ZEEUWSCH DAGBLAD 30.000 Joden naar Suriname. DE DRIE LANDEN BIJEEN. Dreigende gevaren. Nieuw hoofdstuk voor Frankrijk. >wienstemming bereikt. „tfes, y&s', <z&i MMec. EMIGRATIE GOEDGEKEURD. Onafhankelijkheidsbeweging op West-Java. I t Uitgave biiuniing „Zëeuwsch Dagblad". Hoofdkam oor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansché Kaai 19, Te], admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, .Telefoon 2052. Kr is in onze tijd een duide lijk waarneembaar streven om heel het leven ondergeschikt te maken aan de. staat. Staatsvoog- dif over heel de linie. In Noorwegen is men wat dit betreft, blijkens een artikel in „De" Geref.Kerk" al zeer ver gevorderd. De zeer linkse regering in Noorwegen heeft beslag gelegd op een christelijk militair tehuis bij Bergen en heeft er een „staats"-tehdis van gemaakt. Voorts heeft de Staat „over genomen" het opleidingscentrum voor arbeiders in de Inwendige Zending. Als motief gaf de rege ring aan, dat er geen zakelijke gronden zijn aan te wijzen, waarom deze opleiding in parti culiere handen zou blijven. Maar dit seminarie is sedert tientallen van jaren en met grote offers- uit de kerkelijke kringen van het land, in stand gehouden. Men Vreest, dat met dit besluit een geheel nieuwe politiek op onderwijsgebied in het algemeen wordt ingeluid. Heeft uit de aard* der zaak de leiding der Inwendige Zending vooral hier tegen geprotesteerd, hét verzet tegen dit alles leeft bij een groot deel der Kerk, vooral nu het antwoord van regeringszijde luidde, dat er volgens een be paald „cultuurplan" wordt ge werkt en dat in het kader van dit plan geen plaats is voor „sec- tarische scholen". Zo gelooft men, dat spoedig de theologische opleiding even- eens aan de beurt zal komen, omdat reeds thans van de kant der regering hier en dadr wordt geschreven, dat twee soorten predikanten (n.l. door de Kerk opgeleide aan eigen seminaries en van staatswege ge vormden) niet kunnen worden geduld, om dat daardoor richtingen binnen de Staatskerk worden gevormd en in stand gehouden, die tot schade Worden geacht van- de geestelijke vrijheid in het gehele -zuigen ais in Noorwegen ge beuren, dreigen ook in ons Ignd. Er is ook hier een pogen om alles van 'de staat afhankelijk te maken. Het ideaal is een volkseen heid, waarbij alle vrijheid, in de eerste plaats de geestelijke vrij heid dreigt verloren te gaan. Laat wat dit betreft Noor-we gen voor ons een waarschuwend voorbeeld zijn. 3e JAARGANG No. 636 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonnementsprijs I 3.30 per kwartaal Hoofdredacteur: R. 2UIDEMA Advertentieprijs 12' cent per m m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord. WOENSDAG 7* MEI 1947 Directeur: JACQ- DE SMIT Met vaste medewerking vanMr W. F. "BARON v. d. FELTZ te Middelburg, Dr K. HUIZENGA te Middelburg, D.J. KARELSE te Goej, Dj R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet r Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 4.59 u., on der 20.14 u. Maan op onder 7.13 u. i Vrede in Vietnam? Naai* A.N.P. -verneemt zijn er momenteel besprekingen gaande betreffende een vergelijk tussen Frankrijk en Vietnam. Er is ook bekend geworden, dat'de Franse regering thans de voorwaarden bestudeert, waarop men tot .een vergelijk zou kun nen komen. Men neemt aan, dat deze kwestie gedurende de kabinetszitting van Maandag ter sprake is gekomen. Dat de radicale minister van luchtvaart, Maroselli, de toestand in Viet nam „in elk opzicht uitstekend" noemde, wordt als veelbeteke nend beschouwd. Ergens nabij Hanoi zullen de onderhandelingen geopend wor den. De oorzaak van deze plotse linge wending in Vietnam is nog niet' met Zekerheid vast te stel len. Aanvankelijk dacht men deze gang van zaken toe aan een persoonlijk contact tussen enerzijds de Franse minister van oorlog en van marine^anderzijds de Franse hoge commissaris in Indo China, Emile Bollaert. Het Franse persagentschap sprak dit bericht echter ten stel ligste tegen. De ontsnapping te Acre. Volgens een officieel bericht heeft een aantal van de uit de gevangenis "te Acre ontsnapten zich overgegeven en. is een'aan tal andere opnieuw gevangen genomen. De laatste .cijfers betreffende deze aanslag zijn: gedood 15 Jo den en 1 Arabier, gewond 8 En gelsen en 12 Joden en Arabie ren. In totaal" zijn 21g gevangenen ontsnapt, van wie 33 Joden. Op 29 Joden, allen verzetslieden, wordt nog jacht gemaakt. Staking in Bilbao. Ongeveer 20.000 arbeiders in de staalindustrie te Bilbao zijn Dinsdagmorgen in staking ge gaan. Het conflict is ontstaan door maatregelen, die genomen zijn tegen arbeiders, die op de eerste Mei zijn weggebleven. De civiele gouverneur van Bilbao had bevel gegeven dat de 14.000 arbeiders, die die dag vrij geno men hadden, ontslagen moesten worden. Naar verluidt staat- de staking onder leiding van communisten, socialisten en Baskische leiders. Er zijn veel arrestaties verricht doch er worden geen incidenten gemeld. Franse Regeringscrisis. De jongste regeringscrisis in Frankrijk, die is uitgebroken naar aanleiding .1 de steun der communisten voor de sta king van ruim twintig duizend geheel West-Europa, te toetsen. Het blad wijst er op, dat de com munistische partij in Frankrijk ongeregeldheden zou kunnen verwekken, waaruit een burger- De betreifeuutt' ministers ,der drie landen, Nederland, België en Luxemburg zijn op 2 en 3 Mei te Brussel bijeen geweest, ten einde besprekingen te voeren over de economische samenwerking tussen de drie genoemde lander. Tijdens hun bijeenkomst heb ben de Nederlandse, Belgische en Luxemburgse .ministers de .ver schillende problemen onderzocht, welke gesteid worden door- de aanstaande in werkingtreding van de tussen de drie landen ge sloten douane-overeenkomst. De besprekingen zijn gevoerd in een geest van. onderling begrip en door vertrouwen bezielde samen werking. De drie regeringen zullen alles in het werk stellen, om te berei- ■ken, dat de douane-overeenkomst en het protocol, welke haar on derling verbinden, zullen worden goedgekeurd en bekrachtigd voor 1 Juli, waardoor het inwerking treden dier overeenkomsten be paald zou worden op 1 Septem- ber 1947. De ministers hebben besloten, dat de bevoegde instanties hun tegen 1 Januari 1948 voorstellen zullen doen tot het vaststellen van gemeenschappelijke maatre gelen strekkende tot een gelei delijke unificatie der beide dou ane-wetgevingen. Binnen de termijn Van een jaar na liet inwerking treden der. overéénkomst zullen de drie re- geringen voorstellen moeten be* reiken tot de unificatie der ac cijnswetgevingen en der wetge vingen op het gebied der omzet- of luxe-belasting. De beschikkingen, welke ge troffen waren op dé bijeenkomst der ministers te 's-Gravenhage op 17 en 18 April 1946, waarbij voorzien werd in een vooraf gaand overleg tussen de drie re geringen met betrekking tot de vestiging en uitbreiding van de industriële bedrijvigheid, zijn na der uitgewerkt en er is besloten een methode te ontwerpen, waar bij systematisch de medewerking van de industriële en economi sche krjngen der drie. landen aan de werkzaamheden der bevoegde instanties, wordt geregeld. Economische toenadering. Er is voorts lieslist, dat de ver antwoordelijke ministers der drie landen bijeen zullen komen, om alle maatregelen na te gaan, wel ke kunnen bijdragen tot de eco nomische toenadering tussen de toekomstige leden der douane unie. De ministers hebben" in een ge meenschappelijk overleg de re gels vastgelegd, die zullen moe ten gelden bij de uitwerking van een nieuw handelsaccoord, dat het goederenverkeer, zal regelen tussen Nederland enerzijds en de Belgisch-Luxemburgse economi sche unie anderzijds, voor een periode van twee jaar te rékenen van 1 Juni aanstaande af. De Nederlandse ministers heb ben zich bereid verklaard een gunstige oplossing te bevorderen van verschillende vraagstukken, welke van belang zijn voor het verkeer op de waterwegen. De commissie voor het verkeerswe zen en de haven-vraagstukken van de raad voor de economische unie is verzocht 1 Juli 1947 aan de regeringen der drie landen een .verslag voor te leggen inhouden de de voorgestelde oplossingen. De ministers hébben overeen stemming bereikt over de wijze van het definitief regelen der be staande Belgische vorderingen, die volledig zullen worden vol daan door periodieke en geleide lijk toenemende stortingen bin hen een maximum termijn van 5 jaren. Bovendien heeft, teneinde een soepele toepassing van het nog te sluiten nieuwe handelsaccoord mogelijk te maken, alsmede de overmaking van de lopende fi- nantiële betalingen te verzeke ren, de Nederlandse yegering op zich genomen binnenkort een milliard francs te storten in het kader van de thans van kracht zijnde betalings-overeenkomst, waarvan de beschikbare midde len bijna waren uitgeput. Opnieuw strijd in China. Er is opnieuw strijd uitgebro ken tussen de communisten en de regeringstroepen in China. Berichten van het front in Sjantoeng maken melding van grote successen voor de rege ringstroepen. Bij Hsin Sjoeang zou anderhalve communistische divisie in de pan" zijn gehakt. De communisten lieten 5000 doden op hét slagveld achter. Naar van verschillende .zijden in China verder wordt vernomen naderen de communitische troe pen van verschillende kanten Tai Joean, de hoofdstad van Sjansi. Een hevige strijd woedt op een 40 I kilometer afstand ten Oosten van Ide stad, waar talrijke vluchtelin- [geri zich zouden bevinden. Langs de^spoorweg van Tai Joean naar Sjentingfoe is de toestand ver ward. Hét is mogelijk, dat de communisten hem geheel in hun macht hebben. Generaal Jen Sji Sjan, sinds 25 jaar gouverneur van Sjansi, heeft aan generalis simus Tsjang Kai Sjek een be richt gestuurd, waarin hij ver klaart, dat 17. communistische brigades de hoofdstad naderen. Hij vraagt dringend om hulp. Praehistorische vondst. Overblijfselen van mensen beenderen, daterend uit het prae- historisch tijdperk -zijn dezer da gen in de streek van Lunenburg gevonden. Het zouden de oudste tot nu toe ontdekte menselijke skeletten zijn. De Franse pers. De Franse bladen geven naar gelang van hun politieke sym pathieën. uitdrukking aan een gevoel van voldoening of van teleurstelling over het ontslag der communistische ministers. Het gematigd blad „Paris Presse" is van oordeel, 'dat het niet tot een kabinetscrisis zal komen. „De scheiding tussen socialisten en communisten werd al mag het misschien anders voorkomen, met wederzijdse in- stemnypg uitgesproken. IJet is duidelijk, dat de communistische partij om verschillende redenen De conservatieve Daily Tele graph acht de vorming van een regering zonder communisten de beste "oplossing en wijst er te vens op, dat de huidige situatie nieuwe gelegenheden biedt aan de aanhangers van De Gaulle, die ofwel een faetor van ver deeldheid kunnen vórmen ofwel kunnen gaan. samenwerken met de partijen, welke voorbestemd, schijnen de regering voort te' zetten. De New-York Times schrijft dat de Franse communistische party, door een regeringscrisis te forceren, getoond heeft de be doeling te hebben haar macht, niet alleen in Frankrijk doch in arbeiders der Renoult-fabrieken,oorlog zou kunnen voortkomen, die hoger loon eisen, schijnt een donkerder achtergrond te heb ben, dan zich aanvankeiyk liet aanzien. .De New-York Times gelooft o.a., dat de communisti sche party de bedoeling heeft haar macht, niet alleen in Frankrijk, doch in geheel West- Europa te toetsen. De vijf communistische leden van de regering dienden Zon dagavond hun ontslag in, nadat ter bijeenkomst van het kabinet besloten was de president van de republiek te verzoeken de communistische leden van de regering te doen vervangen, ge zien het tegenstemmen door, de communisten in de nationale vergadering ten aanzien van handhaving van het loonpeil, als door de regering voorgesteld. (De communisten hebben 174 vertegenwoordigers in de natio nale, vergadering t>" in de raad van de repub-. Ook de uitvoerende raad van het algeméén verbond van vak verenigingen, dat in grote mate onder communistische invloed staat, is Maandag bijeen geweest. Op deze vergadering zou beslo ten worden tot een actie, welke aanzienlijke moeilijkheden in de weg zal leggen aan elke rege ring, welke een zuiver deflatio- nistische politiek wil volgen. De Londense Times schrijft ten aanzien van de regerings crisis in Frankrijk: „Welk resultaat de onderhan delingen voor het vinden van een nieuwe formule ook mogen hebben, het staat vast, dat voor de geschiedenis van Frankrijk een nieuw hoofdstuk begint. De ze crisis is niet slechts een con flictzij kan een beslissend effect hebben voor de politieke toekomst van Frankrijk." En verder: „Een ding is" zeker: Wanneer men geen parlemen taire en constitutionele oplossing zal kunnen .vinden, zal generaal De Gaulle de winnende partij znu," Mr A. Pickus, een doodge woon burger uit Cleveland had een hobby, die enig in zijn soort mag worden genoemd. Voor de oorlog kwam hij n.l. met zeer vooraanstaande staatslieden in aanraking, een voudig door ze op te bellen. In 1936 riep hij Franco aan dé telefoon. Hij raadde de Caudillo aan een einde aan de strijd te maken. Haile Selassie zou over Pickus' woorden na denken. Ook Mr Chamberlain werd door Pickus opgebeld. Hij was echter, bits en hing de hoorn op de haak. Het beste staaltje leverde" Pickus, toen hij in de zomer van '39 Hitier opbelde. Deze zei: „Yes yes!" het enige Engelse woord, dat hij kende. Het was het ant woord op de vraag, of hij over een niéuwe oorlog datht. zijn vrijheid verlangt te herne men": Het blad betreurt het, dat het besluit van Ramadier nóg aan de socialistische partij moet worden voorgelegd. Het communistische blad „Ce Soir" tracht de lïBuüiiig van zijn partij te rechtvaardigen; Het legt er nog eens 'de- nadruk op, dat de partij niet voor een al gemene salarisverhoging ijvert, maar voor de invoering van pro ductiepremies. Het blad stelt de vraag of de verwijdering tussen communisten en regering defi nitief zal "zijn. De communisti sche partij zal zich niet in een onvruchtbare oppositie werpen/ maar elke politiek ondersteunen, welke haar voorkomt in het be lang te zijn van de arbeiders klasse en het land. In verschillende Franse kran ten wordt Ramadiers houding „tegenover de communistische ministers gesteund. Zo schrijft Leon Blum in het blad van de socialistische partij „Populaire" dat Ramadier geen andere keuze had en dat de communistische ministers, die in een kwestie van het hoogste be lang tegen de regering hebben gestemd, niet langer aan deze re gering kunnen deelnemen. „l'Aube" van de M.R.P: noemt de houding van de communisten paradoxal en verklaart eveneens, dat voor Ramadier geen andere wegopen stond. De radicale „Depeche de Pa ris" toont zich ingenomen met de- ontstane toestand en maakt Ramadier haar compliment. Het officiële communistische orgaan „Humanite" verklaart, dat de communisten tegen de regering stemden, omdat haar politiek van hét bevriezen der lonen, ten koste van de indus triële productie gaat. „De communisten blijven van mening, dat de productie er on der zal lij'den -als de regering wil voortgaan met de demorali satie der arbeidersklasse door haa-r 'levensstandaard te verla gen", aldus de „Humanite". Aftreden der regering geëist. Naar verder wordt medege deeld inzake de Franse rege ringscrisis, heeft de socialistische Raad van de Seine met 7367 te gen 3814 stemmen een motie van Marceaupivert, de secreta ris-generaal, aanvaard, waarin het aftfeclen van de minister president, Ramadier, wordt ge- eist. In de motie wordt verder critiek geleverd tip de houding van de parlementsfractie en van de socialistische ministers. Na het ontslag van Ramadier zou, volgens de motie/ een nieu we regering gevormd moeten worden, met als doelstellingen: Inkrimping van militaire credie- ten, vrede in Indo-China, ver hoging van de koopkracht der arbeidende klasse bij een ver hoging van productie, coördina tie van socialistische en demo cratische krachten van geheel Europa voor een internationale politiek, welke onafhankelijk zou zijn van de twee tegenover elkander staande grote mogend heden. Amerikaanse steun? De Amerikaanse ambassadeur ih Frankrijk heeft te kennen ge geven, dat Amerika Frankrijk in belangrijke mate zal steunen, indien Ramadier er in slaagt' een kabinet te vormen zonder coifi- muhisten. Van welingelichte zijde is medegedeeld, dat de Franse minister-president, Ramadier, 'n compromis voorbereidt ten aan- zien van de loonkwestie, geba seerd op invoering van een pre mie-stelsel en verhoging van de kindertoeslag: - zicht van de Nederlandse auto-! rite'iten en in samenwerking met de V.N. een plebisciet te doen houden, verklaarde een Hoogwater te Vlissingen. Donderdag 8 Mei: 3.46 U. 1.98 m., 16.07 u. 1.91 m. Ministers naar Makassar. Dr van Mook', Dr Beel en Mr ïfl0.6?!8 Jonkman zullen' behalve Pontia- nak ook Makassar bezoeken. Het vertrek naar Pontianak is vast gesteld op Zaterdag 10 Mei. Bandoeng hoofdstad van de republiek? hierovernog niets kan worden gezegd, aangezien dit afhanke lijk is van het reglement tot uit werking van artikel 4 van Ling- gadjati, welke aangelegenheid door de commissie-generaal en de Indonesische delegatie nog niet is afgewikkeld. Het bestuur van de Partai Ra- Verzef tegen Javanocratie jat Pasoendan heeft telegrafisch bij de luitenant-gouverneur-ge- Toenemend terrorisme op Java? Na de proclamatie van de on afhankelijkheid, ligt het in de bedoeling van de Partai Rajat Pasoendan een volkstemming te houden in de onder Nederlandse controle staande gebieden en ook in die gebieden, die ónder repu blikeins gezag staan. Indien de volkstemming ten gunste van de Pasoendan uitvalt, zal de partij vragen de voorlopige re gering van de-federatieve staat Pasoendan als deel van de Ver enigde Staten van Indonesië, te erkeftnen. Sprekers uit verschillende ge bieden hebben in het bijzonder de nadruk gelegd op het ver ergerende terrorisme op Java na de ondertekening van de over eenkomst van Linggadjati. De voormalige regent van Ban doeng, Wirananta Koesma, werd bij zijn toespraak langdurig toe gejuicht. „Ik ben geen verant woording schuldig aan de repu bliek, ik ben verantwoording schuldig aan Allah en aan mijn volk", zo verklaarde de voorzit ter Soeria Kartelagawa aan de pers. De Soendanese vrijheidsbewe ging is niet gericht tegen de republiek, maar streeft naar toepassing van de beginselen van het Atlantisch Handvest en verzet zich- tegen een „Javano cratie" over 12 millioen Soen- danezen. 1 Republikeins com> mentaar. eIn een comnjentaar van de radiospreekster te Singapore, noemt zij de wens van de Pa soendan beweging om een Ne gara Pasoendan te stichten,, „een idee zonder basis, door de Ne derlanders ingegevèn. Volgens Linggadjati zullen de republi keinen alle ondernemingen en fabrieken aan de rechtmatige eigenaars teruggeven. Indien dit geschiedt hebben de. Nederlan ders geen enkel excuus hun le ger in Indonesië te handhaven. Maar als deze marionetten staat bij de Nederlanders bescherming vraagt, hebben zij een reden om hun leger daar te houden." neraal geprotesteerd tegen het eventueel aanwijzen van Ban doeng als hoofdstad van de re publiek. Het bestuur verzoekt de Nedèrlands-Indische regering in overweging' te nemen, Ban doeng hoofdstad: van Pasoendan te maken. Een republikeinse stem. Het republikeinse „Niéuws- blad" schrijft over de Pasoen- dan-beweging o.m. „Elke mus kietenbeet is lastig. Ook deze Pasoendan-Beweging is lastig voor ons. De actie zal echter geen invloedhebben. Wij wil len deze propagandastunt als af- leidingspolitiek beschouwen. Af leiding van. hetgeen dezer dagen te Makassar is geschied. Daar wordt een jstille strijd met inzet van alle krachten gevoerd, ener zijds om te trachten het Oost- Indonesische kabinet op de been te houden, anderzijds voor een vlag, een volkslied en de een heid van de staat." Onenigheid in Pasoedan. Het hoofdbestuur van de Soen danese vereniging „Pagoe Joe- nean Pasoendan" maakt bekend, dat deze vereniging met ingang van 3 Mei 1947 weer in het le ven is geroepen. De vereniging streeft 'als wettig lichaam naar erkenning van de staat Pasoen dan als deel van de republiek en wil krachtig opponeren tegen de vorming van een „Negara Pasoendan Nicalegawa". Generaal Kruis te Semarang. Generaal Kr,uls is Maandag morgen op het vliegveld bij Se marang geland. Geïnterneerden té' Batavia. Maandag zijn te Batavia 668 geïnterneerden onder wie 15 Zie ken, uit het binnenland aange komen. Nieuwe deblokkering in België. Naar de Cite Nouvelle bericht, zal de minister van financiën eerstdaags overgaan tot een nieuwe deblokkering van de in verband met de muntsanering j vastgezette gelden. Alle rekenin gen van fr. 10.000 zullen o.a. ge liquideerd worden. Kesselring ter dood veroordeeld. Het Brits militair gerechtshof te Venetië heeft Maandag, na een proces van bijna drie maanden, veldmaarschalk Albert Kessel ring, Hitler's opperbevelhebber in Italië, schuldig verklaard op 'twee punten: 1. Betrokken te' zijn j bij de moord, bijwijze van repres- saille, op 336 Italianen in de Ar- deatine-grotten bij Rome op 23 Maart 1944 2. Bevel te hebben gegeven tot het nemen v^n re- pressailles door het vermoorden van Italiaanse burgers tussen Juni en Augustus 1Ö44. Het Gerechtshof veroordeelde veldmaarschalk Kesselring tot de dood door de kogel. Het vonnis moet nog door de hogere mili taire autoriteiten bekrachtigd worden, Kesselring wenste géén pleidooi voor verzachting van het vonnis. Internationale Commissie voor criminaliteit. De uitvoerende commissie der internationale commissie voor criminaliteit, stelt thans te Stockholm de agenda op voor een wereldconferentie 'van de politifi- commissie, welke in Juni te Pa rijs zal /worden gehouden. De voorzitter van de cohimis- sie het-hoofd der Belgische poli tie Fleurand Levage, verklaarde, dat reeds een daling van de cri minaliteit valt waar te nemen, doch dat het moeilijkste werk eerst komt, wanneer de grenzêh worden opengesteld. Japans parlement bijeen. .Keizer Hirohito heeft gisteren Bij decreet het eerste Japanse parlement volgens de nieuwe grondwet bijéén geroepen tegen 20 Mei. Josjidk heeft het aftre- den. Intussen moet een vrije ontwikkeling van de Joodse cul tuur, met inbegrip van religie, taal en literatuur, worden ge garandeerd. De viering van de Sabbath en andere feestdagen moét in vrijheid kunnen ge schieden en daarmee moeten in overwegend Joodse streken de autoriteiten rekening houden voorzover dit niet in conflict komt met de gezagsuitoefening door de landsregering." De buitengewone conferentie van de Freeland League is Za terdag en Zondag gehouden. Betreffende verdere immigra tie na de eerste groep van 30.000, was .de conferentie van mening, dat dit probleem vei lig aan de toekomst kan wor den overgelaten. De Freeland League is van mening, dat het immigratie-plan voor beide par tijen -voordelig zal zijn, zich daarbij verlatend op de goede geest waarin de onderhandelin gen gevoerd zijn. De conferentie heeft besloteh een „Surinam Development cooperation" op te richten, om de kolonisatie te fi nancieren, zodra de commissie van experts in Suriname is aan gekomen. Op een Buitengewone confe rentie van de Freeland League' is het plan tot de vestiging van 30.000 Europese Joden in Suri name goedgekeurd. De confe rentie hechtte haar goedkeuring aan het memorandum en de ge meenschappelijke verklaring „Zo als deze te Paramaribo op 20 April door de Surinaamse rege- ring®:ommissie en de delegatie van de Freeland League zijn aangenomen", volgens welke „het belang van het land niet gedoogt immigratie op grote schaal langer uit te stellen, re- dep waarom de commissie voor stelt onmiddellijk'een begin te maken met de immigratie van 30.000 Joden, doqr de Freeland League aan te wijzen. Voor dit doel zal de regering van Suri name het op prijs stellen eèn commissie van experts uit de Freeland League te ontvangen, welke de gebieden zal aanwij zen waar Joodse kolonisten zich zullen kunnen vestigen". In het memorandum wordt voorts ver klaard: „Het is niet de bedoe ling, dat deze Joodse vestiging een afzonderlijke politieke ge meenschap zal vormen. Wetten en bestuur van Suriname zullen daar van het begin af aan gel- Nationale herdenklngsplechtigheden op 3 Mei. In tegenwoordigheid van H. M. de Koningin werd op Woeste Hoeve, op de plaats waar 117 mensen werden gefusilleerd voor de'aan- u„ ,clK„ucllll- slag op Rauter, een herdenkingsplechtigheid, gehouden. De Vorstin deI. VN. de volgende resolutie tiirloDC! btl+ iii+crifolrnri ito» Uoom tijdens het uitspreken van Haar rede. Getemperde geestdrift te Bandoeng. Zondag werd te Bandoeng een .massa-meeting gehouden, waar de onafhankelijkheid van West- Java werd geproclameerd. Ongeveer 5000 personen wa ren aanwezig. De proclamatie werd in het Soendanees, het Ne derlands en in het Maleis voor gelezen. Nederlandse waarnemers, die de massa-bijeenkomst van de Pasoendan hebben meegemaakt, achtten het een verrassend feit, dat de kennelijke geestdrift voor de Pasoendan-beweging hierbij weinig tot .uiting is gekomen. Dat dit niet gebeurde, is merk waardig indien men in aanmer king neemt, dat de Soendanees een spontaner en uitbundiger karakter bezit dan de Javaan, die meestal terughoudend is in de uiting van zijn gevoelens. Aneta's zegslieden wilden hieruit echter niet concluderen, den van zijn kabinet uitgesteld I dat het streven van de P.R.P. tot omstreeks deze datum. tonder de bevolking weinig weerklank vindt. Herinneringen aan terreur en intimidatie liggen veelal nog vers in het geheugen. Ook thans vertoeven nog ve ler verwanten en bekenden in de republiek, zodat de bewoners van Nederlands gebied wellicht vrezen, dat zij door openlijk uiting te geven aan hun instem ming met het Pasoendan-ideaal de belangen en de veiligheid de zer betrekkingen op het spel zetten,, hetgeen hun terughou dendheid goeddeels kan verkla ren. Officiële Nederlandse kringen te Batavia zijn nog niet bereid besliste uitspraken over hun in drukken uit Bandoeng te doen. Aan de principiële opvatting der Nederlandse autoriteiten, welke dezer dagen is geformuleerd, wórdt niets toegevoegd. Betreffende de suggestie van de Pasoendan, De Palestijnse kwestie.. In haar zitting van Maandag heeft de algemene vergadering aangenomen betreffende het ge hoord worden der Joden in de behandeling der - Palestijnse kwestie: 1. Dat de politieke commissie het Joods bureau voor Palestina zal horen over de kwestie, die de commissie in behandeling heeft. 2. Naar die commissie andere mededelingen van overeenkom stige aard van de Palestijnse be volking, welke ontvangerr zijn of later nog worden ingediend, te verwijzen. Fernandez zeide, dat deze resolutie als een „evenwich tige oplossing" de steun van ver scheiden afgevaardigden zou heb ben. De- resolutie werd aangenomen met 44 tegen 7 stemtnen en 3 onthoudingen.' Ze was „opgesteld door Chili, Uruguay, Wit-Rus- land, Joego-Slavië en Argentinië. Een Poolse resolutie, waarbij het Joodse bureau werd uitgeno digd zijn standpunt voor de as semblee uiteen te' zetten werd vèrworpen - met 39 tegen 8 stem men en 7 onthoudingen. Verklaring van Stassen. Harold Stassen, mogelijke can- didaat. der republikeinen voor het presidentschap der V.S., heèft na zijn terugkeer van een tocht door Washington verklaard: „Met vol ledige erkenning van de moeilijk heden, die ons wachten, ben ik toch de optimistische mening toegedaan, dat wij voor tenmin ste een gehele generatie de vrede kunnen winnen. Wat daarna ge beurt, ligt meer op het terrein van anderen om te bepalen. Stassen drong meer aan op een positieve dan een negatieve bui tenlandse politiële. Op de vraag, of hij president" Truman's doctri ne een negatieve politiek achtte, antwoordde Stassen: „Inderdaad" Hij was het in het algemeen eens met het door' Marshall te Moskou ingenomen standpunt en met Truman's voorstellen voor hulp aan Griekenland en Turkije, maar de V.S.. moeten geen vol slagen militair offensief in Grie kenland tegen de Grieken, die de regering bestrijden, financieren, bewapenen of adviseren. Stassen keurde Amerikaanse hulp voor hét oprichten van een of andere stabiele macht in Grie kenland echter niet af. om onder toe- Europa op een- persconferentie te FRANS MILITAIR VLIEGTUIG NEERGESTORT. Eèn Frans militair opleidings vliegtuig, dat naar men gelooft uit Trier kwam, is Maandagmid dag te Wasserbiljigin Luxemburg nadat- het' tegen een electrische draad was gevlogen neergestort. Een Frans soldaat wond hierby de dood.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1