$MÊÈ°SÉjM Strijd tegen de duurte Amerika en de republiek. Bijbelkennis De geïnterneerden In Indië. PROTESTANTSCH CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Woenedag 30 April 1947 Voorlichting Indische regeering» Als onbetamelijk en ontoelaatbaar veroordeeld. Herdenking Bevrijding op de scholen. op dB openbare lagere scholen. De normen voor de pachtprijzen. p|ertwendingl Vrouwelijke vrijwilligers voor Indië. Uitgave Stichting „ZccuwBch Dagblad' Hoofdkantoor: Goes, L, Vorst- str, 70, Tol. 2438, Giro 274288 Kontoren: Vlissingcn, Wnlstr. 33, Tol. 108Middolburg, Rou- aanscho Knal 18, Tol. admini- «trntio 2008) Tel. redactie 2347Tornour.cn, Vluoavvijk- straat, Tolofoon 2032, ZEEUWSCH DAGBLAD Op en ondergang Zon en Maan. van 3e JAARGANG No. 631 Abonnementsprijs 3.30 per kwartaal Advertentieprijs 12' a cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord. Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ. DE SMIT Met vaste medewerking van: BARON Mr W. F, E. v. d. FE'lTZ te Middelburg, Dr K. HUIZENGA to Middelburg, Ds J. KARELSE te Goes, Ds R. SLOFSTRA te Vllsslngen en Ds W. VROEGINDEWEY te Poortvliet "Wat Linggadjati in de prac- tijk beteekent, wordt in „Vrij Nederland" duidelijk in het licht gesteld. Het beteekent volkomen losmaking van den band tus- schen Nederland en Indië. De intellectueelen in Indië hebben toegang tot dë Wes- tersche cultuur gekregen via de Nederlandsche taal, de Nederlandsche wetenschap en beschaving. Maar dat is nu uit. De huidige generatie, die de middelbare scholen be zocht, heeft gedurende de bezetting Japansch geleerd en daarna Engelsch. Nederlandsche boeken en tijdschriften worden geweerd, terwijl Engelsche en Ameri- kaansche tijdschriften een kans krijgen. De oudere intellectueelen kunnen misschien het Neder- landsch als wetenschappelijke voertaal nog niet missen, maar de jongere lichtingen die van de middelbare scho len komen, hebben het niet meer noodig. Zij leerden En gelsch. Het is duidelijk waar het heen gaat. Nederland en de Nederlan ders worden verdrongen uit Indië om plaats te maken voor Engelschen en Ameri kanen. Ook op economisch gebied. Aan de Nederlandsche plan ters worden in Indië, zelfs met medewerking van Neder landsche autoriteiten, de grootste moeilijkheden in den weg gelegd. Zoo wordt de afstand steeds grooter. En dat alles met welwillen de medewerking van de Ne- derL-Indische regeering en van de regeering in Neder land. MEER VRACHTAUTO'S DAN OOIT TEVOREN. Een recente telling van het aantal bedrijfsauto's bracht aan het licht, dat er thans op de geheele wereld meer vrachtauto's zijn tian ooit te voren. Waren het er voor het uitbreken van den oorlog in 1939 in totaal 8,3 millioen stuks, thans bedraagt het aantal vrachtauto's op onze Elaneet maar liefst 10,2 mil- oen stuks of 2 mill. meer. Dit aantal zal nog in snel tempo toenemen, want alleen de vrachtauto-industrie in de Vereenigde Staten produceert reeds VA millioen vracht auto's per jaar. VERNIETIGING DUITSCHE I NITRAATFABRIEKEN. De Republikeinsche senator Butler heeft in den Ameri- kaanschen Senaat een wets ontwerp ingediend om de ver nietiging van Duitsche fabrie ken, die zoowel nitraat als munitie kunnen vervaardigen, in de Amerikaansche zóne slechts voor de helft uit te voeren. Butler zeide, dat de Amerikanen met opzet in Europa een tekort aan kunst mest veroorzaken en aan de Amerikaansche boeren kunst mest onthouden om die naar Europa te kunnen verschepen. Op vragen van het Eerste De minister heeft reeds eer- Kamerlid Algra betreffende der de aandacht van den den Inhoud van het artikel luitenant-gouveneur-generaal „Minister Jonkman'» often- van Nederlandsch-Indië ge- sief", voorkomende In Uit- vestlgd op het onbetamelijk en zicht, uitgave van den Indl- ontoelaatbaar karakter van schen regeeringsvoorllclitlngs- de onderhavige publicatie en dienst, heeft de minister van hem verzocht de verzekering Overzeesche Gebiodsdeelen te willen geven, dat alles is o.m. geantwoord, dat dit arti- vericht, om in de toekomst kei voorkomende ln een door degelijke misgrepen te voor den regeeringsvoorlichtings- komen.® dienst te Batavia uitgegeven Hij is bovendien bereid den en verspreid blad, waarvoor j luitenant-gouveneur-generaal mitsdien de regeering verant- j uit te noodigen te bewekstel- ligen, dat zoowel de door het lid der Kamer, den heer Algra ter zake gestelde vragen als de door den minister daarop verstrekte beantwoording on verkort in het eerstvolgende nummer van genoemd week blad zullen worden gepubli ceerd. woordelijk kan worden ge steld, onbetamelijk en ontoe laatbaar moet worden geacht. Het gewraakte artikel werd noch op verzoek der regeering, noch op haar instignatie in het weekblad Uitzicht ge plaatst. DUITSCHE KROONPRINS WENSCHT KASTEED IN DOORN TERUG. In een Beiersch blad werd Zaterdag medegedeeld, dat de Duitsche kroonprins Frie- drich Wilhelm pogingen deed om het kasteed van zijn va der in Doorn terug te krijgen. De „Süddeutsehe Zeitung" schreef, dat prins Wilhelm een verzoek had ingediend bij het Ned. Instituut voor Vij andelijke Vermogens. AUTOBUSRAMP EN MEXICO. Bij Krupan in den staat Michigan is een autobus in een ravijn gestort. Hierbij zijn 36 personen om het leven ge komen; twaalf personen zijn gewond. De minister van Onderwijs, K. en W. heeft aan de direc teuren van de rijksscholen, de gemeentebesturen en de be sturen van scholen voor bijz. onderwijs een circulaire doen toekomen waarin hij meedeelt dat de regeering er prijs op stelt, dat ook dit jaar de plechtige herdenking van onze uit de Duitsche De pakketpost gaat weer werken. Nog tijdelijke beperkingen. Met ingang van 6 Mei a.s. zal de P.T.T. de laatste bar- ri?re slechten, die haar gepaanj zou dienen te gaan scheidt van de mogelijkheden, £e£ herdenking van de doo- welke de diensten voor den den en een herdenking van oorlog boden. Kon op 1 April het herzet ALWEER BONNEN-DIEFSTAL. Door de politie te Tilburg zijn aangehouden drie brood bezorgers van een coöpera- DE GROOTSTE METEOOR, Volgens de Sowjet-Russische wetenschappelijke expeditie is de meteoor, welke 12 Febr. tusschen Wladiwostok en tieve verbruiksvereeniging, Chabarofsk gévallen, dë ♦it er .va,n verdacht worden grootste die ooit op het aard- 70 rnn t Vj n ,6 co°peratie oppervlak is terecht gekomen. hiiivüL broodrantsoenen te Er zijn tot nog toe meer dan erfoivf gestolen. Deze rant-dertig kraters gevonden. De soenbonnen zouden verkocht I grootste krater is meer dan zijn aan bakkers, die een 25 meter breed en tien meter bonnentekort hadden. Prijzen van vacantie- pensions en hotels. Door den minister van Eco nomische Zaken is een prijs regeling afgekondigd, welke ^en van «tof en zand opge- diep. ZANDSTORMEN IN NOORD-LIMBURG. Tengevolge van de weinige neerslag gedurende de laatste weken is de lichte zandgrond van Noord-Limburg zeer rul geworden. De sterke wind heeft de laatste dagen wol zoowel voor den gast als voor I iaa§d> waarbij vooral pas om- den pensionhouder aangeeftgeploegde velden het zwaar wat berekend mag worden. |te verduren hadden. De regeling komt hierop De menschen op het veld neer, dat in het algemeen bij waren dikwijls genoodzaakt 1,- - -- - hun arbeid in den steek te- laten, terwijl het vee zooveel mogelijk met den kop uit den wind ging staan. Behalve veel ongerief ver oorzaken deze zandstormen ook groote schade aan de teere blaadjes van de nu juist opkomende boonen en andere veldgewassen. Verschillende tuinders en boeren zullen ge noodzaakt zijn pas bewerkte stukken land opnieuw een beurt te geven. particulieren f4.50 en in be roepspensions, die over ge makken als electrisch licht en stroomend water beschikken, f5 per persoon per dag mag worden berekend. Een hoogere prijs, welke meestal f 6 zal bedragen, mag in eerste klasse pensions slechts na verkregen toestem ming van den directeur-gene raal van de prijzen worden gevraagd. Waaruit de maaltijden moeten bestaan is nauwkeurig omschreven. Bovendien moet de kamer deugdelijk zijn ge meubeld en worden aan de - Hoe Nederland verdrongen wordt. en moest Oost-Indonesië zijn afhankelijk van de republiek. Met betrekking tot Borneo verklaarde Sjahrir, dat hij er van overtuigd was, dat dit eiland eventueel in de repu bliek zou worden opgenomen. Amerika zal de Nederland sche regeering wel uiterst dankbaar zijn, voor wat be treft de wijze waarop zij de Indische kwestie heeft behan deld en heeft laten behande len. Nederland wordt in Indië uitgeschakeld met hulp van Dr van Mook en Prof. Scher- merhorn en laat zich uitscha kelen. Naar de ernstige waarschu wingen van de oppositie, die als „reactionnair" wordt ge- brandmerkt, wordt in geen enkel opzicht rekening gehou den. Het parlement wordt op be slissende momenten eenvou dig terzijde geschoven. Naar hoogst deskundige mannen als Prof. Verzijl en Prof. Posthuma, mannen met een rijke ervaring, wordt niet geluisterd. Zij krijgen zelfs geen gelegenheid hun inzicht kenbaar te maken. Dat alles is koren op den Amerikaanschen molen. Reeds meermalen werd er de aandacht op gevestigd, dat Nederl.-Indië voor het Ame rikaansche verdedigingsstel sel van de allergrootste betee- kenis moet worden geacht. En eveneens voor den Ame rikaanschen handel. Waar in Indië de Nederlandsche za- kenmenschen, planters e.d. geen gelegenheid krijgen hun zaken te behartigen, komen de Amerikanen te voorschijn. Natuurlijk is Nederland in sommige opzichten nog de meerdere. Geen nood, zegt Amerika, wij zullen helpern En zoo werd uit Batavia het volgende gemeld: „Er bestaat voor de Indone sische luchtvaart geen reden concurrentie van de Neder landsche luchtlijnen te vree zen", zoo verklaarde de Brit- sche Wingcommander Con- stantine tegenover Antara. Volgens Constantine zou de republiek ten minste twee honderd vliegtuigen noodig hebben, welke in de Ver. Staten tegen momenteel niet uitzonderlijk hooge prijzen in ruil voor kinine, koffie en suiker gekocht kunnen wor den." Een bericht, dat geheel voor zichzelf spreekt. OOST-INDONESIË BIJ DE REPUBLIEK? Eisch van Sjahrir. Sjahrir heeft, naar verno men werd, de gedachte aan een Oost-Indonesië als zelf- besturenden staat „absurd" genoemd. Economisch, aldus zou hij gezegd hebben, was Opnieuw onderhandelingen. Uit Batavia wordt gemeld, dat Sjahrir eindelijk gelegen heid zal vinden om de onder handelingen voort te zetten. Dagenlang heeft de Com missie-Generaal geduldig mo- gen wachten. Maar nu eindelijk zullen waarschijnlijk Donderdag 1 Mei de besprekingen kunnen beginnen. Eerste vlucht Djokja Malang. Het republikeinsche pers bureau Antara meldt uit Djokja, dat een Dakota van de Indonesische luchtvaart maatschappij de eerste vlucht van Djokja naar Malang met 29 passagiers heeft gemaakt. De bemanning bestond uit een Australischen eersten pi loot, een Britschen tweeden piloot, een Australischen ra diotelegrafist en een Indone- sischen piloot. DE TOEKOMSTIGE STATUS VAN BORNEO. Naar aanleiding van pers berichten, volgens welke de conferentie voor de vaststel ling van den toekomstigen status van Borneo spoedig verwacht kan worden, ver neemt Aneta, dat hieromtrent niets vaststaat en niets is be sloten. Dezer dagen komt de West- Borneoraad te Pbntianak bij een voor het beraden van plannen voor de inrichting van de Daerah West-Borneo. Dit feit staat geheel los van eenige beslissing over de toe komstige positie van het eiland Borneo. AFZONDERLIJKE STAAT OP WEST-JAVA? De Partai Ra'jat Pasoendan, welke zegt een millioen leden te hebben, zal West-Java los van de Indonesische republiek verklaren en den zelfbestu- renden staat Pasoendan (W. Java) proclameeren. De proclamatie zal worden uitgevaardigd door den lei der der partij, Soeria Karta- legawa, die, naar men ver wacht, eerste minister van den nieuwen staat zal zijn. Hij verlangt, dat Pasoendan erkend wordt als een der sta ten van de voorgestelde Indo nesische federatie. j.l. de expressebestelling voor brieven enz. weer worden in gevoerd,.™ wordt de binnen- landsche pakketpost hervat. De oorlogsomstandigheden, en de daarmee samenhangen de langdurige stilstand van den dienst, leggen echter nog tijdelijke beperkingen op, waarvan we de voornaamste hier laten volgen: Het maximum gewicht wordt gebracht op 5 kg. De grootste afmeting op 100 cm. terwijl de som van lengte en grootste omtrek, niet in de lengte-richting gemeten, niet meer dan 200 cm. kan be dragen. Expresse-bestelling is niet mogelijk. I Schadevergoeding van door vertraging verminderde waar de van den inhoud wordt niet verleend. Nu de pakketpost wordt hervat zijn de N.S. en P.T.T. overeengekomen, dat, wat pakketten niet zwaarder dan 5 kg. betreft, deze voortaan door de post zullen worden behandeld. i ONDERWIJZERS EN DE VOLKSTELLING. De minister van Onderwijs, K. en W. heeft in een circu laire aan de gemeentebesturen te kennen gegeven, dat hij het op prijs zal stellen indien slechts in uiterste noodzaak in verband met de a.s. volkstel ling een beroep zal worden ge daan op het onderwijzend per soneel. Daar, waar aan de medewerking van dat perso neel niet kan worden ontko men heeft hij tegen inschake ling geen overwegend bezwaar en keurt hij het te verleenen verlof goed. NIEUWE INDUSTRIE TE ROOSENDAAL. Zeer binnenkort zal Roo sendaal een nieuwe industrie rijker worden. Op het terrein aan de H.G.D.straat zal dezer dagen begonnen worden met den bouw van de machine fabriek en ovenbouw „De Vuurslag". De Vuurslag is een zuster onderneming van de Liga fabrieken te Bergen op Zoom. De nieuwe onderneming zal zich toeleggen op de vervaar diging van machines, appara ten en installaties. bevrijding overheersching in de scholen bediening gelijke eischen ge' zal plaats vinden, waaraan steld. Indien vier of meer gasten op een kamer met slechts een vaste waschtafel worden on der gebracht of kinderen geen aparte kamer krijgen moet de prijs worden verlaagd. Voorts zijn de prijzen van afzonderlijke maaltijden en ook van dranken geregeld. De pensionprijs in hotels is op gemakkelijk te controlee ren wijzen vastgesteld, afhan- het 'Verzet. Het verdient aanbeveling hiervoor te bestemmen een lesuur op den laatsten school dag, voorafgaand aan den na- tionalen feestdag. De minister verzoekt te wil len spreken over: „de diepere beteekenis welke aan de her- denking ten grondslag ligt, kelijk" van' dë "prijsklasse waarbij vooral naar voren wa- waarin het restaurant is in- re_te brengen het grooteidea- gedeeld en welke op de menu- kaart staat vermeld. De pen sionprijs bedraagt in deze 4 klassen ten hoogste f5, f6, f7.50 en f9.50 per persoon per dag. De hotelhouder mag echter lisme er. liefde vc<,<. Vorsten huis en vaderland, die onze helden van 19401945 moeten hebben bezield". PASSAGIERSLIJST. Op onze kantoren te Goes, Middelburg, Vlissin- gen, Terneuzen, Tholen en Zierikzee, ligt ter inzage de passagierslijst van het m.s. „Johan de Witt", dat met 299 pesonen aan boord 11 April jj. van Priok is vertrokkèn en vermoedelijk 6 Mei a.s. te Amsterdam zal aankomen. De Italiaansche chirurg Prof. Potoschnig, opereerde een dezer dagen een 20-jarige jongeman, die door een schot in het hart was getroffen, in een recordtijd van acht minu ten. Een gedeelte van de kathe draal van Frankfort is Maan dagmiddag ingestort. Verschei dene personen werden onder het gesteente bedolven. Het Amerikaansche schip „Pontus Ross" (7247 ton) staat in de haven van Sta- vanger (Noorwegen) in brand. Het schip is geladen met tarwe. In het bewaringskamp te Valkenburg (L.) is een geval van nekkramp geconsta teerd. In verband daarmee sommige kamers hooger be- in overleg met den in rekenen, mits hij andere zoo- specteur voor de volksge voel lager prijst, dat hij op zondheid, besloten de gevan- het gemiddelde van zijn genen binnen het kamp klasse blijft. In dit geval moet eenigen tijd in quarantaine Donderdag. Zon op 6.12 u., onder 20.03 u. Maan op 18.37 u., onder 4.24 u. Hoog water te Vliaelngen Donderdag 1 Mei: 11.44 n. 1.62 m. Wü hebben er in een vorig nummer op gewezen, dat de geïnterneerden in Indië nog steeds aan hun lot worden overgelaten; dat de regeering ondanks de éénstemmige uit spraak van de Kamer, blijft zwijgen en dat ook de regee- ringspartijen zwijgen. Dit laatste is echter niet geheel juist gebleken. De P. v. d. A., die de vorige week een congres heeft ge houden, heeft het stilzwijgen verbroken. Eischen heeft zij niet gesteld. Dat zou ook niet prettig zijn voor de bevrien de regeering en voor Soe- karno. Maar wel heeft zij de ver wachting uitgesproken, dat alle geïnterneerden spoedig in vrijheid zullen worden ge steld. een lijst van alle kamers met |hun prijzen in de eetzaal worden opgehangen, i De nadruk wordt er op ge- 'iegd, dat reeds gemaakte af spraken voor een vacantie- verblijf wat de prijzen be treft met deze regeling in overeenstemming moeten .'worden gebracht. Reorganisatie Mulo-examens. Op vragen van het Tweede Kamerlid Deering in verband met de inrichting en organi satie der Mulo-examens, heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen o.m. geantwoord, dat hij ten aanzien van een reorganisatie van de Mulo-examens o.m. in overleg is getreden met de Mulo-vereenigingen. Mede hierom heeft hij bezwaar te gen het instellen van een commissie, aan welke, vol gens den heer Deering, even tueel opgedragen kon worden advies uit te brengen omtrent inrichting en organisatie der Mulo-examens. De minister van Onderwijs, K. en W. heeft een circulaire gezonden aan de gemeentebesturen, welke als volgt luidt: „Het is mij gebleken, dat niet alle gemeentebesturen zich bewust zijn van de mogelijkheid, welke artikel 42 der L.O. wet 1920 biedt tot het bijbrengen van Bijbelkennis aan de leerlingen van de openbare lagere school. Gaarne vestig ik er daarom uw aandacht op, dat met inachtneming van de beperkingen gegeven in artikelen 42 en 43 der wet, bij be paalde vakken, in het bijzonder bij lezen en Nederlandsche taal, leerstof ontleend aan den Bijbel kan worden behandeld, zoodat in het bijzonder de keuze der leerboeken daarvan blijk geeft. Bovendien heeft het onderwijzend personeel vrij heid godsdienstige handelingen in en met de klasse te ver richten binnen de perken van artikel 42 der wet Ook dit punt breng ik gaarne onder uw opmerkzaamheid". Naar aanleiding van deze circulaire deelt de vereeniging van Christen-onderwijzers aan overheidsscholen mede, dat tal van gemeentebesturen verzuimden het personeel der openbare scholen in kennis te stellen van den inhoud dezer circulaire. Bij een onderhoud, dat het bestuur dezer vereeniging met den minister had, werd de toezegging ontvangen, dat indien het bestuur een juridisch geschikte omschrijving kon vinden voor de invoering van het leervak Bijbelkennis op de lagere school, de minister deze gaarne in overweging zou nemen. Naar aanleiding van deze toezegging heeft genoemd be stuur den minister een aantal wijzigingen der L.O. wet met betrekking tot dit onderwerp voorgesteld. Het lid der Tweede Kamer, de heer Vondeling, heeft aan den minister van Landbouw de volgende vragen schrifte lijk gesteld: 1. Is de minister niet van meening, dat, mede gezien in het licht van de onlangs ge publiceerde prijzen van land bouwproducten, de verschil len in bedrijfsresultaat op goede en slechte gronden in geen juiste verhouding staan tot de verschillen in koop- en pachtprijzen? 2. Is de minister bereid, den Grondkamers te advisee- ren de normen voor de pachtprijzen van onvrucht bare, slecht verkavelde en verspreid liggende gronden aanzienlijk te verlagen? 3. Is de minister voorts be reid en in staat om in ver band met 't gestelde in vraag 1 en gelet op het feit, dat juist de kleine bedrijven veelal op de in vraag 2 ge noemde gronden worden uit geoefend, deze bedrijven, ter bereiking van een grooteren omzet, extra-rantsoenen van kunstmest en veevoerder toe te wijzen? te houden. Radio Moskou deelt mede, dat de Finsche staatsraad het vredesverdrag met de gealli eerden geratificeerd heeft. De SheU heeft aangekon digd, dat zij in Queensland boringen gaat verrichten voor de winning van petroleum. De kosten, hieraan verbonden zijn een millioen pond ster ling. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Almkerk, G. J. Hintzbergen te Wijckel; te Huizum, C. L. Verbaas te Schipluiden; te Aagtekerke, (toez.) J. Couvé te Welsum; te Wissenkerke, H. G. Bene der te Baarland. Aangenomen naar Gronin gen, M. A Krop te Gelder- malsen. Bedankt voor Roswinkel,, mr J. W. Koelman te Gar- relsweervoor Ried, R. Boeke te Hoogebeintum. Geref. Kerken. Beroepen te Bergen op Zoom, A G. v. d. Stoel tc Boskoopte Zuidhom, J. Koopmans te Schild wolde; te Oostwold (Evang. pred.), A C. Mooij, cand. te Almelo; te Amsterdam-Oost, dr R. Schippers te Rotterdam; te Vroomshoop, I. Groenenberg te Nederhorst den Berg. Bedankt voor Lunteren, D. Krijger te Moerdijk; voor Putten, K. Blom te Goënga; voor Arnhem en voor 's-Gra- venhage-West (Evang. pred.), J. H. Mulder te Vlaardingen. Chr. Geref. Kerk. Tweetal te Scheveningen, N. de Jong te Middelharnis en J. Jongeleen te Noorde loos. Bedankt voor Ermelo, J. C. v. Ravenswaay te Zaamslag. Geref. Gemeenten. Tweetal te Krabbendijke, M. Blok te Zeist en Chr. v. d. Woestijne te Ridderkerk. Beroepen te Krabbendijke, M. Blok te Zeist. Bedankt voor Moerkapelle, G. H. Kersten te Rotterdam. Provinciale commissie geïnstalleerd. 'Op 't Gewestelijk Arbeids bureau te Middelburg is gis teren geïnstalleerd de provin ciale commissie van het Cen traal Selectie Orgaan Vrouwe lijke Vrijwilligers. Deze Commissie is als volgt samengesteld: Mevr. J. C. WestendeVervenne (R.K.); Mevr. A. BattenPaarlberg Ge' :f.); Mevr. J. de Jong BiK.er (N.H.); Mej. A Boo mer, directrice Huish. School (niet kerkelijk); Mevr. G. MoensVos (Indisch georiën teerd); secretaresse Mej. S. M. van AndeL De taak van deze commissie is aan de hand van inlichtin gen over persoonlijkheid en verleden te beoordeelen of vrouwelijke personen geacht kunnen worden geschikt te zijn voor toelating tot een vrijwilligerskorps en voor uitzending in het algemeen naar de Overzeesche ge- biedsdeelen. ENGELSCH SCHIP NA AANVARING GEZONKEN. Vermoedelijk 2 dooden. In de omgeving van Ant werpen heeft gisternacht op de Schelde een ernstige aan varing plaats gehad tusschen het Engelsche s.s. Merganser van de British and Continen tal Steamship Company Liver pool, dat op weg was van Gent naar Antwerpen, en het Amerikaansche s.s. Norwalk Victory, groot 7606 bruto reg. ton, komende van Antwerpen. Het Engelsche stoomschip is gezonken, terwijl het andere schip aan den grond liep. Men is bezig het met behulp van sleepbooten .vlot te trekken. Volgens de eerste berich ten zouden 2 dooden bij dit ongeval zijn te betreuren. Kanaal door Walcheren. De hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Zeeland maakt be kend, dat in verband met het leggen van een zinker en bui zen door de schutkolk van de binnenkeersluis te Vlissin- gen gedurende de maand Mei 1947 of zooveel korter als mogelijk of langer als noo dig zal blijken, de doorvaart- wijdte van genoemde sluis zal zijn beperkt tot 12 m. Benoemingen. Benoemd tot gezworene van de Schengepolder, J. No- teboom te 's-H. Arendskerke; tot dijkgraaf van het water schap Stavenisse, C. v. Putte te Stavenisse; tot gezworene van de Nieuw Annex Stave- nissepolder, J. Stoutjesdjjk Azn. te Stavenisse. VLISSINGEN. Donderdag en Vrijdag zal in de brouwerij de Mei boom aan meisjes van 4 tot en met 8 jaar nieuwe klee ding worden uitgereikt. Door de Brethern Service is name lijk een kleine party beschik baar gesteld. GOES. Niet iedereen ziet kans binnen een tijd van 24 uur twee maal dronken te wor den en twee maal door de politie te worden opgepakt om te ontnuchteren. Een ze- i-.ere heer G. uit Den Haag laaf le hierin echter toen hij tot tweemaal toe te veel sterke drank gebruikte.

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 1