WAHDELINCENjfe Verzijl Logemann. Veertig jeer getrouwd /CU LAATSTE BERICHTEN. WAT OP DEN BON? Zendingsbureau Oegstgeest. v V-' V/ 0 (JK J viir. VEERE HULDIGT ZIJN VORST, XI. 't Is prachtig zomerweer op de eerste van Zomermaand. Om 1 uur 's middags is- de Prins op Zanddijk gekomen, een gehucht op een kwartier afstand van Veere. Daar beginnen in Veere de klokken te luiden als hij door de erepoort rijdt met het welkomst vers ,\Vat heilzon rijst ons op! Wij zien vorst Friso naderen. En Veere erlangt hij als het erfdeel van zijn vaderen". Nog enkele minuten en hij rijdt door de Zanddijkse poort en staat op het plein bij de oude cathcdraal. ,,Rij in, doorluchtig vorst'. De Veerse burgerij veriieugd, ont sluit dees' poort heur prins en 't hart hierbij", roept de erepoort hem toe. De magistraat der stad heeft zich hier verzameld en burge meester Vereist verwelkomd de stadhouder, terwijl hij hem naar de gewoonte dier dagen de sleu tels der stad aanbiedt. Daarna stappen ze in de ge reedstaande rijtuigen en bege leiden de Prins naar het stad huis, temidden van juichende burgers en wapperende vlaggen. Het versje op de ereboog bij de Vismarkt geeft in enkele regels Veere's geschiedenis weer: „De visvangst, de opkomst mijner [stee, Bracht met haar winst, mijn [welvaart -mee; En hielp mijn kamperveer aan C't bloeien, En tot een dorp en koopstad [groeien. Vorst Karei schonk mij 't [Markiezaat, En vader Willem stem in Staat. Mijn vierde Willem, elks behagen, Zal voorts mjjn welvaart [onderschragen". Als hij de tgappen van het stadhuis opgaat (enkele maanden geleden was bier ,voor deze ge legenheid een nieuwe opgang van blauwe arduinsteen aangebracht) doen twee kanonnen,- een op de wallen en een op een in de haven liggend schip, ieder 21 schoten horen, later nog enkele keren herhaald. Op het stadhuis weer een toe spraak van de burgemeester, door Willem IV beantwoord, 't Is ondertussen 3 uur geworden, als het hoge gezelschap op de pui van het stadhuis verschijnt, met tapijten belegd. Over de balustra- de is een rood kleed gehangen, waarop een kussen in dezelfde kleur. Hier zal de Prins zijn eed als markies van Veere zweren. Met luide stem leest de stads secretaris de eed op: „Wij Willem Karei Hendrik Friso, bij de gratie Göds( dan volgen al de titels enz, enz., enz,). Als markies dezer stede en heerlijk heid Van der Vere met haren ge volge, beloven en zweren bij deze de ware Gereformeerde Christe lijke religie, weduwen en wezen té beschutten, beschermen en Voor onrecht te bewaren, de stad dezer stede van Veere in alle bil lijke zaken goed, getrouw, ge hoorzaam en onderdanig te zijn en voorts alles te doen, dat ge trouwe onderdanen schuldig zijn te doen", waarop de belofte .der burgers klinkt over het Markt plein: „Zo moet ons God helpen!" De plechtigheid is ten einde. Een geweldig gejuich gaat op, weer dreunen de tweemaal 21 ka nonschoten, het carillon laat zijn klanken dalen over de menigte, afgewisseld door het spel der mu zikanten. De stadhouder trekt zich terug in het stadhuis, waar een korte audiëntie volgt. De feestgangers blijven wach ten. Want straks verlaat Willem IV het raadhuis en begeeft zich naar de Ivampveerse toren waar een maaltijd plaats heeft. Als drinkbeker gebruikt de Prins de bekende verzilverde beker, door markgraaf Maximiliaan eens „tot een eeuwige gedenknïsse" aan de stad Veere geschonken (1551), nog altijd te zien in de oudheids kamer van het stadhuis. (Deze beker is tijdens de bezetting „on dergedoken" geweest in Drente). De magistraat en de kapiteins ontvangen een gouden gedenk penning als herinnering aan deze plechtige dag, de burgers die on der de wapenen zijn geweest een zilveren. Van de laatste worden er ook uitgestrooid onder de saamgestroomde schare. 's Avonds heeft er illuminatie plaats van het stadhuis, dat met oranje, wit en blauw beschilder de lantarens is behangen en van erepoorten ëh vele particulier^ gebouwen door middel, van lan tarens en kaarsen. En op "de markt wordt een 'vuurwerk ontstoken, bestaande uit vuurpijlen en vuurspuwende raderen, schitterend geslaagd in de stille zomeravond. Volgend jaar herfst zal een Het is reeds 11 uur als menBrits-Noors-Zweedse expeditie de stadhouder met fakkels ge- j naar de Zuidpool vertrekken, leidt naar zijn rijtuig, dat' hem j^( scire BE4.GIE-NEDERLANP 4 Mef 1947 'ffóe zal de uitslag zifft" en wie kan deze voorspellen Zoals België i9 ook heel Nedef- land benieuwd hoe deze wed strijd zal eindigen. Natuurlijk hopen wij allen op een Hol landse zege.; maar wie kan de uitslag voorspellen? Wie hierin slaagt, zal worden beloond De opgave der gemaakte doelpunten wordi niet gevraagd. Iedereen kan aan deze zeker interessante meningswedstrijd meedoen en mag zelfs zoveel meningen in sturen als hij zelf wil. Voor een goede regeling word] hec vol gende bepaald. 1. Deze advertentie uitknippen en é£n der onderstaande hok jes met inkt zwart maken. Men levert dezo advertentie bij aankoop van een pakje de Gruyter*si cacao in een onzer winkels vóór Zondag 4 Mei a.s. in en ontvangt deze advertentie afg*atempeld_als bewijs terug. 3. Dit bewijs goed bewaren en Zondag 4 Mei weet men al of men recht heeft op> een beloning. Iedereen, onverschillig hoeveel honderdduizenden juiste menin gen ingediend rijn, ontvangt als beloning op de volgende cacao bon zoveel pakjes cacao op zijn bonnen gratis als hij afgestem pelde advertenties met de juiste mening inlevert. Wij wensen allen, maar vooral het Nederlandse elftal, veel suc ces! De Gruyter.de koffie- en theezaak van Nederland, vooral bekend om zijn goede choco lade en cacao. Nederland zal op 4 Mei 194*" winnen JQ gelijk spelen. f~l verliezen Q --«- .T V - De Gruyter's cacao, de ideale krachtvoeding voor aportlieJ- '•-•ebbers! -(Ingez. med.) naar Middelburg terugbrengt. Een paar dagen later heeft in het markiezaat Vlissingen een soortgelijke huldiging plaats. Het feit van 1747 wil men déze zomer in Veere herdenken met een groot openluchtspel, waaraan 200 Veerenaars .(Vder bevol king!) moet meewerken. Ons !e leider van de Aehter-Indi- socialistische partij, heeft hi een rede verklaard, dat de Fransen Achter-Indië moeten verlaten, wanneer de Engelsen uit Voor-Indië wegtrekken. Met ingang van 15 Mei zal een nieuwe regeling geldig zijn voor de sluiting van rjjksslui- blad zal er wel nieuw^ over ge- j zen en bruggen des Zohdags, des ven, als het zover is. j nachts en op Christelijke feest- L. v. W. I dagen. Prof. Mr Dr J. Verzjjl, die weigerde lid van de Commissie- Generaal te worden, keert zich in het „Nieuw Utrechtsch Dagblad" tegen bepaalde gedeelten uit de rede, door Prof. Logemann op het congres van de Party van de Arbeid gehouden. „Prof. Logemann", aldus Prof. Verzij), „heeft vier dingen ge zegd, die de Commissie-Generaal raken. Er is met haar gesold. Inder- Minister Jonkman wist terdege, dat z[j het allerminst con amore deden en dat zy zich alleen had den laten vinden om „loyaal" mede te werken aan het nu ^en- dat drie van haar vier leden maar al te bereidwillig met zich heb- 6n heerlijkheden Van der Vere ban laten sollen. Zij ritste weldra met de gemene ingezetenen van 1 in vrede. die, in al haar rechten .statuten, De behoeming van, Posthuma privilegieën, keuren, handvesten en Verzijl was een volkomen mis- en usantiën te onderhouden enlukking.Inderdaad, naar de doen onderhouden, dezelve te maatstaven van de P. v. d. A. vermeerderen en niet te vermin-gemeten, of indien de regering deren, en voorts alles te doen dat gedacht mocht hebben, dat zij een goed getrouw Prins zijn on- ook die beiden zou kunnen inkap- daad. Maar dat kon alleen om- maal door de constitutionele or ganen aanvaarde accoord, en dan als uiterste grens van het toe- derdanen schuldig is te doen" Mgt de twee vingers der rech terhand omhoog geheven, hoort het toegestroomde vólk onder ademloze stilte hun markies zwe ren: „Zo moet mij God helpen!" Van hun kant zweren de bur gers hem trouw. Weer leest de Secretaris: „Wij zweren hem als snarkies selen, of mee zou kunnen trek ken inhaar rutsbaan omlaag. De twee genoemden zouden vóór hun vertrek de regering de overtuiging hebben gegeven „con amore achter Linggadjati te staan". Dat moet Prof. Loge mann dus van de regering weten. Maar dan is het een stellige on waarheid. denationale feestdag te Apel doorn de wens te kennen gege ven op die a,vond een deel der feestelijkheden bij te wonen krijgen we ■deze week 4 t.m. 17 Mei 1947. Bonkaarten KA, KB, KC 795 (serie B): Nafer wij vernemen bestaat het plan des avonds door de jeugd verenigingen een defile te doen houden voor het paleis 't Loo. NIEUW BURGERLIJK WETBOEK. Naar het A. N. P. verneemt, 9-07 alg.: 750 gr. suiker, boter- is aan prof. mr'E. M. Meyers, - hoogleraar te Leiden, opdracht verleend- om een nieuw Burger lijk wetboek te ontwerpen. REGEERINGSCRISIS IN FRANKRIJK. De communistische ministers in het Franse kabinet zijn van plan af te treden, daar de gr. gr. hamstrooisel enz., of 1500 'jam, stroop enz., of 750 chocolade of suikerwerk. B-08 alg.: 50 gram cacao. Bonkaarten KD, KE 795, (serie B): B-14, B-15 alg.: 250 gr. suiker; boterhamstrooisel enz., of 500 vaQ plau ulal u, gr. jam, siroop enz., of 250 gr. Communistische Partij haar po chocolade of Suikerwerk. [i(;iek ten aanzien van lonen en B-16 alg.:.50 gram cacao. jprijzen heeft gewijzigd. Bonkaarten MA. MD 795 (bijz..„'ff tbhoi/l c Mtoorlnnel (cbPMi ïi\» QG Cl ISIS Ifr ïlGt KflöUlGt jjZGSf «beid, a.s. moeders) (serre B>-jernstlg., is en zij V00rSpellen de 3-21 suiker: 250 gr. suiker, bo- van regering binnnen 24 tot 48 uur. terhamströoisel enz., of 500 gr. jam, stroop enz., of 250 gr. chocolade of suikerwerk. Paul Ramadier heeft gister avond een radiorede uitgespro- Tabakskaarten énz. qa, QB, jken- QC 703: I MIDDELBURG. 71-1 tabak: 3 rantsoenen tabaks- j Gas en waterleiding. artikelen. j wij vestigen de aandacht op 71-2, 71-3 tabak: 2 rantsoenen jn dit nr. voorkomende ad- tabaksartikelen. vertentie van het Gas- en water- 71-1 versnaperingen: 200 gram leidingbedrijf, waarin gewaar- chocolade of suikerwerk, of gehuwd w.ordt dat aanleg van 200 gr. suiker, botërhamstrooi- njeUwe of verandering aan bê- sel enz., of 400 "gram jam,staan(je installaties uitsluitend stroop enz. mag geschieden door gas- en wa- 71-3 versnaperingen: 100 gram vevfitters die door het bedrijf chocolade of suikerwerk, of 100 gr. suiker, boterhamstrooi sel enz., of 200 gr. jam. stroop enz. Bovengenoemde bonnen kun nen reeds op Vrijdag 2 Mei wor den gebruikt. erkend zijn. hm. de koningin zal op nai DE TTONALE FEESTDAG FEESTELIJKHEDEN BIJWONEN. DE BILT 2EGT! Koud Weer. Weersverwachting, geldig tot Donderdagavond: Meest krachtige wind tussen Nöórd-West en- Noord-Oost, Af H.m. de Koningin hef ft aan en toe regenbuien, koud voor de comité voor de viering van tijd van het jaar. laatbare, dus aan 't „aangeklede" Linggadjati. Sterker nog, de minister heeft daaraan ook uiting, gegeven; hij begreep volkomen, dat hij hen met „con amore" nooit vangen kon. Toen hen diezelfde bewering in Batavia per r telegram werd voorgehouden, hebben zij dan ook 'per kerend telegrafn 'de zaak recht "gezet. De twee genoemden zouden (erstond aan de dijk zijn gezet 'Weet Prof. Logemann ook dat van de regering Heeft men hem er dan niet bijverteld, dat zij on- middelijk na de woordbreuk te genover de Kamers telegrafisch geweigerd hebben verder mee te doen en dat toen de minister nog gevraagd heeft of hun besluit on herroepelijk was Neen,, met dit soort praatjes moet men zelfs op zulk een hoog „congres", niet aankomen!" Aldus Prof. Verzijl in het „N.U.D." POOLSCHE EIEREN NAAR ENGELAND. De Engelsche minister van Voedselvoorziening, John Stra- chey, heeft tijdens een perscon ferentie medegedeeld, dat tegen het einde van deze week de on- derteekening van een overeen komst tusschen Engeland en Po len wordt verwacht, waarbij En geland van Polen 30 a 50 mil- lioen eieren zal kopen, welke voor 30 September a.s. naar En-' geland zullen worden verscheept. FEUILLETON 10) door K. JONKHEID. Nu zat hij bij het warme for nuis, meer dood dan levend. Medelijden vervulde de har ten van het toekijkende drietal, boer, vrouw en knecht. Met 15 gulden op zék aanvaardde Arend de terugreis. Uiteindelijk had hij nog een beste dag en in tevreden stemming liep hij met stevige pas naar huis. In de vroege zomer verscheen hij opnieuw. Hij was weer de oude praatjesmaker, irriteerde Manus met zijn gezwets, deed afkeer en tegenzin snel en krachtig herleven en nieuwe wortels maken. Het ging Weer om geld, geld. „Als je The wat meegeeft, pas ik weer een paar weken op je moeder", lachte hij vals. „Wie zal haar anders beschermen te gen haar vriend, nu jij er niet bent?" Manus smeet hem een rijks daalder toe. „Maak dat je weg komt, él- lendeling." Arend pakte het geld en grijnsde. Terwijl hij wegliep keek hij nog één keer achter om ca riep spottend: „Binnen- Deze overeenkomst is een nieuwe stap op de weg tot her vatting van de vooroorlogse Poolse export van eieren naar Engeland. Voor de oorlog exporteerde Polen jaarlijks 280 millioen eie ren naar Engeland. In een polemiek met Dr Brou wer. zendingsdirector te Oegst geest over de. Indische kwestie en wat daarmee verband houdt, schrijft C. E. Klink te Voorburg in „De Nederlander" o.m. „Ik zou dr Brouwer wil'en vragen óf het óók vrucht van „na-oorlogs denken" is, dat te genwoordig op het Zendingsbu reau wel „Het Vrije Volk" wordt 'gelezen, maar een blad als „De Nederlander" daar blijk baar contrabande is? Is de „lei ding" van het Zendingsbureau zo bang voor de inhoud van „De Nederlander", dat deze aan de kwekelingen onthouden moet worden? Als dat'zo is, noem ik dat eveneens crypto-nationaal socialistisch." Als dat zo is. Opheldering is hier zeker gewénst. GEEN VACANTIEREISJES NAAR BELGIE. De invoering v§n de z.g. Car nets, welke bereids was aange kondigd, zal niet doorgaan, om dat de resp. regeringen het niet eens konden worden. Dit bete kent dat ook voor het komende vacantieseizoen het toerisme nog blijft beperkt tol het uitwisselen van een aantal groepen, terwijl voor de particuliere vacantiegan- gers de mogelijkheden van 't toe ristisch bezoek aan Belgie voors hands wel zeer minimaal moet blijven. UITBETALING VAN DE EXTRA PENSIOENUITKERING. De" 'pensioenraad deelt mede, dat de uitbetaling van de extra pensioenuitkering oVer 1946 voor zover deze nog niet in de maand Maart van dit jaar werd afge haald, wederom en alsnog op de postinrichtingen betaalbaar wordt, gesteld tegelijk met de normale betaling van de pensi oenen over het tweede kwartaal 1947. Omtrent eventueel dan nog achterstallige posten van boven genoemde uitkering ontvangen belanghebbenden persdbnlijk na dere mededeling. Zeeland btengc één ton per jaar op voor de Stichting 19401945. De Stiohting 1940r-1945, die zich belast met de verzorging van de nagelaten betrekkingen der in de "ondergrondse strijd gevallenen, verwacht, dat de Re gering een pensioenuitkering van zeven millioen gulden voor dit doel zal- verlenen. Daarnaast zal de Stichting zelf nog twee millioen moeten bijpassen. Van Zeeland wordt ca. een ton per jaar gevraagd, een be drag, dat zeer gemakkelijk ge haald kan Worden, indien iedere Zeeuw even een handje helpt. Deze hulp zal behalve een fir nanciële steun ook een persoon lijke medewerking moeten zijn aan de grote inzameling^ die in de week Van 519 Mei zal wor- 'den gehouden. Er zijn honderden medewerk sters nodig en een middag, een avond of een uurtje in die week kunnen de meeste vrouwen en meisjes wel beschikbaar stellen. Er zal niet met bussen wor den rondgegaan, doch met inte kenlijsten, wSarop men een be drag ineens of per jaar. kan in vullen. Opgaven worden gaarne inge wacht aan het bureau dér Stich ting. 19401945, Dam 2 te Mid delburg (tel. 2777)en voor Vlissingen óij de heren J. Blan- ltenburgh, Groenewoud 38, A. L. Eversdyk, Verk. Qakkelaaf- straat 55 en C. J. Kambier, Schuitvaartgracht 33. Zangconcours. Het jaarlijks te houden Zang concours van de afd. 'Zeeland van de Kon. Bond vafi Chr. Zangver. waarvoor steeds grote belang stelling bestond in Z.-Be'veland, wordt ditmaal gehouden in West- Zeeuwseh-Vlaanderen. Dit district dat zo zwaar ge teisterd is door het oorlogsge weld, en ook op cultureel gebied veel geleden heeft, hoopt men op deze wijze iets te kunnen geven. 28 verenigingen hopen deel te nemen aan dit concours. We twijfelen niet of er zal grote belangstelling voor be staan. Polder Walcheren.; Bij een op Maandag 28 April gehouden aanbesteding is door onderstaande firma's ingeschre ven voor: Het maken en ingieten met asfalt van steen- en beton blokglooiing op gedeelten van het buitenbeloop van de Westkapelse dijk. gelegen tussen de dijkpalen 13 en 29. D. Verstoep, aannemersbedrijf •f728.000: F.eef's Aanneming»- en Handels Maatschappij f780.000; J. G. en G. van Oord f775.000; Mij. Wegenbouw N.V. f 777.000; Aatinemers Mij. Gruno f 852.650; Fa. D. Monshouwer f910.000; A. Rovers W. de Wijs f 989.000. MIDDELBURG. Maandag 5 Mei a.s. zal des avonds, te 8 uur op de Markt een concert dooi' het Middelburgs muziekcorps worden gegeven, terwijl te half 10 een fakkelop tocht Van de Markt zal vertrek ken, waaraan medewerking ver leend zal worden door de Chr. Muziekvereniging „Oefening na den Arbeid" en de band van de kort viert je papa z'n veertig jarige bruiloft!" Die woorden bleven haken jn Manus' ontvankelijk gemoed, daarover ging hjj piekeren. Hij was nu 22 jaar.. En nog wist hij niet, wat hij van die duistere dingen denken moest. Wie .kon hem inlichten? Groot vader? Ja! Grootvader! Manus heeft enige dagen ver lof gevraagd en nu is hij thuis. Hij gaat op weg naar grootva der,, die inwoont in een Te huis voor ouden van dagen, waar het vandaag bezoekdag is. Hij loopt óp de weg eh pas seert het huis, waar over enige dagen een feestelijke dag wordt gevierd. Hij kijkt naar de grote deur, die juist open gaat. De tuinman treedt naar buiten en blijft staan op het bordes om te luisteren naar Mevrouw, die praat en gebaren maakt, maar plotseling verstart, als. ze naar héjn kijkt. Waarvoor is dat nodig? Grootvader een suffe oude man geworden. Manus kan niet met hem praten. Soms schijnt hij niets te horen. Maar na een half - uur wordt hij helder. Hij herinnert zich allerlei dingen en informeert daar naar. Van deze gelegenheid maakt Manus ge bruik en stelt schuchter de be langrijke vraag: „Grootvader er Middelburgse padvinders. Zowel concert als optochten gaan uit van de vereniging „Uit het Volk voor het Volk". „Onze huishouding." In enige vertrekken van de Huishoudschool aan het Molen water werd gedurende drie achtereenvolgende dagen de tentoonstelling „Onze Huishou ding" georganiseerd door de Commissie inzake Huishoude lijke Voorlichting en Gezinslei- ding. Bij de opening op Woensdag middag j.l. kon de vice-presi- dente van. de plaatselijke com missie, mevr. M. HuizengaBij- lenga, een groot aantal genodig den welkom heten, onder wie de Commtlsaris der Koningin in Zeeland met zijn eehtge- noote, de burgemeester -van Middelburg, wèth. Berenpas, dhr v. Kamer, hoofd Sociale Zaken, de Vlissingse wethouders v. Oor schot en Poppe, vertegenwoor digsters van de U.V.V. enz. Op haar verzoek heeft jhr mr W. C. Sandberg tot Essenburg de tentoonstelling met een korte toespraak geopend. Hij bracht een eresaluut aan de huisvrou wen voor hun prachtige houding tijdens de bezetting en ook voor de fiere en dappere rol, die zij in deze moeilijke tijd spelen. Het organiseren van deze ten toonstelling juichte hij toe, om dat de huisvrouw steun en goede voorlichting bij haar belangrijke werk nodig heeft. Met de wens, dat de tentoonstelling aan haar doel moge beantwoorden, ver klaarde hij haar voor geopend. Nog werd het woord gevoerd door mej. N. Westerkamp, ver tegenwoordigster dér landelijke commissie. Zjj wenste groot succes toe. Onder leiding van mej. Puijpe zongen hierna enige meisjes der Huishoudschool een aantal lie deren. De genodigden splitsten zich daarop in drie groepen, om on der ze,er deskundige leiding de tentoonstelling te bezichtigen. Voor een korte beschrijving daarvan zij verwezen naar ons nummer van Woensdag 23 April j.l., gegeven n,a.v. de tentoon- stellingsdagen in Goês. VLISSINGEN. Geen Geref. Kerkdiensten. In verband met de ongeregelde bezetting op de Zondagen van de Cantine in het Zwitsers Barak kenkamp, waar des morgens en ook in de namiddag kerkdiensten voor de bewoners van het Haven dorp wérden gehouden, is het voorlopig niet meer mogelijk om des middags of des avonds deze diensten te laten doorgaan. Er zullen dus vanwege de Geref. Kerk geen diensten meer kunnen worden gehouden. De Herv. en R.K. diensten gaan normaal door. G ('/.iris verzorgster. Door het Comité Gezinshulp uitgaande van de Diaconie der Geref. Kerk is met ingang vafi 1 Mei als gezinsverzorgster be noemd Mej. A. Vader te Vlissin gen. 0 Benoemd aan de Rijks Hogere Burgerschool de héér P. Sinke en tot conciërge de heer A. A. Daa- wordt beweerd, dat ik een adel lijke vader heb. Is dat waar? 'eet u daar iets van?" De oude 'man kijkt naden kend zijn kleinzoon in 't ge zicht. „Ja, jolden: Ja, een adellijke vader. Ja, dat is zo." Dan schijnt zijn geest weer weg te zwevert uit de werke lijkheid. Want geheel overbodig voegt hij er aan toe: „Maar dat is lang geleden, Manus." Manus gaat terug naar zijn moeder en blijft daar. Hij wil niet weg. Als het waar is, wat zelfs grootvader nu bevestigd heeft, dan is zijn hele bestaan en dat van zijn moeder een •groot schreeuwend onrecht, dat hij niet aanvaarden kan. Hij moet verzet plegen tegen zulk een toestand. Hij moethij zal.De laster der mensen is geen laster geweest! Èn Arend Kuil heeft waarheid gespro ken! HOOFDSTUK V. Egbert en Irene. Twee jaar na de grote dag van hun huwelijk was het echt paar Wevers de Bereclau geze gend met de geboorte van een zoon. Het was een ferme, gezonde jongen, die voorspoedig op men, beiden met Ingang van 1 Jan. '47. De aandacht wordt nog gevestigd op de advertentie om trent de aanmelding van nieuwe leerlingen in het nummer van Zaterdag 26 April j.L 13e Lustrum Vlissingse schaakvereniging. Het was Zaterdagavond in het Strandhuis een gezellige drukte toen de Vlissingse Schaakvereni ging haar 65-jarig bestaan fees telijk herdacht. Namens het hoofdbestuur van de Kon. N.S.B. waren aanwezig de bondsvoorz. de heer G. Zitter- stein uit Den Haag en de heeren de Bruyn uit Rotterdam en de bondssecr. de heer Modderman uit Leiden. In zijn openingswoord zeide de voorz. dhr Ir. G. de Regt, dat het hem' verheugde met vele schaak vrienden in nauwer contact te kunnen treden. Hij stelde het op bijzonder hoge prijs de kopstuk ken uit het schaakleven te mogen begroeten en sprak de hoop uit, dat de Zeéuwse Schaakbond en Vlissingen in het bijzonder, nog lange jaren met het H.B. mogen samenwerken. Dé heer Zitterstein opende de rij van sprekers, die de vereni ging allen prezen om de goede verstandhouding en het zijn ge lukwens vergezeld gaan van 2 boeken en een Zweeds schaak spel. Vervolgens werd gesproken door de heren Nordlohne "uit Goes namens de Zeeuwse Bond en zijn eigen club; de oud-voorz. J. D. C. de Vries, die speciaal uit Leeuwarden was overgeko men; de heer Schellens namens de-Middelburgse club en de heer Verburg namens de Schaakspie- gel. De heer H. Voorhans. sprak namens Sluiskil, de heer Blok en de heer Schipper resp. namens Kapelle en Koudekerke. Nadat allen door de heer de Regt waren bedankt voor de vele goede woor den kondigde de secretaris van de Vlissingse club' de Gongwed strijd aan, die een zeer geani meerd verloop had. De Vlissingse Schaakclub en haar gasten kunnen met genoe gen op deze gezellige avond te rugzien. De winnaars van de gongwed- Strijd waren: 1. J. v. d. Staal, Terneuzen; 2. G. Zitterstein, Voorz. dêr K.N.S.B., R'dam; 3. P. de Kleyn, Middelburg; 4. de Zeeuw, Middelburg; 5. A. J. C. Nordlóhne, Goes; 6. B. Schreur-' der, Vlissingen; 7. A. dë'Baare, Middelburg; 8. H. Voorhans, Sluiskil; 9. M. Verburg, Middel burg; 10. K. Maartense, Middel burg; 11. H. Boelhouwers,- Zwijn- drecht; 12. J. Kraak, Middelburg; .13. I. Blokpoel, Middelburg; 14. D. de Vos, Middelburg; 15. J. Danckaerts, VBssingen. In de vergadering van voor zitters van de Bond van Buurt verenigingen die Dinsdagavond werd gehouden werden in de vacatures ontstaan door het be danken van de heeren A. Schout en M. L. Garcia, die de functie van voorzitter en penningmees ter vervulden, gekozen de nieuwe bestuursleden de hee ren G. Lamihers en J. Snoodijk. Huldiging E. Andriessen. Welke Vllssinger op sociaal en politiek terrein kent niet de heer E. Andriessen, het oudste raads lid, die zitting heeft voor de K. V. P. De heer Andriessen, die thans de pensioengerechtigde leeftijd als ambtenaar bij de P.T.T. op de Spoorwegen heeft bereikt, gaat z[jn werk op sociaal en politiek gebied aan jongere krachten overlaten. Hoewel nog een uitste kende gezondheid genietend atht hij de tijd gekomen zich uit een groot aantal verenigingen terug te trekken. Door de Katii. Arbei dersbeweging afd. Vlissingen was daarom Dindagavond een grootse huldiging op touw gezet waar door vele sprekers de kwaliteiten van de heer Andriessen in het licht werden gestéld, terwijl ver schillende geschenken werden aangeboden. Medegedeeld werd, dat hij door de Paus zal worden begiftigd met -het kruis „Pro Exclesia et Pontifice", GÓES. Nationale herdenking. Het Bestuur van de GeffTeën- schap Oud-Illegale Werkers vér- zoekt de inwoners van Goes, in verband met de Nationale Her denkingsavond op Zaterdag 3 Mei a.s., deel te nemen aan de plechtige herdenking van onze gevallen militairen en verzets strijders. Alle deelnemers (sters) wor den verzocht zich op Zaterdag 3 Mei a.s., uiterlijk des avonds half 8, te Verzamelen vóór het Stadhuis -aan de Grote Markt, waarna in gesloten "rij naar de Algemene Begraafplaat zal worden gewandeld. Bij het Kruis zal een ieder in de gelegenheid worden gesteld" groeide. Tóen hij 3 jaar oud véas, kwam* op een zomermor gen niemand minder dan papa zelf hem uit zijn bedje halen, droeg hem naar ^le slaapka mer en toonde hem een zusje, dat in een kanten wiegje rustig lag te slapen. „Dit kindje is van mij, niet waar mamma??" vroeg Egbert bazig, toen de eerste verrassing voorbij was. „Het kindje is van ons, zoals jij ook van ons bent", antwoord de mama tactisch. Dat verstond de kleine Egbert niet. Eigenmachtig trok hfj de dekentjes weg en rukte de boel los, om ruwweg alles buiten boord te smijten, wat hem bij tijds belet werd. Toen het tweetal samen op groeide, trad de scherpe tegen- Stelling tussen hen voortdurend meer aan het licht. Egbert sterk, maar'ruw, bot en plomp. Irene gevat, geestig, begaafd met een werkzaam vermogen tot opmer ken en een rap sprekend ton getje, dat scherp kon zijn als een lancet. Terwijl de 12-jarige Egbert een of ander, vreemd -geval nog met open mond bestudeerde, had zijn 9-jarige zuster- de zaak reeds doorzien en verklaarde spottend, dat haar domme broer precies keek als een Paas-os, die de slachtbank ruikt. Jhr Mr J. W._ Quarles van Ufford blijft dit jaar nog Commissaris der Koningin. De Commissaris der Konin gin in Zeeland, jhr mr J. W. Quarles van Ufford, ontving van de Minister vati Binnenlandse Zaken het verzoek, voorlopig nog in functie te willen blijven. Dit verzoek is door hem in po sitieve zin beantwoord. Het „voorlopig" betekent, dat hij zeker nög tot het eind van 1947 Commissaris der Koningin in ons gewest blijft, hetgeen zeer vele Zeeuwen tot grote voldoening zal stemmen. Wij tekenen bij dit bericht aan. ons te hebben gehouden aan het verzoek, niet tot publi catie over te gaan, doch daar anderzijds dit niet is geschied, achten wij ons van opvolging van het verzoek thans onthe ven. Opbouworgaari voor Zeeland. Naar wij vernemen verkeren de plannen tot stichting van een Opbouworgaan yoor de provin cie Zeeland 'in eèn vergevorderd stadium. Binnenkort zal, uitgaande van de Stichting Herstel Zee land 1945, een samenkomst be legd worden, waarop mr Kra mer, directeur van 't Opbouw orgaan in de provincie Drente, een uiteenzetting zal geven van doelstelling, taak en werkwijze der provinciale Opbouworganen. Martien Beversluis vrij. De beruchte Veerse ex-burge meester Martien jBevérsluis, die geruime tijd na de 'bevrijding in een der noordelijke provin cies werd gearresteerd en ver volgens, na enige tijd te Mid delburg te hebben doorgebracht in Vught was opgesloten; is thans door de procureur-fis caal te Den Bosch in vrijheid gesteld. Hij heeft zich moeten melden bij de Stichting Toe zicht Politieke Delinquenten. bloemen te leggen, ter herden king van de gevallenen. Zowel bij de gang naar, als mede het verblijf op de begraaf plaats, moet de grootst moge lijke stilte in acht genomen worden. Op de begraafplaats zal niet worden gesproken. s-HEER HENDRIKSKINDEREN JONGETJE SPEELDE MET LUCIFERS. 4 koeien - omgekomen. fiïnsdagavond omstreeks 7 uur werd brand ontdekt in de van pakstro opgetrokken schuur van de klein-landbouwer M, Vermeule. Door de harde wind breidde het vuur zich "snel uit en stond hét gebouwtje weldra in lichte laaie. Burenhulp was vrij spoedig aanwezig, doch er viel niets meer te redden. Een viertal in de schuur aan wezige koeien kwamen om ip de vlammen, ondanks de pogin gen van de echtgenote van de boer, die trachtte de dieren te bevrijden, waarbij ze verschei dene brandwonden opliep. De brand is ontstaan doordat het 5-jarig zoontje van de fam. Vermeule met lucifers speelde. Er was niets verzekerd. HOEDEKENSKERKE. Maandag herdacht het echt paar A. Koomanden Dekker alhier, zijn 65-jarig huwelijksju- bleum. Dat de inwoners meeleed den met het jubilerende echtpaar be&'ezen wel de vele vlaggen, die ter ere van hen waren uitgehan gen. DOMBURG. Maandagmiddag stak op de markt alhier een vierjarig meis je plotseling de rijweg over, waardoor een naderende motor rijder niet kon voorkomen, dat het kind werd omvergereden. Dr Vaandrager constateerde een ge broken sleutelbeen. SENT LAURENS. Zaterdagavond 3 Mei zal 's - avonds een herdenkingsdienst worden gehouden in de Geref, Kerk. Als sprekers zullen optre den: Ds J. P. Simoons, Ned. Herv. pred. alhier en Ds G. W. Rijksen, Chr. Geref. pred. té Mid delburg. NISSE. De opbrengst van de alhier gehouden Emmablöcmcollecte is f 50.22." SCHOONDIJKE. Daar de burgemeester de heer I. A. Rosevelt door ziekte ver hinderd is zijn functie uit te oefenen, is aan Mr K. Hoekze- ma, burgemeester van Oostburg, de waarneming van het burge meesterschap opgedragen. Dit maakte Egbert kregel. Hij kon niét verdragen, in enig op zicht de mindere te zijn van zijn jongere zuster. Maar op school ging het pre cies als in huis. En het bracht verademing, Vooral voor Egbert, taen Irene naar een kostschool voor meisjes ging. Wat moest papa beginnen met Egbert? Zijn gespierd lichaam deed hem geschikt zijn voor handenarbeid, voor zwaar werk. Wat moest hij worden? „Doktér", verklaarde Egbert. „Ik zou liever zien, dat j« rechten ging studeren als he| zo ver is, weerde papa voorzich tig af. Een adellyk heer moet geen dokter worden. Ook geen advocatenkantoor openen, maar de meesterstitel halen, om een plaats te krijgen in het voorste gelid. Op een de partement of als re< ,er in een rechtbank of als rc gent in oude trant in een r onafhankelijk be- 1 stuurscollege. Egbert plaatsen op een gewoon gymnasium durfde papa niet aan. Hij vreesde voor de repu tatie van zijn oude naam te midden van jongelui uit het volk, die met knappe koppen de voorste plaatsen in alle klas» sen van gymnasia en H.B.S. be zet hadden. (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2