ZEEUWSCH DAGBLAD De Arabieren zün voorlopig tevreden. Minister Mansholt over landbouwvraagstukken. Nederlandse Ministers in IndiB. Volk zonder Bpel. hi&nattd (ne&td dal d&fti Communisten trekken profijt uit hongersnood. Duits communistisch legioen? Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. KantorenVlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai '19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 234J; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 3e jaargang No. 638 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND vrijdag 9 mei 1947 Abonnemontspiijs 13.30 per kwartaal Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Advertentieprijs 12' cent per m.m. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ te Middelburg, Dr K. HUIZENGA te Middelburg, Rubriek Kabouters 5 cent per woord. r Op- en ondergang van 'Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 4.56 u., onder 20.18 u. Maan op 1.03 u., onder 8.04 u. Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet Hoogwater te Vlissingen. Zaterdag 10 Mei: 5.00 u. 1.85 m., 17.19 u. 1.67 m. Naar aanleiding van een ge- dachtenwisseling op het .congres van het „Humanistisch Verbond" over de vraag of ér op de open bare school Bijbelonderricht moet worden gegeven, betoogde Dr Annie Romeyn-Versëhuur in „De Vrije Katheder", dat het eigenlijk weinig zin heeft, aan dit vraagstuk veel aandacht' te schenken. In Vroeger eeuwen lagen de dingen heel anders. Toen was het gehele leven door het leven met en uit de Bijbel doordrongen. Maar die tijd is voorbij. En daarom: „Men kan er een twistgesprek van maken of Bijbeïonderwijs tot het schoolprogramma móet be horen, Zoals men er een punt van kan maken of het grieks op het gymnasium moet gehandhaafd en zoals mener in de vorige eeuw nog over streed of het la- tijn te handhaven was ais acade mische voertaal. Men kan al naar zijn overtuiging en temperament aan die strijd deelnemen.. Maar men kan die tijd ook zien als een teken van een ontwikkeling: de voortdurende groei van de mens heid naar de toekomst toe, waar bij zij noodzakelijk de bindingen met het leven één voor één moet loslaten". Hief wordt wel zeer duidelijk de consecfuentie van het huma nistische standpunt, waarbij de mens op de troon wordt geplaatst in het licht gesteld. Over de Bijbel, het Woord van God, behoeft men zich iiiet meer druk te maken. Die tijd is voor bij. De invloed vap kerk en Chris tendom is in alle verhoudingen zo ingekrompen, dat elke poging om de Bijbel weer in het middel punt van de aandacht te zetten de indruk moet wekken van een krampachtig maar nutteloos ver weer. Als me't een ongeduldig hand gebaar wordt zo de Bijbel, wordt zo het Woord <van God terzijde geschoven. Ds Landsman, die in „De Her vormde Kerk" op 't bovenstaan de citaat de aandacht vestigde, meent dit betoog te mogen zien als het waarschuwend teken van een ontwikkeling, die niet nood zakelijk is, maar wel noodlottig. Immers, de Bijbel is het Woord van God, de enige bron van ken nis omtrent God en goddelijke zaken. Een wereld zonder Bijbel is een wereld zonder God, een wereld zonder hoop. „Want dit is het eeuwige leven dat zij U kennen, de enige waar- achtige God en Jezus Christus die Gij gezonden hebt". Conferentie van Duitse premiers? De Beierse minister-president Ehard heeft alle minister-presi denten van de vier zones van Duitsland uitgenodigd tot een speciale conferentie, die op 6 Juni in Muenchen gehouden zal worden, ten einde de middelen te bespreken om te geraken tot de 'economische en politieke een heid van Duitsland. Naar ver luidt zou het plan de instem ming hebben van generaal Clay, de Amerikaanse opperbevelheb ber in de Amerikaanse zone."' De -bijeenkomst zal niet wor den bijgewoond door leiders der militaire regering. De staking te Durham. Zeven van de steenkolenmij nen in het Engelse graafschap Durham, die door de staking van het liftpersoneel geheel stil kwamen te liggen, werken thans weer op volle toeren, terwijl 6 andere mijnen weer gedeeltelijk wrkèn. Door de 'staking, waar bij het slechts om 150 man ging, kwamen aanvankelijk bijna 28.000 mijnwerkers zonder werk. Het liftpersoneel staakt overi gens nog, doch door het levdlcn van personeel van andere mij - nen en. het opleiden van vrijwil ligers voor de liftbediening kan de staking geleidelijk worden overbrugd. De staking te Bilbao. Van de 25.000 arbeiders, die Maandag te Bilbao in staking zijn gegaan, zijn er ongeveer 10.000 weer aan het werk ge togen. Toestand in Indo-China. N J)e Franse minister van oor log, Paul Coste Floret, heeft Woensdag verklaard, dat Frank rijk in Indo-China militaire suc cessen heeft geboekt Geen en- kgl, Frans garnizoen wordt meer belegerd, alle wegen staan on der controle en 'de grote steden zijn gezuiverd. De Vietnamese troepen heb ben zich teruggetrokken naar gebieden, waar de Fransen niet het voornemen koesteren hen te bestrijden.' De minister verklaar de verder: „Het is ons doel vre de in dat land te brengen, en niet een totale oorlog. De tijd zal komen, dat het Vietnamese leger, moreel en materieel uit geput, door zijn eigen landgeno ten beschouwd zal worden als vo gelvrijen, en het uiteen zal val len, en dat ogenblik, dat een po litieke actie zou kunnen ver haasten, is niet ver meer ver wijderd". Wij zijn nog niet in staat het Nederlandse volk te voeden* In de vergadering van de Holl. Mij van Landbouw heeft Minister Mans- holt een inleiding gehouden over „De positie van de Nederlandse Landbouw". ten nog aanzienlijke hoeveelhe.- den. Het prijzenbeleid van de over heid achtte spr. het zwaartepunt van de critiek. Als voornaamste grief geldt, dat in een tijd, waar in de prijzen stijgen, de richtprij zen voor de landbouw verlaagd worden." Iedere bedrijfstak denkt, dat het prijsbeleid zo gevoerd wordt, dat zij de dupe is. Wij ho ren van de landbouwers, van de industrie en van de arbeiders, die klagen over de loonstop. De moeilijkheid is, te komen tot een evenwichtig prijsbeleid. In de landbouw, zo vervolgde de minister beschikken wij over de kostprijsberekeningen van het Landbouw-economisch Instituut. Een groot deel van de ontstem ming over de prijzen ia hieruit voortgekomen, dat de minister zou afwijken van de prijzen van het instituut, vooral waar hèt de prijzen voor akkerbouwproducten betreft. Hoewel de regering grote waarde hecht aan de berekenin gen van het L.E.Ï. bestaan er tocij grote verschillen in kost prijs, waardoor incidenteel van deze berekeningen moet worden afgeweken. Het algelmene beeld van de tuinbouw is niet ongunstig en de inkomsten van de tuinders kun-1 nen bevredigend worden geacht. De overheid heeft tot taak te komen tot strikte beheersing van het prijspeil. Indien wij met de vakgroepen tot overeenstemming zijn gekomen, dan moeten wij ook zorgen de prijzen in de hand te houden. Wij zullen een zuinig en sober beheer moeten voeren. Op het gebied van de lonen en prijzen werkt de regering als een geheel en zij heeft hierbij de hulp nodig van alle Nederlanders, ook van de boeren. Dit is niet de ge makkelijkste weg, zowel voor volk en regering, maar anders komen wij er niet. Hoewel Duitsland als afnemer is weggevallen hetgeen onge twijfeld een zware slag voor ons land betekent, zijn er andere vol ken, die 'behoefte hebben aan kwaliteitsartikelen zoals b.v. Zuid-Amerika, terwijl ook de be langrijke toeneming van het Ne derlandse volk een rol speelt. Als lichtpunt zag de minister voorts de economische unie met België, die hij van zeer grote be tekenis achtte. De land- en tuinbouwpolitiek van Nederland en België moeten parellel lopen, waardoor een gro tere economische band ontstaat, deze beidé volken moeten komen tot een intensieve samenwerking. Aanslagrelgeling of dorscontréle. Op deze inleiding volgde een levendige discussie, waaruit bleek, dat er nog verschil van in zicht bestaat vooral waar het be treft de vraag of een aanslagre geling of een regeling met dors- controle gevolgd moet worden om de graanproductie in haar geheel binnen te krijgen. De boe ren wensen een aanslagregeling, terwijl de regering zich genood zaakt ziet tot een dorscohtrole. Minister Mansholt zegde toe c&ze kwestie nog nader met de bevoegde instanties te zullen be zien. Diner en soiré. Inleidende besprekingen. Resultaten afgelopen jaar.. De resultaten over het afge- lopen jaar, eigenlijk het eerste normale landbouwjaar na de oor log, kan men van verschillende zijden bekijken. Bezien van de zij de van de regering,, zo zeide de. minister, ben ik van mening datj wij niet ontevreden mogen zijn. De Nederlandse landbouw is er sneller bovenop gekomen dan verwacht werd, -hoewel verschil lende gewassen nog beneden de normals, oogstresultaten' gebleven zijn. Aan de hand van enkele cijfers ging de spr. vervolgens de ver schillende resulaten na. Wat de landbouw betreft is er reden tot tevredenheid, maar dat geldt niet van de melk- en vlees productie. De productie per koe is thans 3175 kg. tegen 3500 kg. in 1935, hetgeen dus inhoudt, dat fnen nog lang niet op peil ls. Hetzelfde is het geval met de varkenspro ductie (1 milliard tegen 1% mil liard voor den oorlog). De eieren- opbrengst (1.2 milliard tegen 2.3 milliard) en 'de melkproductie (4.2 millioen ton tegen 5)4 mil- lioen ton). De voedseltoestand van de Ne derlandse bevolking is nog lang niet waar hij moet zjjn. Tlians is een niveau bereint, dat slechts enkele jaren gehandhaafd kan blijven, daar ander» een daling van de gezondheidstoestand van j het Nederlandse volk het gevolg zal zjjn, hetgeen weer van in vloed zou zijn op de arbeidspro ductiviteit. Nog tekort aap voedsel.- wy zijn niet in staat" het Ne derlandse 'volk van voldoende voeding te voorzien. De boeren moeten hnn uiterste krachten in spannen om tot een verhoging van de productie te komen, die ten goede komt aan het gehele volk. In dit verband Wees de minis ter erop, dat het Nederlandsé volk zich gestaag uitbreidt. In vergelijking tot de oorlogsjaren is de bevolking reeds met 10 pCt toegenomen. Daarbij komt, dat de voedingseisen van iedere Ne derlander afzonderlijk ^gestegen zijn. Het is daarom noodzakelijk, dat de producten In de normale consumptie komen. Nog een te groot gedeelte van de goederen bereikt niet de plaats van be stemming en ook op de boerde rijen blijft nog te veel achter. Zo blijft 400 liter melk per koe per jaar op de boerderij achter, het geen neerkomt op 1 liter melk per persoon per week. Van de 400.000 koeien, die geslacht moe ten worden, komen er 64.000 niet op de plaats van bestemming. Dit betekent meer dan een maand- rantsoen van het Nederlandse volk. - Regeringsmaatregelen. Vervolgens besprak de heer Mansholt de •maatregelen, die de regering moet nemen, om de voe ding van het eigen volk veilig te stellen. De regering wil liefst zo min mogelijk maatregelen nemen maar de maatregelen die geno men .worden, zijn getroffen uit bittere noodzaak, in het bslgng van hét Nederlandse-volk. In .dit verband wees spr. op de wereldvoedselschaarste. Voor 1948-1947 is aan tarwe 17 mil lioen ton beschikbaar, terwijl aan rogge en mais die ook als broodgraan worden gebruikt 7 miilioen ton ter beschikking staan. Dit betekent, *dat4 millioen ton niet gedekt is, zodat er dns nog verder op broodgraan en vee voeder bezuinigd fhoet worden. Indien door dorscontrole een inname van 15 pCt meer bereikt kan worden, is het voor de rege ring niet verantwoord, deze me thode niet te volgen. Harde om standigheden dwingen ons hier toe. Het prijzenbeleid. In het verhogen van de richt prijzen voor de landbouwproduc ten zag min. Mansholt geen op lossing voor het probleem van achterblijvende hoeveelheden. Hoewel b.v. voor eieren en melk redelijke prijzen zijn vastgesteld, verdwijnen ook van deze produc De ministers Beel en Jonk man hebben Woensdagmiddag de hoogste Indische autoriteiten, onder wie de directeuren' van de departementen, ontvangen. Hier mede wa^ het eerste formele contact gelegd, 's Avonds gaf- dr van Mook ten paleize een of- cieel diner, waarbij behalve de ministers Beel en Jonkman nog tal van autoriteiten met hun da mes aanzaten.. Gisteravond werd ten huize van generaal Spoor een soiré gehouden. Naar uit gezaghebbende bron wordt vernomen, hebben de mi nisters zich gisteren met intieme besprekingen bezig gehouden. Alvorens 'de reis naar Pontianak én Makassar te ondernemen zullen zij inleidende besprekin gen houden met leden van het republikeinse kabinet. Sjahrir stelt eischen. Sjahrir heeft verklaard, dat hij nog geen ontmoeting had gehad mét de minister-president dr Beel en dat de commissie-gene-* 'raai over een mogelijke ontmoe ting tussen hen beiden tót nu1 toe niet gesproken had. A's de voornaamste proble men, die nog steeds door onder handelingen geregeld moeten worden, noemde Sjahrir: het terugtrekken 'van de Nederland ss troepen uit Indonesië, het op stellen van een procedure voor dfe inschakeling van de door de Nederlanders bezette gebieden in de republiek ea het samen brengen van geheel Indonesië in de Verenigde Staten. Klachten van gouver nementsambtenaren. Onder de laatste tijd in In- dië gearriveerde^gouvernements- ambtenaren heerst grote ont stemming. Daarin werd uiting gegeven in een te Batavia gehouden- ver gadering. De heer de Groot, die als woordvoerder optrad verklaar de o.m. Bij aankomst te Batavia wer den wij ondergebracht in broed plaatsen van ongedierte, hier genoemd H.O.B.-hotels, waaron der het Adekekamp, dat vroe ger een doorgangskamp voor koelies was. Velen onzer, werd duidelijk gemaakt, dat men hier niets te maken had met bepa lingen vap een te Den Haag op- genfaakt contract en met name met de op „uitrustingskosten" volgende woorden „kunnen be taald". Deze moesten gelezen worden: „dat gebeurt niet". Gezinshereniging is slechts een vicieuze cirkel, welke gevormd wordt doof de eis van de immi gratiedienst, dat een huisves- tingsbewijs nodig is, voordat het gezin kan worden opgeroepen, terwijl daarnaast het H.O.B. zich op het standpunt stelt, dat het gezin onderweg moet zijn alvorens aah huisvesting kan worden gedacht. x. De Pasoendan-beweging. Sjahrir verklaarde gisteren, dat de Indonesische 'republiek een onder internationale con trole te houden' volksstemming over de gehele archipel zou na streven, indien- verkiezingen op West-Java zou'den worden ge- eist. Hij noemde de afkondiging van de Soëndanese onafhanké- eid van jongstleden Zon dag „al te onnozel en dwaas". Sjahrir verklaarde verder: „de jongste - ontwikkeling, inclusièf de Nederlandse erkenning van. West-Borneo als autonoom ge bied, is niet erg bemoedigend en niét in overeenstemming met de geest van samenwerking volgens het accaord van Ling- gadjati". Mijnongeluk te Barnsly. Te Barnsley heeft Woensdag een mijnramp plaats gevonden •tengevolge van een ontploffing, waarvan de oorzaken nog niet vast staan. Reeds zijn drie do den geborgen terwijl men vreest dat zes vermisten eveneens om het leven zijn gekomen. 25 ge wonden zijn naar hèt hospitaal gebracht. Bij de eerste ernstige mijn ramp sinds de nationalisatie der mijnen kwamen acht mijnwer kers om hét leven en werden er vijfentwintig-ge,wond, onder wie verscheidene jongens van vijftien jaar. Het ongeluk in de mijn van Barnsley, een der grootste van het district, werd veroorzaakt door een explosie, toen men na een brand de betrokken plek af sloot. Verscheidene mannen wer den meters ver weggeslingerd. Dr David Lilienthal, de voor zitter van de burgerlijke com missie voor de atoom-energie in de Verenigde Staten/vreest het oordeel van het nageslacht niet. Op een, diner te New York heeft hij .namelijk ver klaard, dat als de tegenwoor dige generatie te dom zou blij ken te zijn om het te klaren met de atoom-energie, zij zieh niet belachelijk zou maken voor de volgende genëraties, wantdeze generaties zou den-er niet zijn. Internationaal postcongres geopend. De Franse president Vincent Auriol heeft Woensdag het in ternationale postcongres, dat door 83 landen wordt bijge woond, in het Palais du Luxem burg te Parijs geopend. Het congres, dat tot eind Juni bijeen zal zijn, zal o.m. bespre kingen voeren over verbeterin gen van de luchtpost en de her ziening van de internationale posttarieven. Spaanse monarchisten en Franco. In een menarchistische ver klaring die clandestien op grote schaal in Spanje, is verspreid, wordt gewézen op de noodzake lijkheid der restauratie „nu de Angelsaksische mogendheden zich voorbereiden op de beslissende slag ter, verdediging van de christelijke samenleving tegen 't communisme". In de verklaring wordt gezegd dat Franco een der verliezers, van de afgelopen oorlog is en de democratieën zijn bewind niet zullen laten overleven, hoe hij ook tracht het als katholiek en anti-communistisch te camoufle ren. Franco heeft bij zijn pogingen om zijn regime instand te hou den zich op allé mogelijke wij ze vernederd, zo gaat de verkla ring Verder. Hij heeft Laval uitgeleverd om in Frankrijk te rechtgesteld te worden en hij heeft Duitsers, oude kameraden van het nationalistische leger in Spanje' opgespoord, om hen tot slachtoffers te maken van de onderdrukking die thans in Duitsland heerst. Staatsgreep in Columbia? Volgens een bericht in een Venezolaans blad heeft het Co- lumbiaanse leger, actief ge steund door de liberale groep onder leiding van Jorge Eliezer Gaitan, een staatsgreep uitge voerd. Het blad voegt er ech: f aan toe, dat het bericht nog na der bevestigd moet worden. De radiozenders in Columbia zijn Dinsdagavond vroeg uit de lucht gegaan op bevel der regering. Verkoop Amerikaanse koopvaardijvloot. In het kwartaalsrapport van de U.S. Maritime Commission wordt medegedeeld, dat sinds begonnen werd met de verkoop van de overbodige scheepsruimte in het kader van de desbetref fende wet, Nederland 30 Victo- ryschepen, 28 Libertyschepen, 7 kustvrachtschepen en 3 tank schepen heeft verkregen. Bel gië ontving 10 Victoryschepen, 4 Libertyschepen cn'l groot tank schip. Nederland heeft nog een aanvraag ingediend voor 12 Vic toryschepen en 3 andere vracht schepen. De Fascistische beweging in Engeland. Radio Moskou heeft verklaard, dat de Britse pers ruimschoots bewijzen levert, dat alle soorten groepen err verenigingen met programma's, verwant aan dat van Mosley (leider der Britse fascisten) weer op het appel zijn verschenen. „De Britse fascisten zijn geen halzen", aldus radio Moskou. „Zij bezitten een ge gronde kennis van hun Duitse en Italiaanse pendanten en indien hun activiteit niet direct in de kiem wordt gesmoord, zullen zij een ernstige bedreiging gaan vor men voor de zaak der democra tie". De groepen dragen verschil lende namen en worden geleid door „zeer bekende" mannen. In verschillende steden zijn zoge naamde „boeken- en debatings- clubs" opgericht, die - in Werke lijkheid niet anders dan geca moufleerde nazi-organisaties zijn. Beroep op de wereld. De Oostenrijkse socialistische party heeft een „beroep op de wereld" gedaan om Oostenrijk te hulp te komen zonder op de tot standkoming van het vredesver drag te wachten. Het verzoek om hulp omvat de volgende punten: 1. Onmiddellijk terugtrekken van een groot deel der bezet tingstroepen en stopzetting van het vorderen van Oostenrijks voedsel en andere goederen ten gebruike der bezettingtroepen. 2. Teruggeven aan Oostenrijk van de gevorderde gebouwen én ziekenhuizen. 3. Het volledig van kracht wor den der Oostenrijkse nationali- satiewet in alle fabrieken, die in de wet genoemd Worden. 4. Stopzetting van alle soorten censuur en overdracht aan Oos tenrijk van alle radiostations, die op het ogenblik onder geallieerd beheer staan. Duel in dé Senaat. Naar aanleiding van een twist over een echtscheidingsproces heeft een. lid van het Amerikaan se Huis van Afgevaardigden, Ja mes Scott, Woensdagmiddag in de zaal van de Oklahomaanse Se naat, die op dat ogenblik niet in vergadering was, onverhoeds ge schoten op de 63-jarige senator Tom Anglin. De senator kreeg een kogel in de rug. Voordat hij neerviel trok ook hij een revolver en schoot terug, docht miste. Beide mannen zijn vertegenwoor digers voor de staat Oklahoma. Senator Anglin is thans onder medische behandeling. Franse kabinet vandaag bijeen. Het Franse kabinet zal van daag de namen bekend maken van de personen, die de vier com munistische ministers zullen ver vangen. Ramadier zal na de ka binetszitting vertegenwoordigers van het door de communisten be stuurde algemeen vakverbond ontvangen. De Franse Radicale Partij heeft besloten haar vijf ministers in de regering van Ramadier die Vrijdag opnieuw zal worden ge vormd zonder de communistische ministers, te handhaven. Duitsland. Meetings in het Ruhrgebied. Terwijl de voedselcrisis in het Ruhrgebied onverminderd aan houdt en uit sommige steden verdere inzinkingen in rantsoe nen worden gemeld, heeft de communistische partij een nieu we campagne ingezet om het volle effect te trekken uit haar verkiezingssucces. Met machtige reclamemidde len wendt de communistische partij zjch in het gehele indu striegebied tot de „sociaal-demo craten, christelijke arbeiders, partijlozen en communisten" om de vorming van een Socialisti sche Eenheidspartij naar voor beeld van de Sovjetzone als eer ste voorwaarde te stellen voor het overwinnen van de slepen de Ruhrcrisis. Voor de volgende acht dagen zijn niet minder dan dertig mee tings voor het gehele land van Noordrijn en Westfalen op touw gfezet, die door de communisti sche pers als „Conferenties der Eenheid" worden bestempeld. Zij zullen culmineren in landelijke partijdagen op 14 en 15* Mei te Solingen, de meest rode stad van het Ruhrgebied, waar bijna de helft van dé kiezers communis tisch gestemd heeft. Beide lei ders van de Eènheidspartij der Sovjetzone, Pieck en Grotewohl, zullen op deze partijdagen het woord voeren om samensmelting van de K.P.D. met de S.E.D. te eisen. Tegelijk eisen de commu nisten de vorming van een link se regering in het land van Noordrijn en Westfalen, zo mo gelijk met uitsluiting van de C.D.U. Invloed wordt steeds groter. Inmiddels confereren de C.D.U. en S.P.D. leiders sedert weken over de mogelijkheid dat de twee grootste partijen een re gering vormén. Haar partijbla den trachten de betekenis van het verschijnsel, dat vele chris telijke en sociaal democratische arbeiders vergaderingen vén de K.P.D. bezoeken te verkleinen. stuurd. gen van vakbonden vernomen, dat de toename van de commu nistische invloed in bedrijven steeds groter wordt Een sterk toegenomen actie van commu nistische bedrijfscellen heeft in deze maand plaats vindende ver kiezingen van bedrijfsraden reeds geleid tot een sterke ten- denz naar uiterst links. In de laatste weken werden in zes grote staalbedrijven vier com munisten -gekozen tot voorzitter van de bedijfsraad. De spanningen, die in. 't Ruhr gebied blijven heersen hebben een zodanige terugslag in de kolenproductie gehad, dat de toegezegde verdeling van huis brand door het uitvoerend co mité voor beide zones is inge trokken. In de maand April is de productie n.l. 700.000 ton be neden plan gebleven. Wahneer in Mei de dagproductie niet tot 250.000 ton kan worden opge voerd (thans 220.000) vrezen de Duitse autoriteiten voor 't stop- vallen van staal-, chemische- en bouwbedrijven. Er zijn ook krachtige maatregelen tegen het beroven van kolentreinen aan gekondigd. Algemene staking in Hamburg? Ongeveer 6000 arbeiders van de grote Blohm en. Voss-scheeps werven te Hamburg zijn Woens dag plotseling in „sit-down" sta king gegaan, omdat het him toe gemeten voedselrantsoen vol gens hen op het niveau staat van hetgeen in het concentratie kamp te Bergen-Belsen werd toegewezen. De arbeiders hebben een deputatie naar hun vakvere nigingsleiders en naar de bur gemeester* van Hamburg ge stuurd. 500.000 stakers; Volgens de laatste berichten hebben de leiders der vakver enigingen te Hamburg tegen hedenmiddag een algemene sta king geproclameerd als protest tegen de voedselschaarste. Bij deze staking zijn 500.000 arbei ders betrokken. De arbeiders in de essentiële bedrijven, zoals gas- en eiectri- citeitsfabrieken en voedingsmid delen-industrie, zullen aan het werk blijven. Bij overige bedrij ven en diensten zal een symbo lische staking van een kwartier gehouden worden. In de namid dag zal voorts een grote hon- ger-demonstratie 'gehouden wor den. Zoals reeds gemeld heb ben 6000 arbeiders van de scheepswerven van Blohm en Voss Woensdag het werk neer gelegd als protest tegen de „Bei- sen"-rantsoenen. Vier van de vijf Duitsers gelo ven serieus in het bestaan van een groot Duits leger, dat, naai» zij verwachten, vandaag of mor gen op bevel van Stalin Duits land zal binnenmarcheren om een Duitse Sowjetstaat te slichten. Volgens dé verhalen zouden zich ergens in Sowjet-Rusland meer dan een millioen gewapen de Duitsers ophouden, geken merkt door de traditionele dis tinctieven, behalve dan dat het hakenkruis van het Derde Rijk vervangen zou' zijn door het em bleem van hamer en sikkel. Deze strijdmacht zou aangevoerd wor den door luitenant-generaal Wal ter von Seydlitz en andere offi cieren van het leger van veld maarschalk Frederich von Pau- lus, die zich t'e Sttalingrad heeft overgegeven. Men neemt natuur lijk aan, dat de bewapening van dit legioen afkomstig is van grote fabrieken achter de Oeral, Men is wat de sterkte van dit legen darisch legioen betreft tot de schatting van ongeveer een mil lioen man gekomen naar aanlei ding van het verschil tussen het van Sowjet-Russische zijde opge geven aantal Duitse krijgsgevan genen eh het aantal van drie mil lioen Duitse soldaten, dat naar elke Duitser gelooft, bij het einde van de vijandelijkheden in de Sowjet-Unie vertoefde. De echtgenote van Von Seyd litz, die in 'het plaatsje Verdere ten Zuidoosten van Bremen: woortt, heeft alle verhalen over het communistische legioen uit drukkelijk naar het rijk dar fan tasie verwezen. Zij vertelde, dat haar man vertoefde in een krijgs gevangenkamp. voor generaals, op ongeveer zes kilometer af stand van Moskou, dat zij weinig afwist van de omstandigheden, van haar echtgenoot, doch dat zij wel regelmatig correspondentie van hem ontving. Bij Von Seyd- 'litz vertoëvén in het kamp veld maarschalk Von Paulus en nog andere hoge officieren, die tijderts de oorlog deelgenomen hebben aan de „Vrij Duitsland"-bewe ging. Mijn man zit achter prik keldraad enweet niets van al deze geruchten hem betreffende" aldus frau Von Seydlitz. De Palestijnse kwestie. De Algemene Vergadering der VJN. is Woensdagavond bijeen gekomen tot bëspreking van het verzoek der politieke commissie om haar besluit, zowel het Arabische hoge comité als het Joods Bureau te horen, te ondersteunen. De Algemehe Vergadering had tijdens een vorige bijeenkomst besloten, dat de politieke commissie het Joods Bureau zou -horen, maar had het aan de commissie zelf overgelaten te besluiten, of er nog andere organisaties, die andere Palestijnse gemeenschappen vertegenwoordigen, zullen worden gehoord. De Palestijnse AYabieren ver zetten zich tegen dit besluit, omdat ze menen, -dat het Joodse bureau hierdoor bevoorrecht werd. Ze dreigden zelfs de be sprekingen der speciale Assem blee te boycotten. Aan de commissie werd een uit New York verzonden ver zoek van de commissie voor de vrijheid van Noord-Afrika-voor gelezen, waarin de Afrikaanse Arabieren, die volgens 't schrij ven met 20 millioen leden in deze commissie vertegenwoor digd zijn, om een stem in de be sprekingen inzake Palestina verzoeken. In het verzoek wordt voor een Palestina met zelfbestuur ge pleit. Twee aan elkaar tègenge-- ;telde voorstellen werden aan de lommissie voorgelegd: De Aifte- rikaanse delegatie stelt een com missie van 7 neutrale kleine lan den voor ter onderzoe"k van het 'elfele Palestiria-vraagstuk zon- ler vertegenwoordiging der gro te vijf. Argentinië daarentegen stelde een- commissie van 11 le den voor, waarin de grote vijf en een van de Arabische staten vertegenwoordigd zouderi zijn. Warren Austin 'is namelijk van oordeel, dat een commissie, waarin, de grote vijf vertegen woordigd zijn, moeilijk onafhan kelijk en geheel objectief zou kunnen zijn. Cadogan onder- Steunde het Amerikaanse voor stel. Dc commissie besloot de Alge mene vergadering te verzoeken om het besluit van de politieke commissie, zowel de Arabische hoge commissie als het Joods bureau te horen, te ondersteu nen. Arabische leiders zijn ver heugd over de „prestige overwin ning". Indien de voltallige ver gadering de uitnodiging aan het Arabische hoge comité beves tigt, acht men het zeer waar schijnlijk, dat de Palestijnse. Arabieren de boycot van de spe- Te Rotterdam is een kind van 14 maanden in een ledikantje tussen het matras en hét ledi kantje bekneld geraakt en door -de beknelling gedood. - - Een trein met 529 ondervoede Duitse kinderen is uitBerlijn vertrokken naar Zwitserland, waar de kinderen een vacantia van drie maanden zullen door brengen. Verzoeken afgewezen. De speciale Sub-commissie van de V.N., die moet beslisspn op de verzoeken van vijf .organisa ties om inzake de Palestijnse kwestie door de assemblee van de V.N. te worden gehoord, heeft reeds vier aanvragen afgewezen op grond van het feit, dat de betrokken organisaties geen gro te groepen* van de Palestijnsè bevolking, vertegenwoordigen. Het zijn de verzoeken van het comité voor politieke actie in Palestina', de Zionistische orga nisatie voor Amerika, het Jood se comité voor nationale bevrij ding en het comité voor Vrijheid van Noord-Afrika. Het verzoek van de Joodse wereld-organisa tie is nog in overweging. Amerika en het vraagstuk. Marshall deelde tijdens een persconferentie mede, dat het standpunt van de V. S. ten aan zien van liet Palestijnse vraag stuk niet is, gewijzigd, doch dat de V. S. hun opinie niet in de huidige zitting van de Assemblee' zouden propageren. Marshall zeide, dat de V. S. slechts wensten, dat de kwestie door de V. N". in hoogste instan tie zou worden beslist, door het instellen van een commissie, bij voorkeur -Van neutrale landet», die hèi, gehele vraagstuk zou moeten bestuderen en aan de algemeen vergadering in Sep- ciale vergadering der V.N. zul-'tejnber rapport zou moeten uit- len opheffen. brengen,

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1