Plechtigheid bij de „Woeste Hoeve". Rede van H. M. de Koningin. Ministers-crisis in Frankrijk. Jlzacéi&MUc College Rijksbemiddelaars. JUt .Pachtvoorziening 1947 Politieke censuur van tfe P.T.T. 't Christendom is principieel, nooit „reactionair" Plechtige herdenking op de Grehbeberg. Waardebonnen Oonsnmentencrediet. Wetsontwerp noodvoorziening perswezen. Voorlopig verslag Tweede Kamer. Zuivering -niet bevredigend geacht. Subsidiëring Bijzonder Hoger Onderwijs. Vechtpartij in Italiaanse constitueerende vergadering, Duitse critiek op Nederlandse eisen. i Communistische minis ters door Ramadier ontslagen. De, voor jaar s- zaaicampagne in Rusland. De Italiaanse koloniën. De republiek in Dost-lndonesië. „In de geest vani Linggadjati". Vuurgevecht te. Acre. Herbegraving oorlogsslachtoffers. De heren Schouten en Bruins Slot naar Indië. Vliegtuig neergestort. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. KantorenVlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. .Ken veel -voorkomend woord in strooibiljetten, kranten en Vergaderingen. Het is bedoeld in afkeurende zin. En het wordt ^peciaal toege past op de protestants-christe lijke groepen in haar staatkun dige en maatschappelijke opvat tingen. Ik noem daarvan twee, om niet te uitvoerig te worden. Anti-Lihggadjati reactio nair. Anti-geleide economie (als principe, niet als noodmaatre gel) reactionair. De P. v. d. A. zegt het. Nu moet men bij een beschul diging altijd rekenen, met wie haar uitspreekt. 't Is niet hetzelfde, of een be neveld, dan wel een nuchter, ernstig mens mij van iets be ticht. In 't eerste geval keert men zich afin 't tweede is er aan leiding tot nader onderzoek. We nemen "de P. v. d. A. als ernstig. (Over „nuchter" straks.) Daarom past onderzoek. H. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No- 635 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND dinsdag e mei 1947 Abonn.m.nUpriji f 3.30 p.r kw.rU.I Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Advertentieprijs' 12» cent per m.m. Met veste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ te Middelburg. Dr K. HUIZENGA te Middelburg, Rubriek Kabouters 5 cent per woord. Ds J. KARELSE te Goes, D, R. SLOFSTRA te Vlissingen en D, W. VROEGINDEWEY te Poortvhet Op- en onéeegang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 5.01 u., onder 20.13 u. Maan op 23.06 u., onder 6.03 u. Bij beschikking van de minis ter van sociale zaken is met in gang van 1 Mei 1947 aan mr A. M. Joekes op zijn verzoek eer vol ontslag verleend als lid van het college van Rijksbemidde laars, onder dankbetuiging voor de door hem als zodanig bewe zen diensten. Zijn de Christelijke partijen reactionair in hun opvatting over Linggadjati en de geleide economie? De vraag komt op; Wie maakt uit, wat in deze gevallen reac tionaire en wat vooruitstrevende politiek is? Neem 't geval Linggadjati: -fithgggdjati is vooruitstrevend, zegt men, omdat het vrijheid aan de Indische volgen geeft, om over hun lot te beschikken. Dat is toch het doel van alle koloniale politiek! Maar de anti's sluifen het bereiken van die vrijheidtoch niet uit! Ze zeggen het uitdrukkelijk. Alleen: ze willen het berei ken binden aan de regels van de Grondwet. Alzovasthouden aan de Grondwét (die door het volk is goedgekeurd!) is reactionair in 't oog van de P. v. d. A., de volkspartij. Is dat nuchter van eén partij, die de volkssou- vereinitéit erkent? an nu de gereide- economie. Wie haar voorstaat is voor uitstrevend. Omdat zij de macht van de regering bevordert in economische aangelegenheden? Maar dat is je -reinste reactie zo gaan- we achteruit, zelfs naar de oude rijken., uit de yóór-Christelijke tijd; naar de despot iel- Omdat zij het econo misch en sociaal, belang van heel het volk beoogt? Maar welke partij zou dat niet doen' En, wie maakt uit, welke weg in deze de beste is? De geschie denis geeft geen beslissende aanwijzing voor alle tijden. Alzode uitspraak van de P. v. d. A. is--beslissen d! Is dat nuchterheid? H. Mogeljjk voor April 3950 uit het Staatsblad. Aan de memorie van antwoord op het voorlopige verslag der. commissi® uit -de 'Eerste Kamer nopens itet ontwerp van wet Pachtvoorziening 1947" is ont leend: Aannemende dat de*commissie voor de pachtwetgeving haar ad vies in de eerste helft van het jaar 1948 zou uitbrengen, waar- doer de regering in staat zou zijn nog .datzelfde jaar bij de Staten-Generaal de overweging van een goed voorbereid wets ontwerp, aanhangig te-maken, is het mogelijk, dat de nieuwe Pachtwet voor 1 April J950 het Staatsblad bereikt. Er is een tegenwicht gevormd opdat dewaterstaatsbesturen zich niet zonder reden gouden onttrekken aan bepalingen, ge schreven ter bescherming van de pachters-. Van een betwisting van het recht van de pachter om zijn vruchten tb oogsten, is geens zins sprake. Slechts wordt ont kend, dat een korte opzeggings- terfnijn daartoe in alle gevallen de gelegenheid zou bieden. De aanspraak op vergoeding wegens niet oogsten der Vruchten is'ten volle erkend; verder kan niet worden gegaan. De ministers vertrouwen, dat de waterstaatsbesturen ook met de directe belangen van de voedselvoorziening zoveel moge lijk rekening zullen houden bij uitoefening der opzeggingsbe voegdheid. Indien partijen niet tot over eenstemming geraken over het bedrag der vergoeding, behoort naar het oordeel van de minis ters dat twistgeding bp uitslui ting tot de kennisneming van de rechterlijke macht. Honderden, uiteraard meest uit de naaste omgeving, doch eveneens'uit alle delen van het land, waren Zaterdagmiddag naar de „Woeste Hoeve" aan de rijkstraatweg tussen Apeldoorn en Arnhem gekomen, om getuige te zijn van de plechtigheid, waarin H. M. de Koningin eer zou betonen aqn de nagedach tenis van de daar door de brute hand van de overweldiger neer geschoten slachtoffers van het verzet en aan allen, die in de oorlogsjaren het leven voor het vaderland- hebben gegeven. Tal van autoriteiten waren daarbij aanwezig. Even na drie uur arriveerde H. M. de Koningin met gevolg bij het gedenkkruis naast het welk de vlag halfstok wapperde. Terwijl de Vorstin voort schreed tussen de rijen, hief een koor van vier Apeldoom'se man- nenzangverenigingen; onder lei ding van de heer G. Tiemessen, het „Wilt heden nu treden" aan. Intussen naderden twee kin deren van Apeldoornse slachtof fers, Truus de Jong en Paul Borgers, met een groot bloem stuk van Hare Majesteit, dat zij, daarbij door- de Koningin gehol pen, neerlegden aan de voet van het kruis. Daarna begaf de Koningin zich naar de microfoon voor het uit spreken van de gedenkrede, welke met behulp van luidspre kers werd overgebracht. Deze rede luidde ongeveer als .volgt: Dag van nationale be zinning. Voor de tweede maal na de bevrijding van ons vaderland komen wij op de derde Mei te zamen om hen, die in de oorlog gevallen zijn, een ogenblik mqt elkander' te gedenken. Dit is de: dag van nationale bezjnning, de bron, waaruit 6p- volgende geslachten kracht zul len putten tot het in nationale eensgezindheid verwezenlijken Op vragen van de heer Krol betreffende deWeigering door de administratie der posterijen van de taak, die ook de gêval- Er staat nietdeChristen of een Christelijke politieke partij want Christenen zijn zonda ren. Maar het Chris t'elijk geloof drijft den Christen vooruit! De cultuuropdracht van Ge nesfs 12628 goeft het bevel tot voorttrekken; de mensheid moet de aarde vervullen, haar onderwerpen eu heerschappij hebben over alles, wat haar be hoort. Hier zitten inalle be staansmiddelen, heei het econo mische leven. De Christen, die zijn roeping verstaat, heeft hieraan genoeg, om vooruitstrevend te zijn. De opdracht is daarin duidelijk. De mensheider is een ge meenschappelijke taak, die zo goed mogelijk moet verricht; en waarbij iéder' naar vermogen moét meewerken, en daartoe dus in staat gesteld moet wor den naar bel,oren, door een goed geordend maatschappelijk leven. Vervullen, - onderwerpen en heerschappij hebbendus de aarde c.a. moet de mensheid dienen; niet de „kapitalisten" alleen, maar de mensheid. A Maar dan nog iets: dat alles tei eere i an God. Dat staat óók in de aange haalde Bijbelplaats: de mens is naar Gods beeld gemaakt. God schiep alles om Zijns zelfs wil. De mens _behoort daarom ook alles te dóeh 'om Gods wil. •V 't Christendom is, als het trouw is aan zijn beginsel, voor uitstrevend. Het werkt onver moeid aan de cultuuropdracht; aan Gods plan, van „vooruit gang"; uit liefde tot God. H. om een oproeping van het co mité Handhaving Rijkseenheid huis ar.n huis te bezorgen heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting het volgen de geantwoord: In overeenstemming met de bepalingen, gelden voor de huls- aan-huisbezorging van drukwer ken door de postdienst, .is het voorgekomen, dat verspreiding van bepaalde drukwerken van het comité Handhaving Rijkseen heid door de postdienst is gewei gerd. Het motief voor de weigering is geweest, dat enkele passages uit de aangeboden geschriften aanstoot zouden kunnen geven aan bepaalde grocpjen der bevol king. I Dat komt dus hier op heer, dat de partijen, die de verderfe lijke regeeringspolitiek ten op zichte van Indië bestrijden, en op handhaving van de grondwet telijke bepalingen bedacht zijn, onder censuur staan van de P.T.T. Maar toch geen dictatuur! lenen voor ogen stond: de ver— nieuwing van onsvolksbestaan. Hier, bij de „Woeste Hoeve", sta ik op heiiige grond, op één dier ontelbare plaatsen over de gehele wereld verspreid, waar zij, die voor vrijheid en gerech tigheid streden, het offer van hun leven hebben gebracht. Onze gedachten gaan naar hen uitf vol eerbied en ontzag voor hun strijd en de geestn^jjke en- lichamelijke ïolteringeft, welke zij (hebben doorstaan. Wij den ken aan het gemis en verdriet van hen, die zij vereenzaamd' achterlieten. Gij, die hier thans staat met rouw in uw hart, weet, dat zeer velen in ons volk oprecht warm en menselijk met u voelen. Moge gij thans en altijd Gods troostende liefde ervaren. Ik ben overtuigd, dat ik han del in de geest van allen, die het offer van bun leven brach ten onder onze bondgenoten,- onze eigen strijdkrachten, onder de mannen en vrouwen van het Verzet en de slachtoffers van het Zaterdagochtend zijn op de militaire, begraafplaats op de Grebbeberg te Rhenen de in de Meidagen van 1940 en de in het ondergronds verzet gevallen strijders plechtig herdacht. Onderdelen van 8 R.I. Amers- bij het opbouwen op geestelijk gebied. Want, ook al denkt gij verschillend, toch kunt gij voor een gemeenschappelijk doel sa menwerken met eerbiediging van elkanders eigen aard. Deze eenvoudige gedachtengang aan de dagelijkse werkelijkheid ontleend, kan ieder in zijn arbeid vastheid geven. Oproep tot de jongeren. En nu wend ik mjj tot de jon geren. Op U rust een grote taak in het gezond maken van de zieke samenleving, niet alleen in ons vaderland, maar ook in onze Westerse wereld. Versterkt dé broederband met kameraden in andere landen. Leért hun problemen kennen, zo dat gij ze zakelijk onder.de ogen kunt zien. Maakt zelf uw plan nen en voert ze uit langs demo cratische weg ieder op eigen wijze. Met de' warmte van mijn hart sta ik achter U. Alg ik dan uit mijn eigen levensovertuiging iets tegen U mag- zeggennieuwe vol ken en-nieuwe vuren, het Chris tendom praetiseh in toepassing gebracht over de breedte en door de diepte des levens. En tot mijn gehele volkt zeg ik: laat ons op deze dag aan de gevallenen plechtig beloven voor waarts te gaan en te werken, ieder op de jlaats, waar hij ge steld is, aan de vernieuwing van ons vaderland. Daarop klonk het door allen gezongen „Wilhelmus". De Ko ningin begroette toen de minister van Marine, die namens de rege ring een grote -krans bij het ge denkteken legde. Vervolgens leg de de Commissaris der Koningin schrikbewind en oorlogsgeweld, door hier geen woorden van lof en bewondering te spreken. Niet door hen óp een hoog voetstuk te plaatsen en daardoor afstand te scheppen tussen hen en ons, eren wij hen. Geen kloof tussen geval lenen en ons. Het komt er juist op aap, dat geen kloof ontstaat tussen hen, die vielen 'en ons, die hun taak moeten voortzetten. Wij moeten aan hen ^denken als zijnde temidden van ons en vra gen: Waf verwachten zij, dat wij doen zullen Hoe kunnen wij hun voetstappen drukken? Zij zullen ons antwoorden, dat wij ons niet ter neer mogen laten slaan door }n Gelderland een krans. Ieder de teleurstelling, die gevolgd is op de te hoog gespannen ver wachtingen, welke wij allen van de na-oórlogse tijd hebben, ge koesterd. Te simpel hebben wij ons gedacht het herstel van een wereld, welker ontreddering voor de oorlog reeds duidelijk aan de dag was getreden. Wij hebben een opgave onderschat,- waarin wij, oudere generale, als wij het ruiterlijk erkennen, reeds tóen 'hebben gefaald. Wij moeten opnieuw beginnen en de jongeren vragen ofis te hel- peh. Allereerst moeten bij dezen de teleurstelling en verbittering overwonnen worden, die zo vele ouderen en jongeren bevangen houdt. Deze doen hen allen en voortdurend zien naar het on toereikende in deze tijd en belet hen oog te hebben voor het goe de, dat daarnaast eveneens aan wezig is. Laten wij uitgaan van de nuchtere werkelijkheid. Ons volk is heel arm geworden. Ons volk is heel arm gewonden. Er is nog steeds een ontstellend gebrek aan kleding en huisraad. He.t tekort aan woningen -zet een domper op het dagelijkse leven, vooral van talloze huisvrouwen; het belet vele jonge mensen een gezin te stichten. Maat- er is ook een'andere zijde aan de werkelijkheid. Iri onze ha vens, in de fabrieken, in de mij nen, in de lan'dbouw en het ver keer en op vele andere gebieden worden iedere dag opnieuw, in eerbied voor een gemeenschap pelijk doel, persoons- en groeps belang ondergeschikt gemaakt aan wat het belang van ons-land vraagt. Daar vindt men de sa menwerking, die ons economische en sociale- leven kan herstellen en daar wordt reeds veel verwe zenlijkt van wat de gevallenen voor ogen stond. Zoekt wat U samenbindt, ook duurzame gebruiksgoederen. diegenen,- die het hoogste offer hebben gebracht, wat een mens kan brengen. Moge hier op deze plaats het monumentale gedenk teken verrijzen als tolk van de gehele bevolking jegens onze strijdkrachten. Hierna vond een kranslegging plaats door Schout bij Nacht foort, Prinses Irene-brigade Kost van Tonningen namens Arnhem, Luchtstrijdkrachten1 H M. de Koningin en door mi-' Breda, Stoottroepen en Kader-nister Fievez namens de Ko- school Eist hadden rond het1 ninklijke Landmacht, grote'houten kruis tegenover de! Nadat de regimentskapel van hoofdingang van de begraaf-c e stoottroepen het „O, Heer, plaats een carré gevormd. Tal die daar" uit Valeriusklanken. van burgerlijke en militaire i plechtig had gespeeld en' twee autoriteiten gaven blijk van1 minuten van doodse stilte 'in hun belangstelling. acht waren genomen, las kapi-, Om 11 uur arriveerde gene- tein Wildèbóer het Koninklijk! Aan "e'; voorlopige verslag ra-al Winkelman per auto aan dé besluit voor waarbij aan ecu - nopens het ontwerp van wet kreeg daarna gelegenheid een bloemenhulde te brengen, waar van zeer velerf gebruik maakten. Inmiddels onderhield de Vorstin zich met verscheidene familie leden van omgekomen verzets lieden. Té ongeveer half vier keerde Hare Majesteit naar - 't Loo terug. t Uitsluitend voor duurzame gebruiksgoederen. Op 6 Mei a.s. zullen we-r enige waardebonnen van het consumeritenerediet worden gel dig verklaard en wel de bonnen 09 en 10. Dit hangt samen met het feit, dat kortgeleden nieu we textielpunten zijn aangewe zen, zodat de credietnerhers thans in de gelegenheid zijn deze te besteden. Het ligt in de bedoeling binnenkort we derom enkele bonnen aan te De behoefte voor aanschaf doet De bhoefte voor aanschaf doet zich het meest gevoelen in het voor- en najaar, zodat na deze bonaanwijzingen eerst tegen het najaar opnieuw bonnen zullen worden geldig verklaard, In verband hiermede wordt er de aandacht op gevestigd, dat slechts die goederen, welke op de lijst Van duurzame gebruiks goederen zijn vermeld, op de bonnen mogen worden gekocht en verkocht. Deze goederen die nen bovendien nieuw te zijn, zodat tweedehandsgoederen niet in aanmerking komen. Voorts wordt er uitdrukkelijk- op gewe zen, dat slechts geldige waarde bonnen als betaling -mogen wor den geaccepteerd en dat het ver boden en strafbaar is waarde bonnen af te staan anders dan als betaling bij aankoop van In zijn memorie van' antwoord aan de Eerste Kamer over de onderwijsbegroting, deelt minis ter Gielen mede, dat liet wets ontwerp inzake subsidiëring van het Bijzonder Hoger! Onderwijs gereed is en aan enkele bevoeg de inst.-.nties om advies is toe gezonden. hoogdingang van het kerkhof,1 2P-tal militairen posthuunl on waarna twee strofen van het1 derscheidingen werden toege- Wilhelmus weerk'lönkerr. Nadat kond. de generaal alle autoriteiten, de nabestaanden van de gevalle-: nen, die zich eveneensbij hett l ie goudschnt bijna grote kruis hadden opgesteld, en rmmlpef de genodigden had -begroet, be-.i klom hij het spreekgestoelte en j De baggermolen „De Schelde" richtte hij -zich in een korte werkt gestadig door bij het- kruit- toespraak tot. alle aanwezigen, haventje In de Nieuwe Waterweg waarin hij er op wees, dat dank 1 om de resten van dë in de Mei zij de geboden tegenstand, het'dagen van 1940 verloren gegane doel dat.de Duitschers zich had-goudschat 'aan de oppervlakte te den gesteld, nl. het regeerings- brengen. centrum bij verrassing te over- j Het succes is groter dan de op- meesteren, niet werd bereikt, timisten hadden durven dromen. Deze poging werd verijdeld enThans zijn opnieuw 27 baren wij kunnen niet dankbaar ge- göud uit de baggerbakken te noeg zijn, dat H. M.- de Konin- voorschijngekomen,. waarmee het gin en de regering daardoor de cijfer van 100 reeds gepasseerd gelegenheid kregen naar elders is. Van de 111 gbudstaven die na uit te wijken en aldaar, het be-de oorlog nog- vermist werden, stuur voort te zetten. Hierdoormoeten er nu nog Slechts enkele is de eer van heel ons land hoog te voorschijn komen. Dinsdag zal gehouden en daarom heeft ook een nieuwe poging gewaagd.wor- ons land na de ooi-log weer eén den. De baggermolen zal dan dé ereplaats tussen de volkeren ge-allernaaste omgeving van de plek - mene kregen. 1 waar de laatste kostbare vond- j aangeven over de in uitzicht Uit de grond van ons hart sten zijn gedaan, systematisch gestelde definitieve regeling van voelen wij de behoefte om hier gaan afgraven. [het perswezen, met name over „noodvoorziening perswezen' het volgende ontleénd: De wijze, waarop de regering sinds de bevrijding getracht heeft een wettelijke regeling van het perswezen tot stand te brengen 'werd algemeen weinig gelukkig geacht. Door vele leden werd er op gewezen, dat de' zuivering in het algemeen geen bevrediging schenkt. Dit geldt ook met be trekking tot de zuivering van het perswezen. ,'Als derde bezwaar werd door •de hier aan het woord zijnde leden aangevoerd, dat door het voorstel het zowel door de re gering als. door de Kamer ge wenste hoger beroep op de uit spraken der perszuiveringscom missie eerst ruim twee jaar na de bevrijding mogelijk wordt gemaakt. Het zou algemeen op prijs ge steld worden, wanneer de mi nister reeds thans enige alge richtlijnen zou willen een eresaluut te brengen aan ziening ten deze mogelijk zal zijn zonder wijziging van arti kel 7 van de Grondwet. Vele ledén meenden, dat te genover de individualistische opvatting van de grondwette lijke vrijheden nadruk gelegd moet worden op de verantwoor delijkheid tegenover de ge meenschap van allen, die van deze grondwettelijke vrijheden gebruik wensen te maken. Vele leden oordeelden het een leemte in dit ontwerp, dat uitsluitend personen en niet on dernemingen in de zuiverings procedure voordenbetrokken. Verschillende andere leden stelden de vraag wat er gebeurt met de winsten, die krantenbe- drijven tijdens de bezetting ge maakt hebben en hoe de positie der aandeelhouders ten deze. .was. Van verschillende zijden ver klaarde men met de algemene ^trekking van het wetsontwerp accoord te gaan. Een noodvoor ziening ter vervanging van het tijdelijk persbesluit 1945 werd door de leden, hier aan het In de Italiaanse constituerende vergadering^is een handgemeen ontstaan tussen communisten aan de ene zijde en afgevaardig den van de „Uome Qualunque" en de monarchisten anderzijds. Dit rumoer ontstond toen bij het ter sprake komen van de schietpartij bij Palermo, waarbij 8 personen werden vermoord, uiterst links en uiterst rechts el kaar ervan beschuldigden deze aanslag te hebben veroorzaakt. De discussie ging snel over tot een gevecht, waaraan een 30-tal afgevaardigden deelna men. Hoogwater te Vlissingen. Woensdag 7 Mei: 3.12 u. 2.00 m., 15.32 u. 1.98 m, „Onder voorwendsel van ge- biedseisen, zijn de Nederlanders in Europa de strijd om petroleum begonnen", schrijft „Der Mor gen", een liberaal-democratisch blad, dat onder Russische contro le staat. „De Nederlanders beweren, dat zij slechts correcties van hun grens eisen. In werkelijkheid gaat het échter om de olierijk dommen van Emsland, dat" zij willen annexefen". Het blad betoogt, dat de olie- vindplaatsen in genoemd gebied de belangrijkste zijn, die in de loop van de laatste 20 jaren in Europa zijn aangetroffen. H*et Engelse tankschip „British Enterprise" is te Terneuzen op de havendam gelopen. Zeven sleepboten konden het schip niet vlot. krijgen. Het schip in zijn benarde positie. In Frankrijk is' het, zoals te voorzien was, tot een ministers crisis gekomen. Overeengekomen was, da't tot 1 Juli de bestaande, lonen en prij zen zouden worden gehandhaafd. Maar de communisten hebben zich aan deze afspraak niet ge houden. Toen bij de Renault-fa- brieken een wilde staking uit brak, hebben ze zich uit vrees, dat hun de wind uit de zeilen ge nomen zou worden zonder enig gewetensbezwaar aan het hoofd daarvan gesteld. De Franse premier Ramadiér, nam daarmee geen genoegen. Hij wilde haring of kuit. t)e commu nistische partij en de communisti sche ministers moesten kiezen óf delen. Hij stelde de vertrouwenskwes tie, met het resultaat, dat bij de stemming in de Assemblee, vóór de regering werden uitgebracht 360 stemmen, 186 tegen err 57 onthoudingen. De communisten die tegen de regering stemden, waren echter niet van plan hun mannen uit het Kabinet terug te trekken, maar daarmee~nam Ramadier geen ge noegen,- waarom hij besloot de communistische ministers te ont slaan. Een desbetreffend communiqué zegt„De heer Ramadier, pre mier, heeft kennis genomen van het stemmen der communistische ministers in de nationale verga dering en heeft kennis genomen van het feit, dat die stemmen een breken van de ministeriële soli dariteit heeft betekent. De heer Ramadier dankt de communisti sche ministers voor de Steun, die zij hem in het verleden hebben gegeven. Het Kabinet verzoekt de presi dent van de republiek voorlopig de portefeuille van nationale ver dediging toe te vertrouwen aan de heer Yvon Delbos; de porte feuille van Arbeid aan de heer Robert Lacoste en de portefeuille van Wederopbouw aan de heer Jules Moch". De Prawda, het officiële or gaan van de Russische commu nistische partij verklaart, dat de voorjaarsuitzaaiin dé Sovjet- Unie onbevredigend is, „Er moet een eind gemaakt' worden aan de toestand, dat zowel collectieve boerderijen als stations voor landbouwwerktuigen voor elkaar verbergen, dat zij zich van hun werk trachten af te maken. Ofschoon tegen eind April van dit -jaar de zaai-oppervlakte 5- millioen H.A. moe?- bedroeg dah in. 1946, is nog steeds het maxi mum niet bereikt". de vraag, of wettelijke- voor- woord noodzakelijk geacht- Italië wil lid worden van de Verenigde Naties en deel heb ben aan het beheer dér V.N. over zijn voormalige- koloniën, 'aldus de Italiaanse vertegenwoordiger te Parijs, Pietro Quaroni. „Wij 'aanvaarden, in beginsel een beheer van, de V.N. over de Italiaanse koloniën, doch in aan merking genomen de belangen van de Italiaanse bevolking in deze koloniën, in' het bijzonder in Tripolitanië, zijn wij van mening, dat wij tenminste het recht heb ben op een groot aandeel'in dit beheer. Daarom willen wij een actief aandeel hébben in de alge mene vergadering ran -de V.N.", aldus Quaroni. In repuhlikeinse kringen is mett met het zelfbestuur van Oost- Indonesië niet bijster ingenomen. Sjahrir noemde het absurd om dat de meeste intellectuëlen ztch' in de republiek bevinden. De minister-president van Oost-Indonesië Nadjamoeddlnsy verklaarde echter, dat naar zjjn stellige overtuiging de intellectu elen, die zich op Java bevinden en afkomstig zijn. uit Oost-Indo nesië, bij de opbouw zullen mede werken, zodra de republiek, han delend in de geest van Linggad jati, ronduit en broederlijk die in tellectuelen daartoe in staat stelt. De vraag is echter of de re publiek in de geest van Linggad jati wenst te handelen. Tot nu toe is daarvan niet veel gebleken. Een Indonesiseh-republikeinse (waarnemer, die van een bezoek aan Makassar te Djokja is terug gekeerd, heeft aan het republi keinse persbureau Antara mede gedeeld, dat alles wat hij in Indo nesië Timoer heeft gezien, „niets met afhankelijkheid te maken heeft, daar alles .is geregeld door de Nederlanders, zodat de repu blikeinse gasten zich in een vreemd land voelden". Dr Gani deelde mede, dat de sleutelposities alle door Neder landers zijn bezet, terwijl presi dent Soekawati in het parlement heeft gesproken stls „his masters voice". 'Te Acre in Palestina is het tot hevige vuurgevechten gekomen bij een aanval op de gevangenis met de bedoeling Joodse gevan genen te bevrijden. Naar gemeld wordt,, zijn 251 gevangenen uit de - gevangenis ontsnapt, waaronder 80 verzets lieden. Britse soldaten en politieman nen zijn gealarmeerd voor een klopjacht om Öe vluchtelingen op te sporen. Bij de aanval op de gevangenis zijn in totaal 14 personen om' hef leven gekomen. In Westkapelle is een begin gemaakt met 'het herbegraven v^n slachtoffers van bombarde menten en beschietingen. Daar dc inundatie het Westkapelse kerkhof onbruikbaar had ge maakt waren deze oorlogsslacht offers tijdelijk te Domburg en Oostkapelle ter ruste gelegd. Het betreft hier circa 175 doden. De heren Schouten en Bruins Slot zullen vandaag als vertegen woordigers van de- A.R.-Tweede Kamerfractie per vliegtuig naar Nederl.-Indië vertrekken om zich daar van de toestand op de hoog te te stellen. Bij Nicoya,- in het Noórd-Wes- ten van Costa Rica (Midden- Amerika), is een vliegtuig van de binnenlandse dienst in vlammen opgegaan. De 10 passagiers en de bemanning kwamen om het le ven.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1