Nieuwe Dienstregeling Spoorwegen Het probleem van landaanwinning. Afscheidingen van de republiek Indonesië. Ministers naar Indië. Stichting 1940-'45. Wat te doen met de atoom-energie? ScUaaUtcifd nu. De weïjtva Van Duizenden boeren zonder boerderijen. Steeds meer zelfstandige staatjes. Woeste gronden in Amerika. Worden in cultuur gebracht. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. t£orst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. KantorenV-tissingen, Walstraat 33, Tel. .168; Middelburg, Rou- aangche Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon rédactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 3e jaargang No. 633 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND vrijdag 2 mei 1947 Abonnementsprijs 13.30 per kwartael Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Advertentieprijs 12' cent per m.m. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E.-8ARON v. d. FELTZ te Middelburg, Dr K. HUIZENGA te Middelburg, Rubriek Kabouters 5 cent per woord. Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet Op- en ondergang van Zon en Maan. -Zaterdag: Zon op 5.09 -u.( onder 20.06 u. Maan op 18.11 tl., onder 4.52 u. Hoog water te Vlissingen. Zaterdag i Mei: 0.53 u. 1.66 m„ 13.20 u. 1.85 m. rVlr!id Naar aanleiding van de be- Kv£ tehngnied recht der ChrlSte" richten, dat de Pasoendan-par- ljjke school. Die is beëindigd. En zal, naar we Kopen, niet weer ontbranden Het was een strijd naar buiten. Nu hebben we 't over een in wendige strijd. De week van Pasen, het grote feest van de Christenen; ik zou haast zeggen: het feest van 't criterium der ortho doxie, was de week van een on derwijsstrijd tusseh orthodoxe Christenen. Helaas! En toch: geen wonder! Beroeringen in het Christen dom raken ook de onderwijzers. En dus ook de school. Want Christendom is expansief, laat zich niet opsluiten in het hart, wil zich uiten in het leven. En wat zich uitleeft in het schoolleven, wordt, als 't goed is gecontroleerd door de bestu ren, d.i. door de ouders; uit liefde tot hun kind, uit gehoor zaamheid aan God. Zo kunne» er in een tijd van geestelijke verwarring als de onze, botsingen ontstaan. Op de vergadering van de Schoolraad (de bond van scho len van allerlei^ Christelijke richting), en op die van de Christelijke onderwijzers (de „Grote", een organisatie van onderwijzers van aller lei Christelijke schakering) kwam vooral de vraag aan de orde, of een Christelijk onder wijzer, die lid is van de Partij van de Arbeid (de „door braak"!), aan een Christelijke school en in een Christelijke organisatie geduld kan worden. De een meende van niet, de ander van wel. De „Grote" nam met overwel digende meerderheid het besluit, on: een commissie uit zo goed als alle „Christelijke onderwijs organisaties (dus ook uit die van schoolbesturen) te doen benoe men, die advies zal geven over deze "materie. Een loffelijk besluit o.i. Onvoorwaardelijk veroordelen wc het lid zijn van de P. v. d. A. Maar als onderwijzers, die we voor oprechte Christenen moe ten houden, menen, lid van de P. v. d. A. te kunnen zijn, moet men rijpelijk overwegen, vóór men definitief oordeelt, dat die onderwijzers uit de school moe- ten. Het lijkt niet onmogelijk in deze tijd van geestelijke verwar ring, vooral bij jonge mensen, dat men in sommige gevallen „ja", in andere „neen" zal zeg gen. Mocht het advies, goed gefun deerd, luiden: het lidmaatschap is niet te dulden in een onder wijzer aan een Christelijke school, dan zal toch ernstig met een betrokkene moeten worden gesproken, vóór de algemene re gel individueel wordt toegepast. Valt het advies anders uit, dan moeten de daardoor teleurgestel- den toch wel de broederlijke liefde actief laten blijven voor de „doorgebrokenen", die nog niet uit de Christelijke school gebroken zijn. H. tij een onafhankelijke staat zal proclameren, heeft de republi keinse minister van Binnen landse Zaken verklaard, dat deze partij naar zijn mening ge dragen werd door een kleine groep. Hij voegde daaraan toe, dat hij en Soekarno op hun rondreis door West-Java op massavergaderingen het volk gevraagd hadden of het afschei ding van de republiek wenste. Toen heeft men geantwoord met een beslist „neen". Op de vraag, of de partij al- delingen in de republiek zou mogen stichten, antwoordde hij, dat hiertegen geen bezwaar be stond, mits de orde en rust niet zouden worden verstoord. An ders zou de republiek ingrijpen. Wervelstorm in Noord-Amerika. Een wervelstorm, welke Dinsdag de Noord-Amerikaan- sche staten Missouri en Arkan sas heeft geteisterd, heeft aan minstens 20 menschen het le ven gekost, terwijl vele ande ren gewond werden. Vooral de dorpen Brightwater en Worth hebben te lijden gehad. In Brightwater zijn 7 personen om het leven gekomen, en in Worth minstens 13 .van de 223 inwo ners, terwijl vele gebouwen in laatstgenoemde plaats zijn inge stort. De mijnen in het Ruhrgebied. Een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken heeft de berichten, als zou Engeland hebben be sloten het beheer van de ko lenmijnen in het Ruhrgebied aan Duitsche autoriteiten over te dragen, met stelligheid te gengesproken. Hij zeide, dab Engeland de mogelijkheid van het instellen van Duitse be stuurslichamen voor het beheèr van de mijnen wel heeft over wogen, doch dat nog geen defi nitieve regel is getroffen en nog geen besluit is genomen t. a. v. de datum van over dracht. De Duitse valuta. Door- gezaghebbende zijde wordt te Londen bevestigd dat de grote vier mogendheden reeds-" üsedert verscheidene we ken te Berlijn besprekingen voeren over een herziening van het-geldwezen in Duitsland. Men heeft echter tot dusver niet veel vorderingen gemaakt en in de naaste toekomst wor den geen definitieve beslissin- g'en verwacht. De berichten, dat een devalu atie van de Rijksmark aanstaan de is, zijn door de\ geallieerdé autoriteiten te Berlijn tegenge sproken. Over het probleem van de landaanwinning belegde de Ned. Vereniging - voor landaanwin ning een persbespreking. De voorzitter Jhr Ir O. C. A. van Ijth de Jeude, Ir V. J. P. de Blocq van Kuffeler en een des kundige van de- Stichting voor den Landbouw bespraken in antwoord op gestelde vragen de voorwaarden voor de noodzaak en de mogelijkheden van land aanwinning. Gewezen werd op het noodza kelijk evenwicht tussen land bouw en industrie. Een groeien de bevolking vergt meer voed sel, dat of wel van eigen bodem gewonnen moet worden of wel moet worden geïmporteerd. Waai* het noodzakelijk is den import zo - klein mogelijk te houden, dient de productie van voedingsmiddelen zo groot mo gelijk te zijn. Op nieuw gewonnen land kan men voedingsmiddelen te len. Daarenboven kunnen over schotten worden geëxporteerd. Bestaande landhonger onder de boerenbevolking dient ge stild te worden. Moderne me thoden blijken voor productie verhoging en ter bevrediging van deze landhonger niet vol doende te zijn. Landaanwinning en economische exploitatie van gewonnen land zijn hier de aangewezen uitweg. Het door kunstwerkeïi als vliegvelden en wegen en do'or stadsuitbreidingen en industrie- en opgeslorpte land dient tijdig vervangen te worden. Inpolderingen. .De vereniging ïs er op uit, vreedzame gebiedsuitbreiding middels inpolderingen te propa geren. Bjj Waterstaat worden plannen tot het inpoldefen van Dollard, Lauwerszee, Wadden, IJsselmeerpolders, Sloe, Braak man en Land van Saeftingen uitgewerkt. Hiernevens staan het vyf-eilandenplan van Zuid- Holland en het Zeeuwse drie- eilandenplan. De vereniging staat op hét standpunt, dat snelle industria lisering nodig is om het ar- beidsoVerschot op te nemen, en de export te vergroten. De land bouw is echter ook een belang rijke economische factor voor de export. Van 1937 tot 1939 maakten landbouwproducten omstreeks 25 procent van de totale export uit. Hoewel de tijd, vooral in ver band met arbeidskrachten niet gunstig is, meent de vereniging toch, dat althans vergaande voorbereidingen voor landaan winning moeten worden getrof fen. Afbeid, kapitaal en materiaal zijn schaars en thans onmis baar voor herstel en verdere industrialisering. De tijd behoeft echter niet ver te zijn, dat een arbeidsoverschót ontstaat. Dit kan gradueel wor den opgevangen door landaan- winningswerken. Weijc voor velen. Het centraal planbureau re kent in de komende vijf jaar op een totale jaarlijkse 'inves tering van 1,8 milliard gulden, met daarnevens het plaatsen van 300.000 nieuwe arbeids krachten. De vereniging meent, dat in dien de kosten van de Zuid- Westelijke IJsselmeerpolder thans 2'4 maal hoger zouden zijn dan in 1939, de uitvoering van een driekwart procent van de geraamde jaarlijkse investe ringen en een procent van de arbeidskrachten zou vergen. Absoluut zijn de kosten hoog, relatief echter hiet. Indien op moderne wijze, aldus de me- liing van de vereniging, land wordt gewonnen, gereed ge maakt voor de landbouw en bewoonbaar gemaakt voor een bevolking, dan zal na een tijd j van #proefnemingen de som van I arbeid en kapitaal zeer zeker vruchten dragen. Deze vruchten zouden dan tot uitdrukking komen in modernere landbouw methoden, grotere productie voor de binnenlandse markt, grotere export, kleinere import, een beter evenwicht tussen be volkingsgroepen, die in land bouw en Vindustrie werkzaam z'ijn en daarnevens een oplos sing brengen van de vraag, die vele jonge boeren zich stellen: hoe kom ik aan een boerderij. Bij - een enquete bleek, dat 17.QOO boeren zonder land zijn. Zij hebben 300.000 Ha. nodig, om uitbreiding van land vragen 37.500 boeren voor een totaal van 150.000 ha. De vereniging ziet in de naas te toekomst mogelijkheden tot het sluiten van de kustlijn met droogmaking van water, dat niet voor scheepvaart of Water afvoer nodig is. Hierdoor zou men 375.000 ha land in ver schillende delen van ons land en 220.000 ha in het IJsselmeer kunnen winnen. Communistisch recht. Stockholms Tidningen heeft een medearbeider uitgezonden naar Joego-Slavië, die o.m. het volgende schrijft: De saloncommunisten spelen een wonderlijke rol in het nieu we Joegoslavië. Men kan ze een voudig niet missen, daar de ge hele betere klasse is „geëlimi neerd", en zij nu eigenlijk de enigen zijn, die met West Euro pa kunnen omgaan. ,Een van de zeldzaamste onder hen is de scheppef van het nieu we rechtswezen op communisti sche grondslag in het land, Mose Pijade, die nu een" sleutelpositie inneemt in de almachtige com munistische partij, éij was vroe ger schilder en heeft te Parijs gestudeerd. Het is een .klein mannetje, gebogen als gevolg van zijn veeljarig verblijf in verschillende concentratiekam pen. De correspondent heeft met heni gesproken. Volgens deze man is er geen abstracte recht vaardigheid, doch alleen maar het belang van het volk. Wat in COLORADOKEVER GEVONDEN. De Duitse industrie. Van Britse zijde- is verklaard, dat de Engelsen en Amerikanen weldra een nieuw plan inzake het peil der Duitse industrie ge reed zullen hebben, welk plan dat van Potsdam zal vervangen en van toepassing zal zijn op de gefuseerde Anglo-Amerikaanse zone. Waarnemers zijn van oordeel dat dit een der eerste stappen is op de weg naar een -economi sche wederopleving in de ge combineerde zone. Amerikaanse steun aan Griekenland. De Amerikaanse economische missie in Griekenland komt in haar rapport aan de Amerikaan se minister van Buitenlandse za ken tot de conclusie, dat Grie kenland gedurende de eerstvol gende vijf jaar steun van het buitenland nodig zal hebben. De trouw van Ambon." In „De Maasbode" van j.l. Woensdag stond het navolgende Bij -graafwerk in de tuinen om gericht": de Goffert te Nijmegen werd een Colorado-kever ontdekt. Het republikeinse blad „Beri- ta Indonesia" toont .zich weinig tevreden over de gang van za ken. Wat te begrijpen is. Soekarno had zich voorge steld, dat zijn gezag over heel de linie zou worden, erkend, maar dat -blijkt niet het gevai te zijn. Na er aan herinnerd te heb ben, dat de republiek bij de opening van het Oost-Indonesi sche parlement haar belang- f Zeeschepen te. Semarang. Twee Nederlandse zeescheep- jes zijn de haven van Semarang 'uittreden van de Zuid-Moluk- Ambon trouw aan Oranje. Op zijn inspectietocht in het Oosten van de Archipel is vice- adm. A. S. Pinke gisteren op Ambon gearriveerd. Hij werd toegesproken door de woord voerder van het politiek Comi té uit de „Gaboengan Sembilan Serakat", de heer K. Litaai, die in het algemeen de aandacht vestigde op de trouw, van het volk van Ambon aan het Oran jehuis en in het bijzonder op df doelstelling van het comité: het binnengelopen; de eersten sinds de Japanse bezetting. Het zijn de „Messarong" die 350 ton meet en 600 vaten asphalt van Soerabaja aanbracht en de 523 ton metende „Hollandia", die stukgoederen uit Batavia aan- voerde. Generaal Kruis te Batavia. stelling heeft getoond "vervolgtBegeieid door drie. jagers van het bovengenoemde blad: Indische luchtmacht is De vraag is nu. wat is het Woensdag een Skymaster uit standpunt van de republiek te- Nederlan| geiand met luitenant- genover de „Negara Indonesia i generaai Kruis, chef van de staf •T"T?°er Deze Negara is in van de Koninklijke luchtmacht, strijd met Lmggadjati m het boord HiJ werd begroet - t, en vertegenwoordigers van dr genegeerd. Een offïeieel protest van jjook en vice-admiraal Pin- ïs echter niet ingediend, noch k alsmede door tal van leger- werd er een positief standpunt autoriteiten. bekend gemaakt. Een groot deel van het volk- in Oost-Indonésië. is voor de republiek en wacht op orders. Thans zijrf ze in twij fel of ze Oost-Indonesië zullen steunen of niet. Ofschoon Sjahrir eens ver klaard heeft, dat de republiek de „Negara Indonesia Timoer handelsbank niet is erkend, is officieel "nog niets gedaan of bekend gemaakt. Totdat plotseling een delegatie naar Oost Indonesië zou worden gezonden, die echter is afgewe zen. Een verduidelijking is zeer r,ewenst. Indonesische opgericht. Het te Batavia verschijnende republikeins^ blad „Berita In donesia" meldt, dat te Bandjer- masin een vergadering is gehou den voor de oprichting van de IN. V. Bank Indonesia, met een kapitaal van f 1 millioen. Smeeroliefabriek in werking. ken uit de staat. Oost-Indonesië. Naar aanleiding van dit be richt schrijft men aan „Het Laatste Nieuws": „Ik ben zelf van 1939:1941 op Ambon geweest en was veel in aanraking met het Ambonse volk. Is het niet diep treurig, dat dit volk moet vragen, óm terug te komen tot ons? Eén volk dat met ons door eeuwen lange. traditie verbonden is, en dat Wij door Van" Mook aan Oost-Indonesië afstonden! Is het niet in- en in-treurig, dat de „Indië-kénner" Romme. bij zijn bezoek aan Ambon, toen het volk hem verklaarde, dat het bij Nederland behoorde, ant woordde ongeveer in die zin: „Als, jullie je verzoek op de juiste wijze vóbrbrengen, zal er wel rekening mee -worden ge houden". En nu vraagt dit volk- weer via vice-admiraal Pinke. Wordt het nu langzamerhand geen tijd dat we iets dóen tegen de „verdwazing" van onze Re gering, gerugsteund door Rom me c.s.? Het te Batavia verschijnende I _°n(ter de verdachten bevinden republikeinsche blad „Ra' jat" fu"ctlo"nariss?n ValL 'l m.H,, da, aan 1^ S SSS Ook West-Borneo van de republiek. los bureau en de chef van de soci ale dienst van de spoorwegen. Mevrouw Sjahrir keert naar Nederland terug. De centrale republikeinse ra dio meldt, dat volgens welinge i ergens in Oost-Java weer in werking is gesteld. De maandelijkse productie be- draagj enige honderden tonnen Tijdens de doorreis van het -smeerolie o.a. voor gebruik van gezelschap van de lt-gouverneurauto's. Tót op heden werd generaal naar Makassar heeft dé i slechts van een ketel gebruik Sultan Abdoel Hamid van Pon- gemaakt. Er is echter een twee- tianak een onderhoud gehad met1 de aangemaakt, die de produc- [lichte, kringen mevrouw Sjahrir de „Nieuwe- Courant". tje zaj"verdubbelen. Deze fa- [echtgenote van de premier, naar Hij verklaarde, dat in West- briek, de eenige op geheel Java,Europa terug zal'gaan en wel Borneo nagenoeg de gehele be- heeft 500 man in' dienst. lnaar Brussel. Voorts werd me- volking de spoedige oprichting degedeeld, dat haar komst naar wenst van de staat Kalimanten 1 Republikeinsche function- jndië op haar eigen initiatief mot een autonome status. narissen gearresteerd. j gebeurde. Naar zijn verklaring was er Verschillende hoge republi- Moet hieruit worden afgeleid; slechts ten hoogste een half keinse functionnarissen uit Ché-dat Sjahrir op de tegenwoordig- rocer.t der bevolking van West ribon zijn wegens corruptie ge-:heid van zijn Hollandse vrouw voor de republiek, zei- arresteerd, zo bericht het Chi- niet gesteld is? hjj. nese blad „Keng Po". i DE 23ste NA DE BEVRIJDING. Toen op 15 Augustus 1945 dë eerste dienstregeling van de Neder- lands.che Spoorwegen na de bevrijding verscheen, waren nog slechts enkele stappen gezet op de 'weg naar herstel van het zo zwaar ge troffen bedrijf. Het was'een klein vouwblaadje met weinig treinen, maar dat niettemin getuigde van het vele werk, dat in enkele maanden was volbracht. De brug bij Nijmegen was hersteld en men "kon, zij het met een oiriweg, van het Westen uit Brabant en Limburg weer bereiken. De dienstregeling van 6 Mei 1946 betekende een belangrijke mijlpaal in het voortschrijdende herstel der Spoorwegen. Door het herstel var. üa spoorbrug over de IJssel bij Zwolle werd de rechtstreekse verbinding met de Noordelijke provincies mogelijk. In de verbinding met het Zuiden was met het van kracht wor den Van de dienstregeling van 28 Januari reeds een belangrijke verbetering tol stand gekomen door het openen van een autobus- dienst tussen Geldermalsen en 's-Hertogenbosch. Het voorlopige herstel en de" heropening van de spoorbrug bjj Moerdijk op 24 Augustus 1946 - betekende in het bijzonder voor Zeeland en -Wést-Brabant een grote vooruitgang. Door het ver vallen van de busdienst tussen Dordrecht en Lage ZwalUwe won men ongeveer een uur op de reistijd. Bruggen werden hersteld, lijnen werden geëlectrificeerd, iedere nieuwe dienstregeling getuigde weer van de voortgang van de wederopbouw. De opening vah de Maasbrug bij Hedel sluit de phase van het tijdelijk herstel der grote spoorbruggen af en opnieuw konden belangrijke verbeteringen worden ingevoerd, speciaal weer in de verbinding met het Zuiden. BUSSEN ALS TIJDELIJKE AANVULLING. Helaas was het niet mogelijk) het herstel-van het rollend mate rieel gelijke tred te doen houden met de expansiemogelijkheden van de dienstregeling, hetgeen voorzien was. Nog steeds zal de bus de trein moeien ondersteunen en bij de nieuwe dienstregeling op 4 Mei-zullen 20 N.S. buslijnen in exploitatie zijn, waarbij met na druk gewezen diefït te worden op het tijdelijk karakter hiervan. Het totale in exploitatie zijnde net zal met ingang van de nieuwe. (23e) dienstregeling na de.bevrijding gestegen zijn tot 3108 K.M., het aanl^il- reizigerstreinkilometers, dat per etmaal gereden zal worden op werkdagen zal ongeveer 78.000 bedragen. HET ROOKVERBOD. Nu in alle rijtuigen wederom de vereiste opschriften, die aan geven of het is toegesiaan wel of niet te roken, zijn aangebracht en de verhouding „roken" „niet roken" geleidelijk 'aan van 1 1 op 2 1 is gébracht, zullen de Nederlandsche Spoorwegen strenger dan tot dusverre moeten staan op de naleving van het rookverbod. In hun eigen belang wordt de treinreizigers aangeraden'zich té schikken in de bestaande bepalingen en het duidelijk aangegeven rookverbod in acht te nemen. Het trein- en stationspersoneel heeft strenge consignes op de naleving van hiet verbod tp letten. Minister Jonkman over het doel van de reis. In verband met het aanstaande vertrek van de ministers Beel en Jonkman naar Batavia heeft, minister Jonkman in een onder houd met het A.N.P. nog eens nader het doel omschreven van de te ondernemen reis. - Dit doel vatte de minister sa-welke zich voordoen, dat de he men in de volgende puntenIn de i ren Hirschfeld en Albarda mee- eerste plaats willen wij, de re- gaap, omdat altijd heeft vastge- gering ons oriënteren ginds. Daar- staan, dat na de ondertekening naast' is het de bedoeling óe landvoogd en de -Commissie-Ge neraal in te lichten over de ver houdingen hier. Wij willed voorts besprekingen voeren over ener zijds de loyale en de royale uit voering van de wensen en rege lingen van Malino en anderzijds van' de overeenkomst van Lmg gadjati, waai.lij aldus de mi nister natuurlijk ook ter sprake komt, welke personen on der de huidige omstandigheden het meest; geschikt zijn om be paalde posten te bezetten. Dit is volop aan de orde, zoals ik al op 19 December 1946 in de- Tweede Kamer heb aangekon digd toeq ik zeide, dat dit na de ondertekening van het politiek accoord zou geschieden. Ten aan zien van de geruchten, omtrent bepaalde benoemingen zeide de minister, dat uiteraard voor de terugkeer, der ministers naar Ne derland geert verandering in de" bezetting van de verschillende posten is te verwachten. De miijister verklaarde nog, sprekende over de vraagstukken, j het belang van hetr volk is, is recht, en wat niet in,het belang van het volk is, is onrecht. „Daar ik moei lijk kon begrij pen hoe dit werkelijk is te ver enigen met rechtvaardigheid vólgens burgerlijke begrippen, vereenvoudigde Pijade de zaak voor mij. Alles wat tegen ons en onze strijd is, zei hij, is on recht en is strafbaar, en alles, wat ons begunstigt is recht. Dit uitgangspunt verklaart de ge hele ontwikkeling in Joegosla vië, die in bepaalde opzichten in communistisch radicalisme verSer is gegaan dan de Sovjet republieken, en dit uitgangspunt geeft ook een voorstelling van hoe het in andere landen zo# gaan, wanneer de communisten de leiding zouden krijgen. Wat men in burgerlijke taal bedoelt met oppositie is dus vol gens-- deze nieuwe recjitbegrip- pen niets anders dan landver- raad, en de vertegenwoordigers hiervan zijn dan ook in Joego slavië ter dood j veroordeeld of bevinden zich in ballingschap, gebrandmerkt als oorlogsmisda digers. (Door een bijzondere medewerker). Als een onderdeel van de strijd om de opbrengsten vun de grond te verhogen om in de eerste levensbehoeften van de mens te voor zien, zijn Amerikaanse landbouwdeskundigen begonnen met een programma op lange termijn om weidegrassen te zaaien op woeste gronden en aldus droge, onherbergzame gebieden te veranderen in grazige, groene weiden. In het zuidwestelijk deel der V. S., de droogste streek van het land, worden klei-kogeltjes, welke zowel het zaad van een sterke Afrikaanse grassoort als een meststof en praeparatefi te gen knaagdieren, insecten en schimmel "bevatten, door middel van laagvliegende vliegtuigen uitgezaaid. Deze kogeltjes zijn bestand tegen de gevaren der woestijn en kunnen 48 uur na een regenval ontkiemen in de droge grond. Door middel van proeven heeftmen vastgesteld dat dit gras gedurende ten min ste tien jaar kan blijven leven op het 'kléine beetje vocht dat in deze streken voorkomt Het gras, dat uitgezaaid zal worden over een oppervlak van 50000 acres (20.000 ha) in de Indianen Reservaten, zal bodem erosie-voorkomen en tot voed sel dienen van de kudden, waar de Amerikaanse Indianenstam men generaties lang van ge leefd hebben. In de geïrrigeerde streken van Californië is het bevloeien van droog grasland toegevoegd aan het programma op lange ter mijn van de her-bezaaiing van land waar op het ogenblik slechts een stuk vee op het gras van 9 acres (3.6 ha) kan leven. Zes buitenlandse grassoorten zijn in 33 counties gezaaid, in een poging om het seizoen, waarin het vee- grazen kan, met ongeveer vier weken per jaar té verlengen. Nieuwe zaai-methode. Ten einde de gevaren der woestijn het hoofd te biedenK moest ieder zaadkorreltje voor zien worden van een kleine hoe veelheid voedsel. Te dien einde ontwikkelde dr Lyttle S. Adams een klein klei-bolletje,, dat be halve {iet zaadkorreltje, mest stoffen en praeparaten tegen schadelijke invloeden bevatte. Door zijn zwaarte kan dit bol letje, ongeveer ter grootte van een erwt, uitgezaaid worden door vliegtuigen. Het uitzaaien der bolletjes die vervaardigd worden in een kleine fabriek in Sells, Arizona, gèschiedt kort voor de regenperiode in de maanden Juli en Augustus. Zaai-viiegtuigen. Vliegtuigen spelen een even grote rol in deze nieuwe metho de als het zaadbolletje zelf. De capaciteit van het vliegtuig hangt slechts af van de inhoud van het zaai-apparaat, dat een inhoud heeft van 680 kg. Tijdens gunstige weersom standigheden kan een opper vlak van 800 ha per dag wor den bezaaid. Dit zaaien ge schiedt van een hoogte van on geveer 150 meter. Eieren voor banketbakkers. Banketbakkers zullen voort aan, voor zover de eierenppsitie dit toelaat, op toewijzing van. het bedrijfschap voor pluimvee en eieren tweede soort en uit- valkippeneieren voor de banket bakkerij kunnen verkrijgen. De toewijzing geschiedt op ba sis van de hoeveelheid import- of Zeeuwse bloem, welke voor de gebakbereiding wordt ver strekt. Gebakbereidende broodbak kers ontvangen per baal bloem van 50 kg 75 tweede soort en uitvalkippeneieren banketbak kers een dubbele hoeveelheid. van het politiek accoord de fi nancieel economische vraagstuk ken voor alles de aandacht "ver dienen., Tenslotte zeide de minister nog, dat stellig een van de eerste punten van bespreking zou zijn, het probleem van de nog in inter nering verblijvende Nederlanders. De borrels worden duurder. Accijnsverhoging met plm. 16 pet. De accijnsverhoging op het ge distilleerd zal verhoogd worden van f 275 tot f 320 'per hl, her leid tot een sterkte van 50 pet., terwijl de belasting op hout geest in evenredigheid omhoog zal gaan, evenals het invoer recht van uit en met alcohol be reide stoffen. Een wetsontwerp van deze strekking .werd"Woensdag door de Tweede Kamer aanvaard. Ministers naar België. Besprekingen voor drie landen van belang. Vijf Nederlandse ministers, te weten, de ministers baron van Boetzelaar van Oosterhout (bui tenlandse zaken), Huysmans (economische zaken), Mansholt (landbouw), Vos (verkeerswe zen), en Lieftinck (financiën), zullen zich naar België begeven waar zij Zaterdagavond met Bel gische en Luxemburgse collega's besprekingen zullen Voeren over problemen, die voor Ne derland, België en Luxemburg van belang zijn. Debat in het Britse Hogerhuis. Iri het Britse Hogerhuis is "ge debatteerd over de controle op de atoomenergie. De aartsbisschop van York zeide, dat de huidige bescha ving groot gevaar loopt ten on der te gaan, wanneer geen con trole op de atoomenergie wordt ingesteld. Hij gelóófde niet, dat dê commissie voor de -atoom energie van de V. N. uit de im passe zou komen. Lord Cherwell, de wetenschap pelijke raadgever van Churchill tijdens de oorlog, was tegen ver nietiging van, alle bestaande atoombommen daar zulks voor sommige landen een -uitnodiging zou zijn met de aanmaak te be ginnen. Lord Samuel achtte het niet raadzaam de atoombom geheel- en ai «onwettig te verklaren. Een of ander internationaal li chaam .zou er in laatste instan tie over moeten kunnen beschik ken om op te treden tegen lan den, dié van plan. zijn gebruik van de - atoombom te maken. Lord Strabolgi onderstelde, dat een internationale lening voor üe wederopbouw aan Rus land de „mentaliteit van vrees" zou wegnemen, die het de Rus sen zo moeilijk maakt hun hou: ding te bepalen. Lord Addison, die voor de re gering antwoordde, herinnerde er aan, dat de technische com-. Tekort van 3 millioen voor verzetsstrijders. Het bestuur van de Stichting '40'45 heeft medegedeeld, dat het een nota heeft gezonden aan alle Kamerleden met het verzoek er bij de fracties op aan te drin gen bij de behandeling van de Pensioenwet, die de uitkeringen regelt voor de nagelaten betrek kingen van gevallen verzets strijders en voor invalide illegale werkers, ten gunste van een ver hoging der uitkeringen aan de stichting te willen interpelleren. De stichting '40'45 keert jaarlijks een bedrag van 8 a 9 millioen gulden aan de genoem de categorieën uit. Ter bestrij ding van deze uitgaven ontvangt de stichting een erediet van ruim 7 millioen gulden uit de schat kist. Dit erediet wordt toegewe zen, zo lang de wettelijke rege ling nog niet /gereed is. - Indien het wetsontwerp, dat thans in behandeling is, onver anderd als wet wördt verheven, zal de uitkering aan de stichting tot ongeveer 6 millioen gulden worden teruggebracht. Hierin heeft de stichting aan leiding gevonden tot haar nota aan de Tweede- Kamerleden. Nieuwe tornado in V. S. Door een tornado in Noórcb- oost Texas zijn twee personen gedood, tientallen gpwond en vele'huizen verwoest. Dit is de vierde torna'do welke in de af gelopen 24 uur in de V. S. woedde. In Noord-Carolina wer den ongeveer honderd, huizen verwoest, waardoor minstens 200 personen dakloos werden. missie, die hét probleem vorig jaar heeft bestudeerd, tot de conclusie is gekomen, dat het gebruik van de atoomenergie voor industriële doeleinden en dat voor oorlogsdoeleinden niet te scheiden is. De enige moge lijkheid ligt in internationale samenwerking. Engeland zal zich ten volle achter de V. N. scha ren, die de enige hoop van de wereld uitmaken, aldus Addison.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1