Dr J. Veertig jeer getrouwd •F.-O. Huese naar Afrika LAATSTE BERICHTEN. Een reis vol afwisseling x. Erelijst van gevallenen. Vechtersbazen en broodgeuzen. Dr Hueso vervolgt het verhaal van zijn reisavonturen In Afrika. Vooruitlopende op zijn komende artikelen deelt hy ons mede, dat hij half April er in slaagde een zéér g.ote leeuw te schieten, maar dat mew. Huese hem twee dagen later overtrof door een Manenleeuw neer te leggen die nog 15 c.M. langer was. w a II 1 ff welwillend voor de camera (vijf (ook voor vijf francs) en wij ma ken aanstalten te vertrekken, als onze gastheer zegt: U hoeft geeh 800 K.M. te reizen om in een goede jachtstreek te komen: ik weet hier een hoek waar het even goed is. Sla hier Uw hoofdkwar tier op en kom telkens na twee of drie weken hier even adem scheppen. Na nadere inlichtingen te heb ben gekregen wordt aldus beslo ten en keren we naar Ft. Ar- chambault terug om onze vol ledige uitrusting te halen. Als we na twee dagen weer aan het veer aankomen is de pont aan de overkant, wat, waar ze tegen stroom moet komen, anderhalf uur wachten betekent. Dan gaan de bootslieden der Chari ceii uurtje rusten en toen konden we erop rijden, wat prompt mislukte, want de kant was nog zo modderig, dat een wiel er tot de as in verdween. Het leek er op, dat we zouden moeten wachten tot het water zover gezakt was, dat het wiel weer droog zou staan, wat wel een weekje zou duren, en we maakten reeds aanstalten er te gaan kamperen, toen ik toch nog eens een poging wou wagen. Onze Dodge had zich reeds uit alle pe nibele momenten gered, waarom nu ook niet, Eerst gingen we de zaak wat ontladen, en daarna tegen het advies van de scheepskapitein, die me achteruit wou hebben, heb ik met volle kracht vooruit ge probeerd, natuurlijk met de kans over de pont heen in de Chari te schiten. Maar het geluk is met de stoutmoedigen: de zware Truck vloog erop, en bleef juist op het pontdekje staan. Eerst gingen we op advies van een vriend ecps kijken naar het land van de z.g. lappenvrouwen. Zij behoren tot de stam der Sara- Kabas en hebben de volgendp ge woonte: in de jeugd worden in boven- en onderlip gaatjes ge maakt, wat niet zó gek is, want bij ons doen ze dat in oorlelletjes teneinde er allerlei rare versier selen aan te hangen. Ik zag ten minste eens een Europese en dus gecultiveerde dame, die er kleine vaandeltjes van de harmonie ter plaatse had ingewerkt, terwijl bij onze Zuiderburen thans grote bloemen in je oren de laatste snuf schijnt te zijn. Maar hier doenze zulke zaken radicaler: Het gaatje wordt steeds wijder opgerekt tot het zó groot is, dat In de onderlip een houten schaal tje ter grote van een theescho teltje kan worden gewérkt. Bij de bovenlip zijn ze met de grote van een jamflesdeksèltje tevre den. Af en toe tracht de een of ander een record te slaan, maar dat eindigt er wei eens mee dat de huidring het aflegt en dan moet Madame het alleen met het bovenservies doen en loopt ze verder aan de '"onderkant met twee voelhorentjes als een slak. Toch zien ze kans tussen de „bordje^' nog een pijp te werken, maar het eten werpen zé in hifn muil gelijk een nijlpaard. Het verhaal gaat, dat deze versiering is uitgevonden in de tijd, dat na burige stammen graag de „mooie" vrouwen der Sara-Kabas kwamen roven, maar nadat ik degenen, die deze mode nu niet meer volgen, goed heb bekeken, geloof ik niet, dat je dagen door de hitte reist om deze „beautés" te komen stelen. Ook zonder hun serviesuitrusting zien ze er niet •erg aantrekkelijk uit. Wij tijgen dus met een. kleine uitrusting naar Kijabé, waar dit schoonheidsinstituut is gevestigd en moeten daarvoor de vrij brede Chari oversteken, maar door bet vele water is het veer niet bij Fort Archambault, maar 15 K.M. stroomwaarts verplaatst'. Als wij er arriveren Jigt ér 'n pontje van de bekende constructie (dus om kippevel van te krijgen) wadr- van een der kano's halfvol water staat, maar geheel verlaten, al hoewel het pas half drie in de middag is. Gelaten gaan we maar aan het water zitfen, want we hebben-de stijl van het land al aardig te pakken: als we het den ken nog af kunnen leren zijn we geheel geacclimatiseerd. Na een uurtje gaan we over- wegen om weer naar Archam bault terug te keren en de vol gende ochtend het wachten weer met nieuwe moed te beginnen, als er twee zwaar beladen piro gues (kano's) 'langs konien, wier bemanning een opgewekt schrêeuwdiscours met onze boy begint. In zijn mooi Frans-Engels vertaalt hij voor me: de roeiers van het véer zijn naar het naast- bijziinde dorp (hij noemt zijn landgenoten: deze types!) maar ze zullen ze waarschuwen. Na een dik uur komen de heren aan wandelen en wordt begonnen met het zaakje vlot te brengen. Ge lukkig hebben wij stroom mee, zodat we tegen vijf uur aan de - overkant zijn en nog voor donker een gehucht met een onuitspreek bare naam kunnen bereiken. Daar is een zwarte opzichter in een wit pak die blijkbaar graag biefstuk lust, want volgens hem is hier de beste jacht ter wereld. Maar we beloven wel eans te rug te komen en gaan fte vol gende ochtend 60 K.M. verder naar Kijabé, waar men ons heeft aanbevolen de heer Crapaud te bezoeken. Zijn omvang wordt slechts door zijn gastvrijheid overtroffen en we zijn zo bij hem ingekwartierd. Aangezien deze 'ex-tandarts (thans in de katoen) lid is van de Club des Cent Kilos te Parijs eet men er buitenge woon, waar hij een eer in stelt. Deze' clab eist n.l. van haar le den, dat ze het genoemde ge wicht hebben overschreden, dat ze een oorspronkelijk gerecht hebben uitgevonden en in Parijs de beste eethuisjes kennen. Is door de examenkoorts, dan je ge wicht niet onder de honderd ge komen, dan word je plechtig als lid geïnstalleerd. Mijn gastheer moet beslist cum laude zijn geslaagd. Hij heeft nog twéé blanke dorpsgenoten: de „chef de subdivision" met zijn vrouw. Ter vereenvoudiging der huishouding eet men 's middags bij de een en 's avonds bij de an der. Wij worden dus zonder plichtplegingen door onze gast heer meegenomen, alsof we reeds tot de inventaris van Kijabé be hoorden. 's Avonds hebben we een feestmaaltijd bij hem thuis van gerechten met de meest po- ethische narden. Hebt U wel eens „Roses de Valencienne" gegeten? Of „Lune de miel a la Kijabé"? Een en ander besproeid met vooroorlogs vocht. Hij' rust niet of mijn gramofoon moet uit de koffer komen, en door de maan- doorlichte tropennacht klinkt zachtjes het beroemde lied van Sari Marais, begeleid door het geklapper van het servies der meest schone Lippenvrouwen! De volgende dag poseren ze Nieuwe dienstregeling spoorwegen. De nieuwe dienstregeling voor de Ned. Spoorwegen die met in gang van 4 Mei in werking treedt, brengt wat de Zeeuwse lijn betreft, weinig verandering. Uit Roozendaal vertrekken treinen om 5.50 (5.55), 7.50, 9.50 en 11.50. Dit is een nieuw inge legde sneltrein Kruiningen 12.40 Goes 12.59, Middelburg 13.28, Vlissingen 13.99. Dan volgt 13.50 15.50 (15.46), 17.50 (17.55), 19.50 21.50. De treinen lopen iets snel ler, wat te Vlissingen een ver schil geeft van 510 minuten. Uit Vlissingen vertrekken treinen óm 5.18 (5.17), 6.18, 7.30, (7.36), 8.23 (8.30), 9.20 (9.29), 11.18 (11.17), 12.47 (12.58), 13,22 (13.25), 15.20 (15.30), 17.18, 17.50 (18.10), 19.21 (19.25), 22.18 (22.00).- De laatste trein, die be langrijk verlaat is, rijdt tot Goes De cijfers tussen haakjes zijn die van de bestaande dienstre geling). Vijfmaal per dag vertrekt een autobus van Goes naar Hoede- kenskerke en omgekeerd. Door het gereedkomen van de brug bij Hedel is de reisduur naar Utrecht belangrijk verkort. Van Vlissingen naar Utrecht duurt de reis plm. 4 uur. Zal waarschijnlijk 30.000 namen bevatten. Het is voor ons nageslacht van geschiedkundig belang, wanneer het kan beschikken over zo volle dig mogelijke gegevens van de strijd, waarin duizenden Neder landers tijdens de bezetting tegen de overweldiger van ons land het leven hebben gelaten. Het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie heeft zich thans als deel van zijn werk zaamheden tot taak gesteld een erelijst samen te stellen-, waarop de namen en bijzonderheden voorkomen van aiie in de strijd gevallen Nederlanders, die weer stand hebben geboden aan de Duitse overheersing en daarbij persoonlijk risico niet hebben ge schuwd. Ih de archieven van het Rijks plaats gekregen, maar talloos rijn nog de gevallen verzetsstrijders omtrent wie, behalve dan bij en kele familieleden, weinig of niets bekend is. Wil de samen te stel len erelijst ooit op enige volle digheid kunnen bogen, dan dient ieder Nederlander er naar rijn vermogen aan mede te werken. Het R.V.O. doet daarom een dringend beroep op een ieder, die in zijn kring namen van gevalle nen kent, en daarvoor een formu lier dient aan te vragen, Naar Drs L. de Jong, chef van het Rijksinstituut mededeelde, wofdt- het aantal tot dusverre nog onbekende verzetslieden, die hun léven voor onze vrijheid ga ven, op 15.000 geschat, zodat op de erelijst t.z.t. ongeveer 30,000 instituut hebben reeds 15.000 èen némen zullen itloeten prijken. Afloop verkoping. Notaris J. L. Hertogs heeft Dinsdagmiddag in café „West- dorp" te Serooskerke publiek verkocht: Woonhuis met tuintje te Se rooskerke, A 100, aan mej, M. Cóppoolse, aldaar, voor f2100. Woonhuis met tuintje te Se rooskerke A 221, aan Paulus de Visser Jz. aldaar, voor f 1900, 14,40 H.A. bouwland te Seroos kerke, bij de Zoetendaalseweg, aan J. W. Louwerse aldaar voor f777. Cursus-avond E.H.B.O. Maandagavond organiseerde het District Zeeland van de E.H.B.O. weer een wedstrijdavond. De af deling Vlissingen was deze keer gastvrouw. De voorzitter, dhr Vader, heette de vele belangstel lenden welkom, vooral de heren doctoren v. Gelderen, .Frurnau en Grippeling, die zich gereid had den verklaard de jury te vormen. Met veel animo Werden door de deelnemende groepen de door Dr v. Gelderen samengestelde oefe ning uitgewerkt, waarbij aan een drietal „slachtoffers" hulp ver leend moest worden o.a. mekne- hulp van een zuurstofapparaat. Na de pauze werd dezelfde oefening uitgewerkt door een keurgroep, die dit bijna foutloos deed, zodat de aanwezigen kon den zien hoe in deze gevallen op de meest practische wijze hulp verleend moet worden. SLACHTOFFERS EXTREMISTISCHE WOELINGEN. Het hoofd van de opsporings dienst overledenen, H. van der Harst, heeft aan Aneta. medege deeld, dat in de periode tussen de Japanse capitulatie en heden door extremistische woelingen 2780 Europeanen als vermist moeten worden beschouwd, Waarbij de Chinese slachtoffers niet zijn inbegrepen. WEER GOUDSTAVEN IN DE NIEUWE WATERWEG GEVONDEN. De Nieuwe Waterweg, die zo lang de aan boord van de ge- lonken loodsboot aanwezige goudschat zuinig bewaarde, werd vandaag opnieuw een groot aantal goudstaven en Wel 32 stuks door de zand- cuigers ontnomen, op dezelfde plaats waar men 9 en 10 April fj. 37 staven omhoogbaggerde. Het aantal gevonden staven bedraagt nu reeds meer dan de helft van de indertijd gezonken UI goudstaven. LUIERBONNEN. Het C.D.K. deelt mede, dat M' en jonge moeders, die tus- *en 1 Oct 1946 en 1 Febr. 1947 «en bon hebtfen ontvangen voor O of 9 luiers, nog tot en met uiterlijk 17 Mei a.s. op door de olstributiedienst bekend te ma ken dagen, twee bonnen resp. «en bon voor drie luiers op aan vraag in ontvangst kunnen ne- m Na 8 Mei zullen alle soorten luiers verkrijgbaar zijn tegen Inlevering van vier speciale o£ textielkaart-punten per stuk, ZWARE SLAG VOOR BE TUINBOUW. De Engelse regering heeft een gedeeltelijk invoerverbod voor verse groenten uitgevaardigd, dat met ingang van 15 Mei van kracht zal worden. Verboden wordt het invoeren van blad groenten als sla, spinazie, andij vie, bloemkool en bospeen; niet onder het verbod vallen toma ten, komkommers en meloenen, ENGELS SCHIP AAN DE GROND. Het Engelse, stoomschip Enter prise, groot 6095 ton, is op de pier bij Terneuzen aan de grond gevaren. De pogingen gisteren in het werk gesteld om het schip vlot te krijgen, zijn nog niet ge slaagd. Vannacht zou bij hoog water wederom gepoogd worden het schip vlot te krijgen. GOED KEEST NAAR BELGIE TERUG. Naar de „Cite Nouvelle" be richt, is Dinsdag 40 ton goud n&ar België- teruggekeerd. Het is bekend, aldus het blad: dat de Belgische goudvoorraad bij het uitbreken van de oorlog naar verschillende andere lan den werd overgebracht. D E JB I L T ZEGT: Vrij koud. Weersverwachting, geldig tot Vrijdagavond: Wisselend bewolkt met hier en daar nog enkele buien. Plaatselijk oei. au'st. Zwakke tot fnatigo v. tussen Noord en Noord-Gust. Vrij koud voor de tijd van het jaar. Na afloop besprak Dr v. Gelde ren de oefening nogeens terdege, waarbij gewezen wérd op de ge maakte fouten. De afd. Vlissin gen bleek de beste resultaten te hebben geboekt Da voorzitter dankte de vele aanwezigen voor hun belangstel ling, in 't bijzonder da groep af gevaardigden van het Rode Kruis te Middelburg. Aan Dr v. Gelderen werd na mens het Districtsbestuur een boek overhandigd als blijk van grote waardering voor het vele dat hij voor het E. H. B. O.-werk doet. Het district kan Vveer op een gc-slaagde en leerzame avond t'e- rué zien. Het ligt in de bedoeling in de tweede helft van Mei weer een wedstrijd te houden, De groep die dan wint moét Het district vertegenwoordigen' op de landelijke wedstrijd, die binnen kort te Utrecht wordt gehouden, Provinciale vergadering Bond van plattelandsvrouwen. Woensdag vergaderde in het Schuttershof te Goes de Bond van plattelandsvrouwen afd. Zee land, onder presidium van mevr. KooymanKrijger de vlce-presi- dente. Nadat een koortje van de afd. Zuid-Beveland West, enige liede ren ten gehore had gebracht, werden de huishoudelijke zaken behandeld. Mevr. G. DorstVos werd herkozen 'als hoofdbestuurs lid, terwijl mevr. Geluk—de Jon ge tot afgevaardigde voor de alg. vergadering werd benoemd. Tér gelegenheid van de verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana werd aan Haar een felicitatie telegram gezonden. Mevr. Jekel gaf een samenvat ting van antwoorden op de vraag: Wat kunnen dé plattelandsvrou wen doen ter bevordering' van de wereld-vrede? Zij vérluchtie dit met enkele gedichten en kón zich verheugen in een bijzondér ge- Onderdeel van „De Schelde" naar Breskens. E* bestaat thans gegronde hoop, dat zeer binnenkort in Breskens weer een industrie zal worden gevestigd, ter vervan ging van de industrie van Van Melle. De Kon. maatschappij „De Schelde" heeft het plan om in het kader van haar bedrijfs- spreiding in' Breskens de afd. voor de fabricatie van koelin stallaties te vestigen, zodra de onderhandelingen, die nog met Van Melle worden gevoerd, tot een bevredigend resultaat heb- ben geleid. Zoais men weet, keerde Van Melle na de bevrijding niet te rug, doch begon in Vlaardingen in een bestaande fabriek haar productie. Thans worden door het gemeentebestuur en de Stichting Herstel Zeeland 1945 pogingen ondernomen om voor Breskens een compensatie-indu strie te verkrijgen. Deze pogin gen zijn thans practisch met suc ces bekroond. Dg firma Van Melle Is in prin cipe bereid haar fabriek aan „De Schelde" te verkopen tegen een door het bureau van onroe rende goederen vast te stelten prijs. Dit uit 4 verdiepingen be staande gebouw, werd tijdens de bevrijdingsdagen zwaar bescba, digd; Thans zijn 3 verdiepingen 'weer hersteld. In de onderste verdieping bevindt zich een graanschoonderij, die, wanneer het plan doorgaat, zal moeten verdwijnen. In de nieuwe indu strie zullen voorlopig 75 arbei ders gepraatst kunnen worden, Later zal dit aantal tot 1^0 wor den opgevoerd. De arbeiders ontvangen een herscholingscnrsus van een half jaar. Voor geheel Zeeland is de vestighig van deze industrie te Breskens een verblijdend feit fo noemen. FEUILLÉTON id door K. JONKHEID. Een klein, duur, deftig insti tuut, een particuliere onderne ming, gelijk staande met gym nasium, werd gekozen ter op leiding van de .aanstaande stu dent. Papa spaarde moeite noch kosten. Extra lessen- en peper dure hulp-bij-studie-mannen be werkten dat Egbert de zes klas sen van het instituut in 8 jaar doorliep. - Zijn medeleerlingen, jongelui van goeden huize, welopgevoed e- welgemanierd, wachtten zich, hun klassegerioot te laten voelen, dat ze zijn onvermogen bespeur den en dachten er niet aan, hem deswege openlijk te bespotten of te grieven. Egbert waardeerde het niet. Hij. zag niets. Hij achtte zich ge lijkwaardig met de beste van c'e school. Glimlachend gaven ze hemde bijnaam: Domme Bertje. Die naam vergezelde hem van het instituut naar de universiteit, waar hij student werd in de fa culteit der letteren. derland worden gemaakt, waarhij aan Zeeland een 4-daags bezoek zal worden gebracht door de deelneemsters aan dit internatio naal congres. GOES. Nationale Feestdag. Op Maandag 5 Mei namiddags om 3 uur zal er op de Grote Markt een korfbalwedstrijd wor den gespeeld'én daarna een turh- demonstratie worden gegeven. Een en ander wordt opgeluis terd door het pijperscorps „Ex celsior". Het initiatief hiertoe werd genomen door het Over koepelingscomité van buurtver enigingen. Aan de heer W. C. de Beste, oud-adjunct-commies ter secretarie der gemeente Goes is by K.B. de zilveren ere-medaille, verbonden aan de orde van „Oranje-Nassau" toegekend. SINT LAURENS. Dinsdagavond vergaderde de Wonïngbouwver. „Huis en Hof". De voorz. S. Simonse deelde me de, dat nu alle zes woningen zo ver hersteld zijn dat ze bewoond kunnen worden. De secr.-penningm. P. Wisse bracht fin. verslag uit. De reke ning werd goedgekeurd. Als be stuurslid werd herkozen P. Wisse en in de vacature P. Gilde die zich niet herkiesbaar stelde als commissaris, werd P, Passenier gekozen. Voor het gewone onderhoud werden voor 1947 aangewezen J. Walraven en J. Mesu. DOMBURG. Dinsdagavond hield de Coöp. Boerenleenbank „Domburg" een algemene ledenvergadering. De voorz., dhr W. Brand, deelde mede, dat het jaar 1946 een bést jaar is geweest: de bank geniet belangstelling in elk op, zicht. Na het correspondent schap te Westkapelle is er ook een geopend te Aagtekerke en het blijkt zeer te voldoen. De bruto-winst is ruim f 5000. Naar haar bezittingen is „Domburg" de grootste van ons eiland. Spr. bracht lof aan de nieuwe kas sier dhr C. Minderhoud en aan zijn helper dhr C. Francke. De bank wil medewerken bij het verlenen van bizondere bedrijfs- credieten aan landbouwers voor namelijk, die in moeilijkheden verkeren wanneer de uitbetalin gen op zich laten wachten. De Herstelbank heeft met de .Cen trale Bank in Utrecht een rege ling ontworpen, krachtens wel ke da boerenleenbanken de ere dieteh zonder borgstelling kun nen verstrekken onder het ne men van een klein gedeelte van het risico. Ook Landbouwher- stel kómt er aan te pas; de ma chine werkt nogal stroef, zodat gedupeerden toch voorlopig nog zullen moeten wachten. Het bestupr beoogt de stich ting van een nieuw bankgebouw met daaraan verbonden woning. Uit de verslagen van de kas sier vernam de vergadering, dat de omzet •m 1946 bijna 4 mil joen heeft belopen zonder de paardenmiddelen geldsanering en andere dwangmaatregelen van 1949, toen de omzet met 5'/« miljoen abnormaal hoog was. Het reservefonds is gestegen tot Men heeft het plan nog dit jaar 120 woningen te bouwen. Een nieuwigheid voor deze ge meente is de waterleiding, met de aanleg waarvan men voor kort een aanvang heeft ge maakt. ARNEMUIDEN. De herdenking der bevrijding vangt Zaterdagavond om 7.45 met klokluiden aan. Omstreeks dezelfde tijd begint vanaf de Markt een stille omgang naar de begraafplaats. Hier zullen bloemen worden gelegd op de graven der gevallen geallieerde strijders. De twee minuten stilte zullen om acht uur in acht wor den genomen. Om 8.15 uur vindt in de Geref. Kerk een herden kingsdienst plaats. Voorganger is Ds P. M. Veldhuizen- BRUINISSE. - De tweede ponton in de tram haven te Zype. die al sedert de evacuatie beschadigd was, is de zer dagen weer in gebruik geno men. Het berichtje over de ge vonden granaat verwekte als re actie de mededeling, dat er een paar honderd meter van'de vind plaats in de Lange weg nog een veel grotere eveneens niet ont plofte granaat verborgen ligt. Moge de aandacht van de be trokken autoriteiten op deze ge vaarlijke voorwerpen gevestigd blijven, opdat zij onschadelijk worden gemaakt, eer zij ongeluk ken veroorzaken. Deze maand was het 40 jaar geleden, dat de kosteres der Geref. Kerk alhier, mej. J. Hoek haar werkzaamheden in de Kerk begon. SCHOONDIJKE. Protest tegen het herbouw plan en herverkaveling. In verband met de actie, welke gevoerd wordt tegen de doorvoe ring van het ontworpen her bouwplan en de daaruit voort- vloelende onteigening van gron den, werd Maandagavond een zeer druk bezochte openbare ver gadering gehouden. Van het college van B. en- W. was slechts wethouder Risseeuw aanwezig. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer S. j. van Bor- tel er op, dat deze vergadering was belegd om de Ingezetenen gelegenheid te bieden, bestaande klachten en grieven tegen her bouwplan en onteigening naar ïntëresseerd auditorium. Öe Heer G. Houtekamer, secr. der Prov. V.V.V. deed „een greep uit het Zeeuwse leven" en sprak eerst over het eigenaardig geval- te Wemeldinge, waar nog steeds in de Hervormde Kerk zonder orgel worat gezongen; omdat zodfa zo'n instrument gebruikt zou worden de grote erfenis van Maria Kooman, die de kerk ja ren terug ontving, vervalt aan het B. A. Velé Zeeuwse curiosa kregen achtereenvolgens een beurt, zo als hét stra-rijden op Schouwen, de légende van het wonderbare Madóna-schildérij van Vróuwen- polder, de Wêstkapelse voorge schreven wetten, de ringrijderi), enz. Veel plezigr had het gehoor met de IJzéndijkse „sleutel van de Ossewénde". Ede sleutel ont vangt ieder vrijgezel, met veel ceremonieel, op Zijn ?0stp jaar dag, uit de handen van de voor laatste 30-jarige. Veel wetenswaardigs vertelde de heer Houtekamer Over Zeeuw se légenden, het gilde-wezen en over Oud-Vossémeer, de baker mat der Roosevelts. Nadat het koortje onder lei ding van mej. Dekker, nóg enkele liederen had gezongen werd dé vergadering, die druk bezocht was beëindigd. Voor het internationaal con gres dat in September a's. t'é Amsterdam wordtgehóudén, Wa ren op zeer kunstige vrijZè póp pen ih Zeeuwss klederdracht ge maakt, welkè hïer tëntöÓrtgéste)d werden. In aajftsliritih# óp dit congres zullen excursies door Hë- De eenvoudige advoca'téhtitel ja* achtte hij benéden- ayh ïtaftd. Doctor in de létteren vjas heel wat anders. En Vooral Döctor in de klassieke létteren. Maar het studéren ging slecht, heel slecht, sléchter nog dan op het instituut. Want hij haatte de studie. En Vooral de letteren. Daarom zocht hij vertier in and^er^ krin gen. Die had hij gamy gevon den. Boemelaars en klaplopers ontdekten hém en wierpen zich als wolven op. Hun própi- Na aflocfp van het eèr'ate stu diejaar stapte Egbert ovëï naar ae medische facult'éjft. Dié droge letteren, waren piéts voor hém! Hier kwam hij ih eén andere omgéving. Hier zatèn de jon gens uit het volk, boerenzoons met groye, maar kn&ppé kóp pen en jongelui uit burgerlijk stadsmilieu, wier vaders en grootvaders goede zakén had den gedaan. In de ogen van hun vaders en" moeders was iedere jurist éên advocaat van kwade zaken, die diefstal én moord moest goedpraten en misdadi gers van allerlei slag onttrek ken aan hun gerechte straf. En van studie in de letteren wisten re niets. Maai' dokter was een edel beroep en een goede posi tie. Daarom moest hun zoon dok ter worden. voren te brengen. Door verschillende aanwezigen werden klachten geuit, waarbij bleek, dat men van deze herver kaveling niets, maar dan ook niets, wil weten en op eigen grond wenst te herbouwen. De heer J. de Paauw gaf hier na een«uiteenzetting omtrent da opzet van het herbouwplan en de wijze waarop dit door de gemeen te Schoondijke werd aanvaard. Spr. herinnerde er aan, hoe in dertijd door de Burgemeester werd toegezegd, dat aan de inge zetenen gelegenheid zou worden geboden, bezwaren tegen het ont worpen herbouwplan naar voren te brengen bij de Stedebouwkun- dige Rothuizen. Deze zou daartoe regelmatig zitting houden. Die belofte werd door Ir. Rothuizen bevestigd, doch is nimmer nage komen. Wel is de tekening van het plan enige tijd ten toon gesteld, doch daarna werd dit plan plots in de nood-gemeenteraad ter goed- of afkeuring voorgelegd. Hoe onwetend en overrompeld de nood-raad op dat ogenblik was, bewijst wel het feit, dat raadsleden, die eertijds hun stem aan het herbouwplan gaven, zich thans aan de zijde der opposan ten hebben geschaard, omdat zü niet wisten welke de gevolgen van een uitvoering van het plan zouden zijn! Fel becritiseerde de heer De Paauw vervolgens de opzet van het z.i. opgedrongen herbouw plan. Hij besloot met de vergadering te vragen zich uit te spreken over het herbouwplan op zich zelf, daar de herverkaveling slechts een gevolg daarvan is. Aan de uitnodiging, gericht tot eventuele voorstanders van het plan, hun mening naar voren te brengen, werd geen gevolg ge geven. Nadat nog enkele gestelde vra gen waren .beantwoord, werd bij acclamatie een motie aangeno men, welke ter kennis zal worden gebracht van H.M. de Koningin, dé Minister-President en de Mi nister van Wederopbouw en Volkshuisvesting. In deze motie wordt het ont worpen herbouwplan en de her verkaveling ten sterkste afge keurd en wordt de wens uitge sproken, dat het dorp in de oude vorm zal worden hersteld en een ieder gelegenheid krijgt op eigen grond te herbouwen, Tribunaal te Goes, De rol vervolgt Mede doordat een der gedagvaarde delinquenten ziek was, kon de zitting, van de Ternenzense kamer van het Tribunaal te Goes, Woensdag In de morgen worden afgewerkt en kwam alleen mej. Mr Anne Bolle als verdedigster aan het woord. Aan de 88-jarige A. M. Vis ser, landarbeider té Sluis, was lidmaatschap van dé N.S.B. en de W.A., verzorging van de N.S.B.-lectuur, het. dienst doen als wachtman ten laste gelégd, hetgeen hij bekende, Dooh niet /bekende hij in 1942 aan de Groepsleider toetser té Sluis te hebben medegedeeld, dat A- f 57.798, het aantal leden tot 439, v. d. Ameete weigerde de hét getal spaarders tot 1700. Zeeuwse Stroom aan te neigen Dhr W. Brand werd herko zen tot bestuurslid, dhr P. de Visser :Sz. tot lid van de Raad van Toezicht, dhrn J. Wisse Pz. en W. Provoost Az, tot plaats- verv. bestuursleden en dhr K. Brouwer tot plaatsverv. lid van de Raad van Toezicht, Tijdens de rondvraag vestigde de kassier de aandacht van de leden op de gelegenheid tot het voldoen met geblokkeerd geld van alle "belastingen die nog diükken op het jaar 1945,' de aanslagen in de Vermogensaan- wasbel., de heffingen ineens als mede nog mogelijk te ondergane zekerheidsstellingen. Men zij in middels gerust, dat het geblok keerde geld zijn waarde be houdt. WESTKAPELLE. De gemeenteraad van West kapelle heeft besloten om inwo- nfers, die in de oorlog tengevolge van bombardementen en be schieting werden gedood, en die een tijdelijke rustplaats vonden té Oostkapelle en Domburg, over te brengen haar de be graafplaats van Westkapelle. Ret was in 1944 niet» mogelijk de?e..2Ö0 personen t'o Westka pelle te begraven, omdat door dé inundatie de begraafplaats niet te gebruiken was. - Als een der eerste grote objecten van het Üerbeplan- tingsplan op Walcheren is de begraafplaats te Westkapelle Van nieuwe bomen voorzien, In alles tooht Westkapelle, dat- doof de oorlog verwoest wérd, thans het beeld van her leving. Al de stüdentén in de medi- c ij hen verbaasden zich eenparig tóen ze h'éordefi, dat een der nieuwelingen eén geboren edel- ih'ah was. Adellijke lui werden immers meester in de rechten. Db verwachting was dus hoog gespannen, EepV, boerenzoon vribiis vader vóórzitter was van eëh christelijke kiesvereniging, hoopte contact te krijgen met dgrt ontwikkelden jonkheer- en Verstandig tfet hem te kunnen praten over politiek. j VpQi'zichtig en bescheiden -trachtte hij hem te naderen. Egbert, gestreeld door hét ont zag, dgt zijn adellijke naam hém deed genieten, gedroeg zich nederbuigend én joviaal jegehs de collega, hoewel deze èen zoon Van een van papa's pachters had kunnen zijn- In die tijd kwam Egbert thuis en zag het geweldige bord, welks wanstaltig uiterlijk het prach tige gazon Vooï de statige gevel van het oude patriciërshuis ont sierde. „Stemt de lijst van de N.S.B.!" Zijn stomme verbazing was gezakt, toen hq drie dagen la ter terugrèisde naar de acade miestad. Ze stoldé zelfs tot een plan, dat hem te binnen schoot en dat hü verder uitwerkte in de trein. Als zya collega praatte over eh de verspreiders van het blad tóegang tot zpn erf te verlenen. De verdedigster zeide, dat V. erg nerveus van aard is. Hij meende door sociale overwegin gen, dat het moest kómen tot „ééh partij" en zo Icwam hij bij dé N.S.B. en toen ging het ver der, Hij vond een uniform mooi, Want is wel ijdel, maar rii'et k'Waad. Verdedigster -vraagt dringend clementie. De. 25-jarige C. P. Bak- k e l', schippersknecht te Zaam- slag, liet zich tot sympathiserend lid ompraten. In 1943 werd hij wachtsman en in 1944 Kriegs- rnarinier. Besch. zeide bij de Duitsèrs meer te kunnen ver dienen en bang te zijn geweest om naar Rusland te worden 'ge- zónden. Mr Bolle verklaarde; dat deze fiirike jónge man steeds tegen N.S.B. en Duitsers is geweest, hij heeft maar één keer contri butie betaald en na 14 dagen weer bedankt. In Noorwegen werd hij toén hy daar was gaan werken ingedeeld bij de Kriegs- marlrie en later werd hy in Duitsland krygsgevangene ge maakt. Nu werkt hij op eigen verzoek in de mijnen en hoopt dit ook na in vrijheidstelling te. mogen blijven. Pleitster vraagt daarom uiterste clementie. Hun schuld niet. Vervolgens was de 25-jarige E. P. V e 11 e m a n, admini strateur te Terneuzen aan de beurt. Deze zeide op aandrang Jid der N.S.B. te zijn geworden en gééft tóe alles geweten te dag 14 Mei. hebben. Voor de O.T. heeft hij in verschillende plaatsen öt Duitsland gewerkt Nu ls hij «e- dert 22 Juni 1945 geïnterneerd. Mr Bolle zeide, dat V. het slachtoffer werd van huiselijke eh sleehfe economische omstan digheden en zo tot een en an der is gekomen, wat door om gang met N.S.B,érs er niet-beter 'óp werd. Spr. drong ook ïüer op. clementie aan. De 39-jarige landarbeider W, W i e 1 a n d uit Axel moest bekennen bij de weermacht ge werkt te hebben als groeps'baas. De voorzitter zeide, dat als er bezwarende feiten rëördéo genoemd besch. er niets van wèet, maar alser iets goeds- zeggen valt, weet hij het direct. Besch, zegt een getoonde lid maatschapskaart nooit in handen te hebben gehad. Hij ontkent de woorden „Zonder N.S.B. heeft ons land gew toekomst" osit met overtuiging te hjbben ge schreven, maar alleen omdat hy bang was voor revanche toen hij bedankte^ voor de beweging. Mr Bolle zei, dat b'esch. reeds in 1941 bedankte voor de bewe ging en het nu er nog minder mede eens is dan toen reeds het geval was. Het werken voor de Duitsers was een gevolg van vordering door de burgemeester, het aansporen tot werken kwam voort uit de geest van besch. om alles goed te doen, maar niet om bij de Duitsers een goed voetje te halen. Nog een zaak zonder verde diger werd behandeld en wel die tegen de 23-jarige fabrieks arbeider G. M. de Roeck uit St. Jansteen, die zelf niet goed wist waarom hij lid der N.S.B;" is geworden en hulp- administrateur van de W.A. Ook bekent hij colporteren en stra ten beschilderen, het zijn van wachtsman en ten slotte als lid van de Kriegsmarine militaire dienst doen in Italië! Uitspraak in alle zaken Woens- overproductie en werkloosheid, arbeidsplan en aanpassing, had hij zwijgend geluisterd en zijn onkunde listig verborgen achter het maskér van nadenkend toe hoorder, die zijn beurt om té spreken in uitzicht had, doch bedachtzaam overwoog, hoe hij zijn standpunt zou verklaren en zijn inzicht bloot leggen. Dit was nu niet langer nodig. Hij had gepraat met papa en goed onthouden wat deze ge zegd had, al begreep hij niet alles. Die wijsheid zou hij repe teren tegenover zijn collega, die verbluft zou luisteren naar zo- Veel originele gedachten. Inderdaad luisterde de collega. En verbluft was hij ook. Maar behoorlijk wijs worden uit de' verwarrend door elkaar gegooi de, fragmenten van Egberts ge sprek met papa, kon hij niet. Hij merkte wel, dat de opge wonden spreker, meer opge schroefd dan geestdriftig, er zelf niet veel van begreep, want de vragen die hij hem stelde, en die een verhelderend antwoord konden uitlokken, bleven onbe antwoord. Ze werden niet be grepen. Ik 2ou zelf wel eens met je papa willen praten", zei de stu dent. „Dat kan, dat kafl. Zeker, dat kan heel goed", verzekerde Eg- bert, verrast door dit schitterend resultaat. Daar ging hij dadelijk werk van maken en binnen 14 dagen ontving de student een uitnodi ging, om eind Augustus of be gin September vijf dagen da gast te zijn van Egberts ouders. „Dan zijn de dagen nog mooi en het fruit is rijp", schreef Jonkheer Wevers de Bereclau. Heel het. adejlyk gezin wag verwonderd, toen het de boet zag. Hij was geen lummel, maar een heer, op en top een heer, Egbert droeg hem over aaii zijn huisgenoten en ging zijn eigen weg. Papa o'ccupeerde zich beleefdheidshalve twee dagen met zijn gast en liet hejn toen over aan de dames De logé voelde h-..\ onwennig, Egbert zag hy niet en de oude Jonkheer vertoonde de houding van een"rijkaard, die zijn gast uit eenvoudiger millieu trachtte tc verbluffen door het tonen van zijn rijkdom en daarby noncha lant, deed, alsof het eigenlyk nog niet de moeite waard was bij hetgeen hij straks te zien zou krijgen! De derde dag kwam hy in nauwer contact met' mama. en Irene. (Wordt vervolgd.).

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2