Soendanese afkerig republikeins bevolking van bewind. Dr E O. Huese naar Afrika. Bergen op Zoom. Veertig jaar getrouwd Radio-rede Minister-President 11 Mei Moederdag- bloemendag Een sogiale voorvrouw. LAATSTE BERICHTEN. Liever samenwerking mei de Nederlanders dan onder Javaanse overheersing. De onafhankelijkheid van Pasoendan uitgeroepen. XIX. Commissie-generaal en Indonesische delegatie. Zaterdagochtend hebben de Commissie-Generaal en de Indo nesische delegatie te Batavia ge- durende^enige uren vergaderd. Over de behandelde punten konden nog geen mededelingen worden gedaan. Na veertien dagen was ons sie te Kyabé. Hij verstaat prac- geduld ten einde: Om in Afrika tisch geen Frans en zegt °P a'~ eiken dag tweemaal erop uit te les: Oui, en lacht _dan met zéér /i I i moeten en dan met veel moeite vooruitstekende lip'pen. Eindelijk 14 fa Sl Ut C n(fCl j een antiloop te schieten is der- gaan we maar weer terug naar mate abnormaal, dat er iets bij- j Kyabé, want hier in Koskobo is zonders aan de gang moest zijn. niets te beleven. Dat gaat echter De meeste emotie hadden we1 niet zo makkelijk, want wij zijn 's nachts door twee leeuwen. 1 nogal zwaar geladen en de brug Deze hadden enige dagen tevo-gaf ons reeds zorgen. Thans ren een negerheer, die in de gchemer naar zijn dorp terug keerde, opgepeuzeld; wat enige opschudding had verwekt, of schoon. minder dan men zou komt de. climax, want als ik. er bijna overheen ben en inwendig al juich, zakken de achterwielen erdoor en staat onze Dodge on geveer op z'n staart. Gelukkig verwachten. We beloofden ons gebeurde het bijna aan de over- best te doen de ondieren te schieten. Een stuk, heerlijk stinkend antilopenvlees werd achter de Camion gebonden en twee kilometer over de weg ge trokken. Toen 's avonds erbij gaan zitten met een electrisehe lantaarn in gereedheid. Maar toen de muggen 's. nachts om twaalf uur onze botten begon nen te naderen hebben we het opgegeven en ook de volgende morgen was het vlees niet aan geroerd. Reeds waren we de hele leeuwenaffaire vergeten, toen we 's nachts wakker wer den door een hels spektakel. Jlet waren onze man-eters, die ons blijkbaar uitjouwden, want ze verwijderden zich snel onder aanhoudend gebrul Ons perso neel zat in een goed gesloten hut en wij sliepen als regel in de vrachtwagen, diK veel te vrezen was er niet, maar gelijk huilende honden hieldeit ze ons de hele nacht wakker, doch zij hieven op, behoorlijke afstand. Is Ochtends bleek uit de sporen, dat ze eerst onze keuken had den bezocht en toen schijnbaar zo verontwaardigd waren ge weest, dat onze provisiekamer zo slecht was voorzien, dat ze dwars door ons kamp waren weggewan deld onder het uitstoten van af grijselijke v"ervvei.t-,..ötn. De vol gende nacht trachtte een Hyaena er met de schedel van het Nijl paard vandoor te gaan, die zeker 150 kü<> weegt Hij was er 40 meter mee weggestapt toen het gedruis ons wakker maakte en hij het zaakje in de steek liet. Dok hier hebben we de volgende nacht een lokaas neergelegd, maar de heren lieten yteh niet meer zien. Op euu avond kwam ik na een yermoeiende tocht, zonder veel. «Vicces, weer thifis en werd door tnljn vrouw verrast met de mede- fleling, dat ze in een der hutten een slang had aangetroffen van anderhalve meter. Toen ze haar geweer te pakken had, was het flier reeds verdwenen. Met een Sterke lamp zijn we nog gaan kijken, maar er was niets meer te vinden. Nauwelijks zaten we echter aan tafël of we hoorden Veer geschuifel, en toen we met fle lang» de hut binnen gingen verdween juist fle staart achter een koffer. Het geweer grijpen en met de lamp achter de koffers Bchteo was het werk van een Qgenhhk en ja toen kwam er be weging in de zaak. Snél schoof tój naar een andere koffer, en Jk schoot juist in zijn staart; toen EChoof hjj achter gen rieten pic nic mandje, waar de stukken van af vlogen toen ik weer zijn staart trof, en toen werd het hem bin nen wat te warm en sohoof hij opder de wand door, naar buiten. Waardoor zijn lot natuurlijk be regeld werd, omdat rondom de kutten, een flinke vlakte kaal Was gebrand. Mijn vrouw 'vloog met de lamp naar buiten, rende om de hut heen, terwijl ik snel patronen greep. Onder het ge schreeuw van: daar gaat ie, kreeg hü de volle laag achter de kop en was "t afgelopen. Sindsdien gaan we nooit weer een hut binnen zonder licht Het dier waa geheel grijs-hlauw met enkele gele vlekken aan de borst en voor zover ik nog aan zijn tanden kon zien, niet vergiftig. Ondertussen maakte onze boy het zo van eieren, dat we beslo ten hem naar de stad terug te «enden, wat ook gesehiedde. Waarbij hij de brutaliteit had te vragen of Ik hem niet even met fle auto kon brengen. Zijn plaats Werd Ingenomen door een knaap leant, waar geen water meer on der de houtconstructie stond. Er zit na ampele overwegingen niets op, dan de brug, achter de Camion af te breken, deze terug te laten zakken tot ze op de grond staat, die 1% meter lager ligt en dan zijdelings door het terrein weg te scharrelen en De vereniging „De Nederlan- se Kunstkring" opende Zaterdag een tentoonstelling van werken der leden in de zaken van pano rama Mesdag te Den Haag Een dezer dagen zijn vijftig Nederlandse bibliothecarissen voor een studiereis in België, te Antwerpen aangekomen. Na in het museum van het Vlaamse cultuurleven door voorzitter Lode Baekelmans te zijn ontvan gen, werd een bezoek gebraCirt aan de verschillende Antwerpse bibliotheken. V hoofdzaak aquarellen bevat, werd ingeleid door de heer H. L. van Poelvoorde uit Den Haag, die ó.a. betoogde, dat, hoewel vroe ger de aquarelkunst in ons land in hoog aanzien heeft gestaan, er op het ogenblik slechts enkele uitgesproken aquarellisten zijn. Een hunner is Herman Bogman, Deze eeuwenoude kunst ouder dan het schilderen met olieverf is in "hoge mate een kunst van de subtiliteit van het geval, aldus spr. Het is onjuist, dat het aqua rel bij het olieverfschilderij zou ten achter staan. Spr. noemde Bogman een der beste aquarellisten van onze tijd. Zachtheid en innigheid spreekt uit al zijn werk en de vorm be heerst hij volkomen. De expositie is tot en met 24 Mei geopend. In Agen in Z.W. Frankrijk zijn relletjes' uitgebroken. Win keliers hebben het kantoor van de economische controledienst bestormd en daar de grootst Verder bezochten zij o.a. Leu- mogelijke ravage aangericht. ven, Brussel en Gent. In de kunstzaal Borzo te 's-Hertogenbosch is Zaterdag- weer op de weg te komen. Dat - middag een expositie geopend is echter geen klein karweitje en van.werken van de Haagse kunst- ik stuur dan ook onze jager naar j s^del; Kyabé met verzoek om hulp. Hij arriveert daar de volgende och- i tend en direct komen de twee1 blanken in actie. Hier geldt deze regel: Denk je in, dat je zelf in de positie raakt van degene die je hulp inroept, wat zou je dan wensen, dat men voor je deed? Hier had het tot gevolg, dat onze vriend Crapaud om half tien reeds met 15 man bij ons was. De tentoonstelling, welk in In de V. S. zijn thans 14.800.000 personen lid van een vakvereniging, dit is. 4.500.000 meer dan in 1941 en een mil- lioen meer dan aan het einde van de oorlog (Ingez. med.)' Tegenstrijdige belangen van tuinders en vissers. Het gemeentebestuur van Bergen op Zoom bereidt een plan voor om 71 woningen, te bauwen aan da Plantaanstraat, maar dit plan stuit op vele moeilijkheden. De tuinders verzetten zich namelijk tegen het gebruiken van deze prima tuingrond voor woningbouw. Reeds is in de onmiddel lijke nabijheid van Bergen op Zoom veel geschikte tuinbouwgrond verloren gegaan en wanneer de snelverkeersweg Wouwseweg- Antwerpsestraatweg wordt aangelegd, gaat ook daarmee een grote oppervlakte prima grond voor hen verloren. In verband met een en ander willen de tuinders de gronden rondom Bergen op Zoom op grote schaal laten onderzoeken, ten einde Vast te stellen welke mogelijkheden zij er in de toekomst hebben. Er bestaan ook plannen om een gedeelte van de Schelde droog te leggen. Het Noordland en de slikken van Hildernisse zon den dan te zijner tijd herschapen worden in bouwgrond en voor de tuinders een aanwinst vormen. Hoewel deze plannen nog geen vaste vorm hebben aangenomen, maken de vissers er zich reeds zorgen over. Het is een algemeen hekend feit, dat de Bergen op Zoomse vissers 'reeds gedupeerd werdén door het droogleggen van de Zuiderzee.- In deOoster- Schelde verschijnt de panharing zo goed als niet meet, omdat die haar paaiplaats, de voormalige Zuiderzee, kwijt is. Drooglegging van de Ooster-Schelde aan de Noordkant zal voor de visserij geen nadelige gevolgen hebben, maar mocht men te ver naar het Zuiden ga'an, dan zou dit tengevolge hebben dat de sterkte van de stroom afnam en dit zou speciaal voor de weervisserij fataal zijn. Tribunaal Middelburg Beïnvloed door pensiongast? Een' uitgebreide dagvaarding werd voorgelezen aan de 44-ja- rjge verkoopster B. N jj h o 11 te Middelburg, cfie vanaf 1942 sympathiserend en vanaf 1944 ge woon lid der N.S.B. was geweest- In 1943 had zij zich als begun stigend lid bij de Germ. S.S. in Nederland aangesloten en verder Was zij lid van het N.A.F., de N. S.V.O. en de N.V.D. tn Tilburg was zij medewerk ster van het N.A.F. en vervolgens provinciaal vrouwenleidster N.A. F. in Zeeland. Zij had voorts omgang met le den der Grüne Polizei en bezocht feestavonden, o.a. ter gelegen heid van Hitiers verjaardag; zij breide voor soldaten aan het Oostfront, bedreigde haar buur man C. Vermeulen en de ver koopster S. M". Dogge met aan brengen vafi anti-D. uitlatingen en handelingen bij D. instanties. Zij- erkende-veel van wat haar ten laste was geiegd. In de Germ. S.S. zag zü geen goeds, maar zij had er practisch niet bij nage dacht. Een D. militair was nooit trij haar binnen geweest. Zij trachtte te bewijzen met het aan brengen van haar buurman, chef en verkoopster het beste met hen te hebben voorgehad. Mr Kuypers noemde het een raadsel, dat deze besch. plotse ling zo'n omzwaai heeft gemaakt. De verklaring moet wel zijn, dat zij door een Duitser, die in het zelfde pension verbleef werd be ïnvloed; deze sprak steeds weer over de goede sociale toestanden in Duitsland. Hij verzocht clementie. DB VOEDSELTOESTAND TS HET RUHRGEBIED. De geallieerde bestuurscom missie heeft de voedselfunctiona- rtssen tas het Ruhrgebied instruc tie gegeven geen inlichtingen Over de voedselsituatie te ver- Etrekken, voordat zij hun gege vens aan Berlijn hebben voorge legd, aangezien de commissie eerst haar politiek ten aanzien van de voedselpositie wil bepa len. Gedurende de laatste veertien dagen meldden bronnen, die in nauw contact staan met leidende functionarissen, dat het gemid delde dagrantsoen voor de bevol king van het Ruhrgebied onge veer 800 calorieëit was. Het offi ciële rantsoen van 1500 calorieën per dag werd door medische au toriteiten beschreven als „jufst voldoende om normaal gezond te blijven". MINISTER MAT SIR OVER DE „PASOEND AN"-BEWEGING. De republikeinse mniister van voorlichting, Mohammad Hatsir, heeft tegenover een ver tegenwoordiger van het Franse Persbureau A. F. P. verklaard, flat de separatistische beweging "P West-Java door de Neder landers wordt gesteund. Sprekend over de proclama tie der onafhankelijkheid, wel ke Zondag te Bandoeng heeft Plaats gehad, zeide Natsir: „De Nederlanders vergissen zich, wanneer zij hopen voordeel te trekken uit hun traditionele verdeel- en heers-politiek. De «"genaamde Soendanese onaf hankelijkheid zou slechts een bron van.wanorde zijn". Matsir bevestigde verder, dat de vor ming van een onafhankelijke Soendanese staat formeel in strijd is met de overeenkomst van LinggadjatL Hij herinnerde vervolgens aan de vertegenwoordigers van de Soendanezen op de laatste parlementszitting te Malang en verklaarde, dat geen enkele van hen de kwestie van een onaf hankelijk Soendaland had aan geroerd en dat geen hunner van enige vijandigheid tegenover de regering Sjahrir had blijk gegeven. Wij erkennen het bestaan van een „Pasoendan" niet, maar willen toch tot elke prijs bur geroorlog voorkomen. Daarom hebben wij opdracht gegeven het vraagstuk te onderzoeken". Hij sprak de geruchten, als zou den onlangs gevechten tussen twee Soendanese divisies en republikeinse troepen hebhen plaats ghad, tegep. Nagekomen Advertentie. Heden overleed, zacht en kr lm, na een kortstondig lijden, nog onverwachts, onze innig geliefde Vrouw en zorgzame Moeder, Behuwd en (I.ootmoeder, Cornelia Wiskerke, geb. Koster, in do ouderdom van 62 jaar en bijna 4 maanden. Uit allor naam: H. Wiskorlre. Kapelle, 5 Mei 1947. Wilhelminastraat 105. De schrik voor de dienstmeisjes. Als tweede kwam voor de groene tafel de 38-jarige Middel burgse kantoorbediende L. J. ^finderhoud, die op de afd. Vrouwenbemidfleling van het Gew. Arbeidsbureau te Middel burg de tewerkstelling van Ne- derl. vrouwen en meisjes t.b.v. de D. Wehrmacht heeft- bevorderd. Als reden van haar aansluiting bij de N.S.B. in 1941 gaf zij op: angst voor het communisme. Zij was ook lid van het N.A.F., de N.V.D., de Nederl.-D. Kuituurge meenschap en de N.J.S. geweest. Voorts had zij omgang met Duit sers gehad. De beschuldiging te hebhen be vorderd, dat een meisje de Buck door de arb. contr.-politie werd gearresteerd en aan Mittelsten- scheid werd doorgegeven, terwijl haar'vader eveneens werd gear resteerd, nadat hij besch. bele digd had werd door haar, wat de opzet betreft ontkend. Zij had het laatste wel tegen Mittelsten- scheid gezegd maar. .niet om hem te doen arresteren. Wat de Buck betreft: deze heeft in Amersfoort gezjten en raakte zijn boerderij kwijt. Terecht' merkte één der leden 'van het Tribunaal op: u was een echte furie en de schrik voor alle dienstmeisjes en mevrouwen. Mr Anne Bolle verdedigde haar; zij wees op de grote angst, die besch. reeds jaren voor de oorlog had gehad. Het is wel eigenaardig, dat zij hier terecht moet staan, terwijl een dame, die tijdens de bezetting de richtlijnen voor de arbeidsin zet van meisjes gaf, thans een prachtige positie aan het Dep. van Oorlóg heeft! Het geval-de Buck is het ge volg van een noodlottige samen loop van omstandigheden. Communistisch» prop. leider van het N.A.F. Joh. Nic. Luijcx, 39 jaar, bakker te Middelburg, was lid van het N.A.F., sociale voorman FEUILLETON 12) door K. JONKHEID. D.A.F. en R'dam en daarna van Dec. '43 tot Oct. '44 provinciaal propagandaleider N.A.F. in Zee land. Bovendien bracht hij de nat. soc. groet, hetgeen echter werd ontkend. Dat was alles wel zo, aldus besch., maar het diende slechts, om zijn communistische en anti-militairistische activiteit te camoufleren. Besch. wilde niet ontkennen, misschien wel eens een foutje te hebben, gemaakt, maar fout was' hij niet geweest.. Het bleek ter zitting niet duidelijk, waaruit zijn illegale werk had bestaan. Besch. is enige tijd. na de bevrijding re dacteur van „De Waarheid" ge weest'. Mr Anne Bolle achtte niet be wezen, wat hem ten laste is ge legd. Uitspraak over 14 dagen. Vooraanstaande Soendanese figuren hebben onlangs verklaard, dat indien de Soendalanden nog niet in staat zijn met een eigen bestuur een zelfstandige positie in te nemen, zij de voorkenr geven aan een voorlopige samenwerking met de Nederlanders, teneinde de Soendanezen rijp te maken voor werkelijke zelfstandigheid Lp.v. een schijnbare „onafhankelijkheid" onder Javaanse overheersing. Dit streven loopt parallel met hetgeen elders in de archipel valt waar te nemen, bijv. 'in Zuid-Borneo, waar de groot-Dajak-raad verklaarde bij gebreke van eigen mengen liever gesteund te wor den door Nederlandse bestuursambtenaren -dan geregeerd door Bandjarezen. De onder Nederlands gezag beide zijden gaven tegenover levende Soendanese bevolking Aneta als hun mening te kennen, van de West-Javaanse gebieden,1 dat dit géval—Pasoendan zich bedraagt naar schatting 2.600.000 kan ontwikkelen tot een testcase waarnaast 263.000 Chinezen en voor de practische verwezenlij- 80-.000 Europeanen. De totale king van de bepalingen van onder republikeins gezag staan- Linggadjati. de bevolking van de Soenda- Tegenover Antara verklaarde landen bedraagt circa 10 mil- Natsir, dat de' artikelen 3 en 4 lioen, waarin het aantal Euro- van Linggadjati uitsluitend die peanen practisch te verwaarlo zen is en. het aantal Chinezen ten hoogste 200.000 bedraagt. Door Nederlandse kenners van de Soendalanden wordt aange nomen, dat zich uit Bantam een stijgende meerderheid van Soendanezen zal aansluiten bij gebieden raken, welke bui ten het gezagsgebied van de facto erkende republiek liggen. Volgens hem is de Pasoendan- actie dus een binnenlandse aan gelegenheid. De leiding van de Partai Rajat Pasoendan heeft zich met efen hen, die afkerig zijn van een schrijven tot de commissie-ge verblijf onder republikeins, dus i noraal gewend, waarin er op ge- overwegend Javaans bewind. wezen wordt, dat 12 millioen Hiertegenover verklaarden uit Soendanezen prijs stellen op be- Soenda afkomstige, nu bin-houd van eigen volksaard en nen de republiek werkende po litieke figuren thans aan Aneta, dat talrijke Soendanezen niet bereid waren zich door de pa soendan als werktuig van de Nederlandse „verdeel- en heers politiek" te laten gebruiken Linggadjati opent door de ar tikelen 3 en 4 de mogelijkheid voor bepaalde bevolkingsgroe pen zich vrij uit te spreken over de plaats, welke zij in de nieuwe staatkundige structuur wensen. De verplichting om deze vrije democratische uitspraak toe te staan geldt zowel voor Neder land als voor de republiek. Het feit, dat het gezag van de repu bliek de facto erkend is, bete karakter, adat en cultuur. De Pasoendan wil geen Ja vaanse overheersing. Zij wenst een vrije Soendanese staat bin nen de toekomstige federatie. In gezaghebbende kringen staat vast, dat indien de Pa- soendangebieden het recht tot zelfbeschikking zullen opeisen en indien daartegenover de repu bliek afscheiding of bijzondere regeling zou trachten te belet ten de Nederlands-Indische régering volgens het accoord van Linggadjati verplicht zou zijn de aanspraken .op zelfbe schikkingsrecht van Pasoendan te erkennen en te ondersteunen. kent niet, dat de bevolkings- De mogelijkheid, dat de Soen groepen die thans binnen repu blikeins gebied leven, geen recht hebben op een dergelijke uit spraak, danezen op deze hun rech tens toekomende Nederlandse steun een beroep zouden doen, is dezer dagen door dr Koestomo Gezaghebbende kringen van onomwonden uitgesproken. De Nederlandse souvereiniteit voorlopig erkend. van de voorlopige regering in de bevrijde gebieden na een succesvolle volksstemming. 7. Zij verzoekt voor deze voorlopige regering dezelfde sta tus als van de regering van Oost-lndonesië. 8. Zij kiest tot leden van de voorlopige regering van de Ne gara Pasoendan raden Mahha- med Soeria Lartalegawa als president, en dr Kaden Koesto mo als formateur van het ka binet. De andere leden van het kabinet zullen voor hun eigen veiligheid nog niet bekend wor den gemaakt. De proclamatie bevat voorts vijf punten voor een overeen komst met de Nederlands-Indi sche regering waarin o.m. het volgende wordt bepaald „a. In afwachting van de vol tooiing'van de. nieuwe constitu tionele ordening zal de bestaan de constitutionele toestand van het Koninkrijk der Nederlan den en dientengevolge de Ne derlandse souvereiniteit over geheel Indonesië, zowel als de voorziening ten aanzien vEtn de betrekkingen met het buitenland v/orden gehandhaafd. b. De inkomsten uit alle wel vaartsbronnen, zowel als van de bodem van de Negara Pasoendan zullen uitsluitend worden gebe zigd ten behoeve- van de Neder land-Indische Unie." PERSCONFERENTIE BIJ PASOENDAN. Zaterdagmiddag heeft Dr Koe stomo, secretaris van de Pasoen- dan-partij, zijn eerder gedane me dedeling dat de Soendanese strijdkrachten in opstand waren gekomen tegen de T.R.I. beves tigd. Dr Koestomo wenste hier thans niet nader op in 'te gaan, „omdat het gevaarlijk zou z®n bijzonderheden over de gevechten mede te delen". Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bloemendaal, dr E. L. S'melik te Amsterdam; te Koudekerke, J. G. Panhuise te Druten en Leeuwen; te Koude kerke (2e pred.pl.), T. C. E. da Costa te Oudenbosch; te Neder- hemert, B. G. A. v. d. Wiel te Linschoten; te Zelhem, J. CT v. Nieukerken te Vuren en Dalem. Bedankt voor Wezep, H. G. Abma te IJsselstein. Geref Kerken. Beroepen te Eist en te Me- demblik, W. Wiersinga, cand. te Apeldoorn; te Vianen, A. C Mooy, cand. te Almelo. Aangenomen naar Nijega, H. Hempel te Schouwerzijl. Geref. Kerken (art. 31 K.O.) Beroepen te Kornhorn, J Poutsma te Deventer. Gerief. Gemeenten. Beroepen te Rjjssen, P. Hon- koop te 's-Gravenhage. Walter Jakobi, vroeger hoofd van de Duitse sicherheitsdienst en organisator van het spion- nagenet van de Gestapo in Tsjecho-Slowakije, is opgehan gen. Hpt gesprek begon over ge wene dingen, het huis, de om-schaduw bedreigde. Ze zagen CfATf Tri Cf 10 111F ff rt n 4* t~\ bi I, 4 r I—i ^,4 a4 i A ii i Na een uur voegde mama zich bij hen. Hoe rus% zaten 'ze daar met hun drieën in de zachtjes neer- vleiende schemering van de late zomeravond, alspf geen donder wolk van naderend oorlogsge weld de wereld met zijn zwarte geving, de uitgestrekte bezittin gen, waarover de gast zijn be wondering uitte. De dailies informeerden naar zijn studie, zijn ouders, zijn te huis. in een verre provincie. Irene vroeg naar de kleeder- drachten, de gewoonten, de folkloristische bijzonderheden van zijn streek, de geestesge steldheid, het godsdienstig leven, de maatschappelijke verhoudin gen, de politieke kleur. Het werd een openbaring Voet beide partijen. Wat met de man nen niet mogelijk was geweest, bleek vanzelf te vlotten bij de dames. Béiden waren in staat, deel te nemen aan een verstan dig gesprek over belangrijke vraagstukken. De student bleek een jonge man met een schrander hoofd en van ernstige levensopvatting. Met mama kon hij spreken over geestelijke dingen. De laatste dag van zijn verblijf wandelde hij met Irene door de lanen van het parjc en 's avonds zaten ze samen op een bank bij het grote rozenpark. het niet. Ze zagen alleen "de lichte nevelsluiers, als voorbo den van de naderende herfst, zich uitspreiden over de velden. „Wanneer denkt u klaar te zijn inet uw studie, mijnheer Kloos- terberg?" informeerde mevrouw. „Volgend jaar, mevrouw. Ik ben nu semi-arts." „Volgend jaar al!" uitte Irene onwillekeurig haar verrassing. Ook mevrouw keek hem aan. Hoe oud was deze jonge man? „Mevrouw en freule", begon de semi-arts, „het is de voor avond van mijn vertrek, daar om wil ik u hartelijk danken voor de gastvrije ontvangst en öe heerlijke dagen, die ik bij u heb doorgebracht." „Het was ook ons hijzonder aangenaam", haastte mevrouw zich te verklaren'. „Wanneer mo gen wij het genoegen hebben, u weer hier te- zien, mijnheer Kïoosterberg?" De student aarzelde. Eeh lichte blos kwam op zijn gezicht. „De Kerstweek", opperde Irene. Mama dacht even na. „Ja, de Zondag is te Bandoeng de vol gende proclamatie voorgelezen „1. De Partai Ra'ja Pasoendan roept als de heilige wil van het Soendanese volk de onafhanke lijkheid uit van de Negara Pe- soendan binnen de federatieve unie als de enige oplossing voor zijn politieke toekomst. 2. Zij verzet zich krachtig te gen de inlijving van de bevrijde gebieden in de republiek. 3. Met aandrang verzoekt zij om de organisatie van een volks stemming - als in de republi keinse gebieden. 4. Zij verklaart Bandoeng tot hoofdstad van Negara Pasoen dan. 5. Loyale medewerking bij de terugkeer van fabrieken en plantages van niet-Indonesiërs naar de wettige eigenaren. 6. Zij verzoekt de erkenning De minister-president, Dr Beel, heeft gistermiddag te 1 uur door middel van gramofoonplaten een radiorede gehouden ter gelegen heid van de bevrijdingsdag, waarin hij herinnerde aan de vreugde over de bevrijding en de teleurstelling die dé daarna volgende jaren hebben gebracht, mede als gevolg van de grote en onvoldoende doordachte verwachtingen. De minister eindigde zijn toespraak aldus: „De regering weet, dat het belang van het vaderland offers van u vraagt. Offers waar aan gij twee jaren geleden nog niet dacht, welke gij althans niet hebt kunnen peilen. Ik wil de vreugde van de herdenking onzer bevrijding niet verstoren door u.aan die óffers te herinneren. Ik moga die vreugde slechts de steun der rede geven door u te herinneren aan de offers, die anderen in bewogen tijden brachten voor onze vrijheid. Deze anderen hebben als fiere mannen én vrou wen zich hun waardigheid en verantwoordelijkheid bewust, gedaan wat zij meenden dat hun plicht was in het verzet tegen den ver drukker. Zij hebben die fierheid gc-kocht-met het hoogste offer het offer van hun leven Onze vrijheid danken wij 'aan hen. Eenmaal zal het komende geslacht in Nederland ons de vraag stellen, hoe wij deze herkregen vrijheid hebben benut. Of wij onze plicht hebben verstaan. Of wij berèid zijn geweest ook tèrwille van onze kinderen, ons de offers te getroosten die noodzakelijk moesten worden ge bracht. Kortom, of wij ons de bevrijding waardig hebben getoond. Luisteraars, herdenken wij heden met grote vreugde en innige dankbaarheid deze bevrijding. En putten wij uit de herinnering aan die dagen de geestelijke kracht, om ondanks de stormen, die over ons vaderland, over Europa, ja over de gehele wereld woeden, gestadig voorwaarts te gaan op de weg, die ons voeren zal naar de verwezenlijking der idealen, waarvoor zij stierven, die wij heb ben herdacht. Zegene God ons pogen". Kerstweek is zeer geschikt Wij candidaat. En dan die N.S.B.! Stille omgang te Kapelle. Ondanks het slechte weer werd hier Zaterdagavond door vele personen deelgenomen aan „de stille omgang" naar de graven van de 75 Fransen die aldaar in Mei 1940 zijn gesneuveld. Daarbij waren van Franse zijde aanwe zig de militaire attaché en een Frans coqsul en van Nederlandse zijde de Commissaris der Konin gin, Jhr Mr Quarles van Ufford, vertegenwoordigers van het dei£ partement van Oorlog alsmede het College van B. en W. Door velen werden bloemen gelegd op de graven der gevallenen. Na de stille omgang werd in de Ned. Herv. kerk een korte dienst ge houden, waarin voorgingen Ds Jospin, Waals predikant: te Haar lem en Ds Drost, Ned. Herv. pre dikant te Kapelle. P.R.A. te Sluiskil opgeheven. De P.R.A. te Sluiskil is dezer dagen opgeheven, welk feit met een afscheidsreceptie is her dacht. Onder de belangstellen den bevond zich de officier-fis caal voor Zeeland, Mr J. van der Peijl. De P.R.A. heeft 2400 dossiers van politieke delinquen ten afgewerkt. MIDDELBURG. 3 Mei 1947. Kil drenst dé regen uit de loodgrijze lucht. Somber is het en maar weini gen hebben zich verzameld om in stil gedenken langs de doden akker te gaan. Het leven is zo haastig en deze tijd is nog zo. vol van proble men. Men vergeet zo gemakkelijk Zwijgend gaan wij langs de graven van hen, die gaven al atzij hadden, opdat wij zou den leven- Eerbiedig en ontroerd, hu het kerkhof ons weer zo dicht brengt bij de tijd die achter ons ligt. Een trompetsignaal verbreekt even de stjlte en allen scharen zich bijeen, ontroerd en dank baar. Stil is het, doodstil. Alleen de 'wind ritselt door de plaatsen altijd een kerstboom. Houdt u daarvan?" „Ja zeker, mevrouw. Waar om zou ik* daar niet van hou den?" „Er zijn mensen...." aarzelde mevrouw. „Ik houd van alles wat huise lijk, gezellig en vreedzaam is." Mama glimlachte. En Irene zei: „Dan bent u hier aan het juiste adres." Overal liep domme Bertje te pronken met zijn wijsheid, al- lerwege werden papa's explica ties doorgegeven, hoewel onsa menhangend en verminkt. En toch vonden ze weerklank. Een collega, niet heel jong meer, in zijn naaste omgeving bekend als: „De eeuwige candidaat", klampte Egbert aan met de uit nodiging, op zijn kamer een glas wijn te komen drinken. De wijn, die de candidaat schonk, was uitmuntend. Van de beginselen der N.S.B. wist ook hij niet heel veeL Maar in de „beweging" zag. hij iets. JDaar zit wat in, collega, daar zit wat in. Ik ben nu cahdidaat in de rechten en jij wordt straks dokter. Dat is zeker de bedoe ling?" „Hm.ja, zo ver is het nog niet." „Zo ver moet je 'tniet laten komen. Je moet rechten gaan studeren. Dan ben je heel gauw Dat is een jonge beweging. Al les wat jong is, heeft toekomst. Wie bijtijds lid wordt, zal later daarvan de voordelige vruchten plukken. Je ziet toch, dat het vastloopt! Die werkloosheid,, die politieke herrie, de volslagen machteloosheid van de macht hebbers, man, het valt vroeg of laat in elkaar als een brandende hooischuur. „Zou je dat....?" „Wij moeten lid worden. En als over een paar jaar de bewe ging de macht in handen krijgt, ligt er een prachtige baan voor ons gereed. Jij, met je adellijke naam, en ik met mijn afkomst uit een oud geslacht van regen ten en politieke oude rotten, wij zullen met open armen ontvan gen worden." Het tweetal werd dikke vrien den. Samen dronken ze wijn en andere dranken, samen lagen ze smoordronken te snorken, uitge strekt op een divan of hangend in één leuningstoel, samen lie pen ze kroegen al en samen ver- toopden ze zich op straat en in •dé' schouwburg met een driehoe kig N.S.B.-speldje op de revers van hun jas. Maar op een avond zei de can didaat heel serieus: „Mijn stu diejaren lopen at Het wordt tijd dat ik er een eind aan maak. Ik ga blokken voor mijn docto raal." Dat zou hem niet veel moeite, kosten. Zijn hoofd was tienmaal beter dan dat van zijn vriend Egbert. „En wat ga jij doen?" „Ik volg jouw raad en ga over naar rechten." „Heel verstandig. En neem dan een goede repetitor, die er slag van heeft de boel er in te pom pen. Dan kom je er wel. Zo'n kerel is duim. Maar dat hindert jou niet. Mij trouwens ook niet. Ik heb maar één zuster en geen broers en „Ik ook!" „Kijk eens aan. Ook hierin zijn we collega's. Zeg, zou je lust hebben omstreeks Kersttijd een dag of wat bij ons te logeren?' Je zult het goed hebben. Papa wordt getaxeerd cp. twee mil lioen. Daarom heb -k mezelf nooit gejaagd met i .jn studie. Mijn zuster en ik hebben ieder een mjilioen te wachten. „Hoe oud is je zuster?" De ander grinnikte. „Stel je er niet te^ veel van voor. Twee jaar ouder dan ik. Ik meen er haar laatst op betrapt te hebben, dat ze bezig was een paar grijze ha ren uit haar kapsel te. verwijde ren." „Is het met medeweten van je ouders, dat je mij nodigt?" „Dat hoeft niet. Wie ik mee breng is welkom." (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2