ZEEUWSCH DAGBLAD Rumoer rondom Palestina. Wat willen DE WALEN? Bestrijding van de Colorado-kever. Regering zonder Communisten PROTESTANTS CHRISTELfJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 8 MEI 1947 Schadevergoeding oorlogsgetroffenen. Heftige debatten. Grote stakingen verwacht. Marshall waarschuwt. Extremistische actie. Vijfdaagse werkweek Een wettelijke regeling. Bestrijding normaal onderdeel bedrijfsvoering. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. gantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansg^e Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswykstraat, Telefoon 2052. 3e JAARGANG No. 637 Abonnementsprijs 13.30 per kwartaal Advertentieprijs 12' cent per m.m. 'Rubriek Kabouters 5 cent per woord. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ te Middelburg, Dr K. HUIZENGA te Middelburg, Ds i. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet r Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 4.58 u., ondeS 20.16 u. Maan op u., 7.13 u. onde< Daar is al heel wat over te doen geweest. Door de gedupeerden wordt en niet ten onrechte -e sterke drang uitgeoefend om de schade te ver goeden op basis 1940. De regering maakt daartegen bezwaar, in verband met de hoge kosten. Nu gaat bef hier inder daad om enorme bedragen. Maar uiteindelijk komt het toch hierop neer of deze zware last ais een nationale last zal worden gedragen door heel het vólk, of dat een groot deel van deze last zal blijven drukken op de gedupeerden, die bovendien nóg zoveel leed en ellende hebben moeten doormaken. Voor de regering is het een moeilijke kwestie. Maar ook voor de regerings pers; Dat blijkt wel uit wat „Het Vrije Volk" (P. v. d. A.) over dit vraagstuk schrijft. Dit blad stelt het voor, alsof bij hen, die op volledige scha deloosstelling aandringen, de be doeling voorzit, de vergoeding te doen plaats hebben volgens in 1940 geldende normen van so ciale gerechtigheid, wat dan na der wordt omschreven als: „te rug naar de vroegere bevoorrech ting, wat het ook moge kosten aan offers van anderen". Verder wordt er dan nog op gewezen, dat het er in de eerste plaats om te doen is hen, die voor de oorlog in villa's woonden, zo spoedig mogelijk de gelegenheid te stel len een nieuwe villa te bouwen. En daartegenover wordt dan ge steld de eis en het bedoelen der regering om de kleine man te vergoeden wat voor een eenvou dig bestaan nodig is. Nadat zo de zaken zijn ver draaid kost het natuurlijk geen moeite de wensen van de door de oorlog getroffenen af te wijzen. Zij zijn de mensen die in strijd met de sociale rechtvaardigheid, „brutale, on-Nederlandse en re- actionnaire eisen stellen". De talloze oorlogsgetroffenen, ook in Zeeland die menen voor hun goed recht te mogen strijden kunnen het er mee doen. Economische en Sociale Raad der V. N. De Economische en Sociale raad der Verenigde Naties heeft voor de vierde maal vergaderd. De zitting duurde van 28 Febr. tot 28 Maart. Nederlandse ver tegenwoordigers waren Mr E. N. van Kleffens, minister zon der portefeuille en zijn plaats vervanger Mr Ji.H. van Royen, Nederlands ambassadeur te Ot tawa. Nederland is sinds 1 Januari 1947 lid voor 2 jaar, doordat België zijn zetel ter beschikking stelde. De raad werkt samen met allerlei internationale re- gerings- en -particuliere organi saties op zijn gebied. Hij heeft dan ook een belangrijke coördi nerende taak. Aan de orde kwam een groot aantal onderwerpen van sociale en economische aard, meestal aan de hand van rapporten, uit gebracht door de daartoe door de raad ingestelde permanente commissies. Het werk van de raad verkeert nog in een aan vangsstadium. De voorzitter Sir Ramashwami Mudaliar (India), die de vergadering voortreffe lijk leidde, hoopt dat binnenkort een volgend stadium zal kunnen aanvangen. Hij acht de werk zaamheid van de raad van zeer groot belang voor internationa le toenadering 'en beoordeling van de vrede. De volgende zit- Ëng zal aanvangen 19 Juli te ake Success. Resoluties Indonesische arbeiders. Tijdens een massavergadering van arbeiders-afgevaardigden werden de volgehde resoluties aangenomen: 1. de vergadering verklaart zich tegen behandeling en uit voering van artikel 14 van Ling- gadjati (teruggave van eigen dommen aan niet-Indonesiërs) voordat de artikelen 1 tot en met 13 tenvolle zijn uitgevoerd; 2. de vergadering verklaart zich evgneens tegen uitvoering van artikel 14 voordat de Ne derlandse troepen de republiek verlaten hebben. Nadat de Algemene Vergadering der V.N. de Palestijnse kwestie naar de politieke commissie verwezen had, teneinde een commissie van onderzoek in te stellen, is de politieke commissie Dinsdag met haar vergaderingen aangevangen. Deze eerste ver gadering kenmerkte zich door een verhit en lang debat over het ai of niet horen der beide partijen. Typisch is, dat de V.S. in deze kwestie een min of meer tweeslachtige houding aannemen. De Amerikaanse afgevaardigde dat Engeland de Arabische hoge Frankrijk, De nationale raad van de Franse socialistische partij heeft in de nacht van Dinsdag op Woensdag, na een felle discussie dfe twaalf uur duurde, bij meerderheid van 2529 tegen 2125 stemmen besloten zijn steun te verlenen aan het besluit van Paul Ramadier, de socialistische minister-president, in functie te blijven en' te re geren zonder de commpnisten. Het besluit van de Franse so cialistische partij om Ramadier te steunen, ook, wanneer hij zonder communisten blijft rege ren wordt in politieke kringen te Parijs beschouwd, als het begin punt van een nieuwe ontwikke ling in de Franse politiek. Zij doet teniet hetgeen op de laatste conferentie van de socialistische partij werd vastgesteld, namelijk dat de socialisten slechts deel konden nemen aan een regering, waarvan ook communisten deel uitmaken. Thans zal de Franse regering voor het eerst sedert de bevrijding trachten het land te regeren onder oppositie van de communistische partij, welke de grootste fractie in de nationale vergadering heeft en overheer sende invloed in de meeste vak verenigingen. Zowel Ramadier als' Leon Blum pleitten voordat de stemming plaats vond voor het aan de macht houden van de partij. De Gaulle's invloed. Te' Parijs verwacht men, dat een van de eerste gevolgen van het besluit der socialisten zal be staan jn stakingen op grote schaal.' Over de bijeenkomst van de socialistische raad lag de schaduw van generaal de Gaulle en zijn nieuwe organisatie, de „Rassemblement Populaire Francais". Vooral de vrees, dat de Gaulle's sombere voorspellin gen bewaarheid zouden worden, dreef de socialistische5 afgevaar digden tot het nemen van de be slissing ten gunste van Ramadier. Dezelfde vrees echter, aldus was men in welingelichte politieke kringen van mening, zal mis schien een remmende invloed uit oefenen op de wijze van optreden van communistische zijde. De quintessence van de debatten in ..de socialistische raad kwam hier op neer, dat het thans aan de so cialisten en de andere, in Rama- dier's gewijzigd kabinet verte- genwqordigde partijen was, het bewijs te leveren, dat de Gauile niet het enige alternatief was tegenover een door de communis ten geregeerd» Frankrijk. „Wanneer wij thans Ramadier's regering willen doen slagen, al dus zcido ccn der socialistische leiders na de bijeenkomst, zullen wij snel tot concrete resultaten moeten komen op liet stuk van Verbetering der voedselsituatie en der steenkoolverstrekking aan de indostrie. Zo niet, dan zal ons besluit van heden tenslotte neer komen pp: in de kaart de com munisten spelen". Na de stemming ten gunste van Ramadier heeft de nationale socialistische raad eenstemmig een lange resolutie aanvaard, waarin de politiek wordt om schreven, welke men thans van de socialistische ministers ver wacht. In deze resolutie wordt .tot uitdrukking gebracht, dat ministeriële solidariteit (geza menlijke verantwoordelijkheid van het kabinet)" noodzakelijk is en speciaal van belang geacht wordt nu het parlementaire re geringsstelsel van zekere zijden wordt bedreigd. Communistische stem. De Franse bladen V&n Woens dagmorgen konden nog geen de-, finitief commentaar brengen op het pas diep in de nacht door de nationale raad der Franse socia listen genomen besluit, Ramadier te steunen, tfn een beschouwing van het Communistische blad „l'Humanite", geschreven nog voor het bekend worden van de uitslag der stemming in de socia listische raad, wordt gezegd: „De reactie toont nauwelijks belang stelling te hebben voor het land. Zij schreeuwt: Regeer zonder coqjmunisten. Dat is haar vol doende. Zij heeft geen program nodig. Wanneer zij eerst de com munisten heeft uitgesloten, zal zij dan de socialisten lang aan de regering laten blijven? Duitse dokters protesteren. De organisatie'van Duitse dok- ,ters heeft Dinsdag de Britse autoriteiterf beschuldigd van het publiceren van onjuiste cijfers over de voedselsituatie van Duitsland. De beschuldigingen werden gedaan ten overstaan van de Duitse pers in Düssel- dorf. Een woordvoerder der medici verklaarde: „De voedseldistribu tie voor het Duitse volk draagt het karakter van een honger- dieet. Het bedraagt slechts een derde van hetgeen werkelijk no dig is. De Duitsers verhongeren, terwijl de verantwoordelijke autoriteiten van de overwinnen de mogendheid een verkeerde indruk in de wereld wekken door het publiceren van onjuiste cijfers. Er moet genoeg voedsel toegewezen worden aan alle vol ken om een goede gezondheids toestand te waarborgen zelfs aan verslagen volken. De over winnaar van heden moet niet toestaan dat een verslagen volk honger lijdt. Als niets gedaan zou worden zou het Duitse volk ten onder gaan en andere vol ken zouden volgen." Tezelfder tijd verschenen in Essen aanplakbiljetten, getekend door den burgemeester van die stad, waarin de Duitse autoritei ten iedere verantwoordelijkheid voor de voedselsituatie afwijzen en verklaren, dat de toestand „aanleiding geeft tot de ernstig ste verwachtingen". De leiders der Hamburgse. vakverenigingen deden een laat ste poging om de dreigende sta kingen der haven- en fabrieks arbeiders, die tegen „Belsen- rantsoenen" protesteren, af te wenden. De Hamburgse bevol king ontvangt gemiddeld, 900 caloriën per dag. De arbeiders van de gasfabrieken verklaren niet langer te kunnen werken op „lege beloften'V Warren Austin heeft tijdens de vergadering van de politieke commissie van de algemene ver gadering der V.N. een voorstel ingediend voor toelating van het Joods bureau en ariöere Pales tijnse vertegenwoordigers. De Canadese gedelegeerde Pearson las een telegram voor van de secretaris van de Arabi sche hoge exacutieve, waarin het tevoren gedane verzoek om te worden gehoord werd ingetrok ken, als protest tegen de wijze, waarop de Assemblee 'bevoor rechte erkenning aan het Joods bureau had verleend. Dit telegram leidde tot een verhit en lang debat over de wijze, waarop de commissie beide partijen over het Palestijnse pro bleem zal horen. De Egyptische vertegenwoor diger Pasja deelde mede, dat Egypte geen deel zou nemen aan de discussies en zich van stem ming zou onthouden, indien de commissie de Arabische hoge executieve niet op gelijke wette lijke voet zou behandelen als het Joods bureau. Argentinië, gesteund door Cu ba, Salvador en Bolivia drong aan op onmiddellijke stemming over het voorstel om de Arabi sche hoge executieve uit të no digen haar standpunt uiteen te zetten. Een ander voorstel luidde, dat de commissie de Arabieren een telegram zou zenden, waarin hun wordt geadviseerd hun standpunt te herzien. De verga dering werd daarop tot later op de avond verdaagd. Dr. Hoessein ChaUdi, secreta ris van de Arabische hoge exe cutieve te Jerusalem, verklaarde Dinsdagavond, niets te weten van een telegram, waarin gedreigd wordt de speciale zitting van de Assemblee te boycotten. Hij wees er echter op, dat een dergelijk telegram kon zijn uit gegaan van de secretaris van de delegatie der executieve bij de V.N. Hij had belangstelling voor de suggestie, dat het telegram bedrog kon" zijn. (De Voor-1 ndi- sche afgevaardigde in de politfe- ke commissie had deze suggestie tijdens de bijeenkomst van Dins dagavond gedaan.) Beide partijen worden gehoord. De commissie -besloot voorts zonder stemming het Joods bu reau Voor Palestina en het Ara bische hoge comité te horen. Desgevraagd, antwoordde de Britse afgevaardigde, Cadogan, Jladac.. e*t Ctfyuac Een Zweeds vissersvaartuig, dat in de Baltische zee expe rimenteerde met een radar installatie voor het peilen van visscholen, heeft een al zeer onverwacht succes geoogst. Toen men namelijk volgens de aanwijzing door het radar- apparaat op een bepaalde plek het net had uitgeworpen, bleek dit bij het ophalen een kist te bevatten vol flessen cognac. En dan nog wel cog nac met drie sterren. De kist bleek destijds verloren te zijn door een douane-vaartuig, dat bij woelige zee een smokkel- schip had aangehouden. Kamerleden naar Indië» Zoals wij reeds meldden zijn de heren Schouten en Bruins Slot Dinsdag naar Indië ver trokken. Het lag in de bedoe ling dat ook de heer Tilanus de reis mee zou maken. Deze was echter door huiselijke omstan digheden verhinderd. Ministers Beel en Jonkman te Batavia. De Nederlandse minister-pre sident, dr Beel en de minister van Overzeese "gebiedsdelen, mr Jonkman, zijn Maandagochtend op het vliegveld Kemajoran bij Batavia geland. De ministers werden verwel komd door dr van Mook, dr Idenburg, luit.-genbraal Spoor, schout-bij-nacht Pinke en de consuls-generaal. Van republikeinsche zijde wa ren ter begroeting aanwezig dé minister van Binnenlandse Za ken, nrr Mohammed Roem eri de minister van Voorlichting, Mohammed Natsir. Het vliegtuig, waarmede de Nederlandse ministers arriveer den, werd door zes jagers van de Nederlandse luchtmacht be geleid. Nadat de ministers de offici ële persoonlijkheden, die op het vliegveld aanwezig waren, be groet haddert, inspecteerden zij de erewacht. Nader wordt gemeld, dat de republikeinse generaal-majoor Abdoel-Kadir, die uit Cairo te rugkeerde, zich eveneens aan boord van het vliegtuig bevond. Behalve de republikeinse mi nisters was ook een verbindings officier van de T.R.L op het vliegveld aanwezig. executieve als .een vertegenwoor digend lichaam der Arabische Palestijnse bevolking beschouwt, Te voren was een aanvullend Amerikaans voorstel, om de uit genodigde organisaties te verbie den voor de commissie substan tiële zaken betreffende het Pa lestijnse probleem te bespreken, met 23 tegen 19 stemmen ver worpen. Houding der V.S. De V.S. nemen In deze kwestie een bijna tweeslachtige houding aan, die duidelijk aan het licht trad, tjjdens de behandeling In de algemene vergadering der V.N. Er zijn voor de V.S. niet openlijk uitgesproken overwegin gen van strategische en econo mische aard samengevat in de term petroleum en bases, welke invloed niettemin de achtergrond der kwestie beheerst. Men meent zelfs, dat voor het standpunt van Amerika hierin een fundamentele tegenstelling is gelegen, door hét op morele en en tactische gronden van binnen landse politiek gedrongen wordt in de richting van steun aan de Zionistische doeleinden, terwijl het actief optreden» in Klein- Azië, zoals ook neergelegd in de politiek voor steun aan Grieken land en Turkije, die neerkomt op het overnemen van de Britse ver plichtingen, de V.S. meer het doortrekken van de Britse lijn geneigd maakt. De vergadering duurt voort De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, G. Mars hall, heeft de waarschuwing uit gesproken, dat „de situatie in de wereld geheel op losse schroe ven zou komen te staan, indien de V. S. het vredesverdrag voor Italië niet zouden bekrachtigen. We zouden dan weer zijn be gonnen mét onze houding van 1920" (n.l. de verwerping van de Volkenbond). Marshall ontkende, dat het voor de V. S. mogelijk zou zijn nieuwe voorwaarden met be trekking tot Italië te dicteren. Marshall heeft de commissie een brief van president Truman voorgelezen, waarin deze zegt, dat onmiddellijk bekrachtiging der verdragen „van vitaal be lang is voor onze buitenlandse politiek". Toen de voorzitter der conw missie, senator Vandenberg, Marshall vroeg, of uitstel der ratificatie tot na de totstandko ming van algehele overeenstem ming ook inzake Duitsland en Oostenrijk de kansen om met betrekking tot Duitsland en Oostenrijk een accoord te be reiken, al dan niet zou vergro ten, gaf de minister ten ant woord, dat naar zijn mening uitstel resp. verwerping „bui tengewoon gevaarlijk" zou zijn voor de kansen op' succes inzake Duitsland en Oostenrijk. „De situatie zou zo hachelijk wor den, dat ik niet zou weten, hóe wij met de onderhandelingen verder zouden moeten gaan". „De zaken op hun beloop laten zou het gevaarlijkste ding ter wereld zijn". Toen- men Mars hall's opinie over de kwestie Triëst vroeg, antwoordde hij, dat, indien het verdrag voor Italië niet spoedig geratificeerd zou worden, men ook in deze materie „van kwaad tot erger" zou vervallen. De verklaring van Marshall werd door de vroeger'é minister van Buitenlandse nes, ondersteund. Toestand in Griekenland. Op een persconferentie heeft Brigade-generaal Manitakis, de woordvoerder van het Griekse algemene hoofdkwartier, ver klaard, dat de communistische partij in Joegoslavië met de Griekse communistische groe pen een overeenkomst voor het leveren van wapenen had ge sloten. Hij verklaarde tevens, dat er bij de operaties in Thessalonië van 1 April tot 5 Mei 1023 „ban dieten" waren gedood en 1168 gevangen genomen. jDe Griekse troepen verloren 29 man aan doden en 93 aan gewonden. Manitakis zeide -"at de gueril- lastrijders zich in toenemende mate overgeven, daar zij besef fen, dat „het spelletje afgelopen is". Ernstige aardbeving. Seismograïen van het river- view Observatorium te Sydney hebben een der ernstigste aard bevingen sinds vele jaren gere gistreerd. Het centrum van de aardbe ving, die eenige uren duurde, acht men in Nieuw-Brittannië mogelijk op een 50-tal mijlen van Rabaul. Nederlandse dollarlening in de V. S. - Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat Nederland Maan dag by de Securities Exchange Commission de registratie aan gevraagd heeft van een 10-ja rige dollarobligatie-uitgifte van 20 millioen dollars. Naar voorts wordt vernomen kan de officiële toestemming van de SéE.C. ieder ogenblik worden verwacht. Er zouden pogingen in het werk worden gesteld om de registratie-proce dure te bespoedigen, opdat de uitgifte der obligaties op de markt reeds tussen 15 en 20 Mei zal kunnen plaats vinden, terwijl dit normaal eerst na drie weken zou kunnen ge schieden. De lening zal geëmitteerd worden door de fa. Kuhn Loeb Company. Men veronderstelt, dat de rentevoet 3% pet. zal bedragen. Vreemde vliegtuigen boven Griekenland. Buitenlandse niet-geïdentifi- ceerde vliegtuigen zijn geduren de 20 minuten boven Grieks grondgebied gewee»|. Zij vlogen tot ongeveet 5 km. van de Grieks-Joegoslavische grens het land in én verdwenen vervol gens yeer in de noordelijke richting, aldus een communique van het Griekse ministerie van openbare orde. Geboortecijfers in West-Europa. Blijkens te Londen gepubli ceerde statistieken was in 1942 het Belgische geboortecijfer (13.1 op duizend inwoners) lager dan dat van elk ander Europees land. België werd gevolgd door Frankryk met een geboortecijfer van 14.5 op 1000 inwoners, Duits land met 14.9 en Groot-Brittan- nië, welks geboortecijfer gedu rende de oorlogsjaren snel ge stegen is met 15.6. In 1942 trouwden in Engeland meer personen, stierven er min der en werden er Ineer huwe- lyken ontbonden dan voor de oorlog en de gemiddelde leeftijd, waarop een huwelijk werd aan gegaan, was lager dan in de an dere jaren van deze eeuw. De staking te Bilbao. De Maandag te Bilbao en om geving uitgebroken staking van fabrieksarbeiders, waarbij 20.000 man betrokken zijn, duurt nog voort en heeft zelfs de neiging zich uit te breiden. Dinsdag zyn 5000 arbeiders meer van het werk weggeble ven. Een aantal bouwvak- en Zaken, Byr- transportarbeiders heeft zich bij de stakenden gevoegd. Vooral op De Walen ontplooien de laatste tijd een merkwaardige activiteit. Reeds hielden zjj drie congressen, n.l. te Luik, Charleroi en Namen. Z(j voelen zich achteruttgesteld bij de Vlamen en verzette zich hevig, tegen wat ze dg „anti-Franse politiek" van de Regering, noemen, welke speciaal tot uitdrukking zou komen in het zoeken van toenadeflng met Nederland. Op het dèrde, aan 't begin van deze week te Namen ge houden congres der Walen is het steeds scherper wordende verzet tegen de Regeringspoli- tiek duidelijk aan het licht ge treden. Wellicht is het reeds bekend, dat op de vorige ^con gressen is besloten aan te drin gen op een wetsvoorstel tot grondwetsherziening in die zin, dat België een federatieve staat zou worden, bestaande uit Wal lonië, Vlaanderen eh Brussel. Op hqt laatstgehouden con gres werden bittere woorden gesproken en men dreigde zelfs met een illegale actie. De Alge meen secretaris van het Waals verbond, de heer Schreuers, hield *een langdurig en heftig betoog, waarin hij de Regering verweet, dat zij haar belofte ten opzichte der Walen niet na kwam. Wat Wallonië nodig heeft aldus Schreuers, is een eigen hoofdstad, een eigen vaandel en een nationaal lied". De heer Massart wees er op, namens de jeugd van Wallonië, dat de fe deratieve gedachte verwezen- federalisme verwerpen, tot vij anden van Wallonië bestempelt, is onaanvaardbaar en zulke praktijken zouden wel eens te gen de Waalse congressisten zelf gekeerd kunnen worden. Dit Waals congres is een uiting van buitensporigheid, van onge- zónd sentimentalisme en slecht begrepen eigenbelang en by de extremisten zelfs van opzette lijke, kwade trouw. Eén ding moet de heren op het hart wor den gedrukt: wordt het federa listisch ontwerp verworpen, dan moet, steeds binnen het kader van de nationale middelen, ge streefd worden naar een oplos sing van de werkelijke Waalse „problemen". Zij kunnen en moeten door een nationaal lands- beleid worden opgelost. Die op lossing kan een handjevol her rieschoppers, dat een Waals ex tremisme wil verwekken, slechts vertroebelen en bemoeilijken. De „Gazet van Antwerpen" schrijft: „Wij zoeken tevergeefs naar ernstige en specifieke Waalse grieven. Wij vragen niet beter dan ze te kennen en zul len de eerste zyn om ze uit de weg te helpen ruimen. Maar dat de Vlamingen meer kinde ren hebben dan de Walén, dat de Schelde en de Maas naar de zee lopen, dat een Albertkanaal en de kolenmijnen in de Kem pen liggen, dat de industrie zich by de waterwegen komt vesti gen, dat de Belgische economie meer .belang heeft bij een Ne derlands-Belgische tolunie, dat er zoiets als een „stop van Ter- naaien" bestaat waardoor België nog een punt in handen heeft tegenover Holland en zijn wa- terwegenpolitiek, dit alles heeft met Vlaams- of Waals-zijn niets uit te staan. Dit alles is het be lang van Vlaanderen omdat het de economie van België ver sterkt in haar geheel. Het blad besluit met er op te wijzen, dat de Walen de wetten en de democratische instellingen zullen moeten eerbiedigen zoals de Vlamingen dit doen en dat de staat de plicht heeft zich te gen extremistische uitingen te verdedigen. lijkt moet worden. -„Wordt zij verwprpen", zo betoogde Mas sart, ,dan zal de Waalse concen tratie tot stand komen en 4al in Wallonië niet meer de Braba- ?one, maar de Marseillaise wor den gezongen." Er werden enkele moties aan genomen. In de eerste wordt de Belgische regering er op gewe zen, dat verwerping van het wetsvoorstel tot federatieve ver deling van België in Wallonië verstaan zal worden als een mis kenning van gerechtvaardigde Waalse eisen en aanvaard als een uitdaging. In twee andere moties wordt de oprichting ge- eist van een Waalse radiozender en het sluiten van een econo misch accoord met Frankrijk naar het voorbeeld van het ac coord, dat bereids met Nederland werd gesloten. Persstemmen. Met betrekking tot het derde Waalse congres dat te Namen is gehouden, schrijft de Nieuwe Gids; De resolutie van het congres, dat de parlementsleden, die het de scheepswerven en by de yzer- pn staalindustrie breidt de sta king zich uit. De autoriteiten hebben mee gedeeld, dat zy, die onmiddel lijk het werk hervatten hun recht op ouderdomspensioen be houden. 11 Hongaarsche schepen ontsnapt. Als borg voor een Britse vor dering van 400.000 pd. st. op Hongarije, werden te Linz 11 Hongaarse scheden vastgehou den. Deze schepen zijn Zondag morgen echter plotseling ver dwenen. Naar thans wordt ge meld zijn de schepen reeds in Hongarije aangekomen. Hoogwater te Vlissingen. Vrijdag 9 Mei: 4.22 u. 1.93 m., 16.42 u. 1.82 m» In de Engelse kolenmijnen ia I met ingang van Maandag j l-» I de vijfdaagse werkweek inge- voerd. Deze maatregel wordt 'in En geland zeer verschillend beoor deeld. Er zijn pessimisten, die vree zen dat het gevolg zal zijn een belangrijke daling van de steen kool-productie, wat niet minder dan een nationale ramp zou betekenen. Daartegenover staan de opti misten, die van oordeel zijn, dat er wat dit betreft, niets te vre zen valt. Vooral onjdat'de steen koolindustrie sinds een paar maanden genationaliseerd is, waardoor de mijnwerkers meer het gevoel hebben, dat zij arbei den ten bate van het algemeen, wat op de prestatie van invloed is. Bovendien is het aantal mijn werkers de laatste tijd zeer sterk gestegen, zodat al daalt de productie per man, de totaal- hoeveelheid kolen toéh dezelfde kan blijven. En dan is er nog' een ander lichtpunt. Tal van mijnwerkers hadden al op eigen gelegenheid de ver korte werkweek ingevoerd, door 's Maandags eenvoudig niet te verschijnen of aan het eind van de week vroeger naar huis te gaan. Het absenteïsme had in de mijnen een onrustbarende omvang gekregen. Men hoopt nü, dat aan dit Maandaghouden een einde zal komen en in dat geval behoeft een belangrijke vermindering van de productie niet te worden gevreesd. Gemeld wordt, dat minister Shin well® deze maatregel heeft genomen met vrees in het hart. Geen wonder. Gaat de productie dalen dan betekent dat voor de Labour-partij een klap, die ze waarschijnlijk niet te boven zal komen. Palmolie voor Nederland. Een deel van de oude palm olie voorraad, welke na de capi tulatie van Japan in tanks te Belawan was opgeslagen, is de zer dagen met het m.s. „Surta- tra" naar Nederland verscheept. Dit is de eerste maal na de oor log, dat palmolie in grote hoe veelheid uit Belowan is ver scheept. Inleveringstermijn extra bonnen verlengd. Het C.D.K. deelt mede, da* de op 28 April j.l. aangewezen extra beamen B 04 reserve en B 07 reserve voor kostloze en/, af smeerkaas voor jeugdige per sonen, alsnog tot uiterlijk 10 Mei a.s. by een detaillist kun nen worden ingeleverd, ter ver krijging van de beschikbare ge stelde hoeveelheid van 100 gr. By de Tweede Kamer is inge diend een wetsontwerp betreffen de „wering en verdelging van de coloradokever". In zyn memorie van toelichting geeft de minister van Landbouw een overzicht van de maatregelen welke achtereenvolgens op dit gebied tot stand kwamen, waar onder het Coloradokeverbesluit 194L en het Coloradokeverbesluit 1943, waarby op instignatie van de bezettende macht en naar Duits voorbeeld een zoekplicht werd ingevoerd. Ligt het enerzyds voor de hand, zo vervolgt de minister, dat de bepalingen van het besluit van 1941 met die van de wet van 1934 tot één regeling worden gecom bineerd, anderzijds bestaat er aanleiding het gehele complex van voorschriften aan een her ziening te onderwerpen. Deze regelingen gingen n.l. üit van het principe, dat de gebruiker van het perceel verplicht kon worden bepaalde maatregelen te nemen. Dit nu is niet meer voldoende. De gebruiker dient ook eigener beweging de bestrijding van de coloradokever aan te vatten. Hy moet leren deze bestryding te gaan zien als een normaal- onder deel van zyn bedryfsvoering. Daarom kan er ook geen genoe gen meer mee worden genomen, dat bepaalde maatregelen zijn ge troffen, doch dient veeleer de eis te worden gesteld, dat de getrof fen maatregelen een zeker resul taat hebben gehad. Om deze reden heeft de minis ter gemeend een geheel nieuwe wettelyke regeling te moeten voorstellen. Vooropstaat thans de verplich ting van iedere gebruiker van een perceel, waarop Zich de co loradokever bevindt, om deze zo goed mogelyk te verdelgen. Afgezien van de strafrechte- lyke aansprakelijkheid van de ge bruiker, die zijn verplichting tot verdelging niet nakomj, bestaat by nalatigheid de mogelijkheid, welke ook reeds voorkwam in het derde lid van artikel 5 van de wet van 1934, n.l. dat de verdel ging van overheidswege óp kos ten van de nalatige wordt uitge voerd. De meldingsplicht wordt alleen gehandhaafd voor die delen van het land, waar de kever niet of sporadisch voorkomt. Verder is de' mogelykheid ge opend, dat in bepaalde gevallen van Rijkswege maatregelen wor den getroffen, waarvan de kosten dan uiteraard voor het Ryk ko men. Hierby is ook gedacht aan maatregelen ter bescherming van de export. In dit verband kan b.v. aard appelteelt in gebieden, waar de land- of tuinbouw overwegend met het oog op de export wordt uitgeoefend, zelfs geheel worden verboden of aan voorwaarden worden gebonden. Uit sommige dezer maatregelen voortvloeiende schade kan worden vergoed. Aardappelen, geteeld in stryd met zulk een verbod, kunnen worden in beslag genomen en de gebruiker kan verplicht worden de aardappelen te rooien. Staking in Franse papierfabriek. De arbeiders van de papier fabrieken nabij Douai in Noord- Frankrijk zijn in staking gegaan voor hoger loon. Daar deze fa brieken een kwart van het kran tenpapier voor het gehele land leveren, zal de staking zich spoedig in het gehele Noorden van het Jand doen gevoelen. Hongert Engeland? Een woordvoerder van het Britse ministerie van gezond heid zeide Maandag in antwoord op de verklaring van Bicknell: „Er zijn zeker geen tekenen, die de verklaring, dat Engeland van honger omkomt, steunen". Er is geen verslechtering ingetreden sinds het uitkomen van het offi ciële rapport van verleden jaar, waarin wordt verklaard, dat de voedingstoestand in Engeland niet slechter is aan het eind dan aa het begin van de oorlog. Ecito wordt geliquideerd. De economische commissie voor Europa van de V. N, heeft Dinsdag te Genève besloten, dat dé European Inland Transport i Organisation (Ecito) op 27 Sep tember geliquideerd zal worden. Een Europese conferentie van deskundigen op het gebied van het vervoer zal 27 Mei bijeen komen om de technische zijde van het overnemen van het werk van de Ecito door de Euro- j pese economische commissie van j de V. N'. te bespreken. In de chemische fabriek van Dr Siegmund en Co. te Berlijn is brand uitgebroken. De schade wordt op 100.000 mark geschat

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1