NIEUWE SPANNINGEN IN INDIE. Vermopnsheffmg ineens. Blijdschap en dankbaarheid. tê*i man Utotdetd p&ócoleH Christus Honing. Sabotage in het Ruhrgebied. Uitgave S' ichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. VorSt- str. 70, Tel. 2438, Giro .274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 33, Tel. 168; Middelburg, Rou- aansche Kaai IS, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e JAARGANG No. 634 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ZATERDAG 3 MEI 1947 Abonncmsntiprlji {3.30 por kwartaal Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Advertentieprijs 12' cent per m.m. Met vaste medewerking.van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ te Middelburg, Dr K. HUIZENGA te Middelburg, Rubriek Kabouters 5 cent per woord. Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag. Zon op 5.07 u., onder 02.08 u. Maan op 19.26 u., onder 5.06 u. Hoog -water te Vlissingen. Zondag 4 Mei: - 1.29 u. 1.78 m., 13.55 u. 1.93 m. Maandag 5 Mei is de jaardag van de verbreking van het Duitse juk, dat bijna 5 jaren op onze schouders heeft gedrukt. Deze jaardag is aangewezen als een nationale feestdag. Daar toe bestond alle aanleiding. Bange jaren lagen achter ons. Met recht kan worden gezegd, dat wij uit nood fin dood wer den verlost. In de eerste tijd na de bezet ting scheen meh ons nog enige vrijheid te zulleh laten, "maar het duurde niet lang of de schroeven wérden aangedraaid. Van vrijheid en zelfstandigheid was geen sprake meer. Honderdduizenden mannen en vrouwen werden naar gevange nissen en Concentratiekampen gesleept, waar zjj soms onmen selijke martelingen hadden te verduren. Het verraad greinsde aan alle kanten. Het herrenvolk had vast he- sloten ons volk tot een slaven- volk te maken, dat na afloop van de oorlog naar het Oosten zou worden gedeporteerd onf daar in de letterlijke zin, sla vendiensten te verrichten. En helaas, aan slavenzielen ontbrak het niet. Ze waren er in .en buiten de N.S.B. Dat is ontstellend duidelijk gebleken uit de door de Duitsers nagela ten archieven, die wat dit be treft, een droeve taal spreken. En het ontbrak ook niet aah Nederlanders, die op eigen be lang bedacht, geen bezwaar had den te profiteren van de ellende waarin ons volk was gedompeld en die daarom met de bezet ters maar liefst in goede ver standhouding leefden. Maar ons volk als volk is zich legen het onrecht en geweld ons aangedaan, blijven verzet ten. En naarmate de druk zwaarder werd en de terreur toenam, scheen ook de verzets- geest meer wakker te worden. Maar niet, dan ten koste van ontzaggelijke offers. Op een dezer dagen samen gestelde erelijst, komen niet minder dan 30.000 namen voor yan mannen vrouwen die in de strijd tegen de overweldiger hun leven hebben gegeven. En deze lijst is nog lang niet volledig. Bovendien spreekt zij alleen van het einde van de gevalle nen, maar niet van de strijd en het lijden ook van vele na bestaanden dat daaraan is voorafgegaan. Van het licha melijk lijden weten we iets, maar daarnaast is er noghet zielelijden, dat duizenden levens heeft geknakt. Daarom is deze jaardag niet louter een feestdag. Wij beginnen met te geden ken hen die gevallen zijn. En dat is goed. Wij leven zo opper vlakkig vaak. Wij vergeten zo gemakkelijk. Het leven eist zijn rechten. Wij hebben allen in meerdere of mindere mate onze na-oorlogse zorgen' en die vra gen zoveel van onze aandacht, Fraude in interneringskamp. In het kamp voor vrouwelijke politieke delinquenten te Rijen, dat thans geliquideerd wordt aan ■u. w„. w» issS"trüïïs vergeten zou worden naar de ic achtergrond wordt gedrongen en in het vergeetboek dreigt te geraken. Daarom is het goed, dat wij al is het dan slechts door een zwijgende betoging en enkele minuten stilte, herinnerd wor den aan de zware offers die ge bracht werden,' aan het feit, dat de Vrijheid niet in de laatste plaats ook dè geestelijke vrij heid duur gekocht werd en met zware offers 'moest worden betaald. Wij herdenken onze doden. Wij staan een ogenblik stil bij het leed en de ellende, die wij moesten doorstaan. Maar daarnaast is er dan ook de "blijdschap over de verkregen verlossing. De blijdschap over het feit, dat de bange worste ling van jaren, tenslotte ge kroond werd met de overwin ning en dat op 5 Mei 1945 het eens zo machtige Duitse leger genoodzaakt was onvoorwaarde lijk te capituleren. Daarom gaan Maandag de vlaggen uit en worden de feest liederen der bevrijding gezon gen. Blijdschap is er in onze har, ton. En als het goed is, ook dankbaarheid. Dat - is niet hetzelfde. Een dezer dagen lazen wij de juiste opmerking: „Een gevoel van opluchting is nog geen dankbaarheid. Dank baarheid heeft een adres. Wij kunnen niet bedanken in het algemeen; wij kunnen 'alleen- maar iemand bedanken." Zo is het Tenslotte hebben wij niet ons zelf bevrijd al is het nationale verzet van grote betekenis ge weest En uiteindelijk waren het ook niet de geallieerden, al heb ben zij bij de bevrijding on waardeerbare diensten bewe zen. Tenslotte is het nog altijd zoo: 'tWas niet ons zwaard, 'twas [niet de kracht die ons de vijand deed verjagen; 't Was Heer, Uw licht, Uw arm [vol macht; Gij hadt in ons een welbehagen. Het is een wonder van Gods genade, dat Wij na de bange oorlogsjaren Weer in vrede en vrijheid mogen leven. Daarom: wij vieren feest. Maar daarbij blijft het niet. Naast de blijdschap moet er zijn de dankbaarheid. Dankt, dankt nu allen God met blijde feestgezangen. der kinder uitzending, is fraude ontdekt. De gewezen administrateur, zekere van H. uit Tilburg is in verband hiermede ingesloten in het huis van bewaring te Breda. Er zouden kleren bestemd voor politieke delinquenten weggeno men en door leden van het per soneel zelf gebruikt zijn. Ook zouden enige sieraden, toebeho rende aan delinquenten, niet te ruggegeven zijn toen zij het kamp verlieten, doch aan andere delin quenten cadeau zijn gegeven. Ernstig auto-ongeluk. Twee buitenlandse militairen gedood. Een jeep, die uit Duitsland ko mende, over de straatweg Olden- zaal-Hengelo reed, is tengevolge van de snelheid van de weg met grote snelheid tegen een boom gereden. De twee inzittenden, een Engelsman en een Tsjech, be horende tot het Engelse bezet tingsleger in Duitsland, werden gedood. De jeep Werd totaal ver nield. Hotel „De Wereld" te Wagenln- gen, waar in Mei 1945 de Duit se generaal Blaskowitz zich aan generaal Foulkes overgaf en waar de capitulatie werd gete kend, bevindt zieh nog in dezelf de toestand als op "die gedenk waardige dag. Het exterieur van het gebouw, dat zulk' een histo rische waarde verkreeg, bevindt zich in erbarmelijke toestand. Verstoorde 1 Mei-viering. Te Portella Delia Pagla bij Palermo hebben onbekenden op een groep arbeiders, die zich naar een 1 Mei-demonstratie be gaven, geschoten. Zes personen werdén gedood en 20 gewond. Het incident gebeurde, toen er met zware machinegeweren van een heuvel af geschoten werd op een 4000-tal arbeiders,, die naar de demonstratie gingen, aldus meldt Reuter nader. De Servische athleet Le Gall heeft op hét vliegveld van Dinan in Normandië een demonstratie van zijn kracht gegeven. Hij verhinderde een vliegtuig met een motor sterkte van Jionderd en vijf P.K. te starten door een kabel, welke aan het vlieg tuig bevestigd was, met zijn tanden vast te hoüden. Pas toen de-motor op vol toeren tal ging draaien werd Le Gall enige meters meegesleurd, doch daarop slaagde de ath leet er in de machine weer achteruit te trekken. Groenteteeltgewassen onder glas. De directie van de Tuinbouw Schrijft ons: Door de langdurige en strenge vorstperiode, weike tot April heeft aangehouden, gingen an dijvie, sla, bloemkool en peen. welke vroeg geplant of' gezaaid waren, geheel of grotendeels 'verloren en van wat is blijven staan, valt nog geregeld weg. De in April veranderde weers gesteldheid, in het bijzonder het zonnige weer der laatste weken, oefende een gunstige invloed uit op de ontwikkeling' der opnieuw geplante of ge zaaide gewassen. Nachtvorsten kwamen nog een enkele maal voor, doch brachten geen scha-, de toe.- Wel moet er op gere kend worden-, dat de oogst der verschillende gewasSen aanmer kelijk later zal' 'zijn dan normaal het geval is. WEST-BORNEO ERKEND ALS ZELFSTAN DIGE STAAT. OPSTAND DER SOENDA- NEZEN OP WEST-JAVA Wat er precies gebeurt de laatste dagen is niet geheel duidelijk. De berichten spreken elkaar tegen. Volgens sommige berichten werden de laatste dagen op Wept- Java hevige gevechten geleverd, tussen de Soendanezen, die zich van de republiek van Soekarno wensen los te maken en het repu blikeinse leger. Het republikeinse ministerie achterdocht zijn voor 'de verden- van Voorlichting ontkent, dat er van een opstand sprake zou zijn, maar de Soendanese leiders hou den vol, dat zij met 200.000 man in opstand zijn tegen het leger van Soekarno, dat zij met gueril- la-methoden bestrijden. Dr J. H. van der Plas, adviseur voor Indonesische Zaken van luitenant-gouverneur Dr van Mook, weigerde commentaar te geven. Hij gaf er de voorkeur aan af te wachten tot in de ioop der komende dagen meer bijzonder heden bekend zijn. Maar, zo vroeg hij aan de U.P.-correspon- dent, „Hebt u verwacht, dat Java een eenheidsstaat zou worden?" De directeur van het kabinet/ van Dr van Mook, Dr P. J. Koets, verklaarde aan Aneta, onder ver rijzing naar de desbetreffende artikelen van de overeenkomst van Linggadjati,- dat voor de ge bieden, die thans niet tot de re publiek behoorden, de mogelijk heid is" opengelaten zich in vrij heid uit te spreken voor aanslui ting bij de republiek. De overeenkomst is tot stand gebracht om bevolkingsgroepen, die op het ogenblik opder^ repu blikeins gezag staan, gelegenheid te geven zonder vrees voor inti midatie tot een uitspraak te ko men, dat zij op een andere wijze in federatief verband wensen te worden ingepast of zelfs daarvan los wensen te blijven. De persoonlijke opvatting van Dr Koets is, dat het niet op de weg van Nederland kan liggen de separatische bewegingen. die naar versnippering kunnen leiden aan te wakkeren. Anderzijds verklaarde hij, dat een stroming naar zelfstandige lotsbepaling met een inderdaad ernstige ondergrond niet zonder meer voorbij kan worden gezien. Dr Koets merkte in dit verband op, dat hij juist op grond van deze overwegingen een federalis tische oplossing, voor de struc tuur van Indonesië in het belang van de Indonesische bevolking achtte. De omstandigheid, dat deze op lossing ook in het belang van Ne derland zal blijken te zijn, mag voor de republiek geen reden tot king, dat de Nederlanders stre ven naar een „verdeel- en heers"- politiek. De status van Borneo. De Nederlandse Commissie-Ge neraal heeft Donderdag de .staat West-Borneo als antonoom ge bied erkend. West-Bornco krjjgt volgens dit besluit een eigen regering en zal samenwerken met de toekomst!-1 ge staat Borneo. - Woensdag heeft West-Borneo, met 33 tegen 6 stemmen en drie onthoudingen zich uitgesproken voor toetreding tot de Verenigde Staten van Indonesië als een op zichzelf staand gebied, De nieuwe staat behoudt zieh het, recht voor speciale betrek kingen ten opzichte van de Ver enigde Staten van Indonesië en het Koninkrijk der Nederlanden te verlangen overeenkomstig ar tikelen drie en vier van het ac- coord van Linggadjati. De totale bevolking van het betrokken gebied bedraagt 850 duizend zielen, waarvan 45 pCt Dajaks en voorts 125.000 Chine zen. Het gebied beslaat viermaal de oppervlakte van Nederland. De economische betekenis 'wordt ge demonstreerd door een jaarlijk se productie van 18 duizend ton rubber, 19 duizend ton copra, 20 duizend ton sago en drie duizend ton peper. Het bewind zal vermoedelijk berusten, bij een gouverneur, die door de West-Borneo-raad zal worden benoemd en die „aan dat college verantwoordelijk zal zijn. Hij zal staatssecretarissen naast- zich krijgen voor bepaalde be stuurszaken. sen de strijdkrachten-- van Ned. Oost-Indië en de Indonesische republiek. Tijdenseen interview ver klaarde' hij, dat het plan be sproken zal worden met de Ne derlandse premier, Beel, -en de minister van Overzeese Gebieds delen, Jonkman. Gen. Spoor weigerde evenwel bijzonderhe den te onthullen. Jo v. Ammers-Küller. Tot 1 Juli 1951 uitgesloten. De Centrale Ereraad voor de Kunst heeft uk aak- gedaan op het hoger beroep van Jo van AmmersKülle.r. Zij verbiedt appellante haar beroepsuitoefe ning, ieder optreden in het open baar of op het gebied der kunst, enz„ voor een tijdvak lopende van 1 Juli 1945 tot 1 Juli 1951. Voorts moet zij een geldboete aan de Staat der Nederlanden betalen van tweeduizend gulden. De ereraad vooi- de letteren had de schrijfster tot 1 Januari 1953 haar werkzaamheid ontzegd. VOOR DEN ZONDAG. „Want Christus moet als moet als Koning heersen!** 1 Kor. 15:25a. Op. 5 Mei is het alweer twee jaar gcledèn, dat overal in de wereld ontspanningwerd ge bracht door de HHjde tijding van volledige capitulatie van Duits land. Aan de vele jaren van druk schrikvan rechtsverkrachting moord en roofvan duivelse heer schappij was een eind 'gekomen. Maar niet dan nadat velen liun leven hadden geofferd en ande ren al hm aards bezit, waren kwijt geraaid. Jaren vm bloed en sweet en tranen, van hopen en teleurgesteld worden. En nu na twee jaren schrik ken we wakker door de ontdek king, datde jaren waarin God ons de kans heeft gegeven om af te rekenen met alle tegenmacht door ons nutteloos zijn door gebracht. BevrijdingWat een groot .icoord en hoe hebben we er tumr uitgezien. Bevrijding, ja, maar dan toch allereerst gegeven om ook in de nieuwe tijd bevrijd te zijn van alle heerschappij des duivels. De oorlog en zijn ver schrikking hebben ons geleerd waartoe de mens in staat is, wanneer God de fyoze machten v draven laat over de wereld. En nu komt op deze merkwaar dige dag, vol herinneringen, voor ieder anders, maar toch ook voor allen met veel gelijke gedachten, de roep tot óns: „Want Christus moet als Koning heersen!'* Daar voor hebben de tallozen lmn. leven gegeven, alles geofferd wat ze hadden, omdat ze inzagen, dat deze oorlog ex niet een was om' wat aapdse macht en om uitbreiding van grondgebied zon- der meer, maar een strijd was op leven en dood tegen de uitingen van de anti-god, tegen de bpze, die zich opmaakte om een eind 'te maken aan Qhmstus' heer schappij op al de levensterreinen. Christus moet als Koning heer sen. Èebbcn wij die roep ver staan in de voorbijgegane twee jaar! Of hebben wij met ons klein-menselijk, zondig gedoe het weer niet hopeloos verknoeid! - Webben wij werkelijk verstaan, dat God ds oorlog h^fft doen ophouden louter en alleen uit on- begrijpclijlce gunst, om ons nog 'één kans te geven het Koning schap van Christus tc procla meren in héél de wereld! O we hebben»gestreden om het „beter" te krijgenwe hebben allen onze critiek, we hebben allen, of we ons christelijk noe men of niet gestreden om een aardse macht, we hebben otis druk gemaald 'eigenlijk alleen om ons zelf. Maar hetontzagwekkende van Christus' Koningschap heb ben we verdoezeld eft we hebben in onze peuterige strijd om aller lei bijzaken, waarin we ook vaak noemden de naam van onze Beer in zondige vergeetachtigheid er geen acht op geslagen dat nü óveral Christus dc Heer het voor het zeggen hebben zal. Niet wij en onze inzichten mogen meer aam bod komen, maar alleen Bij mag de leiding hebben. We zijn allen teleurgesteld, dat na de bevrijding de wereldtoe stand zo hopeloos droevig is. En we schuiven allen de oerzonde dern^ensheid de schuld op een ander. Ja we verbeelden ons zelfs, dat wij het beter zouden kunnen. Maar we vêrgeten allen te zamen, dat een wereld en een mensheid, die niet heeft geleerd wat gehoorzaamheid is, die met heeft verstaan, dat alleen Jezus de demonen verdrijft, ondergaan moet, dok al heeft ze een mili taire macht veislagen, door de geest van de boze, die in dc wereld nog altijd er op uit is om te trachten de waarheid van ChristusKoningschap te loo chenen. Kunnen we nu niet biddend ons voornemen vanxif deze ge denkwaardige dag, om atlïjd weer te leven uit de zekerheid, dat Christus' kruis de overwin- ning heeft geproclameerdk over alle machten der wereld. En laten wij het dan zeggen altijd weer wanneer die oude verzoeking tot ons komt-om in eigen kracht het lot der wereld ie willen veran deren en verbeterendat alleen, in blindelings volgen van de levende Beer en Koning de ware bevrijding der Wereld is gelegen. BevrijdingHere Gofy wij danken dat Gij gered hebt uit allen nood. Maar jjeef ons en heel de wereld Beer.dat wij allen'alleen buigen voor Bern, die Kroning is. ,Dgn is de strijd niet vergeefs geweest, zijn de offers niet ver geefs gebracht, dan zal dc lof van God ruisen overal om de dubbele bevrijding. Myn schild ende betrouwen, syt Ghy, o Godt, myn Beer! te. J. E. B. Overleg tussen minister en Kamer. Omzetting van geblokkeerd geld. Aan het verslag betreffende door de koersen zouden dalen Voor 't eerst sinds vele maan den hebben zich in de Britse zóne van Duitsland gevallen vansabotage voorgedaan. Te Ahlen bij Iserlohn reed een Britse militaire wagen tegen een staaldraad,-dat dwars over de weg was gespannen, en te Arnsberg werd 3750 liter ben zine van het Belgische leger in een pomp onbruikbaar gemaakt. het wetsontwerp „Vermogens heffing ineens" is het vólgende ontleend: Zonder zich thans reeds te, willen vastleggen, gaf de-miriis- ter een nadere uiteenzettingvan zijn plannen. Dé druk,, welke door de invordering der heffin gen op de effectenmarkt zal worden uitgeoefend, dient worden gecompenseerd door b scheppen van een aankoopmoge lijkheid van effecten uit geblok keerd geld. Naast de twee reeds bekende mogelijkheden tot omzetting van geblokkeerd geld het koopen van vermogensbestand delen, die ter voldoening der heffingen worden verkocht, en het kopen van effecten, wordt overwogen om nog enigé ande Te opties te scheppen. Geblokkeerde spaargelden zou men in deposito kunnen laten, welk deposito in vijf jaar fer beschikking van de reke ninghouder zal komen, elk 'jaar zou een vijfde gedeelte opneem baar worden. Dit zou gelden voor bedragen van f'5000 en lager. Voor hogere bedragen over het algemeen dus de z.g. des- investeringsgelden, zou de ge legenheid kunnen worden ge opend deze geblokkeerde gel den te doen overschx-ijven op een geblokkeerde investerings- rekeniijg, die in "vijf jaarlijkse termijnen zou worden omgezet in verhandelbaar, niet beleen- baar schuldvorderingspapier. De hier gestelde „ontdooiings termijnen" zouden moeten worden aangehouden, omdat anders te grote spanningen zou den ontstaan zoowel met be trekking tot de zwarte mai'k- ten als ten aanzien van de ver: koop van kort te voren uit ge blokkeerd tegoed aangekocht j en ten gevolge daarvan weer de rentestandaard niet met een half of één percent, doch veel stex-ker zou stijgen. Op een vraag, of deze schuld brieven rentedragend zullen zijn, antwoordde de minister bevestigend. Een deel der commissie gaf als zijn mening te kennen, dat ook 'de omloopsnelheid daarvan de geblokkeerde kapitalen die overblijven na de betaling der heffingen toch op een of andere wijze zullen vrijkomen. De bedragen welke bestemd zijn voor de financiering van de zo hoog nodige aanvulling van grondstoffen- en andere voorraden, liggen nu braak. J)e hier aan het woord zijnde leden meenden, dat het met de koers der effecten wel los zal lopen. Ook bedenke men, dat niet alleen de hoogte der geld circulatie van belang is, maar vallen. Op al deze' gronden waren de ze leden van- oordeel,"dat het verlengen van de blokkering zij het dan gedeeltelijk tot vijf jaar na het tijdstip waarop de heffingen zullen hebben plaats gevonden voorkomen moet wor den. De minister hei-haalde, dat de individuele moeilijkheden die zich hier ongetwijfeld zullen voox-doen, moeten wijken voor het algemene belang, dat met deze maatregelen is gediend. Inderdaad is ook de omloop snelheid van het geld van be lang. Doch zonder de hier in het geding zijnde maatregelen zal er een grote opwaartse druk op de goederenmarkt ontstaan. Mét nadruk betoogde de mi nister nogmaals, dat dit zeer ongewenst zóu zijn. De beschik bare arbeidskrachten hebben daargelaten alle .werlc. Als men dus nu wil investeren in 'een nieuw bedrijf of in uitbreiding van een bestaand bedrijf, zal men in het algemeen arbeids krachten of goederen aan_ een ander gaan onttrekken. - Overigens moet wel worden onderscheiden de eerste phase „van de schaaf", de tweede phase van het vermogenschan gement (gedurende welke bei de perioden, de inning der hef fing zal plaats vinden) en de derde phase, n.l. die van de af wikkeling van het restant der dan nog geblokkeerde geldfen. Mocht aan het eind van de tweede phase het totale reste rende geblokkeerde bedrag on- bëtekehend zijn, dan verklaar de de -minister zich bereid de gehele blokkade te laten ver- Maandag 5 Mei, Natio nale feestdag, zal het „Zeeuwsch Dagblad" niet verschijnen. De „Kortenaer" naar Nederland. H. M. „Kortenaer" vertrok gistermorgen van Makassar 'naar Soerabaja. Vandaar vertfekt de Kortenaer nar Nederland, waar hij 23 Juni te Den Helder wordt verwacht. schuldvorderingspapier, waar- enkele locale uitzonderingen Gaan Nederlandse en republikeinse troepen samenwerken? Luit.-gen. S. H. Spoor, opper bevelhebber van het leger in Ned.-Indië, verklaarde heden te Batavia, dat hij een plan had ópgesteld voor het aankopen van eventüële betrekkingen UjSt| De verjaardag vau onze Kroonprinses. Duizenden waren naar het paleis Soestdij-k getogen om de jarige Prinses hulde te brengen. Op de foto zien wij Prinses Juliana met Marijke op Haar arm, Prins Bernhard en de Prinsesjes Beatrix en Irene de langs het venster voorbijtrekkenden gadeslaan. Dreigende Kabinetscrisis in Frankrijk. Communisten wijzigen hun politiek. Ramadler stelt vertrouwenskwestie. In Frankrijk dreigt _weer een Kabinetscrisis. De Communisten die enige tijd in het "gareel hebben gelopen, hebben er genoeg van en ver klaarden dat zij hun politiek -t.a.v. de lonen j$n prijzen hebben gewijzigd. Het kabinet had niet tot over- eenstemming kunnen komen over de eisen van de stakers bij de ge nationaliseerde fabrieken van Renault tot hoger loon. De com munistische partij heeft reeds officieel medegedeeld, dat zij haar steun toezegde aan de „ge-- wettigde eisen, zoals die naar voren zijn gebracht door de Pa- rijse bond van metaalbewerkers". Ramadier stond op het hand haven van de officiële politiek van de regering om het prijspeil te behouden en geen algemene loonsverhogingen toe te staan. De communisten steunden tot dusverre deze politiek, maar de staking bij Renault, waar onge veer 20.000 raan bij betrokken zijn, heeft hen erfoe gebracht hun standpunt te herzien; de sta king was n.l. begonnen tegen het advies van de C.G.T., jyaar de communisten bijna geheel de lei ding hebben. Naar verluidt, is - in de minis terraad besloten, dat Ramadier de vertrouwenskwestie 'zal stel len met betrekking tot de econo mische politiek der regering. Volgens een nader bericht zou de gouverneur van de Franse Bapk in een brief aan Ramadier gewezen hebben op het feit, dat iedere stijging van het loonpeil op het huidige ogenblik het ge vaar zou opleveren van een ze kére mate, van inflatie, die de handhaving van de huidige koers van de franc onmogelijk zou maken. Uit Parijs wordt gemeld, dat Ramadier, in geval een conflict uitbreekt, de vijf communistische ministers door leden der' andere partijen zal vervangen. De meerderheid der partijen en dit geldt met name van de socialisten schijnt er echter weinig voor te voelen in een Ka binet zitting te hebben met de communisten in de oppositie. Mocht dit het geval zijn, dan is een moeilijk op te lossen Ka binetscrisis onvermijdelijk. Nader wordt gemeld: Het zal van de bereidheid der socialisten afhangen, of er een eventüële regering zónder- steun der communisten zal worden gevormd. Politieke waarnemers zjjn van mening, dat bijna alle socialistische ministers bereid zijn aan een dergelijke regering deel te nemen, maar dat vele invloedrijke linkse socialistische leiders in de provincie sterk ge kant zjjn tegen een breuk met de communisten. De huidige po litieke crisis zal de innerlijke eenheid der socialistische partij verzwakken „en kan misschien zelfs een splitsing veroorzaken, aldus waarnehiers. Het gerucht gaat, de de com munistische ministers en afge vaardigden zullen weigeren hun vertrouwen ifr de regering uit te spreken, maar dat de- com munistische ministers evenwel geen ontslag zullen aanvragen. Brand in de haven van Priok. In de haven van Priok is in een grote loods brand uitgebro ken. Volgens een voorlopige schat ting zal de schade ongeveer een miilioen N.-I. guldens belopen. Men vermoedt, dat de brand aan sabotage te vyijten is, ofschoon dit nog niet vast staat. De lóods, die 225 m. lang en 45 m. breed was, bevatte rubber, voedings middelen in blik en meel. De commandant van de brandweer is van oordeel dat de loods ge heel in as zal worden gelegd.- Persoonlijke ongevallen hebben zich niet voorgedaan. ENGELAND BEPERKT DE GROENTE-INVOER. Zware slag voor onze tuinbouw. Zoals wij in-het vorig nummer onder laatste berichtenreeds Rebben gemeld, heeft de Engelse regering een gedeeltelijk invoer verbod voor verse groenten uit gevaardigd, dat met ingang van 15 Mei -van kracht zal worden. Verboden wordt het invoeren van bladgroenten als sla, spinazie, andijvie, bloemkool en bospeen; niet onder het verbod vallen to maten, komkommers en meloe nen. Aanvankelijk was de regeling nog scherper gesteld, doch zodra in Nederland/ bericht was ont vangen van hat dreigend gevaar, is Zondag een delegatie per vlieg tuig vertrokken 'om onze .belan gen te bepleiten. Deze delegatie is Dinsdag teruggekeerd en heeft inderdaad eijige verzachting we ten te bedingen, o.a. dat de rege ling niet eerder dan 15 Mei zal ingaan. Intussen worden dc on derhandelingen voortgezet. De reden van deze maatregel 'is de vrees, die men in Engeland koestert voor het binnenkomen van coloradokevers met de groenten, die vers van. het vaste land komen. Hoewel dit gevaar vooral bij Franse en Belgische producten is te.vrezen, wordt de maatregel ook ten aanzien van Nederland genomen. Want hoe- wel de bestrijding bij ons niet te t wensen overlaat, waaien er bij harde Zuidenwind wel kevers over. Voor ónze tuinbouw is het be sluit eèn zeer zware slag. Wij hopen, dat onze tüinbouwverte- genwoordigers zullen kunnen aantonen, dat de coloradokever niet dreigt in de Nederlandse tuinbouwstreken, die zich in het bijzonder op de export naar En geland toeleggen.' Door Japan gestolen goederen. In gezaghebbende kringen té Washington wordt bevestigd, dat de Amerikaanse regering aan de belanghebbende staten het in Japan in beslag genomen gestolen goed, waarvan de her komst kan worden"'aangetoond, herstelbetaling worden verdeeld. zal teruggeven. Hieraan wordt nog toegevoegd, dat van dit goud een hoeveel heid ter waafde van 40 miilioen dollar, welke door de Japan- nezen in Indó-China werd ge stolen, aan Frankrijk zal wor den teruggegeven. Het goud, waarvan de herkomst niet kan worden vastgesteld, zal volgens de gebruikelijke procedure als

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1