ZEEUWSCH DAGBLAD Getuig tegen het vloeken! Politieke tegenstellingen Uit andere bladen. binnen de Ned. Herv. Kerk. ONZE VOLKSZONDE. est Oud. Verklaring van 75 predikanten. Opstand tegen Soekarno? Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat- 33, Tel. 168;' Middelburg, Rou- aansche Kaai 19, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswjjkstraat, Telefoon 2052. Met ingang van heden ver schijnt het „Zeeuwsch Dagblad'' in een nieuw groter formaat, in de nieuwe spelling en, wat erger is met nieuw papier. De druk van ons blad liet de laatste tijd soms veel te wensen over. He/haalde malen ontvingen wij hierover klachten, maar ook zonder die klachten werd reeds al het mogelijke gedaan om hier in verbetering te brengen. Ge makkelijk gfhg dit echter niet. De druk van de tegenwoordige 3e JAARGANG No. 632 PROTESTANTS - CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Abonnementsprijs i 3.30 per kwerteel Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Advertentieprijs 12'/j oent per m.m Rubriek Kabouters 5 cent per woord. DONDERDAG 1 MEI 1947 Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON v. d. FELTZ te Middelburg, Dr K. HUIZENGA te Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R.SLOFSTRA te Vlissingen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 5.10 u., onder 20-04 u. Maan op 16.54 u., onder 4.38 u. ingevoerd. Ook de dagbladpers besloot hierin mee te gaan en dus kan ons blad niet achterblijven. Wij (Joen het zonder enthousias me maar ook zonder vooroordeel. Alles wisselt en veranderd. In verschillende opzichten ont vangen de lezers dus een nieuw en naar wij hopen beter blad. Maar in één ding blijft het'bij het oude. Het beginsel waarvan het „Zeeuw'sch Dagblad" uitgaat blijft onveranderd. Ons blad is geen politiek or gaan in dien zin, dat het bij een der partijen is aangesloten, maar pers is voor een niet gering deel [,et draagt een inter-kerkelijk, afhankelijk van gummi-doeken, j algemeen Christelijk karakter en knitnnl'iriH mnoion s i t -r_ j» die uit het- - buitenland moeten worden aangevoerd en die uiterst moeilijk te krijgen zijn. Door de drukker werden daar om reeds 'geruime tijd geleden pogingen in het werk gesteld om hierin verandering te brengen door het aanschaffen van een ro tatiepers, maar dit ging ook al weer niet gemakkelijk- Ondanks alle moeite" die daarvoor gpdaan werd, gelukte het niet gepaalde onderdelen in handen te krijgen. Die moeilijkheden zijn nu echter wel niet geheel, maar dan toch voor. een groot gedeelte opgelost en zo werd besloten om met in gang van heden de rotatiepers voor ons blad in werking te stel len. •De eerste dagen zal het waar- schijnlijk nog niet alles zijn zoals wij dat gaarne zouden \yensen, maar wij hopen het toch zover te brengen, dat straks de druk aan redelijke eischen voldoet. Een gevolg van het overgaan op een andere pers is, dat we in groter formaat moeten gaan ver schijnen. Dat is aan de ene kant jam mer. Een deel der lezers zal waarschijnlijk aan het oude, meer handige formaat de voorkeur gé ven. Hier staat -echter tegenover dat we over meer ruimte kun nen beschikken en dat met name het provincienieuws beter tot zijn recht zal komen. Het was voor ons een grote te leurstelling, dat het- beschikbaar gestelde papier van uiterst slech- het heeft geen ander doel, dan de Christelijke beginselen uit te dragen en aan de doorvoering en de toepassing van die beginselen in ons volksleven mee te werken. De tijd waarin wij leven is een tijd vol teleurstelling en verwar ring. En dat kan ook niet anders omdat altijd weer de mens en het menselijke in het middelpunt wordt geplaatst. Als bij Babel's torenbouw is ook nu nog het streven, voor de mens een naam te maken. - Daartegenover wénst ons blad te wijzen op God en Zijn Woord, in de overtuiging, dat het geheim van alle zegen op elk levenster rein te vinden is in 's Heeren dienst, Zijn gunst, Zijn Woord. Onverkoopbare textielgoederen. Op vragen van het Eerste Ka merlid Brongersma, betreffende de aankoop van textielgoederen, wélke door enige ondernemingen in de textieldetailhandel als in Nederland onverkoopbaar zijn te ruggezonden heeft de minister van Economische Zaken o.m. ge antwoord, dat hij naar aanleiding van deze vragen een uitvoerig onderzoek heeft doen instellen. Het is de minister nog niet,mo gelijk gebleken, binnen de daar toe gestelde termijn een ant woord op de bedoelde vragen te geven. Opstand in Paraguay. Naar te Buenos-Aires verluidt woeden nu reeds 48 uur straat gevechten in Aseuncion, de hoofdstad van Paraguay. Alle verbindingen met Aseun cion zijn verbroken na de mede deling van de regering op Zondag middag dat de opstand van het marinegarnizoen in de hoofdstad „was onderdrukt". In verschillende delen van de stad zijn gevechten aan de gang tussen de regeringsstrijdkrachten en supporters van de opstande lingen, wier hoofdkwartier té Conception in Noord-Paraguay gevestigd is. De 75 predikanten, die de theologische conferentie, welke van 812 April te Driebergen gehouden werd, bijwoonden, hebben thans in een gezamen lijke' verklaring zich -uitgespro ken over de politieke tegenstel lingen binnen de Ned. Herv. Kerk. De verklaring werd opgesteld 'als gevolg van de „verontrvjs- .1 UltcrSL S1 Pi ijj te kwaliteit is. Het herinnerttel\de verwijdering tussen ener- -7nrie IHÉX Qorihnnffm'c xrar» rit* A meer aan pakpapier dan krantenpapier, zoals we dat vroe ger gekend hebben. Wat dit. betreft, maakt overi gens het „Zeeuwsch Dagblad" geen uitzondering. Als overal de voorraden zijn verbruikt, zullen straks alle bladen genoodzaakt zijn in dit schamele kleed te .ver schijnen. De oorzaak hiervan ligt in het gebrek aap deviezen. De regering stelt geen deviezen beschikbaar voor aankoop van papier in het buitenland. Wij zijn- dus op bin nenlandse productie aangewezen, waarbij zich-echter deze moeilijk heid voordoet.dat de hiervoor te gebruiken grondstoffen zijn aan gekocht door de regering zonder aan zijds de aanhangers van de A. R. en C. H. U. en anderzijds van de P. v. d. A.", welke -ver wijdering de deelnejners aan de conferentie er toe bracht met elkaar hierover te spreken, een gemeenschappelijke basis te zoeken en op, dié basis de ver schillen tot hun wettige propor tie terug te brengen.' De verklaring geeft dan aan, „dat allen zich één weten in de wijze, waarop zij de roeping der overheid -verstaan.-De overheid, die van Godswege-met gezag is -bekleed. Aan de koninklijke heerschappij' van Christus Jezus is ook het politieke leven on derworpen en deze heerschappij geldt heel 'ons volk .en dient ten de deskundigen daarin te ken-gunste van het gehele volk te hen. Weer een proefje, van ge- i worden erkend", leide economie dat niet naar i «Wij", aldus de verklaring, meer smaakt.. „zijn tezamen overtuigd, dat el- En dan de spelling. ke politieke partij zozeeris be- Met ingang van vandaag 1 Mei, i paald door haar verleden, door wordt over "heel de linie de j de sociale groepen, die haar dra- nieuwévereenvoudigde spelling gen, door de beoordeling der JÉ PRIJZEN MOETEN OMRAAG. WAAR TE BEGINNEN „Er begint, zegt „Fr. Dagbl.", in dat opzicht reeds- enige teke ning te komen! Het zal zijn in de agrarische sector. De platte landsbevolking is nog het rus tigst; daar kan men ook om die reden het best beginnen. De melkprijs gaat naar benéden; en de prijzen der akkerbouw producten worden verlaagd.. Te gelijk wordt de ondernemings belasting ook van toepassing ge maakt op de boerenbedrijven. Het is geen wonder, dat de landbouwende bevolking onge rust wordt. Er zijn duizenden van kleine bedrijfjes, waar men ook in deze' tijd héél dicht bij het bestaansminimum blijft. Dit is niet alleen een boerenbelang. Het raakt evenzeer de positie der landarbeiders, die zo lang waren 'neergedrukt in een. zeer schamel bestaan. En het raakt ook de neringdoenden. De agrarische organisaties moeten de ogen open houden. De .landbouw loopt gevaar, het kind van de rekening te wor den op hetzelfde moment, dat hij gezegend wordt met een ge- perfectionneerde voorlichtings dienst. Intussen moeten de boeren wel begrijpen, dat zij van de volstrekt -afhankelijk ALLE VERANDERING GEEN VERBETERING. De Zeeuwse briefschrijver van „De Banier" schreef on langs over de plannen van de snelcommissieS voor Walcheren, na op enkele verbeteringen te. hebben gewezen o.m.: Of alle wegen wel zo juist gekozen zjjn, acht uw brief schrijver een vraag. Hij acht vooral het aantal ontworpen wegen enkel voor de landbouw te gering. De ontworpen blok ken land zullen .een lengte ver krijgen van 250 tot 300 m en dat is voor Walcheren wel lang. Er zijn nu in Walcheren een maal kleine bedrijven. Ook be drijfjes van 2 ha. Een ha is 10.000 vierk. m, dus 2 ha is 20.000 vierk. m.' Indien nu zo n blok 300 m' lang is, zal de breed te fiQg' geen '70 m zijn. Neem nu een verdeling in vijf delen, ten einde een behoorlijke vrucht wisseling te kunnen toepassen en ieder jaar van onderscheide ne producten wat te kunnen verbouwen. Dan is zo'n strook nog geen 14 m. Als dan bióten worden verbouwd, dan staat vast, dat 't voorste deel bij enigs zins ongunstig weer geheel in modder wordt gereden. Daarin kan uw briefschrijver de ont werpers "niet volgen. Hij kan er niet aan ontkomen te denken, dat er te veel theoretici in die bestaande politieke vraagstuk ken, dat het Woord Gods tegen wil en dank in elke politieke 'partij aan banden wordt gelegd. Niettemin, kan de weg van zulk een partij voor de gelovige in de practijk voor korter of langer tijd de weg der gehoorzaamheid aan het Woord Godp zijn. Wij menen elkaar te verstaan, dat wat ons wederzijds tot een verschillende politieke keuze drijft, enerzijds is de verontrus ting ©ver de miskenning van het gezag als grondslag van alle overheidshandelen en in ver band daarmee de verontrusting over een dreigende en toene mende chaos in ons volksleven, anderzijds een steVke sociale be wogenheid, die slechts door diep-ingrijpende veranderingen in het maatschappelijk bestel, het recht op levensruimte voor allen gewaarborgd acht". „Daarom verwerpen wij de houding van hen, die iemands christen-zijn en zijn plaats in kerk en school beoordelen naar zijn politieke beslissing". De verklaring geeft tenslotte aan, dat er een gezamenlijke wil is om naar elkander te luis teren en in eigen politiek han delen met eikaars beweegrede nen te "rekenen. regering vui©n>v»>i zijn. De staat stelt de prijzen commissie zitten tegenover per- vast. Het verschil tussen wat de "?n®nj e Walcheren uit erva- boer ontvangt en de molenaar n"g kennen. Is_soms de werk- in rekening mag brengen aan wyze met een Walcheren onder de bakkér, wordt door de staat wafer onjuist geweest? Uw bijgepast. Met andere producten schrijver had liever-een andere «aot hot not zo Dp hrntn-nn- -methode gevolgd gezien. Hij zou er meer van verwacht hebben, indjen de plaatselijke besturen gaat het net zo. De bruto-op brengst van het bedrijf komt voor een -deel aan de consu ment, voor een deel uit de be lastingen. Het ligt voor de Hand dat in zulk een situatie de staat en zijn ambtenaren 'er nauw- 'zttend op toe kijken, dat de boer niet te veel profiteert. En als hij wat te veel zou gaan verdienen, dan worden de prij zen verlaagd en de belasting- schroef wordt aangedraaid. Natuurlijk spreekt het van- of personen ter plaatse waren gevraagd om ontwerpen te ma ken en dat die snelcommissie dan die ontwerpen met elkaar in overeenstemming had ge bracht. Dan was zeker 't plaat selijke niet vergeten. Nu lijkt het te veel bureau-werk. Het is te hopen, dat in de uitvoering wat meer met de practijk zal Worden gerekend en dat, alvo- irens daarmede wordt begonnen zelf, dat deze situatie uit de de gehele opzet nog eens zal feiten voortvloeit. Het kan niet worden bezien. Anders bestaat anders, zo lang de boer in deze Ue vrees, dat 't spreekwoord: afhankelijke positie verkeert.^jje verandering is geen ver- De boer is geen koning meer betering, hier zal worden waar op zijn erf, maar een disgenoot aan het staatsdinei'. Zijn portie wordt hem toegemeten". gevonden. West-Java los van de republiek. Radio-Brussel meldde in haar nieuwsuitzending van Dinsdag avond 7 uur, dat op West-Java 200.000 Javanen in opstand. zijn gekomen tegen het republikein- sche bewind. Er zouden ge vechten gaande zijn. Dit bericht is door Sjahrir te gengesproken, zodat we nadere berichten hieromtrent dienen af te wachten. Wel is het een feit, dat op West-Java een actie gevoerd wordt, om zich los te maken van de republiek. Zooals reeds maanden geledén werd gemeld, is er geen sprake van, dat het gezag van Soekarno op geheel Java wordt erkend. Het is een zuiver dictatoriaal bewind. Dr Soestomo, de leider van de actie op West-JavS verklaarde, dat hij eerr beroep zou doen op de weldenkende Indonesische republikeinen om op democra tische wijze aan de wenschen van de" staat Soenda te voldoen en om bloedvergieten te. voor komen. Indien Be republikeinen Spen ds echter zouden aanvallen, zouden Soenda's eigen strijd krachten zich verdedigen en zich natuurlijk tot de Neder landse troepen om hulp wen den, zo ging hij voort. 'Hij vreesde, dat er moeilijk heden zouden komen. Een van de plannen van de Soendasche regering zou zijn de ondernemingen van buitenlan ders in Soenda aan de "rechtma tige eigenaars terug te geven. De nieuwe staat omvat vijf voormalige Nederlandse resi denties Bantam, Buitenzorg, Preanger, Cheribon en Batavia en heeft een bevolking van .ongeveer 12 millioen zielen. Besprekingen op Sumatra. De teruggave van de door de Nederlanders bezette gebieden op Sumatra zal vermoedelijk onderwerp zijn van de inleiden de besprekingen, tussen de Ne derlandse autoriteiten en de re publikeinse minister van Bin nenlandse Zaken, mr Moh. Roem. Deze laatste vertrekt Zaterdag met 'een aantal leden van het werkcomité van het K. N. I. P. naai' Sumatra. schreef de N.S.B.-pers nog op 1 Mei 1945. (Var. onze Utrechtse correspondent). Terwijl in April 1945 het grootste deel van ons Vaderlan'd ai ettelijke dagfen of maanden bevrijd was, verscheen in de stad Utrecht nog elke dag de N.S.B.-pere. Jarenlang had het nationaal- socialisme met tastbaar genoegen het kerkse Utrecht als „de stad der Beweging" aangemerkt. Daar immers wap de N.S.B. ontstaan, daar troonde Mussert en daar klopte het hart van het nationaal- socialisüsch Nederland in de talrijke N.S.B.-bureaux aan de Maliebaan. Het deed ontelbare Stichtena ren leed, dat de „bisschopsstad" op een dergelijke wijze werd ont sierd. Ook de N.S.B -pers zetelde in Utrecht en amper was „Volk en Vaderland", „De Zwarte Sol daat" en „Het Nationale Dag blad" van de persen of men liep er in Utrecht al mee te koop. Men had deze vernedering moe ten dulden. Maar in die onvergetelijke laat ste dagen van April 1945 stonden de zaken anders. „Het Nationale Dagblad", voorheen althans in de harten verguisd en bespot, vond gretig aftrek. Genoemde courant had in die dagen een formaat, dat mén met twee han den kon bedekken. Het bevatte niet meer dan een front-over zicht en wat korte berichten. Maar wanneer er een enkele maal een hoofdartikel in ver scheen, had de ganse burgerij plezier. De dwaze redactie, die tot op 1 Mei vasthield aan de on vergankelijkheid van het natio- naal-sociaiisme, schreef al groter onzin naarmate het einde nader de. Gebrek aan vervoermiddelen was oorzaak, dat de N.S.B.- pers buiten Utrecht niet meer kwam. Datzelfde lot deelden Duitse legercouranten als „Wacht im Westen" en „Front und Heini". Men verkocht deze bladen maar aan gle burgerij van Utrecht, die met een gerust ge weten de smeerpijperij kocht om er een gezellige avond door te hebben. Werd „Het Nationale Dagblad", gedrukt af gele v Ad, „Vova" en „De Zwarte Soldaat" lieten hun laatste nummers gestencild uit komen. Qua uitvoering legden die bladen het verre af van de ille gale pers, welke 'in die periode al netter voor de dag kwamen, totdat men, een etmaal nadat het laatste Nationale Dagblad de pers veriaten had, de Utrechtse edities van „Trouw" en „Het Parool" gedrukt l'et uitkomen. Te dïer, dage (5 I.Iei) zetelden de Duitsers nog in volle "glorie in de stad; op 7 Mei vielen er trour wens nog. doden. Doch men hing van blijdschap die „echte couran ten" achter zijn ramen en de Duitsers gaven het al spoedig op om elke Trouw- of Parool klant tedwingen het blad waar hij „geabonneerd op was" v'an zijn raam te halen. Mussert roept om vrijwilligers. Op 26 April verkocht men in Utrecht de laatste editie van „De Zwarte Soldaat", het strijdblad der W.A. Dit beyatte een .oproep van Mussert aan zijn mannen om zich „als vrijwilliger bij, onze Landstorm of bij jé Duitse weer macht. te melden teneinde zich hier in de vesting Holland als soldaat in te zetten". Bij deze ge legenheid verklaarde de „leider", dat één macht Europa nog red den kon en Wel het nationaal- socialistische groot-Duitsland on der leiding van Adolf Hitler. „Volk en Vaderland" sloot een dag Jater zijn historie af. Het slecBt-gestencilde nummer, dat we voor ons hebben, vraagt zich in een-hoofdartikel af, of wij voor de grootste tragedie aller tijden staan. Zulk een verbeelding had zelfs Nero niet om zijn,eigen on dergang de grootste tragedie al ler tijden te noemen. De nationaal-sociaiistische geest is voor de laatste maal vaardig geworden over de redac teur toen hij schreef: „We weten reeds, dat de Ko ningin een mijnwerker zo maar zijn zwarte werkershand heeft gedrukt, dat een ondergedoken Jodin haar eerste bloemen aan bood, dat nergens grote maal tijden le 'harer ere zijn aange richt, maar zelf meegebrachte broodjes werden genuttigd en tenslotte dat het eerste kievitsei haar met een vliegtuig naar En geland is nagebracht. Het is de bedoeling, dat hongerend Neder land bij het vernemen van zoveel zelfverloochenende eenvoud en bloedloze romantiek straks met daverend gejuich het .gehele oude regiem op de puinhopen van ons vernielde vaderland welkom heet. Tijdelijk zal dit spèlletje onge twijfeld lukken. Wie doet er als 'ie honger heeft, niet graag mee aan kóekhappen?" Deze N.S.B.-taal wordt aan het slot van hetzelfde artikel omge zet in de volgende puur-heidense belijdenis des geloofs: „In ver trouwen en eerbied schouwen wij in dit ernstig uur naar de Führer, die met zijn sterke handen dit noodlot alsnog van het Avond land poogt af te wenden. God sta hem bij". Heilige haat dreef ons hi de strijd. Het 'Nationale Dagblad zelf kwam op'1 Mei.met zijn laatste hoofdartikel uit. Op -de 18 centi meter lange vobrpagina dat hoofdartikel; op de achterpagina tussen zes berichten de medede ling dat Mussolini was vermoord. Voor de duee waarmede men zo had gepronkt, waren slechts tien regels beschikbaar. - De volgende dag meldde men dé- dood des Führers. Dit bericht stónd in vette letters op de voorpagina doch vulde die .niet geheel. Er mpest nog een oproep vari de rijkscommissaris bij. De hoofd redacteur pende op die 2de Mei geen hoofdartikel neer, al was daar wel aanleiding voor. Blijk baar had hij op 1 Mei zijn krach ten volledig opgebruikt. Wat hij de eerste Mei schreef leek hem reeds mooi genoeg: „Op deze Meidag, mi de schep per van het waarachtige socia lisme aan het hoofd van zijn sol daten de hoofdstad van het Duit se Rijk verdedigt, nu de over macht van Duitsland's en Euro pa's vijanden de overwinning in handen denkt te hebben, bezin nen wij, .nationaal-socialisten, ons op de geestelijke diepte van or.s ideaal, nu beproeven wij het eens te meer op z'n wezen en, als re sultaat daarvan, zijn wij onuit sprekelijk gelukkig in het 'besef, dat al wat wij wilden, goed en eerlijk was, dat derhalve onze strijd niet- .tevergeefs kan zijn geweest." Daarna volgt nog een 'zeer af gezaagde zin, de hopelóze, ge meenplaats: „In Godsvertrouwen beleden wij de liefde voor Volk en Vaderland, getuigden wij van eerbied, voor de arbeid (het was immers 1 Mei, „dag van de ar beid"). Een heilige haat tegen al wat ons religieus besef, onze nationale fierheid en ons sociaal willen ondermijnde, dreef ons in de strijd, bracht ons in' botsing met de machten van het verleden en zal ons daartegen eeuwig doen rebelleren. Vandaag, nu de na tuur ons de onsterfelijkheid van de Mei, de eeuwigheid van het leven onder het oog brengt, trilt een diepe vreugde in ons hart om het weten; onvergankelijk zijn de diepe waarden van ons nationaal-socialisme." De Utrechtenaren, die deze fegelen lazen, hebben zich waar lijk niet meer geërgerd om dit staaltje Germaans geloof, dat ruikt naar gerstebier en soort gelijke tractaties op de eeuwige jachtvelden. Men heefteer braaf om gelachen. En belachelijk ging het nationaal-socialisme onder. .(Van onze Utrechtse, correspondent). Een langenote, die kort geleden een trip naar Zuid-Amerika had gemaakt, vertelde onlangs, dat er te Buénos-Aires eén fabriek bestaat, waar de arbeiders veel vloeken. Het Argentijnse volk is geen „vloekend volk" maar vraagt men nu hoe het komt dat juist op die fabriek zo wordt gevloekt, dan luidt het antwoord: Er werken vjjf Nederlanders* Misschien behoort dat vijftal tot de beste werkkrachten in het bedrijf, maar door hun voortdurend ijdel gebruik van Gods Naam verontreinigen zij de atmosfeer in de hele fabriek. „Hij vloekt als een Hollan der", zo luidt een gezegde, dat bij de meeste beschaafde volken bekend is. In dat opzicht „ge nieten" wij een internationale reputatie. Voor allen-, die Gods Naam liefhebben is het een voortdu rende ergernis, dat men in Ne derland pas tot de „normale" mensen schijnt te behoren, wanneer men (on) behoorlijk vloeken kan. Is daar nu iets tegen te doen, hebben, velen zjch afgevraagd. Het antwoord blijft: Getuig tegen het vloeken. Om aan dit getuigenis kracht bjj te zetten, hebben enkelen in 1917 de „Bond tegen Het schenden door het vloeken van Gods heiligen naam" opgericht. Sedertdien verschenen in- sta tions, postkantoren en andere openbare gebouwen, in tram wagens, autobussen, winkels, cantines en meer plaatsen waar geregeld mensen bijeen zijn, op schriften waarin tegen het vloe ken werd geageerd. Tijdens de Olympische spelen in 1927 te Amsterdam, herinnerde men door 'middel van vier talen de deelnemers aan de handhaving van' het gebod tegen het vloe ken. Men zocht contact met militaire organisaties. Dit getuigen bleef niet zon der uitwerking. Kort voor de oorlog verklaarde de toenma-- lige bonds-voorzitter, de leger- predikant ds H. Jansen, dat er minder v/erd gevloekt. Men kon dit voor een deel schuiven op rekening van de bond tegen het vloeken. De actie van de bond. Dezer dagen hield de bond zijn 'jaarvergadering te Utrecht. Er was maar een klein gezel schap bijeen, doch men behan-, delde gewichtige zaken. De voorzitter, de heer K. Kruithof van Utrecht, haalde de uitspraak van wijlen ds H. Jan sen aan en zeide, dat men te genwoordig niet meer kon zeg gen, dat het vloeken was afge nomen. Integendeel, de oorlog heeft het ijdel gebruik van Gods Naam in - de hand gewerkt. Daardoor staat de bond, die in de bezettingsjaren zijn acti viteit moest stopzetten voor een grote taak. Blijkens het verslag van de secretaris-propagandist, de heer Nic. M. Laarman te 's-Graven- hage, wordt er momenteel ook hard gewerkt. Men had o.m. contact met het departement' van Oorlog', met het departe ment van Wederopbouw en met de radiospreker pater Henri de Greeve. Het ledental nam toe, maar is nog te laag om groot scheepse actiès' te ondernemen. Want daar is veel geld voor nodig. Toch zullen weldra nieu we wandplaten en folders on der ons volk worden verspreid. Ook wil. men op massale bijeen komsten een getuigenis geven. Nïgt zonder reden sprak de heer Laarman laatst in een ra- diospeech over „Geestelijk of fensief". Persoonlijk ageren te gen het vloeken is eveneens van belang. In het bestuur van de bond hebben behalve de genoemde heren zitting ds C. v. jl. Zaal, lid van de Tweede Kamer, te Ulrum;'„B. de Jager, te Utrecht; G.Bramer, burgemeester van Den Ham; A. v, d. Berge, ge meenteraadslid te Gouda; iuitê- nant-generaal L. F. Duymaer van Twist; ds H. A. - de Geus, Nêd. Herv. predikant te De Bilt; P. Kapinga, voorzitter van de Chr. Bond van Overheidsperso neel te Rotterdaih; J, Mennes te Groningen en dr J. H. Scheu ren té Amersfoort. Het centraal adres van d'e bond is bij de se cretaris: Nic. Laarman, Sport- laan 24, 's-GraVenhage. Hoog water te Vlissingen. Vrijdag 2 Mei: 0.05 u. 1.51 m„ 12.35 u. 1.74 m.j Missouri door tornado geteisterd. Het stadje Worth zwaait getroffen. Naar het Rode Kruis te St. Louis heeft medegedeeld, heeft een tornado het stadje Worth in Missouri met 200 inwonérs ge troffen. Twintig personen werden ge dood en honderd anderen ge wond. De telefoniste van het na burige Gentry meldde, dat een tornado Worth weggevaagd had. Naar verluidt zijn aüe gebou wen in het stadje vernield, waar- onder ook "het schoolgebouw. La tere inlichtingen melden dat de kinderen, die zich in het school gebouw bevonden, gewaarschuwd waren dat de orkaan- op komst was, en dat zij daarop in veilig heid walen gebracht. De directeur van de telefoon maatschappij van de nabijgelegen plaats Grant City was op weg naar Worth, toen hij de storm over Worth zag gaan. De telefoondirecteur zeide, dat de storm, het spoorwegstation, het dorpshotel en alle andere za- kengebouwen in Worth wegge vaagd had. Al de woonhuizen werden eveneens geteisterd, be halve enkele aan de rand der stad. Onzinnge boycot op Nederlandse schepen. De Australische eerste minis-'" ter, Chifley, heeft de heer Tho mas White in het Huis van Af gevaardigden medegedeeld, dat het schip „Manoora" Australië binnen enkele dagen zal verlaten met 250Q ton goederen voor Indjë aan boord en dat hij alles zal doen oni de verdere verschepin gen te bevorderen. De heer White drong op een spoedig einde van de boycotactie aan en zeide, dót „de onzinnige boycot" op Nederlandse schepen tot resultaat heeft .gehad, dat 2000 kisten met Nederlandse Rode Kruis goederen, in Austra lië liggen, terwijl duizenden Indo nesiërs de hongerdood sterven. De heer Chifley verklaarde, dat de moeilijkheden niet geheel van Australische kant kwamen, ómdat er zekere verschepings- mbeilijkheden met Indonesië waren. Nederlandse aardbeien in Glasgow. Hedenavond zal met het New York-vliegtuig der K.L.M. de éerste zending aardbeien van dit jaar verstuurd worden. Deze zending, groot 38 kg. en afkom stig van de veiling Kwintsheul (Westland) is bestemd voor Glasgow, waar de .inwoners mor gen de bekende mandjes met de rode vruchten in de etalages zien van de verschillende groenten- winkels. Gaan wij melk naar Engeland exporteren? Er gaan hardnekkige geruch ten, dat de regering van plan is verse melk naar Engeland te ex porteren. Hiertegen komt na tuurlijk onze zuivelindustrie in verzet, die dan minder van haar producten .naar Engeland, .zal kunnen verzenden, daar de En gelse zuivelindustrie zodoende meer melk vrij krijgt om zélf zuivelproducten te fabriceren. Ook de melkvoorziening in het Westen van ons land zal door een export van verse melk in gevaar borden gebracht. Nederlandse bloembollen voor Amerika. De „Associated Bulbgrowers of Holland Inc.", een coöperatie, die de belangen der Nederlandse bloembollenkwekers in de V. S. behartigt, is Donderdag j.l. een actie 'begonnen tegen het voor gestelde amendement op de Amerikaanse quarantaine wet voor planten van 1912, .wélke de Amerikaanse minister van Land bouw de bevoegdheid geeft de invoer van Nederlandse bloem bollen stop te zetten. Dit amendement, dat reeds door de Senaat is goedgekeurd, is op het ogenblik in behande ling bij de betreffende commis sie van het Huis van Afgevaar digden. De organisatie verzoekt het Huis van Afgevaardigden een openbare hearing over het amendement te houden. Naar de organisatie beweert bezitt de minister van Landh'ouw reeds alle bevoegdheden, die nodig zijn om de invoer,van geïnfec teerde bloembollen en ander kweekmateriaal te verhinderen. De smokkel van landbouwwerktuigen. Inzake het smokkelen van landbouwmachines van Neder land naar België aan de g'r.ens in Zeeland, schrijft de „Gazet van Antwerpen", dat deze sluik handel gepaard gaat met devie- zensmokkel. De overgesmokkelde land bouwmachines waren groten deels uit Engeland ingevoerd, maar sommige waren ook af komstig van Belgische leverin gen aan Nederland. v De Belgische tolbeambten aan de grensgemeenten Nieuwnamen hadden opgemerkt, dat een ze kere Kies een groot aantal ma chines te Dordrecht had ge kocht. Uit het onderzoek bleek, dat deze machines over de grens waren gebracht met medeplich tigheid van een Belgische ont vanger en een Nederlandse Zié voor Bonnenlijst pagina 2» Ministers naar Tndië. Het vertrek van de ministens Dr J. M. Bee! en Mr J. A. Jonk-/ man is thans definitief vastge steld op Zaterdag 3 Mei. In hetzelfde vliegtuig reizen mede als finaneieel-eeonomische adviseurs de heren Dr H. M! Hirschfeld en Mr H. Albarda, terwijl de rest van het gezel schap wordt gevormd door Mr Th. H. Bot van het departement van Overzeese Gebiedsdelen en de dames Vlemmings en Smul- derg, resp. van het kabinet van de minister-president en secre taresse van de heer Albarda. Overste jhr mr P. Th. Six van het kabinet van de minis ter-president en dr H. J. Frie- deric, hoofd afdeling voorberei ding staatsrechtelij ke hervor- 1 mingen van .het departement van Overzeese Gebiedsdelen, reizen met het gezelschap voor uit en vertrekken reeds Vrijdag aanstaande. I Een interview met Sjahrir. Het republikeinse persbu reau Antara meldt uit Djökja, dat Sjahrir in een interview o.m heeft gezegd, dat het be grip „zelfbestuur" voor den staat Oost-Indië absurd is, om dat de meeste intellectuelen van dat deel van de Archipel zich in de republiek bevinden en juist deze intellectuelen zo nodig zijn. voor de opbouw van deze staat. Hij voegde er aan toe, dat de economische aspecten,--juist de zwakke zijden van de staat 2ijn en deze b.v. wét rijst betreft afhankelijk is van de republiek. Sjahrir voorspelde de ineen storting van de Oost-Indische staat als de autonomie van de ze staat werd geforceerd. Hij zeide voorts, dat die gebieden, die selfsupporting zijn, zouden weigeren de hulpbehoevende gebieden te helpen en onmid dellijk om afscheiding, zouden vragen. Wat Borneo aangaat, zeide Sjahrir, dat hij ervan overtuigd is, dat dit eiland uiteindelijk bij de republiek zal worden ge voegd, aangezien circa 80 pCt, van de bevolking voor de repu bliek 'is. douanebeambte, als mede van een heler tef Kieldrecht. Deze 'laatste werd aangehouden. Het blad voegt er aan toe, dat aan de grens een confrontatie der personen plaats vond. De Belgische en Nederlandse politie waren aan weerszijden van dé grens-lijn aan een tafel gezeten, waar zij het onderzoek voort zetten, dat tot de ontdekking leidde van een opslagplaats te St. Niklaas Waas, waar 15 ma chines ter waarde van 300.000 fr. waren ondergebracht. De ambtenaren van de minis teries van financiën van Neder land en' België zullen het in stellen van een -uitvoerig ge- meenschappelijka onderzoek be spreken,

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1