegsman deelde mede, dat de grootste voedsel- oogsten in Indië op het ogen blik 30 tot 40 pet. te laag zijn en dat dit wei enige tijd zo zal blijven. Sedert de wereld voedselsitua tie het onmogelijk maakt plaat selijke oogsten aan te vullen uit het buitenland, vindt deze leemte noodzakelijkerwijs zijn terugslag in de voedselrantsoe nen voor het volk en volgens autoriteiten zal dit een érnstige belemmering' vormen voor het snelle herstel van de productie van alle sporten van export goederen. zeer welkom was. Toen de Ko ningin een afschrift van het ma'- nuscript had gelezen, liet zij een brief schrijven aan Jhr de Geer, waarin zij een antwoord gaf'dat aan duidelijkheid niets te wensen overliet. Deze brief is echter nooit verzonden aangezien inmid dels gebleken was, dat verdach- te's „cri de voeu" reeds in cir culatie was. Mr Bakhoven besloot zijn re quisitoir, dat bijna 3 uur had ge duurd, met de woorden: „Edelachtbare heren, het komt niet vaak voor, dat zulk een be jaarde verdachte berecht moet worden. Jhr de Geer heeft ons land vele goede diensten bewezen en uw Hof moge jegens hem alle barmhartigheid betrachten, die hét nodig-mocht oordelen. Wij mogen hem echter de straf niet besparen. Ik heb de eer te re- quirereri een voorwaardelijke ge vangenisstraf voor de tijd van één jaar, geeombineerd met een onvoorwaardelijke geldboete van f 4000 of 4 maanden heclitenls. Voorts ontzetting van het recht openbare ambten te bekleden en het recht van verkiezing of ver kiesbaarheid voor de tijd van 5 jaar". Op het daarna gevolgde plei dooi van Jhr de Geer komen wij nader terug. OfrezcdU piep cadio. Aan boord van het Itali aanse koopvaardijschip „Eu- genio Costa", dat op weg is van Dakar naar Rio de Ja neiro, heeft een Operatie plaats gehad, die per radio Rome uit geleid werd. De ka pitein van het schip heeft vol gens de per radio verstrekte aanwijzingen van een chirurg van de universiteit te Rome een lid zijner bemanning geo- -pereerd. De operatie is ge slaagd. departement van Binnenl. Za- ken; dit laatste ten einde zij» regeringsopdracht bij de ex- Duitse keizer te kunnen ver vullen. Chr. Nat. Werkmans bondHerv. Mannen- verenigingen. De Chr. Nat. Werkmansbond en de federatie van Hervormde Mannenverenigingen heeft, met volledige steun van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk, besloten een nieuwe or ganisatie van Hervormde man nen in het leven te roepen, die als naam zal dragen „In dienst der kerk". De voorbereidingen hiertoe zijn thans zover gevorderd, dat besloten is op 21 Mei a.s. de eerste landelijke vergadering te houden en wel des morgens 11 uur, in hotel Noord-Brabant te Utrecht. In deze oprichtingsvergade ring zal gesproken worden door de .heer E S. van Veen, yoorz. van de Chr. Nat. Werkmans bond, ds H. W. te Winkel en ds M. A. Krop. Engeland heeft in de laatste 4 maanden 436.000 pond munitie voor machinegeweren aan Grie kenland geleverd benevens 35 browning machinegeweren, 14 vliegtuigmotoren en kleinere wapenen. De opstand op Madagascar. Met 375 tegen 41 stemmen heeft de Franse nationale ver gadering het nemen yah straf maatregelen aanbevolen >tcgen vijf Madagassischë afgevaardig den, die er van. worden beschul digd op Madagascar tot opstand tegen het Franse gezag te heb ben aangezet. De communisten onthielden zich hierbij van stemming, Eerder had' de As semblee een communistisch, voorstel om een parlementaire commissie van onderzoek naar Madagascar te zenden, met "415 tegen 19 stemmen verworpen. De V. S. en Spanje. Een woordvoerder van- het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard: „Onze politiek jegens Spanje is in geen enkel opzicht gewijzigd. Bevredigende poli tieke en economische betrekkin gen zijn niet -mogelijk zolang het bewind van Franco aan de macht blijft en de Amerikaanse regering overweegt geen lenin gen of credieten aan Spanje.' Staking bij Renault geëindigd. De arbeiders van de Renault- fabrieken hebben" met 1275 te gen 6886 stemmen besloten het werk weer te hervatten. Ze heb ben een loonsverhoging van drie franc pea- uur door middel van een bonus voor vergrote pro ductie aanvaard inplaats van de 10 francs, welke geëist waren. - Leningen door. de Wereldbank. PinCeo, directeur voor lenin gen vande Wereldbank, heeft verklaard, dat de Bank momen teel aanvragen onderzoekt voor leningen tot een totaalbedrag van 2554 millioen ctollar. Dit be tekent echter niet, dat de bank voornemens is dit bedrag in de naaste toekomst aan leningen te verstrekken. De meeste le- ningaanvragen hebben betrek king op de financiering van her- ópbouwprogramma's, zich uit strekkende over een periode van maximum 5 jaar. Staking Zweedse kapiteins. In de haven van Stockholm liggen talrijke, schepen stil door een staking van kapiteins op de grote vaart, die een vergoe ding voor de hogere kosten van levensonderhoud vragen. Deze staking bedreigt de Zweedse voedselvoorziening en de gehele buitenlandse handel. „Jöhan Maurits van Nassau". De „Johan Maurits van Nas sau" is te Montevideo aange komen. Salarissen Overheidspersoneel. De samenwerkende Centrales van Overheidspersoneel hebben de voorzitter van de salaris commissie ad hoe verzocht, op korte termijn eén vetgadering van-deze commissie bijeen te roepen',ter bespreking van de ontstane, situatie, door het uit blijven van de definitieve sa larisregeling -voor het Over heidspersoneel. Onder grote groepen van dit personeel neemt, zo deelt men ons van de zijde van de samen werkende Centrales van Over heidspersoneel mede, de onrust in ernstige maté toe. Staatsraad Mr J. B. Kan v overleden. Te 's-Gravenhage is in de ouderdom van 73 jaar overleden staatsraad Mr J. B. Kan. De heer Kan was van 1928 tot 1929 minister van Binnenlandse Zaken. Bij Kon. Besluit van 19 Dec 1930 werd hij benoemd tot lid van de Raad van State eft tevens tot honorair adviseur van het Kapitaaluitvoer maakt immigratie onmogelijk. Het hoofd van de immigratie afdeling van de „Canadian Paci fic Railway", Cresswell, heeft tegenover de Canadese senaats commissie voor immigratie ver klaard, dat er thans meer dan >oit kansenbïedende mogelijkhe den zijn voor degenen, die zich in Canada willen vestigen. Doch hoewel vele Nederlandse boe renzonen deze mogelijkheden graag willen benutten, zo zeide Cresswell, maakt het verbod van kapitaaluitvoer uit Nederland voorlopig de immigratie van een groot aantal, Nederlandse boe rengezinnen onmogelijk, tenzij er een regeling ter voorziening, van dollarkapitaal voor vesti- girigsdoeleinden tegen een stor ting van guldens in Nederland kan worden getroffen. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zevenhuizen, J. J Stoutjesdijk te Zuil (Gld.). Aangenomen naar Ginneken, A. C. D. v. d. feoseh te Wel- Ammerzodennaar Culemborg; J. A. de Vor te Roden. Bedankt voor Dubbeldam, CA H. J. Marsman te Brtinissej voor Oósterhaule, D. Kramer t» Drogeham. Geref. Kerken. Tweetal te Zutphen, A. Mout te Kollum en A. G. v. d. Stoel te Boskoop. Beroepen te Emmer-Compas- cuum, W. P. J. Zwerver te Hij- ken-; te Leiderdorp (2e pred.- pi.), (2e maal), H.'v. Rhijn td Nijmegente Sybrandaburen, A. C. Mooy, cand. te Almelo voor Zwagerveen, C. L. Ruben te Zevenhoven. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Bedankt voor De Bilt-Maar- tensdijk, M. A. J. v. Putten t» Twijzel. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Hilversum, J. G. v. Minnen te Delft en M. W. Nieuwenhuijze te 's-Graven- hage-C. Geref. Gemeenten. Beroepen te Tricht, J. Fraanj» te Barneveld. DE BILT ZEGT: Gedeeltelijk bewolkt. Weersverwachting van Maan dagmorgen tot Maandagavond; De hier en daar nog aanwe zige nev.el of mist zal snel ver dwijnen. Iets toenemende wind overwegend tussen Noord-Oost en Zuid-Oost. Gedeeltelijk be wolkt met enkele verspreid» buien. In de namiddag hoger» temperaturen da'n gisteren. Nagek. Advertenties. Zalig zijn de doden, die in de Here sterven.' God Dam heden tot Zich, onze lieve Móeder, Behuwd- en Grootmoeder, Mevrouw Martha Elizabeth Dees, Weduwè van de heer H. Overbeeke, in de ouderdom van ruim 67 jaar. Oosterhout M. Overbeeke. \V\ 33; pverbeeke-r-Vos. Vlissingen: F.^- EeijnhoutOverbeeke. J. Eeijnhout. Goes:# M. v. E ijsdenOverbeeke. Joh. v.- E ijsden. Sluiskil- 3?. Overbeeke. I/1 OverbeekeLensen EnKleinkinderen. Goes, 11 Mei 1947. Ganzepoortstraat 3. Be begrafenis zal plaats vinden 'Woensdag a.s. om 1 uur. Wegens sterfgeval Woens dag de gehele dag GESLOTEN. JOH. VAN EIJSDEN, Ganzepoorcslraat 3. Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1