LL Adm. Helfrich op Walcheren. BOEKENSCHOUW. Britse Marine gat 853 pond. Ilet was Vrijdag een goede dag voor Walcheren. Luitenant- Admiraal C. E. I. Helfrich bezoekt het eiland, om het bedrag te overhandigen, dat de Britse Marine heeft bijeengebracht voor de herbeplanting van Walcheren. In Hjn gezelschap bevond zich Captain K- E. Jeffreys, Brits Marine-attaché te 'a-Gravenhage en Luitenant ter zee le klasse A. W. H. von Freytag Orabbe. Nadat in Middelburg de thee was gebruikt verzamelde het ge zelschap zich in het Wooldhuis te Vlissingen, waar o.m. aanwe zig waren de Commissaris der Koningin Jhr Mr Quarles van Uf- ford, de burgemeesters van Mid delburg en Vlissingen, het be stuur der Stichting „Nieuw Wal cheren" en vertegenwoordigers van de herbeplantingscommissie 'dezer stichting. De heer P. Blauw, een der ini tiatiefnemers van de bomenactie op Walcheren heette de aanwezi gen welkom. Hij wees op de grote belangstelling van de Britse am bassadeur in Nederland, sir Ne ville Bland, die zich „Keenly in terested" verklaarde met het doel der stichting. Admiraal Helfrich zeide, dat de aanbieding van het bedrag voor de herbeplanting van Wal cheren, dat is bijeengebracht door alle rangen der „British Royal Navy" voor hem de waar de van zijn bezoek met de „Karei Doorman" aan Engeland zeer had verhoogd. Luitenant-Genraal Brooks, vervolgde hij, wees bij de aanbieding van de cheque in En geland op de nauwe handen tus sen de Engelse en de Nederland se marine. De generaal had er op gewezen dat de Engelse marine met leedwezen het eiland onder water had moeten zetten. Admiraal Helfrich had gene raal Brooks verzekerd, dat voor het bijeengebrachte bedrag onge veer 4000 bomen op Walcheren zouden kunnen worden geplant. Hij stelde ije stichting „Nieuw Walcheren" voor dit geld te be steden om een bos of laan te planten, waaraan de naam van j the reforestation of the islp de „Royal British Navy" zou blij- Walcheren, 2 Mei 1947". ven verbonden. Vervolgens bood hij de cheque aan, ten bedrage van 853 pond sterling of f 9251,98. Woorden van dank. De heër J. L. Verhagen, voor zitter der stichting „Nieuw Wal cheren" dankte admiraal Hel frich voor diens vertegenwoordi ging-In Engeland van de Stich ting. Het volk van Walcheren heeft het gevraagde offer aanvaard iir het geloof aan de rechtvaardig heid van de eigen zaak en de ze kerheid van de overwinning. Hij uitte de erkentelijkheid der Zeeuwen, dat de „Royal Navy" ook in vredestijd de weg naar Walcheren weet te vinden. De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland sprak als voorzitter van het provinciaal be- bestuur en dankte namens de ge hele bevolking voor de sympathie der Britse marine. Hij gaf uiting aan zijn voldoening, dat thans mag Worden geconstateerd, dat men een ereplicht vervult door Walcheren te komen helpen. Captain Jeffreys beschouwde de gift als een symbool van de grote sympathie en belangstel ling welke het gehele Engelse volk heeft voor de bevolking, van Nederland. Tenslotte bood de burgemees ter van Middelburg, Jhr. Mr W. C. Sandberg tot Essenburg de zilveren stadmedaille aan de „Royal British Navy" aan, het opschrift dragend: „To the British Royal Navy from the town of Middelburg, in comme moration of your contribution to of mismaakte boomstompen op het gelijke vergadering gehouden, kerkhof. Het Wilhelmus wordt gezon gen, voorzichtig en bevend. De majesteit van de dood en de herinnering aan het offer maken de stemmen hees. We verlaten het kerkhof. Boven de kille verstardheid van een bevrijd land zingt een merel zijn danklied op een weer groenende tak En nog steeds valt de regen uit de lage, loodgrijze lucht. In de kerken komen we samen om God te danken en onze schuld te belijden. Waarom hun offer? Vrijdag 16 Mei a.s. zal de gemeentelijke zweminrichting aan de Havendijk worden ge opend. Kadervergadering C.N.V. Onder leiding van dhr P. Me- li&fste, voorzitter der Chr. Be sturenbond kwam Zaterdagmid dag het kader der Chr. Vakbe weging op Walcheren in vergade ring bijeen. Na opening der vergadering waar als spreker optrad dhr J. Schipper, secr. van het C.N.V. Dezelfde punten kwamen ook hier in bespreking, waarvan een zeer druk gebruik gemaakt werd. VLISSINGEN. Adoptie graven van gevallenen. Alhier is in oprichting een comité dat tot doel heeft de gra ven van de gevallenen te doen adopteren en te versieren met bloemen op de verjaardag van de gevallenen of op hun sterf dag en tevens qp de algemene wapenstilstandsdag 11 Nov. Stille omgang. In de stromende regen vertrok van de R.H.B.S. een groote stoet naar de Noorderbegraafplaats. Voorop liepen vier consuls -van bevriende naties,, waarachter de nabestaanden met burge meester en wethpudgrs, Vervol gens. kwamen delegaties van Ver enigingen en véle belangstellen den. Op het kerkhof aangeko men werd de vlag halfstok ge hesen en werden onder doodse stilte gedurende twee minuten verkreeg dhr Fuïkschot, seere- l de gevallenen herdacht.-De Ora- taris van het C.N.V. het woord, teriumvereniging o.l.v. Jan Kui- Hij wees op de verblijdende groeiIer zong vervolgens 2 couplet van het C.N.V., dat thans een ten van het Wilhelmus, waarna groter ledental heeft dan toy de en i met degenen die bloe opheffing in 1941. .Opmerkelijk is men wilden leggen op de gra ven. een rondgang maakten over de begraafplaats,. Aan het slot van ,de plechtig heid werd gecollecteerd voor de Stichting 1940—1945, Ned. dat onder de leden vele jongeren zijn. Dit maakt noodzakelijk dat het jeugdblad „Jonge handen" een oplaag van 20.000 exempla ren zal moeten hebben. Belangrijke invloed heeft de Chr. vakbeweging in de organen Ned. Vereen, van Brandweer van samenwerking zoals de Raad j commandanten, van Vakcentralen en de Stichting j Zaterdag belegde de Ned. van de Arbeid.' In dit orgaan is Veren, van brandweercomman- pas in beginsel beslist over een i danten in Concordia te Vlissin- advies aan het college van Rijks-1 gen een vergadering welke door bemiddelaars inzake het ver- een 160-tal commandanten en strekken van een vacantietoeslag i brandmeesters was bezocht. Na Indien werkgevers- en werkne- het huishoudelijk gedeelte, waar mersorganisaties tot overeenstem in bij de bestuursverkiezing ming kunnen komen om een va-mede in het bestuur werden cantietoeslag te verstrekken, staat de Stichting van de Arbeid daar achter. Ook is in studie de bedrijfsorganisatie en de unifica tie der sociale verzekeringswet- geving. In de Raad van Vakcen tralen worden de'problemen van de dag besproken en meerdere malen aan de regering geadres seerd, zo onder meer over lonen en prijzen, vorstverletregeling, ziektegelduitkering, e.d. Inzake de noodvoorziening Ouden van dagen, heeft het Verbond zelf gekozen de heeren A. J. W. Mathijssen te Middelburg en D. Luitwieler te Vlissingen, hield de heer Erdeiman-, ingenieur* op de Mij. „De Schelde", een inlei ding over „Brandbeveiliging aam boord van schepen' Speciaal schonk hij aandacht aan het op de Mij. „De Schelde" gebouwde m.s. „Willem Ruys' naar welk schip des middags een excursie werd gemaakt Begrij pelijk was dit niet alleen zeer leerzaam, maar hadden de ex- cursisten zeer "veel interesse standig en in samenwerking aan de Minister doen weten dat hetI voor dit fraaie schip, principiële bezwaren had tegen de voorgestelde regeling. Alleen GOES, als tijdelijke maatregel om de Herdenking gevallenen, hoge nood van velen te lenigen Slechts een betrekkelijk klein kan men dit aanvaarden. Ten aantal inwohers heeft Zaterdag- aanzien van de werkloosheidsver- t avond gevolg gegeven aan de zekering zal er een tweeledige i oproep van de G.O.I.W. om onze regeling komen. Voor de seizoen- gevallen militairen en verzet werklozen zal een wachtgeldre geling ontworpen worden, terwijl er 'n door bedrijfsleven en Over heid gesubsidieerde kas zal ko men voor hen die langere tijd werkloos en niet aan bepaalde bedrijven verbonden zijn. Terzake der bedrijfsorganisatie zijn wij in Nederland de gehele wereld voor. In geen enkel land kent men dit, en als deze begin selen in praktijk kunnen worden gebracht kan dit tot voorbeeld voor andere landen gesteld wor den. Deze beginselen zijn reeds strijders op de begraafplaats te herdenken. Waartoe ook? De slachtoffers zijn dood. En wij zijn vrij. En dan, het regende. Kwart voor acht zette de stoet met B. en W. aan het hoofd zich in beweging. Op de begraafplaats werd bij het kruis door de voor zitter der G.O.I.VJ., de heer De Roo, een krans geplaatst, waar na door verschillende familie leden en belangstellenden bloe men werden neergelegd. Nadat twee minuten stilte in acht wer- vijftig jaar geleden door de Chr. den genome'n> keerde de groep vakbeweging verdedigd. Het is terug. Er werd niet gesproken t ideaal van de christen en ook zijn roeping om de maatschappij-1 C. H. Jongerenclub? naar die beginselen te ordenen en t Naar men ons mededeelt is op steeds verder op te bouwen. Spr. de laatstgehouden vergadering besloot daarom zijn rede met aan van de C. H. Kieskring Goes bi te dringen op krachtige principi-principe besloten- tot oprichting ele scholing. Wij moeten kunnen |van een Christ. Historische Jon- verklaren waarom wij een kapi- gerengroep ter plaatse, die het talistisehe, socialistische- en doel heeft om de beginselen der communistische maatschappij C.H.U. te bestuderen.. Men hoopt verwerpen. i zich van de medewerking van Op deze rede volgde een zeer aiie C.II.-jongeren te verzekeren, drukke bespreking waarin spr. j - opnieuw aanleiding vond bij enige) Jubileum Leger des Heus. principiële punten nadere toe- A.s. Donderdag 8 Mei zal het lichting te geven. 60 jaar geleden zijn, dat hét Le- Aan hot slot der vergadering ger des Hails in Nederland wékte do vodgzitter op tot ac- kwam. Op diezelfde dag valt hét -tieve bouw aan de Chr. vakbewe- 55-jarig bestaan van het Korps ging op Walcheren. Goes. Beide heugelijke feiten Ook te "wi werd. onder lei- zullen in een bijzondere samen- ding van dia- de Lange, een der- komst op Donderdagavond wor den herdacht. Deze samenkomst 4b toegankelijk voor alle belang stellenden en wordt gehouden in de Leger zaal op het Ravelijn te Goes. Het daarop volgende .weekend van 10 en II Mei zal voor het Korps Goes in het te ken van het jubileum staan door het bezoek van alle Heils officieren, die in de loop der jaren uit het Korps zijn voort gekomen. Deze zullen dan geza menlijk de samenkomst leiden. Nationale herdenkingsdag. De morgen van de nationale herdenkingsdag verliep vrij rus tig. Om kwart over acht speelde het Leger des Heils op de stad huistoren verschillende liederen en omstreeks half elf maakte het tamboers en pijpercorps „Jong Excelsior" een muzikale wandeling door de stad. De aan gekondigde dankstond op- de Grote Markt, waarvan de bedoe ling was deze om 10 uur te doen plaats vinden, wérd afgelast, waardoor een groot aantal men sen teleurgesteld werden. „Door de Branding." „Het is van uitermate groot belang tussen de verkiezingen bij elkaar te komen en de vra gen van de dag onder ogen te zien. Niet alleen de vragen be treffende de binnenlandse, doch ook die der buitenlandse politiek eisen onze aandacht", aldus mr J. J. R. Schmal, lid der Tweede Kamer in zijn Vrijdag voor de C.H. kieskring Goes in de bo venzaal van de „Prins van Oranje" gehouden rede. Spr. wees er op, dat voorheen onze buitenlandse politiek in het te ken der stilte stond. We bleven het liefst neutraal. Sinds de oor log is dat anders. We moeten thans wel rekening houden met het buitenland, of we willen of niet. Het buitenland rekent im mers ook met ons. We moeten er meer dan ooit van doordron gen zijn, dat anderen een grote invloed uitoefenen op onze gang ken. Wij hebben dezelfde moei- m het isolement Er is een lots verbondenheid met andere vol ken. W, hebben dezelfde moei lijkheden. Daar is dan allereerst het probleem Duitsland. Voor ons van zeer grote betekenis. Wanneer het Duitsland econo misch niet goed gaat, aldus spr., kan het ons ook "niet goed ghaii. Wij ondervinden thans reeds de gevolgen van Duitslands moei lijkheden. Het economisch her stel van dit land eist onze volle belangstelling. Kort stond spr. even stil bij de problemen aan gaande Indië. Ook de gang van zaken daar, heeft enorme in vloed op onze toekomst. Van de grenscorrecties zag spr. niet veel komen, ©ok de emigratie is een geweldig probleem, dat onze aandacht vraagt en waard is. In dit verband wees spr. op de laksheid der regering. Van de welvaart van voorheen komt in lengte van jaren niets terecht, zo betoogde spr. Onze geldposi- tie is dermate slecht, dat we het ergste kunnen vrezen. Spr. wees er op, dat de voorstanders van een nationaal kabinet thans gelijk krijgen. Nog steeds is zulk een kabinet noodzakelijk voor de oplossing vaii onze nationale problemen. In het tweede deel van zijn rede concludeerde spr., dat de C-H., ondanks de ver wachting van velen ongehavend door de branding is gekomen, Van een samensmelting met de A.R. kon jammer genoeg niets komen. Achteraf bezien is het ook beter zo. De-verschillen zijn nog te groot. - Nadat spr. nog even stil had gestaan bij de verhouding tot de Partij v. d. Arbeid en gewezen had op de gang van zaken in de Ned. Herv. Kerk, besloot hij met de oproep tot „kadervor ming". Wij hebben nimmer onze partij als een afgod behandeld, maar haar toch wel een beetje teveel als noodwoning gebruikt Aan' de kadervorming moet daarom bijzondere aandacht worden verleend, aldus mr Schmal. Op de talrijke vragen gaf spr. zeer bevredigende ant woorden. De vergadering stond onder leiding van de voorzitter van de kring Goes, de heer C. v. d. Peijl. KLOETINGE. De herdenkingsavond te Kloe- tinge werd begonnen met het luiden der klok om 7.45 u. Om 8 uur herdacht men in één mi nuut stilte de gevallenen. Op de algemene begraafplaats legde Mevr. Baronesse Schimmelpen- ninck van der Oye namens de Oranjevereniging een krans op het graf van de gesneuvelde Ca nadese militair. De burgemees ter deelde mede dat er niet ge sproken zóu worden. De heren Lankester en Van Aken legden namens de buurt vereniging „De Tol" bloemen op het graf van C. Steketee. Daarna volgde een rondgang langs de graven van de overige oorlogsslachtoffers. Maandagmorgen legden de schoolkinderen bloemen op al deze graven. BORS8ELE. Donderdagavond vergaderde het Groene Kruis. Uit de reke ning bleek, dat de ontvangsten bedroegen f 754,13, de uitgaven f 580,13, batig saldo f 174. De heren A. Walhout, J. Maljaars en v. 't Hoff werden tot be stuurslid gekozen. Naar de alg. vergadering werden afgevaar digd de heren Joh. Walhout Pz., plaatsverv. W. Perrels. Voor het bewaren van materiaal en on derhoud magazijn werden be noemd de dames Melis. HOEK. 1 Mei j.l. herdacht de heer L. A Dieleman, alhier, de dag de dag waarop hij 25 jaar ge leden in dienst kwam bij het Chr. onderwijs. Hiervan is hij 2414 jaar werkzaam geweest aan de Chr. school a. d. Molendijk alhier, eerst als onderwijzer en sinds 1943 als hoofd. Deze dag ging niet onopge merkt voorbij. Doör de leerlin gen der school, die een tracta- tie ontvingen, werden boekwer ken en bloemen aangeboden. Door het bestuur werd ben moderne bureaulamp overhan digd. Des avonds was de jubilaris in de huiselijke kring omringd door famlilie, vrienden en het voltallige schoolbestuur. Bij de te houden volkstel ling worden alhier, voorzover zij hiertoe bereid waren inge schakeld alle ambtenaren in dienst van de overheid of semi- overheidsbedrijven. Herdenkingsplechtigheid te Breskens. De herdenking, der gevallenen Zaterdagmorgen op de begraaf plaats- te Breskens werd o.m. bijgewoond door de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, Jhr Mr J. W. Quarles van Ufford, de meeste burge meesters van West-Zeeuwsch- Vlaanderen, Luit.-KoL Koole, territoriaal bevelhebber in Zee land, luitenant ter zee Ie klasse Vierhout van de mijnenopruim- dienst en majoor Dekker, van het „Bombdisposal" Zeeland. Na dat de erecompagnie van het derde regiment infanterie uit Roosendaal een carré hadden gevormd, herdacht Lt.-kol. Koo le de zowel van militaire als burgerlijke zijde gévallenen. Burgemeester Eekhout van Bres- këns, gaf een overzicht over de Zeeuws-Vlaamse geschiedenis, herdacht de bezettingsjaren en de bevrijding van hen, die hun leven gegeven hebben. Mevrouw van der Broecke De Man, droeg een verzetsge dicht voor. De plechtigheid werd opgeluisterd met zang van Vale- riusliederen. Kerk en Zending. Grote Bijbeldag te Antwerpen. In de tijd, dat het levensge vaarlijk was een Bijbel te bezit ten of te lezen, gold Antwer pen als de Bijbelstad van de Nederlanden. .Talrijk zijn de drukkers uit deze plaats, die hun. leven hebben gewaagd met het vervaardigen van Bijbels. Menigeen werd gegrepen en ge dood. Dat was in de periode rond 1566, toen op de 26.000 in woners van Antwerpen 14.000 protestanten werden aangetrof fen. Het zal de vraag zijn of het aantal protestanten, dat nu in Antwerpen woont zó groot is. Maar in ieder geval was Ant werpen Donderdag opnieuw de Bijbelstad. Dagenlang hadden kleine groepen evangelische Christe nen propaganda gemaakt voor de Bijbeldag. betekenis na van de Bijbel voor het culturele leven. De morele begrippen, die grote beschavin gen in het leven riepen, staan in de BijbeL De Bijbel is oor zaak van de werken der philan- Verzetten Veemarkt. B. en W. van Middelburg ma- T-. d-v ii - ken bekend, dat in verband met m0nSt Hemelvaartsdag de gebruike- zijn naaste lief te hebben. Over de betekenis van de Bij bel voor het sociale leven han delde d s G. P. K 1 ij n, Ned. Herv. predikant in alg. dienst te Charlois. Hij wees op het ge vaar van isolering des Bijbels voor de gelovige persoonlijk. Reeds in het Oude Testament draagt God ons op sociaal werk zaam te zijn: de twistzaak der weduwen bepleiten, de wezen een vader zijn enzovoort. Ook het Nieuwe Testament kent daar voorbeelden van. Men mag niet zeggen, dat Jezus socialistisch predikte. Hij bracht het Ko ninkrijk Gods. Maar zijn predi- ging ging niet buiten sociale ver houdingen om. De redevoeringen werden af gewisseld met zang door koren uit Axel en Zaamslag. Had ds W. Lütjeharms, Her vormd predikant^ in Antwerpen de samenkomsten geopend, d s C, L. A. M. van P u y - velde, emer. Geref. predi kant te Antwerpen, sprak het slotwoord. SCHEEPVAATBERICHTEN. 3 Mei: Gepass. van Antwer pen; s.s. Zoom naar Lubek. 3 Mei: Aangekomen te Vlis singen: m.s. Strijd "7311 Antwer pen. Van Vlissingen vertrokken m.s. Strijd aar Huil. Gepass. van Antwerpens.s. Grebbestroom naar Rotterdam. Het m.s. Frederiea, dat Vrij dagmiddag van Vlissingen naar zee vertrok is eenige uren daar na in verband met de weersge steldheid aldaar teruggekomen. Ik snak naar de dag J. N. Voorhoeve, Don Haag. - Een bundeltje vaderlandse liederen. De titel is ontleend aan het eerste lied: Ik snak naar de dag vol van rood, wit en blauw, met den yzwier van Oranje er boven. Een bundel in totaal 43 oude en nieuwe zangen. We vinden hier oude bekenden als het Wilhelmus, Wij leven vrij, Ik hoor trompetten Jdinken enz. Maar ook verzen geboren in de verzetstijd van A. dén Doolaardj Op 1 M"ei, welke dag m Bel- Ds w. L. y/eïtar „Neen 't wak gie als nationale feestdag wordt fevieird, ^tonden de deuren der ierentuinfeestzaal wij'd open. Belgische en Nederlandse pro testanten ontmoetten elkander daar om te luisteren naar het geen uit en over de Bijbel ge zegd zou worden. De dagverga dering droeg een meer besloten karakter. Maar de samenkomst in het avonduur diende als appèl aan de 1-Mei-vierders. En kele duizenden bezochten haar. Drie Vlaamse predikanten voer den het woord. In de morgenvergadering be handelde d s O. V a n - ste enberghe, directeur vgn de Belg. Evang. Zending te Brussel het onderwerp„Wat betekent de Bijbel voor u?" Ds Vansteenberghe, dié zelf door het lezen van de Heilige Schrift van Godloochenaar gelovige is geworden, verklaarde dat hij zelf de Bijbel ziet als Gods Woord en niet als een verza meling geschriften waarin óók Gods Woord vervat is. Wij heb ben Gods wapen in ons bezit om te strijden tegen dé mach ten van duisternis en ongeloof. Wat zou er veel veranderen wanneer de Bijbel meer gele zen werd. Een volk dat de Bij bel niet leest, staat open voor het ongeloof. Ds A. G. BarkleyWolf, emer.-pred. van de Geref. Kerk te 's-Gravenhage-Oost, ging de geen. vlucht", prqf. Titus Branfis- ma e.a-. De liederen ziin viër-^ stemmig getoonzet. Geschikt voor uitvoeringen op nationale gedenkdagen. Vakbeweging en Christe lijke roeping, door M. Rup- pert. Uitgave van het Christelijk Nationaal Vak verbond, Utrecht. Aan dit geschrift ligt blijkens het voorwoord, ten grondslag, een inleiding gehouden op de SoCiaal-Economisohe Studiecon ferentie van het C.N.V. in Oc tober 1946. In kort bestek wordt hier gegeven 'n duidelijk óver zicht van geschiedenis, grond slag en idealen der Christelijke vakbeweging. Van belang ook in verband met de vragen die den laatsten tijd als gevolg van de uitspraak van de Synode der j"Ned. Herv. Kerk aan de orde zijn. Officiële Publicaties. Burgerlijke Stand. Ronde van Hulst. Op Dinsdag 20 Mei a.s. wordt te Hulst een wegwedstrijd voor amateurs en nieuwelingen ver reden over 100 km. Er zijn prij zen ter waarde van f 500 be schikbaar gesteld. Van bevoegde zijde is tegen gesproken, dat de Britse autori teiten in Italië verplaatste per sonen hadden vrijgelaten, die door Joego-Slavië als oorlogs misdadigers worden gezocht. De Franse sleepboot Kairouan is Donderdag voor de haven van Oran na een aanvaring met de stoomboot Athos II gezonken. Zeven opvarenden verdronken. Enige honderden jongelieden te Stockholm hebben op 1 Mei voor de Spaanse legatie een de monstratie gehouden. De deuren en vensters van het gebouw werden met sinaasappelen be kogeld. De British European Airways deelt mede, dat zjj veiligheids maatregelen heeft genomen met betrekking tot het laadvermo gen der vliegtuigen in verhou ding tot de grootte der vlieg velden, welke door de maat schappij worden gebruikt. In Midden-Griekenland zou na gevechten tussen regerings troepen en guerilla-strijders het lijk van een „Bulgaars officier", die aan de kant der laatsten vocht, gevonden' zijn. Op de Admiraal de Ruyter- weg te Amsterdam stak een jongen zonder uit te kijken de straat over. Hij geraakte hierbij onder de motorwagen van een N.Z.H. tram en werd op slag gedood. Op bevel van de auditeur-, militair is de Chinees Tan 't Jauw Lin te Bandoeng gear resteerd, verdacht van collabo ratie. En Soekarno? Te Medan is op 30 April een groot militair defile gehouden, waaraan eenheden van artille rie, infanterie, luchtmacht, ge nie en pantserafdelingen heb ben deelgenomen. De nieuwe Japanse grondwet is Zaterdag van kracht gewor den. Een ter gelegenheid hier van gehouden plechtigheid werd bijgewoond door de keizer en een menigte van duizenden pér nen. Een Italiaans driemotorig vliegtuig is tegen de hangar van het vliegveld Turijn gevlogen. De piloot en twee arbeiders van het vliegveld vonden de dood. Veertien Duitse 'universiteits studenten en professoren zullen als gasten van de „International Students- Service" een bezoek van vier 'weken aan Londen brengen. Binnenkort zal een Turkse parlementaire delegatie een be zoek aan Engeland brengen. Onder valse voorwendselen hebben onbekenden -zich in het bezit weten te stellen van 50.000 4>evrijdings-fotó's en -affiches van generaal'de Gaulle, die op het Franse departement van voorlichting berustten. In Duitsland is een wijdver takte smokkelaars-organisatie ontdekt, welke zich specialiseer de in het smokkelen van koffie uit België naar Duitschland en van motorrijwielen en auto's in omgekeerde richting. In Ierland zijn 105 Duitse kin deren aangekomen, die bij ge zinnen zullen worden onderge bracht. Volgens Sokolowskl, de Pool se onderminister van voedsel voorziening, komt Polen 180.000 ton broodgraan tekort. Theore tisch is het dagelijkse broodrant soen der Polen 300 gr., in wer kelijkheid iets meer dan de helft. Bij een spoorwegongeluk ten Noorden van Brisbane zijn min stens 4 personen omgekomen en wérden meer dan 60 gewond. .Aan Heinrich Mann, de thans in Amerika wonende Duitse schrijver en winnaar van de Nobelprijs voor literatuur, is ter gelegenheid van zijn 76ste ver jaardag door de Berlijnse uni versiteit het ere-doctoraat aan geboden. lijke weekmarkt zal worden ge houden op Woensdag' 14 Mei 1947, inplaats van op 15 Mei '47 Aanvragen brandstoffen Klein verbruikers seizoen 1947/1948. De Directeur van de Distribu tiekring Middelburg maakt be kend, dat kleinverbruikers uit de groepen B, C en D, welke het vorig seizoen een brandstoffen toewijzing ontvingen, vanaf he den een aanvraagformulier MD 393-06 kunnen afhalen bij het kantoor Zuidsingel, lokaal 2, lo ket 4 of bij de Agentschappen. Het volledig ingevulde formu lier dient zo spoedig mogelijk bij hetzelfde loket of Agentschap- te worden ingeleverd. Hinderwet. B. en W. van Middelburg brengen ter openbare kennis, dat ter gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bij lagen van L. en J. Goedbloed om vergunning tot .het exploi ter^ van een fabriek van speelgoed ca. gedreven door electromotoren, gezamenlijk plm. 40 P.K. in perceel Heerenstraat 19, kadastraal bekend in sectie C, Nr. 2562. Op Dinsdag 13 Mei a.s. des voormiddags 11.30 uur, zal tén gemeentehuize gelegenheid be staan om bezwaren tegen de in williging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zowel ^de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kun nen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis 'nepaen van de ter zake ingeko men schrifturen. Gemeentelijke Zweminrichting. B. en W. van Middelburg brengen ter opehbare kennis: L dat de gemeentelijke zwem inrichting aan de Noordelijke Havendijk zal worden geopend op 16 Mei a.s. des middags 14.30 uur. II. dat de inrichting tijdens het a.s. seizoen geopend zal zijn tot en met 13 September - op Zondag van 79.30 uur; Maan dag, Dinsdag, Donderdag, Vrij dag van 7—9, 10—1, 14.30—20.00 Woensdag van 79, 14—16.30 17.30—20.00 u.; Zaterdag 13.36 20.00 u. Van 14 Sept. tot en met 30 Sept. Zondag 79.30 u., Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van 7—9, 12.30—14, 15.30 26.69 .u.; Woensdag van 79, -14.09^-16:30 en 17.30—26.00 u.; 'Zaterdag van 13.3020.60 uur. III. dat de navolgende tarie ven zullen gelden: a- maand- kaart voor volwassenen f 1,50 b. maandkaart voor kinderen (tot 16 jaar) f 0,75; c. dagkaart voor volwassenen f 0,10d. dag kaart veor kinderen (tot 16 jaar) f 0,05; alles berekend op 1 bad per dag. IV. dat voor het gebruik der inrichting het reglement zal gel den, zoals het laatstelijk in het seizoen 1941 gegolden heeft, en wadrvam een exemplaar in elk kamertje zal aanwezig zijn; V. en vestigen er nadrukkelijk dé aandacht op, dat met het oog óp de lage waterstand in het ka naal de inrichting uitsluitend toe gankelijk is voor geoefende zwemmers. Gemeente Vlissingen. Wijziging inleveringsdagen detaillisten. De Distributiedienst Vlissin gen maakt bekend, dat in ver band met de sluiting van het kantoor op de Nationale Feest dag alle detaillisten de distribu tiebeseheiden in de week van 5 Mei t.m. 10 Mei 1947 één dag later dan de gebruikelijke inle veringsdag moeten inleveren. Te Westkapelle wordt in die week zitting gehouden op Dins dag 6 Mei en te Zoutelande Op Woensdag 7 Mei 1947. Gemeenterekening 1944. B. en W. der gemeente Vlis singen maken bekend, dat ter voldoening aan de voorschriften van artikel 256 der Gemeente wet, de rekening van de inkom sten en uitgaven der gemeente, alsmede die van het Waterlei dingbedrijf, het Grondbedrijf, het bedrijf van de Gemeente lijke Reinigingsdienst, het be drijf van de Vee- en Vleeskeu ringsdienst voor de kring Vlis singen, het Badbedrijf, het Wo ningbedrijf en het Vismijnbè- drijf, over het dienstjaar 1944 ter secretarie voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd en te gen betaling der kosten alge meen verkrijgbaar worden ge steld. Distributiedienst Vlissingen. Aanvraagformulieren brand stoffen voor B-, C-. D- en E-verbruikers (niet-particu- liere verbruikers). De Distributiedienst Vlissin gen maakt bekend, dat in het tijdvak van 5 tm 10 Mei a.s. aan het kantoor Brouwenaar- straat No. 4, loket 1 en aan de agentschappen door z.g. B-, C-, D- en E-verbruikers, formulie ren- MD 393—06 kunnen wor den afgehaald voor het aanvra gen van vaste brandstoffen voor het seizoen 1947/1948. Distributiedienst 's-Heer Arendskerke. Brandstoffen. Degenen, die het vorig seizoen een toewijzing brandstoffen ont vingen voor verwarming van werkplaatsen, kantoren, win kels, kerken, scholen enz. kun nen voor het volgend seizoen weer een aanvraag voor vaste brandstoffen indienen tot 23 Mei a.s. per formulier MD 393-06. Nadere inlichtingen worden verstrekt op het kringkantoor en bij de agenten. Werkkleding. In afwachting van de nieuwe regeling voof textiel zullen voorlopig geen aanvraagformu lieren voor werkkleding worden GOES. Geboren: Machiel J-i z v. M. J. de Pree en H. P. dt Bruijne; Adriaan J., z. v. J. Kaaisteker en S. van de Guchte; Ronald, a>. v. J. Goedee en H. vaii Dongen; Alida A. C., d. v. J. F. M. Efdé en M. C. Adriaan- se; Marinus H., z. v. M. J. Mijns- bergen en T. Gelok; Johanna P., d. v. P. T. Hogenhout en J. Com- meePaulus A. G. J., z. v. B. J. Joosten en M. Legerstee; Hen- drikus R. C., z. v. J. M. Maas en A. P. van Ameijdenj Corne lls A., z. v. J. de Jonge en D. J. de Leeuw. Ondertrouwd: «T. H. du Bois, 26 j. te 's-Gravenhage en T. van Dalen, 23 j.; C. M. van As, 28 j. en L. M. Minderhout, 25 j. Gehuwd: J. Schouwenaar, 26 j. te Zwijndrecht en M. J. de Kramer, 23 j. Overleden: V. Lockef eer, 75 j., wed. van N. RoozeM. P. Heijboer, 40 j. te Kattendijke, echtgen. van A. MaartenseN. Vermeulen, 12 dagen, te Kloe- tinge; H. C. van der Linde, 24 j. te WemeldjjSge, echtgen. van P. J. Schot. VLISSINGEN. Ondertrouwd: L A. Kornelis, 25 j. en J. Maas, 23 j.; F. W. Petiet, 30 j. en M. E. H. Meyer, 20 j.C. Clarisse, 26 j. en J. N. de Visser; C. I. van der Vliet, 21 j. en G. W. Ovaa, 21 j. Getrouwd: A. Rijkse, 54 j. en L. G. Lindemans, 45 j.; J. J'. van Gorcom, 20 j. en T. de Wolff, 19 j.; P. A. van Hooij- donk, 25 j. en D. J. Stroo, 22 j.D. J. van Spljunder, 29 j. en J. F. Lagendijk,; J. At Trimpe Burger, 25 j. en G. C. J. Ponte, 20 j.; J. M. Leeuwenburg, 22 j. en M. J. Boogaard, 24 j. BeyallenS. Branaesvan Gilst, d.; J. de KoningStroo, z.; M. J. van der Linden— Kramp, 2.; C.*,P. van Vliet Vetter, d.J. C. Schipper Poppe, z.A. M. SchetsBo ning, z.; M. J. de Meurichij— van Gerven, d.F. L. de Rooij van den Broek, z.J. A, M. de JongOvaa, d.J. J. Crinse Meijer, z.j Chr. J. de Hondt— van den Heuvel, d.G. van Vlij menMeerman, z. Overledenlevensloos kind van C. van Luik en J. G. Mijn heer; P. F. M. Hemelaar, 18 d.; J, Brakman, 64 j., man van L. de Bruijne. AAGTEKERKE. Geboren: Elizabeth, d. v. J. Simonse en E. Maljaars; Cornelia M., d. t* L Wouters en J. de Voogd. Overleden: E. Maljaars, 63 j„ weduwe van Joh. Maljaars. VRGUWENPOLDER. Gebaren: Elizabeth C., d.-v. J. de Buck en J. Wondergem; Cornelis L, z. v. C. Melis en L. P. Diele man. Gehuwd: G. Meerbeek, 29 j. e«. W. de Visser, 24 j.J. Marijs, 31 j. en M. Tilree, 32 j. OVEZANDE. GeborenMag- dalena J. F., d. v. M. Rijk en C. Kerrëbijn; Bastiaan J., z. v. C~ Rijk en C. van den Dries; Lau- rentius G., z. v. W. Poortvliet en M. J. KoensAlbert J., z.. V- C, Rijk en J. Rijk. Overleden: L. Cleaijs, 76 j„ wed. van M. van 't Westeinde. HOEDEKENSKERKE. Gebo ren: Andries, z. v. J. Boogaard en N. van der Linde. Gehuwd: A. P. van Bremen, 35 j. en W. J. Zuidhof, 27 j.; P. Verbeem, 44 j. en P. de Jonge, 3? j.; P. P. Poelman, 29 j. en C. la Grand, 22 j.; M. J. Verhuist, 3t j. en H. C. Jonker, 25 j. Overleden: 8, M. Bal, 79 j„ echtg. van C. L. Moreauw. BURGH. Geboren: Cornelia. W-, d. v. C. van Zuijen en K. Deurloo; Adriana M. M., d. v. J. M. Kik en M. v. d. Weel. Gehuwd: H. Pannekoek, 22 j. te Noordgouwe en C. Sijrier, 21 j. POORTVLIET. Geboren: Cor nelia J., d. v. W. A. Ista en C. J. van As; Adriana H. H., d. V. T. W. van Schendel en M. F. Monteau; Willem M., z. v. M. C. Slootmaker en C.W. van Tig- gele; Neeltje M., d. v. C, Bolier en J. W. van 't Hof; Filippus C., z. v. C. F. van der Male en M. Heijboer; Jan, z. v. G. Geuze en H. Nelisse. Ondertrouwd: M. H. Murre, 27 j. en T. C. Mol, 21 j.; M. Sakko, 28 j. te B. op Zoom en M. C. Uijl, 21 j.; M. Klootwijk, 30 j. te Dubbeldam en A. Lind- hout,' 23 j. Getrouwd:-C. van As, 29 j. en M. Oosdijk, 22 j. BRUINISSE. Geboren: Eliza beth, d. v. P. van Duivendijk en N. Hoek; Cathalina en Cornells, - en d. van C. Hoogerwerj en P. J. Haeck; acoba G., d, van A. S. de Koning en A. M. Bil. Overleden: M. Platschorre, 63 j. echtgen. van Adr. Jumelet; J. Braam, 86 j. wed. van L. van den Berge; J. G. de Koning, VA dag; M. A. Schilperoort, 83 j., wed. van Adr. Hoek; A. J. IJze- lenberg, 83 j-, eehtgen. van M. Geluk. Wat brengt de radio? Woensdag 7 Mei. HILVERSUM J (301.5 M.): 8.00 Nieuws; 9.15 Morgenwij ding; 9.45 Arb. vitaminen;, 11.45 Fam. ber.; 12.35 Orgel; 13.00 Nieuws; 1,3.15 Septet; 14.00 Voqr de vrouw; 14.30 Hoorspel; 18.00 Nieuws; 18.30 Ned. Strijdkr.; 19.05 Mus%a Antiqua; 20.00 Nieuws; 20.40 Hoorspel; 22.00 Festival; 23.00 Nieuws. HILVERSUM n (415 en 278 M.): 8.00 Nieuws; 8.30 Gram.; 9.00 Voor jonge zieken; 9.50 Con cert; 10.30 Morgendienst; 11.00 Pianorecital; 11.30 Om en om; 12.00 Strijktrio; 12.30 Koor; 13.00 Nieuws; 15.15 Ensemble; 14.50 Ensemble; 15.45 Graqa.; 16.15 Koor; 16.45 Voor jongens en meisjes; 17.3® Hawaii; 17,45 Rijk over zee; 18.00 Kamerorkest; 19.60 Nieuws uit Indië; 20.00 Nieuws; 20.05 Koor en orkest; 21.30 Schübertcyclus; 22.13 Jo Vincent; 22.45 Overdehking; 23 00 Concert.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 3