Predikanten voor Inöië. vmeimeu Veertig jaar getrouwd 1 Uit Dr J. F. 0. Huese naar Afrika. andere bladen. Een reis vol afwisseling LAATSTE BERICHTEN. Nederlandse Ministers op de Brusselse Jaariienrs. XIII. Het waren vrijwilligers, onder aanvoering van een reus van een „garde", dat is politie. Van zulke grapjes houden ze wel, en mede door de tactische aanvoering van de voorman, die 'een zéér goed verstand bleek te hebben, zag je de brug achter de truck weg smelten. Reeds begonnen we te overwegen de Dodge thans op eigenkracht achteruit te laten krabbelen, toen de vrachtwagen van vriend Crapaud, die weer te rug was gegaan, weer op het to neel verscheen. De vrouw van de „chef de subdivision" had een ongeval gehad: of ik raad kort ge ven. Het geval leek me vrij ern stig, dus liet ik de werkzaamhe den stop zetten en met volle yaart naar Kyabé. Na daar hulp verleend te hebben en onder de maaltijd kennis gemaakt te heb ben met een beroepsdierenvanger uit Parijs, werd weer. teruggejak- kerd naar de brug, waar mijn vrouw was achtergebleven om een oogje in het zeil te houden. Tot mijn grote verrassing had ik vrijwel niets te doen, dan de mo tor te laten aandraaien, en na enig gemanoevreer reed ik zijde lings door de wildernis met een boog naar de weg terug. Ook dit was weer achter de rug, hoewel het er eerst geheel hopeloos uitzag, want in kraan wagens zijn ze hier niet erg ge sorteerd. De ene truck nam de arbeiders mee, de onze werd zo snel mogelijk geladen en na een uurtje hadden ook wij de 30 K.M. naar Kyabé achter de rug, met de ervaring rijker, dat men beter over dubieuze bruggen eerst kan ontladen, dan leeg erover en dan de bagage over de brug laten dragen. Een en ander kost wat tijd, maar is veiliger en vindt men hier heel gewoon. Men doet dit zelfs bij vele veren, waardoor de snelheid van een reis wel zéér beperkt wordt, en men dikwijls heel mooi vindt als je 100 K.M. op een dag haalt. Na enige dagen rust en nadat we besloten hadden veel zware bagage achter te laten, gaan we nu Oostwaarts om te zien of we het Iro meertje kunnen bereiken. De berichten luiden, dat het nog te vroeg is vanwege het water gn het nog niet afgebrande riet (dat kan eerst na enige tijd als het goed droog is). Maar we wil len er eens gaan kijken, dus ver trekken we op een góede middag en na, vier uur rijden zijn we in een gehucht, Gouré, waar tien hutten staan. Reeds onderweg hadden we veel antilopen gezien en er een enkele geschoten voor de keuken. Onze vrienden uit Kyabé moes ten ook in deze hoek zijn, dus 's avonds hebben we daar allen „ge logeerd". De volgende dag zijn we er op uitgetrokken, naar een vlakte, die op 5 K.M. afstand langs het meer ligt. Wat we daar zagen was fan tastisch: waar men keek stonden antilopen rustig te grazen of naar ons te kijken. Kudden van twintig waren geen zeldzaam heid, Overwegend waren de z.g. Cob de Buffon, die de grootte hebben van een klein hert, en waarvan alleen de mannetjes ho rens dragen. In de droge tijd ver zamelen zich de geiten en bok ken tot kudden, maaf mengen zich niet, zodat het hier letterlijk de bokjes bij de bokjes enz. is. Maar daar verderop staan meerdere zéér grote dieren van licht geel-bruine kleur; bij goed kijken wemelt het ervan, want sommige liggen "te herkauwen en zijn bijna niet te zien in het hoge gras. Het zijn zogenaamde Bubales, met zéér langgerekte schedels en waarvan men de in druk krijgt, dat ze steeds erg verbaasd zijn. Zé kennen de mens nog niet, want als de auto over de pas ge kapte „piste" nadert, kijken ze nauwelijks op. Het. zou dan ook een klein kunstje zijn er meer dere te bemachtigen, maar het is bij dergelijke grote kudden niet erg interessant, temeer waar ze na het schot niet eens weglopen, maar stomweg zich staan te ver wonderen, waarom een van hen zo plotseling tegen de grond slaat. Talrijke malen ben ik ze Volgende week harde zeep. Naar gemeld wordt zal vol gende week een bon voor 225 gram. harde zeep worden aan gewezen. tot op 30 meter genaderd en als men de motor afzet, gaan ze na enige ogenblikken kalm door met grazen. Veel zeldzamer is de Damalis- 1 que, een neefje van de Bubale, met een iels minder lang gezicht, maar ook veel schuwer. Het heeft me anderhalf uur „sjou- Onderzock documenten bezetti igstijd. Van Nederlandse zijde is Maan dag te Berlijn een aanvang ge maakt met een omvahgvijk on derzoek in de uitgebreide hoe wen" door het half afgebrande veelheid documenten, die aldaar gras gekost, vóór ik met een ge- door Engelse en Amerikaanse lukkig schot (op 150 meter) een autoriteiten zijn. bijeengebracht en waartoe p.m. dé archieven van alle nazi-ministeries beho ren. Dit onderzoek, waarvan ver wacht wordt, dat het tot ont dekken van belangrijke gege vens over de Duitje bezetting en, wordt mooie stier te pakken had.. Op de meest onverwachte mo menten gebeurt hier altijd iets, en het is zaak altijd z'n geweer mee te nemen. Zo wandelde Ut op een goede ochtend naar het meertje (dat altijd nog 25 KM. lang en 5 "breed is) toen ik op van Nederland een aanzienlijk aantal apen stoot- me* medewer n Neder- te, die allesbehalve schuw waren, tandse, Engelse c .merikaanse Het waren vrij agressieve Bavi- autoriteiten te Bernjn ingesteld anen, waarvan een reus van een door een team van het Rijks- mannetje meerdere schtjnaanval- instituut voor oorlogsdocumen ten in mijn richting deed. Geluk- tatie w/ araan vertegenwoordi- kig kende ik dat verschijnsel, zo- Sers van het directoraat-gene- dat ik er kalm naar toe wandel- raai voor de Byzondere Rechts- de, waarna ze grommend en blaf- pteging en van de krijgsgeschied- fend verdwijnen. Enige dagen la- kundige sec .ie van de generale ter kon ik er een schieten, die*s^ei zijn tor gevoegd, zeker wel 50 K.G. woog. Ds Oskamp: «Wij worden op ons doel afgeschoten!" Onlangs zijn elf predikanten dit woord is niet te groot der Ned. Herv. Kerk naar In- geweest. Het kleine aantal pre- dië vertrokken om daar yoör dilcanten hier, gestqund door een kortere of langere tijd hun krach- groepje trouwe gemeenteleden, ten ter beschikking te stellen heeft, hoewel zwaar beproefd van de Protestantse Kerk. door jarenlange Japanse inter- Ds A. Oskamp heeft nu in een nering, twee jaar lang, in de radio-rede iets van hun eerste meest-chaotisehe toestanden, on- indrukken verteld. der dg allermoeilijkste omstan- De reis op zichzelf reeds was digheden, een Bijna bovenmen- voor de meesten onzer een selijketaak gehad. Zij hebben aparte sensatie. gewerkt tot over .de grens van Met een gemiddelde snelheidhun krachten, en sommigen, van 300 K.M. per uur werJen vooral van de jongeren, hebben wij dan losgetrokken van alios, zich letterlijk verleerd in de wat ons lief en vertrouwd is, en dienst van het Evangelie. Op ons een ons onbekende, vreemde nieuwelingen heeft dit een die wereld binnen geworpen. pe in druk gemaakt. Wij reizen niet naar ons doel; Een eresaluut aan deze dap- wij worden er op afgeschoten', pere mannen! Het 'is alsof wij niet dieper ge- Wij wensen dit rhet grote na- raakt mogen worden door de druk tot de kerk in Nederland verhevenheid van Gods Schep- te zeggen: „Betreur het offer ping daar beneden. Wij Êui^scn niet. d-.'t gij als gemeente en a!s niets vasthouden. De K.Ü.):. gezin gebracht hebt; als .gij hier werkt veilig en vlug; en, zelfs even achter de coulissen zoudt voordelig, want we kunnen niet kunnen kijken, dan zoudt gij al- meer uitgeven, dan de 10 dollar, leen maar zeggen: „Hoe moeilijk welke ons als zakgeld voor' de het 'ook is, wij zijn dankbaar, reis zijn gegund. dat wij aan cleze roepstem ge- Wij moeten haast hebben; wij hóór hebben gegeven": allen, verpleegsters, arts, prfedi- Dat is dan ook de stemming, kant wij zijn zakenmensen, waarin wij nieuwelingen hier in die in de Amerikaanse maai- 'Batavia .bijeen 'zijn, gereed, om stroom-der moderne zakelijkheid ,over énkele dagen onze posten bijna cynisch op ons doel wor- door geheel de Archipel te gaan den afgevuurdbezetten. Maar nu zijn wij dan in Bsia- via en doorleven onze groentijd; orang baroe, nieuwelingen zijn1 we, die nu juist allereerst weer moeten teren, om terug te scha kelen op öe allerkleinste ver- j snelling. Dit klimaat temt alle haastigheid. Deze Oosterse we reld heeft veel meer geduld dart de onze 'en zij vraagt ook van den en zij nog nooit in hun teelden zijn hersteld. Met klem zal door dé vereniging óp her stel van dit oude recht worden aangedrongen. Het ministerie van Economische Zaken heeft medegedeeld, dat Nederland glo baal genomen meer voorrechten heeft in België day. omgekeerd. Aangenomen dat dit zo is, blijft toch het. feit bestaan, dat de mosselexport hierdoor ernstig wordt beknot. De voorzitter zeide het op prijs te stellen wanneer men ter compensering met meer concrete gegevens kwam, zoals b.v. dat iefier der exporteurs een zeker percentage van zijn contingent zal laten vallen ten gunste van de gedupeerden, s Vervolgens werd door de ver gadering besloten het bestuur te laten onderzoeken of het mo gelijk is, dat de Hollandse ex porteurs hun rechten herkrijgen in België, wat inhoudt, dat de exporteurs rechtstreeks kunnen onderhandelen met de Belgi sche importeurs. Thans is het nl. zo, dat pas in Lilloo, grensstation op de Schelde, bekend gemaakt wordt maar welke stad men moet en voor wie men moet lossen. Het direct onderhandelen met de Belgische handelaars zonder een Centraal Importbureau zal de export veel ten goede komen. Het bestuur werd volmacht ge geven om dit tot in hoogste in stantie uit te- zoeken. Bij de .rondvraag werd nog voorgesteld om alsnog het ba sisjaar 1940/41 er tij te krijgen. Van andere zijde werd dit on mogelijk geacht als zijnde een oorlogsjaar. Dhr D. J. Sinke bracht het abnormale van 1940/41 naar vo ren, - b.v. .betalingsvoorwaar den, schepeüvordering enz., 't welki de, export van sommi gen zeer benadeelde. Nederlandss mossel- exporteurs willen vrijhandel inet België. Zaterdagmiddag vergaderde te Yerseke de vereniging van moss elbande'aren „Vemio sin" ons geduld. WirTëmeentèlW-' ^.ier voorzitterschap van dhr hier in Batavia klaagde: -Pic-af om verslag uit te nieuwe Hollandse dominees SpreX j k^nretingen ken zo vlug; wij kunnen ze niet a a ?s lrar d£r vereniging bijhouden; ze hebben zo'n haast" g5f ud<f >?ad( me,t de directeur Inderdaad, wij doen en willen ,wn het Centraal Verkoopkan- alles nog té snel. Wie ons ziet ^osselen te Bergen op wandelen, weet onmiddellijk, dat faom' en ander betreffenae J dc export van mosselen m het wij nieuwelingen zijn. Met grote hartelijkheid zijn DE POLITIEKE CRISIS IN FRANKRIJK. Reuter meldt, dat de Franse werkgeversbond geweigerd heeft aan de eis der vakverenigingen tegemoet te komen om een pro ductie-bonus voor alle Farijse metaalbewerkers toe te staan. Dit zou, aldus de werkgevers- bond, neerkomen op loonsver hoging en daarin dient de rege ring te beslissen. Deze beslissing der werkge vers, aldus Reuter, heeft de taak dergenen, die een compromis tussen de opvattingen der com munisten en der regering wil len tot stand brengen, ver zwaard. Het compromis zou tot bedoeling hebben de communis ten in de gelegenheid te stellen opnieuw deel van de regering uit te maken. algemeen en die naai- België in wij hier door predikanten er, ge- blonder. Het bleek, dat de meenteleden van de Protestanlse .naar rankrijk en Jan- kerk ontvangen, Zij zijn dank- ^n met minder afname vrij zal baar, dat wij eitidèEjk gafcomen ®eLdl®" v,eftaI?de' dat de zijn, om naast hen te staan in bepaalde landen het veel-omvattende werk der uitgeoefend kerk door erkende exporteurs. Niet Maar wij van onze kant, zien f jte ^xport naar België, nu met eigen ogen, hoe hoog °aidatT.daar. ean Centraal Im- tüd het werd, dat deze gedunde ^bu£ftu ,^st?at anlW gelederen versterkt werden. Het- 5 de Bedoeling, woord van Ds Brink, waarmee datde Belgische importeurs hij in pastorieën en op kerke- de export m handen raadsvergaderingen in Holland, a%' °°r> ree de alarmklok geluid heeft: „Er S hadde?' De ver" moeten predikanten voor de «2?®* Yan,,°?r" kerk in Indonesië afgestaan d^,dat deJ?,sl4glsche ha?dela- worden; er moeten in Gods m onrechte m Naam éffers gebracht worden" f°Ut is die reeds in 1934 by ae op richting van Ceremos door de vroegere directeur en andere leidende personen is gemaakt Zal deze regeling doorgaan, dan hebben de Belgische handela- ren hun vooroorlogse status te rug, terwijl de Hollanders hun vooroorlogse rechten niet terug I krijgen, omdat aan de Hollanders in België hun leurhandel door de Belgische regeering is verbo- 2125 vóór het aanblijven van regering Ramadier zonder Commnnisten uitgesproken. KINDEREN KRIJGEN MEER BOTER. Volgende week 250 gram. In de afgelopen wintermaan- j den is "een enkele maal voor per-1 sonen boven 4 jaar het boterge- I deelte van het vetrantsoen ver vangen moeten worden door margarine en/of vet Aan de C-groep (kinderen van 514 jaar) zal min of meer ter compensatie voorlopig meer bo- FEUILLETON door K JONKHEID. 13) _o_ rDe vader van de candidaat ter worden gegeven en wel elke bezat een uitgestrekt landgoed, veertien dagen in totaal 250 in dat de hele omgeving omvatte, plaats van 125 gram. Voor deze Welvarende boerderijen, omge- groep bestaat het rantsoen de ven door korenvelden met gol- volgende week dus uit 250 gram vend graan, door weilanden met boter en 250 gram margarine en/ welverzorgde koeien en ander of vet. vee> versierden de streek. DE ONTSNAPTEN TE ACRE. Alles zag er goed onderhou- den uit geen onderdeel was Officieel wordt medegedee.d. verwaarloosd, want het beheer SOCIALISTEN WILLEN RAMADIER ZONDER COMMUNISTEN. Paul Ramadier, de Franse eerste minister, heeft op de be- tH1 fS'^ciaSto:heverklaard,j 29 Joodse verzetslieden, die en er geen bewijzen van vér- dat het noodzakelijk is, dat de thans door geheel Palestina ge- waarlozing of slordigheid gezien coalitieregering (zonder de com- zochj worden, m hechtenis kon werden. Een pachter, die daar- worden genomen. aan schuldig bleek, werd onher- roepelijk verdreven. DE BILT ZEGT: De heer zelf deed aan poli- Weinig verandering van zoajs vader en grootvader. temperatuur. De laatste was 'n tegenstander Op vete plaatsen aanvankelijk geweest van het Huis van munisten) tot Juli met haar werk voortgaat. Het bestuur van de party was bijeengekomen om deze kwestie te bespreken. Eerder op de dag heeft Guy Mollet, secr.-gen. van de socia- dat 16 Arabieren, die tut de Werd gevoerd door een getrou- straf gevangenis te, Acre by de we rentmeester, die de belan- aanslag door de Joodse verzets- gen van zjjn jieer behartigde en lieden zyn ontsnapt, weer gevat ^jg pachters ter wille was, mits zijn, terwijl geen enkele van de er geen roofbouw werd gepleegd verzetslieden, die - listische partij, er bij Ramadier nog vrij zonnig weer, doch Ir r Oranje, waardoor de reputatie op aangedrongen af te treden/ook daar weer toenemende be- van de oude naam zeer geschaad „teneinde niet in dé voetangels wolking. Plaatselijk nu en dan was. Doch zijn kleinzoon kwam te trappen, die links en rechts regen of enkele buien. Zwakke dit te boven. Hij was. lid van van hem zjjn gelegd". tot matige wind overwegend het bestuur der Provincie, wet- De nationale raad van de uit Oostelijke richtingen. Wei- houder van zijn woonplaats en Franse Socialistische partij heeft nig verandering van tempora- liep rond met h'et vooi^iemen, zich m©t 2529 stemmen tegen tuur. zodra de in uitzicht zyride va- Samenwerking tussen Nederland en België. De ministers Huysmans en Mansholt brachten Zaterdag een bezoek aan de Brusselse jaarbeurs. Bij die gelegenheid heeft mi nister Huysmans een rede ge houden, waarin hij o.m. zeide, dat de Brusselse jaarbeurs bij uitstok geschikt is geweest om de banden, die tussen deze lan den op economisch gebied be staan, nauwer aan te trekjeen. Met betrekking tot de enkele dagen geleden gehouden onder handelingen, merkte hij op, dat "deze vruchtbare resultaten heb ben gehad, niet het minst voor de toekomst. De minister was verder van mening, dat geen enkele gele genheid onbenut moet blijven om tot een grote economische samenwerking en eenheid te ko men tussen de drie ianden. Tenslotte sprak de minister nog enkele woorden in 't Frans, waarby het erop wees dat de Nederlands-Belgisch-Luxemburg se samenwerking een belangrij ke bijdrage betekent tot de wereldvrede. De heer van Stgaeten-Waillet, Belgisch minister van Buiten landse Handel, sprak vervol gens over het leed en de noden in de bezettingsjaren, die Ne derland en België dichter bij el kaar hebben gebracht. Tijdens een bezoek, dat hij aan Neder land bracht, heeft de minister kunnen waarnemen met hoevepl energie het herstel weer tér hand wordt genomen en hij prijst België gelukkig met een dergelijke partner te mogen sa menwerken. Er zijn zonder twijfel nog vele moeilijkheden op te lossen, doch het cultureel en artistiek verle den van beide landen zijn er borg voor dat dit zal gebeuren. Beide ianden kunnen slechts leven indien zij uitvoeren en in een ontredderd Europa kan dit slechts gebeuren- indien zij sa menwerken. Nederland en België hebbed meer aan elkaar dan welk ander land ook dat hen omringt. Mocht deze samenwerking mislukken, dan zou dat reden geven om te wanhopen aan de toekomst der volkeren en de bestendiging ijgn de wereldvrede. De Johan de Wit, met repa- triërenden aan boord, is giste ren in IJmuiden aangekomen. Vandaag om 9 uur begint de debarkatie te Amsterdam. cature er was, te solliciteren naar het ambt van burgemees ter. Lang uitstel kon dit niet lij den. Dan zou zijn leeftijd een bezwaar worden. De beste ja ren had hy achter de rug. Zijn vrouw was een statige, gereserveerde dame, liefhebster van muziek en zang, trouw be zoekster van opera's en concer ten. Zyn dochter daarentegen was een moderne vrouw. Ze reed motor, reeS paard, ging op jacht, schoot hazen en vossen en soms een hert. In de winter woonde de familie in de stad. Dan raas de ze in één van papa's auto's langs straten en wegen, deed in kopen, deelde geschenken uit, rechts en links, aan vreemde kinderen en aan sjofele mens jes, zónder .controle, zonder on derzoek. Tweemaal had ze een huwe lijksaanzoek ontvangen, maar beide keren afwijzend be schikt Want de oude heren had- dim er de hand in. De weder zijdse vaders hadden het zaakje beklonken en het aanzoek uit gelokt. Dat wilde ze niet Ze wenste niet te worden uitgehuwelijkt; ze wenste zelfs niet tot,vrouw gekozen te worden. Ze wou zelf kiezen. Zelf kiezen, daar bleef ze bij. Stilzwijgend maar beslist Het huis in de stad stond in Vervalste balans. In verband met de herdenking van onze herwonnen vrijheid, geeft „Trouw" een artikel, -waar in getracht wordt de geestelijke balans op te maken. En d&n wordt betoogd, dat ons volk zijn balans vervalst. Het vrijheidsbegrip, onze winst devalueert met -de dag. Visies, methoden, maatregelen met con stitutionele, met „Nederlandse, met Christelijke vrijheid, vol strekt in strijd, vermeerderen en consolideren zich. Er komt cri- tie-k op. Er komt verzet tegen. Maar zij blijven. En de onge wenste vruchten, de voldongen feiten, liggen ons als stenen op het hart. Ook het verzet, onze offers, zijn in discrediet. Illegaal ge weest zijn betekent in vele ge vallen achteruitzetting. De vrij heidsstrijders worden in hun be ginselstrijd vergeten en ver guisd, omdat het bevrijde Ne derland het beginsel van zijn vrijheid verloochent. „De balans is vervalst. En daarom viert Nederland feest, durft het feest te vieren. Geconfronteerd met een. zui vere balans, zullen we moeten zeggen: Nederland is een onbe- vrijd land. Daarom is voor ons deze dag, gezien in het kader van deze tijd, een dag van rouw. En nu doen wij twee dingen. Wij gedenken onze vele vrien den, alle goede vaderlanders, die hier en in Indië vielen in den goeden strijd. Voor zover wij ze kenden, trekken zij aan ons geestesoog voorbij. En dan vermannen wij ons, we schoeien onze voeten en om gorden onze lendenen. En zetten de strijd, hun strijd voort. Voor een beter, voor een Nederlands, voor een Christelijk Nederland. Voor een beginsel, ,dat con creet, voor een ideaal ,dat wer kelijkheid moet worden. Voor Christelijke plichtsbe trachting. Voor de vrijheid". Stijlloos feest. „Friesch Dagblad" is weinig ingenomen, met de wijze waarop wy feestvieren. „Het wordt hoe langer hoe meer duidelijk, dat wij niet in staat zijn, althans nóg niet in staat zijn, een waarlijk stijlvol nationaal feest te vieren. Hier en daar wordt het een soert kermis, en men doet nau welijks moeite, om het anders te noemen. Soms moet het erg op een koopje, en gaat men entrée hef fen, zodat alleen de welgestel- den en de jongelui, die gewend zijn hun weekloon zo spoedig mogelijk uit te geven, er heen kunnen. En verder is het alle jaren hetzelfde. De radio doet het al niet be ter en draait gramofoonplatén ?ls bij andere feesten. Niemand schijnt zo veel schep pende fantasie te hebben en zo veel stijlgevoel, dat hij een spe ciaal feestprogramma kan ont werpen. De nationale feestdag dreigt een' stijlloze, brokkelige kermis te worden. Het is, wat dit betreft, mis schien maar beter, er helemaal mee uit te scheiden". Volkstelling. Over dit onderwerp schrijft het Correspondentieblad", or gaan. van- de Vereeniging voor Christelijke Onderwijzers: „Eind Mei 1947 zal er een nieuwe volkstelling zijn in Ne derland., De 12e sinds 1830, die eigenlijk al in 1940 gehouden had moeten worden, maar door de oorlogsomstandigheden toen werd uitgesteld. Een volkstelling is altijd een evenement. Alle meerderjarige Nederlanders worden er recht streeks bij betrokken en allen wijden zich op dezelfde dag aan de administratie en registratie van Nederland. Reeds vart oudsher stonden de volkstellingen in het centrum van de belangstelling, omdat ze vooral toen hun schaduwen vooruitwierpen. "De doelstelling van de volkstelling hield toen tertijd vrijwel zeker verband met militaire voorbereidingen en krijgsplannen. Wie herinnert zich niet de volkstelling van David, die zelfs door Joab werd ontraden en waarvoor het volk Israël zo zwaar moest boeten. Wie onder ons weet niet te vertellen van de beschrijving van keizer Augustus, ten tijde een der buitenwijken aan een stilte laan', prachtig breed en beplant met twee rijen bomen. In de eerste nacht, die Egbert daar doorbracht, had een dik pak sneeuw de wereld overdekt en kort na het ontbijt ver scheen voor de deur een prach tige arrestee, bespannen met een slank zwart paard, opge tuigd met koperwerk en plui men en rinkelende bellen en bestuurd door de dochter des huizes. „Mijnheer Wevers, ik moet mijn moeder wegbrengen naar een vergadering van een- of an der damescomité, ik weet niet precies wat. Hebt u lust mee te arren? Dan maken we op de te rugweg eey rondetje langs de singels. De binnenstad is te vuil, daar maakt men sneeuw tot modder. Maar onze singels zijn prachtig." Egbert had uitgerekend, dat een kapitaal van twee millioen gestoken in goed verpachte lan derijen en voor de rest rendabel belegd in solide papieren, een jaarlijks inkomen opleverde van minstens een ton. Dat was de moeite waard. Met twee duizend gulden per week' viel iets te be ginnen. Daardoor was het huis in de stad hem niet meegeval len, maar de verschijning van dit complete arretuig onder vrouwelijke leidmg was een verbluffende verrassing. van de geboorte van Christus. In 1753 ontleende aan de eerstgenoemde telling het En gelse Lagerhuis een motief om de door de regering voorgestel de volkstelling te ontraden, om dat een nationale ramp (b:V. besmettelijke epidemie) te vre zen zou zijn als straf voor zulk een ijdel bedrijf. Tegenwoordig zijn we met on ze volkstellingen in een wat neutraler vaarwater gekomen en wordt vrijwel algemeerf het be lang er van ingezien! Het gaat niet meer alleen om de registra tie van de bevolking; veel meer is het te doen om de verzame ling van gegevens omtrent de samenstelling van de bevolking, de arbeidsverdeling, bedrijfs- en beroepstelling, volkshuisvesting, die voor het beleid van de over heid van grote betekenis kun nen zijn". Doodvonnis voltrokken. H. M. de Koningin heeft af wijzend beschikt óp het gratie verzoek van A. Harrebomee, tot de doodstraf veroordeeld bij sententie van het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam. Het doodvonnis is Zaterdag ochtend voltrokken. Harrebomee werkte als inspec teur van politie nauw samen met de „sicherheitspolizei". Tal lozen vielen als zijn slachtoffer. Afschaffing visa Nederland en Ierland. Ingevolge een tussen de re geringen van Nederland en Ier land gesloten overeenkomst, zul ten geen- visa meer nodig zijn voor reizen van het ene land naar he{ andere. De overeen komst geldt niet voor de over zeese gebiedsdelen. Geen wettelijke arbeidsplicht. Bij een bezoek aan het geteis terde gebied in Limburg heeft minister Neher o.m. verklaard: Ondanks het ingewikkelde ar beidsprobleem in alle getrof fen gebieden is een nijpend tekort aan geschoolde bouwvakarb-' ders zal de Regering niet tot de instelling van arbeidsplicht in welke vorm ook overgaan. Wel zal zove# mogelijk het begonnen werk in de geteisterde gebieden worden aangemoedigd. Voor zijn vertrek zegde minister Nelier alle mogelijke hulp toe. Herdenking en reünie ex-politieke gevangenen. Zaterdag 10 Mei organiseert de vereniging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd een herdenking en reünie te Bloemendaal. Het programma ('vermeldt o.m. herdenkingstoe spraken op het eregraf door de linister van Justitie en de voor zitter der vereniging Mr B. W. 'Stomps. *s Avonds Wordt te Haarlem een reünie gehouden. Het hoofd van de missie opspo ringen, kolonel van Lanschot, zal hier o.m. iets vertellen over het opsporingswerk door geheel Europa. ;VA' Zondagsdienst Artsen Zuid- Beveland. Vanaf 10 Mei zal door de art sen op Zuid-Beveland een Zon- ïagsdienstrégeling worden inge voerd te weten: dokter Folmer, Ten Have, Gelderbïom, Lucas Luyckx, Staverman, Vos. Deze regeling gaat in iedere Zaterdag 2 uur n.m. en eindigt Maandag 8 uur v.m. Het is de bedoeling, dat steeds 2 artsen aanwezig zijn namelijk één uit de groep: Folmer, Gel derblom, Lucas Luyckx en één uit de groep: Ten Have, Staver man, Vos; zodat dus geregeld een arts voor de groep Driewe gen, Nieuwdorp, 's-Heerenhoek, en een arts voor de groep 's-H. Arendskerke, Heinkenszand, Wolfaartsdijk, dienst doet. De namen van de dienstdoende artsen zullen in ons blad worden bekend gemaakt. MIDDELBURG. Zomeravondconcerten. Op 23 Mei a.s. zal weer een aanvang worden gemaakt met de volksconcerten op het Molen water op elke Vrijdagavond. De aanvang der concerten is 8 uur. Bij slecht weer zulten de vlag getjes op de Lange Jan worden geplaatst. De concerten worden in dat geval op de Woensdag d. a. v. gegeven. Hieronder volgen de data en de namen der korp sen: 23 Mei Middelb. Muziekkorps. 30 Mei Crescendo. 6 Juni Middelb. Muziekkorps. 13 Juni Excelsior. 20 Juni Middelb. Muziekkorps. 27 Juni Onda. 4 Juli Middelb. Muziekkorps. 11 Juli Middelb. Muziekkorps. 18 Juli Crescendo. 25 Juli Middelb. Muziekkorps. 1 Aug. Excelsior. 15 Aug. Middelb. Muziekkorps. 22 Aug. Middelb. Muziekkorps. 29 Aug. Onda. 5 Sept. Middelb. Muziekkorps. 12 Sept. Middelb. Muziekkprps. Nationale feestdag te Middelburg. Een verkwikkende lentezon boven een druk vlaggende stad. en de gehele dag slierten jonge lui in de straten, whs het beeld dat Middelburg op de nationale feestdag bood. De feestelijkheden waren dit keer niet zeer uitgebreid: een wandeling van „Juliana" in de middag en des avonds, na eert concert van het Middelburgs Muziekcorps op de Markt, een fakkeloptocht door de padvin dersband en „Oefening na de Arbeid" Een goede feestverlichting/ n.m.l. snoeren met electrische lampen, was rondom het markt terrein aangebracht en op de Met de zweep in de hand en een vrijenoedigen lach op de lippen stond zij tegenover hem. „Wat denkt u er van? Doen of niet?" „Heel graag, mejuffrouw", stamelde Egbert. „Uw verschij ning verraste mij", vervolgde hij galant, terwijl een lichte buiging van hulde, onwillekeu rige uiting van aangeboren distinctie, zijn zwaar postuur een schijn van lenige slankheid gaf. „Uw verschijning verraste mij. Ik maak u mijn compliment. Het zal mij een waar genoegen zijn Een ogenblik later waren ze op weg. Onhoorbaar gle^d! de slee oyer de ongerepte sneeuw, geluidloos liep het paard als op dikke watten en in de ijle stilte van lege lanen en wijde witte pleinen der ruim uitgebouwde weeldewijk klonk het lichte rin kelen van het bellentuig als het geklingel van een ver verwij derd klokkenspel uit de kleine toren van een kapel. Toen mama was afgeleverd, gleden ze langs de singels. De bomen waren berijpt, de losse sneeuw stoof op, maar viel di rect weer neer, de koude lucht prikkelde, een nevelig waas om floerste de horizont, de zon bleef verborgen. „Is hier een goed restaurant, waar we een kop koffie of een likeurtje kunnen gebruiken?" Coertoren van het Stadhuis prijkte een grote V varf witte en oranje lampjes. De buurtver. Vlasmarkt had nog een gedeeltelijke versiering aangebracht; de speeltuin der buurtver. "lein Vlaanderen e.o. trok veel belangstelling. Knobbelrit. De door de motorclub „De Scheldegouwen" georganiseerde knobbelrit over Walcheren op Maandagmiddag j.l. is een suc ces geworden. Circa 60 deelne mers zijn gestart. Van tevoren was door loting bepaald, voor hoeveel punten het zou gelden, wanneer een der controleplaat sen Middelburg, Vlissingen, Sou burg, Veere, Nieuwland en West kapelle werd aangedaan De deelnemers móesten zes ritten maken, meestal kris-kras over Walcheren. Vóór zes uur waren de meesten binnen. Na afloop was het prijsuitrei king in het Nederlands Koffie huis. Er warep zoveel prijzen beschikbaar gesteld, dat alle rij ders iets als herinnering naar huis konden meenemen. De uitslag is als volgt: 1. Ba by den Toonder, 29 p.; 2. Chr. Leuisse, 29 p.; 3.' F. Leijnse, 28 p.; 4. C. v. Liere, 28 p.; 5. F. W. Priester, 26 p.; 6. Allewijn, 25 p.; -,7. v. Gra'afeiland, 25 p.; 8. P. Brand, 25 p.; 9. C. Cornelis- sen, 24 p.; 10 en 11. C. en R. de Munck, 24 p. De voorzitter van „De Schel degouwen", dhr Eikelenboom, deelde voor het uitreiken der prijzen nog mede, dat Dinsdag avond a.s. in clubverband een tocht door Zuid.-Beveland zal worden gemaakt .ter bezichtiging der bloeiende boomgaarden (vertrek 7 uur Markt te Mid delburg) en dat op Hemelvaarts dag zal worden deelgenomen aan de mortorwedstrijden te Etten. Voor de wedstrijden op 2e Pinksterdag in het duingebied te Oostkapelle (gem. Vrouwen polder) hebben zich enige be kende ryders van buiten Zee land opgegeven. De provinciale terreinkampioenschappen, die hier verreden zullen worden, zullen gelden voor de landelijke kampioenschappen en verwacht wordt, dat er grote belangstel ling voor zal besta'an. Propagandamars „Achilles". De Middelburgse Gymn. en Athletiekver. „Achilles" hield Maandagmiddag voorafgegaan door een deel der signaalafde ling, een propagandamars over Grijpskerkè en Oostkapelle (43 km.), waaraan ca. 150 leden deelnamen. Bij Brigdamme wer den de wandelaars opgewacht door het andere deel der sig- naalafd. en vereend werd weer naar Middelburg getippeld. informeerde Egbert. „Restaurants zijn er wel. Maar mijn zwartje mag geen kou vatteir. Dus het likeurtje moet wachten tot wij met de auto de stad ingaan", besliste de koetsierse. Aan het diner zat het hele ge zin compleet. Rolanda bekeek haar vader tegenover haar, Hij zag er wat vermoeid uit.- Ze wist, dat hij nog toekomstplannen had, maar nu zag zs; goed dat papa bezig was, een oud heertje te worden. Als hij straks kwam te overlij den? En mama volgde? Waar moest ze dan heen? Haar bróer zou de vaste goederen eisen, het huis in de stad, het landgoed "met de boerderijen. De gedachte aan een huwe lijk wees ze terug. Haar zelf standigheid wilde ze niet ver liezen. Naast papa, aan cUens rechter hand, zat de gast. Wat moest ze van hem denken Dat hij niet veel zelfstandigheid bezat, had ze reeds ontdekt. Zij kon hem gemakkelijk om haar vinger winden. Overigens een flinke verschijning. Krachtig postuur, maar een slappe ruggegraat. De invloed van haar broer scheen hem geen goed te doen. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2