Veertig jaar getrouwd Dr J. F. 0. Huese naar Afrika, Conflict tassen presi dent en verdediger. LAATSTE BERICHTEN. Najaarsbeurs te Utrecht. Hos rijk mest Hederlaeö geweest zijn... Imu De communisten in Brazilië. 11 Mei Moederdag bloemendag Een reis vol afwisseling XIV. Een andere keer toen we een naburig dorp (Boumkabir) had den bezocht, en de zon de hori zon al aardig naderde, hoor ik het bekende kjopje -p de kap van de cabine als teken, dat er iets bizonders te zien is. Ik stop en waar ik niets zie, stap ik uit. Vooraan in de laadbak staat onze kok, die iets brabbelt van: „Ge vaarlijk, meneer,- in een boom klimmen." Ik snap er- nog steeds niets van. loop voor langs de auto en zie dan plotseling, dat aan de overkant van de weg op ongeveer 30 meter minstens 10 buffels staan, Als ik onmiddellijk kniel en het geweer ophef komen ze al in beweging en ik kan nog juist mijn schot op een grote zwarte plaatsen, alvorens alles in het hout verdwijnt. Het dier „tekende" echter dui delijk zodat ons nu enige emoties staan te wachten bü de achter volging van ëen gewonde buffel. Eerst krijgt in de gauwigheid ons kokje een veeg uit de pan, want hij schijnt te denken, dat ik naar Afrika ben gekomen om konijnen te schieten, en bij het eerste bes te weerbare wild eerst in een boom ga klimmen. Dan komt onze pisteur (spoorzoeker) uit het hout, me wenkende snel te komen. Thans heb ik me voorzien van een zware buks, want ver moedelijk gaat het spannen, en bestaat de mogelijkheid van een aanval op korte afstand, waarbij het raadzaam is een wapen te hebben, (^at het dier kan stoppen door de geweldige schok. Het verloopt echter wat tam mer: na enig gesluip staat onze jager onbeweeglijk met uitgesto ken hand: daar staat ie. Inder daad staat daar op 40 meter mijn buffel, die erg „ziek" schijnt te ïijn, met de staart naar mij toe en de kop naar beneden. Een Schot, dat ik zeker weet (en. wat later ook bleek) dat goed ge plaatst is doet hem even trillen een tweede doet hem of liever haar, want het was een grote koe, enige meters vooruit gaan en langzaam in elkaar zakken. Ik jvil er een eind aan maken, maar merk, dat mijn zware buks slechts twee patronen had bevat, dus loop ik terug, om er te halen. Echter ziet ons personeel in mijn haastige terugkomst (ze staan '80 meter achter me te- kijken) *ëen teken, dat onze buffel atta queert en het wordt een geweldig -„sauve qui peut" wat eerst tot "bedaren komt als ik het uitproest jvan het lachen en schreeuw: 'Fini, fini! Ze zijn echter niet te bewegen het dier te naderen al vorens ik nog een kogel in de kop heb gejaagd en de dood ab soluut zeker is. Dan volgt in de schemer het grote karwei het 500 kg. dier op de vrachtwagen te krijgen. Ge lukkig heb ik een lichte takel bij me, zodat we het beest eerst aan de horens drie meter boog hijsen, jlan de auto eronder en met veel kunst en vliegwérk (want het is biet zo eenvoudig als ik het met :eên paar woorden hier neer schrijf, en kost veel zweetdrup peltjes) komt hij in de bak te recht. Dan hotst en botst onze truck een honderd meter door de Wildernis en staan we in het stik donker weer op de weg. Dat zfjn de genoegens en de /spanningen van de jacht, wat jneestal ook inspaningen bete kent, want ik garandeer U, dat :Wer een dier vervolgen door het afgebrande riet, waarvan de stengels toch nog gedeeltelijk blijven staan, betekent, dat je te avonds een kilogram lichter weegt. Bovendien zie je eruit als een schoorsteenveger door al het roet en asch, wat gemengd met je overvloedige zweet een soort papje wordt op je huid, waar geen zeep tegenop gewassen is. Daarna komt het prepareren van koppen en huiden, schoonma ken van schedels teneinde later, als dit alles door bekwame prae- parateurshanden tot een collectie zal worden gemaakt, zo best mo gelijke resultaten te bereiden. Elke arbeid is hier tweemaal zo zwaar als in een gematigd kli maat, terwijl de hulpmiddelen soms uiterst primitief zijn. Het kost dikwijls grote wilskracht om zelfs maar je geweren schoon te maken. Je komt uiterst vermoeid en uitgedroogd thuis, moet dan bij slechte verlichting met olie en pömpstokjes gaan werken, ter wijl alles wat valt In de stoffige bodem verdwijnt. Dan bekruipt je wel eens de lust om het maar te laten liggen, maar dat kan niet, want deze zaken moeten in per fectie onderhouden worden. De preparaten kunnen ook niet al tijd wachten," want de hitte doet hier alles snel bederven. Zoo ploeteren we opgewekt verder, want de achtergrond van dit al les is de enorme en veel begeer de vrijheid, die deze wildernis biedt. Maar erger wordt hét als ook je nachtrust m het gedrang gaat komen. Er is dikwijls geen gele genheid de grote stukken vóór de nacht te villen enz. en dan komen de vrijbuiters der wildernis des nachts hun deel opeisen. Het wemelt hier van hyena's en de enige methode er een te bemachtigen is een lokaas te leg gen, in de buurt te gaan zitten en als men hoort, dat zé ermee be zig zijn een electrische lamp te ontsteken en te schieten. Erg eenvoudig nietwaar, en het arme diertje legt het loodje, zonder enige verdienste of inspanning van de jager. Maar.luister naar dit spel van list tegen list en ervaart, dat wij na een week ploeteren het nog steeds tegen deze redeloze dieren hebben afge legd. Op de Dinsdag gehouden zit ting van het Tribunaal te Leiden kwam het tot een ernstig inci dent tussen de president, Mr P. J. de Ruyter de Wildt en de ver dediger van een der beschuldig den, Mr Schaper. Mr Schaper maakte tijdens zijn pleidooi de opmerking: „Dat het al eens. voorgekomen was,, dat de strafmaat was ver zwaard, na het houden van een verdediging, welke de leden van bet Tribunaal nu niet bepaald erg lekker zat". Op een directe vraag van de president antwoordde Mr Scha per, dat dit mogelijk oók in Lei den wel eens is voorgekomen. Na te vergeefs ophieuw een di rect antwoord gevraagd te hebben zeide de president, Mr Schaper vérder te zullen uitsluiten van het recht om als verdediger voor het Leidse Tribunaal op te tre den. I (Bij navrage bevestigde ons de president, Mr de Ruyter de Wildt, zich in bovenstaande geest te hebben-'geuit. Op de vraag of hij ais zodanig bevoegd is een verdediger uit te sluiten, ant woordde hij de bevoegdheid hier toe-niet te hebben, doch wel de macht. „Ik wens naar deze verdediger niet meer te luisteren" zo voegde hij hieraan toe. Voorts deelde hij mede een klacht te hebben ingediend bij die instan ties, welke bevoegd zijn een ver dediger uit te sluiten, A.N.P.) [N.r.W.I.N. Actie Zeeland. Muziekinstrumenten voor de jongens in Xnëië. Men zal zich herinneren, dat onder, voorzitterschap van Prins .Bemhard enige tijd geleden het landelijk ..NJ.WXN.-comité" is opgericht. Zeeland, dat zo'n groot contingent mannen en jongens voor de dienst aan het Konink rijk in Indië heeft afgestaan, mag niet achterblijven in het tonen van meeleven met ónze soldaten overzee. Er is in Zeeland een voorlopig comité gevormd, bestaande uit de Coinm. der Koningin, Jhr Mr J. W. Quarles vdn Ufford, Jhr Mr W. C. Sandbèrg tot Essenburg, bur gom. van Middelburg en Mr B. Kolff, burgem. van VEssingen. Dit voorlopig comité heeft, teneinde het werk een meer spe- - STAKING OP HET HOOGOVENBEDR1JF. Een honderdtal arbeiders van het cokesbedrijf der Kon. Ned. Hoogovens te IJmuiden hebben Woensdagmiddag het werk neergelegd, aangezien, een pre mie. waarop zij meenden rech ten te kunnen doen gelden, niet was uitgekeerd. Het gevolg was, (dat de gasvoorziening van ver- «chillende plaatsen in de Zaan streek moeilijkheden ondervond. Zo zijn in Wormerveer, dat niet over een eigen gasfabriek be- «Chikt en geen voorraden bezit, reecis tijdelijk voorzorgsmaatre gelen genomen cm ernstige stagnatie te voorkomen. Gistermiddag hebben de ar beiders -t werk voorlopig hervat In afwachting van de beslissing der directie ovër het alsnog uit betalen van genorfnde prestatie- premie. 'zij hebben evenwel ge dreigd wederom in staking te gaan als.niet aan hun eisen te gemoet wordt gekomen. Volgens nadere berichten is het Werk hervat, nadat de directie een voor de arbeiders gupstige beslissing heeft getroffen. TITO: REACTÏONNAIRJEN WILLEN OORLOG. Maarschalk Tito heeft in een dagorder ter gelegenheid van het 1 feit, dat de Duitsers zich twee 1 jaar geleden hebben overgege- 'ven, verklaard, dat de O.W.-ers in Amerika, Engeland en andere I kapitalistische landen het op een nieuwe oorlog aansturen, omdat oorlog hen enorme winsten brengt, „Verscheidene reactionnairen, uit alle landen en ook in ons land, willen oorlog omdat zij ho pen dat de oorlog hen in staat zal stellen weer de macht te krij gen. die het volk hun afgenomen heeft. De volken die zichzelf be vrijd hebben willen vrede, omdat zij een nieuw en gelukkiger leven willen opbouwen". HARDE ZEEP NIKT DIRECT VERKRIJGBAAR. Het C.D.K. deelt mede, dat de harde zeep op de bonnen C-03 en C-13 Algemeen, en C-17 Reserve niet overal onmiddellijk verkrijg baar zal zijn. Dit zal eerst in de loop van dë week van 11 tot en met 17 Mei het geval zijn. ZWARE AARDBEVING OP TENEKEFE. Op Tenerife, een der Canari- schr> eilanden heeft een zware aardbeving het gehele eiland in paniek gebracht. Het" is nog niet bekend, of er slachtoffers te be treuren ziin en wat de schade is. PACHTVOOBZIENING ,1947. De Eerste Kamer heeft gister middag zonder beraadslaging of «temming haar goedkeuring ge hecht -aan het wetsontwerp Pachtvoorziening 1947. DE BILT ZEGT: Overwegend droog weer. In het Oosten van het land aanhouden van het warme voorjaarsweer met over het al gemeen weinig bewolking en matige wind tussen Oost en Zuid. In het Westen, van het land tijdelijk nog verder toenemende bewolking, echter voornamelijk in de hogere lagen, overwe gend droog weer. Iets minder hoge temperatuur. Matige wind I tussen Zuid-Oost en Zuid-West. cifiek regionaal karakter te kun nen geven, met het landelijk bu reau contact opgenomen. Het resultaat daarvan te ge weest, dat Zeeland volkomen vrij is die bestemming aan de gelden te geven, die het meent, dat weerklank zal vinden b(j de schenker» Hierbij is b.v. gedacht aan de schenking van kleinere muziek instrumenten vooral voor de bui tenposten. Er wordt op deze wijze voorts bereikt, dat iemand, die zich op principiële gronden niet met de werkwijze van het landelijk N.I. W.I.N.-comité kan verenigen, zich van deze provinciale actie niet afzijdig behoeft te houden. De instrumenten zullen in Zee land worden aangekocht. De organisatie in Zeeland is gedecentraliseerd gedacht, zodat de plaatselijke comité's volledige bevoegdheid hebben naar eigen inziqht de campagne te voeren. Een districtsvertegenwoordigêr zal contact houden met het te vormen provinciaal comité. De districten zijn als volgt ge dacht: Z.-Vlaanderen, Oost, Z. Vlaanderen West, Walcheren, Z.- Beveland, N.-Beveland, Tholen en St. Philipsland, Schouwen en Duiveland. De te vormen plaatselijke co mité's zullen een zo juist moge lijke afspiegeling moeten zijn van alle groeperingen in de gemeente. In verschillende gemeenten zijn reeds comité's opgericht. Voor het district Walcheren zou gistermiddag in de Schouw burg te Middelburg een bijeen komst worden belegd, waar een een film over het werk zou ver toond worden en de organisatie nader uiteengezet. De datum van de najaarsbeurs te Utrecht, waaraan verbonden de agrarische beurs, die oor spronkelijk van 17 tot 26 Sep tember zou wolfden gehouden, is in verband met de Friese land bouwtentoonstelling nader vast gesteld van 9 tot 18 September. Weer nieuwe postrekeningen. Postrekeningen kunnen weer worden geopend ten behoeve van zaken, verenigingen, maat schappen, stichtingen, beoefe naars van de z.g. vrije beroepen, beroepsagenten en inspecteurs uit 't levens verzekeringsbedrijf en l>ovendien door particulieren die, ter» beoordeling van de dienst, die aantonen zeer ge gronde redenen tot het houden van een postrekening te hebben. Zuid-Amerikaanse journalis ten, die een bezoek aan ons land brengen, waren Zaterdag de gasten yan de Federatie van Ned. Journalistenkringen in het Kurhaus-hotel te Scheveningen. Zij bleken, aldus de Nederl., opgetogen over onze vaderland se bloembollen. Een Braziliaan was van mening, dat onze kweekproducten de talrijke wil de bloemen in zijn vaderland in schoonheid belangrijk over treffen. Inzonderheid, de nieu we tulp, die naar de filmactrice Rita Haijworth is genoemd, had zijn bewondering gewekt. De heer D. J. Lambooy, hoofdredac teur van het A.N.P., juist terug van zijn bezoek aan Zuid-Ame- rika, bleek echter wel zeer on der de indruk van de wilde! tropische orchideeën, die hij daar 'had aanschouwd. De Zuid-Amerikaanse colle gers verklaarden enige moeite te~hebben. met de verzekerin gen over onze na-oorlogse ar- moedé, die zij telkens opnieuw gekregen hadden. Zij wezen er op, dat in hun eigen landen onder hun dunne bovenlaag van zeer welvarenden één grote massa leeft onder uiterst kom mervolle omstandigheden, voor al ten aanzien van de voeding. Zij spraken van inflatie en een groot fekort aan deviezen, die des te feller treffen omdat de economische structuur der maatschappij in htm landen te zwak is om zulke schokken te kunnen opvangen. Zij willen gaarne aannemen, dat Neder land tengevolge van de oorlog en de bezetting sterk verarmd is, maar zij zijn ondertussen van oordeel, dat wij tevoren dan toch wel heel erg rijk moe ten zijn geweest.... FEUILLETON 15) door K. JONKHEID. Zou hij als boerenzoon ooit kun nen dingen naar de hand van een aüelijke dame? De tien dagen verblijf op het Huis in de intimiteit van de stille winter brachten het ant woord, zo ongezocht, zo vanzelf, dat niet alleen de s huisgenoten, maar^zelfs de twee in het ge ding zijnde pAsonen er meer of minder door verrast werden. Het was opmerkelijk, hoe het gezelschap zich bond aan huis. De arrestee, door de chauffeur- koetsier te voorschijn gehaald, bleef ongebruikt staan. Een wandeling door het park was alles. Die wandeling duurde vrij lang en tenslotte liepen ze sa-' men, de gast en Jonkvrouw Irene. Wat ze bespraken bleef onbekend en de woorden, die ze ih een ogenblik van span ning gebezigd hebben, wist geen van beiden zich later te herin neren. Toen aan de morgen van de. Eerste Kerstd'ag de kerst klokken luidden, gleed de arre- sle over de gladde sneeuw het hëk uit naar de kerk. In de sle was plaats voor twee mensen. Irene en de gast. „Papa en ik gaan vanmiddag met de auto", had mama beslist. Bijeneter in Nederland gesignaleerd. Twee orthinologen uit Bent veld hebben in de omgeving van de zanderijvaart te Overveen niet minder dan acht exempla ren gesignaleerd van de z.g.n. bijeneter, een prachtig gekleur de vogel uit Zuid-Europa, die eveneens voorkomt in Noord- Afrika, Zuid-Rusland en Weat- Azië. In 1905 werd een exem plaar naar Artis overgebracht en de vogel is sindsdien nooit meer in Nederland waargeno men. Het'dier heeft de grootte van een merel en is gemakkelijk te herkennen aan zijn exotisch ve- renkleed. Eventueele berichten over het voorkomen van deze vogel in andere delen van ons land ge lieve men te zenden aan de heer P. Cornet, Veldlaan 51 te Bentveld. (Ingez. med.) Vacanfiespreiding noodzakelijk? Wanneer gaat U met vacantie In de periode van medio Juli tot eind Augustus, dus in de z.g. „grote vacantie"? Dat biedt vele nadelen! Hotels, pensions en spoorwegen zullen overvol zijn, evenals dat het vorige jaar het geval was. U moet ri.l. niet vergeten, dat velen, die voorheen naar het buitenland trokken thans noodgedwongen hun vacantie in eigen land moe ten doorbrengen. En hoe ernstig heeft ons hotelwezen door de oor log geleden! Voor families met schoolgaan de kinderen bestaat er practisch geen andere mogelijkheid dan met Vacantie te gaan in de offi ciële vacantietijd. Maar alle an deren roept de A.N.V.V. toe: „Neemt uw vacantie niet in de periode van medio. Juli tot eind Augustus, maar nog deze maand in Juni of in September!" Weet U, wat dan ook het voor deel is? Dat U in de laatstge noemde maanden veel meer kans hebt op goed weer. Dit blijkt uit de volgende cijfers, die de'gemid delde regenval in millimeters en het gemiddelde aantal uren zon neschijn over de laatste 10. jaar aangeven. Regenval' Aantal in uren millimeters zonneschijn Mei 48 224 Juni 56 214 September 68 152 Juli 70 204 Augustus 80 193 Vooraanstaande JÏritse geleer den hebben zich verenigd met het algemeen plan voor een Noors-Brits-Zweedse expeditie naar de Zuidpool in de herfst van 1948. Een definitieve kanaal- brug te Middelburg. De plannen voor het leggen van een definitieve brug voor het station over het kanaal te Middelburg hebben thans een vaste vorm aangenomen. Binnen enkele weken zal door de Rijkswaterstaat een begin ge maakt worden met het aanbren gen van een hefbrug op een af stand van 60 m. van de thans in gébruik zijnde Bailybrug.*De- ze hefbrug, - die een doorvaart yan ruim 15 m zal hebben, wordt geconstrueerd uit Baily- stukkên en komt iets meer naar de kant van de Loskade te lig gen. De opdracht is reeds ver strekt en zo spoedig mogelijk zal tot heien vanp^len voor lan- dingshoofden en 'peilers worden overgegaan. Zodra deze hefbrug aanwezig is, zal de Bailybrug worden weg genomen en zal begonnen wor den met het herstel der peilers van dë oude brug, die ernstig geleden hebben. De landings- hoofden zijn er beter afgekomen en hebben slechts een gering herstel nodig. Daarna zal de nieuwe, definitieve brug wor den aangebracht. Het leggen der nieuwe brug, die dus op dezelf de' plaats als de vroegere stati- onsbrug komt" te liggen, zal ge ruime tijd in beslag nemen. Wanneer de hefbrug er ligt, kan de waterstand in het ka naal omhoog worden gebracht, hetgeen voor de scheepvaart een vooruitgang betekent en ook door de zwemliefhebbers met vreugde zal worden begroet. Het woningvraagstuk. Op initiatief van de Nationale Woningraad, afd. Zeeland, wer den een aantal vergaderingen gehouden, waarin de heer Bo mer, secretaris van de N.W.R. het woningvraagstuk zal behan delen.' Het ligt in de bedoeling pro vinciale distrietsorganisaties op te richten, teneinde op die wijze de woningbouw te helpen be vorderen. MIDDELBURG. Aanrijding. Gisterenmorgen is de Middel burgse straatveger J. v. d. B. op de Londensekaai aangereden door een vrachtauto van de Hulpverleningsdienst afd. V tè "M'hurg. j V. d. B. stond/ aan de huizen kant te wachten op het passeren van een auto. Hij heeft niet in de gaten gehad (hij is n.L erg doof), dat er Snmiddellijk na de 's Avonds zaten ze rond de kerstboom." De geschenken wer den uitgereikt en het openen van de pakjes bracht menige verrassing. Irene zal stil voor zich heen te glimlachen, want ze dacht aan de grote verrassing, die zij voor haar ouders in reserve had. Maar de beklemmende vraag, welke ontvangst die verrassing zou ten deel vallen, deed haar gezicht weer verstrakken. Twee dagen na het vertrek van de gast tikte Irene aan de deur van papa's kamer en trad binnen. „Zo kind, kom je me bezoe ken? Dat vind ik aardig. Ga zit ten. Een beetje gezelligheid kan ik Btel gebruiken." Irene lachte opgewekt en knikte haar vader toe. Resoluut pakte ze een laag armstoeltje, schoof bij en nam plaats naast papa's bureau, zodat ze hem recht in het gezicht kon zien. „De temperatuur hier is be haaglijk", begon Irene. Beiden keken naar de grote, met zwaar koperwerk! versierde kachel. „Ja, daarom kan ik niet be sluiten tot de aanleg van cen trale verwarming." Daar ging Irene niet op in. Twistpunten moesten vermeden worden. Integendeel, papa moest in een goed humeur gebracht en daardoor zo handelbaar mogelijk worden gemaakt. eerste auto nog een andere aan kwam. Met ernstige verwondingen is hij naar het ziekenhuis overge bracht. „Land zonder leven". Door de C.F.A. werden twee voorstellingen gegeven van „The Overlanders" (Land zonder le ven), een documentaire film, die een waarheidsgetrouw beeld geeft van de „grote trek", die in de zomer van 1942 in Noord- Australië begon naar de zuide lijker gelegen streken, toen een Japanse invasie dreigde. Op buitengewoon boeiende en suggestieve wijze heeft de En gelse cineast Watt dit imposant te gegeven verfilmd en hij is er in geslaagd een film te maken, die een epos. van menselijk door zettingsvermogen te zien geeft. „Land zonder leven", Want de boeren, die met hun gezin en hun vee vertrekken, verbranden eerst hun huizen en trekken door streken, waarvan wij ons de afmetingen moeilijk kunnen voorstellen. De tegenslagen zijn vele en groot: verzengende hit te, droogte, dorre 'landstreken, oerwouden, gevaarlijke riviefen enz. In acht maanden tijds wor den „2500 km afgelegd, dwars door de Kimbery-woestijn naari Queensland. Een gering percen tage koeien slechts gaat verlo ren. Soms adembenemend geeft de film weer de strijd van de mens tegen de natuur en ook zijn overwinning. 0 „Land zonder leven" tenslotte is rijk aan schitterende natuur opnamen. De U.O.A.K. en Middelburg. De werkzaamheden in het ge bouw „De Gouden Poorte", waar de gemeentesecretarie zal wor den gevestigd, hebben goede voortgang. Momenteel kan ech ter nog geen datum worden ge noemd, waarop het gebouW ge reed zal zijn. Het is evenmin bekend wan neer de militairen van de C.O. A.K. do stad Kampen zullen ver laten, om naar Middelburg te komen en hun school, waarin momenteel de secretarie is ge vestigd, weer in gebruik kun nen nemen. Met September be gint een nieuwe cursus. Het huisvestingsvraagstuk der militairen is ook nog niet op'ge- lost. De kazerne aan de Koning straat is veel te klein voor 400 man en moet bovendien inwen dig geheel worden opgeknapt. Wij hebben reeds gemeld, dat de kazerne aan de Noordstraat Ze keek de kamer rond, sprak prijzend over papa's goede smaak en bewonderend over de verzamelde kunstvoorwerpen. Toen de weg voldoende ge- effend was, achtte Irene de tijd, gekomen. Ze kuchte en zei: „Zeg, i paatje!" „Wat is er kinfl?" „Ik heb eeij aanzoek gehad." „Een aanzoek? Tot een hu welijk?" „Inderdaad." „Da't is zo de gewoonte niet. De wederzijdse vadersDat weet je toch?" „Dat was vroeger de gewoon te. Toen brachten de papa's de boodschap over-. Nu doen de jongelui hun boodschap zelf." „Je bent nog wel wat jong", weerstreefde papa, voelend dat er iets haperde. 'Waarom was dit aanzo'ék binnengekomen zónder zijn voorkennis? Als eën volslagen verrassing? „Wie is de reflectant?" vroeg hij zakelijk. „Onze gast van de Kerstda gen." „Wat zeg je?!" Dit waren de enige woorden, die papa vermocht te uiten. Sprakeloos, ^verstomd door dit onverwachte, keek hij haar aan. „Hebt u daar niets van be speurd of vermoed?" „Niets!" Was dat waarheid of come- diespel? Irene vroeg het zich Stenen zonder bon. Met ingang van 1 Mei zijn alle soorten stenen (metselsteen kalkzandsteen,straatsteen) vrij van de bon gekomen. Handela ren en fabrikanten mogen der halve zonder in ontvangst ne ming van bonnen en zonder machtigingen tot aflevering alle steensoorten verhandelen. Er wordt echter zeer nadrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat voor alle bouwwerken ook voor die, waarbij uitsluitend distributievrije materialen wor den verwerkt een rijksgoed keuring 'vereist is en blijft. Dagbootdienst Hock van Holland HarwichLonden. Op 15 Juni zal de dagboot dienst van Hoek van Holland naar Harwich worden hervat met het geheel gemoderniseerde dubbelschroefstoomschip „Meck lenburg" van de Mij Zeeland. De Nederlandse onderwijsfilm. Het Tweede Kamerlid, de heer Thomassen heeft aan de minister van Onderwijs, K. en W. de vol gende vragen gesteld: 1. Kan de minister mededelen welk gedeelte Van het bedrag van f 175.000,- dat op de begro ting is uitgetrokken voor de Nederlandse onderwijsfilm, in het eerste kwartaal van dit jaar is gebruikt? 2. Kan de minister reeds schat ten welk bedrag op grond van de thans beschikbare gegevens nodig zal zijn voor de rest van het jaar en, zo ja, is hij bereid dit bedrag te noemen? %l Als het in de tweede vraag bedoelde bedrag groter is dan f 175(000, hoe stelt de minister zich dan voor in deze behoefte te voorzien? 4. Kan de minister mededelen of, en zo ja, op welke wijze hem gebleken is, dat in onderwijs kringen behoefte bestaat aait 'n andere organisatievorm voor de onderwijsfilm dan de huidige en wat zijn oordeel is omtrent de tot uiting gekomen verlangens? Passagiersdienst Batavierlijn-. De Batavierlijn heeft haar passagiersdienst, Rotterdam-Lon- den hervat. De 'dienst wordt uit gevoerd mét het s.s. „Batavier", dat gedurende de oorlog als hos pitaalschip in gebruik is ge weest en thans een algehele her nieuwing heeft ondergaan. Boottrein naar Marseille. Op 12 Mei a.s. vertrekt van het centraal station te Amster dam wederom een boottrein naar Marseille, in aansluiting op het m.s. Klipfonteinvan de Holland-Afrikalijn, dat onder weg is naar Zuid-Afrika. In ons nummer van gisteren maakten we melding van het be vel van het Braziliaanse Hoog gerechtshof tot opheffing van de Communistische partij. Het be sluit werd met 3 tegen 2 stem men genomen, op aandrang der Regering, die beweerde, dat de partij niet democratisch is. Het hof was van oordeel, dat blijkens het bewijsmateriaal aan getoond was, dat de communis tische partij twee statuten had, een openbare en een geheime, en dat de partij van buiten Brazilië bestuurd werd. In zijn vonnis ten gunste van het verbod zeide een der rechters dat de communistische leider Prestes in het Braziliaanse par lement vorig jaar Maart had ver klaard, dat in geval van oorlog tussen de Sowjet-Unie en Brazi lië hij zou vechten voor de Sow jet-Unie, en de communisten be vel zou geven een Sowjet-gezinde verzetsbeweging in Brazilië op te richten. Onmiddellijk na het vellen van het vonnis heeft de president van Brazilië, het leger bevel gegeven door het gehele land in alarm stelling te gaan en in de hoofd stad werden de wachten rond de federale gebouwen versterkt. De communistische partij be haalde aanzienlijke successen in de kort geleden gehouden verkie zingen, waaronder de meerder heid in de raad van Rio de Ja neiro. Men schat, dat de partij 600.000 ingeschreven leden heeft Stakingen worden niet verwacht Wallace over hulp aan Frankrijk. Wallace, voormalig vise-presl- dent der V.S., zegt in zijn blad ,New Republic": „Indien, zoals waarschijnlijk lijkt, Frankrijk wordt uitgekozen voor het Vol gend experiment van de Truman- leer, dan voorspel ik een ramp. Elke poging om de geweldige economische macht der V.S. de gebruiken om Frankrijk naar rechts en injeen anti-Sowjet blok te drijven kan in bloedvergieten eindigen". Indien echter Ameri kaanse hulp op niet-politieke ba sis aan Frankrijk wordt gegeven, zal de democratie worden ver-'' sterkt. Voorindisch leider gearresteerd. De meest vooraanstaande so cialistische leider van Voor-In- dië, Jayaprakash Narain, is Don- derdag door de politie van Hy derabad gearresteerd, omdat hij weigerde een bevel tot het ver laten van het gebied op te vol gen. Narain is de leider van de bij de congrespartij aangesloten socialisten. Men verwacht, dat hij uitgezet zal worden. zal worden herbouwd, doch een definitief plan hiervoor bestaat nog niet. Nog steeds is men op het terrein bezig met opruimings werkzaamheden. Uiteraard kan op het gereedkomen van de nieuwe kazerne niet worden get wacht, want dat kan nog wel enige jaren duren. In het MilitairHospitaal zijn nog steeds geïnterneerden ge huisvest en al is dit kamp reeds geruime tijd in liquidatie, wan neer het vrij zal komen is nog steeds niet bekend. De bedoeling schijnt echter te zijn dit gebouw niet in te richten voor het on derbrengen van' de militairen, maar als algemene recreatiege legenheid voor de soldaten In te richten. Het is te hopen, dat de pro blemen verbonden aan de komst van de C.O.A.K'. spoedig zijn op gelost in het belang van Mid delburg. m' VLISSINGEN. 5 Juli: Scheldebekerzwem- wedstrijd. Naar wij vernemen gaat de Scheldebekerzwemwèdstrijd, die sinds 1989 niet meer gehouden werd, dit jaar zeker door. De van Woelderen-beker werd de laatste maal gewonnen door Coeii Deane,de Engelse kampi oen lange afstandszwemmer, die in 1942 is overleden. De cup is thans weer door de oud- burgemeester, de heer C. A. van Woelderen, voor dit zwemfestijn beschikbaar gesteld. Men is er in geslaagd met behulp van de beide loodswezens, Zeevaart school en padvinders, voldoende bootenmateriaal te verkrijgen. De zwemwedstrijd zal Zater dag 5 Juli plaats vinden en bij slecht weer in het Kanaal wor den gehouden. i zwijgend af. „Kind, wat mankeert je? Trouwen met een boer!" viel papa eensklaps uit. „Geen boer, een medicus, een doctor in de medicijnen." „Tot zulk een huwelijk bene den onze stand zal ik mijn toe stemming nooit geven! Denk hens in, dat het een zoon van een onzer pachters was!" „Het is geen zoon van onze pachters, hij is „Het is ver beneden onze stand. Ik geef mijn toestemming nóóit!" herhaalde papa kwaad. „Mama is ook beneden haar stand getrouwd",- antwoordde Irene droogjes/ mdar met een vinnig gezicht. „Dat is slechts een verschil in graad. Maar hen boer en een edelvrouw zijn'geen portuur.'/ redeneert als 'n middeleeuw- j se burchtheer, Dergelijke theo- rieën zijn uit de tijd. En op dit geval niet van toepassing. Zijn vader is niet alleen een man van kapitaal, maar ook eigenaar van een grote boerderij en dus grondbezitter evenalsu, alleen op wat kleinere schaal." En toen liet ze, met triomf in slem en ogen, haar slotzin volgen„H is slechts een verschil in graad." Die slag was raak. Het war», n papa's eigen woorden. De oude heer' keek verbluft en Irer. i maakte handig gebruik van c: moment. Ze had een reeks ge vallen bedacht, gelijksoortig li Zaterdagavond van 8 tot 10 uur zal de harmonie „St. Ceci lia", directeur dhr Jac. Hollaefs, een concertgeven op het Bel- lamypark. Het programma be vat een 9-tal nummers. KAPELLE. Gouden huwelijksfeest Dinsdag herdacht het echt paar BolleWagenaar alhier den dag dat ze voor 50 jaar in het huweljjk traden. De buurt vereniging had voor deze gele genheid de vlaggen uitgestoken.. Door het fanfarecorps „Ons Ge noegen" werd het krasse echt paar een serenade gebracht. BORSSELE. De Emmacollecte voor de T.B.C.-bestrijding heeft alhier opgebracht f 69,6754. OOSTDIJK. Des voormiddags werden de schoolkinderen door de Oranje^ vereniging getracteerd. Des na middags werd allereerst de rónde van Oostdijk gereden, pl.m. 18 K.M. De eerste die de eindstreep passeerde was Jan Kole. In de ronde hardlopen werd Jo dg Bat de eerste. Vervolgens had nog ringrijden per rijwiel plaats, mastklimmen, touwtrekken, enz. 's Avonds werd een feestavond gehouden waarbij de plaatselijke Chr. Zangver. onder leiding van dhr J. Harthoorn vaderlandse liede ren zong. Tot besluit werd het tableau „Geloof, hoop en liefde" vertoond. KRUININGEN. Voorafgegaan door de muziek- ver. „E.M.M." trokken de deel nemers aan de stille omgang naar het kerkhof waar ds Kool stra een korte toespraak hield en waar in een ogenblik stilte haar geval, en heel deze serie begon ze papa voor te houden, stuk voor stuk, het ene onweer- spreekbare feit na het andere. „Laat mama hier komen!" Mama kwam en was volstrekt niet verrast. Irene had haar vol ledig ingelicht en alle bezwaren weggepraat. Mama sprak kalm en met zachte stem. Ze kende de semi- arts als een degelijk jongmens, wiens toekomst vrijwel verze kerd was. „Wij hebben elkan der indertijd genomen, omdat we hieldeh van elkaar. Met hem is het ook zo. Laat ze elkan der nemen. Geluk is meer dan stand of geld. Wij leven maar éénmaal en we trouwen maar éénmaal. Geluk is alles." Papa zat verstomd. De laat ste woorden, die zijn vrouw daar sprak, grepen hem aan. Ge luk is aHes. Waaraan C cht ze? Priemde er een pijn c.jor_haar hart en sprak ze daarom Geluk is alles. Had zij geen ge luk? Zou ze toch iets geloven van hetgeen de mensen jaren lang beweerd hebben? Beweren ze het nog? Een wee gevoel in c'e hartstreek overviel hem, hij drukte zijn linkerhand op zijn borst en kreunde, zachtjes, on hoorbaar. bijna. (Wordt vervolgd!)

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2