INTERPELLATIE over knoeierij en corruptie. De banken en het regeeringsbeleid Veertig jaar getrouwd Ruim 800.000 gulden werd in 1946 aan grensgelden uitbetaald. LAATSTE BERICHTEN. Versterking van het verantwoor delijkheidsbesef noodzakelijk. Dir.-Gen. voor de prijzen ondeskundig genoemd. Looncontract voor 1 Mei a. goedgekeurd. Mais in het brood, maar de tarwe naar het vee De Tvcada Kamer heeft Woensdag het debat twer da irtte-peilatia -Jeejiea vaortge- ïöi. De heer Joekes vroeg den minister te willen over wegen een rapport ta doen samenstellen, om vast te leg gen den omvang van den zwarten handel en andere onoirbare practijken en om een overzicht te krijgen van de schade, welke daardoor aan de volkshuishouding is toegebracht. Spr. meende, dat krachti ger moet worden opgetre den en herhaalde zijn sug gestie ten aanzien van de inschakeling van vertrou wensmannen uit het bedrijfs leven. De heer Korthals (P.v.d.V.) verklaarde, dat voor hem het nut van deze besprekingen, ie geweest, dat ze nog eens duidelijk hebben getoond de ernstige bezwa ren van de practijken van die medemenschen, die zich niet behoorlijk weten te ge dragen. Spr. achtte het gewenscht, dat er inlichtingen worden verstrekt over onze devie- zenpositie en over de crediet- mogelijkheden, die de regee ring voor ons land ziet. Schildering van den toe stand is noodig. Het volk moet weten hoe we er voor staan. Voor de bewindslieden is Hij'haalde tenslotte eenige het onmogelijk het ambtena- voorbeelden aan van geval len, waarin de tuchtrechter te lage straffen oplegt. De rechterlijke instanties besef fen z.i. den ernst van de zaak niet steeds en ook het rechts gevoel van het volk wordt niet steeds voldoende begre pen. De heer Sassen (K.V.P.) betoogde o.m., dat het, meer dan om de bestrijding, om de aantasting der oorzaken en 't voorkomen van fraude en corruptie gaat. Daarvoor is een verscherpte controle al leen ontoereikend..De schuld ligt bij den vijandigen vreemdeling, die ons volk gruwzaam heeft doen lijden. Wanneer ons goederen ge geven worden, kan de wel vaart heroverd worden. Voorts betoogde spr., dat in Se eerste plaats naastenliefde en verantwoordelijkheidsbesef noodig zyn. Verantwoordelijkheidsbesef eischt het in het leven roe pen van eigen publiekrech telijke instituten van het be drijfsleven in zijn geheel. Ais men om zich heen ziet, ontwaart men z.i. geen so ciaal-economische democratie, maar meer een sociaal-eco nomische bureaucratie. De heer Beernink (C.H.) merkte o.a. op, dat aan de Nederiandsche jeugd ge leerd moet worden wat eer lijkheid is en wat waarheid betrachten beteekent. Vóór den oorlog kende ons land een bijkans onkreukbaar ambtenarendom, thans is' corruptie aan de orde van den dag. O.m. wees hij er op, dat het voorkomt, dat rijks ambtenaren in dienstauto's zich van huis naar kantoor en van kantoor naar huis ia- ten brengen. Zij gebruiken ze voor privégebruik of voor hun vrouw. De heer S m e e n k (A.R.) oordeelde, dat een intensieve controle niet wel mogelijk is, omdat er zoo vele regelen moeten worden nageleefd. Z.i. is de groote vraag, hoe we de schaarschte overwinnen. Opvoering der productie en toegewijde arbeid zijn vóór alles noodzakelijk. Spr. wees er op, dat men zich veelal niet houdt aan de vastgestel de loonen. Door de zwarte ren-apparaat in de hand te hebben, omdat het te groot is. Dat is een gevaar van te ver doorgevoerde overheids bemoeiing. De heer Wagenaar (C.P.N.) betoogde in den breede, dat het kapitalisti sche stelsel schuld van de corruptie is. De heer de Ruiter (C.H.) vroeg, of juist zijn de berichten, volgens welke de melk niet vrij gegeven wordt. De heer van der Zanden (K.V.P.) verde digde den goeden naam der Brabantsche boeren in ver band met mededeelingen over veesmokkel. De minister van Economi sche Zaken, de heer Huys- m a n s, ging nader in op de moreele zijde van het vraagstuk. Hij sloot zich aan bij de opmerking, dat de tex- tielnood groot is. Daarom is elke overtreding in den tex tielsector zeer ernstig. De minister verklaarde, dat de regeering zal trach ten op vrij groote schaal werkkleeding en onderklee- ding te verschaffen. Er zal 300.000 pond sterling in het deviezenprogram ter beschik king worden gesteld voor werk- en onderkleeding. Ten aanzien van de vraag, of vertrouwensmannen uit het bedrijfsleven bij de con trole betrokken kunnen wor den, zeide de minister, dat dit hem ongewenscht lijkt. De taak der Rijksbureaux kan thans nog niet worden overgedragen aan de lagere organen. Nog nimmer is het ambtelijk apparaat voor zoo veel moeilijkheden geplaatst als thans; daarmede worde rekening gehouden. Over dreven achtte de minister het te zeggen, dat corruptie onder da ambtenaren aan de orde tan den dag is, tenzij het bewijs er van fcijgcbiAiht wordt, Afschaffing van tra- ditlor.aele goederen-verstrek kingen wordt niet gewenscht geacht. Ten sanzisn van de textielarbeiders zou een of fer gevraagd kunnen wor den, omdat het daar al tot een bepaalde voorziening is gekomen. De minister merkte op, dat zijn ambtgenoot van Fi nanciën dezer dagen in een nota de deviezenpositie zal belichten; daarbij zal aange geven worden, welke maat regelen de regeering zal ne men ten aanzien van goede ren en dienstenverlening tegen den achtergrond van wat er aan deviezen beschik baar kan worden gesteld. De minister'van Landbouw, de heer Mansholt, deelde mede, dat de prijsre geling voor eieren gaan de is. De levering verloopt zeer goed. De levering van var kens is na de invoering der nieuwe regeling goed gaan loopen. Het is niet zoo, dat er melk voldoende is. Dit uitstekende voedsel kan niet worden vrijgegeven. De minister is het er mee eens, dat de Brabantsche boeren niet de hoofddaders in den veesmokkel zijn. Het vee komt veelal uit het noor den. Vaak wordt het op de markt te Leeuwarden aan gekocht De minister van Justitie, de heer van Maarse- v e e n zeide, dat er aan de grens bij de controle geen verschil gemaakt wordt tus- schen militairen en burgers. Brieven worden regelmatig gecontroleerd. Dit geschiedt zonder aanzien des persoons. In Den Haag worden gemid deld 400 k 500 brieven per week geopend. Spr. bestreed de- opvatting als zouden kleine zwarthan delaren zwaar en groote fraudeurs licht gestraft wor den. Als de regeering krachtige maatregelen neemt tegen de fraude, moet zij zich gedra gen weten door het Neder iandsche volk. De beraadslaging werd daarna gesloten. CONFECTIEFABRIEKEN TE WEINIG PERSONEEL. HET AR.DEniBRi ireEATT EN DE JEUGDBEMEDDELENG. Er was in 1946 ook in Zee- aan aantal meisjes, dat thuis was zonder dat dit verantwoord was, bleek gering, loonen komt men vanzelf tot zwarte prijzen. Een voe- houden naar dg bezigheden dingsbron voor den zwarten van de vrouwen en meisjes, handel is ook de verstrek-De enquête leverde een merk- king in natura. waardig resultaat op: het land een groot tekort huishoudelijk personeel Zoowel de confectiefabrie- ken als de wasscherijen te Ontslag en aanstelling. Goes en te Middelburg hadden De directeur van het Ge- voortdurend met tekort aan westel. Arb. bur. verleent toe- personeel te kampen. Het G. stemming tot beëindiging van A. B. liet in de plaatsen Hulst dienstbetrekking. In het en Arnemuiden een enquête vorige jaar werd op 398 aan- WIJZIGING VAN DE LEERPLICHTWET. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp betreffende wijziging van de Leerplichtwet. De bedoeling is het achtste leerjaar niet in te voeren zoo lang er niet de gelegenheid is de leerlingen in de z.g. practische vakken te bekwa men, n.l. voor de jongens handenarbeid en voor de meisjes vrouwelijke hand werken en eenvoudige huis houdkunde. HET OOST-INDONESISCH PARLEMENT. Gisterochtend is het Oost- Indonesische parlement in eerste werkvergadering bij eengekomen. Na voorlezing van de inge komen stukken werd beslo ten de vlagkwestie en de be strijding van de zwarte njarkt te behandelen. Voorts werd een eerste en een tweede plaatsvervangend voorzitter gekozen. De ter beschikking stelling van den secretaris den heer H. W. Nolting, werd voor tij delijk aanvaard, na toezeg ging dat voor de definitieve vervulling van de functie een publieke oproeping van can- didaten in Indonesië zou plaats vinden. DOOR EEN ZWARE WALS VERPLETTERD. De 18-jarige landbouwers knecht A. Kievit is op den Schalkwijkerweg, even buiten Haarlem, op tragische wijze om hal leven gekomen. Hij vragen van werkgevers voor 1091 werknemers gunstig be slist, evenals op 156 aanvra gen van werknemers. In 110 gevallen werd afwijzend be schikt; dit betrof 99 door de werknemers en 11 door werk- rlSf il™ middeling van het G. A. B. 7en mankement Ikn het voer- ^n voor beide partijen, aan- tuig schrok het paard en sloeg op hol, waardoor K. van den bak werd geslingerd en onder Het Gew b b de 300 kg zware walscylin- 00k de arbeidsbemiddeUn^ ders terecht kwam. Hij was ae "Demspemiadeiing op slag dood. vaardbare oplossing bereikt. Bijzondere bemiddeling. DE CONFERENTIE VAN MOSKOU. Naar radio Moskou meldt, is de conferentie van minis ters van Buitenlandsche Za ken gisteren te 19.35 uur Mos- kousche tijd geëindigd. De volgende conferentie van ministers van Buitenlandsche Zaken zal in November te Londen worden gehouden. AMELAND EN DE STORM. De storm van Woensdag heeft de bewoners van Ame land nogmaals duidelijk ge maakt, aldus deelde de ge meente-secretaris, de heer Visser mede, dat het noodza kelijk is, dat door den Rijks waterstaat nog voor den ko menden herfst maatregelen worden genomen. FEUILLETON DE BILT ZEGT: Opnieuw toenemende wind. Weersverwachting, geldig van Vrijdagmorgen avond. tot Vrijdag- Geleidelijk naar Zuid krim pende en weer aanwakke rende wind. Toenemende be wolking met eenigen regen. Na kouden ochtend iets hoo- 2ere temeperatuux ovardag. door K. JONKHEID. 5) _o- Moeder leest den brief en schrijft er iets bij„Dirk, zul je voorzichtig zijn, jongen? Pas goed op je zelf en doe geen onvoorzichtige dingen. Daarvan zou je zelf de dupe worden. Bid God om uit komst. Dat doen wij ook. Al tijd denken we aan jou en iederen dag bidden we voor je. Blijf rustig en verdraag wat je te verduren hebt. Hoe gaat het nu met het eten? Nog altijd iederen dag een paar sneedjes brood en een bordje dunne soep? Deze week stuur ik je weer een pakje. Je weet, dat mevrouw telkens iets geeft voor jou. Met het feest zal ze jou ook wel bedenken en een, extraatje geven voor het pakket. Dus, Dirk, houd maar moed hoor. En tot ziens. De nacht, die zonder lucht- rumoer of bominslag voorbij gaat, doet vaders ergernis wat dalen. Aan het middag maal leest hij den BijbelZe- gent hen, die u vervolge», voor de oud-Illegale werkers, gedemobiliseerde militairen der Irene-brigade, Kon. Mari ne, oorlogsvrijwilligers en ge- repatrieerden. In totaal wer den in 1946 272 van deze ge vallen behandeld; 198 geval len werden geplaatst of afge voerd. Opmerkelijk is, dat ve len niet meer in hun oude be- roep terug wilden, maar liefst i een overheidsbetrekking had den. Slechts voor enkelen kon aan dit verlangen worden vol daan. De moeilijkheden der plaatsing van deze menschen zijn dikwijls zeer groot. De bijzondere bemiddeling strekt zich eveneens uit tot de plaatsing van invaliden en de geestelijk onvolwaardigen, waarbij, ondanks de moeilijk heden, in verschillende geval len successen zijn geboekt. Jeugdbemlddeling. De met deze bemiddeling belaste afdeelingen van het G. A. B. tracht de jeugdige per sonen, die de school zullen verlaten, op te vangen en zoo dit noodig blijkt, hen verder te helpen, door óf hen te plaat sen in een bedrijf óf hen raad te geven omtrent de richting waarin zij het zoeken moeten. Om dit te bereiken werd via de schoolhoofden een invul- formulier voor de leerlingen der hoogste klasse toegezon den. 233 scholen in Zeeland zonden de betreffende opga ven terug. Echter bleek uit de formulieren, dat zeer veel leerlingen na het verlaten der lagere school van plan waren naar een andere onderwijs-in- richting te gaan (of land- en tuinbouwcursussen gingen vol gen). Het bleek bij verschillende zittingen in gemeenten, dat op vele dorpen nog jeugdigen rondloopen, die des winters werkloos zijn en alleen gedu rende het seizoen werken. O.a. werd dit op Tholen ge constateerd. Pogingen, hier voor een oplossing te vinden, zijn op de hooge vervoerskos ten afgestuit. Met medewerking van het Rijksarbeidsbureau werden de ndspirant-Ieerlingen vpn de Ternemensche ambachts school psychotechnisch onder- aocht en geselecteerd. Loonvcrhoudlngen. De groote spanningen met betrekking tot de loonen kwamen in 1946 voor in den landbouw en in de textielin dustrie, terwijl zij in de bouw nijverheid belangrijk afnamen. Door het gedurende het groot ste deel van het seizoen ont breken van een officieele loonregeling in den landbouw konden de controle-instanties niet tegen excessen optreden en werden in sommige deelen van Zeeland loonen van fl. per uur en van f10 tot f15 per dag gesignaleerd. Ook in andere beroepen en bedrijven zijn te hooge loonen betaald. Zoo stelden b.v. de transport arbeiders te Kruiningen loon- eischen welke gingen tot f25 f 30 per dag. De verschillende arbeids conflicten, die tot stakingen leidden, zijn steeds na zeer korten tijd opgelost kunnen worden. Grensgelden. Van de ingediende aanvra gen om terugbetaling van grensgelden moest een aantal worden afgewezen, omdat de betrokkenen öf vrijwillig óf reeds vóór 1940 naar Duitsch- land waren gaan werken. In totaal werden 3197 aanvragen in behandeling genomen en met de uitkeeringen was een totaalbedrag van f 971.514,56 gemoeid. Aan verrekening loon- en kleedingvoorschotten werd hierop ruim f149.000. ingehouden, zoodat netto uit betaald werd een bedrag van f 822.086,67. Bestuursvergadering Stichting voor den Landbouw. Foutieve prijzenpolitiek. In de op 15 April j.l. gehou den maandelijksche vergade ring van het bestuur van de Stichting voor den Landbouw in Zeeland werd uitvoerig over de prijzen van de akkerbouw producten eri die van eieren gesproken. Met de ten aanzien van den Landbouw gevolgde prijzenpolitiek kan de- Stich ting voor den Landbouw in Zeeland zich niet vereenigen en hij wenscht in dezen geen enkele verantwoording te dra gen. De landelijke Stichting voor den Landbouw heeft zich zeer veel moeite gegeven het goed recht van den landbouw te be pleiten, doch dit heeft orfvol- doende resultaat opgeleverd. Het bestuur van de Stich ting voor den Landbouw in Zeeland, meent in toenemende mate ten aanzien van den landbouw een politiek te moe ten constateeren, die zeer veel overeenstemming vertoont met die uit de dertiger jaren. Terwijl over de geheele linie 'een prijsstijging is te consta teeren voor de benoodigdhe- den, die den boer behoeft, worden de prijzen der eind producten van het boerenbe drijf verlaagd, voor enkele zelfs berieden kostprijs. Dat dit geschiedt op een moment dat het Nederiandsche volk de I producten voor den landbouw zoo dringend noodig heeft voor het eigen land en ter ver krijging van deviezen en an derzijds voor den aankoop van b.v. granen uit het buitenland veel hoogere prijzen moeten bidt voor degenen, die u ge weld aandoen. Nu spijt het hem, dat hij den brief aan Dirk geschre ven heeft in een toon van bitterheid. Dat is zijn ge woonte niet. Hij zou het wil len veranderen. Maar daar voor is het te laat, de brief is vanmorgen vroeg in de bus gedaan. Hij praat met moe der over het gelezene. Het is moeilijk, maar Christus vermaant ons daartoe. En alles gebeurt onder Gods lei ding, ook wat ons wordt aangedaan, door menschen, door naaste familie of door een vreemden vijand. Dat geeft rust. God kan zich niet vergissen. Na den maaltijd gaat hij ten tweeden male naar Me vrouw op het Huis en legt haar zijn plan voor. Mevrouw wil alles goed bekijken en begrijpen, maar tenslotte keurt ze zijn ont werp goed, prijst zijn vin dingrijkheid en dankt hem voor zijn moeite. Maar ze heeft veel te pra ten, daarom loopt ze mee naar de voordeur. Za. blijft staan op den drempel? pra tend en gesticuleerend en hij staat met zijn rug naar den weg. worden betaald dan voor de producten in eigen land zijn vastgesteld, getuigt geenszins van het voeren van een posi tieve landbouwpolitiek der re geering. De Stichting voor den Land bouw is bij haar streven naar rechtvaardiger prijzen der landbouwproducten aan het einde gekomen. Verdere actie zal mede moeten geschieden door de landbouw- en landar beidersorganisaties, waarbij tevens een beroep op onze Volksvertegenwoordiging niet achterwege kan blijven. De uitingen van Prof. Brou wers, Directeur-Generaal voor de prijzen, ten aanzien van den landbouw, getuigen van zooveel ondeskundigheid en van zoo tendentieuze strekking dat het Bestuur over deze me dedeelingen zijn verontwaar diging uitspreekt. De Stichting voor den Land bouw in Zeeland, dié alle landbouw- en landarbeiders- organisaties in Zeeland omvat, acht den gang van zaken bij de landbouwprijzenpolitiek der regeering teleurstellend en onaanvaardbaar. Stichting proefboerderijen. Dank zij het beschikbaar stellen van een belangrijk be drag, uit de door de „Stichting Hulpactie Scheldemonden" bijeengebracht fondsen, door de Stichting „Herstel Zeeland 1945" aan de Stichting voqr den Landbouw in Zeeland, zal worden overgegaan tot het oprichten van een proefboer- derij op zavelgrond In het Ze is een kloeke vrouw van drie en zestig jaar. Haar figuur is nog gevuld, haai gezicht nog blozend. De kel ders van het huis zijn ruim behamsterd. Ondervoeding heeft haar intrede hier nog niet gedaan. Plotseling ziet hij haar ge baar verstarren, haar gezicht wordt stroef en donker, haar blik richt zich op den weg. Onwillekeurig kijkt hij om. Ook hij herkent den voorbij ganger, die haar gezicht ver strakken deed. Het is Manus, de zoon van Lena Lmghout. Hij heet Hermanus Theo- door. m. Dirk. Behalve de brieven van vader en moeder ontvangt Dirk Stuiveland ook andere correspondentie. Iedere week een brief. De meesten zijn ge schreven met dezelfde vrou wenhand. Toen Dirk naar Duitschland ging, had hij re latie met een meisje, een dochter uit een groot gezin met veel zoons. Drie daar van werken in Duitschland, twee tezamen in dezelfde fa briek, de derde daar dicht in de nabijheid, zoodat er voort durend onderling contact is. NATIONALISATIE NEDERLANDSCHE BANK. GEEN MUILKORF VOOR DE PARTICULIERE BANKEN. Op vragen van het Tweede Kamerlid Hofstra in verband met her jaarverslag van enkele groote bankinstellingen, met name van dat van de N.V, Rotterdamscbe Bankvereeniging over 1946 heeft de minister van Financiën o.m, geantwoord, dat hem gebleken is, dat in verschillende passages van het jaarverslag van enkele groote bankinstellingen, waaronder de N.V. Rotterdamsch Bankvereeniging critiek wordt uitge oefend op het gevoerde financieel^ beleid der regeering. Zonder overigens op den aard dezer critiek in te gaan, meent de minister deze toch niet zonder meer te mogen vereenzelvigen met het voeren van een actie, die de strek king heeft de op het algemeen belang gerichte politiek der regeering te doorkruisen en te schaden. Hij ziet deze critiek als uitvloeisel van het recht op vrije meeningsuiting. De wetsontwerpen in zake de nationalisatie van de Neder iandsche Bank en een nieuwe Bankwet zijn in eert zeer ver gevorderd stadium van voorbereiding. Een afzonderlijke wettelijke regeling van het toezicht op het particuliere bankwezen ligt niet in het voornemen der regeering. De minister overweegt bij de regeering aanhangig te maken een wettelijke regeling met betrekking tot het toezicht op het kapitaalverkeer, onder welke regeling dan uiteraard ook een deel van de activiteit van de banken zal vallen. HET FRANSCHE BROODRANTSOEN. Frankrijk staat op den rand van een broodcrisis; een ver laging van het broodrantsoen tusschen 40 en 50 pet. wordt verwacht. In sommige wijken van Parijs was gisteren het brood zeer schaarsch en onge veer 10 pet. van de bakkers winkels was gesloten. De he vige vorst van dezen winter is de oorzaak van deze schaarschte, aldus officieele verklaringen. Noorden der provincie, en van een voorbeeldproefbedrijf op Walcheren, terwijl daarnaast de beproeving van nieuwe landbouwwerktuigen in West- Z.-Vlaanderen ter hand zal worden genomen. De veesmokkel. Het bestuur van de Stich ting kan de getroffen maat regelen ter bestrijding van den veesmokkel n.l. uitbreiding van de grensstrook, slechts onder protest aanvaarden. De landbouw wenscht zijn volle medewerking te verleenen om den veesmokkel tegen te gaan, doch hij is tevens van oordeel dat dit in de allereerste plaats gezocht moet worden in het opleggen van zware straffen en juiste controle en niet in het opleggen van bepalingen, die voor de landbouwers in de grensstrook, die in overgroote meerderheid met dezen smok kelhandel niets hebben uit te staan, zeer veel ongerief me debrengen. Naleving looncontract. Het bestuur dringt er bij alle bedrijfsgenooten met klem op aan, het komende looncontract In alle opzichten na te leven. Slechts dan zal het mogelijk zijn tot eenigs- zins normale toestanden te geraken. Een chaos zooals in het vorige seizoen mag, in beider belang, niet terug- keeren. De Invoering van een be drijfspensioenfonds voor den landbouw zal de band tus schen werkgever en werkne mer zeer zeker verstevigen, terwijl ook het inschakelen van de plaatselijke commissies voor de bestaande arbeidspro blemen veel verlichting zal brengen. Geadviseerd wordt dan ook alle problemen welke zich op dit terrein voordoen onder de aandacht van de plaatselijke commissies te brengen. Er mag aangenomen wor den, dat het Zeeuwsche loon-| contract voor I Mei a.s. zal worden goedgekeurd. Omtrent de weekloonen van onderscheidene groepen van vaste arbeiders wordt nog oveleg met het College van Rijksbemiddelaars gepleegd. Terwijl voor menschelijke consumptie mais in het brood gebruikt wordt, verhandelen verschillende landbouwers het graan tegen ongehoorde prij zen om er de kippen mee te voeren, waarvan de eieren weer clandestien verkocht worden of de varkens vet te mesten, die frauduleus ge slacht worden. Het gaat niet om enkele kilos'. Te Ouderkerk b.v. werd bij een handelaar ruim 200 ton graan aangetroffen, die bestemd waren voor den zwarten handel. In de Haar lemmermeer constateerden j controle-ambtenaren het zelf de euvel, en In Nijkerk werd dezer dagen bij een graan handelaar 72 ton graan ont dekt, dat voor de zwarte markt bestemd was; bij een anderen handelaar 42 ton. Het economisch parket te Zutphen heeft streng inge grepen. De beide handelaren zijn onmiddellijk achter slot en grendel gezet en deze de licten zullen nu voortaan niet meer door den tuchtrechter worden behandeld, maar door den Economischen Rechter. De zwarte graanhandelaren komen er dus niet meer met hooge geldboetes af, maar zullen zich voor kunnen be reiden op gevoelige gevange nisstraffen. De Economische Rechter tracht hierdoor de kettingreactie graan, vee voer, clandestiene eieren en vleesch te onderbreken. Ze hebben een Christelijke Jongelingenvereeniging opge richt, die geregeld vergadert, zooals in Nederland de ge woonte was. Maar na afloop wordt altijd nagepraat over onderwerpen, die niet op de agenda staan: het werk, de ondervoeding, de verzorging, de onderdrukking van 't va derland, de roof van levens middelen, de plundering van huizen en bedrijven, de bloe dige terreur der onderdruk kers. En ookde moge lijkheden tot sabotage. Ze ontvmgen brieven, ver borgen in pakketjes of mee-1 gebracht door terugkeerende verlofgangers, Ze sturen brie-1 ven terug in waschgoed of! eveneens met verlofgangers. Het meisje schrijft weke lijks in een toon die prik kelt. Niet opstandig, niet op ruiend of aansporend tot da den van verweer, want daar voor is de censuur te streng. Maar ze vertelt gebeurtenis sen, herinnert aan feiten, schijnbaar argeloos, maar al tijd wéér, iedere week op nieuw, in eiken brief, feiten, feiten. Ze zorgt ook, dat Dirk langs clandestienen weg an dere brieven krijgt, die wèl opstandig zijn, die racjit- FRAUDEERENDE KAMPBEWAARDERS GESTRAFT. Binnenkort nog ernstiger diefstallen aan de orde. Voor de Maastrichtsche rechtbank hehben terecht ge staan twee bewakers van het delinquenten-kamp te Lin- denheuvel en een administra teur te Amstenrade. Deze drie menschen hadden zich aan diefstallen en knoei erijen schuldig gemaakt: ach terhouden van rantsoenen, verkoop van artikelen voor het kamp bestemd, in zwart handel e.d. De Officier van Justitie heeft de ergerlijke toestanden van onrechtmatige toeëige- ningen, van geknoei met en voor de politieke delinquen ten, in een uitvoerig requisi toir aan de kaak gesteld. Binnenkort zullen nog ern stiger diefstallen en verduis teringen van toezichthoudend personeel in het kamp Am stenrade behandeld worden. Thans varieerden de eischen tusschen vief en acht maan den tegen de verdachten, die uit hun functie als kampbe waarder waren ontslagen. streeks aansporen tot verzet, zoo niet actief, dan toch lij delijk. Overal worden cellen gevormd van jongelui, die betrouwbaar zijn en eenswil- lend om samen te werken, wanneer de nood zulks vor dert of de gelegenheid zich voordoet. Dirk is voorzichtig. Hij steekt zijn voelhoorns uit en zoekt tastend naar verwante geesten. Hij zegt een paar woorden, om te hooren hoe de ander reageert. Zoo scheidt hij de schap^p van de bokken. Een grondige se lectie. Zijn ouders weten van dit alles niets. Hü acht dit niet noodig. Er is geen greintje gevaar. Als ze- 't weten, ma ken ze zich maaf noodeloos ongerust. "Uit hun brieven merkt hij wel, dat ze zeer vreesachtig zijn. Voor Dirk is het een prach tige afleiding. Er zijn kame raden in de barak, ook bij hem in de Stube, die altijd kankeren en alleen goed ge humeurd zijn op den dag, die een pakketje uit Nederland gebracht heeft (Wordt vervolgd.)

Zeeuwsch Dagblad | 1947 | | pagina 2