Verzamelwoede op de Jaarbeurs. Veertig jaar getrouwd LAATSTE BERICHTEN. .Provinciale Berichten De „groote vier". Exi de gevolgen. Werk voor de Duitschers moest de goede zaak dienen. Geheimzinnig vliegtuig. (Van ocaen Utrecht schen correspondent,) Nu de Voorjaarsbeur» 1847 maar vragend om reclame- weer historie is, zal het za-circulaire», Tegen het uur kenleven, dat zich te Utrecht waarop de beursklok slui- hee£t kunnen oriënteeren, tlngstijd slaat, zag ik hem met nieuwe kracht zijn weg strompelen met een buikige vervolgen. actetasch en ook de zakken Maar als steeds bevinden kennelijk vol reclamemate- zich onder degenen, die hun riaal. Arm kapelaantje, als een ritje in de ziekenauto, roap, dronk hij bö twaa hin- delaren een glaasje advocaat, om nog geen 10 minuten later weer elders de bouil lon te keuren. Een peper muntje bracht hem een nieu wen smaak in den mond. Na dien viel hij op een sigaren- grossier aan, welke hem, jqa lang praten een Velasquez offreerde, De Jongeman gapte al rookend een augurk 'en moet zich zelfs verstout heb ben om koffiestroopen en mosterd te vragen. Deze lucuüus, die mijn vlinders had veracht, eindig de zijn jaarbeursbezoek met halfjaarlijksche pelgrimage naar de Jaarbeurs maken, veie honderden personen, die er eigenlijk niet thuis hooren. Dat zijn de nieuwsgierigen, die pij volle beurzen ais we sedert de bevrijding ken den de zakenlui danig voor de voeten loopen. Ze waren er ook deze keer, de menschen die op hun gemak een heelen dag reserveeren voor het inte ressante kijkspel, dat de Jaarbeurs biedt. De pienter- sten onder hen wandelden direct bij den ingang van de vaste expositiegeoouwen naar de vijfde verdieping. Met ge- dat je maar niet op het ziek bed heett gebrachtl Tegen 700 pamfletten is zelfs een kapelaan niet bestand. De lucullus. Ik kocht, alvorens de beurs te betreden, twee krenten- dat stellig meer heeft gekost dan 80 cent. Ook verzamelwoede. Wie nu meënen zou, dat het kapeiaantje en de smul- grage jongeman de eenige verzamelaars zijn geweest, vlinders tegen den prijs van heeft het mis. Tal van win- 80 cent. liet was een beest- keliers in Utrecht, die maan- achtig. bedrag, maar ik kon üeniang hun nee-woord ga- tenminste twee verdiepingen ven ais de klant om iets ex- lang op de taaie vnnuers tra's vroeg, prijkten nu met kauwen. etalages voi Vurig begeerde Een jongeman, die mij den spullen. Ze hadden het opge- koop zag sluiten, bekeek zameld en verstrekten die mijn vlinders met minach- artikelen alleen aan beurs- ting. Wie koopt er nu wat bezoekers, zoodat een Utrech- op de Jaarbeurs, zei hij. En tenaar, die mee wilde deelen, strekten draf doorwandelen zlch 0p ae borst slaande van wel genoodzaakt werd eerst zy étage voor étage om na een uur of twee op den be- ganen grond te belanden waar de Beatrix- en Irene- trotseh, voegde de jongeman mij toe: Ik zorg wet, dat ik aan mijn trek kom. O, gij lucullus, gij smul- hallen nog wei een uurtje paap, dat zal u duur te staan verpoozing bieden, s Middags Komen. zoeken ze de buitenterreinen op. Dit zijn niet de lastigste bezoekers. een entreebewijs voor de Jaarbeurs te koopen. De gemeente Utrecht zelf had verwoed brandstoffen opgespaard. Daardoor kon er in den Jaarbeurstijd den heelen dag gas woruen aan gestoken in de stad. Maar amper was de beurs- De jongeman begon ergens een plakje Deventer koek. Vervolgens at hij in komen ook menschen een andere stand een toastje deur gesloten, of het gas viel den ingang door, die terstond mej haring. Wat verder bood opnieuw onder de rantsoe- na de controle by Philips een lieftallige juffrouw hem neering ei. de burgerij van blijven gapen van al dat een Kopje tomatensoep. Daar- Utrecht kent haar gaslooze mooie licht en die fonkel- verorberde hü een bruid- uren als vóór de hoogtijdagen suiker. Met een gezicht als van de Jaarbeurs) was hij fijnproever-van-be-1 nieuwe apparaten. Gezapig drentelen ze verder. Ze toe ven lang in de schoenen- en textielruimten en zijn al doodop aleer ze naar de eerste verdieping gaan. Die eerste verdieping wordt dan in sneller tempo genomen, doch het is reeds namiddag voordat ze aan de laatste vier etage's toekomen. Overver moeid gaan deze menschen 's avonds naar huis. Ze heb ben de Jaarbeurs gezien, maar kunnen voorloopig het woord Jaarbeurs niet meer hooren. Zevenhonderd pamfletten. Onder de nieuwsgierige lieden bevinden zich diverse verzamelaars. Dat zijn de menschen, die elk reclame biljetje dankbaar bij zich steken. Zoo zag ik een kapelaantje de Jaarbeurs inkomen, die meteen al heel voorzichtig bij Philips om een stofzuiger reclame vroeg. Wat moet nu een kapelaantje met een fol- Tribunaal Middelburg Vlissingsche loods had leiding der Schelde- verlichting. Maandagmorgen stond voor het Tribunaal te Middelburg terecht de 50-jarige loods Jacob de N o o ij er uit Vlissingen. Hem werd ten laste gelegd hulp aan den vijand te heb ben verleend doordat hij van Mei 1940 tot September 1944 als loods voor de Kriegsma- rine en den Duitschen Ha vencommandant te Vlissingen werkzaam is geweest en daar bij o.m. als loods dienst deed op de onder Duitsche vlag en toegeven, maar zijn motief luidde„Mijn contact met de Duitschers heeft alleen ten doel gehad de goede zaak te dienen en waar mogelijk ver zet te plegen". Met klem betoogde besch., gedurende al die vier jaren een offer te hebben gebracht. Dat offer bleek te bestaan in het doorloopende gevaar van ontdekking door de D. van de door hem vertoonde ondergrondsche activiteit. Het had hem een zware strijd gekost, voordat hij den brief over het radiotoestel aan de Sicherheitspolizei schreef. Vanuit Engeland werd er uit den treure op Duitsch commando varende dertje over stofzuigers, zal sleepboot „Spitsbergen", Duit-1 gehamerdlevert uw radio- men vragen. Diezelfde vraag sche oorlogsschepen heeft be-; toestel niet in. Hij zag alleen had men kunnen stellen toen loodst en de leiding heeft ge- kans zijn toestel te behouden hü even verder bij een lijvige had van de ten behoeve van met de hulp der Duitschers. Belgische emaillepannen-fa- de Duitschers dienende Schel- deverlichting met z.g. licht schepen. brikant om informaties over keukenuitzetten kwam. De Belg keek hem meewarig aan en vertelde enkele bijzonder heden. Hebt u er niet een papiertje van, vroeg het ka pelaantje. Welzeker, ant woordde de aangesprokene in smeuïg Vlaamsch: „Ier 'ebde gij er honderd voor 'eel uwe gemeente!" Het kapelaantje bloosde maar stopte de pam fletjes in zijn tasch. „En", zoo vroeg hij nu den leden van het Tribunaal, „was het eigenlijk niet veel Ook was hü vrijgesteld van belangrijker de berichten de inlevering van zijn radio- door te geven dan het toe toestel, dit als gevolg van een stel in Je leveren?" Een ove- verzoek, dat hij aan de Si cherheitspolizei had gericht. Tenslotte werd hij beschul digd van omgang met de le den der bezettende macht, zoo o.a. met den D. haven commandant, Ortskomman- dant en den D. bevelhebber En zoo moet hü van stand van de Spitsbergen, tot stand geloopen zün, als- Dit alles moest de Nooüer GKATIE VERLEEND. H. M. de Koningin heeft gratie verleend aan A. Luü- endyk, tot de doodstraf ver oordeeld door het bijzonder gerechtshof te 's-Gravenha- ge en aan W. J. Bekers, tot de doodstraf veroordeeld door het bü zonder gerechts hof te Arnhem. Ten aanzien van beiden is de doodstraf veranderd in levenslange ge vangenisstraf. PETROLEUM VOOR KOOK- DOELEINDEN EN VERLICHTING. Het C.D.K. deelt mede, dat op de onderstaande bonnen der petroleumkaarten voor kookdoeleinden en verlichting gedurende de maand Mei 1947 de daarachter vermelde hoe veelheden petroleum verkrüg- baar zullen zün. GOEDERENVERVOER N. S. OP NAT. FEESTDAG. De Nederl. Spoorwegen zul len op 5 Mei, den nationalen feestdag, de goederendienst uitvoeren als op Zondag. NEDERLAND VERZOEKT DE WERELDBANK OM EEN LEENING. De wereldbank heeft mede gedeeld, dat de Nederlandsche regeering een formeele aan vraag voor een leening van 535 millioen dollar heeft in gediend. De Nederlandsche regeering heeft deze leening aange vraagd, teneinde een gedeelte van de belangrijkste plannen in het kader van het program ma tot herstel, wederopbouw en industrialiseering te kun nen financieren. CANADEESCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. rigens weinig overtuigend standpunt voor het Tribu naal, dat, bü monde van den heer Ouwehand, hem toevoeg de, ook in ander opzicht toch wel heel ver te zün gegaan in zün werk voor de D. De aap kwam eerst goed uit de mouw, toen besch. ver klaarde, communist te zün en wel te hebben beseft, dat er voor hem als communist vele moeilükheden zouden ont staan na l»et accepteeren van het verzoek tot dienstneming op de Spitsbergen. Even van te voren had besch. gezegd, niet uit vrije wil dienst te hebben geno men, maar bang te zün ge weest voor de consequenties, FEUILLETON door K. JONKHEID. 9) o— Hier kon de dominee zün woorden kwüt. Hier was plaats voor het heerhjk Evan gelie van Gods genade in Christus. Hier lag een akker, die smachtte naar het zaad des Woords, die dorstte naar den regen des Geestes. Wat een zegen! Welk een dag! Wie zou dit gedacht hebben? Dit onverwachte!Ik dank U Kaarten UA 611: bon A 25 Aan de oostkust van het Vader, dat Gü deze dingen t.m. A 28: vier liter per bon. eiland Vanvouver is gisteren voor de wüzen en verstandi- Kaarten UB 611: bon B 13 een Canadeesch vliegtuig, gen verborgen hebt tic fiivehnnerr nn7 waarschijnlijk wegens moto- Toen de drie straf jaren van Kaarten UC 611. bon C 07 rendefect, in de rivier de Arerid_ Kuil zachtjes aan ten- vier liter per bon. Kaarten Eraser eèstort UD 611: bon D 12 twee liter j raser per bon. Geref. Kerken. Beroepen te Goes (2e pr. DE HEER J. HOMMES LH) pl.R. A. Flinterman, gees- VAN DE EERSTE KAMER, telü'k verzorger van het in- Naar wü vernemen heeft terneeringskamp te Amers- Mr G. A. Diepenhorst in de foort. vacature Jhr Mr A. M. van Asch van Wück, benoemd tot lid van de Eerste Kamer, die benoeming niet aangenomen. In deze vacature komt thans in aanmerking de heer J. Hommes, weth. te Nieuw- dorp en lid van de Prov. Sta ten van Zeeland voor de A.R. partij. DE BILT ZEGT: Nog steeds koud. Weersverwachting, geldig tot Woensdagavond: Harde, geleidelük van Z.- W. naar Noord-West ruimen de wind. Wisselend bewolkt met enkel* lichte regenbuien. Koud. einde liepen, werd Lena Lang- hout onrustig. Niet om haar zelf, maar terzake van haar zoon. Manus moest weg, ver weg, zoodat Arend hem niet kon bereiken. Ze keek uit en onderzocht en informeerde. Wat een zorg! Een boer voor wiens vrouw ze naaide, had een zwager, die een aankomenden knecht kon gebruiken. „Is dat een tuinder?" „Nee, een korenboer, die ook een paar koetjes houdt en een stukje tuin heeft." Als Manus daarheen ging, moest hij grootendeela veran- wanneer hü zou hebben ge weigerd. Veel genoegdoening had besch. gehad, toen in 1943 de verlichting der Schelde zoo was ontredderd, dat de D, weer moesten overgaan tot het in gebruik stellen van af geschermde lichtboeien in plaats van de lichtschepen, cjie niet voldeden. Voorts verklaarde hü, dat zeker 100 menschen uit de Nazihei had kunnen redden door hen op de schepen te> werk te stellen. De Nooüer kon niet inzien, dat hij belangrüke diensten voor de Duitschers had ver richt. Een 20-tal getuigen kwa men verklaren, dat ze bij hem dikwijls den Engelschen zender beluisterd hadden of de berichten van hem op pa pier hadden doorgekregen. Verdediger was mr Benno Stokvis, die' verzocht alleen de kern van de zaak in re kening te brengen, n.l. het camoufleeren van illegaal werk door in dienst ger D. te treden, die hem volkomen vertrouwden en als gevolg waarvan hü vele goede din gen heeft kunnen bereiken. Hü deelde mede, dat de Nooüer persooniük bü den minister is geweest en dat deze hem volkomen gereha biliteerd heeft. Momemeel doet hü dan ook weer nor maal dienst als loods. In deze zaak, die de ge- heele morgenzit'ting in beslag nam en ook nog een deel van de middagzitting vorderde, is de uitspraak bepaald op 7 Mei a.s. TRIBUNAAL TE ZIERIKZEE. J. Quist te St. Annaland was lid der N.S.Ë. en wacht meester bü de W.A. en werd, na onderscheidene rangen te hebben doorloopen, bezoldigd streekleider van de Neder landsche Jeugdstorm. Daar men hem niet missen kon bü de jeugdbeweging, mislukte zün poging om in SS-verband naar het Oost front te worden gezonden. Bü de plaatsehjke predi kanten had hü op verzoek kasgelden in beslag genomen van de Federatie van Herv. Jongeren. Besch. noemde zich zelf een verblinde, die wel eens twijfelde aan de juist heid van zün handelingen, maar die dan toch weer door zette. Hü zeide thans het nat. soc. te hebben afgezworen. W. van der Have te Nieuwerkerk was lid van het econ. front en het N.A.F., maar bezat een geringe acti viteit. Hiervoor was h(j reeds 17 maanden geïnterneerd en had men hem f5000 boete opgelegd, tegen welke maat regel hü in verzet kwam. Mr P. Adriaanse, de verdedi ger, achtte het, gezien de om standigheden, onbillük dat besch. een dergebjke boete opgelegd is. A. Quist, afkomstig van Tholen, werd gezien zijn ge ringe zonden, in vrüheid ge steld. W. Keur te St. Annaland, was blokleider en groepsor- ganisator, lid van het econ. front en colporteerde met nat. soc. lectuur. In alle zaken bepaalde het Tribunaal de uitspraak op 7 Mei a.s. TRIBUNAAL TERNEUZEN. OUD-BURGEMEESTER VAN CADZAND STAAT TERECHT. Voor het Tribunaal te Ter- neuzen stond Maandag terecht de 38-jarige C. Ie Nobel, voorheen burgemeester van Cadzand. Hem werd ten laste gelegd blük te hebben gege- deren van beroep. Maar dat mocht geen bezwaar zün. Vei ligheid voor alles! Dus Manus ging eri werd in wonend knecht bü een boer en boerin van middelbaren leef tijd zonder kinderen. Hü had het er best. Het rustige milieu deed hem goed. Baas en vrouw waardeerden zün huisehjken aard, zün be schroomde houding, zün be scheidenheid in spreken 'en doen. Speciaal werd hem de verzorging van den tuin op gedragen, dus bleef hü in zün vak. Moeder kwam hem soms bezoeken. Dan bleef ze een heelen dag, werd behandeld als gast en kreeg haar heng selmand gevuld mee naar huis. Tarwe, bloem, pekel- vleesch, spek, boter, boonen voor den inmaak. Na drie en half jaar keerde Arend Kuil terug, maar vond overal gesloten deuren, ook bü Lena Langhout. Maar Lena kon niet altijd binnenshuis blüven met de deur op slot. Ze moest haar naaihulzen bedienen, dus A- rend wachtte haar op en klampte haar aan op den weg. „Waar zit Manus tegen woordig?" „Die dient bij een boer." „Waar woont die boer?" „Dat hoef jü niet te weten." „Natuurlijk! Daar heb ik ven van ingenomenheid met den vüand, door het in zün kwaliteit van burgemeester brengen van een bezoek aan Osnabruck in 1941 en het be- toonen van vreugde bü het neerstorten van een Engelsch vliegtuig. Voorts, het verlee- nen van medewerking bij vorderingen en tewerkstel ling ten behoeve vsn de Duit sche weermacht. Besch. verklaarde alles te hebben gedaan in het belang van de bevolking. De verdediger, Mr F W.. Adriaanse, was van oordeel, dat vervallen verklaring der beschuldiging zal moeten vol gen. Het tribunaal zal op 12 Mei a.s. uitspraak doen. NIEUWE KOMEET ONTDEKT. Prof. J. Bestor van de Har- ward University heeft on langs een nieuwe komeet in het sterrenbeeld „De Stier" ontdekt, welke zich in zuide- Ujxe richting tusscnen de ster Alpha van „De Stier" en „Het üuiüerkruis" bewoog. Voor smokkeldoeleinden? Volgens een verslaggever van de Daily Mail wordt in Oost-Engeland herhaaldelük rond middernacht een vlieg tuig waargenomen, dat op groote hoogte het land in vliegt, Nachtvliegers in de nieuwste Mosquito's zün er op afgestuurd, doch zü slaagden er niet in het geheimzinnige i vliegtuig te achterhalen. De onbekende machine komt steeds op ongeveer het zelfde punt over de kust bin nen en het laveert zoo behen- dig, dat men is gaan veron- i derstellen, dat het is uitge rust met radar om de nade ring van andere vliegtuigen te kunnen waarnemen. Men kon er ook niet in slagen de machine op den terugweg te onderscheppen. Er zyn ver moedens, dat het vliegtuig behoort aan een internatio nale smokkelbende, die zich beüient van een of meer lan dingsplaatsen in afgelegen deeien van het land. TWEEDE PONTON TE ZIJPE. De tweeae ponton in de tyamwegnaven te z,ÜPe> die seaer't 1944 niet meer in ge bruik was wegens beschaui- ging is thans hersteld en in gbruik genomen. Dit komt het verkeer, dat voor het geheeie eiland hoofdzakeiük over Zy- pe loopt, ten goede. Nederlandsche Jeugdbond voor Natuurstudie. Zaterdagavond werd te Middelburg in „De Eendracht" een gecombineerde vergade ring gehouden door de atdee- lingen Vlissingen, Goes en Middelburg van den Ned. Jeugdbond voor Natuurstudie. Als spreker trad op Bram de Groot, algemeen natuur historisch secretaris van den Bond. In het eerste gedeelte van zijn lezing behandelde hü het dierenleven in het water, vanaf het microscopisch klei ne diertje tot de visschen; in het tweede gedeelte stond hü stil bü de natuurbescherming in ons land. De behandeling dezer onderwerpen getuigde van een diepgaande studie en veel eigen ervaring in het rijk der Natuur. Het is alleen jammer, dat er nog zoo wei nig jongens en meisjes zich voor de natuurstudie interes seeren in onze provincie. Het visschen van mosselzaad. De openstellingsdatum van de Waddenzee voor het vis schen van mosselzaad door Zeeuwsche mosselkweekers is officieel bepaald op 28 Mei a.s. Ambtebjke rapporten melden, dat de zaadval dit jaar zeer gering is. Deviezenverkwisting. De Fransche zaaioesters die de laatste dagen ons land bereikten, hebben geen grootsch onthaal gevonden. De qualiteit was ronduit ge zegd slecht, en de kleine oes terkweekers, „panneboeren", betreuren het, dat deze oes ters nu a.s. zomer hun zaad zullen geven en daarmede de pannen zullen bevolken. Ten eerste zün de Zeeuwsche oes ters veel sterker, ook bü eventueele vorst en ten twee de is de soort veel minder. Waren het nu nog oesters ge weest uit Morbikan, maar Ar- cachon heeft niets dan min derwaardig goed. Oesterkwee kers, die hun zaaioesters thuiskregen, deden nog hun best om deze oesters over te geven aan collega's maar vonden geen liefhebbers. Het is jammer van de deviezen die voor dezen import benut zyn. MIDDELBURG. De commissaris van politie te Miaaeiourg maakt namens oen comm. van politie te JNü- megen bekenu, dat aldaar werd aangeirouen een cape van edeimarterbont, bestaan de uit pim. 39 velletjes, ter waarde van f 6UUUf 19000. De cape zou in het voorjaar gekocht zün van een onbe kende Canadeesche militair. Berichten omtrent de her komst worden ingewacht op het politiebureau te Middel burg. Op verzoek der politie wüzen wü opnieuw op het zeer groote aantal verkeers overtredingen, dat steeds weer wordt gesignaleerd en dat de portemonnaie van de betrok kenen in de meeste gevallen aanmerkelük lichter maakt. In ieders eigen voordeel wordt met klem geadviseerd: houdt u aan de voorgeschre ven verkeersregels. SOUBURG. Maandagmiddag had op het Gemeentehuis alhier de open bare aanbesteding plaats van het stratencomplex „Midden hof" met bübehoorende wer ken, liggende ten Noorden van de Kanaalstraat. In dit stratenplan is opgenomen het bouwen van 60 permanente woningen. Ingeschreven werd door: Firma Sander, Snep vanger en Vlieger te Rijswijk voor f237000; Mü. „Zeeland" te Middelburg voor f 232000; J. D. Jansen te Colünsplaat f243800; M. Wandel, Schoon- düke f 205943; Firma Klippel te Vlissingen f 287000; Firma Ebbel en Volker te Vlissingen f 246000; L. Dekker te Vlis singen f 289000; Lindenberg te Vlissingen f 248500; C. v. d. Klippe te Vlissingen f 284000; Gebr. Schals te Lei derdorp f237200. Dezer dagen werden door de Brethren Service damesjaponnen en schoenen uitgereikt, waarvoor allen begrijpelijk zeer dankbaar waren. Het bestuur van de buurtvereeniging Nieuwstraat- Van Teylingenstraat-Buteux- straat had voor haar leden Vrüdag een feestavond geor ganiseerd. Het programma bestond uit zangnummers en schetsjes en werd door de aanwezigen zeer op prijs ge steld. Een onzer lezers vraagt ons of het eigenlük wel goed is de ministers, die te Mos kou vergaderden, aan te dui den als de groote vier, ter wijl het toch ook maar nietige stervelingen zün, wiens adem in hunne neusgaten is, Dit laatste is zeer zeker juist. En we zouden er hog aan toe kunnen voegen, dat de handelingen van deze ministers niet altüd Van grootheid getuigden. Bü de hier gewraakte uit drukking is dan ook, zooals vanzelf spreekt, een betrek kelijke grootheid bedoeld, wat ook wel hieruit bleek, dat hier altüd aanhalingsteekens werden gebruikt. Maar afgezien daarvan, hier waren büeen vertegenwoordi gers van groote mogendheden, die momenteel over een groo te macht beschikken, die groote problemen hebben te behandelen en die een zeer groote verantwoordelükheid aragen. Zoo gezien kan er niets te gen zün van de „groote vier" te spreken, zooals we dat ook doen van een groot zaken man, een groot geleerde enz. Intusschen, al die grootheid is betrekkelük en gemeten met een menschetijke maat staf. God alleen is groot in den volstrekten zin van 't woord. recht op" snauwde Manus dreigend. „Recht?" „Ja zeker, recht!" Lena beefde. „Ik moet weten, waar hü zit. Ik wil hem spreken." Lena zweeg. Arend praatte verder. „Geef me nou eens antwoord!" Maar Lena bleef hardnek kig zwügen. Daar stond hü machteloos tegenover. „Als je me geen antwoord geeft, zal ik je wel krijgen". Het antwoord bleef uit. Toen probeerde Arend iets anders. „Heb je geld bü je?", vroeg hij vriendelük. Lena schoot het hek van een boerderü binnen. Ze had haar bestemming bereikt. Maar hoe moest het 's avonds op den terugweg? Hü zou haar vast en zeker weer opwachten. Ze vroeg de boerin een uur vroeger te kunnen vertrekken. Dit werd haar toegestaan. Zoo ontliep, ze den opdrlnger. Maar Arend Kuil zou Arend Kuil niet zün, als hü zün doel niet bereikte. Binnen drie maanden had hü Manus ge vonden. „Je moeder heeft me ge stuurd. Ze is ziek geweest en zit zonder geld." Die leugen was te grof om geloofd te worden. En Manus dacht dadelük aan de gulden van de keukenmeid jaren ge leden. Arend wist daar niet meer van. By hem was dit kleine gevalletje reeds lang verzonken in den poel van on telbare streken en misdrijven, die zün onderbewustzijn vul den, maar waarvan de herin nering wegstierf. Na lang gepraat gaf Manus een rijksdaalder, om van hem af te wezen. „Dat is vodf je moeder. Wat krijg ik nu voormünmoeite?" „Niks." „Heb ik daar twee en een half uur voor geloopen! Om te worden afgescheept „Kom volgend jaar maar eens terug", spotte Manus en keerde hem den rug toe. Dit was het begin. Woede aan den kant van den bezoe ker, de eerste kiemen van haat, die straks alle andere gevoelens zouden overwoeke ren, bü Manus. De bezoeken werden her haald. Niet dlkwüls, na drie of vüf maanden. Soms duurde het langer dan een half jaar, zoodat Manus hoopte, dat de strooper weer in het gevang zat. Maar dan verscheer, hü weer, om Manus geld af te persen met dreigementen of vriendelük af te troggelen met mooie woorden. Maar Manus was een man geworden. Geen krachtmensch Herdenkingsdagen. Zaterdag zal ter herdenking van de gevallenen een z.g. stille omgang plaats vinden, waaraan een leder kan deel nemen. Omstreeks half acht zal de stoet zich op het Oran jeplein opstellen, vanwaar hü vertrekt naar de begraaf plaats, waarop de graven der gevallenen bloemen zullen ge legd worden. Om half negen zal met medewerking van de beide plaatselüke predikanten een herdenkingsdienst worden gehouden. Om 7.45 zal van het Mar- nixplein eveneens een stoet vertrekken naar de begraaf plaats aldaar, waarop in de R. K. kerk een herdenkings dienst wordt gehouden. Voor den nationalen feest dag is door de Souburgsche Oranjevereeniging het volgen de programma opgesteld: Des morgens reveille, kin derzang voor het gemeente huis en kindervoorstelling in de cantine op het vliegveld. Des middags zang, volks zang en muziek op het Oran jeplein en 's avonds tot besluit van den dag een fakkelop tocht. OOSTKAPELLE. Zaterdagavond werd alhier een jeugdavond gehouden, uitgaande van den Herv. Jeugdraad ter plaatse en den ring Walcheren van het N. J. V. Nadat het Tamboers en PÜperscorps Juliana door het dorp naar het verenigings gebouw was gegaan, werd in het gebouw de büeenkomst geopend door den voorzitter dhr K. Melis, waarna de avond doorgebracht werd met voordrachten en schetsjes van de C.J.M.V.-ers te Souburg en Nieuwland. Ds Aalbers sprak het slotwoord op deze ge slaagde jeugdavond. HEINKENSZAND. Alhier werd de jaarhjksche Emmabloemcollecte gehou den, georganiseerd door de afd. Heinkenszand van „Het Groene Kruis". Bü monde van den voorzitter, Dr P. Staver- man, werd op een büeen komst des avonds de mooie opbrengst van f 118.75 aan de actieve collectrices bekend gemaakt, waarvoor hü hen hartelijk dank zegde. maar toch een man. Een stille ontvlambare man, die waar- deeren kon en haten die als I 'n kruitkist zou kunnen ont- j ploffen, als er maar een hand i kwam, die de brandende lont, aanbracht. Bleef die hand weg, dan was er nooit gevaar. Zoo verliep de tijd. Zoo ble ven afkeer en haat geleidelük groeien zonder zware schok- ken, zonder explosies. Op een feilen vriesdag mid den in den winter, toen al het water dicht lag en niemand hem verwachtte, verscheen plotseling Arend weer, koud, hongerig, büna bevroren. Hü soebatte als een kleine jongen. „Laat mü binnen, als 't u be lieft, bü de koeien of bü het fornuis. Ik sterf van ellende". Hü was 's morgens bütüds van huis gegaan, den kortsten weg kiezend, door dwars te loopen over het land en de dichtgevroren slooten. Maar hü was de richting kwütge- raakt, had loopen dwalen, uren lang, ergens In een uit- gestrekten polder, waar aan geen enkele horizont een boerderü te zien was, waar een wolkje rook omhoog kringelde uit een of ander achter opgaand hout verscho len arbeidershuisje.1 Tenslotte had hem iemand gevonden en den weg gewezen. (Wordt vervolgd)

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2